Am stel LUIERMANDS- ARTIKELEN. Huurcomimssiewet. P. GROEN ZOON Effecten Coupons Rekening-Courant Incasseeringen VERKOOP JpiETEN. Magazijn GEMEENTERAAD VAN HELDER. Advertentiën. Notaris Van Houweninge VOERBIETEN Bloedarmoede. Zenuwzwakte. (Vervolg van pag. 1). De heer De Geus wenscht even dieper op deze zaak in te gaan. Immers, de instelling van een bizon- dere raadscommissie heeft finantieele gevolgen en een commissie, die niet geregeld voeling houdt met B. enW. zal verder gaan dikwijls dan B. en W. bedoelen. En als z(j met haar ontwerp gereed is en de regeling wordt aan genomen, wordt daardoor het flnan- tieel beleid onttrokken aan B. enW. Spr. zou wen schen, dat de commissie in ieder geval voeling hield met het College. De heer Biersteker: Dat is juist overeenkomstig hetgeen ik gezegd heb: eeno commissie uit het D.B. en den Raad. Men late b.v. het D.B. den Voorzitter aanwijzen. De heer De Zwart wijzigt nu het voorstel door er aan toe te voegen, dat de Raad uit zijn midden eene commissie benoemt, waarvan B. en W. den Voorzitter aanwijzen. De heer Biersteker wil ook nog de grootte der commissie bepaald zien. De heer De Zwart meende deze in 't midden te moeten laten. Het wordt dan gemakkelijker voor de verschillende fracties, anders zijn we aan dat getal gebonden. De heer Biersteker zag liever, dat B. en W. er zich mede konden vereenigen. B. en W. moesten blijde zijn, dat de Raad een stuk arbeid van hen overneemt. De heer De Geus wil de ver antwoording overlaten aan den Raad. Spr. vindt het geen goede gang van zaken. De heer Biersteker: Wat de heer de Geus zegt, is juist ten blijk van wantrouwen. Eenige jaren geleden hoorden wij van den heer de Geus, bij een dergelijke zaak, dien toon niet. Geroep: Toen was hij ook geen wethouder De heer De Geus repliceert. D9 thanB voorgestelde regeling komt op hetzelfde neer als hetgeen B. en W. willen. We krijgen nu bij de com missie een wedstrijd tusschen de verschillende fracties wie h6t meeste zal geven. De heer Grunwald vindt 's hee ren de Geus' redeneering niet logisch. Den vorigen keer bleek, dat het werk der Commissies inzake de onderw( zerssalarissen algemeen werd goed gekeurd. De commissie zal Diet gaarne meer werk op zich nemen dan strikt noodig is. Het gaat op de voorge stelde manier vlugger. De heer D e G e u s zal zich niet verzetten tegen deze regeliDg, doch blanco stemmen. De heer Van Neck: De heeren moesten begrijpen, dat het College niet met een dergelijk voorstel mede kan gaan. Het Dag. Best. wordt aan handen en voeten gebonden, omdat het gaat afhangen van de persoon lljke gevoelens van een harer leden zonder dat deze ruggespraak kan houden met het College. Dat is geen goede toestand, men moet het Col lege vrijlaten, dan kan er veel meer goeds uit ontstaan. De heer Baak merkt op, dat B. en W. bang schijnen te zijn, dat er zulke democratische elementen in de commissie zullen komen, dat ze de kas leeg zullen plunderen. Het lid van het College, dat niet meegaat, kan dan toch altijd nog een tegen voorstel Indienen. Spr. begrijpt niet de bange vrees van B. en W. om die commissie t.e aanvaarden. Er zijn toch nog wel raadsleden, die niet in zoovele com missies zitten en dus niet zooveel werk hebben, dat ze dit niet zouden kunnen aanvaarden. De Voorzitter: Hoe kan men met vier partijen het eens worden over een salarisregeliog? Dat is toch onmogelijk. De heer De Zwart: En de onder wij zers j aar wedden dan De Voorzitter: Het ligt niet in de bedoeling der gemeentewet, dat de Raad voorstellen uitwerkt. Dat doet het College. Als er juristen in een Raad zjjn, gebeurt het wel eens. Spr. ziet geen heil in een speciale raadscommissie. De heer Biersteker vindt in deze laatste woorden juist aanleiding met des te meer klem aantedriugen op de instelling eener raadscommissie. Spr. is het absoluut niet eens met deze woorden en dacht dat de Voorz. democratischer was. Er wordt in de gem.wet gesproken van .commissies van bijstand", die adviseeren en met voorstellen komeD, en dan staat het aan den Raad die al of niet aante nemen. Maar jammer is het als er een geest van animositeit onataat tusschen het College en de Commissie en daarom zag spr. liever, dat het College redeneerde als wij. De heer D e V e n ziet nog altijd niet in waarom B. en W. niet bjj den Raad zouden kunnen komen met zoo'a voorstel. Wat is ertegen, dat eene commissie uit den Raad amen dementen indient op een voorstel van B. en W. Thans dienen B. en W. allicht ook amendementen in op de voorstellen der commissie. En dan bl(jft het toch beter zoo. B. en W. kunnen beter de strekking van een voorstel beoordeelen. Het voorstel (gewijzigd zooals de De Zwart aangaf) komt in stemmiDg en wordt aangenomen. Tegen stem den de heeren Zander, Bok, De Geus, De Ven, Van Neck en Krijnen. Woningbouw. XI. Voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit van 28 September 1916, waarbij aan de Vereeciging voor Volkshuisvesting .Helder" een voor schot van f 192.660.— werd toegekend voor den bouw van 92 woningen aan den Brakkeveldweg. Held. Crt. 21 Juli. De heer Grunwald heeft be zwaar tegen de clausule ,of zooveel meer of minder als (dan) zal blijken benoodigd te zijn", omdat dit. feitelijk beteekent een blanco crediet aan B. en W. Spr. wenscht een limiet te stellen, door bijvoorbeeld deze clausule te veranderen in .desnoods 10% boven deze som", terwijl dan indien een hooger bedrag noodig is, de Raad kan worden geraadpleegd. De Voorzitter merkt op, dat deze clausule 6rger lijkt dan ze is. Het gaat niet aan bij een zsker be drag den bouw stop te zetten. En laat men vertrouwen hebben in B. en W. wat betreft hun beleid. De heer Spruit zou het betreuren als de Vereem'giDg zelf de huizen zou bouwen. Dit kan bij aanbesteding goedkooper geschieden. Zeer zekor zullen er wel meerdere aannemers zijn, die willen inschrijven. De eco nomische leiding van den aannemer gaat boven eigen bouw. We hebben gezien, dat bij eigen bouw verkeerde dingen gebeurd zijn, 't is vergeeflijk, maar daarom moeten we tbans laten aanbesteden. Spr. heeft een dergelijk schrijven als hij thans uiteenzet, aan hst bestuur van Volkshuisvesting gericht. De Voorzitter ziet in een openbare aanbesteding geen heil. Zoo groot ia het risico voor eigen bouw niet en we komen bij aanbesteding duurder uit. De heer Spruit houdt vol dat een normale besteding goedkooper is. Niet, wanneer er, zooals in de bladen stond, ,al een bonk op zit". FEUILLETON. D00B MARIE HOEFFELMAN. 6). Hij nam haar beide handen in de zijne .Neen, Gita, hoor eens, nu doe je me verdriet. Je moogt zoo niet spreken. Ik zal de laatste zijn om een handelwijze van je te wenschen en te verwachten, waarover je je later zoudt moeten schamen. Maar dit beteekent in mijn oog heelemaal niets." Hi) stond op, nam baar gezicht tusschen zijn twee banden, keek haar diep in de betraande oogen .Denk je, dat ik je iets zou laten doen, dat je kleiner zou maken en minderwaardig? Denk je dat?" Ze schudde het hoofd. .Niet? Welnu, Gita, vertrouw dan op mij en op Netty. Zij zal vriendin voor je zijn, dat weet Ik zeker, en ik acht .mijn meisje te hoog en heb haar te lief, dan dat ik van haar zou wenschen Iets, dat niet waardig is of edel.Geloofjemenu?" .Ja." Hij liet haar hoofd los, sloot haar vast in de armen. ,Je zult dus komen bij Netty?" .'k Zal komen," antwoordde ze zacht. „Goed," zei hij, haar los latend, en opgewekt nu weer, .dan spreken we heeft tegen den heer Spruit geen lolletje gemaakt. De heer Spruit merkt op, dat zijn 6igen bouw bij de Ryksverzeke- ringbank als bedrijf wordt gerekend, hetgeen bij de gemeente niet het geval is. Het is nog wat anders of men krachtens de wet moet verzekeren dan wel uit eigen risico dat doet. En wat dien risicopost betreft, men zet dien pas later op de rekening. Wat betreft de opmerking, dat de aannemers thans geen risico voor eigenbouw op zich nemen, spr. zelf bouwt op het oogenblik in de Paul Krugerstraat en ook in de Van Hogendorpstraat wordt voor part. rekening gebouwd. De heer Grunwald heeft wel vertrouwen in B. en W., maar geeft toch niet toe, dat de Raad alle controle uit handen moet geven. Is er, trots het toegestane bedrag, niet temin een tekort, dan weten we waar we aan toe zijn. Bij een blanco crediet weten we dat niet. De Voorzitter heeft geen zwaar de clausule van den heer Grunwald over te nemen. Ia de praktijk komt het op hetzelfde neer. De heer Grunwald bestrijdt dit. Als er tekort komt, krijgen wo een nieuwe suppletoire begrooting, en weten dan ongeveer wat er nog boven opkomt. Thans weten we dat niet. De Voorzitter houdt vol, dat eigen bouw meerdere waarborgen geeft voor goeden bouw dan een aannemer. Als de beer Spruit een huis voor zichzelf moest bouwen, zal hij daar ook geen aannemer voor nemen. (Gelach). De heer Spruit: Dat is geen vergelijking. U moet er geen lolletje van maken. De heer VaoNack: Wat de heer Spruit bepleit klinkt mij wel aange naam in de ooren, ook wij zouden het liefst eeu aanbesteding willen. Maar er .is een andere kwestie, die de heer Spruit niet ter sprake brengt. Toen de bouw aanbesteed werd, bleek het, dat die aanbesteding veel te hoog was en dat er geen sprake van was het te kunnen gunnen. Later zijn nog pogingen gedaan om het werk voor den taxatieprijs te gunnen, maar niemand wilde het hebben. Thans laat men het draaien op de risico. Maar de risicopost, dien men stelt, maakt het werk juist te duur. De heer De Zwart dankt B. en W. voor de spoedige indiening van dit voorstel, .en ook, dat van de zijde van B. en W. al het gesputter ertegen kortweg afgewezen wordt. Spr. vraagt zich af of de heer Spruit op deze wijze wel den br-t^'g^Doe^digt. Zou bij niet veeleer oü,®s£nenge>? bepleiten der werkgever^'^aaraoor houdt hij den spoedbouw tegen. B. en W. komen met dit voorBtel aan de hand der ondervinding ook ten opzichte van den particulieren bouw, die thans stop staat. Voor zichzelf aanvaarden de aannemers toch ook weinig risico. Spr. vraagt hoe het staat met de besprekingen met de Marine Bouw- Vereeniging. De Voorzitter, deze laatste vraag beantwoordend, zegt, dat binnen niet te langen tyd voorstellen hier omtrent zullen worden gedaan. Spr. later af hoe het toilet zal zijn, dat je dragen moet, dien avond. Je be grijpt wel, 't moet heel eenvoudig zijn. Door eenvoud en lieftalligheid moet je de overwinning behalen, dat ia de zekere." De Lédoc was heengegaan, Madame Coupeur in de kamer, bezig het thee goed op te ruimen. Brigitte, alleen, stond op het balcon, staarde in de donkere, eenzame straat en nog onder den indruk van Charles' verzoek, was 't als zweefde de bekoring van zijn hoopvolle illusie nog om haar, en terwyl zij zich indacht in de moeilijk' heden, die nu voor hen komen zouden, kwam de hoop in haar die te zullen overwinnen. Zij zou trachten zich zóó voor te doeD, dat ze in het oog van z(jn vader een waardige vrouw voor Charles zou zijn. Wat zou ze hem kunnen liefhebben dien vader zijn vader. Bij de gedachte hieraan zwol haar hart van vreugde en hoop; maar tegelijk drong zich weer de aDgster naastde angst voor den onverzette- lijken wil van dien vader. Ja, wól zouden zij moeten strijden zij en Charles, voor hun geluk. Ze keek in de donkere straat. Wijd spande zich de diepblauwe, hier en daar met fonkelende sterren bespran- kelde lucht boven de roode daken der huizen en de kronen der boomen op de Place des Etats-Unis. Zacht-ruischend joeg de wind door de takken zijn lied naar baar heen en het leek haar toe te zijn een lied van moed en hoop.; Moed en hoop, De Voorzitter: En dan is weer een nieuw Kon. Besluit noodig, het geen de zaak maanden lang ophoudt. De heer Grunwald gelooft niet, dat de Minister bereid is de clausule van thans op te nemen. De heer De Geus merkt op, dat bij den bouw later deze zelfde dis cussies nogmaals in den Raad komen, Dit voorstel is ingediend wegens den nood aan woningen. In normale tyden weet de architect wat hem de mate rialen kosten. Maar men kan alles niet meer vastleggen in een voorstel, De aanneming van dit voorstel zegt. niete voor wat we in de toekomst doen zullen, want de gewone gang van zaken is eene aanbesteding. Bovendien zit in het risico, waar de heer Spruit zoo bang voor is, nog wel wat in. De beer Kry nen gelooft, dat hier een misverstand heerseht. Men moet thans toch 6ene begrooting maken voor den dag en die is geldig voor een maand of zes, zeven. Spr, is geen vooratander van eigen beheer, maar vindt het in dit geval wecsche lijk. Een aannemer zou het wellicht gemakkelijker kunnen doen, maar door de tijdsomstandigheden komeD er wijzigingen in en de aannemer zal verplicht zijn daarmede rekening te houden, en trots zijn risico toch nog water in zijn wijn moeten doen. Daarom hebben w(j gezegd begin er maar eens mee. De tijdsomstandig heden z(jn slechter geworden. Maar wil de Raad liever aanbesteden, het is spr. wel. De heer Spruit: Alleen de kwes tie van den tijd zou een enorm voor deel z(jn. Alsdie 18 woningen iodertyd besteed waren geweest, waren ze nu al klaar geweest. De wijze waarop deze buizen tot stand komen is nooit in het publiek belang. De heer Bierstaker vraagt hoe men aan het cijfer voor den bouw gekomen is. Is dat opgemaakt naar eene begrooting van den tegenwoor kigen tijd? (Geroep: Ja). Da hoor Spruit haalt aan den bouw der 18 woningen. Kan de Vereeniging daar over mededeelingen doen, vraagt spr. of deze inderdaad zooveel meer kosten dan noodig was. De logische gang van zaken is eene aanbesteding. Maar voor het risico wordt een groote som gesteld, die alle voordeelen ervan thans te niet doet. En dan zou spr. zeggende gemeente mag niet andera doen tegenover de gemeenschap dan in eigen beheer bouwen. Maar er is een grens en Bpr. zou ook een be drag gelimiteerd willen zien. Zouden de heoren de consequenties van een ongelimiteerd crediet durven aan vaarden? (Geroep: Jal We moeten woningen hebbenDan had men het cijfer wel geheel weg kunnen laten, Spr. is het eens met den heer Grunwald om e9n grens te stéllen, Voor aankoop van materialen wordt het hoogste cijfer gesteld, en als de gem. bouwmeester daarvoor een langrijk hooger bedrag moet besteden zullen de heeren toch wel eens over leg willen plegen en er den Raad in kennen. Wezija natuurlijk aan korte termijnen gebondeD, maar er zit een groot floantieel belang aan de kwestie vast. Desnoods kan de Raad in spoed vergadering er voor bijeengeroepen worden. De heer Spruit zegt, dat een groote risicopost alleen op de rekening komt voor dingen waarvoor absoluut geen prys te bepalen is. Men kan alle beDoodigde materialen koopsn, zij het ook duur, maar alleen bizondere dingen zijn soms niet te krijgen. Na nog eenige gedacbtenwisseling omtrent dit puot en na handhaving van het voorstel van den heer Grun wald om den betreffenden zin er uit te lichten, wordt dit voorstel ver worpen. Tegen stemmen de hh. Span genberg, Van der Veer, Michels, De Geus, De Ven, Van Neck Krijnen, De Zwart, Baak, Zander en Adriaanse. Het ongewijzigd voorstel van B. en W. wordt thans aangenomen, waarbij de heeren Boon en Spruit buiten stemming blijven. Gratificatie. XII. Voorstel tot het verleenea eener gratificatie ad flBO.- aan J. G. Schwantje, waarnemend Hoofd van school 5. (Held. Crt. 21 Juli.) De heer Biersteker verzoekt. idere overweging van dit voorstel. Het betreft hier e9n zeer buitenge woon geval. In de periode, waarin de heer Schwantje de functie waarge nomen heeft, bijna 8 maaDdeD, waren verschillende omstandigheden, die de waarneming nog moeielljker maak ten. Niet alleen dat de hèerS..waar nemend hoofd was, maar er was zelfs voor z(jn eigen klasse geen plaats vervanger, zoodat hij ook die moest waarnemen. Ook viel in die periode, het administratieve jaarwerk, de over name van een deel der leerlingen van den Parallelweg. Spr. wil de zaak renvoyeeren naar B. en W. en nader prae-advies hier omtrent. ja, dat waren de woorden, die zij nooit mocht vergeten. Moed tot strijden en hoop op de toekomst. Twee maanden waren verloopen de berfat was voorbij, 't Was nu winter, half December. De Lédoe en Brigitte waren veel samen geweest, hadden veel gelegenheid gehad elkaar beter te leeren kennen en meer lief te krijgen. Madame Coupeur's ver trouwen in Charles was steeds grooter geworden en ze begon m6er hoop krijgen op een gelukkige toekomst voor de beide jongelieden, in wier leven ze zooveel belangstelde en die ze, beiden, zoo hartelijk Ü6f had. Want ook Charles, door zijn eenvoud en zijn oprechtheid, had zich voor altijd genesteld in haar goed, maar door het veratand, dat ze steeds liet sprekon, wel wat koele hart. Zij was er nu van overtuigd, dat hij Brigitte innig liefhad en hij haar trouw zou blijven. Charles had zijn meeste avonden in de Ruo Hamelin doorgebracht. H(j had gezorgd voor veel goede boekeD, las dikwijls voor. Hij toetste daarbij scherp de ontwikkeling van.Brigitte, die veel gevoel toonde te hebben voor hoogere lectuur. Hij zocht zijn geliefkoosde dichters en schrijvers voor haar uit, vormde haar smaak naar den zijnen. Zoo vlogen de avonden om en was het tijd voor Charles om heen te gaan, voor een van drieön er om De heer De Ven merkt op, dat indien er geen buitengewone omstan digheden waren geweest, de veror dening gewoon ware toegepast. Juist, die buitengewone omstandigheden; door den heer Biersteker opgesomd, zijn aanleiding geweest dit voorstel te doen. Als zooiels weer voorkomt en het verloopt, gewoon, dan wordt de verordening weder gewoon toege past. 't Is waar, dat hy onder heel moeilijke omstandigheden werken moest, maar dat alles geeft geen aanleiding af te wijken van de ver ordening als er geen buitengewone omstandigheden zijn. En die zijn er thans. De heer Biersteker vindt het moeilijk een bedrag te noemen, dat billijk is. M3ar het hier genoemds ia dat zeer zeker niet. De wethouder geefc zelf toe dat er buitengewone omstandigheden zijn, maar spr. vindt het geene belooning ervoor. We moeten niet uit het oog verliezen, dat hier een dubbele betrekking is ver vuld. De vacature van hoofd heeft ook voort god uurd en dat heef c de gemeente veel geld gekost. De financieels laa'ten van de gemeonte worden er dus niet zwaarder door. De heer De Ven repliceert. De beer Sch wantje het ft voor den tijd, dat. bij als waarnemend hoofd fungeerde, ook die belooning. Ook heeft bij niet al die maanden onder buitengewone) omstandigheden gewerkt. De laatste maanden waren heel gewoon. B. en W. meenden, dat de buitengewone werkzaamheden voldoende reet f 150 zfjn beloond. Hierover wordt nader vangedaeh ten gewisseld. Het voorstel van heer Biersteker om do zaak te ver dagen wordt verworpen met 8 t6gen 7 stemmen. Tegen de heeren Van der Veer, Spruit, De Geus, De Ven, Van Neck, De Zwart, Zondervan Spangenberg. Een aantal leden hadden z'ch tijdelijk verwpderd. Het voorstel B. en W. wordt hierna aangenomen. Aankoop grond. XIII. Voorstel tot aankoop van gronden ter oppervlakte van 13 52.00 H.A. voor een totaal bedrag van f 117.234, buiten de bijkomende kos ten. Held. Crt. 21 Juli. Op verzoek van den heer Bie steker gaat de Raad in Comité generaal om deze zaak te besprekeu, Eerst wordt de agenda afgehandeld. Benoemingen. XIV. Ter benoeming tot Leeraar aan de Zeevaartschool wordt voor gedragen J. Middendorp. Met alg. stemmen benoemd. Voordracht voor Administrateur der Gasfabriek en Waterleiding 1. A. C. d8 Koster, Commies le kl, b(j de H. IJ. S. M. Le Holder. 2. G. Buursink, Boekhouder aan de Gemeente Gasfabriek Waterleiding te Enschedé. Benoemd A. C. de Ko3ter met 19 stemmen. Voordracht voor 3 leden der Com missie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs, voor de vacature Van Utteren 1. L. H. P. Breedvelt, Off. v. Ge zondheid le kl. K.M. dacht. Dan bracht Brigitte hem tot aan de voordeur, en in dat korte oogenblik van uitsluitend samenzijn, Charles den arm om haar middel geslagen, sprak bij haar moed in tot de uitvoering van hun planwant hoe meer de dag van zijn.vertrek naderde hoe minder moedig Brigitte zich voeld6 worden. Zoolang hij bij haar was, haar steeds trachtte op te wekken door zijn vroolijkbeid, hield zij zich goed; maar als hij zou zijn vertrokken, meende ze, zou de moed haar ontzinken. „Neen, Gita, dat mag ni6t zijn hoor!" troostte Charles haar dan. „Ik zal Netty waarschuwen je zoo spoedig mogelijk te laten komen.'t Is trouwens voor mij ook beter, want wie weet als ik alleen ben," plaagde hij haar. „Och neen, Charles; 't is heusch ernstig genoeg," klaagde Brigitte dan. En Charles kuste het pruilende mondje weer in een vroolijken plooi en lachend verlieten ze elkaar. Maar nu was het de laatste avond. Charles zeu aanstonds komen om afscheid te nemeD. Madame Coupeur en Brigitte zaten ernstig-stil bij elkaar te wachten op zijn schellen. Buiten kletterde de regen tegen de ramen. Een harde wind joeg de boomen op de Place des Etats-Unisheftig heen en weer. De lucht was zwart. Brigitte stond op, ging naar 't raam, de overgordijnen achter zich dicht trekkend, om beter naar buiten te 2. W. J. Bakker, Arts. Benoemd L H. F. Breedvelt met 13 stemmen. Voor uitbreiding dezer Commissie met 12 leden 1. Mevr. A. P. de Veu-Boon. 2. Mevr. J. de Haas Raymakers. Benoemd mevr. A. P. de Ven-Boon met 13 stemmen. 1. Mevr. J. Grunwald-Poppers. 2. Mevr. J. Baert-Verfaille. Benoemd mevr. J. Grunwald Pop pers met 10 stemmen. Na heropening van de openbare zitting vraagt de heer Biersteker het woord en vraagt de verschillende complexen afzonderlijk in stemming te brengen. Spr. is n.1. tegen den aankoop van verschillende gronden, aangezien hem de prijs te hoog voorkomt. De beide eerste zou spr. willen aanhouden en den termijn hieromtrent, verlengen. Kan dit niet, dan zal spr. tegenstemmen. Ook de heer Zander zal tegen eenige perceelen stemmen, omdat hij aankoop daarvan niet in 't belang acht van de gemeente. De heer Adriaanse vindt den prijs ook hoog. Spr. acht het echter van tamelfjk groote betekenis toch beschikking te hebben overgron den, vooral ook ten opzichte van uitbreiding ten behoeve van Volks huisvesting. De gemeente kan ook eens leiding geven aan woniDg bouw. Spr. zal daarom voorstemmen. In stemming komen nu achtereen volgens de volgende voorstellen tot aankoop van: percoslen E 1625, 68 en 79, gelegen aan de Van Galenstraat en den Polderweg, groot ongeveer 8020, en 9630 M9 voor f 1.50 denM8, Aangenomen met 12 tegen 7 stemmen en 1 onthouding. Tegen de h.h. Boon, Bok, Harjer, Grunwald, Biersteker, Over de Linden en Zander, blanco de heer Van der Veer perceelen E 1216, 3853 en 3854, aan de Van Galenstraat, groot onge veer 7920,13 en 7917 M9 voor f 1. den M9. Aangenomen met 12 tegon 7 st. eu 1 onthouding. Tegen de h.h, Bok, Harjer, Grunwald, Biersteker, Over de Linden, Zander en Boon. Blanco de heer Van der Veer; de perceelen E 88,89 en 90, gelegeD aan den Middenweg, groot ongeveer 17010, 2590 en 19630 Ma voor f0.60 den M9. Aangenomen met 15 tegen 5 stemmen. Tegen de h.h. Bok, Harjer, Over de Linden, Zander en Boon; de perceelen E 92 en 93, voor het sportterrein, groot ongeveer 17440 en 18900 Ms. voor f 0,65 den M9 vermeerderd met f 1000.— voor den opstand van het sportterrein. Aan genomen met 16 tegen 4 stemmen. Tegen de hh. Bok, Ovör de Lmden en Boon; het perceel E 87 aan den Boiweg, groot 14130 H9, voor f 10 000.— be nevens het recht van den tegec woordigen eigenaar om hot perceel) gedurende drie jaren te huren voor' f 250.— per jaar. Aangenomen met 14'tegen 6 stemmen. Tegen de heoren Bok, Haijer, Biersteker, Over de Linden, Zander en Boon het perceel E 86 gelegen aan Bol- en Middenweg, groot ODgeveer 6780 M* voor fl.— den M2. Aangenomen met 15 togen 5 stemmen. Tegen de hh. Biersteker, Over de Linden, Zan der, Boon en Bok. Men is nu genaderd tot de rond vraag. De heer Grunwald had eene vraag gedaan betreffende den duurte toeslag voor onderwijzers. De Voorzitter deelt mede,dat dit geheel rijkszaak is. Voor zoover B. en W. hieraan medewerken do n ze dat op verzoek van den Minister, maar do zaak valt geheel buiten con trole van den Raad. De heer Biersteker dankt voor de mededeelingen. Dat het rijkszaak is, was spr. bekend, en het is natuur lijk, dat B. en W., als dat gevraagd wordt, medewerking verleenen. De bedoeling van de vraag was, dat er spoed zou worden betracht met de zaak, doch deze is inmiddels al ge regeld. De heer Bok vraagt hoe het met de mulo-school staat. Deze zou in Sspt. in werking moeten treden, doch officieel is er niets over bekend. De heer De Ven zegt, dat dit jaar een 9e leerjaar wordt ingesteld. Eerst als er een nieuwe school kan het onderwijs worden gesplitst, De heer Spruit vraagt naar de werkzaamheden in de duinen be treffende de watorleiding. De V o o r z. antwoordt dat het wachten is op toestemming van Veldstelling. De heer De Geus zegt, dat hij in een plaatselijk blad gelezen heeft, dat de heer Michels zich zou wenden tot B. en W. met verzoek de duurte- toeslagéteu oor de onderwijzers nog vóór de vacantie te doen uitkeeren. Terecht of ten onrechte is uit dat. bericht geconcludeerd, dat het aan den heer Michels te danken was, dat dit thans geschiedt. Spr. merkt op, dat B. en W. in deze diligent waren en reeds Vrijdag vóór 'aheeiea Michels' bri f inkwam, de mandaten al door spr. waren geteekend. De uitkeering is dus niet het gevolg van de actie des heeren Michels. De heer Grunwald zegt, in aan sluiting hierop, dat spr. Donderdags tevoren al naar deze regeling vroeg en dat toen reeds door' B. en W. gezegd werd, dat zij ervoor zouden De hoer Michels merkt, om de heeren gerust te stellen, op, dat be doeld courantenberichtje niet van hem afkomstig was. Hierna wordt de vergadering ge sloten. zal op Zaterdag 28 Juli 1917 des namiddags 1 uur (oude tyd), ten verzoeke van den Heer A. C. GEERT- ZEMA, op diens bouwplaats aan den Achterweg te Anna Paulowna, publiek contant verkoopen: onguur Hitlorin uiliimuide. In uld olunin (Groenkop Jaapjes), aldaar wassende. Gemakkelijk te vervoeren per tram en langs vaarwater. Aanwijzing doet de werkbaas op „Oosterwijk" aan den Achterweg. kunnen zien. De regen stroomde langs de ruiten naar beneden. Ze was angstig, angstig om hem. dat hy in dit noodweer naar haar toe zou komeD. Daar rolde een rijtuig aau het hield stil voor de' poort. Dat moest hij zijn. Zij vloog weg van h8t raam, de kamer uit. Ze opende de voordeur, hoorde haastige voetstappen op de trap. Ze boog zich over de leuning, keek naar beneden. Hy was het. „Charles Ze lag in zijn armen, bevend. „Was je zoo angatig om 't weer, kind. Ik kom afscheid van je nemen; ik blijf maar even van avond. Mijn vrienden wilden allen straks nog een uurtje by me komen, omdat ik morgen heenga. Wij zien eikaar toch gauw weer. ik hoop al over een dag of tien." „Neen, Charles, voor kerstmis kom ik niet. Je begrijpt wel, tante „'t Is goed, mijn kind, Da kerstmis. Willen we afspreken den acht en twintigsten „Goed, dan zal 'k komen. Maar Charles jij komt me toch stellig van den trein halen? Het is zoo vreemd voor meik wil jou 't eerst zien in die voor mij onbekende om geving." „Wat dacht je dan Natuuriyk doe ik dat. Ik breng je bij je. gast vrouw. Maar dan moet je je verder ook alleen redden, dan help ik je niet meer," plaagde hij. (Wordt vervolèd). Met verwijzing naar vorige bekend makingen, worden belanghebbenden er nogmaals met den meeaten nadruk aan herinnerd: dat op alle verhoo gingen tusschen 1 Januari 1916 en t Juli 1917 van den huur prijs van onder de wet vellende weningen vóór 1 Augustus i. de goedkeuring der Huur- commlssle moet worden gevraagd dat verhooging van den huur- prijs van onder de wet vallende woningen na t Juli strafbaar is, wanneer die verhoo ging niet vooral Is goedgekeurd dat voor de toepasaeiykheid der wet groott8 of vorm der verhoogingen onverschillig zyn dat de wet van toepassing is op alle woningen, waarvoor de huurprijs, alles inbegrepen, ten hoogste bedraagt f6.— per week voor Helder on Nieuwediepf4.— per week voor het overig deel der gemeente. Een kort* overzicht der wet en formulieren voor de aangiften zyn kosteloos verkrygbaar op het Raad huis. Daar is oen Ïyden, daar men niet gering over denken moet; een ïyden dat alle dagen terug keert; arm bloed is een arm leveneen lijdend levensomber, bedroefd, verdrietig gestemd zijn en zich voor alles te zwak ge voeleD De huisgenooten ïyden mede. En de toekomst is dreigend. Algemeene zwaktezenuw zwakteneuraatheniechroni sche hoofdpyn; maagpijn; alge meene depressie; dat alleakomt voort uit armbloedigheid. Het be3te, zuiver plantaardig middel tegen bloedarmoede en zenuwzwakte is de SANGUINOSE. SANGUINOSE vorrykt het bloed. SANGUINOSE versterkt de ze nuwen. SANGUINOSE voorkomt anae- mie en Deuras- thenio. SANGUINOSE helpt snel en af doende. SANGUINOSE hielp honderden die den moed re6ds hadden op gegeven. SANGUINOSE is „het middel" voor U! Per fl. f 1.50; 6 fl. f8.-; fl. f 15.-. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2e/4, Den Haag. Te Helder bij A. ten Kloosteb, Keizerstraat 93; te Texel, Den Burg, J.BuisOosterend, G. Dbos Oudeschild, Joh. Dbos. De zeer fijne zijn in de meeste café's verkrijgbaar 99 99

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 4