DE OORLOG. Laatste berichten. De slag In Vlaanderön. Londen, 31 Juli. (Avondcommuni qué). Veldmaarschalk Haig bericht: „Ds operaties der geallieerden in de buurt van Yperen werden heden, niettegenstaande het ongunstige weder, met succes voortgezet. Wij droügen de vijandelijke stellingen binnen en brachten onze linie vooruit op een front van meer dan 15 mijl van Labasseville aan de Lya (Leie) tot Steenstraete aan de Yser. Beide dorpen werden genomen. De FranscheD, die samenwerkten met den uitersten linkervleugel en het Britsche linker front beschermden, namen Steenstraete en drongen snel de Duitsehe loopgraven binnen tot een diepte van ongeveer twee mylen. Nadat zy hun doeleinden voor dozen dag reeds vroeg hadden bereikt, zetten zij met de grootste dapperheid hunne aanvallen voort en namen Bixschoote en de vijandelijke stellingen tenZ.O. en ten W. van het dorp op een front van ongeveer anderhalve mijl, waarbij ook de Kortekeer herberg. Gedurende den namiddag werd een vijandelijke aanval met succes afge slagen in het centrum en aan de linke] zijde van het centrum. De Eugelsche divisies drongen de vijandelijke stellingen binnen tot een diepte van twee mijion en maakten zich meester van de overgaugeu over de Steenbeek, hun einddoel. In deD loop van hunnen aanval bestormden onze troepen twee sterke verdedigingsstelsels en namen stor menderhand de dorpen Verlorenhoek, Frezenberg, St. Julien en Pilkem benevens verscheiden versterkte bos- schen en plaatsen. Meer naar het zuiden tot aan de rechterzijde en in het centrum van onzen aanval baanden onze troepen, ^erwijl zij hun eerste doeleinden, waartoe behoorden het dorp Hooge in het heilig boscb, geheel en al be reikten, zich ten weg voorwaarts? ondanks den zeer hardnekkigen tegen stand in de moeilijke streek in de buurt van den weg van Yperen naar Meenen en veroverd n zij het dórp Westhoek. In deze buurt, waar bat hevig gevecht den geheelen dag voort duurde en ook nog thans nog aan houdt, drongen wy de vijandelijke versterkingen binnen op een diepte van een mijl. Een reeks krachtige tegenaanvallen werden met succes afgeslagen. Aan den uitersten rechtervleugel ten Z. van den weg Zillebeke naar Zandvoorde bereikten onze troepen vroeg op den dag volledig hun doel door het nemen van de dorpen La basseville en Hollebeke. De vijand leed zware verliezen. Er zijn reeds 3500 gevangenen binnen gebracht, een juiste schatting van onze gevangenen en onzen buit is echter nog niet mogelijk. Londen, 31 Juli. De oorlogscorres pondent Philips Gibbs seint: „De slag, dien de geheele wereld verwacht hseft is begonnen, na we ken van krachtig bombardement, niet alleen van onze zijde, hetwelk, zooals wij weten, groote onrust baarde in Duitschland en bezorgdheid btf tiet opperbevel van den vijand. Op een front, dat zich, ruw genomen, uit strekt van de rfvier de Leye tot Boesinghe. De vijand streed op verschillende punten wanhopig, met een groote macht artillerie achter zich. Hy heeft t reeds zjjn reserves ingezet ten einde dezen machtigen opmarsch te stuiten. Verscheidene tanks zijn met onze infanterie opgetrokken; nu eens voor haar uit, dan weer achter haar aan, volgens het plan van actie, en hebben zich uitstekend gehouden tegen verschillende sterke punten van den vijand. Tot dusverre zijn onze verliezen gering: Het weer hadden we niet mee zooals reeds zoo dikwijls bij een of fensief. De vijandelijke linies bestonden uit - eön reeks van trechters, uit welke onze vuurorkanen alle loopgraven, al le gebouwen en alle boomen hadden weggevaagd. De vijand had in deze stellingen kleine groepen mannen, die wisten dat zij veroordeeld waren en in holen hun vonnis afwachtten, als dieren in vallen. In 's vljands tweede linie waren de verdedigingswerken niet zóó erg beschadigd, hoewel nog ernstig ge noeg. In de ruïnes van die aardwer ken bevonden zich de vijanden in grooter getale. Londen, 1 Aug. Ten Zuiden van het Kanaal Yperen-Koomen hebben wij vannacht in kleine gevechten onze linie verbeterd. Wij hebben de tegenaanvallen die de vijand gistermiddag en 's avonds tegen onze nieuwe stellingen bij La Basseville en vlak ted Zuiden van het Kanaal Yporen—Koomen onder nam, met goed gevolg afgeslagen. Verder naar het Noorden, In de nabijheid van den spoorweg Yperen Roeselare heeft onze artillerie vannacht een anderen tegenaanval verijdeld. Parüs, 1 Augustus. In Belgie hebben de Fransche troepen na hun schit terenden voorspoed van aen vorigen dag onder een stortregen de ver overde stelling ingericht. De artillerieslag ia aan heel het Aisne-front krachtig volgehouden. Beoosten Cerny stelde een 'forsche tegenaanval de Franschen in staat op verscheiden punten vorderingen te maken en een dertigtal vijanden gevangen te nemen. Op den linkeroever van de Maas vielen de Duitschers vanochtend in de streek tusschen Avocourt en heuvel .304 na een voorbereidend geschutvuur, de stellingen aan, die- de Franschen hun 17 Juli hadden ontnomen. De Duitschers hebben alleen bepaalde vooruitgeschoven stukken van de eerste linie der Franschen kunnen bereiken. Berlijn, 1 Augustus. Be groote slag in Vlaanderen is begonnen. Metstrijd- masaa's, gelijk tot dusver nergens zjjn ingezet,-ook niet door Broessilof in het Oosten, vielen de Engelachen en met hen de Franschen, gister op het 24 K.M. breedte front tusschen Noordschoote en Warneton aan. Zeer sterke aanvalsgolven in'ge sloten gelederen volgden elkaar op. Tal van gepantserde auto's en ruite rij troepen grepen in. Met geweldige kracht drong de vijand na deavder- tlendaagsehen geBChutstrijd, die gister bij het aanbreken van denjiag tot roffelvuur was aangezwollen, onze afweerzone binnen. HU liep in eenige vakken onze in trechterstellingen liggende linie onder den voet en won op eenige punten tUdeiyk aanmerke lijk terrein. In oustuimigo tegenaan vallen wierpen onze reserves zich tegen den vijand in het vuur en drongen hem in een den geheelen voortdurende strijd van man tegen man uit onze afweerzone of in het voorste trechterveld terug. Ten N. en ten N.O. van Yperen bleef de vijand zich echter in een diep trechterveld handhaven en kon den wij Bixschoote niet houden. Nieu we aanvallen die des avonds op een breed front loskwamon leverden den vijand geen verdere voordeelen op. Aan den Ghemin des Dames heb ben de Franschen hun krachten in vele geduchte stormloopen tegen onze volkomen intact gebleven stellingen verspild. Ten Zuiden van Filain en verder oostwaarts hoeft de dappere Westfaalsche divisie in een flkschen aanval den Franschen het schansvak op de hoogte ten Zuiden van de hof stede La Royelle ontnomen. Meer dan 1800 gevangenen zijn in onzQ handen gevallen. Eerst tegen den avond on dernam de vijand tegenaanvallen die wij hebben afgeslagen. Op den Westelijken oever van de Maas hebben onze bataljons de onlangs aan den vijand verloren stelling aan weerszijden yan'den weg Malancourt- Esnes hernomen. Op een front van meer dan 2 K.M. breedte en 700 M. diepte zyn de Franschen daar terug geworpen. Meer dan 500 gevangenen zijn ingeleverd. Op het slagveld in Vlaanderen is, na een rustigen ochtend, vanmiddag de vuurstrijd weer toegenomen. Van hei Oostelijk front. Rutilich lagerbericht. Petrograd, 31 Juli. Ten noorden van Hoesiatyn vermeesterden vijan- deiyke afdeelingen, die overgegaan waren naar den oostelijken oever van de Sbrootsj, twee linies van onze loopgraven. Na een hardnekkig ba jonetgevecht werden ze verdreven, waarna we den vroegeren toestand herstelden. Pogingen van den vijand om de Sbroetsj te forcooren in do streek van Foekliauy en Podfliipien mislukten. Onder druk van den vijand ontruimen onze troepen Zalesjziki. Ten zuiden van den Dnjestr nam de vijand het offensief aan het front Zalesjziki-SDiatyn. Onze stellingen gingen van hand tot hand, maar de vijand slaagde er in onze troepen terug te dringen. Aan het Roemeensche front zijn de vijandelijke aanvallen ten noorden van dön weg Valepoet.na Kimpoloeng alle afgeslagen. Ten zuiden van den weg slaagde de vijand er in onze linie iets terug te dringen. Tien K.M. ten noordwesten van Soveje ver- meeaterden de Roemeensche troepen in oen gevecht de verschanschte stellingen van den vijand aan den rechteroever van de Poetna, in de streek van Poyan. Petrograd, 1 Aug. Een bataillon des doods, bestaande uit 300 matrozen afkomstig uit Reval, forceerde ge durende een der jongste gevechten in plaats van twee, zooals bevolen was, vier vijandelijke Joopgraaflinies. Zij vroegen hulp teneinde de stel lingen te versterken, maar in plaats dat die hulp verleend werd, vuurden de soldaten op de matrozen die tus schen twee vuren staande, terug moesten- trekken. De commandant sneuvelde, dertien mannen werden gewond, een onderofficier en twee adelborsten pleegden zelfmoord, om dat zij niet wilden terugtrekken. Weenen, 1 Aug. Uit het oorlogs- perskwartier wordt gemeld Ten Z. van Skalat is tusschen de Sbroetsj en de Dnjestr, met uitzon dering van een driehoek die 12 K.M. breed en ongeveer 15 K.M. diep is, al het land in ons bezit. Onze troepen staan in een Hinken dagmarsch ten W. van Tsjernowitz. Ook van uit het zuiden beginnen onze mannen de streek te omsingelen. Berlijn, 1 Augustus. Onze ten noorden van de Dnjestr naar het Z.O. oprukkende troepen hebben den vijand, die achter de Billbeek stand bad ge houden, in den hoek bij Chotyn teruggedrongen. Tusschen deü Dnjestr en de Proeth hebben stormtroepen de Russische stellingen aan de spoorlijn Horoden- ka—Czernowicz doorbroken. Weenen, 1 Augustus. Ten noorden van het Casinu dal zijn opnieuwhevige aanvallen van den vijand doodge- loopen. In het gebied van den Drielanden- hoek hebben onze troepen een ver? rassenden aanval gedaan tegen de door de Russen bezette hoogten en den tegenstander teruggedreven. In de zuidelijke Boekowina trekken wy op Kimpolung aan. TonZ.W. en N.W. van Czernowicz is de tegen stand van den vijand in hevige ge vechten gebroken. De Russen trekken terug. Van het Roemeensche front. St. Petersburg, 31 Juli. Aanvallen van den vijand ten N. van den weg van Vale Putna Kimpolung zijn alle afgeslagen. Alleen ten Z. van den weg slaagde hij erin onze linie eenigs- zins terug te dringen. Tien werst ten N.W. van Soweje staan de vijandelijke troepen op den rechteroever van de Poetna. De duikbootactie. Berlijn, 31 Juli Officieel. Onze duik- booten vernietigden in het noordelijke afsluiting8gebied weer 26000 bruto reg. tonnen. De conferentie te Stockholm. Naar uit Stockholm aan het „Hbl." wórdt gemeld, is tijdens de onder handelingen tusschen de afgevaardig den der Duitsehe soc.-dem. minderheid met die der Oostenrijksche soc.-dem. en de afgevaardigden van den Peters- burgschen Raad van arbeiders en soldaten, ook het laatste Russische offensief ter sprake gekomen. Daarbij zeide da leider van de OtiStenfljksche soc.-dem., dr. Victor Aller, o.a., dat dit nieuwe offensief voor hem een harden slag was ge weest, omdat hij de verwachting had gekoesterd, dat de oorlog, althans aan het Oostelijk front,, geleidel ykjesweg zou zijn verloopen. Wanneer nu evenwel het noodlot wilde, dat de strijd daar opnieuw ontbrandde, zou dit de besprekingen over den vrede slechts bemoeilijken. Dit was ook de me6ning van den afgevaardigde der Duitsehe soc. dein. minderheid. Op deze beide meeningen ant woordde, in naam van de Russische vertegenwoordigers,- de Rus Rosanof o. a. het volgende: „Voordat de oorlog vanzelf zal kunnen eiu.iigen, is het eisch van dringende noodzakelijkheid, dat de verschillende oorlog vosrendo regee ringen den door ons voorgestslden democratischer vrede hebben aange nomen. Vóór dien tijd kan van een verloopen van den oorlog aan 'eenig front, in het Westen, Zuiden of Oosten, ook niet maar één oogenblik sprake zyn." HU erkende dat het nieuwe offen sief de vredespogingen zouden kunnen belemmeren, doch de schuld hiervan mocht men niet d6n Russen in do schoenen schuiven. „Die sc'ould be rust" - Z6ide Roaanof „uitsluitend en alleen bij 'die regeeringen, welke zich niet hobben gehaast, op den grondslag van het door de Russen aanbevolen vredesdoukbeeld, daar mede in beginsel mede te gaan. Wie op dezen grondslag weigerde voor- loopige onderhandelingen met. den vyand te beginnen, staat allaeu in dit opzicht schuldigMaar ik stel het anderzijds op prUs opauiyk mede te dcelon, dat het nieuwe Russische offensief, niettegenstaande dozeschUn- bare tegenstrijdigheid, aao onze goede bedoelingen en aan onze innige over tuiging, geen tittel of jota vetanderd heefr." Met betrekking tot de vraagstuk ken betreffende Zevenburgen, Elzas Lotharingen e.d. gaf Roaanof al3 zijn persoonlijke meening te kennen, dat de inwoners zelf over hun'iotbe3lis sen moeten. Is or in het betrokken laad geen voldoende meerderheid van een bevolking die afscheiding of aan sluiting bij een of ander land wonscht, dan diende volgens de Russische af gevaardigde zoo volledig mogelijk zelfbestuur te worden gegeven. Maxlmallstlsche leiders gevangen genomen. Petrograd, 1 Aug. De maximalis- tische leiders te Helsingfors werden gevangen genomen en hunne organen geconflsceerd. Mata-Harl ter dood veroordeeld. In de „Echo de Paria" van 27 Juli komt het bericht voor, dat de krijgs raad te Parijs na een onderzoek dat twee dagen duurde, met algemeene stemmen het doodvonnis over de danseres Mat a-Hari heeftuit^esprokeDc De aanklacht jegens haar' ingediend, is van zeer ernstigen aard. Zij werd schuldig verklaard aan -het haar ten laste gelegde, namelijk, dat zy zich in 1916 toegang had verschaft tot een versterkt kamp bij Parijs met de bedoeling er inlichtingen te ver zamelen ten behoeve van een vy- andelijken Staat, zijnde Duitucblaud, en dat zij zoowel in Frankrijk als in den vreemde, dezen Sta3t inlich tingen verschafte die het Fransche leger in zijn operaties hadden kun nen belemmeren, dat zy in den vreemde relaties onderhield m6t Duitsehe diplomatieke agenten ten einde de ondernemingen van den vyand te vergemakkelijken door hen mededeeliögen te doen aangaande de binnenlandsche politiek in Fran krijk, het offensief, etc. Mata Hari werd door mr. Clunet verdedigd. Onmiddeiyk na bet voorlezen van het vonnis, dat met gesloten deuren geschiedde, onderteekende Mata Hari een verzoek om revisie. Met opgeheven hoofd en vaBten tred verliet zij de zaal. (Hbl.) Uit de Vereenlgde Staten. Butte, 1 Augustus. Een drom ge maskerde mannen heeft een vrede lievend agitator, lid van het uitvoe rend comité van de nUverheids-ar beiders der wereld, gelyncht. PLAATSELIJK NIEUWS. I?oor de Vrijzinnige Kiesver- eeniging alhier zyn candidaat gesteld in District I de heeren F. van der Ploeg en W. Poll. (De heeren Bier steker en P. de Geus hebben hun be noeming aangenomen resp. voor District III en District II.) Te Alkmaar slaagden voor het eindexamen H. B. S. 5 j. c., J* de Beurs F. E. van den Heuvel, alhier. BU het op 31 Juli 1917 te 'sGravenhage gehouden examen slaagde J. J. Blom voor de acte hand- teekenen L.O., leerling der Ryks- kweekschool voor Onderwijzers te Haarlem. Te 's Gravenhage slaagde Dins dag voor het Machinistendiploma B. de hser D. H. Horstmanshof, albier. Te 's Gravenhage siaagde voor het examen voor het getuigschrift als leider voor lichaamsoefeningen de heer G. van Zoonen, .alhier. Aan de Hoogere Burgerschool, Handelsschool en Avondschool te Kampen is, ter vervanging van mr. Nauninga Uiterdijk, benoemd tot leeraar in de Staatswetenschappen en Handelsrecht de heer J. M. L. Saunders, leeraar M.O. alhier. CONCERT te geven door „Helders Harmonie- kapel", Directeur v. d. Bogaerde, op Zaterdag 4 Augustus 's avonds 7Va— 9 uur in het Prins Hendrik Plantsoen. PROGRAMMA: 1. Vioux Camarades, maischTlcke- 2. Luatspiel OuvertureKéler Bola- 8. La jolle Espagcola, Boléro O^Metra- 4. Contes et LégendesA. Qovaert Fantaisie Humorlatique. 6. Voor 't Vaderland, maracli Sam. Vlesaing. 6. Concert Ouverture N. A. Bouwman. 7. De Schoone BruBaelscUe, valse 8. Nedorland ln Zang en Dans J. Oomes. Potpourri. 9. Finale. Inrichting avondonderwijs. Door B. en W. is 6en commissie benoemd, welke tot taak heeft het College vau advies te dienen nopens de wUzigingen, welke moeten wor den aangebracht in de inrichting van het avondonderwijs, dat door of met steun van de gemeente wordt gegeven. Bedoelde Commissie, waarvan de Arrondissements-Schoolopziener be reidwillig het voorzitterschap heeft aanvaard, ia verder samengesteld uit Een lid der Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs Den Directeur der Zeevaartschool; Den Directeur der Burgeravond school De Directrice der Vakschool voor Meisjes De Hoofden der Herhalingsscholen en het Hoofd van School No. 7b (voor den Franschen cursus); Een lid van het Bestuur der Ver- eeniging „Ambachtsschool voor Hel der en omstreken"; Een lid van het Bestuur der Hel- dersche Winkeliera-Vereenlging Een lid van hot Bestuur van het Departement „Helder" der „Maat- schappij tot Nut van 't Algemeen" Het Hoofd der M. U. L. O. School Een lid van de plaatselijke afdee- iing van den Bond van Nederland- eche Onderwijzers Een lid van de plaatseiyke afdoe ling-van hot N6derlandach Onder wy- zots Genootschap. Openluchtfeesten. Gis! erena vond vergaderde onder presidium vau den heer Do Ven, voorzitter van het plaatselijk Steun comité, d'j Commissie tot het houden vau openluchtfeesten. De heer Bier steker, penningmeester van het steun comité, was wegens ziekte verhinderd de vergadering bij té wonen. Een paar heeren, die uitgenoodigd waren zitting te nemen in het Comité, hadden b'ericht van V6rhindaring gezonden; anderen daarentegen ver klaarden zich tot medewerking bereid. Aanwezig waren vertegenwoor digers van de Vereenigingen„Kel- der's Harmoniekapel", „Winnubst", Geh. onth. Zangver. „Ons Doel", Zangvereeniging „Morgenrood", „Hel- der's Mannenkoor", Gymn. Ver. „Pjo Patria", Gymn. Ver. „Oefening Kweekt Kunst", Sportver. „H.B.S.", Tooneel- ver. „Tavenu", de firma Polak (Dijkje), Voetbalvér. „H.F.C.", „Helder's Ge mengd Koor". Medegedeeld wordt, dat Z. E. de Vice-Admiraal beeft bericht het eere voorzitterschap der commissie gaarne te willen aanvaardende Burgemees ter, thans afwezig, wil ook gaarne zitting nemen in het Comité, ovenals do heeren D. H. Grüuwald en A. J. Leewens. Do vergadering is hoofdzakelyk bijeengeroepon teneinde verschillende commissies te vormen, diedefeeate lijkheden zullen hebben te regelen, De heor Buiskool deelt allereerst mede, ilat de heer Hazebroek (ter vergade ring aanwezig) gaarne zyne mede werking verleentechter maakt Z. Ei. ten opzichte van eene zanguitvoering bezwaar wegens den korten- tijd van voorbereidiog. Wel wil de heer Haze- broek do hoofdleiding voor de muziek op zich nemen. De Commandant van Hr.Ma. „Wachtschip", kolonel Pieren, hoeft de modewerking toegezegd der staf muziek. De datum der festeiyk heden zal door allerlei omstandig heden eene we«k worden verschoven en vastgesteld van 12—16 September. De heer Letse nert vraagt, of het al uitgemaakt is, dat een open luchtfeest wordt georganiseerd. Heel dikwijls is daar oen nadeelig saldo, en wie is daarvoor aansprakeiyk Toch niet de commissieleden De heer De Ven vraagt om een globalo onkostenberekenicg van elke vereeniging, opdat eenigszins eene begrooting kan worden opgemaakt. Do heer K 0 k e 1 a a r herinnert aan vroegere feestelykheden in de open lucht, waar steeds geld by moest. Alles hangt af van het weer; bet terrein kan onvoldoende afgezet worden. Bovendien is het gezelschap Ter Hall de week daarvoor in „Óasino". Spr. wil eene kermesse d'été orga- ni8eeren. Hieraan kunnen dan even goed verschillende feestelijkheden, oen festival, een tooneeluitvoering e.d. vastgekoppeld worden. Het risico is uiterst klein, de zekerheid van esne flinke recette daarentegen groot. Bovendien is men niet aan tyd ge bonden (blijkens een opmerking van den heer Letschert is hei voetbalveld nó. 16 Sept. in geen geval meer beschikbaar) en kan alles rustig voorbereiden. De heer N y p e 1 s is te dezen op zichte wat optimistischer. Er komen verschillende attracties op liet terrein en die brengen heel wat staangeld in. Iu geen geval behoeft men bang te z(jn voor een tekort. Dat indertijd het feest zoo'n fiasco opleverde, kwam door allerlei groote uitgaven, die men thans niet heeft. De heer Kok e laar repliceert, Hef. doel is geld te ontvangen, waar om dan niet hetzelfde als dan vorigen keer, toen dat doel zoo schitterend' bereikt werd? Nü komt meu voor enorme onkosteD, dim zfin zij miniem. Liever dan optimistisch, wil spr- praktisch zijn. De heer Del go r ge merkt op, dat de heer Letschert nog geen defi nitief antwoord heeft betreffende te korten. Spr. wil er in geen geval verantwoordelijk voor worden gesteld. De heer D e V e n zegt, dat dit pas later kan worden uitgemaakt. Als We niet zeker zijn, dat de onkostpn gedekt worden, gaan de plannen niet door. De heer v. d. Lee vraagt of geen mogelijkheid bestaat bij slecht weer de feesten in eeno zaal te houden, maar de heer De Ven merkt op, dat men dan al tegelijk die zaal zou moeten reserveeren. Hierover ontstaat eenige discussie. Tenslotte worden voor de verschillen de feestelijkheden de volgende com missies benoemd: Festival. Leider de heer Haze broek. Terreincommissie de h.h. Besseling, van den Berkhof, Puin- broek, de Graauw, Kokelaar, van Oor schot, Oortgysen. Contjrolecommissiede h.h. W. A. Muller en Joh. Bakker. Propagandacommissiede h.h. Buiskool, C. de Boer Jr., Nijpela en Jaring. Commissie voor de Ver- makel ij kheden de h.h. van der Lee, Joh. Bakker, Kokelaar,de Graauw, Letschert, Kemp, v. d. Lans en Bes seling. Deze commissies stellen zich in verbinding mot den secretaris van Helder's Belang, den heer Kroeb. Men zal nog trachten medewerking te krygen van een marine-vereeniging, van den Directeur van 's Rykswerf, van de Ontspanningscommissie voor militairen, etc. Da commissiés kun nen zich verschillende andere heeren assumeeren. 0?er 14 dagen zullen de verschillende commissies te zamen komen om een definitief programma op te stellen. Na nog verschillende vragen en inlichtingen en discussies gaat de vergadering te half elf uiteen. BINNENLAND. Lichting 1910 en 1812. (Officieel). De dienstplichtige korpo raals en manschappen van de militie lichting 1912, behoorende tot de pantserfortartillerie en de torpedisten, zullen op 17 Augustus a.s. met on bepaald (klein) verlof worden ge zonden. Het laat zich aanzien, dat de dienst plichtige korporaals en manschappen der lichting 1910 van de bereden korpsen einde September a.s. naar huis zullon kunnen gaan. Hst Brltscha mljnvald. (Officieel). Aangezien van de zijde 7üu de Britsche regeering bericht is ontvangen, dat het leggen van mijnen in het onlangs aangekondigde nieuwe Britsche mfinveld niet kan worden opgeschort en de juiste afbakening van de opengebleven nauwe passage moet wachten tot nauwkeurige astro nomische plaatsbepaling mogelijk is, moot de doorvaart om de Noord voorloopig als uiterst, gevaariyk wor den beschouwd. Een betuiging van leedwezen. (Officioel). Het Ministerie van Bui tenlandsche Zaken deelt ons mede Den 3en Mei j.1. werd de Neder- lacdsche stoomtrawler „Koningin Emma" Sóh. 417 aangehouden door den onder Duitscno prysbemanuiug naar Eenden vareDden Nederlandscben stoomtrawler „Emma"IJM. 177. Van de „Emma" ging een Duitsch matroos als prijsbemaoning op de „Koningin Emma" over, tsn einde het schip naar een Duitsehe haven op te bren gen. Tengevolge van verkeerde na vigatie kwam de „Koningin Emma" echter binnen Naderlandsch gebied en geraakte naby Terschelling aan den grond. Door de binnenkomst binnen het Nederlandsche rechtsgebied werd deze Nederlandsche stoomtrawler vrij, ter- wyi de als prijsbomanning fungee- rende matroos werd geïnterneerd De Regeering heeft bo?endien bij de Duitsehe Regeering geprotesteerd tegen de onrechtmatige wijze waarop hier het prijsrecht was uitgeoefend, aangezien het recht van aanhouding en opbrenging uitsluitend aan oor logsvaartuigen en niet aan esn schip onder prijsbemanning toekomt. In antwoord hierop heeft de Duit sehe Regeering erkend dat de op brenging der „Koningin Emma" on rechtmatig v/as geschied. Zy heeft over deze fout van hare zeestrijd- krachten haar oprecht leedwezen betuigd en zich bereid verklaard de ten gevolge der aanhouding en de stranding der „Koningin Emma"-ge- leden schade te vergoeden. Da Duit sch6 Regeering heeft daarbij de ver zekering gegeven, dat alle noodige maatregelen zflü genomen teneinde een herhaling van zoodanig voorval te voorkomen. Da aanval op hst Duitsehe convooi. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van der Voort van Zpp, heeft de volgende schriftelijke vragen tot den Minister Yan Marine gericht: 1. Was het den marine-autoriteiten bekend, dat in den nacht van 15 op 16 Juli j.1. een convooi Duitsehe sche pen een der Hollandsche havens zou den verlaten om koers te zetten naar het Noorden? Zoo ja, zyn er dan maatregelen genomen, ten einde deze schepen te vrywaren tegen eventu eel e aanvallen in onze territoriale wateren 2. Indien die maatregelen uitge bleven zyn, was dit te wyten aan gebrek aan materieel? Zoo ja, is de Minister voornemens ten spoedigste over te gaan tot het in dienststellen van meer hulpvaartuigen, opdat een voldoend toezicht op onze kust ver zekerd zy 3. Waren er by den aanval van een Engelsche onderzeeboot op twee schepen, 27 Juli j.1. by deTexelsche kust, booten buitengaats, ten einde in onze wateren toezicht te houden, of moest ook hier, toen gevaar voor schending der neutraliteit dreigde, wordèn gewacht op de komst van torpedobooten uit do haven van Nieuw ediep? Slachtoffers van hun plicht. In de ruim 4 weken dat het stoom- visscherybedrijf te IJmuiden, sedert de jongste stagnatie, is hervat, zyn 3 stoomtrawlers met 83 opvarenden, zonder taal of teeken weggebleven en zyn by de ramp van een vierden trawler 7 menschen omgekomen. In vier weken dus 40 menschen om gekomen Da gestrande „Courier". Het is de firma Zurmuhlen niet gelukt het Noorsehe stoomschip „Cou rier" vlot te brengen. Beide sleep booten, welke eenige dagen bezig zijn geweest, zfin Maandag te Ter schelling teruggekeerd en hebben een groot aantal machinedeelen mee genomen, wolko aan den strand vonder z|jn afgegeven. Het biykt meer en meer, dat de „Courier" met moedwil cp de Noordergronden is gezet, om als baken te dienen voor de Duitsehe handelsschepen, welke van en naar Rotterdam gaan. Het stoomschip „Courier", dat water maakt, zou door de marine met dynamiet worden opgeruimd. Gemeenteraadsverkiezing te Batavia. Uit Batavia wordt d.d. 1 Aug. aan de „Tel." geseind: De vereeniging Insulinde en do sociaaldemocraten hebben te zamen met zeer groote meerderheid hun acht candidaten voor de acht zetels in den gemeenteraad verkozen ge kregen. Da liberalen on kerkelyke partjjen zyn hopeloos geslagenr Stop gezet. Ter besparing van steenkolen zullen de fabrieken der Vereenigde Ko- ninkiyke Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen te Wormer, Apel doorn, Velsen en Renkum, werkende in totaal met ongeveer 1700 raan, aanvankelyk één dag per week wor den stopgezet. Een belangrijke vinding? De „Limb. Koerier" maakt gewag van een vinding van den heer Emile Römer, secretaris van het Burg. Armbestuur te Maastricht, bestaande uit speciale comforen, waarop zou kunnen worden gebraden, gebakken en gekookt, ja zelfs strykyzers ver hit zouden kunnen worden. De „Limb. Koerier" stelde zich in verbinding met den heer Römer, die het procédé en de werking ervan ten zijnen huize liet zien. Het blad geeft dan de volgende beschrijvingen „Het doosje of busje, dat hy ons vertoonde, is een van de toestellen, waarmede hij sedert geruimeu tyd proefnemingen had gedaan. Het ziet er uit als een cylinderhoed zonder luif of als een emmertje, waarin vyf kilo appelsiroop verkocht wordt; heeft ter zyde een metalen buisje van ongeveer tien centimeter lengte en aan den bovenkant van het doosje is een opening van eenige centimeters. Op een weegschaal geplaatst," wees aet ten gebruik gereed een gewicht aan van ruim 1760 gram. „De heer Römer plaatste den cylin- der op een steen in deupen lucht en bracht vuur aau de vooropening dsr buis door middel van een lucifer. „Aan de bovonopening van den cylinder vei toonden zich toen lichte rookwolkjes, die na eenige oogenblik- ken in een groote vlam overgingen. Boven de vlam-opening plaatste de heer Römer vervolgens een roostertje van een. gewoon gascomfoor, zette er een ketel met koud water op en na een zevental minuten kookte het water. In een daarna erop geplaatste kookepan liet hy mede in onze tegen woordigheid spiegeleieren bakken, welke operatie in oen minimum van tyd was afgeloopen. „Omtrent de samenstelling van de brandstof, wenschte de heer Römer, met het oog op het patent, niets uit te laten, doch hij gaf ons de stellige verzekering, dat één lading van het comfoor slechts eenige centen kosstte drie uren lang is het gebruik' ervan verzekerd 1 Reeds zyn meer geperfectioneerde comforen vervaardigd, terwyl men ook bezig is met de vervaardiging van kachels waarby deze vinding wordt toegepast. Wy hebben, zegt de „Limb. Kr." ten slotte, de overtuiging gekregen, dat hier iets is gevonden, hetweik niet alleen uitkomst zal brengen in den heerscbenden kolen- en gasuood by zonder ten behoeve van dearmsten onder onze medemenschen, doch ook voor de kleinindustrie hoogst nuttige toepassing zal kunnen vindeD. Menschllevend hulpbetoon. By Kon. besluit van 31 Juli is als blyk van goedkeuring en tevreden heid de bronzen eerepenning voor menachlievend hulpbetoon en een loffeiyk getuigschrift toegekend aan A. Kortlandt, luitenant ter zee der 2de klasse, wegens de door hem met levensgevaar verrichte .redding van van een drenkeling op de Zuidwestkust van Siberoet, op 18 November 1916. Zware regons. Uit Amersfoort wordt gemeld dat daar vanaf Dinsdagavond lO^Hiur tot gistermiddag 12 uur voortdurend een geweldig zware regen is gevallen, welke groote gedeelten van de stad en van de omstreken onder water heeft gezet. In de stad zijn vele huizen onder geloopen en verschil lende straten staan blank. In den omtrek staan de wegen onder water. Op verschillende punten ia het verkeer gestremd. Ook het spoorwegverkeer is gedeeltelyk ge stremd. De verbinding Amersfoort- Kesteren was geheel verbroken door dat de spooriyn tusschen Amersfoort en Woudenberg werd overstroomd; de verbinding tusschen Amersfoort en Utrecht kon nog slechts onderhouden worden over enkel spoor, door over- stroomiDg van de spoorbaan by den kruisiögstraatweg naar Soesterberg. Het .baanvak Amersfoort Kesteren was spoedig weer berijdbaar. De militairen, gekampeerd in de barakken op de Vlasakkers, hebben het gisternacht uiterst kwaad gehad door den zwaren regenval. Vele barakken waren ondergeloopen. Da plunderlngan van bagln Juli. De Vacantiekamer van de Amater- damsche Rechtbank deed Dinsdag uitspraak tegen drie mannen, die in de eerste dagen van Juli mede hadden gedaan aan de toen allerwege ge pleegde plunderen. Een van hen had in den nacht van 3 op 4 Juli uit een winkel in de Pontanusstraat een kist met thee geroofd, en de beide anderen hadden zich eveneens aan thee ver grepen. 't Was alles gebeurd te mid den van de algemeene opwinding, waarin een geheele b6nde den winkel in de PontanusBtraat had bestormd en leeggeroofd. De ambtenaar van het O.M. wees by de behandeling van de zaken op het ernstige van de gepleegde feiten. Rustige burgers dienen hun verstand te bewaren, als een opgeruide menigte zich te buiten gaat. Kunnen zy dit niet, dan moeten zy zeiven de gevol gen maar dragen. In het belaDg van de algemeene veiligheid en vooral met het oog op den komenden winter, achtte de ambtenaar strenge straffen gerechtvaardigd, en hy eischte dan ook drie maanden gevangenisstraf. De verdedigers beriepen zich op de algemeene opwinding, waarvan de beklaagen onder den indruk waren gekomen. De rechtbank, uitspraak doende, veroordeelde twee beklaagden tot drie maanden,, met aftrek van preven tieve hechtenis, en sprak den derden beklaagde vry. Medaillts geitolsn. De Vacantiekamer van de Amster- damsche Rechtbank veroordeelde twee Duitsehe deserteurs, dlfe terecht had den gestaan wegens diefstal van pryzen voor "een kegelconcours uit een perceel aan de PrinB Hendrik kade, ieder tot een jaar gevangenis straf, met aftrek van preventieve hechtenis. Ean drama. Men meldt uit Harlingen Twee zoons van den heer G. van Drimmelen, eigenaar der werf „Wel gelegen", waren met een logé uit Rotterdam, op zee aan het zeilen. Ten westen van den Pollendam ge raakte het ranke vaartuigje vol water. De oudste zoon van den heer Yan D. sprong daarop over boord om het bootje te verlichten. Na meer dan een uur gezwommen te hebben werd hy opgepikt door den Terachellinger Schipper Pais. Met diens botter werd nu dadeiyk gezocht naar de drijven de boot, doch niet gevonden. Nadat het schip hier aankwam verlieten andere vaartuigen de haven om de jongens te zoeken. De ledige boot werd gevonden. Beide knapen z|jn allerwaarschyniykst omgekomen. Ean kleins dronkaard. In een onzer kleine provincie stadjes zag de politie zich verplicht een man tydelijk op te sluiten, wegens overtreding der Drankwet. Doch hoe? De veldwachter nam den overtreder eenvoudig onder den arm tot groot vermaak (I) van het publiek. Da op gebrachte was een 'dwerg, die vroeger bij Carré „werkte". TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 31 Juli. Nadat de Voorzitter en de Minister van Landbouw het overleden lid Oosterbaan hebben her dacht en hem eenige woorden heb ben gewyd, en na do installatie van het nieuw gekozen lid voor Zutpen. den heer mr. J. van Gilse, komt in behandeling het ontwerp boschwet. Het ontwerp wordt door verschillende leden bestreden, doch tenslotte z.h.s. aangenomen. Nadat nog de motie van den Tempel met 34 tegen 22 stemmen wordt, aangenomea, en den chef-stenograaf, den heer Kernkamp, die meer dan 50 jaar werkzaam is geweest en thans heengaat, eenige hartelijke af scheidswoord worden gebracht, gaat de Kamer tot nadere byeenroeping uiteen. Paplgran tchoanan. Volgens de „Rheinische Weslpha lische Zeitung" maakt .men ln Duitschland tegenwoordig papieren schoenen. De eerste fabriek is in den Elzas opgericht en tal van meisjes en vrouwen hebben er werk gevon den. Ook in andere streken zal deze nieuwe industrie worden gevestigd. Het papier wordt goed geprepareerd, samengeperst en waterdicht gemaakt en in zeer -korten tyd is uit' het oude afval een sieiiyk schoentje ge maakt, dat, naar het heet, voldoet aan alle eischen, die men aan een paar goede schoenen kan stellen. De papieren schoenen houden de vosten warm en zfin zeer goed voor dage ïyksch gebruik. Het blad verwacht nog aanmerkelyke verbeteringen in de technische voorbereiding. De pa pieren schoenen zyn goedkoop, kun nen vlug worden gemaakt en hebben bovendien nog dit voordeel, dat ieder na eenige oefening zyn eigen schoen lapper kan zyn. Uit het Politle-Rapport. Door eene winkelierster in de Spoor straat is kennis gegeven, dat er Dinsdag 24 Juli j.1. een man in haar winkel kwam, die iets kocht en te- gelykertyd vroeg om een paar hem toebehoorende zakjes met inhoud ttjdelyk in bewaring te mogen geven, omdat hy een kosthuis moest zoeken en dat bedoelde man, die haar, aan- geefstor, onbekend was, tot nu toe niet ia teruggekomen, terwyl de zak jes by nazien mannen- en vrouwen- onderkleederen bleken te bevatten, alsook thee- hand- en vaatdoeken, kussensloopen, 1 paar klompen, 1 dwfil, 1 boenttör, 1 drooglyn en 1 mes, Vermoedelijk is een en ander van' diefstal afkomstig, waarom een on derzoek wordt ingesteld. In den avond van Dinsdag 81 Juli j.1. z\jn door de politie albier aange houden drie grondwerkers, die onder den invloe^ van sterken drank ver keerden en by verschillende inwoners nat waschgoed als overhemden, onderbroeken, hemden en kousen verkochten. Na ter ontnuchtering in bewaring gesteld te zyn, verklaarden ay den volgenden dag dat zy zonder vaste woonplaats waren en werk zochten en dat zy bedoelde goederen in den nacht van Maandag 80 op Dinsdag 31 Juli j.1. van erven van boeren onder de gemeente Anna Pau- lowna hadden ontvreemd om ze al hier te verkoopen en de opbrengst aan sterken drank te besteden. Zy z(jn op heden, 2 Augustus, met de in beslaggenomen goederen naar Anna Paulowna overgebracht ter beschikking van den heer Burge meester dier gemeente. Het is by het onderzoek niet kun nen blijken dat z(j zich ook aan dief stal van de eerstvermelde goederen hebben BChuldig gemaakt, Londen. Wy maken vorderingen op den weg Zillebeke-Zand voorde. Vruchteloos poogden de Duitschers ons van de belangrykste punten te verdryven. Wy waren genoodzaakt, vooruitgeschoven troepen uit St. Julien terug te trekken. By de spoorlijn Yperen-Rousselaere gelukte het den Duitschers onze vooruitge schoven stellingen binnen te dringen* Gisteren hebben wy 6000 gevangenen gemaakt. 1

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2