ELDERSCHECOURANT Hotel Believue. Eerste Blad. T' BÜIS' eQ Yerder GEMEENTERAAD VAN HELDER, Zoo dikwijls te wijten aan No. 4784 ZATERDAG 2 JUNI 1917 48e JAARGANG BINNENLAND. D« Scheepvaart. Te Hoek van Holland zijn aange komen de kapiteins en de bemannin- gen'van de stoomschepen Antenor en El»e, beide van de Nederl. Stoom vaartmaatschappij Ocean te Amster dam. Da EQgelsch8 regeering heeft deze schepen in beBlag genomen, waarna de kapiteins en de bemannin gen naar Nederlandzljnteruggezonden. De Antenor meet 5319 bruto regis- tertönhet schip was 15 Mei ver trokken van Amsterdam via Londen naar Java, en 17 Mei van Hoek van Holland naar Londen. De Elve is een schip van 899 bruto registertonhet was van Rotterdam vertrokken naar Londen. Ztipost naar 0.- en W.-lndl8. De directeur-generaal der Posteryen en Telegrafie maakt bekend dat de tot 30 Mei j.1. te post bezorgde correspondentie voor Nederlandsch Oost- en Westlndië, zoowel aange- teekende als gewone, voorzien van eene aanwijzing tot verzending per zeepost, alsnog langs een anderen weg dan den rechtstreekschen zeeweg naar hare bestemming is doorge zonden. Een lading mout. Het Bureau Norden meldt: De Zwitstersche regeering was se dert geruimen tyd doende om een schip te charteren dat een lading mout van Noord Amerika naar Zwit serland zal moeten vervoeren. Het was haar onmogeiyk in Qenua daar voor een schip te vinden. Tenslotte gelukte het haar na groote inspanning een stoomer van ongeveer 2000 ton te Rotterdam te vinden. De prijs voor heen- en terugreis met inbegrip van verzekering bedraagt 1'/, millioen francs. Moeilijkheden te Cherlbon. Uit Batavia wordt dd. 80 Mei aan de ,Tel." geseind Ik verneem dat in het district Madjalenka, in Cheribon een complot ontdekt is, dat ten doel had de be staande regeering omver te werpen en een nieuwe regeering aan het bewind te helpen zonder dat echter nog bekend ia onder welken vorm. Leden van de Sarikat Islam verweten de deelnemers aan het complot slecht levensgedrag, waarop deze een aanval deden op het gebouw van den leider der Sarikat Islam en dat verwoestten. De autoriteiten grepen onmlddeliyk in. Dertig man werden gearresteerd, waaronder vfif leiders van de oproerige beweging. De rust is thans terugge koerd. Mlnlstirli van OndarwQa. Men meldt dat het adres aan Hare Majesteit, waarin verzocht wordt te willen besluiten hetzij tot het instel len van een ministerie van Onder- wljs, Kunsten en Wetenschappen, het- Ingezonden mededeeling. Een nieuwe ingewijde. De bewyskraehtigste getuigenissen over de werkdadigheid van een middel zyn niet altyd voldoende om hen te overtuigen die ze lezen. Tal van personen gaan er niet toe over een proef met dat middel te nemen dan na een aantal andere zonder succes te hebben ingenomen. Zoo komt het dat de bloedarmeD,de verzwakten, in een woord allen wier bloed is verslapt, wier zenuwen in slechten staat verkeeren en wie allerlei genees wyzen en behandelingen niet hebben kunnen herstellen, allen, de een na den ander, genezing komen vragen aan de Pink Pillen. Heden geven wy een nieuw voor beeld van een dezer bekeeringen, zou men kunnen zeggen, zy is ons ge leverd door Mej. Cecile Lang, steno dactylograaf, wonende te Parys, 8, rue Darcet. „Het verheugt mü zeer," schryft Mi-j. Lang, „u myn getuigenis te kunnen brengen betreffende de won derdadige uitwerkingen die uwe Pink Pillen op myn algemeenen toestand hebben uitgeoefend. Het meest be treurde ik niet eerder tot die pillen mijn toevlucht te hebben genomen. Ik had toch in de kranten talryke voorbeelden van hun werkdadigheid gezien en ik begrijp nu niet waarom ik zoo lang gewacht heb met er gebruik van te maken. Ik was door erge bloedarmoede aangetast, ik had geen eetlust noch slaap meer, en ik leed veel aan pijnen in het hoofd en in de maag. De Pink Pillen hebben my een ver lichting gebracht die geen enkele behandeling my had gegeven. Ik ben nu genezen en heb al myne krachten weergevonden. Ik was er op gesteld u deze getuigenis van myne levendige tevredenheid te zenden." Wy wenschen dat het voorbeeld van Mej. Lang de personen overtuige die, ondanks de talrijke gevallen van genezing, waarvan zy door de kranten kennis hebben gekregen, nog eenigen twyrel konden hebben over de werk dadigheid der Pink Pillen. Bovendien zouden die pillen niet het succes hebben dat zy overal vinden, Indien zy geone werkelijke en krachtige versterkende en wederopbouwende eigenschappen hadden, zy hebben trouwens altyd de beste resultaten gegeven in gevallen van bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, zenuwziek ten, maagkwalen, algemeene zwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar h f 1.76 per doos, en f9.— per zes doozen by het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam I™ helder en Omstreken byAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen by J. ROTGANS; te den by verschillende Apothekers en goede Drogisten. zy tot het benoemen van een direc teur generaal voor die takken van dienst, voor enkele weken werd ver zonden. Het werd onderteekend na mens 37 vereenigingen of colleges op het gebied van wetenschap, onderwys en kunst, de Kaatste alleen vertegen woordigd door den raad van Beheer der Academie van Beeldende Kunsten te 's Gravenhage. 6ina«ntcraad van Zaandam. De Raad der gemeente Zaandam heeft in de Woensdagavond gehouden vergadering besloten de 8uur-win- kelsluiting, welke als tydelyke maat regel in verband met lichtbesparing was ingevoeld, voorloopig als deflni- tieven maatregel te btsatendigen. De bedoeling is straks, als de tijdsom standigheden weer normaal zyn, bet vraagstuk voorgoed tot een oplossing te brengen. Aan het eind der vergadering werd door het lid, den heer Wagenaar (S. D. A. P.) een interpellatie gehou den, naar aanleiding van het feit, dat hij wegens overschrijding van het vastgestelde maximum afgesne den was van den gastoevoer. Spr. klaagde er over dat dit zonder voor afgaande waarschuwing was geschied en dat de afanyding het gevolg was van slechts enkele meters boven het gestelde quantum en dit terwijl hy al reeds zooveel had bezuinigd, dat hy van 140 kub. M. op 60 kub. M. was teruggekomen. Die afanyding maakte op den interpellant, naar hy zeide, den Indruk of het er om ging om hem voor de goede zaak te laten bloeden. In plaats van hem te waar schuwen was de wethouder Duys naar een dagbladcorrespondent ge- loopen met het verzoek het in de bladen te vermelden. De heer Wage naar vond het bar dat hy voor die enkele meters f 10 boete moest be talen. Overal waar hy kwam werd hy over het geval onderhouden, maar dit kon by wel zeggen, dat wethouder Duys door deze zaak zyn prestige niet heeft verhoogd. De wethouder antwoordde hierop het niet zeer kiesch te vinden, dat een raadslid van zyn positie gebruik maakt om omtrent deze persooniyke zaak te interpelleeren. Een raadslid moet juist in dergeiyke omstandig heden een voorbeeld geven. Had men dan gewild, dat de heer Wagenaar was gespaard, omdat hy raadslid was. Wagenaar was toch niet de eenige die afgesneden werd. Men heeft het eerst de recidivisten uitge kozen en daartoe behoorde Wagenaar ook. Bovendien kon by ook niet ge spaard worden, omdat hy in de vorige vergadering van den Raad had te kennen gegeven niet te kunnen be zuinigen. Het was niet de vraag of het kon, het moest. Het was toch, meende de heer Duys. verder te gek, om een raadslid nog te waarschuwen. Bovendien wist men dat hy na 10 dagen al over zyn maximum was gegaan. Dit geschiedde niet om Wa genaar te pesten, doch om er onder de burgerij de schrik in te brengen. Ook maakt het een vreemden indruk Wagenaar te hooren klagen dat hy 10 gulden boete moest betalen, terwyi hy zelf tot bet maken van deze be paling heeft medegewerkt. Meent de interpellant, aldus be sloot de wethouder, dat het prestige van hem heeft geleden, daartegen over is de heer Duys van oordeel, dat by het gezag van de S. D. A. P. heeft hoog gehouden door niet iemand te sparen.die lid is van de party. Hiermede liep de interpellatie af. Een motie van afkeuring, waarmede de interpellant had gedreigd en waar op door den heer Duys wai aange drongen, werd niet gest6ld. Spionnaga. Het O. M. by de Haagsche Recht bank eischte een jaar gevangenisstraf tegen F. J. H. Brand, telegraafambte naar.^ 's-Gravenhage, die telegram men wegnam bestemd voor de cen trale mogendheden, voor de Algimex en voor Petersburg, ze by een twee den bracht en nadat deze ze had in gezien, ze weer op hun plaats legde. Da postdlafstal ta Amsterdam. Naar het Hbld. verneemt zyn by do politie ernstige vermoedens gere zen, dat de 26 jarige brievenbesteller van het bykantoor Bloemgracht, die Zaterdagmorgen beroofd werd van een trommel met ongeveer f4000, meer afweet van de berooving, waar van hy het slachtoffer werd. In ver band hiermede is hy Dinsdag overge bracht naar het politiebureau Raam poort. Voorts is Woensdag door twee agen ten een 81 jarig koopman gearresteerd, verdacht betrokken te zyn by dit misdryf. Inlijving mllltlnllohtlng 1918 nn uitstel van sarstn oafaning. In het tydvak van 16-20 Juli 1917 zullen van de militielichting 1918 worden ingelyfd: le. de dienstplichtigen toegewezen aan de eerste compagnie van het eerste bataljon van elk der regimenten Grenadiers en Jagers en van overige regimenten infanterie met uitzonde ring van hen die in het bezit zyn van het in art. 70 der Militiewet bedoelde bewys van voorgeoefendheid. Deze laataten zullen twee maanden later worden ingelyfd. 2e. een derde gedeelte van de getallen der dienstplichtigen toege wezen aan het eerste bataljon van elk dier regimenten doch die bestemd zyn voor den dienst by de admini stratietroepen. Van den verderen duur van de tegenwoordige tijdsomstandig heden zal uitstel van eerste oefening slechts in zeer beperkte mate worden verleend en alleen om een gewichtige studie, of andere redenen. Zy, die in bovengenoemd tydvak moeten worden ingelyfd en uitstel wenschen, moeten daartoe zelf ten spoedigste hun verlangen by (onge zegeld) verzoekschrift aan den Mi nister van Oorlog te kennen geven met overlegging van een deagtfeiyk bewysstuk omtrent het werkeiyk bestaan van de reden der aanvraag. In het verzoekschrift behoort nauw keurig te worden vermeld de gemeente voor welke do dienstplichtige ingeschreven, alsmede het korps en het korpsonderdeel (regiment, bataljon en compagnie) waaraan hy is toege wezen. Ten aanzien van militieplich- tigen behoorende tot een der regi menten Grenadiers en Jagers of tot een der overige regimenten infanterie, die in het genot zijn van uitstel van eerste oefening tot het tydvak waarin de dienstplichtigen der lichting 1918 toegewezen aan de eerste bataljons dier regimenten moeten worden ingeiyf^, wordt dit uitstel geacht te zijn verleend tot het tydvak waarin de dienstplichtigen der laatstgenoemde lichting, toegewezen aau de 4e com pagnie van het eerste bataljon dier regimenten, zullen worden ingelyfd, Laatsbedoeld tydstip zal nader worden gemaakt. gehouden op Donderdag 31 Mei 1917. Afwezig met kennisgeving de heer W. J. van Neck. I. Notulen van 24 en 30 April 1917. Goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. II. Bericbt van aanneming der be noeming van H. M. E. Ruijmgaart, als onderwijzeres aan school 8. Beslissingen van Gedeputeerde Sta ten op bezwaarschriften tegen aan slagen in de plaatseiyke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1916, van B. Kruys en H. van der Linde. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op: a. het 4-e schoolgeldkohier, dienst 1917; b. het 3e gedeelte van het kohier der plaatsejyke directe belasting naar het inkomen, dienst 1917; het Raadsbesluit van 27 Maart 1917 tot onderhandsche verhuring van weiland, behoorende tot de terreinen der Gemeente-Waterleiding, voor volkstuintjes; d. het Raadsbesluit van 24 April 1917 voor zoover betreft het voeren van een rechtsgeding in eersten aanleg tegen J. Spruit. Een exemplaar van het jaarverslag over 1916 der Vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Helder. Alle voor kennisgeving aange nomen. Administrateur Gasfabriek en Waterleiding. III. Adres van W. J. vau Brede- rode, daarby eervol ontslag verzoe kende als administrateur der Gas fabriek en Waterleiding, metingaDg van 16 Juni 1917. De heer G r u n w a 1 d vraagt of op zoo kort6n termyn wel ontslag kan worden verleend. De "Voorzitter zegt, dat de be doeling was, den Raad voor te stollen, ingevolge het reglement op de rechts positie, het ontslag te doen ingaan op 15 Juli. De heer M i c h e 1 s vraagt of B. en W. bekend zijn met de reden der ontslag-aanvrage. De Voorzitter zegt, dat de heer Van Brederode opgaf bier min der aangenaam te dienen. De heer Michels vraagt of dit onderzocht wordt. Deze zaak scbynt niet geheel in orde te zyn. Er gaan n.h ook geruchten, dat de adj. direc teur hard bezig is te trachten weg te komenspr. zoekt tusschen deze beide feiten verband. Laat B. en W. eens onderzoeken of de verhouding tusschen den directeur en zyn hoofd ambtenaren wel in orde is. De heer Grunwald merkt op, dat adressant als reden zyner sollici tatie opgeeft zyn hooget salaris. De heer de Geus zegt, dat het geen gewoonte is te vragen naar de oorzaken eener ontslag-aanvrage. De heer Michels zegt, dat deze opmerking geldt voor gewone om standigheden. Spr. zyn echter dingen ter oore gekomen, die de vraag wet tigen. De heer Biersteker merkt op, dat de resultaten van het toegezegd onderzoek nu ook in het openbaar mo9ten worden besproken. De Voorzitter: Hier is niets tegen. Het voorstel, het ontslag te doen ingaan twee maanden na de aan vraag, in overeenstemming met het reglement op de rechtspositie, wordt vervolgens met algemeene stemmen aangenomen. Lsaraar Zeevaartschool. IV. Adres van C. de Hart, hou dende verzoek om eervol ontslag als leeraar aan de Zeevaart- en Visschery- school, met ingang van 1 Septem ber 1917. Eervol verleend. Lid Oomm. van Toezicht o/h L. 0. V. Verzoek van Mej. G. Klots, om ontslag als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwys. Eervol ver eend. Gratificatiën. VI. Voorstel tot het verleenen eener gratificatie aan enkele ge meente-ambtenaren. (Held. Crt. 17 Apr.) Den heer Biersteker heeft het gefrappeerd, dat dit voorstel zonder toelichting op de agenda ia geplaatst Spr. wenscht ook stemming over de gratificatie van f 150.— voor van der Laan. Tegen deze gratificatie stemmen de hb. Michels, De Ven, De Geus, Spangenberg en De Zwart, zoodat de gratificatie verleend wordt en het voorstel, zooals het daar ligt, wordt thans met algemeene stemmen aangenomen. Sslsrlsrogaling Onderwijzers. VIL Voorstel tot vaststelling eener Ingezonden mededeeling. Helder. Telef. 49. Café- Resta u rant. Aangenaam gelegen in het centrum der stad. Riant uitzicht in het Julianapark. Tulnbezoek zier aanbevolen AMSTEL- en HAANTJESBIEREN Gewone Consumptieprijzen. Verordening regelende de jaarwedden van de onderwfizers aan de o.l. Bcholen. (Held. Crt. 26 Mei.)" Hierop ia door den heer Bok een amendement ingediend, strekkende om voor de hoofden van scholen de regeling voor 10 en meer dienstjaren aldus te veranderen, dat gele worde: Voor 10-12 dienstjaren f1800.- voor 1917 en 1918, f1900. voor 1019 en 1920, voor 12 dienst jaren en meer resp. f 1900.— f 2000.-. De Voorzitter merkt op, dat de thans ontworpen regeling tot 1920 loopt. Wordt zy dan herzien, dan kry- geu de h.v.s. vanzelf wat hun toe komt, naar aanleiding van hetgeen in vor. verg. is besloten, dat ze nl. in 1921 f2000..— zouden hebben. De heer Biersteker onder steunt het voorstel Bok. Spr. vraagt eene inlichting over art. 8. Dat art. regelt de belooning voor onderwys aan herhalingsscholen, nl. f 1.— per lesuur. Is nu de bedoeling per ge- jeven lesuur of per lesuren weke- 'yks, in dit geval dus 52 lesuren. Op het oogenblik is er iemand, die her- halingsonderwys geeft en die voor 2 lesuren f100.— krygt. Krijgt hij voor het meerdere nu niets? De he6r D e V e n zegt, d&t de be doeling is, dat voor meer dan 100 lesuren fl.— per lesuur gegeven wordt. De heer Biersteker zal af wachten, dat by de totale herzien iDg der verordening dit veranderd wordt. Op eene opmerking van den heer Bok deelt de Voorzitter mee, dat de naam van den heer Boon, die ook aan de verordening medegewerkt heeft, door een misverstand niet in het rapport is vermeld geworden. Art. 1, geamendeerd door de hh. Biersteker en Bok wordt aangenomen met algemeene stemmen en vervol gens de overige artikelen en de ge- heele verordening. Telefoon-aansluiting. VIII. Voorstel om de woningen van den Burgemeester, van de Wet houders en van den Gemeente Secretaris, voor rekening van de gemeente, aan het telefoonnet te doen aansluiten. (Held. Crt. 24 Mei). De heer Over de Linden vindt het voorstel onbehoorlyk. De wet houders zyn, krachtens hun betrek king, reeds p6r telefoon aangesloten. De Voorzitter kan de uit drukking onbehoorlijk niet toelaten. De heer Orer de Linden kan eenvoudig voor- of tegenstemmen. Twee wet houders zyn inderdaad krachtens hun betrekking al telefonisch aangesloten; de gemeente maakt daarvan steeds gebruik. Het is biliyk, dat deze aan sluiting voor rekening der gemeente geschiede en de derde wethouder en de secretaris ook worde aangesloten teneinde hen ten allen tyde te kunnen bereiken. Op verzoek van den heer Over de Linden komt het voorstel in monde linge stemming. De heeren De Ven en De Geus blijven buiten stemming, terwyl de heer Over de Linden tegenstemt, en de verordening aan genomen wordt. Overeenkomst met de Held. Uitg.-MIJ. IX. Voorstel tot wyziging der overeenkomst met de Heldersche Uitg.-My., wat betreft de prijsbereke ning voor het drukken en leveren van het stenografisch Raadsveralag met de byiagen tot dat verslag be hoorende. (Held. Crt. 24 Mei). Aangenomen. Psnslosn Wethouders. X. Voorstel tot vaststelling eener Verordening, regelende de pension- neering der Wethouders. Een nadere toelichting tot dit voorstel is thans bfigevoegd. (Held. Crt. 14 April, 24 en 29 Mei.) Hierop is ingekomen een nota van den heer Over de Linden, die de wettigheid der voorstellen betwist. Ook thans doet de heer Over de Linden voorlezing van een nieuwe nota, protesteerend tegen de wyze waarop men het begrip pensionee ring van wethouders in discussie wenscht te brengen. Spr. beide nota'8 vermelden de gronden waarop zyn verzet is gebaseerd. De eerste be toogde de raadsleden te bewegen in beginsel de pensioneering niet goed te keuren, de'tweede, dat het voor stel, als zynde niet ingediend door eene raadscommissie, strijdig is met de wet. In beide nota's zyn uiteen gezet de bedenkingen, die aan zullen toonen waarom deze zaak volgens spr. meening van de agenda moet worden afgevoerd zoolang de flnan- tieele toestand der gemeente eene pensioneering niet veroorlooft. Spr. koestert overigens de verwachting, dat het meerendeel der raadsleden zyn inzichten zullen deelen. Den heer Van Breda doet het genoegen, dat de zaak den vorigen keer is aangehouden. Spr. is niet tegen het beginsel der pensioneering, wel tegen de grondslagen waarop het pensioen wordt verleend. De samenstelling van den Raad komt voort uit den druk der politieke partyen en het kan gebeuren, dat de Raad meermalen genoodzaakt zal zyn wet 3tellen. Wat de heer Zoadervan zegt houders te penaioneeren, wanneer de f is ook niet geheel juist, want hy heeft politieke constellatie anders is g6-1 nog vry wonen, enz. En de gemeente worden. Dat risico vindt spr. voor heeft zich aftevragenwat is de be de gemeente te groot. Spr. stelt I trekking waard daarom voor art. 2 der verordening I In stemming gebracht, wordt het aldus te wijzigen, dat pensioen ver- leend wordt aan hen, die minstens 10 jaar achtereen wethouder zyn geweest. Daarmede is het risico ver vallen van om de vier jaar te moeten pensioueeren, en ook kan bet een prikkel zijn voor den Raad een wet houder -niet te spoedig te doen vallen. De heer Biersteker merkt in i eerste plaats op, mede namens i h.h. Michels en Adriaanse, d zich niet hebben opgeworpen als eene raadscommissie, maar zelfstandig als raadsleden met een voorstel zyn ge komen. Wat de heer Breda wil is onbiliyk. Het is onrechtvaardig als iemand door de wispelturigheid van het kiezersvolk niet langer wethou der blijft en hy zou dan, omdat hij na vier jaar is weggegaan, geen pen- in kunnen krygen. Tegenwoordig wordt voor dit ambt meer vereischt dan vroeger en de mogelykheid is geenszins nitgesloten, dat men straks iemand zal kiezen, die zyn maat- schappelijke positie naar het wet houderschap zal moeten regelen. En dan is het toch biliyk, dat zoo iemand later pensioen krygt. Het is een mocratisch beginsel, waarby men niet behoeft te letten op de positie van raadsleden, maar uitsluitend kan zien naar de geschiktheid. Het laatste argument van den heer Breda gaat in het geheel niet op, dat n.1. een wet houder van de genade der kiezers zou afhangen. De heer Van Breda repliceert. Spr. bedoeling was niet, te zeggen, dat men de wethouders uit medeiyden zou laten aanblyven, indien er wer kelyk menschen zitten, die ten volle voor hun taak berekend zyn. De heer Over de Linden: De heeren treden nu op om de zaak te regelen. Zyn de heeren er, ingevolge de gemeentewet, voor aangewezen? Zoo niet, dan kunnen de discussies gesloten worden en afgewacht, totdat de Raad eene commissie benoemt. De Voorzitter: Ieder lid van don Raad is bevoegd voorstellen te doen. De beer Biersteker: Er is geen commissie geweest. De heer Over de Linden: Ze hebben zich opgeworpen tot eene commissie. De Voorzitter: Er is geene commissie, er zyn drie leden van den Raad. De heer Bok: Er komt vanavond nog een dergelijk voorstel van drie leden. Die komen er aanhoudend. De Voorzitter: In Amsterdam heeft één lid van den Raad zelfs een gebeele politie-verordening doen aan nemen. De heer Over deLindenstaat op het standpunt, dat de heeren buiten hun boekje gaan. Mocht deze verordening tot stand komen, dan spr. by hoogere autoriteiten in beroep gaan. Het amendement-Breda wordt ver worpen (voor de h.h. Spruit en Van Breda, buiten stemming de h.h. De Geus, Over de Linden en De Ven) en de artikelen worden alle aange nomen. De heeren Spruit en Van Breda stemmen tegen de verordening in baar geheel, de beer ,Over de Linden biyft buiten stemming. Adres Conelerge C. Jsnsonius. XI. Adres van C. Jansonius, con ciërge van de kantoorgebouwen aan den Kanaalweg, houdende verzoek zijn minimum salaris met f100.— te verhoogen of hem een zoodanig bedrag toe te kennen voor schoon- maakbenoodigdheden en kosten voor een werkvrouw, met voorstel vau Burgemeester en Wethouders. Op grond van verschillende over wegingen meenen B. en W. voor het oogenblik afwyzend te moeten ad- viseeren. De heer Zondervan zegt, dat in de vorige vergadering de fractie het voorstel Biersteker steunde, mee- nende, dat adressant dan zou krygen zyn drie tweejaariyksche verhoogingon Thans blijkt, dat by er maar één krygt, en apr. stelt nu voor adres sant de gevraagde f 100 te geven, daar zyn salaris ten eenenmale on voldoende is om daarvan schoon maakartikelen te kunnen koopen. De Voorzitter zegt, dat er nog al wat emolumenten aan deze be trekking zyn verbonden. De heer Biersteker was van meening, dat Jansonius in de Spui straat reeds ia vasten dienst was. Vandaar dat toen werd voorgesteld al die dienstjaren te doen medetellen. Hadden wy geweten, dat het er slechts twee waren, dan hadden we een an der voorstel gedaan. Emolumenten kunnen moeiiyk als basis worden aangenomen voor eene loonsverhoo- gicg- De Voorzitter vindt geene aan leiding het voorstel van B. en W. te wijzigen, de heer Zondervan handhaaft het zyne, hetgeen den beer Adriaanse aanleiding geeft te vragen of de zaak niet een jaar kan worden uitgesteld op grond van de mededeelingen inzake emolumenten. De heer De Zwart betoogt, dat men elke betrekking normaal beloc- nen moet en niet rekening mag hou- nen met de kans op byverdienste. Dat de man emolumenten noodig had, bewyst wel het feit, dat hy met nachtwerk nog allerlei by verdiende. De Voorzitter zegt, dat B. en W. meenden, dat eene betrekking als deze, die toelaat zooveel bijverdien ste te maken, voldoende gesalarieerd ia. De heer De Geus zegt, dat hij aanvankeiyk voorstellen deed van verdere strekking. Maar uit de toen gehouden discussies zyn tenslotte de ïuidige vooratellen ontstaan. Wy kunnen de zaak gerust nog wat uit- praeadvies van B. en W., dat afwyzend op het adres te beschikken, verworpen. Vóór de heeren De Geus, De Ven en Verfaille. Buiten stemming de heer Adriaanse. Aangenomen wordt nu het voor- stel-Zondervan om, enkel voor 1917, het salaris metf 100.—te verhoogen, op dezelfde manier als dat is geregeld by den gemeentebode. Adras W. IJfaes. XII. Adres van W. Dbes, klerk ten kantore van den Gemeente-Ontvanger houdende verzoek hem te rekenen van 1 Januari 1917 voor duur te- toeslag in aanmerking te doen ko men, met voorstel van Burgemeester en Wethouders om afwyzend te be schikken. Indien het onder VI ver melde voorstel wordt aangenomen, krygt adressant een gratificatie van f 75.- Aangenomen. Huren huls OIJkstraat 10. XIII. Voorstel om ten behoeve van de uitbreiding der Gemeentesecreta rie, te huren buis en erf Dykstraat 10. (Held. Crt. 24 Mei). Aangenomen. Afwijking art. 88 dsr Alg. Pol. Var. XIV. Adres van de Plaatseiyke af- deeling van den Nederlandschen Bond van koffiehuis-, restauranthouders en slyters, houdende verzoek om wyzi ging van het sluitingsuur der ver gunning- en verloflokaliteiten met voorstel van Burgemeester en Wet houders. (Held. Crt. 24 Mei). Den heer Van Breda verbaast het, dat deze groep neringdoenden bescherming genieten van B. en W. waar, nog eenige dagen terug, andere groepen zyn, die die bescherming niet genieten. Een groep, die uitzon deringsbepalingen vroeg voor winkels van genotartikelen, kreeg nul op 't re kwest. Is die verordening op de win kelsluiting een paskwil heeft apr. zich wel eens afgevraagd. De heer*De Z w a r t deelt namena zyn fractie mede, dat deze ook geen medewerking verleent voor de voor gestelde wyziging. Om twee redenen nietle omdat, wat de heer Van Breda aanvoert, eenigszins juist is. Het is een feit, dat door het langer openbly ven der café's sommige winke liers gedupeerd worden. Controle op den verkoop van sigaren e.d. is niet mogeiyk. Het tweede argument is, dat wy het voorstel niet begrypen. Naar aanleiding van eene circulaire van den minister komt een voorstel tot besparing van gas. In de circulaire van deD minister wordt aangedrongen op eene zoo ver mogejyk doorgevoerde bezuiniging van lichtgas, zelfs wordt in overweging gegeven een algeheel verbod gedurende de zomermaanden. En nu komt hier juist een voorstel om meer beschikbaar te stellen. Want andere verlichtingsartikelen zyn er niet, en zonder dat men tevenB ver lichting geeft heeft natuuriyk een langer openbly ven praktisch geen zin. De fractie zal daarom tegenstemmen. De heer Bok is voor de vryheid van ieder en zal dus niet tegenstem men. Maar spr. vindt, dat met twee maten wordt gemeten. Van de winke liers-adressanten is geen gehoord door de commissie, en de fruithan delaren zitten straks met allerlei vruchteD, die aan bederf onderhevig zyn, en hun argumenten worden niet eens aangehoord. Dat is onbiliyk. Ook da straatventers, die bun bestaan hebben van een yskarretje, etc., zyn nu gedoemd om 9 uur naar huis te gaan. Spr. vindt dat onbiliyk en wenscht wat meer vryheid voor die lieden. De V o o'r z i 11 e r merkt op, dat de heeren de zaken met elkaar ver warren. De kwestie van de sluiting der café's moet enkel en alleen dienst baar worden gemaakt aan de gas besparing. De rest moet guiten be schouwing blyven. De beer Biersteker zou de kwestie van de winkeliers toch wel gaarne tevens behandelen. Besloten wordt haar by de rond vraag verder af te handelen. Het prae-advies van B. en W. wordt verworpen. Vóór stemmen de heeren Krynen, De Geus, Grunwald, Biersteker, Harjer, Bok, De Ven en Verfaille. De heer Biersteker vraagt nog eene inlichting over de sociëteiten en de Voorzitter zegt, dat deze zich stipt aan de voorschriften houden. Ksrmls. XV. Voorstel om de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. (Held. Crt. 24 Mei). Aangenomen. Ontheffing bouwverordening. XVI. Adressen van A. Krynen en P.Duinker om onthefflog van art. 16, le lid der Verordening op het bouwen en op de bewoning, onderscheideniyk voor den bouw van een woonhuis aan de Stakman Bossestraat, hoek Van HogendorpBtraat, en bybouw van de woning Westgracht 84, met voor stel van Burgemeester en Wethouders. Aangenomen. Centrale keukan. XVII. Voorstel tot stichting eener centrale keuken op het terrein tus schen de Oostbattery en de Poststeeg en tot vaststelling van een Verorde ning op het beheer van het keuken bedrijf. (Zie Held. Crt. 24 Mei). Door de raadsleden A. W. Michels, B. Zondervan, D. C. A. de Zwart en D. W. Spangenberg wordt voorge steld om het voorstel omtrent de stichting van een centraal keuken bedrijf (byiage 79), door B. en W. 18 Mei j.1. ingediend, aldus te lezen: Te besluiten tot stichting van 1. een centraal keukenbedrijf van ge meentewege en wel op de Viacbmarkt. 2. B. en W. uit te noodlgen een onderzoek in te stellen naar zoodanig bedrijf van de gemeente Amsterdam en op grond daarvan met voorstellen, etc. te kernen omtrent de inrichtiDg van dit bedrijf. 8. B. en W. te machtigen, met het Kon. Nationaal Steuncomité bespre kingen te openen inzake eene gel- deiyke bydrage van dit lichaam in de atichtings en exploitatiekosten. (By dit adres is nog een uitvoerige memorie van toelichting gevoegd). By aanneming van dit amende ment zouden de voorstellen II en III vervallen, n.1. de overname der te- iordige exploitatie met alle daarop rustende lasten. De heer Biersteker vindt, dat het niet aangaat dit zoo maar evon thans te behandelen. De toelichting bevat vier bladzyden schrift. De heer Michels: We hebben die toelichting scbrifteiyk gegeven om discussies hier uit te sparen. De heer Biersteker wil de kwestie dan liever uitstellen en eerst eens nader onderzoeken. De heer de Zwart geeft eenige toelichting. Wy hebben gemeend een toelichting in te dienen, omdat dit de discussies zou vergemakkelijken. Ons voorstel is niet zoo ingrijpend, hot bedoelt niets anders dan in prin cipe de uitspraak of men is vóór of tegen gemeenteiyke exploitatie van een keukenbedrijf. Indien de Raad zich ervoor uitspreekt, dan kan de Burg. een onderzoek naar zulke be drijven instellen, b.v. te Amsterdam, on men kan met een uitgewerkt plan komen. Als wjj nu gezegd had den: we kunnen niet meegaan met het huidige voorstel van B. en W., dan ware in den breede over ons voor- Btel gesproken. Dat behoeft thans niet, men spreke zich uit voor het principe. De heer Biersteker vindt, dat in de woorden van den heer De Zwart de logica zoek is. We moeten eerst even besluiten of de keuken een gemeenteiyk bedryf zal zyn, ja dan neen, en dan naar Amsterdam gaan kyken. Keer het dan om. Lo gischer ia het eerst eens ergens te gaan kyken en dan te beslissen dan wel iets uit te maken zonder dat men de gevolgen kan overzien. Men roept hierhet voorstel is toch van te voren ingediend 1 maar wy kunnen niet elk uur van den dag naar het Raadhuis gaan om te kyken of er soms nieuwe stukken liggen. De heer Michels zegt, dat de >er Biersteker het voorstel der fractie verkeerd begrijpt. Wij willen niet meer de vraag onderzoeken of wy een gem. bedryf willen. Dit is in het voorstel van B. en W. immers al besloten. Maar er zyn plannen ingediend, en zooals die zyn, met verschillende kleinere ketels, wordt het een smeerboel, dat heeft de praktyk geleerd. Daarom hebben wij gezegdga eens kyken naar Am sterdam, naar Zaandam, hoe het daar iDgericht ia. De groote bladen spreken er met lof van. Daar ia een modern bedryf gesticht, en waarom moet het hier dan zoo beknopt geschieden? Maar de kwestie of deze zaak een gemeenteiyk bedrijf zal worden, kunnen we hier toch wel uitmaken die staat los van alles, zelfs van do vraag betreffende de overname. Wy meenden met de toelichting de dia cussles te kunnen ondervangen. De heer Grunwald vindt de redeneering niet logisch. De heer Michels wil eigenlyk hetzelfde als B. en W. De plaats aan de Visch- markt vindt spr. ongewenscbt. De heer Michels: Die plaats ia maar een onderdeel van ons voorstel. Dat is minder en daarover valt te praten. De heer Grunwald wil de zaak uitstellen. De bedoeling van de s.d.a.p. is de keuken voor altijd te bestendigen. Dat is-echter de bedoeling va B. en W. niet. Spr. wenscht dat vanavond niet uittemaken. De heer Van Breda heeft de laatste maanden nog al eens rond gekeken. Ook spr. zou willen dat men Ingezonden mededeeling. Borgelooahsid. De meeste huidkwalen od de ver schillende vormen van aambeien (jeukende, bloedende en uitwendige aambeien) zyn gewooniyk te wyten aan een verkeerde leefwyze en ver- waarloozing. Een te rijke voeding, onvoldoende lichaamsoefening, onregelmatige en opgehouden stoelgang, te weinig Blaap en overwerking leiden tot bloeiziek- ten, verstopping en zenuwachtigheid drie gewone oorzaken van eczema, dauwworm, gordelroos, psoriasiB, puisten en aambeien. Een eenvoudige, geregelde leef «rijze en de gezondheidsregels, die het ge zond verstand ons zegt, zyn de beste voorzorg. Tot bestrijding van het ongemak en tot genezing wordt Foster's Zalf aanbevolen. bizondere zalf bevat alle noodige verzachtende, antiseptische en genezende eigenschappen. Zy past de meest gevoelige of ontstoken huid, en geeft verzachting vanaf de 'eerste aanwending. Een voordeel is, dat de zalf niet te spoedig opdroogt en niet te ge- makkeiyk kan worden wegge wreven, het gebruik verdwynen spoedig ellendige prikkeling, jeuk en ontsteking en Foster's Zalf bleek succesvol zelfs by hardnekkige ge vallen van inwendige, uitwendige en bloedende aambeien. Ook by winter handen en -voeten, huiduitslag en insectenbeten. Geen huis diende zonder Foster's Zalf te zijn. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is in den Helder verkrijgb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt franco na ontv. v. een postwissel k fl.n p. doos. (46)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1