UITSLAGderSTEMMIHG voor 7 loden ven den Gemeenteraad, gehouden op 4 Juli 1917. EERSTE KIESDISTRICT. Aantal kiezers 1710. Uitgebracht 913. Van onwaarde 22. Twee vacatures. Uitgebracht op de Heeren: W. Biersteker (Vr«z.) 899 C. Bot (C.-D.)96 P. de Beus (Vrüz.)384 C. Heijblok (S.D. A.P.). 200 B. A. Nlssslnk (C.-H.) 120 D. J. Snel (RK.)135 J. H. Staalman (CJ.-D.) - 105 B. Zondervin (8. O. A. P.), aftr.263 Herstemming tusschen de Heeren W. Biersteker, P. de Beus, C. Heijblok en B. Zondervan. TWEEDE KIESDISTRICT. Aantal kiezers 1201. Uitgebracht 765. Van onwaarde 10. Drie vacatures. Uitgebracht op de Heeren: 0. de Beer (S.D.A.P.). 165 J. Bommel (A. R.)125 C. Bot (C. D.)100 P. de Beus (Vrijz.), aftr. 217 D. H. Qrunwald (VrUz.), aftr. 259 J. Kreuger28 R. H. van Os (R. K.)151 J. J. Schoeffelenberger (S.D.A.P.) 230 J. H. Staalman (C.-D.) 156 W. H. TlelroolJ (C.-H.) 117 B. de Ven (Viyz), aftr. 294 M. de Waard (C. D.)112 B. Zondervan (S. D. A. P.)185 Herstemming tusschen de Heeren D. de Beer, P.de Beus, D. H. Brunwald, J. J. Schoeffelenberger, B. de Ven en B. Zondervan. DERDE KIESDISTRICT. Aantal kiezers le Stemdiatrict 1772 2e Stemdiatrict (Koegras) 211. Totaal 1988. Uitgebracht 860. Van onwaarde 17. Twee vacatures, 25 £53 li Ml a!e!êH Van het Itallaansch- Oostenrijksche gevechtsterrein. Rome, 4 Juli. Gisternacht was een vijandelijke afdfeling er in geslaagd voet t9 kifjgen in een onzer voorste posten ten Zuiden van Constaojeviea (Karat), maar z(j is aanstonds weer verdreveu en heeft 10 gevaDgeneo, o.w. 1 officier in onze banden gelaten. Op den Karst heeft de vfjand na B'erfee vuurvoorbereiding, gisteravond om 10 uur getracht hoogte S63 ten Noorden van Constanjevica aan te vallen. Hij is echter gestuit door ons geconcentreerd vuur. Da duikboot- en mijnoorlog. Londen, 4 Juli. Naar de admiraliteit meedeelt zijn in de vorige week 2745 koopvaarders Britsche havens binnengeloopen en 2846 uitgevaren. 15 schepen boven de 1600 ton, 5 beneden de 1600 ton zijn in den grond geboord, 16 z(jn zonder succes aangevallen. Elf visschersschepen zijn tot zinken gebracht. Amerlkaansche transport schepen vruchteloos aangevallen. Washington, 4 Juli. Naar de minister van marine meedeelt zijn de Ameri- kaansche troepentransportschepen op weg naar Frankrijk door een groot aantal duikbcoten aangevallen. Geen enkel is echter getroffen en er zijn geen menschenlevens verloren go gaan. De escorteereDde torpedojagers hebben, naar verluidt, enkele duik- booten - en stellig één in den grond geboord. Engelsche torpedojager gezonken. LoDden, 4 Juli. Naar de admirali teit meedeelt is een Eogelscbe torpedo jager van een oud type op een mijn geloopen en gezonken. Er zyn 18 menschen gered. Ponta Delgada beschoten. Ponta Delgada (Azoren), 4 Juli. Een duikboot heeft vanochtend vroeg de stad gebombardeerd. Een meisje is gedood, anderen zijn gewond. De for ten hebben de duikboot beschoten. leger en vloot te Sjanghai heeft ver zocht onverwijld maatregelen te nemen. Verwacht wordt dat de voormalige eerste-minisier Foensjijoei de repu blikGinen zal leiden. PLAATSELIJK NIEUWS. Uitgebracht op de Heeren: W. Biersteker (Vrijz.), aftr. 252 40 292 E. J. Bok (Vrijz.), aftr. 273 37 810 J. Borkert (S.D.A.P.). 310 20 880 C. Bot (C. D.)167 3 160 R. N. van Os (R.-K.) 120 11 131 D. Schreudsr (S.D.A.P.). 251 18 269 J. H. Staalman (C. D.)189 8 192 J. Vonk (A.-R.) 98 10 108 Herstemming tusschen de Heeren W. Blerateksr, E. J. Bok, J. Borkert en 0. Schreuder. Van hut Westelijk iront. Beilijn, 4 Juli. Ten O. van Cerny aan den Cbemin des Dames vielen de Fransehen des nachts tweemaal de door ons genomen loopgraven aan maar werden beide malen terugge slagen. Onze troepen zetten den te- rugtrekkenden aanvaller na, drongen in diens stellingen door en maakten een groot aantal van hen gevangen, Van het Westelijk front, Parijs, 4 Juli. Gister bij het vallen van den avond hebben de Duitschers tegen onze stellingen op hetgeheole front van ten Noorden van Jouy tot ten Oosten van het Californiö plateau een krachtig offensief gericht, dat den geheelen nacht heeft voort geduurd. Op dit breede front hebben zij herhaaldelijk met sterke strijd krachten hevige aanvallen gedaan. Hun stormtroepen zijn voornamelijk in touw geweest ten Oosten van de hofstede Froidmont, ten Westen en ten Z.O. van Cerny, ten Noorden van Ailles en op het Kazemat- en het Californiö plateau. Ds pogingen van den vijand zijn volslagen mislukten hun verliezen zijn zeer zwaar. In de stre8k van Cerny en met name op het Californiö plateau zijn hun storm golven door ons vuur bijna vernietigd. Waar de vijand bij den eersten stoot er in was geslaagd voet te krij gen in onze linies, hebben onze tegen aanvallen hem er weer uit gejaagd. Van het Oostelijk front. Weenen, 4 Juli. Bij Brzezany heb ben wij hevige aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten bloedig afgeslagen. In het vak ten Z. W. vanZborow hebben de Russen niet aangevallen. Berlijn, 4 Juli. In Oost-Galiciö kon den de Russen gisteren hun aanval Jen slechts bij Brzezany herhalen. In taaie verdediging en door krach tige tegenaanvallen handhaafden onze regimenten hun stellingen tegen de talrijke aanvallen en brachten den vijand groote verliezen toe. St. Petersburg, 4 Juli. In de rich ting van Zloczow duurt ons offensief krachtdadig voort. Op 2 Juli tegen 3 uur 's middags hebben de Russen zich meester gemaakt van het dorp Pre3mvof. Onze troepen vermeesterden de ge ducht versterkte vijandelijke stellin gen op de heuvels ten Westen en Zuid Westen van het dorp Zohorof en het versterkte dorp Korchilof, na drie linies vijandelijke loopgraven ingeduwd te hebben. De vijand trok over de rivier Mala Strypa terug. Een Finsche divisie nam 1560 officieren en soldaten, 4 loopgraaf mor tier en, 9 machinegewe ren en een mijnwerper, een brigade van 62 officieren, 8150 soldaten, 15 kanonnen en vele machinegeweren. Wij namen ook de vijandelijke stel lingen ten Westen van Jozefowka. In den geheelen strijd op 2 Juli in de richting van Zloczow namen wij 6800 officieren en soldaten, 21 kanonnen, 16 machinegeweren en verscheiden mynwerpers. De gevan genen blijven toestroomen. Ten Zuid Oosten van Brzezany zijn de gevechten minder hevig geworden Bij de gevechten op 1 Juli iu deze streek namen wij 63 officieren en 2200 soldaten gevangen. Londen, 4 Juli. (draadloos opgevan gen Russisch stafbericht.) In de ge vechten van Zondag en Maandag hebben w(j 800 officieren en 18000 man gevangen genomen, 29 kanonnen en 88 machinegeweren buitgemaakt. Luchtaanval op Harwlch. Londen, 4 Juli. Twaalf veertien vliegtuigen hebben vanochtend een aanval op Harwich gedaan. Volgens de laatste herichten zijn er 11 dooden en 36 gewonden. Er is slechts lichte stoffelijke schade aangericht. Het afweergeschut verbrak de formatie van den vijand, hoewel het uitzicht niet helder was. Onze vliegers vielen den vijand aan, die weer in de richting van de zee omkeerde zonder een poging le doen verder binnenlands door te dringen. De aauval heeft slechts enkele minuten geduurd. Naar de admiraliteit meedeelt hebben zeevliegtuigen uit Duinkerken de vijandelijke toestellen die Harwich hadden aangevallen op hun terug tocht onderschept, twee brandend neergeschoten en een derde bescha digd. Zij hebben verscheiden anderen met onbeslisten uitslag aangevallen, Al onze toestellen zijn teruggekeerd, De revolutie In Rusland. Het„Hbld." ontving uit Lausanne een aantal berichten betreffende den toestand in Rusland, waaruit wij hieronder een en ander laten volgeD. De post is een groote warboel. Om te ontkomen aan het getreuzel der officieele Russische posfc.datslechts erger wordt, hoe langer de oorlog duurt, hebben de Russische handels lieden besloten terug te keeren tot het systeem van private posterijen. Te dien einde heeft zich onlangs te Moskou eene maatschappij gevormd, die ten doel heeft een brief of een pakket snel te bestellen, bijvoorbeeld van Moskou naar Petrograd voor pi. m. 160 gulden. De verwarring, die op de Russische postkantoren heeracht is op dit oogen- blik zoodanig, dat een brief, die in het binnenland van de eene stad naar de andere wordt gezonden, ongeveer drie d vier weken noodig heeft om over te komen, indien hij overkomt Het stedelijk verkeer van correspon dentie eischt vier vijf dagen heen en evenveel terug. Men Bchat, dat op de postkantoren van Petrograd er eene massa van meer dan drie millioen brieven ligt, die nog niet gesorteerd zijn. Dezelfde correspondent verneemt uit Kiew, dat het ook op de Zwarte Zee vloot allesbehalve rustig is. Even als op de Oostzee vloot is er hier een opstand uitgebroken waarvan Sebas- topol het middelpunt is. De muitende matrozen hebben de terugroeping gevraagd van admiraal Koltsjak en hebben eene delegatie verkozen, die naar Heisingfors in Finland is ge zonden om zich in verbinding te stellen met de matrozen der Oostzee- vloot. Het schijnt, dat de voornaamste oorzaak van den opstand gelegen is in den onwil der matrozen om ten Btrijde te gaan en eenen kruistocht te ondernemen op de Zwarte Zee tegen de daar schuimende „Breslau". De matrozen geven er de voorbeur aan Odessa en eenige andere handels steden met een bombardement te bedreigen. Minister Kjerjenski, die toch al half dood is van overspanning, bemoeit zich als Minister van Marine ijverig met deze zaak en neemt de me9st doortastende maatregelen tegen de vredes-hanen. Duitsche krijgsgevangen™ In Rusland. Van de heerschende wanorde maken de zich in krijgsgevangen schap bevindende Duitschers gebruik, om te ontvluchten. Volgens het orgaan van de extremisten, zouden verleden week bijv. niet minder 3500 soldaten en 108 officieren erin geslaagd zijn te ontvluchten. Da ooaatituante. De Commissie van Voorbereiding voor de Russische Constitueerende Vergadering heeft besloten, dat 800 afgevaardigden In deze laatste zitting zullen hebben. Petrograd en Moskou worden afzonderlijke kiesdistricten Uit China. Sjanghai, 4 Juii. De vice-president Feng Koetsjang ontkent monarchist te zijn en verklaart voornemens te zijn tegen Peking op te treden, voor welk doel hij de bevelhebbers van Men deelt ons mede, dat Heer Job. Brands, muziekleeraar alhier beuoemd is tot tweede dirigent van de Liedortafel „Amstels Werk man" te Amsterdam, directeur Louis Robert. Voor het volledig praktijk diploma MercuriusBoekhouden, Handelsre- kenen, Handelsrecht en Statistiek, examen 6 en 7 Juni j.1. te Amsterdam, slaagde de heer Th. J. J. Mahi6u, leerling van den heer A. C. v. d. Meij. Gister slaagden voor het Handels diploma in hot schrijven onze plaats- genooten, de heeren Agema en Leuve- steijn, leerlingen vau N. Eiselin. Onze vroegere plaatsgenoot, heer G. den Hartog Jr. thanB boek houder der Gemeente Gasfabriek en Waterleiding te Oudewater is bs noemd tot Adjunct-Boekhouder bij de Centrale Boekhouding van de Ge- meer.te-bedryven te Amersioort. Onze vroegere plaatsgenoot,, de heer L. M. Kamp, is geslaagd voor het Mercurius diploma Engelsche handels correspondentie. Centrale keuken. Van de s.d.a.d.-fractie is eene wijziging op het voorstel tot stichting eener centrale keuken ingekomen, bedoelende: Art. 1 De laatste alinea te doen vervallen Art. 8 wordt gelezen als volgt: „De dagdljksche leiding van het keukenbedrijf ia onder toezicht van B. en W. opgedragen aan een Direc- teur(trice)". Een nieuw art. 3a in t^ voegen, luidende „B. en W. worden in het by vorig artikel bedoelde toezicht bijgestaan door eene door hen te benoemen Commissie uit de iogezetonen, onder voorzitterschap van een uit eu door het College benoemde Wethouder" Een nieuw art. 10a ju te voegen, luidende „De Directeur(trice) stelt als waar borg voor zfjn (baar) financieel ba hier, waarvoor bi) (zyj rokenplichth is, iu handen van B. en W. een zakelijke of persoonlijke zekerheid van f 500.—", Levemmlddslonbedrljf. Door de s.d.a.p.-fractie wordt aan den Raad voorgesteld B. en W. uit te noodigeu, de Ver ordening op het Levensmiddelinbedryf te wijzigen, zóó, dat in art. 8 bet toezicht op dit bedrijf aan B. en W. komt en de taak van de Commissie van Bijstand voor dit bedrijf omschre ven wordt, zooals die in art. 54 Gemeentewet is bedoeld. Voorts, om zoo spoedig mogelijk ter vaststelling aan te bieden a. Eene Verordening op de Com missie van Bijstand voor het Levensmiddelenbedryf, zooals artikel 56 Gemeentewet voor schrijft. b. Eene Iostructle voor den Direc teur van het Levensmiddelen- bedrijf van de(d) Directeur(trice) van het Keukenbedrijf. Hierop is door B. en W. alsnog prae-advies verleend. Wy ontleenen hieraan het volgende Door het in de eerste plaats doelde voorstel (de Centrale keuken) wordt de band losgemaakt, welke naar onze meening moet bestaan tusschen de beide bedrijven, op welke in de toekomst de zorg voor de ver deeling der beschikbare levensmid delen over de ingezetenen zal komen te rusten. Vooral toch wanneer de rantsoeneering verder wordt doorge voerd 'en de rantsoenen geringer worden, zal het zwaartepunt der beteekenis van i^et keukenbedrijf niet uitsluitend liggen in de omstandigheid, dat bet zoo doelmatig mogelijk be reide warme spijzen verstrekt, maar wordt dit bedrijf tevens een belangrijk orgaan voor de meest doelmatige verdeeling der straks waarschijnlijk geringe voorraden. Een blijvend verband tusschen keuken- en levensmiddelenbedrijf ach ten wy daarom noodzakelyk, Afgescheiden hiervan achten wij het niet gewenscht, dat bij het beheer van dit bedrijf de directe medewerking van den Raad, door middel van een Commissie van Bijstand, uitgescha keld wordt. Niet slechts voor het toezicht op de dagelijbsche leiding, maar voor het geheele beheer kan immers bijstand 6ener Commissie gewenscht zyn en die bijstand kan slechts door een Commissie, als be doeld in art. 54 der Gemeentewet, verleend worden. Mocht uwe vergadering intusschen wenschen In de richting van bedoeld voorstel te gaan, dan achten wy het aanbevelenswaard dat het nieuw voorgestelde artikel 3 a wordt gelezen Burgemeester en Wethouders wor den in de uitoefening van het in het vorig artikel bedoelde toezicht bijge staan door een door hen te benoemen Commissie uit de Ingezetenen, waar van de Burgemeester of een der Wet houders Voorzitter is. Artikel 8 kan in dit geval vervallen. Het nieuw voorgestelde artikel 10a wordt beter als tweede en derde lid aan artikel 3 toegevoegd en behoort dan o.i. te luiden De Directeur(trice) stelt zekerheid ten behoeve van de gemeente tot een bedrag van ten minste f500.-. Deze zekerheid kan bestaan in een borgstelling van ten minste twee, Daar het oordeel van Burgemeester en Wethouders voldoend ingezetenen der gemeente. Wat het tweede voorstel (Levens middelenbediijfj aar gaat, doen wy opmeiken, dat iu de Verordening op bet Levensmiddelenbedrijf de taak dor Commissie van Bijstand niet zoo zou zijo omschreven, ais art. 54 der Gemeentewet bedeelt,. Het tweede 1/d van dat wetsartikel luidt De Raad kan insgelijks, doch alleen op voorstel van Burgemeester en Wethouders, aan vaste commis- siön zijner leden opdragen, Burge meester en Wethouders in het beheer van bepaalde takken van de huis houding der gemeente bij te staan" En het laatste lid van artikel 1 der aangehaalde verordening bepaalt: Burgemeester en Wethouders wor den in het beheer van het bedrijf bijgestaan door een vaste Commissie vau Bijstand, als bedoeld in artikel 54 der Gemeentewet". Hier is inderdaad algeheele over eenstemming. Wij wenschen intusschen uitdruk kelijk te constateeren, dat artikel 5 der verordening, dat aan de Com missie het onmiddellijk toezicht op den directeur opdraagt., cbeh met den letter, nbch met de bedoeling der Gemeentewet strijdt. Voor zooverre men mocht. meeneD, dat artikel 55 der Gemeentewet voor de regeling van den werkkring der Commissie van Bijstand eene afzon derlijke verordening eischt, zoodat niet in de aangehaalde artikelen 3 5 dor bedrljfsverordening alles wat metterdaad regeling behooft, ge regold is, bestaat tegen bet ontwerpen eener dergelijke verordening by oas College uit den aard der zaak geen bezwaar. Wij wenschen echter uitdrukkelijk vast te-leggen, dat voor zooverre door een dergelijke verordening, waar aan bij het beheer van het bedrijf nog nimmer behoefte is gevoeld, de vlotte gang van zaken in het nadeel der gemeentenaren belemmerd wor den mocht, de verantwoordelijkheid daarvoor door ons by voorbaat wordt afgewezen. Werkelooeheldverzekerlng. Verder stelt de s.d.a.p.-fractie voor, de volgende wijziging betreffende de „Verordening op de Commissie V3n Advie3 voor do Werkloosheidsver zekering te Helder", Art. 1 te lezen als volgt: „De Commissie van Advies voor de Werkloosheidsverzekering dient Burgemeester en Wethoudersopbun verzoek van advies bij de uitvoering der regeling, vervat, in het Konin klijk besluit van 2 December 1916 (Sc. bl. 522), tot vaststelling van al» gemeene regelen voor bet verleecen van aubsidiön ten behoeve van Werkloozen kassen. De Commissie is bevoegd ook on gevraagd aan BurgeraeeB' er en Wet houders voorstellen te doen be treffende de uitvoering dezer re geling." Het Intieme Toonaai. Onder dezen naam is door Adolf en Frits Bouwmeester een gezel scbapje opgericht, dat het Centraal theater in de Amstelatraat te Am sterdam besp'èelt. Ter gelegenheid van de kermisweek trad het gister avond (en ook hedenavond) in Casino op, beide malen met een verschillend programma. Mogen w(j voor de uitvoering van vanavond bij dezen e9n aanbevelend woordje schrijven Het zijn eerste ranga artisten, die hierin meespelen. Moge dan al de declamatie van Hetty Beek ons niet voldoende weten te boeien, het tooneelapel op zichzelf was fyn en verzorgd. Adolf Bouwmeester opende met een proloog, door Speen hoff ver vaardigd speciaal voor deze jonge onderneming. Zy was Speenb aansch, dat wil zeggen geestig. De heeren Polak, met hun Casino orkest zorgden voor de ouverture in groot- schen paljasstyl, zoodat dit waarlijk intiem en kunstzinnig werd. Een geestige éónacter van Conan Boyle volgde, w&arby Hetty Beek het be korende, pruilende en lachende vrouw tje, Frits Bouwmeester de feljaloer- sche echtgenoot was. Het stukje was geheel in het Fransche genre, geestig en pótillant, schitterend van dialoog, geestig ook van opzet en verwikkeling. Hierna kwam Adolf Bouwmeester met verschillende voordrachtenhij wist op vaak treffende wyze typen en persoonlijkheden na te bootsen, en zorgde er voor gedistingeerd en bescbaafd te blij vod. „Arabische Zeden", verkeerdelijk geroemd „Kluchtspel" van Redchi- koff was een aller amusantst, origineel stukje. Voor klucht was het te weinig inhoudsloos en ook vaak te „heavy". Maar het was zeer genietbaar en uiterst vermakelijk. Hetty Beek, het bekoorlijke mevrouwtje, later de pseudo dienstbode, speelde haar rol voortreffelijk. Jo Kluun had, voor eene artiste, die in den Helder debu teert, een wel ondankbaar rolletje als de opgedirkte, gechargeerde dienst bode van den huize Wörthmann. Alex Frank speelde den in het nauw zittenden heer des huizes met am bitie en vuur, terwijl Adolf Bouw meester zfjn vrijerschap bad opgevat als van een Amsterdamschen korpo raal der mariniers, en hevig op de lachspieren werkte. Fred. Vogeding, met zijn prachtige gestalte, wasesn schitterende Bedouinen figuur, die imposant spel leverde. Na de pauze was het Hetty Beek, die ons eenige gedichten voordroeg van Loveling, Gezelle, Adama van Scheltema, en anderen. Haar voor dracht was vrij gewoonbfi hot lieve gedichtje van Mar ie Boddaert had zij, door den kinderlijken toon waarin z{j deze voordracht hield, momenten waarop zij hevig ontroerde. Wy zou den zeggenhaar dictie ligt in de vrouwelijke lijn, de forschere poözie b.v. van Scheltema's, De Wilgen, e.d. is geheel buiten baar genre. Het siot was een boeiende grens- geschiedenlseen Russische samen- zweerster, die met behulp van een p3ar Fransche reizigers, een generaal te grazen Deemt. Geestig, boeiend, met een bevredigend slot. Hier was het Pine Beider, die als gravin Na- tascha Ljuboniska optrad. De decors bad het gezelschap zelve meegebracht. Zy waren voornaam en smaakvol. De zaal was tamelijk vol en do aanwezigen hebben zeer zeker genoten. Wy wenschen het „Intieme Too neel" ook hedenavond succes I Mis schien krijgen we het ilan nog eens terug. Aardappaltn an patrolaum. Naar wij vernemen zijn van aard appelen voldoende hoeveelheden hier ter plaatse aanwezig, zoodat aan alle aanvragen kan worden voldaan. Ten opzichte van petroleum is echter schaarschtede aan de winkeliers verstrekte hoeveelheden zijn te eenen- male onvoldoende, en zélfs is voor rantsoeneering de voorraad te gering. Zeevaartschool. Heden had aan de Zeevaartschool alhier, ten overstaan van de Com missie van Toezicht op het M.O.het eindexamen plaats van den twee jarigen cursus voor onbe var enen. Alle dertien candidaten slaagden. De Voor zitter dor Commissie, de heer G. C. Dibbetz, reikte met een toepasselijk woord de diploma's uit, terwijl aan drie leerlingen door de „Vereeniging tot bevordering van het Zeevaart- ouderwija" oen bijzondere onderschei ding werd toegekend en wel aan P. A. Rueck, een eerste prijs (binocle) J. Boon een tweede prijs (binocle) en G. N. Prass een derde prijs (zilveren horloge). Geslaagd zijaB. W. de Boer, J. Boon, A. N. Dekker, L. El- lemers, P. Jansonius, W. Mos, P. v. d. Plaat., M. J. Porte, G. N. Prass, A. v. Roekei, P. A. Rueck, J. J. Woud en J. W. Zuyderhoudt. Pro Patria. Den eersten Juli j.1. herdacht de Gymn. en Exerc. Ver. Pro Patria het dertigjarig bestaan van haar adspi- rantenafdeeling. Het aantal aaspiran- tenaanvankelijk slechts klein, breidde zich steeds uit, waarvan een splitsiog in klassen het ge?olg was. De twee jongens- en de twee meisj9sklassen van thans, vormen een onderdeel der vereeniging, waarop zij trotsch kan zijn. Tot voor kort waren er nog drie jongensklassen, maar de leider van de jongensklasse A, de heer F. C. H. Schlahmilch, heeft de leiding van deze klasse onlangs overgedragen aan den directeur, den beer Van Hooydock. Be heer Schlahmilch heeft daarmee een taak neergelegd, die bij 29 jaar lang, geheel belangloos heeft waar genomen, op een wijze boven onzen lof verheven. In een schrijven, dat genoemde heer, ex voorzitter en eere lid der vereeniging, dezer dagen vau het bestuur mocht ontvangen, werd hem hartelijk dank gezegd voor al hetgeen bij èn als voorzitter èa als leider van klasse A voor de ver eeniging, haar leden en haar adapi- ranten gedaan heeft. Ea wel is de erkentelijkheid, die uit dit schrijven blijkt, ten volle verdiendwant de heer Schlahmilch heeft steeds zijn beste krachten gegeven, moeite noch zorgen gespaard, waar het zfjn ver eeniging betrof, die e6n stuk van zijn leven geworden was. Wy weaschen den heer S. dat hij de vereeDigiDg steels zal mogen zien groeien en bloeien. Zoüdag 24 Juni j.1. was Pro Patria naar Wormerveer om daar deel te nemen aan de uitvoering van het Gewest Noord Holland van het N. GV. De volgende r< gels uit het verslag van deze uitvoering in hotTurnblad van j.1. Vrijdag, zyn wel de moeite waard.dat we ze bier even overnemen: „Wij zullen ons van bfjzoDdere „vermelding onthouden, om niemand „te miskennen, maar maken tocb „een uitzondering voor het troepje „turners van Pro Patria te Den Helder, „die onder leiding van hun veteraan „M. P. van Hooydonb, drager van „bet eere speldje N. G. V. een mooie „serie dubbelrek oefeningen op zeer „kranige wijze uitvoerden." Goed zoo, P. P. 1 Uit hst Polltle-rapport. Maandag is in een logement alhier een man aangehouden, die nog 14 dagen hechtenis moest ondergaan. Hij is naar Alkmaar overgebracht en in het Huis van Bewaring aldaar opgenomen. Uit een alhier in de haven liggend visschers vaartuig zijn Maandagmiddag eenige huiahoudeiy ko artikelen en een ig vischtuig ontvreemd. Nadat hiervan by de politie aangifte was gedaan, zijn de daders, jongens van 10 tot 18 jaar en de vermiste goederen opge spoord, Ten nadeele van eon bewoner van Tuindorp zijn in den nacht van Zondag op Maandag j.1. eene boeveel heid aardappelen uit den tuin achter zijne woning gerooid en medegenomen Het Gas-Petltlonnement. Wij wekken de gas verbruikers ten zeerste op, de lijsten, betreffende het in vorig nummer vermelde adres aan den Minister van Landbouw, in grooten getale te teekenen. Dan alloan ii er kans, dat den Helder inderdaad meer gaskolen erlangt. Indien de nood werkelijk zoo groot is, moet ieder de kleine moeite van zijn naam te zetten er toch voor over hebben. Blijft ons dezelfde hoeveelheid kolen toegewezen als tot nu toe, dan is er onvermijdelijk tekort en de ellende 1$ In den komenden winter niet te overzien. Teekent dus allen 1 De lijsten liggen aan ondervolgende adressen tot Zaterdagavond ter teeke ning, terwijl. Maandag het request in zee gaat: C. Adriaanse, Verl. Spoorstr. 81. Herman Nypels, Spoorstraat 41. Jac. Verfaille, A. W. Michels, Weststraat. H. van Willigen, W. C. van Breda, Hoofdgracht. S. Coltof, Kanaalweg. J. van der Plaat, Middenstraat 44a. W. Biersteker, Loodsgracht. C. de Boer Jr., Koningstraat. Fa. S. A. Kannewasser, Zuidstraat. A. Coltof, Binnenhaven. F. van Peperzeel, Emmastraat. H.J.v.Grunningen, Keizerstraat 50. De relletjes te Amsterdam. Gisteronmorgen is het te Amsterdam vi y rustig geweest. Op de markt werd een groote hoeveelheid aardappelen ongeveer 5000 H.L. aangevoerd, De karren, waarmee ze bij winke liers in de stad bezorgd werden, gingen onder geleide. De door de vryen geproclameerde algemeens staking is geenszins algemeen geweest en dit heeft nog al eens aanleiding gegeven tot bot singen. Zoo wilden de „vrijen" de leden van den Nederl. Metaalbewer- kersbond beletten in de Nederlandache Fabriek aan het werk te gaan. Hier door ontstond een formeele klopparty, waarby de politte en militairen er eerst na het uitdeelen van harde klappen in slaagden de orde te herstellen. Ook in verschillende andere bedryven werd gestaakt, o.a. by de Nederl. Scheepsbouwmaatscbappy. Verder legden de havenarbeiders en de werklieden van de Rykswerf den arbeid neer. Dit laatste betustte naar „het Volk" meldt op een mis verstand. Door de „Vryen" werdn.1. het yalscbe bericht verspreid, dat het komitee van aktie uit de visr ryks- werkliedenorganisaties tot de staking adviseerde. Dat is onjuist. Het komi tee heeft nog niet eens vergaderd en de Alg. Ned. Rijkswerkliedenbond ontraadt de staking ten sterkste. Intusschen trok een groep werk lieden der Rykswerf gisterochtend naar de Artillerie Inrichtingen aan de Hembrug, om te trachten ook daar staking te krygen. Aldaar werd tegen half vier by de verschillende ploegen het werk neer gelegd. Voor de nachtploeg bleven van de Amsterdamsche werklieden ongeveer 1000 man weg. Uit de lange trein, die te kwart over achten aankwam stapte niet meer dan 160 man uit. Het is echter zeer de vraag of dezen heden terug zullen komen. Het uitgeleide, dat ben aan de halte Zaanstraat bereid was, deed hun tegen een herhaling opzien. Zij deden hiervan by aankomst aan stonds mededeeling aan de directie. Een aantal werklieden die reeds in den trein hadden plaatsgenomen, waren uit vrees voor molest weer uitgestapt. Toen de trein de Zaanstraat verliet vlogen groote steenen door de ruiten. Sommige werklieden waren veiligs halve ouder de bank gekropen. De Zaandammers waren, op een heel enkele uitzondering na, allen om half negen op het appél. Oök in de gemeentebedryven werd het werk gewoon voortgezet. In „d'Geelvinck" werd gistermid dag 1 uur eeue vergadering gehouden door de gemeentewerklieden. De heer Van Zelm voerde er het woord en zeide, dat het niet meer in de eerste plaats ging om aardappelen, maar om een algeheele verandering van levensmiddelen politiek. Het volk was nu eenmaal wakker geworden, men moest het nu niet weer laten indommelen. Wij zullen de regeering een eisch stellen on by niet vervullen binnen den geatelden termlju weer staken. Het overgroote deel echter der Amsterdamsche arbeiders beeft geen gehoor gegeven aan den oproep der syndicalisten om te staken; alleen in het havenbedryf is de staking algemeen. Iu de metaalindustrie is de staking verder het meest uitge breid. Op enkele kleinere fabrieken en werkplaatsen werd gestaakt. In den Jordaan verschenen middags een driehonderdtal vrouwen uit Kattenburg, naar verluidde ver- scheidenen gewapend met bajonetten, revolvers en steenen. Zoodra aan het politiebureau aan de WeBterstraat bericht was ont vangen van de aankomst der bende, rukten inspecteur Voordewind met tien politieagenten en vaandrig Schouw met acht soldaten en een onderofficier uit, ten einde te trachten de bende te verspreiden. Op de Lindegracht by de Brouwers gracht gekomen, wezen Jordaners, die biykbaar van de Kattenburgsche bende niets hebben moesten, de politie waar de op relletjes belusten zich bevonden: de Keizersgracht. Op de Keizersgracht werd daarop begonnen de bende uiteen te jagen. Er werd van de sabel krachtig ge bruik gemaakt en ook werden eenige schoten gelost. Of er personen door kogels gewond werden, ia niet bekend. Vast staat echter, dat verschillenden door sabelhouwen gewond werden. De bende vluchtte in de richting van Brouwersgracht en Heerenmarkt, en stoof, achtervolgd door soldaten, in alle richtingen uiteen, waarna de Westerstraat door politie militairen werd afgezet. Gisterenavond was het in de Jordaan byna geheel rustig. De uiteeugeslagen bende trok de stad door en wist in de Hoogstraat, dus in het hartje van de stad, een schoenwinkel te plunderen. In de buurt der Nieuwmarkt kwam het tot een treffen met de politie. In de Kruialaan te Watergraafsmeer had het Revolutionair Comité eene openluchtmeeting belegd, waar ver schillende sprekers het woord voerden. De menigte van vele duizenden trok na afloop natuurlyk de stad in, hetgeen in de Llnnaeusbuurt een geweldige drukte gaf. In de Dapperstraatbuurt maakten opgeschoten kwajongens het de politie en de militairen erg lastig. Ook om de groentenmarkt bleef het erg rumoerig. Men bleef de me nigte echter verspreidenden cafó's in de omgeving werd gelast te slui ten waarna het terrein schoongeveegd werd, en afgezet. Hier en daar moest nog van de revolver gebruik worden gemaakt; er werden echter slechts schoten in de lucht gelost. Steeds werd het afgezette terrein uitgebreid, geleidelijk ook de Rozengracht, en Ieder, die zich daar bevond ook rustige burgers - moest in allerijl een goad heenkomen zoeken. Op de eilanden bleef het rustig, den geheelen avond door. Over het algemeen was gisteren avond de toestand gunstiger dan vorige avonden. Wel was de stem ming, '8 avonds als middags, nog ru moerig. In de Zaanstraat vooral en vandaar uit naar de Haarlemimerpoortbuurt, was er nogal wat drukte. Gisteren middag was er eenig rumosr in den omtrek van de Nieuwmarkt, op den Achterburgwal, in de Koestraat eu daar omtrent werden straten opge broken om de steenen te doen die nen als projectielen, enz. Een verdwaald schot. Omstreeks negen uur gisteravond, toen op.de Elandsgracht charge werd gemaakt door politie en militairen, werden een man eD een vrouw, die in de Oude Spiegelstraat liepen, door eenige kogels geraakt, die door Beerenatraat, Wolvenstraat en Oude Spiegelstraat vlogen en de beide on schuldige voorbygangers troffen. De vrouw werd ernstig in de buik ge troffen. Beide slachtoffers werden naar het gasthuis vervoerd. De militairen in Amsterdam. De militairen zijn op het terrein van de Amsterdamsche IJsclub en in het Concertgebouw ondergebracht. Op het terrein van de A. IJ. C. staan thans eenige honderden tenten van wit zeildoek met blauwe punten er op, terwyl aan den kant van het Ryksmuseum de veldkeukens opge steld zijn. Langs het hek staan de paarden, die rustig grazen. In het Concertgebouw liggen de infanteristen uit Laren. Zij waren gis termorgen uit laatstgenoemde plaatB vertrokken. De plunderingen. Het „Hbl." zegt, dat meer en meer blfjkt, dat er eon stelletje beroeps misdadigers aan den gang is dat, met koel overleg, dan hier, dan daar, probeert te stelen wat te stelen is. In het holst van dea nacht, toen dus van een opgewonden menigte geen sprake meer was, heefc men in de Pontanusstraat, een zeer stille straat in het Muiderpoortkwartier, een klein magazy'ntje leeggeplunderd. Politie was daar niet en de dieven konden rustig hun gang gaan. Totdat rustige burgers, die zich aan het roovöra- bedryf ergerden, de gewapende hulp hadden ingeroepen. Be slachtoffers. Maandagavond is doodgeschoten de 39 jarige M. G./die nietsmet deon geregeldheden uitstaance had, doch uit nieuwsgierigheid was gaan kyken. 4 jongens van 17—19 jaar werden gewond, waarvan er een in het Zie kenhuis is overleden. By den reserve luitenant W. F. de Moll, die Maandag avond zonder dat hij iets met de zaak te maken had, van de tram werd gesleurd en door een tierende bende werd getrapt en geslagen, is, naar wij vernemen, hersenschudding en een ingedrukte rib geconstateerd, terwyi by ook tal van andere kneu ziDgen heeft. Interpellaties. In de Tweede Kamer-vergadering van gistermiddag heeft de beer Rut- gers een interpellatie aangevraagd over de uitvoer politiek der Regeering betreffende de aardappelen en in ver band daarmede omtrent de onge regeldheden te Amsterdam. De heer Van den Tempel heeft een interpel latie aangevraagd omtrent de houdiog der regeering in zake de voorziening van levensmiddelen, mede in verband met de moeiiykheden, dié zten in de groote steden voordoen. Over het verl eenen van verlof tot het bouden dezer interpellaties zal in de eerstvolgende vergadering wor den beBllst. Woensdagmorgen had een deputa tie van het Amsterdamsche vrouweo- comitó een onderhoud met minister Po9thuma, in verband met de aard appelcrisis. De deputatie drong by deu minister aan op een vollediger rant soen van levensmiddelen, in de eerste plaats van aardappelen, tegen lagere pryzen dan de tegenwoordige. Daar naast verzocht de deputatie aanvulling van het rijatrantsoen door de ver strekking van boonen en erwten. Voorts werd aangedrongen op uit voerverboden van levensmiddelen. Omtrent bet resultaat van dit onder houd werden geen mededeeliDgen ge daan. Wel deelde de deputatie mede dat zy den Indruk had gekregen, dat tengevolge van de gebeurtenissen ta Amsterdam een ruimere levensmidde lenvoorziening te wachten is, Amsterdam, 5 Juli. Volgens een mededeeling van het plaatseiyk Ar beidscomitózyn de meeste werklieden hedenmorgen aan het werk gegaan. Een deel der werklieden aan .de Hembrug is hedenmorgen nog niet aan den arbeid gegaan: Be losse werklieden hebben een band gevormd en staken nu totdat hun Bond erkend is. Alles is vol maakt rustig. BINNENLAND. Da gevaarlijke zona. Naar het Haagsche Corresponden tiebureau verneemt, ia in verband met de jongste maatregelen van En geland ter zee bepaald, dat de Ned. schepen, die door de zoogenaamd vrye vaargeul zouden moeten varen, tot nader order niet mogen vertrekken. Tot zlRkon gobraoht. In Ben Haag is bericht ontvangen, dat het stoomschip „Bestevaer", vau de Maatschappy Stoomschip Bestevaer (Ph. van Ommeren) te Rotterdam, Dinsdagnacht door een Duitsche duik boot in de Noordzee tot zinken is gebracht. De schokker Sch. 482 heeft gisteren te Scheveningen 9 man van de uit 18 man bestaande bemanning aangebracht. Volgens verklaring van de aange brachte schepelingen werd het schip 's nachts te 2 uur, op weg van Lon den naar Rotterdam zynde, door een Duitsche duikboot getorpedeerd; het schip was in twee minuten gezonken. Daardoor was er slechts tyd geweest om één der sloepen te vieren. In deze sloep hadden de 9 aangebrachte schepelingen plaats genomen, maar tengevolge van de zuiging door het wegzinkende schip was de sloep om geslagen. De 9 opvarenden, van wie 2 zoo goed als ongekleed waren, had den 5 uren haDgende of zittend op de omgeslagen sloep op zee rondge dreven totdat zy 's morgens te 7 uur

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2