HELDERSCHECOURANT No. 4809 DINSDAG 31 JULI 1917 45e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Uit den omtrek. 2. Nieuws uitgeven. 3. Feuilleton, enz. De legerberichten van 28 en 29 Juli. Van het "Westelijk front. In Vlaanderen duurt de artillerie- stryd met ongekende hevigheid voort. Over breede stukken van het front wordt roffel vuur afgegeven. Een cor respondent van de Daily Mail aan het front schrijft dan o.ok aan zijn blad: De oorlog is nooit langs ons front veel feller geweest, ofschoon er geen slag wordt geleverd. Wy leven in een storm van Eagelsch en DuitSch artillerie-vunr die de lucht meer dan honderd mijlen ver doet trillen en de gordel van den oorlog wordt al breeder en breeder. Een paar projectielen van 15 Engelsche duimen zijn laatst 32 K. M. van het front neergekomen. Op Tperen zijn duizenden gasgranaten afgeschoten. Af en toe worden over vallen uitgevoerd, maar tot uitge breide infanterieactie kwam het nog niet. Het Duitache legerbericht van den 29ateu geeft aan, dat ten O. van Monchy door de Engelschen onder nomen aanvallen mislukten. Even min leverden plaatselijke aanvallen ten N. W. van St. Quentin eanig succes op. Langs den Chemin de Dame-s, in Champagne en aan de Maas viel toeneming der gevechts- bedryvigbeid waartenemen. TenZ.O. van Aiiles ondernamen deFranachen 4 aanvallen die evenwel alle afge slagen werden. Een later bericht van deu 29sten Juli spreekt van aanvallen der En gelschen bij Boesiughe en Wieltge, die echter alle tot mislukking gebracht, werden. Aan het Aiane front werden door de Fianschen hunne vruchtelooze aanvallen voortgezet. Het Parijsche communiqué van den 28aten maakt melding van een reeks verwoede aanvallen der Duitschers op het gebeele front van Brayeen Laonnois tot het gebergte vanCbevrig- ny en de streek van Hurtebisse. Alle aanvallen, die nog door een verwoed bombardement werden voorafgegaan, mislukten. D8 Duitschers leden hierbij zware verliezen. Het bericht van den 29aten Juli maakt slechts melding van plaatse lijke aanvallen aan den .Chemin des Dames. Van Engelsche zijde komen alleen berichten betreffende overvallingen d6r vijandelijke stellingen waarbij gevangenen gemaakt en machine geweren veroverd werden. Bij Roeux werd een chemische fabriek door de Engelschen ver meester d. Van het O o a t e 1 ij k front. Nog steeds is mep er in Rusland niet in geslaagd de noodige orde en tucht in het leger te herstellen, en het gevolg is dan ook dat de Cen tral on nieuwe voordeelen behaalden. Het Duitsche legerbericht van den 27sten geeft dan ook aan, dat de Russen, overal waar zij trachtten stand te houden, met zware verliezen weiden teruggedreven. Ten N.0. van Tarnopol beschoot de artillerie op 500 M. afstand de Russische atormcolonnen, waardoor een ontzettend bloedbad werd aan gericht. Eren bloedig waren de ge vechten bij Tremblowa, waar voor den Sereth-overgang gestreden werd. Tusschen Sereth en Dnjestr houdt vooruitgang aan. Na taaien strijd vermeesterden de Cehtralen Kolomea, een der belangrijkste knooppunten van het Pruth dal. Den 278ten Juli vermeesterden de Centralen weder een belaDgrijk stuk van Oost-Galicië. Zij heroverden de steden Jagielnica en Herodenka, die aan de spoorlijnen naar Czernowitz liggon. Ze drongen de Russische ach terhoeden dieper in de knie tusschen Sereth en Düjesfcr en overstroomden over een front van 40 K.M. het heuvelland tusschen Dnjestr en Proet. Aan de bosch-Karpatben drongen ze den vluchtenden vijand in het wegennet van de Czeremoaz. Volgens het namiddagbericht van den 293ten overschreden de Russen op hun terugtocht de Rijksgrens Husiatyn. De Duitschers bereikten de Hzaez. Tusschen Dnjestr en Pruth tracht ten de Russen ten Z.O. van Horo- denka stand te houden, doch hunne stellingen werden doorbroken, en de vervolging op beide oevers van den Dnjestr voortgezet. In het Czeremosz dal werd Koety veroverd, en de rivierovergang van beide zijden van de plaats geforceerd. Meer naar het Z. voorbij bet Oitiis- dal ondernamen de Russen krachtige aanvallen, die echter afgeslagen wer den. In het Putva-dal daarentegen moesten de Centralen voor overmach tige strijdkrachten wijken. De Russische berichteu erkennen de voortzetting van den terugtocht. Op het Roemeensche front echter rukten de Russen naar de bronnen van de Susitta op en versterkten zich daar. Eenige hoogten ten W, van Sovey werden bezet waarbij ge vangenen gemaakt werden. Vrijdag maakten de Roemeniërs «en groot aantal gevangenen en veroverden zij 6 kanonnen, 3 machinegeweren 3 mijnwerpers. Het communiqué van den 29aten geeft aan, dat alleen in de Karpathen de terugtocht werd voortgezet. Ia Oost Galicië hadden geen belangrijke gebeurtenissen plaats. Aan het Roemeensche front werd de vervolging der Centralen voortge zet. Ten Z.W. van de linie Mone stirka - Kasimil - Dragoslor.o Bereski werd een hoogte nog bezet. Een vij andelijke batterij werd hier vermees terd. In de streek van 'Kalaboel drongen zij door tot aan de Putna. Het Roemeensche front, geeft nog aan, dat de vijandelijke stelling over een breedte van 30 K.M. en een diepte van 15 K.M. vermeesterd werd. 1245 man werden gevangen genomen en twee batterijen houwitsers en 9 ka nonnen veroverd. Da duikboot- en mljnoorlog. Naar van Duitsche zijde wordt, ge meld, werden in het Kanaal en rond Engeland weder 46.300 ton br. reg. vernield. In de Middellandsche Zee werd een aantal schepen met een totaal inhoud van 20.000 ton tot zinken gebracht. De Japansche marine attaché te Londen bericht: Een van de Japan sche marine-afdeelingen, die in de Middellandsche Zee in den namiddag van 22 Juli Engelsche transport schepen escorteerden, kreeg een vijandelijken onderzeeër in zicht. Terwijl een gedeelte der troepen bij de transportschepen bleef om die aan de eene zijde teged een aanval te be schermen, opende de andere het vuur op den onderzeeër, schoot de peris coop stuk, achtervolgde het vaartuig, viel het opnieuw met succes aan en vernielde het ongetwijfeld. Het vierde oorlogsjaar. Churchill, de ministei|van munitie heeft in een rode te Dundee gezegd: Wij zullen in het komende jaar gra naten, kanonnen, tanks", vliegtuigen in ongekende hoeveelheid hebben. Wij zullen strijden en ons de prijs, die onze soldaten bijna gewonnen bebhon niet laten ontglippen op hot oogen- blik, waarop die ons in handen moet vallen. Een Engelsche monster-vliegmachine. In het Engelsche tijdscbift „Land and Water" schrijft Percy NoelEr ia een aéroplane gereed gekomen van het meeat geschikte type, cm den oorlog over te brengen. Hoewel zij een last te dragen heeft van vele tonnen beweegt de machine zich vlugger 70ort dan eenige andere aëroplane, die door de geallieerden in heteerstejaar geregeld werd gebruikt. De machine heefc twee van do sterkste motoren, die met succe3 in de aviatiek gebruikt kunnen worden. Zij vliegt met 25 man aan boord even vlug als met drie. Ha den proeftocht zeide Noel„Dit is hst verst dragende stuk geschut van het grootste kaliber, dat tot dusverre bestaan heeft." De Balkan-conferentie. Naar d.d. 27 Juli uit Parij3 wordt gemeld, hcefc de conferentie besluiton genomen aangaande de Helleenscbe ijfibieden, die op het oogenblik door Frankrijk, Grpot-Brittannië on Italë militair bezet worden gehouden. Z9 zullen die militaire bezettiög ten spoedigste tegelijkertijd opheffen, welke ze noodzakelijkerwijs instelden op het gebied van oud Griekenland, Tüessalië en Epirus. De bezetting van den driehoek, go- vormd door den weg naar Santi Quaranta en de grens van Epiru3 zal voorloopig in stand blijven, in het belang van de veiligheid en over leg onder toezicht van Italië en Griekenland voor het herstel van het burgerlijk, bestuur onder het gezag van een Helleensch commissaris. Frankrijk, Groot-Brittaniö en Italië zullen gedurende den oorlog opKor- foe een marine en militair steunpunt houden, dat onder soevereiniteit van Griekenland blijft. Uit Rusland. HetRussische Kabinet zal worden hervormd. Kerensky zal minister president blijven, doch verder zullen alle maatschappelijke klassen er in vei tegen woordigd ziju, o.a. ook de beSte elementen der bourgeoisie. Nadat het Kabinet zal zijn gere construeerd, zal ta Moskou een groote nationale bijeenkomst worden ge houden. Deze vergadering zal worden bijgewoond door leden van de Doema, vertegenwoordigers van gemeenten en gouvernementale raden en de uit voerende coraité's van de Raden van Arbeiders 6ü Soldaten en van Boerea- raden. De bijeenkomst zal een dag of vier duren. Door de maximalisten wordt nu gewerkt met het spook der contra revolutie. Ook de correspondent van de Morning Post te St. Petersburg wijst op de mogelijkheid daarvan. Deze viel in een lang artikel de re volutie, die zjj de St. Petersburgscho revolutie noemt en haar leiders aan. Hij besluit met deze zinspeling op een tegenbeweging: Rualand's rüillioenen dorpen moeten nog spre ken. Zij zien thans, gelijk voorheen, om redding naar Moskou. Moskou heeft het Russische volk nooit in den steek gelaten en zal dat ook thans niet doen. De geallieerden moeten voorbij St. Petersburg in het hart van Rusland zieD, dat feitelijk onbewogen gebleven is door de nachtmerrie van de laatste maanden en nog wacht om zijn werkelijke leiders te volgen. De overtuiging wint veld, dat deze leiders te St. Petersburg niet zijn opgestaan, Kerensky heeft echter nadrukkelijk verklaard, dat elke poging om het monarchistische regime te herstellen, zoo krachtig en meedoogenloos mo gelijk zal worden onderdrukt. Het uitvoerend comité van den Raad van arbeiders en soldaten heeft met een verpletterende meerderheid (11 stemmen tegen en 6 blanco op een totaal van 300 stemmen) eene scherpe, tegen de maximalisten ge richte, resolutie aangenomen, waarin deze er van beschuldigd worden Duitsch geld te hebben aangenomen en wanordelijkheden te hebben ge organiseerd. Verder wordt openbare oordeeling van de maximalistiBche groep en volledige herziening van het bestuur van den Raad gcëischt. Naar uit Londen wordt gemeld, werd Lenin in Finland gearresteerd. De generaals Roeski en Goerko zijn naar St. Petersburg ontboden. Waarschijnlijk staat dit in verband met het beramen van maatregelen fot herstel der orde in het leger. Ook de totale sluiting der Russische grenzen van 26 Juli tot 15 Augustus zal hiermede wel verband houden. Een verklaring van dr. Michaëlis. De nieuwe rijkskanselier, dr. Micha ëlis, heeft aan vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat de Duit sche regeering in h6t bezit is van door oog- en oorgetuigen opgeteeken- de verslagen van de geheime bespre kingen der Fransche kamer op 1 6n 2 Juli 1917. Uit die verklaringen blijkt van de veroveringsplannen van de Fransche en Engelsche regeeringen, opgemaakt met de Russische regeering vóór het uitbreken der revolutie. Ook zou de Fransche ambassadeur te Rusland gemachtigd zijn een verdrag te onderieekenen, hetwelk Frankrijk verzekerde zijn in aansluiting aan vroegere veroveringsoorlog getrokken grens van het jaar 1700, dus Elzas Lotharingen, bovendien het Saarbek- ken en uitgebreide gebiedswljzingen aan den linkeroever van den Rijn, geheel en al volgens het goeddunken van Frankrijk. Varklaringen van den OostenrIJkschen Minister van Bulteni. Zaken. Graaf- Czerniu heeft aan vertegen woordigers van Oosteurykeche en Hongaar acne bladen mededeolingen gedaan betreffende deu politiekenen militairen toestand. Hij wees aller eerst op de buitengewoon gunstige militaire positie aan het Russische front. O vergaande tot den algemeenen politieken toestand besprak hij de redevoering van Lloyd George, die de .verklaringen van den rijkskanselier van 20 Juli dubbelzinnig n^mde. Het verwijt is op zichzelf roeus on begrijpelijk, wordt echter nog onbe grijpelijker als men bedenkt, dat Lloyd George in zijn rede devredes resolutie van den Duitschen Rijksdag en al ter zijde beeft geschoven, ofsc hoon dezede ijkskanselier beriep zich in ziju verklaringen zelf op die resolutie met de rede van ^Michaëlis samen één onafscheidelijk geheel vormen. Deze beide uitingen immers, die van den rijkskanselier eu van de rijksvert^genwoordiging, zijn de uit drukking van den algemeenen wil van het Duitsche volk in do vredes quaestie, dat-slechts een verdedigings oorlog voert. Wat rijkskanselier en rijksdag hebben verklaard ia hetgeen ik reeds maanden geledon heb voorgesteld^ als ®en eervollen vrede, dies de regeering te Weenen bereid is to aanvaarden emdoor weiken zij streeft naar en hoopt [op een blijvende verzoening tusschen de volkou. Nooit zullen wij een vrede aanvaar den, die voor ons niet eervol is Wil de Entente op dezon duidelijk genoeg aangegeven grondslag niet met ons in onderhandelingen treden, dan zul len wij dezen oorlog voortzetten en strijden tot het uiterste. Hot is mij onverschillig of men in deze beken tenis een teeken V3n zwakte of van kracht wil zien. Voor mij is zij slechts een teeken van vorstand en zedelijk heid, die ertegen opkomen; dat verder een oorlog wordt gevoerd, welks voortzetting rcieds thans een onzinnig heid blijkt te ziju. Daar ik doordrongen bsn van de overtuiging dat het de Entente niet zal gelukken ons ton onder te bren gen en daar wy in onze verdedigende stelling de Ledooling niet hebben den vijand te verpletteren, zal de oorlog vroeger of later op een vrede door overeenkomst moeten uitloopen. Zoo kom ik tot de natuurlijke gevolg trekking, dat verdere offers en het aan de gansche menschheid opgelegde lijden doelloos zijn en dat het in h6t belang van de geheeie menschheid noodig is zoo spoedig mogelijk tot dezen vrede door ovetleg te komen. Dat is hetgeen wij wècschen, maar ik herhaal, dat men wel bedenken moet, dat deze vredeawensch zijn vast afgebakende grenzen heeft en dat hij slechts binnen de perken der eer kan worden vervuld. De vraag wie de zchuld heeft van dezen oorlog wil ik niet opwerpen omdat het in dit verband geen doel heeft over het verleden te spreken. Maar over de toekomst wil ik spre ken en den wensch uitdrukken, dat het der wereld moge gelukken na het sluiten van den'vrede de middelen te vinden, die voorgóed een herhaling van zulk een vreeselijken oorlog ver hoeden. Het is de plicht van ieder moreel denkend man om tot dit reuzenwerk mede te werken en alle staten der wereld zullen moeten pogen in ge meenachappeljjken arbeid waarborgen te scheppen, die een zoo Jjaelljk oi luk als de huidige wereldoorlog in het vervolg onmogelijk maken. Mo raal en rede eischen, dat naar mid delen worde gezocht, die de wereld bevrijden van de nachtmerrie, dat wederom toestanden zouden kunnen ontstaan als die, welke wij thans doorleven. De weg daarheen moge moeilijk zijn, oumogeiyk is hij niet. Dat zyn de beide grondbeginselen volgens welke, naar mijn meening, een vrede door overleg tot stand kan komenlo. geen geweldpleging en 2o. de voorkoming der herhaling van e8n oorlog." Daarna overgaande tot den binnen- landschen toestand verklaarde d6 minister, dat de democratisatie van de grondwet een eisch van den tijd is. In Oostenryk en Hongarije zijn de regeeriugen bezig dit groote werk voor te bereiden en wettelijk ten uitvoer te brengen, maar Oostenryk en Hongarije willen verschoond blij ven van vreemde inmenging. Wij willen ons huis zelf in orde brengen pp de wijze, ala onze regeeringen eu onze vertegenwoordigende lichamen dit noodig achten. Een onthulling van de „Times". De „Times" van 27 Juli bevat een belangrijke onthulling met betrekking tot de voorgeschiedenis van den oorlog. Het blad schrijftWij ontvingen de volgende mededseling van een wel ingelichten correspondent: In het verslag van de rede tan Haasein den Ryksdag de vorige week, dat verscheen iu de „Leipziger Volkszeitung" van 20 Juli, wordt melding gemaakt van een vergadering op 5 Juli 1914, die een van de gebeurtenissen is waaromtrent nadere verklaring noodig is om den oorsprong van den oorlog volledig te begrijpen. Dit is de eerste openiyke zinspeling op een datum, die waar scbynlijk de meest befaamde zal wor- deu van de noodlottige Julimaand van 1914. Op een gezag, dat moeiiijk of onmogelijk is te betwijfelen, kan ik verklaren, dat de bedoelde by eenkomst een byeenkomat was welke op den genoemden datum te Potsdam werd gehoudèn. Aanwezig waren de Keizer, Bethmaun-Hollweg, Tirpitz, Falken- hayn, von Stumm, aartshertog Frie- drich, Berchtold, Tisza en generaal Hotzendorf. Het schynt dat von Jagow eu v. Molktke niet aanwezig waren. De vergadering besprak alle voorname punten van het Oo3tenrijksche ulti matum, dat 18 dagen later aan Servië werd verzonden. Men erkende dat Rusland waarscbynlijk zou weigeren zich aan zulkeen rechtstreeksche vernedering te onderwerpen en dat oorlog het gevolg zou zyn. Ten slotto echter bsslcot raen die gevolgen te aanvaarden. Het is waarschijnlijk, maar niet zeker, dat de datum van de mobilisatie te zelfder tyd werd vast gesteld. De keizer vertrok toen, gelijk be kend, naar Noorwegen met de bedoe ling om zand te strooien in de oogen van de Fransche en Russische.regee- ringen. Drie weken later toen het bedcend werd, dat Engeland niet neu traal zou blijven, wenschte Betbmann Hollweg zich terug te trekken, maar het was te laat. Het besluit van 5 Juli waa onherroepeiy k. De bijzondere wijze of liever wijzen, waarop deze feiten bokend zijn geworden, kunnen nog niet worden meegedeeld. Maar het is zeker, dat de meesten van de toehoor ders van Eaase volkomen op de hoogte waren van de beteekenis van zyn zinspeling op 5 Juli. Want het onder werp schijnt vollediger 6n duidelijker in de geheime zitting der begrootings- commi8sie uit den Rijksdag, acht weken geleden, ter sprake te zijn ge bracht, door den socialistischen afge vaardigde Cbhn. Hy daagde zekeren minister uit de feiten te ontkennen. Tot verbazing van de andere afge vaardigden sprak döTninisier de feiten niet tegeo, maar weigerde bij eenige verklaring af te leggen. Het incident wekte groote sensatie in de Rijksdag commissie e» was waarschijnlijk een van de factoren, die aan de jongste politieke crisis ten grondslag liggen. Het feit, dat. Haase de zaak thans in het openbaar ter sprake brengt, schijnt er op te wijzen, dat hy en zyn vrienden den tijd gekomen achten om de volledige waarheid aan hst licht te brengen. In e6n bespreking van deze onthul ling zegt de „Times" o.a.Het is moeiiyk den ernst van doze onthulling te overdrijven. De vijand poseert nu drie jaren iaDg als onschuidig, schul deloos slacbjoffor van de perfidio en sluwheid van de Entente. Michaëlis beroept zich nog op de gebeurtenissen van Juli 1914 om de rechtvaardigheid van de Duitsche ^p.ak .te bewijzen en zyn voorganger schoon te wasschen. Maar als er op 5 Juli is geschied, wat ons wordt verteld, dan hebben de voornaamste militaire en burgeriyke autoriteiten der centrale rijken in tyd van volkomen rust vergaderd om onder voorzitterschap van den keizer samen te zweren tegen den vrede in Europa. BINNENLAND. Zes loggers tot zinken gebracht. Iu den loop van de vorige week waren ongeveer 25 loggers uit Scbeveningen vertrokken. Zeven van deze schepen waren Vrijdagmiddag N.W. van IJmuiden op ongeveer 18 myl uit d8n wal visschende, toen te ongeveer 2 uur een Duitsche duikboot verscheen. Het nummer van dit schip kon niet worden vastgesteld. Het eerst werd de „Scheveningen ir~" tot zinken gebracht, doch eerst hadden de Duitschers het geheeie schip leeggeplunderd. Daar de loggers op grooten afstand van elkander vischten, bemerkte men op de andere schepen niet wat er gebeurde. Zoodoende had de duikboot gemakkei yk werk en werden achtereenvolgens de „Scb. 257", „Sch. 170", „Sch. 382", „Scb. 23" en „Sch. 134" ir den grond ge boord. Van verschillende dezer schepen werd alles wat waarde had door de Duitschers medegenomen. Alleen de „Sch. 136" werd door den duikbootcommandant gespaard, om de bemanningen der andere vaar tuigen aan land te brengen. Deze werden gedeeltelijk te IJmuiden, ge deeltelijk te Scheveningen aange bracht. De schipper van de „Sch. 134", die op het waarschuwingsschot van de duikboot zich in de scheepsboot naar den kapitein begaf om hem te over tuigen, dat zyn schip zich in het vrije gebied bevond, kreeg ten ant woord, dat by daar niets mee te maken had en dat de duikboot alle Nederlandsche visschersschepen, die zouden worden aangetroffen, naar den kelder zou zenden. Van deze zes schepen is wellicht de „Sch. 170" nog dry vende. Die werd midscheeps getroffen, maar bleef dryven op de waterdichte schotten. Onmiddellijk na aankomst der be manningen werd een sleepbootje uitgezonden, om de nog in zeezynde visschersschepen te waarschuwen en indien mogeiyk de „Sch. 170" op te pikken. Be schepen waren onderling ver zekerd. Het verlies van elk vaartuig komt den reeders ook hen die geen schepen verloren - op f 3000 per hoofd te staan. Iu oen conferentie van reeders en schippers van de vernietigde schepen werd uit het-nagaan der loodicgen en bestekken gebleken, dat de schepen zich tijdens den aanval alle binnen de 20 myi bevonden. Aan een der schippers werd door den zeer jongen Duitschen duikbootcommandant ge zegd, dat hij zich liefst niet minder dan 30 mijl in het verboden gebied bevond. MARINE. (Bevorderingen). Het 33 Februari 191? StokMolieman W. Witte tot korporaalmachlnedröver 3e kl. Met 81 Juli 1917: Matroostorpedomaker H. Zwartepoorte M. J. P. Zoons tot korporaaltorpedomaker. Korporaalmaohtnedr. 2e kl. P. de Hoog A. J. S. de Ridder, korporaalmachinedrüver le kl. Leorllngtimmeiman Th. Verdunnen n timmermansmaat. Ma troosaehr vei J, de Vries korporaalschrilver. Matroos der 2e kl. H. H. Lok matrooBschrijver. Met 1 Augustus 1917: Bootsman J. C. Helders tot schipper. Sergoantscbrtjver J. H. de Nijs sohrüvennajoor. Sergeant der mariniers A. T. Blaauw sergeantmajoor der mariniers. K. de Qroot Korporaaimachlnedr. Se kl. J. H. Brandenburg J. A. van der Geest A. T. H. Gebblok sergeantmachinedrijvar. KorporaalBcbr ijver P. Naber aergeantschrjjver. Korporaal der mariniers J. Wit J. Prins sergeant der mariniers. Da vernietiging van een aantal visschersschepen door de 'Duitsche marine, zegt de N. R. Ct., is weer een ergerlijk, feit, waaruit blijkt, hoe weinig wij op toezeggingen en ver zekeringen staat kunnen maken, wan neer de een of andero Duitsche duik boot in onzen weg komt. De com mandanten van die booten gaan met eene vrymoedigheid en laatdunken- heid voor de rechten van anderen te werk, die alle grenzen to buiten gaan, en de hoogste Duitsche marine auto riteiten scbynen die heeren niet voldoend iu de macht te hebben, om hunne ongerechtigheden te voor komen. Ba feiten zyn daarenboven nog in het byzonder geteekend door de uit lating van den duikbootcommandant tegenover den schipper van de SCH. 23„Als wij ze (d.z, de schepen) niet vernietigen, doen toch de Engelschen het, of ze nemen ze mee." Hieruit immers moet worden afgeleid, dat de duikboot kapitein zich zeer wel van de onrechtmatigheid zyner handelingen bewust was. Maar dat deerde hem niet. Intusschen is Nederland weer een aantal visschersschepen kwyt, d.w.z. buiten de materieels schade is voor een aantal der onzen de gelegenheid om hun brood te verdienen weer ver loren gegaan. Van Duitsche zyde is door deze onrechtmatige handeling niet alleen de Regeeringstoezegging van 31 Januari overtreden, doch ook de overeenkomst die over de visscherlj te Berlijn was verkregen. Aan deze laatste zijn wy nu, zoolang geen ge noegdoening verschaft wordt, ook niet laDger gehouden. Yerwacht kan nu wordeD, dat dus voorshands de uit voer van visch naar Duitschland zal worden gestaakt. Os vaargaul. Bedroevend klein en nauw noemt het „Hbl." het vaargeultje, waardoor onze handelsstoomers zich wagen mogen om ons land van het meest noodige te voorzien. Het slootje zegt het blad verder - is in volle zes. Men d6nko het zich geen landmerk heinde en ver te zien en vóór den boeg van het schip een theoretisch slootje gaat het schip aan de eene zijde over de onzichtbare grens heen d^n stoot het op een Engelsche mijn en vergaat met man en muis. Gaat het aan de andere over de grens heen, dan komt een. duikboot-piraat en vernietigt hst „zonder meer". Zooals nog Vrydag een paar ongelukkige Katwyksche visschera vernietigd zyn. Wij hoorden het bij de troonrede, onze verhou dingen tot mogendheden, die dus onze schepen vernietigd hebben, is uitste kend. Ze kon niet beter zyn. Wat beteekent dat het vernietigen van onze stc-omers en visscherschepen waariyk niet den minsten invloed op die uitnemende verhoudingen heeft gehad, zoodat er voor onze Oostelijke buren niet de minste reden ia om het na te laten, of ons vaarslootje te verbroeden. Wy moeten ons waarschyniyk ver heugen dat wy deze vry e vaargeul" behouden hebben 1 Zeker is het wel, dat onze regeering er niet aan denkt eenige kracht te toonen. Wy zyn overtuigd dat een resoluut en zelf bewust optreden en het stellen van eisch, in een door ons aange wezen vaarwater onze schepen niet te moleateeren, ons zou hebben ge bracht wat wij wensehen; de moge lijkheid om ons volk van overzee met het noodige te voorzien. Met lichtschepen en brulboeien Z3l het slootje eenigszins b6bakend wor- len. Wel zeer merkwaardig in verband met de volkomen rechtelooze toestanden die er heevschen is het binnenbrengen van de „Zeemeeuw" als aan de En gelschen ontrukte prys. Een Hol landsch schip komende van Engeland is door het Duitsche ryk buitgemaakt. Door Nederlandsche territoriale wate ren wordt het naar Duitschland ge voerd INaar Duitschland,in welks rech ters, in welks prijsgerechtrechteis hier in Nederland niet het minste vertrou wen bestaat, waar men weet dat de eigenaars van het schip gagn recht zullen krygen. Terwijl bovendien baast elke handeling ter zee van Duitschland in strijd is met het in ternationale racht. De Engelsehen ontrooven het schip op hun beurt aan de Duitschers, wy pakken ons eigen schip, de Eagel schen weer af. Nu komt het schip de „Zeemeeuw" thuis, in het land van Joris Goodbloed. Wat zullen wy met het schip doen Wij zullen er mede doen wat dé theorie van het intemationaalreeht gebiedt, uitgaande van de veronderstelling dat de Duit sche militairen het recht hadden het schip voor den prysrechter te bren gen. WJj zullen ons van onze zyde stipt aan het recht houden. En er geen rekening mede houden dat ieder ander met het recht spot. En het schip ia in onze territoriale wateren ten onrechte de Duitschers afhandig gemaaktduswaarscbynlijk zullen wjj dat onrecht weer herstellent'' Da scheepvaart. Naar de correspondent van de N.RotÉ.Crt. te Londen meldt, is aldaar Vrydgg een bericht uit Washington out van gen, waarin wordt medegedeeld dat do raad voor de uitvoering een besluit heeft genomen, dat 60 Neder landsche schepen in de haven van New-York zal dwingen om de ladin gen, waarmee zij zouden vertrekken te lossen. De raad voor de uitvoeren had ver nomen, dat het graan en do andere producten aan boord bestemd waren om naar Duitschland te worden uit gewisseld tegen producten, die Neder land uit geen ander land kan betrek ken. De Vereenigde Staten willen aan zulke transacties niet meehelpen. In verscheiden Amerikaansche havens aan de Oostkust hebben de piaatseiyfee afdeeliugen van den raad voor de uit voeren geweigerd uitklarlngsbrieven te verstrekken aan een aantal neutrale schepen, alle geladen met graan en metalen. Volgens een bericht van het Haag- sche Corr.-bureau is noch in Regee ringskringen noch in scheepvaart kringen ic-ts bekend, omtrent een bericht, dat de autoriteiten te New- York toestemming tot uitvaren wei geren aan de Nederlandsche schepen, die aldus genoodzaakt zyn, bun ladin gen te lossen. Gemeld wordt dat de schepen „Noordatn" en. „Schiedyk" beide van de Holland-Amerika iyn, Halifax hebben verlaten. De Interneerlng van de Dulttehe dulkbooten. De Times schryft, dat iets van belang over het hoofd is gezien bij de besprekingen in Nederland en Eagoland van de commissie, welke in den Haag byeen geweest is ter behandeling van het geval van de Duitsche duikbooten U 30 en U 6, die sedert het laatst van Februari en Maart in Nederland geïnterneerd zyn. Volgens de meeaten zal de com missie een uitspraak geven ten gunste van de vryiating van de duikbooten en dus dé Duitsche zienswijze aan vaarden, dat de interneering onge rechtvaardigd waa. Met het oog op haar samenstelling wordt de com missie in tal van kringen beschouwd als een uitweg om „het figuur" van de Nederlandsche regeering to redden, terwijl practisch aan Duitschland vol doening wordt gegeven. Men schynt te veronderstellen, dat de Nederland sche autoriteiten/verlost zullen worden van iedere verantwoordelijkheid voor zeerooversdaden, welke de Duitsche duikbooten .kunnen bedryven, nadat ze weer zijn vry gegeven. Deze opvatting achten wy (de Times) ongegrond. Nederland kan niet aan de ver antwoordelijkheid ontkomen van een onzydige gagenover de entente door verstopp v—te spelen mot een vyand van do Da vert®fytte bereidwilligheid, waar mee DitfateöfafcEd het voorstel tot arbitrage'ftèbtc aanvaard, na de Haag- sche Conventie met vreten getreden en elk beginsel van^eztemationaal recht barbaarscb verkrac.. hebben is begrypeiyk, 3la men bêuènkt, dat het het eenige oorlogvoerende land is, dat in de commissie is vertegen woordigd en dat het kan rekenen op den steun van ten minste twee van de andere 4 leden. Hoe de commissie ook zal beslissen, de verantwoorde- lykheid voor de handelingen naar haar beslissingen bfijffc voor de Ne derlandsche regeering. Deze moet niet verwachten, dat de entente zachter haar gedrag zal beoordeelen dan Duitschland zou doeD, als het gold de Britsche duikbooten vry te laten, die in Nederland geinterneerd zyo, wanneer een deskundige commissie beslist zou hebben ten gunste van de Britsche aanspraken. De entente wil gaarne de moeiiyke positie van kleine neutrale staten erkennen, welke in het onmiddellijk bereik liggen van het Duitache zwaard en bewijzen van den gruweljjken aard van Duitsche „verschrikking" voor oogen hebben gehad. Dankbaar er kent de entente, wat neutrale volke ren als de Zwitsers en de Nederlan ders gedaan hebben en bereid zyn te doen om het lyden te verzachten, veroorzaakt door dezen „German made" oorlog, maar zy kan niet de handelingen of nalatigheden van on- ztjdigen voorby gaan, welke den oor log zullen verlengen of onder een voorwendsel hulp geven aan den vijand. Wanneer de langdurige stryd tus schen vrijheid en geweld beslist zal zijn ten gunste van de vrijheid, moeten zy, die de zaak van het ge weld verdedigd hebben, niet ver wachten, dat hun aandeel grif ver geven zal worden. De „N. R. Ct." teekent hierby aan Ook deze ontboezeming berust op wanbegrip omtrent het karakter der commissie. De commissie geeft geen uitspraak ten gunste van de vryiating noch daartegen. Zy heeft niets meer te doen en niet anders, dan de feiten vaststellen, die onze Regeering dan als grondslag zal hebben aan te nemen by haar definitieve uitspraak omtrent da al of niet interneering. Er is hier geen sprake van eene commissie van arbitrage, doch slechts van eene commissie van onderzoek. Overigens moet het de aandacht trekken, dat men in Engeland, ter wyl men daar meent met een com missie van arbitrage te doen te heb ben, daartegen zooveel bezwaar maakt. Men voert daar oorlog om de macht van het geweld te doen plaats maken voor die van het recht. Nu zou hier in Nederland eens één keer volgens de Engelsche opvatting in een moei iyk twistpunt een rechtsprocedure gebezigd worden in stee van wapen- geweld en de Engelsche pers rinkelt met de sabel I Dat is geen bemoe digend verschijnsel. Verlaten stoomsehip gestrand. Op de Noordergronden by Ter schelling is hedennacht een ledige vrachtboot zonder naam gestrand. Het bleek den schipper van de red dingsboot Brandaris, welke vannacht ter assistentie was uitgegaan, dat het schip totaal ledig geplunderd was. De boot was biykbaar pas verlaten, daar de vuren nog brandden, terwijl de buitenboordskranen openstonden. Deze zyn door den schipper gesloten. De sleepbooten Neptunua en Ter schelling zyn naar de strandingsplaats vertrokken en men hoopt het schip heden met hoogwater vlotte krijgen. De Scheepvaart meldt, dat volgens bericht van de kustwacht van Ter schelling, N.W. half Noord van de Brandaris gestrand ia het, Noorsche stoomschip Courier, afkomstig van Christiania. Toen de reddingboot Brandaris ter plaatse kwam, was het schip geheel verlaten. Hst brood. De Minister van Landbouw, Ny ver beid en Handel heeft bepaald, dat met ingang van 1 Augustus 1917 zal worden verBtaan'onder Regeeringa bloem (waarvan het wittebrood wordt bereid) 00% Inlandsche tarwebloem, 20% Roggebloem, 10% Aardappel meel, 10% Amerikaanscb meel. Regeeringsmeel (waarvan het bruin- brood wordt bereid) 65 ongebuild tarwemeel, SB ongebuild maismeel. Naar de „Maasbode" verneemt, be staan er plannen om de samenstelling van het wittebrood binnen zeer korten tyd te wyzigen. Het maismeel, waar door het brood een geelachtige tint verkrijgt, zal vervangen worden door gerstemeel. De samenstelling van het wittebrood zal dan worden als volgt: 56% regeeringsbloem, 15% patent- meel, 15% aardappelmeel en 14% geratebloem. Distributie van koffie 7 Naar men aan de „Avondpost"uit betrouwbare bron mededeelt, is thans een plan in bewerking tot invoering van een bonnenstelsel voor den ver koop van koffie in het klein, dat waarschijnlijk tegen September in werking zal tredeD. Conoontratlo bakkarsbedrljf. Men meldt uit Rotterdam aan het „Handelsblad" Voor de voorbereiding der nieuwe regeling in bet bakkersbedryf is de stad in zes afdeelingen verdeeld, in elke waarvan een commissie werk zaam ia om aan te wyzen welke bak kerij bltJfc bakken en haar debiet ziet uitgebreid door in loon voor de tyde- lijk op te heffen bakkeryen het werk te verrichten. In den loop der volgen de week hoopt men de nieuwe rege ling in werking te doen treden, waar van een kolen besparing van 35% wordt verwacht. Te Maastricht zal de proef geno men worden met het bakken van brood in de nieuwe reserveovens van de gasfabriek, die op temperatuur zullen gehouden worden en waarvan de bakkers beurtelings gebruik zullen maken. Smokkalan van Lijnolie. Door de douane te Oldenzaal zyn Vrydag aan het station aldaar wedor 25 vaten iy nolle, bestemd voor Duitsch land, in beslag genomen. In totaal werden hier in een paar weken tyd, niet minder dan 100 vaten, afkomstig uit Bergen op Zoom aan gehouden. Als vermoedeiyke daders van deze poging tot uitvoer en van omkoop van Ryksambtenaren zyn in arrest gesteldDe Gr. en v. d. L. te En schede en De K. en diens chauffeur te Bergen op Zoom'. Ovor do grom gekomon. Volgens een bericht uit Sittard kwamen Zaterdag te Eijgelshoven niet minder dan 110 Duitsche deser teurs ons land binnen. Bltterkoakjas. Dezer dagen vervoegde zich een familie aan den Hilversumschen Keuringsdienst, omdat zij zich door het gebruik van bitterkoekjes niet wel gevoelde. Na onderzoek bleek, dat in deze chinine aanwezig was. De verkooper deelde mede, dat hy deze in het deeg had gevoegd, om de koekjes bitter te maken. Hy was van deze manoeuvre op de hoogte ge bracht door zyn vroegeren patroon, die ook wel eens naar den apotheker 1 liep om chinine voor bitteitoikjea.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1