Van het Westelijk front. Londen, 18 Juni. De vyand heeft vanochtend vroeg een krachtigen plaatselyken aanval gedaan op de stellingen, die wy beoosten Monchy le Preux vermeesterd hadden. Na verwoeden strijd moesten onze troepen terugtrekken. Berlijn, 18 Juni. Aan weerszijden van Yperen, aan de Leye en van het la Bassée banaal tot de Senséa ook in de middaguren levendig geschut vuur. Z.W. van Warneton, beoosten Vermelles en by Loos mislukten ver- kenningsaanvallen van de Engelschen. Beoosten Croisilles werden de vorige dagen drie pogingen der Engelschen verijdeld om in een aanval veld te winnen. Van het Itallaansch- Oostenrijksche gevechtsterrein. Rome, 16 Juni. In den Adamello- berggroep deden afdeelingen een aan val op de sterke Btelling Corno Cavento (3400 M.) De steUing werd genomen. Het overschot van de be zetting viel in handen der Italianen benevens drie kanonnen, vier mitrail leurs en groote voorraden levens middelen en munitie. De Italiaansche stellingen op den Ortigara werden gisteren bij het aan breken van den dag weder zeer hevig aangevallen. Van 2 uur 30 afbracht de vijand telkens nieuwe afdeelingen in het vuur. Al zijn aanvallen werden echter afgeslagen. Hij verloor B2 man, o. w. vier officieren, aan gevangenen. In het San Pellegrino dal werd een aanval van den vijand op de Italiaan» sche voorgeschoven stellingen op het CoBtabella-maasief afgeslagen. Weenen, 18 Juni. In het vak van den Rombon hebben wij den vijand uit steunpunten geworpen en hem een officier en 28 man aan gevan genen ontnomen. Ze hielden tegen verscheidene aan vallen in de veroverde stelling stand, Een Engelsch transpor! gezonken. London, 17 Juni. Een vijandelijke onderzee6r boorde den 2den Juni in het oostelijk gedeelte van de Middel- landsche Zee het Engelsche transport schip „Cameraman" in den grond. Er was een klein aantal troepen aan boord. Twee-en-vijftig militairen en elf man van de equipage, waaronder den kapitein, werden vermist, en wy nemen dezen wilden, door de schaarschte aan bier ontaarden Duitsch-burgerlyken idealist niet ernstig." Hij sprak vervolgens over den vrede. „De roep naar vrede wordt dagelijks hartstochtelijker en drin gender. O, mocht het gelukken, dat de soc. dem. in Stockholm er in slage een spoedigen vredo tot stand Ter zee. London, 18 Juni. Een van de Ja- pansche smaldeelen in de Middelland sche Zee stiet in den avond van 12 Juni op een vijandelijke duikboot. Het viel ze onmiddellijk aan met, naar men gelooft, goeden uitslag, Naar alle waarschijnlijkheid bracht het ze tot zinken. De Engelsche admiraliteit ontkent de juistheid van het bericht, dat door een Duitsche onderzeeboot op 11 Juni een Engelsche torpedojager, type L. in den grond zou zijn geboord. Duitschland en Rusland Uit Stockholm wordt aan het Bu reau Y. D. gemeld: De afgevaardigde Hoffmann mach tigde örimm de volgende mondelinge verklaringen te geven Duitschland zal geen nieuw offensief ondernemen, zoolang het hoopt tot overeenstem ming te kunnen geraken met Rus land. Na vele besprekingen met voorname personen weet ik, dat Duitschland streeft naar een voor belde partijen eervollen vrede met Rusland en commercieele betrek kingen met flnancieelen steun om Rusland er verder bovenop te helpen en geen inmenging in de betrekkingen van Rusland. Voorts een vriend schappelijke overeenkomst betreffen de Polen, Litthauen, Koerland en teruggave van de veroverde provin cies. Ik ben overtuigd, dat Duitsch land en zjjn bondgenooten zoo spoe dig mogelijk vrede willen sluiten. Aangaande de wenschen van Rus kinds bondgenooten omtrent. Buitsch- lands oorlogsdoel zie hiervoor de „Norddeutsche Allgemeine Zeitung' Daarin is geschreven in overleg met Hollweg betreffende de annexaties „Duitschland wenscht geen gebieds uitbreiding, noch economische of politieke". E«n intergtalliurdt oinftrtntlt, Petrograd, 17 Juni. De regeering publiceert een nota, waarin wordt voorgesteld een intergeallieerdè con ferentie te houden teneinde de over eenkomsten over de oorlogsdoelen herzien, met uitzondering van het verdrag van Londen, dat het sluiten van een afzonderlijken vrede belet. Van het OostenrIJksche parlement. In het Oostenrljksche Huis van Afgevaardigden is het dezer dagen weer echt ouderwetsch rumoerig toe gegaan. Polen, Tsjechen, Italianen, allen demonstreerden in eigen taal de oude leuzen. Het hoogtepunt werd bereikt in de zitting van Vrijdag. De deutschradikale afgevaardigde Wolf verweet den Tsjechen verraad te hebben gepleegd. Eens hebben zy een trein met Ooatenrijkache landstorm soldaten tot in het vijandelijke gebied laten rijden, waar hy door de Russen in puin geschoten werd. Geheele regi menten zyn te gronde gegaan. De afgevaardigde verzette er zich tegen, dat Bohemen als afzonderlyke staat deel zou uitmaken van de O. H. mo narchie. Hy erkende de Boheemsche afgevaardigden niet meer als collega's, wilde van een vrede zonder annexatie en schadeloosstelling niets weten, enz. De Pool Dosynski wees er op dat 1 Mei 1925 het koninkrijk Polen vry verklaard is, en daarna begonnen werd den Polen op de ongelooflijkste manier het leven lastig te maken. Galicie werd als vyandig land be handeld. De galg werd een regee- ringsmiddel, tienduizenden menschen werden opgehangen, zonder eenig doel. De spr. richtte zich tot den af gevaardigde Heine, die verklaard had, dat lang niet genoeg Polen waren opgehangen. „Wij zien op hem neer met de verachting, die men voor menschen van zyn slag hebben kan brengen 1" Een mintstsrlula crisis In Oostenrijk Weenen, 18 Juni. De avondbladen maken melding van het gerucht, dat minister-president Clam-Martinitz in verband met het besluit van de Polenclub voor de voorloopige be- grooting van de tegenwoordige regee ring moet goed keuren, den keizer het ontslag van het geheele kabinet zou hebben aangeboden en dat de keizer zich de beslissing zou hebben voorbehouden. De tegen morgen byeengeroepen vergadering van de begrotingscom missie ter behandeling van de voor loopige begrooting zal echter door gaan. Authentieke berichten zijn nog met ontvangen. Uit Spanje. Londen, 18 Juni. De „Daily News" verneemt 17 Juni uit Madrid Na een conferentie welke gisterenavond in de Kamer van Afgevaardigden plaats had, besloten de afgevaardigden der verschillende fracties af te zien van beperkte hervormingen. De republi- keinsche radicale en socialistische partyen besloten een revolutionair anti monarchistisch manifest uit te geven en zich in één blok te ver eenigen. De oorzaken van deze coalitie moeten in de militaire oproeren ge zocht worden en in bet gerucht, dat spoedig onder Maura en generaal Weyler de vorming van een reacti onaire pro-Duitsche regeering te wachten staat. De monarchistisch reformistische party sprak zich uit ten gunste van een republiek, Londen, 18 Juni. De Daily Telegraph verneemt d.d. Maandag uit Rome Het Vatikaan heeft zeer ernstig nieuws uit SpaDje. Hot volk ia erg opgewonden over de woelingen onder de militairen en er zyn verschijnselen van anarchie. Het nieuwe ministerie staat niet vast meer en het schiet te kort in gezag, terwyi er geruchten over een nieuwe krials de ronde doen. De geschillen tusBchen Duitschge- zinden en degenen, die voor deel neming van SpaDje aan den oorlog zyn, maken den toestand nog inge wikkelder. Men gelooft, dat opnieuw een algemeene staking ophanden is. De domeineD gaven een enorm veel hoogere opbrengst. Deze bodroeg f 998.722, tegen f 218.000 in April en f 174.795 in het vorig jaar. Behalve uit de gewone middelen ontving de schatkist nog f13 683 603 uit de belastingen in verband met de buitengewone omstandigheden (oorlogswinst en verdedigingsbelas ting) en f4.064.850 uit de opcenten ten behoeve van het leeningsfonds. Deze bedragen waren in April j.1. resp. 18.38 millioon en 2.22 millioen. Beide vertoonen dus eenige styging. Het bedrag in totaal over de eerste 5 maanden uit de gewone middelen ontvangen is f90.166.491 tegen f78.052.414 in de overeenkomstige periode van 1906 en f9.701.490 meer dan ihi der ramiDg. Do opbrengst van de oorlogswinst en verdedigings belastingen en van de opcenten voor het leeningsfonds bedroegen in dit tydperk reapectieveiyk f 40.784.287 eo f64 684 548. Opanlng Staten-Generaal Naar wij vernemen staat thans vast, dat de Koningin 28 dezer de Ver- eenigde Zitting van de Staten Generaal in persoon zal openen, geheel op dezelfde wijze als in den laatsten tijd in September geschiedt. Onza schaapvaart. Het stoomschip „Luna", van de Koninkiyke Nederlandsche Stoom boot Maatschappij, is gisteren langs de noordelijke route met een lading pitcb-pine van Noord-Amerika irr IJmuiden aangekomen. Oorspronke lijk was dit stoomschip naar Rot terdam bestemd, doch werd wegens de staking in laatstgenoemde haven voorloopig naar IJmuiden beorderd. Daar wacht het nu op verdere in structies van de reederij. Verder kwam nog in IJmuiden binnen het stoomschip „Zaanland", van den Koninklijken Hollandschen Lloyd, dat 22 Januari van Amsterdam in Buenos-Ayres aankwam en nu met een lading mais van daar terugkeerde. Dit stoomschip heeft wegens den verscherpten duikbootoorlog langen tijd in Vjgo gelegen en ging van daar naar Gibraltar terug om te bun keren, Na onderzoek door de Brit- ache autoriteiten kreeg het toen een vrijgeleide mede, zpoijat het geen Brltsche haven behoefde aan te loepen. BINNENLAND. Da Kljkamlddalan. De opbrengst der Rijksmiddelen over de maand Mei is weder zeer bevredigend geweest, In totaal werd uit de gewone middelen ontvangen f24.145.074, d.i. f 4.607.425 meer dan in Mei van het vorig jaar. Een groot deel heeft de inkomstenbelasting tot deze styging bijgedragen. Deze bracht f 2.788 327 meer op dan in 1910. De opbrengst van f6.878 millioen over treft de hoogste opbrengst, tot nog toe uit dit middel voortgekomen. Het sterke aocres zal wel voor een zeer belangryk deel op rekening moeten worden gesteld van het feit, dat de bepalingen in zake de oorlogs- winstbelasting den flacus zooveel nieuwe gegevens hebben verschaft omtrent de feitelijke inkomens en vermogens van vele burgers, terwyi de bedreiging met gevangenisstraf bij onjuiste aangifte bovendien tot gevolg heeft gehad, dat deze bronnen plotseling veel ruimer zijn gaan vloeien. De lange lijst van.ge wetens- geld, dageiyks in de dagbladen ver meld, geeft hiervan een overtuigend bewijs. Van de directe belastingen bracht de grondbelasting ongeveer f65.000 minder op dan in 1918; de personeele belasting ongeveer 4 ton minder, de vermogensbelasting daar entegen f86.000 meer. Uit de Buikeraccijns kwam f89.000 meer in, uit die op gedistilleerd 3 ton meer. De bieraccijns gaf nog f 60.000 minder dan in Mei 1916, toen de opbrengst f 148.570 bedroeg. Het ge slacht wierp daarentegen een bate af van f891.691, d.i. f54 000 meer dan de byzonder hooge opbrengst in Mei 1916. Vergeleken bij de vorige maand bedraagt de vermeerdering f53 691. De zegel-, registratie- en hypotheek rechten biyven geven een steeds stijgende opbrengst. Uit eerstgenoemd recht kwam f 1.796.966 binnen, tegen f725 938 in Mei 1916 en f812.000 in de voorafgaande maand. De registratie rechten brachten f 1.466 281 op, tegen f946.750 verleden jaar. Voor een groot deel zal deze vermeerdering wel op rekening komen van het regelen van fondsen voor de in werking treding der nieuws zegelwet. Ook de hypotheekrechten gaven een hoogere opbrengst, nl. f 159.974, tegen f 112 829 in 1916. De successierechten gaven met f2.302.018, vergeleken met Mei 1916 een verhoogde opbrengst van byna 8 ton. De belasting op den waarborg van gouden en zilveren voorwerpen gaf een opbrengst van f62.636, tegen f 61.846 in 1916. Bij deze meerdere opbrengsten ste ken de mindere ontvangsten van invoerrechten en loodsgelden scherp af. Be eerste leverden 964.877 op tegen 1.614.669 in 1916 en 919.000 in de vorige maand. Vergeleken bij April valt dus eenige vooruitgang te bespeuren. Eveneens is dit het geval met statistiekrecht, dat ten opzichte van Februari 1917, toen hieruit 247.000 inkwam, een ver minderde opbrengst geeft van 87.091, doch tegenover de vorige maand een vermeerdering toont van 24.909. De loodsgelden geven nog steeds een treurig beeld van den noodlottigen invloed van den oorlog op onze scheepvaart. De opbrengst bedroeg f88.104, in April 1917 bedroeg de opbrengst f24.000, doch dit was de laagste sedert het uitbreken van den oorlog. Hier valt tegenover de vorige maand dus een vermeerderde op brengst te constateeren. In vergelij king met de overeenkomstige maand was in April 1914 de opbrengst f 800.000. In 1916 is de opbrengst echter toch nog f30.802 minder. Ingezonden mededeellng. BIOSCOOP „T.A.V.E.N.U." SPOORGRACHT 18-10, BIJ DE GASFABRIEK. BI] alle nummers zoowel comisch als dramatisoh, zeer duidelijke Explicatie door den beroemden Acteur-Explicateur den Heer BOELENS. Het stoomschip .Ophii" van de Rotterd. Lloyd zal Zaterdag 33 Juni a.s. naar Oost-Indi0 vertrokkeD. Da „Alösrtlne Peatrlce" getorpedeerd De Nederlandsche bark „AlbertiDe Beatrice", kapitein Lfeulman, groot 1379 ton, gebouwd in 1885, van Soerabaya met een lading tabak naar Amsterdam bestemd, is 16 dezer in het Eog. Kanaal, naby Plymouth tot zinken gebracht. Le bemanning, gr.ootendeels uit Chineezen bestaande, is 16 dezer te Plymouth geland. („Hbl.") Hst tardappelsnrantsosn. Uit Den Haag wordt gemeld: Gedurende de maand Juni zal er een zoodanig tekort aan aardappelen zijn, dat zelfa hel zeer verminderde rantsoen, dat van 1 K.G. per hoofd en per week, niet volledig beschikbaar is. In weerwil hiervan moet de re geering, in verband met den invoer van steenkolen gedurende genoemde maand, nog eenige export van aard appelen van den ouö6n oogst en wa&rschijniyk ook van den nieuwen oogst toestaan, aacgezien deproduktie van de Nederlandsahe mijnen helaas by lange na niet voldoende is. Ver wacht wordt, dat in de laatste dagen van Juni aardappelen in ruime hoe veelheden voor binnenlandsch gebruik beschikbaar zyn. In antwoord op een vqrzoek van de M.V. de Nederlandsche Fruithandel te Tiel aan 4e Rykscommissie van Toezicht op de Aardappelvereeniging, of zy haar afnemers van aardappelen van den nieuwen oogst vrij mocht voorzien, kreeg zy officieel het vol gende ten antwoord „Het desbetreffend bericht in de bladen, dat vervoervergunningen kun nen worden afgegeven door onze commissie berust op eeja abuis. Daarby is tevens bokend gemaakt, dat het vervoerverbod van aard appelen alleen geldt voor de periode van 15 tot en met 19 Juni a.s. Van Woensdag gO dezer af mogen dus nieuwe aardappelen vjrlj worden ver voerd, Hat atoomishlp ..Turln." Zondagmorgen is het Duitsche stoomschip „Turin", dat naby Ter schelling door eenige mijnontploffin- gen zwaar gehavend werd, door de sleepbooten „Titón", „Cyclop", „Ter schelling", „Assi8tent"en „Neptunus" tot voor do haven van IJmuiden ge bracht. Omdat het stoomschip een buitengewoon grooten diepgang had, waardoor het binnenloopen van IJmui den bezwaren met zich bracht, werd het door de sleepbooten „Titan" en „Cyclop" vsrder gebracht naar Rotter dam. Omtrent het aan dit stoomschip overkomen ongeval vernam de be richtgever vgn het Hbl. te IJmiden de volgende bijzonderheden Het atoomschip was geladen met gezaagd hout ingenomen voor Am sterdam. In den nacht van Donderdag op Vrijdag bevond het zich op de hoogte van Terschelling toen eens klaps een zware schok werd gevoeld. Men vermoedt dat deze veroorzaakt werd door een torpedo van een Brit- sche duikboot. Even te voren had men de lichten van een visschersvaartuig, gezien. Yermoedelyk was dit een Britsche mjjnonlegger want op de ge geven noodsignalen kwam dit niet ter hulp. Op de noodseinen was van uit Terschelling een sleepboot ge komen, waarmede do bemanning het Bchip verliet. Alleen de kapitein, de eerste en de tweede stuurman bleven aan boord. Een aantal uren later, werden ach ter elkander nog drie ontploffingen waargenomen namelijk één onder het achterschip, dén onder de machine kamer en één onder het voorschip. Het schip vulde zich dadeiyk met water en ging over één zyde liggen, E9nige Duitsche vliegtuigen en voorpostenbooten waren in de naby- heid gekomen doch konden wegens do ronddrijvende mynen,welke duide- ïyk waarneembaar waren geen hulp eden. Ten slotte ging de sleepboot „Ter schelling", van den sleepdienst Zur Muhlen, in het mynenveld om het stoomschip daar vandaan te halen. Dit bleek niet zonder gevaar te zyn, want vanaf de achtergebleven sleep booten werden nog twee mynont- ploffingen waargenomen. Het stoomschip werd door de sleepbooten naar IJmuiden gebracht, doch men had nog het ongeluk dat het bij Koog op Texel één tij bleef zitten. Vóór de haven van IJmuiden bleek dat er groote bezwaren aan het binnenloopen waren verbonden we gens den grooteiyliepgang. Het schip ag namelijk ongeveer 85 voet diep. Daarom werd dan ook besloten het schip verder door te brengen naar Rotterdam, waar na behouden aan komst uit een in te stellen onderzoek zal moeten blijken of het schip nog kan worden gerepareerd of dat de schade zoo groot is dat het moet worden afgekeurd. Boad betaald. Een heer, die per auto den Haar lemmermeerpolder bezocht, kocht daar van ëen arbeider een H.L aardappelen voprf200. 6ainapt. Zaterdag middag braclft, zooals ge woonlijk eiken Zaterdag geschiedt, een jong bediende van de firma J. H, do Bussy te Amsterdam oen zak met geld (pl.m. f 900) van het eene kantoor der firma naar het aan de overzyde van het Rokin gelegen andere kantoor, Het trok de attentie van een dame, die vóór het raam van haar woning waarnam, dat de jongen met het geld het gebouw binnenging, dat kort daarna een als beer gekleed man in alle haast het gebouw verliet met klaarblljkeiyk een bundel onder de jas verborgen. De dame, vermoedende dat hier diefstal in het spel was, telefoneerde baar bevinding aan het politiebureau Spinhuissteeg, van Waaruit jnen daar een rechercheur de Z3ak onmi'ddeliyk liet onderzoeken, fornjddels was de bediende geheel ontdaan ap het kop toor gekomen met hot bericht, dat hij was aangevallen door een man, de hem den zak met geld had afaacdig gemaakt, en er vandoor was gegfriw.. Men twijfelde echter aan zyn ver klaringen en men wist op het politie bureau v^jï hem de bekenténis te verkrijgen,dat^db was afge sproken niet twee broers, die er met het geld vqndqor waren naar een adres in de Javabqurt. bij onderhoek werd het geld pan bei opgegeven adres gevonden. ook j.1. Dinsdag bereikt. Maar Zaterdag was het 2° warmer, n.1. 28.8° C. 82° F,). En de maximum tempe ratuur, die in den zomer van 1911 hier ter stede bereikt werd, was 31°, n.1. op 18 Aug. 1911. In De Bilt bedroeg zij zelfs 36° 93° F.). Niettemin kunnen wij 't er mee doen. Als er maar regen kwam. Zoo'n tropische gietregen, die overal zoo heeriyk plassen vormt. Regen 1 regenl PLAATSELIJK NIEUWS. Hoe warm bel was Zoo langzamerhand le6ren we ons aanpassen aan de buitengewone warmte, die sinds een paar weken in ons land heerscht. Wij zyn niet, als de bewonots van tropische landstre ken door onze levenswys, kleeding enzoovoort ingericht op een lang durige warmte, en bijgevolg valt het ops ook moeielyker er ons in te schikken dan Het zoo'n bewoner eener tropische zone valt. Er komt nog by, dat onzo noordelijke en speciaal onze Heldersche lucht zwaar ia van water damp, zoodat onze huidporièn al dat aanwezige vocht hebben te verwerken ook. Daardoor is het voor ons gevoel warmer dan het inderdaad, krachtens thermometer is, zooals het hier, des winters, ook oogenschynlljk kouder is d$n ejders, terwijl dat in waarheid niet zog is. Maar hoe het zy, het is warm, te warm voor ons om ons behaaglijk te kunnen voelen. De blakerende zon zeugt en brandt de straten, de daken, de ramen, de menschen. En geen schaduw bracht penige verkoeling, geen regen eenige verfrissching, geen onweder eenige verademing. Geen wonder dan ook, dat Zondag een al gemeene uittocht plaat? had naar bet strand, het eenige plekje waar althans nog verkoeling te vinden was, en dat van de gelegenheid om te baden een zoo druk gebruik gemaakt werd, dat velen hun beurt moesten afwachten. En geen sprake van eenige ver koeling tegen' dpn avondeen flauw briesje woei aan de Noordzeekust, maar het Marsdiep braakte warmte, gloeiende, schroeiende, hitte. Na een eindeloozen dag van gepuf en geblaas, kwam men tenslotte terecht op een warm aanvoelend b8d en misschien, dat men, na wat gewoel, eindeiyk in slaap raakte. Toen, om 2 uurhet onweer. Dat wil zeggenhet voorbij trekkend onweer, want 't beperkte zich - oudergewoonte voor wat den Helder aangaat bij een of twee slagen, 't Passeerde ons en 't bracht een klein, heel klein regenbuitje, absoluut onvoldoende om verfrissching te bren gen. Even stak de wind op, even werd de temperatuur wat hooger, daarna herstelde zich alles en we konden weer inslapen qp ons warme bed. Gelukkig, er schijnt kentering te komen. Reeds bracht het onweder eenige verfrissching, en eenige tem- peratuursverlaging, maar ook wees een kring om de zon op koude, die in de hoogere luchtlagen aanwezig is. Zoodat we misschien thans het ergste geleden hebben. Toch is het, we zeiden het boven reeds» meteorologisch gesproken, niet zoo buitengewoon warm geweest. Althans, in den bekenden warmen zomer van 1911 was het, ook bier in den Helder, veel warmer. Zondag middag was de maximum-tempera tuur hier 26.8° C. Ditzelfde cijfer werd Mededeeling van het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bi 1 dt. Gedurende de beide laatste dagen zyn bijna overal hier te lande tem peraturen van omstreeks 82 gr. Celsius (90 gr. F.) voorgekomen. Het meest abnormale zijn de lange duur van het maximum, gisteren 6 uur, en de hooge minimumtemperaturen van den laatsten nacht, 18 b 19 gr. C., hetgeen in Juni nimmer is overtroffen. Tydens een windvlaag by een kort onweder, hedenochtend half vyf, steeg de tem peratuur te De Bildt van 18.5 gr. C. tot 23.9 gr. C. De Bildt heeft thans met één onder breking (9 Juni) sinds 5 Juni steeds maximumtemperaturen boven 25 gr.C. ihad, w. o. 3 boven 30 gr. C. Gemiddeld komen slechts 20 dagen boven 25 gr. C. per jaar voor. Voor zoover óp het oogenblik kon worden nagegaan heeft alleen in 1858 de maand Juni nog meer warmte ge geven toen kwam van den Hen tot den 17en de temperatuur dagelijks boven SOgr.G. bh werd den 16en 33.9 gr. 0. bereikt. Thans 32.4 gr. C. op den löan, in 1916 33.8 gr. C. op den 8en. Centrale Keukin, Wy deelden indertijd het voorstel der soc. raadsfractie inzake destich ting van een centrale keuken in het kort mede. Hier volgt het'in e^tenso. Ondergeteelrenden stellen voor, het voorstel omtrent de stichting van een Centraal Keukenbedrijf (voordracht no. 79), door B. en W. 18 Mei j.1. in gediend, aldus te lezen I. Te besluiten tot stichting van óen Gen traal Keukenbedrijf van gemeentewege ën wel pp de Yiscbmarkt. II. B. en W. uit te noodigen, een onderzoek in te stellen naar zoodanigbedi yfvandegemeente Amsterdam en op grond daar van met voorsteilen, etc. te kpmen rwtrent de Inrichting vhtt- dit bedryf, III. B. en W. te machtigen, met hetKoninkiyk Nationaal Steun- üomlt* besprekingen te onenen inzake eone geldelijke bijdrage lichaam ih de stich tings-'en exploitatiekosten. Toelichting: Het komt ons voor, dat het te stichten bedrijf moet worden beoor deelden tot stand gebracht, loa van de particuliere inrichting, die tot nu toe zéér gebrekkig in de behoefte voorzag. Dat dit bedrijfje dan ook juist zoii moeten doorgaan tot 15 September belangrijke tekorten te maken, die naqr verhouding van zyn nut niet zyn te wettigen, zyn onder- geteekenden met B. en W. niet eens. Evenmin volgt uit de wijze, waarop deze stichting werd opgezet, een plicht der gemeente, om de tot nu toe ge maakte tekorten over te nemen. Hst sub II en III in Het voorstel van B. en W. kan dus geruatelijk vervallen. Voor de stichting van een eigen gemeentebedrijf is Het van geen nut. Wat sub. 1 betreft, de plaats door B. en W. bedoeld, l\jkt ons zeer onge schikt. Des winters zal het daar ontzettend koud zyn, iets dat èn voor het personeel èn voor het wachtend publiek, w. o.' altijd veel kinderen, zeer lastig en onaangenaam Bovendien is die plaata niet verzekerd, stel het geval van oorlogamoeilijk heden. De Yischmarkt schynt ons voor deze inrichting meer geöigend en ligt in een dichtbevolkt stadsge deelte. Wat nu de inrichting der keuken volgens het ingediende plan betreft, wil die ong n*aar matig bevallen. Het is lang niet zekér] of deze inrich ting wel van zóó tijdelijken aard is, als sommigen en ook B. en W. schijnen te meenen. Maakt men haar zóó, dat niet dan in den allerhoogsten nood een belangryk deel der bevolking er gebruik van maakt, dan is dit tydeiy'k 'karakter er natuuriyk direct aan verbonden. Maar men kan door inrichting, bediening en organisatie het bedrijf ook zóó maken, dat het óók in normale tyden onontbeerlijk is. Moet men pu kiezen tusschen deze twee stelsels, dan geniet toch het laatste voor het bedrijf zelf al, verre de voorkeur. In plaats y'an de 18 vee-voederketels, die sterk aan de be deeling doen denken, zou met een 5-tal ketels van b.v 1Q00 L. kunnen worden volstaan. Dit spaart zeer zeker brandstof. In plaats van de gewone verwarming zou eene stoom verwarming moeten worden inge richt. In plaats van het aanstellen van een massa los personeel voor schoonmaken van het eten, waren daarvoor machines aan te schaffen. In ?fc kort, de kepken behoort inge richt en voorzien te rijn als een modern bedrijf met de nieuwste op dit gebied verschenen hulpmiddelen. Zoo verstond het de gemeente Am sterdam, welke stad met hare in richting thans aan spits dezer be weging staat en waarover in de pers ntg niets anders dan met lof werd gewaagd. Ten slotte punt Y en VI in het voorstel van B. en W. Het komt ons voor dat er in de beatuursverhouding niet alleen in dit voorgestelde be drijf, doch ook evenzeer in het le- vensmiddelenbedryf groote leemten zijn. De geheele voorgestelde veror dening ware te missen, daar zy toch niets anders bedoeltdan in een bestaand particulier bedryf het werk metgemeen tegeld voor te zetten. De groote vraag, of de gemeente, met name haar bestuur dan niet redelijkerwijze den grootsteu invloed in het bestuur dier keuken zou moeten hebben, is bier geheel over het hoofd gezien. Waar echter amendeering van deze veror dening heel veel werk is een boven dien de verordening op het Levens- middelenbedrijf ook gewyzigd moet worden, onthouden wy ons daarvan, óók omdat door het vervallen van sub II en Hl in het voorstel van B. en W. het principe, waarvan B. en W. uitgin gen, door ons niet wordt gedeeld. Wy stellen ons dus voor, indien deze voorstellen door den Raad mochten worden verworpen, alsnog tot amendeering der voorgestelde verordening over te gaan. Doel van ons voorstel is dus: Stichting van een Centraal Keu kenbedrijf van gemeentewege. B. en W. uit te noodigen, los van alle overwegingen van particu lieren aard, nadere uitgewerkte plannen en voorstellen in te dienen, waarbij ook met een goede ba- 8tuursverhouding wordt rekening gehouden. Helder, 81 Mei 1917. A. W. Michbls. B. Zondervan. D. C. A. de Zwart. D. W. Spangenberg Reorganisatie politie. Door B. en W. is het volgend schrijven aan den Raad der gemeente verzonden Zooals uwe vergadering bekend is, werd door den Burgemeester een herziening van de inrichting der gemeentepolitie reeds sedert eenigen tijd voorbereid. Aanleiding tot deze herziening was zoowel de omstandigheid, dat het getal dienaren vap politie, hetwelk sedert 1885 niet werd uitgebreid, inderdaad te gering is om in deze gemeente van thans 80,264 inwoners, in het byzonder ten aanzien van de bevolking der buitenwyker, de taak der politie ten voile tot haar recht te doen komen, als het feit, dat ook sommige wenschelijke verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden van het personeel niet zonder vermeerdering daarvan tot stand; kunnen worden gebracht. Iotusschen is er by den opzet der uwe vergadering thqns' aangeboden voorstellen naar gestreefd, niet ver der te gaan dan het strikt noóöige. Ook bij aanneming dezer voorstellen blijft daardoor de sterkte van het politie personeel alhier nog beneden het in andere gemeenten noodzake lijk geachte getal manschappen. In derdaad is haar hef oordeel van den Burgemeester by de geiaoleerde lig ging dezer gemeente en den aard hater bevolking een zeer b6Ïangryke uitbreiding van politie personeel niet noodzakelijk. Het voorstel, dat uwe vergadering hieronder ter vaststelling wordt aan aangeboden beoogt In hoofdzaak:" behoud vaü den rang vin Inspec teur; uitbreiding van het getal briga diers tot uitbreiding van het getai dienaren van politie tot 20. Bij l?et tqt stand komen dezer uit breiding zal het mogelijk worden dat de dageiy ksche diensttijd der politie dienaren wordt bepaald op 10 uren, terwyi thans de dagdienst 11 en 12 uren, de nachtdienst 10 uren, of 7 uren, a&Dgevuiq met 4 uren dienst op den volgenden dag duurt; de manschappen eenmaal in de 5 dagen in het genot komen van een vryen dag'in plaats 'van "eenmaal in de 18 dagen j een agern- van politie te Juliana- dorp gesfcationneerd zal bunnen wor den. De kosten dezer uitbreiding van het politieperscneej en van eenige andere; mede uit het bnt^erp-besluit biykende veranderingen van onder geschikten ^ard, worden door den Comcii§sari8 van politie in zijn schrij ven van 28 februari, afgescheiden van de kosten van den tegenwoordigen duurtetoeslag en van meerdere uit gaven in verband met de beschik baarstelling van ry wielen, waarom trent thans bezwaarlijk juiste cyfers te raman zyü, óp f 55Ö5.§2* 'of rond soneel in gemeentedienst geldende voorschriften in overeenstemming worden gebracht. Reaumeerende stellen B. en W. voor de betrekkelijke verordening, dien overeenkomstig te wijzigen; in beginsel te besluiten om op een nader te bepalen tijdstip over te gaan tot verbouwing van het Politiebureau aan het Molenplein volgens het by deze voordracht overgelegd ontwerp te besluiten, dat de woningen van den Inspecteur van Politie en van den te Julianadorp te plaatsen agent van politie zullen worden aangesloten, onderscheideniyk aan een plaatseiyke en aan het interlokale telefoonnet; voor te stellen hen machtiging te verleenen om te zijner tyd over tb gaan tot den aankoop van drie ry- wielen, n.1. één voor den inspecteur van politie,één voorden met recherche diensten te belasten agent en één voor den te Julianadorp te stationneb- ren agent van politie. Omtrant da ten aanzien der overige rijwielen te heffen regeling zullen B. en W. te zijner tyd een voorstel doen Wij mogen uwe vergadering ein delijk mededeelen, aldus besluit het schrijven, dat het in de bedoeling van den Burgemeester ligt om, wanneer de verordening mocht worden aan ge nomen een nieuwe ambtsinstructie voor het politie personeel vaat te stellen en tevens ovsr te gaan naar Haagsch voorbeeld - tot het in stellen eener Commissie van advies, i. z. aan het politie-personeel op te leggen straffen. f 5600 per jaar begroot, Door enkele later aangebrachte wijzigingen moet dit bedrag nog met ongeveer f 650 vermeerderd worden. Op grond van de ons door den Burgemeester verstrekte inlichtingen, welke hierboven zeer in het kort werdeu samen gev^p, meenen wy, dat tot deze uitgave irioef; worden be sloten en dat deze verbetering niet tot meer normale tyden kan worden uitgesteld. Anders is dit met eene mede wenscheiyk geachte verbetering van het hoofdbureau van politie. Het komt ons voor, dat in dezen tyd slechts tpt die bouisrwerken mag worden besloten, waarvan de uitvoe ring inderdaad in het belang der gemeente niet nagelaten mag worden. Ofschoon de Burgemeester zich met deze opvattiDg geheel kan ver eenigen, zou hy toch op prys stel- lea, indien uwe vergadering in be ginsel kon besluiten tqt verbouwing van het Politle-bureau aan het Mo lenplein tot Hoofdbureau. Omtrent de vraag wanneer tot die verbouwing zal worden overgegaan, kan dan nader eene beslissiDg worden geno men, Bij bestudeering van de hierna volgende Ontwerp Verordening zal Uwe vergadering ook biyken, dat daarby naar aansluiting aan de gel dende verordening tot regeling van de rechtspositie der gemeentewerk lieden is gestreefd. Weliswaar wordt ten aanzien van mkele punten door het politie-perso neel eené andere regeling gevraagd, doch nu een wyziging der verordening op de rechtspositie in voorbereiding is, achten wjj het bet ep thans inciden teel voor het politiepersoneel geen afwijkingen vast te stellen, waardoor op die herziening vooruit geloopen wordt. Heeft die herziening haar beslag gekregen, dan kan ten aanzien van die 'punten, welke zich daartoeleenen, de verordening op de gemeentepolie- lit met de dan voor bet andere per- Regeling duurtetoeslag. Met het oog op de omstandigheid, dat de geldende regeling van den duurtetoeslag en den toeslag op de pensioenen slechts geldt tot 1 Juli a.s. hebben B. 6n W. het vraagstuk der bezoldiging van het personeel in gemeentedienst opnieuw onder dq oogen gezien. Het feit] dat, naarrpate zy voor langerén tyd moeten'gelden, de bezwaren tegen het stelsel van duurtetóeslagen, grooter worden en het gevaar voor een geheele ont wrichting der jaarweddenregeling schynt, heeft hen weder doen qver wegen of niet a:,n herziening det- weöden boven verlenging der toe slagen de voorkeur moet wordoa gegeven. De bezwaren, ook daartegen aan gevoerd, gelden weliswaar nog on verminderd, maar naarmate de tyd voortgaat, wordt do positje rnqor ou meer de?e, dat men vkn twee kwaden het geringste kiezen moef In het byzonder de omstandigheid, dat bij den gemeentereinigingsdienst door te lange bestendiging van de tegenwoordige jaarweddenregeling de goede gang van zaken op den duur gèscbaad kan worden, hoeft het college doen besluiten thanq eqa ueriiening der jaarwedden, die intusscfaen niet definitief zal kunnen zijn in dien zin, dat vaststaat, datzy zich passen zal voor toestanden na den oorlog, voor te bereiden. Ook het feit dat de pensioengrondslagen niet met duurte tóeslagen worden verhoogd, zoodat bestendiging dier toeslagen in ba'- paalde gevallen biyvend nadeel kan opleveren vöor ambtenaren of work- lieden, ten aandien van v/ie men over tuigd is, dat hun belooning in ied^ geval verhoogd' moe!; worden, heeft krachtig toi dit besluit bijgedragen. Eindéiijk moeten op den duur aa verhoogihgen der wedden van Burge meester, Secretaris, Ontvanger en waarschijnlijk straks ook van den Commissaris van Politie in haar con sequenties tot verhooging van andere wedden leiden. B. en stéïien zich derhalve voou, thans ten spoedigste met de betrok ken commissién van bystand omtrent eventueele herziënjog der jaarwedden- regelingen in overleg te treden. Leidt dit overleg en het verdere in te stellen onderzoek er toe, dat een dergeiyke herziening, ook met het oog op geldmiddelen der gemeente, uitvoerbaar wordt geacht dan ^uil6tr zy er naar streven de desbetreffende voorstellen zóó tijdig in te diénen, dat behandeling ervan voor 1 Januari 1918 mogéiyi; 1*. Daar intqsschen van intrekking der hierbovenbecjoeidq toeslagen geen sprake kan zijn, stellen zij voor, den termijn voor welken zy gelden, te verlengen tot 1 Januari 1918. Vqlkszangdenonstratlt. Biykens achterstaande advertentie zal de afdeelicg den Helder van de Nationale Vereenigiug voor den Volkszang, bij gunstig weder, Donder dagavond aan het strand te Huis duinen een zangdemonstratie hopden. Hierby is medewerking tqegezogd van dq muziekvereeniging „Wip- nubst" direptie Jb, ter Hall. terwijl ook dé heer Boon van Huisduinen zyne hulp toezegde. De toegang is kosteloos; tekstboekjes zullen op het terrein te verkrygen zyn. Vaanbrand Orante. Wy herinneren er aan, dat heden en morgen de lyaten voot tjén veen brand in Drente wqrdén gepresenteerd; Men atpre d§ dames niet zonder eeu gift van de deur. Dulnkar'a Woningbureau. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op het alhier bestaande „Duinker's Woningbureau", dat reeds sinds geruimen tyd bestaat, dop'a dat biykbaar nog niet by iedereen bekend is. Het bureau zorgt vopr het Huren en verhuren van groote burgerhuizen en bovenhuizen. De meeste Huiseigenaren hebben hun te huur staande en oventueel te huur komende huizen by dat bureau Inge schreven, waardoor het speciaal voor officieren hier te lande als in de koloniön verblljvenden gemakkeiyk is, bij overplaatsing naar hier, de bemiddeling van dat bureau in te roepen. Bratlfloatlln paraonaal gaafabrlali aa watarlaldlng. B. en W. stellen aan den Raad voor het personeel der gasfabriek on waterleiding eenige gratificatiën toe- tokennep. Door verschillende omstandigheden heeft het administratief personeel der gasfabriek en waterleiding gedurende de eerste maanqep van dit jaar buiten de gewone kantooruren verschillende werkzaamheden moeten verrichten, zeggen zy in hun advies. In overeenstemming met het advies der Commissie van Bystand in het

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2