HELDERSCHECOURANT GEMEENTERAADJAN HELDER. No. 4807 - DONDERDAG 26 JULI 1917 45e JAARGANG De legerberichten van 23 en 24 Juli. Van het W e b t e 1y k front. Naar het Franache communiqué van 21 Juli meldt werden beoosten Cerny eenige vorderingen gemaakt. Bij Craonne en Hurtebisse duurden de artilleriegevechten voort. Een krachtige aanval der Duitschers ten W. van den Cornilet-berg werd af geslagen. In de streek van BrayeenLaon- noia gingen de Duitschers na een verwoede beschieting twee maal ach tereen tot den aanval over, doch beide keeren werden zy met zware verliezen teruggeworpen. De Engelsche berichten maken slechts melding van met succes be kroonde overvallen, waarbij gevan genen gemaakt werden. Wat er in Vlaandoren staat te ge beuren is nog niet te zeggen. Reeds eenige dagen achtereen maken de Duitschers melding van een hier ge leverd wordende, geweldigen artille rieslag, die dag en nacht voortduurt. Algemeen verwacht men een offen sief der Engelschen in Vlaanderen. Volgens een Duitsche beschouwing echter verhinderde de activiteit der Duitsche artillerie tot nog toe het loskomen van den aanval. Het Duitsche legerbericht van den 24sten geeft verder aan, dat de Fran- schen aan den Chemin des Dames, by Cerny opnieuw tot den aanval overgingen, zonder evenwel eenig succes te behalen. Van het O o s t e 1 lj k front. De tuchteloosheid in de Russische legers, die enorme afmetingen heeft aangenomen, stelt de Duitschers in staat bun offensief met succes voort, te zetten. Steeds grooter woidtde uitwerking van de operaties in Oost Galicië. Ten govolge van het opdringen der Cen tralen moesten de Russen ook verder naar het Z. den terugtocht aanvaar den. Naar bet Duitsche legerbericht van den 24sten aangeeft wflken zij ook op het Noordelijk Karpathen front, van de Sareth tot in de Bosch Kar pathen. Thans dringen de Centralen over een f.ontbreedte van 260 K.M. vooruit. De overgang van de Sereth werd ten Z. van Tarnopol geforceerd. Bij Trembowla werden wanhopige aanvallen van Russische massa's teruggeslagen, Podhaice - Halicz en de linie der Bistrica Solotwinska zijn gepasseerd. Verscheiden divisies melden elk ongeveer 3000 gevangenen. Talrijke zware kanonnen tot zelfs van 't zwaarste kaliber, spoortreinen gevuld met verplegings materiaal enscbiet- gerü, gepantserde wagens en auto's, en benoodigheden van allerlei aard zijn buitgemaakt. Ook de noordelijke vleugel van de legergroep van Prins Jozef heeft zich bij da ten Z. van den Dr jester aan gevangen beweging aangesloten. Aan beide zijden van de Bistrica en ten Z. van den Fé'gyes pas werden aan vallen dor Rassen afgeslagen. Even eens was dit het. geval met aanvallen der Russen en Roemeniërs tuaschen het Trotus- en Putna-dal. Intusschen zijn ook op het N. deel van het Russische front scherpe ge vechten ontbrand. Bij Jacobsstadt vielen de Russen Maandagmorgen en- des avonds aan, doch beide keeren- werden zij met zware verliezen terug gedreven. Ten Z.W. van Dunaburg ondernamen zij vijf maal achtereen met sterke troe penafdeelingen aanvallen op de Duit sche stellingen. Na zware gevechten werden zjj met ontzettende verliezen afgeslagen. Bij Krewo herhaalden de Russen over een front van 6 K.M. hunne aanvallen, doch ook hier hadden zij geen succes. Het dorp Krewo werd door de Centralen hernomen. Een later bericht meldt nog dat do Russen tusschen de Sereth en de Karpathen achtervolgd worden. De buit aau stukken geschut, ma chinegeweren, mijnwerpers, gepant serde wagens, schietvoorraad en ander oorlogsgerei is niet te overzien. Aan het station Kozowa werden ongeveer 15 kanonnen, in het bosch ten Z. van Litizin zes stukken met een kaliber van 28 tot 80 en een spoorwegkanon van bet zwaarste kaliber buit gemaakt. Het Russische bericht van den 23sten meldt dat in de streek van Krewo de Duitsche stellingen bezet en 1000 man gevangen genomen werden. Aan dit bericht wordt evenwel ook reeds weder de medodeeling toege voegd, dat het ontbreken van stand vastigheid zoomede do zedelijke zwakte van eenige afdeelingen op de ontwikkeling van een mogelijk succes invloed begint te oefenen. Het dapper gedrag der officieren moet geroemd worden, die bij drommen omkomen, terwyi ze hun plicht doen. Een nieuw Engelsch oorlogscrediet. In het Engelsche Lagerhuis heeft Bonar Law het woord gevoerd bjj de indiening van het wetsontwerp, waarbij een oorlogskrediet van 650,000.000 (ruim f 7.500.000.000) wordt gevraagd. De minister zeide, dat dit krediet 150.000.000 (i f 1.800.000.000) hooger was dan eenig vorig. De gemiddelde dagelljkseb9 uitgaaf uit het vorige krediet had de vroegere raming, met een millioen pond sterling per dag overtroffen. Bij die raming waren de dagelijksche uitgaven op 5.411.000(± f64 000.000) gesteld, terwijl voor 112 dagen van het flaancieele jaar de dagelijksche uitgaven 6 795 000 f81.000.000) hadden bedragen. De toeneming kwam voor rekening van de hoofdenmu nitie voor leger en vloot 5.600.000, leeningen aan de geallieerden en aan koloniön £569.000; diversen £370.000. Het totaalbedrag van het geld, door Engeland voorgeschoten aan |zyo koloniön en aan de geallieerden, was 1.025.000.000, maar van dat bedrag waren aan de koloniön slechts 146,000.000 geleend. Mae Kenna zeide dat in de cijfers, door den kanselier der schatkist mee gedeeld, de hooge bedragen voor Interest op de nationale schuld niet waren meegerekend. Voor het loopende financieele jaar voorbij zou zijn, kon men dagelijksche uitgaven van 8.000.000 verwachten. Het dagelijksche inkomen was on geveer 2.000.000, wat beteekonde, dat er tot 6.000.000 daags moet worden goleend, hetgeen een verhoo ging van de inkomstenbelasting met 3 sh, 4 d. per pond beteekende. Indien dat op de bestaande in komstenbelasting werd gelegd, zou dat 8 sh. van het pond zijn. Het Lagerhuis heeft het gevraagde krediet toegestaan. Het oorlogsdoel der Entente. Uit Londen wordt gemeld, dat Lloyd George in Augustus een vergadericg te Londen zal toespreken, waarbij hjj de oorlogsdoeleinden van Engeland zyn bondgenooten zoo mogelijk zal uiteenzetten. De toestond in Spanje. Naar de „Times" d.d. Vrijdag uit Barcelona verneemt, is het bericht, volgens hetwelk de Catalonische ver gadering niet i3 doorgegaan, ODjulst. Daar do troepen het stadhuis bezet hielden, vergaderden 80 Catalonische afgevaardigden en senatoren in een ander gebouw. Ze teek enden verzet aan tegen de bewering, dat hun be weging scheuring beoogt, drongen aan op de samenroeping van een constitueerende Cortes en kozen 6on bestendig bestuur. De leiders zyn van meening, dat Dato (de minister pre sident zal aftreden. Anders, aldus de correspondent, is het laatste woord aan de revolutie. Deze zal beginnen met de afkondiging van de algemeene staking. PLAATSELIJK NIEUWS. Oe duikboot- en mljnoorlog. Naar van Duitsehe zijde wordt ge meld werden in het Noordelijk deel van het verboden gebied 8 stoomschepen en 4 zeilschepen tot zinken gebracht. Ia de Middellandsche zee werd 85,000 ton scheepsruimte vernietigd. Uit de Vereenlgde Staten. Naar dd. 24 Juli uit WashiDgton wordt gemeld, heeft de regeering van bet Congres een krediet van nog 5 milliard dollar (f 12,500,000,000) voor leger en vloot verzocht. De nieuwe leeningen van 75 millioen dollars aan Rusland en 60 millioen aan Frankrijk brachten het totaal van de gedurende drie maanden aan de geallieerden verstrekte voorschotten, op 1528 millioen. BINNENLAND. Te 's Gr avenhage slaagden voor het machinisten-diploma A de heeren W. F. Schouten en P. Treffers, beiden alhier. Te 'sGravenhage slaagde voor derden stuurman groote stoomvaart de heer A. de Waard, alhier. Te Amsterdam slaagde voor het examen als hoofdonderwijzer de heer J. SiDjewel, lid van den hoofdakte cursus alhier. Uit hot polltle-rapport. Zaterdagnamiddag j.l. werd dbor eene weduwe, wonende in de 2e Vroon- straat alhier, politiehulp ingeroepen, omdat hare twee oudste zoons, die volwassen zijn en die zij niet meer in hare woning wil hebben,die woning toch waren binnengedrongen, baar hadden geachopt en geslagen en eenig huisraad hadden vernield. Op vordering der ter plaatse ver schenen agenten van politie wilden zij niet heengaan, waarop zi) met geweld uit de woning werden verwij derd, waarbij een hunner eenige klap pen met den wapenstok opliep. Dit gezin bezorgt de politie voort durend last, daar de vrouw dèn de jongens er uit wil hebben en ze er dèn weer binnen laat. Thans zal van een en ander proces verbaal worden opgemaakt. Zaterdagavond ten ruim 10 ure werd de politie van het bureau Molen plein ter hulp geroepeD, omdat er aan de Achtergracht-Westzijde werd gevochten. Ter plaatse gekomen arresteerde de politie den slagersknecht W., die den werkman M. D. al vechtende eèn stuk uit zijn oor had gebeten. De gewonde, die vrij hevig bloedde, werd naar de woning van dr. Bakker geleid en door dezen verbonden. W. zal zich voor d6n rechter hier over te verantwoorden hebben. Zondagvoormiddag werd ten na- deele van een bewoner aan de Loods- gracht-, die zijn rijwiel eenige oogen- blikken vóór een winkel in de Spoor straat bad laten staan, het karretje ontvreemd, dat gemerkt is: „Rijwiel- fabriek Amstel Amsterdam Holland". Maandagavond omstreeks 10% ure heeft de visschersjongen T. K. bij een twist den visschersjongen T. P. in de woning van den laatsten met een mes een 3 c.M. lange steekwonde in de hals toegebracht, die later aan het bureau aan de Zuidstraat ver bonden is. Bü de arrestatie van den dader sprong een kameraad van den ver wonde op de Botbrug plotseling uit het publiek te voorschijn en diende den gearresteerde, voordat men dit kon verhinderen, eenige vuistslagen op zijn hoofd toe. Yan een en ander wordt proces verbaal opgemaakt. Twesde Kamerverktozlng Zutphen. Gekozen bij enkele candidaatstelling mr. J. van Gilse (U. Lkantonrechter te Steenwljk. Schepen tot zinkon gebracht. Twee kleinere Nederlandsche sche pen zijn tot zinken gebracht. In de eerste plaats de „Nereus" van Rot terdam, die 22 Juli door een Duitsche onderzeeboot 10 mijlen ten zuiden bij Oost van het lichtschip Noord- Hinder tot zinken werd gebracht. De uit 5 man bestaande bemanning is te Harwich aangebracht. In de tweede plaats de „Vrede" van Rotterdam, vermoedelijk een stoomscheepje, dat op denzelfden dag tot ziDken is gebracht 15 mijlen ten zuiden van den Noord Huider. Omtrent de bemanning van dit vaartuig is nog niets bekend. Weor een stoomtrawler vermist. De stoomtrawler „Dolfijn" van de Scheepsexploitatie-MaatschyMare- zaten" te IJmuiden, welke 9 dezer naar de visscherij vertrok en waarvan men tot heden niets meer hoorde, wordt als vermist beschouwd. De bemanning telde 11 koppen. Behalve schipper Goedendorp woonde nog een opvarende in Velseroord, verder woonden vier te Amsterdam, twee te Katwijk, een te IJmuiden, een te Helder on een te Rotterdam. Do rantsoeneering dor brandstoffen. Van bevoegde zijde wordt aan het Haagsche Corrospondentiebureau ge meld In sommige kringen schijnt de opvatting post te vatten en in de pers (met namo in „Het-Volk" van 17 Juli j.l.) tot uiting te komen, dat in de ontworpen rantsoeneering van brandstoffen zou zijn gelegen een b9voordeeling van de meer vermogen den ton ko3te van de arbeidersklasse en van de kleine burgerij. Deze opvatting is even onbillijk als onjuist. Niet alleen is er geen sprake van bevoordeeling van de meer vermogen den, doch men zou zelfs kunnen zeggen, dat bij het treffen der brand- stoffenvoorziening aan de meervermo eerst in de allerlaatste plaats is gedacht. Immers de geheele regeling is uitgegaan van den grondslag der hoeveelheden die noodig zijn voor klasse I (de woningen met één haard stede) gedurende het stookseizoen (1 October-1 April) blj~een normalen winter en bij een tot. het uiterste doorgevoerde zuinigheid. Die hoeveelheid is bepaald op 10 H.L. steenkool en deze bepaliDg ia niet geschied dan na een nauwkeurig 6n uitgebreid onderzoek. Bij de geheele regeling heeft de voorziening in de behoeften der min- gegoeden op den voorgrond gestaan. Zoo is bepaald, dat aan de klassen III en hooger vóór October alleen dan een deel van het rantsoen zal worden verstrekt, indien voor de klassen I (Ia) en II (Ha) een evenredig deel van de winterbehoefte is gereserveerd, terwijl bovendien voor de klassen Ia en Ha het koken op gas niet in mindering van het rantsoen wordt gebracht,wat met de hoogeie klassen wèl het geval is. Zoo zullen gezins hoofden van de klasse III (woningen met drie haardsteden), in wier woning op gas gekookt wordt, niet 22, maar slechts 17 H.L. ontvangen. En men kan toch kwalijk beweren, dat dit de woningen betreft van „meervermogenden"hoogstens geldt het hier middenstanders en nog niet eens van de bovenste laag. Doch hoe staat het met de meer- gegoeden In de eerste plaats moet worden opgemerkt, dat voor woningen met drie en meer haardsteden wél rant soenen zijn ontworpen, doch die al leen vaststaan wat het minimum van 12 H.L. betrefL on dat er eerst sprake zal zijn van het meerdere, nadat voor de openbare gebouwen, ziekenhuizen, gestichten, scholen enz, is gezorgd. Doch ook uit de cijfers kan vol doende blijken, dat van bevoordeeling der meergegooden geen sprake ia. Iemand met 1 haardstede krijgt on geveer wat hij, zeer zuinig stokend, in een normalen winter verbruikte, maar de menschen met 5, 6, 7 en méér haardsteden krijgen minder dan de helft van hun normaal gebruik, in vele gevallen niet meer dan een vierde daarvan. Dat iemand met 7 en méér haardsteden, die in verreweg de meeste gevallen op gas kan koken, 44- H.L. krijgt tegen de 12 H.L. van iemand met 2 haardsteden, is dus slechts een zeer schijnbare bevoor deeling. Inderdaad is de bevoordeeling eerder bij den mindergegoede. De meergegoede zal verplicht zijn het stoken van een aantal zijner haard steden achterwege te laten, wil hij ook maar by benadering met zyn rantsoen uitkomen. De hem opgelegde ontbering is veel grooter dan de zuinigheid, waartoe de gebruiker van een of twee stook- Bn noodigwendig wordt ver plicht. Is er dus sprake van een benadee- lirg van de arbeidersklasse en van de kleine burgerij? De cyfersmogen dit uitwijzen. In de klassen I (Ia) en II (Ha) val len 1,215,000 gezinshoofden met gezamenlijk rantsoen van rond 13,250,000 H.L. Ia de klassen III tot en met VII 253,800 gezinshoofden met een ge- Z3melijk rantsoen van rond 6,826,000 H.L. Men mag veilig aanemen, dat 200,000 van hen gelegenheid hebben om op gas te koken, wat het gezamen ïyke rantsoen met 1 millioen H.L. ver mindert en op 5,825,000 H.L. brengt. Per haardstede gerekend krijgen de meer-gegoeden dus aanzieniyk min der dan de gebruikers van een enkele of twee haardsteden. De opmerking ia voorts gemaakt, dat de door het Rijkskolenbureau voor de gaslevering in Juli getroffen maatregel niet door den beugel kan. De hoeveelheid van 32 kub. M. per afnemer is inderdaad niet groot, maar door de omstandigheden gebiedend noodzakeiyk. Erkend kan worden, dat, als men 80 kub. M. noodig acht voor koken en er dus voor licht slechts 2 kub. M. overbiyft, dit tot de uiterste zuinigheid verplicht. Ze ventien brandtiren voor één gloei- brander het is niet veelMaar men verget8 niet, dat In Juli de duisternis niet voor half tien invalt en dat in de arbeidersgezinnen, waarin bel „vroeg dag" is, men zich ge meenlijk ook tijdig ter ruste begeeft. Met dit al treft deze regeling niet slechts den arbeider of kleinen burger, maar iedereen. En in dezen tijd moeten wij ons allen gelijkelijk ontbering getroosten. In verband met dezen noodtoestand heeft de Directeur van het Brand stoffen-Bureau te Haarlem reeds dade lijk krachtige maatregelen genomen. Onder meer werd door hem bepaald dat de wasscherljen, die haar inrich tingen één werkdag stopzetten en voor den langoren dagelijkschen werktijd dispensatie van de Arbeidswet vragen, 9/10 van de in Juli toegewezen brand stof krijgen. De wasscheryen, die niet tot dezen maatregel overgaan, krijgen voor Augustus slechts 7/10 en voor September slechts de helft der over Juli toegewezen brandstof. De kleinere wasscheryen die slechts 4 H.L. brandstof en minder per maand verbruikten, krygen niets meer. Er wordt op aangedrongen dat zy zich tot een grooter bedrijf vereenigen. De 4 te Haarlem bestaande, coöpe ratieve bakkeryen moeten vóór 6 Aug. tot één gemeenschappelijk bedryf in der inrichtingen vereenigö zyn en krijgen dan het volle benoodigde kwantum. Dit zal dan toch reeds een brandstof besparing van 25%geveD. Bakkerijen in de gemeente Haarlem en stadsgedeelten van aangrenzende i jemeenten, die zich niet vereenigen, crygen voor Augustus 50% minder brandstof dan over Juli, terwijl voor September in 't geheel geen toezeg ging kan worden gedaan. Banketbakkers krygen voor Augus tus 25 minder brandstof dan over Juli. Pensions, restaurants en hotels krijgen voor Augustus 15% minder brandstof dan over Juli. De extra verwarming verstrekt aan sigarenwinkels wordt met Augustus met de helft verminderd, voor Septem ber met 3/4. De smeden krygen voor Augustus 10% minder toegewezen dan over Juli. Overreden. Dinsdagavond is aan het Centraal station te Amsterdam een 17 jarig meisje, toen zy -uit den trein uit Zaandam wilde stappen voordat deze tot stilstand was gekomen, onder den trein geraakt. Beide armen werden haar afgereden. Zij werd dood onder den trein weggehaald. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Dinsdag werd een motie Schaper, waarin de regeering wordt uitgenoodigd allo wetsontwerpen welke de Eerste Kamer geweigerd heeft in behandeling te ien, wederom by de Tweede Kamer in te dienen, met 35 tegen 23 stemmen (links tegen reebts) aange- genomen. Verder werden beraadsla gingen over export-centrale voort- Zitting van Dinsdag 24 Juli. Afwezig met kennisgeving de beer Van Breda. I. De notulen der vorige vergade ringen worden na eenige opmer kingen goedgekeurd en vasfgesteld. Ingekomen stukken en Mededeelingen. II. Proces-verbaal der opneming van boeken en bas van don Gemeente Ontvanger, waaruit blfjkt, dat op 22 Juni jJ. in kas was f 59.877.03Va en dat boeken en kas in orde waren, Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op a. hetSchoolgeldbohier,dienstl916, b. het Raadsbesluit tot betaling uit den post voor Onvoorziene Uit gaven, dienst 1916. Beslissingen op reclames in beroep tegen aanslagen in de Plaatseiyke Directe Belasting, dienst 1916 van J. C. A. Scholte, G. F. Franken, F. van WageniDgen en B. Kruys. Voor kennisgeving aangenomen, Adres van de Afd. Helder van den N. R. K. Bond van personeel in dienst van openbare lichamen en bedryven, houdende verzoek den duurtetoeslag om te zetten in een loonsverhooging van f3.— pör week en den kinder toeslag te handhaven, alsmede om naast de periodieke loonsverhoogingen een ijver- en bekwaamheidsloon in te voeren. Zal worden behandeld bij de salaris- regeling der ambtenaren. Afdruk der lezingen gehouden door de Heeren A. B. Michielsen en Mr. G. A. van Poelje, in de Algemeene Vergadering van de Afd. Noord Hol land van den Ned. Bond van Gem, Ambtenaren te Amsterdam, over de salarieering van Burgemeesters, Sec retarissen, Ontvangers en Ambtena ren ter Secretarie. Als bovsn. Goedkeuring op a. het Raadsbesluit van 28 Juni 1917 om de uitvoering van de uit breiding der winningswerken van de Gemeente-Waterleiding onderhands op te dragen aan A. de Ruiter en G. Kamsteeg voor f129.215. b. de 4e Suppletoire Begrooting, dienst 1916 c. de Verordening regelende de jaarwedden van de onderwyzers aan de O.L. Scholen. Voor kennisgeving aangenomen. Medeckeling van een overzicht vaD de exploitatierekening der Centrale keuken sedert de oprichting tot 10 Juli j.l. Held. Crt. 21 Juli. Als boven. Adres van de Heldersche Vereent- ging van Politiedienaren, afd. Helder van den Bond van Gemeente politie beambten in Nederland, houdende verzoek om verbetering van de sala rissen der dienaren van politie. Held. Crt. 21 Juli. Wordt by de salarisregeling be bandeld. Adres van de Afd. Helder van den Nederlandachen Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, hou "e verzoek den buitengewonen sluitingsmaatregel van koffiehuizen op te heffen en den normalen toestand wederom te doen intreden. Held. Crt. 24 Juli. Wordt by het voorstel van B. en W. van hedenavond tot beperking van het gasverbruik behandeld. Ontheffing Bouwverordening. Adres van I. L. van 03, daarby irzoekende ontheffing van het be paalde by art. 16, le lid der Bouw verordening ten behoeve van den verbouw van het woonhuis in de Nieuwsiraat no. 11, met advies van B. en W. Aangenomen. Gasbesparing. Voorstel met betrekking tot de beperking van het Gasgebruik. Held. Crt. 24 Juli. De heer De Zwart is tegen de bepalingen, vervat onder de letters b, en d van punt 8 van het ontwerp besluit. Spr. ontwikkelt zy'Ge bezwaren Hiertegen nader. Onder c wordt aan B. en W. de bevoegdheid gedelegeerd andere maatregelen ter beperking van bet gasverbruik te treffen, wanneer hun de noodzakeiykheid daarvan blyken mocht. Spr. vindt het niet noodig deze bevoegdheid aan B. en W. te verleenen, omdat de thans ge maakte regeling het gasverbruik voldoende beperkt. Mochten nieuwe bepalingen niettemin noodig zijn, dan wensebt spr. daarover een nieuw raadsbesluit. Wat b betreft, dat ,geen gas, rechtstreeks of middellijk-, voor étalage- of reclameverlichting gebruikt mag worden", spr. meent, dat met deze bepaling weer een ver keerde weg wordt ingeslagen. De vroegere regeling is geheel vervallen, thans is naar de grootte van den winkel een zekere hoeveelheid gas toegestaan, en het gaat den Raad niet verder aan, hoe de winkeliers dat willen verbruiken. Gaat het nu wol aan, vraagt spr., nog voorschriften omtrent gasbeperkiug te handhaven Als B. en W. zeggen, dat juist nu de café's vry moeten zyn, dan geldt dit argument toch ook vcor de winkels. De Voorzitter meent, dat het voorstel van; den heer De Zwart in de praktyk bezwaren zal leveren. Juist op verzoek van de winkeliers zyn destijds deze beperkende bepalingen gemaakt, daar ze bevoorrechting vreesden van den een boven den ander. Komt m6n hier nu weer op terug, dan krygen we dezelfde be zwaren van toen. En wat de bevoegd heid aan B. en W. betreft, dikwyls moet onmiddeliyk ingegrepen worden. Waar het kan wordt de Raad ge raadpleegd maar vaak is dat niet mogeiyk. Maar B. en W. zullen van de hun verleende macht geen mis bruik maken. De heer De Zwart repliceert. Oogenschynlijk is het waar, dat de winkeliers zelf om dez9 regeling ge vraagd hebben. Maar dat waa vroeger, onder de oude regeling omtrent een derde van het verbruik. Toen waren de grooten in het voordeel ten koste van de kleinen. Maar thans geldt dat niet meer. We hebben nu een rant soeneering en wanneer iemand op zeker oogenblik te veel gebruikt, bemerkt hij dat gauw aan de ver mindering van zijn rantsoen. Ook de bepaling onder ddat n.1. „alle voor schriften nopens de beperking van het gasverbruik eveneens toepassing vinden daar, waar het gas niet rechtstreeks ter verlichting wordt gebruikt, doch indirect voor verlich tingsdoeleinden wordt gebezigd," kan vervallen als overbodig. Het voosstel is ontstaan naar aanleiding van het geen in vorige vergadering ia opge merkt, toen de strijdvraag ontstond of nu met de nieuwe regeling de oude vervallen was. De heer Van Neck begryptniet, it het voorstel van B. en W. zoo veel tegenkanting ondervindt. Indien de heer De Zwart de noodzakeiykheid kan aantoonen van do uitschakeling der drie clausules, is het wat anders, maar het College meent, dat zeniet moeten vervallen. De heer De Zwart handhaaft zyn voorstel. De heer Biersteker zal ertegen stemmeD, omdat het z.i. nuttig kan zijn. de bedoelde bepalingen te biyven behouden. De mogelijkheid blijft be staan, dat iemand boven het toege stane kwantum gaat en ook kan het noodig zyn, dat B. en W. moeten ingiypen, terwyi dit op alle mogeiyke dingen slaat waaromtrent B. en.W. vrijheid moeten voorbehouden. In stemming komt allereerst 1. (De Raad der gemeente Helderbesluit) 1. in te trekken zyn besluit van Januari 1917, houdende voorschriften ter beperking van het gasverbruik. Aangenomen met algemeene stem men. 2. In te trekken de Verordening tot tydeiyke afwijking van art. 88 der algemeene Politie-verordening. Eveneens aangenomen met algemeene stemmen. Op de onderdeelen van sub 3, nl. de punten a tot e, worden de amendementen De Zwart met 16 tegen 4 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren De Zwart, Zonder van, Spangenberg en Michels, waarna ook dit punt onveranderd volgens de lezing van B. en W. wordt aange nomen. Oentrals Keuken. III. Herstemming over het voor stel van Burgemeester en Wethouders om het noodige crediet te verleenen ten behoeve van de exploitatie der tegenwoordige centrale keuken, (art. 50 der Gemeentewet.) Zie o.a. Held. Crt. 21 Juli. De Voorzitter deelt hierom trent mede, dat van het Kon. Nat. Steuncomité officieel bericht is ont vangen, dat drievierde- gedeelte van de onkosten zullen worden vergoed. Aangenomen met 15 tegen 4 stern- Tegen de heeren De Zwart, Zonder van, Spangenberg, en Over de Linden. De heer Van der Veer biyft buiten stemming. Belasting Kohier. IV. Ter goedkeuring wordt aange boden het 4e kohier der Plaatseiyke Directie Belasting naar het inkomen, dienst 1917, tot een bedrag van f 13.244.66. Goedgekeurd. OndarwIJzsros. V. Verzoek om eervol ontslag van Mej. M. A. de Beurs als onderwyzeres aan school 8, met ingang van 13 Augustus 1917. Eervol verleend. Schadevergoeding. VI. Voorstel om aan den Gemeente- Ontvanger f25.- schadevergoeding toe te kennen. (Held. Crt. 28 Juni). De heer Biersteker vindt het niet gewenscht hierop in te gaan. Het verbaast spr., dat B. en W. met het voorstel komen. Spr. vindt het nl. niet gewenscht een precedent hier mede te scheppen. Er is bovendien nog een andere weg, om nl. een civielrechteiyke vordering tegen den ambtenaar in kweste inteatelien. De Voorzitter merkt op, dat de gemeente ontvanger niet aanspra- kelyk is voor de schade, en dat men die toch ook niet kan laten dragen door een gepensionneerde, die dit pen sioen voor levensonderhoud noodig heeft. Dat de ontvanger dit bedrag uit zijn eigen zak vergoedde, is een goedheid, maar daarvoor kan hy de schade toch niet dragen. De heer Biersteker. De ge meente evenmin. Het is van den ontvanger eene alleszins vergeefiyke- nonchalance geweest om dit bedrag aldus te vergoeden. Maar moet de ge meente nu daarvan het risico dragen De h66r Van Neck heeft eene andere meening. Op de agenda is het voorstel eigenlijk niet goed geformu leerd. Het betreft hier geene schade vergoeding aan den gemeente-ont vanger, maar wel eene vergoeding aan een gepensionneerde voor f25.— die buiten haar schuld verloren zyn geraakt en die de schade zelf niet dragon kan. De heer Spruit vraagt of men eenig vermoeden heeft wanneer dit geld gestolen is. Een aangeteekend schryveu wordt gewogen. De Voorzitter zegt, dat de dader reeds is veroordeeld. De kwes tie waar het thans om gaat, is, den gem. ontvanger, die het bedrag uit eigen zak vergoed heeft aan de be trokkene gepensioneerde, daarvoor vergoeding te geven. De heer Biersteker merkt op dat de gemeente een actie b6hoort in te stellen om het geld van den da der terug te krygen. Het gaat hier niet om dit bedrag, maar om het 1 irecedent, dat wy hiermede scheppen, iïpr. geeft in overweging het voor stel terug te nemen en langs civiel- rechtelyksn weg eene actie in Btellen tegen den dief. Da man is voorwaardeiyk veroordeeld, een kom mies le klasse, en kan dus dat be drag nog wel vergoeden. De Voorzitter noemt het goed geld naar kwaad geld smyten. In stemming gebracht, wordt het voorstel Tvai B. en W. verworpen. Tegen dó heéren Baak, Adriaanse, Zander, Boon, Michels, Spruit, Ver- faille, Bok, Harjer, Grunwald, Bier steker, Over de Linden en Krynen. Suppl. Begrooting Burg. Armbestuur. VIL Voorstel tot goedkeuring eener suppl. begrooting van bet Burgeriyk Armbestuur, dienst 1917, tot een be drag in ontvangst en uitgaaf van f3860.-. Aangenomen. Onderwijs. VIU. Voorstel inzake het verleenen van subsidiën aan instellingen van onderwys, tot wyziglng van het Re glement voor de Burgeravondschool en tot verhooging, te rekenen van 1 Januari 1917, van het subsidie aan de Vereeniging Ambachtsschool voor Helder en Omatreken van f 5000 op f 7000. Held. Crt. 26 Juni. De heer Michels merkt op, dat uit de stukken blijkt, dat de Com missie van Toezicht nog op een ander ding gewezen heeft, n.1. het leerplan. B. en W. negeeren deze opmerking echter. De heer D e V e n antwoordt, dat het leerplan wordt goedgekeurd door den Minister. En daar d6ze weder den Inspecteur erover hoort, is er zekerheid genoeg, dat het goed ls. Do heer Michels meent, dat het tyd wordt, dat de gemeenten meer en meer zeggenschap krygen over deze inrichtingen van onderwijs. De dag komt toch, dat de gemeente ze in eigen beheer gaat nemen. Dat is de consequentie van de subsidieering. Spr. zal echter vóór het huidige voor stel stemmen. De heer Grunwald wilde aan- vankeiyk ook nog wat over dit onder werp zeggen. Spr. ia echter bevreesd voor lange discussies, en zal daarom thans hier maar over zwygen. Het voorstel wordt aangenomen. Vroedvrouw. IX. Voorstel om een herhaalde op roeping te doen van sollicitanten voor Gemeentevroedvrouw in Koegras en in die oproeping de voorwaarde op te nemen, dat aan de te benoemen tl- tularesse door de gemeente eeDjaar- ïyksch Inkomen van ten minste f 700.- gewaarborgd wordt. Aangenomen. tslirls herziening. X. Voorstel van B. Zondervan c.s. tot benoeming eener raadscommissie die tot taak zal hebben een geheel nieuwe salarisregeling voor te berei den voor alle ambteriaren en werk lieden dezer gemeente, een en ander in nader overleg met de respectieve vakvereenigingen en met bepaling, dat de commissie hare werkzaam heden zoo regelt, dat de salarisher ziening 1 Januari 1918 In werking zal kunnen treden. (Held. Crt. 19 Juli). De Voorztter heeft tegen dit laatste gedeelte bezwaren, tenzy de bedoelde regeling ook voor 1 Januari wordt aangenomen. De heer Zon d er van meentzich van verdere toelichting te kunnen onthouden, nu in de raadszitting van 28 Juni de zaak al voldoende is toe gelicht. Alleen meende spr. tegemoet te moeten komen aan het toen ge uite bezwaar, dat het voorstel niet schrifteiyk was ingediend. De heer Baak bepleit ook de in stelling dezer commissie. Spr. vindt haar beter dan die van B. en W. in dit geval. Terecht interrumpeerde toen de heer Biersteker reed3 inzake de onderwyzerssalarissen. Dat ia wel het beBte voorbeeld ten gunste van zuo'n commissie. De heer Adriaanse heeft reeds in de vorige vergadering verklaard geen bezwaar te hebben tegen een raadscommissie. Maar ook staat spr. niet tegenover eene commissie enkel van B. en W. Spr. zou gaarne het inzicht willen vernemen van het College. Hoe denkt dat over het geval De Voorzitter zegt, dat het College niet tot een ander inzicht is gekomen. En zoovele commissies hebben weinig tyd, hoe vinden wy er een, die wèl tyd heeft? De heer Michels merkt den heer Adriaanse op, dat het voorstel geen onvriendeiykheid bedoelt aan het adres van B. en W. Het bedoelt noch een concurreeren met het College van B. en W. noch ook een votum van wantrouwen. Maar met de onder wij zerssalarissen is wel gebleken dat een voorstel van B. en W. or nog niet altyd doorkomt. Bovendien hebben B. en W. ook werk genoeg, dus is het beste nog, een commissie uit den Raad ingevolge het voorstel. De heer Grunwald had ge dacht, dat B. en W. zouden hebben voorgesteld, deze kwestie naar hen te renvoyeeren om prae advies. Waar echter thans het voorstel dadelijk in behandeling komt, daar kan spr. meegaan inet het voorstel-Zondervan. De onderwyzers-salarisregeling leerde, dat een dergeiyke commissie veel meer kans heeft iets tot stand te brengen dan het College van B. en W., dat bovendien zelf veel te doen heeft. In het belaDg eener goede regeling vindt spr. het gewenscht eene commissie uit den Raad te benoemen om eene regeling voor te bereiden. De Voorzitter merkt op, dat het College nog nooit geklaagd heeft over te veel werk. De heer Van Neck vraagt, of de bedoeling is, dat in bedoelde com missie leden van den Raad zitting nemen, die geen lid zijn van andere commissies. Auders zou het niet veel gsven. De heer De Geus zegt, dat B.en W. deden uitkomen, dat overleg met andere commissies gewenscht werd. B. en W. bestryken dus alle mee ningen in commissies vertegenwoor digd. Als eene commissie benoemd wordt buiten de bestaande commissie om, moet die zich eerst weer van meet af in de zaak inwerken. Spr. ziet de noodzakeiykheid niet in om dergeiyke dingen uit handen te geven. Wat de onderwyzerssalarissen betreft, bestond er eene regeling van B. en W. Deze gooide men omver en kwam met twee, drie andere regelingen, maar dat is toch niet de gang yan zaken. De heer Biersteker zegt, dat B. en W. ten onrechte op het stand punt staan, dat het opdragen van de regeling aan eene raadscommissie beteekent een onttrekken aan den arbeid van B. en W. Zoovermoeten B. en W. niet gaan. 't Komt spr. voor, dat eene commissie, van den aanvang af samengesteld uit de ver schillende fracties van den Raad, reeds aanstonds veel vruchtbaarder werk levert dan een voorstel vau B. en W., dat dan allicht weer door de verschillende fracties wordt ge amendeerd en een langen weg moet doormaken. Uit eene dergelyke com missie kan terstond een geheel wor den geboren, dat ieder bevredigt. Van heel veel belang ia het, dat het geene commissie iB, als de commissie voor de bedryven of wat anders, maar die als raadscommissie de verschillende menschen hoort. De vorige salarisregeling is samengesteld in overleg met de verschillende vak vereenigingen. En' aldus opgevat, dat de commissie bestaat uit een lid van het college en vertegenwoordigers van de verschillende fracties uit den Raad, zal die meer succes hebben en zal een voorstel van haar gemakke- lyker worden aangenomen. Willen de voorstellers het voorstel niet aldus wyzigen, vraagt spr., dat er gesproken wordt van eene raadscommissie. (Zls vervolg op pag. 4).

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1