HELDERSCHECOURANT No. 4815 DINSDAG 14 AUGUSTUS 1917 45e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad is opgenomen: t. Lezing over „Voederschaarschts In de komende tijden", gehouden te Texel. 2. Feuilleton, enz. De legerberichten van 10, 11 en 12 Augustus. Van het W e s t e 1 y k front. In Vlaanderen zetten de geallieer den hunne aanvallen met onvermin derde kracht voort. Volgens het Duitache legerbericht van den Hen Augustus, vielen de Engelschen met verscheidene divisies, tusschen Fresze en Hollebeke, over een front van 8 K M. de Duitache stellingen aan. Dsze aanval had echter geen succes. Wel gelukte het den Engelschen aanvankelijk eenig voordeel te behalen, doch door een 9nellen tegenaanval werden zij weder teruggeworpen. Bij Westhoek echter slechts na een verbitterden strijd. 's Nachts nam de artillerieactie toe verkenningsaanvallen werden afge slagen. Ook bet bericht van den 12den Aug. maakt meldiDg van aanvallen der geallieerden. Zondagmorgen stonden de Duitache stellingen een uur lang onder trommelvuur, waarna sterke vijandelijke afdeelingen op verschillende punten van' het front tot den aanval overgingen. Zij werden evenwel overal teruggeslagen. Ten Noorden van Hollebeke lieten de Eogelschen verscheidene regimen ten tot den aanval oprukken. Ook hier hadden sli geen succes en moes ten onder zwaro verliezen terug trekken. Van het kanaal van La Basséa tot op den Zuidelijken oever van de Scarpe en ten Noord-Westen vanSt. Quentin nam deartillerie bedrijvigheid van tijd tot tyd toe. Verder melden de Duitsche borich- ten dat de Pranscben ten N. van St. Quentin een klein gedeelte der door hen verloren loopgraven hernamen. Ia Westelijk Champagne namen Duitsche afdeelingen eenige Pransche loopgraven aan den Mont Haut. Bij Cerny en Laonnois mislukten Zaterdagavond twee aauvallen der Franschen. Een aanval bij deD Mont Cornilet werd eveneens afgeslagen. Volgens de Engelsche berichten ondernemen de Duitschers in Viaan deren gedurig tegenaanvallen. Een correspondent bij het Ehgelsche leger in Vlaanderen meldde d.d. II Aug. dat hardnekkige gevechten den ge heelen Zaterdagmorgen voortduurden. Bij de ontwikkelingen van de krijgs verrichtingen tegen da Duitsche stel lingeu tusschen Frezenberg en zuid oostelijk Westhoek deden de Duit schers verschillende vruchtelooze te genaanvallen. Er werden meer dan 200 krijgsgevangenen aangebracht en waarschijnlijk zullen er meer volgen. De vijand biedt nog krachtigen tegenstand op de zuidelijke sectie van het aangevallen front. Verder naar het Noorden zijn Fransche patroeljes voorwaarts gedrongen, zij vonden verscheidene hoeven ontruimd, met het gevolg dat de voorposten-linie nu vast in het gebied van het over stroomde land ten Noordoosten van Bixschoote is uitgezet. Naar het officieele Eogelsche bericht van 11 Aug. aangeeft werden Vrijdag avond hevige gevechten geleverd om het bszit van het terrein dat door de Engelschen ten O. van Yperen was vermeesterd. Zesmaal achtereen drongen de Duitschers vooruit, doch steeds werden zij teruggedreven. De Engelschen wonnen bovendien terrein bij den weg Yperen—Meenen. Volgens het bericht van Zondag evenwel ondernamen de Duitschers des morgens opnieuw een aanval op de nieuwe Eogelsche stellingen ten Noorden van den weg Yperen—Mee nen. Na hevigen strijd drongen zij de linie in het Glenorsewoud een weinig, terug. In de buurt van den spoorweg Yperen—Staden wonnen de Engel schen terrein op den rechteroever van de Steenbeek. Zij maakten in den loop van den dag 124 gevangenen. Ondanks de inspanning van vij andelijke vliegtuigeskaders werd er door de Engelschen met succes veel verkenningswerk voor de artillerie verricht. In den loop van den dag en 's nachts werden 6% ton bommen op vijan delijke vliegkampen, munitie-depóts en punten van militaire beteekenis geworpen. De gevechten waren den geheelen dag zeer hevig. De Engelschen ont moetten groote vijandelijke formaties. Tien Duitsche machines werden neer geschoten. Vijf werden buiten bereik tot dalen gedwongen. Een andere Duitsche machine werd door artillerie vuur neergehaald. Twaalf Engelsche machines worden vermist. Naar het Pransche communiqué van 12 Aug. meldt, maakten de Franschen ten N. van St. Quentin, aanmerkelijke vorderingen, waarbij het grootste deel der verloren loop graven werd hernomen. Ten Z. van de Ailles vermeesterden zü een be langrijke vijandelijke loopgraaf. Tegen aanvallen der Duitschers werden af geslagen. Op de Noordelijke helling van den Cornilet deden de Duitschers krach tige aanvallen, die grootendeels door de Pranschen werden gekeerd. De vijand leed hierbij zware verliezen. Op één punt van het aangevallen front kregen de Duitschers vasten voet in de Fransche loopgraven, doch krachtige tegenaanvallen herstelden den ouden tosstand bijna geheel. Ten Z. van de Ailles trachtten de Duitschers de verloren loopgraven te hernemen. Tweemaal ondernamen zij krachtige aanvallen, die echter beide keeren gefnuikt werden. De Franschen maakten nog eenige vorderingen. Twee aanvallen der Duitschers bij den Mont Haut, alsmede oen onver- wachten aanval ten Westen van Avocourt, werden afgeslagen. Van het O o s t e 1 il k front. De tegenstand van Roemeniërs en Russen neemt hand over hand too. Wel worden zij hier en daar nog steeds teruggedrongen, doch op an dere punten van het front ondernemen zü krachtige tegenaanvallen. Volgens het Duitsche legerbericht van 11 Aug. werden de Russen in het grensgebergte van Moldavië, na hardnekkige gevechten bü de dalen van Slanitz en Oituz, naar het O. teruggeworpen. Ook aan de monding van de Cleja moest de vijand eenige hoogten ontruimen. Door het gebruiken van een sterke strüdmacht, die tot zeven maal toe op de door de Duitschers veroverde Susita-stelliDg een bestorming onder nam, poogden de Russen on Roeme- niörs in verbitterde aanvallen het verloren terrein terug te veroveren. Elke aanval brak voor het front der Duitsche troepen. De dag kostte den vjjaDd ongewoon zware offers aan dooden en gewonden. In de richting van het dal van den Trotus en benoorden Foscani, alsmede in het dal van de Solka en Moldawa werden vorderingen gemaakt, na den taaien tegenstand der Duitschers te h8bben overwonnen. Verscheidene hoogtestellingen aan beide züden van het Oitusdal werden genomen. Volgens het legerbericht van den 12en Aug. namen de centralen ten Z. van het Trotusda! de domineerende hoogtestellingen en bet dorp Grozesoï. Herhaaldelijk trachtten de Russen door het doen van krachtige tegen aanvallen den opmarseh der centralen ten Z. van het Oitusdal tegen te houden. Deze pogingen hadden geen succes. De gevechten ten Noorden van Foscani duren voort. Tusschen de Sereth cn den spoorweg naar Adjudul deden de Russen en Roemeniörs ook Zaterdag met sterke troepenmachten aanvallen op de Duitsche linies. Geen duimbreed grond ging verloren. Ten Westen van den spoorweg werd de vijand door een krachtigen aanval van de Duitsche troepen naar hst Noorden en Noordwesten terugge drongen. Hü leed bü vergeefsche aanvallen zeer zware verliezen. Sedert den 5en Augustus zün op dit strüdtooneel door de Duitschers meer dan 130 officieren en over de 6650 manschappen gevangen geno men. Verder worden 18 kanonnen en 61 machinegeweren buitgemaakt. Het Russische communiqué maakt melding van aanvallen der Duitschers in de dalen van de Sereth en de Sontsjova, die echter alle afgeslagen werden. In de streek van Dobra moesten de Russen eenigszins terugtrêkken. Ten Z. W. van Okna hadden hevi ge gevechten plaats. Deze leidden er toe, dat de Russen op het einde van den dag ongeveer 5 werts in ooste- lüke richting moesten terugtrekken. Tegen den avond trokken zij tot achter de Souchitsa terug. Later on dernamen de RusBen tegenaanvallen, waarbü zü op verschillende plaatsen weder naar den Zuidelijken oever van de rivier overstaken. Ten Z. van de Proeth vielen de centralen na artillerie voorbereiding de Russische stellingen aan. Met zwqre verliezen werden zy terugge dreven. Bovendien verloren zü 200 man aan gevangenen. Ten Z. van Vanna werden de op Aug. verloren hoogten hernomen. Z.-W. van Okna werd den geheelen dag gestreden. Aan het einde van den dag trokken de Roemeonsche troepen een weinig terug. Op verschillende andere punten van het front werden vüandelüke aan vallen afgeslagen. Van het 11 a 1 i aan sch Oosten- r y k a c h e front. Een bericht uit Rome, d.d. 10 Aug. meldt het afslaan van vyandelyke aanvallen in het Coalbado en ten N. van Santa Catarina. De vijandelüke aanvals colonnes werden zoo goed ala vernietigd. Het overschot, onge veer 20 man, werden gevangen ge nomen. Het communiqué van Zaterdag maakt melding van sterke aanvallen ten Z.O. van Mori. Een vooruitgescho ven Italiaansche post ging hierbü verloren, doch werd later door in middels aangekomen versterkingen hernomen. In verschillende vakken van het front nam de artillerie actie toe. Oorlogsbuit. Tot 26 Juli 1917 werden als oor logabuit naar Duitschland gebracht: 12.156 kanonnen, 4.931.056 projec tielen, 10.640 munitie- en andere voer tuigen, 3216 voorwagens, 1.655.805 geweren, 155,829 pistolen en revol vers, 8352 mitrailleurs, 2298 vlieg tuigen, 186 kabelballons, drie bestuur bare luchtschepen. Bovendien werd een niet nauwkeurig op te geven aantal kanonnen en mitrailleurs da delyk aan het front in gebruik ge.- nomen. Luchtaanval op Engoland. Naar dd. 12 Aug. uit Londen wordt gemeld, verscheen Zondagmiddag omstreeks kwart over vüf een eskader van circa twintig vüandelüke vlieg tuigen op de hoogte van Felixtow. Zy volgden de kust tot Clacton, waar het eskader zich splitste. Het eene gedeelte begaf zich naar Margate, waar bommen werden geworpen. Het andere gedeelte vloog over de kuBt en wierp bommen in destreek van Southend. Berichten over de slachtoffers en schade zyn nog niet ontvangen. En gelsche vliegers achtervolgden den vyand. Luchtaanval op Frankfort. Van Duitsche züde wordt dd. 11 Aug. gemeld, dat des morgens in de vroegte een vijandelijk vliegtuig bo ven Frankfort a/d. Mam verscheen. Er werd slechts éóa bom geworpen, die in de binnenstad op straat voor B8U groot militair hospitaal ontplofte. Daar de bom geworpen werd toen het nog zeer stil waa het was u.1. half zeven is er niemand gedood. Slechts eenige verpleegden uit het lazaret en een oppasser zün licht gewond. De duikboot- en mljnoorlog. Volgens het officieele Duitsche be richt werd iD den Atlantischen Oceaan en de Noordzee weder 48.000 br. tons aan scheepsruimte vernietigd. De conferentie te Stockholm.. Volgens ecu telegram van de Aasoc. Proas" uit Washington, dd. 11 Aug., zal de regeering paspoorten voor de Stockholmer conferentie weigeren, De ambtenaren van het departement van buiteulandsche zaken verklaren, dat deelneming aan zulk een confe rentie thans ontüdig is. Uit Parüs wordt gemeld, dat de Elzassera en Lotharingers, die tot de socialistische partij behooren, aan Branting een verklaring hebben richt, waarin zü, zich beschouwende als lasthebbers van hun landgenooten en met hernieuwing van den eed van de loden van het Rijnverbond in 1750 en het piecbtig protest van Bordeaux van 1871, zich nadrukkelijk tegen alle vredesonderhandelingen verklaren, dio van een volksstemming in Elzas-Lotharingen de hereeniging van Elzas Lotharingen met Frankrijk afhankelijk maken. Het herstel van Elzas-Lotharingen in het Fransche vaderland is integendeel een van de noodzakeffike en voorafgaande voor waarden voor eiken vrede. Wat dit recht betreft, kunnen wij, zeggen zij, geen schipperen gedoogen. Uit Rusland. De oorlogscorrespondent; van de „Bjesrjawja Vjedomosti" geeft bij zonderheden over de krachtige maat regelen van generaal Komiloff, die alle volmacht heeft gekregen ter roorganiseering van het leger. De alle hoogere commando's toegevoegde politieke commissies van controle zijn opgeheven. De onbeperkte com mando bevoogdheid der bevelhebbers hersteld. Den soldatencommissiea is belet invloed te oefenen op de be sluiten der bevelhebbers. Op het oogenblik werken ongeveer 800 poli tiek betrouwbare en door Kerenski zelf gekozen leden der arbeiders- on soldatenraden aan het fcont om de manschappen te bewerken. Reactionaire stroomlngan. Volgens een bericht uit Stockholm aan de „N.Rott.Ct." is op den 3e Aug. een particulire zitting van de Doema bijeongeroepeu door Rodzianko. Poerisjkewilsj en Maslenikof (die sedert het uitbreken van de revolutie zoek waren), alsmede, maar in zach teren vorm, Miljoekof spoorden de regeering aan den Raad van Afge vaardigden van Arbeiders en Soldaten te negeeren, geheel op d8 Dooma te steunen en de troonsbestijging van Michael, den broeder van den Tzaar (die indertyd tot. regent, is uitgeroepen) te bevorderen.. Daags te voren had oen vergadering van Petersburgsche officieren denzelf den eisch geformuleerd. Het proces tegen generaal Rennenkampf. De „Temps" verneemt uit Petro- grad, dat. aldaar het proces-Rennen- kampf wordt gevoerd voor een buiten gewone Staat,scommisie. Generaal Roessky heeft een voor beklaagde verpletterende verklaring afgelegd. Hij zeide, dat generaal Rennenkampf volstrekt onbekwaam was. Onder zün troepen heerscbt chaotische verwarriDg. Voortdurend gelastte hü troepenverplaatsingen, zonder eenige reden. Bü de nadering van den vfjand viuchtten zijn troepen, onder den invloed van zün onzinnige bevelen. Tegen Hindenburg toonde hij zich volstrekt niet opgewassen. Zijn rapporten aan het opperbevel en den Tsaar waren geheel ODjuiat. Het was bekend, zeide generaal Roessky, dat bü geld aannam van de militaire leveranciers. De Engelsche arbeiders en de Conferentie te Stockholm. Naar „liet Volk" mededeelde, heb ben de Engelsche arbeiders besloten, aan de beraadslagingen te Stockholm deel te nemen. Deze beslissing van het Congres der Engelsche arbeiderspartij, en vooral de meerderhoid waarmede dat besluit genomen is, kan worden beschouwd als een ernstige waarschuwing voor de Engelsche regeering, om de vredesquaestie "niet op haren en snaren te zetten. De Engelsche werk liedenpartij is den oorlog reeds lang moede, en wil vrede. En dat is op zeer overtuigende wijze gezegd en bij de stemming gebleken. Er heerschle reeds geruimen tyd ontevredenheid onder de Engelsche arbeiders. Maar wat erger is, regeering bleek over de meeningen en opvattingen in arbeiderskringen een volkomen onjuiste voorstelling te hebbende arbeidersleiders in regeering, Roberts, Barnes, O'Grady, hebben de voeling met de massa's totaal verloren. Hoe hard de gele pers, de bladen van de Noithcliffe-combinatie, ook aandringen op het voortzetten vau den stryd de Engelsche werk lieden wenschen den vrede en" willen dien mogelük maken, door deelneming aan de besprekingen van de confe rentie te Stockholm. Dit ia een zoo belangrük resultaat van de gehouden besprekingen, dat de resultaten van de conferentie te Ingezonden mededaeling. „Belssldheid it voor boo ui, «st ichoonheid is voor ssa vrouwzi isnl didolgk voor ham in". Marden. DANSINSTITUUT, Dljkstraat 37. Stockholm in een geheel ander dag licht komen te staan. En een be richtgever te Stockholm sprak dan ook nu van een „hoopvolle toskomst." Wijl niet alleen de Eogelsche, maar ook de Fransche en Italiaansche groepen, naast de Duitsche en Oosten- ryksche, Bulgaarsche en Russische zullen vertegenwoordigd zün, en er dus alle kans is, dat de besprekingen zullen leiden tot een verstandhouding, tot een overeenstemming. Nu is het resultaat van de bespre kingen weliswaar alleen bindend voor de sociaal-democratische partijen in de oorlogvoerende landen niet voor do betrokken rogeeringen. Maar is bet te veronderstellen, dat de regeeringen op den duur tegen een overeenstemming kunhen zijn, die door een groote groep in eik land is aanvaard, en waarvoor deze van zelf sprekend propaganda zal maken Geen regeering kan op den duur tegen de overtuiging van een steeds toenemende groep barer onderdanen handelen. Vooral niet de Eogelsche regeering, die strijd voert voor het democratische beginsel en wier vroegere leider, de oudminister As quith, nog slechts enkele dagen geleden zeide „Het kan niet te duidelijk gezegd worden, dat dit de zaak is niet van de regeeriDgen, maar van het volk, of slechts in zooverre van de regeering als deze er aanspraak op kan maken, de officieele woordvoerster van het volk te zyn. Zoodra de democratieën der wereld dit zullen inzien, zal een eervolle, duurzame vrede binnen af- zienbaren tyd verwacht mogen worden." Naar aanleiding van do beslissing der arbeiderspartijen beeft de Engelsche minister van arbeid, Henderson, aan Lloyd George zü'n ontslag aangeboden, en ia dit aanvaard. Tusschen beide ministers is eene briefwisseling gevoerd, waar aan wü het volgende ontleenen Henderson richtleden llen Augus tus een achryven aan Lloyd George, waarin hü ontslag vroeg en o. m. verklaardeIk deel uw wensch, den oorlog tot een succesvol einde voort te zetten. Lloyd George antwoordde, dat de koning het ontslag had aanvaard, en vervolgde Mijn collega's en ik hebben met voldoening de verzekering gekregen van uw onveranderden wensch om te helpen den oorlog tot een zege vierend einde voort te zetten. Er zijn echter zekere feiten, waar van het noodzakelijk is het publiek in kennis te stellen, opdat het zich een juist oordeel kan vormen van de gebeurtenissen, die tot dit betreuren» waardig slot bobben geleid. Het eerste is, dat uw collega's vol komen verrast waren door de houding, welke gü gistermiddag op de con ferentie der Labuur Party aangeno men hebt. Gü weet dat zü onder ae bestaande omstandigheden eenstem mig g9kant waren tegen de confe rentie te Stockholm en gij hadt u eenige dagen geleden bereid verklaard uw instemming te betuigen met een mededeeling van die strekking. Henderson had uitdrukkelijk toe gegeven, dat het standpunt om de conferentie by te wonen, onjuist waa. Derhalve was het met niet geringe verbazing, aldus Lloyd George, dat ik uw schrijven ontving,wsariD gü mede deeldet, dat gü na zeer nauwgezette Oïerweging tot het besluit gekomen waart, dat gü geen anderen weg kondet, volgen dan te volharden bij den raad, dien gy den dag na uw terugkeer uit Rusland gegeven hadt. Van deze conclusie hadt gy zeer zeker het kabinet op de hoogte behooren te stelleD, alvorons gij u naar de conferentie begaaft. Toen gü op die conferentie spraakt, waart gy niet alleen lid van de Labour Party, doch ook lid van het kabinet, verantwoor- delük voor de leiding van den oorlog. Het tweede punt is het volgende: Gistermorgen ontvingen wij een zeer belangrijke mededeeling van de Russische regeeriog, waarin ons werd aangezegd, dat deRassischeregeeriDg, hoewel zij het niet mogelük achtte de Russische gedelegeerden te b3 letten aan de conferentie te Stock holm deel te nemen, de geheale z-aak als een party-aangelegenheid be schouwde en vau meening was, dat eventueele besluiten de vrijheid van handelen der rogeering niet konden belemmeren. Verder bevatte de brief, welke deze mededeeling vergezelde, deze woorden Ik haasi mij, deze mededeel ing aan u voor te leggen, daar ik vrees, dat tot dusver de indruk heerscht, dat, volgens de bewoordingen van een der Londensche bladen, Rusland vurig naar d.e conferentie te Stockholm verlangt en dat dit argument gebruikt werd om da Britsche publieke opinie te beïnvloeden, ten gunste van deel neming der Labour- en socialisten partüen in Engeland aan de con ferentie. Onmiddellijk na ontvangst van deze mededeeling zond ik haar aan u door met verzoek, dat gü er op de con ferentie gewag van zoudt maken. Gy hebt nagelaten dit te doen. Het maken van eenige toespelingen op de ver anderde houding is onvoldoende en geeft een verkeerden indruk op een gehoor, meent Lloyd George. Onder deze omstandigheden schijnt uw handelwijze niet billijk, nóch tegenover de regeering, noch tegen over de gedelegeerden, tot wie g" richtet. Zij werden onkundig gehóu den van het voornaamste feit,-hetgeen noodzakelijker wüs van invloed moet zyn geweest op hun oordeel. In zün antwoord aan Lloyd George zegt Henderson, dat hü niet hoopt, dat zün houding en de conferentie aanleiding zal geven tot strijd of on- eenigbeid. Hij verzoekt slechts het publiek zijn meening op teschortëo, totdat het de feiten kent. Wanneer ten aanzien van zijn positie een ver klaring moet afgelegd worden, dan zal dit te jui3ter plaatse, n.1. In het Lagerhuis, geschieden, en zelfs dan zal zyn handel wya, slechts in zoo verre beïnvloed worden ais zy verband houdt met de belangen van het volk bü het zegevierend voortzetten van den oorlog. Treedt Poincaré af? Volgens een bericht in het „Ber- ner Tageblatt", heeft de president der Fransche republiek, Poincaré, den minister-president Ribot meege deeld, dat hij van plan is af te treden. Ribot heeft, na beraadslaging met de miDisters, den president der re publiek verzocht d6 aangelegenheid tot het opnieuw byeenkomen van de Kamer te laten rusten. Naar aanleiding van dit bericht verneemt het persbureau Vas Dias uit Londen, dat aldaar omtrent, bet voornemen van president Poincaré niets bekend is. Op de tram doodgeslagen. Het „Tageblatt" meldt, dat op een tramwagen van lü'n I, in de nabü- heid van de „Halle'sche Tor" te Ber lijn een man plaats wilde nemen, toen de wagen reeds vol was. De conductrice verzocht hem, aan de eerste halte den wagen te verlaten, en toen de man weigerde, riep zy den wagenbestuurder t,e hulp. Deze wilde tien reiziger, die bleef weigeren den wagen te verlaten, met geweld er af zetten, doch kreeg van den reiziger een paar zoo krachtige op stoppers, dat hij van den wagen viel en dood bleef liggen. De dader slaagde erin, van de duisternis gebruikmakend, te ont vluchten. PLAATSELIJK NIEUWS De Koninklijke Marine Jacht club zal op Vrijdag 7 en Zaterdag 8 September een zeil- en roeiwedstrijd houden op de reede van Texel. Te Amsterdam slaagde voor hel; examen Hoofdacte de heer J. Bierbrauer, alhier. Aankoop grond. De gemeente is in de gelegenheid hot perceel, kad. sectie E 4039, groot ongeveer 0.99.90 H.A., gelegen achter de Kerkgracht nabij het kantouge recht gebouw, te koopen voor f 1.50 deu M2. Het komt, B. en W. wenschelijk voor, tot dezen aankoop over te gaan, daar de gemeente daardoor in het bezit komt van een goed gelegen perceel bouwterrein. De gevraagde prys komt B. en W. aancemelük voor; de prijs die ge vr33gd wordt, is in totaal f 14.985.-, buiten de bükomende kosten. B. en W. stellen voor bedoeld ter rein aantekoopen. Jaarwedden leeraren Burger Avondschool. Bü adres van 9 April 1914 hebben do leeraren der Burger Avondschool zich tot den Raad gewend met bet verzoek, hunne jaarwedden te willen vorhoogen. Bü adres van 16 Maart te voreu hadden zü reeds eene gewüzigde uitvoering verzocht van het voor schrift dezer verordening nopens de belooning van lesuren, gegeven boven het bü do aaastellïng bepaalde getal. De afdoeniDg dezer adressen is aangehouden tijdens den duur der administratieve procedure omtrent do toepassing der verordening, aan bangig gemaakt door-de leeraren, die hunne bevoegdheid, om aan een Burger Avondschool les te geven, ontleenden aan het bezit der hoofd acte of van de acte wiskunde 1. o. Onder dagteekening van 7 Novem ber 1916 hebb8n daarna laatstbedoelde leeraren wederom wijziging der ver ordening gevraagd. Alvorens den Raad bepaalde voor stellen te doen, hebben B. en W. gemeend nogmaals het advies van den Directeur te moeten vragen en ook het gevoelen van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar OnderwÜa en van den betrokken Inspecteur van het M. O. te moeten inwinnen. Over het algemeen kunnen B. en W. zich daarmede vereenigenslechts meenen zij ten aanzien van de gelyk stelling der verschillende leerkrachten nog een stap verder te moeten gaan. Her, komt hen n.1. voor, dat niet slechts voor allen, dio aan de be palingen der Wet op het M. O. hunne bevoegdheid ontleenen om aan een Burger Avondschool les te geven, de jaarwedden gelük behooren te zün, maar dat de mogelijkheid moet worden geopend, dat leeraren, die onderwüs geven in een vak, waar voor eene wettelyke acte van bevoegd heid niet te verkrijgen is, met de overige leeraren worden gelykgesteld. Bovendien is ook de jaarwedde van den Directeur door B. en W. in ontwerp-verordeningopgenomen.Deze jaarwedde werd vastgesteld by Raads besluit van 19 December 1907de vraag, of haar bedrag al dan niet in de juiste verhouding staat tot den gevorderden arbeid, ia thans niet overwogen, maar om formeele rede nen achten B. en W. hare vermelding in de verordoning gewenscht. B. en W. stellen thans voor, bij verordening het salaris van den Directeur op f 1200.—, van de leeraren met bevoegdheid f50.-, de overige f40.— per wekefijksch lesuur vast te stellen. Aanvraag muziektent. Het volgend adres is aan den Raad der gemeente Helder verzonden. Aan den Raad der gemeente Helder. Edelachtbare Heeren. Geven met verschuldigden eerbied te kennen de besturen van de Muziekvereeni- gingen „Helders Harmoniekapel", „Winnubst" en de Arbeiders-Muziek vereeniging „Helder", ten deze do micilie kiezende ten huize van den Voorzitter van eerstgenoemde Ver eeniging, J. Esselman, Jansenatraat No. 8, alhier; dat in 1915 door beide eerstge noemde vereenigingen een adres aan uwen Raad werd gericht, houdende het verzoek om van gemeentewege te voorzien in de noodzakelüke be hoefte van een muziektent; dat bedoeld adres toen is ge3teld in handen van B. en w. om praead- vie8 en er sindsdien niets meer omtrent dit adres is vernomen; dat adressanten meenen, dat een muziektent voor een plaats ala den Helder geen overbodige luxe is en zij het zeer op prys zouden stellen, indien van gemeentewege in die behoefte wordt voorzien, door het bouwen van een zeer eenvoudige muziektent in het Julianapark (bü het station). Redenen waarom adressanten zich tot Uwen Raad wenden, met beleefd verzook ditmaal aan onze bescheiden wensch te willen voldoen. 't Welk doende, enz. Het Bestuur v. „H. Harmoniekapel", J. Esselman, Voorzitter. F. P. J. de la Fonteüne, Secretaris. Het Bestuur der Muziek-Vereeniging „Winnubst", Louis van de Kraan, Voorzitter. J. Th. Wildenberg, Secretaris. Het Bestuur der Arb.-Muziekvereen. „Helder", J. Borkert, Voorzitter. J. Nijhoff, Secretaris. BINNENLAND. De bommen op Zlarikzee. De Engelsche regeering heeft, vol gens de Avondp., f120 000 beschik baar gestold voor vergoeding van do schade, bü het werpen van bommen door een Engelschen vlieger op Zierik- zee veroorzaakt. De schade, opgeno men door een lid van den raad-des kundige en den gemeente bouwmees ter, was op f80.000 geraamd. Mijnen. Gedurende de maand Juli zün op onze kust aangetroffen 88 müoen, nl. 77 Eagelsche, 2 Duitscho en 9 onbekende. In het geheel sedert den oorlog zyn aangetroffen 2194 münen te weteD 1512 Engelsche, 65 Fransche, 271 Duitsche en 346 onbekende. Trawler vermist. Men maakt zich teiJmuiden ernstig ongerust over het lot van den stoom- treiler de Een IJ. 7, schipper C. Zwem mer, welke Dinsdag 31 Juli naar de visscherü is vertrokken en van welk schip of zijn bemanning men Bedert dien tüd niets meer gehoord of gezien heeft. Gasbesparing. In vorband met den maatregel van B. en W. van den Haag om tusschen 4 en 9 uur des namiddags den gas- toevoer af te sluiten, is door vel schillende kantoren en winkelzaken aldaar besloten om die inrich tingen tusschen 12 én l1/® of tusschen 12 en 2 uur te sluiten, ten einde het personeel in de gelegenheid te stellen reeds in dat vervroegd tijdvak het middagmaal te gaan gebruiken. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft besloten tot invoering eener gasrantsoeneering, waarbü het maxi mum verbruik per gasmeter wordt eld in September op 23 kub. meter en voor de wintermaanden op 40 kub. meter, welke rantsoeneering ook gelden zal voor de winkeliers en de exploitanten van koffiehuizen en vergader en schouwburgzalen. De bedrijven werden gesteld op een rant i vau 75% van het normale maandverbruik. Het rantsoen zal kunnen worden overschreden met 10 kub. meter per maand ad 25 ct. en en verder daarboven betaald moeten worden met f 1 per kub. meter. Amsterdam heeft over de maand Juli bijna 1.000.000 M8 gas meer verbruikt dan door de Rfikakolendis- tributie was toegestaan. Deze over- schrü'ding zou in Augustus moeten worden ingehaald. Dientengevolge is voor deze maand in totaal slechts beschikbaar 4,061.199 M8. Over de eerste 10 dagen werd door de gemeentegasfabrieken reeds afg6 leverd 1.795.171 M3., zoodat voor de nog resteerende 21 dagen slechts 2.266,028 M*. beschikbaar is. Om die reden wordt op de grootste zuinigheid aangedrongen. Wie het laatst lacht, lacht het best: dat kunnen wij hier in den Helder thans ondervinden. Kolsnnood. In verschillende gemeenten is men bezig met concentratie van bakkers bedrijven, teneinde aldus tot kolen- besparing te komen. In Arnhem wilde men vooralsnog van concentratie niets weten. Besloten werd de brandstoffen- commissie in overweging te geven aan die bakkerijen, die zich met niet onder de distributie vallende brand stoffen kunnen redden, geen uitdeeling meer te doen geworden en het aan de andore bakkerüen toegedeelde quantum te verhoogeo. Op die wyze zóu 50 bespaard worden. Verder werd een commissie benoemd om maatregelen te overwegen in geval de Rykakolendistributie het rantsoen voor de Arnhemsche bakkers andermaal zou verminderen. In Alkmaar werd een commissie benoemd die, binnen 4 dagen plannen aan de brandstoffencommissie zal moeten voorleggen om tot de door Rykakolendistributie gewenachte 80 40 bezuiniging te komen. Te Bergen zullen direct na het seizoen van de 10 bakkeryen 5 voor dit doel worden stopgezet. In Watergraafsmeer werd tot con centratie der bedrüven beslotenvan de drie bakkerijen werden twee stop gezet, welker omzet gèproduceerd zal worden door d8n bakker, die over de grootste ovencapaciteit beschikt. De vierde bakkerü, in de De Wetbuurt gevestigj, beschikt slechts over een ouderwetschen oven, die met zaagsel, hout enz. gestookt wordt. Deze bak kerü blüft dus op zichzelf aangewezen. Ter besparing van kolen zullen van heden af op verschillende lijnen van de H. IJ. S. M. de reizigerstreinen minder rütuigen en bagagewagens vervoeren, en dus kleiner worden. Er is rekening gehouden met die trajecten en treinen, waar deze nood zakelijke maatregel zonder te groot ODgerief voor het reizend publiek kon worden doorgevoerd. De tramwegmaatschappijen hebben van het R.K.B. aanzegging gekregen van deze maand af tenminste 25 op het kolengebruik te bezuiniger. De Noord—Zd.Holl. Tramweg My. heeft den locaaldienat van Velsen naar Haarlem stopgezet. De aardewerkfabriek „De Sphinx" te Limmel is geheel, die te Maastricht voor de helft stopgezet. De 1200 ar beiders, die hierdoor werkloos worden zullen op wachtgeld worden gesteld. Voor de.glasblazerij heeft men nog voor een week kolen. De kolsnaanvosr uit Duitschland. Het Persbureau Vas Dias meldt, dat van Maandag af wederom een., extra kolentrein loopt van Emmerik naar Amsterdam, voor aanvoer van Duitsche steenkolen. Het oorlogebler. Door den Bond van Nederlandsche Brouwerüen ia Zondagmorgen aan de café-, koffiehuis- en restauranthouders in geheel Nederland een circulaire verstrekt, waarin wordt medegedeeld, dat ten gevolge van gebrek aan grond stoffen hoofdzakelijk steenkool - van 12 Augustus 1917 af met af schaffing van alle bestaande bier soorten, behalve stout, uitsluitend oorlogsbier zal worden verkocht, donker bier tegen f 18 de H.L., licht bier tegen f 28 de H.L., terwül het stout zal worden verkocht en afgeleverd uit sluitend aan de bestaande afnemers van dit artikel en wel in beperkte hoe veelheid tegen f 38 per H.L. Door het gebrek aan kolen kan het bier niet op voldoende lage temperatuur worden g6bracht, zoodat het onmo gelijk ia het lang in de kelders t8 laten lagern, waardoor de kwaliteit van het bier tevens minder wordt. Vcor de houdbaarheid kan dan ook niet worden ingestaan, doch het pu bliek wordt gewaarschuwd, indien het bier niet helder, doch zoogenaamd gesluierd is, hét niet ala bedorven of slecht te beschouwen. De mindere helderheid heeft geen invloed op den smaak. Ia verband met de toegezonden circulaires van den Bond van Neder landsche Brouwerijen aan de bier- slü'ters en tappeis, hebben de directies der onderscheidene bierbrouwerüen bepaald, dat met Ingang van 12 Augustus 1917 alle bestaands kor tingen aan de afnemers komen te vervallen. Voor Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Schiedam zal nader een andere regeling, om tege moet te komen in de groote schade, door deze maatregelen aan tappers en slyters toegebracht, worden ge troffen. Het kwantum van het bier zal voortaan slechts uit 50% bestaan, terwül het ook in bet voornemen ligt, het gedistilleerd te verhoogen en de prijzen te brengen op 9, 12 en 15 cent. Dit zal in een volgende ver gadering van brouwerijen en de per manente commissie der drie afne mersbonden en distillateurs worden besproken. Het gebrek aan steenkolen en mout zün de hoofdoorzaken, dat tot deze maatregelen moest worden overge gaan. Ia de gehouden confeientie tus schen de permanente commissie en de directies der brouweryen werd medegedeeld, dat, zoo de regeering niet büriJda Ingreep, de toestanden zeer donker werden daar over eenige maanden de afneming van bier geheel Btop zou moeten worden gezet. Men vertrouwt echter, dat door de regee ring bürijds zal worden ingegrepen en mout en kolen zal worden ver strekt, ten einde de cafó's, restaurants, koffiehuishouders, slyters en tappers voor den ondergang ie behoeden. Ten einde de afnemers eenlgermate tegemoet te komen, hebben reeds enkele brouwerüen besloten, hun cliëntele te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en enkele andereplaatsen een korting te verleenen, bü afne ming tot en met 800 H.L. per jaar f 0.50 per H.L., bü afneming tot 600 H.L. per jaar f 1 per H.L., over hetgeen meer dan 800 H.L. per jaar is afgenomen en bü afneming van meer dan 600 H.L. per jaar f 1.50 per H.L, over hetgeen meer dan 600 H.L. per jaar is afgenomen. Hiermede zal getracht worden, eenigszins de tappers en slüters in de groote ateden tegemoet te komen. Yoor de provincieplaatsen en dorpen kan echter geen regeling tot tege moetkoming worden getroffen, zoodat deze het eerst en het meeat worden gedrukt. Boadkoope biggen. Te Dalen ruilde eèn ventend petten- koopman van een landbouwer zeven biggen voor één pet, die anders een waarde van een daalder had I - Dagblad geschorst. De commandant van het veldleger in Brabant heeft de uitgave van het „Eindhovenach Dagblad" van 18 tot en met 20 dezer verboden, zulks naar aanleiding van 'een artikel ge titeld „Hoe lang nog?", verschenen in het blad van 80 Juli, hetwelk over de in den grond geboorde ISchevenlngsehe loggers handelde. De aanplakking van het schorsingsbe sluit ia aan de burgemeesters van omringende plaatsen gelast.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1