GESTREEPTE DAMES- SPORTMANTELS „HOTELBELLEVUE" S.C0LT0F,Kanaalweg141-142 Openbare kennisgeving, Avondconcert Eerste Openbare Vergadering TUINGONCERT door Helders Harmoniekapel. ROLANDA, 19- I 6.SO -w DE OORLOG. Advertentiën. EVANGELISATIE-PALMSTRAAT. Zondag 3 Juni AMSTEL-EN HAANTJES-BIEREN. „NEDERLAND EN ORANJE". op WOENSDAG 6 JUNI a.s., des avonds 8 uur, in „CASINO". Spreker: de Heer A. P. STAALMAN, „CASINO* ZONDAG: DONDERDAG: »CASINO"-GEBOUW. OPERETTE-OPVOERING door de Maatsch. tot Bevordering der Toonkunst, Afd. SCHAGEN, on de Operette-Vereeniging „Cecilia", dirigent de Heer JAC. JANSEN, op Zaterdag 9 Juni, 8 uur. eens elders ging kijken naar de in wendige inrichting van de keukeps. Het kan immers noodzakelijk zijn, dat ieder inwoner van de keuken gebruik moet kunnen maken, en daarom moet zij niet te klein worden opgevat. Spr. is ook tegen het voorstel zooals het hier ligt van B. en W. De Voorzitter zegt, dat de Commissie geweest is te Rotterdam en in de vluchtkampen. De keuken te Amsterdam was er toen nog niet. Die laatste maakt thans 20.000 porties. Zoover komen wij hier lang niet. In den Haag, waar spr. was,zeidemen: den Helder is de eenige plaats waar het goed gaat, want overal worden de keukens al stopgezet. Een zoo groot bedrijf is dier niet noodig, en net zou heel wat kosten. Hoe kleiner de hoeveelheden zyu, des te smake lijker is het eten. De plaats aan de Vischmarkt is niet zoo goed voor het meerendeel der inwoners. Drie vierde ia dichter by de tegenwoordige plaats. De heer Baak betoogt, dat de door B. en W. aangewezen plaats de meest ongeschikte is. Die thans eten halen, zijn voor het meerendeel vrou wen uit den kleinen burgerstand, die, waar de keuken nu is, zoo even uit haar werk kunnen wegloopen om eten te halen. Zou de keuken komen op do plaats, die B. en W. voorstel len, dan moeten die vrouwen de stad door en zich eerst weer heelemaal opknappen. Van de bewoners uit de buurt der 'Vischmarkt betrekt nie mand eten uit de keuken. Het hoog ste aantal dat verstrekt wordt, is geweest 670 porties soep, 500 porties eten, de soep is thans 'geslonken tot 300 porties. De keuken is tamelijk aan 't tanen. Zelfs is het gebruik na de eerste dagen teruggeloopen tot 80 en 50 porties per dag. De controle was absoluut verkeerd, er waren niet minder dan 30 dames, die allen ver schillende orders gaven. Spr. kan zich vereenigen met het voorstel der D.A.P. Wordt die situatie niet andeis dan is een centrale keuken absoluut niet noodig, maar men kan dat na tuurlijk niet weten en moet dan klaar zijn. De Voorzitter: De keuken is voor de geheele bevolking. De hoer Baak. Dan komt de plaats er heelemaal niet op aan, want dan zal men toch verschillende centra moe ten hebben .van distributie. De heer De Zwart zegt,dat dat voorstel omtrent die plaats van keuken van ondergeschikt belang is en er' kan worden uitgelicht. Wat die principieele beslissing betreft, de Raad heeft toch al eerder dergelijke beslissingen genomen, inzake school kleeding. Stemt men het principe af dan is een verder onderzoek onnoo- dig. In het andere geval kan men toch eens gaan kijken hos in andere plaatsen de inrichting is. Het is niet onlogisch eerst eene beslissing te wil len uitlokken of de keuken er zal komen of niet. Gaat men er niet op in, dan krijgt men een eindelooze discussie, want wij komen dan met allerlei amendementen op de artike len. Dit is werkelijk de kortste weg. Bovendien, als het bestaande voorstel van B. en W. wordt aangenomen en de keuken aldus wordt gesticht, zal men, in het geval het noodig is voor ieder voedsel te verstrekken, op ont zettende moeilijkheden stuiten om aan de noodige werkkrachten te ko men. Terwijl er allerlei moderne werktuigen zijn, die die werkkrachten kunnen vervangen. Als op een be paald oogenblik 4, 5000 porties aard appelen moeten worden gereedge maakt, dan weet niemand boe aan de menschen te komen om die te schillen. De heer Biersteker wil zaak aanhouden en het voorstel der 8.d.a.p. doen drukken. Thans worden algemeene beschouwingen gel die tot niets leiden. (Geroep van dé s.d. Wiens schuld is dat?) M.d.V., in zekeren zin niemands schuld, maar spr. wenacht als lid van den raad vrij te blijven om iets te mogen onder zoeken, en in zoover is het dus de schuld der s.d.a.p. als wij hier niet opschieten. De heer Van Breda komt op tegen de bewering, als zou hier de s.d.a.p. schuld hebben. Niemand kon voorzien, dat de Centrale Keuken niet zal kunnen bestaan. Het voorstel Biersteker leidt tot pitatel, en we zjjn dan den volgenden keer precies even ver. Laten we dan nu een commissie benoemen tot onderzoek. Spr. is voor gem. bedrijf en als de comm. met een voorstel komt, zal men wel wat anders te zien krijgen dan het huidige. De heer M i c h e 1 sDe he'er Biersteker is angstig om te beslissen hedenavond of de keuken een gem. bedrijf zal worden of niet. Spr. be zwaar tegen het voorstel Biersteker is dit, dat do tyd onnut voorbijgaat tusschen deze en de volgende ver gadering. Hierover wordt, nog nader van ge dachten gewisseld. De heer Bier steker is destijds zelf te Rotter dam op onderzoek uitgeweest, en alle drie commissie leden kwamen tot de conclusie dat dit bedrijf, zooals bet was, niet voor den Helder ge schikt was. Wy moesten wel eene inrichting hebben voor stoomkoken, maar ni6t zooals de Rotterdamsche, waarbij de atoom door het eten gaat. Dan is die van het Instituut goed, maar men informeere eens naar de kosten daarvan. Dat komt ne6r op een f50000.- a f60000.- De heer De Geus meent, dat de gevolgen van principes niet zijn na te gaan. Als de helff van de bevolking van de keuken moet eten, is nog wel een gebouw te vinden. De heer De Zwart merkt op, dat eene voorstelling, zooals de beer Geus thans van het voorstel der fractie gee-fc, nog nooit gegeven is. Met princips bereikt men niets, zegt deze. En hot voorstel van B. en W. is voornamelijk een principieele be slissing. Dat willen wy ook, alleen wy vinden het voorstel onvoldoende en willen daarnaast een andere kostenberekering. Dat is toch veel beter. Waarom eerst nog eene raads zitting? Als deze kostenberekening niet goedgekeurd wordt, kunnen wij toch altijd nog het voorstel van B. en W. aannemen? De heer Biersteker: Als een principe uitgesproken wordt en het blijkt achteraf, dat het een ton moet kosten, dan bedank ik voor dat principe. Als wij dit hebben wat B. en W. willen, is de gemeente ermee gebaat. Ik wil dat geheele voorstel der s. d. a p. eerst onder mijn oogen hebben. Ik weet niet wat er nog meer voor adders onder schuilen. Ik heb ook een principe, n.1. kijk uit je doppen. Het voorptel-Biersteker: om kwestie aantehouden tot eene vol gende vergadering wordt aangenomen. Tegen stemmen de heeren Zondervan, Spangenberg, Michels, buiten stem ming de H.H. Van der Veer en De Ven. Het voorst,el-Bredaom eene com missie van onderzoek te benoemen, wordt vervolgens aangenomen. De Voorzitter zal de leden dezer com missie aanwijzen. De heer De Zwart constateert, dat door de aanneming van het voorstel-Van Breda precies hetzelfde bereikt is als hetgeen de fractie wilde. Spr. trekt daarom het voorstel na mens de fractie in on verzoekt op name in de notulen van de opmer king, die hier gemaakt is, dat er ten opzichte yan dit voorstei addertjes in het gras zouden schuilen. 3a Suppl. Begrooting. Dienst 1916. XVIII. Voorstel tot vaststelling eener 3e suppl. begrooting, dienst 1916. De heer D*e Zwart vraagt in lichtingen over den pose goedkoope cokes. Spr. zou dien gaarne gesplitst hebben. Af- en overschrijving en voldoening uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1916. XIX. Voorstel tot vaststelling van besluiten tot hot doen van af en overschrijvingen op de begrooting 1916 en tot voldoening uit den post voor onvoorziene uitgaven. Aangenomen. Bij schrijven van 4 November 1916 heeft J. C. Westerweel zich tot den Raad gewend met een klacht over het feit, dat de door hem gestorte waarborgsom voor het gebruik der muntgasinstallatio in zijn vroegere woning, bij het verlaten dier woning niet is terug gegeven, maar ingehou den wegens beschadigingen van enkele onderde6len der installatie. Hoewel op dat schrlj ?en, dat onge zegeld is, geen beslissing kan worden genomen, hebben B. en W. over de daarin behandelde aangelegenheid het advies van den Directeur van - dat der Commissie voor de Gasfabriek en Waterleiding ingewonnen. Met den Directeur en de Commissie zijn B. en W. van oordeel, dat, afge zien van bovenbedoeld bezwaar, het adres van Westerweel ni6t vcor een gunstige beschikking in aanmerkiog zou kunnen komen. Zij stellen voor hem in dezen zin te doen inlichten. Aldus besloten. Regeling gasverbruik. Aan de orde komt thans de door de Brandstof-commissie nieuw ont worpen regeling voor het gasverbruik. (Zie Held. Crt. 31 Mei).- Da heer G r u n w a I d vindt het beter deze zaak, waarvan de stukken laat zyn ingediend, te verdagen. Spr. beeft de stukken niet kunnen inzien. En waar B. en W. zeggen, dat vol gens hunne meening de nieuwe rege ling niet voor amendeering in aan merking komt, en het gewenscht is er een proef mede te nemen, daar zou spr. toch eerst wel eens willen onderzoeken wat er de draagkracht van is. Is verder de bedoeling de be zuiniging, zooala die wordt voorge schreven, te berekenen over 1915 of 1916? Dat staat Diet in het voorstel. De Voorzitter zegt, dat B. en W. destijds volmacht van den Raad hebben gekregen om die maatregelen te nemen die noodig zou zyn voor eene goede gasbezuiniging. In de hui dige regeling is deze groote onbillijk heid, dat ieder 2/3 van zyn verbruik moet bezuinigen, ook zij, die altijd zuinig zyn geweest. Daarom heef: men getracht naar een andere rege ling en nu hadden B. en W. deze eenvoudig kunnen decroteeren. Maar wy vonden het beter baar door den Raad te laten sanctioneeren, B. en W. staan dan ook sterker. De Minister dringt steeds op bezuiniging aan. In theorie lykt deze regeling uitstekend, hoe de praktyk zal zyn moet worden afgewacht. Mee de gasbezuiniging is het weer geheel den verkeerden kant uitde bezuiniging is niet meer dan 14Va Wil men de huidige regeling bestendigen, dan zullen een massa gasverbruiker8 afgesloten moeten worden. En daar men hier niet gaarne toe overgaat, is de regeling om het meerdere verbruik 5 maal te belasten, ontworpen. De heer Adriaanse vindt dit wel wat erg. We komen van het eene uiterste in het andere. Den vorigen keer wilde de Raad niet het meerdere verbruik met het dubbele belasten, thans moet ineens het vijf voud worden genomen. Er zyn tal van menschen, die niet opzettelijk hun maximum overschrijden. Spr. wil dus hët meerdere beiasten met den dubbelen prys, opdat niet zy, die zuinig waren, de straf dragen. De heer G r u n w a 1 d merkt op, dat verschillende menschen hem hebben meegedeeld niet meer te mogen verbruiken dan fl. Als de regeling wordt doorgevoerd en de bezuiniging geldt voor het veibruik over 1916, is het voor vele menschen ondoenlijk. 1915 is wat anders. Spr. vereenigt zich overigens met hetgeen de heer Adriaanse zeide, want de bezuinigingsmaatregelisnoodzakeiyk. De Voorzitter: Er zyn men schen, die een aanzegging hebben gekregen op 50 cent, maar er ia nog niet aan gedacht dezulken af te snyden. Zelfs verbruikers van fl.80 worden nog niet afgesneden. De staten worden automatisch gemaakt. Door de nieuwe bepalingen weet ieder nu wat hij gebruiken mag. Dit verbruik kan gemotiveerd worden verhoogd, maar wie moedwillig zijn maximum overschrydt, moet dan maar boete betalen. Want deze verhoogicg van 5 X den prys is uitsluitend bedoeld lals eene boete. De heer de Geus merkt op, dat de heer Grunwald bevreesd is dat zy, die tbaus geknepen worden, in het vervolg nog meer zullen worden geknepen. Maar dat is geenszins bedoeling van de nieuwe verordeniog, de bedoeling is alleen een biliyker verdeeling van het beschikbare gas te verkrijgen. Men is niet gewaar borgd, dat ieder de hoeveelheden, die hy noodig heeft, krygt. Er is in het algemeen gerekend op 60% van de hoeveelheid van verleden jaar. De heer Grunwald: Toen er dus al bezuinigd werd? De Voorzitter: Men rekent nu de overeenkomstige maanden van 1916. - De heer Van Breda merkt op, dat nu geschiedt, wat men by de eerste vaststelling niet wilde, n.1. een boetobetaling. Thans is de wenscho ïykheid ervan gebleken. Distributiecommissie. Ingekomen is een verslag van bet distributiekantoor. Noodwoningen. (Zie Held. Crt. 26 Mei) Da Voorzitter stelt voor dit voorstel te recvoyeeren naar B. en W. om praeadvies. De heer Biersteker vraagtom dan tevens te willen overwegen de mogelijkheid om de woningen te doen bouwen met behulp van het Kon. Nat. Steuncomité, dat al aan verschillende gemeenten belangtyke subsidies heeft gegeven. De heer Adriaanse zegt, dat het Steuncomité geen steun by den bouw vet leent, doch aan particuliere genootschappen en vereènigingen 25 van het bouw kapitaal cadeau geeft, inden het middenatandswonjn gen betreft. En dan wordt het gegeven onder voorwaarde dat de huizen de eerste tien jaar niet mogen worden vervreemd en de huur niet verhoogd. Maar voor arbeiderswoningen geldt dit niet. Echter komt de secretaris van den woningraad in de maand JuDi hier en kan met hem een en ander worden besproken. Vraag J. Spruit. Door den heer Spruit is aan den Voorzitter medegedeeld, dat hem ge bleken is, dat by den bouw van de 18 woningen aan den Brakkeveldweg materialen zijn aangevoerd die niet voldoen aan de beeteksbspalingen. Spr. verzoekt een onderzoek hiernaar te willen opdragen aan den gem, bouwmeester. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. toestemming gegeven hebben van het bestek te mogen afwyken. Des verlangd zijn B. cn W. bereid de hierover gevoerde correspondentie over te leggeD. Vragen W. Biersteker. (Zie Heliersebe Courant 31 Mei). Ie vraag inzake de aardappelen. Het betreft hier geen Friesche aard appelen maar Red Stars. Deze zijn nog niet verstrekt omdat we nog altijd veenaardappelen hebben. Mis schien raken we die nu kwyt.' De verstrekking van kiwi-aardappelen ie zeer beperkt en de Dieuwe zyn nog Diet in ziebt. Op het oogenblik zyn Stars op bons gedistribueerd. We hopm met de aardappelen nog een drietal weken uittebomen en dan rekenen op de nieuwe. Ü9heer Biersteker klaagt,dat de kwaliteit aardappelen hier zoo slecht is. Hot speet spr. zoo, dat, terwijl hier een betrekkeiyk 3-ardige boeveelheid aardappelen aanwezig was, de Commissie voor de Pink sterdagen cu niet de bevolking eens een lekker maaltje aardappelen ge geven heeft. Het is spr. bekend, dat de hier aanwezige goede aardappelen gevaar liepen te bederven. Daarom ook wasi hot. gewensebt, dat ze een3 wat tijdig werden gegeten. De V o o r z i 11 e r zegt dat overal waar ze goede aardappelen hadden, deze nu op zijn en men slechte moet eten. Wij wonen- bier ten op zichte van de distributie ia eenslech ten boek. Orerigens zyn de aard appelen niet zoo buitengewoon slecht. De heer Adriaanse zegt, dat de Commissie met de feestdagen wel degeiyk pogingen hotft gedaan om goede aardappelen t.e krijgen, maar het verzoek werd afgewezen. De tweede vraag van den heer Biersteker betrof het rundvleesch. Do heer Biersteker zegt dat hy in de publicatie der slagers, dat het rundvleesch maar eventjes met 10 cent per poDd werd verhoogd, aan leiding vond deze vraag te stellen. Spr. vond het van belang als de distributie commissie nog eens nader hierover confereerde eu een poging deed deze prijsveihoogicg ongedaan te krygeD. In andere plaatsen ia het rundvleesch aanmerkelijk goedkooper. De Voorzittei zegt, dat den vorigen keer al gepoogd weid eene vermindering te krijgen. Toen werd gezegd we doen het niet. De distributie is in hoofdzaak ingesteld voor den kleinen man, die geen rundvleesch eet. De heer Biersteker heeft nog eene vraag, nl. over de distributie in Koegras. Er gingen geruchten, dat bet daar niet in den haak zou zyn geweest, en spr. vroeg in de vorige vergadering hierover inlichtingen. D<; Voorzitter zegt, dat h t onderzoek is afgoloopen, en geen aanleiding heeft gegeven den betrok ken persoon aanmerkingen op zyn beheer te maken. De heer Beersteker zou bet op prya stellen iDdier. dit dan ook in het openbaar werd gez°gd. Spr. het ft ook de zaak ia het openbaar behandeld. De Voorzitter zegt, dat debe doeling was aan don persoon in kwestie te Echrijven. Deze kan het dan publiceeren. De heer Biersteker is hier mede niet be vredigd.Er liepen praatjes, en spr. vroeg een onderzoek, en waar het hier een publieke za3k betrof, daar was het noodig dat het volle lichfc over do zaak scheen. Het groote publiek moet weten, dat het niet anders zijn geweest dan praatjes. De heer De Ven: Maar men kan toch van een gemeentebestuur niet verwachten, dat het publiceert, dat praaijes, die een lid van den raad heeft geboord, niet waar zyn. De beer Biersteker: Is de heer De Ven dan een vreemdeling in Jeruzalem De distributie was er in betrokken, vandaar dat spr. op open baarheid aandringt. De heer D e G'-o u s Het zal toch allereerst wenschelyk zyn dat wy het geval kennen. Wy weten er niets van. De heer Biersteker zegt, dat het hier betrof een gerucht, dat ia Koegras loopt, als zou de onderwijzer Tichelaar, die met de distributie aldaar belast is, zich hebben verrijkt met een hoogeren brandstofprijs dan de vastgestelde. Daarnaar heeft spr. onderzoek gevraagd en nu daar niets van waar blfjkt to zijn, moet dat volgens spr. meening in 't openbaar blyken. De heer Bok vraagt om eene commi3sie,die de ingekomen reclames van winkeliers van aan bedeif enderhevige artikelen kuanen onder zoeken, en ook do belangen der straatventers in het oog houden. De Voorzitter zegt, dat eene commissie van advies is aan gewezen door de Winkeliers-Ver- eenigicg. De heer Gruu wald: Niemand kent die commissie. Alle wiukeliers, die reclames indienden, zeggen, dat ze geen antwoord van die commissie kregen. De heer Van Breda driDgt aan op een gewijzigde verordening, die den witikelic-rs vergunt Zaterdag- avonds tot 11 uur licht te mogen branden. Thacs gaat het om kwart voor tiön aan en om 10 uur moet het weer uit. Da Voorzitter zegt, dat nieuwe verordening dat veranderen zal. Op het oogenblik moet het maar zoo blijven. De heer Z o n d e r v a-n vraagt of de Burg. bereid is aan den Min. te vragen den melkprys te verminderen, en, zoo de Min. niet wil, dien p-ys dan toch te verminderen, zooals tnans ook in do Zaanstreek geschiedt. Deze regeling zou voor de gemeente veel te kostbaar worden, licht de Voorzitter in. De heer Biersteker vraagtio lichtingen omtrent de oprichting eener commissie inzake de huur commisaiewet. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Da legerberichtan van 30 en 31 Mei. Op het W e 81 e 1 ij k front worden de plaatselijke gevechten voortgezet. Het Duitscüe legerbtricht maakt mel ding van aanvullen der EngelscheD tusschen Monchy en Guemappe, welke gevechien door sterk artillerievuur werd voorafgegaan. Na een verbit terden strijd van man tegen man werden de aanvallers teruggeslagen. Ten Z. W. van St. Quectin werd een stuk van da Frausche stelling ten O. van L^mplre vermeesterd en tegenaanvallen der Fransetien afge slagen. Naar bet Fransche communiqué van 31 Mei aangeeft, beproefden de Duitschers op verschillende puoteD van het front in Champagne in de Fransche stellingen door te dringen. De posities op de Téton, Casque en Mout Haut waren het doel van vier geweldige aanvallen. Gedurende deze gevechten, die eenige uren duurden, moesten de vijandelijke aanvalsgol ven herhaaldelijk naar hunne schan sen terugtrekken. Ten N.O. van den Mont-Haut kregen de Duitschers vas ten voet in een vooruitgeschoven schanswerk der Franschen. Verder spreken de wederzljdacbe berichlen van patrouille- en artillerie- gevechten. Een Engelsch bericht maakt nog melding van de activiteit in de lucht. Te land moge het offensief zyn ge staakt, in de lucht wordt het door de Eügelschen krachtig voortgezet. In de maand Mei zijn honderden vlieg tuigen neergeschoten. Zondag alleen 30. Dien dag word een gevecht ge leverd tusschen 6 Eogalsche en 8 Duitsche vliegers, die zoo dicht by elkaar wareD, dat de vleugels elkander raakten. Van het Italiaansch-Oosten- rijksche front. Naar het Oostenryksche bericht van den 30en meldt, was het den 29 on aan h6t froat betrekkeiyk rustig. Ia den nacht van 29 op 30 Mei echter werd een aanval gedaan op de stel lingen ten O. van Plava tot aan den Monte Santo. Deze werd afgeslagen. Den volgenden dag ten 6 uur na middag ondernamen de Italianen nog maals eon aanval op de Oostenryk sche stelliDgen ten Z.O. van de Vodice. Ook hier werden zy teruggeslagen. Bij Jamaino en ten Z.O. van Mon- falcoue werden vyaudelyke aanvallen gestuit". De Italiaansche berichten weiden uit over de behaalde tactische voor- deelen. Hierbij wordt er op gewezen, dat men algemeen de veroverde stel lingen als onneembaar beschouwde. Een en ander schynt er evenwel op te wyzen, dat de Isonzoslag weder tot het verleden behoort en dat de Italianen, hoewel zij tactische voor deelen konden behalen, hun doel doorbreken naar Triest - niet hebben kunnen bereiken. Op de overige fronten geen gebeur tenissen van belang. In Macedonië eenige meerdere bodryvigbeid. Een algemeen offensief der Entente aanstaande? Het offensief der geallieerden op de verschillende fronten is nu zoo goed als tol staan gekomen. In het W. maakten zy flinke vorderingen en aan de Isonzo boekten de Italianen eenige terreinen winst. In Macedoniö liep het offensief ongeveer op niets uit. Men zou dus denken dat voorloopig weer een periode van artillerie- on patrouille-gevechten zou aanbreken, lot misschien in den herfst op bet een of andere front weer een offensief begonnen zal worden. Dit schynt echter niet het geval te zullen zyn, althans indien hetgeen de berichtgever van de „N. R. Ct." te Berlyn meldt, juist is. Dezen werd van goed ingelichte Duitsche zijde het volgende mede gedeeld Ia de Entente he6ft de wensch van Engeland om den oorlog voort te zetten, zoolang er. ook maar eenig uitzicht op succes is, gezegevierd. Ecu groot algemeen offensief dat niet de voortzetting is van de offensieven, die dit vooijaar hebben plaats ge vonden, staat voor de deur. Men verwacht dat het in de eerstkomende weken op alle fronten tegelijk zal losbreken. Het is Eugelaud niet al leen gelukt, Frankryk daarvoor te winnen, maar ook Rusland zal de proef op de discipline van zyn leger W3gen en dit aan den algemeenen aanval laten deelnemen. Het reus achtige offensief zal zich niet alleen tot het westeiyk en oostelyk front, tot Macedonië en Palestina bepalen, maar men meent te Berlyn de zeker heid te hebben dat ook groote ope raties ter zee ermede zullen gepaard gaan. Men vermoedt hier verschil lende oorzaken voor de haast waar mede dit offensief op touw is gezet, ofschoon het onder normale omstan digheden toch zeker in het belang der entente zou geweest ziju de voor bereiding tot den hei fat uit te stellen. Ten eerste, zoo meent men hier, zal Eogeland bij h6t toenemend verlies van tonnenmaat, niet lang meer de ontzagiyke hoeveelheid scheepsruimte voor een dergelyk offensief ter be schikking hebben. Dan wil het stellig door een snelle beslissing trachten het algemeen dreigende gebrek aaü levensmiddelen te voorkomeD. Ten derde vermoedt men dat in Eogeland de overweging van invloed is ge weest, dat het steeds moeilyker zal worden de oorlogS stemming levendig te houden, zoowel in het eigen land al3 by de bondgenooten. In het bizonder zou men haast hebben gehad, om van de tegenwoor dige strooming te St. Petersburg party te trekken. Daarom, zoo meent men hier, zal thans deze geforceerde poging worden gewaagd. De duikboot- en mljnoorlog. Naar dd. 30 Mei uit Berlyn wordt gemeld, werd in de Noordzee 21.500 ton aan scheepsruimte ■vernietigd. Do revolutie In Rusland. Te St. Petersburg heeft een congres plaats gehad van de afgevaardigden der officieren aan het front. Op deze byeonkomst, werd een motie aange nomen, waarin wordt verklaard dat elke vertraging in het herstel van de strijdvaardigheid van leger en vloot, den ondergang van Rusland ten gevolge zal hebben. Verder wordt aangedrongen op het ondernemen van ren vastberaden offensief waar door Duitschland gedwongen zal worden het standpunt van Rusland te aanvaarden. De eischen van Finland worden door de Russiache regeering over- wogen. E9ü der voornaamste daar van is dat de onafhankelijkheid van Finland internationaal zal worden gewaarborgd. De Conferentie te Stockholm. Ook de Engelsehen zullen deel nemen aan de samenkomst te Stock holm. Op zyn doorreis naar Rusland deelde de EngeLche minister Hen deraon uiede, dat de arbeiders en de socialistische organisaties van Groot- Britanniö zich by de conferentie te Stockholm hebben aangesloten. De leider van do afvaardiging uit de meerderheid is Onderstaatssecretaris Roberts, die der mindeiheid isRam- say Macdonald, beiden leden van hot Lagerhuis. Nu de verschillende afgevaardigden langzamerhand te Stockholm bijeen komen, verschijnen in de bladen be richten omtrent het door deze afge vaardigden ingenomen standpuut. Zoo eischen de Ooiteuryfescbe afge vaardigden een vrede zoDder inly ving en zonder schadevergoeding en wiIIod dat de vraag wia er schuld heeft aan het uitbrfeken van den oorlog, zal worden afgewezen. Zy verklaarden zich tegen inlijving van België, voor staatkundige onaf haDkelijkheid van het Servische volk, voor een weg van Servié, door vereeniging met Montenegro, naar de zee, voor een regeling van de Bal kan kwesties dopr onderling overleg van de Balkan-volken. De zuid-Slavische landen ook de Kroonlanden en Bosniö moeten, h.i., in de Donau monarchie blyveu maar de afgevaardigden verbinden zich het streven naar autonomie van die volken steeds to zullen steunen. Verder wenschen'de afgevaardig den de zelfstandigheid van Finland en Russisch Polen verzekerd te zien. De Polen in Galicié en in Pruisen zullen alvast volle autonomie in hun staatsverband krygen. De afgevaardigden bomen op tegen een- ebonomischen oorlog, goiyk de Paiysche conferentie vau 1916 die heeft gewild. Ztj achten een tolver bond alleen dan een stap vooruit, als het naar uitbreiding van het vrye ruilverkeer streeft. Voorts is de afvaardiging voor voortzetting van het Haagsche vredes werk; voor beperking van wapening, leidende naar ontwapening; voor volkslegers alleen ter verdediging van het land; naasting van wapen fabrieken. Ook Scheideman, de leider der Duitsche delegatie hoeft alhoewel meer in algemeene trekken, zijn 3tandpunt uiteengezet. Volgens hem zou de vrede tot stand komen, wan neer alle regeeringen der oorlogvoe rende landen het programma der Russische revolutionuairen aanvaard den: .Vrede zonder annexatie". De Duitsche soc. stemden echter naar Scheideman verklaarde, toe, dat 'n dergelijke formule geen redeiyke regeling der grenzen uitsloot. Zijn mededeelingen omtrent Elzas Lotharingen maakten den indruk, dat hy bij zyn Deensche collega's het denkbeeld ingang wilde doen vinden Den Duitschen socialisten scheen er evenwel zeer veel aan,gelegen om by hun Deensche collega's het denk beeld ingang te doen vinden, dat Elzas-Lotharingen oude Duitsche land streken waren, met Duitschland ver bonden door zoovele economische banden, dat een scheiding nauwelijks mogeiyk was. Het zal heel wat moeite kosten om overeenstemming te verkrygen. In den Duitschen Ersatz-wlnkel. Klant: „Is düt leverworst? Daar zit geen snipper lever in?" Andere klant.Bedaar, menoch. In hondebrood zit toch ook geen hond 1" Zondag v.m. half elf Os. P. C. A. HALFFMAN, van Schiedam. 'sAvonds half zes: Ds. H. E. VINKE, van Alkmaar.. Dinsdagavond 8 uur BIJBELLEZING door Ds. T. KLOOSTERMAN. alt beduid in da Vereideaing tan 12 APRIL 1917. mal KUSTGESCHDT in da stalling aan dan Helder. De Commandant der Stelling van den Helder maakt bekend, dat op 5 Juni 1917 een schietoefening zal worden gehouden van af de N.W. kustbattery van het Fort „Erfprins" in den sector begrensd door de ware richtingen W. Z. W. en W. N. W. tot op 9000 M. van het Fort. In dezen sector is de vaart voor alle particuliere vaartuigen verboden van af 9 uur voorm. tot het einde der oefening (omstreeks 1 uur nam.) Op den dag van de oefening zal van het Fort „Erfprins" een roode vlag waaien, die drie uren voor het begin der oefening halfstok en één uur voor de oefening geheel zal worden voor- Het einde van de oefeniDg wordt aangeduid door het etryken van de roode vlag. Stellinghoofdkwartier, 30 Mei 1917. De Vice Admiraal, TEN CATE. Helder. Bij gunstig weder: van 911 uur. Gewone consumptlaprljzen. Oud Lid dar Tweede Kamer voor het district Halder. Aangezien da heer STAALMAN deze eerste vergadering wenscht te benutten om de vele honderden die hem hun ver trouwen schonken en dit op 15 Juni zullen doen. toe te spreken, zal er toegang zijn voor partijgenooten, geestverwanten en onxe medestanders. Kaarten te bekomen by: J. H. STAALMAN, Weststraat 84, M. DE WAARD, Ie Vroonstraat 27, C. BOT, Binnenhaven 7, P. HARDER, Bassingracht 21, M. H. CLEE, Sluisdijkstraat 111 en D. DOEF, Langestraat 40 en zoover de voorraad strekt 's avonds aan het lobaal. Entrée: 10 cents. Zaalopening 7% uur. Het Bestuur van „Nederland eu Oranje". Open zaal. Heerlijke tuin. Speciaal Amstelbieren op ijs. Dramatische operette In 3 bedrijven. Schets uit het Zigeunerleven. Woorden en muziek van JAC. JANSEN. ZigsuaoidaosiB, ontwsrpeo door en ingasiuM onder leiding van Mej. H. S. POLAK, Daotleitarei. Volledige orkestbegeleiding van de KON. NED. MARINE-KAPEL. Pianobegeleiding van Mej. DE VEER, te Schagen. ROLANDA Mevr. A. STUURMAN-ROTGANS. DZJAHISKY de Heer JOH. ROTGANS. Zigeunerinnen, Zigeuners, danseressen, bailstdanseres, kermisbezoekers, enz., enz. 80 medewerkenden Schitterend gemonteerd I Prachtvolle costumes en grimeering. EntréeIe Rang f 1.00,2e Rang f 0.60, Galerij f 0.40, plus stad. belasting. Lidtn in IOONIUK9T ip mini in lidiultthip li Rug 10.15, plm ilid. hliiliig. Plaatsbespreking op den speeldag van 11-2 uur. Kaarten btj den Heer KOKELAAR en aan het loket.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2