HELDERSCHECOURANT Laten wij spaarzaam met de minuten zijn. BRIGITTE Woorden voor vrouwen. No. 4802 ZATERDAG 14 JULI 1917 45e JAARGANG Op- en ondergang van Zon en Maan an tijd van hoogwater (Texal). (Zomertijd). Maad Zon waUr Juli op: onder: op: ondM:Y.m.:n.m. Zondag 16 m. 1.19 a. 6 «J» 6.10 8.- Maandag 16 8.6 7.8» ISt ».18 6.40 7.6 Dinadae 17 S.4 8.18 4.68 9.11 7.40 8.6 Woenad. 18 4.0 8.48 6.- 0.10 8.80 8.60 Uonderd. 10 61« 9.7 6.1 0.0 9.10 0.86 VrUdag 20 6.28 9.26 6.2 98 0.40 10.10 Zaterdag 21 757 9.11 6.4 9.7 10.15 10.46 De legerberichten van 11 en 12 Juli. Vuil het W e a t e 1 y k front. De geslaagde aanval der Duitschera op de aan de Yaer door de Engelachen bezette stellingen ia niet verder door- gazet. Niettemin is bet voor de Duitschera een succes geweest. Opge graven werden nog 36 machinegeweren 13 mljnwerpers en een re vol ver kanon. Tegenaanvallen werden door den vij and nog niet ondernomen. Wel werden de veroverde stellingen door de En- golsche artillerie krachtig bestookt. De aanval der Duitschera bij Mon- chy leverde eveneens eenige terrein winst op. Een loopgraafstelsel van 300 by 400 M. viel In handen der Duitschera. Vau Engelsche zijde wordt alleen gemeld dat overvallen der Duitschera afgeslagen werden, o.a. bij Lombaert- zyde en ten W. van Quéant. Ook aan bet Franache front hadden geen belangrijke gebeurtenissen plaats. Ingezonden mededeellng. Een beroemd staatsman, wien men de gowoonte had zijne maaltijden te laat op te dienen, gaf eens aan zijn vrouw een werk ten geschenke, dat hij, zoide hij, had saamgesteld in de kwartieren d&t hij bad moeten wach ten. Het is altijd slecht 'zijn tijd te verliezen, maar iedereen is het daar over eens, dat de -slechtst Verloren tijd die is welke met lijden verloren gaat. Weost dus spaarzaam met uwe minuten, trekt zooveel mogelijk party van uwen tijd en indien gij ziek zijt, gebruikt dan de middelen van welke bekend is dat zy den tijd der pynen verkorten, middelen die geuezon en dit dagelijks béwyzen. Wat dit betreft, zal men niet zonder belangstelling den brief lezen, alen wij hier publiceeren en waarin Mevr. Charvay, die te Lyon-Vaiae woont, Weg van Saint Justnaar Salnt-Simon, no. 96, zegt dat de Pink Pillen haar genezen hebben van de bloedarmoede die haar ondermijnde. ,Ik ben zeer tevreden over de be handeliDg met de Pink Pillen. Dank zij uwe goede pilleD, heb ik al mijne ongemakken zien verdwynon en zijn mijne kraehten' teruggekomen. De bloedarmoede had my ondermynd en ik kon niet meer op myne beenen staan. Ik was zoo zwak dat ik niet in staat was het minste huiswerk te verrichten, en ik bracht mijn tijd zittende of liggende door. Ik had geen eetlust moer en was zeer bleek. Niet alleen hebben de Pink Pillen mij al mijne krachten weergegeven, maar zij hebben mij bovendien zoo opgeknapt, dat men niet meer zeggen zou dat ik gedurende vele maanden ziek ben geweest." Door met iedere pil ryk en zuiver bloed aan het lichaam te verschaffen, stellen de Pink Pillen dit in staat z:ch te verdedigen. Men weet dat onze verdediging tegen de aanvallen van de ziekte zetelt in de hoedaüig heid en de hoeveelheid van ons bloed en ln den goeden staat van onze zenuwen. Het is immers gemakkelijk te begrijpen dat de ziekte vooral de zwakken treft. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, al- gemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, rheumatiek, neurasthenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen by het Hoofddepót der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZÉGEL, Kanaalweg 63; te Schagen by J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. BUIS, en verder by verschillende Apothekera en goede Drogisten. FEUILLETON. Kleine aauvallen der Duitschers ten Z. van Juvincourt en op de beide Maasoevers werden afgeslagen. Op sommige punten van het front heer- schte groote bedrijvigheid bij de we- derzijdsche artillerie. Op het O o s t e 1 y k front zijn de Centralen nog niet in staat het offensief der Russen tegen te houden. Naar dd. 11 Juli uit St. Petersburg wordt gemeld, zetten de Russen in de richting van Doiina de vervolging van den vyaud voort. Do vijandelijke troepen, die door het leger van generaal Kornilof op het front Jezupol- Stanislau-Bohorodczany verslagen zyn trekken in Noordwesteiyke richting terug. Tegen den middag namen de Russen, onder bevel van generaal T8jeremissof, do stad Halicz en wier pen de vyandelyke voorposten op den linkeroever van den Dnjestr terug. Tegen het einde van den dag be reikten de Russen het dal van de Lomnica op het front van de uit monding van deze rivier iu den Dnjestr tot Dobrovlany en wierpen na een kort gevecht de vyandelyke voor hoeden op den linkeroever van de rivier, waarbij zy het dorp Bleodniky Babina bezetten. De troepen, die het front Boho rodzcany-Zolotwina aanvielen, hebben den tegenstand van den vijand ge broken en de linie Passec-Lisiuwka- Komasz bereikt. In de gevechten van dezen dag werden ruim 2000 gevangenen ge maakt en ongeveer 80 kanonnen buitgemaakt. Gedurende de drie gevechtsdagen van den achtsten, den negenden ea den tienden Juli hebben zy in het geheel 150 officieren en 10,000 sol daten gevangen genomen. De buit bedroeg ongeveer 80 kanonnen, waar van 12 zware, en een groote hoeveel heid lóopgraafmortieren en machine geweren, alsmede een groote hoeveel heid geniematerleel en munitie. Op -do rest van het front artillerie gevechten, die in de buurt van Zloczow en Brzezany krachtig waren. Volgens een bericht van den 12an zetten de Russen hun opmarsch ver der voort en werd de stad Kalucz na een gevecht bezet. (Kalucz is een plaats van 8100 inwoners en ligt ongeveer 20 K. M. ten W. van Stanislau). Een bericht van Duitsche zyde, dd. 12 -Juli erkent dat de Russen by Kaler deD westeiyken oever van de Lomnica bereikten. Het aantal door de Duitschera gemaakte gevangenen van 1 tot 10 Juli bedraagt 1900. Volgens een avondbericht van den zelfden datum ontbrandden ton Z. van den Dnjestr weder plaatseiyke gevechten. Ook het Oostenrljkschecommuniqué meldt nieuwe gevechten op den W. oever van de Lomnica. Ten Z. van den spoorweg Kowno-Kowel werd een vijandelijken aanval afgeslagen. Uit de mededeelingen van Duitacho zijde, waarin gezegd wordt dat er slechts weinig gevochten wordt, volgt nog niet dat de Russen niet verder vooruit komen. Naar de N. Rott. Ct. opmerkt kwam deze mededeeling her haaldeiyk voor in de communiqué's die tydens den terugtocht van War schau werden uitgegeven. Inderdaad werd er toen weinig ge vochtenniet omdat er geen beweging in de troependeelen wa9, doch juist omdat de Duitschers achteruit trok ken en contact met de Russische af deelingen vermeden. Dit schynt thans weer het geval te zyn. De zuideiyke vleugel van de centralen is naar de N. Rott. Ct. opmerkt reeds voor een groot deel omgetrokken als de centralen nu aan de Lomnica weer stand houden maakt dat waarscbynlyk, dat de centrale legerleiding den stryd om hetOosto ïyk deel van Galieiö nog niet wil op geven en zal trachten Lemberg en de streek daaromheen te verdedigen. Is de Lomnica slechts een achter- hoedestelling, dan zullen vermoedeiyk de centralen hun front verder Noor- deiyk in 0 7ereenstemming met den terugtocht bezuiden den Dnjestr terug halen en zal dus voorshands heel Oost Galieiö ln handen van de Russen DOOK MARIE HOEFFELMAN. „Ik zal maar weer op vier per Bonen rekenen, Brigitte," zei Lucie Gondard, terwyi ze opstond om de thee klaar te maken, waarvoor hot kamermeisje juist het noodige had binnengebracht. 't Was iu de laatste, dagen van September, kil-vochtig het weer. Io den kleinen, wit-porcelelnen haard warmde vrooltjk een zacht- vlammend houtvuur, dat mat rosé deed opkleuren de teers weelde van het beige boudoir. Buiten, uit vaal grauwe luchten, daalde langzaam motregen neer in de .stille straat, dof grya bespikkelend de ruiten. Brigitte antwoordde niet. Ze staarde mijmerend in de kleine, roode tonge tjes. die het vuur uitstootte, speelde afgetrokken met de knoopjes van haar donkerblauwe japon. „Adrien komt theedrinken; mis schien brengt b.y zyn vriend wel weer moe," ging Lucie voort, ijverig tbeezettend. „Ik zag dien Charles dé Lédoc vroeger in een heel jaar niet zoo dikwyis hier als in deze laatste drie weken. Wat zou hem toch zoo aantrekken? Weet jy 't soms, Brigitte?"' Van het Italiaansch-Oosten rtyksche front wordt d.d. 12 Juli uit Rome gemeld, dat in het Travig- nolo dal een vyandelijke afdeeling, die zich op den tweeden top van den Col Bricon had weten te nestelen, door een tegenaanval weder werd ver dreven. Overigens geen gebeurtenissen van belang. De duikboot- on mljnoorlog. Volgens Duitsche berichten werd in het versperde gebied weder een aantal stcom- en zeilschepen in den grond geboord. Hieronder waren o.a. het bewapende Eagelsche transport- echip Armadale (61531.), met troepen munitie en proviand van Liverpool naar Saloniki, het Italiaansche s.a. Nostra Madre met 940 ton maïs van de Vereenigde Staten naar Engeland, ea een groot onbekend gebleven s.s., dat uit een convooi werd weggepikt. Uit Hamburg wordt gemeld dat de Noorscbe stoomschepen Henrik (4000 ton), Lö vstakken (3000 ton) en Victoria II in den grond werden geboord. Van laatstgenoemd a.s. zyn 13 mensehen gered. 1 boot met opvarenden wordt nog vermist. Da Noorichs koopvaardijvloot. Volgens een verklaring van Mo- winckel, president van den Storting waren de verliezen der Noorscho han delsvloot op het einde van Mei ge stegen tot 512 schepen, samen me tende 800.000 t. en een waarde vertegenwoordigende van 437 mlllioen Kr. E9n vierde gedeelte van de Noor scho schepen en 30 proc. van de ton nage ging dus verloren. Da waarde der gezonken goederen bedraagt 10 proc. meer dan die van de geheele vloot voor den oorlog. Niet minder dan 685 Noren hebben bij de torpedeeringen bet leven ver loren. De oorlogsassurantie heeft 341 millioon Kr. betaald als schadever goeding voor schepen, die getorpedeerd werden of tengevolge van mynen ten gronde zyn gegaan. De politieke toestand in Dultschland. Van officieels zyde wordt het bericht der Duitsche bladen, betreffende het aftreden van den Rijkskanselier tegen gesproken. Uit het feit, dat v. Bethmann Holiweg de keizeriyke beschikking over de invoering van het gelijke (enkelvoudige) kiesrecht in Pruisen mede heefc onderteekend leidt de Vossiscbe Ztg. af, dat do keizer niet voornemens is, „afstand te doen van diens medewerking". Of de kanselier het echter met de partijen, die in den Rijksdag de meer derheid vormen, zal weten te vindeü, is een andere vraag. De krisis is slechts verdaagd, oordeelt het blad, ze is echter volstrekt nog niet ge ëindigd. Verder deelt het blad mede dat de Centrum-groep vaa oordeel is, dat het aaoblyven van den Rykskanaolier het sluiten van vrede zou bemoei- Jykcn. Dit vindt, eenigen steun in een mededeeling van do Gormania dat „raar de meening van het groeps bestuur van het centrum de kanselier niet erg geschikt is, aan de vredes onderhandelingen mee te werken, vooral ook omdat de oorlog tijdens zyn bewind is verklaard." Voor de vrede9resolutie verwacht Vosaische in den Ryksdag een meerderheid van 300 stemmen, nl. die van centrum, yryzinnigen en sociaal doinokratea, van een deel der Duitsche groep,' alsmede van de Polen, Elzaasers, Denen en Wolfen. Waar- schynlljk zullen van de nationaal li beralen 15 afgevaardigden er voor stemmen. De nationaal-liberale groep heeft nu eiudelyk haar houding ten aanzien van de vredesresolutie bepaald. Zij is het niet eens kunnen worden en heeft daarom besloten haar leden vrij te laten by de stemming. Naar het BerJ. Tageblatt meld heeft de Kroonprins Donderdagmorgen de op dea voorgrond tredende leden der Rljksdaggroepen iu zijn paleis ont vangen, t. w. v. Payer (vryzinnig), dr. David (soc.-dem.), dr. Streaemann (nat. lib.), Martin (Duitsche groep), Erzberger (centrum), graaf Westarp (conservatief). Het onderhoud met deze afgevaardigden, die afzonderiyk werden ontvangen, duurde geruimen tyd. Alle vraagstukken van den huidi ge» toestand zyn uitvoerig besproken. Brigitte voelde een opkomende blos haar wangen kleuren. „Neen, Luce, hoe zou ik dat weten," antwoordde zo, eenige beving in haar stem, die haar vriendin niet ontging. Lucie stoud met den rug naar haar toemaar nu keerde zy zich eens klaps om, stond ze vlak voor Brigitte, wier blos nog niet verdwenen was. „Weet je 't niet? Waarom heb je dan zoo'n kleur?" „Een kleur? Ik? Heelemaalniet. Vér legen legde Brigitte haar beide handen op haar blozende wangen; maar Lucie nam ze weg, pakte het donkere, frisch mooie kopje van het jonge meisje tusschen haar eigen handen, zag haar diep in de schit terende, zwart gryze oogen „Waarom bloos je-zoo, alaje'tniet weet? - zeg?" „Ik bloos nietmyn wangen worden rood, omdat jy ze zoo drukt tusachen je handen." „Niet? Kom dan eens hier en zie zelf." Lucie omvatte baar slanke, lenige leest, wilde haar naar den spiegel trekken; maar Brigitte, grooter en sterker dan zy, verweerde zich zoo dapper, dat ze 't niet kon gedaan krijgen. Toen nam Lucie haar by de hand, ging dicht naast haar zitten, by den haard. „Begryp en voel je niet, dat jy 't bent, die hem hierheen trekt?" vroeg ze. „Hy kent me byna niet." „Daar meen je niets van. Is 't noodig, Wat ar broalt an gist In Dultschland. Wat er zoo al gedacht en gezegd wordt in Duitscbland en met hoe groote moeilijkheden de „nieuwe koers" nog te kampen zal hebbeD, biykt uit het verslag in het „Berliner Tageblatt" van een politiekdebat, dat dezer dagen in de Tweede Kamer van den Saksiachen Landdag werd gehouden. In behandeling kwam een voorstel van een sociaal-democratisch afge vaardigde, waarin de regeering werd uitgenoodigd, in den Bondsraad mede te werken tot het tot stand komen van een op vryheid en democratie berustenden nieuwen koers in het Ryk. Do, minister van binnenlandache zaken, graaf Vitzthum, herhaalde zyne vroeger afgelegde verklaring, dat hij de voorstellen van de ryka- regeering afwacht en die loyaal on derzoeken wilde. Hij protesteerde er echter tegen, dat de'rechten der af zonderlyke staten, zooals zy in de ryks grondwet zijn vastgelegd, aan getast en vooral dat het kiesrecht in de afzonderiyke staten door den Rijks dag herzien zou worden. Het debat werd echter eerst span nend toen de sociaaldemocratische vice president Fr&szdorf in een dis puut met een conservatief lid ver klaarde, dat de soldaten niet uit trouw aan den Koning, doch uit vaderlands liefde strijden. Hij zelf was soldaat geweest en kon dat beoordeelon. Da regeering bemoeijykt door hare afwyzende houding het streven der sociaal-democratie, om het „volhou den" te bevorderen. Eene verbetering van den toestand kan öf van de Kroon öf van de straat komen. Hy geloofde echter niet, dat zy van de straat zou komen. De minister hield vol, dat trouw aan den Koning de voornaamste dryfveer is, die het leger-organisme in gang houdt, De nationaal-liberale afgevaardigde Posern zeide, dat de regeering zich in dit opzicht ernstig vergist. Er heerscht in h6t geheele land hevige gisting. Als goed monarchaal gezind Sakser achtte hij zich verplicht de woorden van Fiêl9zdorf te bevestigen. Hij wist dat alle partijen de regeering waarschuwingen toegezonden hebben en hoopte, dat een daarvan ook tot in Koning is doorgedrongen. Deze korte rede maakte oen zeer diepen indruk in hot geheel Huis. Nog ernstiger werd de stemming toen een ander nationaal-liberaal spreker verklaarde, dat de groote menigte des volks van een mistroostig wantrouwen tegen de regeering ver vuld is en dat deze de oorzaak van de ontstemming niet begrypt. De bureaucratie heeft in den oorlog bankroet gemaakt en de monarchiale idee, die door haargedragen werd, lijdt zeer onder dit bankroet. Met kleine middelen valt hier niets meer te reddener ia een groot be sluit noodig. Als het too ver woord Diet gevonden wordt, dan zyn er ernstige dingen te vreezen. Het sociaal democratische voorstel werd, ondanks het verzet der conser vatieven, aangenomen. De revolutie In Rusland. De correspondent van de „Daily Mail" te St. Petersburg beschrijft een optocht van het eerste bataljon vrouwelijke soldaten langs hetNewsky Pióspekt. Het stond reeds bekend als „het bataljon van den dood". Het waren 300 vrouwen, cavalerie, artillerie en infanterie. De kommandante heet Botsjkarewa, en is een slagersweduwe uit Siberiö, die reeds in de loopgraven heeft gevochten, gewond is en vele penningen heeft verdiend. Zy reed aan het hoofd van de AmazoneD, begeleid door haar adjudante, een mooi meisje van 21 jaar, een kolonels- dochter. Voor de Izaak-kathedraal werden, onder gejuich van de talryke menigte, aan het bataljon vrouwen vaandels uitgereikt en kreeg het den zegen van den metropoliet WoDjamin en mevrouw Pankhurst. Omstuwd van loyale garde, matrozen, adelborsten en Kozakken, trok bet verder. Volgens een bericht uit Haparanda hebben de Oekrainsche troepen ge weigerd aan het offensief deel te nemen. Vyfduizend soldaten hebban het station van Kief bezet en trachten thans de andere troepen over te balen eveneens te weigeren naar het front te vertrekken. dat een jonge man een mei9jd als jy lang kent, om op haar te ver lieven Brigitte antwoordde niet, keek ver legen voor zich onder den scberpon blik van Lucie. Doze staarde haar nog een poos aan, legde toen zacht den arm om haar schouders. „Nu, myn kind, ik wil je dan wel zöggen, dat ik er zeker van ben, dat hij je liefheeft." „Hoej weet je dat? Dat heeft h(j je toch niet gezegd vroèg Brigitte verschrikt, de oogen nu vast op Lucie's gelaat gericht. „Aan mij niet, maar wel aan Adrien." „Is het dus d&irom, dat zfi telkens hierkomeD, als ik hier 'ben „Natuuriyk. Vind je dat zoo erg?" „Neen - maar wel zou ik 't erg vinden, als by dacht, dat ik het wist en my had laten verleiden op bepaalde uren hier te komen. Zeg Lucie dat is toch niet zoo?" vervolgfle Brigitte zacht. „Stel je gerust, lieve. Hy weet, dat jy geheel onschuldig bent aan de afspraak, die Adrien en ik mot elkaar gemaakt hebben. Foei, zóó iets zou ik immers zelf niet willen." „Neen, Lucie." „Maar zeg me nu eens, kind, hoe staat het met jouw hartje? Klopt 't ook niet een heel klein beetje voor hem „'k Weet niet, Luce," antwoordde Brigitte, op nieuw blozend. „Niet? Heb je 't jezelf soms nog niet afgevraagd? Toch wel, nietwaar Ia Finlaud heefc, naar „Stockholms TidniDgen" meldr, een gevecht plaats gehad tusschen Finache boeren en Russische soldaten hetwelk eindigde met een overwinning der boeren. Dezen wachten tot de troepen hunne munitie verschoten hadden en over manden hen toen. Vyftig soldaten werden gedood of gewond. De Conferentie te Stockholm. Uit Stockholm wordt d.d. 12 Juli aan het Hbl. gemeld In oen gemeenschappelijke verga dering van het Ned. Scand. comité en de Russische delegatie is besloten de algème ene socialistische con farentie definitief byeen te roepen tegen 15 Augustus. Minister Chamberlaln afgetreden. Chamberlain, de minister van In- dié, heeft Donderdagavond in het La gerbuis tydens een bespreking over den staat van zaken in Meapota- mié meegedeeld, dat by ontslag heeft genomen. Engelsche mailboot verbrand. Rangoon (Britscb Iodié), 12 Juli. De mailboot Chilka (3952 ton van de British India St. Nav. -Co. te Glas- gow), den 30sn Juni uit Madras naar Rangoon vertokken, ia in brand ge raakt. Het was noodzakelijk het schip te verlaten. Er waren 16 Europea nen en 1600 1700 dekpassagiers aan boord. Nadere byzonderheden zyn nog niet ontvangen, maar naar verluidt zyn er velen omeekomen. BINNENLAND. Onze scheepvaart. Donderdagochtend heeft in het Ministerie van Binnenlandache Zaken eene bespreking plaatsgehad tusschen minister Cort van der Linden en de vertegenwoordigers der stoomvaart- lynen, der Kamers van Koophandel te Amsterdamen^Rotterdam en eenige groot importeurs. Het Haagsche Correspondentie- bureau verneemt, dat de besprekingen vooralsnog een vertrouweiyk karakter droegen en dat het doel der confe rentie, nauwkeurig omschreven was, de Regeering te wyzen op den hoogst ernstigen toestand welke op Java ontstaan is, tengevolge van het ont trekken van zooveel scheepsruimte aan de Java markt. Da vlssoharlj en bat mijnengevaar. In een Donderdag te IJmuiden ge houden vergadering van reeders werd na ampele bespreking een commissie van reeders benoemd, bestaande uit de heeren Joh. Polderman en P. do Boer, die in samenwerking met de harïngreoders op nader te bepalen tyd naar Londen zal gaan om ^au de Engelsche regeering zoo mogelijk op heffing te verkrijgen van do moei ïykheden der visschery door de laatste versperring in den weg gelegd. Op een mijn geloopen. Donderdagmorgen heefc de .stoom trawler Petrus en Paulus te IJmuiden een gedeelte van de bemanning van den stoomtreiler Elisabeth IJM 181 aangebracht, welke op een myn ge loopen is, ongeveer 15 myi N.N.W. van Terschellingerbank. 4 man zyn gered en 7 verongelukt. Woensdagavond was men met 7 stoomtrawlers visschendeop ongeveer 25 mijl N.W. van Terschellingtoen men om half zes een geweldige ontplof flog hoorde en een enorme waterzuil de lucht zag invliegen. Kort daarop volg de een tweede explosie en een stoom- zuil, vermoedèlljk tengevolge van de ketelontplofftng. Aan boord van de Bruinvisch haalde men terstond bet net in en stoomde zoo spoedig moge lijk naar de plaats van hst onheil, waai^ reeds de Petrus en Paulüswas aangekomen, die praaide, dat hij een aantal menschen van de Elisabeth aan boord had, onder wie de schipper. Beide schepen stoomden toen naar IJmuiden. Aan boord van de Petrus en Paulus bevond zich ook het lijk van den schipper van de Elisabeth, by wien men direct na dat hy was opgenomen, tevergeefs getracht had de levens geesten weder op te wekken. Omtrent de oorzaak deelden zjj, die er iets over konden zeggen, mede, dat ;de treiler door een myc vernie tigd is. Zij meenden dat de „Elisabeth" een mijn in het net geviseht bad en dat men getracht heeft de myn van Toe, beken 't nu maar, en doe dan je - best om hem te toonen, dat hy jou ook niet onverschillig is.", „Heeft hy je gevraagd my te polsen, Luce, en ga je 't hem zeggen, als ik je geantwoord heb?" „Hoe kom je daarby. Wel neen Ik zal my voor zoo iets wel wachten. Dat zou jou immers compromiteeren. Acht je my daartoe in staat?" „Natuurlijk niet. Maar Luce Brigitte wendde de oogen weer af voor Lucie's scherpen blik. „Voel je voor hem?" vroeg deze, het jonge meisje naar zich toetrekkend „Ja, Luce; maar ik heb getracht dat gevoel te versmoren," antwoordde Brigitte zacht, en baar stem beefde. „Waarom „Omdat ik g6en geschikte vrouw voor hem zal zyn. Hy is van ouden Bordeauxschen adel en schatrijk, terwijl ik nu ja ik ben toch maar een heel eenvoudig, arm meisje, niet waar?" „Eenvoudig en arm, ja; maar je bent toch beschaafd, ontwikkeld en van goedé familie. Je ouders waren geachte menschen en de betrekking, die je vader bekleedde, was waardig; een rechtschapen predikant wordt door ieder, ook door den hoogsten adel, geëerd. Daarby ben je een schoonheid, zooals er wellicht geene onder de dames van zyn kring zal zijn." „Nu ja, Luce, dat is byzaak." „Voor hem niét. Geld heefc hij niet nd&dig, daar hy dat zelf in overvloed bezit en wat beteekent dan het vi8chtuig af te krygen, teneinde dit te sparen. In dat geval is de misplaatste zuinigheid de oorzaak van deze scheepsramp geweest, want men bad, door onmiddellijk het vischtuig te kappen, zooals gewooniyk in zoo'n geval gedaan wordt, zeer waarschyn- ïyk menschen en schip kunnen De te IJmuiden thuisbehoorende stoomtrawler IJ. M. 272 „AlbertCor- nelis van de Visschery maatschappij „Elf Provinciën", welke op 28 Juni ter visachery uitvoer voor eene reis van tien dagen, is tot heden niet teruggekeerd. Aangezien geene be richten van opbrenging zyn ontvan gen, kan het schip als verloren worden beschouwd. De stoomtrawler „Juliana" uit IJmuiden heeft bij het vis$chen een mijn opgehaald in de netten. Uit vrees voor eene ontploffing, kapte de bemanning het vischtuig, dat gedeel- teiyk verloren ging. Rundvleeschdlstributia. Naar verluidt is men in Den Haag bezig een distributie van rundvleesch voor te bereiden. Wat dit voor den slager zal brengen is onbekend. Dat er zeer moeiiyke omstandigheden aan zyn verbonden, is te begrypen. Men denko slechts om de aangifte (accyns). Toen de Minister het vorige jaar confereerde met de vier directeuren van de grootste abbattoirs uit ons land, meenen wy dat die heeren het den Minister hadden afgeraden. Het „H.blad" merkt hier by op, dat distributie van ruudvleescb, vooral wegens de groote verscheidenheid van qualiteit, met veel meer moeiiyk- heden gepaard gaat, dan b.v. de distributie van varkensvleesch. Toch zal getracht worden een eenigszins bevredigende regeling te treffen. Het is waar, dat de bovengenoemde des kundigen zich indertyd tegen een dergel yke distributie hebben verklaard. Nu echter de distributie van regee- ricgsvarkens heeft opgehouden, heb ben zy tegenover den drang der huidige omstandigheden, hun aan- vankeiyke bezwaren tegen de rund- vleescbdistributie op den achtergrond gesteld. PLAATSELIJK NIEUWS, Transport- en Havenarbeiders. Door den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders, is een sehryven aan de heeren werkgevers van de losse werklieden in Nieuwediep en Den Helder verzonden, waarin o.in. wordt medegedeeld, dat in de verga dering van bovengenoemde organisa tie besloten is tot het ondernemen van een ernstige poging om te komen tot verbetering van de arbeidsvoorwaarden der losse werklieden alhier. Behalve enkele kleinigheden is ln jaren geen vei betering in da tarieven bier aangebracht en intusschen is de levensstandaard buitengewoon geste gen. De enorme duurte van voeding kleedïng, schoeisel en alle andere levensbenoodigciheden, de sterke stij ging der woninghuren en andere om standigheden nopen de losse arbeiders tot het doen van dringende verzoeken tot lotsverbetering. Verhooging der vaste weekloonen en der tarieven is hier te meer noodig, waar er met het betrekkeiyk weinige werk dat bier is, toch redeiyk zooveel verdiend moet worden, dat de arbeiders een goed bestaan vinden. In het schry ven wordt dan gewezen op in andere plaatsen verkregen ver beteringen, waarin als verlangen van den bond wordt aangegeven, dat voor loopig op alle loonen en tarieven een lijdelijkea duurte toeslag van 26 zal worden gelegd, en dat by nader overleg tusschen een Commissie uit de patroons en het bestuur, die duurte- toeslag zal worden omgezet in een verhooging van loonen en tarieven. Het komt ons voor, wordt verder gezegd, dat dan een geheel nieuw loon- tarief by goed onderling overleg kan en dient te worden vastgesteld. Wy zyn bereid dat tarief in een collectief arbeidscontract met H.H. werkgevers voor een bepaalden tyd (b.v. één jaar) vaat te leggen. Om daartoe te geraken schynt ons mondeling overleg met de werkgevers of commissie daaruit, het meeat geëigend. Wy verklaren ons althans tot min- neiyk overleg geheel bereid, echter onder beding, dat wjj op deze missive het gemis van een adelijken titel, wanneer de goede opvoeding en de beschaving er toch zyn „Je oordeelt zoo zacht, Luce." „En toch weet ik van Adrien, dat hy op 't punt huwelijk zeer veel- eischend is. Daar mag op zijn vrouw niets te zeggen zijn.. Dat hij'nu op jou zyn bart heeft gezet en jou tot vrouw verlangt moet dan toch wel zyn, omdat jij aan de eischen, die hy stelt, voldoet, nietwaar ?"- „Weet hy wat ik doe om myn studiekostép te betalen?" „Ja,' zekor." „Zou zyn familie ook zoo tevreden met my zyn?" „Dat is de vraag. Je weet, dat zijn vader, die weduwnaar is, buiten Bordeaux groote bezittingen beeft. De man is schat en schatryk, daarby van ouden adel. Adrien kent hem, hy was een paar dagen op het kasteel la Grange, en wat hy me van Charles' vader heeft verteld doet me ver moeden, dat deze zeer hooge eischen aan zyn schoondochter zal stellen. Maar Charles, die heel flink ia, zal zyn rechten wel weten te verdedigen. Je moet dus maar op hem vertrouwen als het zoover is." Lucie zweeg en Brigitte glimlachte, maar niet van harte. „En, myn beste kind," zei Lucie weer, „zet nu maar een vrooiyk gezicht, want de beide heeren kunnen zoo dadelyk hier zyn, en kryg geen kleur als hy je de hand drukt." „Ik geloof, dat 'k er goed aan zal doen heen te gaan, voordat zy komen," zei Brigitte meteen gedwongen lacbje. „Dat zal niet gebeuren," hernam Lucie, Brigitte, die al wau opgestaan, we ér in haar stoeltje terugtrekkend. „BJyf rustig hier, 't begint al donker te worden, hy zal je kleur niet op merken," en dicht by haar oor „gun my het genoegen de ontwikkeling te zien van jullie beider geluk." Brigitte zag een traan glinsteren in Lucie's oog. „En j(J dan, Luce vroeg ze zacht, terwyl, ze de hand van haar vriendin in de hare nam. „Hoe gaat 't nu in Argentinië „O, met my mag je geen rekening houden," antwoordde Lucie, „dat kan nog jaren duren." „Is dat zoo zéker?" „Och, wat zal 'k je daarvan zeggen. Georgev is met al zyn capaciteiten, zyn goeden wil en zijn volharding, nu eenmaal niet gelukkig ln het vinden van een carrière. Hy doet genoeg zyn beat, dat weet ik, maar het loopt hem steeds tegen." „Maar laatst schreef hy je toch, dat hy Iets op 't oog had, waarin hy toekomst meende te zien." „Nu jamaar dat is al zoo dikwyis gebeurd, dat ik er niet meer aan hecht, veel minder er my illusies' van maak." „Maar Luce, je moet niet ongedul dig worden. Als hy nu toch zyn best doet en den moed niet opgeeft." „Ik word niet ongeduldig; vol strekt niet. Ik vind bet alleen naar voor hem, dat hy telkens in zyn hoop wordt teleurgesteld; en ik weet,dat uiteriyk xtidr of op 22 Juli antwoord, hopelijk gunstig, ontvangen. Mochten wy vóór of op dien datum geen bescheid van U ontvangen heb ben, dan zouden wy tot onzen spijt moeten concludeeren, dat U tot geen minneiyk overleg bereid zijt, en zou den wij genoodzaakt worden, met andere kraehtiger middelen, voort vloeiende uit onze positie al3 vak ver- eeniging, te pogen ons doel, snelle verbetering der arbeidsvoorwaarden, te bereiken. INGEZONDEN. Cantrals-Ktuken-Wee. Geachte Redactie. Slechts een kort wederwoord. De heer v. Oorschot is zoo welwillend te bekennen, dat by van hetgeen de sociaaldemocraten willen, wel wat af weet. Dat doet my genoegen, al maakt hij het voor zich zelf met die bekentenis niet beter, want dan heeft hy tegen beter weten in ons iets in de schoenen geschoven, n.1., dat wy de keuken goed willen hebben, om er een permanente inrichting van te maken. Of er veel meer moois uit onze beginselen ware te halen, late deze vriend liever aan ons zelf over. Menschen, die zich zelf wel wachten aan het moeizame werk, om een klasse, die jarenlang gedrukt is, te organiseeren en scheppend vermogen by te brengenmoesten liever niet schoolmeesteren. We hopen hem, als hy viytig onze geschriften biyffc lezen, nog wel eens als lid in te schryven en kan hy dat mooie trachten in praktijk te brengen. Overigens moet ik wéér opkomen tegen de nu met een traan in de stem geuite beschuldiging, dat ik 't personeel van de keuken mindere zindelijkheid heb' verweten. Na mijn bezoek aan de keukeu ib ik» niet zonder waardeering, myn oordeel gegeven en toen reeds op gevaar van onzindeiykheid gewezen als 't zoo'n primitieve inrichting bleef. Dat 't beter ia afgeloopeh verheugt my, maar komt ook, omdat nooit 't maximum verbruik is bereikt, en Qok nooit m$*r dan dat gevraagd werd. Maar anders, o wee! Voorts is de S.D.A.P. noch een harer leden ooit uitgenoodigd mee te doen. Als gedelegeerd luisteraar of toeschouwer krygt men ons niet. Dan kunnen we onzen tijd beter gebruikon. Maar wy hebben van af de op richting bovendien op het standpunt gestaan, dat de Gemeente het moest doen. Ons verwyt ia juist, dat men maar door is gegaan met honderden guldons tekort te maken, die, gezien het gebruik, dat er van de keuken gemaakt werd, niet nuttig besteed zyn. Vriendelijk dankend. Hoogachtend, A. W. Miohels. Ingezonden mededeellng. Vrouwen dienen haar eigen gezond heid beter te begrijpen. Zij wijten haar slechte gezondheid zeer dikwyis aan verkeerde oorzakea en onderschatten het gevaar, dat zy loopeu, door ver- waarloozing van verschijnselen van nierzwakte, als: Rugpyn, Hoofdpyn, Duizeligheid, Bleekheid, Bloedarmoede, Vermoeidheid, Terneerdrukkende pyn en Onzuiver Bloed. Deze leiden mettertyd tot ernstige nieraandoeningen, als rheumatiek, ischias, waterzucht, en zelfs tot ongeneeslijke ziekten. Vrouwen hebben behoefte aan meer lichaamsoefening in de buitenlucht, minder huishoudelijke zorgen, en meer rust en slaap. Licht verteerbaar voedsel la het beBte, met weinig of geen ep wekkende middelen, maar overvloedig melk en water. Dit zyn verstandige gezondheidaregels, die met behulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen leiden tot het voor komen en duurzaam genezen van nieraandoeningen by vrouwen. Foster's Pillen heelen zachtjes de vermoeide, overwerkte nieren, en zoodra deze gezond zyn, verwyderon zy de niergifteD, die bovenstaande verschynselen veroorzaken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken niet op de ingewanden. Alleen echt, wanneer voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn te den Helder verkrljeb. by Alb. ten Klooster, Keizers'tr. 98. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k /"1.75 p. doos f 10. - of p. zes doozen. (45) hy er onder lydt terwille van my daarom verlang ik zoo, dat zijn moeite eindeiyk wordt beloond." „Hy is daar nu al vier jaar, niet waar?" vroeg Brigitte.! „Ja," antwoordde Lucie, en zy wendde het hoofd af. Brigitte sloeg, over de beide stoel leuningen heen, haar arm om Lucie's middel, kwam dicht naar haar toe „En je verlangt ook naar hem?" vroeg ze zacht. Maar Lucie antwoordde niet, bleef in dezelfde houding zitten, half van haar vriendin afgewend. „Ik heb zoo'n idéé, dat het nu gelukken zal," vervolgde Brigitte". „Hoe dat?" vroeg Lucie, eensklaps haar gezichtje met de schreiende, zwarte oogen naar baar toekeerend. „Omdat het een vriend van zyn vader is, die hem deze betrekking wil bezorgen, en de menschen zyn dikwyis meer geneigd iets te doen voor den zoon van een vriend dan voor dien vriend zelven." „Hoe kom je aan die wysheid? Hoe oud ben je al?" vroeg Lucie, wier opgewektheid langzamerhand weer boven kwam. „Negentien; dus maar drie jaar jonger dan jy." „En verder? Waarom deDkje,dat die vriend van zyn vader zooveel voor George zal doen?" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1