HELDERSCHECOURANT T No. 4791 DINSDAG 19 JUNI 1917 45e JAARGANG DE OORLOG. De legerberichten van 15, 16 en 17 Juni. Van het W e a t e%ij k front. Volgens het Engelsche avondbericht van den 15 en werd ten N.W. van Bullecourt opnieuw een deel der Hindenburg-linie vermeesterd. De Duitsehers, die hardnekbigen tegen stand boden werden met zware ver liezen teruggeworpen. 48 man werden gevangen genomen. Vrijdag ondernamen de Duitschera eenige krachtige aanvallen tegen de door de Engelschen veroverde stel lingen ten Z. van het kanaal van Yperen naar Koomen. Overal werd de aanval afgeslagen. Een bericht van Zaterdag maakt melding van verdere uitbreiding der behaalde voordeelen in deBtreekvan Bullecourt, Do Fransche communiqué's maken melding van kleinere gevechten. Zoo werden bij hoogte 304 en in de streek van Badonvillers eenige aanvallen der Duitschera afgeslagen. By Courcy heroverden de Franschen een stuk loopgraaf, dat de Duitschera Zaterdag morgen vermeesterden. Verder artilleriegevechten op ver schillende punten van het front. Naar het Duitsche bericht van den 16 meldt, werd de gevechtsactie aan het Vlaamsche front eerst in de middaguren weer sterker. De streek van Hollebeke werd zwaar door den vijand beschoten. Een aanval, die hierop moest volgen werd evenwel door het krachtige vuur der Dult- üchers in bedwang gehouden. Op bet front in Artois kwam het op ver scheidene plaatsen tot hevige ge vechten, zonder dat de Engelschen eenig voordeel konden behalen. Alleen ten N.W. van Bullecourt slaagde de vijand erin tot in de tweede Duitsche loopgraafline door te dringen. Een onmiddellijk ondernomen tegen aanval herstelde echter den ouden toestand. Nieuwe gevechten ont wikkelden zich daarop ten O. van Monchy. Den gebeelen dag zetten de Engelschen hier hunne aanvallen voort. Ten O. van Monchy werden zij teruggeworpen, doch ten N.W. van Bullecourt drongen zij de Duitsche stellingen binnen. De stelling werd door een tegenaanval hernomen, waarbij de Duitschera 70 man ge vangen namen. Aan den Chemin des Dames dron gen Duitsche afdeelingen de Fransche Btellingen ten N.W. van de hoeve van Hurtebisse binnen en vermeesterden zij een nabij gelegen heuveltop, die z(j tegen krachtige vijandelijke aan vallen konden behouden. 25 gevan genen en 4 machinegeweren vielen in handen der Duitschera. Van het Oostelijk en 11a 1 i- aansche front is do toestand on veranderd, Aan het Macedonische front op verschillende punten hevige artil leriegevechten, die echter niet door aanvallen gevolgd werden. Langs den beneden Stroema, het Butkovo- en Tahinosmeer hebbende Engelschen de vooruitgeschoven stellingen die zij tot nu toe bezet bielden verlaten en hebben zij zich teruggetrokken op het brug- gehoofd aan den linkeroever der rivier. Bulgaarsche troepen bezetten Ormanli Dolaptchlflik, Barakli, Djoumaya, Koumli, Kupri, Prosenik, Topolove, Kalendra, Yenimahle, Beglikmahl'e, Salmehle en Xakaraska. De revolutie in Rusland. Nog steeds verklaren zich Russische gemeenten en districten onafhankelijk van de regeering. Dit wordt thana weer gemeld van Kirsanof in de Provincie Tambof en van Tsaritsija, een belangrijk spoorwegknooppunt S3n de Wolga. De in laatstgenoemde plaats heerschende anarchie veroor zaakt nieuwe moeilijkheden voor de levensmiddelenvoorziening van Rus land. In Kirsanof ontstond een gevecht tengevolge van een conflict tusschen de inwoners en een vertegenwoor diger van de voorloopige regeeripg, waarbij 8 menschen werden gedood en verscheidene gewond. De „presi dent" van de republiek werd ge vangen gemaakt. Een g6heel andere geest spreekt echter uit de berichten betreffende den uitslag der Gemeenteraadsver kiezingen. Hoewel de resultaten nog niet geheel bekend zijn, blijkt uit de daaromtrent ingekomen berichten, dat de extremisten een echec hebben geleden. De organisatie van het leger is nog niets verbeterd, zoodat van een hervatting van de operaties voor- loopig wel geen sprake zal zijn. Wel heeft de Doema een mo- f.ip aangenomen waarin een afzonder lijke vrede of voortduring van de werkeloosheid van het leger verraad jegens de geallieerden wordt ge noemd, of deze motie veel zal uit werken valt tp betwijfelen. Een zeer bijzondere maatregel van de voorloopige regeering is wel de invoering van den dienstplicht voor alle vrouwelijke artsen beneden 45 jaar, die geen kleine kinderen heb ben. Zy zullen dezelfde titels, ran gen, rechten en bezoldigingen hebben als hunne mannelijke collega's. Luchtaanval op Engeland. Zondagmorgen in de vroegte onder namen 2 zeppelins een luchtaanval op de EDgelsche Oost- en Zuidoost kust. Een der luchtschepen vloog boven Kent en liet 6 bommen op een kuststad vallen. Een groot aantal huizen werd beschadigd door de ont ploffingen of door brand. Er werden twee personen gedood en 16 gewond. De tweede raider viel de kuststad Eastanglia aan, en werd hevig door het afweergeschut beschoten, verjaagd en waarschijnlijk beschadigd. Na een aantal bommen op open ste den te hebben laten vallen, werd het luchtschip door Engelsche vliegers omlaaggeBchoten en vernield. Te Easttanglia werd geen schade aangericht en hadden geen ongeluk ken plaats. Het officieele Duitsche bericht be treffende dezen luchtaanval zegt: Een van onze eskaders marineluchtschepen heeft in den nacht van 16 op 17 Juni met zichtbaar goed gevolg, een aan val gedaan op de belangrijke vestin gen van Zuid-Engeland. De lucht schepen hadden een verbitterden strijd met de Engelsche strijdkrachten te land en ter zee en met vliegers te voeren. Hierbij werd na den uitge- voerden aanval de „Z. 48" door een vijandelijken vlieger getroffenbran dend stortte het luchtschip in zee. Met de geheele bemanning vond ook de commandant tevens comman dant van het eskader den helden dood. De overige schepen z|jn onge ierd teruggekeerd. Verwarring in China. Volgens een te Canton van de Nationale Vereeniging ontvangen be richt z\jn groote militaire operaties tegen de regeering aangekondigd in de zes Zuidelijke provincies van ChiDa. Men meent te weten, dat de Nationale Vereeniging in politiek opzicht zes provincies vertegenwoordigt, die voor standers zijn van bet deelnemen van China aan den oorlog aan de zijde der Entente, onder een republikein- sche regeering. De Zuidelijke troepen zouden reeds op marach zijn naar Woutchang. Te Tientsin zullen de opstandelin gen een conventie bijeenroepen, ten een voorloopige regeerinjfcte vormen, met een dictator aan het hoofd, die als president en tevens als premier zal optreden. De duikboot- en mljnoorlog. De Engelsche bladen hebben een staatje van de scheepsverliezen ten gevolge van den duikboot- en mijn- oorlog. In de week, eindigende op 26 Fe bruari waren in den grond geboord of door het loopen op een mijn ge- loopen (enkel Britsche schepen) 16 van meer dan 1600 t., 6 onder de 1600 ton en 5 visachersvaartuigen. Voor Maart (afgerond op vier we- keD) waren de getallen 65,28 en 40; voor April (afgerond op vijf weken) 138, 52 en 38; voor M6i (afgerond op vier weken) 76, 87 en 28, en voor de week eindigende 3 Juui 14, 3 en 5. In het geheel dus in een kwart jaar 303 schepen van meer dan 1600 ton 126 beneden de 1600 ton en 111 vis schersvaartuigen. In totaal dus 540 schepen. Van Fransche zijde wordt mede gedeeld dat het troepentransportschip Annam 11 Juni in de Jonische zee werd getorpedeerd, flr gingen hierbij geen menachenlevens verloren. Een passagiersschip getorpedeerd. Uit Parijs werd dd. 15 Juni gemeld, dat het passagiersschip „Sr quana" in den Atlantischen Oceaan is getorpe deerd. Het had 550 passagiers en 100 koppen bemanning aan boord. Het aantal vermisten bedraagt 190. De „Sequana" mat 556? ton bruto, en behoorde aan de Cie. de Nav. Sud Atlantique, te Bordeaux. Twee Fransche stoomschepen zijn in de Middellandsche Zee, blijkbaar binnen de Spaansche territoriale wateren door een groote duikboot aangevallen. Met kanonnenvuur wis ten zij evenwel de Duitschera te drin gen den strijd op te geven. Volgens de Dyitsche berichten wer den in het Noordelijk deel van het versperde gebied 21.300 ton aan scheepsruimte vernietigd. In de Mid dellandsche Zee werp een groot aan tal stoom- en zeilschepen, te zamen metende 32.316 ton, tot zinken gebracht. De Noorsche bark Perfekt", thuis behoorende te Santifjord, met tarwe geladen op weg van Bahianaar Kopen hagen, is Donderdagmorgen ter hoogte V3,n de Sbetlandseilanden tot zinken gebracht. De bemanning, bestaande uit 16 koppen, is door het Nederland- sche s.s. „Zaanland" (van Bueno3 Aires naar Amsterdam) opgepikt en te Amsterdam aangebracht. Naar men weet verleenen Japan- sche oorlogsschepen hulp bij de be strijding der duikbooten in de Middel landsche Zee. Naar dd. 16 Juni uit Londen wordt gemeld, viel op 11 Juni een Japan- sche flottilje torpedojagers vijande lijke duikbooten in de Middellandsche Zee aan. Het resultaat ia nog niet bekend. B(j deze gelegenheid werd de tor- idoiager „Sakaki" eenigszins be schadigd door een vijandelijke torpedo. 55 leden der bemanning verloren het leven. Het schip werd veilig in een haven gesleept. Engelsche torpedojager In den grond geboord. Een Oostenrijksche duikboot heeft den llden dezer in de Middellandsche Zee een Engelschen torpedojager van de L klasse in den grond geboord. De torpedojagers van de L klasse meten 980 ton en z|jn in 1918 en 1914 gebouwd. De Conferentie te Stockholm. De Duitsche soc. dem, hebben op eenige vragen geantwoord, die het Stockholmsche Comité aan hen heeft voorgelegd. Daarin luidt hetDe Duit sche sociaaldemocratie streeft naar een vrede door overleg. De levensbelan- van andere volken mogen niet in den knel komen. De Duitsche sociaalde mocraten zijn tegenstanders van ge welddadige inbezitneming van gebied. Als alle geweldige inlijvingen wor- i den verworpen, dan moet daaronder natuurlijk ook worden verstaan, dat met wapengeweld vermeesterde kolo nies moeten worden teruggegeven. Oorlogsschattingen mogen niet wor den opgelegd. Iedere dag, dat verder wordt gestreden, verhoogt voor beide partijen zoo geweldig de som aan goed en bloed, die geofferd is, dat reeds daarom uitstel van den vrede, met het doel om oorlogsschattingen op te dwingen niet zou zyn te rechtvaar digen. Economische onderdrukking van het eene volk door het andere zou echter ook vrede onmogelijk maken. Wij moeten het denkbeeld verwer pen van een eenzijdige verplichting tot herstel van verwoestingen in de door den oorlog getroffen gebieden. Deze schade is op alle- oorlogstoo- neelen door vriend en vijand bij op- marschen of terugtochten, ten deele als rechtstreekscbe maatregel van militaire bescherming, aangericht. Een onderzoek naar de verschillen de verwoestingen lijkt ons ondoenlijk. Wij zijn voor herstel van een onaf hankelijk België. Het mag geen vazal staat worden Polen en Finland moe ten zelf beslissen over hunne vrijheid. Elzas Lotharingen is nooit een zelf standige nationale staat geweest. Negen tienden der inwoners zijn van Duitsche nationaliteit. Historisch recht op deze gebieden bestaat dus voor Frankrijk niet. Er moet een boven de staten staande rechtsorga nisatie in het leven worden geroepen, ter verhindering van schending der volkenrechtelijke verdragen. Voor de beveliging van de wereldhandel moeten waarborgen gegeven worden, ook omtrent het postvervoer tusschen oorlogvoerenden en onzijdigen. De strijd in de lucht. Naar uit Washington wordt gemeld, zullen vanwege het Departement van Oorlog 1000 geheel uitgeruste vlieg machines, elk met een bestuurder en een mecanicien, naar Frankrijk gezonden worden, zoodra de noodige voorbereidingen gereed zijn. De ontploffing te Aihton under Lyne. Officieel wordt thans gemeld, dat bij de ontploffing te Ashton under Lyne 41 menschen gedood en 180 gewond werden. De ontploffing werd door brand veroorzaakt. Het meeren- deel der werklieden kon zich in vei ligheid brengen. Ontploffing in een munitiemagazijn. Uit Weenen wordt dd. 17 Jun| gemeld, dat in de munitiemagazijnen te Steinfeld, bij Wiener Neustadt, Zaterdagnacht een ontploffing heeft plaats gehad, waardoor drie maga zijnen vernietigd zyn. Volgens de tot dusver ontvangen berichten bedraagt het aantal gewonden ongeveer hon derd. Das nachts werden nog alle mogelijke maatregelen, om hulp te bieden, getroffen. De voroordeellng ven Dr. Adler. Naar aan de Vorwarts wordt ge meld zal de doodstraf aan dr. Frie- drich Adler niet worden voltrokken doch worden veranderd in nisstraf. PLAATSELIJK NIEUWS. Ons gasverbruik. Menigeen zal zich den laatsten tijd wel eens hebben afgevraagd; hoe zit het toch met die gasregeling? De nam een nieuwe, op beter verdeeling berustende regeling aaD, die met 1 Juni zou ingaan, maar wy hooren hieromtrent niets. Wij lazen wel in de courant een advertentie, die er, met haar bedreigingen, omtrent afsnijden enz. bij te veel verbruik, inderdaad barsch genoeg uitzag, maar sedert dien zijn ook al weer een paar weken vefloopen en we zijn niets verder. Wat krijgen we nu aan gas voor licht, brand en industrie? Inderdaad, de mopperaars heb ben niet geheel en al ongelijk. Want het is thans 19 Juni en de nieuwe regeling, die 1 Juni zal ingaan, brengt voor verscheiden verbruikers, die er zoolang ze nog niet weten wit ze 'te verbruiken krijgen, maar op los straks de onaangename reke ning 'onder in den zak van een vijf dubbel tarief boven bet maximum, èn bovendien de waarschuwing, dat het niet weer gebeuren mag. Het leek ons daarom niet ondienstig hieromtrent onze lezers eens wat nader in te lichten. De nieuwe Regeling, in den Raad van 81 Mei aangenomen, bedoelde een billijker verdeeling van het be schikbare gas dan tot nog toe ge bruikt werd. De aanvankelijke bezui niging, die, ingevolge ministerieel voorschrift, 35°/o moest bedragen, en die geleidelijk aardig was opgevoerd tot dit percentage, was hard aan het verminderen en bedroeg, zooals de Burgemeester zeide,nog slechts 14 V. °/o* kon zoo blyven en men peinsde ten Raadhuize op andere, doeltreffender maatregelen. Aan de gasfabriek heeft men nu een systeem uitgewerkt, dat, naar wij mogen aannemen, voor alle gas- verbruikers even billijk werkt. W1 hebben het in ons blad van 31 Me reeds in het kort uiteengezet. Het komt hierop neer, dat de beschikbare hoeveelheid gas eenvoudig verdeeld wordt over de bevolking. Voor die verdeeling zijn coëfficiënten vastge steld, zoodat ieder eene hoeveelheid gas krygt, evenredig aan het voor zijn gezin vastgestelde coëfficiënt. Bijvoorbeeld: er is 65% van de totale hoeveelheid gas beschikbaar, zooals men weet. Van die 65% wordt aller eerst afgetrokken hetgeen noodig is voor industrie, waarbij aan industrie- gas 76% van de normaal benoodigde hoeveelheid verstrekt wordt. Wat er dan aan gas overblijft, wordt verdeeld over licht- en kookgaa. Nu voelt men wel, dat de groote rompsplomp, die aan deze regeling annex is, hoofd zakelijk betreft, het administratieve gedeelte. Er moesten van de industrie- gasverbruikers lijsten worden aange legd, en op die lijsten moest, over een geheel jaar, het verbruik worden genoteerd. Van de andere verbruikers moesten de verbruiks coëfficiënten worden berekend, en een ander ver oorzaakte een ontzaggelijke admini atratieven arbeid. De verbruikskaar- ten worden nu echter met een paar dagen verzonden. Men make zich omtrent de hoeveel heden, die beschikbaar zijn, geen al te groote illusies. Aan lichtgas wordt voor deze maand verstrekt voor 1 pit 3 M8. Dit is voor een gezin van 2 of 3 personen, waarvoor het coëfficiënt 1 geldt. Dit gezin krijgt verder voor zijn 1 tot 2 comforen nog 13 M8. Het coëfficiënt 1 is dus gelijk aan 16 Ms. gas. Stelt men nu het coëfficiënt van een gezin van 4, 5 en 6 personen op 1.2, dan krijgen die aan lichtgas 1.2 X-3 M8. 8.6 M8. aan kookgas 12 X 13 M8. 15.6 M8., totaal dus 19.2 M8. Een gezin met een dienst bode, krygt voor die dienstbode pit lichtgas extra. Voor de maanden Juni en Juli is als brandtljd voor bet lichtgas aangenomen 1 uur, voor Aug. 1 Va Sept. 2 u., Oct. 4 u., Nov. 5 u., Dec. 6 u., enz. Op de kaarten, die ieder verbruiker nu ontvangt en wij bedoelen nu speciaal, die geen muntgas gebruiken, want voor dit laatste is de regeling al heel gemakkelijk op de kaarten staat aangegeven hoeveel men van elke soort gas gebruiken mag. Maar die splitsing is slechts geschied ter wille van de administ]$tie en dö be rekening, straks, der verbruikte me ters. Maar de verbruiker zelf mag het totaal op die kaart gebruiken, zooals hij zélf wil. Kan hjj bijvoor beeld, doordat weer petroleum ver strekt wordt, op een petroleumstel koken, dan kan hij het daardoor uit gespaarde kookgas gebruiken als lichtgas. Eu omgekeerd; heeft men, door omstandigheden, eens wat veel kookgaa noodig, dan moet men trach ten op een of andere wijze op het lichtgas te bezuinigen. Tenslottewat de maand Juni be treft. Wjj voor ons maar het is slechts eene onderstelling, gelooven wel, dat B. en W. in dit speciale geval genade voor recht zullen doen gelden en de strafbepaling nog niet in wer king zullen stellen als er te veel ver bruikt ia. 't Zou ook niet billijk wezen, waar niemand nog precies weet hoe veel (of hoe weinig) bij gebruiken mag. Maar men biyve zuinig doeni Cursus voor Vistehort In konnis dor „Wet op het Uitwijken". Daar de gevaren op zee, door de buitengewone tijdsomstandigheden, voor den visscher hand over hand toenemen, is het dringend noodzake lijk, dat elke schipper en stuurman van een visschersvsartuig op de hoogte is van de wettelijke voor schriften omtrent het voeren van lichten en het voorkomen van aan varingen. Met het oog hierop worden op last van onze Regeering aan alle Visscherljscholen en ook hier aan de Zeevaartschool cursussen gegeven, waar de kennis dier wet den visschers wordt bijgebracht. Deze cursus vangt aan in de laatste week van Juni. Het onderwijs kan door allen ge volgd worden, want het omvat alleen datgene, wat oogenblikkelyk op zee in praktijk kan worden gebracht. De cursus wordt op 2 avonden per week gedurende 6 a 6 weken gegeven. Aan het eind heeft een onderzoek door een lid van den Schepenraad plaats, die aan hen, welke aan de eischen voldoen, een certificaat uit reikt. Het onderwijs is geheel kosteloos. Aanmelding kan geschiedenVrydag- avond van 7-8 uur aan de Zeevaart school. De directeur, Th. C. W. v. Mierlo. BINNENLAND. Aanbouw Marino. De minister van marine heeft aan i maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw Ffienoord, te R'dam den bouw van een kruiser voor de verdediging van Nederlandsch-Iodië opgedragen. Zeppalin boven ene land. Van verschillende plaatsen in ons land komen berichten van een Zep pelin, die hier Zaterdag gezien is. In den Haag kom men het luchtschip goed waarnemen, daar het zich scherp tegen' den helderen hemel afteeken- de. Naar offlicieel bericht werd, be vond het vliegtuig zich vijf mijlen buiten ons grondgebied. In den Haag waren echter verscheidenen, die stel lig de overtuiging hadden, dat het zich vlak boven de stad bevond, zjj het op groote hoogte. Van IJmuiden, Hoek van Holland, Delft, Maassluis, Oostvoorne, den Burg (Texel), Gro ningen en Veendam komen eveneen- berichten omtrent het waarnemen van den Zeppelin. Uit Hoek van Hol land wist men te berichten, dat het luchtschip vermoedelijk een convooi Duitsche schepen begeleidde, die Za terdagavond vertrokken waren. Da schaapvaart Het stoomschip ,Hollandia"zalop 11 Juli via New-York naar Zuid- Amerika vertrekken. Naar het Hbl. verneemt ligt het in de- bedoeliDg van den Koninklijken Hollandschen Lloyd voorloopig maan delijks een passagiersschip via 'de zelfde route te expedieeren waar mede derhalve niet alleen de geregelde vaart op Zuid Amerika zal worden hersteld, doch bovendien tot nader order eene geregelde verbinding met Noord-Amerika in het leven wordt geroepen, die voornamelijk voor passa giers, welke via New York, San Fran- cisco naar Oost-Indië wenschen te reizen, een welkome vermeerdering van reisgelegenheid moet opleveren, Het stoomschip „Fauna" der Kon, Ned. Stoombootmaatsch., dat 9 Janu ari via Cardiff naar Noord-Amerika vertrok, is Vrijdagavond van Gulfport met een lading pitch-pinebalken te IJmuiden binnengekomen. Te Halifai welke haven het stoomschip voor on derzoek moest aanloopen, heeft de „Fauna" geruimen ttyd gelegen, voor dat toestemming tot vertrek werd gegeven. Het is langen tijd geleden dat het laatste stoomschip met dit soort hout voor Amsterdam binnenkwam. Aardappelen an ataankolan. Het Nederl. corresp. Bureau te den Haag meldt: Tengevolge van de bekende hoogst onvoldoende opbrengst van den vori- gen oogst van winteraardappelen, met name die van de klei, heeft de aard appelvoorziening, ofschoon tot nu toe geen kilogram aardappelen ia uitge voerd, in de afgeloopen maanden groote moeilijkheden opgeleverd. Ge durende de maand Juni zal er een zoodanig tekort aan aardappelen zijn, dat zelfs het zeer verminderde rant soen van één kilogram per hoofden per week niet volledig beschikbaar is. In weerwil van deze ongunstige omstandigheden moet de regeering gedurende deze maand nog eenige export van aardappelen van den ouden oogst en waarschijnlijk van den nieu wen oogst toestaan. Ter verklaring van dit feit dat, uit sluitend bezien van het oogpunt van de levensmiddelen-voorziening, niet verdedigbaar zoude zijn, kan mede gedeeld worden, dat deze maatregel verband houdt met den invoer van steenkolen. De productie der Nederlandsche mijnen is helaas bij lang na niet vol doende om te voorzien in de behoefte van de huisbrand. Een geregelde maandelljksche invoer van belangrijke hoeveelheden steenkolen is noodzake lijk om het economisch leven aan den gang te houden en daardoor zoo veel mogelijk werkloosheid te voor komen. Bovendien moet, als het eenigszins kan, voor den komenden winter wor den gezorgd, dat niet nog veelmeer koude zal worden geleden dan in den afgeloopen winter en, zfin er geen kolen, dan zullen door gebrek aan kook- en lichtgas de dagelijks terug- keerende onaangenaamheden nog grooter worden. Ten opzichte van den aanvoer van steenkolen is Nederland tegenwoordig enkel aangewezen op zijn Oostelijke naburen en op het bezette gedeelte van België. Van overzee ontvangen wij geen steenkolen meer. Het staat vaat, dat gezien de groote moeltjkbeden, die zich in Duitschland en België ten opzichte van de pro ductie en de export van steenkolen voordoen, van onze zijde eene tege moetkoming ten opzichte van den datum van levering van nieuwe aard appelen noodzakelijk is, als verzekerd is, dat wy in Juni en Juli nog die hoeveelheid steenkool ontvangen, die w(j absoluut niet kunnen missen. Voor deze moeilijke keuze geplaatst, zal de minister van landbouw, Dtjver- heid en handel het best het lands belang dienen, door maatregelen te nemen, die den boleninvoer voor deze en de volgende maand verzekeren. Hiervoor is dan echter noodig, dat nog een deel van ons klein overschot van winteraardappelen uitgevoerd wordt, zulks om het landbouw-export- bureau in staat te stellen te voldoen aan een met Eogeland aangegane verplichting, waarbij bepaald is, dat de beschikking over een zeker aantal wagenladingen aan Engeland ^zal voorafgaan aan aardappelexport naar Duitschland, terwijl van de aardappe len van den nieuwen oogst waar schijnlijk aanvankelijk de helft van den aanvoer op de veilingen geëxpor teerd zal worden en de helft voor binnenlandsch verbruik beschikbaar is. Aldus handelende, zullen in de laatste dagen van de maand Juni de aardappelen in ruime hoeveelheden voor binnenlandsch verbruik beschik baar zijntot dien tijd zal men zich, als dit noodig is ter wille van de steenkolen moeten trachten te behel pen met wat minder aardappelen en wat meer rijst. De Algemeen* Staatspartij. Men deelt aan het „H.blad" mede, dat de „Algemeene Staatspartij" in den uitslag der stemmingen van Vrij dag j.1. aanleiding vindt om een volks petitie aan de Koningin voor te be reiden, teneinde er b(j Hare Majesteit op aan te dringen om: le. de aanhangige voorstellen tot grondwetswijziging niet goed te keuren wanneer deze door de zit- lievende Kamers zullen zijn aange nomen Treub te belasten met de reconstructie van het ministerie zoo mogelijk met behoud vanLoudonals Minister van Buitenlandsche Zaken. Staking Ie het Havenbedrijf te Rotterdam. In een zeer drukbezochte verga dering van de combinatie van haven- arbeiders-vereenigingen ia Zaterdag avond besloten Maandag tot de al gemeene staking in het Rotterdamsche havenbedrijf over te gaan. Geleidelijk had zich de staking al partieel meer en meer uitgebreid. Op de vergadering waarin tot staking besloten werd, wees de heer E. Bouwman, Voorzitter van de ge combineerde vergadering, op de snelle ontwikkeling van deze staking, zonder dat de bootwerkers door hun orga nisaties hiertoe werden aangespoord. Deze staking is door de leiders niet onmiddellijk op de spits gedreven, zeide spreker, doch zij ontwikkelt zichzelf geleidelijk. Bij de firma W. H. Müller Co. is nog niet gestaakt, omdat deze week voor de bootwerkers het garantieloon nog doorging. De Holland-Amerlka Lyn en de Rotter damsche Lloyd zullen vermoedelijk Maandag stil gaan liggen. Dit zijn de eenige cargadoors-firma's nog gewerkt wordt, doch spr. zou ook willen, dat elevatoren en het beurtbedryf stopgezet worden. Deze staking heeft nieta te maken met LIJST Naam B. Strikkei, H. MeJJer, D. t. Schellen. J. H. Jole. D. Bruk, J. Laura, H. W. Henderaon, F. J. StJffera, O. Hoep, H. Qomes, P. J. Stroo, M. J. v. d. Heuvel, E. Mulder, 8. Wlidema, M. Donkersloot, J. Putting, M. RaachT H, J, 8. Amesz, J. Mora, Wed. J. E. Berace, H. Roeland, Wed. D. de Cook, C J. Plegen, A C Bruins, J. Kraai}, W. J. Oatenbrug, M. Hardoiff, Beroep werkman, adjudant, kaasmaker, magaz(Jnkneoht, assistent H. IJ. S., landbouwor, aergeantmajoor, schilder, arbeider, IN6EK0MHN Woonplaats postbeambte, zeeman, werkman, smid, slager, zonder, zeeman, zonder, scheepmaker, onderwijzeres, opperschlpper, zonder, teekenaar, P- W. H. van Bockel, korporaalmacbinedr., Callforniestr&at 47, TanGeloof: Basaingracht M, Amsterdam. B. Cath. van Hogendorpatr. 80, Ev.-Luth. Koegraa, Z.enN. Schermer. Ned.-Herv. Molenstraat 28, Looedrecht. van Hogendorpetr. 46, Uitgeest. Koegras 283, Henabrook. Plet Helnatraat 68, Utrecht. Pijlsteeg 6, Amsterdam. Duinweg, Hlllegom. Achterstraat 49, Velsen. Molenstraat 49, Arnhem. 2e Emmadwaraatr. la, O. en W. Souburg. Achtergracht Z/z. 29, Lelden. Wachtstraat 68, Schoten, de Ruijterstraat 67, Zandvoort. Kerkgracbt 2, Haarlem. Dijkweg 68B, Giesaendam. Hooestraat 87o. Zaandum. Amsterdam. Anna Paulowna. Amsterdam. Geen. Alkmaar. R. Cath. AmBteidam. Ned.-Herv. Haarlem. Vlieland. Middelburg. Hoorn. Amsterdam. SteenwiJk. Geen. Amsterdam. Ned.-Herv. Schoten. Doopsg. G. Wagenstraat 18, SlulsdiJkstrast 117, Brandkraaneteeg 6, Gasstraat 62, Gravenstraat 19, Wasgateeg 17, Weststraat 88, Loodsgracht 23, Kerkgracht 18, Breewateratraat 28, Molenstraat 93, Middenstraat 93, •Güth. jd.-Herv. ...-Oath. Ned. Herv. Doopsg. G. R.-Catfa Ned-Herv. Apost. Ned.-Herv. eenig streven om loona- of arbeids voorwaarden te verbeteren, doch is alleen tegen den honger. Er moet nu zoowel voor de losse als voor de vaste havenarbeiders een goede en afdoende steunregeling komen. De regeering heeft sinds 1914 niets van belang voor de oor logs werke loozen gedaan. Bovenal is dit conflict er een tus schen de arbeiders en de regeering. De heer A. W. Heykoop, zeide dat de eischen der arbeiders in dit conflict algemeen waren en dat zelden een staking zoo eensgezind begonnen, zoo sympathiek was. In Amsterdam heb ben wekelijks aan 2000 gezinnen steunuitkeeringen van f 16—f 18 plaats. Dat kan hier ook, zeide spreker. Deze staking is zuiver demonstratief. Zy moet getuigen van een algemeen verzet van de Rotterdamsche boot werkers. Twee kinderen verbrand. Vrijdagnacht is te IJlat door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in het schip van R. Jellema uit Sneek. Twee jongens van 5 en 6 jaar zijn verbrand. De schipper en zijn vrouw zijn met ernstige brandwonden in het ziekenhuis te Sneek opgenomen. Het schip is grootendeels uitgebrand. De Inbraak bij da firma Begeer. Zaterdagmorgen zijn zes verdachten inzake de inbraak bij de firma Begeer ter beschikking der Justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring te A'dam overgebracht. Het zijn de drie vermoedelijke daders Bolkenstein, Klopper en Veltman, alsmede de moe der van den eerste, vrouw Kors en diens stiefvader Lust, benevens een broeder van Bolkenstein. De man, die werd aangehouden omdat hij verdacht wordt tusachenpersoon te zyn ge weest bij den verkoop van den buit, bevindt zich nog aan het bureau St. Pietershal in bewaring. Van het eerste drietal, dat naar men weet eveneens verdacht wordt van de verschillende brandkastdiefatallen hier ter stede was naar het schijnt Bolken stein de leider, die de inbraken be dacht; Klopper moet dan meer de technicus zijn geweest, die de brand kasten bewerkte. De bende beschikte over vertrouwde vrienden, in de oude stad gehuisvest, die er wel voor zorgden, dat het ge- stolene veilig verborgen werd en niet te lang op dezelfde plaats bleef. Waarbij de ingewikkelde bouworde van vele oude huizen de bende zeer te stade kwam. Door deze aanhouding is de politie overtuigd althans de hoofden der bende in handen te hebben. Er loopen wellicht nog enkele leden rond, die misschien nog wel eens hier en daar een kansje zullen wagen, maar die, beroofd als zij zijn van bun chefs, toch niet meer gevaarlijk wórden geacht. Behalve voor commissaris Heeroma is deze aanhouding ook een groote voldoening voor een beambte van het bureau St. Pietershal, den rechercheur Klein, die ruim een half jaar aan één stuk dag aan dag in de weer was om te trachten een spoor van de brand- kastdieven in handen te krijgen. Met i groote omzichtigheid moest bij daarbij ;e werk gaan, want hjj bevond zich tegenover een geslepen bende. Het begin van het einde was deaanhou ding van twee hoofdlieden der bende, Vermeulen en Haleber, wegens den treindiefatal tusschen Rotterdam en Delft. De leiding ging toen van Ver meulen op Bolkenstein over. Zyn moeder, vrouw Kors, wordt beschouwd als degene, die de bende meermalen van raad diende. Van het gestolene is naar schatting twee derde terecht gekomen. Daar onder zijn ongeveer alle groote stuk ken, die ontvreemd werden. Zoo kom ik dan, G. R., op het voorstel van B. en W. tot het stichten van een Centrale Keuken en het overnemen der bestaande Keuken met alle daarop rustende lasten. Wat verstaat men hiermede? Eigenaardig tocb, dat men in het verslag der Raadszitting van 31 Mei j.1. en in bet Raadsoverzicht (2e blad) niets van deze lasten vermeld ziet. Mogen wy, belasting betalenden, dit soms niet weten Een bescheiden vraag. Is hier ook soms in begrepen het nadeelig saldo der bestaande Keuken, hetwelk naar verluidt al in de duizenden loopt Een weinig meer licht was toch zeker gewenschtü Eq is het wel raadzaam om thans over te gaan tot stichting en in ex ploitatie nemen der Centrale Keuken nu men dagelijks kan lezen dat juist in de steden waar men het niet ver wachtte de keukens moeten worden gesloten of stopgezet. Zeker de bedoeling der oprichting is prachtig, maar de practyk leert toch iets anders. Het raadslid Baak verklaarde toch, en h)j kan het weten, dat onze be staande keuken ook hard aan het tanen is, volgens den overzichtschrij ver weer niet, en al noemt Michels het een prutsding waar 80 mevrouwen in regeeren (zie Held. Courant 12 Juni '17) toch zou ik den Raad voorzichtig heid willen aanraden in deze kwestie. Principes zijn mooi, zegt het raads lid Biersteker, maar als deze principes f 100.000 kosten, dan dank ik voor deze principes. Juist, zoo is het. Laat de Raad zorgen dat als de nood dan toch aan den man komt dat men in een minimum van tijd de keuken blaar heeft, neemt voorzorgsmaatre gelen, maar wacht met een exploitatie, want mijn inziens wordt het een strop even als in andere steden. Het is beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald I W. R. Zits. Helder, 14 Juni 1917. Onze sproeiwagen. Onze sproeiwagen I jk, zeker 1 onze sproeiwagen. Och, kom, laat Ik nu niet al te sarcastisch zijn, want dat onze begrijpen er helaas velen nog niet en ik zie het gezicht van die velen al betrekken, als ik van onze spreek, vooral in den zin, als door my bedoeld. Terzake. Wij hebben een sproeiwagen, welke thans op nonactiviteit schyot te zyn gesteld, althans hy doet geen dienst n deze warme" dagen. WaterbezuinigiDg, mynheer l Prach tig, accoord zelfs, maar geen afdoend argument, om den sproeiwagen geen dienst te laten doen. 't Is zelfs een schande, in een plaats als de onze, rondom het water gelegen (ik schabel hierby het stinkend gedeelte Held. Kanaal natuurlijk uit), onze straten te laten uitpiepeD, trots een sproei wagen en genoeg aanwezig water. Een goede maatregel om zieke men schen te ja, ik zou haast zeggen te produceeren. Geen water* Welnu, men koppele de sproeiwagen aan in zee, met zuig- en perspomp, en men heeft zelfs nog frisscher water dan uit de waterleiding. En anders: in den winter neemt men volk aan om sneeuw op te ruimen, doe het dan tbans ook, om, als het te veel bezwaar oplevert het water uit zee te halen, volk aan te nemen, de sproeiwagen vol te dragen, 'tls een gezondheids maatregel, veel noodzakelijker nog dan het sneeuw opruimen in den winter. Alles kan, als er een wil is men daarby de hersenen laat werken. Achtend, J. J. SOHOEEFELENBERGBR. INGEZONDEN. Haring of kult. Geachte Redactie! Toen voor eenige dagen de inge zetenen van den Helder hun aanslag biljet voor de plaatseiyke directe be lasting (boofdeiyke omslag) ontvingen, sloeg menigeen, toen z(j vernamen wat aan den gemeente-ontvanger moet worden afgedragen, de schrik op het Ujf. Het viel nog al mee, schreef U, en hoogBtwaarscbyniyk zullen wy in 1918 nog bitterder pillen hebben te slikken. Geen pleizierig vooruitzicht zou ik zeggen I In abnormale tyden gebeuren er abnormale dingen, en men doet ver standig zich daarby zooveel mogeiyk aan te passen. Ieder huisgezin heeft zyn inkomen noodig om fatsoeniyk te kunnen rondscharrelen (vooral tegenwoordig), zoo ook hot huisgezin (gemeente) den Helder. Als lid van dat huisgezin en mede betalende (niet zoo zuinig) heeft men toch zeker ook het recht om toe te zien dat de dubbeltjes niet op roeke- looze of op onverantwoordeiyke wyze Ult d,n omtrBk. worden besteed. 12. Feuilleton, enz. Inderdaad kan de sproeiwagen niet worden gebruikt wegeDS onvoldoende capaciteit van het pompstation der waterleiding. De raad nam voor eenige weken het besluit tot dë uitbreiding van buizennet en prises d'eau, maar in een paar weken is zooiets niet klaar. Nu hebben wy tot overmaat van ramp een bizonder droge en warme Junimaand, en zeer zeker ware thans een sproeiwagen een nut tig instrument. Wat de dóór inz. aangegeven op lossing betreft om de wagens door losse werklieden te doen vullen, even als men 's winters sneeuw laat op ruimen, het plan is fantastisch en grootsch van opzet. Wy vreezen ech ter voor de uitwerking in de practyb. De huidige wagens der reiniging zyn ingericht op leidingwater. De Directeur heeft eene aanvrage inge diend voor eene pomp, teneinde de wagens met het water van het werf- kanaal te kunnen vullen. Maar de pomp is er nog niet. Eq dus krijgen we geen straatbesproeilog. Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1