HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1917. GEMEENTERAAD VAN WIERINGEN. Openbare vergadering, gehouden op Maandag 27 Auguatua 1917, des namiddags 2 uur. Afwezig de heer Y. Hefiblok. Voorz., burgemeester Peereboom. Secretaris, de heer C. F. van Duin. Na opening, voorlezing en goed keuring der notulen. 1. Voorzitter deelt mede, dat van de commissie ter bevordering van getrouw schoolbezoek een dankbe tuiging was ingekomen voor de verleende achoolfeestsubsidie. 2. Dat de heer L. Spaander zfin benoeming als lid der commissie tot wering van schoolverzuim beeft aangenomen. 3. Dat Zaterdag 25 Aug. j.1., ten kantore van den Gemeente-ontvanger kas verificatie was gehouden. Boeken en bescneiden waren in orde en gaven een kassaldo aan van f 6.265.186, welk bedrag in kas werd bevonden. 4. Mededeeling geschiedt, dat door Ged. Staten de politie-verordening waarin is opgenomen dat het verboden i8 om mossels in huis te pellen is goedgekeurd, en dat eveneens is goedgekeurd een suppl. begrooting in verband met de bouw eener nieuwe onderwfizerawoning te Oosterland. 5. Wordt ter inzage aangeboden de maandstaat der zeegras Exploitatie over Juli '17, waaruit blijkt dat 785 balen zeegras waren verzonden. Yoorz. deelt mede, dat de oogst over 1916 geheel is afgeperst en binnenkorten tijd zal worden begonnen met 't afpersen van de oogst 1917, W6lke oogst naar schatting ongeveer 1000 balen zal bedragen. 6. Komt ter tafel een verzoek van het hoofdbestuur der VereenigiDg tot bevordering van het vakonderwijs in West-Friesland om subsidie, aangezien anders de mogelijkheid zou bestaan dat bfi weigering eener bijdrage do Provinciale en andere subsidies werden ingehouden, wat toch zeker voor een welvarende gemeente als Wieringen te betreuren zou zijn, te meer waar er ongeveer 50 leerlingen reeds van 't onderwijs hebben genoten. Dit verzoek wordt aangehouden tot een volgende ver gadering. 7. Een verzoek van mejuffr. A. DekkerWillegrijp, verloskundige om verhooging van salarisN Eveneens aangehouden en gerenvoyeerd naar B. en W. om advies. 8. Voorzitter deelt mede dat de oude onderwijzerswoning te Ooster land publiek is verkocht en heeft opgebracht de som vau f1485.-. 9. Voor de Acetyleengasfabriek zijn 25 vaten carbid gearri^erd, zoo dat de gasfabriek, al is 't dan ook zuinig en de gasprijs ietwat hoog, toch de aangeslotenen a.s. winter van gas kan voorzien. 10. Naar aanleiding van het ver zoek van het raadslid Rotgans heeft de voorzitter aan den heer Nobel van Schagen geschreven, om voor Wieringen zaairogge beschikbaar te stellen, daar de rogge van den tegen- woordigen oogst niet geschikt is voor den zaai. Hierop werd nog geen antwoord ontvangen. 11. Namens B. en W. stelt voor zitter voor om de brandspuit met bewaarplaats te den Oever in eigen dom bfi de Kappelle Voogden aldaar over te nemen. Kapelle Voogden zullen voor hunne rekening het huisje (bewaarplaats) verplaatsen op een ander terrein ook hun toebehoorende n.1. het terrein van de z.g. .Oude Beurs" naast mej. de Wed. R. Wagenmaker, welks ter rein de gemeente er bij cadeau krijgt. Voorzitter stelt echter voor dat ter rein te koopen voor f 1. daar an ders de onkosten van registratie enz. bij schenking zoo hoog zijn. Met algemeene stemmen goedkeu ring. 12. Een verzoek van de afdeeling der S.D.A.P om 't aantal stembureaux op 't eiland te vermeerderen b.v. één voor 't Oostelijk en één voor 't Westelijk gedeelte er bij t6 voegeD. B. en W. adviseeren afwijzend hierop te beschikken met het oog op de hooge onkosten er aan ver bonden en gebrek aan localiteit. De heer de Goeje is van meening dat de scholen te Oost en West ge makkelijk daarvoor zijn te gebruiken. Voorzitter is daar sterk tegen daar volgens hem 't onderwijs er schade van heeft hetwelk niet gebeuren mag. De heer Hermans zegt dat voor de Oost misschien wel een lokaal van de Kapel te den Oever gebruikt zou mogen worden, voor de stem mlhgen. De heer Koorn meent, dat het om de West dan ook moet zijn. De heer Kuut vindt de kosten te hoog. De heer S. de Vries meent, dat die kosten niet zoo hoog zullen zijn, uitbreiding zou vooral voor de visschers ge- wenscht zijn. Tot stemming over gaande, wordt het voorstel van B. en W., om afwijzend te beschikken, aan genomen met 6 tegen 4 stemmen. Voor steraden de heeren P. Koorn, N. J. Poel, S. C. Bakker, P. S. Kuut, J. S. Rotgans en J. Bosker. Tegen de heeren D. Koorn, De Vries, De Goeje en J. Hermans. 13. De Voorzitter brengt ter tafel de verordening tot regeling der onder- wfizersjaarwedden, zooals die door Ged. Staten wordt voorgesteld. Op 't oogenblik is het eindcijfer dier traktementen f9550.—, hetwelk bij de nieuwe regeling wordt f12200.—, of f2650.— meer. De jaarwedden zullen voor de verschillende onder wijzers dan zijn als volgt: J. B. Tbiim, H. d. S, te Hippolytus- hoef, f1700.—, voorheen f1200.— L. Spaander, idem te Oosterend, f1600.— voorheen f1150.--; voor öet H. d. S. te Westerland f 1100.— voorheen f960.— (thans vacature); L. Berghuis, hoofdondorwijzer te Hip polytuahoef, f 1450, voorheen f 1175 F. Berghuis-E-kma, onderwijzeres te Hippolytusboef, f1200, voorheen f925; P. de Rutjter, onderwijzer te Ooaterland, aanvang f600, voorheen f600; P. G- DoDdorff, onderwijzeres te Oosterland, f1200, voorheen f850; R. Windsma, onderwijzer te Hippo lytusboef, f950, voorheen f750; M. Windsma—van der Mei, onderwijzeres Westerland, f 700, voorheen f 600 N. Smids, idem te Hippolytushoef. f 700, voorheen f 600E. de Vries, idem te Westerland, f 900, voorheen f700. Lesgeld voor het geven van kerk. onderwijs wordt van f 0.75 ge bracht op fl.— per lesuur. Onderwijzers, welke in militairen dienst zijn, zullen worden vergoed als volgtgehuwden 75 pet. en on gehuwden 25 pet. van hun salaris. Huishuur voor het H. d. S. te Hip polytuahoef wordt voor pensioenbs rekening gebracht op f300. Met algemeene stemmen aange nomen. 14. Wordt in behandeling genomen de gemeeriterekening, dienst 1916 Gedurende 14 dagen heeft ze ter secretarie ter inzage gelegen en waren geen bezwaren iDgekomen. De com missie van onderzoek, de heeren J. Bosker, P. J. Koorn en S. P. de Vries, had ze onderzocht en in goede orde bevonden, zoodat ze tot goed keuring rapporteerde, dienovereen komstig wordt alzoo besloten. De ontvangsten waren f 31,881.58, de uitgaven f 31,418 85®, alzoo een na deelig saldo van f 37.32*. 15. Aangeboden wordt de begrooting voor het dienstjaar 1918, waarvan elk lid een afschrift ter bestudeering thuis zal ontvangen. De H. O. voor 1918 is bepaald op f 11,000, of f 3,000 lager dan in 1917. B. en W. zijn voornemens om voor de onkosten welke de gemeente heeft uit de Distributie-wet, voor 't volgende jaar een leening aan te vragen, omdat zooiets onmogelijk kan verhaald wor den op de Hoofd. Omslag, waardoor die veel te hoog zou worden. 16. Wegens vertrek van mej. A. Slikker word tot waarnemend tele phoniste aan het telephoonkantoor Hipp. benoemd mej. Oath. Bruul. Hierna gaat de raad over in comité. Na een poosje wachtens gaan de deuren weder open en gaat men over tot stemming voor de benoeming van een nieuwen docter. Door B. en W. is als No. 1 op de voordracht ge plaatst Dr. P. van Aalst te Krimpen a.d. Lek, No. 2 den Heer M. Moes man te Oosterhesselen. Wordt be uoemd met 8 stemmen P. v. Aalst. De Heer J. Asjes, niet op de voor dracht, verkreeg 2 stemmeD, naar we buitenom vernemen was die te laat met solliciteeren. (Verslaggever.). Niets meer aan de orde zijnde, gaat men over. tot de rondvraag. Dr. de Goeie vraagt of 't niet wen- scheltjk zou zijn, om, nu er wat Carbid ia aangekomen, het besluit eener vorige vergadering om geen lantaarns te branden dezen wioter, in te trekken. Voorz. deelt mede dat het de bedoeling is van B. en W. om dit de vólgende verg. te bespreken. Wordt gevraagd door de heer de Goeie of B. en W. met de geldleening voor de brandstoffendistributie, niet in strijd hebben gehandeld met art. 187 Gem. wet, daar B. en W. geld hebben ge leend uit de Wierkas, wat dus eigen dom van Gemeente is en dan volgens de heer de Goeie dit, aan de hand van art. 137 moet zfin goedgevonden bfi Raadsbesluit. Voorz. zegt, bfi vorige vergadering heeft de Raad B. en W. toch volmacht verleend De Goeie jawel, om geld te leenen, maar niet om geld van de Wierkas, wat Ge meente eigendom is te beleenenal is het dan aan eigen gem. Hierover wordt nog wat gesproken. B. en W. meenen in deze heel correct te heb ben gehandeld, bet geld van de Wier kas doet nu 8% rente, wat toch zeker beter is als 21/s bij de W.- Friesche bank, en de gem. heeft goedkoop geld. Dit is Dr. de Goeie volkomen met B. en W. eens, doch meent dat Ged. Staten dit niet zullen goed vinden. Voorzitter daarentegen meent van 't tegendeel, Ged. Staten zullen dit wel goed vinden, 't Meerendeel der raads leden begrfipt deze kwestie niet pre cies, Voorzitter vraagt of de heer de Goeie zich er verder nog meer over wil uitspreken, doch deze zegt zich er bfi neer te leggen. De heer Rot gans vraagt of de wegwerker ook niet eens beoosten 't dorp kan komen om aan de weg de waterloozing wat in orde te maken, yoorz. belooft dit. De heer Herman "vraagt nog iets wat voor ons onverstaanbaar is. De heer Poel vraagt of de prijs van 't gas het zelfde kan blfiven. Voorzitter deelt mede dat dit kan daar door B. en W. zoo voordeelig is gekocht. B. en W. hadden n.1. nog steeds 25 vaten carbid in koop. Eerst werdt gedacht dat van de levering niets zou komen, doch nu zfin dank zfi de bemoeing van B. en W. de 25 vaten carbid aangekomen h f 67 per vat, zooals deze door B. en W. waren gekocht. Niemand meer 't woord verlan gende, sluit Voorzitter onder dank zegging de vergadering.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 5