HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulöwna No. 4821 DINSDAG 28 AUGUSTUS 1917 4Se JAARGANG ABONNEMENTEN: Heldersche Crt. per 3 mnd. f 0.75, franco per post f 1.00, Buitenland f 2.00 Zondagsblad 0.45, y, 0.527a- 0.85 Modeblad 0.750.85 1.10 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag^, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 ADVERTENTIËN: 10 cent per regel. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 tot 4 regels 30 cent, elke regel meer 10 cent, bij vooruitbetaling. Bewljs-exemplaar cent. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25 hooger berekend. De abonnementsprijs van het „Modeblad" is thans per kwartaal In de stad 85 cent, franco per post 95 cent, buiten land f 1.20. Wy vermelden dit hier afzonderlijk, aangezien het op het oogenblik nog niet mogelijk ia, dit in het hoofd van het blad te veranderen. Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen s 1. Bsmanningslljst Hr. Ms. „Tromp". 2. Middelaeuwsohe toestanden In Rusland. 3. ingezonden. 4. Feuilleton, enz. De legerberichten van 24, 25 en 26 Augustus. Van het W e s t e 1 y k front. Het vermeesteren van hoogte 304 bij "Verdun, door de Franschen heeft tot gevolg gehad, dat de door hen behaalde terreinwinst, waarin de hoogte vooruitsprong, nu bestaat uit een aaneengesloten stuk ter breedte van 8 K.M. bij een diepte van onge veer 2 K.M. Vooral is het voor de Franschen echter een moreel succes. In den strijd by Verdun, die steeds met de uiterste verbittering gevoerd werd, had deze hoogte een droevige vermaardheid verworven. Nu is zij stevig in Fransche handeD, en daar mede zijn de Duitschers definitief verdreven van de hoogten die Verdun bebeerschen. Bij de vermeestering van hoogte 304 hebben de Franschen het niet gelateD. Ztj trachtten nog verder vooruit te komen. Vrijdagmorgen namen zij meer dan 100 man ge vangen. Het communiqué van Zater dag meldt dat zij nog verder terrein wonnen. Drie versterkte werken werden veroverd en 450 man ge vangen genomen. Hierdoor steeg het totaal der bij Verdun gemaakte ge vangenen tot 8000. Ia den nacht van 25 op 26 Aug. nam de artilleriebedrijvigheid op den rechter-Maasoever toe. Op den lin ker rivieroever werden vorderingen gemaakt ten Z. van Béthincourt. Da Fransche voorpusten rukten op tot aan de grens van het dorp en den Zuidelijken oever van de Forges beek. Twee onverwachte aanvallen der Duitschers mislukten. Overigens hadden aan het Fransche front geen belangrijke gebeurtenissen plaats. In Vlaanderen en ia de streek van Lens duren de gevechten voort. Ie het Eagelache weekoverzicht van Vrijdag, werd medegedeeld, dat benoorden den weg Yperen—Meenen, de Duitsche troepen in de vermees terde hofsteden en steunpunten met de meeste hardnekkigheid tegenstand hebben geboden. Daarbij maakten de Engelschon meer dan 250 gevangenen, maar wegens den aard van den strijd ia bet aantal gevangenen maar klein in vergelijking metalle verliezen, die de vijand leed. In den strijd van den 22sten bij Lens werden in het geheel 194 vijanden gevangen genomen. Dit brengt het totale aantal gevangenen, sinds 15 Augustus in die streek ge maakt, op 1378. In dezelfde spanne tijda werden daar 34 machinegeweren en 21 schansmortieren vermeesterd. In de afgeloopen week velden de ISugelschen 64 Duitsche vliegtuigen en dreven er 53 stuurloos naar den grond, alsmede een Duitschen uitkljk- ballon. Zij missen 56 toestellen. Het bericht van 24 Augustus meldde hevige tegenaanvallen der Duitschers bij den weg Yperen Meenen, waarbij de Engelschen achter uit gedrongen werden. In het Inver- ness- en Glencorsebosch werden de gevechten voortgezet. Ten Z.O. van St. Julien brachten de Eagelschen hunne linie een weinig vooruit, terwijl bij Lens een stuk vijandelijk loopgraaf werd genomen. Do berichten van Zaterdag en Zondag geven aan, dat de Duitschers na artillerie voorbereiding de stellingen ten Z.O. van Epehy en ter weerszijden van de hoeve öuillemont aanvielen, waarbij zij er in slaagden bij de hoeve eenige stukken loopgraaf te bezetten. Des" avonds werden zij door tegen aanvallen weder verdreven. Ten Z.O. van Laventie werden vijandelijke afdeelingen door Portu geesche troepen teruggeworpen. Het Duitsche legerbericht maakt o. m. melding van een aanval der Eagelschen aan den N.W. rand van het Herenthage-bosch, waar het front een weinig naar achteren moest wor den verlegd. In dit bericht wordt tevens melding gemaakt van de ver meestering van 't gehucht Öuillemont. Verder wordt medegedeeld dat de Franschen een sterken aanval richtte tegen het front ten Z. van St. Quentin. Over een breedte van 3 K.M. werden de stellingen aangevallen; na zeer zware gevechten bleven zij in handen der Duitschers. Aan de Maas werden verschillende aanvallen der Franschen afgeslagen. Het legerbericht van den 26sten geeft aan, dat ten Z.W. van Pagny de Franschen in de Duitsche loop graven doordrongen, doch door tegen aanvallen teruggedreven werden. Aan de Maas bleven vijandelijke aanvallen ten O. van Samogneux zonder resultaat, Zondagmorgen ont wikkelden zich nieuwe gevechten by Beaumont. Van het O o s t e I y k front. Volgens Duitsche en Oostenrijksche berichten neemt op verschillende steden van het front de artillerie- bedrijvigheid toe. Bij Brody, ten N.O. van Soveja en ten N. van de Su3ita werden vijandelijke aanvallen afge slagen. De Russische communiqué'» melden het afslaan van aanvallen op eenige punten van het Roemeensche front. Verder wordt medegedeeld, dat het offensief der Centralen in de streek van Focsani door tegenaanvallen der Russen en Roemeniörs tot staan is gebracht. Van het ItaliaanschOosten- r ij k s c h e front. Naar d.d. 25 Augustus van Oos tenrijkache zijde wordt medegedeeld, hadden Vrijdag op de Karathoogvlakte en bij Görz geen belangrijke gevech ten plaats. Tegen den Monte San öabrielle gerichtte aanvallen hadden geen succes. Op de hoogvlakte van Bainsizza verlegden de Oostenrijkers hun front naar een meer achteruit gelegen linie. Hiertoe werden zij genoodzaakt door den uitslag der gevechten bij Vrh. Tegen den avond ontbrandden op verschillende punten van het front nieuwe gevechten. .nds het begin van den Hen Isonzoslag tot en met 23 Aug. wer den 250 officieren en 8000 man ge vangen genomen. Volgens bet bericht van den 26sten werden ten Zuiden van h6t Wip- pachsdal en bij Biglia vijandelijke aanvallen afgeslagen. Nieuwe, hevige gevechten ontwik kelden zich in het gebied van den Monte San Öabrielle. De vijand drong, ondanks de groote, bloedige offers, nergens in de Oostenrijksche stellingen door. In den nacht van 23 Augustus werd de Monte Santo ontruimd. Deze werd Zondag door de Italianen bezet. Op de hoogvlakte van Bainsizza kwam het herhaaldelijk tot gevechten. De Italiaausche berichten maken melding van nieuwe successen. Naar uit Rome dd. 24 Augustus werd berichtr zijn, om militaire redenen, de plaatsen waar de zegevierende troepen vooruitdringen, niet nader opgegeven. In dezen slag worden achtereenvolgens de voornaamste doeleinden bereikt. Sterke stellingen werden stormenderhand genomen en belangrijke verbindiugsysternen be zet. De namen der hoogten te noemen, waarvan vele slechts op speciale kaarten zijn aangegeven en vele andere niet op de gewone topografi sche kaarten voorkomen, zou weinig nut opleveren. Er viel een groote buit met vele gevangenen in handen der Italianen. Eiken dag worden duizenden gevangenen binnengebracht, eiken dag neemt het aantal kanonnen toe. In vijf dagen van den infanterie strijd werden ongeveer 20,000 krijgs gevangenen gemaakt, onder wie 500 officieren, terwijl 60 kanonnen werden veroverd. De verliezen van den vijand zijn in overeenstemming met deze cijfers. Het communiqué van den 25sten bericht: Sinas Vrijdag wappert de Italiaansche driekleur vau den top van don Monte Santo, dank zij den dapperen troepen van het tweede leger, dio gedurende de afgeloopen dagen op verscheiden punten de ver dedigingslinies van de Oostenrijkers hadden ingedrukt, en den vijand, terugtrekt, maar het terrein voet voor voet verdedigt, op de hielen zit. Op de Karst duurt de strijd om de genomen posities, welke de vijand tevergeefs tracht te hernemen, voort. Uit het hoofdkwartier werd nog gemeldDe Oostenrijkera wijken op enkele vakken tengevolge van den krachtigen druk der Italianen. De slag wordt met onverminderd élan voort gezet. De massale stooten worden herhaald. De Oostenrijkers verscher pen hun tegenstand met machine geweren, in het bizonder op den Karst. Zij zijn genoodzaakt nieuwe, reserves in het vuur te werpen, die aan andere fronten zijn onttrokken. Van de overige gevechtsterreinen geen berichten van belang. Krijgsgevangenen. In een bericht uit Londen wordt een en ander medegededeeld omtrent het aantal vijanden, door de gealli eerden gevangen genomen sinds 9 April, toen de veldtocht van 1917 inzette met den slag van Atrecht, tot 22 Augustus. De cijfers zijn de volgende Duitsche krijgsgevangenen, door de Britten gemaakt, 46,155; Duitsche krijgsgevangenen, door de Franschen gemaakt, 48,723krijgsgevangenen, door de Italianen gemaakt (in hoofd zaak Oostenrijkers) 40,681krygsge vangenen, door de Russen gemaakt (meerendeels Oostenrijkers) 37,221 in het geheel 167,780. Het aantal Duitsche krijgsgevange nen, sinds het begin van den oorlog ons in handen gekomen, is nu 102,218; het aantal Britsche gevangenen met inbegrip van de Indische troepen, den Duitschers in handen gekomen, bedraagt bij benadering 43,000, maar nauwkeurige opgaven omtrent het kleine aantal gevangenen, in den strijd der laatste weken door den vijand gemaakt, kunnen niet worden verstrekt zoolang de noodige inlich- tiugen niet uit Duitschland ontvangen zijn. Het geheele aantal vijanden, door ons op alle oorlogsterreinen sinds het uitbreken van den oorlog gevangen, zonder de Afrikaansche inboorlingen troepen, is 131.776. Het eele aantal gevangenen, dat wij sinds den aanvang van den oorlog hebben verloren, opnieuw de Afri kaansche inboorlingen niet, de Indi sche troepen daarentegen wel mee gerekend, bedraagt bij benadering 56.500. De duikboot- en mljnoorlog. Yan Duitsche zijde wordt gemel dat in het afgesloten' gebied rond Engeland een aantal schepen, te zamen metende 20,000 ton, tot zinken werden gebracht. In de golf van Biscaye en den Atlantischen Oceaan werden 8 stoomschepen vernietigd, daarvan hadden te zamen een in houd van 18,650 ton. Tot de vernie tigde schepen behoorde o.a. een Amerikaansch stoomschip dat met twee stukken van 7* c.M. bewapend was en na een gevecht dat een paar uur duurde, in den grond werd ge boord. De gezagvoerder, evenals de leider van de kanonniers en vier man die de stukken bedienden, 6n die tot de Amerikaanscbe marine behoorden, Uit Rusland. Naar dd. 24 Augustus uit St. Peters burg wordt gemeld, is Savinkof, de daats ver vangende minister van oor log is afgetreden wegens verschil van opvattingen met Kerenski, ter zake van militaire en politieke quaesties. Het heet dat Kornilof het eers ia met de zienswijze van Savinkof. Kornilof zal het natinoale congres te Moskou bijwonen. Uit Duitschland. Uit Oost Friesland wordt aan de Munst. Anzeiger" van 24 dezer ge schreven Onze gezegende landstreek is op 't oogenblik het attractiepunt van vele „buitenlandscha" bezoekers, die Diet om herstellingsdoeloinden naar Oost Friesland komeD, maaral leen om op het platteland levensmid delen op te koopen. Aardappelen, booneD, ooft, eieren, alles wordt op gekocht en wel tot prijzen, welke de vastgestelde maxima verre te boven gaan. Zoo betaalt meu voor een stijg 20) eieren 8 9 Mark, terwijl de maximumprijs voor eieren is vast gesteld op 25 pfg. per stuk. Eaorm hooge prijzen worden tegen woordig ook betaald voor rundvee en jaarden. Een landbouwster in den Kreis Leer verkocht dezer dagen een in dit jaar geboren stierkalf aan een Oost-Pruisischen fokker voor den tot duiver niet bereikten prijs van 6000 Mark. Zoogenaamde melkkalveren worden betaald met 3500 Mark. Jonge paarden gelden prijzen tot 5000 Mark en in dit vooijaar geboren veulens 1200 Mark. Uit Oostenrijk. In Oostenrijk zal, naar de „Berl. Lokal Anz." meldt, een tabakskaait worden ingevoerd. Het verbruik zal beperkt worden tot 10 sigaren of 25 cigaretten per week. De hoeveelheid rooktabak is nog niet vastgesteld. De conferentie te Stockholm. Volgens bericht uit Londen, dd. 25 Augustus, heeft Havelock Wilaon, de voorzitter van den nationaleu zeelie den vakbond, een verklaring uitgevaar digd, die wordt rondgezonden onder de vakbondens, welke er voor zijn r gedelegeerden naar de conferentie te Stockholm het gaan daarheen te be letten. Havelock Wilson beweert dat het besluit om den gedelegeerden de reis te beletten, niet kan worden in getrokken, zonder dat daartoe de toe stemming is verkregen van de ver- eenigingen van tot de Koopvaardij behooronde personen, die tezamen 200.000 leden tellen. Ook wordt meegedeeld dat het ver bod om te vertrekken is goedgekeurd door de zeelieden van Noorwegen, Denemarken, Zweden, Nederland, Italië, Frankrijk en Rusland. Du brand te Salonikl. Zwitsersche bladen vernemen uit Saloniki, via Milaan, dat de schade door den brand aangericht op 20 milli- oen francs geschat wordt. Zeer aan zienlijke proviandvoorraden, bestemd voor de geallieerden en andere op slagplaatsen, zijn door het vuur ver nield. kapelmeester Hazobroek was het bezoek groot. Het was een ongekend schouwspel de marinewerf, die an ders terra proibita is voor het groote publiek, thans bezocht te zien door honderden menschen. 'Ook voor de jeugd was het een goede dag, in het geurige gras lagen zij on genocen van den prachtigen middag. In het oude gymnastieklokaal was gelegen heid voor het gebruiken van verver- schingen. Wij laten hieronder de uitslagen PLAATSELIJK NIEUWS. Bemannlngslijst Hr. Ms. „Tromp". Da lijst, waarin de verbeteringen zijn aangebracht, is opgenomen op de vierde pagina van dit nummer. Hr. Ms. „Tromp". Blijkens bij het Dep. van Marine ontvangen bericht, is Hr.Ms. „Tromp" op reis naar Nederland den 24 dezer te Yokohama aangekomen. Athlethiek- en Zwemwedstrijden van de Kon. Marine. Vrijdag en Zaterdag hadden op de Rijkswerf alhier, de verdere wedstrijden plaats, uitgeschreven door de Sportvereeniging „Zeemacht", met steun en medewerking der Marine autoriteiten. Het ruime sportterrein op 's Rijkswerf was kwistig met vlaggen versierd. Voor Zaterdagmid dag was de toegang voor het publiek vrij. Mede dank zij het fraaie weder en de muziek der Koninklijke Marine kapel onder directie van den luit.- Finale 100 meter1. N. van Buren, 11 9/10 sec.; 2. A. de Wolf, 12sec.; 3. F. A. van Vloten, 12 1/10; 4. J. H. O. Weber5. L. Rapati6. L. W. C. Kooman 7. B. O. Engelbrecht 8. O. Lit,. Finale 400 M.1. F. A. van Vlo ten 59 3/10 sec.; 2. N. van Bur6n 61 sec; 3. O. Iit 61 1/5 sec.; 4. A. L. Kooymsn 63 sec.; 5. L. W. C. Kooman 63 2/5 sec.6.0. F. Damman. Fffiale hardloopen 1500 M.1. M. P. Krieger 5 min. 9 sec.; 2. J. Sa- lomons 5 min. 16 sec.3. W. de Vries 5 min. 20 sec. 4. A. Rijnders5. P. van der Klejj. Finale hindernisbaan1. K. Langen- doen, 327a sec.2. W. de Vries, 33 sec.3. M. P. Krieger, 33 sec.4.0. H. Methorst, 337a sec.5. D. Pothoven, 35 sec.6. J. H. O. Weber, 37J/j sec. Finale polsstokverspringen1. A. v. d. Meer, 7.48 M. (kampioen dei- marine) 2. E. van Duykeren, 6.75 M. 3. A. Koers, 6.66 M.; 4. J. Kitz, 6.47 M.; 5. J. Kasteelen, 6.17 M. Finale polsstokhoogspringen 1. A. L. KooymaD, 2.87 M.; 2. J. K.Kitz, 2.62 M.3. P. van Schie 2.62 M.4. D. Lap, 2.48 M.; 5. T. Niemeyer 2.27 M. Finale verspringen met aanloop: I. N. van Buren, 5.72 M.2. A. L. Kooyman, 5.60 M.3. O. Lit, 5.38 M. 4. A. van der Meer, 5.31 M.5. J. Colijn, 5.20 M.6. E. van Duykeren, 4.98 M. Finale verspringen zonder aanloop 1. F. van Vloten, 2.98 M. (nieuw Ned. record op 8.06 M. verbeterd. Stond ten name van jhr. Van Randwijk, Utrecht met 3.04 M.), marine-kam pioen 2. E. van Duykeren, 2.75 M. 8. O. Lit, 2.74 M.4. C. Ruys, 2.70 M. 5. A. de Wolf, 2.67 M.6. M. de Koster, 2.64 M. Hoogspringen zonder aanloop1. F. A. van Vloten, 1.30 M. (marine- kampioen); 2. L. Rubens, 1.25 M. 3. A. van Velzen, 1.20 M.4. Th. Puts, 1.20 M.5. H. F. Schreurs, 1.20 M. Finale hoogspringen met aanloop le prijs F. A. van Vloten, 1.521/, M. 2e A. L. Kooyman, 1.477a M.3e J. do VrieB, 1.477g M.4. C.Ruys, 1.477, M.59 J. van der Neut, 1.877a M. 63 H. Versnel, 1.327s M. Borstzwemmen 240 M.1. G. de Soet; 2. E. ten Broeke; 3. O. Ba ve laar; 4. J. Kievoet; 5. A. Tol; 6. Verhorst. Finale speerwerpen1. P. van Schie, 37.83* M.2. A. L. Kooyman 34.48* M. 8. A. van Velzen, 34.42* M.4. D. Pot hoven, 33.57 M.5. O. H. Methorst, 33.54 M.; 6. M. O. van der Lans, 33.40 M. Finale discuswerpen1. K. Langen- doen, 30.77 M.; 2. H. F. Schreurs, 30.32 M.3. A. van der Meer, 28.28* M. 4. A. Koers, 26 M. Finale kogelstootenl.A.J.Levin- son, 9.96 M. (kampioen der marine); 2 H. F. .Schreurs, 9.39 M.3. A. do Wolf, 9.36* M., 4. P. van Schie, 8.86 M.; 5. K. Langendoen, 8.85 M. Finale hoogspringen met aanloop: 1. F. A. van Vloten, 1.527, M.2. A. L. KooymaD, 1.477, M.3. J. de Vries, 1.477, M.4. C. Ruys, 1.477 M.; 5. J. van der Neut, 1.377, M."; 6. H. Versnel, 1.827, M. Rugzwemmen 40 M.: le prijs J. de Vries, 38 9/10 sec. (marine kampioen); 2e prijs J. A. Plato; 3e prijs W. Becks; 4e Th. Puta; 5e L. ten Kate; 6a P. Huijer. Borstzwemmen 80 M.: le prijs O. de Soet 1 min. 7 1/5 sec.; 2e E.ten Broeke; 8a P. Huijer; 4e Jhr. C. W. Versluys; 5aMeerhoff; 6e K. Jöriasen; 7e L. ten Kate, 8e J. Gebhart; 9e J. Kuiper. Estafette 4 X 100 M. le prijs ploeg A (v. Vloten, van der Dussen, Ver aluys, Pothoven) 50,1 sec.2e prijs ploeg C (v. Buren, Kooman, de Wolf, Rapali), 50,7 sec.; 3e prijs ploeg H (Öroeneweg, Becks, Rommeling, Stroebei) 53,9 sec. Na afloop werden de prijzen door Zijne Excellentie den Vice-Admiraal W. Naudin ten Cate, Commandant van de Stelling van den Helder, met eenige toepasselijke woorden uitge reikt. Z.E. sprak zijne voldoening uit over de groote belangstelling voor deze wedstrijden, en drukte zijn leedwezen uit over het feit, dat er niet voor alle deelnemers prijzen beschikbaar waren. Niettemin hoopte Z.E., dat de prikkel tot deelname zou blijven bestaan, zoodat het volgend jaar allen een prijs konden krijgen. Na de prijsuitreiking de luite nant ter zee Van Vloten kreeg o.a. niet minder dan een vijftal zilveren bekers, bracht Z.E. dank aan het bestuur der Vereeniging „Zeemacht" voor de organisatie van deze wed strijden, en hoopte, dat zy doorgaan zou om met ijver dit werk der sport te bevorderen. Spr. bracht vervolgens dank aan de heeren, die medegeholpen hebben om deze wedstrijden te doen slagen, o.a. den heer E. de Herder, van de Nederlandsche Athletiek-unle, die als leider der wedstrijden fun geerde. Deze Vereeniging heeft een drietal medailles beschikbaar gesteld. De drie winners van den wedstrijd buikzwemmen 240 M. ontgingen elk een zilveren beker, uitgeloofd door het Departement van Marine, ter wij i ook de Vice-Admiraal een extra prijs had uitgeloofd. „Heldor's Harmoniekapel". Bij het Zondagavond gehouden Eere Concert inden tuin van „Casino", door bovengenoemde muziekvereni ging onder directie van den heer O. H. J. v. d. Bogaerde, huldigde de Casino-directie, bij monde van den heer Polak, de verdienste van de kapel op het Concours te Purmerend, waar drie fraaie prijzen veroverd werden. Hij feliciteerde de vereeniging on haar wakkere directeur hartelijk met het behaalde succes. Eene tractatie volgde hier op. BINNENLAND. Vliegtuigen boven Nederlandseh gebied. Officieel. Het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken deelt het volgende mede Op 18 dezer is het Nederlandseh rechtsgebied door vliegtuigen der oorlogvoerenden herhaaldelijk ge schonden. Tusschen 8 uur en 8.15 van dien dag werd te Aarden burg, Sluis, Oost burg, Zuidzande, Cadzand en Groede een eskader van 25 h 80 Duitsche vliegmachines waargenomen, dat zich van Oostelijke in Westelijke richting voortbewoog. Aangezien nergens noodseinen vertoond werden ia het eskader in de genoemde plaatsen onder vuur genomen. Te 11.80 urn- op dien morgen werden op h9t eiland Schouwen en Duiveiand tusschen Renesse en Scharendyke 14 zoowel Duitsche als vliegtuigen der Entente waargenomen, waarvan eenige elkaar met mitrailleurs beschoten. Tevens werden uit die vliegtuigen drie bom men geworpen waarvan een bij het slot Moermond (Renesse), een bij Scharendtjke en eetT bij Oude Hoeve (aan den Duinrand) terecht kwam zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De vliegmachines welke met Ne derlandsche afweermiddelen bescho ten werden verdwenen in Zuidooste lijke richting. Vermoedelijk een zestal dezer vliegtuigen werden te Burgh (Z.W. punt van Schouwen en Duive iand) herkend ais Duitsche water vliegtuigen terwijl eenigen tijd later te Westkapelle 22 Duitsche vliegtui gen werden opgemerkt koersende Noordoost-Zuidwest boven Neder landseh rechtsgebied. Korten tijd later (11.45 uur v.m.) bewogen zich over de eilanden Goereo in Noord westelijke en Voorne in Noord wes teltjke richting twee vermoedelijk Duitsche vliegtuigen, welke tusschen Goeree-dorp en Go ree-haven zes bom men wierpen, wederom zonder per soonlijke ongelukken te veroorzaken. Vermoedelijk deze zelfde vliegtuigen werden te 11.55 uur te Hoek van Holland, gaande in Noordoostelijke richting, te 12 uur boven Hoofddorp gaande iu Noord-Noordoostelijke rich ting, te 12.30 boven Sloten (Friesland) te 12.45 uur boven Hoogkerk (bij Groningen) te 12 50 boven Groningen, te 1 uur boven Slochteren steeds gaande in Oostelijke richting, te 1.25 uur van uit Eeveskes (by Delfszyi) gaande - in Zuidoostelijke richting waargenomen. Vermoedelijk een dezer vliegtuigen, de Duitsche tweedekker- No. 1059, is daarna bij Blijham ge land en met bemanning geïnterneerd. Het tweede vliegtuig, de Duitsche tweedekker No. 1065/16, is onder de gemeente Beerfca neergeschoten en met bemanning geïnterneerd. Nog werden op dien dag te 12.10 n.m. boven Sas van Qent een Duitsch vliegtuig, gaande Noordoost-Zuidwest te 12.20 n.m. boven Cadzand twee Duitsche tweedekkers, gaande Noord oost-Zuidwest, 9n te 12.20 n.m. boven dezelfde plaats 20 Duitsche vliegtui gen, gaande Noord-Zuid, waargeno men. Van deze laatste is een vlieg tuig door Nederlandseh geschut neer geschoten, doch even over de grens De Duitsche regeeriug beeft door tusschenkomst van den Duitschen gezant inmiddels reeds haar leed wezen over het gebeurde betuigd, onder mededeeling, dat een eskader Duitsche vliegtuigen boven het Ka naal zijn plaatsbepalingsvermogen verloren had en ten gevolge van een dichte wolkenlaag en bij het ver laten daarvan zich reeds boven Nederlandseh gebied bleek te bevin den, zoodat mede ten gevolge van den sterken zuidwestelyken wind het overvliegen van Zeeland onver mijdelijk was geworden. De Nederlandsche regeering heeft den gezant t6 Beriyn opdracht ge geven de Duitsche regeering er op te wyzsD, dat haie verklaring noch den tocht van het Duitsche eskader over Zeeuwach-Viaanderen van oos telijke in we3telyke richting, noch dien van dé twee ten slotte geïnter neerde vliegtuigen verontschuldigt, en Baron Gevers derhalve verzocht by de Duitsche regeering met den meesten nadruk te protesteeren te gen de zeer ernstigs schendingen van Nederlandseh gebied. De gezant heeft tevens opdracht ontvangen van de Duitsche regeering volledige opheldering te - vragen over het werpen van bommen op Goeree, waar de Duitsche vliegtuigen niet in gevecht gewikkeld waren en over het werpen van bommen op Schou- W6D, waar een wachtcommandant met zekerheid meent te hebben waargenomen, dat een der bommen uit een met een zwart kruis gemerkt vliegtuig geworpen werd. Ten slotte hebben de gezanten te Londen, H&vre en Parys opdracht ontvangen reap. aan de Britsche, Belgische en Fraueche regeering de vraag voor te leggen of vliegtuigen van haar luchtvloot zich door deel neming aan het gevecht boven Schou wen aan schending van Nederlandseh gebied en het werpen van bommen hebben schuldig gemaakt. Naar de herkomst van de op Goe ree en Schouwen gevonden bommen- scherven wordt inmiddels van mili taire zijde een onderzoek ingesteld. Vrydagmorgen om 4 uur zyn te Stavenisse op /.eer -groote- hoogte, nu eens boven, dan weer beneden de wolken, twee vliegmachines waar genomen, die elkaar met mitrailleur- vuur bestookten. Zy verdwenen in westeiyke richting. Wederom bommen geworpen. Uit Vlisalngen wordt dd. 26 Aug. aan de „Tel." gemeld: Weer bommen op Nederlandseh Laat ik al dadeiyk zeggen, dat .er geen persooniyke ongelukken te be treuren zijn en er bijna geen stoffeffike schade aangericht is. Er zyn Zaterdagavond om halftwaalf bommen op Retranchement gevallen. Wellicht zal m9n eveneens hooren van bommen op' Cadzand. De drie pi ojectielen zyn dan ook aan de grens van Retranchement gebarsten, vlak by bet haventje van Cadzand, zoodat iide namen verward worden. In een weiland en aan den voet van het duin zyn de bommen terecht ge komen. Haar eenige uitwerking was geluk kig slechts een paar putten in den grond. Men beeft de stukken der bommen gevonden 9D verzameld. De nationali teit van het vliegtuig is nog niet bekend. Alles is goed afgeloopen, maar dat velen aan de grens niet rustig slapen gaan kan men begrypeD. Kawl en Drollus. De passagierastoomschep8n „Kawi" en „Grotius" zullen binnenkort naar Ned.-Indiö vertrekken. De juiste datum is nog niet vast gesteld. De moord in de Alexanderkazerne. Naar de aanleiding van de arrestatie van den wachtmeester Van den Berg, van het Vle depöt veldartillerie te Leiden, de vermoedelijke moordenaar van den adjudant-onderofficier Galle in de Alexanderkazerne te'a Graven - hage, verneemt het Haagsch Corres pondentiebureau van welingelichte jde het volgende Onmiddeliyk nadat de moord was ontdekt, zijn door de poiitie en re cherche alle mog6iyke pogingen in het werk gesteld om den bedrijver van dezen lafhartigen moord aan de justitie over te leveren, maar tot voor korten tijd zonder eenige resultaten. Niet alleen uit Den Haag, maar ook van buiten kreeg de politie allerei aanwyzingen, zoowel mondeling als acbrifteiyk en vooral uit Brabant ontving zij veel medodeelingen, die aanvankelyk het vermoeden deden postvatten, dat de dader zich daar zou ophouden. De "politie werd in dit vermoeden versterkt doordat het slachtoffer jaren lang in Bergen op Zoom werkzaam was geweest en het dus heel goed mogelyk was, dat de moordenaar uit Brabaut was overgekomen. Al deze aanwyzingen leidden echter tot niets, totdat enkele dagen geleden zich iemand, geen militair, by de politie vervoegde om haar mede te deelen, dat onmiddellijk na de moord de hou ding van den wachtmeester v. d. Berg opvallend was geweest, üezo burger, v/elke uit hoofde van zijn beroep veel in de kazerne verblijf houdt, wist nog nader mede te deelen, dat hij v; d. B. op den bewusten Zondagmiddag in het rayon hau gezien waar de ad ju dant Galle woonde en v. d. B., toen by bemerkte gezien te zijn,zeer zenuw achtig deed. Hy wist toun nog niet dat de moord was geschied, maar toen dezo den volgenden dag bekend werd, herinnérde hy zich hoe de hou ding en wandeling van v. d. B. den vorigen dag gejaagd en opvallend waren gewoost. Deze persoon, die den volgenden dag reeds door de politie was gehoord, heeft toen daaromtrent geen enkele mededeeling gedaan, wat zeer te betreuren is en ook het onder zoek, zooals hieruit nog blyken zal, ten zeerste heeft belemmerd. De politie is er van overtuigd, dat wanneer deze persoon haai' onmiddel iyk deze mededeeling bad verstrekt, de zaak reeds lang aan het daglicht zou zyn gebracht. - De mededeelingen waren echter ook nu nog van dien aard, in ver band ook met het minder gunstige verleden van dezen verdachte, dat de politie terstond tot de arrestatie van v. d. B. is overgegaan, wat dan ook geschied is in den avond van Zater dag 18 Augustus j.1. in de Doele- kazerne te Leiden. De verdachte werd daarop naar Den Haag overgebracht en ter beschikking gesteld van den commissaris van politie in de IVe afdeeling, in wiens ressort de moord was gepleegd. Zyn uniform en andere kleeding- stukken werden in beslag genomen en by het voorloopig onderzoek bleek al dadeiyk, dat een nader scheikun dig onderzoek noodzakelijk wa3. Ver schillende compromiteerende vlekken werden aangetroffen. Het onderzoek hieromtrent is nog gaande, zoodat daaromtrent geen nadere mededee lingen konden worden verstrekt. De sectie, destyds op het lijk ver richt, bracht aan het licht, dat de dader een zwaar voorwerp bad ge bruikt, omdat alle beenderen bijna zonder uitzondering in het hoofd waren gekneusd en versplinterd. De doktoren deelden nog mede dat ontzettend zwaar geslagen moest zyn. Na de arrestatie van v. d. B. werd het onderzoek door de Haagache recherche diep voortgezet. Verschil lende personen in de Alexanderka zerne werden weer gehoord, waar- by een der militairen mededeelde, dat de revolver van den verdachte zeer sterk verbogen was geweest. Getuige had dit direct na den moord geconstateerd. Uit het verder inge steld onderzoek bleek nu en dit is uitdrukkelijk vastgelegd door perti nente getuigenverklaringen van zeer betrouwbare personen, dat tusschen Jan. 1917 en 4 Maart 1917, den dag waarop den moord is gepleegd, aan de revolver van v. d. B. niets heeft gemankeerd. De verschillende ge tuigen verklaren zeker te weten dat tot 4 Maart j.1. de revolver geheel gaaf en ongeschonden was. Verder bleek uit dit verhoor ook weer uit de meest betrouwbare ge tuigen, dat op de wapeninspectie ge houden in April 1.1., dus na den moord, de greep van het wapen zoodanig was omhoog gebogen, dat de houten platen van de greep waren gescheurd en de beugel geheel waa ontzet. Door deskundigen is uitgemaakt, dat het zeer goed mogelyk is, dat een dergelijk defect ontstaan kan door met een revolver op een niet al te hard voorwerp, geen steen of yzer, maar wel been, zeer krachtig te slaan. Bovendien zijn nog proeven ge nomen met een dergelyke revolver, waarby gebleken is, dat by hot krachtig slaan op een beenen voor werp, dergelyke sfwykingen ontstaan. De politie betreurde het ten zeerste, dat by ontdekking van een en ander haar het wapen niet is ter hand ge steld. De militaire autoriteiten heb- hen het naar de Herubrug opgezon den, waar het reeds was gerepareerd. Opmerkeiyk was het nog gevon den, dat v. d. B. by de wapeninspec tie het wapen niet op zijn bed ge reed had gelegd, zooaia was voor geschreven, en door de andere onder officieren van zijn kamer ook was gedaan. De revolver werd toen han gende achter zijn krib gevonden. Toen bem gevraagd word of dit zyn revolver was, ontkende hij zulks ten stelligste. Men toonde toen hem heb wapennummer, waarop hy tóen zyn ontkenten is introk. By het gehouden onderzoek is aan de politie tevens gebleken, dat hij na den moord het wapen steed? mder zijn hoofdkussen bad verborc u ge houden. Politie en doktoren zyn er van overtuigd, dat .meteen dergelyko revolver de daad zeer goed kan zijn bedreven, gezien ook de afmetingen van de wonden, welke het rapport van de dsskundigen aangeeft. De aangehoudene ontkent hard nekkig de geheele geschiedenis van zyn revolver. Hij heeft zUn revolver absoluut niet verstopt, ofschoon dit door meerdere getuigen is gezien. De beschadiging kan hy niet ont kennen, maar geeft daarvoor de volgende reden op. Iu Mei 1916 was beklaagde ge detacheerd in Brabant of Zeeland. To8n ter tyde had hy zyn revolvér aan een schuur gehangen, waai tegen toen een fouragewagen was aan go- reden. Op een vraag, waarom zJjn revolvertasch dan niet beschadigd was, antwooaade bij, dat deze ook werkelijk beschadigd was, waarom hy van den fourier een nieuw-) ge kregen had. Getuigen, die volgtoa den verdachte de bovengenoemde aanrijding zouden kunnen bevestigen, ver^^en daar absoluut niets vanaf te Wvot, terwijl ook de fourier, die thans in Leiden verbiyfc, verklaart nooit aan v. d. B. een nieuwe of andere revolvertasch te hebben ge geven en ook nooit iets te hebben gehoord van de beschadiging van zijn revolver. Op de vraag, waarom hij dan nooit zyn wapen in reparatie gegeven heeft, antwoordde by, dat de beschadiging niet van dien aard was, dat dit noodig was; hij kon er zelfs zeer goed mee schieten. De deskundigen van de Hembrug verklaren echter, dat dit beslist onmogeiyk was, daar door de be schadiging het wapen geheel on bruikbaar was. Hoewel de aanwyzingen Z6er be zwarend zyn, blyft "v. d. B. hard nekkig alle schuld ontkennen. De politie is er beslist van overtuigd den werkelyken dader te pakken te hebben en zoekt yverig naar me9r materiaal, waardoor zy hoopt dat hy zelf zal inzien, dat ontkennen hem niet baten zal. Ook in de kazerne is men er van overtuigd, dat de justitie den werkelyken dader in handen heeft. De verdachte heeft getracht voor den moord geld te leenen by ver schillende personen, hetgeen hem niet gelukte. Een maand na den moord op 4 April is hij getrouwd. De commissaris van politie van de 4e afdeeling te 'a-Gravenhage verzoekt dringend een ieder, die nog eenige mededeeling kan doen, dezo aan hem bekend te willen maken en niet te aarzelen om te willen mede werken om iot volledige ontdekking I van dit ernstig misdryf te geraken.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1