T.A.V.E.N.U.-BIOSCOOP, SPOORQRACHT. UITSLAG DER STEMMING VOOR EEN LIO VAN DE TWEEOE KAMER OER STATEN-BENERAAL, OP VRIJDAQ IS JUNI 1017. STEMDISTRICT 8 Uitge bracht 1 c O *1' f z ca Si H M Helder I 1747 1228 18 1215 575 640 n 1211 957 14 943 416 527 Hl 1800 1235 21 1214 448 766 IV Koegras 214 141 1 140 109 31 686 399 4 395 257 138 H Eierland 232 110 110 36 74 III Hoorn 153 95 95 31 64 IV Oosterend 2b8 156 156 59 97 V Oudeschild 196 100 100 86 14 Vlieland 157 71 71 46 25 Terschelling I We9t-Terschelling 379 210 210 110 100 II Midsland 210 74 74 53 21 III Den Hoorn 183 59 59 41 18 700 280 5 275 188 87 Zijpe I Schagerbrug 283 146 146 107 39 II St. Maartensbrug. 160" 124 124 85 89 IH Burgerbrug IV 't Zand 191 120 120 85 35 187 128 128 50 78 V Oudesluis 119 89 89 77 12 Anna Paulowna I Kleine Sluis, v. Ewycksluis f 372 198 2 196 133 63 en Oostpolder II Breezand 318 178 2 171 75 96 Petten 72 69 59 53 6 Call&ntsoog 186 121 121 102 19 TOTAAL 9956 6273 62 6211 3222 2989 Ingezonden mededeeling. PROGRAMMA vin VRIJDAG 15 JUNI lot in mot DONDERDAG 21 JUNI: 1. MUZIEK. 2. WERELDNIEUWS. 3. EEN VERIJDELDE SCHAKING. (Dramatisch). 4. BILLlE's BABY. (Comlsch). Gekozen do Hoor: P. J. OUD. Vin hit Wettelijk front. Berlijn, 15 Juni. In Vlaanderen begon gisterenavond half negen, na een betrekkelijk rustigen dag, tus- achen Yperen en Armentières een sterk roffelvuur, waarop aan het geheele front aanvallen der Engel- schen volgden. Zij drukten na ge vechten, die op enkele plaatsen tot den ochtend duurden, de beveiliging» troepen terug, die onze meer naar het Oosten toe liggende gevechtsllnie tusschen Hollebeke, het Douveterrein en ten Z.W. van Waesten (Warne- ton) sedert 10 Mei met succes tegen alle verkennlngsaanvallen der En- gelachen verborgen hadden weten te houden. Aan bet front van Artols vielen de Engelschen des ochtends na hevige vuurgolven onze loopgraven ten O. van Moncby aan. Op eenlge punten drongen zij binnen, maar een tegen aanval wierp hen er onmiddellijk weer uit. Een stuk loopgraaf ten W. van het Sazt boscb is nog in 's vljands handen. 's Avonds rukten verscheidene En- gelsche bataljons ten O. van Loos op. Ook hier werd onze stelling door een kracbtigen tegenaanval behouden. Berlijn, 15 Juni. (avondbericht). In Vlaanderen vuurstrljd van wisse lende hevigheid. In Artois zijn vanochtend bij Lens en Bullecourt Engelsche aanvallen mislukt. Londen, 15 Juni. Uit bet Britsche hoofdkwartier is heden het volgende telegram ontvangen: Onze troepen vielen gisteravond ten Zuiden en ten Oosten van Meessen, alsmede aan weerszijden van het kanaal Yperen -Koomen aan. ZO braken weldra 'a vljands tegenstand en bereikten in belde vakken hun doel volkomen. Meer dan 150 gevangenen, 1 hou witaer en 7 machinegeweren zijn in hun handen gevallen als gevolg van deze krijgsverrichtingen, en den voortdurenden druk, dien wij sedert den 7 en dezer op 's vijands stellingen uitoefenen. Wij houden thans de Duitsche voorste schansen van Lele tot de Warnade bezet en hebben op het front van de Warnade tot Klein Zillebeke (d. i. een afstand van ongeveer 7 mijl) onze linie van 500 tot 1000 M. vooruitgebracht. AthUr hst Dultsoht front. Van de grens wordt d.d. 14 Juni gemeld Meer dan drie maanden waren de Noord-Belgische dorpen en steden volkomen ontbloot van Duitsche troepen. Alleen enkele bewaking»- manachappen verbleven op de con trole-posten om de grens te bewaken tegen vluchtende burgers en deser teurs. Sedert het midden der vorige week is dat geheel anders. Er zijn thans weer ettelijke duizenden in fanteristen en een respectable macht artilleristen gelegerd, die nog niet aan het westelijk front geweest zijn. De keizer heeft een Inspectietocht naar deze troepen gehouden en heeft hen persoonlijk toegesproken in Mechelen, Antwerpen en St. Nikolaas. Elders bezocht de keizer de hospi talen, waar verscheidene honderden gewonden verpleegd worden. De licht gewonden worden allen naar verder afgelegen plaatsen langs de spoor wegverbindingen vervoerd. De grens werd Dinsdag plotseling hermetisch gesloten. De buitenge wone, zoowel als de gewone passen werden ingetrokken. Men brengt dit algemeen in ver band met nieuwe militaire gebeur tenissen door België, 't is bekend, dat reeds eenige dagen geleden veeJ oor logstuig per spoor is verzonden van het groote artillerie proefterrein in Belgisch Limburg, waar meer dan acht dagen lang nieuwe en herstelde kanonnen werden geprobeerd. Hit riiultaat vaa 1 jaar aarlaflvaarlaf. Londen, 15 Juni. In antwoord op vragen heeft Macpherson beden in bet Lagerhuis gezegd: Sedert 1 Juli 1916 heeft het Britsche leger In Frankrijk 434 kanonnen buit gemaakt; sedert het begin van den oorlog tot einde Mei heeft het op 't westelijk front 70,007 gevangenen gemaakt en ten minste 8000 in de maand Juni. Sedert 1 Juli 1910 hebben wy in Mesopotamie 10,900 gevangenen ge maakt en 182 kanonnen vermeesterd, behalve die welke wy in Koet hadden verloren en later hernomen. In Egypte tedraagt het aantal ge vangenen sedert 1 Juli 1910 ongeveer 8789, het aantal buitgemaakte ka nonnen 18. WQ hebben in dit tijdperk ongeveer 000 vierkante mijl grondgebied her overd. Een fort genomen. Londen, 13 Juni. De Admiraliteit berichtEngelsche oorlogsschepen namen Dinsdag na een gevecht van drie uren het fort Salif aan de Oost kust van de Roode Zee ten N. van Perim. Zij namen 94 man gevangen en maakten drie mitrailleurs, twee bergkanonnen, militaire benoodigd- heden, kameelen en havenmateriaal buit. De duikboot- en mljnoorlog. Londen, 15 Juni. De volgende twee gevallen, waarvan het relaas gegrond is op gewaarborgde' mededeelingen van geredden, geven weer eens een denkbeeld van de buitengewone ruw heid van de Duitsche duikbootoorlog voering. Het Eü gelsche stoomschip Kariba werd zonder waarschuwing op 230 mijl van het naastbljzljnde land op 18 April in den grond geboord. De reddingboot aan stuurboord werd door de ontploffing vernield. Een aantal leden van de bemanning werden later opgenomen en in een hacheiy- ken toestand naar het hospitaal ge bracht, daar zjj twaalf dagen in een open boot hadden doorgebracht, waar van vyf dagen zonder voedsel. Een andere boot met 21 man ia nog niet terecht. Het Eagelsche stoomschip Caithness werd zonder waarschuwing op 240 mijlen van het naastbljzljnde land ge torpedeerd. Het schip zonk in enkele minuten, allen aan boord werden in het water geslingerd. De kapitein en 29 man verdronken, de overigen die erin geslaagd waren een omgeslagen boot recht te krijgen, klampten er zich aan vaat en dreven zonder voed sel zestien dagen rond. Ten slotte waren er nog maar twee man van de twintig in leven, die in een vreese- lyken toestand opgenomen werden. Brltacha hulpkrulaar gatorpadaard. Londen, 15 Juni. De admiraliteit maakt bekend: De bewapende Engelsche koopvaar- der-kruiser Avenger is in den nacht van IS op 14 dezer in de Noordzee getorpedeerd en dientengevolge ge zonken. Eén man werd tengevolge van een ontploffing gedood, de ande ren zijn gered. De luchtaanval op Engeland. Londen, 15 Juni. De minister van blnnenlandsche zaken heeft in het Lagerhuis gezegd dat het aantal slachtoffers tengevolge van den jong- sten luchtaanval op Engeland be droeg: 104 dooden, 154 zwaar ge wonden, 269 licht gewonden. In het geheel zijn 120 kinderen gedood of gewond. Oa ontploffing ta Aahton. Londen, 15 Juni. Uit Ashton under Lyne komen thans beschrijvingen van de vreeseiyke ontploffing dieWoens dagmiddag plaats bad. Mijlen ver in den omtrek werden stukken van stoomketels, blokken en geraamten van gashouders neergekwakt. De stra ten die aan de terreinen grensden stonden in lichte laaie. Steeds grepen de vlammen verder om zich heen. Zoowel een katoenfabriek als een maalderij werden geheel verwoest. Onder de slachtoffers bevinden zich tal van schoolkinderen die op weg naar huis door stukken jjzér getroffen werden. Toen een lid van de firma zag, dat een ontploffing niet te voorkomen zou zijn, liep hy naar alle werkplaatsen om de arbeiders te waarschuwen, met het gevolg dat hy onder depuinhoo- pen verpletterd werd. Vrywel het geheele westeiyke gedeelte der stad is vernield. Twee gashouders ont ploften. De stukken richtten schade aan in de belendende steden Dukin field en Stalybridge. Brandende teerblok- ken vlogen door de lucht en veroor zaakten brand in de gasfabriek van Bukin field. Het Rutslicha leger. De stxyd tegen de desertie duurt voort. Ia éóa nacht werden te Astrakan 1300 deserteurs gepakt, te Jitomir 10.300 en verscheidene dui zenden te Jekaterinodar. Het opspo ren van de deserteurs door de troe pen geschiedt met vollen steun van den Raad van afgevaardigden van Arbeiders Soldaten. Eaa afflalaus Dultaah antwoarri ap Wlliem Rata vaa Raaland. Be Norddeutsche allgem. Ztg. publi ceert een antwoord op de nota van Wilson van de voorlooplge Russische regeering. Het blad onderwerpt eerst de oorzaken die Wilson tot interventie brachten aan scherpe critieh Verder haalt het blad de geheime overeen komsten tusschen de geallieerden aan, waarby Frankrijk en Engeland Kon- stantinopel aan Rusland hebben be- HO OF DRUM MER: 5. e. 7. a. HET HOEFIJZER. -R (EEN BOEIENDE DRAMATISCHE SCHETS) In 4 afdalingen. 9. EEN VERVAARLIJK WEZEN. (Dol Comisch). VANAF ZONDAQ ALLES MET DUIDELIJKE E X P LI C AT I E VAN DEN HEER BOELENS. mmDOORLOOPENDE VOORSTELLINGEN. Frankryk niet alleen Elzas Lotharin gen maar den linker-Rynoever, en de verdeeling van Klein-Aziö wordt geregeld. De regeling in bizonóer- heden van dat plan, waarover achter den rug van Rusland wordt onder handeld, stuit evenwel nog steeds op bezwaren, daar de machtshonger van Italië meer verlangt-dan Enge land en Frankryk willen geven. Ten slotte merkt het blad opAls Wilson er zooveel waarde aan hecht, dat het geheele menschelijk geslacht wete, voor welke oogmerken Amerika oorlog voert, dan zal hy er op moe ten aandringen dat het oorlogsdoel zyner bondgenooten door openbaar making der verdragen aan de gehee le wereld bekend gemaakt wordt. Eerst dan zal de wereld kunnen beoordeelen, of de op vrede en vry heid gerichte oogmerken, die Wilson verkondigt, met de oogmerken der entente vereenigbaar zijn. Het nieuwe Rusland beeft her- haaldelijk verklaard, dat oorlogsdoel einden als deze niet de zijne zijn. Rusland heeft integendeel voor zijn wenschen de formule van een vrede zonder inlijving en oorlogsschatting opgesteld- Deze formule is volstrekt geen belemmering voor een vrede tusschen Rusland en de bondgenootschappe lljke mogendheden, die van Rusland nooit iniyving noch schatting hebben geöischt. De centralen en bun bond genooten willen veeleer in vrije onder linge toenadering met RuBland een vergelyk tot stand brengen, dat hun voortaan en voor langen tyJ een vreedzaam en vriendschappeiyk sa menleven waarborgt. Wij meenen te mogen aannemen, dat deze ver klaringen, geiyk ze reeds in alle afkondigingen, tot nu toe vanwege de bondgenootschappeiyke ryken ge daan, zyn uitgesproken, in-duideiyk- heid en omiyndheid het betoog van president Wilson verre overtreffeö. Volgens berichten uit Beriyn be schouwt men deze officieuse verkla ring van de Norddeutsche" als een ernstig vredesaanbod aan Rusland. Amerika en de neutralen. Londen, 16 Juni. De „Morning Post" verneemt d.d. Donderdag uit New-York: De Amerikaansche regee ring zal er voor zorgen, dat in de behoeften van de geallieerden aan voedsel, munitie en andere voorraden het eerst zal worden voorzien en dat, indien er dan nog iets over is, de neutralen, die er h8t meeste be hoefte aan hebben, aan de beurt zullen komen. Maar de neutralen moeten die ladingen in bun eigen schepen overbrengen; en, indien de omstandigheden het verelschen, zul len die (neutrale) schepen genood zaakt kunnèn worden, op de uitreis een andere haven aan te loopen, of een retourvracht mee te brengen, indien de militaire eischen van de Ver. St. dat mochten noodzakeiyk maken. Engeland en de Vereenigde Staten hebben de contröle 07er den kolen- voorraad van de wereld. De neutralen zullen geen keus heb ben dan aan die voorschriften te voldoen. Uit Drlekenland. landen, 16 Juoi. De .Daily Mail" verneemt uit Athene, dat de kouiDg Dinsdagavond de stad heeft verlaten. Twee uur nadat de koning ver trokken was, verlieten de koningin, de kroonprins en de overigo leden van de koninkiyke familie Grieken land. Op een Fransche torpedojager begaven zy zich naar Oropos tegen over Euboea gelegen. Men vermoedt dat de koninkiyke familie zich met een Britsch vaartuig naar Korfoe zal begeven om vandaar naar Denemar ken te gaan. De correspondent te Athene aan de .Morning Post" meldt, dat de geallieerden den koning een jaar- lyksch pensioen van 20.000 pond hebben toegestaan. Uit Spanjs. Londen, 16 Juni. Uit Rome aan de Daily TelegraphVolgens hier uit Madrid ontvangen particuliere berich ten zullen waarschyniyk binnenkort ingrypende wyzigingen komen in Spanje's buitenlandsche politiek. De strooming aan het hof ten gunste van Spaüje's interventie aan de zyde van de geallieerden wordtdagelykssterker. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ma. „Zaalaad". Blijkens hier te lande ontvangen bericht, is H. Ms. .Zeeland" Donder dag uit Thorshaven vertrokken. PROBRAMMA van het concert in het Park achter het Paleis, op Zondag 17 Juni 1917. Aanvang 4 uur. 1. ScUltfeJangen. Marsch. MillOcksx. 2. Ouverture „Zampa". Herold. 5. Ad dar schönon blauen Donau. Walzar- Strauas. 4. Flyltig arrow. Intermeazo. Holzmann. 6. TantaiBl» a.d. Operette Der Rdeii Bauer. Fall. 6. Marche Tuique. ljto««t, 7. Souvenir de la Haye. Marche. Blokland. - De plaatselijke afd. van .Toon kunst hield Donderdagavond in Hotel Bellevue haar jaariyksche leden-ver gadering. Na het bespreken van den Beachryvingsbrief voor de Algem Verg. der Maatschappy op 28 Juni a.B. te Amsterdam, werd de heer Jos. M. C. Haak op voordracht van het bestuur alsafgevaardigdebenoemd. Lazing P. J. Oud in „Caiiao". Donderdagavond had de Vryzinnige Kiesvereeniging te Helder in den tuin van „Casino" nog eene open- lucht-byeenkomst georganiseerd. Op deze meeting sprak het nieuw ge kozen Kamerlid voor den Helder, de heer> P. J. Oud. De heer W. O. A. Koster, eveneens lid der Tweede Kamer, die aanvankeiyk ook zou spreken, was verhinderd. De h6er Oud gaf een zeer inte ressante en boeiende schets van de ontwikkeling van ons Btaatsrecht van de grondwet van 1815 af tot de huidige en zette op bevattelyke wyze uiteen hoe langzamerhand in de grondwet de democratiseering van ons staats recht doorwerkte. Vandaar de groote beteekenia van de huidige grondwets herziening, die als het ware de kroon is op het werk van den invloed door het volk op de regeering geoefend. Ook de onderwyskwe8tie, waarom het thans gaat, zette spr. op bevatte lijke wyze uiteen, om vervolgens te betoogen hoezeer de pogingen van Staalman om den zetel weer te ver overen,- niet zyn in het belang van land en volk. Na den heer Oud voerden het woord de heeren W. de Boer en W. Bier steker, die speciaal de candidatuur Staalman bestreden, terwyi de heer D. H. Giünwald met eene warme opwekking om op Oud te stemmen, besloot. - De Vryzinnige Kiesvereeniging Helder hield gisterenavond, naar aan leiding van den gunstigen uitslag der in dit district gehouden Kamerver kiezing een vergadering in den tuin van .Casino". Deze vergadering, die druk bezocht was, bad een eeaigszins feestelijk karakter. Verschillende sprekers, o.a. de heeren Grunwald, Ds. Onnekes, Oud, Biersteker, De Boer, Mys, De Vries voerden het woord. Pro -Patria. Door de Gymn. en Exerc. Ver- eeniging Pro Patria is een korfbalclub opgericht, Ruim dertig dames- en heerenleden hadden zich voor de op richting verklaard en op de vergade ring van Donderdag 7 Juni werd de zaak beklonken. Het bestuur werd als volgt samengesteldC. F. G. van Schoten, voorzitter, Chr. Smit, secre taris, Mej. T. van Haaren, penning- meesteresse. Van .Helders Belang" werd het terrein naast het voetbal veld van H.F.C. in huur verkregen, terwyl de oefentyd bepaald werd op Maandagnamiddag 8 uur. Op diezelfde vergadering werd be sloten, dat behalve werkende leden ook ondersteunende leden van Pro Patria als lid zouden kunnen toetreden. De leiding berust by den directeur der vereeniging, den heer van Hooy donk. Wy weraehan da nlau we club, een lang en opgewekt leven toe. Opaabara Laaazaal an Blblfothaak. Overzicht April-Mel. Bezoek. April: 915 mannen en 41 vrouwenMei1065 mannen en 46 vrouwen. Uitleen. April: 2046 banden, n.1. 284 romans en 212 studieboeken uit eigen boekery, benevens 1549 romans en kinderboeken uit de Nutsbiblio- theek; Mei: 2360 banden, n.1. 341 romafes en 216 studieboeken, 1803 Nutsboeken. Aangeschaft werden: Bavinck: Opvoeding der rypere jeugd. v. Campen: Bikoerim. Hadland Da vis: Mythen en legenden van Japan. Merimée: Carmen. Rolland: Jean Christophe, dl. 7. Uren met Montaigne. Ten geschenke ontvangen d'Anjou: Cceur de France. Boyd Cabec: Dans les ateliers de 1'Angle- ter re. Jacobs: Ship's company, MoberleyDiana. StevensonTrea- sure island. Stinde Die Familie Buchholz (Duitscb), van de Haarlemache Stads bibliotheek. BilderdykHolland'» verlossing Mengelingen en fragmenten. Büsken HuetAda v. HollandAan J. Gun ningLitteraire fantasieën en kritie ken. Hartog: Patriotten en Oranje. Heyermans: Fijne beschuiten; Ghetto; Op hoop van zegen. Helmers: Nagelaten gedichten, v. Hall: Gedichten. Ibsen E9n vijand des volks. Kern kamp De Europeesche oorlog (1 - 3, 5, 12). Kuenen: Hist. krit. onderzoek v. d. boeken des] Ouden Verbouda. v. d. PalmGeschied- en rekenkundig gedenkschrift van Nederland's her stelling. Pro en ContraAlg. kiesrecht DoodstrafEed en eedsdwangLyk- verbranding Midden-Europeesche tydSchoolartsenVerbond met Belgiö. ScholtenHiat. krit inleid, tot de Schriften d. N. T.Leer der Hervormde kerk en hare grondbegin selen. Simons: Besproken plaatsen. Vereenvoudigde spellingVerbrei ding 1908-'17. Winkler: Geologie. My. t. N. v. 't Alg.Brosjures over verschillende onderwerpen. Dezen zomer worden weer een aardig aantal nieuwe romanB en kin derboeken aangeschaft voor de nuts- bibliotheek om tenminste eenigszins tegemoet te komen aan de groote vraag naar lektuur tegen het komende najaar. Dat echter onze voorraad nog veel te ontoereikend is, blykt wel uit de voortdurende klacht van de lezers, dat de gevraagde werken zoo zelden thuis zyn, en uit den korten tijd, waarin de aanwezige boeken worden stuk gelezen. Onze lezers kunnen hier aan echter in bun eigenbelang tegemoet komen: le door vaker gewenschte boeken te laten reserveeren. 2e door wat meer zorg te dragen voor de geleende werken, opdat deze langer mee kunnen. 3e dóór de booken direct na lezing weer in te leveren. Vooral het niet op tyd terugbezor gen laat nog veel te wenschen over, terwyi er vaak nog gemopperd wordt, wanneer de veel te lage boete van 3 ct. per week door nalatigheid van den lezer zelf wat is opgeloopen. Waar wy tegen zulke gemakkelijke voorwaar den onze boekery voor het publiek beschikbaar stellen, mogen wy toch op zyn minst verwachten, dat de lezers zich aan de regelen van onze bibliotheek houden en ons het werk niet noodeloos bemoeilijken. Een boete systeem moest eigeniyk over bodig zijn, maar is ons eenige, - niet eens altyd afdoende middel - om de boeken geregeld weer thuis te krygen. Ia de maanden April en Mei traden nieuwe leden toe. Vanaf 1 Juni moesten wy de goede diensten van mej. Baert missen, die 10 maanden met grooten ijver en toewyding als volontaire in de bibliotheek werk zaam was. Jonge meisjes of dames, die zich in het bibliotheekwerk wen schen te bekwamen kunnen in de leeszaal daartoe opgeleid worden en zich by de bibliothecaresse of een der bestuursleden vervoegen. Duitach stoomschip gestrand Ia de Noorderhaaksgronden is het Duitsche stoomschip „Mercur", laden met hout, gestrand. Het is met eigen kracht vlot geraakt en door gestoomd. komstig van de iubraak by de firma Begeer. Het was kort vóór de arrestatie 'door den stiefvader van Bolkenstein, den 36 jarigen C. Lust, uit zyn wonicg („De Stad Hamburg") op den Zeedijk naar elders gebracht. Deze Lust en zijn vrouw, de 55 jarige H. K., be vinden zich aan het bureau St. Pietershal in bewaring. BINNENLAND. SPORT. Voetbal. H.F.C. zal morgen niet spelen. Zondag 17 Juni zal een begin wor den gemaakt met de seriewedstry den, welke H.F.C. uitgeschreven hebben, behalve H.F.C., H.B.S., een Zeemacht-combinatie en het kam- )ioens elftal van de Stelling Den Helder. De loting heeft nog niet ilaats gehad, zal later in dit blad bekend gemaakt worden. H.F.C. II en IV, de kampioe nen hunner afdeelingen, worden ver eeuwigd. Hun foto's zullen binnen kort verschijnen in het Jaarverslag van de N.H.V.B. De Tweede Kamer verkiezingen. De uitslag van de gisteren gehou den stemming voor de Tweede Ka mer is, dat herkozen zyn 99 leden en dat één herstemming moet plaats hebben en wel in Amsterdam iï, waar het aftredend lid A. H. Gerbard (S.D.A.P.) 885, de heer Z. Kamerlingh (Alg. Staatsparty) 639, en de heer D. Wynkoop (S.D.P.) 280 stemmen verkreeg. In het geheele land is slecht ge stemd. De oppositie candidaten kie gen in totaal ruim 60.C0O stemmen, de aftredende leden ongeveer 170.000 stemmen, circa 440.000 kiezeis ble ven ditmaal thuis. Ditmaal mag men aannemen, dat de kl9urlooze middenstof, om allerlei redenen ontevreden over den gang van zaken, in het geweer, in casu naar de stembus, is gekomen om van haar gemoedsstemming te doen blij ken. De thuisblijvers zouden dan dit maal moeten worden gezocht onder die kiezers, die, nu geen candidaat hunner eigen keuze op het stembiljet stond, zich afzydig hielden. Do Scheepvaart. Het stoomschip Hollandia, van den Kon. Hollandsche Lloyd, zal op 11 Juli over New-York naar Zuid-Ame- rika vertrekken. Het ligt in de be doeling van den Kon. Holl. Lloyd, voorloopig maandelijks een passa giersschip via dezelfde route te ex- pedieeren. Op ton mijn goloopon. Op Terschelling zyn aangebracht door de motorreddingboot „Brandaria" de kapitein en 18 man van het Duit sche Btoomschip „Turin", met hout van Kutmanholmes (Zweden) naar Amsterdam. Het Bchip is vermoede- ïyk op een myn geloopen. Negentien mylen uit de kuBt is het vaartuig nog dryvende. Twee stuurlieden zyn aan boord gebleven, in de hoop dat het vaartuig binnengesleept kon wor den. Een later bericht meldt <^at de „Turin" vermoedeiyk gezonken is. De sleepboot „Neptunus" kwam met de rest der bemanning hetStortemelk binnen. Andere berichten melden dat het stoomschip werd getorpedeerd. Ragtn I Aan een bericht uit „de Streek" omtrent den stand der gewassen in verband mat de droogte ontleenen wy het vólgende: De landbouwdistricten hebban groote behoefte aan regen. De aard appelen die eerst van de vorst had den te ïyden gehad, doch in Mei hun achterstand door het gunstige weer konden inhalen en een goeden oogst beloofden, komen door het üit- biyven van den regen weer in mindere conditie. Het uitplanten der jonge witte en roode kool ondervindt door de droogte groote belemmering. Geregeld moe ten de planten besproeid worden. Doch dit is nog niet te vergelijken met regen. Een ander nadeelig gevolg van de droogte is de toeneming van het ongedierte. Op de vroege bloemkool, die anders weinig van rupsen hebben te ïyden, worden er nu veel "waar genomen. De boonen proflteeren van de groote warmte en staan er ook goed voor. Wanneer ze echter eenmaal in bloei staan, zullen ze den regen niet kun nen missen. Vroaga aardappclan. De Min. van Landb. heeft nader bepaald, dat de aflevering enz. van vroege aardappelen tot en met 19 Juni verboden is. Over da graas gakomsn. In de afgeloopen week hebben zich te Maastricht bij de politie en aan de hoofdwacht gemeld niet minder dan 45 Duitsche deserteurs en 88 Russen, alsmede 12 uit België ont vluchte burgers. Da labraak bij da firma Bsgsar. De politie te Amsterdam beeft Donderdagnacht een kistje met kost baarheden in beslag genomen, af Barlchten ontvingen tijdens hst afdrukken van ens blad. Op tin ml|n galaopto. In aansluiting op het bericht onder bovenstaanden titel omtrent het Duitsche stoomschip „Turin", kunnen wij hieromtrent het volgende melden Het stoomschip is de groote Duitsche boot „Turin", geladen met hout en werd door vyf mynen getroffen. De bemanning van de sleepboot „As sistent" zag nog hoe een mijn ont plofte. Door deze en andere booten is de „Turin" op sleeptouw genomen en by de Koog (Texel) aan den grond gezet. De bemanning, welke door de bemanning van den Brandaria van boven was gehaald, is weder aan boord teruggekeerd. De „Assistent" ia in de haven alhier aangekomen om orders te vragen waar het schip, dat op zyn lading drijft, heen moet worden gebracht. Nader moldt men ons: De sleepboot „Titan" is naar de strandingsplaats vertrokken, om een begin te maken met het bergen van de lading. De sleepboot „Assistent" is naar IJmuiden vertrokken ora de lichter „Albatros" te halen welke de hout lading van genoemd stoomschip zal bergen. UIT DEN OMTREK. Texsj, 15 Juni. Vergadering van de Coöper. Boeren leenbank te Texel, gehouden 14 Juni 1917. In hotel „De Zwaan" riep de Voor zitter, de heer J. W. Roeloffs, aan ongeveer 33 leden het welkom toe. Hy hoopte in deze kltine opkomst te zien een biyt van vertrouwen. Hiermede werd de vergadering ge opend. Medegedeeld werd, dat het ledental gestegen was van 426 tot 472. De Voorzitter meende dan ook, dat de Bank voor Texel in een ware be hoefte voorziet. De Vereeniging werd gefeliciteerd met den afloop der zaken in het verloop van 1916, toen het totaal van den omzet een millioenmeer bedroeg dan in het jaar der oprichting. De heer P. Graaf, aangewezen als secretaris, las de notulen, die onder applaus en met dank van den Voor zitter werden goedgekeurd. Ook de notulen van een navergade ring, gehouden tot wettiging der be sluiten, werden goedgekeurd. Uit het voorgelezen rapport yan de Centrale Bank bleek, dat de financiën in de beste orde waren, op 28 Aug. 1916 had de Texelsche Bank by de Centrale een tegoed van f838251,40. Over het beheer werd met lof ge sproken; de Texelsche Bank werd genoemd een der schoonste parelen aan de kroon der Centrale. Uit het jaarverslag, gegeven door den kassier bleek, dat het jaar 1916 er kan zijn met een aanmerkelijke sty ging van het ledental. Geene ver anderingen van ingrypend belang hadden plaats gehad. De rentetoealag voor sommen, die het geheele jaar hebben uitgestaan, bedroeg f 1768,76. De omzet der bank had ongeveer f 300,000 meer bedragen dan een jaar te voren. Applaus volgde. De Voorzitter bracht warmen dank. Volgde rekening en balans. De rekening sloot in ontvangsten uitgaaf met 1081855.67. Ontvangen spaargelden f530083.17 terugbetaalde voorschotten f 77011.—. ontvangsten in loopende rekening (<tj van de Centrale Bank f296797,98 id. (b) van leden f 135073.98ontvan gen rente van voorschotten f9732,90; ontvangen rente in loopende rekening f 10981.01. Terugbet. spaargelden f 380778.89 gegeven voorschotten f96895.—uit gaven loopende rekening (a) aan de Centrale Bank f 392421.58id. (b) aan leden f 125874.78id. (c) aan gekochte waarde 100000.-; uitgegeven rente voor spaargelden f 18334.19. Saldo in kas f 18990.68. De balons sloot met f 749448.17 in debet en credit, debet: uitsta&nde voorschotten f220019.-; te goed in loopende rekening (a) van de Centrale Bank f 891816.47(b) van de leden f 19454.67(c) waarde papieren (koers 81 Dec.) f 100000.-. Credit: de saldo's der spaargelden f699204,58; schuld in loopende re kening f 48671,70 (waarby f 8415.96 reservefonds). De Voorzitter deelde mede, dat een en ander door den Raad van Toezicht was onderzocht en in volkomen orde bevonden. De vergadering legde zich hierby gaarne neer en keurde reke ning en balans goed. Alsnu werd overgegaan tot verkiezing van een lid voor den Raad van Toezicht, pe riodiek aftredend dé heer K. F. Bakker (herkiesbaar), en voor een lid van het Bestuur, periodiek aftredend de heer A. Lange-eld Pz. (mede herkiesbaar). Beide aftredenden werden met alge meene stemmen (32. en 1 blanco) herkozen. Beiden namen hun her niouwd mandaat aan en werden door den Voorzitter gefeliciteerd. De heer Langeveld dankte de ver gadering voor het in hem opnieuw gesteld vertrouwen. Hy noemde zyn betrekking als Directeur een aange name, door de activiteit van den kassier en de prettige samenwerking tusschen Bestuur en Raad van Toe zicht en tusschen de leden onderliDg. De Voorzitter dankte de heeren Broekkamp en M. M. Bakker, die als stembureau hadden gefungeerd, voor de verrichtte taak, waarna aan alle aanwezigen een dronk werd aange boden. Het salaris van den kassier werd vastgesteld op hetzelde bedrag van het vorig jaar, nl, f1000. Een der aanwezigen vindt het niet aardig, dat dit punt elk jaar op du agenda staat, hij zou dit liever alleen dan zien, wanneer dit plaats had by eventueele verhooging of verlaging. Volgens de Algemeene Statuten evenwel moet men zoo handelen. Nog wordt een voorstel gedaan om den kassier een toeslag, van f 100 te geven. Met algemeene stemmen goedgekeurd. De kassier dankte voor dit blijk van waardeering. De vooratellen inzake van het ver- leenen vau credieten, gedaan door het Bestuur, werden aangenomen. Op korten termyn kunnen sommen tot f 3000.— verstrekt worden zonder go°dkeuring van den Raad van Toe zichtmet die goedkeuring kan men gaan tot f 10.000.-Vo^r instellingen als Gemeente, Polderbestuur enz. kan men verstrekken tot f6000.-. Hypotheken kunnen gegeven wor den tot 65% der waarde, en wel buiten de gewone voorschol ten om. Een voorstel tot afschaffing van provisio betaling van voorschotten (Vio%) werd voor den tyd van een jaar aangenomen. De rentevoet voor 1917 werd vast gesteld op 3%, toealagrente en &v«op voorschotten. Voor 1918 krijgt het Bestuur machtiging om den rentevoet te wyzigon zonder dat een algemeene vergadering wordt gehouden. Ingekomen was een voorstel vau den heer Klimp, om aan de beheerders een vacatiegeld van f5- voor iedere vergadering te geven. De voorzitter vindt hierin een biyk van waardeering, doch het zou te duur worden. Voor gesteld wordt daarom f 800.- te verstrekken en wel f 200. - voor het Bestuur en f100.— voor den Raad van Toezicht. Dit zou ongeveer f 1.25 per vergadering en per persoon zyn. Vastgesteld wordt, dat aan ieder lid van het Bóstuur f 60. - en elk lid van den Raad van Toezicht f20.— vacatiegeld verstrekt zal worden. Als biyk van waardeering werd dit door de vergadering aangeboden. Na bet doen van eenige mede deelingen werd oveigegaan lot de omvrage, die weinig opleverde. De Voorzitter sloot met de beste wenschen voor de Bank. MARINEBERICHTEN. Met lDgmg van 16 JqdI 1917 zyn bevorderd zeemllicienhulpmoiiUDr G. vaa Schalk tot korDoraalzeemfllcleDmonteur, hulpmonteur L 8. J. Boa, D. SljjslDg en H.Weaaels tot landstorm- plicht-gkorroraalmonteur en de zeemlllclen- hulptelegrafist H. A. T. Homan tot korporaal- xeemlllclentelegra li at. Bembonnet, eervol ontheven van het beheer ad Interim van het departement van oorlog, met dankbetuiging voor de door hem in deze den lande beweaen diensten, en bonoemd tot mlnla- ter van oorlog, jhr. mr. B. O. de Jonge, adminis trateur bjj het departement van oorlog. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Banka en Java vertrokken 15 Juni v. Amsterdam naar Halifaz. Koninklijke Hollandtoha Lloyd. Zeelandla, uitreis, passeerde 18 Juni 1 u. 16 nam. Doggers bank Noord. Holland-Amarlka-LIjn. Oosterdyk vertrok 14 Jnnl van Botterdam naar New-Tork. sterdtfk vert Ne w-Toik. Java Pacific-LIjn. Tjlsalek, van Amsterdam naar Norfolk, vertrok 14 Jnnl van Hallfs» Haven te Nieiiwediep. ld Juni. Aangekomen van Harllngen ea ver trokken naar Botterdam bet Z weedsche VISSCHERIJBERICHTEN. Aangebracht te Nleuwediep: 14 Juni. Door 66 korders10 tot 30 tongen, per stuk f 056 SO tot 300 mlddeltongen, per stuk t 0.30 10 tot 60 kleins tongen, per stuk f C10 16 tarbotten, per stuk t 6.— a f 3.-1 tot 10 roggen, per stuk f 0.402 tot 30 mand kleine schol, per mand f 4.— a f 1 tot 2 mand scharren, per mand f6—; 1000 pietermannen, per 100 f 4.-. Door trekkers176 tal haring, per tal f 6 50 f 7— 126 tal geep, per tal f 4 - a f 8 - 8000 makreelen, per 100 f 1.60 a f 2.—1000 pieter mannen, per 100 r 8.60 f 4.—. 16 Juni. Deor 60 korders6 tot 20 tongen, per stnk f 0.86; 10 tot 100 middeltongen, per stuk f 0.20 a f 0.26; 10 tot 40 kleine tongen, per stuk f 0J020 tarbotten, per atuk f 6 a 17.601 tc* *-*- *-* 10 mand klein 1 tot 8 mand f 7.-70 tal geep, per tal f 0.60 a f 9.- 1000 jdetermannenje^lo^M^^^^^^^^^^^^ MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 16 Juni 1917. Fabrlakakaas kleine f68.60, le soort commissie fabrlebsk. f68.60, kleine boerenkaas f70—,com missie boerenkaas f 67.—middelbare boerenkaae f67.-. le soort Bdam. fabr. f68.60. Aangevoerd 460 stapels, wegende 236000 K G. Handelvlug. Graanmarkt. Niets verkocht. Aangevoerd 16 H.L. Hoorn, 14 Jnnl 1917. 42 stapels fabrlekskaas f 67.60,40 stapels boeren kaas [69.60. 0 stapels fabrleka commlsslekaas f 69 stapels boeren commiaalekaas f 67— 0 stapel middelbare kaas f 00.—. Totaal 141 stapala, waganda 124.863 K.G. Handel goed. Burgerlijke Stand v. Helder, Van 14 tot 15 Juni. GETROUWDD. Bot en D. Paster kamp. J. Kats en M. Bot. BEVALLENH. J. van Zandwyk geb. Otten, d. G. Recourt geb. Blie- ker, d. G. Dykstra geb. de Vries, z. W. van der Blom geb. de Wyn, d. OVERLEDEN: M. J. Laura geb. Versteegh, 38 j. A. Wielix geb. Roe per, 79 j. N. Smit, wed. J. Meskes, 76 j. M. J. Korving, 59 j. Advertentiên. 1877 1817 Op den 29sten Juni a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, JOH. v. T0N8ERLQ en j. v. TON0ERLO RIEUWERS, hunne 40-jirlgs Eohtvsrsanfging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, P. J. v. TONGERLO. A. v. TONGERLO-Diïnaab. JOH. v/ TONGERLO. Helder, Oranjestraat 12.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2