HELDEUiCOOMNT Tweede Blad. DE OORLOG. Laatste berichten. Op bon No. 24 Op bon No. 25 Op bon No. 26 Op bon No. 27 VAN ZATERDAG 2 JUNI 1917. Op- «n ondergang van Zon an Maan an tijd vairhoogwater (Texel). (Zomertijd). Maan Zon waUx Hei op: oodot: op:ondM:vJa.:n-m. Zondag 8 a. 7.18 m. 232 4.48 8.12 7.C 7J6 Haandag 4 833 838 4.48 Ma 7.60 8.6 Dinsdag 6 8.40 4.7 4.48 8.12 8.86 838 Woensd. 8 10.84 6.4 4.43 8.18 8.20 8.46 Dondsrd. 7 11.17 6.1# 4.42 9.1810.6 1036 Vrijdag I 11.48 7.88 4.42 9.14 10.46 11.20 Zatsrdag 9m. M3 9.8 4.42 9.14 11.80 0.10 PLAATSELIJK NIEUWS. B. Tb. Hvyting. Gisteren is alhier in den leeftyd van 58 jaar overleden de heer B. Th. Heyting, onderwijzer aan de achool aan de Oostslootatraat. Be heer Heyting nam een zeer werkzaam aandeel in het bestuur der Ned. Nat. Werklieden-Vereeniging „Door Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart" alhier. In den beginne door het zitting nemen in verschil lende Commissies, later door het vervullen, gedurende 12 jaar, van de functie van secretaris. Bfj het ver scheiden van den heer Bos, werd hjj den 28 Oct. 1915 benoemd tot presi dent der vereeniging, welke moeie- ïyke functie moeielijk vooral in dezen ernstigen tijd hij uitnemend heeft vervuld. De begrafenis zal plaats hebben op Maandag a.s., des middags te 1 uur. Onze vroegere plaatsgenoot, den heer J. O. Dop, is met Ingang van 1 Juni benoemd tot leeraar in het vak- en vormteekenen aan de Se ambachtsschool te Amsterdam. Verkiezing Tweedi Kamer. Aan de Besturen der Antl-Revo- lutionnalre, Cbristeiyk-Historische, Roomsch-Katholieke kiesverenigin gen en aan de Federatie Helder van de S.D.A.P. is onderstaand schreven gezonden Helder, 81 Mei 1917. Aan. het Bestuur der... enz. Mijne heeren. Het Bestuur van de Oentrale Vrij zinnige Kiesvereen. in dit district heeft de eer, naar aanleiding van het getroffen accoord tusschen de politieke partijen, in zake de ver kiezingen voor de leden der Volks vertegenwoordiging,, welke zullen gehouden worden In Juni a.s., vast vertrouwend op de eerlijke nakoming van bedoeld aecoord, óók door uwe organisatie, en dus als vaststaand aannemende, dat tegen over het onlangs gekozen en onmid dellijk weder aftredend Kamerlid den heer P. J. Oud door u geen tegencandldaat zal worden gesteld of gesteund..., uw Bestuur te verzoeken ten einde de bedoeling van het gesloten accoord zooveel mogelijk te bevorderen „om aan de „kiezers in dit district te adviseeren, „tegenover elke poging om dit accoord rechtstreeks of zijdelings te „verbreken, front te maken, door „reeds nu te besluiten, om de her kiezing van den heer P. J. Oud „krachtig te bevorderen." Gaarne ontving het Bestuur der Oentrale Vrljz. voornoemd hierop vóór a.s. Maandag 4 Juni uw geëerd antwoord. Inmiddels hoogachtend, Namens het Bestuur voornoemd, UEd. dw. P. DE GEUS, Secretaris. Militalren-DrankbeetrIJdere. Op de bovenzaal van het Militair Te-Huis aan den Kanaalweg had de Militairen-Geheel-Onthoudersclub op Donderdagavond, toegankelijk voor alle soldaten, een propaganda-verga dering uitgeschreven. De zaal was tamelijk bezet. Nadat de voorzitter, luitenant Van Malssen de aanwezigen had welkom geheeten, zette hij in 't kort 't doel der Glub uiteen. Als spreker zou optreden de heer K. Vorrink uit Amsterdam. Wyi deze echter door ziekte plotseling was verhinderd trad in zijne plaats op de heer Van de Bilt alhier, die na een korte inleiding een 7 tal stel lingen verdedigde. 1. Het alcoholisme is een ramp voor ons land, voor ons volk en de gevolgen zijn vreesefljk. 2. De uitgave vau de millloenen Is improductief. 8. Het geld zou anders beter besteed wordëï. 4. Het drankkapitaal is een machtig gevaar dat bestreden dient te worden. 5. Wie hef wel meent met den Staat, met het volk zij drankbestrijder, 6. Wie met drankbestrijding spot, handelt dom. 7. De overheid heeft tot taak de drankbestrijding te steunen. In een rede van 5 kwartier behan delde spreker die stellingen en argumenteerde ze, veelal met voor beelden uit de omgeving getrokken en ze met feiten uit de gebeurtenissen der laatBte jaren stavend. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Een militair strijkje luisterde de bijeenkomst op. De voorzitter betuigde aan het eind der vergadering aan den spreker dank èn voor zijn welwillendheid de spreekbeurt over te nemen èn voor zijn helder, zaakrijk betoog. Nog deelde hij mee, dat soldaten die tot de vereeniging willen toe treden, zich te allen tijde kunnen opgeven aan het adres: Langestraat24. Een tiental nieuwe leden gaven zich na afloop der vergadering op. Nlauwa telefoon-aansluitingen. 266 Bakker Br. G. W., Binnenhaven 235 Booy H., brandstoffenhandel., Molenstraat 217* Haes C. D. de, Plantsoenstraat. 260 Mulder F., Hoofdgracht. 236 Pieren A., Kanaalweg. 275' Roy A. J. J. J. Ie, Hoofdgr. B. F. Verfaille, Binnenhaven, huls- houdaansluiting). Een nieuwe telefoonlijst la in be werking. Reclames f 1.— kunnen nog tot 6 Juni opgegeven worden. PROGRAMMA v/h Concert in het Park achter het Paleis op Zondag 8 Juni 1917,4 uur. 1. Frobe Heimkehr. liarsoh. Unntb. 3. Ouveituie -Le Rol dTa". Lalo. 5. In schöner Malennacht, Walser. Rantzscb. 4. Entr' Act«ds;l'op: „La Colombo." Gonnod. 6. Loyeland. Waltz. Holzman. 8. Vorspiel „Die Melsterslnser venNürnberg". Wagner. 7. Maiche Militair». Blankenburg. Krijgsraad ta 'e Gravanhaga. Voor den Krijgsraad te 's Graven- hage stond Vrijdag terecht R. K., milllcien-kanonnier te Den Helder, wegens dienstweigering. De auditeur militair vroeg tegen hem 14 dagen militaire gevangenisstraf. Da hoofdelijke omslag. Be gemeente-ontvanger heeft dezer dagen het bekende biljet der „plaat selijke directe belasting naar het in komen" voorheen genaamd de „Hoofdelijke omslag"'— aan de inge zetenen toegezonden. De eerste indruk, dien het eindcijfer op dat biljet bij het meerendeel der ontvangers heeft gewekt, Is ongunstig. Allerwege wordt over den verhoogden aanslag gemopperd, en bij den ge meente-ontvanger regent het protes ten. Toch zouden wij willen zeggen: „het valt nog mee!" Immers het tekort op de begrooting voor 1917 bedroeg, nadat vele hoognoodige uitgaven waren geschrapt, nog f 65,000; dat zou neerkomen op een verhooging van rond 50 procent van iederen aanslag.^ Voor een belangrijk deel ia deze som echter gevonden door de stijging van het belastbaar inkomen, dat wil zeggen, doordien een groot aantal personen door grootere ver diensten, ook al tengevolge van den oorlog, voor een belangrijk hooger bedrag konden worden aangeslagen. Daardoor is het mogelijk geworden, de verhooging voor het grootste deel der aanslagen terug te brengenoot 25 percent. Natuurlijk is dit geen kleinigheid, maar in vergelijking met hetgeen ons in den aanvang van het jaar te wachten stond, valt het nog mee Toch is het niet onmogelijk, dat wfl in 1918 voor heeter vuren komen te staan. Immers op de begrooting voor 1917 zijn een paar posten in ontvangst geboekt, waarvan de be taling nog niet absoluut vaststaat. Ten eerste noemen w{j de vordering op het Departement van Oorlog, groot ongeveer f 39.000, wegens in zee geworpen meststoffen en wegens scha de, geleden door de sluiting van het Heldersche kanaal, en een vordering wegens aandeel in de oorlogswinst belasting, geraamd op f 75.000. Behalve de meergenoemde f 65.000 komen wij dus nog ruim een ton te kort. Wordt dit bedrag niet geheel of gedeeltelijk ontvangen, dan zal de gemeente vermoedelijk worden ge dwongen tot het uitschrijven van een leening op zeer korten termijn, waar van de rente en aflossing misschien op 8 of 4 j&ar zal moeten worden gesteld. Laten wy hopen, dat het zoover niet zal komen BINNENLAND. Lichting 1812. (Officieel.) Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen de dienst plichtige korporaals en manschappen van de militie-lichting 1912, die be stemd zijn om later naar de landweer over te gaan (dus uitgezonderd hen die behooren tot de bereden korpsen, de pantserfortartillerie of de torpe- disten), op 15 Juni a.s. in het genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld. De eeheepvaart. Het Nederlandsche b.s. „Arundo" is gisteren van Philadelpbla te Rotter dam aangekomen. De „Arundo" heeft ongeveer 6000 ton tarwe aan boord. Het Donderdagnacht te Rotterdam binnengekomen s.s. „Maartensdijk" heeft een lading tarwe en meel aan boord, alles voor de regeering. Dezer dagen zijn In ballast naar de Vereenigde Staten uitgevaren, om graan voor de regeering te halen, van Amsterdam de „Kennemerland" en de „Bacchus", van Rotterdam de „Qorredjjk". Schip aangehouden. Gistermorgen is te IJmuiden bin nen gekomen het Nederlandsche stoomschip Alblasserdam, geladen met hout. Het schip rapporteerde, op de reis van de Slutskar naar IJmuiden des nachts te z(jn aange houden door een Duitsche torpedo boot, waarvan een officier aan boord van de Alblasserdam een onderzoek instelde naar lading en papieren. Toen deze in orde bevonden werden is een schriltelijke vrijgeleide medegegeven wat de Alblasserdam bij een volgende aanhouding door een Duitsche duik boot slechts behoefde te toonen, om verder te kunnen stoomen. One vlssoherijbedrljf Bij het bestuur der Vereeniging van reeders van visscheravaartuigen te IJmuiden is gisterenmorgen een telegram ontvangen van de depu tatie te Berlijn, waarin deze zegt, dat door het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken, en dat van marine enkele kleine toezeggingen zijn gedaan omtrent de uitoefening van de visachery en de regeling der schade aan de opgebrachte en ver nietigde yisacherschepeD. De depu tatie schynt verder hoop te hebbeD, dat men er ln zal slagen, hoewel dat niet gemakkelijk zal gaan, de verkregen resultaten nog gunstiger te doen worden. Bedorven vleoh. Het Britsche stoomschip „Magrix", dat geregeld te IJmuiden bin nenkomt om visch te laden voor Engeland, was de vorige week naar Hoek van Holland vertrokken om vandaar met konvooi over te steken. Na daar lang gelegen is het weder naar IJmuiden teruggegaan om een deel der lading, ongeveer 200 kisten tarbot en tongen te ont schepen. wijl die door het lange liggen was bedorven. Per motorboot ia de bedorven visch toen buiten de haven van IJmuiden in zee ge worpen. Borieo. (Officieel.) Naar aanleiding van te Banjermasslng loopende geruchten dat een luitenant der infanterie met 5 man door Dajaks zouden zijn ver moord, is de resident der zuider- en oosterafdeeling van Borneo met ver sterking naar Sembakoeng vertrok ken. Centrale keuken opgeheven. Ook de centrale keuken te Gouda, die gedurende ongeveer een maand baar producten heeft aan den man trachten te brengen, wordt thans wegens te geringen afzet gesloten. Chili 8alpeter. (Officieel.) Hoewel de Nederlandsche Landbouw groote behoefte heeft aan Chili-salpeter en deze in Nederland is aangekomen of binnen enkele dagen nog zal aankomen, is het niet moge lijk deze te distribueer en. Zoodra de moeilijkheden die thans de distributie nog in den weg staan, zullen zijn opgeheven, zal de Regee ring met den den meesten spoed tot verdeeling overgaan. Aardappclennood ta Zaandam. Gisterenmiddag heeft de schaarachte aan aardappelen en andere levensmid delen welke dezen zouden kunnen vervangen (erwten en boonen) aan leiding gegeven tot opstootjes, waarbij de politie zich genoodzaakt zag van wapenstok en sabel gebruik te maken, om de orde te handhaven. Nadat daarop al dagen lang voor Pinksteren was gewacht, was van wege het plaatselijk levensmiddelen- bureau bekend gemaakt dat gisteren middag 3 uur aardappelen verkry gbaar zouden zijn. Toen de huisvrouwen zich op dat uur aanmeldden werd hun echter aangezegd, dat de verkoop eerst den volgenden morgen te 9 uur zou geschieden. Hierdoor toonden de vrouwen zich zeer ontevreden, omdat zy meenden weer aan de praat te worden ge houden. Ook twee dagen te voren was gezegd, dat er aardappelen zou den zijn, doch toen bleek slechts één waggon beschikbaar te zijn, zoodat de meesten onverrichter zake kon den terugkeeren. Daarbij kwam dat ook erwten en boonen niet te krijgen waren. Op den Dam scnoolden een groot aantal vrouwen eamen, die luide hun grieven uitten, toen een met aardappelen beladen wagen pas Beerde. In een oogenbllk hadden de vrouwen enkele zakken van den wagen getrokken en op de straat leeggestort, waarvan ze echter door de vrouwen haastig werden opge raapt en in de mandjes en pannetjes geborgen. De komst van de politie maakte hieraan echter spoedig een einde. Git was echter slechts een voorspel, want in optooht werd toen naar het station van de H. S. M. getrokken, waar de groentenhandelaren bezig waren te lossen. Hier werd gewacht tot de karren naar buiten zouden komen. Hoewel de eerste kar met behulp vau een krijgslist veilig door de op gewonden menigte was geloodsd, liep het echter met de tweede spaak. Zoodra deze buiten het hek van het emplacement was, drongen de vrouwen van alle zijden op met het uitgesproken doel zich zelf recht te verschaffen. Bij de pogingen van de politie, om dit te verhinderen, kwam het tot een botsing, waarbij eenige mannen het voor de vrouwen op namen en de politie zich gedwongen zag de wapenen te hanteeren. Dit had tot gevolg, dat de groente handelaar spoedig was ontzet, maar ook dat er eenigen geduchte klappen opliepen. Toen daarop de verdere verzending werd uitgesteld verspreid den de vrouwen zich, om daarna een bezoek te brengen bij den burge meester, die toezegde de zaak zoo goed mogelijk te zullen regelen. Stoomiohlp gestrand. Donderdagavond strandde in de Terschellinger gronden het Duitsche stoomschip „Mecklenburg". Het schip kon Vrijdagmorgen met eigen kracht weder vlotkomen. Brutale barooving. Donderdagnacht werd de arbeider J. D. T., verblijf houdende te Aalsmeer, op een der dijken, onder de gemeente Zaandam, op brutale wijze beroofd. De man verkeerde onder invloed van den sterken drank. Eenige, vermoe delijk drie personen, te Amsterdam woonachtig, beroofden hem, terwijl hij op een dyk lag te slapen, Zy stalen zijn mes en vermoedelijk daarmede werden de bandjes doorgesneden van een zakje, dat de man om de hals droeg. In dit zakje bevond zich een spaarbankboekje van f 2700, benevens een bedrag van f 125 aan bankbiljetten. Aangifte by de politie is gedaan. Brutale smokkelaars. Gisternacht is in de Meerwijk by Nymegen een militaire troep aange houden, die bestond uit mannen van den Vrywilligen Landstorm, van de Landweer en burgers, gekleed in militaire uniform. Zij deden zich voor als een, militaire patrouile doch waren niet anders dan brutale smokkelaars, die huu ransel en broodzak gevuld hadden met Kwatta-chocolade, welke ze op deze wyze ongemerkt naar de grens brachten. Reeds lang waa by het commando van den Vrywilligen Landstorm en bg de Kon. Marecbaussée de truc bekend, welke reeds meermalen moet zijn uitgevoerd, doch het mocht nu eerst gelukken deze rooversbende, die onder commando stond van een adjudant onderofficier, te vatten. Op enkelen na, die ontvlucht zyn, werd het heele troepje, ongeveer 40 man, gevangen genomen en door de marechausaóes achter slot gezet. Nader vernemen wy nog, dat 50 kistjes Kwatta, elk van 100 reepen in beslag genomen zyn. („Nym.-Crt.") Dultsohland en de neutrale scheep vaart. Een officieel bericht uit Beriyn, d.d. 31 Mei meldt: Daar het gebleken was, dat de Engelsche regeering by de aankon diging der Duitsche blokkade alle in Engeland liggende neutrale schepen vastgehouden bad, zoodat deze sche pen geen gebruik hebben kunnen maken van de uitlooptermynen, welke de Duitsche regeering hun heeft toegestaan, had de Duitsche regeering ingevolge de wenschen der neutralen een nieuwen termyn voor het uitloopen van neutralb schepen toegestaan. Ook toen, n.1. op 1 Mei, maakte de Engelsche regeering velen neutralen schepen het uitloopen uit Engelsche havens onmogeiyk. Dientengevolge ontstonden in som mige. neutrale landen groote moei- ïykheden in de voorziening met voed sel. Daar de Duitsche blokkade slechts tegen den vyand en zynen handel gericht is, en wyi de Duitsche lei ders van de oorlogvoering ter zee er naar streven, hun doel, dat op de overwinning op den vyand gericht is, te bereiken, zoo mogelijk zonder ook de neutralen daaronder te laten lyden, welke dit doel niet moedwil lig tegenwerken, besloot het Duitsche vlootbestuur, ondanks de ernstige bezwaren van militairen aard, nog i tegemoet te komen aan de wenschen der neutralen, die door Engelands willekeur in moeliykheden zyn geraakt. Het heeft daarom bevel gegeven, dat alle neutrale in Engeland liggen de schepen op 1 Juli den vryen door vaart door het blokkadegebied moet toegestaan worden, mits deze sche ien bepaalde kan teekenen dragenen lepaalde wegen volgen. Raadmoverzloht. De vergadering van Donderdag avond stond in het teeken van de centrale keuken. Er was eea voorstel van B. en W. om de exploitatie van de bestaande, op het oogenblik fun- geerende keuken van den Volksbond over te nemen met alle daarop lig gende lasten en tot stichting van een .gemeenteiyk bedryf. Door Wa terstaat was een terrein aan den Dykweg gratis afgestaan en B. en W. vroegen om eene bealisslng van den Raad. -Doch het was der s.d.ap. niet radicaal genoeg. Immers, het voor stel van B. en W. bedoelde een keukenbedryf, dat geheel Ingericht was voor tydeiyke functioneeringen dat, zoodra de toestanden normaal werden, zou ophouden te bestaan. Daarop waa ook het ontwerp voor een gebouw gebaseerd, en B. en W. wilden den bestaanden inventaris geheel overnemen en zoo noodig uitbreiden. De soc.dem. fractie, krach tens haar beginsel voorstandster van gemeenteiyke exploitatie, kon echter met deze op bescheiden voet opge- exploitatie geen genoegen ne men. Van haar standpunt uit rede neerde zy en terecht als de gemeente overgaat tot stichting van een keukenbedryf, dan moet dat ook flink worden aangepakt. Dan moet men, zooals dat b.v. in Am sterdam is geschied, een in alle op zichten modern bedryf inrichten; immers, men moet dan uitgaan van het standpunt dat het noodig kan zyn voor alle inwoners te moeten koken. Dan kan men met een be krompen bedryf niets beginnen. Aanstonds al laaide het verzet heftig op van de tegenstanders der s.d.a.p., die in casu voorstanders waren van de Volksbondkeuken. De discussies dreigden zelfs een oogen blik een zeer onaangename wending te zullen nemen. Er was eene uit voerige toelichting op het voorstel der s.d. fractie, en de heer Bier steker maakte bezwaar om dat voor stel zoo maar ineens te behandelen. Laten we dan de heele zaak liever uitstellen, zeide die heer. Och, ant woordden de heeren de Zwart en Michels, zoo erg is het niet met ons voorstel. Het bedoelt slechts [eene principieele uitspraak uittelokken over de oprichting van een keuken Aanvaardt de Raad het principe, dan is een onderzoek noodig naar de beste wijze waarop de stichting ge schieden kande heeren moeten dan eens naar Amsterdam gaan kyken. Aanvaardt de Raad het principe niet, dan hebben we altyd nog het plan van B. en W. dat we kunnen aan nemen. Maar dan moeten de heeren wel begrypen, dat wy met alle mid delen zullen trachten de plannen van B. en W., die ons volstrekt niet be vallen, te amendeeren. En dan ko men we nog in geen uren klaar, want wy hebben op elk artikel amen dementen. 't Eenvoudigste ia ~dus ons voorstel te accepteeren. Allemaal goed en wel, zei de heer Biersteker, maar ik wil haring of kuit hebben. Ik wil eerst een gede tailleerd plan hebbenwie weet wat voor addertjes er in dat gras schui len. Toen werden de 8.d.a.p.ers ny- digadders riep de heer de Zwart, dat moet in de notulen komen, dat hier gesproken wordt van verborgen adders. De heer Van Breda was op de hand der soc. dem. Wat is er tegen, om hun voorstel aan te nemen We toch' allemaal vóór het principe van de Keuken. Jawel, betoogde men van de andere zijde, maar het voor stel van B. en W. is voor tydefljk en dat van de B.d. voor permanent, en „En het mocht eens gelukken, dat we hier zoo'n socialistische maatre gel ingevoerd kregen" riep de heer Michels bitter uit. „'tZou jammer zyn als het eens bleek te gelukken." Zoo ging het genoegfljk heen en weer. Maar het schoot niet op en men wilde er niet aan om de voor atellen der s.d.a.p. aan te nemen. De heer Baak hing een tafereel op van de keuken, wier populariteit zeer aan 't tanen was, naar hy zeide.Bleef de toestand zooals die was, dan was een keuken niet eens noodig. Maar men moest natuuriyk op de toekomst werken, en klaar zün voor 't geval eens werkeiyk van die keuken gebruik moest worden gemaakt. En stel eens, zei de beer de Zwart, dat op een zeker oogenblik 5 6000 porties klaarge maakt moesten wordenwaar haalt men dan zoo gauw menschen van daan b.v. om de benoodigde aardap pels te schillen Terwyi er voor dit en voor andere dingen allerlei mo derne machinerieën zyn, dié dit werk uitstekend verrichten. Allemaal waar, maarde kosten. Om de keuken in te richten op den voet van de Amsterdamsche zyn kostbare ketels noodig. Nu gaat het primitiever, maar goedkooper. 'tSlot was, dat besloten werd de zaak aan te houden tot een volgende vorgadering en dat een voorstel van den heer Van Breda om een Com missie te benoemen die op onder zoek zal uitgaan en met een nader plan zal komen, werd aangenomen. Die Commissie zal bestaan uit den kok, den gem. bouwm., een van de administrateuren der huidige keuken en den heer van Breda. Blijkbaar moest men van vrouweiyke bijstand niets hebben en wy voor ons vinden dit jammer. Dat echter de heer Baak bet met de dames niet eens kon worden, ligt voor de hand: wat wist deze heer van het keukenbedryf af 1 Door de aanneming van dit voor stel was, zeide de heer de Zwart, eigeniyk hetzelfde besloten wat de a.d.a.p. bedoelde en de fractie trok hierop haar voorstel in, ook al van wege het door den heer Biersteker gesproken woord dat er addertjes onder het voorstel zouden schuilen. Zoo kunnen wy dus, naar we zullen hopen, spoedig nadere voorstellen hieromtrent verwachten. Spoed is ge- wenscht, dagelijks stijgen de kosten van ketelaanmaak e.d. en dageiyks kan ook de toestand veranderen. By den aanvang der zitting - die voorafgegaan werd door een langdurig comité generaal kwam ter sprake de ontslag-aanvrage van den admini strateur der Gem. Gasfabriek. Deze is pas eenige maanden in functie, en de korte termyn, waarop dit ontslag was ingediend, gaf eenigen heeren aan leiding tot het vragen van inlichtin gen. De offlcieele ontslag-aanvrage sprak van eene verhooging van salaris; echter deelde de Voorzitter mede, dat de heer Van Brederode had gezegd minder aangenaam met den directeur samen te werken. Ja, zeide de heer Michels, omtrent den adj. directeur gaan ook al geruchten dat hy solliciteert om hier weg te komen. Hapert er iets aan de verhouding tusschen Directeur en hoofdambte naren De Voorzitter zeide een onderzoek toeinmiddels werd da termyn voor den heer Van Brederode verlengd tot 15 Juli, een maand later dan by vroeg. De regeling der onderwyzera-jaar- wedden is thans van de baan. Dit was natuuriyk niet anders te ver wachten nu de „bsvredigings com missie" (waarby de ooiyke zetter of een ander den heer Boon ver geten had) een rapport had ingediend. Met een enkel amendement van den heer Bok voor de hoofden werd de verordening onveranderd aangeno men. Voor een jaar of drie ia deze kwestie thans geregeld. De heer Over de Linden had een paar maal gelegenheid zyn oppositie- lust bot te vieren. Er was een voorstel om de wethouders en den secretaris, op kosten van de gemeente telefonisch aan te sluiten. Iedereen, die even nadenkt, vindt dit een ration69le maatregel, in bet belang van de gemeente. Op ieder oogenblik van den dag kan men een dezer heeren noodig hebben en zoo'n tele foon is eigeDiyk onmisbaar. Maar de heer Over de Linden vond het onbe- hooriyk van B. en W. om dit te vragen. Twee wethouders hebben zelf telefoon voor hun zaken, en waarvoor zou de gemeente dat moeten betalen? De logica is by in, door dik en dun been tegen de wethouders opponeerenden heer ver te zoeken. Het tweede geval was nog krasser staaltje en bevestigt volkomen het geen wy een vorigen keer schreven. Het betreft de pensioneering der wethouders. De heer Over de Linden werkte met nota's uit den treure, is nog zoo naief om in die nota's te veronderstellen, dat de meerder heid (sic!) der raadsleden met hem mee zal gaan en houdt met al de krachten waarover by beschikt, deze pensioneering tegen, ja zelfs dreigde deze heer met niet meer of minder dan (schrik niet!) zich by de hoogere regeering te zullen be klagen over het feit, dat drie raads leden bet onderstonden met een voorstel te komen. Het hielp niets, of èn de Voorzitter èn andere heeren al zeiden, dat het hier drie leden betrof, die eenvoudig een voorstel deden, en dat ln dezen zelfden raad een zelfde geval zich voordeed, waarby vier heeren met een voorstel kwamen. De heer Over de Linden beweerde, dat het eene Commissie was en dat eene commissie door den Raad ge sanctioneerd moet zyn wil zy voor stellen doen. Er viel eenvoudig niet tegen te redeneeren en de heer Over de Linden stuurt zyn zooveelste missive aan Gedeputeerde Staten, aan de KoninginHet zou be- lacheiyk zyn als het niet eigeniyk zoo in-tragisch was den Brakkeveldweg, van den heer Biersfeker over de aardappelen en het rundvleesch, van anderen over andere dingen. Wie zich er voor interesseert leze het verslag. En te byna half één ging de Raad uiteen, bljjde uit de warme zaal ln den heerlijken Mei-nacht te komen. Da Oostanrljkicha Troonrede. By de plechtige openiog van den Ryksraad op Donderdag j.1. heeft Keizer Karei een troonrede uitge sproken, waarin hy allereerst zyn voorganger, Keizer Frans Josef her dacht. Hy gaf te kennen, dat het zyn onveranderiyke wil was, zyn heerschersrechten ten allen tyde in een waarlijk constitutioneelen geest uit te oefenen, de grondwettelijke vryheden stipt te eerbiedigen en den staatsburgers aan de vorming van den staats wil het aandeel onverkort te waarborgen, dat de geldende grondwet hun geeft. Verder wees Keizer Karei erop, dat het noodig zou bfljken de con- stitutioneele en administratief rech teiyke grondslagen van het geheele openbare leven te herzien, zoowel in den staat, als in de afzonderfijke kroonlanden, in het bijzonder in Bo- hemen. Sprekende over het vredesvoorstel der Centralen zeide de Keizer„Onze groep van mogendheden heeft de bloedige krachtproef van dezen we reldoorlog niet gezocht, ja meer dan dat, zy heeft van het oogenblik af, waarop dank zy de ongeevenaarde verrichtingen van de verbonden le gers en vloten eer en bestaan van onze staten niet meer ernstig be dreigd schenen, zich openiyk en on dubbelzinnig bereid verklaard om vrede te sluiten, geleid door de vaste overtuiging dat de juiste vredesfor- mule slechts onder wederkeerige waar deering van een roemryk gehand haafde positie te vinden is." „Terwyi onze groep met onweer staanbare kracht voor eer en bestaan «trfidt, is en bfljft ze tegenover ieder die van het oogmerk haar te bedrei gen eeriyk afziet, gaarne bereid den stryd te begraven en wie daarenbo ven weder betere menscheniyke be trekkingen wil aanknoopen, zal aan deze zyde gewis een bereidwilllig, door den geest van verzoening be zielde tegemoetkoming vinden 1" „Intusschen zal onze wil om door te vechten niet verlammen, odb zwaard niet stomp worden." Verder noemde de troonrede verschillende sociale maatregelen op die ten uitvoer moeten worden gebracht, o. a. op het gebied der volkshygiflne, zorg voor de Jeugd, toezicht op woningtoestanden, uit breiding der sociale verzekering en vooral de regeling van den vrouwen en kinderarbeid. Ook werd staatszorg voor den middenstand die door de economische gevolgen van den oorlog getroffen is, in uitzicht gesteld. De troonrede besloot met den wensch dat de byeenroeplng van den Ryksraad een tydperk van macht en aanzien voor het oud-eerwaardige Oostenryk, de tyd van geluk en voorspoed voor het volk mocht inleiden. Ten onrechte, naar ons bfljkt, want het debiet der keuken stijgt voortdurend. Een voorstel om de caféhouders te vergunnen Zaterdagsavonds een uur langer open te biy ven werd, dank zy de pogingen des heeren Van Breda, die hierin een ongeoorloofde bevoor rechting zag van een groep menschen tegenover eene andere, die steeds nul op het request kreeg, verworpen. Een nieuwe regeliDg op de gasbe- zuiniging werd aangenomen, waar door de bezuiniging wat billijker wordt verdeeld. Het is uitteraard moeiiyk voor zoo iets buitengewoons eene voor iedereen billijke regeling te maken; door de nieuwe wordt thans voorkomen, dat verbruikers, die altyd al zuinig waren, nog tot grooter beperking gedwongen werden. Overigens was een nieuw decreet broodnoodig, want ln plaats van, zooals noodig was, minBtens 850/0, was het percentage in den laataten tyd gestegen tot 14l/9 naar de voorzitter mededeelde. En de min. drong aan op grooter beperking, al maar grooter... Hopen wy, dat de nieuwe regeling tot het gewenschte resultaat reikt. Tenslotte de tradltloneele vragen. Van den heer Spruit, die de kous op den kop kreeg over de materialen gebruikt by den woningbouw aan De conferentie te Stockholm, In een tweede brief uit Stockholm aan het Volk betoogt mr P. J. Troel stra, na een overzicht te hebben ge geven van de mislukte offensieven in het Westen en aan de Iaonzo en van den duikbootoorlog, dat voor het internationale socialisme de tyd gun stig ia om een uitweg te zoeken. Intusschen ia by de onderscheidene partyen de geest in hun volk nog een hinderpaal voor den vrede. Aan beide zyden der loopgraven vreest men, eischen te stellen of in eischen bewilligen, waardoor de stemming in het volk zou worden beleedigd. „Wat moet echter de toekomst brengen, indien 't niet spoedig vrede wordt?" vraagt schr. en hy gaat voort„Ik vroeg myn vriend Vander- velde, of hy, indien het huidige oogenblik hem niet geschikt leek voor 't bedingen van goede vredesvoor waarden, me kon zeggen, wanneer dat dan wèl zou zyn aangebroken. Hy antwoordde, vast overtuigd te zyn vau de ddfluitieve overwinning der Entente. „Het komt my voor, dat die over winning, als theoretisch vraagstuk opgevat, kan worden toegegeven. Men vergeiyke slechts de cyfersde Centralen hebben zóóveel mannen minder, zóóveel minder munitiefa brieken, dan, als Amerika nog wat meer meehelpt, de Entente, 't Is een eenvoudig rekensommetje. Maar wat baat die theorie? Er la óók organi satievermogen, veldheerstalent. En de volkeren zyn nog wat anders dan looden soldaatjes dit walgefljk drama Bpeelt zich onder menschen af. En die menschen hebben men achelijke behoeften, begeerten, harts tochten vooral ook zenuwen. Zul len die zóólang dienstbaar biyven aan de berekeningen der staatslieden en generaals, als het duren mo9t, om de theoretisch aannemeUjke rede neering van een definitieve overwin nlng tot een feit te maken. En hoeveel inwoners zullen'de zegevie rende-'' staten dan nog hebben, om het feest der overwinning te vieren „Die stemming der massa's, die men thans nog als hinderpaal voor een werkeiyke vredes politiek be schouwt, kan spoedig omkeeren en zal dit, zoodra de sociaaldemokratie in elk land zich aan het hoofd der beweging voor den vrede stelt. „Daar komen byde incidenten. De Russische revolutie, oorapronkeiyk terecht of ten onrechte uitgekreten voor een Engelsche manoeuvre om den Oosteiyken bondgenoot wat ste viger op de beenen te doen staan, heeft Rusland als oorlogsfaktor voor- loopig uitgeschakeld. Een strop voor de Entente. Eu hoe lang zal Oosten- rij i de oorlogspolitiek van Duitsch land, die nog steeds de mogelijkheid van annexaties openlaat, nog kunnen volhouden? Duitschera hebben ster ker zenuwen dan de sensitieve Oos- tenrfikers dit vergete men in Berlijn toch niet 1 „De toestand wordt ondrageiyk", zei my een Oostenrijker. Het ls de vraag, hoelang de kaartspelerstactiek van den Buitachen Rijkskanselier (door de tegenstanders zyn troeven niet te laten zien) nog vol te houden is. Niet alleen wegens de bondge- nooten, maar ook wegens den geest in het Duitsche volk, dat door de halve maatregelen in de richting van het parlementaire stelsel en de demo- kratle, waarmede men het thans bpzig houdt, eerder tot forscher op treden gewekt, dan tot berusting te brengen is. Ziehier een paar momen ten, aan beide zyden der loopgraven, die allerlei theoretische berekeningen kunnen doen falen. „Het zyn menschen, zeide ik, waarmede regeerders en militaire aanvoerders spelen. Tot heden hebben ze, in alle landen, zich dat spel laten welgevallen. Maar daarvoor moesten ze steeds weer worden „opgekikkerd" met de bekende mooie leuzen, en met de belofte op „de overwinning" en op de voordeelen die deze brengen zal. Het ligt voor de hand, dat de regee ringen en de groepen, die van dit allea de eerste verantwoordelijkheid dragen, uit zich zelf niet tot erken tenis z|jn te brengen dat van dit alles niets terecht zal komen. Voor hen is doorvechten leuze van zelf behoud hen wacht een volksge richt, als het vreeaelyke drama niet eindigt met het steeds voorgestelde pakkend slot" Geheimzinnige geruchten. Bern, 81 Mei. Het Zwitaersch Pers Tel. Ag. verneemt uit New-York, dat de „New York Herald" uit be trouwbare bron weet te melden, dat de maatregelen der Amerlkaansche regeering ten opzichte van de aan Duitechland grenzende landen niet zullen worden gepubliceerd. Volgens Amerikaanscbe diplomaten en leden van het Kongres zouden de Ameri kaanscbe politici zich ln dit opzicht van plan zyn te richten naar het optreden van Engeland. Het is moge: lijk, dat neutrale schepen met Ame rlkaansche ladingen gedwongen zou den worden eenige havens binnen te loopec, welke politiek ten slotte de neutralen zou noodzaken zich daar tegen te verzetten en eveneens aan den oorlog te gaan deelnemen. Dan zou te verwachten zyn, dat Noor wegen zloh zou scharen aan de zijde der Geallieerden en Denemarken en Zweden aan de zyde van Dultschland, terwijl het, standpunt van Zwitser land ei Nederland nog twyfelachtig bljjft. Hit het Pelltle-repport Gisteren is met de sleepboot „Sim- son" alhier aangekracht de te Rot terdam wenende kolensjouwer P. F. L., die ln zee van het op Amerika varepde steomschip „Alcar" was ge alwaar b|j Zondag j.1. uit het ruim te voorschyn was gekomen, waarin hy zich verborgen had om de reis mede te maken teneinde in Amerika werk te krijgen. Hy is al hier aan de Politie overgogeven en door haar hulp ln de richting van zyne woonplaats voortgeholpen. Ten 11 Ve ure ln den afgeloopen nacht eischten twee beschonken stokers van Hr. Ms. „Zeeland" van een bewoner van de Vlamingstraat, die zflne luiken aloot, water. Toen hun mededeeld werd dat zy dit fat- soeniyk konden vragen en dat zy tegen een sergeant der mariniers spraken, trapten zy tegen de deur der woning en mishandelden den sergeant, die zich inmiddels in uni form gestoken had, door hem tegen de borst en in het aangezicht te stompen. Proces verbaal wordt opgemaakt. Bern, (van Duitsche zyde) 1 Juni. Uit-Parijs wordt gemeld dat er wederom ongeregeldheden plaats vonden. Talrijke personen, vooral buitenlanders werden gearresteerd. Iu Boulogne sur Seine is een groot aantal fabrieken gesloten. Le Journal meldt uit Lyon, dat de stakingsbeweging groote omvang heeft gekregende censuur to Parya verbiedt het aantal stakers in Frank- ryk te noemen. We en en, V.D., 1 Juni. De Bul- gaarsche bladen melden, dat een ministerie Wekerle Andrasy het meest waarschyuiyke is. Kerkrad e, 1 Juni. Gisteren zyn twee gehuwde arbei ders ln de Domluale mijn te Kerkrade tengevolge van gasverstikking dood gebleven- Hoogezand, 1 Juni. Hedennacht passeerde 4 u 20 op geweerschothoogte een luchtschip, dat biykbaar de richting der spoorbaan volgde naar Groningen. Eenige oogen- blikken later keerde de zeppelin terug, waarna zy in Oostelijke richting ver dween. te Helder maakt bekend, dat van af Dinsdag 5 tot en met Zaterdag 9 Juni 1917 bij den gewonen handelaar zal worden verkrijgbaar gesteld, per persoon: 1 ons Regeeringsrijst k 14 cent per pond, of 1 ons Javarijst k 28 cent per pond. 1 K.G. Aardappelen, „RED STAR", k O'/a cent per K.G. 1 ons Rijst als bolen. 1 K.G. Aardappelen als boven. Qroenten en varkensvleesoh worden, voor zoover voorradig, naar behoefte verkrygbaar gesteld. De Directeur van het Levensmiddelen- bedrijf te Helder, A. G. A. VERSTEGEN.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 5