HELDERSCHE COURANT! VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna KIJKJES UII_MII_N VENSTER. No. 4818 DINSDAG 21 AUGUSTUS 1917 ABONNEMENTEN: Heldersche Crt. per 3 mnd. f 0.75, franco per post f 1.00, Buitenland f 2.00 Zondagsblad 0.45, 0.521/,. 0.85 Modeblad 0.750.85 „1.10 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 Ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 ADVERTENTIËNi 10 cent per regel. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 tot 4 regels 30 cent, elke regel meer 10 cent, bij vooruitbetaling. Bewijs-exemplaar 2'/j cent. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent, Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25 °/0 hooger berekend. Dg abonnementsprijs van het „Modeblad" Is thans per kwartaal In de stad 85 cent, franco per post 95 cent, bulten' land f 1.20. Wy vermelden dit hier afzonderlek, aangezien het op het oogenblik nog niet mogelijk ia, dit in het hoofd van het blad te veranderen. Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen: 1. Uit dan omtrek. 2. Feuilleton, enz. 0e legerberichten van 18 en 19 Augustus. Van het W e s t e 1 y k front. Het Engelsche bericht meldt, dat de geallieerden hun positie in de buurt van de Steenbeek verbeterden, en opnieuw gevangenen maakten. Zij vermeesterden 24 Duitsche kanonnen. Ten Westen van Lens wonnen ze verder terrein. Activiteit in de lucht, waarbij vijftien vijandelijke vliegtuigen neer geschoten, elf andere vercreven werden. Ook de] Franscben vermeesterden 15 kanonnen en vela mitrailleurs. Zy bleven vorderingen maken ten N. van -Bixschoote-Langemareken ver meesterden een Duitsch steunpunt ten O. van de Steenbeek. Ten N. van de Aisne en in Champagne sloegen zij aanvallen der Duitschera af, deden by het Caurièrea woud tegenaanvallen en heroverden stukken loopgraaf. Parijs, 18 Augustus. Onze linie werd volkomen hersteld. De artillerie- stiijd word in dezen sector met groote levendigheid voortgezet IndenElzas mislukte een Duitsche poging bij Steinbach ten gevolge van ons vuur. Op 17 Augustus en in den volgenden nacht deden onze gevechtsvliegtuigen talijjke tochten boven de Duitsche linies, waarbij 13,000 K.G. bommen op Duitsche inrichtingen geworpen werden. Vau de 110 aeroplanes die hieraan deelnamen, keerden er twee niet terug. Op verschillende vlieg velden werden groote hoeveelheden projectielen geworpen. Talrijke ont ploffingen hadden plaats, waardoor vele branden ontstonden. Een officieus Wolffcelegram 3preekt van „de volkomen zege", waarmee de nieuwe slag in Vlaanderen voor do Duitsche troepen ia geëindigd. Als dat een zegepraal is, is het toch maar beter de nederlaag te lijden. Want de partij, welke volgeDB de Duitsche waardeering de nederlaag heeft geleden, heeft alleen iets ge wonnen. De party, die de overwinning heeft behaald, heeft gevangenen, kanonnen en terrein verloren. Maar het is precies als by den vorigen slag in Vlaanderende Duitschera zyn verheugd, dat het succes van de geallieerden beperkt en verre van beslissend was en vooral, dat het naar hunne over tuiging nog beperkter en minder beslissend was, dan by vorige ge legenheden met dezelfde inspanning kon worden verkregen. Zij zien in het beperkte succes van hun tegen standers vooral de mislukking van een verdör doel. ZIJ zien een progres sieve vermindering van de resultaten, door den tegenstander verkregen, en wel als gevolg van een zich allengs herstellend evenwicht van het weder- zljdsch artilleristisch vermogen en van de wederzijdsche luchtstrijdkrachten. Een en ander is volgens hun standpunt - mede aan de uitwerking van den duikbootoorlog toe te schrij ven. Dit alles doet hen een slag, waarin hun vyanden voordeelen op hen bevochten, toch als een over winning zien. Van het O o s t e 1 y k front. Russisch legerbericht van 17 Aug. In de richting van Okna hebben sedert den morgen van 16 Aug. de Ooatenrljkers en Duitschera het offen sief hernieuwd. Enkele loopgraaf gedeelten werden /Vermeesterd, maar een tegenaanval der Roemeensche reserves herstelde den toestand. In de richting van Focsani ondernam de vijand een offensief tusschen Servesji, Moentsjelve en Nowilitza. Be „Times" verneemt van het Roemeensche front De grootste slag aan dit front duurt nog steeds voort. Er wordt gevochten op een front van honderd mijlen met afwisselend succes, maar de strijd neemt een gunstige wending voor de Russen en Roemeniërs, die ge streden hebben met een moed, die boven allen lof verheven is. De vijand trok al zijn beschikbare artillerie samen en deed wanhopige pogingen om ons front te doorbreken door met groote massa's aan te vallen, maar steeds te vergeefs. Door den bard- nekkigen weerstand van de Roe meniërs sinds 6/8, waardoor zij den vyand noopten steeds weer verster kingen aan te trekken, is diens opzet, om bij verrassing door te dringen, verijdeld. Geestesgesteldheid van den soldaat. Vrij België bevat een brief van het front, van den 20en Juli j.1., over de geestesgesteldheid van den soldaat. De briefschrijver, G. v. D., zegt daarin o. m. dit: Wanneer, bij 't sluiten van den vrede, de arbeider zijn khaki pakje aflegt om terug te keeren naar fabriek of werkhuis, dan zal zijn eerste vraag zijn, waar men spreekt over socialen herbouw„en ik Die arbeider zal een veranderden kijk op de dingen hebben. Hy zal terugkeeren met h.t duidelijke gevoel, dat de gemeenschap een schuld aan hem heeft. Hij zal terugkeereu met een ruimer verbeelding, na jarenlang leven in veranderde en wisselende omstan digheden, te midden van wereld schokkende gebeurtenissen. Men zal hem niet gemakkelijk knollen voor citroenen verkoopen. Zijn eerbied voor de superioriteit der vroegere hoogere standen is weg. Gedurende de jaren die hy met hen leefde, heeft hij. vastgesteld, dat ze niet boven hem staan, noch in moed, noch in vlijt, noch in verstand, noch in energie. Hy is bewust geworden dat, met hetzelfde onderwijs en dezelfde gelegenheden, hij 't minstens even ver kon brengen. Hij is ook bewust geworden van 't belang van handenarbeid voor de gemeenschap hij heeft vastgesteld dat een land bouwer, een mijnwerker, een am bachtsman minstens zoo onontbeerlijk zijn als een gendarm of om het even welke staatsambtenaar. Hij zal zijn onbetwistbaar recht op leven voelen, op redelijk loon, dragelijke arbeids voorwaarden, voldoende ouderdoms pensioen. 't Zal niet meer aangaan te praten over te hooge ko3ten, be perkte budgetten, dreigend nationaal deficiet. Nu eerst ziet bij in hoe ryk zijn land was vóór den oorlog en hoe weinig gebruik van dien rijkdom werd gemaakt. Dringende en door tastende hervormingen op onderwijs gebied, op sociaal gebied moesten uit gesteld, daar er geen geld voor was.... De stoutste ontwerpen hadden nau welijks zooveel gekost als eene week oorlog I Ik vraag my af welke de houding zal zijn der bezittende klassen tegen over do nieuwe mentaliteit der arbeiders. Zal het tegemoetkoming zijn, of krijgen wij twee onbuigbare egoïsmes tegen elkaar gekant'n harde militaire reactie tegenover een onoverwogen demokratisme Ik zie alles nogal zwart in, zult ge zeggen. Toch ben ik geen zwartziener, want ik meen een straal van hoop te merken, 'k Vond eie uitgedrukt in deze woorden van Ruskin „De vraag, of, onder de nationale fabrikaten, de vervaardiging van eerste kwaliteit verstand niet tenslotte leiden zou tot een lucratief bedrijf, is, ik herhaal hef, ernstige overweging waard". en Belg, een gehuwd man en vader van drie kinderen, die bij het begin van den oorlog dienst heefc genomen in het Belgische leger, en nu te Zeist geinterueerd is, klaagt zijn nood in Vrij België. Hij schrijft: Drie jaren zijn er sinds heengevlo- den, geen enkel mijner lievelingen heb ik sedert gesproken of gezien. Bijna twee jaren zijn verloopen sedert me een laatste schrijven bereikte, van hen wie ik zoozeer beminde, verwon dert bet dan iemand, dat me niets meer opbeuren kan? Drie volle ju-en uit het familieleven gerukt, omtrent drie jaren achter een draadversperring opgesloten, verwijderd van de wereld en de maatschappij, 't is een marteling, waardoor de harten breken. Een buitenstander kan zich moeilijk voor stellen, wat een waar vaderhart lijden moet, in dat eenzame oord, door iedereen verlaten. Het is waar, 't noodlot heeft 't zoo gewild, we moeten ons schikken in dit droevig lot. Maar toch is het ook geen aanmoediging te moeten vaststellen, dat er in 't vrije Nederland zoovele landgenooten met vrouw en kinderen verblijven, die niet eens schynen te weten of willen weten, dat er achter den draad ook nog familievaders verblijven, die onder hun ruw uiterlijk een gouden hart in hun boezem verbergen, vaders, die in het vertrapte België vrouw en kinderen hebben achtergelaten, gebukt gaande onder allerlei folteringen van den overweldiger, honger trot3eerende, een ellendig leven doorworsteld, door toedoen of medehulp van zoovele oorlogswinstmakers, die in plaats van naastenliefde te beoefenen, van de gelegenheid gebruik maken, om zich te verrijken ten koste van de arbei dersklasse de geïnterneerden, die hier in Nederland vertoeven, zijn meestal van de oudste lichtingen, dus uit den arbeidersstand. Edoch, een arbeider heeft de zijnen ook lief, heeft een vaderhart, misschien gevoeliger, dan dat van lieden uit hoogere kringen. Immers, een werkman zwoegt van den vroegen morgen tot den laten avond om in het onderhoud van zyn kroost te voorzien, rijke lieden be hoeven het niet te doen. Het kind van den arbeider wordt door zijn ouders zelf opgevoed eu verzorgd, waarom zou hy dan ook zijn kinderen niet beminnen met hart en ziel, hoe zou hij dan ook niet lyden onder die lang durige scheiding. Maar helaas! vele buitenstaanders denken daar niet aan, ze kennen of voelen het lyden niet der familievaders achter den prikkel draad. Dat er geen al te goede geest heerscht in die ballingoorden moet niemand verwonderen, te lang heeft men ons aan ons lot overgelaten. Een groot veld lag er bier nochtans te bewerken, maar men heeft het ver waarloosd. Laten wy hopen, dat weldra het uur der verlossing moge slaan, opdat wy allen zouden kunnen terugkeeren naar onze haardsteden, ginds in een herboren en vry Vlaandereri, in een onafhankeiyk België. PLAATSELIJK NIEUWS. Kamer fan Koophandel te Helder. In haar jongste jaarverslag noemt de Kamer van Koophandel te Helder 1916 een buitengewoon gunstig jaar, wat byna geheel zijn oorzaak vindt in de buitongewone tijdsomstandig heden. Da vangsten in de Noordzee zyn volgens het .verslag veel beter dan voorheen, wat zeer zeker te dan ken is aan de werkloosheid der groote buitenlandsche visschersvloten, die door den oorlogstoestand verhinderd zijn het bedryf uit te oefenen, waar door de vischrijkdom zichtbaar beter is. Een ander gevolg isgebrek aan visch in het buitenland, en als gevolg daarvan, buitengewoon hooge pryzen. By eeu vermeerdering van byna 1000 vaartuigen, die de vangst aan de markt te Helder hebben verkocht, valt bijna een dubbele geldelijke op brengst te vermelden. Kon in 1915 met een opbrengst van rond f 250,000 over betere resultaten worden gespre ken, thans wijst een bedrag van bijna f479,000 op iets buitengewoons. Alleen de maand Mei leverde f 100,000 meer op dan bet voorgaande jaar. Uitgezonderd de haringvangst, die nog niet do helft van bet aantal tallen van het vorige jaar opbracht, maar desniettemin door de buitensporig hooge pryzeu nog beter geldelijke uitkomsten had, waren de vangsten van alle andere vischsoorten, als ansjovis, tong, tarbot, schol, schar, roggen enz. veel beter. Voor het eerst zyn de garnalen, welke voorheen steeds ondershands werden verkocht, in den afslag verkocht. Da vangst was goed eu de pry's hoog. Vroeger werden de garnalen steeds ongepeld verzonden nu werd op tamelijk groo ten voet begonnen de garnalen te Helder te doen pellen. Tengevolge van de groote vraag naar mosselen voor het buitenland werdon z.g. mosselonfabrieben opge richt (kokerijen, pelleryen en zoute- rijen). Vele handon vinden hier druk werk tegen goede loonen. By een onbeperkte vangst konden de vis- sehers ongekend hooge pryzen voor hun versche mosselen bedingen. In 1916 werden motorkotters in de vaart gebracht. De voorloopige uit komsten, daarmede verkregen, doen voor deze vaartuigen een goede toe komst verwachten. De groothandel in zeegras werd met succes uitgeoefend. Da verzending van zeegras, waarnaar steeds groote vraag was, (waaraan niet steeds kon worden voldaan) geschiedt zoowel naar geheel Nederland als naar het buitenland. Aangespoord door het veelvuldig gebruik van vischmeel en garnalen- meel in het buitenland als veevoeder en zeesterrenmeel en krabbenmeel kunstmeststoffen, namen eenfge ingezetenen het initiatief tot oprich ting eener fabriek van deze producten en kwam de N. V. Held. Visch- en Krabbenmeel fabriek tot stand. (N. Rott. Ct.) KoninklijkeMarine-Jachtclub. Voor da algemeene zeil- en roei- wedstryden op Vrydag 7 en Zaterdag 8 September 1917, op de Reede van Texel is het volgend programsamen- gesteld Zeilwedstrijden op Vrijdag 7 Sep tember. Marine vaartuigen. 1. Sloepen type B2 met modeltuig, gezeild door offi cieren van de Koninklijke Marine, leden van de K.M.J. C. 2. Sloepen type B2 met modeltuig, gezeild door adelborsten van het Ko- uinkiyk Instituut voor de Marine. 3. Sloepen type B met fantasietuig (als sub 4), gezeild door adelborsten van bet Koninklyk Instituut voor de Marine. 4. Sloepen type B met fantasietuig (voldoende aan de voorwaarden waar onder de wisselbeker van de K. M. J. C. wordt verzeild), gezeild door onder officieren van de Kon. Marine met den rang van korporaal en daarboven. 5. Sloepen type B met modeltuig, gezeild door Manschappen van de Koninkiyke Marine. 6. Sloepen type B3 met modeltuig, gezeild door manschappen van de Koninkiyke Marine. 7. 6 meterklawe. 8. Handicap voor overdekte jacht,en. lasse A. 9. Handicap voor overdekte jachten. Klasse B. 10. Handicap voor overdekte jach ten. Klasse C. 11. Handicap voor overdekte jach ten. Klasse D. 12. Handicap voor niet overdekte jachten. Klasse V. 13. Handicap voor niet overdekte jachten. Klasse W. 14. Regenboogklasse. 15. Ronde en Platbodemjachten, met zyzwaarden en vaste roef, groot boven 9.5 W.M. 16. Ronde en Platbodemjachten, met zijzwaarden en vaste roef, groot boven 7.5 W.M. tot en met 0.5 W.M. Zeilwedstrijden op Zaterdag 8 Sept. Marine-vaartuigen. 17. Sloepen type B met fantasietuig (voldoende aan de voorwaarden waaronder de wissel beker van de K. M. J. C. wordt ver zeild), gezeild door officieren der Kon. Marine, leden der K. M. J. C. 18. Sloepen type BI met model tuig gezeild door onderofficieren van de K. M. met dun rang van korporaal en daarboven. 19. Sloepen type B2 met model tuig, gezeild als in No. 18. 20. Sloepen type B3 met model tuig, gezeild als in No. 19. Voor sloepen zeilende in Nos. 18, 19 en 20, in handicap. 21. Sloepen type B2 met model tuig, gozeild door manschappen van de Kon. Marine. 22. 6 Meterklasse. 23. Handicap voor overdekte jach ten. Klasse A. 24. Handicap voor overdekte jach ten. Klasse B. 25. Handicap voor overdekte jach ten. Klasse C. 26. Handicap voor overdekte jach ten. Klasse D. 27. Handicap voor niet overdekte jachten. Klasse V. 28. Handicap voor niet overdekte jachten. Klasse W. 29. Regenboogklasae. 30. Ronde en Platbodemjachten, met zij zwaarden en va3te roef, groot boven 9.5 W.M. 31. Ronde on Platbodemjachten, met zyzwaarden en vaste roef, groot boven 7.5 W. M. tot en met 9 6 W. M. Roeiwedstrljden voor perso neel van de Ken. Marine, op Zaterdag 8 September. 1. Sloepen type B2. geroeid en gestuurd door manschappen der Kon. Marine. Lengte der baan 2000 Meter. Sloepen type B3, geroeid en gestuurd door lichtmatrozen K. D. van Hr. Ms. „Atjeh". Lengte der tan 2000 Meter. 3. Vletten, geroeid door twee manschappen van de Kon. Marine, zonder stuurman Lengte der baan 1000 Meter. 4. Vletten, geroeid door twee licht matrozen, K. D. van Hr. Ms. „Atjeh", zonder stuurman. Lengte der baan 1000 Meter. Athlatiek- en Zwemwedstrijden van da Koninklijke Marine. Op 23, 24 en 26 Augustus hebben, zooals wy mededeelden, deze wed strijden plaats. Hieronder volgt het programma. 23 Augustus. 7.30. Verzamelen bij de Marinekazerne, 9 uur zwemmen, 10.30 11.30 touwtrekken. Dit ge schiedt in het bassin by de onderzee kazerne en op het athletiekterrein aldaar. 2.30 veldloop. Beginpunt by de schietbanen en eindpunt bij de Kerkhoflaan te Huisduinen. 24 Augustus. Op de Rijkswerf8.— j eerste ronde 100 meter, 8.20 polsstok hoogspringen, 9 uur kogelstooten en verspringen zonder aanloop, 9.80 ver springen met aanloop, 10.16 polsstok- springen, 11 uur eerste ronde 400 M., 1 uur hoogspringen met aanloop en discuswerpen, 145 tweede ronde 100 meter, 2 uur hindernisbaan, 2.30 speerwerpen, 3.15 demi-finale 400 M., "30 touwtrekken le ronde. 25 Augustus. Op 'sRyksweif. Pro gramma 9 uur verspringen zonder aanloop, 9.30 hoogspringen zonder aanloop, 10 uur kogelstooten, 10.30 400 Meter finale, 1040 pols3tokverspringen, 11 uur hindernisbaan, 11.10 discuswer pen, 11.30 100 Meter finale, 1.30 verspringen met aanloop en hoog springen met. aanloop, 2 uur 1500 Meter, 2 80 Estafetteloop, 2.40 speer werpen en polsstokhoogspringer^ 3.20 touwtrekken, finale. Prfizen z(jn beschikbaar gesteld doorZ.E. den Minister vau Marine Z.E. den Vice-Admiraal Naudin ten Catebaron van Tuyll v. Seroosker- ken, Voorz. Ned. Olymp. Comité; luitenant ter zee 2e kl. N.N.Neder- landsche Ath. Unie; Marine, Sport- vereeniging en Firma Begeer. Voor de sportwedstryden op de Rijkswerf, op 24 en 25 Augustus, is vrfie toegang voor het publiek vanaf n.m. 12 uur 30, doch niet op de ochtenduren. BINNENLAND. verwoestingen aangericht op hot veld. Te ongeveer 2 uur waren de militaire autoriteiten ter plaatse en werd de omgeving afgezet. Te voren hadden enkele personen reeds scher ven der bommen medegenomen. Uit westeiyk Zeeuwsch-Vlaanderen meldt men nog hot volgende omtrent het groote eskader vliegmachines. Tegen 8 uur des morgens boorde men een krachtig geronk in de lucht, dat steeds maar aanzwol enwsldra werden de eerste vliegtuigen gezien, komende uit het Zuiden en koersende naar het Westen. Er' kwamen er steeds meer, tot wy er ongeveer 30 met het bloote oog konden waarne men, sommigen hebben er 36 geteld. Zy vlogen op geringe hoogte, zoo dat men met een kijker goed de kruisen op de vleugels kon zien. Op verschillende grensposten werden de vliegtuigen beschoten, ovenwei zonder merkbaar resultaat. Tusschen kwart over twaalf en halfeen keerden de vliegtuigen terughoeveel er waren kon men niet zien, daar de lucht nu bewolkt was en zij nu verder over België vlogen. Ook bovon de provincie Groningen werden Zaterdag eenige vliegtuigen waargenomen, waarvan er twee zijn neergekomen, en wel een te Blijham (dicht by de grens) en een te Win schoten. Die te Biyham verbrandde en van het bedienend personeel was niemand te vinden. De machine te Beerta werd de Tutjeshut geraakt door een schot van sergeant Hok en moeBt, doordat een stuk van de schrosf werd afgeschoten dalen, terwijl bo- vondien een stuk van het dek was afgeschoten, waardoor het evenwicht verloren ging. Deze machines kwamen van Gent gingen vandaar naar Engeland en van hier in de richting van Duitsch- land. Zy behoorden blijkbaar tot net zelfde eskader, dat over Zeeland was geviog6n. Boven den Dollard meenden ze Duitschland te hebben bereikt. Toen het schot trof konden ze niet meer terugkeeren, volgens hun me- dedeeling door den hevigen wind. Het fabrikaat der machine te Beerta was S. S. W. 1055 en verder was ze gemerkt K. K. Drie militairen worden vermoadeiyk ge'ia terneer d. Te Blyham werden later ook de drie inzittenden gevonden. Allen zyn ongedeerd. Vliegtuigen boven ons land. Zaterdag was het roerig in de lucht, boven Zeeuwsch Vlaanderen. Een groot aantal Duitsche vliegtuigen men schatte hun aantal op ruim dertig - kwam uit België, vloog over het territoriaal gebied, westeiyk van Zierikzee over het eiland Schou wen. In zee gekomen, zyn zij blijk baar slaags geraakt met een Eogolsch vliegeskader waardoor de Duitschera werden verstoord. Sommigen werden naar het Noorden gedreven. Twee vliegtuigen wierpen toen een zei bommen op Goedereede even buiten de kom der gemeente. Deze zyn alle ontploft en hebben gaten in het veld geslagen van ongeveer 4 meter middel lijn en 2 i 3 meter diep, en hebben enkele telefoondraden verniold. Op een afstand van ongeveer twintig meter van de plaats waar de eerste bommen vielen, was een ploeg ar beiders aan het werk, die allen tegen den grond werden geslagen. Geen van hen werd gedood of zwaar ge wond. Twee werklieden bekwamen eenige schrammen aan de handen door de wegspattende scherven. De arbeiders zagen de machine vlak boven zich. Vermoedeiyk heeft het eene vliegtuig vier, het andere twee bommen geworpen. De vliegtuigen waren aan de onderzijde wit en van boven donker gekleurd. Zy vlogen te hoog om de nationaliteit te onder scheiden. De eerste bom is op ongeveer 100 meter afstand van de huizen van Goedereede gevallen. Er zyn groote Het officieele bericht, door het Haagache correapondentie;bureau aan de dagbladen verstrekt, meldt over m en ander het volgende Zaterdagochtend zyn in de kust streek tusschen de haven en het dorp van Goedereede door een vlieg tuig van onbekende nationaliteit zes bommen geworpen. Er is geen schade van beteekenia aangericht. Vermoed wordt, dat in de nabyheid een lucht: gevecht heeft plaats gehad. De zaak ia in onderzoek. Nader verneemt het bureau, dat Zaterdagochtend zich ongeveer 20 vliegtuigen boven Zeeland hebben len, die zich in verschillende richtingen hebben verspreid. By Winschoten zijn Zaterdagmid dag half drie 2 vliegmachines neer gekomen. Volgens mededeeliog uit Winscbo ten wareu het 2 Duitsche vliegtoe stellen, elk bemand met drie personen. Een der toestellen kwam brandend neer. Het andere werd neergeschoten door onderofficier Lok. De inzittenden waren niet gewond. De turf blijft liggen I Men scbryft aan „Het N. v. d.D." uit de Veenkoloniën "Wie de buitengewoon slappe turf vaart door ouzo Noordeiyke Veen koloniale wateren opmerkt, en dat wel in Augustus, doorgaans mede de drukste maand van het vervoer der ni6uwgegraven turf, zou meenen, dat er noch vraag noch aanbod in het artikel is; toch zya de venen zwart van de turf en bagger, welke tuif- hoopen bU duizendtallen staan te wachten op, ja, waarop Er is aangedrongen op een zoo mogelyk extra grooten aanmaak van brandstof en inderdaad is het door slecht weer en staking dit voorjaar ver zuimde meer dan ingehaald, doordien vele verveners tot 6 weken tk den langsten dag den aanmaak hebben voortgezet (schoon 21 Juni de gewone tyd van eindigen is), op hoop, dat de droge zomer zich zoo lang zal ver lengen, dat 't fabrikaat nog droog wordt. En nu staan daar sinds begin Augustus bonderden scheepsladingen turf te wachten op vervoer de schippers liggen stil, alsof het Decem ber was en ook dezen wachten en verdienen niets en worden onge duldig, want over eeDige weinige weken begint het aardappel- en bieten varen, en over 6 weken is 't October, als wanneer op 't land niet alleen, maar ook. in de steden de brandstof moet ingeslagen zijn of worden. Het zal zeer wenscheiyk zijn, dat de distributie van brandstoffen baar werktempo versneltof wel de turfhandel weer vrij gegeven wordt. De llchtbesparlng In de Hoofdstad. De nieuwe, draconische regeling is thans in Amsterdam in werking. Hoewel zy natuurlyk veel ongerief veroorzaakte, paste men zich won dersnel en wondergoed aan den nieuwen toestand - aan. Hoewel de toevoer niet geheel werd afgesneden op de uren tusschen 6 en 9, was het toch nagenoeg onmogelijk iets op gas warm te houden zelfs, laat i sfetan te koken. Een niet te groote hoeveelheid kon er wel op warm gehouden worden, maar toch deed overal de hooikist haar intrede. De caféhouders hadden tevoren hun maatregelen genomen. Enkele cafés op het Damrak hadden een steenen test met briket onder hun koffieketel geplaatst. „Americain" op het Leid- echeplein had de zaak bizonder prak tisch aangepakt. Voor den reus- achtigen koffieketel werd een even groote hooikist gefabriceerd. Nadat de koffie flink was verhit, werd de ketel geplaatst op een matras, een tweede en derde er omheen, ook één er boven op, waarna het geheel ste vig met touwen werd vastgesjord. Door de opening welke tusschen de matrassen was gelat9D, kon uit de kraan de koffie worden getapt en tot bij negen uur bleef deze goed warm. De Amsterdammers, die over het algemeen nog al laat naar bed gaan in ieder geval zyn na twaalf uur de cafés nog vol werden nu gedwon gen tot vroeger huiswaarts gaan, wilden ze nog een trammetje pak ken en nog met licht naar bed gaan. Reeds om half twaaf begon men te ontruimen. Men is echter in Amsterdam gansch niet tevreden met het rantsoen. De maatregelen, hier genomen, zyn dan ook verschillend van plaatsen als b.v. Rotterdam en den Haag. Rotterdam is er het best aan toedeze stad he6ft een toeslag boven het rantsoen en bereikt daardoor, dat het gemiddelde verbruik niet boven het rantsoen uit komt. Wy deelden dit in een onzer vorige nummers mede, al konden wij het geheim hiervan niet verklaren. Thans schryft de Tel. die ook deze zelfde vraag stelde, dat Rotterdam 7000 muntgasmeters heeft en 22000 gewone, terwijl Amsterdam 85000 muntmeters en slechts 60000 gewone meters b9zit. Ia Rotterdam wordt per muntmeter verbruikt 459 M. per jaar, iu Amsterdam 586 M. Het te veel over Juli zal echter onmogelijk Augustus kunnen worden inge haald. Ook over September zullen waarscbyniyk deze maatregelen geldig biyven, in afwachting van d6 defini tieve regeling in October. De straat verlichting speelt slechts een kleine rol, daar hiervoor slechts 1,6 °/0 van het gasverbruik noodig is. Salaris spoorwegpersoneel. Door de directie der H.IJ.S.M. is bepaald, dat aan alle ambtenaren, die niet voor do extra uitkeering van twee maal f 10 in aanmerking komen, een extra salaris verhooging van f200 zal worden verleend. Indien de bedoelde ambtenaren hierdoor het maximum van het voor hen vastgesteld salaris overschryden, ontvangen zy, in af wachting van de nieuwe salarisrege ling, een toelage tot bovengenoemd bedrag. Onder deze bepaling vallen o.m. alle afdeelingschefs, inspecteurs, adjunct-inspecteurs en adjunct-inge- neurs. Moord? Zaterdagnacht te halfvier hoorde een particuliere nachtwaker in de le Lom bardstraat te R'dam een doffen slag. Hy vond een burger op de straat liggen, wentelend in zyn bloed. Gebleken is, dat deze burger gevallen of gespron gen is uit de eerste verdieping van een logement aan de Binnen Rotte hoek Meent, met achteruitgang aan de 2e Lombardstraat. De politie bracht den man naar het ziekenhuis, doch hy kou niet meer gehoord wor den, daar hij spoedig na aankomst het bewustzyn verloor en kort daar op overleed. Uit het onderzoek is gebleken, dat het betrof de Duitsche deserteur B. O. B., oud 27 jaar. Deze was eenigen tyd te Bergen geïnterneerd geweest en thans op vrye voeten te Rotter dam. In den nacht kwam hy om onderdak in het logement van K. aan de Binnen Rotte. In het ledikant is een groote bloedplas gevonden. Ook trof men er een scheermes aan, De man had een steek in den hals en een steek in de hartstreek. Achter uit de keel kwam een linnen prop. De man, die by B. op de kamer sliep verklaarde eenige malen een gesmoord geluid te hebben gehoord, Over de toedracht der zaak tast men nog in het duister. Arme kerel. De man, die Donderdag te Heeren veen in hechtenis gesteld werd we gens diefstal van een tascbje met 30 gulden, ten nadeeie van de zuster van den burgemeester der gemeente Steenwykerwold, was vroeger vee bouder in België, waar hij goed zyn brood had. Zijn drie zoons werden opgeroepen, één is gesneuveldvan de twee anderen hoorde by niets meer. Hy werd door de Duitschera naar Duitschland gedeporteerd; zyn vrouw bleef in België achter, zonder have of goed, want alles was hun afgenomen. Hy wist naar ons land te ontkomen en begon, om in zijn onderhoud te voorzien, met postpa pier te venten. Te Steenwykerwold vergreep hy zich aan eens anders goed. Olefstal te Vtlealngen. Men schryft uit Vlissingen: Het provinciaal steuncomité voor Belgische vluchtelingen heeft zyn magazyn in een gedeelte van de goederenloods op het perron van het station. Reeds eenigen tyd werd daaruit een en ander vermist en dit maakte dat de politie zich des nachts met een der stationsassistenten ver dekt opstelde. Te drie uur hoorde men leven en ondekte men een drie tal personen, die bleken treinpoetsers der S. S. te zyn en daar niets te maken hadden. Zy werden gearre steerd, terwyi een voor medenemea gereed liggende party goederen als winterjassen, jekkers, heerencostu- mes, knotten sajet, rokken, flanel, schoenen enz., gezameltjk een groote waarde vertegenwoordigend, in be slag werd genomen. Bij de aange houdenen werd huizoeking gedaan 6n in hunne woningen werden nog tal van goederen, afkomstig van diefstal uit het magazyn, aangetrof fen. By het verhoor der gearresteer den bleek, dat er nog meer personen betrokken zyn by deze diefstallen. Wagens met goederen zyn reeds naar het politiebureau gebracht. De spraak terug. Een Belgische vrouw verloor bij 't bombardement van Mechelen door angst haar spraak. Ze kwam later in 't kamp Gaasterland, waar haar man als militair geinterueerd was. Toen zy zich deze week driftig maakte, omdat de kachel niet wou branden, kreeg zy haar spraak terug. Aan 't einde der vacant ie. 20 Augustus. - Iu de uitgestrekte ouderwetsche Helder, waar de nauwe straten en dichtbevolkte woningen geslacht op geslacht van onze on- vervalschte Nieuwediepers herbergen. Moeder, mager en bleek, met groote lichtloozo oogen, stond gemoedereerd vlak voor de buitendeur bjj haar kuip op een-stoel te wasschen. Vader werkte in de steenen by het her stellen van den Zeedijk. lederen dag een dozyn kinderen aan tafel, waarvan zeven drie weken vacantie hebben gehad. Terwijl de vrouw smakelijk ploeterde met baar roode armen in 't warme zeepsop, vertelde ze: „Voor arme menscheD, meneer, is het een dankzegging waard dat de scholen weer beginnen. Onze lieve Heer alleen weet wat een ellende ik beleefd heb. Ik heb er vier op de groote school en drie gaan naar 't kippenschooltje. Begrypt u*/at het zeggen wil als je zoo'n stelletje thuis krijgt? 't Is met geen pen te beschiy ven. Het zijn geen ouwe menacbjes die je by tafel in e6n stoel zet. Ze gaan de straat op, van den vroegen morgen tot den avond. En het eenigste voordeel daarvan is dat je ze een tydje kwyt bent. Maar wat een verdriet en wat een onkos ten 1 'k Heb f6.- aan klompen uit gegeven. Z9S guldentjes aan klompen, meneer. Twee paar beste schoenen zijn versleten. De oudste is zoolang by een baas geweest voor noodhulp loopjongen, maar hy moet nu een kiel en een broek hebben anders moet hy z'n Zondag3che pakje aan voor de school. Jan z'n bleeren zijn verscheurd en kapot en by moet wat anders hebben, maar hoe M'n man heeft z'n zilveren horloge en z'n zil veren ketting naar de lommerd ge bracht en zoodoende kan ikietskoo- yen. Gerrit heeft z'u pet verspeeld en hij loopt al een week met zijn bloote kop buiten hy moet zóó maar naar school. Kees zit zonder broek want hy is schoon op. Allemaal van de slraat, meueerl Bertus moet kousen hebben. Grietje schoenen en die van Töuntje zijn bij den maker. Anna heeft een jurkje noodig, want het is in de vacantie een barrel geworden. Maar hoe kom ik er aan? En 't kind moet toch weer knap naar school I Ik weet niet wat te beginnen om ze allemaal weer zoo'n beetje klaar te hebben voor morgeD, 21 Augustus. M'n man en ik hebben de schade voor de aardig heid eens berekend en we hebben wel vyftig gulden noodig óm het gat te stoppen. De vacantie, meneer, is een prachtig ding voor lui, die hun kinderen kunnen laten profi- teeren, naar buiten zenden om te logeeren of zooiets. Doch voor ons soort burgermenschen, meneer, die hard werk hebben om rond te komen, is de heele vacantie een groote strop, meneer. Eu wat hebben onze kinderen voor pret gehad? Geen snars, meneer. Niets - niets. Die van myn hebben alle dagen alikruken en bramen ge zocht alle dagen, meneer en vindt dat nou zelf niet een vervelende, miserabele vermakelijkheid O ja dat zou ik nog vergeten één van jongens is nog op reis geweest, naar 'n zuster van m'n man te Callantsoog hy is 's nachts om twaalf uur hier vandaan gegaan, op z'n bloote voeten langs 't strand dat is alles geweest, meneer. Niet bedroevend Zoo luidde het waarachtige verhaal, opg&teekenduitden mond van iemand, die met de vacantie zeven kinderen beeft thuis gehad. Het illustreert eenigszins de klach ten vele van moeders. Ik heb er geen woord in veranderd en draag het eerbiedig op aan plaatsgenooten, die een nieuwe vereeniging wilien stich ten, een flinke vereeniging, die ten doel stelt om alle Heldersche school kinderen in de maand Augustus van elk jaar eenige plezierige dagen te Wat denkt u ervan? Misschien dat zoo'n vacantle-feest een recht aangename variatie zou geven in de anders zoo voor onze kinderen vervelende, eentonige peri ode van drie lange weken wanneer de scholen vry krijgen.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1