DE OORLOG. Beperkte dienstregeling Hollandsche Spoor, j r Vereenigde Vergadering Troonrede, Van het Westelijk front. Berlyn, 27 Juni. In de ochtenduren werden sterke Engelsche strydkrach ten die op de bocht over Lens aan vielen onder zware verliezen afge slagen. In hot voorterrein ter weers zijden van den weg Atrecht-Lens zette de vijand zich vast. Bij Fontaine zijn verscheiden vij andelijke aanvallen afgeslagen. Berlijn, 27 Juni. Wy hebben de havenwerken van Duinkerken onder zwaar vuur genomen. Bij Fontaine worden de gevechten verbitterd voortgezet. Alle pogingen der Engelachen om de plek, waar ze waren binnengebroken, door het op voeren van sterke reserves te behou den, ia, een onbeduidend stuk daar gelaten, mislukt. Parijs, 27 Juni. De Duitschers heb ben geen enkele maal meer ge tracht, de stellingen te hernemen, die de Franschen hun 2B dezer ont rukten. Volgens nieuwe inlichtingen ia er onder de verdedigingswerken, dien dag door de Franschen be machtigd, een hol van gemiddeld over de honderd meter breedte cn met een diepte van ongeveer 300 meter. Het was in niets meer of minder dan een fort herschapen. Een belangrijke hoeveelheid mate rieel was daar opgehoopt: negen machinegeweren in goeden staat, meer dan 300 uitrustingen, tal van geweren zijn den Franschen in han den gevallen. Het aantal gevangenen bedraagt 340, o. w. 10 officieren. Van het gevechtsterrein in Armenië. St. Petersburg, 26 Juni. In de streek van den berg Akvada-, ten Z.O. van Erzindzjan, vielen Koerden onze stel- lingon aanzij werden door ons ge weervuur afgeslagen. Iq de richting van Penoe vin maak ten onze troepen zich meester van de loopgraven langs de rivier Abis- jirvan, ten Zuiden van Van. Bijeenkomst van legerbevelhebbers. Rome, 26 Juni. Gisteren heeft aan het station van St. Jean de Maurienne een onderhoud plaats gehad tusschen generaal Cadorna en generaal Focb, chef van den gen. staf van het Fran- sche leger. Daarbij was ook tegen woordig generaal Radcliff, chef van do Engelsche militaire missie by het Italiaansche oppercommando. In de Zwarte Zee. St. Petersburg, 26 Juni. De kruiser BreBlau beschoot gisteren ons station voor draadlooze telegrafie en den vuurtoren op het eiland Phidonissi. Een detachement troepen ging aan wal, en scheepte zich weder in na onze barakken vernield te hebben. Het schip verdween, door onze schepen vervolgd, in den Bosporus, Konstantinopel, 26 Juni. Een deel van onze strijdkrachten ter zee heeft van don 23 sten tot den 25sten Juni 6en tocht in de Zwarte Zee gemaakt en op een Russisch eiland den vuur- tnr«n aiamfliifi het station voor draad looze telegrafie vernield. Vervolgens werd een afdeeling aan wal gezet, die de kanonnen, welke op net eiland aanwezig waren, vernielde, een ma chinegeweer buit maakte en elf man gevangen nam. Toen ons eskader terugkeerde trachtten vijandelijke linieschepen en torpedojagers het den weg af te snijden. Een vijandelijke torpedojager, die zich op grooten af stand bevond, kreeg daarbij treffers, terwijl een van onze watervliegtuigen bommen op een vijandelijk linieschip wierp. Al onze strijdkrachten zijn onbeschadigd teruggekeerd. De duikboot- en mlJnoorlOB. Een onzer duikbooten boorde weer acht Engelsche bewapende s.s. met 40.500 t. in den grond. Londen, 27 Juni. Naar de admira liteit meedeelt zijn in de vorige week 2876 koopvaarders Britsche havens binnengeloopen en 2923 uitgevaren. 21 schepen boven de 1600 ton, 7 beneden de 1600 ton zijn in den grond geboord, 22 zijn zonder succeH aangevallen. Londen, 27 Juni. De paketbootMon golia van de Peninsular and Oriental lijn (9507 ton) is in de buurt van Bombay op een mijn geloopen en gezonken. Scheepsbooten hebben een aantal passagiers en leden der be manning aangebracht. De post verloren gegaan. Nieuws vredesvoorstellen in het vooruitzloht? Berlijn, 28 Juni. Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat de keizer en keizerin van Oostenrijk de eerstvol gende dagen Müncben bezoeken zul len. Het geldt Diet alleen een gewoon beleefdheidsbezoek, want graaf Ozer- nim en eenige ambtenaren, alsook de minister van buitenlandsche zaken zullen daarbij tegenwoordig zijn. De Conferentie te Stockholm Naar aanleiding van het antwoord der Duitsche sociaal-demokraten op de vragenlijst van het Hollandsch- Scandinavisch comité, schrijft „So- zlaldemokraten"„Het Duitsche vre- desprogramma kan als basis voor onderhandelingen dienen. Het is thans de zaak der Russen, Franschen, Engelscben en overigen om een der gelijk vast voorstel in te dienen. De Duitsche en Russische sociaaldemo craten komen reeds zeer dicht bl elkaar en er is geen zoo principiee onderscheid tusschen deze Duitsch- Rusaische opvatting en die van de Entente-socialisten, dat een gemeen- schappeliyk vredesprogramma voor onmogelijk moet worden gehouden, Het Kopenhaagsche blad „Social- demokraten" verneemt uit Stock holm dat na afloop van de bespre kingen met de afvaardiging der Duitsche minderheid de voorberei dende werkzaamheid van het Neder- landach Skandinaafsche comité als geëindigd is te beschouwen. De buitenlandsche leden behalve Huyamans zullen Stockholm dan ook voorloopig verlaten. Over de hervatting van den arbeid van het comité is nog niets besloten. Snowden heeft zich tot het comité gewend met het verzoek de alge- meene conferentie uit te stellen, met het oog op de mogelijkheid dat ook Eogeland eu Frankrijk zich daar zullen laten vertegenwoordigen. De revolutie In Rusland. De gisting onder de Kirgizen van _i. W. Siberië houdt aan. Ten Z.-W. van Omsk verzamelen zich gewapende Kirgizenbenden, o.a. 10 000 man voet volk en cavallerie. Do separatistische bewegiDg grijpt snel om zich heen en heeft ook aanhangers onder de Step- penbevolkicg op den linkeroever van de Wolga tot Astrakan en Orenburg. Dl uitlevering van gouv.-gener.Seyn. De Finsche en Russische autori teiten onderbandelen over de uit levering van den vroegeren gouver neur-generaal Seyn aan de Finsche rechtbank. De Russische regeeriDg schfjnt tot de uitlevering te willen overgaan en Ssyn zal dan voor zijn onrechtmatige handelingen tot ver antwoording worden geroepen. Amerika en de neutralen. New Yurk, 27 Juni. De export-raad zal waarschijnlijk beginnen met de opvordering van alle tarwe, die in de Ver. Staten door onzijdigen is aan gekocht. De onzydigen zullen rant soenen krijgen uit de voorraden die er overschieten, als in de behoeften van de Ver. Staten en de geallieerden is voorzien. Volgens een telegram uit Washing ton aan de Sun beseft het ministerie van buitenlandsche zaken de mogelijk heid van verwikkelingen met de Europeescbe onzydigen over deze be perking der verscheping van levens middelen, maar Amerika moet in de eerste plaats zorgen voor de behoef ten van zichzelf en zijn bondgenooten. Voortreffelijk was Tartaud, en prachtig in de tragischs levendigheid van haar stil spel, mevr. Tartaud. Op het vry talrijke publiek hebben stuk en spel diepen indruk gemaakt." In September gaat „Doodenrit" te Amsterdam bij het Hofstad Tooneel (directie Van der Lugt Melsert). PLAATSELIJK NIEUWS. aanvangende 1 Juli 1917, Vartrek van Aankomst te Kolder Amsterdam 4.31 "9 Maandags en daags na feestd 6.33 O niet op °,cZondag 7*28 Bneltreln 9.11 9.17 12.12 12.40 sooUreiD 3.00 1.20 4.27 3.10 sntltreln 6.16 12B&J5F 4.12 7.11 7.18 sneltrein 9.02 8.05 11.08 Bovendien loopt een trein op Zon dagmorgen v. Helder naar Alkmaar vertrek 6.35, aankomst 7.54. En op Donderdagmorgen een trein van Helder naar Scbagen; vertrek 7.49, aankomst 8.28, Vertrek van Aankomst te Amsterdam Helder INGEZONDEN. Een waarschuwing. „De verhuurder, die overtreedt een der bepalingen van art. 1 of van art. 2, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste duizend gulden." (Art. 9 Huur-Commissiewet). Wy gaven onlangs een overzicht van do Huur-Commissiewet, waarvan artikel 1 als volgt luidt, dat geen ver huurder een huur mag verhoogen zonder toestemming van de Huur- Commissie. De verhuurder, die dit verbod over treedt, zal volgens het hierboven als motto vermelde artikel 9 veroordeeld worden. Ons kwam een geval ter oore, waarin op Maandag 25 Juni j 1. een verbuurder een zijner huurders van f 1.20 op f 1 50 heeft gebracht. Dit is oen bewuste negatie van Wet, daar de persoon in kwestie met hare bepalingen best op de hoogte is. We kunnen dus niet andera aan nemen, dan dat men op hoop van zegen het er maar op waagt. Het hier bedoelde geval ia bij de Huur-Commissle aangegeven, en in het algemeen achten wy het van belang alle huiseigenaren nog eens ernstig te waarschuwen, dat, indien zij huren willen verhoogenzij daar toestemming van de Huur Commissie voor noodig hebben. Helder, 27-6-'17. M. bestaansminimum dan in vele andere plaatsen. Ons gemiddeld gasverbruik van 1916 per hoofd was 127 M8 per aan gesloten gasmeter 680 M8. In Utrecht was dit resp. 178 en 754 Ms terwijl men daarnaast nog electi iciteit heeft. In Alkmaar 138 en 725 M8 ook met electriteit. In Bussum 147 en 800 M8, waar eveneens electriciteit aanwezig En hoe was in deze plaatsen de bezuiniging Wy haalden in het begin van Maart nog een percentage van 35 9% en in Mei daalde hot tot 14.9 door absoluut gebrek aan andere brandstof. Maar Utrecht heeft zelfs de 35 nooit gehaald. Het hoogste was 2H' i in Mei was het 18. Te Alkmaar heeft men 36% haald, terwyi het in Mei 18 was en te Busaum haalde men de 35 als hoogste besparing, terwyl in Mei nog 30% werd bezuinigd. Zoodat de samenstelling der bevol king hier groote verschillen blijkt te geven. Als Bussum per maand en per gezin naast electriciteit nog 67 M3 gemiddeld gebruikt en wy 57 Ms zonder ander kunstlucht, dan zegt dit toch wel iets. En als wy bovendien van de vier genoemde gemeenten eens een blik slaan op den aard dor bevolking, dan verklaart zich die toestand volkomen 5.3S 9.20 12.58 2.10 4.10 5.128 9.09 Bneltreln 8.36 11.30 3.53 5.35 7.06 7.06 10.54 12.16 Bovendien van Alkmaar naar Hel der: des Zondagsmorgens, vertrek 9.12, aankomst 10.30, en dagelijks des middags, vertrek 4.16, aankomst 5.35 en des avonds, vertrek 10.22, aankomst 11.38. Met ingang van 1 October a.s. is de Commies by 's Rijks Werf al hier H. P. Kottman overgeplaatst naar die te Hellevoetsluis. Centrale keuken. De Commissie, welke door den Raad is aangewezen ter bestudeering van enkele centrale keukens in ons land heeft haar rapport aan den Raad overgelegd. Na een verslag te hebben gegeven van haar bezoek aan de in richtingen in den Haag en in Am sterdam, concludeert zy unaniem tot de oprichting van eene dergelijke instelling. Als oprichtingskosten becijfert de commissie een bedrag van f 50.000, waarhy voor een gebouw f 15.000, voor 6 kookketels f 18.000 is uitge trokken. De exploitatiecijfers voor den Haag en Amsterdam wijzen aan dat per portie aan grondstoffen benoo- digd is eene uitgave van 10 12 cent, aan directe exploitatiekosten (onkos ten, loonen, e.d.) 2.20J cent, aan distributiekosten 1.456 cent, totaal 15.658 cent per portie, by eene capa citeit van 5000 porties, en voorop gesteld, dat geen prijsstijging volgt. De Commissie wijst er nadrukkeiyk op, dat deze prys slechts dan ver kregen wordt, indien het bedrijf op de meest gunstige wijze functioneert en wanneer alle factoren, die thans dezen prys samenstellen, in de naaste toekomst gelljkblijveneen kwestie waarvoor geen vast cijfer aangeno men kan worden, maar waarmede terdege rekening dient te worden gehouden. Omtrent de indirecte kosten zyn moeiiyk cyfera te geven. „Doodeerlt". „Doodenrit", de dramatische schets van J. B.Schuil, waarvan dezen winter door „T.a.v.e.n.u." de première werd gegeven, wordt thans te Rotterdam door het Rotterdamsch Tooneelgezel schap gespeeld. Johan de Meester schrijft hierover in de „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" o.a.: „Ziedaar het werkeiyk indruk makende, fijngevoelige stukje vol stemming, van J. B. Schuil. Een waarlijk nobele oorlogsschets, gister avond in „Tivoli" gespeeld door den heer 6n. mevrouw Tartaud en Chris- Pijn- De laatste had meer pathos kunnen leggen in de verzekering van de reinheid der liefdebij een breeder gebaar zou deze enkele verklaring, gegeven onder het gebeier der stads klokken, den indruk hebben gemaakt, die "daar noodig en natuurlijk is. De gasmlsöre. Wanneer men met gepaste zuinig heid in deze maanden aan kookgas tot 40 Ms. gas gebruikt en dan in eens bij een billijke verdeeling van de hoeveelheid ervaart, dat dit. nog 10 tot 13 M8. te veel is, dan is het menschelijk verklaarbaar, dat men ontevreden wordt en by gebrek aan een ander den ontwerper der regeling tot zondenbok neemt. Laat ons echter niet onbillyk wor den. Dit is nooit goed, maar in dit geval van geen nut. De regeling, zooals die door de Brandstoffencom. missie is gemaakt zal wel niet vol maakt zijn, maar geen der inzenders heeft gepoogd iets beters te geven. En het zal ook de vraag zijn, of er wel een regeling te maken is, die zonder uitzonderingen is toe te passen Het leven laat zich nu eenmaal niet in formules persen en indien de overheid het hier doen moet, is dit wel" noodgedwongen en met het doel, haar onderdanen tot groote beper kiDg, tot groote zuinigheid, tot ont zegging van alles, wat niet nood zakelijk is, te brengen. Als dit ten slotte niet mogelijk is, zijn- er twee oorzaken bf er is zoo j weinig, dat het gewone leven er niet 1 snee toe kan, öf de burgerij lapt aüe vertoogen aan de laars. Inderdaad werken beide factoren. Aan de eene zijde ziet de groote meerderheid, nb» steeds niet in, dat de voorraad levensbehoeften eiken dag moeieiyker verdeelbaar wordt, aan de andero zyde wordt er daardoor te gauw geklaagd, dat men niet genoeg heeft. Iels wat toch ten slotte onwaar is, omdat we nog wel in het leven zouden blijven, als de rantsoenen nog de helft kleiner van alles werden. Alleen het genoegen, waaronder we leefden, wordt steeds minder en daartegen willen we ons zoo lang mogeiyk verzetten. Zoodat, als ieder zich van dat genoegen iets wilde ontzeggen, de menschen ook van 27 M*. gas per maand er nog wel zouden kunnen komon. Rantsoeneering echter, dus beper king en verdeeling, dient, wil het als goed aanvaard worden, eeriyk te gaan. En de eigenlijke ondergrond van veel ongenoegen, en van veel verzet tegen allerlei maatregelen is te vinden in het feit, dat die verdeeling niet eeriyk is. Als de groote massa, die reeds zoo weinig te missen, zich zoo weinig te ontzeggen heeft, ziet, hoe royaal de welgestelden zich trots veelgrootere bezuinigingen nog kunnen bewegen, dan moet hun lot Inderdaad slechter te dragen zyn, dan wanneer van werkelijke lotsgemeenscbap sprake was. Da Brandstoffencommissie heeft nu getracht, de gasbezuiniging zóó te regelen, dat rükdom hier geen ver schil geeft. Een loffelijk pogen, dat meer waardeering verdient, dan haar deel was. Waarom is men echter over die regeling zoo ontevreden? By eenig nadenken moet elk, die in Mei byv. nog 35 Ms. kookgas gebruikte, toch tot de ervaring komen, dat, waarin die maand slechts 15% bezuinigd is, nog 20% bezuiniging verkregen moest worden, waardoor 28 Ms. over bleef. De zaak is, dat honderden met nog veel minder in die maand toe moesten. Dezulken konden inderdaad niet lager. Om hen dus te handhaven op een minimum, moest noodwendig de 28 M8. nog verlaagd worden tot 20 h 22 M8., het kwantum, dat reeds lang voor veleu hun deel was. Dit vaststaande, kan de grootste ontevredenheid eigenlijk alleen ont staan zyn, doordat men naar andere gemeenten gekeken heeft. Gemeenten, die zelfs nu nog minima van 40 M8. gemiddeld toestaan. En dan komen wy dus W9er tot dezelfde reden, de oneerlijke verdeeling niet in de plaats zelf; maar van de gaskolen over de verschillende ge meenten door het Rijksbureau. Hierover verzamelden wy dus ge gevens, die wij nog wel niet ten volle konden uitwerken, maar waar uit toch voldoende blijkt, dat een eenvormige beperking van 35 voor elke gemeente onbillyk moet werken maar voor onze gemeente verschrikke- ïyk onbillyk is. Wy leven hier in normale tyden reeds zeor sober en ingetogen en zijn dus spoediger aan de grens van een Op een mijn geloopen. Gistermorgen is bet Duitsche Btoom* schip „Westfalia", van Rotterdam met cokes naar Kopenhagen by Ter schelling op een mijn geloopen. Twaalf leden der bemanning en de Hollandsche landkenner, wölke laat ste aan het hoofd gewond is door dien hij door de ontploffing van de brug werd geslingerd, wisten zich in de sloepen te redden en werden hier aangebracht. Eén man wordt nog vermist. oi c-i cc t> c- lO oj w OJ SS u H n o i 3 3 ffl <i m Wie nu alleeu maar naar de twee laatste kolommen ziet, kan z'eh reeds voorstellen, waarom by; een gelijke toemeting van 65% der benoodigde kolen een plaats al3 Busaum nog royale regelingen kan maken en wy hier al aan de nooddruft der bevolking raken. Het grootere cijfer van Bussum in de kolom van beneden f1000.— komen, zegt niels. Op een iawonertal van b(jna SÓ.ÖOO hebben wy slechts 2659 aanslagen, dat zou, een gezin op 5 personen stellende dus 3400 niet aangeslagenen beteekenen, tc Bus sum heeft men met de helft dier be volking 3664 of zoo goed als heele- maal geen vry stellingen, zoodat wy tot deze conclusie moeten komen, dat de oplossing der kwestie in den Haag gevonden zal moeten worden. Men mag ons geen 35% kolen in houden indien men de andere groote steden ook niet meer inhoudt. Is de besparing, die tot stand moet komen 35%, welnu dan zijn er vele plaatseD, waarin 50% bezuinigd kan worden, en men dan nog even ver is dan wan neer wij hier 20% besparen. Zoo gauw wy alle gegevens binnen hebben, zullen we die publiceeren. Wil de aangevraagde interpellatie eenig practisch effect hebben, dan zal die dus gericht moeten zyn op een krachtige aandrang op het Rijkskolen- bureau. M. Helder, 27 Juni 1917. Urgentleraad. Weer komen wij tot U, vrouwen en mesjes van den Helder, om Uwe hulp in te roepen om klaar te zyn, wanneer Uw land U noodig zou hebben. Op de vrouwen de taak te zorgen, dat 't maatschappelijke leven niet uit zyn voegen wordt gerukt, maar dat i rustig voort kan Hier in den Helder o. a. zullen noodig zijnhelpsters in de zieken huizen, brievenbestelsters. schrijfsters op de secretarie en andere gemeente- bsdryven, enz, enz. De cursus voor ziekenverpleging, die met zooveel y ver en opgewektheid gevolgd is, loopt ten einde, maar in September zal een nieuwe cursus beginnen, waar weer een twintigtal vrouwen en meisjes geplaatst kunnen worden, welke den leeftyd van 18 jaar bereikt hebben. Hier is zeer nuttig werk te ver richten en de kennis, dan opgedaan, komt altyd te pas. Bedenkt daarom allen, wat gij zoudt kunnen doen, en laat U inschrijven a.s. Dinsdag van 10 tot 12V3i of Woensdag van 1 tot half 5 uur In „Casino". Mevr. Naudin ten Cate—Góbel. Mevr. Repelaer van Driel- van Limburg Stirum. Mevr. de Boer—Jongkees. BINNENLAND. Dt „Hllvarsum". Naar de directie van de Maat schappij „Oostzee" mededeelt, is door haar een telegram ontvangen van den eersten-stuurman van de „Hilver sum", vermeldende, dat er nog een boot met zes menschen vermist wordt. In deze boot bevinden zich de kapitein, de tweede stuurman, de tweede-machinist, allen Hollanders, en drie matrozen, buitenlanders. De „Hilversum" was gecharterd door een buitenlandsche maatschappij en voer in de wilde vaart. D8 directie Btouucju-ienou,. wist niet of de boot lading in had. I en appelengelei. De getorpedeerde schepen. In een officieel Wolff bericht om trent de overeenkomst inzake de zeven getorpedeerde schepen, wordt het tot zinken brengen van deze vaartuigen aan een ongelukkig toeval toegeschreven. De onderzeeboot, die de zeven schepen tot zinken bracht, kreeg tegen alle verwachting in door een storing van haar inrichting voor draadlooze telegrafie niet het bevel om de schepen op 22 Februari te ontzien. Uit deelneming en in een gezindheid van vriendschappeiyke nabuurschap was de Duitsche regee ring tot de bekende regeling bereid. Het uitvaren der vlischerevloot. Onder verandering van het Maan dag genomen besluit is nader bepaald, dat gedurende de eerstkomende vier dagen telkens dertig, en op den vyf- den dag veertien stoomtrawlers van IJmuiden zullen uitvaren. Van de in IJmuiden stilgelegde Katwyksclio trawlvloot vertrokken Maandag vyf trawlloggers t,er vis scherlj. Verkent. De directeur van het abattoir te Utrecht schryft aan het U.D. Nu er van heden af geen regee- ringsvarkens meer worden geleverd, neemt hot aantal slachtingen derz.g.n. vrije varkens bolangryk toe. Hierom" der bevonden zich de laatste dagen een tiental zeugen, welke qlle hoog- drachtig waren. Een dezer dieren wierp gisteren, terwyl het iu 6en varkensstal van het abattoir verblijf hield om heden te worden geslacht, een toom biggen. Waar moet het heen met onzen varkenantapel Kolongebrek. Te Delft zyn wegens gebrek aan steenkolen reeds negen industrieele bedrijven stop gezet. Wegens het ny- pende gebrek aan brandstroffen wordt er ernstig de mogeiykheid overwogen, sommige waschbedrljren met bakke rijen te combineeren. De mljnwerkernteklng. Uit Heerlen wordt d.d. 27 Juni aan het Hbl. gemeld, dat Woensdag morgen zyn afgedaald in de mijnen Emma 925 man, Wilhelmina 492, Hendrik 130, Oranje Nassau I 288, Oranje Nassau II 152, Laura en Ver- eeniging 428, Domaniale 159, Willem en Sophie 138, in totaal 2707 man. tegen 2224 Dinsdag en 1715 Maandag! Afschaffing nachtarbeid bakkerijen. Te Amersfoort is de nachtarbeid in bakkerijen by gemeentelyke ver ordening afgeschaft. Het werk moet gestaakt zyn van 9 uur's avonds tot 5 uur 'b morgens. Vrijdagavond [en voor bakkeryea onder rabbinaal toe zicht Donderdagavond kan tot mid dernacht worden doorgewerkt. Versch brood mag niet vóór 10-uur mor gens verkrygbaar zijn. Het drijvende hdtel. Het mailstoomschip „Jan Pietersz. Coen" van de M(j. Nederland, dat gedurende de zomermaanden als drijvend hótel zal gebézigd worden, ia gisteren naby de Velserbrug tus schen Vels6n en IJmuiden gearriveerd en heeft ligplaats genomen aan de Noordzyde van het kanaal. Den Hen Juli wordt het hótelschip in dienst „De Zeven ProvinciBn". De rechtbank te Groniugen ver oordeelde gisteren Arie Bloemers wegens poging tot brandstichting in het hotel de Zeven Provinciën tot 3 jaar gevangenisstraf (de eisch was 5 jaar); W. A. Burgerdink werd wegens medeplichtigheid tot 6 maan den en J. D. Van den Berg wegens medeplichtigheid tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeki. D. C. Zan ders, de eigenaar van het hotel, werd wegens het uitlokken van de poging veroordeeld tot 8 jaar gevangenis straf (de eisch was 6 jaar). Zijn vrijheid duur verkocht. Een bewoner van een kermiswagen te Steenwyk bracht het stadje in rep en roer. Om de een of andere redeD,. naar verluidt het niet willen uitspan nen van een min of meer woest paard, wilden een paar politieagenten den man arresteeren. Dit bleek geen gemakkelijk werk. Verwoed sloegen trapte hij van zich. Zelf scheurde hy alle kleeren van zyn bovenlichaam, zoodat hy, ten halve gekleed, minder te vatten was. Sabels werden getrok ken. Niets-hielp. Steeds wist de woest geworden en biykbaar zeer gespierde man aan den greep der politie te ont komen. Tweemaal had hy de boeien afgeworpen. Beide politiemannen wa ren aan hoofd en hand reeds bloedend verwond. Nog een agent, een inspec teur, de wachtmeester en een mare chaussee verschenen op 't terrein van den strijd, buiten de Woldpoort. Onderwijl was de wagenbewoner weer in zyn woning gevlucht. Ook nu nog wilde hij ziGh niet overgeven. Een paard werd aangespannen en met een paard vóór en vier paarden achter den wagen werd onder een zeer groo ten toeloop van nieuwsgierigen naai de politiewacht gereden. Met man en macht werd do man hier in zijn wagen gegrepen en gevangen gezet. Veenbrand. Sinds eenige dagen woedt in het Dalèrveen te Dalen een veenbrand. Men is niettegenstaande den regen er nog niet in geslaagd den brand te blusachen. De brandspuit doet thans ook dienst, Sterke aardbeving. Dinsdagmorgen (26 Juni) om 6 u. 9 m. Greenwichtyd werd aan het Meteorologisch Instituut te De Bildt een bijzonder sterke aardbeving, on geveer als die van 1 Mei, opgeteekend op een afstand van 13.000 K.M., waarschyniyk midden in den Grooten Oceaan. Een gestoorde Inbraak. Dinsdagmorgen omstreeks 8 uur wisten inbrekers zich door verbre king van het slot toegang te ver schaffen tot de woning van den beer A. C. Schroot, Sarphatipark 84, Am sterdam. Dg bewoner zelf is tydeiyk buiten de stad, hetgeen den inbre kers natuurlijk bekend 'was. Wat echter niet te hunner kennis bleek te zyn gekomen, was dat de opzichter eenige malen daags komt kijken of alles nog wel in orde is. Ea jaisfc toen de inbrekers bezig waren den boel overhoop te halen, kwam de bewuste opzichter, de 60 jarige heer Thym, zyn contróle uitoefenen. De inbrekers, zich ontdekt ziende, vlogen naar buiten. Waarschyniyk deed de heer Tbym toen een poging om een hunner te grijpen. De inbreker gaf daarop den heer Thijm, die zich nog op den stoep bevond, met een breek ijzer een hevigen slag op het hoofd, zoodat deze bewusteloos ineen zeeg. In alleryi namen de misdadigers daarop de vlucht, met achterlating van eenige inbrekers werktuigen. Het slachtoffer werd spoedig door voorbijgangers ontdekt, opgenomen en naar het gasthuis vervoerd. Zyn toestand is ernstig, hoewel niet le vensgevaarlijk. Smokkelen. Ambtenaren en agenten van de rivierpolitie li9bben aan boord van twee in de Waalhaven te Rotterdam liggende Duitsche stoomschepen par tijen smokkelwaar in beslag genomen. Aan boord van de Henry Hom is in beslag genomeü, koffie, thee, zout, ryst, gort, zeeppoeder, zeep, suiker, slaolie, cacaopoeder, aardappelenmeel, maizena, lucifers, dweilen, pee-koffle, ontbijtkoek en styfselen aan de Alphawitte boonen, maizena, zeep, chloorkalk, kaarsen, was, cacaopoe der, gecondenseerde melk, kwatta, slaolie, dweilen, koffleboonen, lucifers, Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Hr. Ms. „Tromp". Den Haag, 28 Juni. Wy vernemen dat H-M- Tromp heel waarschyniyk in de eerste helft van Augustus de reie naar Nederland zal aanvaarden oen groot deel van het marine personeel, dat langer dan 3 jaar in de koloniën vertoeft, de thuisreis met dat schip zal mak.n. Den Haag, 28 Juni 1917. By Kon. besluit zijn bepalingen vastgesteld, tot positie-verbetering van het personeel der marine reserve tijdens de mobili satie. BUITENLAND. Uit Griekenland. Athene, 26 Juni. Naar verluidt zul'.en de namen der leden van het kabinet Venizelos morgenmiddag aan den koning worden voorgelegd. Venizelo3 wordt minister president en minister van buitenlandsche zaken, Kondofriotis van marine, Danglis van oorlog (of chef van den generalen staf). Venizelos zai zich morgen weer Athene vestigen. Uit Spanjs. Londen, 27 Juni. Uit Madrid werd d.d. Maandag aan de Daily Express gemeld De gespannen politieke toestand blijft onveranderd. De stakingen te Bilbao duren voort; er zijn nog andere stakingen in bet vooruitzicht. De sta king van textielarbeidstera is met een overwinnning voor de staaksters geöindigd. In Barcelona vormde de politie een Junta voor zichzelf en zal de politie iu andere centra verzoeken zich by haar aan te sluiten. Er is een ernstige scheuring in de liberale partij ontstaan. Deze party zal in de toekomst uit twee groepen bestaan. De republikeinen en de andere par tijen van de linkerzyde gaan voort te eischen de Cortes te heropenen, maar er bestaat weinig kanB dat daaraan voor OoLobtr gevolg zal worden ge geven. Billardbanden In beslag genomen, De Duitsche regeering heeft alle blllard banden, gevulcaniseerd ofon- gevulcaniseerd in beslag genomen, ook die welke zich in de koffiehuizen enz. in billards bevinden. De tafels moven wpI verder bespeeld worden, maar het is verboden de banden daar van te verwydereti en te verkoopeu. van de balde Kamers op Donderdag 28 Juni 1917, tot opanlng van de buitengewone zitting der Staten-Qeneraal. De heer J. J. G. baron van Voorat tot Voorst, die den voorzitterstoel bekleedt, opent nadat de leden zich naar de Ridderzaal op het Binnenhof begeven hebben, des namiddags te half een uur de vergaderiDg en laat daar de Griffier van de Eerste Kamer voorlezen een koninkiyk Besluit van 20 Juni 1917, No. 11, houdende zijn benoeming tot voorzitter van de Eer ste Kamer gedurende do Buitenge wone Zitting die heden zal aanvangen. De Voorzitter benoemt een Com missie die Hare Majesteit de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. De Ministers, hoofden van Mini- sterieéle Departementen, en de leden van den Raad van State vereenigen zich te één ure des namiddags mede» in de Ridderzaal. Hare Majesteit de Koningin, verge zeld van zyne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, kort daarna in de Ridderzaal aangekomen, wordt door de commissie in de Vergadering binnengeleid, neemt plaats op den Troon en houdt, terwyl Zyne Konink- lyke Hoogheid de Prins naast haar gezeten is, de volgende Mijne Heer en l De ontbonden Kamers der Staten Generaal hebben byna eenstemmig de wenscheiykheid uitgesproken, dat de voorschriften der grondwet ten aanzien van het kiesrecht en het. onderwya zullen worden herzien. Het. heeft my byzonder verheugd, dat daarby biyk is gegeven vau zeldzame onderlinge waardeering en vertrou wen. Het is thans de taak van de Staten Generaal, die heden byeet^ komen, te beslissen. Wetsontwerpen zullen niet bij TT warden Ingediend. Gy zult Uw volle aandacht kunnen wijden aan de vragen, die de oorloge., toestand en de voorbereiding voor eeo krachtige ontwikkeling van on land na den vrede ons voorleggen. Indien de door millioenen vurig verbeide vrede ook dit jaar uitbiyft, zullen by voortduring velerlei offers aan het Nederlandsche volk moeten worden gevraagd. Gedachtig aan hetgeen in deze tyden aan andere volken ia om gelegd, vertrouw ik, dat zij bereid willig zullen worden gebracht. Ofschoon de flnancleele toestand, dank zy de heffing van nieuwe be lastingen, niet zorgwekkend is te noemen, biyft toch aanaleniyke ver sterking der geldmiddelen onvermy- delyk. Aan onze land- en zeemacht, die reeds zoo langen tyd gereed staan onze onafhankeiykheid te verdedigen, breng Ik myn warmen dank. De banden tusschen moederland en koloniën zijn in deze moeiiyke tyden hecht gebleken. De treffende uitingen van het gevoel van saam- hoerigheid, levende in de bevolking van Nederlandsch ludië zyn ons een waarborg, dat onze inspanning ons land en volk tot welvaart en ont wikkeling te brengen, vrucht zal dragen. De verdediging van het grond gebied dier kolonie zal myn byzondere zorg zyn gewijd. Onze betrekkingen tot alle buiten landsche mogendheden biyven gun stig. Ia er ook veel dat tot dank baarheid stemt, wij vergeten niet, dat, zoolang de oorlog woedt, geva ren on3 land bedreigen en ons volk nog kan geroepen worden zyn uiter ste krachten te geven voor zyne vryheid en zijne onafhankelijkheid. Dat God bet daarvoor behoede, is myn innige bede. Ik verklaar de buitengewone zitting der Staten Ge neraal te zijn geopend. Hare Majesteit de Kouingin, ver gezeld van Zijne Koninklijke Hoog heid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, eu vooraf gegaan door de Commissie, verlaat de vergaderzaal. De Voorzitter sluit, nadat de Commissie in de zaal is teruggekeerd, de vereenigde vergadering. (Ongecorrigeerd). Collecte slachtoffers veenbrand. Ter rectificatie van het bericht in ons vorig nummer, kunnen wy thans mededeelen, dat niet f918.821, maar f934 22* aan h*t Hoofdcomité is overgemaakt als de opbrengst van de coilecte hier ter stede. Burgerlijke Stand v. Helder, van 26 en 27 Juni 1917. ONDERTROUWDJ. Vos en N. T. Bakker; W. Wilner en C. C. J. NanningsH. Bakker en W. Scheffer. GETROUWDJ. Verfaille en J. C. v. d, Woude. BEVALLEN: C. Th. Snyder- Bruyns^oort, d.;M.Krijnen-Pranger, d.J. Vink—Kou wen berg, z.C. Wit vliet-Schrier, d. OVERLEDENE. G. Erkelens, 5m.; J. Bakker, 19 j.Av. Houwelingen, 2 j, VISSCHERIJBERICHTBN. Aangebracht te Nlenwedlep: 26 Juni. Door 86 korders2 tot 10 t korders: 2 tot 10 tongen, per i 30 middeltongen, por stuk stne tongen, per stuk l CJ.5 stuk r 0-60; 10 tot f 0.36; 10 tot 20 kleine tongen, per 2 tarbotten, per stuk f6.- af7.— ;ltot kleins schol, per mand f7.—af 8.—;0tot 1 mand scharren, per mand f 6.-. Door trekkers16 tal haring, per tal f 5.76 a f 7.76; 20 tal-geep, per tal f 20 - a f 24.- 600 pietermannen, per 100 f 4.— 1600 ansjovis, 1000 f 27 60. 27 Juni. Door 40 korders6 tot 20 tongen, per stuk f 0.66; 10 tot 40 middeltongen, per stuk f 0.40; 10 tot 80 kleine tongen, per stuk f 0.16: 6 tarbotten, per stuk f 6.— a f 7. l tot 4 mand kleiDe schol, per mand f 8.— a f 10.— 0 tot 1 mand scharren, per mand f 6.—. Door trekkers: 6 tal h"'~ M tal geep, per tal f 28.— Uit hst Politie-rapport. Op verzoek van deu heer Ambte- naar van het Openbaar Ministerie by de Kantongerechten in het Arrondis sement Alkmaar is de voddenraper J. M. aangehouden en naar het huis van bewaring te Alkmaar overge bracht, teneinde 7 dagen hechtenis te ondergaan. Tegen een groentenhandelaar alhier is proces-verbaal opgemaakt, wegens het boven den vastgestelden maxi- mumprys verkoopen van aardappelen van de teelt van 1916. Maandagnamiddag ten pl. m. 4% ure zag een soldaat boven een zink put op een erf aan den Dykweg alhier een paar kinderschoentjes uit steken. Dicbterby gekomen bemerkte hij, dat er een kind op het hoofd in stond. Onmiddeliyk werd het er uit gehaald en getracht de levensgeesten, die reeds geweken schenen, daar het blijkbaar in den modder gestikt was, op te wekken. Dit mocht evenwel niet gelukken en de ontboden genees heer kon slechtsaen dood constateereD. By onderzoek bleek het kind ean 2i jarig dochtertje van Van H. te zyn, die op dat erf woont. De oorzaak moet wel zyn de defecte toestand van het houten deksel van den geiyk met den grond gelegen put, waardoor dat deksel kon kantelen, Ten nadeele van een bewoner van den Koningsweg, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag j.1. van zyn erf aan de Artilleriestraat 80 K.G. hooi ontvreemd. Wordt onderzocht.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2