COURANT DE OORLOG. De wijze is zijn eigen dokter. No. 4788 DINSDAG 12 JUNI 1917 45e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Uit dan omtrek. 2. Feuilleton, enz. Da legerberichten van 9 en 10 Juni. Van het W e s t e 1 ij k front. Door kleinere, plaatselijke aanvallen breiden de Eogelschen de door hen vermeesterde stellingen verder uit. Tegenaanvallen der Duitschers heb ben herhaaldelijk plaats om de Eogelschen te beletten, de nieuwe positieB te versterken, doch steeds worden zy teruggeworpen. Volgens het avondbericht van 8 Juni waren reeda 6400 gevangenen geteld. De buit bestond uit meer dan 24 kanonnen. Bovendien zijn vele vijandelijke vuurmonden bij de geweldige mönontplofflng bedolven. Het legerbericht van 9 Juni maakt melding van een grootsch opgezetten tegenaanval der Duitschers, gericht tegen het geheele nieuwe front der Eogelschen. De aanval werd door geweldig artillerie- en mitrailleurvuur tot staan gebracht. Bezuiden Lens en ten Z.O. van Loos drongen de Eogelschen in de Duitsche stellingen en maakten zij veischeidene ge vangenen. Ook werd een aantal machinegeweren vermeesterd. Het avondbericht van denzelfden datum geeft aan, dat ten Z. van Ypsren opnieuw vorderingen gemaakt wer den. Het aantal sedert 7 Juni ge maakte gevangenen bedraagt reeds meer dan 7000. Ook de mededeeling van 10 Juni maakt melding van lichten vooruitgang ten Z. van Ypereo. Da Fransche communiqué's spre ken van hernieuwde aanvallen der Duitschers tegen het Fransche front op den Chemin des Dames. Ten N.O. van Berny werden 4 achtereenvolgen de aanvallen afgeslagen. De berichten van den lOen maken melding van kleine ondernemingen, op ver schillende punten van het front. Volgens de Duitsche legerberichten hebben de Eogelschen, tengevolge van de bij den eersten aanval geleden zware vèrliezen hunne stormloopen niet herhaald. Allen ten O. van Meesen kwamen Australische troepen in het vuur. In den nacht van 8 op 9 Juni ondernamen de Eogelschen ten N.W. van Vermelles, ten Z. en Z.W. van Lens en ten O. van Groisille vrij krachtige aanvallen. Bij Lens gelukte het hen in de Duitsche loopgraven door te dringen. Tegenaanvallen her stelden echter den ouden toestand. Bij den Chemin dos Dames werden stormloopender Franschenafgeslagen. Aan bet O o s t e 1 ij k front bepaalt de strijd zich tot patrouille gevechten, die bovendien slechts zelden plaats vinden. De desorganisatie van de Russische legermacht doet zich ge ducht gelden. Reeds zijn eenige regi menten aan het muiten geslagen en ontbonden. Verscheidene generaals, die in een dergelijk en toestand niet langer de verantwoordelijkheid willen dragen, namen reeds ontslag. Na generaal Alexejef, een der bekwaam ste Russische strategen, heeft thans generaal Goerko, bevelhebber der Zuidelijke legers, zijn ontslag aange boden. Generaal Roeaki, die indertijd Ingezonden mededeeling. Men moet wijsheid niet met weten schap verwarren. Men heeft niet veel kennis noodig om een wijs monsch te zijn. Inderdaad verlangt de wijsheid niets meer dan een weinig gezond verstand, toegepast op de algemeens kennis die men zich heeft kunnen eigen maken. Zoo weet ieder, wat de gezondheid betreft, dat het bloed en de zenuwen de twee factoren van het lichamelijk evenwicht zijn. Het eenvoudigste gezond verBtand zal dus doen begrij pen dat, wanneer het lichamelijk evenwicht verstoord is, het bloeden de zenuwen door de .een of andere oorzaak verzwakt zijn. Inderdaad ver zwakken het bloed en het zenuwstelsel dikwijls onder de verschillende invloe den te midden waarvan wij leven ongestadigheid van het weer, seizoens veranderingen, overwerk, zorgen, buitensporigheden, enz. Die verzwakking openbaart zich in het begin door verschillende onbe hagelijkheden die men te dikwijls ver waarloost Zooals bijvoorbeeld hoofd pijnen, maagpijnen, slechte spijsver tering, slaaploosheid. Indien gij aan die ongemakken onderhevig zijt, pas dan voor herha ling op, want zij konden wel tot ernstige ziekten overgaan. Bestrijd ze, zoodra gij ze gevoelt, met behulp der Pink Pillen, die, door aan uw bloed zijn verminderden rijkdom weer te geven en door uw zenuwstelsel te versterken, die ongemakken zullen doen verdwijnen in weinig tijd en u daarna tegen alle slechte gevolgen zullen behoeden. Om te besluiten, zeggen wij zelfs dat het regelmatig doen van een kuur met de Pink Pillen vooral bij de seizoensveranderingen een voor zorgmaatregel is die zich almeer en meer verspreidt en dit tot het grootste welzijn van hen die er gebruik van maken. f* De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f 9.- per zes doozen by het Hoofddepót der Pink Pillen, NasBaukade814, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Irogisten. van zijn functie werd ontheven, werd aangezocht opnieuw het bevel over een legergroep op zich te nemen, doch weigerde, aangezien naar zijn meening het Russische leger niet meer slagvaardig is. Ook aan generaal Goerko heeft de voorloopige regeering verzocht op zijn post te bly'veD, doch hij bleef by z(jn besluit. Voorloopig zijn dus aau dit front geen belangrijke gebeurtenissen te wachten. Van het Oo sten rij kach-Ita- 1 i a a n s c h e front. De actie aan het Isonzo front houdt aan. Volgens het Italiaanscho com muniqué van den 9en ondernamen de Oostenrijkers aanvallen tegen de Italiaansche stellingen op den Vodice en ten Z. van den San Marco. Zij werden met zware verliezen terug geslagen. Op verschillende punten van het front hadden verwoede ar tilleriegevechten plaats. Naar de National Tidende meldt, is de hervatting van het Italiaansche offensief aan de Isonzo heel spoedig te verwachten. De militaire attaché's der entente-mogendheden zijn reeds weer uit Rome naar het front ver trokken. Op de overige gevechtsterreinen geen gebeurtenissen van belang. De duikboot- en mljnoorlog. De berichten van Duitsche zijde geven aan dat 88.350 ton aan scheeps- ruimte werd vernietigd en wel in het Kanaal en den Golf van Bis- csje 21.500 ton, in het NoordsliJke versperde gebied 19.100 ton, in den Atlantischen Oceaan 19.600 ton en in de Middellandsche zee 28.150 ton. Volgens een bericht uit Bern deelt de Oostenrijksche regeering officieel mede, dat in den nacht van 4 Juni in het Noordelijk deel van de Adrl- atische zee een Oostenrijksche tor pedoboot door een Italiaansche duik boot is getorpedeerd. De torpeJoboot is gezonken, de bemanning ervan werd voor bet grootste deel gered. De revolutie In Rusland. De aan het front dienende officie ren hebben een congres gehouden in het groote hoofdkwartier waarop ver schillende besluiten werden genomen om de discipline in het leger en de strijdvaardigheid ervan te verbeteren. In een desbetreffende resolutie wordt aangedrongen op het herstel van een .Ijzeren discipline". Verder werd de noodzakelijkheid uitgesproken van een krachtige regeering, die weet te be velen in plaats van verzoeken. Ook werd geöi8cht dat de verklaring van de rechten der soldaten gevolgd zou worden door een verklaring betreffende hunne verplichtingen. Hetzelfde zou dan voor de officieren en comman danten kunnen geschieden. Dc ex-Tsaar an zijn gezin. Naar dd. 9 Juni uit St. Petersburg wordt gemeld, zyn met het oog op het groote aantal zomergasten te Tsarskoje Selo bijzondere maatregelen getroffen om den ex-Tsaar en zijn gezin voor eventueele Indiscreties te vrijwaren. De ex tsaar mag slechts eiken dag des ochtends en des avonds twee uur lichaamsbeweging nemen. Een militair escorte volgt op 25 pas afstand -al zjjn bewegingen. De kin deren mogen afzondei lijk in de buiten lucht. De ex tsaar en zjjn gemalin moeten twee keer per dag voor het raam verschijnen en zich aan den officier die de wacht commandeert vertoonen. Een drievoudig troepencordon om ringt het paleis. De minister van justitie heeft de grootvorstin Maria Paulowna toege staan den Kaukasus, waar zij gedu rende zes' weken in haar eigen huis gearresteerd was, te verlaten en naar Finland te gaan. BUITENLAND. hierdoor ontstane verwarring geraakte bij tusschen de menigte, en een oogenblik zag het er ook voor hem kritiek uit. De aanwezigheid van Branting, die zich te midden van het volk bewoog scheen langzamerhand kalmeerend te werken, doch later brak de menigte weder los, en zoo niet een onweder met geweldige wolkbreuk losgebar sten ware, waardoor de betoogers naar huis gedreven werden, dan zou misschien reeds dien middag de revo lutie uitgebroken z(jn. De algemeene staking, waartoe reeds besloten was, werd afgewend, maar den volgenden dag ontstonden weer nieuwe wanordelijkheden. Voor loopig is, dank zij Brantings optreden, de revolutie echter onderdrukt. Doch er gist nog van alles. Werkstaking In Noorwegen. Deze had een kalm verloop. Alle winkels, café's en restaurants waren gesloten, evenals de gasfabrieken. Het tramverkeer stond stil, de post werd niet bezorgd, de treinen reden niet. Te Christianla namen 2500 per sonen aan de demonstratie deel, die zich rustig verspreidden toen eenmaal de resulutie aan den president van het Storthing ter hand gesteld was. Hat Spaanicha Kabfnat afgatradan. De minister-president Prieto heeft Zaterdag het ontslag van het kabinet ingediend. Uit Duitaohland. De stad Keulen drijft sedert eenigen tijd een handel in oude kleefen, d. w. z. zij koopt oude kleedirgstukken op, laat ze herstellen en reinigen en verkoopt ze daarna weer tegen billij ken prijs aan de burgerij. Op het oogenblik zijn in de magazijnen voor iedereen ter bezichtiging voorhanden 5000 heeren-, 1600 jongens- en 5000 damescostumesnog vele duizenden zijn in bewerking. Tot nu toe zijn reeds verkocht 1500 heerenpakken, 2500 damescostumes, 1000 dames mantels, 300 demisaisons, 50 over jassen, 500 kindermantels en 1500 heerenbroeken. Da aardbeving In Centraal-Amerlka San Juan del Sud, 8 Juni. Een telegrafist, die te 9 uur 80 heden ochtend tot aan den rand van de verwoeste streek is geweest, bericht dat alles binnen een omtrek van 80 mijlen verwoest is. De bewoners van San Salvador kampeeren in straten en parken. Men vermoedt, dat de ramp ver oorzaakt is door een uitbarsting van den vulkaan aan welks voet de stad ligt. PLAATSELIJK NIEUWS. Straatgevechten ta Stockholm. Uit verschillende korte telegram men wisten w\j, dat in Stockholm onlusten waren voorgevallen. Uit de tbans ingekomen Zweedsche bladen blijkt dat de toestand veel ernstiger was dan men kon vermoeden. De oorzaken zijo in hoofdzaak te danken aan de weigering van den minister-president om algemeen kies recht intevoeren. Op het oogenblik is handhaving der neutraliteit de eerste en voornaamste plicht der regeering, betoogde de regeering. Branting, de leider der socialisten, zeide, dat hy deze houding betreurde. Het is thans de tijd der democratie en het is onmogelijk haar te onder drukken. Ten slotte vroeg Branting, of hij uit de rede van den minister president mocht besluiten, dat later bet debat over de aangevoerde onderwerpen zou worden voortgezet. Deze laatste vraag deed Branting, om de volks menigte, die op straat het antwoord van den minister afwachtte, eeniger- mate gerust te kunnen stellen. De dubbelzinnigheid van het ant woord des ministers werd door bijna alle parlementsleden zoodanig uitge legd, dat de eischen absoluut waren afgewezen en dat dit ook het oordeel der rechtsche partijen was, werd door een der aanvoerders der rechter par tijen bekend gemaakt. Deze verklaarde n.1., dat de conservatieven vaat be sloten waren de huidige Grondwet te verdedigen en dat het Zweedsche volk met zyn tegenwoordige Grondwet beat tevreden is. De liberale woordvoerders waren hoogst ontevreden mot het antwoord en buiten op straat kwam het tot hevige botsingen tusschen de menigte en de politie. Militairen werden ge- requireerd en tenslotte woedde een volkomen veldslag. Branting werd uit den Rijksdag ge roepen, maar kwam juist aau toen de bereden politie chargeerdebij de Yoor rekening van de afd. „Va- cantiekolonies" alhier, zyn Zaterdag vier kinderen voor een vierweeksch verblijf naar het Rivierhuis te De Steeg vertrokken. „Rolanda". Rolanda ia een schoone Zigeunerin, heviglyk aangebeden door een donker- oogigen, zwartlokkigen Zigeuner met den oauitapreekbaren naam van Dzjahiski. Uit het stille en landelijke Schagen was zij met haar tallooze gezellen en gezellinnen overgewaaid naar de barre noordkust van ons schiereiland en Zaterdagavond trad zij, te midden van een tachtigtal speel- en kampgenooten in Casino op. Goede hemel I 't Leek of gansch Schagen leeggeloopen was van ieugd en jongelingschap. Alsof slechts de ouden van dageD, de bestjes en de kreupelen waren achtergebleven in het landelijke plaatsje in stille af wach ting van wat hun kinderen en kinds kinderen zouden binnenhalen aan lauweren, 't Was een fleurige, kleurige troep Zigeuners, die kampeerde op het Casino tooneel, dat, hoe groot ook, te klein schier leek, voor zooveel leven, zooveel actie. Het waren wel drie, wel vier Zigeuner-kampen, maar wie onzer is er, die óók niet graag eens het somber gewaad des dageiyk- schen levens verwisselt voor het bonte costuum der grenzelooze fantasie, al kan hy dan ook slechts een figuranten rol vervullen? En wy begrijpen het, dat al deze Schagerinnetjes zich al te gaarne lieten overhalen om óók de Zigeunerin te spelen. Maar Rolanda was de schoonste, de begeerdste; zij was de belle van den troep. Lacy 1 zy was ook de meest coquette. Zy droomde van rijkdom, goud en juweelen. Straks zal zy het voor den „heer" zingen als hij haar een liedje vraagt: Ik houd van paarlen en juweelen Ik houd van sieraad en zoo meer Ik houd van zyde ën fluweelen Ik houd vau pronken, keer op keer enz. Tot Rolanda's eeuwige eer en méér- dere glorie moeten wy er aanstonds byvoegen, dat zy ook houdt van Zang, muziek en rozen, Yan licht, van veld en wei, enz. enz, Rolanda's coquetterie wordt haar ondergang, byna. Want gelukkig het andere, zang, muziek en rozen, "t bosch met zyn boomen, kortom, het betere in haar, wordt haar redding, en wy begrypen hoe zy, aan het eind met den Zigeuner met den onuit- spreekbaren naam de .liefde" bezingt. Want de .heer" in kwestie, ziet-u, was niet zuiver op de graat .Rolanda", dramatische operette in 3 bedry ven, schets uit het Zigeuner leven, welks tekst en muziek gemaakt zyn door den heer Jac. Jansen, is grappig van naief dilettantisme, wat haar inhoud betreft. Het is verre van ons dit den dichter-componist, die in Schagen directeur van de Toon- kunst-afdeeling is, te willen verwyten. Integendeelen, wij zouden dien heer willen pryzen om den durf, die uit zyn pogen spreekt. Het is waarlyk geen kleinigheid ons op dit gebied misdeelde landje te willen verryken met een oorspronkeiyke operette, en I dit feit op zichzelf, afgezien van de I beoordeeling of die poging geslaagd is, verdient hulde. En naar wat wy van de persoon des heeren Jansen, zagen, die zelf dirigeerde, en met vuur en hartstocht muziek en spelen den trachtte op te voeren tot eigen enthousiasme (wat helaas, lang niet altyd gelukte I), zit er geest en spirit en vooral muzikaliteit genoeg in hem voor meerder werk op dit gebied. Het eerste bedryf dezer operette speelt op een open plek in het bosch, waar de ZigeunerH hun kamp hebben opgeslagen. De schryver heeft daarvan een levendig tooneel gemaakt, vol zang en dans en jolyt. Want de Zigeuners vieren bun Meifeest, en ook Kathinka, de kaartlegster, ont breekt niet. En zy predikt, uit haar kaarten, Rolanda het noodlotde blonde heer zal komen en baar meenemen. Het helpt niet of Dzjabiski klaagt: .Hier is 't goed, waarom wil je henen Rolanda denkt hierover, steeds weer. En het feest, zoo vroolyk be gonnen, eindigt in treurigheid. Tweede bedryf: Kermis in 't stadje. Een aardig, fleurig kermistooneeltje met de traditioneele komieken voor de tent, en met zigeunerdans. Dan plotseling: de heer. De heer, die Rolan da, en Rolanda, die den heer zoekt, en met hem meegaat, - bet bosch in. Het bedryft eindigt met een zang van de zigeuners, die zweren haar terug te zullen halen. Dan plotseling niets meer. Het is alsof de dichter-componist au bout de son latin was, alsof by met de ont- knooping geen raad heeft geweten, want het derde bedryf is eigeniyk niets dan de ontmoeting van Rolanda en den heer met Dzjahiski en bestaat verder uit samenzang tusschen haar en Dzjahiski. In plaats van een climax brengt hef derde bedryft een terug gang, een vei slapping. Het is Jammer van het werk. Wat de muziek betreft, de ouverture en later het intermezzo troffen ons door haar matheid. Af en toe deden een verrassend, bizar ak koord wel iets beters verwachten. Dat betere kwam gelukkig in de muzikale illustratie van spannende tooneelen, en dikwyis laaide de ontroering van den hartstocht er uit op. Jammer was het, dat het orkest, door onvoldoende repetities vermoedeiyk, zich niet op één hoogte hield met den zeer goeden zang, ja zelfs dien wel een3 in gevaar bracht. Het levendig tooneeltje b.v. in het eerste bedryf, waar de zigeuners hun Meifeest vieren, en zingen: ,,'t Is heden het Meifeest, Weeat vroolyk en biy, Laat klinken ons lied'ren Door bosschen en wei" kon, in weerwil van 's dirigenten pogingen, niet tot de levendigheid stygen die de componist dichter-diri- gent zich gedacht had. En zoo was er wel meer. Er was een aardig danswijsje van Rolanda, die, met haar Dzjahiski prachtig stil spel leverde, er was een heele mooie muzikale illustratie van het droevige einde van het eerste bedryf, enzoo voort. Het zou ons te ver lelden dit alles te bespreken. Er was geest in en muzikaliteit en een streven naar hooger. Een eDkel woordje over de regie, en enkele solisten zij ons slot. Re gisseur was de heer Kooiman van Oudkarspel. Ons compliment voor zyn werkl Het was keurig wat hy leverde. Ook de costuums waren friscb en fraai. Dzjahiski (de heer Joh. Rotgans), wiens fraaie bariton hier welbekend is, bleek do moeilijke kunst te verstaan van tegelijk te kun nen acteeren en ziogon, en zyne zuster Rolanda (mevr. Stuurman Rotgans) stond hem daarin waardig ter zyde. De heer S. Overtoom (,de heer") heeft een mooien tenor, dien hy wist te gebruiken om Rolanda te ver- en misleiden. Terwyl verschillende dan sen ingestudeerd waren door mej. Henr. S. Polak van den Helder, die daarmede een tweetal fraaie bloem stukken oogstte. Vooral de wilde dans in het eerste bedryf zal veel studie en energie gekost hebben: een balletdanseres van professie hadde dit der Scbager schoone niet ver beterd. Ook .Rolanda" ontving een bloemstuk. Yoor de Schagera biyft dit éëne te wenschen over: een volgend maal een uitverkochte zaal. Wie weet wat van den winter gebeurt, en ze zyn het heuach ten volle waard. Nu was het wel vol, maar lang niet voi genoeg. We zullen hopen au revoir, dames en heeren uit Schagen I Leeszaal-nieuws. Onder dezen titel zullen wy van tyd tot tyd het een en ander mededeelen omtrent de hier bestaande Openbare, Leeszaal, om te trachten zoo moge- ïyk een groot aantal plaatsgenooten te bewegen eens op een andere ma nier hun aandacht te schenken aan deze nuttige instelling dan alleen door in 't gebouw te komen lezen of er van de uitleen gebruik te maken. We willen voor de leeszaal wat meer belangstelling wekken en daar om van alles en nog wat op dit ter rein een en ander te berde brengen om te bereiken, dat zy gevoeld wordt te zyn een maatschappelijke instel ling, die niet meer gemist kan worden. De leeszaal is er, en biyft. 'tls maar de vraag„Hoe Hierover alleen, wil ik het ditmaal hebben. Yoor de instandhouding is geld noodig. Voor verbetering en uitbreiding is nog neer geld noodig. Dat komt allemaal uit de zakken der burgery, net als de belastingen direct en indirect. In 't eerste geval heet het contributie van particulieren en in 't andere geval subBidie van ver- eenigingen, gemeente, provincie of het rijk. 't Eerste betaalt ieder lid naar eigen goedvinden, 't Laatste komt uit de vereenigingska88en of de belastingen en daaraan dragen dus velen hun deel by, zonder te kunnen nagaan hoeveel (of hoe weinig 1). De leeszaal bestaat dus van giften. 1°. Contributie van particulieren. Hierby behooren voorloopig ook de leesgelden voor de boeken der nutsbibliotheek van de niet-leden en de opbrengst van 't leesgezel schap. 2°. De subsidie's van vereenigingen, gemeente, provincie en ryk. Deze twee punten zouden we kunnen noemen de regelmatige bydragen. Nu kunnen er nog bijgeteld worden toevallige baten of bijzon dere giften. Dat kunnen zyn (ik nummer verder) 8°. Legaten. 4°. Schenkingen van kapitaal. 5°. Schenking van een eigen gebouw. 6°. Schenkingen van meubilair. 7°. Schenkingen van boekwerken periodieken. 8°. Giften voor exploitatie, Punt 3 tot 5 zijn hier nog onbe kenden. Wat we tot nog toe te boeken hadden onder punt 6 tot 8 was be- trebkeiyk zoo gering, dat we hierby niet behoeven te blijven stilstaan. Vrijwel alles moet worden bestre den uit de inkomsten genoemd on der 1 en 2. Yan deze zijn die onder 2 vrywel constant, doch die onder 1 baren geregeld de grootste zorg. Regelmatig toch komen een aantal kwitanties van contributie onbstaald terug en moeten we dan maar trachten door 't werven van nieawe leden het totaal der Inkomsten op peil te houden. Immers de uitgaven moeten ge dekt zyn door de ontvangsten. Of er moet minder worden uitgegeven. Kan dat? Integendeel. Geregeld nog hebben we een belangryk tekort, om dat boeken en tijdschriften moeten worden aangeschaft, hoewel de mid delen 't niet kunnen veroorlooven en we hopen op eindelyk grooter ont vangst, om 't evenwicht te herstellen. Om dat te motiveeren zullen we even nagaanWaaraan wordt het geld uitgegeven? Natuuriyk denkt ieder in de eerste plaats aan boeken en dan kranten en zoo. Want zonder boeken, kranten en tydschrifcen geen leeszaal. Boeken. Telkens moeten er weer worden aangeschaft, 't Onderhoud (byplakken, binden, vernieuwen van 't versletene) kost heel wat. En der gelijke lectuur denk by voorbeeld aan technische werken, waarvoor het aantal belangstellenden gaandeweg toeneemt, - kan niet bevredigd wor den met boeken van geringe prya. Dat hakt er nog al in. Dag en weekbladen en tijdschriften. Om zooveel mogelyk ieder eenigszins te bevredigen zijn daarvoor bedui dende sommen noodig. Bekend is velen stellig het stereotiepe antwoord: „Kan voorloopig (wegens geldgebrek) niet worden aangeschaft I" 't Bestuur zou meer en beter willen presenteeren. Vele leden maken re gelmatig hun verlangen kenbaar, waarvoor een aanvrage-boek in de leeszaal ligt. Maar er is geen geld voor. Eerst meer inkomsten. Daarom schrijf ik nu in dit aanvrage-boek aan i6derGevraagdmeer en groo ter jaarlijksche bydragen voor de leeszaal. Dat verhooging van den post eontri- butie's van leden hoogst noodig is, wil 'k nog nader toelichten. Er zyn nog andere uitgaven, dan voor boekaanschafflng enz. lo. Een gebouw moet worden ge huurd. Die buur biyft ons drukken zoolang niet een pbilantroop ons een eigen gebouw schenkt of een daartoe gevormd comité dit doel beeft weten te bereiken. 2o. Het gebouw, eigendom of niet, moet worden onderhouden, gemeu beld, verwarmd, verlicht, enz. 8o. Een bezoldigd personeel moet voor een bebooriyken gang van zaken kunnen zorgen. Niemand zal er wel aan twyfelen, of met deze drie posten veel geld gemoeid ia. Laat my u inlichten, dat hieraan 'ruim de helft van onze Inkomsten besteed wordt. Dan hebben we nog: 4o. Administratie, om den term uit 't jaaroverzicht te gebruiken. Daar onder vallen uitgaven voor onderhoud en uitleening. Hiervoor is blijkens de praktijk een even groot bedrag noodig als voor niéuw-aanschaffing vad boeken, kranten, enz. Die post [noe men we 6o. Boekaanschafflng. En nu als sluitpost het te kort en onvoorziene uitgaven: 6o. Saldo en onvoorzien. Ziedaar overzichteiyk onze uitga an. De grootste helft gaat eerst er af voor 1, 2 en 8. Dan moet er een niet gering bedrag af voor no. 6. Zoo biyft er dan voor 4 en 6 on geveer een derde van de inkomsten over, om samen te deelen. Wat ligt nu voor de hand? Wanneer de contributie's zullen toenemen, komt dit meerdere bedrag regelrecht ten goede aan den post boekaanschafflng, en daarna by toe- nemenden vooruitgang aan adminis tratie en personeel. Want op den voet van thans zijn 1, 2 en 8 vrywel constant en 6 kan by verbetering van inkomsten zoo gering worden, dat't buiten beschouwing blijftno. 4 neemt by aanvankeiyke uitbreiding nog niet zoo heel sterk toe, ergo is alle winst voor no. 6. Om te besluiten kan 'k me nu bepalen tot de versterking van de inkomsten door opvoering der contri butie van particulieren, wat 'k hiervoor als noodig betoogd heb, en nu als niet bezwaariyk uitvoerbaar hoop aan te toonen. 't Is my opgevallen, dat er nog steeds menschen zyn, die graag af en toe boeken willen lezen, daarvoor jaarlijks zeker meer dan een halven gulden uitgeven en toch geen lid nyn van de leeszaal, waar zij dan hun lust konden bevredigen op voor hen geldeiyk voordeelige wijze. Lezeres of lezer, is dit met u zoo, dan aan de leeszaal en laat u inschryven als lid, waarvoor steeds formulieren klaar liggen. Ieder, die in den hoofdeiyken omslag aangeslagen is voor een belastbaar inkomen, dat f 600 niet te boven gaat, kan volstaan met een contri butie van 60 ets. Voor de overigen Is 't minstens fl.— Hierover nog een opmerking. Bij do oprichting van de leeszaal was het streven zoo gericht op het ruimschoots gelegenheid geven tot het lidmaatschap, dat dit reeds door betaling van 50 ctB. verkregen kon worden. De oprichters waren ovèrtuigd van zoo ruime toetreding van leden en van een vrijwillige contributiebepaling door de meergegoeden onder hen tot een behooriyk bedrag, dat zy het niet noodig achtten, hiervoor bepalingen te maken. Aanvankelijk scheen't dan ook, dat zy juist gezien hadden. Het ledental wies en de contributiebepaling van velen gaf reden tot blijmoedig heid. Doch dat duurde niet lang. 't Werd gaandeweg regel om zich voor 50 ets. als lid te laten inschryven. Daarom ia eindelyk de bepaling ge maakt van f 1.— contributie by een belastbaar inkomen boven de f 600. Maar nu is daarmee 't euvel niet verholpen. Er zyn gelukkig meerde ren, die terecht meer betalen dan de 60 ets. of f 1.— die 't reglement als minimum voorschrijft. En menigeen zal, hopen we, na lezing van dit stukje, bij eenig nadenken over het voordeel dat de leeszaal hem verschaft, alsnog er toe overgaan het bedrag van zyn contributie te verhoogen. Eg de meerdere opbrengst, die wij zoo doende verkrijgen, komt ten goede aan de boekaanschafflng (zie boven). Maar nog iets. Laat 't zyn met zekere Bchroom maar naar 'k hoop niet te onpas is het, een woord ook te richten tot die menschen, die eenigszins anders staan tegenover de leeszaal en bibliotheek, dan de groote massa gebruikers. Dat zyn zij, die in meerdere of mindere mate zich ver heugen in het bezit van twee waarde volle factoren n.1. stoffelyke welvaart en liefde voor maatschappeiyk werk. Me dunkt, dat moest duidelijker uit komen in 't register van den penning meester. Zou 't kunnen zyn, dat sommigen hunner nog niet overtuigd zyn van 't groot maatschappeiyk nut van de leeszaal en bibliotheek 't Is bijna niet aan te nemen. Maar wat de oorzadk geweest moge zijn, met deze regegelen hoop ik er toe bij te dragen, dat menigeen nog eens by zich zelf te rade zal gaan of het niet gewenscht is ons werk krachtig te gaan steunen. Juist deze contributie's zyn gewoonlijk per stuk al een flink bedrag en meermalen worden zij nog gevolgd door extra-exploitatie giften of andore belangrijke schenkingen. Geachte redactie, mijn dank voor uw Bteun. Dat de oogat overvloedig zfl I v. H. BINNENLAND. Da Scheepvaart. Zaterdagochtend is van New-York te Rotterdam aangekomen het stoom schip Alphard, met graan voor de Nederlandsche regeering. Zaterdagmorgen zyn van daar ver trokken de Beukelsdyk en de Amstel dyk, beide naar New York. Da „Eamdljk" gatorpadaard. Te Rotterdam is Zaterdagavond bericht ontvangen, dat het stoomschip „Eemdyk" van Solleveld, v. d. Meer en van Hattum's stoomvaartmaat- schappy aldaar, getorpedeerd en ge zonken is. Een boot met den kapitein en 11 man isgelandopdeShetlands- eilandende andere boot was bij het afzenden van het bericht nog niet terecht. Gered zyn met kapitein Swart de volgende leden van de bemanning Hensen, Lageveen, Kat,' Bruinsma, Smit, Rienks, Vink, Edenburg, John son, Dor en v. d. Wal. De „Eemdyk", een schip van 8048 bruto registerton, ia ongeveer een Jaar geleden, tegeiyk met de „Rijndijk" getorpedeerd, maar toen drijvende gebleven. Het stoomschip was ditmaal op de thuisreis van Amerika; de lading bestond uit ongeveer 6000 ton rogge, haver en mais, alles bestemd voor de Nederlandsche regeering. Dc zaavlsicharlj. De concessies door de Duitsche re geering aan de IJmuider Reedersver- eeniging gedaan, komen in hoofdzaak hierop neer, dat de IJmuider visschers vrye vischvangst krijgen in het ge bied tusschen 54 graden 45min. Noor derbreedte en 58 gr. Noorderbreedte tot aan 8 gr. Oosterlengte, en dat de pryzen van de visch, die aan Duitschland geleverd wordt, dezelfde biyven, uitgezonderd die voor eenige belangryke vischsoorten, die eenigs zins verhoogd worden. Omtrent de schadevergoeding voor tot zinken gebrachte visscher- schepen werd nog niet direct over eenstemming verkregen. Aan het eind van deze maand zal deze aan gelegen heid te 's Gravenhage nader onder de oogen worden gezien. Daar zullen die gevallen van vernietiging, waarvoor onze regeering zulks wenscheiykacht, worden onderworpen aan een com missie van arbitrage, die zal bestaan uit 1 Duitsche vertegenwoordiger en 1 Nederlandsche, terwyl een derde, onpartijdige neutrale arbiter zal zyn. Deze commissie van arbritage zal een permanente zyn en ook in even tueele gevallen in de toekomst be slissen. Over de steenkolen voorzie ning is men niet tot een afdoende oplossing kunnen komen. Omtrent de zoutlevering voor de aanstaande haringvangst werden de gevraagde voorzieningen toegestaan, in verband met de nader te regelen bepalingen op den haring- uitvoer. Met nadruk wees men er op, dat de verruiming van het veilige gebied alleen geldt voor vi^sche- ryvaartuigen en nietvoor koopvaard lj schepen. Ofschoon de Duitsch9 regeering fei- teiyk de nieuwe overeenkomst inzake de vischlevering eerst wilde doen ingaan op 1 October aanstaande, om dat het zomerseizoen voor visch ver bruik in Duitschland niet deugt, is het aan de commissie gelukt de over eenkomst reeds 1 Juli a.s. van kracht te doen zyn. Voor dat deze overeenkomst resul taat kan hebben moet Engeland hier aan goedkeuring verleenen. Volgens Eogelache vertegenwoordigers hier te lande ls het zeer onwaarschynlijk dat Engeland bezwaren zal maken. Baan nieuw lichtschip. Aan zeevarenden wordt, meegedeeld, dat het in het „Bericht aan Zee varenden" van 24 Mei j.l. bedoelde nieuwe Nederlandsche vierde licht schip dat volgens dat bericht in de vaargeul tusschen de door Duitschland en Engeland gesloten verklaarde gebieden op ongeveer 54° N.b. zou worden uitgelegd, niet zal worden uitgelegd. Het lichtschip „Terschellinger- bank", dat volgens het bericht van 24- Mei j.l. tegelijkertijd 16 zra. om de Z. zou worden verlegd, zal instede daarvan verlegd worden naar een plaats ongeveer 12 zm. beZ. de tegen woordige op ongeveer 63° 15' N.b. en 4° 16' 0.1. Tusschen het lichtschip „Doggers- bank Zuid" en het verlegde lichtschip „Terschellingerbank" zullen in de vaargeul tusschen de door Duitsch land en Engeland gesloten verklaarde n drie lichtbruiboeien op onderling geiyke afstanden van igeveer 22 zm. worden uitgelegd. Nader beriebt volgt. Een Jachtopziener doodgeschoten. Vrijdagavond omstreeks halfnegen ontmoette do jachtopziener M. van Beek op het terrein van het hotel Wolfheze een heer, in het bezit van een buks. De veldwachter sprak den man aan en vroeg hem, of hy ge rechtigd wa3 een wapen re dragen. Toen de man geen voldoende ant woord kon geven, wilde de veldwach ter hem zyn buks afnemen. Na een worsteling gelukte dit. Toen greep de heer in zyn zak, trok een revolver en schoot den jachtopziener in tegen woordigheid van verschillende per sonen, die van het voorgevallene ge tuige waren, dood. Voor de omstan ders nog goed begrepen, wat er ge beurde, nam de vreemdeling de vlucht, in de richting van het station Wolfheze. Daar^ heeft hy drinken ge vraagd en is vervolgens vertrokken in de richting Ede—Otterlo. Spoedig was de waarnemende burgemeester met de gemeente politie ter plaatse, die dadeiyk de achtervolging van den vluchteling begon. Later kwamen er ook een groot aantal marechaussees en rykspolitie-ambtenaren om aan de achtervolging deel te nemen. Twee soldaten hebben een ont- mooting met den moordenaar-vluchte ling gehad op den Amsterdamschen weg. De man heeft beide soldaten gewond door revolverschoten. Zaterdagmiddag was de politie den moordenaar dicht op de hielen. By den huize Lichtenbeek, onder Arnhem toen ze dicht genoeg was- genaderd, trok by weer zyn revolver en losten eenige schoten, zonder ditmaal iemand te raken. Ook de politie schoot, even- min met succes, en de man wist nogmaals in het dichte bosch te ont snappen. Imiddels werd de vervolging steeds breeder opgezetuit Ede nader de in een breeden boog een groot aantal militairen in de richting Arn hem terwijl uit Arnhem in de richting Ede werd gepatrouilleerd. Een talrijke politiemacht uit Ede, Renkum en Arnhem zocht mot de militairen ieder boscbje af. Toch schijnt de man door het cordon, waarbinnen hy was opgesloten, heengeslipt to zijn, wat zeker voor 'een groot doei te wyten as aan het onjuiste signalement. Zaterdag omstreeks 71/» uur kwam de logementhouder Heineman, die een volkslogement je In de Oeverstraatte Arnhem heeft, den commissaris van politie meedeelen, dat in zyn in richting een vreemdeling was, die met groote belangstelling in de Nieuwe Arnh. Courant do berichten over deze zaak las, waarin ook stond, dat by vanmiddag was aangehouden. De man was zeer onrustig en in het bezit van een geladen revolver. De logementhouder vermoedde, dat dit de gezochte persoon was. Dadeiyk ging de politie naar het logementje. Daar vond ze den bedoelden persoon in een hoek zitten. Toen de politie op hem toe trad, trok hy onmiddeliyk weer de revolver en loste vier schoten. De inspecteur Lovink werd in het dijbeen geraakt, de rechercheurs wisten even wel den man te overmeesteren en te boeien. Toon bleek, dat hy ook zich zelf door den linkerarm geschoten had. Na aan het bureau verbonden te zyn verklaarde de aangehoudene ge naamd, te E. J. R. geboren 21 Doe. 1896 te Arnhem, van beroep stoker en zwervende. Zyn ouders wonen in Duitschland. Vroeger woonde hy to Arnhem, waar hy reeds wegens munt meter diefstal veroordeeld werd, ter wijl hy ook reeds een jaar in de tucht school heeft doorgebracht. Den laatsten tyd had hy in Breda in de katholieke leeszaal gewoond. Hy had het plan opgevat om van de jacht te gaan leven en had daarom een enkelloops jachtgeweer met e9n bandelier en patronen gekocht, benevens een revol ver kaliber 9 m.m. Die revolver, waarop nog een scherpe patroon, be nevens een groot aantal scherpe pa tronen, was nog in zyn bezit. Hy bekende op den boschwachter te heb ben geschoten, evenals op de twee militairen en op de politie, zoowel toen deze hem Zaterdagmiddag wilde arre steeren als Zaterdagavond. Hy toonde hoegenaamd geen berouw. Ter zake van poging tot moord is zyn gevangoneming bevolen en is hij zwaar geboeid naar het huis vau be waring te Arnhem overgebracht. Alle drie gewonden maken het vrij goed de doodgeschoten boschwachter laat laat een vrouw met 5 kinderen na.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1