DE OORLOG. I 7- -"-^l bare vergadering, verklaren wy ons bereid in minstens 2 en hoogstens 8 achtereenvolgens te houden openbare vergaderingen, toegankelijk voor Uwe en onze partijgenooten en geestver wanten, uit te spreken, toe te lichten en te verdedigen de beschuldigingen aan het adres Uwer besturen door ons gepubliceerd, met het recht Uwer zijds, daarop te dienen van repliek en dupliek. Als het meest bevoegd tot beoor deeling van den toestand ter plaatse, zal onzerzijds optreden de heer A. P. Staalman, oud lid der Tweede Kamer, voorzitter van ons Party bestuur, terwyi uwerzyds voor repliek en du pliek, voor elk der 3 Kieavereenlgin- gen één uwer bestuurleden waren aan te wyzen waartoe aan u en aan ons elk de helft van den daarvoor beschikbaren tyd zal zyn te laten. Voor deze vergaderingen te houden in de grootste localiteit, zullen de plaatsen voor de helft te uwer en voor de andere helft te onzer beschik king zyn, terwyi de eventueele kosten gezameniyk worden gedragen. In verband met door ons te nemen maatregelen voor d6 a.s. raadsver kiezingen, verwachten ook wy uw antwoord uiterlijk binnen 8 dagen van heden. Namens het bestuur der Chr. D6m. Kiesv. „Nederland en Oranje", M. DE Waabd, Secretaris. Vin hst Westelijk front. Beriyn, 23 Juli. Iu Vlaanderen ia de artillerieslag weder met volle kracht ontvlamd en duurt den gan- schen nacht voort. Heftige nachtelijke aanvallen volg den tuaschen Avion en Méricourt. Aanvankeiyke successen werden weer te niet gedaan. Aan de N. helling vau den Win terberg, bij Craonne, gelukte het door een krachtige, met vuur voorbereide aanval, onze stellingen 1 K.M. voor uit te brengen. Meer dan 230 man werden gevan gen genomen. Parijs, 23 Juni. Be Duitschers zyn gisteravond op de hoogvlakten vóór Craonne en van de kazematten aan vallen biyven doen, die met ver woede bombardementen gepaard gin gen. De Duitschers wisten ten ge volge van een hernieuwdo en buiten gewoon sterke krachtsinspanning in de eerste linie der Franschen door te dringen. Tegenaanvallen werden aanstonds met kracht uitgevoerd. Zy (de Duitschers) hebben maar een klein stuk op het Californie plateau kunnen houden. Van hei Oostelijk frent. Beriyn, 22 Juli. Ten Zuiden van Smorgon zyn sterke aanvallen dei- Russen mislukt. Om kleine schans- gedeelten, waar de vyand onze linie binnengedrongen Is, wordt nog ge streden. Tengevolge van onzen aanval aan de Ssreth wijkt het geheele Russische front vau de Zlota Lipa tot dicht by de Dnjestr. Beriyn, 23 Juli. Langs de Duna vooral b|j Dunaburg, aan belde zyden van het Narotsjmeer nam de geschut actie aanmerkeiyk toe. Ten Z.W. van Dunaburg is een Russische aauvals- poging mislukt. Ten Z. van Smorgon en by Krewo deden, na de met groots verliezen mislukte aanvallen den vorigen avond de Russen wederom een aanval. 'a Avonds was de stelling door krachtig uitgevoerde tegenaanvallen op twee punten na weder in onze handen. Heden werden wederom door de Russen uitgevoerde aanvallen ten zuiden van Smorgon in ons spervuur gesmoord. Onze tegenaanval ten zuiden 7an de Sereth is tot een groote operatie aangegroeid. De Russen wyken tot in de Kar- pathen terug. De meeaterlyke en onstuimige drift der troepen om vooruit te gaan hebben het gehoopte doel bereikt. Wij staan op de hoogten vlak ten W. van Tarnopol, hebben den spoor weg Rohatyn—Ostlow ten oosten van onze oude stellingen overschreden en de voorwaartsche beweging aan weerazyden van den Dnjestr begon- nan. De vyand biedt ten zuiden van genoemden spoorweg krachtigen tegenstand. Volgens het Oostenryksche com muniqué staan Tarnopol en talryke plaatsen ten O. van de Sereth staan in brand. In Jezierna is veel oorlogs materiaal buitgemaakt. Het aantal gevangenen heeft men nog niet kunnen schatten. Aan de beneden-Narajofka is de artillerieBtryd gisteren totaanmerke- ïyke hevigheid gestegen. Weenen, 23 Juli. De bondgenoot- schappelyke troepen bereikten in een zegevierenden opmarsch by Tarnopol de Sereth en trokken in een breed front over de spooriynKozof-Oatrof aan weerskanten van de Strypa. Be Russen breken ook aan deNarajofkaop. De weerslag van de overwinning slaat over naar den zuideiyken oever van de BDjestr tot aan deKarpathen. Overal ontruimt de vyand zyn stel lingen. Beriyn, 23 Juli. Forsche aanvallen der Russen ten Z.W. van Dunaburg zlju mislukt. In Oost Galiciö schakelt zich in snellen opciarach succes aan succes. Londen, 28 Juli. Reuter verneemt, dat de Duitschers Tarnopol hebben bezet. Van hit gaviohtstirreln in Macedonlü. Sofia, 23 Juli. Aan de beueden Stroema by Homendos ten Z. van Seres trok een Engelsch bataljon met een eskadron cavalerie in verscheiden elkaar opvolgende kolonnes tegen onze voorposten op. De Engelschen beproef den onze voorposten terug te atooten, maar, ofschoon ze versterking hadden gekregen, moesten ze in wanorde op den rechteroever van de Stroema wyken. Londen, 28 Juli. Gisteren hebben wy met goed gevolg een aanval op Somondos, vyf myi ten zuidwesten van Seres gedaan. Wy hebben 34 krijgsgevangenen gemaakt met ge ringe verliezen. Di duikboot- en mljnoorlog. Berlijn, 28 Juli. Eeu onzer duik- booten heeft op den Atlantischen Oceaan weer 23.600 br. reg. ton ver nietigd; o. a. drie groote gewapende stoomschepen, waarvan er een door torpedojagers werd begeleid. Twee stoomschepeu zyn uit éóu konvooi weggeschoten. Luchtainval op Harwloh. Volgens een officieel Engelsch be richt is vastgesteld, dat het aantal slachtoffers van den aanval bedraagt 11 dooden en 83 gekwesten. De stof- feiyke schade is onbeteekenend. Onze vliegtuigen ontmoetten eenige vyandeiyke vliegtuigen op den terug weg naar Belgis en schoten er een boven zee by de kust neer. Etn Oorlogsverklaring van Slam. Bangkok, 22 Juli. Siam verklaarde dat bet iu staat van oorlog is met Duitschland en Ooatenryk. Alle Duitscheraen Oostenrykerszijn gearresteerd. Hunne handelshuizen zyn gesloten. Negeu Duitsche bandels- schepen, tezamen 18963 bruto reg. tonnen, zijn in beslag genomen. Uit Rusland. St. Petersburg, 22 Juli. De ministers hebben beraadslaagd over de onmid- deliyke afkondiging van een demo cratische republiek in Rusland. Nadat het uitvoerend comité van den raad van arbeiders en soldateu over het voorstel een besluit zal genomen hebben, zal een beslissing genomen worden. Naar de „Daily Chron." dd. 23 Juli uit St. Petersburg verneemt, zyn te Nisjni Nowgorod aan de Wolga ernstige onlusten uitgebroken. Sol- datenbenden hebben het bevel over de stad aan zich getrokken en de plaatseiyke raad van arbeiders en soldaten is gevlucht. Da stad wordt geplunderdde geheele beweging heeft het karakter van een pogrom. Uit Moskou zyn troepen gezonden, om het oproer te onderdrukken. Te Kief hebben 2000 Oekranische soldaten het tuighuis in beslag ge nomen en eenige uren lang gemuit, maar tegen den avond heeft de rest van het garnizoen de orde horateld. Het is duideiyk, dat Duitsche agenten in het geheele land druk aan het werk z\jn en hun best doen om het Russische offensief te verlammen. Etn manlftil van da voorloopige ragaerlng. In verband met het Duitsche offensief in Galicie heeft de voorloopige r6geering een manifest uitgevaardigd, waarin aangezegd, wordt: Burgers 1 Het verschrikkelijke uur heeft geslagen De legers van den Duitschen keizer hebben het front van het nationale revolutionnaire ieger verbroken. Deze vreeselijke operatie is hun verge makkelijkt duor de misdadige licht zinnigheid, het fanatisme en de ver blindheid van Z6kere lieden en het verraad van anderen. Hierdoor loopt het nieuwe, vrye RuBland gevaar. De verborgen krachten, die een tegen- revolutie willen bewerken, zouden van de hierdoor ontstane moeilijkheid gebruik kunnen maken. De voor loopige regeering heeft zich volkomen rekenschap gegeven van de verant woordelijkheid, die thans op haar schouders rust. Zy is echter vol ver trouwen In de krachten der groote Russische natie en het spoedig herstel van bet politieke leven des ryks. Te dezen opzichte zal de regeling niet terugdeinzen voor de krachtigste maatregelen. Ook door haar buitenlandsche poli tiek zal zy opnieuw bevestigen, dat het revolutionnaire leger slechts kan stryden, wanneer het de overtuiging heeft, dat geen druppel bloed van een Russisch soldaat vergoten wordt ten behoeve van belangen, die vreemd zyn aan de gevoelens van recht en democratie, door de regeering ver kondigd voor de geheele wereld. Daarom is de regeering, de begin selen van haar buitenlandsche poli tiek toepassend, neergelegd in de regeeringsverklaring van 19 Mei, van plan de bondgenooten tot een con ferentie byeen te roepen in den loop van Augustus, teneinde de algemeene richting der buitenlandsche politiek vast te stellen en de samenwerking te regelen voor zoover de toepassing betreft van de beginselen, die de revolutie in Rusland geproclameerd heeft. Op die conferentie zal RuBland behalve door diplomaten tevens door vertegenwoordigers der Russische democratie vertegenwoordigd worden. Verder wordt In het manifest me- dedeeling gedaan van het regeerings program, en worden verschillende wetsontwerpen, o.a. betreffende 8 urlgen werkdag, sociale verzekering betreffende de agrarische kwestie. Voorts is naast de regeering een commissie in het leven geroepen tot het ontwerpen van een plan voor nationale economische organisatie. St. Petersburg, 23 Juli. De bladen melden, dat admiraal Werderefski, do bevelhebber op de Oostzeevlopt, in hechtenis is genomen, omdat hy een geheim regeer in gstelegram aan het comité der zeelieden beeft meegedeeld. In de vereenigde zitting van de uitvoerende comitó's van den Raad van Arbeiders en Soldaten en afge vaardigden der boerenbonden is na langdurige debatten om vier uur 'a nachts de volgende motie aange nomen Erkennend, dat de toestand aan het front en in het binnenland de bedrei ging met een militaire instorting een ramp voor d8 revolutie benevens een triomf voor de tegen revolutie inhoudt, besluiten wy: 1. Het land en de revolutie zyn in gevaar. 2. De voorloopige regeering wordt uitgeroepen tot regeering voor het welzyn der revolutie. 8. Onbeperkte macht wordt ver leend aan de regeering voor het her stel van de organisatie en tucht in hot leger, voor den stryd tot h8t uiterste tegen contrarevolutie en anarchie en voor de verwezenlyking van het programma, opgesteld inde verklaring der regeering, die eer gisteren is uitgevaardigd. Deze motie werd met algemeene 1252) stemmen aangenomen 47 af vaardigden, meerendeels maximalis ten, onthielden zich van stemmiDg. Uit Duitschland. Aangezien den laatsten tijd uit de hotels in Duitschland herhaaldelijk de schoenen der gasten werden gestolen en deze dan geen nieuwe konden aanschaffen doordat ze geen koopvergunning (Bezugsschein) kon den krijgen, heeft hot rijkakleediugs bureau bepaald, dat aan dergeiyke liedeD, mits ze het geloofwaardig bewys kunnen leveren, dat hun schoenen gestolen zyn, of zulks onder eede bevestigen, nieuwe verstrekt mogen worden. Uit Engeland. Londen, 28 Juli. Het Lagerhuis heeft by de behandeling van de wet op da graanproductie het voorstel om het minimum-loon der boereu arbeiders vau 26 shilling wekelijks, gelyk in het ontwerp was vastgelegd, tot 80 shilling te verhoogen,met 801 tegen 102 stemmen verworpen. De regeering stelde de kwestie van vertrouwen. De toestand In Spanje. In Spanje is het biykbaar niet zoo ernstig ais de RegeeriDg het wilde doen voorkomen. Naar d.d. 21 Juli uit Madrid wordt g6ineld, is thans Valencia in staat van beleg verklaard. De reden, waarom dat geschiedde, wordt niet gemeld. PLAATSELIJK NIEUWS. Te Alkmaar slaagden voor het eindexamen H.B S. 6 j. c. S. W. van Wettum, H. G. Poortman en H. B. Beeker, alhier. Te Rotterdam slaagde voor het acte-examen teekenen m. o., akte md., de heer H. J. van der Ploeg, alhier. Onze vroegere plaatsgenoot de heer H. Jongkees, onder wyzer aan de „Groen van Prinaterer School" te IJmuiden, slaagde dezer dagen te Amsterdam voor de hoofd akte. Bij het gl9tereu to 's Gravenhage gehouden examen slaagde voor Ma chinist diploma A de heer J. Hendi iks en voor 3ien officier groote stoom vaart do heer D. L. Stevenson alhier. De bloemenverkoop voor het tuberculose fonds „Herwonnen Levens kracht" heeft alhier opgebracht f 247 81®. Dultsoh stoomschip getorpedeerd. Het stoomschip Norderney, groot ongeveer 1000 ton, vertrok Zondag nacht van Rotterdam met bestemming naar Kornür (Denomarken)en geladen met kolen. Maandagmorgen omstreeks half elf werd het ter hoogte van do Noorderhaaksgronden 2 myi uit de kust getorpedeerd, waarachynlijk door een Eagelschen onderzeeör. Duideiyk is door de bemanning de bellenbaan der torpedo waargenomen; een oorlogsvaartuig werd echter niet gezien. De torpedo trof het schip in de stookplaats, waardoor een stoker van 19 jaar gedood werd, en ver bryzelde een der beide scheepssloepen. Het schip is echter op de waterdichte schotten van de machinekamer bly ven dryven. De bemanning begaf zich onmiddel- lyk na de ontploffing in de eenig overgebleven sloep en werd korten tyd daarna opgenomen door de Neder- landache torpedoboot Z 6. In verband met het biy ven dry ven der Norderney keerden eenigen tyd later de kapitein, de stuurman en de bootsman met een andere Nederlandsche torpedoboot naar het schip terug. De sleepboot Titan is naar de strandingsplaats vertrokken en zal trachten het schip, dat in het z.g. Molengat ligt, in de haven alhier binnen te brengen. Door de torpedoboot Wajang is de overige bemanning, en de Nederland sche loods, tezamen 12 man, alhier aangebracht. Het Duitsche schip Mercur even eens van Rotterdam vertrokken, arriveerde hedenmiddag in het Molen gat en heeft veiligheidshalve de ver dere reis voorloopig afgebroken. Tengevolge van de groote 3toom- ontsnapping, na de ontploffing der torpedo, was het onmogelijk den stoker, het eenige slachtoffer, in de machinekamer te bereiken. De alhier aangebrachte leden van de bemanning zynJ. Kröger, le machinist, I. Frieglass, 2e machinist, A. Hoffmann, kok, Peyrrschinks, R. Stesserschin, stoker, J. Smalz, matroos, A. Köhler, steward, W. Bergmann, lichtmatroos, F. Ritter, lichtmatroos, W. Wagner, stoker, E. Kwarttstedt, stoker, en een Holl. loods (landverkenner). Gisterenavond omstreeks half tien kwam de sleepboot „Titan" met de „Norderney" de haven binnen. Er was een ontzaglyke menschenmassa op de been, die van den windwyzer af de Titan volgde. Heel langzaam en voorzichtig ging bet het Marsdiep in, om vervolgens de haven in te draaien. Hier kon men goed waar nemen, dat het stoomschip met zyn achterschip diep in het water lag. Door de „Titan" werd het stoom schip achterin de haven gebracht en aldaar tegenover het kruitmagazyn van fort Oostoever aan den grond gezet. Men zal nu trachten een ge deelte der lading te lichten en hoopt dan het gat te kunnen dichten. Boporklng gasverbruik. Bij raadsbesluit van 28 November 1916 werden voorschriften vastge steld ter beperking van het gasge- bruik en werd tevens aangenomen een „Verordening tot tydefijkeafwy kiog van artikel 88 der Algemeene Politieverordening". Het motief voor beide regelingen was hetzelfdedaar echter een ver zetting van het sluitingsuur der ver gunning- en verloflokaliteiten uitslui tend door wyziging der Algemeene Politieverordening mogelyk was, kon den zy niet in één besluit worden saamgevat. Het ware echt6r volgens de mee ning van B. en W. onjuist gezien, indien men dit formeele verschil aangreep om, als het motief komt te vervallen, ten aanzien van de in trekking van beide regelingen waarvan de eerste sedert door 's raads besluit van 80 Januari j.1. vervangen is niet op dezelfde wijze te werk te gaan. Inderdaad is thans, door het in werking treden der nieuwe regeling nopens de gasdistributie, het motief voor bovenbedoelde regelingen ver vallen. Zij kunnen dus worden in getrokken. Waar intusschen de hoeveelheden gas, die beschikbaar kunnen worden gesteld, voorloopig zeer gering bly- ven, is het gewenscht, enkele bepalingen te handhaven ter voor koming van een gebruik, dat thaus misbruik zyn zou, ter voorkoming, in bepaalde gevallen, van onbiliyke concurrentie tevens. Ook is het o.i. noodzakelijk, dat het College de bevoegdheid biyft be houden om voorschriften, die tot grooter bezuiniging, dan de geldende regeling waarborgt, kunnen leiden, vast te stellen, zoo de noodzakeiyk heid daarvan plotseling blijken moebt. B. 6n W. stellon een desbetreffend besluit voor. Adroo politiedienaren. Door de afdeeling Helder van den Bond van Gemeente-politiebeambten is aan den Raad der Gemeente ver zocht het loon der politiedienaren in deze gemeente te Willen brengen tot een bedrag zooals het zou zyn, als de atyging der loonen gelyken tred had gehouden mot de stijging der levensmiddelen en pryzen. By het adres ia gevoegd eene me morie vau toelichting. Grappig tooneel 7 Er is eeD tyd geweest dat „Hel- der's Harmoniekapel" bij openbare feesten of vermakelijkheden op een zolderschuit in hot Heldersche kanaal oen uitvoering gaf en vreemdelingen die het zagen stonden er op te gapen. Ten huidigen dage zien we wat anders zien we haar voor zoo'n gelegenheid in de open lucht onder een afdakje van de goederenloods der H. IJ. S. M. en op een paar naast elkander geplaatste groote geleende goederenwagens muziek geven. 'tOrkeBt zat er op stoelen en ban ken dicht bijeen en de fluitist, die ietwat huiselijk tegen den bok leunde, als een vadertje in z'n rieten st.bel aan tafel, keek af en toe bezorgd naar benedon, naar de wielen en naar de straat en schudde dan 't hoofd alsof hij zeggen wilde't is toch een gekke, gevaarlijke boel. 't Publiek dat Zaterdagavoud op 't stationsplein was gekomen vond het een koddig gezicht en hier en daar stond men spottend te grinuiken. Doeh is het eigeniyk niet om je dood to schamen 07er zoo'uarmoedige vertooDing Oaze plaafselyke muziek vereeni gen genieten steeds bij een dergeiyk couceit ieders belangstelling en sym pathie en toch het is net alsof zy geen behooriyke tent waard zyn. Evenwel doen zij hier nogal eens goed werk en het Heldersche volk profiteerde dan ook nu weer by 't concert door do kapel, die uit een voudige burgerlui gevormd het tot een flinke muzikale ontwikkeling heeft gebracht. Maar zou er geen mouw aan te passen zijn ona hier ter plaatse einde- lyk eens een muziektent to krijgen, waarmee wetenminste fatsoenlijk kunnen uitpakken? De gemeente is arm en kan in dezen tyd, die zoo ontzettend veel ko3t, de duiten best gebruiken en heelsmaal aan geen luxe dingen denken, doch wanneer beide vereenigiDgen nu eens zelf deze zaak ter hand namen door het geven van een paar concerten tögan entróe, zou er dan van de op brengst niet iets tot stand gebracht kunnen worden? Laten zy het eens gezameniyk pro- beeren. Men verzoekt ons te vermelden dat a.s. Vrydagavond in„Casino" zal optreden: Jan van Riemsdyk met zijn hoe renliedjes. Door heel Nederland trad by op met groot succes. Hy geeft iets origineels, iets nieuws en wy kunnen ieder sterk aanraden, dien avond te gaan hooren naar den leuken boer met zyn aardig dialekt en humori- ristische moppen. Zyn liedjes zijn voor elk oor geschikt. Willem Rooyaards schrijft hier over: De liedjes zyn heel aardig en door stemgeluid en gezichts expressie uit muntend. De „Nieuwe Rott. Crt." Zooala wyien E. Jacobs zong van Amster dam en Speenhoff zingt v. Rotterdam, zingt hy van het boerenleven. Zyn liedjes zijn harteiyk ontvangen, er is gul gelachen. De „Nieuwe Courant"Het is maar vermaak, maar van het beste ge halte. De R. K. Kleermakersvereeniging van den Ned. R. K. Volksbond heeft in den laatsten tijd een loonactie ge- voord met goed succes. By alle vier groote firma's werden vier of drie vacantiedagen verkregen. By de coöp. veroeniging „De Een dracht" werd de gevraagde loonBver- hooging verkregen en werd daaren boven de ziekteverzekering ingevoerd. Bij de drie andere groote firma's hier ter stede zal icsgeiyks loonsver- hooging verkregen worden. Alleen wordt nog met twee onder handeld over enkele tegenvoorstellen door haar gedaan. Be particuliere firma's hadden tegen ziekteverzekering bezwaar wyi de meeste gezellen die voor hen werken, niet uitsluitend in hun dienst zijn. Zondagmiddag omstreeks 4 uur was op de wissol achter het Raadhuis de naar Huisduinen vertrekkende tram te ver doorgereden, met het gevolg dat van de uit de tegenovergestelde richting komende tram 2 ruiten wer den verbrijzeld. In den betrokken wagen bevonden zich een aantal passagiers, waarvan gelukkig niemand gekwetst werd. BINNENLAND. Nederlandsche schepen tot zinken gebracht. Het stoomschip „Breda", van de firma Van Meel te Rotterdam, is Zondagochtend 7 uur tot zinken ge bracht 7 mijlen ten westen van den Noordhinder. Alle opvarenden zyn ongedeerd en bevinden zich aan boord van den Noordhinder. Het loodstransportvaartuig „Vlis- singen" is gistermorgen 4 uur naar den Noordhinder vertrokker, om de bemanning van het stoomschip „Breda" af te halen. Het vaartuig werd 's middags terugverwacht. De kapitein eu 9 leden d6r beman ning zyn gistermiddag teVlissingen aangebracht. Naar zy mededeelden werd het schip door 2 duikbooten, een aan stuurboord en een aan bakboord, aangevallen, die beide zonder eenige waarschuwing begonnen te schieten. Natuuriyk maakten de mannen zich op het schip direct gereed in de boo ten te gaan en mede te nemen wat by elkaar gezet was, daar men na tuurlijk vooruit wist groote kans te loopen te worden aangevallen. In tusschen bleven de Duitschers door gaan met schieten. De stukben vlo gen rond de in de booten hard weg- roeiende zeelieden, die echter wonder boven wonder niet werden getroffen. Maar ondanks het groote aantal schoten bleef het schip drijven. Eiu- delyk kostte het den Duitschers nog een torpedo om het vernielingswerk te voltooien. Toen verscheen een Fransche vliegmachine boven de onderzeeërs, waarop tteze spoedig wegdoken. Van uit de vliegmachine werd naar een zestal Engelsche tor pedojagers geseind, waarvan vyf zich naar de plaats van de torpedeering spoedden om te zien of de onder zeeërs daar nog te vinden waren, terwijl de zesde mot de sloepen van de „Breda" waarin de mannen reeds anderhalf uur roeiden naar de richting van de Noord Hinder stoomden, waar de Nederlandsche zeelieden werden opgenomen. Betrekkelijk dicht io de buurt van de „Breda" bevonden zich nog twee andere Nederlandsche stoombootjes die men denkt dataan de onderzeeörs zyn ontkomen. By de firma Soetermeer, Fekkea en Co. te Rotterdam; eigenaresse van deü motorschoener Sirra", is telegrafisch bericht ontvangen, dat dit scheepje op weg van Rotterdam naar Amerika is getorpedeerd en da voltallige equi page op de Shetlauus-eilanden geland is. Nadere byzonderheden ontbreken. Naderlandsch atoomschip opgebracht. Gistermorgen werd het Nederland sche Btoomschip Gelderland bewesten de zuiderpier van Hoek van Holland, in het gezicht van de kust door Duitsche watervliegtuigen aange vallen. Het volk verliet daarop het schip. Onmiddellijk vertrokken lood3- booten naar buiten, waarvan er een het sein bad waaien „Eerbiedig de neutraliteit". Nadat de bemanning een half uur iu do booten geweest was, werden zy door de bemanning van het watervliegtuig toegero&pea weder aan boord te gaan. Inmiddels had een der vliegtuigen een officier als prijs bemanning aan boord gezet. Na een conferentie met de inmiddels per loodsboot aaogekorncn Holland sche officieren bl6ek dat bet schip zich 1 mijl buiten het territoriale gebied bevond. Het werd daarop naar Zeebrugge opgebracht. Wrak aangatpoald. •Zaterdag is aan het strand op Ameland het in vergevorderden staat van ontbindingverkeerende lyk ge vonden van een Duitschen marine matroos. Een zilveren horloge en een naamplaatje, waarop 28 M. 47 staan geschreven, vond men op het lyk. Ook spoelden eenige gedeelten van wrakken aan het strand, w.o. drie geheele dekken. Geen enkel herken- ningsteeken was er op. Etn Engtlsch convool. In de laatste tweemaal viekentwin- tig uren zyn, naar het „Rott. Nbl." meldt, 20 schepen te Rotterdam aan gekomen. Daaronder de „Finlandia" van La Plata, de „Sanda" en de „Ra- non", van Londen met graan, de „A. K. Fernström", van Haparanda en de „Alwina" van Ornskjoldsvik met hout en voorts 15 schepen met stukgoed, waarby het de vorige week uitgebleven Engelsch convooi. Dit convooi van 17 schepen is, schryft de ,N. R. Ct.", het grootste dat tot dusver te Rotterdam aankwam. Het convooi is door Engelsche tor pedojagers tot de territoriale grens begeleid. Het aantal torpedojagers telde ditmaal 40. Met dit convooi zyn een aantal passagiers uit Iadiö, Amerika en Engeland, alsmede een mail aange komen. De stoomschepen „Prinses Irma", „Marylebone" en „Cromer" zyn te Hoek van Holland van Engeland aangekomen met 817 zak brieven mail, 1358 zak binnenlandse" e en 16.982 zak buitenlandsche post. De steenkolenaanvoer. Van enkele grensplaatsen bereikte ons het bericht, dat tal van steen- kolentreinen zyn vervallen, waardoor de aanvoer van steenkolen belangryk is verminderd. Hoewel dit bericht op zichzelf juist is, verdient het toch eenige nadere toelichting. In den laatsten tyd werden alle krachten ingespannen om zooveel mogelyk kolen naar ons land te krygen, niet alleen per scheepsge legenheid doch ook per trein. Voor het vervoer werden speciaal Hol- landsche waggons benut. Nu scheen het echter zoo althans de ons verstrekte inlichtingen dat door een en ander de invoer belangryk booger werd dan was overeengekomen. Daaraan heeft men in Duitschland nu een einde gemaakt door enkele treinen te laten vervallen. De over eengekomen boeveelheid steenkolen zal echter ten volle worden geleverd. (Hbl.) Hulzen bij het gewlobt. Te Zaandam heeft iemand zyn huis ter amoveering verkocht by het ge wicht. Overeengekomen werd de steenen en de dakpannen niet te rekenen, doch voor het hout den prys te stellen op 5 cont per kilogram. („Zaanl. Ct."). Verduistering. Aan het Maasstation te Rotterdam is do kantoorbediende C. S. aange houden, die verdacht wordt zich ten nadoele van een bankstelling aldaar aan verduistering van f 1900 te heb ben sctufldig gemaakt. Het jong- mensch was by zyn aanhouding nog in het bezit van f 20, het overige geld werd in enkele dagen verteerd. Hy kocht onder meer een stoomfiets en gaf een meisje een paar oorbel letjes van i 140 ten geschenke. Ernstig ongeluk. Men meldt uit GraveZaterdag is aan de Droppelbies in de Schayksche heide een vreeaelyk ongeluk gebeurd. De 18 jarige zoon van P. Molenaar bad de kop van een granaatkartets gevonden en mede naar huis genomen, na hem eerst aan verschillende ken nissen te hebben laten zien. Thuis liet hij den kop op een cementen vloer vallen, met het noodlottig ge volg, dat het voorwerp ontplofte, waardoor zyn moeder op slag gedood werd. De jongen zelf werd eveneens op slag gedood. Een 8 jarig meisje is zwaar gewond, men vreest voor haar leven. Nog twee kinderen zijn minder ernstig gewond en zyn op last van den dokter uit Mistelrode, die dadeiyk ter plaatse was, naar het ziekenhuis vervoerd. De kamer, waar in het ongeluk heeft plaats gehad, is totaal vernield. De vader was op hot oogenblik van het ongeluk niet thuis. EohtoiIJk drama. Toen Zaterdagmorgen te Rotterdam een vrouw zich naar haar werkhuis begaf, werd zy in de Hoogstraat op gewacht door haar man, met wien ?y in onmin leefde. Na een woorden wisseling schoot by haar met een revolver in den rug. Daarua richtte hij het wapen tegen zichzelf, schoot zich voor het hoofd en viel dood neer. De vrouw werd naar het ziekenhuis gebracht, waar de wonde niet gevaar- lyk bleek te zyn. LANGS DE STRAAT. A Postbrug. Vroeger jaren, in de kermisweek, werden de bruggen van beschermende planken vioeren voorzien, ten einde te voorkomen, dat de zware kermis wagens, die er over heen reden, ze in die ééue week zouden beschadigen. Wel zyn de tyden veranderd I Te genwoordig ryden en rossen maan denlang, dag in |dag uit de zwaar ste vracht-auto's van het leger over de onbeschermde bruggen, en die zuchten en stenen onder dien last.,.. Totdat ze 't opgaven, en neigingen toonden tot bezwyken. Toen kwam P(ublieko) W(erken) en repareerde. En hoe repareerde hetHet sneed een stuk uit een afgedankte kacbel- pyp, klopte het recht, plakte het met wat gom op de brug. Het nam een leeg biscuitblik van Verkade, en spy kerde de bodem ervan netjes over de scheur van de kreuuende, gewonde brug. Allemaal omdat er geen hout- blokje waren te krijgen, waarmee men anders repareert. Maar bet publiek scheurde er zijn schoenzolen aan openfietsbanden werden er lek van, en karren en rij tuigen liepen gevaar te derailleeren. Dies moest er wat anders op worden gevonden. Eq van Maandag af is de Postbrug nu in reparatie. Rijtuigverkeer is stopgezet en voor menschen is een soortement hulpbrug geBlagen. Een „soortement hulpbrug". Dat wil zeggenje kan het ook als een pbantastiscb gedrocht beschouwen. Misschien gebruiken ze iu de onder wereld zoo'n brug om over de Styx te komen. Hebt u er wel eens een dikke juffrouw met een fiets over zien gaan Je houdt je hart vast. Bovenop staan geregeld kleine kin deren te huilen, die er niet weoraf- durven. Gelijk hebben zeals ik een klein kind was, ging ik er ook niet af, voor geen tien gulden. Mijn leven zou me te lief zijn om hot in dienst van P(ublieke W(erken) te wagen. Eofln, een klein kind kan je ten minste er weer afbeuren. Dan gaat er één boven staan, en een ander gaat onder staan en ze geven 't me kaar aan. 't Is wel wat lastig en omslachtig, maar zoo gemakkeiyk is het leven nu eenmaal óók niet. Dat moet een klein kind dan maar eens ondervinden. Maar wie helpt dikke dames er overheen Ik niet, hoor I Ik ben veel te biy er zelf overheen te zyn, en dikke dames zyn myn fort niet boven dien. 't Best is, dat dikke dames, zooals wy er reeds een bezig zagen, op handen en voeten er overheen kruipen. Ook zij ondervinden dan maar eens, dat het leven lang geen pretje is. Verder moet men oppassen vooral niet de leuning van het hulpgewroeht te gebruiken. U zal zeggenis die leuning dan niet om gebruikt te worden? Deze speciale leuning van ongeschaafd hout biykbaar niet. De minste poging om haar te benutten kost u eenige splinters in uw hand. Maar in allen ernst: moet die toe stand daar, zoolang 'de herstellingen duren, zóó blyvon? Kan men daar nu niet met een klein- beetje meer werk iets beters samenstellen dan dit levensgevaariyke, vóórwereldiyke gewrocht? Door de trapjes naar weerazyden een hal ven meter te ver- teugen, en de leuning althans een beetje te schaven, wordt de toestand al veel verbeterd. Wordt eens wakkert De „Hoefyzer" correspondent van het Hbld. schryft Men heeft kunnen lezen dat onze Regeering met voortvarendheid de zeer ernstige neutraliteitsschending van onze territoriale wateren heeft onderzocht en, op grond van dat on derzoek, een protestnota naar Londen heeft gestuurd. Mooi. Maar er is toch nog een tweede kant aan dit geval. En daar hoort men niets van. Welke maatregelen zullen worden genomen neen, moeten reeds zyn genomen om herhaling van zulk een geval te verhinderen? Heeft iemand daarvan iets gehoord? Heeft de Regeering dóórover iets gepubliceerd Heeft iemand op eenige openiyke inlichting in dezen aangedrongen? In den Duitschen Ryksdag is over de zaak geïnterpelleerd. Da Duitsche Regeeriug acht het geval zóó ernstig dat zy de voorgenomen veranderingen in haar midden voorloopig uitstelt. Doch tot nu toe vernamen wy niet wat de Nederlandsche. RegeeriDg ge- daau heeft om herhaling van zulke gebeurtenissen te voorkomen, die ons aan den rand, van den oorlog kunnen brengen. Of dat een Nederlandsch Parlementslid - schoon de Tweede Kamer byeen is zijn Regeering heeft geïnterpelleerd. Het is mogelyk wy moeten het zelfs als zeker onderstellen dat de Nederlandsche Regeering hare maat regelen reeds heeft getroffen. Maar welke Het ia ook mogelyk dat een der leden van de Tweede Kamer schrifte- lyke vragen tot de Regeering heeft gerichten dan vanwege onze be- lachelyke styfdeftigheid met het open baar maken van die vragen netjes wordt gewacht totdat het antwoord meteen erby kan worden gezet. Doch niemand weet er iets van. Komt, myne heeren Volksvertegen woordigers, en gy allen, lieve land- genooten, wordt eens wakker. Het is heel mooi en heel goed dat gy, Volks vertegenwoordigers, in alle kalmte de inderdaad zeer belangryke zaak der Export-Centrale beredeneert met zulke lange speeches dat de voorzit ter u (te vergeefs) tot verkorting aan spoort maar de vraag, of wy waariyk wel in staat zyn (zooala mi nister Cort van der Linden reeds op 3 Aug. 1914 zei) om onze onafhan- kelykheid en onze onzydigheid te handhaveD, is een vraag van ont- zagiyk grooter en actueeler belang. Hat ia bewonderenawaard, beminde landgenoot en, dat gy zoo doodbedaard blijft by al wat er gebeurtgij vindt tegenwoordig schrijvers over ons volkskarakter die dezen trekonvoor- waardelyk in u bewonderen. Er zyn er echter ook geweest (Allard Pier- son was er een) die spraken van onze „verregaande onaandoenlijkheid" Ea hoort eens even 1 het kan in zulke zaken gaan om oorlog of vrede. voor ons altenI Komt, wordt eens wakker I Port uw volksvertegenwoordigers eens op. Dat dezen het de Regeering doen. Opdat wy en buitenlandsche mogendheden de geruststellende zekerheid krygen dat het een volgend maal niet wsder twee uur kan duren vóór een schending van onze neu traliteit aan de westzijde wordt ge stuit. Ofhet eerste échelon van een landingsleger wellicht by de bewo ners van Bergen op 't ontbyt komt. Nederland, „let op uw aaeck" I SPORT. Voetbal. Zoo juist ontvingen wy bericht, van het Bestuur van Ajax, dat de wedstryd door verschillende onvoor ziene omstandigheden niet doorgaat. Door het Bestuur van H.F.C. worden alsnog pogingen in bet werk gesteld een mooie match Zondag a.s. te or gaDiseeren. Do oefenwedatryd op Woensdagavond gaat door. Bestuur H.F.C. - Onze plaatsgenoot, de heer Seebold t, behaalde by de zwemwedstryden te Zaandyk een eersten prys by het 120 M. snelzwemmen voor het vaar- digheidadiploma van het N. O. C., af te leggen binnen 3 minuten (40 M. schoolslag, 40 M. rugzwemmen en 40 M. vrye slag). Zy die den afstand binnen 2 min. 10 sec. aflegden ont vingen een lsten prys. ■•Hygléa". Zondag j.1. werd door bovonge- noemde dames gymnastiekvereni ging, onderafdeeling van „O. K. K.", haar 3en afstandamarsch gehouden. Begunstigd door zeer schoou zomerweder werd de tocht om 6 20 's morgens aangevangen naar West einde,en vandaar naar AnnaPaulowua. Na eene kleine wandeling in den Oostpolder werd naarj het eindpunt Anna Paulowna (Station) teruggemar- cheerd, waar men te 10.40 aankwam. Het totaal aantal deelneemsters be droeg 14, de totale afstand bedroeg 20.4 K.M. De leiding was wederom in handen van den heer J. F. van Loo, die der contróle van den heer T. Kemp. Alten hebben den marsch uitstekend medegemaakt en ware de kermis reeds geopend geweest, dan zouden bepaald allen zich nog wel gewaagd hebben aan een ritje in de lucht schommel, of een dansje in één der vele danszalen. INGEZONDEN. Nationaal Fonda ter aanmoediging jn on- dersteunlng van dan Qewapenden Dienst In de Nederlanden. Het Hoofdbestuur van bovenge- genoemd Fonds (in den volksmond bekend onder den naamFonds van den Qewapenden Dienst)hierby ge steund door Z. E. den Minister van Binnenlandache Zaken, richtte ten vorige jare tot het Gemeentebestuur het verzoek om te bevorderen, dat, evenals in andere plaatsen, ook in de onze een Piaatselyke Oommissie zou worden ingesteld, om de belangen van het Fonds en daardoor van de deelgerecbtigden voortdurend te be hartigen. Door Burgemeester en Wet houders is toen aan die uitnoodiging gehoor gegeven, en, daartoe aange zocht, hebben ondergeteekenden zich bereid verklaard om in bedoelde commissie zitting te nemen. De jaariyksche collecte, die een nationaal karakter draagt en volgens het Koninkiyk besluit van 16 Novem ber 1820, No. 81, omstreeks 18 Juni (herdenking van den slag by Water- loo) gehouden wordt en tot 1918 te Helder door het Gemeentebestuur was geregeld, zal in 't vervolg door de Piaatselyke Commissie worden gehouden. Hoewel het Fonds reeds een eeuw geleden (1 April 1815) door Z. M. Koning Willem I is gesticht, en in al die] jaren zéér veel heeft gedaan voor oude en invalide militairen, is, in tegenstelling van vroeger, het streven en de werking tegenwoordig niet meer zoo algemeen bekend. Wy achten het gewenscht om enkele mededeelingen te publiceeren. Het doel is voornamelijk om mili tairen van land- en zeemacht alsook van het koloniale leger, zoowel in validen als veteranen, steun te bieden óf door gratificatiën en toelagen, of door eene verzorging in het Militair

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2