Hotel Bellevue. Verspilde goede voornemens. Toen Int leun eenvoudipr was, No. 4787 ZATERDAG 9 JUNI 1917 Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). Maan S Juni op: ondor: op: ondar: Zoudae 10 m. 0.31 m.10.31 1.42 0.18 0.10 0.65 Maandag 11 Hoog- Dinsdag 13 1. Dondard. 14 VrJJdag 16 ZaUrdag 16 8 11.65 4.43 9.17 1.- 1.6 - a. 1.17 4.41 0.18 1.60 2.- 3.88 4.41 9.10 3.60 8.- 1 8.60 4.40 0.30 3.66 4.10 3 6.19 4.40 9.20 6.4 6.16 627 4.40 021 8.6 620 Da legarbarichten van 6 en 7 Juni. Van het W e 31 e 1 lj k front. Een Engelsch offensief in Vlaanderen. De actie aange kondigd door het bombardement der Duitsche stellingen in de streek van Wytachaete is Donderdagmorgen losgekomen. Volgens het Eageïsehe bericht werd de aanval ondernomen op een front van 9 mjjl, tegen de Duitsche stellingen op den rug Meai- nes-Wytachaete. Alle punten die er voor aangewezen waren, werden ge nomen. De vorderingen werden over het geheele front nog uitgebreid. Volgens een latere mededeeling werden Messines en Wylschaete ge nomen. Reeds werden 6000 gevange nen geteld. Volgens de Duitsche legerberichten lieten de Engelschan des morgens te 4 uur op verschillende punten van het front mijnen springen. Hierop volgde een vuurgolf van do aller grootste kracht. Daarna, te ongeveer 5 uur ging de infanterie tot den aanval over. In de bocht van Wytschaete slaagden de Engelsehen erin tot in de voorste Duitsche stellingszone binnen te dringen. De stryd wordt evenwel met afwisselend succes op het grootendeels vlakke terrein nog voortgezet. FEUILLETON. ingezonden mededeeling. Bij hot lezen van de getuigschrif ten van genezing door de Pink Pillen, die hier geplubiceerd worden, zullen velen onder haar die nu aan bloed armoede lijden, tot zichzelven gezegd hebben: „Van avond'nog ga ik die goede pillen koopen en ze innemen." Daarna hebben z(j gedaan als die lieden die Vrijdags het heldhaftig be sluit nemen 's Maandags onverwijld aan het werk te zullen gaan. Een voorbijgaande verbetering verleidt de zioken tot uitstel en zoo verspillen zij het goede voornemen dat hen op den weg van het goede middel had gebracht. Zieken, denkt er wel aaD, dat in den strijd tegen het kwaad, de eerste plicht tegenover uzelf is zuinig met de minuten te zijn. Ieder uitstel wordt betaald, 't zij door een verergering der pijnen, 't zij door uitstel der genezing. Dus waar het u overvloedig bewezen is dat de Pink, Pillen genezen, aarzelt daar niet u van avond nog een doosje aan te schaffen en dadelijk met het gebruik te beginnen. Ia weinig dagen zult g(j ons dan zeker hetzelfde kunnen schrij ven wat Mevr. Prancine Forest, rue de Macon, te Montceau-lesMines (Frankrijk) ons in den volgenden brief schreef „Ik heb het genoegen u te berichten dat uwe pillen mij genezen hebben van een bloedarmoede waaraan ik 'reeds vele maanden leed. Ik was bleek, ik had geen eetlust meer en gevoelde mij nooit goed. Men had mij wel uwe Pink Pillen aangeprezen, maar daar die groote uitputting zich zonder schijnbare oorzaak had geopen baard, dacht ik dat z(j met wat rust wel zou overgaan en heb ikeenigen tijd gewacht. Toen ik zag dat ik toch niet beter werd, maar integendeel verergerde, heb ik uwe goede pillen genomen en ben zeer spoedig hersteld. Het spijt mij alleen ze niet eerder te hebben genomen." De Pink Pillen zijn verkrijgbaar it f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade814, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Aan het Fransche front behaalden de Duitschers eenige yoordeelen. Ten Z. van Pargcy Filain namen zij over een frontbreedte van 2000 M. de Fran sche stellingen. Zij wisten deze te behouden niettegenstaande de ver woedde en meermalen herhaalde te genaanvallen der Franschen. Deze verloren 14 officieren en 543 man aan gevangenen. 15 machinegeweren een revolverkanon en verschillende granaatwerpers werden buitgemaakt. In het Fransche communiqué van Juni wordt de tegenslag erkend. Volgens dit bericht gingen de Duit schers na een hevig bombardement tot den aanval over. Twee aanvals golven werden teruggeworpen. Voor- waartsche bewegingen gericht tegen het bosch van Mortier liepen op een volslagen mislukking uit. Alleen bij den ultlooper van Chevrigny kreeg de vijand vastsn voet in een deel der voorste loopgraven. Ook ten N. W. van St. Quentin hebben de Duitschers een aanval ge daan. Do vijand die over een front breedte van ongeveer 600 M. vooruit trachtte te komen is er niet in ge slaagd de Fransche stellingen te be reiken. Met zware verliezen werd hij teruggeslagen. Van het Italiaansch-Oosten- r ij k s c h e front. Op den Karst hebben de Italianen opnieuw een deel van het door hen veroverde terrein moeten afstaan. Naar men weet werden zij eerst terug geworpen, doch herstelden zij door tegenaanvallen ongeveer den ouden toestand. Naar het Italiaansche communiqué meldt, ondernamen de Oostenrijkers in de streek van Jamiano opnieuw nder krachtige aanvallen. Bijna dén geheelen dag werd het bloedige gevecht met afwisselende kansen voortgezet. Ten slotte bleven de stel lingen echter in handen der Italianen. Een aanval bij Flondar en Sabllco werd eveneens afgeslagen. Hier waren posities uit strategische over wegingen re6ds naar achter verlegd. Bij dezen aanval verloren de Oosten rijkers 256 man aan gevangenon. Verder werden in den loop van 6 Mei 102 gevangenen gemaakt. Naar het Weensche bericht aan geeft werd de voortzetting van den aanval op het Zuidelijk deel van het Karst-plateau met volledig succes be kroond. Tot en met 5 Juni werden daarbij niet minder dan 250 officieren en 10.000 man gevangen genomen. De inspanning der Italianen om door verwoede tegenaanvallen de verloren stellingen te hernemen liep op niets uit. Ook den 6sn Juni zonden zij dichte drommen bü Jamaine in het gevecht. Overal werd de aanval ech ter onder zware verliezen afgeslagen. 30 officieren en 500 man bleven in handen der Oostenrijkers. Het totaal der sedert 19 Mei gevangen genomen Italianen steeg daardoor tot mesr dan 27.000. Op de overige gevechtsterreinen geen gebeurtenissen van belaug. Het gevecht In het Kanaal. Naar aan de „N.Rott. Crt." wordt gemeld, werd na het zeegevecht tusschen EDgelsche en Duitsche tor pedojagers, waarbij een Duitsche ager tot zinken werd gebracht, een ontredderd en in brand staand schip de haven van Zeebrugge binnenge sleept. De duikboot- en mljnoorlog. Van Duitsche zyde wordt gemeld, dat in het Noordelijk oorlogsgebied 10268 ton aan scheepsruimte werd vernietigd. Verder worden een aantal schepen tot zinken gebracht, waarvan de nationaliteit en de grootte niet kon worden vastgesteld. Ia de Middellandscho zee werd 34900 ton aan scheepsruimte tot zin ken gebracht. E«n duikboot door san Amarikaansch atoomschip tot zinken gebracht. Naar uit Washington werd gemeld, ia waarschijnlijk een Duitsche duik boot door een bewapend koopvaardij schip in den grond geboord. Het ge vecht tusschen beide schepen duurde ongeveer anderhalf uur. Het laatste schot van het koopvaardijschip» trof blijkbaar de duikboot. Deze sproDg met het achterschip boven water uit en verdween snel in de diepte. DE GEVANGENE VAN ZENDA. 24). Welke man, koning of niet, zou niet tlken anderen dood verkiezen boven dien van langzaam te ver kwijnen in een kelder. Deze gedachte maakte spoedig handelen in het be lang van den koning raadzaam; en wat mij zelf betreft, een oplossing moest nu ook gevonden worden. Want Strakenez drong b|j mij op een spoedig huwelijk aan, en mijn eigen neigingen ondersteunden hem met zulk een hevigheid, dat ik voor mijn eigen besluit vreesde. Ik geloof niet, dat ik de daad begaan zou hebben, waarvan ik droomde; maar ik zou hebben kunnen vluchten, en mijn vlucht zou de zaak bedorven hebben. Het zal wel altijd een ongewoon verschijnsel in de geschiedenis van een land blijven, dat de broeder van den koning en de voorsteller van den koning, in een tijd van volkomen binnen- en buitenlandschec vrede, nabij een flinke stad, onder mom van vriendschap een wanhopigen strijd voerden om den persoon en het leven van den koning. En toch begon nu zulk een strijd tusschen Zenda en Tarlenheim. Als ik op dien tijd terug zie,, komt het mij voor alsof ik toen half-gek geweest ben. Sapt heeft mij verteld, dat ik geen inmenging duldde, De revolutie In Rusland. Naar d.d. 7 Juni uit St. Petersburg wordt gemeld, is de quaestie van Kroonstad geregeld. Het plaatselijk comité erkent het gezag der voor- loopige regeering. Volgens een bericht uit Stockholm wordt in Russische kringen aldaar medegedeeld, dat de oorkonden van verdragendie sedert 1918 tusschen Rusland en de Westelijke mogend heden zijn gesloten, op het departe ment van buitenlandsche zaken te St. Petersburg niet meer te vinden zijn. Deze vordwljning moet in verband staan met de geheimzinnige inbraken die in het ministerie van buitenland sche zaken en in de woningen van de buitenlandsche gezanten in St. Pe tersburg hebben plaats gehad. De revolutie In China. Naar uit Sjanghai wordt gemeld, verklaarde de gouverneur van Anhoei, in een persgesprek: De president moet het parlement dadelijk ontbin den, anders zal hij zelf moeten gaan. Als hij toegeeft aan de militaire party, kan hij in zyn ambt blyven, maar anders zal Hsoesjiajang, diktatorvan de nieuwe militaire regeering, tot president worden uitgeroepen. De generaal zeide dat er geen plan was om de monarchie te herstellen maar waarschuwde, dat als generaal gsoen, de eens invloedryke mili taire leider, naar Peking ging, deze de Mantsjoes zou herstellen. De andere voorstanders van de nieuwe beweging streven z. i. slechts naar een nieuw parlement. Hij dacht niet dat er gevochten zou worden, en vermoedde dat binnen 14 dagen heele krisia voorbij zal zijn en dat na de verkiezing van een nieuw parlement de oorlog aan Duitschland zal worden verklaard. Duitschland en HaYti. Berlijn, 7 Juni. Ds zaakgelastigde van Haïri stelde den staatssecretaris van buitenlandsche zaken een nota ter hand, waarin geprotesteerd wordt tegen den on beperkten duikbootoorlog en schadevergoeding wordt geëiacht voor de schade, die de handel van Haïti geleden heeft door het in den grond boren van verscheiden schepen, waarby ook Haïtaansche staatsbur gers het leven hebben verloren. Verder worden in de nota waarborgen voor de toekomst geéischt. Daar de eischen der Haïtiaansche legeering in een ongewonen vorm gesteld zijn en de vervulling daarvan wordt geéischt binnen een t6rmyn, waarin het niet eens mogeiyk zou zyn geweest de aangegeven redenen te onderzoeken, heeft de Duitsche regeering het wenschelyk geacht aan den Haïtiaauschen gezant dadelijk zUn paspoorten toe te zenden. en naar geen vertoogen luisterdeen als ooit een koning van Ruritanie als een despoot regeerde, dan was ik het in die dagen. Ik zag destyds niets, dat myn leven mij aangenaam kon maken, en ik nam mijneigën levenslot in myne handen en sprong er even onachtzaam mee om als een mensch een ouden handschoen wegwerpt. In het eerst trachtten ze mij te bescher men, my in veiligheid te houden, m|j te overtuigen my niet aan gevaar bloot te stellenmaar toen zy zagen hoe het met m{j gesteld was, kwam by hen het gevoelen boven of ze de waarheid wisten of niotdat het noodlot zyn gang moest gaan, en dat het aan my moest worden over gelaten mijn eigen spel met Michael op mijn eigen wyze te spelen. Laat in den volgenden avond stond ik van tafel op, waar Flavia by my had gezeten, en geleidde ik haar naar de deur van haar eigen vertrekken. Daar kuste ik haar de band en wenschte ik haar een verkwikk8nden slaap en aangenaam ontwaken. Toen veranderde ik van kleeren en ging uit. Sapt en Fritz wachtten mij met zes man en de paarden. Over zyn zadel droeg Sapt een lange touwlad der. Beiden waren tot de tanden gewapend. Ik had een korten dikken knuppel en een lang mes by my. Langs een omweg reden we naar den heuvel waarop het Kasteel van Zenda stond. De nacht was donker en zeer stormachtig; wind- en regenvlagen gierden langs ons heen; de groote boomen zwiepten en kraakten. Toen BUITENLAND. Een gevaarlijke vergissing. Uit Madrid wordt gemeld, dat in den nacht van 1 op 2 Juni bij schiet oefeningender batteryen van Gibraltar het vuur wegens een fout bij het richten op Algeciras werd gericht. Bijna 20 granaten van 30.5 c.M. vielen op d9 stad. Ze deden geringe 3chade en maakten geen slachtoffers. De Spaansche ministerraad heeft het voorval bevestigd en den militairen gouverneur van Algeciras om bijzon derheden in verband daarmee ver zocht, ten einde daarover besprekingen te kunnen openen met het kabinet te Londen. Overstrooming in Italië. Volgens de Avantl heeft de Mincio j Mantua den grooten dijk door broken en het station, alsmede wijken van Mantua onder water gezet. Het spoorwegverkeer werd geschorst. BINNENLAND. Ingezonden mededeeling. Helder. Telef. 49. Caf 6- Restau ra nt. Aangenaam gelegen In het centrum der stad. Riant uitzicht in het Julianapark. Tuinbezoek zeer aanbevolen. AMSTEL- en HAANTJESBIEREN. Gewone Consumptieprijzen. De Zeppelin boven de provincie Groningen. Officieel. Op 2 dezer tusschen 4 u, 10 min. en 5 uur 's morgens heeft een Zeppelin zich boven een deel der provincie Groningen bewogen. Hij ia achtereenvolgens waargenomen te Winschoten, Groningen en Delfzyi en iaby laatstgenoemde plaats beschoten, De Duitsche gezant heeft in opdracht van zyn regeering haar levendig leed wezen over het gebeurde uitgedrukt we aan een groote, beschutte plek kwamen, op ongeveer een kwart mijl afstand van het kasteel, verzochten wy onze zes vrienden zich daar met de paarden te verbergen. Sapt had een fluitje, en zij konden ons op een daarmee gegeven aigDaal, zoo de nood aan den man kwam, binnen enkele oogenblikken te hulp komen. Ik hoopte, dat Michael zich nog veilig voelen, daar hij my nog te bed waande. Hoe dat ook mocht zyn, wy kwamen -zonder ongelukken op den top van den heuvel en bevonden ons by de gracht, waar deze het kasteel van den weg scheidt. Er stond daar een boom, waaraan Sapt, kalm en behendig de touwladder bevestigde. Ik trok mijne schoenen uit, nam een slok brandewijn, maakte het mes los uit de schede en nam den knuppel tusschen myne tanden. Toen schudde ik do handen myner vrienden en greep de ladder. Ik wilde een kykje gaan nemen van de Jacob's ladder. Zacht liet ik my in het water glyden. Hoewel het nu ruw weder was, was het overdag toch warm geweest en het water daardoor nu niet koud. Ik sloeg uit en begon langs de groote muren te zwemmen, die nu boven my waren. Ik kon slechts drie meter voor my uit zienik had daarom goede hoop niet bemerkt te worden, terwijl ik dicht langs het gebouw kroop. In het nieuwe gedeelte van het kasteel aan den overkant waren verschillende lichten, en nu en dan hoorde ik hard lachen en zacht fluisteren. Ik meende de stem van en medegedeeld, dat de commandant van het luchtschip tengevolge van laaghangenden nevel niet heeft ge weten, dat hy boven Nederlandsch gebied was gekomen. Zoodra hy be merkte, dat hy zich boven dit gebied bevond, heeft hy den kortsten weg genomen om het te verlaten. Ds Koninklijke trein ontspoord. Van den middagsneltrein uit het Zuiden des lands naar Utrecht is Donderdag het achterste deel ont spoord. In dezen trein was opgenomen de koninklyke wagon, waarin H.M. de Koningin met gevolg de reis naar Den Haag maakte. Eet déraillement had plaats tusschen de stations Hou ten en Schalkwyk, terwyi de trein in volle vaart was. Vier rytuigen werden uit de rails geworpen o. m. een rijtuig le en 2e klasse, een 3e klas, en 6en bagagewagen. De wagon van de Koningin bleef ten deele op het spoor staan en helde niet over. De daarachter direct volgende rytuigen kantelden om, den weg vernielende, telegraafpalen met draden meesleu rende. Wonder boven wonder werd niemand gedood. Er waren in het geheel 26 gewonde passagiers. Eén miste 4 vingers, anderen hadden aan- gezichtswonden, beenkneuzingen enz. Zy konden echter allen loopende naar Houten gaan. De inspecteur der Staatsspoor uit Den Bosch, de heer Goriasen, die den trein begeleidde, werd zelf niet het minst verwond, doch wilde, hoewel aan hoofd en handen bloedende, van geon medische hulp weten en voor alles regelen wat noodig was voor passagiers en materieel. De Koningin die uitgestapt was, hielp zelf mede by het leggen van ver banden en liet uit haar wagen het materieel komen voor verpleging enz. Doordat de koppelingen der kante lende wagons afknapten werd de lange trein onmiddeliyk geremd. De gewonden werden ten deele naar het station Utrecht gebracht, waar dok toren uit de klinieken met zieken auto's klaar stonden om zoo noodig hulp te bieden. Vee! viel er voor de geneesheeren echter niet te doen. De verwondingen bleken niet van hoogst ernstigen aard te zijn. De meeste patiënten konden loopen. De Koningin reisde met het voorste gedelte naar Utrecht en ging vandaar per extra- trein naar Den Haag. Als vermoedelyke oorzaak werd genoemd het uitzetten van de rails door de overmatige warmte. De rich ting Den Bosch is geheel versperd. Reizigers voor die richting werden vervoerd via Arnhem Nijmegen of 07er Rotterdam - Dordrecht - Gelder - malsen. Een materiaal-trein is direct naar de plaats des onheils gezonden met ingenieur en werktuigen. Mili tairen die in de buurt aanwezig waren verleenden hunne hulp. Ook medische militaire hulp was daar bij de hand. Een passagier die het ongeluk mee maakte, deelde hieromtrent nog het volgende mede Even voorby 't station Schalkwyk werd de trein hevig door elkaar ge schud eu voelden we sterk remmen. Het schor, knarsend gekraak kan hoogstens een minuut geduurd hebben. We stonden stil. Ik stak mijn hoofd uit een raampje, maar kon door de zware stofwolken nauwelyks ontwaren wat er gebeurd was. Toen ik deD restauratiewagen verlaten had, drongen uit den chaos van yzer en hout hulpkreten tot my door. „Water! Water!" Rechts van de spoorbaan zag ik een wachthuisje met een pomp staan. By de pomp stonden vier emmers, twee met vuil water, een met waseh- goed en een leege. De laatste wsb echter lek. Ik gooide het waschgoed in deze emmer, spoelde de andere emmer om, pompte haar vol en be gaf me met een beker, die aan de pomp hing, weer naar de ruïne. Een vrouw stapte juist uit een der rytui gen. Werktuigeiyk bood ik haar de beker water aan. „Eerst de gewonden", luidde het kalm en beslist. Toen herkende ik haar plotseling: Het was uw Koningin En mr. Redfern, aldus was de naam van den passagier, vervolgde vol be wondering Zy gedroeg zich als een „lady" in den meest verheven zin van het woord. W|j Eagelschen zyn een flegmatiek volk, maar als zfl de Koningin vanEoge.land ware geweest, zouden wy haar 'in een jubel van nationalerr t.ots op de schouders heb ben gedragenUit haar houding sprak vertrouwen, troost en zelfbeheer- aching. Zy knielde neer by een Duitsche vrouw, die het bewustzya had verloren, liet het hoofd op haar arm rusten en verzocht my de beker aan de witte lippen te brengen. Ginds zat een oude man; het bloed droop uit z|jn manchetten en de Koningin sprak hem woorden van troost en moed toe. Boven allen lof verheven was ook de houding van den inspecteur van het vervoerwezen, die H. M. verge zelde. Hoewel zelf zwaar bloedend uit een hoofdwonde, wenschte hy niet geholpen te worden, alvorens anderen hulp te hebben verleend. Waren er veel gewonden? Gelukkig Diet en 't mag een wonder heeten dat er zelfs geen dooden te betreuren zyn. D8locomo tief, de post- en restauratiewagen zyn in de rails biy ven staan, de le en 2e klasse-wagon waren uit de rails ge sprongen, het eerste 3e klasse rijtuig stond dwars over de baan, de beide volgende 3e klasse wagons waren ge heel omver geworpen, terwijl de Koninklijke rytuigen uit de baan waren gedrukt en rechthoekig op elkaar stonden, zonder nochtans om te vallen. De „Elve" en de „Bernlsse". De kapitein en de bemanning van het stoomschip „Elve" zyn te Rotter dam aangekomen. Naar zy mededeelden, waren de schepen met een lading grondnoten op de terugreis van Ruflsque naar Rotterdam. Van 2 tot 20 Mei ging alles goed. Toen werd men aange houden door een Engelschen hulp kruiser. Beide vaartuigen kregen een Engelsch officier en drie matrozen aan boord, terwyl men bevel kreeg voor onderzoek naar Kirkwall te gaan. De aanhouding geschiedde buiten het Duitsche spergebied. De Engelsche officier gaf de route aan, die gevolgd moest worden. Op Woensdag 23 Mei, des ochtends, zag de kapitein van de „Elve" plotseling een periscoop. Direct gaf hy order de bemanning en den Eagelschen officier te waarschuwen. De duikboot bevond zich op ongeveer 100 meter afstand. Men was tameiyk dicht onder de Engelsche kust. Een kwartier later viel het eerste schot. Direct liet de gezagvoerder de machine stoppen en gaf hij de equipage order de eerste boot met 12 man uit te zetten. In deze boot nam ook de Engelsche officier plaats. De tweede boot met de rest van de equipage werd daarop ook gestreken. Onder die bediyven werd door den onderzee6r steeds met granaten ge schoten, welke zeer kort bij vielen. De opvarenden achtten het een toeval, dat geen enkel schot raak was. Nadat men van de „Elve" was W6ggeroeid, werd het stoomschip door een torpedo tot zinken gebracht. Door het schieten waren Engelsche trawlers opmerkzaam geworden op de aan wezigheid van de duikboot. Zij kwa men weldra ter plaatse en begonnen jacht te maken op de U-boot. Daaraan ia het te danken, dat de aioepen door de Duitschers niet werden doorzocht en de Engelsche officier met zyn matrozen wisten te ontkomen. De duikboot werd niet gevonden. Wat de „Barnlase" betreft, deze was even later getorpedeerd. De torpedo trof de machinekamer, doch dit vaartuig bleef dryven op zijn waterdichte schotten. De bemanniDg, die aanvankeiyk van boord was ge gaan, keerde later weer terug, Engel- den jongen Rupert te herkennen Mijne gedachten terugroepende aan dat, waarmee we nu bezig waren, hield ik een oogenblik op. Als de bescbry ving van Johan stemde, moest ik nu by het venster zya. Ik bewoog my zeer langzaamvan uit de duisternis boven mij, doemde een vorm op. Het was de buis, die van het venster in het water boogonge veer anderhalve meter van hare lengte was te zien ze had de wydte van de dikte van twee menschen. Ik wilde er juist heen gaan, toen ik iets anders zag, dat mijn hart stil deed staan. De punt van een boot was langs den anderen kant der buis zichtbaar; nauwlettend luisterende, hoorde ik een zacht schuifelen, als van iemand die gaat verzitten. Wie was de man, die Micbael's uitvinding bewaakte? Waakte hy of sliep hy? Ik voelde of myn mes goed zat en dook onder water; toen ik dit deed voelde ik vasten grond onder mijne voeten. De fundamenten van het kasteel staken ongeveer een kwart meter vooruit, en vormden een steunpunt. Ik kon er op staan, en was dan met mijn schouders boven water. Toen kroop ik in het donker onder de buis, daar waar zy by de bocht een opening liet. Er was een man in de boot. Een geweer lag by hemIk zag den glans van den grendel. H|] was de schildwacht. Hy zat zeer stil. Ik luisterdeHy ademde hard, regel matig, eentonig. Waarachtig, h|j sliep l Ik kroop nog meer naar voren, tot sche trawlers namen de „Bernlsse" op sleeptouw en brachten het schip te Kirkwall, waar het nu veilig tegen de kust zit. Het zal waarscbyniyk wel behouden blijven, doch een om vangrijke reparatie is noodig. De „H. 6". De van de Engelsche regeering overgenomen onderzeeboot „H. 6" wordt onder den naam „O. 8" in 's lands vloot opgenomeD. Uit Oost-lndll. 'Men seint aan de „N. R. Ct. d.d. dezer uit Batavia: Het Btoomschip „Prinses Juliana", dat gisteren naar Ban Fransisco had moeten uitvaren, is in het dok moe ten gaan, omdat de schroefas verbo gen bleek te zijn. Het vertrek van dit s.s. is dientengevolge voor langen lyd uitgesteld. Dultioh stoomiohlp gtstrand. Donderdagmiddag strandde in de Terschellinger gronden het Duitsche stoomschip „Carl Cords", op weg van Rotterdam naar Kopenhagen met een lading gietcokes. Door de sleepbooten „Neptunua" en „Terschelling" werd het schip weder vlot gebracht, waarna de reis werd voortgezet. 375.000 Kilo Tttl Woensdag lag aan de Parkkade te Rotterdam een groot aantal vaten vet, van de firma Ant. Jurgens' Margarine- fabrieken, die per boot moesten ver zonden worden. Door de hitte van de is het vet aan het smelten ge- n, en liep uit de vaten over de straat in de riolen en zoo in de rivier. In een ommezientje, tyd kwam een legertje zoogenaamde vetvisschers met allerlei soort vischtuig opdagen, en verzamelde het kostbare goedje in bussen en emmers. De politie ver joeg ze, doch als muskieten kwamen ze terug en trokken van de eene plaats naar de andere. Des avonds, toen het zonnetje was ondergegaan, en het avondbriesje het vet stollen deed, kwamen de vetschrappers, en de rug van iedere kei werd geschrapt en bewerkt, dat het een lieve lust was, en een lange, zwiepende En- gelschman, die er voorby kwam, en er niets van snapte hield het volgens het oude verhaal voor Hollandsche zindeiykheid, die tot waanzin in toepassing werd gebracht. En hij zal by zich zelf gedacht hebben dat ongeloofelljke sprookje van die Hollandsche zindeiykheid is dan toch waar. Zelfs hebben de vetvisschers en vetschrappers hier en daar de straat opengebroken, het met vet doorweekte zand verzameld om het thuis te distilleeren. Met wagens trokken ze af met den buit. Menigeen heeft zoo doende een meer dan flink daggeldje gemaakt. Hoe groot de schade ia, valt voor- loopig niet te benaderen, maar zy loopt in de duizenden. („Maaab") INGEZONDEN. myn gelaat slechts een halven meter van hem vandaan was. Het was een stevige man, bemerkte ik. Hy was Max Holf, de broer van Johan. Myn hand had het mes nu vast omklemd. Van al de daden uit myn leven, denk ik hieraan het minst graag; en of het de daad van een verrader dan wel van een eeriyk man was, daarnaar wil ik niet vragen. Ik zei tegen mijzelf„Het is oorlogen het gaat om het leven van den koning." Ik kwam nu van onder de buis van daan en stond naast de boot, die aan den muur was vastgemaakt. Myn adëm inhoudende hief ik myn arm op. De kerel ontwaakte. Hij opende de oogen w|jd, nog wyder. Hy keek my verschrikt in het gelaat en greep naar zyn geweer. Ik sloeg m|jn hand neer. En ik hoorde een minne liedje aan den overkant. Hem latende liggen, waar hy nu lag, een roerlooze massa, keerde ik naar de Jacobsladder terug. Myn tyd was beperkt. De man zou direct afgelost kunnen worden. Over de buis leunende onderzocht ik deze van het einde in het water tot boven aan, waar ze door den steenen muur ging of scheen te gaan. Er was geen breuk of opening in. Op myn knieen lig gende, betastte ik den onderkant. Myn adem ging snel op en neer, want aan dezen kant, waar de buis door den muur moest gaan, zag ik een lichtstreep. (Wordt vervolgd). Aan de Redactie van de Heldersche Courant. Beleefd verzoeken wy u het inge sloten antwoord, door ons verzonden in antwoord op het door u gepubli ceerd Bchryven der Centrale Vryzin nige Kiesvereeniging, wel te willen opnemen in uw blad van Zaterdag aanstaande. By voorbaat u dankzeggend. M. de Waard, Secretaris. Helder, 7 Juni 1917. Aan het Bestuur der Centrale Vryzinnige Kiesvereeniging te Helder. WelEd. Heeren. In antwoord op Uw schryven dd. 6 Juni, dat 6 Juni in ons bezit kwam, hebben wij de eer het volgende onder Uwe aandacht te brengen: le. Dat wy met groote verwondering van den inhoud van gemeld schryven hebben kennis genomen. Immers in „Holland's Noorden", verkiezingsnummer van 4 Mei j.1. doet Uw Bestuur, by monde van den heer Marchant, den voorzitter van den Bond van Vryz. Democraten, den kiezers het volgende verkonden ,,De heer Staalman heeft zijn tyd gehad. Zyn democratie is met zyn orga n isatie ge liqu ideerd.Zijn bemoeiing met de publieke zaak hield op". Met deze woorden vóór ons, nü van Uw Bestuur een uitnoodiging te ontvangen, mede te werken tot het organiseeren van een drietal debatavonden tusschen Uwen onzen candidaat, heeft ons verbaasd en het is ons nog niet mogen ge lukken deze Uwe houding te ver klaren. Men noodigt toch niet iemand uit tot debat die tzijn tijd heeft gehad" en men richt zich toch niet tot een organisatie die is geliquideerd Reeds vóór wy Uw schrijven ontvingen, waren reeds al onze be schikbare avonden bezet en de op die avonden te houden vergaderingen vastgesteld en geannonceerd. Wanneer Uw Bestuur toch had ge- wenscht dat wy Uw verzoek ernstig hadden genomen en overwogen, dan had het aanbeveling verdiend, dat Uw Bestuur zich tljdiger tot ons gewend had, waartoe het door ons Bestuur direct na de stemming op 15 Mei j.l. uitgegeven advies - U de gelegenheid bood. Déérin werd het besluit gepubliceerd dat wy op 6 Juni den heer A. P. Staalman opnieuw zouden candidaat stellen. 3e Hoewel de Christen-Demokraten zoo min als onze candidaat, ooit ge schroomd hebben hunne beginselen in het openbaar te propageeren en tegenover tegenstanders te verdedigen kunnen wy het nut en de noodzake- ïykheid niet inzien, met den candi daat der „Centrale Vrijzinnige Kies vereeniging" te Helder over ,btginse len" te debatteeren. En wel eerstens niet, wyi noch w|j, noch de kiezers weten of hebben kunnen weten, welke de beginselender „Centrale Vry zinnige" te Helder zyn, waarvan Uw candidaat ongetwyfeld de beiyder en drager is geworden. Tevergeefs wer den door ons nageslagen de ver schenen uitgaven van Politieke Pro grams. Het Uw9 komt daarin niet voor, terwyi evenmin uit Uwe histo rie, die ons dan eens meldt Uwe candidaatstelling van een Unie libe raai, dan wefir van een Partylooze, of ook van een Vrijsimixg demekraat met eenige mogeiykheid is af te leiden, welke beginselen Uw organisatie felteiyk belijdt. Overigens ook hierom niet, wyi velgens verklaring, óók van den heer Minister van Binnenlandache Zaken in de Eerste Kamer, in dit komende jaar geen politieke wetsontwerpen aan de orde zullen worden gesteld. En ten slotte niet, wyl de houding Uwer organisatie, die zich ten faveure van Uw candidaat, volkomen ten on rechte, beroept op het bekende accoord der partyleiders, gesloten ten aanzien van de party'en die zitting namen tydens en gestemd hebben voor de eerste lezing der Grondwetsherziening, ons noodzaakt al onze beschikbare brachten te geven ter bestryding van Uw onwaardig en zwakheid verradend pogen en ter uiteenzetting van waar om het gaat b{j de stembuevan Vrij dag 16 Juni a». Met verschuldigde gevoelens, Namens het Bestuur van „Nederland en Oranje" M. dh Waard, Secretaris. Naar aanleiding van de besprekin gen over de centrale keuken in de Raadsvergadering, verzoeke opname van de volgende bedenkingen. We zyn het met de geachte spre kers geheel eens, dat koken met stoom in ketels met dubbele wanden gemakkeiyker, zlndeiyker, goedkooper en dus beter is. By de besprekingen van de in te dienen voorstellen werd aan die methode alle aandacht geschonken, maar de hooge aanschaffingskosten schrikten ons af. Men behoeft geen al- of niet des kundige commissie naar Amsterdam te zenden om die zaak te bestudeeren, op alle nieuwere oorlogsschepen en op het Kon. Instituut voor de Marine enz. kan men die ketelq in oogen- schouw nemen en daaromtrent alle gegevens verkry'gen. De Amsterdamsche ketels werden, als we goed zyn ingelicht, afgeleverd door het Werkspoor. De pryzen voor alle materialen en de onzekerheid van oplevering atygen met den dag. Als de commissie gereed is met bestodeeren, rapporteeren en discus- seeren, zal wellicht biyken dat over wegingen van geldelyken aard het raadzaam maken de tegenwoordige bereidingswyze te blyv6n volgen. De begrooting, door ons ingediend voor aanschaffing van ketels en toe- behooren, zal dan echter belangryk moeten worden verhoogd, en het biyft zelfs de vraag of een en ander tydig zal kunnen worden geléverd. Zooals w|J vroeger mededeelden, was de bedoeling van de oprichting dezer keuken om in het komende najaar niet door de tijdsomstandig heden te worden overvallen. Dank zy veler medewerking is de keuken door de moeiiykste kinderjaren heen- gesukkeld en kan zich krachtig ont wikkelen. Het tegenwoordige bestuur en het personeel heeft ervaring opgedaan in de praktyk en het bedrijf moet voort gezet worden, wil men in het najaar tot grooteren omzet in staat zijn. De Raadsleden hebben het recht en den plicht de zaak grondig te onderzoeken, maar doen waarscbijn- lyk verstandiger gebruik te maken van de gegevens en de ondervinding door het tegenwoordige bestuur op gedaan, inplaats van weer geheel opnieuw de zaak in studie te nemen. In het najaar moeten we in staat zyn de menschen voedsel te ver strekken, en het zou erger zyn dan een fout, wanneer we de hongerigen zouden moeten afschepen met de boodschap: „We zijn aan het be studeeren of er misschien nog eene betere bereidingswyze bestaat.". H. B. L. Braam. Ingezonden mededeeling. was de levensduur langer. Als de organen beginnen te ver zwakken, hetzy vroeg of laat in het leven, raken de hard werkende nieren gewooniyk het eerst uitgeput en vereiachen zy in de eerste plaats verzorgiEg. Achteruitgang van het gezicht, atyve en pyniyke gewrichten, rheu- matische pynen, rugpijn en be droevende waterstoornia zyn vaak alleen te wyten aan zwakke nieren. Geef by het eerste teeken van verzwakking onmiddeltjk hulp aan de nieren. Drink vry water om de nieren door te spoelen en gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om ze te versterken. Keer terug tot een eenvoudige leefwyze, tot de verstan dige gewoonten van uw jeugd. Eet minder vleeach, vermyd overwerking, en neem meer lichaamsoefening in de buitenlucht, rust en slaap. Iedereen vreest een nierkwaal, maar Foster's Rugpyn Nieren Pillen zullen de nieren in goeden staat houden. Deze verstandige behandeling, dient uw leven te verlengen, het aange namer te maken en allicht ernstiger nierziekten te voorkomen. Eisch de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, voorzien van de hand- teekening van James Foster op de verpakking. Te den Helder verkrijgb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel fc 1.76 p. doos of f 10.— p. zes doozen. (40)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1