HET GEHEIM VAN DEN PHT. DE OORLOG. BIOSCOOP „TAVENU". Van het Westelijk front. Londen, 23 Augustus. Den gansehen dag is een plaatselijke strijd gevoerd om het bezit van een belaDgtijko vijandelijke versterking vlak ten Zuiden van Lees en bekend onder d9U naam Green CrasBier. Onze troe pen kregen hedenochtend vasten vo6t op de puinhoop en hebben sedert verscheidene tegenaanvallen afgesla gen, waarbij de vijand zware verliezen leed. Wij brachten onze linie tenNoord- Oosten van Langemarck een weing vooruit. Gieteren rijn 12 Duitscbe vliegtui gen neergeschoten en zes stuurloos omlaag gedreven. Londen, 24 Augustus. Bezuiden Lens houdt de vinnige strijd aan. Wij houden Duitscbe loopgraven pal ten N.W. van Green Crassier bezet. De verliezen van den vijand zijn buiten gewoon zwaar. Pai ijs, 20AugUBtus. Op den linker oever van de Maas hebben de Fran ucben vanochtend om lien minuten voor vijven met hun gewone onstui migheid de Duitsche stellingen tus- scheu het bosch van Avocourt en den Mort Homme aangevallen. Alle doelpunten werden bereikt. Men liet ze zelfs een heel eind achter zich. In één meesleependen stoot be machtigden de Fransche soldaten hoogte 304, die de Duitschers tot iets vervaarlijks hadden ingericht, als mede het Bamard-Boacb. Westwaarts hun succes uitbreidend, hebben de Franschen benoorden hoogte 305 de aaneengesloten linie versterkte wer ken genomen en den zuidelijken oever van de beek van Forges tusschen Haucourt en Béthincourt bereikt. De gemiddelde diepte van den vooruitgang der Franschen overtreft twee K.M. Terzelfdertijd hoeft een krachtig offensief der Fransche troepen be oosten, den weg Esnes-Bétbincourt hen in staat gesteld om hun stel lingen benoorden den Mort Homme ter diepte van ongeveer één K. M. uit te breiden. Berlijn, 24 Augustus. In Vlaanderen nam do heftige artilleriebedrijvigheid in den sector tusacheh Langemarck en Hollebeke slechts tijdelijk in kracht af, en bereikte hier en daar weder de hevigheid van roffelvuur. Slecht» bij Westhoek ondernamen de EDgel scben een plaatselijken aanval, die geen resultaat opleverde. Hedenmorgen ontrukten wij den vijand ten Zuiden van den straatweg Yperen—Meenen het terrein, hetwelk hü hier in de laatste gevechten veroverd had. Bij de vruchtelooze aanvallen op 22 Augustus verloren de Eogelschen 21 pantserauto's, die in eikaar geschoten voor ons front liggen. Een deel der overlevende bemanniDg werd gevangen genomen. De Canadeeache troepen beproefden opnieuw in Lens en in onze daarbij aansluitende stelling binnen te dringen. In een hardnekkig handge meen behielden w|j onze linies. Ook aan den spoorweg Atrecht-Douai mislukte een vijandelijke aanval. Ter weerszijden van de Maas nam de artilleriestrtjd in het Bosch van Avocourt, op Hoogte 304, Beaumont en in het Bois des Fosaes weder aanzienlijk in kracht toe. De Franschen ondernamen heden een krachtigen aanval op Hoogte 304, welke wij in den nacht van 21 Augustus volgens het beraamde plan ontruimd hadden, met achterlating van een zwakke bezetting. Berlijn, 24 Aug. In Vlaanderen liepen de locale gevechten bij St. Julien en ten zuiden van den straat weg Yperen-Meenen gunstig voor ons af. Ten westen van de Maas vjerden de Franschen, die voorbij de hoogte 804 aanvielen, met zware* verliezen Van het Oostelijk front. St. Peteraburg, 24 Augustus. Aan het (voor de Russen) Westelijke front zijn onze troepenafdeelingen onder den druk van den vijand teruggetrok ken van de streek bij Raggezem Kimmern naar het gebied van Schlot- zen—Franckendorf. Aan het front in Wolbyniö ging op 22 dezer in de richting van Sokal de vijand, met steun van zijn artil lerie, tot den aanval over, in de buurt van Zboruch en Vidoumka. Bij Zboruch drong de vijand, ter sterkte van een bataljon, in onze loopgraven binnen, maar onze tegen aanval verdreef h6m weer. Berlijn, 24 Augustus. Aan de kust hebben wij de Aa bereikt Aan het Driscratymeer, bij Brody, bij Sereth en de Zbrucz herleefde de gevechtswerkzaamheid zoo nu en dan. Onze stellingen bij Sojeva en aan het Susitadal waren opnieuw het doel van vruchtelooze vijandelijke aanvallen. Vao hot Itallaansch- Oosteorljksche gevechtsterrein. Weenen, 24 Aug. De elfde Isonzo- slag houdt aan. Tegen de hoogvlakte van Bainsizza richten de Italianen weder zware aanvallen tegen linies bezuiden Vrh. Ze wisten ner gens succes te behalen. Tusschen de Wippach en de zee ging na een geschutvuur van uren aan één stuk om vier uur in den middag de vijandelijke infanterie tot een aaneengesloten stormloop op groote schaal over. Tusschen Ko- stacjevica en de kust kwam h8t schier overal tot een uren durend handgemeen. D« Conferentie te Stookholm. Naar de Times d.d. 22 Augustus uit Stockholm verneemt, acht men het aldaar, na de stemming van de EDgelache arbeiderspartij, niet waar schijnlijk, dat de Entente-regeeringen terug zullen komen np hun besluit om de socialistische afgevaardigden geen pas te verleenen. Branting schijnt van meening, dat het onder de gegeven omstandighe den beter is, de conferentie niet te houden, daar de beslissing bij de Russen ligt. De mijnwerkers van Warwickshire, die beweren dat zij door hunnen Uitvoerenden Raad nooit gehooid zijn omtrent de conferentie te Stockholm, h6bben vijf gedelegeerden naar Lon den gezonden om bij den eerste- minister krachtig te proteateeren tegen de conferentie en hem mede deeling te doen van huu vast be sluit om de regeeriug en den bood van zeelieden in alle opzichten te steunen. Zij hebben verklaard, dat zij zelfs eventueel hot werk in de mijnen stop zullen zetten, wanneer het bezoeken der conferentie mocKt worden toegestaan. Mr. Troelstra over do Conferentie te Stockholm. Een bijzondere correspondent van hetHandelsblad" te Stockholm heeft een onderhoud gehad met Mr. Troel stra, die o.m. het volgende mede deelde „'t Beste bewijs van de kolossale politieke beteekenis, die do Stock-" holmsche conferentie zoo langzamer hand heeft verkregen, is ontegen zeggelijk het feit, dat op dit oogen- blik er zich feitelijk een .vierbond" tegen haar heeft gevormd, bestaande uit Engeland, Frankrijk, Italië en de Vereenigde Staten van Noord Amerika „Achteraf blijkt nu, dat de brief van Kerenski, waarop Lloyd George zich heeft beroepen, eenvoudig weigerend antwoord is geweest op de vraag, of ook Rusland niet bereid was tot dien „vierbond" dio dan een „vijfbond" zou zijn geweest toe te treden. „Uit nadere medodeeiingen van de Russische regeering blijkt trouwens hoe deze, ten opzichte van de Stock- holmsche conferentie, volstrekt niet van houding is veranderd. „Nog nooit heeft de voorloopige Russische regeering die conferentie beschouwd, als van haar te zijn uit gegaan. Steeds is de conferentie een zaak geweest, oorspronkelijk van soeiaai-demoeraten uit Zweden, Noor wegen, Denemarken en Nederland later van den Raad van Arbeiders en Soldaten, vereenigd met do par tijen uit dié Yler landen. „Dat onze conferentie die ook nu nog is en dua een partijzaak der internationale sociaal democratie, on geen regeeringszaak, behoefde niet uitdrukkelijk te worden betoogd, daar nooit een audere voorstelling is gegeven. „Het is dus een groot geluk, dat Henderson niet in de yal is geioopen. Verder- merkte de heer Troelstra op, dat de weigering der Entente- regeeringen om passen aan de afge vaardigden naar Stockholm te ver leenen, van meerdere zijden als een politieke fout werd aangemerkt. Ook wees bij er op, ho& weinig de han delwijze dezer regeerlngeu in over eenstemming ia met de beginselen van vrjjheid en democratie, voor welke beginselen naar deze regee ringen voortdurend betoogen Entente regeeringen in dezen oorlog de kampioenen willen zijn. Het zij verre van my de conclusie, die van Duitsche zijde ia getrokken, als zou uifc da geheel tegenoverge stelde houding, die de Centrale mo gendheden ten opzichtG van de con ferentie aannemen, blijken, dat de regeeringen van de Centrale Rijken eigenlijk de ware vrienden van vrij heid en democratie zouden zijn, ernstig te nemen. Het verschil in houding tusschen de beide oorlogvoerende partyen is m.i. alleen te verklaren uit hun ver schillende positie in dit stadium van den oorlog, in verband met de oor logsdoeleinden, die beiden zich hebben gesteld. Na hieromtrent verder in bizonder heden te zijn getreden zeide mr. Troelstra verder: Duitschland richt im grossen und ganzen zijn plannen in op het behouden van den „status quo". Dit is dus in overeenstemming met de onlangs in den Rtjk&dag aan genomen vredearevolutie. „Hiermede wil ik echter geenszins zeggen, dat er misschien van die zijde nog niet gevlast wordt op b.v. een oeconomische afhankelijkheid van Belgiö (en daardoor ook indirect op een oeconomische afhankelijkheid van Nederland), door eerstgenoemd land te dwingen tot een Duitschen „Zoll- verein" toe te treden. Het zyn my'ne herinneringen aan een bezoek in Berlijn, in. October 1914, die my aan leidiDg geven om de mogeiykbeid - doch ook niet meer dan een mogelijk- heidl hiervan te onderstellen. „Nu zou het ongetwijfeld ter bevor dering van een vrede door „Verstan digungvan groot belang zijnindien vanwege de Duitsche regeering officieus wierd verklaard, dat zij van zoo danige plannen volkomen en algeheel heeft afgezien. „Van eigeniyk gezegde territoriale annexaties, die slechts door het andoren van de oorlogskaart zouden kunnen worden verkregen, is blijk baar geen sprake. „Hieruit alleen heb ik van den aanvang af de welwillende houding verklaard, van de zyde der Centrale mogendheden, jegens do Stockholm- sche conferentie aangenomen. „Precies tegenovergesteld staat het met de Entente-mogendheden. De vraag, in hoe vei re het uitbreken van den oorlog, hetzij op rekening van het Duitsche imperialisme, hetzij op rekening van het imperialisme der verbonden Entente-regeeringen moet worden gesteld, zal ik niet beant woorden. „Als men evenwel do houding van laatstgenoemde mogendheden en hun oorlogsprogramma's nagaat, is het mijn bedunkens onwedersprekelfik, dat zy in dit stadium van den oorlog de vertegenwoordigers zijn van het agressieve imperalisme. „,Be ontruiming der bezette gebieden kunnen de Entente-mogendheden verkrijgen zonder oorlog Vervolgens somde Mr. Troelstra eenige feiten op, waaruit naar hy meende afdoende bleek, dat de Entente- regeeringen den oorlog willen voort zetten om voor een gedeelte in Europa, doch voor een grooter gedeelte in Azië (Meaopotamië, Syrië, Arabie, enz), de politieke integriteit en de oeco nomische ontwikkelingsmogelijkheid der Centrale mogendheden aan te tasten en daardoor bun eigenpolitieken invloed en oeeonomisehen machtsBfeer te vergrooten. „Aangezien," vervolgde hij verder, „dergelijke doeleinden slechts' door J. Ingezonden mededeelingen. Heden en volgende avonden als Hoofdnummer Romantisch liefdesdrama in 4 bedrijven. Gespeeld door de beate Éclair artisten in het schilderachtige Sretagne. Verder varieerend programma. voortzetting van den oorlog tot het 3/5 sec.; 9. J. Kuiper, 1 min. 34 4/5 alleruiterste zijn te verwezeuiyken, sec. vreest de „vierbond" onze conferentie als de pest. Daarentegen wachtende Centrale mogendheden met volkomen gelatenheid de resultaten van onzen arbeid le Stockholm af on zyn ze zelfs genegen de ergste vijanden uit hun eigen land (do ledsn van de Duitsche socialistische minderheid) hun,afkeer van en vijandschap tegen de Duitsche regeeriug, in de vrye atmosfeer van Stockholm, ongehin derd te laten uitbazuinen. „Intusschen levert de situatie door de Entente regeeringen geschapen een beeld van sterke herleving van den politieken stryd in de landen der Entente. Een stryd niet alleen tegen vredesonderhandelingen, doch ook tegen het socialisme. „Het aftreden van Henderson kon, na de-Fransche socialistische confe rentie van 24 Augustus, 'wel eens door dat vao A'lbert Thomas worden gevolgd, boowel de Fransche meerder heid en hy zelf dit onnoodig achten, maar er zyn nog grootere mogelijk heden. Reeds zie ik, in mijn verheel ding, ook Lloyd George vallen Asquith staat al klaar, hem te vervangen evenals ik d6n grijzen kop van Ribot van het politieke schavot zie rollen." Misschien zelfs zullen niig sterker sprekende feilen van de ontreddering en nederlaag in het kamp der bur gerlijke regeeringen zich voordoen I Alles haagt hierbij van de ontwik keling van den ontwaakten vredeswil der arbeiders af. „Do houding dezer regeeringen wordt voor iemand met gezonde hersenen al minder en minder be grljpeltjk. Io Engeland dreigen de algemeene verkiezingen het geheele vredesvraagstuk, dat men juist in den doofpot wilde stoppen, tot onder werp der propaganda te zullen rna ken. In Frankrijk neemt men de geheele pers van de socialisiisch3 minderheid eenvoudig in beslag, alsof daarmsde de quaeBtie ware afgedaan. In Amerika, waar zich rondom se nator Lewis oen invloedrijke vredes beweging scby'nt te groepeeren, ver biedt de regeering de geheele socia listische pers, stelt ze zelfs straf ver volgingen in tegen duizenden per sonen, wegens het maken van pro paganda voor den vrede. „Zóó brjeekt, onze Stockholmscho conferentie zich baan door een nieuw oplevandon, steeds heviger wordenden strijd in alle landen „Deze stryd zal ons doel in mil lioenen harten doen doordringen, nog voor we zelf in de gelegenheid zijn geweest dit doel op onze conferentie te Stockholm door onze besprekingen te bereiken 1" Dn conferentie van socialisten uit de geallieerde landen. Dinsdag en Woensdag a.s. zal de conferentie van socialisten uit de geallieerde landen worden gehouden in de Central Hall van Westminster. Er zullen vertegenwoordigers zyn uit Gioot-Britanniö, Frankrijk, Belgiö, Griekenland, Italië, Rusland en Zuid- Afrika. Het memorandum van het pas gehouden Labour congres over de oorlogsdoeleinden zal namens de partij worden ingediend met een verzoek, dat door de conferentie vier afzonder- lyke commissies zullen worden be noemd om de verschillende onder- deelen te behandelen, namelijk lo. de algemeene verklaring, 2o. den volke renbond, Bo. vergoedingen en eischen benevens het economische probleem, en 4o. de territoriale wyzigingen. Er zal op het congres niet gestemd worden, maar er zullen pogingen worden gedaan om te zorgen, dat het overeengekomene ook verwezenlijkt wordt. Brand te Salonikl. Athene, 24 Augustus. Te Saloniki ia opnieuw brand uitgebroken. Op het oogenblik van liet afzenden van het telegram zyn over do duizend huizen in de asch PLAATSELIJK NIEUWS. Hat bezoek van H, M. de Koningin. Naar wy vernemen, zal H. M. de Koningin op den openingsdag der openluchtfeesten, een bezoek brengen aan het sportterrein aan den B'olweg. Die openingsdag valt op Vrijdag 7 of Zaterdag 8 Sopt., welke datum nog niet dtfiaiticis vastgesteld. Athlotiek- en Zwemwedstrijden. Donderdag namen de athietiek- en zwemwedstryden van de Koninklijke Marine een aanvang. Voor dozen eersten dag bestonden zy uit zwem- veldloop en touwtrekken. De uitslag is als volgt: Rugzwemmen 40 M.1. J. de Vries, 38 9/10 sec.2. J. A. Piato, 43£ sec. "7. Beeks, 44 2/5 sec.4. Th. Puts, 44 9/10 sec.5. L. ten Ca te, 45 3/10 sec.6. P. Huyer, 46 1/5 sec.7. J. Kievoot, 47 3/5 sec. Borstzwemmen240M.: l.G. de So6t, 4 min. 9 1/5 sec.; 2. E. ten Broeke, 4 min. 37 8/5 sec.; 3. C. Ba velaar, 4 min. 49£ sec.4. J. Kievoet, 5 min. 27 1/10 sec.5. A. Tol, 5 min. 35 sec.; 6. Verhorat, 5 min.39 1/10 sec.7. K. Jörissen, 5 miu. 41 3/5 sec. Boratzwemmen 80 M.1. G. de Soet, 1 min. 7 1/5 sec.2. ten Broeke, 1 min. 21 2/5 sec.; 3. P. Huyer, 1 min. 24 2/6 sec.4. J.hr. C. W. Versluys, 1 min. 26 2/5 sec.5. Meerhof!) 1 min. 27$ sec.; 6. K. Jörissen, 1 min. 32 3/5 sec.; 7. L. ten Kate, 1 min. 82 7/10 sec.8. J, Gebhart, 1 min. 34 I Hampstead-wijk, Veldloop 3000 M.: 1. W. de Vries, 2. D. Pothoven, 3. J. SaJomons, 4. M. Kriegel-, 6. G. Verburg, 6. A. Rynders. Gis! ei en hadden de wedatrydeü plaats in discuswerpen, hoogspringen en polsstok-verspringen. De uitslag ia: Hoogspringen. De volgende deel nemers, die allen 1.47 meter sprongen, komen heden ir. de flaale uit: J. L. van der Neut, A. L, Kooyman, F. A. van Vloten, H. Versnel, J. de Vries en C. J. T. Ruy3. Na 13 series van 5 demi flcalee, komen in de beslissing 100 meter lt. Kooyman, 12 1/5 s.; J. Weber, 12 3 sec; lt. F. A. van Vloten, 12 sec.: dr. N. van Buren, 11 2/5 sec.; A. ae Welf, 11 1/5 sec. en als snelste tweede: L. Rapati, 12 7 sec. Polsstok verspringen: De volgende deelnemers qualiflceeren zichvoor heden: A. van Veizen, 7.09 M.; E. van Duyteren, 6.70 MA. Koers, 6.66 M,; J. K. Kitz, 6.47 M. en J. F. Kasteelen, 6.17 M. Discuswerpen Voor do finale op heden kom^n in aanmerkingH. F. Sehreurs, 32 M.K. Latigendoon, 28.93VS M.A. van der Meer, I8V3 M. en A. Koers, 26 M. Polstokhoogspringen. Voor het polstokhöogapringen komen in de flaale: >J. K. Kitz. P. van Schië, A, L. Kooyman, F. Niermeyer en D. Lap, allen met esn sprong van 2.55 M. Na acht series en drie halve be slissingen komen in de finale 400 M lt F. A. van Vloten, 64 sec.; G.Lit, 642/c sec.;. Dr. N. van Buror, 64s/g sec.A. L Kooyman, 67 stc.lt. L. W. Koeman, 64ya sec. en G. F. Dan nau, 68VS sec. Bij Kon. Besluit van 21 Juli j.1, No. 4-96, is do titel van Opzichter van den jUjks Waterstaat gewyzigd in dien van Technisch Ambtenaar den Rijks Waterstaat. De torpedaaring der „Renata Lsonhardt." Omtrent de torpédeei ing van het stoomschip „Renate Leonhardt" ver nemen wij nog de volgende bizonder- beden. Het schip was Dondermorgen te 8 uur vlotgebrachr. en werd door eon vaartuig van den loodsdienst naar buiten gebracht. Bij de uiterton van het Scftulpfcügat hoeft het alleen de reis vervolgd- Binnen eenuurd-arna werd het getorpedeerd door een onderzeeboot, die vermoedeiyk rustig het afbrengen van dr „Reoate" had afgewacht. Het sphip is dadelijk zonken. Vóórdat het zonk, ging het op een kant liggen zoodat de laatste opvarenden, waaronder twee vrouwen met veel moeite werden gered. Een der vrouwen, de kokin Marie Gross- stffck, is bij aankomst te Nieuwediep, vermoedeiyk tengevolge van den schrik, overleden. Zij werd bewuste loos uit het water opgehaald. By de ontploffing werd de stoker Aug. Unglftube gedood, de Neder- landsche z.g. landverkenner, Noordyk, die aan boord was, ontwrichtte zfin arm sn werd in het hospitaal Nieuwediep verbonden. Na de ontploffing heeft een Neder- landsche torpedoboot de schipbreuke lingen, waaronder de Nederlandsehe landverkenner C. Noordyk, opgeno men en te Nieuwediep binnengebracht. Aan boord van het Wachtschip werd hen een warm maal verstrekt, Omtrent de torpedeering vernamen wfi dat de torpedo midscheeps de boot trof en een geweldige ontplof fing deed ontstaan, waardoor het stoomschip grootendeeis vernield werd. Ware haar baan iets meer naar voren of naar achteren geweeat, dan had men, door plotseling omgooien van het roer, de ramp kunnen keeren nu was dat niet mogelyk. Het schip zonk dan ook bijna onmiddellykde bemanniDg wilde dadelijk io zee springen, doch er werd nog een boot uitgebracht, die de schipbreukelingen opnam. Na de torpsdeering is de onderzeeër naar de plaats der ramp teruggekeerd, en begaf zich tusschen bet wrakhout der getroffen boot. Toen hij zag, dat een Nederlandsehe torpedo boot de schipbreukelingen reeds had opgenomen, dook hij weer onder en verdween. Deze bemanning ia nu voor de tweede maal als schipbreukeling van de R*nate Leonhaidt te Nieuwediep binnengebracht. BINNENLAND. Mathys Martsf. Te Londen is op 78jarigen leeftijd Matbya Maria, zijn oudexen broeder Jacob en zyn jongeren broeder Willem in den dood gevolgd. Thans is du3 de laatste der Marissen, en tegelijker tijd de knapste en geniaalste der drie broeders heengegaan. Vele Engelsche bladen wijden lange artikelen aan liet overlijden van den schilder. _Een kunstenaars-tragedie" zet de Daily Telegraph boven het hoofd artikel, dat het blad aan den gestor ven kunstenaar wydt. _De groote, kleine kunstenaar, die op één lyn zal worden gesteld met dan Delfschen Vermeer, ia in het verborgen en heel arm gestorven" schrfift Manchester Guardian „even als Ruysdael en Rembrandt". Maria is gestorven in zijn beschei den kamers, in een arme buurt van het Noord westelyk gedeelte van ionden. Hij zal Maandag worden be graven op de begraafplaats van de Vijftig mlllloon guldon voor de meik on kaasvoorziening. _Ec. Stat. Ber." komt op grond van uitvoerige berekening tot het resul taat, dat de duurdere productiekosten van melk, als gevolg van deschaavsch- te aan veevoeder enz. en de verminde ring van den export, waardoor de bijdrage vervalt, die tot nu tce uit de exportwinst weid vorkiegeu voorde kosten der melk en kaasvoorzieaiug, tot gevolg zulle-i hebben, dat uit do publieke kas in het volgend jaar bij zeer matige beraming yolle f 50 mïlli- oen noodig zullen zlja ter dekking yau de kosten der melk- en kaas voorzieiiing, indien de regeering de melk en kaaspi Ijzen op de thans geldende bedragen handhaaft. Esn verhooging van den melkprijs voor het publiek met 1 ct. per liter zou dit bedrag met f 7 millioen doen dalen een verhooging van den kaas- prlja met 5 ct. per pond zou hieraan een verdere verlaging van f 3 milli oen toevoegen, Rost voor Wierlngon. Met ingang van 16 September zal de post voor Wieringen niet meer op het Hulppostkantoor te de Haukes worden uitgezocht voor de verschillen, de kantoren op Wieringen. Ten einde vertraging in de bestel ling te voorkomen, ia het noodig dat de adressen steeds zoo volledig mo gelijk zyn, en dat liet kantoor van bestemming er in ataat vermeld, nl. de Haukes, Hippolylushoei of den Oever. In een geïnterneerde machine. Als een bijzonderheid zy medege d6eld, dat hefc te Elburg neergekomen Duitsche vliegtuig, na geneutraliseerd te zyn, door den luitenant-vlieger Van Heyst op eigen kracht naar Soastorberg is 'gebracht. Met de hein onhekende machine maakte de koene vlieger een voor spoedig reisje. Balaedfgen an slaan van zijn meerdere. Da Krygsraad in het le Militair Arrondissement heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak tegen den luite nant v/d. genie j. H. van Wulften Palthe. Beklaagde had terecht gestaan wegens het beleedigen an slaan van zijn meerdere iu rang, door n.1. den kapitein van het vry willige motor korps v. Itersum het woord ploert toe te voegen en hem een slag in het aangezicht te geven. De Krijgs raad vej klaarde beklaagde schuldig aan het ten laste gelegde en veroor deelde hem tot eon militaire gevan genisstraf van 6 weken. De eiseh was 14 dagen. Beklaagde heeft tegen dit vonnis appél aangeteekend, De moord te Zandvoort. Omtrent de moord op den 25 jarigen W. v. Vliet (zie Je pag.) verneemt het Hbl. nader: Het onderzoek van, den gemeente- genees eer wees uifc .dat aan linkerkant Van deu hals een schot wonde was, alsook een kleine wond- opening aan do rechterzijde van de boistkas. Vermoedelijk zijn beide wonden door een kogel veroorzaakt. Hefc geval heeft zich afgespeeld een half uur ten zuiden van het dorp Zandvoort. Juist is dat de getroffene Woensdagavond aan het strand gezien ia gaande per fiecs in zuideiyke rich ting. De persoon die hem zag, ia een militair die op wacht stond, Het lijk is Donderdagmorgen ge vonden door den jachtopziener Capel len. Het parket uit Haarlem stelde 's middags eeu onderzoek in. Het is gebleken dat de flets verdwenen alsook een zilveren horloge en het geld dat Van Vliet in zijn portemon- naie had. Aan zelfmoord kan niet gedacht worden. Twee veronderstellingen lig gen voor de handten eerste dat Van Vliet Woensdagavond, toen hij gebaad had, doodgeschoten is, waarna de dader(s) met zyn rywiei, horloge en geld verdwenen; ten tweede dat de dader(s) terwijl Van Vliet baadde, een en ander wegnam en op hem geschoten heeft toen by hem later, na ontdekking van den diefstal, wilde achtervolgen. Donderdagnacht is een onderzoek ingesteld by de militairen van de kustwacht te Zandvoort. By een hunner werd een patroon vermist, die hij niet verantwoorden kon. Do justitie is daarmede in kennis gesteld. Desertours-vangers. Te Venlo heeft dezer dagen het volgende plaats gehad. Een hier te lande vertoevend Duitsch deserteur werd namelijk door twee landge- nooten, die ook voorgaven gedeser teerd te zyn, blykbaar met smokkel doeleinden, in de richting van de grens onder de gemeen t9 Ar een en Velden medegetroond. Daar gekomen drongen zy hem over de grensiyn en leverden hem over aan de Duitsche grenswacht. Opgesloten in een brand- spuithuisja wist de man des nachts uit te breken en naar Hollandsch grondgebied te vluchten. Hy liet het er echter niet bij zitten, doch gaf het geval aan by de politie, met het gevolg dat de beide andere vreem delingen konden worden opgespoord. Voor den officier van justitie te Roer mond geleid, bleken het te zyn twee Duitschers, verbonden aan een pas- S8nbureau. Zy zfjn in de gevangenis opgesloten als verdacht van men- schenroof, het misdrijf, bedoeld in art. 278 Wetboek van Strafrecht, waarop een maximum gevangenis straf staat yan twaalf jaren, Esn oud bedrijf in eore horstald. Da Spaarnwouderstraatbewoners te Haarlem hebben be&lolen de water en vuurnering in eere to herstellen daarvan een grootbedryf te maken. Men is reeds met iemand, die vroeger zulk een bedrijf had, in onderhande ling getreden en men hoopt op deze wyze de bewoners der Spaarnwouder- buurt van heet water te- kunnen voorzien. („O. H. Ct.") Noodweer. Te Enschedé heeft men Donderdag middag noodweer gehad. IJsbrokken als eende-eieren vielen er in grooten getale. Duizenden ruiten werden ver nield; en aan ooftboomen en veld vruchten is zeer groote schade toe gebracht. SPORT. Voetbal. Sariewedstrijdsn N.H.V.B. te Zaandam. Zooals we reeds eerder gemeld hebben, heeft de N.E.V.B., ter gele genheid van zijn 15-jarig bestaan, seriewedstryden uitgeschreven, waar aan 67 elftallen deelnemen. Morgeu begint de le ronde. Ziehier het programma Z.F.C.-terrein. 9 -10 u.Z.F.C. II - Q S.C. 1,2a afd. 10-11 u.: Wilhelm. Yooruit I-W. F.C. II, le afd.; II1/»-12'/, u.De Germaan I -Kinheim I, le afd,1 - 2 u.Hollandia I - SteedB Voorwaarts 1, le afd.; 2-8 u.E.D.O. I-Alc. Victrix I, eere afd.3V3-41/* u.-V VA. I-Z.V.V. I, eero-afd.; 5-6u.:' Hortus I-V.V.A. II, le afd. Van 3 tot 4 uur speels op terrein 2, Purmersteyn I tegen Z.V.V. II. Z.F.C. I en D.E.C. I hebben voor de ie ronde vrijgeloot Op de terreinen 2, 3 en 4 wordt eveneens gespeald, meestal door clubs spelende in dén N.H.V.B. en den Amst. V.B. Victoria, van hier, speelt b.v. op terrein 4 tegen Spartacus I (Amsterdam), voor de 3e afdeeling. De wedstrijden voor de eere afdee ling zullen wel de meeate belang stelling trokkenof V.V.A. wel volledig zal opkomen, betwijfelen we. Deze vereeniging heeft n.1. ook in geschreven op de wedstryden voor den Gouden Scheep vaar tbekèr te Amsterdam. Door de vorige week Amstel met 2—0 te slaan, plaatste ze zich in de 2e ronde en komt.dan uii tegen De Spartaan. Ook deze wedstrijden worden morgen in het stadion gespeeld. Nu we hot toch over de Scheep- vaartwedatryden hebben, zullen we meteen evan de uitslagen mededeelen van de le ronde, Zondag j.1. gespeeld V.V.A.-Amstel 2-0; 'tGooi (Hil versum)-Robur et Veiocitas (Apel doorn, le kl.) 3-0. Spartaan moest trgen Forward spelen, maar deGro uingers kwamen niet op, zoodat do Amsterdammers zonder spelen de 2e ronde bereikten. Om echter eenigen luister aan de wedstryden te geven, had men Willem JI, de Zuidalybe le klasse kampioen, uitgenoodigd te gen Do Spartaan te spelen. Deze wedstryd, die nog de beste van de drie was, werd met 2—1 gewonnen door de Tilburgers, Programma voor morgen 1. Vitease (Arnhem, le kl.) -D.V. S. (Wost. le kl. B.). 2. Blauw Wit (West. le kl. A)-A.F.C. (Wost. le kl. B.). 3. De Spartaan-V.V.A., twee B le klassers. Voor de Zilveren Bal-wedstrijden welke 2, 9 on IQ September a.s. Le Rotterdam op het Sparta-lerreia ge houdon worden, hebben 24 elftallen ingeschreven t.w.17 uit het Wes ten, 4 uit het Oosten, 2 uit het Zui den en I uit het Noorden. Onder dozen zijn de 4 districtskampioenen. Onderhandelingen met verschillende vereenigingen om hier te komen spelen hadden uiet het gewenschte resultaat, op hetopg8nblik woidtnog hard gewerkt een sterke militaire combinatie tegen H.F.C. in het veld te brengen. Gaat de wedstryd door, dan waait van af 12 uur de H.F.C.-vlag en zal het. nog op eenige punten in de stad worden bekend gemaakt welk elftal de stryd aanbindt. MARINEBERICHTEN. Bemanning Hr. Ms. „Tromp1 Hieronder volgt de nietofflcieele lijst van de bemanning van Hr. Ms, „Tromp". Io deze lyat, die wy spoedshalve plaatsen, komen echter vele onjuistheden voor. Zoodra de offici6ele opgave door ons is ontvangen, die wij heden avond verwachten, zullen wy een verbeterde opgave plaatsen, en de afdrukken daarvan reeds Maandag a.s, aan ons bureau gratis verkryg baar stellen. Schippers G. J. Wieffering, P. van Dyk, A, Breefc, Boofcsm. P. v. Heek, P. Osinga, J. N. Kuiler, W. H. Salters. J. C. Kuipers. Kwart-meest. J. M. Schulfcze, W. A. Wahlers, R. v. d. Steen. Sergfc.-konst. W. Abrahamse. S. D. Barghoorn, H. W. T. de Vries, J. H. Hibender. Korp.-konst. M. ,J. Kramer, C. J. J. Waterman, J. A. Loüs, C. A. v. Gennip. J. M. Harms, G. H. Vos. Sergfc.-seiner F. J. Ratelband, L. D. van Driel. Korp.-seiner N. Nannings H. Horn. Sergt.-geschutmaker J. G. Peelman. Sergt-monteurs J. de Vries, E. Hilleuius, A. F. Wighol. Serg.-timm. W. v. Bekkum. Korp.-timm. K. L. G. Henning. Serg.-bott. B. Sweers, A. Dek ker. Korp.-botfc. H. Kuiper. Matr.-bott. G. Kat. Serg.-ziekenv. K. Schippers, F. -Videler. Korp.-ziekenv. J. van 't Roer, J. J. Hingst. Sergt,-schrijver W. Ofeigsen. Korp.-scnrijver S. Spoelder. Matr.-schr. M. Verschuur, J. v. d. Jagfc, H. Baren- dregt Korp.sehr. W, Schwippert Sergt hofrn. H. G. Vermeer. Korp.hofm. E.A. Goor, C. J. Wentink. Matr.nofm. E. W. Eshuys, D. Feitsma, W. G. J. Mooiiman, C. J, Luyken. Sergtkok B. A. v. Arkel, O. Hagenbeek. Korp.kok L. Schrasser, B. Eltingh, H. Cley. Matr.kok W. P. L. Wouters, H. A. Molenaar, G. J. H. Schoolderman, H. A. J. Slegtenhorst' Kleerm. J. Kok. Schoenm. P. Tompot, W. Meyor. Scheerder 'W. ,v. Eysden. Matr. le kl. W. de Kysaer, A. J. v. d. Ende, J. F. v. Nielen, L. Boelhouwer. J. Plas, J. A. Tweewis, A. J. v. d. Zalm, N. J. Legefc, J. M. H. Kromhout v. d, Meer, M. de Haard, J. H- Verbeek, C, Schuurbiers, H. A. Balleurs. J. Kerk- man, J. Scheffer, J. Nieuwaorp. D. J, Wulffele, A. C, Plooy, H. A. Abbeu- huis, F. W. Scheer, P. v. d. Gaag, J. H. v. d. Linde, G. Gadellaa, H. Kloosterman, H.F, wessel. L. Wielsma, S. Vorstiens, A. du Burck, L. Bil, P. Vinke. A. v. Stipriaan, H. Bruntink, N. Wiersma, F. C. IJzerraad, C. Bakker, J. Krijger, J. A. v. d. Linde, F. C. Eindhoven, W. F. Diephof, J Reyenga, J. Tuinman, J. Keizers, H' J. Franko, A. G- C. Haga, L. v. Gleet'. H. Hulskamp, F. J. Tebbens, O. A. Nilssën, P. Westdorp, S. J. J. v. d. Kooy, J. van 't Hof, Seydens, Smith) Matr. 2e kl. J. F. H. Riigersberg, g! Struyk, B. Schoone, H. A. Soet,. j. A. v, Zoest, H. Veenbrink, J. L. van Hest, F. Eskes, J. Schults, J. F. H. Griffioen, K. den Engelschman, H. A. Hïlgers. J. O. Bermond, R. L. A. Mook, J. Zuiderhoek, W. J. A. Basse- lair, P. J. Bouteus, P. van Gevtenboek, F. van Amsterdam, J. J. Kooimans, A. Hemelop, P. J. Jobst, H. Zuiderduin, W. M, Bosschaart, O. Pronk, N. de Kruytï, F. M. Tange, P. E, P, Geerde», A. do Krijger, 0. ran Iiot W. le Mair, J. Dregraans, C .T. Hazenbroek, J. van 't Vlee, C. Bredze, aA A' P'T Sanders, A. Meintser, B. Stuwer, H. L. Verkaaik, A. Mulder, F. Uytenboogaard, B. J. F. L. Morren, P. M. Onster, E. C. G. Vetter, De Vries Matr. 3e kl. P. v. d. Blom, G. de Visser, A. C. J. Bouter, j. v. Eijk r>' F' HV Zl"ver' G. M. Doornik, j' Dnfay, J, H. Jansen, S. Krol, N' Mooyman, D. J. V. Prooyen, .T. de Wit) tk- D.: M. J. A. v. d. Linden.' A. W. Langras, A. H. v. Kralingen. G. de Ridder. A. Schaap. Torp. maj.P. D. Rijkaard. Sergt. torp. m.: J. de Groot, G. A. Weerden, W. F. Byl. Torp. st maj.: H. L. v. d. Weyde. Sergt-torp. st.: A. Brouwer, IC. Woud, L. J. Frankovoort, J. D. A. Heidman, Korp. torp, st.: A. F. H. Bakker, F. Kampman, R. Keyzer, G. J. Beumer. Oppermach. drijv.: J. D. Eilers. H. J. Hablons, P. A. Schoenmacher, Mach. dry'v. mi H. J. -Aalders, W. P. Jagel. Sergt. mach. wï-ijv.: H. G. Prevoo, 0. H. Mariot. Korp. mach. drijv. le kl.: R.de Lang. Id. 2e kl.: P. Bravenboer, A. Weze- mer, J. F. Giolesen, J. Gauw, N. Bartol, J. Wy'smans, I-I. J. C. Bode. K. Maag- delyn, G. v. Asselt, *A. Bakker, ,A. Molenkamp, J. A. de Gier. Korp. mach. dry ver: J. G. Hondeman 0. Ondt, A. J.Deraoitie, A. Jonkers, J. P' Herdt, H.Kvos, C, W. Allaart, J. Nielsen' G. T. Oostdam, O. Geus, J. Zwarte poorte, P. S. Wissorke, B. v. d. Gaag, Eorp.-stoker J. H. Freyer, J. F. W. Roovers, H. J. Haamke, L. Koendermari. Stoker-olieman O. Benker, A, v. d. Stel, J. J. C. Grimberg, G. Evers, T, Grauw. Stoker lo kl. R. Kooyman, B. Dijs, J. J. Knaapen, J. P, v. Menen. J. Middelie, G. J. Vincken, M. Ver kerk, J. Dekker, H. Ballast, P. .1. Helder, A. do Jager, J. P. Fosses, A. Augustin, A. de Rooy, K. Katers, F. Zaal, J. Th. Esser, H. B. Broeke, J. Oornelisse, W. Mol, C. Koeten, G. A. v. Alteren, P. W. Grootveldt, H. H. v. Honswyk, M- J- v. Leth, J. Vader, A. J. de Boor, H. Das, A. Koppel, M. v. Wouw, J. L. Borggreve, F. J. v. Baron, H. Mulder, W. van 't Vlie, H. J. Breuseker, Jansen. B. Mulder, F. W. Röst, A. H. Teesink, J. van Leeuwen, Visser, De Bruin. Stoker 2e kl. P. Klant, J. Hazes, D. Scheffer. Sergt.-maj. der mar. U. H. Batteveld. Sergt. der mariniers J. Berra. Korp.d. mar. M. v. Wezel, K. Sikking, W. Westerik. Tamboer le kl. P. B. van Nieuwen- hoven, A. de Jager. Marinier le kl. P. Aries, L. Schip pers. J. Faber, F. K. S. Langeveld, H. Tegelaar, G. van dor Meer, W. Jongepier, W. R. H. Onstein, J. van Gils, J. J. Zitman, W. Voorn, H. Kassteen, G. J. de Wijs, A. Reedijk, A. Holtman, A. J. de Vlieger, E. v. Hardeveld, J. P. J. A. Bogaerts, H. v. Putten, H. Grasmeyer, J. P. Bierman, A. v. d. Berg, F, J. v. Denderen, L. A. Janssen, W. Hemrica, R. W. van Gogh, A. Hagen, G. v. Ipenburg, D. Roorda, G. Noteboom, L. J. de Vos, H. Cabrie, O. de Wolf, P. v. Wart, W. R. ïïienekamp, P. Ph. v. Hees, Smith. Marinier 2e kl. A. Ciere, P. v. Westrienon, D. Sassenburg, H, J. J. Scliildknegt, W. H. A. Hartman, H. J. Smit, M. G. J. Nieuwmans. Marinier 3e kl. M. de Moet, C. v. Deene, A. v. 't Veldt, F, van Reenen. Zeem.-matroos H. Voordewind, F. Kooy. W. H. v. Rys, J. Dodde, A. Eykelonboom, F. Albert, C. van Zaanen, L. Scüuiteraa, A, Coldemeyer, W. Kwast. Zeomilicien-torpedist N. van Duist. Bij Kon. besluit is by de marine een nieuw korps, de vliegtuigmakers, ingesteld, bestaande uit onderofficieren en manschappen. Als disticctiéf dragen zy op de linkermouw van de bovenkleeding een borduursel, voorstellende een vliegtuig. By Kon. besluit zyn ingetrokken de bepalingen, krachtens welke voor do militairen der zeemacht niet als dienattyd gelden de tydvakken, gedu rende welke zy, ingevolge van het ïyden aan geslachtsziekten, geheel aan den dienat onttrokken zyn ge weeat. Do intrekking heeft terugwer kende kracht tot 1 Januari 1914, behalve ten aanzien van de geldeiyke gevolgen, welke de thans vervallen bepalingen voor de betrokkenen heb ben gehad. In de algemeene baksorder is een nieuw artikel opgenomen, betrekking hebbende op de bestryding van ge slachtsziekten. BU beschikking van den minister van m&tlne zijn de adapiranteu-adelboret bi| het Internaat voor adeplranten-adolborst te Dordrecht, J. O. de Qroot, O. Mante en Q. E. Hof gaas, met Ingang van 6 September 1917 benoemd tot adelborst bij het Kon. Instituut voor de marine te Willems oord. De sergeantenbotteller H. J. Beuneman van Bottum en J. Schenk van Hr. Ms. Wachtschip Willemsoord,zullen 1 September 1917 van plaat sing verwisselen. Uit den zeedienst worden ontslagen de Qraalf op 16 Sept. 1917; marlaler der le kl. J. Kuilman op 1 Sept. 1917korporaal- machinedrüver binnendienst J. 0. Vonk op 16 Sept. 1917. VISSCHERMBEBICHTBM. Aangebracht te Nieuwediep-; 34 Aug. Door 60 korders10 tot 80 tongen, per st. 11.6020 tot 100 middeltongen, p. st. 10.65 a f 0.76; 10 tot 80 kleine tongen, per stuk f 0.25; 6 tarbotton, per stuk f 10.— a f 12.—1 tot 0 mand kleine schol, per maad f 7.— a r 10.—i tot 4 mand scharren, per mand f 4.— a f 6.— 16 mand pietermannen, per mand f 8,—. 24 Aug. Door 27 korders5 tot 10 tongen, per at. 11.50; 10 tot 100 middeltongon, p. st. f 0.60 a t 0.70; 10 tot 80 kleine tongen, per stuk f 0.2S; 6 tarbotten, per stuk t 8. - a f 10.— 1 tot 2 mand stortschol, per mand f 15.- 1 tot 4 mand kleine schol, per mand f6.- u f 8.— 1 tot 4 mand scharren, per mand f 3.— a f 4.— mand pietermannen, per mand f 8.-. Burgerlijke Stand v. Helder, van 23 en 24 Aug. 1917. GETROUWDE. Weiland en A. M. C. Boa. Lride Beer euE.de Jong. W. Bakker en H. Berends. H. Bakker en W. Scheffer. BEVALLEN: A. P. Thomas-v.d. Kroon, d. OVERLEDENJ. Looy, 82 jaar D. M. O. Groszstuck, 53 jaar. AGBMDA. Cinema Palace. Binnenhaven 2. Hoofd nummer: Koningstijger. Berste Heldorscho Bioscoop. Kanaalweg 112. Hoofdnummer; Moederliefde. Witte Bioscoop. Koningstraat. 2 Hoofd nummers De man met de negen vingers (vervolg) en Diana. Ïavenu-Bloscoop. Spoorgraoht. Hoofd nummer Het geheim van den put. 26 Aug. Eere-Concert door „Helders Harmonie- kapel" ln Casino, 8 uur 16. Hotel „Bellevue". Concert van 9-11 uur.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2