HELDERSCHECOURANT Eerste Blad. Het geheim ven de eetlust. GEMEENTERAAD VAN HELDER RUST ËNliEMAK T- No. 4799 ZATERDAG 7 JULI 1917 45e JAARGANG Op- sn ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). tb.. Zon S, Juli op: onder: op: onder: v.m.:n.m. Zondag 8 «.10.6410.9.37 4.49 9.19 1116 11.66 Maandag 0 11.11 11.2 4.60 0.18 0.6 0.46 Dinsdag 10. ,1129 a. 0.28 4.61 0.17 0.60 1.— Woenad. 11 11.48 1.48 4.62 9.18 1.S0 1.40 Donderd. 13 m. 0.12 8 9 4.68 9.16 2.26 2.30 Vrijdag 13 0.42 4 28 4.64 9 14 8.20 8.85 Zaterdag 14 1— 6.38 4.66 018 4.26 4.46 Leeszaal-nieuws. Den vorigen beer heeft onze pen ningmeester te dezer plaatse een overzicht gegeven van den toestand der geldmiddelen, waardoor de open bare leeszaal in de Breewaterstraat in stand gehouden wordt. Wy willen u thans eens metterdaad aantoonen dat. deze instelling verdient gesteund te worden, meer dan tot nog toe het geval was. Wy noodigen u daartoe uit tot een bezoek-in-den geest aan het gebouw, dat reeds uit de Spoor straat van zijn bestaan kondgeeft w(j zullen uw gids zijn en van harte hopen wij dat g(j straks uw bezoek- in den-geest zult willen omzetten In een IfyfeIJjke, eene refiele visitewees er verzekerd van, dat gij gastvrij ontvangen wordt en u een uitgelezen keur van geestea spijzen zal worden opgediend. Aanstonds al, bij het betreden van het gebouw, als de tochtdeuren zich achter u hebben gesloten, ligt daar op een tafel uw lijfblad. Zeg niet, dat gij geen kranten leesteen menscb van de tegenwoordige maat schappij heeft eene courant noodig voor zijne ontwikkeling. En gij vindt aan de leestafel „De Standaard" naast „Het Volk", - het „Centrum" tegen over den Nieuwen „Groenen", en Heldersche Courant" en „Anker" deelen er broederlijk dezelfde plaats. Verveelt u de krant welnu, sta eens op en kijk eens rond vindt gij niet, dat het bier gezellig is. Zie, daar staat een tafeltje met frissche, fleurige bloemen. En ziet gij wel, hoe een zonnestraal, die toch, in weerwil van de beschuttende gordijnen, die de hevige warmte temperen, is door gedrongen, spelemeit op het kleed en dit bloemryke plekje met goudène stralen omkleedt? Hoe eenvoudige Ingezonden mededeellng. Niets is gemakkelijker dan opzijn tafel een lekkere maaltijd met keurige spijzen te zetten. Daartoe is alleen geld en ten keukenmeid noodig. Moeieiyker schijnt het aan tafel te gaan met de noodige eetlust, want de eetlust wordt niet gekocht, zegt men. Toch weten zij die ondervinding hebben wel dat, om eetlust te hebben, het voldoende is de Pink Pillen in te 'nemen, die ia alle apotheken verkocht worden. De eetlust is inderdaad het eerste verschijnsel van werkzaam beid der P»nk Pillen, dat ondervonden wordt door de zieken die zoo ver standig zjjn geweest hulp en bijstand aan dat merkwaardige middel te vragen, zooals Mevr. Annette Rouge tet, 47, rue de Paris, Clichy, dit deed. „Sedert langen tijd, schrijft Mevr. Rougetet ons, leed ik aan de maag. Ik bad geen eetlust en verteerde moeielljk de weinige spijzen die ik gebruikte. Ik was zeer zwak gewor den. Na vele middelen zonder resul taat genomen te hebben, wilde ik de Pink Pillen beproeven, en ik moet zegg6D, dat ik vanaf de eerste doosjes mij veel beter heb gevoeld. Mijn eet lust is gewekt, mijne maagpijnen zijn verdwenen en ik heb spoedig al myne krachten weergekregen." De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, alge- meene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, rheuma- tiek. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade314, Amsterdam; voor Helder en Omstreken byAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaal weg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS, en verder by verschillende Apothekers en goede Der-gisten FEUILLETON. wandversieringen aan dit hoekje een gezellige intimiteit verleenen? Op den lessenaar liggen de nieuwste aanwinsten der bibliotheek; neem ze gerust ter hand en blader er in. Ziet ge wel, dat het actueele brochures zijn en vlugschriften, dat er de nieuwste romans liggen en de ge zellige gedegene uitgaven der Wereld Bibliotheek? Bezie eens dit interes sante Album van Nederlandsche In secten. De koffiefirma Baan gaf het keurig uit en de heer P. Teunissen, landbouw redacteur van „Het Nieuw3 van den Dag" schreef er den tekst voor. Merkwaardig is het procédé waarnaar de talrflke afbeeldingen gemaakt zijn. 't Is een soort reliëf druk, en de 180 verschillende Neder landsche insecten liggen daar als het ware levend voor u. De nieuwe tijdschriften en vak bladen vindt gij in gindsche rekken. Zij omvatten zoowel literatuur als theologie, socialisme, vegetarisme, enz. Zoowel het „Maandblad voor het Boekhouden" vindt ge er als de „Vegetarische Bode", de Handelingen van den Helderschen Gemeenteraad" zoogoed als het „Vakblad voor den koperslager". De eigenlijke bibliotheek is uitter aard nog zeer klein. Toch zal, voor wie wenscht te grasduinen, de oogst er niet geriDg zijn. Duitsche klas sieken als Jean Paul, Schiller, Seume, Willand, Herder, Von Kleist, Lessing, Heine, Goethe, staan er naast den geweldenaar Van Deyssel, den senti- menteelen Rbijovis Peitb, den fijnen Pred9rik van Eedec. Een gansch6 bonte rij van tooneel stukken noodt u tot uitzoekennaast de vijftien deelen Vonders Spelen vindt ge er de meest uiteenloopende tooneel-lectuur bijeengebracht, van Aeschylos tot Schürmann, Goethe, Schiller, Lessing, Molière in 't oor spronkelijke, Shakespeare, Ibsen in goede vertalingen. „Elck wat wils" biedt de inrichting in dö Breewaterstraat, hoo zeer zij nog slechts aan het begin staat harer ontwikkeling. Of is het, voor den socioloog, niet gemakkelijk kennis te nemen van tal van richtingen, die hem in zijne studie kunnen leiden en wegwijs maken Karei Marx' levenswerk„Het Kapitaal" is er, zoogoed als Quack's prachtig werk over „De Sjciahsten". En de anarchis tische richting vond haar geschied schrijver in Domela Nieuwenhuis, die met zijne twee deelen „Geschie denis van het Socialisme" vertegen woordigd is. Hun antagonist, prof. Treub noodigt u uit zijne weten schappelijke weerlegging te bestu- deoren. Het kan zijn, dat dit onderwerp u maar matig interesseert. Gaen nood, wij zullen wel wat anders voor u vleden. Houdt gij van mythologie? Van de godenleer van Grieken en Noren, Japanners en Germanen De leeszaal bezit fraai geïllustreerde b8 werkingen van dr. Van den Bergh van Eysinga. Vooral de nieuwste aanwinst, de Japansche legenden en mythen, is met tallooze gekleurde illustratie fraai verlucht. We zullen eens op een andere plaats een greep doen. Hier staan de vier deelen van het groote werk van BrugmaDs en Kernkamp over Algemeene Geschiedenis. Ziet ge wel, hoe fraai het ia uitgevoerd? Geen wonder de te vroeg overleden direc teur van 's Rijks P/ entenkabinet, de heer E. W. Moes, had het toezicht op de illustraties. Natuurlijk, dat De Roever en Dozy, voor de Vaderland- sche Geschiedenis, óók vertegenwoor digd zijn. Houdt ge van reisbeschrijvingen Reis dan met Sven Hedin „Orer Land naar Iodié" en zeg niet, dat hij niet een onderhoudend reismakker is. Of neem een deel van de bekende serie „De Aarde en haar Volken". Kleurryk en boeiend en interessant zijn er de opstellen over landen en volken. Wilt ge over de Fransche revolutie een wat onbevangener oor deel lezen dan de meeste dergelijke werken u geven: Jean Jaurè3, de betreurde leider der FranBche socia listen, moge, in zijn omvangrijk en uitstekend gedocumenteerd werk, uw gids zijn. Van wat de negentiende eeuw aan „mannon vanbeteekenis" voortbracht, ge vindt er de biographieön van in de serie van dezen titel. Wenscht ge den grooteD Amerikaanschen fantast en stylist Edgar Allan Poe in't oor spronkelijk te lezen, een klein, fijn DE GEVANGENE VAN ZENDA. 86). Hij zag mij vragend aanmaar een ziek menscb schrikt terug van raadsels en hij, miste den moed mij hieromtrent rotvragen. Zyn blik viel op Flavia's ring, dien ik droeg. Ik meende, dat hij mij hierover iets wilde vragenmaar na er aan ge voeld te hebben, liet hij zijn hoofd in zijn kussen terug vallen. „Ik weet niet, wanneer ik u terug zal zien," zei hij zwakjes. „Zoo ik ooit weer u van dienst kan zijn, Sire," antwoordde ik. Zyn oogleden vielen toe. Fritz kwam met den dokter toegeloopeD. Ik kuste 'a koniüga hand en liet my door Fritz wegleiden. Sinds dien heb ik den koning nooit teruggezien. Buiten de kamer ging Fritz niet rechts naar de draaibrug terug, maar naar links en bracht my door een gang in het kasteel. „Waar gaan wij heen?" vroeg ik. Zonder my aan te zien, antwoordde Fritz „Zij heeft naar u gevraagd. Alsgy met haar gesproken hebt, kom dan naar de brug terug. Ik zal u daar wachten." „Wat wenscht zy?" vroeg ik jaagd ademhalend. Hij schudde zyn hoofd. bundeltje zyner „Tales" is te uwer beschikking. Ontmoet ge iets wat ge niet begrygt of wilt ge een woorden boek raadplegen, Winkler, Prins, Encyclopedie of Kramers, Van Dale, en vele andere handboeken staan u ten dienste. Ook de groote Hand atlas van Andree is er. Wy deden slechts hier en daar een greep. Er is nog veel en veel meer. Er Is het grootste werk van Brehm, Das Térleben, er zyn weten schappeiyke boekeu over de bewoners der zeeén, er is theosofie en spiri tisme, wijsbegeerte en godsdienst. Er is, kortom, veel en veelzydigs. Wij moeten u gaan verlaten, maar gy zult u, hopen we, wel redden. Veel staat er voor 't grypen, en an ders is daar wel de bibliothecaresse of de conciërge, die u helpen wil. De leden, dat zyn zy, dieeenjaar- ïyksche contributie betalen, mogen de meeBte dezer boeken mee naar huls nemen. Slechts eenigez.g.„hand" boeken dienen steeds voor iedereen beschikbaar te zyn, en zij worden dan ook niet uitgeleend. Dit zyn o.a. dictionnaires, enkele groote standaard werken, zooals b.v. Brugmana en Kernkamp, en dergeiyke. Maar ove rigens kan ieder lid ze mee naar huis nemen. En de bezoekers der leeszaal kunnen alles gebruiken wat daar aan" boeken en tijdschriften aanwezig is, maar zy mogen de boeken niet mee nemen. De kosten van het lidmaatschap z.yn miniem. Men heeft een minimum contributie vastgesteld van 50 cent voor hen, die aangeslagen zyn in den hoofdeiyken omslag naar een inko men van f 500. zy die hooger aangeslagen zyn betalen fl.— of meer, naar verkiezing. Rekent men nu, dat men in eene gewone leesbi bliotheek wekeiyks een boek haalt a 5 ets., dan is het duidelyk, dat het lidmaatschap der Vereeniging een daad is van wyze economie. Boven dien heeft men dan nog het gezellige zitje in de leeszaal gratis en wie zal zeggen hoeveel studeer-en zitkamers dezen winter onverwarmd moeten biyven?. Zoo is er dus, naar recht en billyk- heid, geen verontschuldiging voor u als ge, onwillig, uw hoofd afwendt nu we u de ledenlijst ter teekening bieden. Bedenk, dat eene instelling als de leeszaal, het geheel van giften en gaven hsbben moet. Er is zoo ont zagiyk veel noodig om haar in stand te houdeD. Wel krygt zij subsidies van Ryk, Gemeente en Particulieren, maar een kern van vaste leden kan niet ontberen. Want steeds moeten, wil de leeszaal „by" biy ven, actueele boeken worden aangekocht, en niet steeds zyn de geldmiddelen toereikend. Viadt ge het niettemin voor uzelf niet noodig lid te worden, Sans ran cune, hoor I Gy moogt daarom toch wel in de leeszaal komen. Maar kijk eens goed rond en zeg dan eens of gij het geen pracht-instelling vindt voor uw oudsten jongen om er zyn werk te maken. Alles heeft hy er by de hand, nietwaar, hij kan er rustig zit ten, behoeft niet op te letten of kleine zua soms minder gewenschto evolu- tiöa verricht. En dsn weet ik zeker, dat gij ook ni6t zóó zyt of ge laat aan dien éónen gulden ('t mogen er meer zyn ookl) ni6t kennen, enter- wille van uw jongen wordt ge lid. Kyfe, mogen we u ons kaartje overhandigen? Plaats het tusschen uw spiegel of leg bet op eene zicht bare plaats, maar in ieder geval vergeet, ons niet 1 Br. „Weet ze alles?" „Ja, alles." Hy opende eon deur en sloot ze weer, na er my zachtjes ingeduwd te hebben. Ik was in een klein maar ryk gemeubileerd salon. Eerst meende ik alleen te zyn, want het was door een paar overkapte candelabres slechts schaars verlicht. Spoedig evenwel bemerkte ik een vrouwengestalte by het venster. Ik wist, dat het de prinses was, en ik snelde op haar toe, viel op een knie en bracht hare hand, die zy slap liet hangen, aan myne lippen, zy bewoog zich noch sprak. Ik stond op, en haar ver langend aanziende zag ik haar bleek gelaat en den glans vau heur haar voor Ik het zelf wist, zei ik zacht „Flavia 1" Zy beefde even en zag rond. Toen kwam ze naar my toe. „Blijf niet staan, biyf niet staan Neen, dat moet ge niet doen. Ge zyt gewond. Ga zittenhierbier." Zy deed my op een sofa neerzitten, en legde haar hand op myn voorhoofd, „Wat is uw hoofd heet," zei zy, by my op hare knieön zinkend. Toen legde zy haar hoofd tegen het myne en ik hoorde haar mompelen„mijn lieveling, wat is uw hoofd heet.'' Soms doet de liefde zelfs aan een dwaas het hart zyner geliefde kennen. Ik was gekomen om myzelf te ver.- nederen en vergeving te vragen voor myn snoodheid; maar wat ik nu zeide, was „Ik bemin u uit geheel myn hart en mijn ziel." Heldersche Leeszaal. Contributie II.— per jaar. Nieuwe boeken en leden zijn welkom! gehouden op Donderdag 5 Juli 1917. Afwezig de heer Zander. Aan de orde is allereerst: Verslag Levensmiddelenbedrljf. I. Verslag nopens den toestand van het levensmiddelenbedryf over het tydvak van 1 October 1916-1 April 1917. Voor kennisgeving aangenomen, Jaarwedde Comm. van Politie. II. Voorstel om H. M. de Koningin in overweging te geven de jaarwedde van den Commissaris van Politie met ingang van 1 Juli 1917 te verhobgen tot f2400.-. De heer Grunwald heeft met genoegen dit voorstel gelezen, slechts spyt het spr., dat het College maar tot eene verhooglDg met f200.— is gegaan. Geruimen tyd geleden is dit salaris vastgesteld op een bedrag van f2000.-, met f200.- als ver goeding voor schrijfloon en eene toe lage als Commissaris van Rykspolitie van f400. B. enW. hadden thans met die eerste f200.—geen rekening moeten houden. Zooals het salaris thans wordt vastgesteld, gaat h6t feiteiyk maar f200.— vooruit. Spr. stelt voor, ook omdat de Commissaris der Koningin geene bezwaren tegen deze regeling gemaakt heeft, het salaris te stellen op f2600.— -j- f400.- als Commissaris van Rijks politie. De Voorzitter merkt op, dat de Comm. der Kon. is uitgegaan van de stelling, dat een salaris van f2000.— -f- f200.- te laag is ten opzichte van andere plaatsen. Daarom is het, nu gebracht, op f2800.—, evenals dat van den ontvanger. De andere salarissen van hoofdambte naren zyn daarmede in overeenstem ming. Het gaat toch niet aan het salaris van den Comm. van Politie ongeveer even groot te maken als dat van het hoofd der gemeente. De heer Grunwald vindt, dat de gemeente thans gebruik maakt van het feit, dat de comm. f400.— krijgt als comm. van rijkspolitie. Het gaat niet aan de andere salarissen erby te halen. Spr. berekent, hoe de thans voorgestelde verhooging er feitelyk eene ia van f200.- waarvan wel een f50.— aan belasting enz. afgaat, zoodat zy neerkomt op eene verhooging van f150.-. Spr. vindt f2600.- f400.- niet te veel. Als de andere salarissen aan de beurt komen, kunnen we zien in hoever die in overeenstemming met deze regeling zijn. De Voorzitter: Die zyn pas herzien en de salarissen moeten irlinge vergelijking kunnen doorstaan. De heer De Zwart heeft den vorigen keer gevraagd do vraag van salarisherziening comm. van politie onder te brengen by de andere rege lingen voor 1918 van de gem.ambte naren. Spr. vindt het wenschelljk de zaak nog eens nader te overwegen en te bespreken, en wil er thans niet dadeiyk over beslissen. Zouden dit doen, dan dient ook het onderling verband der salarissen te worden besproken. De heer Grunwald merkt op, dat by de behandeling der begrooting, toen deze regeling ter sprake kwam, gezegd is, dat men bezig was aan 6ene salarisregeliog voor den Comm. van Politie. Waar dat salaris zoo lang op een dergelijk laag niveau is geweest, gaat het niet aan er thans,zooals de heer De Zwart wil, eerst nog eens over te praten. In den brief van den Com missaris dar Koningin staat ook, dat een voorstel tot gunstig zal worden ontvangen. En wat de andere ambte naren betreft, de comm. van Poiitie staat betrekkeiyk hier buiten. Hierover worde nog eenige discus sie gevoerd. Uit deze discussies biykt, dat de bedoeling van deze regeling ia haar defluitief te doen zijn, dus hiermede is voorloopig de salaris kwestie voor den commissaris van politie van de bian. Ook de heer Adriaanse voelt er voor de ver hooging te brengen op f 2600.— en vergelijkt het salaris hier met dat van Alkmaar waar het beduidend hooger is. Wordt thans bet salaris voor eenige jaren vastgelegd, dan voelt spr. ook voor eenige meerdere verhooging. Het voorstel-Grunwald komt in stemming en wordt aangenomen. Tegen de heeren Krynen, Bok, Boon, De Ven, De Geus en Van Neck. Jaarwedde Gemeenteontvanger. III. Voorstel om Gedeputeerde Staten te advlseeren de jaarwedde van den gemeenteontvanger nader vast te stellen op f 2800.—. (Held. Crt. 21 Juni). De heer Biersteker stelt voor het salaris te bepalen op f 2600.- -j- f 400.— voor de controle. De Voorzitter zal zich daar tegen principieel verzetten. Juist Want wat hinderde haar en deed baar beschaamd worden? Niet naar liefde voor mij, maar dat ik geveinsd had haar lief te hebben, daar ik de rol van den koning speelde en haar kussen zou hebben genomen met een gesmoorden lacb. „Met hart en ziel," zei ik, toen ze my omarmde. „Altyd vanaf het eerste oogenblik,toen ik u zag in deCathedraal. Voor my is er geen andere vrouw in de wereld en nooit zal er andere zijn. Maar God vergeve m( het kwaad, dat ik U aangedaan heb." „Zij lieten U dit doen," antwoordde zy vlug; en haar hoofd opheffende en my aanziende, voegde zy eraan toe: „Het zou voor m|j geen verschil gemaakt hebben, zoo ik het geweten had. Gy waart het altyd en nooit de koning," en zij stond op en kuste my. „Ik meende het U te zeggen," zei ik. „Ik was op het punt het t9 doen dien avond van het bal in Strelsau, toen Sapt mij onderbrak. Daarna, kon ik het niet. Ik kon niet wagen u te verliezeD, voordat voordat het moest. Mijn lieveling, om U liet ik den koning bijna sterven 1" „Ik weet het, ik weet het. Wat zullen we nu doen Rudolf?" Ik nam haar in myn armon en drukte haar tegen my aan. „Ik ga vannacht weg." „O neen, neenriep zy uit. „Van nacht niet!" „Ik moot vannacht nog gaan, voor anderen my zullen zien. En hoe zoudt gy my willen laten blijven, lieveling, zonder opzetteiyk is de functie van controleur niet afzonderlyk meer genoemd. De ontvanger heeft indertyd gezegd deze functie gratis te willen blijven waar nemen en het is verkeerd er haar thans door dit emolument weer in te brengen. Vroeger was hot salaris, alleen voor den controleur, f 1800 k f 2000; het zou een motief kunnen zyn om dit argument weer te berde te brengen. De heer Biersteker voelt voor do redeneeriDg van den Voorz.en wil het salaris nader brengen op f 3000.—. De heer De Geus zegt, dat vol gens de iudertyd gemaakte regeling met de thans voorgestelde het maxi mum bereikt is. Het voorst.-Biersteker zou beteekenen nog eens weer eene verhooging van het maximum, en waar gaan wy, vraagt spr., op die manier heen Laten wy eerst eens zorgen voor degenen met de aller laagste traktementen. Als de heer Grunwald nu eens naar me luisteren wil De heer Grunwald: Of ik naar u luister al dan niet, dat heeft toch geen invloed op m(jn meening. Ik laat me toch niet zeggen wat ik doen moet. De heer De Geus, voortgaande, betoogt dat we den verkeerden weg op gaan. De beer Biersteker merkt op, ,t de traktementen van Burg. en Secr. ook herzien zyn door Ged. Staten en dat h6t salaris van den ontvanger thans in overeenstemming moetbly ven. Daarom wil spr. thans verder gaan met deze regeling. H6t kan na tuurlyk aanleiding zyn om straks andöre salarissen aan deze regeling te toetsen. De heer Bok zal vóórstemmen. )gen spr. zin is straksaan den Comm. van Politie f200.— meer ge- n, spr. zal daarom nu ook aan den ontvanger meer geven. Het voorstel-Biersteker komt in stemmiDg en wordt aangenomen. Tegen stemmen de heeren De Geus, Van Neck en De Ven. Bouwverordening. IV. Voorstel van Buïgemeester en Wethouders om ontheffing te ver leenen van het bepaalde by art. 16 der Verordening op het bouwen en op de bewoning in deze gemeente, ten aanzien van den verbouw van perceel Achterstraat 16b. Aangenomen. Gratificatie. V. Voorstel om aan de ambtenaren van Gasfabriek en Waterleiding voor bet verrichten van verschillende werkzaamheden buiten do gewone kantooruren een gratificatie te ver leenen. (Held. Crt. 19 Juni). Aangenomen, nadat door den heer Biersteker eenige inlichtingen z(jn gevraagd hieromtrent. Gymnasium. VI. Voorstel om aan H. M. de Koningin opnieuw ontheffing te vragen van de verplichting tot op richting van een gymnasium. (Held. Crt. 21 Juni). Aangenomen. Grond voor schoolbouw. VII. Voorstel tot aankoop van ongeveer 2500 M'. grond, voor den bouw van een school voor Lager Onderwya met onderwijzerswoning aan de Doggers vaart. (Held. Crt. 21 Juni). De heer Biersteker zou gaarne omtrent den stand van zaken eens ieta vernemeD. De Voorzitter zegt, dat de stukken betreffende den verbouw van de school te Huisduinen en te Juli- anadorp zoo juist zijn verzouden naar den Haag met het verzoek om de zaak te bespoedigen. De stukken voor deze nieuwe school hebben een jaar aan het Departement gelegen. Nu zyu ze, met allerlei aanmerkingen voorzieD, teruggekomen, en moet er onzerzyde op spoed worden aange drongen, omdat wy verdere stagnatie ln den schoolbouw niet voor onze rekening kunnen nomen. De heer Biersteker merkt op, dat de bedoeling van zyne vraag was, dat juist naar buiten eens zou wor den vernomen, dat in dezen de schuld heel bij het Rijk ligt. De heer V e r f a i 11 e geeft in over „Als ik met U meeging," fluisterde zy zacht. „Oh, mijn God, spreek daar niet van," zei ik. „En waarom niet? Ik bemin U. Gij zijt even goed een gentleman als de koning." Toen werd ik ontrouw aao alles wat ik zou moeten hebben bewaren. Want ik nam haar in mijne armen, en bad en smeekte haar in woorden, die ik niet op wil schryven, met mij mee te komen al zou ook heel Rurl- tanie trachten haar van my weg te halen. Gedurende eenige oogenblikken luisterde zy met verwonderde, ang stige oogen. Maar toen zij my aanzag, werd ik beschaamd, en myn stem stierf weg in gebroken stamelen, en eindelyk zweeg ik geheel. Zij ging van mij heen en stond tegen den muur, terwijl ik op den hoek der sofa bleef zitten, bevende over al mijn leden, wetende wat ik gedaan had, het vervloekende en toch onwillig om het ongedaan te maken. Zoo bleven wy langen tyd. „Ik ben gek," zei ik plotseling. „Ik houd van die gekheid, liefste," antwoordde zy. Zy had haar gelaat van my afge wend, masr toch zag ik een traan op hare wang schitteren. Ik greep my aan de sofa vast en bleef zoo naast haar staan. „Is liefde het eenige?" vroeg zy op zoo lieven meewarigen toon, dat het zelfs myn gefolterd hart eeniger- mate kalmeerde. „Zoo liefde het eenige ware, zou ik u volgen in de diepste weging den gem. bouwmeester met de plannen bekend ie maken, deze kan dan peisooniyk de voorstellen toelichten en er aan het Departement op wachteD. By een eenvoudig adres duurt het maanden eer het hehandeld wordt en by persoonlyke aanmelding worden geschillen oomiddeliyk op gelost. De heer Adriaanse weet daar over mee te spreken. Persoon ïyk heeft spr. ondervonden dat met dergelijke plannen het grootste succes wordt verkregen door persoonlijke toelichting. Vaak geschiedt het, dat men binnen 24 uur klaar is. De heer Van Neck: Jammer, dat u niet een jaar vroeger met deze mededeeling gekomen is. De heer Adriaanse: Spr. ver trouwde op de bekwaamheid van onzen bouwmeester. Zyn schuld Is het ook niet, dat het zoo geloopen is, het is de sleur van het Departe ment, die de oorzaak der vertraging is. De heer V e r f a i 11 e merkt nog op, dat bij langer uitstel het subsidie van het Ryk ook hooger dient te worden, daar dagelijks de materialen in prijs stygen. De heer Van der Veer vraagt of de g6me6nte-bouwmeester ge machtigd is alles omtrent de over dracht van den grond te regelen. Er zyn nl. nog enkele zaken te regelen de afrastering b.v. zou door de gemeente moeten worden betaald, terwyi ook een termyn zal worden gesteld waarbinnen het terrein be bouwd moet zyn. De Voorzitter stelt dan voor het voorstel aan te houden, totdat deze voorwaarden gestipuleerd zyn, en bet raadsbesluit daarnaar in te richten. Aldus besloteu. Werkloosheidsverzekering. VIII. Voorstel tot instelling eener Commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering en in ver band daarmede tot vaststelling eener verordening. (Held. Crt. 26 Juni). Hierop is ingediend een amende ment van de s.d. fractie (Held. Crt. 5 Juli). Artikel 1 volgens het voorstel B. i W. luidt als volgt De Commissie van Advies voor de Werkloosheidsverzekering dient Bur gemeester eu Wethouders op hun verzoek van advies met betrokking tot het verleenen van subsidién ten behoevo van werkloozenkassen. De Commissie is bevoegd ook on gevraagd aan Burgemeester en Wet houders voorstellen te doen betref fende do uitvoering dezer regeling. Het amendement stelt de volgende lezing voor: „De Commissie van Advies voor de Werkloosheidsverzekering dient Burgemeester en Wethouders op bun verzoek van advies by de uitvoering der regeling, vervat in het Konin klijk besluit van 2 December 1916 (St. bl. 522), tot vaststelling van al gemeene regelen voor het vorleenen van subsidien ten behoeve van Werkloozenkassen. Da Commissie ia bevoegd ook on gevraagd aan Burgemeester en Wet houders voorstellen te doen betref fende de uitvoering dezer regeling." De heer Zondervan zegt, dat zyne fractie niet, als B. en W. de bezwaren deelt welke van de zijde van het Gemeentebestuur van 'a Gra- venbage teg6n de positie, welke den gemeentebesturen in de nieuwe rege ling der werkloosheidsverzekering is toegedacht, zijD aangevoerd. In bet algemeen is centralisatie een gemeentelijk belang. Door cen tralisatie wordt tegemoetgekomen aan verschillende bezwaren. Zoo is ten opzichte van verspreid wonenden deze regeling beter. Wat B. en W, opmerken over de vrij beperkte be voegdheden, die de gemeentebesturen hebben by het hun opgedragen toe zicht, - dit geldt ook voor andere dingen, zooala militie b.v. waarinjde gemeente niets te zeggen heeft. Zooals B. en W. het artikel hebben geredigeerd, kunnen ook landelyke kassen advies krygen, terwyi toch de bedoeling is, dat dit alleen geldt voor plaatselijke kassen. Het overige moet de Min. regelen. De heer Biersteker begrypt niet het fijne onderscheid. Wat is het verschil ln de lezing B. en W. die het advies ook zou uitbreiden tot armoede zoo 't noodig ware tot het andere einde der aarde; want gij hebt mijn hart geheel in besl3g genomen. Maar is liefde het eenige?" Ik antwoordde niet. En nu nog schaam ik me, dat ik haar toen niet wilde helpen. Ze naderde my en legde haar hand op mijn schouder. Ik hief mijn hand op en greep de bare vast. „Ik weet wel, dat er geschreven en gezegd wordt, dat zy het eenige is. Misschien is dat ook voor enkele gelukkigen waar. O, dat ik oene dei- hunnen warel Maar zoo liefde het eenige was, zoudt gy den koning in zyne cel hebben laten sterven." Ik kuste haar de hand. „De eer bindt een vrouw ook, Rudolf 1 Myn plicht is trouw te zyu aan myn land en myn huis. Ik weet niet waarom God heeft, toegelaten dat ik u zoo zou liefhebbermaar ik weet dat ik pal moet staan..' Ik zeide nog steeds niets en na een kleine pauze vervolgde zy. „Uw ring zal altijd aan myn vinger blliven en de gedachte aan u in myn hart, de aanraking uwer lippen op de myne. Maar gy moet gaan en ik moet „biyven. Misschien moet ik weldoen, ^waaraan ik nu niet dan met de dood in 't hart kan denken." Ik begreep wat zij bedoelde en eon siddering doorvoer my. Maar ik mocht me niet zwakker toonen dan zy. Ik stond op en greep hare hand. „Doe wat ge denkt te moeten doen," zei ik. „Ik geloof dat God aan dezulken als zij zyn wenschen kenbaar maakt Mijn deel is lichter, want uw ring zal mh'n vinger omsluiten alleen de gedachte aan u zal myn hart ver vullen en geen andere lippen dan de uwe zullen ooit de mijne aanraken. Moge God u behoeden en sterken myn liefste I" Hier hoorden wy eensklaps zingen. De priesters zongen in de kapel voor de zielenrust dergenen, die gekorven waren. Zy schenen het rtquiem te zingen over ons verloren geluk en vergiffenis af te smeeken over onze liefde, die niet sterven wilde. De zachte, weemoedige muziek ver- meDgde zich met onze diepe zuchten. „Myn koningin en myn leven 1" zei ik. „Mijn liefste en trouwe ridder! zei zij. „Misschien zien we elkaar nimmer weer. Kus me en vertrek dan." Ik kuste haar, maar zy klemde zich aan my vast, niets dan myn naam, steeds maar myn naam lispe lend. Toen verliet ik haar. Ik stapte vlug op de brug toe. Sapt en Fritz wachtten me daar op. Ik verkleedde my en verborg mijn gezicht, zooals ik 't reeds zoo dikwyls gedaan bad, steeg aan de poort van het kasteel met hen te paard en tot het aan breken van den dag reden we onaf gebroken door. Toen hadden we een klein spoorwegstation juist over de grens van Ruritanie bereikt, 't Was nog te vroeg voor den trein en in afwachting daarvan wandelden wy in een weiland op en neer. Zy be loofden me, my van alles op de hoogte landelyke kassen, en die van den heer Zondervan, die deze wil uitsluiten? Spr. ziet geen verschil in beide redacties, en vraagt nadere toelich ting. De heer Zondervan zegt, dat het artikel van B. en W. geldt voor alle kasseju, ook de bondskassen. De fractie wil alleen, ingevolge het Kon. besluit, het artikel doen gelden voor de plaatse!yke kassen. De heer De Geus merkt op, dat de heer Zonder van de z-^k verkeerd begrypt. De heer De Zwart schudt wel van neen, maar hoe kan de beer De Zwart weten of de heer Zon der van Iets al of niet verkeerd begrypt? Ten opzichte van de werkeloozeukasseu wordt alleen advies verleend, over de toekenning van subsidiön hebben de commissies niets te zeggen. Wy krygen de vraag of plaatselijke kassen aan de voorwaarden voldoen, en zoo ja, dan moeten we ons afvragen moeten zy gesubsidieerd al of niet? En wat nu landelijke en losloopeDdo leden van werkeloozenfondser. be treft, daarover heeft natuurlijk bet gemeentebestuur niets te zeggen. Het fijne onderscheid ontgaat my. De heer De Zwart zegt, dat het onderscheid hierin bestaat, dat het gemeentebestuur wél recht heeft ad vies te geven over plaatseiyke kassen, niet echter over kassen van landelijke bonden. Als we hier een plaatselijke eeniging krygen, die zich verzeke ren wil en om subsidie vraagt, dan heeft de Commissie het recht om baar van advies te dienen. Het voorstel van B. en W. Is om eens luidend ad vies over alle voorkomende gevallen te geven en dat ia niet juist. Daarom wordt in het amendement verwezen naar het Kon. Besluit en duidelyk omschreven de scheiding tusschen plaatselijke en landelyke kassen. De heer De Geus: Zoudt u dan meenen, dat met de redactie van B. en W. deze regeling niet is te maken De heer De Zwart: Ze is teon- duideiyk. Ze komt er niet voldoende in uit. De heer De Geus: Men kan wel aan de commissie overlaten te be slissen wat tot haar competentie be hoort en wat niet. Zy beeft daar wel voldoenden kijk op. De heer De Zwart vindt dit ver keerd. Beter is het, het artikel direct goed te redigeeron. Als men van te voren een leemte ziet, ls het toch beter die leemte te vullen? De heer Van Neck kan zich hier mede niet geheel vereenigen. B. en' W. zullen toch geen advies vragen i- iets waarmede ze niet te maken hebben. Do heer De Zwart: Wat is er tegen om de clausule direct ln de verordening op te nemen? De heer Van Neck: Dat wy Ingezonden mededeellng. ongetwijfeld gewemcht. Er is geen ellendiger toestand denk baar dan die veroorzaakt door jeuk en prikkeling van huidziekten, eczeem, gordeluitalag, aambeien, dauwworm of roosachtige psoriasis. De slaap wordt verBtoord, de zenu wen worden overspannen en hetge- heele gestel Ijjdt er onder. Huid kwalen belemmeren u by het werk, verhinderen succes ln het leven en faerooven u van rust eu gemak. Zonder twyfel ia de leefwyze van invloed. Gemakkeiyk verteerbaar en gezond voedsel, regelmatige gewoon ten, dageiyksche stoelgang, baden, frissche lucht en lichaamsoefening zyn zoowel een voorbehoedmiddel als nuttig, maar een verzachtende, ver koelende en geuezende zalf ia tevens onmiddeliyk noodzakeiyk. Foster's Zalf nadert de volmaakt heid als huidzalf. Zy hcefc naam ge maakt als spoedig verlichting gevend. Zy past de teerste en gevoeligste huid en kan veilig en met vertrouwen worden aangewend. Zelfs by ontsto ken, bloedende of uitstekende aam beien bewees Foster's Zalf succes te hebben. Zy bracht rust en gemak aan personen, die jar6n hadden geleden. Foster's Zalf (Iet op den j nieten naam) ia te den Helder vwkrljgb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 93. Toe zending geschiedt franco na ontv. v. postwissel f 1.75 p. doos. (88) te houden, ze overstelpt n me met vriendelijkheden, zelfs oude Sept was zachtgestemd, terwijl Fritz zichtbaar bawogen was. Ik luisterde als in een droom toe. De woorden „Rudolf 1 Rudolf I" geuit op een toon, waarin een wereld van liefde en smart lag, weergalmden my nog steeds ln de ooren. Ze bemerkten ten laatste myn afgetrokkenheid en stilzwygend liepen we voort. Fritz tikte mij op den arm en in de verte zag ik den blauwen rook eeüer locomotief. Toen stak ik elk hunner een van myn handen toe. „We zyn alle drie maar half mensch van morgen, hé, Sapt en Fritz, oude jongens. Maar we hebben ook wel getoond, dat we beter kunnen, bé." „We hebben de verraders verslagen en den koning zyn troon verzekerd," zei Sapt. Toen had Fritz van Tarlenheim schielijk, voor ik 't hem kon beletten of zelfs zyn voornemen bemerkte, het hoofd ontbloot en zich buigend zooals hy gewoonlyk deed, myn band gekust, toen ik ze terugtrok zei hy pogend te glimlachen ,'t zyn niet altyd de rechte personen die koning worden!" De onderlip van ouden Sapt trilde toen hy my de hand drukto. De menschen aan 't station keken nieuwsgierig naar den langen kerel met zyn verborgen gezicht, doch wy namen er geen notitie van. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1