COURANT DINSDAG 3 JULI 1917 45e JAARGANG De legerberichten van 30 Juni. Van het W e s t e 1 y k front. In de bocht van Lensi duren dc gevechten voort. Groot ia de druk, dien de Engelschen hierop de Duitsche stellingen uitoefenen. In verschillende Eogelsche berichten, afkomstig van correspondenten van het front, wordt er dan ook op gewezen, dat de Duitschers de grootste moeite hebben om 2ich van hunne stellingen loa te maken. Volgens het Engolsche bericht van den SOaten leverden de gevechten by Lens over een front van 4 mfjl be langrijke terreinwinst op, ter diepte van 1 myi. Sterke verdedigingswer ken, die op beide oevers van de Souchez-Leek- gelegen waren en Lens beheerschten, vielen in handen der Engelschen. In den avond van den SOaten maakten,zij opnieuw eenigo vorderingen en worden weer een aantal stellingen genomen. Na de reeds meermalen herhaalde en steeda afgeslagen aanvallen der Duitschers by Cerny, vielen zij in den nacht van 28 Juni opnieuw aan. Op enkelo punten drongen zij in de loopgraven door. Ook ten Z.O. van- Corbeny aan weerszoden van den spoorweg Laon- Reims trachtte de vijand vooruit .te komen. Met zware verliezen werd hij echter teruggeworpen. Ook den 29iten zetten de Duitschers hunne aanvallen bij Cerny voort. Op Gavrelle werd een tweetal forsche aanvallen ondernomen, en kregen zij vasten voetln een. vooruitspringenden hoek der Fransche stelling. Bewesten hoogte 304 hernamen de Franschen de stukken loopgraaf die de Duitschers bij hun jongsten aanval hadden bezet. Tegelijkertijd werd een zware aanval van den vijand bewesten den Mort Homme zoo goed als geheel afgeslagen. Nadat de Duit schers over bijna bet geheel aange vallen front de eerBte linie der Fran schen hadden bezet,* ondernamen deze een reeks vinnige tegenaanvallen waardoorde vijand het gewonnen terrein grootendeels weder moest op geven. 80 man-werden door de Fran schen gevangen genomen. In Cham pagne mislukte een aanval der Duitschers ten W. van de Navarin- hoeve. In het Duitsche legerbericht van 30 Juni wordt de aanval op de Fransche stellingen bij Corbeny voor gesteld als een soort overval. Over een breedte van 1200 M. drongen de Duitschers in de vijandelijke positie binnen. Met een groot aantal gevan genen keerden later naar hunne oude stellingen terug. Ten O. van Cerny werd de terrein winst uitgebreid. Tegenaanvallen der Franschen wer den afgeslagen. Op de hoogte 304 namen de Duitschers verschillende loopgraven. In de gevechten van 28 en 29 Juni maakten de Duitschers 825 gevange nen. De Franschen Jeden bloedige verliezen, die nog vergroot 'werden door vruchtelooze aanvallen aan den Z O. rand van het bosch van Avocourt en de Z."W. helling van hoogte 804. Van het O o s t e 1 Ij k front. Aan het front in Galicië ia de gevechtsactie aanmerkelijk toegeno men. De berichten uit Weenen gaven reeds aan dat het artillerievuur der Russen in de streek van Brzezany, dat reeds eenige dagen vrij sterk was, sedert Vrijdagmiddag tot de grootste hevigheid waa opgevoerd. Het Duitsche avondbericht van Za^ terdag maakt dan ook melding van het loskomen der infanterie aanvallen van den boven Strypa tot aan den Westoever van den Zlota Lipa. De aanvallen werden echter door het vuur der Duitschers gefnuikt. Van het Oostenrljksch-Ita- 1 i a a n s c h e front wordt uit Rome gemeld, dat vooral in Tirol de ge- schutactie bizonder hevig was. Op den Col de Agnella moesten de vooruit geschoven posten voor het verwoes-' tende vuur terug trekken, doch kon den zich op de Oostelijke helling hand haven. Op den kleinen Col Bricon misluk te een aanval der Oostenrijkers. In Ar me nis hebben de Russen een weinig van de behaalde voordee- len weder prijsgeven. t In de streek van PeDjosin, ten O. van Biston wer den zij door overmachtige Turksche strijdkrachten aangevallen, waardoor zy genoodzaakt werden op don Noor delijken oever van de Arbichivan,* ten Z. van Van, teruggetrokken. Daarentegen maakten do Russen zich ten N.W. van Senneh meester van eenige vijandelijke loopgraven. Di duikboot- en mljnoorlog. Naar de offlcieele Duitsche berichten aangeven, werden in het Noordelijk deel van het versperde gebied 26.400 ton scheepsruimte tot zinken gebracht. In de Mlddellandsche Zee vernielden de onderzeeërs 27.042 ton. Een duikboot bracht in den Atlan- tlschen oceaan een aantal stoom schepen en 2 zeilschepen tot zinken, te zamen metende 36.000 ton, tot zinken. Een bericht uit Berllju meldt dat in de Middellandsche Zee op 11 Juni een onbekende kleine Engelsche kruiser tot zinken werd gebracht. Volgens bericht uit Parijs geeft de week die 24 Juni ten einde liep, wat den duikbootoorlog aangaat, nog meer reden tot tevredenheid dan de vorige. De dalende lijn der verliezen houdt aan. De drie ententevloten verloren 33 stoomschepen tegen 40 in de^veek, die 17 Juni afliep. Fransche kruiser gezonken. De Fransche admiraliteit maakt bekend, dat de Fransche kruiser „Kléber" by Brêst op een mijn is geloopen en gezonken. Van de be manning worden 88, o. w. 8 officieren vermist. [De „Kléber" was een gepantserde kruiser van 7700 ton, in 1902 van stapel geloopen. De bemanning telde 503 koppen]. De revolutie In Rusland. Thans is de datum waarop de ver kiezing voor de constitueerende ver gadering zal plaats hebben, vastge steld op 30 September a.s. De vergadering zal op 13 October d.a.v. bijeenkomen. De demonatrate die tegen Zondag wordt georganiseerd, door het Congres van de Raden vau Soldaten en Ar beiders, zal een vredelievend karak ter dragen. Wapens mogen niet wor den meegedragen. De vertegenwoor digers van liet garnizoen te Petro grad aanvaardden de desbetreffende resolutie en verboden het gewapend uitgaan der soldaten, ze verklaarden dat ds soidaten alleen op direct bevel van don Raad van Arbeiders en Sul daten, gewapend kunnen uitgaan. Deze houding draagt de volkomen goedkeuring weg der regeering. - De geheele socialistische pers van Rusland verklaart zich tegen een onafhankelijk Ukranie. BUITENLAND. Interview met Lord Derby. De Londensche correspondent van het Alg. Handelsblad heeft een onder houd gehad m6t den Engelschen minister van Oorlog, Lord Derby, naar aanleiding van de steeds weer met hardnekkigheid opduikende ge ruchten in de Duitscbe pers dat de Duitsche flank in Vlaanderen bedreigd wordt door de Engelschen en dat Engeland een marinoaanval op de Belgische kust beoogt en trachten zal Duitschland door Neder land heen een slag toebrengen. De Minister sprak ze op de meest beslissende wijze tegen. Wy denben er niet aan de Schelde op te varen, zei hij. Een dergelijk plan is nooit by ons opgekomen, laat staan besproken. Laat uw land goed uitzien, w i e zou trach ten zijn onzijdigheid aan te tasten. Wij wenschen niets anders dan met Nederland op zoo vriendschappe lijk mogelijken voet-te blijven; wij hopen zelfs dat onze vriendschappe lijke betrekkingen na den oorlog nog krachtiger zullen wordén dan zij reeds zijn. Al3 er ooit in Nederland eenige ongerustheid heeft bestaan naar aanleiding der Duitsche pers, dan kan ik uw landgenooten ver zekeren, dat deze ongerustheid over bodig Is. Zuinigheid met de voedingsmiddelen. Volgens de Times heeft de ge meenteraad van het Engelsche plaats je Margate besloten, met het oog op de door de cmstandigheden voorgeschre ven zuinigheid met de voedingsmid delen, er toe over te gaan, de pau wen in het gemeentelijke park te dooden, tenzij er iemand mocht ge vonden worden, die zich. gedurende het verder verloop van den oorlog, met hunne voedering zou willen be lasten. Betparing van wol en leer. De zusterschap van vrouwelijke studenten te Wü.zburg heeft besloten teneinde mede te werken tot bespa ring van wol en leer gedurende de zomermaanden of blootsvoets, óf zonder kousen in klompen of houten sandalen te loopen. 28 Juni 1914. Drie jaar is het geleden, dat te Serajeno het Oostenrljksch troonop- volgerpaar door de hand van den Servischen moordenaar Princeps viel. Deze gebeurtenis was de aanleiding tot den huidigen ontzettenden wereld oorlog. De aanslag op Frans Ferdinand was, meent de „Vorwarta", een eerste bloedige uitbarsting van een over spannen nationalisme, een waanzins daad,- die den onder den dekmantel van verstand sluimerenden waanzin der geheele wereld ontketende. De daders voelden zich als helden en bevrijders van hun natie, maar welk volk België daargelaten leed zwaarder onder de gevolgen der daad dan Servië? Eq omgekeerdde beleedigde autoriteit van den Ooatenrijksctaen Staat eischte straf en vergelding. Maar wie denkt thans nog aan het betrekkelijk kleine begin van de titan's worsteling? Wie bekommert er zich thans nog om, of Servië voor de uitspattingen van zijn teugelloos nationalistische jeugd gestraft" wordt of niet I Waar zetelt de rechter, die beslist, waar hier het recht ophield en het onrecht begon? De daad van Serajewo is afschuwelijk, maar wordt daarom de politiek van Oostenrijk, die het Servisch intellect tot wanhoop bracht, gerechtvaardigd Wat in deze drie jaren geschiedde, -heeft geen enkel staatshoofd, geen regeeringschef en geen volk gewild. Wie heeft het gewild? De met het pistool al te voortvarende Princeps, het huilende nationalisme, dat liefde tot den vrede voor lafheid uitmaakt? Geen enkel bopaald volk of land zijn, meent de „Vorw&rts" de schuldigen aan den wereldoorlog. Weet het blad dus de oorzaak niet en wil het niet zoo maar kapitalisme of nationalisme of chauvinisme of wat ook, de schuld geven, een redder meent het wel te kennen. Die redder zou het Socialisme zijn, doch pas dan, wanneer 't op een vaste, socialistische, oeconomische orde gebaseerd is. Dan zal de menscb- heid zich met een siddering den tijd herinneren, toen zich boven het graf van een Vorst, een reu3a(fhtige ïyken berg opstapelde, pas dan zal het menschengeslacht door zijn oertijd heen zijn. BINNENLAND. L F. Brandts Buys. t Te Yelp is Ludwig Félix Brandts Buys overleden. Op 69 jarigen leeftijd ontviel deze kunstenaar de Neder- landsche muzikale wereld. De gevaarlijke zdne. (Officieel). Het ministerie van Bui- tenlandsche zaken deelt mede dat blijkens berichten van onzen gezant te Londen de Britsche regeering hot volgende heeft bepaald De gevaarlijke zóne in de Noordzes zal van 4 Juli a.s. af omvatten alle "wateren, met uitzondering van de Nederlandsche en.Deensche territori ale wateren, liggende zuidelijk en oostelijk van een lijn, die begint 3 mijlen van de kust vau Jutland op don Breedtegraad 57 gr. 8miD.N.B. en verder gaat langs de volgende punten1°. het punt gelegen op 57 gr. 8 min. N.B., 4 gri O.L.; 2°. het punt gelegen op 58 gr. N.B. 4 gr. O.L. Van daar langs den breedtegraad 58 gr. N.B. naar het punt gelegen op 3 mijlen van de Nederlandsche kust. Van daar naar het noorden en oosten loopende langs de grens van de Nederlandsche territoriale wateretf. Daar ten gevolge van dezen maat regel de veilige vaargeul in de Noord zee binnen de gevaarlijke zótte zou vallen en daardoor alle scheepvaart van en naar Nederland om de noord kust van Engeland geheel onmogelijk zou worden, heeft de Nederlandsche regeering, aannemende dat zulks niet de bedoeling der Britsche regeering kan zyn, de aandacht dier regeeriDg op de hoogst bedenkelijke gevorgen van-dien maatregel gevestigd en de verwachting uitgesproken, dat daarin nog wijziging zal worden gebracht. V De „Hilversum". Volgens een bij de Stoomvaart- Maatachappjj Oostzee uit Cardiffont vangen telegram blijkt, dat het stoom schip „Hilversum, op een mijn is ge- atooten en in het achterschip werd getroffen. Het schip zonk in 2 minu ten. Men iB nog bezig geweest met het losmaken van de reddingbooten, doch dat kon niet vlug genoeg ge- BchiedeD, zoodat allen overboord sprongen. Da zes vermisten heeft men in den beginne bezig gezien met een der reddingbooten, doch daar: na zag men hen niet meer terug. Een Êngelsch patrouille-vaartuig heeft allen, die in zee gesprongen waren, opgepikt. Men heeft vervolgens de plek afgezocht, doch van de zes ove rigen niets meer kuDnen ontdekken. Van de zea vermisten zyn vijf Hol landers en niet, zooals eerst gemeld werd, drie. De vermisten zijn de ka pitein, de tweede stuurman, de twee de machinist, de kok Smit en de be diende Huising en een Grieksche stoker. Staankolen. Ter besparing brandstoffen zal de volgende week te Delft eenaanvang worden gemaakt met centralisatie der bakkerijen. Ook zal voor een ge deelte met bout en turf wordeu go- stookt. Gerekend wordt dat 50 pet. brandstoffen daarmede bespaard wor den. Da mljnwarkanstaklng. Zaterdagochtend heeft de Minister van landbouw een deputatie uit het hoofdbestuur van dan Algemeenen Nederlandschen Mijnwerkersbond ont vangen, bestaande uit de heeren Elfers, voorzitter, Smit en Garritsen enden heer Fimmen als vertegenwoordiger van het 'Nederlandsch Vakverbond. De conferentie heeft 2£ uur geduurd en had tot resultaat, dat de minister den vertegenwoordigers van het hoofd bestuur aanried te bevorderen, dat de staking werd opgeheven in het vertrouwen, dat de minister zou nakomen, hetgeen by voor de staking had toegezegd. Rancune-maatregelen zouden bij de staatsmijnen beslist zijn buitenge sloten. Het resultaat van de conferentie was niet ODgunstig en bnod;de moge lijkheid tot beëindiging van het conflict. De directies' van de mijnen te Heerlen hebben Zaterdag aan de stakers medegedeeld, dat ook zij bereid zijn, de toezeggingen vóór de staking gedaan alsnog, na te komen, mits het werk Maandag zou woraen hervat. In een Vrijdagavond te -Kerkrade gehouden vergadering van den Chr. Mijnwerkersbond is besloten, dat d3 Christelijke arbeiders, die nog langer blijven staken, als-lid van den bond geroyeerd zullen worden. Op de Zondagnamiddag en -avond door de besturen van den Nederland schen Mijnwerkersbond gehouden conferentie is besloten do staking op te heffen. -- Ernstig tramongsluk.. Op het traject Haarlem-Halfweg van de E. S. M. heeft zich Zondag namiddag een ernstig ongeluk afge speeld, dat de famile Groen uit Am sterdam al bijzonder zwaar getroffen heeft. De heer Groen kwam met zijn vrouw, H jarig zoontje en 8jarig dochterje op zijn motorrijwiel met zyspanwagen van Haarlem terug. Het zoontje was achter zijn vader op den motor gezeten, terwijl moeder en dochter in het zijspan zaten. Ter hoogte van de, Liedebrug wer den zij achterop gereden door den dienst der E. S. M., die om 5 uur uit Haarlem vertrekt. Eenigen tijd lang reden motor en tram gelijk op, waarbij de eerste ongeveer één meter vóór bleef. Plotseling brak de ver- bindingsatang tusscben de motorfiets en het zijspan, de twee deelen bogen zich naar elkaar too, waardoor de motor een zwenking naar rechts maakte en daar de tramlijn zich daar juist naar binnen buigt, kwamen motor en zijspan te zamen midden voor den tramwagen. De trambe stuurder, die het ongeluk met angst wekkende zekerheid zag aankomen, remde uit alle macht, zonderde wagen echter tijdig tot stilstand te kunnen brengen. Hst geheele ongeluk had zich trouwens in enkele seconden afgespeeld. Toen de wagen tot stilstand was ge bracht, bleek het, dat de vrouw zich onder het achterstel van den motor wagen bevond. Do vader en beide kinderen werden naast den wagen gevonden. Onmiddelijk werd naar Haarlem getelefoneeid om den auto dor E. S. M., die deze na de vele onge lukken van verlsden jaar heefc aan geschaft en die alle benoodigde ma teriaal bevat. Spoedig was deze ook ter plaatse gearriveerd. De motorwagen werd opgevljzold en do vrouw ontzettend verminkt, teruggevonden. Zij schijnt onmiddellijk gedood te zijn. De arts van Halfweg, de heer Mel- chior, verleende du eer3te hulp aan de andere slachtoffers. De vader was nog bij bewustzijn, doch zijn toestand was hoogst ern stig de ruggestreng had zwaar gele den, in het achterhoofd had hy 6en diepe snede en voorts wonden aan armen en beenen. Het zoontje werd een voet afgereden; men heeft het ven tje een been moeten afzetten. Het doch tertje is er wonder boven wonder goed afgekomen; de tram is over haar geschoven, zonder dat zij met de wie len in aanraking is gekomen; zij kwam er met eenige onbeduidende schram men af. Het ïyk van de moeder Is naar het lijkenhuisje te Half weg gebracht, terwijl men vader en zoon naar het Eiisabetbgasthuis te Haarlem ver voerde. Van de tram was het voorbalkon van den eersten wagen ingedrukt. Dé wagenbestuurder was zeer onder deu iadruk van het gebeurde. Het verkeer ondervond een goed half uur vertraging. Gezouten varkensvleesch. De minister van Landbouw heeft, met intrekking van z(jn beschikking dd. 3 April voor gezouten varkens vleesch vastgesteld! een maximum- inkoopprijs voor de gemeenten, inge volge art. 3 der Distributiewet 1916, voor f 1.5Ö p9r K G. Aan de gemeentebesturen geeft de minister in overweging een verkoop prijs van gezouten varkensvleesch, ingevolge voor art. 8 der Distributie* wet 1916, van f 0.85 per K.G. Da maximumprijzen in den klein handel voor gezouten varkensvleesch worden per K.G. vastgesteld op karbonaden f 0.70, rollade f 0.75, fricandeau f 0.76, vette lappen f 0.50, doorregen lappen f 0 55, magere lap pen f 0.70, gebakt f 0.60, vet spek f 0.60, krabbetjes f 0 40, kruissebtjf f 0.40, bamachljf f 0.45 per K.G. (alles gezouten). Da zaavisscherij. Van de te IJmuiden opgelegde visscherljvloot zyn Zaterdag weer ruim 20 stoomtieilers en 6 loggers naar de visscherij vertrokken. Van de stoom visscherij vloot zyn er reeds in totaal ruim 80 atoom- treilers op zee. Aardappelrelletjes. Te Amsterdam was het op ver schillende plaatsen Zaterdagmorgen nog erg rumoerig, en verschillende huisvrouwen bestorraden de winkels om aardappelen. Een vrouw, die aardappelen van eene kar wegnam, werd gearresteerd, hetgeen groote opschudding veroorzaakte^ Tegen 12 uur begaven zich een paar honderd vrouwen naar het stadhuis, waar eene deputatie toegelaten werd bij wethouder Jitta. De vrouwen be weerden, dat in de Rietlanden wagons met aardappelen stonden, en do wet houder zou zich even telefonisch op de hoogte stellen wat voor aardappelen dat waren. Maar het wachten duurde de vrouwen te lang on zoo trokken ze af en de richting in van de Riet landen (goederen-emplacement der Holl. Spoor). Itrmiddels waren door het gemeentebestuur onderhandelin gen gepleegd met de betrokken eigenaren. Eenige minuten nadat de vrouwen op het terrein waren toegelaten, klom de inspecteur van politie Joosten op een wagen en deelde mede, dat aan allo vrouwen, die aardappelen wensch ten, 8 K.G. zou worden verstrekt, tegen den gewonen prys van 39 cent voor de groote aardappelen en 33 cent voor de kleine. Hy voegde er aan toe, dat, mochten er vrouwen by zyn, die geen geld by zich hadden, deze ae assdappelen toch zouden kunnen krijgen, onder opgaaf van naam en adres. Juffrouw Kitz deelde daarop mede, dat allen geholpen zouden worden zij deed echter een beroep.op het eergevoel van de vrouwen, opdat degenen, die geld by zich hadden, ook inderdaad zouden betalen. De verkoop nam daarop onder luid hoera geroep een aanvang. Teen de aardappels op waren, stonden er nog honderden vrouwen, die op het gerucht van den verkoop waren toegeloopen ?n vóór de af sluitboomen v3n den spoorwegston den, te jachten. Zy werden allen teleurgesteld en toen men vernam, dat vermoedelijk een Echuit aard appelen naar de Groentenmarkt zou vertrekken, ging het onder luid gejoel daarheen. De politie was er tydig bij om deze «schuit te beschermen. Ze ligt thans in het entrepotdok, waar het zwart van menschen is, en waar bereden politié met de revolvers in de hand de wacht houdt. Deze aard appelen waren bestemd voor zieken huizen, weeshuizen en andere groote inrichtingen. Het bleef nog lang rumoerig in de omgeving van het dok, ook in de Czaar Peterstraat maakten opge schoten jongens het der politie lastig. Inspecteurs werden met steenen ge gooid en moesten herhaaldelijk een goed heenkomen zoeken en ook op andere plaatsen had de politie het zwaar te verduren. Minister Posthuma over den aardappelaanvoer.^ De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft aan den burge meester van Amsterdam in antwoord op diens telegram van 28 Juni in e de rantsoeneering van aard appelen een schrijven gezonden wahr- aan wij het volgende ontleenen: „In antwoord op een telegram-heb ik de eer u mede te deelen, dat de vraag of tot rantsoeneering van nieuwe aardappelen moet worden overgegaan nogmaals ernstig door mij is over wogen. Ik blfjf van meening dat deze vraag ontkennend moet worden be antwoord en wel op grond van de volgende overwegingen. Vroege aardappelen zijn zeer spoedig aan bederf onderhevig, zoodat zy zich voor distributie van overheidswege slecht leenen. Tot zoodanige distributie zou niet dan bij hooge noodzakelijkheid kunnen worden overgegaan. Deze noodzake lijkheid zou dan alleen bestaan indien de oogst ver wachtingen ook maar eeyigszins reden tot ongerustheid gaven. Dit is echter niet het geval en er behoeft niet aan getwijfeld te worden of de aanvoeren van vroege aardappelen zullen binnen enkele dagen meer dan voldoende de voor ziening voor het binnenland mogelijk maken. De moeilijkheden, welke zich tot nu toe voordeden houden verband met de noodzakelijkheid om met het oog op de kolenvoórziening reeds op een veel vroeger tijdstip den uitvoer van vroege aardappelen to? te staan dan in het vorig8 jaar. Dientenge volge meent het groote publiek, dat in voorgaande jaren de aanvoeren op de markt belangrQk grooter waren dan thans, doch dit is geenszins het geval. Waar de aanvoeren echter blijven stagen, zal ook niettegenstaande den meerderen aanvoer ongetwijfeld bin nen enk9le dagen de aardappel- voorzleniDg niet de minste reden tot klagen meergeveD, vooral waar ook Friesland thans aan de markt komt. „Het Vaderland" schrijft: 't Valt niet te ontkennen, dat ons land, wat de voedingsvoorziening be treft, meer en meer op zichzelf zal •worden aangewezen. 't Tekort dat wij in verschillende opzichten hebbeD, zullen wfj zelf moe ten aanvullen in de eerste plaats, en is dit om de een of andere reden niet mogelijk, dan zullen wfl het moeten vervangen door producten, die of als surrogaten dienst kunnen doen, of die als begeerde ruilartikelen door andere volken wordon gevraagd. Om b.v. kalimest te krijgen, moeten wij groenten leveren en om Ijzer en steenkolen te betrekken, moeten wij eveneens tegen-prestaties doen. De taak van onze producenten, meer in 't bijzonder nog van onze land- en tuinbouwers is dus: a. Voedsel te telen voor ons eigen volk en dan, van do door andere volken begeerde voedingsmiddelen; b. Zooveel voort te brengen, dat we voldoende ruilmiddelen krijgen om ons tekort op ander gebied aan te vullen. De eerste taak is de voornaamste, en onze Regeering tracht dit door velerlei middelen zooveel mogelijk te bevorderen. Verreweg 't grootste deel der land- en tuigbouwers zijn zich in deze bewust van hun plicht, ze hebBïta geen dwangmaatregelen noo- d»g, doch vragen nu en m.i. terecht, dat 't Nederlandsche volk dan ook zijn plicht vervult, door n.1. deze cultures loonend te maken. Eu zie, daaraan wordt vaak zeer slecht vol daan. Terwyl men tegen fabrikant ea ambachtsman, ofschoon de prijzen van hun artikelen aanmerkelijk zijn gestegen zeer weinig pruttelt. Alle boeren en tuinders worden schatrijk, ze maken allen O.W., is in den mond der stedelingen bestorven. Die op vatting is in haar algemeenheid be slist onjuist, en heeft het groote na deel, dat zü de Regeering vaak be- invloedt en de producenten prikkelt. Zal ons land ook in de toekomst sterk staan, dan is 'tnoodig, dat de producent en consument elkander begrijpen, en dat geschiedt lang niet altijd. Het blad zet verder uiteen, hoe door het buitengewone voorjaar, de aanvoer nog niet zoo geregeld is als wel gewenscht is. Over e9n dag of 14 is de aanvoer groot. Zoolang ge duld 1 PLAATSELIJK NIEUWS. door eenige jongens, gederailleerd. Ongelukken kwamen gelukkig niet voor, doch een en ander bracht eenige vertraging teweeg. „Hat Intieme Toonaai." Wij verwijzen nog eens naar de advertentie waarin het programma vermeld staat van de op te voeren éénacters en sketches door „het In tieme Tooneel" onder leiding, van F. en A. Bouwmeester op Woensdag en Donderdag a.s. Beide avonden wordt een geheel nieuw programma, met iederen avond andere nummers, -gegeven uit gemel de tooneelstukken, terwijl het geheel wordt afgewisseld door voordrachten van Adolf Bouwmeester en Hetty Beek, waaronder een geestige proloog van J. H. Speenhoff. Waar bekende artisten van den eersten rang alsPine Beider, Hetty Beek, Fred. Vogeding, Alex Frank, de beide Bouwmeesters in het winterseizoen verbonden aan gezel schappen van Verkade, Rooyaards, Tooneelvereen. zich tot dit Intie me Tooneel" vereenigd hebben, waar borgt hun naam ons reeds een avond van ware kunst en krijgen we dan, al ia het dit 'jaar weer geen kermis, toch twee mooie voorstellingen. Uit de persbeoordeelingen, die una niem gunstig zijn over het optreden van dit ensemble, laten we enkele uittreksels volgen Nieuw v. d. Dag 17 Juni J. H. RöasiDg schrijft: „Het Intieme Too neel" heeft aldus zeer gelukkig ge debuteerd. Dagblad Rotterdam, 2 'JuniDe voorstelling heeft over het algemeen den indruk van gesoigneerd zijn, die op de ten tooneele gebrachte ééaacters een stempel van voornaamheid drukte. Róssing„Het Rose Papier", span nend, boeiend 1 Handelsblad(Over„het Rose Papier)Een zeer spannende han deling met een blfl slot. Rolterd. NieuwsbladHet charman te stukje (Bekentenissen) werd in hoogst smaakvolle omgeving vol fijne humor gespeeld. Telegraaf van -80 Juni„Geduren de den avond bracht de Prins een bezoek aan het Centraal Theater in de Amstelstraat, waar hij de voor stelling van het Intieme Tooneel by woonde. Opgevoerd werd „het Rose Papier", spel in 1 bedrfif van Nid- hart. Blijkbaar amuseerde de Prins zich met de vertooning. 40-Jarig bestaan van bat Tehuis voor Militairen Kanaalweg 91-98. Als vervolg op den officieelen her denkingsavond op 12 Juni 1.1. van bet 40 jarig beBtaan van het Tehuis voor Militairen, Kanaalweg 91-95, was op Bondagavond door het Bestuur van genoemde/ inrichting een feest avond voor de militairen van Zee- en Landmacht georganiseerd. De zalen waren geheel met militairen, zoowel van Zee- als Landmacht gevuld. Om 7J u. n.m. ving de vergadering aan, die, naar goed vaderlandsch ge bruik, met het Wilhelmus werd in gezet, waarna de Voorzitter, de. heer P. van Dalen liet zingen Psalm 103 vers 1 en vervolgens een woord van welkom richtte tot alle aanwezigen, in zonderheid tot den Weleerw.Heer Dr. Harrenstetfn van Noord-Schar woude, Reserve Maj. Veldprediker, die eenige oogenblikken tot de mili tairen zou spreken. De Voorzitter sprak zyn leedwezen uit dat op 12 dezer de zalen geen rujmte genoeg boden om ook alle millitairen te ont- Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Donderdag, 5 Juli 1917, des avonds ten 7% uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ontheffi d g art. 16 Bouwverordening voor perceel Achterstraat 16h. 2. OnthefflDg verplichting oprichting Gymnasium. 3. Aankoop grond voor schoolbouw te Koegras. 4. Iostelling Commissie van advies in zake Werkloosheidsverzekering. 5. Voorstel in zake woningbouw. 6. Centrale keuken. 7. Reclames. De „Zeeland". De Nederlandsche kruiser „Zeeland" op weg naar Oost Iodië via het Pa nama kanaal, is 29 Juni teNew-York aangekomen. Zondag ia de atroomtram Helder-Huisduinen, tengevolge van "het op de rails neerleggen van een paar groote steenen, waarschijnlijk de nieuwe piano werd ingewijd, ver kreeg Dr. Harrenstein weder het woord om eenige mededeelingen te doen over den, ook door hem eenige dagen verrichten, arbeid onder de uitge- worpenen en miBdeelden in Londen en Berlijn, waarbij menige treffende geschiedenis werd medegedeeld en waarnaar door de aanwezigen met stille aandacht werd geluisterd. Het verdere gedeelte van den avond werd doorgebracht met zang en muziek, afgewisseld door voordrachten van de bezoekers, zoodat de tijd om te eindi gen al te spoedig was verschenen. Aan het einde van de samenkomst werd door den penningmeester van het Tehuis, den heer J. Visser, nog even het woord gevoerd,'om óp den flnancleelon toestand van het Tehuis te wijzen en den bezoekers op het hart te drukken dat zij, zooveel als in hun vermogen is, moeten zorgen dat de flnancieele positie van de in richting steeds beter wordt wat ten slotte toch hen ten goede komt, waarna door hem een woord van dank werd gericht tot allen die tot hot wel slagen van dezen feestavond hadden medegewerkt. Na het zingen van Psalm 150 vers 1 werd deze goed geslaagde feestavond door Dr. Harrensteinmetdankzegginggesloten, Het behoeft natuurlijk geen betoog dat gedurende den" avond de in wendige menscb niet werd vergeten en de militairen op een en ander werden onthaald. Vifldag dezer ontving de Voorzitter het volgende telegram „Hare Majesteit betuigt hoogstderzelver „dank voor in telegram nedergelegde gevoelens". Adjudant de Josselin de Jong. Na het gebed werd, op verzoek van vele militairen, door den Voorzitter voorgelezen het historisch overzicht van het Tehuis, zooals dit doorhem was voorgedragen op den officieelen herdenkingsavond, waarin de geschie denis van het Tehuis vanaf de op richting tot op heden werd geschetst. Vervolgens werd het woord ge voerd door den sergeant Verbruggen, die namens de bezoekers van de in richting Bprak, en na een gloedvolle rede, waarin werd getuigd van bet vele goede dat de bezoekers in het Tehuis steeds ondervonden, namens de bezoekers aan het Bestuur een prachtige $ikenhoutent piano aanbood. Het Tehuis bezit nu, zoowel in de beneden- als bovenzalen een piano en een orgel. Aan den huisvader en de buismoeder werden als biyk van erkentelijkheid voor de goede zorgen door ben aan de militairen besteed, door de bezoe kers fraaie geschenken overhandigd, bestaande uit een vulpenhouder en een tafeltje met beeld. Nadat het ChristeHjk militair zang koor zich had doen hooren, bedankte de voorzitter de bezoekers voor deze blijken van waardeering, welke een volkomen verrassing voor het Bestuur waren en waaruit liefde tot het Te huis sprak. Dergelijke blaken van meeleven in den arbeid geven het Bestuur moed om zijn vaak moeilijk werk met opgewektheid te blijven verrichten. Vervolgens verkreeg Dr. Harren stein het woord, die meedeelde dat een dankbare móeder, welke hij kort geleden bezocht, hem een bedrag- van f100.— had ter hand gesteld, dat Zyn Eerwaarde naar believen mocht besteden voor den arbeid onder de militairen. Lang had spreker er over nagedacht waarvoor hy dat geld zou besteden, maar hedenavond was bet hem duidelijk geworden dat aan een inrichting als deze de som goed besteed was en hfl bood derhalve aan het Bestuur namens een dankbare moeder het bedrag van f 100.- aan om er naar believen mee te handelen. Onder daverend applaus werd door den Voorzitter ook voor deze milde schenking hartelijk dank gezegd. Dr. Harrenstein stelde vervolgens voor om aan H. M. de Koningin een telegram van hulde te zenden met welk voorstel door de aanwezi gen met daverend applaus werd in gestemd. Nadat door de heeren Verbruggen en Klerk een stuk voor piano en viool was gespeeld en aldus De gasmisère. Onderstaand adres zal, mit& voor zien van voldoend aantal handteeke- ningen van gasverbruikers, aan den heer Minister van Landbouw, Handel en Ny verheid worden toegezonden. Lysten om dit request te steunen, liggen ter teekening aan de navol gende adressen: C. Adriaanse, Verl. Spoorstr. 81. Herman Nypels, Spoorstraat 41. Jac. Verfaille, A. W. Michels, Weatstraat. H. van Willigen, W. C. van Breda, Hoofdgracht. S. Coltof, Kanaalweg. J. van der Plaat, Middenstraat 44a. W. Biersteker, Loodsgracht. C. de Boer Jr., Koningstraat. Fa. S. A Kannewasser, Zuidstraat. A. Coltof, Binnenhaven. F. van Peperzeel, Emmastraati. H.J.v.Grunningen, Keizerstraat 50. Uiteriyk 6 Juli wordt de gelegen heid tot onderteekening gesloten. Helder, 7 Juli 1917. Excellentie, De noodtoestand welke te Helder zal ontstaan als gevolg van den maatregel, dat ook in deze gemeente 85 °P gasverbruik moot worden bezuinigd, is oorzaak, dat onderge- teekenden Uwe Excellentie dringend verzoeken aan de gemeente Helder een zóóveel grootere hoeveelheid gas kolen te doen verstrekken, als noodig om dezen noodtoestand te voorkomen. Bygaand gelieve Uwe Excellentie aan te treffen een memorie van toe lichting,, waarin aan de hand van verschillende gegevens hot bezwaar van een besparing van 85% voor wat betreft de gemeente Helder wordt aangetoond. Namens de onderteekenaars op nevensgaande lyat: C. Adriaanse. W. Biersteker. C. de Boer Jr. A. W. Mrchels. H.C. M. Nypels. Rijwielbanden. Een paar weken geleden namen wy een stukje over uit de groote bladen, waarin de N.V. Vredestein te Loos duinen haar pryzen van ry wielbanden mededeelde. Dit berichtje veroorzaakte ons van de zyde der handelaren protest. „Een ry wielbandelaar" hier ter plaatse schreef ons: In Uw blad van 21 dezer en in andere bladen komen senaatieberich- ten voor over Vredestei na banden, waardoor de rywielhandelaren het lastig wordt gemaakt of als woeke raars worden afgestempeld, dat is reden dat wy meenen hier tegen in te moeten gaan. De inzender zond ons vervolgens een schryven van de Vredeatein- fabriek aan een ryksinstelling alhier, waarin wordt medegedeeld, dat, tengevolge van de bandenscbaarschte, vele handelaren, teneinde toch hunne klanten te bedienen, by andere bandelaren VredeBtoinbanden tegen hoogeren prijs, dan den door de fabriek voor den handel vastgeatelden, hebben ingekocht. Vanzelf werden deze banden dus duurder veEkocht dan de bedoeling was van de fabriek. Tengevolge van benzine-schaarschte kan niet zoo spoedig zooveel worden afgeleverd als er vraag iszoodoende/ kan het gebeuren, dat rijwielhande laren, die bestellen, de-mededeeling krijgen, dat alleen aan contractanten .over 1917 werdt geleverd. Zoolang er benzineschaarschte biyft, Is geen verbetering mogeiyk. Intusscben klaagt het vakblad der rywielbandelaren steen en been over den bandennood. Natuurlyk, pleizierig ia de toestand voor den rijwielhandel niet, maar, daar het de Vredestein- fabriek te doen was om een eind te maken aan den scheven toestand, dat er maar door particulieren ge speculeerd werd in Vredesteinbanden, (er zyn gevallen, dat een bandelaar voor één Vred. buitenband 15J en 16 gulden moest betalen, dus begrijpt men, dat de gelukkige kooper van zoo'n band 18 k 20 gulden moet neerleggen) plaatste zy de adverten ties;

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1