ffiLDERSCtm COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wierlngen en Anna Paulowna Tweede Blad. GEMEENTERAAD VAN HELDER, O No. 4799 ZATERDAG 7 JULI 1917 s45eJAARGANG ABONNEMENTEN: Haldetsche Grt. per 3 rand, f 0.75, franco per post f 1.00, Buitenland f 2,00 Zondagsblad 0.45, 0.521/,. 0.85 Modeblad 0.75. 0.85 1.10 Voor het Bulteolaad bi} vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 advertentien. 10 cent per regel. Kleine advertentlSn (gevraagd, te koop, te huur) van 1 tot 4 regels 30 cent, elke regel meer 10 cent, bij vooruitbetaling. Ba wijs-exemplaar 2'^j cent, Ingezonden mededeellngea van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentien op bepaald aangewezen plaatsen worden 25 °/0 hooger berekend. Abonnementsprijs MODEBLAD, franco per post f 0.98, Buitenland f 1.20 Op pagina 4 van dit blad la opgenomen i 1. Boekbepreklng. 2. Uit den omtrek, enz. zitting van Vrijdag, 'a namiddags 2 uur. Afwezig de heer Van der Veer. De Voorzitter stelt opnieuw aan de orde het voorstel van B. W. inzake de oprichting eener cen trale keuken en de overname dei- bestaande. De heer Van Breda meent toch, dat de Raad zich eerst dient uitte- spreken over het principe der op richting. Later kan dan het systeem worden besproken. Dit zal z. i. de debatten bekorten. De Voorzitter merkt op, dat er slechts één voorstel is, waarover moet worden gestemd, nl. dat van B. en W. Een ander voorstel is er niet. De heer Van B r o da antwoordt dat de heer Biersteker heeft doen uitkomen, dat volgens zijne gegevens de cijfers van het rapport der com missie niet juist zyn. Spr. heeft alle commissieleden er nog over ge sproken behalve den heer Kastelyn, doch er was er niet een, die gezegd heeft, zooals de heer Biersteker be toogde, dat de kookketels f 4000.— zouden kosten. Als dat gezegd of verstaan is, is dat eene vergissing of een misverstand. Op welken grond beweert de heer Biersteker, dat een keuken als door de commissie voor gesteld 60 k 70.000 gld. zou kosten? Wij hebben onze cijfers van den bouwmeester en van de leveranciers zelf. Burg. en Weth. willen toch zelf ook de verantwoording aanvaarden, dat de inrichting voldoende capaciteit bezit krachtens verschillende uitla tingen in hun toelichting; zelfs moet, ln tyden van nood, de keuken de geheele bevolking yan voedsel kunnen voorzien. De finantieele kwestie biyft een moeilijk oplosbare, maar ieder lid blijft individueel verantwoordelijk voor zijn meening. Zou het niet mogelijk zyn alsnog de meening van het College te vernemen over het voorstel der commissie De Voorzitter: Burgemeester en Wethouders blijven bij hun oude voorstel. De heer Baak merkt op, dat het, als eventueel tot 18 ketels toe do capaciteit wordt uitgebreid, het on mogelijk zal'zijn met klein personeel te werken. Een man Is noodig voor minstens drie ketels alleen al om te roeren bij erwtensoep b.v. Dan moet telkens het vuur onder de ketels worden weggehaald en dat geeft stof en vuil, daar ontkomt men nu een maal niet aan. Er is nog iets. De heer Biersteker is er over begonnen, dat van het oude bedrijf geen cijfers waren en eerst nu de nieuwe direc trice er is, zouden die cijfers er zijn. Maar dan was de heer Biersteker in die dagen toch een slecht bestuurslid, want de penningmeester kreeg van spr. een dagelyksch rapport over den toestand en daarin kan men alle gegevens terugvinden, ook omtrent de benoodigde ingrediënten. En spr. was alleen voor alles, had ook nog de controle over 21 winkeliers, terwijl de nieuwe directrice dat alles niet heeft, zelfs nog hulp heeft van een meisje. De heer Zondervan bespreekt de oprichtingskosten. De commissie is niet alleen in den Haag. en Amsterdam in het keukenbedrijf geweest, maar heeft ook verschillende leveranciers gesproken. Zoo vertelde de heer Van Cleef in de Warmoes straat, dal hij de oprichtingskosten schatte op 25 h 30000 gld., waarbij dan het gebouw nog komt. De huidige begrooting is gemaakt en geldig tot 3 maanden na dato. En er is gerekend op zekere speling, zoodat de kosten niet te laag zijn geraamd en deze eerder mee dan tegen zullen vallen. Ze zijn wel 20 te hoog geraamd. De heer Biersteker wenscht iets rechts te zetten. Dat een lid dei- commissie gezegd hoeft dat de ketels f4000.- kosten, is volkomen waar. Dat is de prijs in Amsterdam, maar die prijs geldt voor de ketels, die geheel klaar zijn, ingemetseld en - met stoominrichting voorzien. De heer Breda gaf de voorstelling als zou in de conclusie van het rapport der commissie een unaniem voorstel zijn opgesloten tot stichting. Maar juist dat punt is eên- groot geschil punt geweest, daar men het niet eens werdt omtrent de aan de com missie verleende opdracht. De meer derheid meende, dat de commissie slechts moest concludeeren en niet meer. En nu beveelt de commissie unaniem de stichting aan eener keu ken, maar geenszins die eener keu ken volgens het rapport. Uitdrukke lijk is gezegd, dat de commissie daarover niet te beslissen had, maar alleen de raad. Daar gisterenavond anders beweerd werd, wenscht spr. dat even yaat te leggen. In het voor stel van B. en W. wordt ook gezegd, dat de keuken ingericht kan worden voor een groot deel der bevolking, zoowel voor 500 als 1000 en zelfs 5000 porties. De keuken in Amster dam kost f57000.— en als wü eèn dergelijke hier zouden stichten, zou den de kosten voor den Helder veel hooger komen. jgSpr. zal dan ook tegen het voor stel der commissie stemmen, omdat, we met het voorstel van B. en W. voldoende in de behoefte kunnen voorzien. Zelfs is het de vraag of met de keuken, zooals B. en W. die willen, niet meer kan worden bereikt dan met de andere. Het meerdere personeel kan niet zoo'n groote fac tor zijn. In Amsterdam zijn er ook al twee jongens bij in dienst geno men. Niemand kan de verzekering geven wat er straks gebeuren zal, en al3 het allerergste gebeurt, zijn we met het plan van het rapport nog niets verder dan met het voor stel van B. en W. Op wat de heer Baak gezegd heeft, zal spr. niet in gaan, van de geheele administratie Yan dien heer is geen stukje papier meer te vinden. Thans wordt dage lijks een overzicht van het bedrijf opgemaakt. De heer Baak heeft thans papieren in zyn zak, die eigenlyk bij het bestuur moesten berusten. Hier over zal trouwens, bij de vaststelling der verordening, nog wel meer los komen, dus spr. zal er verder over zwijgen. Wij komen voor allerzonder lingste dingenin de plaatselijke bla den wordt thans al geadviseerd een uitbouw te maken aan de school aan de vischmarkt. Waar blijft hier de ernst, vraagt spr. Weet de inzender dan niet wat er aan zoo'n keuken bedrijf vastzit om te zeggen maar nwe kunnen het zoo maken, dat het later voor school kan dienen. Spr. wil niet spelen met de finan ciën, maar is zich bewust van de belangrijkheid. De heer Van Breda hoopt, dat de Raad en ook de pers beter ge luisterd heeft dan de heer Biersteker nhar wat spr. zeide. De Commissie heeft de opdracht gekregen een rap port samen te stellen en hare be vinding mede te deelen. En de Com missie heeft unaniem gezegd, dat de bedoeling was een tijdelijk karakter aan de keuken te geven, ook de penningmeester van de bestaande keuken was van die meening. Dat heeft spr. in eerste instantie gezegd. Spr. meent voorts dat de kosten, wel mee zullen vallen. Over de kwestie der capaciteit van j de Amsterdamsche en de Heldersche keuken ontstaat eeriige discussie. De heer M i c h e 1 s heeft met be langstelling naar de discussies ge luisterd. Het gaat, aldus spr., om de vraag of we het aandurven 150.000.— te voteeren dan wél een minder bedrag. Een kwestie van moed, de een is wat moediger dan de ander. Als er vroeger wat meer durf was reest, waren we thans verder in ontwikkeling dan we zijn. We moeten voedsel-YOorziening voor de in- etenen bekijken precies zooals we de watervoorziening bezien. Dan gaat het over tonnen en daar wordt niet over gesproken. De heer Biersteker: Dat zijn blijvende zaken. De heer M i c h e 1 s, voortgaande We moeten straks klaar zijn. Het zal niet zoozeer zyn een voedselgebrek, waarmee we zullen te tobben hebben, dan wel de kwestie der brandstoffen en die zal de bevolking in massa naar de keuken drijven. Uit het rap port blijkt wel, dat de commissie unaniem was, maar het rapport geeft niet genoeg. Dat kon het ook niet, daarvopr had het de bevoegdheid niet. We staan voor de vraag of het ont werp van B. en W. duurder of goed- kooper is dan een moderner. En dan leert de ondervinuiug, dat steeds een modern bedrijf gocdkooper werkt dan een ouderwetsch. Cijfers hierover zijn uiteraard niet te geven. We moeten ons echter niet blind staren op die f50000.-. Als we zien dat den Haag volstaat met een paar koks, dan is dat toch nog wel eenig verschil met onze 18 ketels. Het Bestuur van de bestaande keuken had den Raad voor behooren te lichten, spr. mist de ad viezen waaruit we wat-beter onder legd waren geworden. We tasten dus nu in het donker. Bij het bedrag van f50000.-. is niet meegeteld het be drag, noodig voor rente en aflossing.. Maar dit gemis wordt goedgemaakt doordat voor brandstof zeker driemaal te veel is geraamd. Spr. becijfert dat voor een lage druk oven f108. brandstof per week noodig is. En waar de porties voor 12 cent worden gegeven; daar komt het dus neer op de vraag of de gemeente ze vooi dien prijs zal moeten geven, dan wel tegen minderen prijs. Spr. gelooft niet, dat het noodig zal zijn alle porties voor zoo weinig te geven, De eerste vraag, die opkomt is dus, mag de gemeente het er op aan laten komen, dat ze eventueel niet alle menschen zal kunnen bedienen. Het is veel beter dat wij over een half jaar zitten met een overbodig gewor den keuken, dan dat we niets hebben. Hij komt dus enkel neer op leeuing van f50000.—. Spr. zal daar om voor het plan Breda stemmen, Spr. vraagt of de vraag al onder zocht is, of wfi hier ook Diet, evenals in Amsterdam, het bedrijf economi scher kunnen maken door b.v. de gasfabriek er mede te verbinden. Het heeft spr. toegeschenen, dat B. en W. zich niet eens de moeite hebben ge geven daarover van advies te dienen. Ons oordeel had dan scherper kunnen zijn, maar thans gelooft spr., dat het, zooals de heer Yan Breda het voor stelde, voor de gemeente het beste is, De heer De Geus: De heer Mi- chels waarschuwt ons, dat er tyden kunnen komen dat het bedrijf noodig is, en dat het dan eene ramp zou zyn als we niet klaar waren, maar de heer Michels en de zijnen zijn oorzaak, dat we thans nog niet gonnen "zijn. De oorlogstoestand is de oorzaak, dat deze centralisatie noodig is. Tusschen de heeren Michels c. s. en ons is dit het groote verschil, dat eerstgenoemde de bizondere tijden en toestanden benutten om daarmede instellingen opterichten, die wij nog beschouwen als noodinrichtingen, dat zij die willen bestendigen. Wy zyn genoegzaam bekend met ervarin gen, om te weten, dat zoo'n keuken op den duur niet voldoet. De gemeen schap kan veel werk verrichten, maar zij mag niet ingrijpen in het particu liere leven als het niet streng nood zakelijk is. Spr. zou het risico niet op zich nemen. Alle niet be slist noodige uitgaven moeten we vermijden.' Heel wat anders is het als we een keuken kregen, die klinkt als een klok, dan eene, die slechts in eene behoefte voorziet. De heer Adraanse staat op dit standpunt, dat een bedrijf zoo goed mogelijk moet zyn, en niet afhanke- lyk mag wezen van eenige duizenden guldens. Maar er is niet gesproken over de in uitzicht gestelde subsidie van het Kon. Steuncomité. Dat Steun comité vergoedt immers ®/4 van de kosten? En dan is het wel te doen zooals het grooter plan is, indien daarop uitzicht bestaat. Spr. is hui verig aau den eenen en schroomval lig aan den anderen kant. (Spr. is gedeeltelijk onverstaanbaar). Als de Raad niet ingaat op het rapport, wat dan? Het voorstel is niet voldoende uitgewerkt om het te kunnen aan nemen, dus zou een nienw uitge werkt voorstel moeten komen. Spr. weet nog te weinig van de draag kracht van het voorstel af om te kunnen beslissen, al gelooft bij wel, dat een modern bedrijf voordeeliger is. De heer De Zwart heeft tot nog toe slechts geluisterd zonder .zich in ussies te mengen. Nu echter de heer Adriaanse zoo twijfelt, zal het gewenscht zijn zich wat positie ver te uiten. In Amsterdam vergoedt inderdaad hot Steuncomité 3/i Yan de gemaakte kosten. Maar al zou het maar 50 of 60 °/0 zyn, dan nog ware dit een belangrijke tegemoetkoming. De heer Adriaanse kan moeilijk het voorstel der commissie steunen, om dat het zoo weinig uitgewerkt is. Maar datzelfde, in nog veel erger mate, is het geval met het voorstel van B. en W. Die geven maar enkele cyfers, zonder berekening van kost prijs e.d. De Commissie is in dat opzicht veel uitgebreider. Op wat de heer De Geus zeido, die waarschuwde voor den socialis- tischen tendenz, zal spr. niet ingaan. Zooals de commissie samengesteld is, is dat gevaar wel buitengesloten. De heer Van N e c k zal niet in gaan op de beschouwingen inzake de centrale keuken. Alleen vindt spr. het zoo jammer, dat hier Amsterdam en den Haag als voorbeeld zyn nomen, terwijl die niet als zoodanig te gebruiken zyn. Jammer is het, wat de heer De Zwart zei omtrent hot Steuncomité. Ik zou niet weten waarom wij ook niet 75 zouden krijgen, en dat een van de raads leden zegt, dat wy met 50 of 60 al tevreden zouden zyn, is jammer. Neen, dat zouden we niet, voor ons is de opoffering zooveel grooter dan voor een groote stad. De heer De Yen zegt, dat het Steuncomité 75 %- vergoedt. Maar dan moet het bedrijf aan zekere voorwaarden voldoen, en o.a. de porties voor 10 cent geven. En de kosten daarvan zyn niet te berekenen. De heer Adriaanse krygt hierdoor een andere kyk op het geval Als wij de porties voor 10 cent moeten geven, zal ook de eisch om ze zoo goedkoop mogelijk temaken, des te zwaarder zijn. En dat kan alleen door een zoo modern mogelyk bedrijf. We behooren noodig te weten op welke wijze dat het best geschieden kan. De Voorzitter zegt, dat we geen berekening kunnen maken vóór wo weten wat we voor bedryf krijgen. Een zuivere exploitatie is moeifijk te geven, 't Kan met de brandstofvoorziening ook meevallen, zoodat de keuken slechts voor- weinigen behoeft te werken en dan is het plan van B. en W. beslist voordeeliger. Overwogen is wel het bedrijf bij de gasfabriek te plaatsen, doch daar is nergens ruimte. De heer De Ven merkt op, dat als wy zorgen voor een capiciteit van 20000 porties, wij meer doen dan Amsterdam. De heer Vair Breda: In Am sterdam is de keuken opgericht en daarna kwam men in den Raad er mee. Driemaal daags koken, wat de heer de Ven wil is onmogelyk. Daar voor is eeii dag- en nachtploeg noo dig en dat wordt ontzettend duur. De heer Biersteker berekent een dagelijksche onkosten van f 182.90 of per week f 1097.40. Het bedrijf van B. en W. kan steeds beperkt I worden als het noodig is. En op die vergoeding van het Nat Steuncomité moet men ook niet te rekenen, het huidige bedryf is al twee maanden bezig daaraan zonder dat het nog iets heeft gegeven. De heer Michels bespreekt een persoonlijk feit. In de zitting van gisterenavond is de voorstelling ge geven als zou spr. hebben gesproken van een smeerboel en daarmede het personeel dat verwijt van smerigheid in de schoenen hebben geschoven. De kwestie is, dat by een inrichting als de thans bestaande zelfs de zin- deiykste kok niet voorkomen kan dat het een smeerboel wordt. Ook spr. hecht aan die vergoeding van het Steuncomité niet zooveel waarde. De gemeente moet dagelijks f 100. op het bedryf toeleggen, en een ver goeding van het Steuncomisó zou neerkomen op f8.— per dag. De heer Over de Linden vintt 12 cent veel te duur voor een gezin van 10 personen, dat f 1.80 per dag verdient. Het blijft toch zeker aan de ingezetenen vrij om geen eten van de keuken te betrekken Spr. vraagt dit omdat hem klachten ter oore zyn gekomen van huismoe ders, die het noodige niet konden krijgen om eten te bereiden. De Voorzitter merkt don heer Over de Linden op, dat niemand weet hoe het in den komenden win ter zal zyn. Óp het oogenblik is de brandstofvoorziening heel raooiiyk. Thans komt in stemming de vraag omtrent de oprichting eener centrale keuken. Doze wordt by acclamatie estigend beantwoord. De heer Over de Linden wordt geacht te hebben Het voorstel ad I van B. en W. „Tot stichting van een centrale keuken op het Ryksterreiii tusschen de Oost batterij en de Poststeeg en het College te machtigen daarvoor de plannen voorwaarden van aanbesteding vast te stellen" komt in stemming en wordt aangenomen met 11 tegen 8 stemmen en eene onthouding. Vóór de hh. Verfaille, Krijnen, Bok, Boon, Harjer, De Ven, Grunwald, Bier steker, De Geus, Van Neck en Zander, tegen de hh. De Zwart, Spruit, Van Breda, Baak, Zondervan, Michels, Spangenberg en Over de Linden. Buiten stemming de heer Adriaanse. Aldus komt aan de orde: II, „Het overnemen van de tegenwoordige exploitante van de Centrale Keuken aan de Oostslootstraat voor alle daarop rustende lasten, met ingang van een door B. en W. te bepalen dag". De heer De Z w a r t vraagt nadere inlichtingen hieromtrent. Het gaat niet aan om zoo maar B. en W. te machtigen lasten op de gemeente te gen, en het is zelfs de vraag of Raad de bevoegdheid daartoe mget delegeeren aan B. en W. In de toe lichting van het voorstel wordt ter loops opgemerkt, zonder nadere moti veering, dat de gemeente ook het bestaande tekort moet overnemen. Zonder nadere toelichting echter gaat dit niet op. Even goed als wy de gemeente-rekening inzien, willen wy ook hiervan rekening zien en niet zoo maar f 5000, - geven. Spr. vraagt de motieven, die B. en W. tot dit voorstel geleid hebben. De Voorzitter: De commissie die de keuken heeft opgericht, deed dat in het belang der gemeento. Waar nu de gemeente, van de bestaande inrichting gaat profiteeren, daar is het billijk, dat zij die vereeniging niet voor hare tekorten laat zitten. Van het bedryf is behoorlijke ver antwoording gegeven. De heer Adriaanse: Is er eeni- bepaling gemaakt of is een en ander te goeder trouw geschied Ook spr. zou eenig behoorlijk overzicht op prijs stellen. De Voorzitter: De kwestie is dat de keukeu geld noodig heeft voor haar bedrijf. Zy werkt thans geheel op de beer. In elk geval zou het wenschelijk zyn, dat de Raad in prin cipe tot de overname besloot. De heer De Zwart protesteert daartegen. Dat gaat toch alle perken te buiten, dat de gemeente zoo maar in het wilde weg een bedrag zou voteeren omdat eene Vereeniging geld noodig heeft. De Voorzitter: U geeft hei Armbestuur toch ook geld? De heer De Zwart: Dat is heel wat anders. Dat is een door den Raad benoemd, aan den raad ver antwoordelijk college. Opzetteiyic heb ben wy juist vragen omtrent een bestaand verband gesteld, on elk verband tusschen keuken en gemeen te is nadrubkelyk afgewezen. En al zouden B. en W. nu-toezegging gedaan hebben betreffende vergoe ding, dan zou die nog geen waarde hebben, omdat die toezegging bij den Raad berust, Als de Ver. toen zij bemerkte, dat zij te kort kwam, by den Raad was gekomen en ge vraagd had om dat bedrag, ware het wat anders geweest, maar dan had den wy nu ook exploitatiecyfers ge had en hadden er voorwaarden aan kunnen verbinden. Maar zoo maar geld te geven, zonder eenige rem over het gebruikals zooiets in een Zaandamschen raad ware voor gesteld door B. en W. dan zou er door het gansche land een storm van verontwaardiging zijn opgegaan over het wanbeheer der rooden. De heer Biersteker: De. heer De Zwart slaat de plank mis. Met Zaandam hebben wfj niets te maken. De gegevens zyn wel verstrekt, B. en W. hebben e.en exploitatierekening en van het bestuur der keuken en alle gegevens verkregen betreffende de samenstelling, van dit rapport. Er is tusschen het bestuur der keu ken en den bouwmeester steeds sa menwerking geweest, met B. en W. is steeds overleg gepleogd en op de gemeente rust thans de moreele plicht bij te dragen in het tekort. Spr.heeft er uitdrukkeiyk op gowezen, dat, als de exploitatie door hot gemeente bestuur zou geschieden, men wel wal anders zien zou. Daar is veel drukte over gemaakt. Het komt spr. voor, dat de voor ziening in de volksnooden hier tegengewerkt wordt door de sociaal democraten, omdat niet door hen het initiatief is genomen. De heer Michels heeft de zaak eenzijdig voorgesteld, en fulmineert nu tegen eene zaak, die toch in het openbaar belang is. Destijds is den lieer Michels gevraagd om zitting in het comité te nemen, deze weigerde en wees den heer De Zwart daarvoor aan. Spr. vraagt persoonlijk geen dank, zou alleen gaarne zien, dat men het werk dei- dames in dat co.mité eens wat meer waardeerde. Hét is niet oirbaar daar aldus over te spreken. Al worden er fouten gemaakt, toch deed ieder zijn plicht. De heer De Zwart: De heer Biersteker vergist zich als zou spr. Uitgenoodigd zyn in het comité zitting te nemen. Spr. is alleen uitgenoodigd voor eene vergadering en op die vergadering, die spr. heeft bygewoond, is niet de opzet eener centrale keuken besproken. Alleen de distributie in de gemeente. Ware op die vergadering een zoodanige keuken besproken, dan had spr. er zy'ne meening wel over gezegd. Iets anders is, dat B. en W. toen besproken hebben de moreele verplichting. De heer Biersteker demonstreert daarmede eene nalatig heid van B. en W., want die hadden den raad moeten polsen er over.. De Voorzitter: Dat doen we nu. De heer De Zwart. Neen, niet nu de zaak afgeloopen is. Spr. handhaaft zyn voorstel om eerst een uitgewerkt plan te hebben alvorens zyne stem aan dit voorstel te geven. De heer Biersteker zou niet gaarne willen, dat de schyn gewekt werd alsof aan B. en W. machtiging verleend was de zaak maar door te dry ven. Er is niets tegen om alle gegevens over te leggen, de zaak mag het volle daglicht zien. Het sohynt dat men bang is, dat zy aan B. en W.-zal worden opgedragen. De heer De Zwart: Als die gedachte gewekt is, is dat verkeerd voorgesteld. Spr. meent echter, dat een dergelyke opdracht aan den Raad moet worden gedelegeerd. De heer Michels merkt op, dat als de heer Biersteker met de reke ning, die overgelegd is, het kladje bedoelt, dat gegeven is, het inderdaad onvoldoende is voor ons. Wy accep teeren dat niet, het geeft geen in zicht in de exploitatie der keuken. Exploitatiekosten komen er niet op voor, het is slechts een kasuittreksel. We hebben urenlang gedelibereerd over een verschil van eenige duizen den guldens, en dit zou de Raad maar zoo even er door willen gooien. De heer Biersteker zegt juist, dat het niets geen bezwaar is ge gevens over' te leggen. Spr. wyst erop, dat gezegd wordt, dat tot 15 Sept. de verliezen f 4700.— zullen zyn, doch dit blijft altijd eene raming. Wat men kan eischen is een exploi tatierekening tot op heden. De Voorzitter merkt op, dat van alle uitgaven rekeningen zyn overgelegd. De bedoeling is alleen eene machtiging om dit bedrag te geven, opdat het bedrijf kan doorgaan. Wil men het niet doen, dan valt het uiteen, en met het oog op ons per soneel is dat niet gewenscht, want geschoold personeel heeft men niet zoo spoedig weer. De heer Michels wil juist geen verband leggen tusschen de gemeente en het tegenwoordige bedryf. Laat men eens aantoonen of het de moeite loont van overname ja dan neen. De heer Biersteker: Er is een dagboek waarin alles staat aangetee- kend. Spr. wil wel eenige cijfers noemen. In de eerste week van Mei bv. werden verstrekt rosp. 560, 428, 147, 358, 490, 482, 617, 204, 77 por ties, in do laatste week van Juni 271, 195, 300, 836, 100, 445 en 72 porties. Er wordt dus nog door een belang deel der burgerij gebruik van gemaakt. Het bestuur der keuken heeft echter al overwogen om haar te sluiten, maar in overleg met B. en W. is besloten nog geene beslis sing te nemen, omdat B. en W. die niet wilden dragen. De heer Van Breda merkt op, dat de door den heer Biersteker ver strekte cyfers niet van dien aard zijn, dat het wenschelyk is het bedrijf door te zetten gedurende de zomer maanden. Het komt dan veel te duur. Ons eigen bedryf komt in Sept. in actie, waarom zou de gemeente nu dit kleine bedryf aanhouden totdat de keuken klaar is Spr. vindt beter dat niet te doen. De Voorzitter zegt, dat deze vraag al eenige malen door B. en W. overwogen is. Maar wat moet dan met het personeel gebeuren? En er zijn toch ook nog vele gezinnen die prpfyt trekken van de huidige ieu- ken. Zoo groot zijn de kosten nu ook weer niet, dat het wenschelyk is het stop te zetten. k_De heer De Zwart vraagt hoe veel de keuken tekort komt weke- lyks en de V o o r z i 11 e r antwoordt f 127.—. Wegens de gasbesparing komen er thans weer meer klanten. Tenslotte komt in stemming een gewyzigd voorstelII, luidendeDe Raad machtigt B. en W. om aan de Commissie het noodige crediet te verschaffen om het bedryf gaande te houden totdat het is overgenomen. ^By dit .voorstel staken de stemmen Tegen stemden de heeren De Zwart Spruit, Van Breda, Baak, Zondervan, Adriaanse, Boon, Michels, Spangen berg en Over de Linden. De overige punten wordenjju aan gehouden, slechts IV, machtiging aan B. en W. om oen bydrage te vragen aan het Kon. Nat. Steuncomité wordt aangenomen. De heer De Ven vraagt of de Raad, nu hy besloten heeft geen blanco crediet te geven, en de keu ken dus niet kan werken, niet een crediet van f2000.— wil geven, op dat het bedrijf kan doorwerken. Het gaat niet aan alle3 stop te zetten, en het is volstrekt niet zeker, dat de Raad het behoeft te betalen. Met dit crediet kan de Raad nooit veel kwaad. De heer De Zwart merkt op. dat zy; die thans tegen het voorstel B. en W. stemden, dit deden, omdat zy geene verantwoordelykheid op zich wilden nemen voor wat anderen deden. Over 14 dagen moet toch in zake de volkshuisvesting weer ver gaderd worden, er is toch niets tegen de zaak tot zoolang aan te houden. De heer De Ven: Maar er zyn. verschillende leveranciers, die op geld wachten. De heer De Zwart: Dat is nu juist het kardinale punt, dat wy daarvoor geen geld willen geven. De heer De Ven trekt tenslotte zyn voorstel maar in. Qem. Rekening 1916, Qem, Begrooting 1918. X. Mededeeling, dat weldra de ge meente-rekening over 1916 ter inzage zal worden gelegd en aat nu kan worden overgegaan tot het trekken der afdeelingen voor het onderzoek van die rekening' en van de begroo ting voor 1918. Overgegaan wordt tot het trekken der afdeelingen Yoor het onderzoek der gemeentebegroting. In afd. I nemen zitting de h.h. Bok, Baak, Adriaanse, Grunwald, Zander en Ver faille, in II de h.h. Zondervan, De Zwart, Biersteker, Spangenberg, Har jer en Van der Veer, in IH de h.h. Van Breda, Boon, Krijnen, Michels, Over de Linden en Spruit. Aankoop huis naast do Zeevaartschool. Aangenomen wordt een voorstel tot aankoop van het perceel naast de Zeevaartschool. De heer O ter de Linden biyft buiten stemming. Belasting. XII. Voorstel tot geheele of ge- deeltèlyke niet invorderbaarverkla ring van aanslagen in de plaatseiyke directe belasting naar het inkomen, het schoolgeld en in de belasting op de honden, een en ander dienst 1916. De heer De Zwart merkt hierby op, dat het hem trof zoovele aan slagen van jonge officieren hierby te zien. Spr. heeft dat eens nagegaan, er waren ruim 100 aanslagen by van jonge officieren tot een bedrag van ruim föQOO.-. Dergelijk plichtsver zuim zal spr. niet nader kwaliflceeren, maar vraagt of er van de zijde van het gemeentebestuur niet meerdere pogingen kunnen worden gedaan om dezè gelden binnen te krijgen. Wel is waar wordt dit geld meestal latei- wel weer verhaald, als de officieren in kwestie hier weder worden ge plaatst, maar op het oogenblik kan de gemeente het geld zoo goed ge bruiken en hebben wy het niet. Kan niet eens gedreigd worden met kennisgave aan den Commandant? De Voorzitter zegt, dat al het mogelyke gedaan wordt om het geld binnen te krijgen. Maar een brief aan <}en Commandant geeft niets, omdat deze niet bevoegd is"hier in te grijpen. Op de gewone wettelyke wijze kunnen ze worden gedwongen, meer niet De heer De Zwart stelt voor by het Bestuur der Vereeniging van Ned. Gemeenten een voorstel aan hangig te maken, of niet de ge meente dezelfde rechten kan krijgen als het Ryk, door nl. op het trakte ment in te houden. Dat zou veel administratieve kosten sparen. De Voorzitter antwoordt, dat bet Ryk tegenover de gewone burgers op dezelfde wyze staat als de ge meente tegenover deze. Zooiets kan alleen by niet gemeente-ambtenaren. De heer D e V e n merkt op, dat ze toch schuldig biyvenalleen van het kohier 1916 wordt dit bedrag oninvorderbaar verklaard. Rondvraag. De heer Michels vraagt hoever de gemeente gevorderd is met het vraagstuk der electrificatie. Het antwoord van den Voorzitter gaat grootendeels verloren in het rumoer in de raadzaal en op straat, wij noteerden er uit, dat er voor- loopig van electrificatie geen sprake is. De heer Michels vraagt of B. en W. geneigd zijn het contract met de K. E. M. aftesluiten of zijn hier bezwaren tegen? Dat is de vraag waar het om gaat die ook door den Directeur der K. E. M. is gedaan. De Voorzitter: Als het zoover is, komt die vraag aan de orde. De heer Michels: Jawel, maar dat kan ook met afwyzend prae-ad- vies zyn. Als we nu een contract af sluiten, kunnen allerlei voorbereidende maatregelen worden genomen, waar door straks geen stagnatie ontstaat. De heer D e V e n heeft den indruk ïkregen, dat het wenschelyk is, dat voorbereidende werkzaamheden wor den gedaan. De kwestie stuit op het feit, dat men geen kabel kan li degens gebrek aan materiaal. De heer Grunwald licht dit nader toe. Als de gemeente een con tract afsluit met de K.E.M. is het mogelyk de voorbereidende maatre gelen te nemen. Dan kan in 6 8 maanden na den aanvang de kabel gelegd zyn. Spr. wil op de volgende vergadering hierover een voorstel indienen. Hierover wordt van gedachten ge wisseld. De Voorzitter zegt,dat de wenschelykheid der electrificatie nog niet in het College besproken is, dus er van dien kant geen voor stel kan komen. De heer Grunwald vraagt ver volgens wat de oorzaak is, dat de onderwyzers nog geen duurtetoeslag hebben, terwyi normaal- en christe lijke die wel al hebben. Antwoord in de volgende vergadering. Spr. vraagt vervolgens Inlichtingen om trent de pas aangenomen verordening die nog niet terug is van Ged. Staten, en over de toewyzing van kolen. In Mei hadden we tekort 20000 K.G. anthraclet, in Juni 110000, en het R-.K.B, zegt maar, dat alle orders, die op den laatsten dag der maand nietzyn uitgevoerd, worden geschrapt dus zouden wy een aanzieniyk tekort krygen. Spr. geeft in overweging hierop te wyzen en de noodzakelijk heid eener betere kolenvoorziening te bepleiten, daar andere plaatsen thans reeds hun wintervoorraad heb ben geregeld en wy nog altyd niet. De heer De Geus zegt, dat de onderhandelingen nog geen bevredi gend verloop hadden. Maar zoo kan het niet doorgaan, want er is groote schaarschte. Zelfs maakt ilo laatste clausule van tietTR.K.B. eenigszina angstig. De heer Grunwald vraagt ver volgens hoe het staat met de com missie Voof~de winkelsluiting. Kun nen B, en W. hieromtrent iets me- a Niemand weet wie die commissie eigenlyk is. De heer De Geus zegt, dat by de Brandstoffen-Commissie winkeliers zyn geweest om zich te beklagen over het verbod om des Zaterdags na 10 uur gas \ïq mogen branden. Maar dit is door de nieuwe regeling vanzelf opgeheven. De heer Van Breda merkt op, dat hy den vorlgen keer juist dit bedoeld heeft, om n.1. die eerste ver ordening op te heffen. Zy heeft thanB geen zin méér. De Voorzitter heeft toen ook geadviseerd het verbod voor de café's op te heffen, en de heer Van Breda stemde daartegen. De heer Van Breda antwoordt dat dat een heel ander geval betrof. De heer, G r Q n w a 1 d Do bedoe ling was speciaal fruit- en vischwin- kels te ontheffen van de verbodsbe paling. Deze konden een desbetreffend verzoek richten aan de Commissie en evenals by de Haarlemsche ver ordening kon dan ontheffing worden verleend. De Voorzitter vindt uitzonde ringen maken niet goed. Dat was bok nïet de bedoeling van de Ver ordening. De heer De Zwart vindt, dat te dezen opzichte een babylonische spraakverwarring heerscht. De slui ting der café's is een geheel aparte politieverordening, daarnaast hebben we eene verordening op bezuiniging van gas. De gascommissie heeft thans een andere regeling ontworpen, die is aangenomen en daarin is niet vastgelegd een verbod om op Zater dagavond open te blijven. De winke lier heeft dus vrijheid al of niet open te biyven, want de oude regeling in zake gasverbruik is vervallen. Daar om verwondert het, dat politieagenten in sommige wyken toch dwingen tot sluiting. Blijkbaar zyn zy niet van de nieuwe bepaling op de hoogte. De Voorzitter: Die oude re geling is niet ingetrokken. De heer De Zwart: Dan staat iemand, die tweederde bezuinigt volgens de oude regeling, bloot aan straf volgens de nieuwe. De Voorzitter heeft den vorigen keer opgemerkt, dat het voor café3 óók billijk was de oude bepaling te doen vervallen. De heer De Zwart: Yoor de cafés golden andere motieven, maar de Raad heeft de nieuwe regeling aangenomen. Op voorstel van den heer Bier steker besloten op de volgende vergadering de oude verordening intetrekken. De heer Zondervan vraagt inlichtingen betreffende de adressen der havenarbeiders, den maximum prijs van nieuwe aardappelen, de heer Biersteker over meerdere kolen wegens de behoefte voor militairen, de heeren Bok en Spruit hebben ook nog eene vraag en dan wordt de vergadering gesloten.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 5