HELDERSCHECOURANT Do Pink Pillen zullen i ninigo millioenen verschaflen. Hotel Bellevue. Vrouwen behooren niet No. 4793 ZATERDAG 23 JUNI 1917 46e JAARGANG Op- in ondergang fan Zon an Maan an tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). M»n Zon yr#tor Juni op: onder: op: ondor: v.m.:njn. Zondag 24 m. 9.60 a. 11.35 4.39 9.25 11.40 0.10 Maandag 86 10.68 11.49 4.89 9.26 0.10 0.46 Dinsdag 26 a. 0.6 m. 0.2 4.40 9.24 0.46 1.— Woensd. 27 1.14 0.16 4.41 9.24 1.26 1.26 Dondtrd. 28 2 35 0 88 4.42 9.24 2.10 2.15 Vrijdag 29 3.83 064 4.43 954 8.6 8.16 Zaterdag 30 4.64 1.- 4.44 9.24 4 6 450 Gasmisère. In ons vorig nummer publiceerden wij een ingezonden stuk van een lezer, die zich beklaagde over de huidige gasdistributie. Wij gaven dien lezer den raad de nieuwe regeling eens af te wachten. Immers, zü be doelde een beter en billijker verdee ling van den beschikbaren voorraad gas en wjj meenden, dat zyaan vele klachten tegemoet zou komen. Sedert dien is met de toezending der distributiekaarten een aanvang gemaakt. En reeds ontvingen wü van verschillende zijden klachten over de absoluut onvoldoende hoeveelheden, die beschikbaar worden gesteld. Op zichzelf zou men zich, bij werkelijke tekorten, natuurlijk bij zoo'n feit hebben neer te leggen, maar men wijst ons juist op andere plaatsen, waar meer en soms zeer veel meer beschikbaar wordt gesteld dan hier het geval is. Een inzender schrijft ons: „Geen sterveling kan rondkomen met een zoo miQiem rantsoen," en hij zendt ons de regeling, zooals die van Juli af vigeert in de gemeente Leeuwarden, en waaruit wü hieronder het voor naamste afdrukken. Ea de inzender eindigt aldus: „Met betrekking tot de steenkolen- distributie worden alle gemeenten door het Rijkskolenbureau met dezelfde maat gemeten. Ik moet dus wel tot de conclusie komen, dat Leeuwarden dubbel zooveel gas uit de kolen weet te balen als den Helder." Een nog krasser voorbeeld ia Bussum. Deze gemeente stelde als minimum verbruik vast voor Juni en Juli 40 Ms., voor Augustus 45 M'., als absoluut maximum 150 M8., waar bij dan licht en kookgas niet gesplitst zün en dus, evenals trouwens hier het geval is, de totale hoeveelheid zoowel voor licht- als .voor kookgas kan worden gebruikt. Nu is Bussum eene gemeente, die Ingezonden mededootlng. De Pink Pillen zullen u de milli oenen roode bolletjes verschaffen, noodig voor uw blosd opdat dit voldoende rfjk zij.. Het bloed stelt zich niet tevreden met een bescheiden welstand, het eischt overvloed, een overvloed die altijd op dezelfde hoogte wordt gehouden. Dit is de eenige voorwaarde waarop het u de gezondheid zal geven. Om uw bloed zijn rijkdom te doen bewaren, die, dit moet gü niet vergeten, zeer spoedig bederft onder de verschillende invloeden waaraan wü zü'n blootgesteldver moeienissen, zorg, verdriet, guur weer, is het voldoende dat gü regel matig, vooral bü de seizoenwisse lingen, een kuur met de Pink Pillen doet. De Pink Pillen zyn bü uitnemend heid de hersteller van het bloed, dat zü zuiveren en waarvan zü de kracht onderhouden. De Pink Pillen zün eveneenB een machtig versterker van de zenuwen. Die heratellende en versterkende eigenschappen, die zij in een zeer hoogen graad bezitten, maken haar tot het werkdadigate middel in alle ziekten, aandoeningen of storingen die tot oorzaak hebben een verslap ping van het bloed of een verzwak king van het zenuwstelsel, zoo als bloedarmoede, zenuwziekten, rheuma- tiek, algemeene zwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar b. t 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade 814, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bü Alb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. BUIS, en verder bü verschillende Apothekers en goede Drogisten. FEUILLETON. DE GEVANGENE VAN ZENDA. Ik wilde haar toeroepen „deDk er aan," maar ik dorst niet ge lukkig maar, want een oogenblik later kwam een man naast baar staan. Hü trachtte zün arm om haar middel te slaan, maar zü onttrok zich daar en ging tegen de luiken leunen, zoo dat ik nu haar profiel zag. De man was Rupert. Hij lachte zachtjes, toen bü zün hand naar haar uitstrekte. „Zachtjes, zachtjes," mompelde ik. „Gij 2qt er te vroeg by, mün jongen.' Hü boog zijn hoofd tot het hare. Ik geloof, dat by baar iets toe fluisterde, want ik zag haar op de gracht wüzen en hoorde haar zeggen „Ik gooide mü liever hier uit het venster." Hy keek naar het water. „Dat s koud," zei hü- „Kom An- toinette, meent gü het?" Zü gaf, zoover ik hoorde, geen antwoord. Op de manier van een bedorven kind ging hü door: „Vervloekt z(j Zwarte MichaelIs de prinses niet genoeg voor hem? Moet bij alles hebben? Wat duivel ziet gü toch in hem?" Als ik hem zou vertellen, wat gy zegt begon zü. „Wel, vertel het hem," zei Rupert onverschillig; en op haar toekomende, voor een zeer groot gedeelte bestaat uit rijke Amsterdamsche forensen, welke in het z.g. „Spiegel" aan de overzüde der spoorlün fraaie villa's bewonen. Er zün een paar wüken in het oude deel van het dorp, die minder welvarend zjjn, maar het overgroote deel der bewoners behoort tot de gegoeden en de rüken.En het is duidelük dat in een dergelüke gemeente, met woningen van een groot aantal ka mers, ontzaglük op het gas bezuinigd kan worden. Niet slechts 85°/0. maar wel 50 en 60% als het moet, terwül zy, ondanks die bezuiniging, nog de beschikking houdt over een hoeveel heid gas als boven is aangegeven. Ia gemeenten als Bussum, Baarn, Hilversum, den Haag enzoovoort, waar luxe is en rykdom, waar men dus naar verhouding veel meer grooter huizen bewoont, kan men met het grootste gemak 35 00 m00r bezuinigenin Den Helder en over 't algemeen in plaatsen, waar veel fabrieken zün en waar de bevolking voor het grootste deel uit arbeiders bestaat, kan dat niet. Ea het is de groote fout van den Minister, dat hy dergelüke gemeenten over één kam scheert met de rakere en ook voor haar een bezuinigiDg van 85% ver langt. Er ia nog maar een klein gedeelte van de distributie-kaarten verzonden, nu wy dit schrijven, en reeds komen we zeiden het boven - uit allerlei kringen de klachten over de absoluut onvoldoende hoeveelheden, die ver strekt worden. Men weet het uitgangs >unt van de gascommissiede ver- iruikers worden ingedeeld naar hun huishouden, en het minimum ver- menig vuldigingscyfer is 1, vervolgens klimt het tot 1,2 1,8 1,4 enz. En de beschikbare hoeveelheid voor hen, wier vermenigvuldigingscüfer 1 is, is 16 M. kookgas en 3 M. lichtgas. Wü hebben hier nu een drietal kaarten vóór ons liggen. De eene is van een gezin van slechts twee per sonen, die met een minumum gas verbruik van twee pitten toekomen, n l. 1 voor het lichtgas, 1 voor het kookgas (een enkele maal 2). Wasch wordt buitenshuis behandeld. Dit ge zin ontvangt 8 M. licht- en 19 M. Rook gas voor Juni. Een tweede gez'n van drie perso nen en eene dienstbode, ontvangt dezelfde hoeveelheid kookgas, slechts voor lichtgas krügt het (voor de dienstbode) meer, aizoo SM.-f-%X 8 afgerond tot 2, totaal 5 M., ter wül het bovendien 3 M. voor een bad krügt. Een derde gezin, bestaande uit drie personen en beschikkende over drie comforen, ontvangt voor Juni en Juli 5 M. lichtgas en 22 M. kookgas. Nu is die verdeeling van licht-en kookgas op de kaart alleen admini stratief. Da verbruiker behoeft zich daaraan niet te storen, hü kan de geheele hoeveelheid tezamen tellen en verbruiken, betzü als licht-, hetzü als kookgas. En de kans is zeer groot, dat menigeen dezen winter in het donker mag blüven zitten, omdat hü op geen stukken na met zün gas toekomt. Wat begint iemand, die gewend is zijn wasch in huis te be handelen en di9 toegewezen krijgt eene hoeveelheid van nog geen meter per dag f Daarvan moet hijeten koken, thee en koffie zetten, melk koken, warm water maken om af te wasjchen Om van de verlich ting züner woonkamer maar niet te spreken. Wat begint hij, in de don kerste maand van het jaar, December, met 47 M. gas Hy moet dan, als hü geen petroleum heeft, in het donker gaan zitten, den ganschen lieven winteravond lang. Waarlük, deze nieuwe regeling is een paskwil, zy moet hoe eerder hoe liever herzien worden, nu is het ten minste nog zomer en kan men zich nog eenigszins redden. Maar zoodra dagen kotten begint de misère. Wü hebban overigens ons laatste woord hierover nog niet gesproken en komen binnenkort met gegevens uit andere gemeenten, op de zaak terug. Voor het oogenblik volge hier het voornaamste uit de Leeuwarder regeliDg, die zich ook reeds in af wachting van de Rükaregeling, bezig heeft gehouden met eene regeling voor de brandstoffen, iots, wat wij hier nog missen. Het aantal reclames en klachten zal, vreezen wy, legio zyn. Men richte deze niet aan de gasfabriek, maar aan de Brandstofcommissie, Kanaalweg 79. Maximum Rantsoenen Gas, Electricfiteit en vaste Brandstof te Leeuwarden voor huiselijk gebruik, voorlooplg vastgesteld met Ingang van 1 Juli, In afwachting eener nadere regeling door de RIJks-Kolon-DIstrlbutla. Voor hen, die geBn gas- an goen elactriciteltverbrulker zijn. Vaste brandstof: woning met 1 haardstede 2 H.L, cokes per maand; woning met 2 haardsteden 2 H.L. cokes per maand; woning met 3 haardsteden 21/, H.L. cokes per maand; woning met 4 haardsteden 2% H.L. cokes per maand; woning met 5 en meer haardsteden 3 H.L. cokes per maand; Voor hen, die alleen lichtgas hebben. Gas 40 pet. van het normaal ver bruik. In alle geval mag worden verbruikt in Juli 6 M8.in Augustus 9 M8. en in September 11 Ms. Vaste brandstof als voor hen, die geen gas- en geen electriciteitver- bruiker zün. Voor hen, die allsen kookgas hebban. Gas 80 pet. van het normaal verbruik. In alle geval mag worden verbruikt in ieder der maanden Juli, Augustus en September 35 Ma. Geen vaste brandstof tot 1 October. Voor hen, dis kookgas en lichtgas hebben. Gas 76 pet. van het normaal verbruik. In alle geval mag worden verbruikt in Juli 40 M1., in Augustus 44 M8. en in September 46 M8. Geen vaste brandstof tot 1 October, enz. N.B. 8 H.L. cokes 2 H.L. an- tbraciet, 2 H.L. eierkolen, 150 K.G. bruinkolenbriketten, 400 turven. De legerberichien van 20 en 21 Juni. Van het W e s t e 1 k front. Volgens het Fransche communiqué van den 20sten hebben de Duitschers na een krachtig bombardement de Fransche stellingen tusschen de Aillette en de molen van Laflfaux aangevallen. Baarbü slaagden zy erin vasten voet te krijgen in een deel der voorste loopgraven by Vauxaillon. Een aanval van den vüand ten O. van Filain mislukte. Latere berichten maken melding van scherpe aanvallen der Duitschers om hot bü Vauxaillon veroverde terrein Uit te breiden. Evenwel zonder succes. Daaren tegen slaagden de Franschen erin een van het verloren terrein te her nemen. Men verwacht echter nieuwe, grootere inspanning van de Duit schers. In Champagne maakten de Fran schen eenige vorderingen ten ^ï.O. van den Mont Cornilet. Hierby werden Duitschers gevangen genomen en 5 machinegeweren vermeesterd. Volgens het Duitsche legerbericht werden de stellingen der Franschen bü Vauxaillon over een breedte van 1500 M. bestormd. Meer dan 160 ge vangenen en 15 machinegeweren vielen in handen der Duitschers. He vige tegenaanvallen werden door de Franschen ondernomen, doch alle afgeslagen. Ten N. W. van Hurtebisse tracht ten de Franschen na krachtige artil lerievoorbereiding tot den aanval over te gaan. Door het vuur der Duitsche artillerie werd evenwel de aanval reeds in den aanvang gestuit. Van het Italiaansch-Oos- tenrüksche front. Naar uit Rome wordt gemeld, be gonnen de gevechten die ten doel hadden de hoogvlakte van Asiago te heroveren reeds op 10 Juni. Dien dag werd door Alpenjagers den piek van hoogte 2101 van den Ortigaraberg bezet. Leze overwinning werd be greep hü haar vast, kuste haar, en zei lachend „Dat moogt ge hem vertellen." Zoo ik mün revolver bü my gehad had, zou ik groote bekoring gehad hebben er gebruik van te maken. Nu mü deze bekoring bespaard werd, beloofde ik hem voor dezen schurken streek nog een extra belooning. „Kom," zei Rupert, „hü geeft er toch niets om. Hü denkt toch maar alleen aan de prinses en spreekt over niets dan om den tooneelapeler den hals af te snüden." Was iets meer waar? „En als ik het voor hem klaar speel, wat denkt gü, dat hij my beloofd heeft?" De ongelukkige vrouw hief haar handen boven haar hoofd. Was het in gebed of uit wanhoop? „Maar ik heb geen zin in wachten," zei Rupert; en ik zag, dat hij haar opnieuw aanraakte, toen er een deur geopend werd en een harde stem zich deed hooren: „Wat doet gü hier, münheer?" Rupert keerde zich om, boog diep, en zei brutaal „Uwe afwezigheid verontsehul- digen, Hoogheid, kon ik de dame alleen laten?" De nieuw-gekomene was Zwarte Michael. Ik zag hem, toen hü naar het venster kwam en er Rupert bü den arm greep. „De gracht kan meer bevatten dan den koning," zei by met een betee- keniavolle beweging. „Bedreigt Uwe Hoogheid mü?' vroeg Rupert. „Een bedreiging is een grootere waarBcbuwing dan de meesten van mü krygen." „Wat," merkte Rupert op. „En Rudolf Rassendyll heeft al meerdere bedreigingen ontvangen en leeft nog." „Is het mün schuld, wanneer myn dienaren falen?" vroeg Michael toornig. „Uwe Hoogheid heeft geen kans geloopen te falen," schamperde Rupert. Onomwonden werd hem hier ge zegd, dat de hertog het gevaar ont week. Zwarte Michael bezat evenwel zelfbeheerscbing. Ik durf zeggen, dat hü woedend werd het speet mü zeer, dat ik hun aangezichten niet beter kon waarnemen maar zyn stem was even rustig, toen by ant woordde „Genoeg, genoeg. Wü moeten niet twisten, Rupert. Zyn Detchard en Bersonin op hun post?" „Ja, münheer 1" „Ik heb u niet meer noodig." „Ik ben niet vermoeid," zei Rupert. „Ik verzoek u ons alleen te laten," zei Michael ongeduldig. „Binnen tien minuten zal de brug teruggedraaid worden, en ik veronderstel, dat gy er geen lust toe gevoelt om naar uw bed te zwemmen." Rupert verdween. Ik hoorde de deur open en dicht gaan. Michael en Antoinette de Mauban bleven achter. Tot mün Bpyt sloot de hertog het venster. Hü sprak nog ongeveer twee minuten met haar. Zü schudde het Ingezonden mededeellng. Helder. Telef. 49. Café-Restaurant. Aangenaam gelegen in het centrum der stad. Riant uitzicht in het Julianapark. Tulnbezoek »ar aanbevolen. AMSTEL- en HAANTJESBIEREN. Gewone Consumptieprijzen. haald tegen een zeer verwoeden te genstand van den vüand, en er moes ten groote terreinmoeilykheden over wonnen worden te midden van steile kale rotsen, geweldige gaten enz. De stelling, die de vijand op de hoog vlakte tusschen den Val d' Assa en het massief van den Limadodici be houden had, wordt gevormd door een reeks van geweldig versterkte spillen. De Ortigaraberg was de Noordelüke spil van dit geweldige verdediginga- stelsel en de verbinding tusschen de verdedigingswerken van de hoogvlakte en dio van den Val Sugna. Reeds in den nacht van den lSden trachtten Oostenrükers de stelling op de hoogte 2101 te hernemen. Zy richtten er hun onafgebroken verwoede aan vallen op tot aan den middag van den 15den. Al deze aanvallen werden gefnuikt. In het gevecht van den 19en werden 936 man gevangen genomen. Aan het gevecht werd door niet min der dan 145 vliegtuigen deelgenomen, waarvan er slechts twee licht werden beschadigd. Het Oostenrüksche bericht meldt dat op de hoogvlakte van de Zeven Gemeenten Woensdag betrekkelüke rust heerschte. Het aantal gevangenen dat hier sedert 10 Juni werd gemaakt bedroeg 650. Bovendien werden 7 machinegeweren vermeesterd. Op z*s. Naar van Duitsche züde wordt gemeld, werd ten N. van Duinkerken een Engelsch patrouillevaartuig door lichte Duitsche strüdkrachten in den grond geboord. De bemanning werd gevangen genomen. Di duikboot- en mljnoorlog. Het offlcieele Duitsche bericht meldt, dat in het Kanaal een aantal schepen, te zamen metende 31.800 ton in den grond werden geboord. Volgens een berlcLt uit Madrid heeft Zondag op eenige mijlen van San Sebastian een gevecht plaats gebad tusschen eeD Fransch stoom schip van 4200 ton en een Duitsche duikboot. Toen de duikboot half ondergedoken was, werd ze door een granaat getroffen en zonk het vaartuig. Het stoomschip „Anjou", dat drü- vendo mijnen in de golf van Gascogne onschadelijk moest maken, is 17 dezer op een dier müoen geloopen en ge zonken. Zeven mannen werden door de ontploffing gedood. Benghazi beschoten. Naar van Duitsche zyde wordt medegedeeld, heeft een duikboot op 30 Mei de Italiaansche vestiDg Ben ghazi, op de kust van Noord-Afrika, met 40 granaten beschoten, en de havenwerken alsmede het draadlooze station met goed gevolg onder vuur genomen. Nog geruimen tüd na het bombardement was een hevige brand in de stad zichtbaar. Amerika an de neutralen. Naar d.d. 21 Juni uit Londen aan het Hbl. wordt gemeld is President Wilson van plan om dadelyk van de machtiging, hem door het congres inzake het regelen van den uitvoer geschonken, gebruik te maken. Hü zal een Raad voor den uitvoer be noemen, die tot taak krügt den uit voer van levensmiddelen en andere producten naar de neutrale landen te beperken en voorraden op te stapelen voor den uitvoer naar de geallieerde landen. De nieuwe maatregelen zullen deze week waarscbünlyk reeds in werking treden. Dan zullen geen goederen de Vereenigde Staten kun nen verlaten zonder een consent van den Raad voor uitvoer, die een vér strekkende macht zal hebben. Men verwacht dat de uitvoer naar de neutrale landen tot hetallernood zakelijkste beperkt zal worden om zooveel te meer levensmiddelen ter beschikking van de bondgenooten te kunnen stellen. Uit Engeland. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 291 tegen 25 stemmen besloten, dat de leeftüd voor de kiesgerechtigde vrouwen 80 jaar zal zün. Socialistische conferentie te Londen? Naar de „Daily Telegraph" meldt, zal het vsrmoedelük gevolg van Henderson'8 reis naar Rusland zün, dat een conferentie van socialisten uit de geallieerde landen te Londen zal worden büeengeroepen. De revolutie In Rusland. Naar berichten uit St. Petersburg melden hebben de kozakken uit ge heel Rusland een congres gehouden waaraan ook leden van den Rijksraad en van de Doema deel hebben ge nomen. Op dit congres werd krachtig aangedrongen op bet herstel van de discipline en de houding van Lenin en diens aanhangers verraad tegen over de jonge vrijheid genoemd. Aan de regeering werd verzocht een apart Kozakkenleger te vormen. In Tomsk is de staat van beleg afgekondigd. Dit was noodig om aan de vele moorden en diefstallen die door vrügelaten misdadigers werden bedreven een einde te maken. Meer dan 1500 personen aan wie amnestie was verleend zyn weer gevangen genomen. Bovendien werden op an dere plaatsen nog 800 misdadigers aangetroffen. Bü de gevangenneming werd verzet geboden met het gevolg dat20men- schen gedood werden. Volgens een bericht uit Kopenhagen is aldaar uit Haparanda bericht ont vangen, dat Finland met hongersnood wordt bedreigd. Dit is aan de Russi sche regeering medegedeeld, met het verzoek de Russische troepen terug te roepen of anders koren uit Rusland te zenden. Uli Griekenland. Langzamerhand worden groote stukken Grieksch grondgebied door de geallieerden bezet. Naar uit Athene wordt gemeld, Is dit reeds het ge val' met geheel Thessaliö, het district Korinthe en een deel vanPhocea. In den Piraeus zyn Engelsche, Fransche en Russische troepen ontscheept. BINNENLAND. Da schaapvaart. Da vier naar.Ned.-Indiö onderweg zünde schepen van de stoomvaart- maatachappü Nederland, de Riouw, de Boeroe, de Banka endeKangean, zyn door de regeering gerequireerd om ryst te laden in Birma, zoodat vóór November geen enkel schip van deze maatschappü in Nederl.-Indié voor Nederland zal laden. Da „Boston" onderzocht. Donderdagmiddag is de „Boeton" van de My. Nederland in volle zee, ongeveer ter hoogte van Egmond, aangehouden door een Engelsche duikboot. De „Boeton", geladen met circa 80.000 balen rijst, was Donderdag middag 2.30 tot op ongeveer 7 mijlen uit onze kust nabij Egmond gekomen toen een duikboot op eenigen afstaud een waarschuwingsschot loste in de richting van het stoomschip. Onmid- dellyk deed de gezagvoerder zün schip stoppen, om, indien door den buikbootcommandant inzage der pa pieren verlangd werd, deze te toonen. Aanvankelük waren de zeelieden van meening met een Duitsche duikboot te doen te hebben, doch toen deze meer nabü gekomen was zag men dat bet er een van Britsche natio naliteit was. Eenige oogenblikken later kwam een officier van de duik boot aan boord van de „Bo6ton" en voerde een gesprek met den gezag voerder. Men scheen van plan te zyn het stoomschip op te brengen. Van de duikboot gaf men order, dat de „Boeton" zou medestoomen hoofd en hü keerde zich opgewonden om. Zü verliet het venster. Nogmaals hoorde ik het sluiten der deur, en toen sloot Michael fle luiken. „De GautetI De Gautetl" hoorde ik van de brug. „Zoo ge geen bad wilt hebben eer gü naar bed gaat, kom dan! Het was Rupert's stem. Een oogen blik later zag ik hen beiden op de brug. Rupert had de Gauteteenarm gegeven, en midden op de brug bleef hü met zün vriend staan en zag naar het water. Ik trok mü zoover moge lük in de schaduw terug. Toen nam Rupert van De Gautet een fleschj die deze bü zich droeg en zette ze aan zün lippen. „Er is byna niets in," riep hü ontevreden, en smeet ze in;het water. Ze viel, te oordeelen naar het ge luid en de kringen van het water, ongeveer een meter van de buis in de gracht. Daarop nam Rupert zün revolver en begon er op te mikken. De twee eerste schoten misten de fleseh, maar raakten de buis. Het derde verbrijzelde de flesch. Ik hoopte, dat de herriemaker nu tevreden zou zijnmaar hü schoot zün revolver nog geheel op de buis af. „Sluit de brug," riep, tot mün geruststelling, een stem. Rupert en de Gautet liepen nu snel heen. De brug werd terugge draaid en alles werd stil. Het sloeg kwart over een. Ik stond op, rekte my eens uit en geeuwde. Ongeveer tien minuten zullen er voorbügegaan zün, toen ik rechts van mü een zacht geluid hoorde. Ik keek over de buis heen en zag een donkere figuur staan op het pad, dat naar de brug leidde. Het was een man. Uit zün onverschillige houding maakte ik op, dat het Rupert zün moest. Hü had een Babel in zyn handen en bleef een paar minuten onbeweeglük staan. Wilde gedachten gingen mü door het hoofd. Waar ging de jonge schurk nu op uit? Toen lachte hü zachtjes in zich zelf, keerde zich naar den waterkant, deed een stap in mün richting, en begon, tot myne verwondering, naar beneden te klau teren. Ik begreep oogenblikkelyk, dat daar treden in den walmuur moesten zün. Zü waren ongeveer dertig centi meter hoog. Rupert zette nu zyn voet op de laagste trede, nam daar zün sabel tusschen zün tanden, en begaf zich geluidloos in het water. Wanneer het alleen om myn leven gegaan zou zün, dan zou ik hem tegemoet gezwommen zün. Gaarne zou ik met hem gekampt hebben met het staal, in een mooien, helderen nacht en niemand om tusschenbeide te komen. Maar de koning! Ik be dwong mij zelf en volgde hem met de grootste belangstelling. Hy zwom zacht en bedaard naar de overzüde. Daar waren ook treden in den muur en hü besteeg ze. Toen hü nu op het pad was bü de open getrokken brug, voelde hy in zyn zak en haalde hü iets te voorschüu. Ik hoorde hem de deur openen. (Wordt ve volgd). en reeds was het stoomschip een eind westwaarts, toen twee torpedo booten full speed op de „Boeton" en duikboot kwamen afstoomen. Deze bleken eveneens van Britsche nationa liteit te zün. Na eenige onderhande lingen tusschen den commandant der oorlogsvaartuigen gingen zy er toe over, niet verder met het stoomschip door te stoomen, doch daar ter plaatse bet te onderzoeken. Alle scheeps papieren werden grondig doorgezien evenals de passen der opvarenden. Toen bleek, dat de lading rijst in Eogelsch-Indische havens was inge laden en voor Amsterdam bestemd was, kreeg de gezagvoerder toestem ming de reis voort te zetten. In middels waren twee Nederlandsche torpedobooten, welke op een draadloos bericht van de „Boeton" ter hulp kwamen, in de nabyheid gekomen. Het schip was echter reeds vrüge- geven, zoodat onze schepen wederom met de „Boeton" konden terug- stoomen. Het onderzoek en oponthoud door de Engelachen veroorzaakt duurde twee volle uren. De „Boeton" is niet in Halifax of een andere Engelsche haven voor het gewone onderzoek binnen geweest. Onze vlsscherlj. Het hoofdbestuur van de Reeders- vereeniging voor de Ned. Haring viBScherü heeft van het Engelsche Gouvernement telegrafisch mededee- ling ontvangen, dat het geheel accoord gaat met de overeenkomst tusschen de Duitsche regeering en dereeders- vereeniging, voor zoover betreft de regeling van de versch visscherü. Ten aanzien van de regeling voor de uitoefening van de haringviascherü worden de onderhandelingen met de Engelsche regeering nog voortgezet. Van den uitslag van deze onder handelingen hangt hot in stand blü ven der Duitsche overeenkomst geheel af. In ieder geval zal vóór 1 Augustus van uitoefening der haringvisschery wel geen sprake kunnen zün. Dc staking te Rotterdam. Na de conferentie tusschen den mi nister van Handel en Ny verheid met de afgevaardigden der bootwerkers organisaties, heeft de minister ge confereerd met den waarn. burge meester van Rotterdam en de ver tegenwoordigers van werkgevers in het scheepvaartbedrüf. Als resultaat van beide büeenkom- sten heeft de minister medegedeeld zün medewerking te willen verleenen voor bet totstandkomen van een havenreserve groot 4500 man In maximum, waarbü aan degenen die tot de havenreserve zullen behoóren uitkeerlngen worden gegeven van: Voor een ongehuwde flO.—voor een gehuwde f15.—met een kin- derbyslag van f 1 per kind tot een maximum van f8, en voor werkda gen een extra-toelage tot een maxi mum van f 3, tot een totaal maximum van f 18, alle bedragen bedoeld per week. In de mededeeling waarbü demi- nister toezegde zün medewerking te verleenen, vestigde hü er echter tevens de aandacht op, dat de ophef- fing van de staking! een landsbelang was, vooral met het oog op de lossing van Chili salpeter en landbouwwerk tuigen, en drong de minister erop aan, dat ten spoedigste onderhande lingen met de scheepvaartvereeniglng gevoerd zouden worden. Donderdagavond vergaderden de stakende bootwerkers te Rotterdam. Hier werd door den heer Heükoop de tot stand gekomen regeling uit eengezet. Verschillende andere spre kers voerden hierover het woord, waarbü allen als hunne meening te kennen gaven, dat de verkregen gunstige regeling zonder meer kon worden aanvaard. Hiertegen kwam echter eenig verzet. Sommigen wenschten dat men eerst ervan verzekerd moest zün, dat het door de staking verbeurde loon zou worden uitbetaald, doch door het bestuur werd medegedeeld, dat dit niet opging, en dat men zich dit offer moest getroosten. Hierover ontstond nog eenige discussie maar ten slotte werd de staking toch op geheven verklaard. Da staking ta Haarlan. Algemeen is de staking der mün- werkers nog niet. Volgens een me dedeeling van den Christelijken myn- werkersbond achtte deze de houding van den Algemeenen Myn werkersbond van dien aard, dat bü met bet be stuur van laatstgenoemden bond geen overleg meer wenscht te plegen. Van de Christelüke arbeiders hebben zich enkelen bü de staking aangesloten^ vermoedelijk uit vrees voor molesta tie. Volgens bericht van een verslag gever van het Hbl. omvat de staking 75 k 80% van het aantal münarbei- ders. Wat deze staking voor de kolenpro ductie beteekent bewyst het feit, dat terwül in den laatsten tüd normaal 885 10 ton-wagons per dag uit Limburg vertrokken, Donderdag slechts 85 wagons zün weggegaan, die dan nog een groot deel van de nachtproductie (waarbü nog niet gestaakt werd) om vatten. In de geheele münstreek is extra militaire versterking. Op de lyn van Sittard naar Heerlen waren alle sta tions militair bezet. Oprichting hoogoven enz. Is het Hiagacha Correspondentie- bureau wel ingelicht, dat moet voor de eventueele oprichting hier te lande van een hoogoven ataal- en walswerk, waarover Woensdag belangrijke be sprekingen hebben plaats gehad tus schen de regeeriDg en vertegenwoor digers van nüverheid en bankwezen, een kapitaal, van 25 30 millioen gulden benoodigd zün. Do afschaffing van dan bakkeranaehtarbeld. Naar „Het Volk" verneemt is de Raadscommissie voor de strafveror deningen te Amsterdam in de eerste lezing gereed met een voorstel, dat binnenkort verwacht kan worden, waarbü de bakkers nachtarbeid zal worden afgeschaft. Ook te Alkmaar heeft de commissie voor de strafverordeningen een ont werp-verordening vastgesteld. Hierbü wordt verboden het verrichten van bakkersarbtid tusschen 9 uur des avonds en 6 uur van den d3aropvol- gmden voormiddag. Tevena ia het broodvervoer verboden .vóór des mid- davs 12 uur. Het arbeidsverbod geldt niet voor Zaterdagmorgen van 4-6 uur en voor bakkerijen onder rabbinaal toe zicht voor Vrijdagmorgen van 4-6 uur. Overigens wordt aan B. en W. de bevoegdheid toegekend, al dan niet voorwaardelük, ontheffing te verlee nen in eenige in de verordening aan gegeven gevallen. Da moord In de Alexandorkazerno te dan Haag. Naar wü in ons vorig nummer mededeelden werd bij Heerlen aange houden een zekere Jelle Schaap, ver dacht van den moord op den adju dant onderofficier Galle te den Haag. Naar het Hbl. verneemt, hebben de verschillende nasporingeD echter niet veel licht in deze zaak gebracht. Wel werdon op de jas van 8. bloedvlekken gevondeD, doch een scheikundig on derzoek zal nog moeten uitmaken of men "hier met menschenblnert te doen heeft. Ook het verhoor dat 8. na z(jn arrestatie onderging, waarby hij als reden voor zijn poging om over de grens te vluchten opgaf devreesom als deserteur te worden gearreateerd, hebben de tegen hem gerezen ver denking niet versterkt. S. ontkent alle schuld aan deze misdaad. Onwillige boeren. In het „Zeeuwsch Landbouwblad" richt de be$r Van Vredenburgb, als voorzitter der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappü, de volgende krasse waarschuwing tot de Zeeuwsche boeren „Van verschillende züden bereiken mü berichten, dat m6n zich aan het zaaiverbod niet stoort en kalmweg in overtreding is. Zoo met uien, vlas, kool, enz. Heeft men eene vergunning van den burgemeester, men "aenkt, dat dit voldoende is, doch vergeten wordt hetgeen ik reeds vroeger heb geschreven, dat dezevergunningen van nul en geener waarde zgn, zoo de opgaven valsch zün. Aan hen, die in overtreding zün, een laatste waarschuwingploeg hetgeen gü niet hebt mogen zaaien om en zaai bruine boonen. Het kan nog. Straks gaan de kontroleurs rond en zonder aanzien des persoons zal opgetreden worden. De minimum- prüzen voor de gewassen, noodig voor ons vaderland, zijn mooi, voor overtreders is geen excuus en zal ook zonder pardon gehandeld wordeD. Behalve de straffen bü de distributie- wet bepaald, worden de overtreders van de veilingen geweerd, dit ook volgens het verlangen van den minister. .Het is my, als voorzitter der Z. L. M-, aangenamer, dat 100 landbou wers op het laatste oogenblik zich nog bedenken, dan dat er één gesnapt wordt. Nogmaals, zoo gü niet zuiver staat, het is nog niet te laat. Weesteerlük." Het kwaad moet al erg züö, als het aldus bestreden moet worden. Maar zelfs al geven de boeren nu gehoor aan dit bevel en ploegen zij den boel weer om, dan leverde de grond tot heden niets op en is alles wat er tot heden aan is gedaan weg gegooid. („Volk".) Een 17-Jarige moordenaar. Tegen den 17 jarigen Petrus van Eekelen uit Nispen, die vörleden najaar zijn grootvader in den stal met den bül doodsloeg en zyn grootmoeder al het aanwezige geld afperste onder bedrefging baar anders ook te ver moorden, werd door de rechtbank te Breda zes jaren gevangenisstraf ge öischt. Een wanhoopsdaad. Tusschen 's Heereuberg en Emme rik heeft zich een Duitscber, toen hem door den schildwacht het passeeren der grens werd belet, met een revol ver doodgeschoten. De man bleek in het bezit van meer dan 160 000 mark. Ingezonden mededeellng. aan rugpijn, pijn in de lendenen en zijdenduizeligheid en matheid te lijden. Nierkwalen komen bü vrouwen maar al te vaak voor. Haar leefwüze binnenshuis, zorg voor de kinderen en voor het welzüo van anderen leiden tot verzwakking der nieren. Bovendien zün er kritieke tüden in het leven der vrouwen, wanneer zich veranderingen voordoen, die de nieren met veel extra werk overladen. Aanvallen van rugpijn, hoofdpün, duizeligheid, zenuwachtigheid, ter neergeslagenheid en waterstoornissen volgen dikwüis, en spoedige behan deling is noodzakelük om niergruis, waterzucht, of rheumatiek te voor komen. Foster's Rugpün Nieren Pillen heelen de nieren en helpen baar om de urlnaire vergiften te verwüderen, die zoovele vrouwen zwak, ziek en ellendig maken. Dit geneesmiddel geneest niet alle kwalen, maar dient uitsluitend voor nier- en blaasaan- doeningen. Het verdient voorts aan beveling om minder zwaar te eten, meer te slapen, vaker te rusten, overvloedig zuiver water te drinken, en te zorgen Yoor meer lichaams oefening in de buitenlucht. Hoedt u voor namaak. Elke echte, doos draagt de bandteekening van James Poster. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zün te den Helder verkrygb. bü Alb. ten Klooster, Keizeratr. 93. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postw. a f 1-76 p. doos of/" 10.- p. zes doozen. (42).

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1