Bekendmaking. M g n g DE OORLÖG. Thee- en Koffie- rantsoeneering. Het Levensmiddelenbedrijf Op bon No. 19 Op bon No. 20 Op bon No. 21 Op bon No. 22 Advertentiën. f2.—. Een belastbaar inkomen van f 100. - werd in die jaren aaugealagen resp. voor f2.56, f2.99, f8.40 en f4. Er ia dua alle aanleiding om de onbillijkheid, in 1915 begaan, thans door een hoogeren kinderaftrek on gedaan te maken. Nog beter zou het zyn, de methode, welke te kwader ure in deze Gemeente ingang vond, geheel te laten vervallen en de vroegere progressieve regeling weder in te voeren. Hot komt ons echter voor, dat waar nog middelen overig zyn, om de bestaande heffing te verbeteren, voor een dergelijke ingrijpende her ziening de tijd nog niet gekomen is. De nieuwe wijze van heffing, door ons voorgesteld, zou yoor het jaar 1917 een vermindering van f15 688 hebben veroorzaakt, indien hetzelfde percentage zou zfjn geheven. Hierop afgaande, zou het percen tage met moeten stijgen en dus op 4en 9 moeten worden gebracht, om dezelfde opbrengst te krijgen. De kinderaftrek, in 1915 op f8000.— geschat, thans f 1000. - hooger stel lende, zou het bedrag, dat door de nieuwe regeling minder zou binnen komen, op rond f20.000.— brengeD, of Via van de opbrengBt van thans. Rekenende op stijgende behoefte, kan dus veilig het percentage op 5 en 10 worden gesteld. Uit een bijgevoegde bijlage biykt, dat de inkomens t/m. f700.— van de nieuwe regeling voordeel hebben, dat met f760.- de belasting gelijk blijft en dan laDgzaam opklimt tot een inkomen van f1800.- hetwelk f.5.60 meer zou hebben te betalen. Daarna volgen 4 klassen, die niet of minder stijgen dan de laatstvoor- gaanden, om daarna met een gere gelde stijging te vervolgen, die pas bij een inkomen van f 1950.— boven de f 10.— komt. Het min of meer abnormale, dat hoogere inkomens minder sterk stij gen dan lagere, zit in het stelsel, wat in een .progressief vermeden zou worden. Hoe weinig n.1. ten slotte het ver schil zoude zijn, indien bij den ba- staanden aftrek 6en opbrengst zou moeten worden verkregen als nu met de percentages 5 en 10 zou worden bereikt; leert ons het vol gonde overzicht. Opbrengst 1917 f 199.746.- voorstel a 226.572.50 Verschil f 26.826.50 Het percentage 4 en 8 zou dus vermenigvuldigd moeten worden met Vit omdat f199.746: f26.826,60 8 is ongeveer en dus 4$ en 9 zijn. Met dit percentage betaalt een totaal Inkomen van bU 6 en IC*/. - met f560.- A aftrek 0 f 2.50 5. f 650.- dus f 2.25 600.- dus 4.50 660.- 6.76 700.- 9.- 1000.- 22 50 1200.- 31.50 1500.— 54.— 2000.- 99.- 2600.- 144.- 8000.- 189.- 7.50 i 22.50 32.60 60. „100. „150. „200. en wordt het verschil wat duidelijker in de hoogste inkomens n.1. f 6000 dus f 869 bij voorstel f 400 10.000 819 „900 „20.000 1719 1900 Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag 4 September 1917, des avonds 71/» uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Onderzoek geloofsbrieven van de verkozen Raadsleden F. van der Ploeg en W. Poll. 2. Beëdiging van de op 21 Aug. jl. toegelaten Raadsleden. 3. Benoeming Wethouders. 4. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 6. Verbetering Verpleeghuis in de Breedwarsstraat. 6. Keukenbedrijf. 7. Gemeente Rekening 1917. 8. Reclames. 4s OtmMnta-Conosrt te geven door de Muziekvereenlging „Winnubst", onder Directie van den Heer Jb. ter Hall, op Zondag 2 Sept. 1917, van 4 tot hl/9 uur op 't Dijkje. PROGRAMMA. Festival m&xsch Jb. let Hall. a. O a vertil te Maria Hemlette L. Montagne. b. Valse Nationale Ob. de Garmont. 4. FantalsleLaFSteTrlomphale G. Joh. van Dam. 6. Ouverture de Concert G. Tack. Leeuwerk Potpourie Max GnllUnme. 7. Voor 't Vaderland, Marscb Sam Vlesslng. Het concert van Helder's Harmoniekapel op hedenavond heeft niet plaats in het Plantsoen maar op het Dijkje, van 7 -8.30 uur. De openlucht- en avondfeesten. Wij leven niet in een tijd die stemt tot luidruchtig feestbetoon. Gaarne geven wij dit toe, maar wij stellen er tegenover: een paar dagen van gepast vermaak mogen we toch wel hebben. En wanneer we daarmee dan tege lijk een goede zaak dienen dan is het zeker alleszins oirbaar. Een goede zaak dienen! Wy allen kennen het bestaan en de werkzaamheid van ons Steun comité. 't Heeft belangrijke Bommen uitgegeven in de oorlogsjaren 't heeft nog telkens terugkeerecde uit gaven van verschillenden aardsteun wordt nog gegeven aan vrouwen van gemobiliseerde militairen die dit noodig hebben, aan met-verlof-gaande militairen tot het aanschaffen van gereedschap, opdat ze weer hun eigen brood kunnen verdienen. Steun aan enkelen wier middelen niet toereikend zijn in deze tyden, om de huishuur te betalen. En wat staat ons voor den winter te wachten Wij weten het niet. Maar indien de voorteekenen niet bedriegen zal ons Steuncomité zeer zeker op verschil lende. plaatsen de helpende hand moeten reiken. Weet ge, waarop wij Nieuwediepers trotsch mogen zijn? Dkkrop, dat de zeer belangrijke uitgaven door het Steuncomité alhier, gedaan, bijna geheel door onze be volking zijn opgebracht. Slechts voor een betrekkelijk klein deel kon het Steuncomité zijn eigen boonen niet doppen en kreeg het van 't Algemeen Comité «enige hulp. En thans, 't is te begrijpen, zint het comité weer op middelen om zyn kas te stijven. Het besloot met „Helders Belang" V.V.V. samen eenige feestelijkheden te organiseeren waarvan de baten zullen vloeien in de kas van het Steuncomité. In de plaatselijke bladen heeft men er iets van kunnen vernemen uiteen paar berichten enadvertentiöD. Wij zullen het voorrecht hebben H. M. de Koningin in onze veste te zien niet alleen, maar ook haar te genwoordig te zien bij de opening van onze feesten op Vrijdag. Wij meenen te weten dat H. M. sedert den oorlog geen feesten bezoekt, maar hier, waar het geldt een zuiver liefdadig doel, van hare belangstel ling in het schoone streven wil doen blijken. Wij mogen H. M. daarvoor zeer dankbaar zijn. Zeker zal de toeloop naar het sportterrein op den Bolweg, het z.g.u. voetbalveld groot worden. De entreeprijs is laag ge houden om allen in de gelegenheid te stellen te komen waar Hare Majesteit is. Het publiek moet alleen zorgen er tijdig te zijn na H. M. kan, ter voorkoming van gedrang, natuurlijk niemand meer worden toegelaten. We krijgen dan een zangnummer dat de moeite waard zal z(jn: Richard Hol's „Hollands Glorie". Waar daartoe meewerkende boste onzer zangers uit do verschillende koren en onze atafmuziek de begelei ding zal gaven, kunnen we verwachten dat aan H. M. en het publiek iets schoons zal geboden worden. Daarna volgen gymnastische oefe ningen. Trouwens van deze zullen we er op de volgende dagen meer krijgen zoomede athletlek wedstrijden, volks spelen, voetbalmatchen, rhytmische oefeningen door dames enz. Op enkele dagen is hierbij voor humor gezorgdwe krijgen dan een komische voetbalwedstrijd en dans figuren in onmogeiyken zin. Trouwens 't is te begrijpen waar de feesten duren van Vrijdag tot en met Dinsdag moet voor afwisseling gezorgd worden. 't Deed ons genoegen te vernemen dat ook de jeugd niet vergeten is. Zooals men reeds in de advertenties kon lezen, ze zullen hun hart kunnen ophalen aan verschillende wedstrijden. Wij vernamen ook datnudej9ugd op KoninginneverjaardagSl Augustus geen vacantie kreeg, deze zal gegeven worden op Vrijdag 7 Dec. den dag dat de Koningin komt en den Zaterdag morgen. Dinsdags wellicht ook nog wel een uurlje. Want zit maar in de school als je weet dat daarbuiten volksspelen en wedstrijden zijn Er zal ook wat roerigheid in de stad gebracht worden door het op trekken der turners onder aanvoering van een muziekgezelschap. Vrijdag en Zaterdag 7 en 8 Sep tember, hebben hier ter reede de roei- en zeilwedstrijden der Kon. Marine jachtclub plaats. Van onzen zeedijk is dat altijd een prachtig ge zicht. De wedstrijden lokken gewoon lijk tal van vreemdelingen. Overdag op 't sportterrein 's avonds in Casino. Gebouw en tuin wofden in bruik genomen voor verschillende doeleinden. Gezellig zal 't er zijn voor aantrekkelijkheden is gezorgd. Bij de fancy-fair ten vorige jare was 't daar ook al gezellig. Ge ziet, lezers, we hebben heel wat te wachten. Daar is medewer king van de burgerij voor de ver schillende nummers; dat is prettig. Laten wij toonen dat we het werken van en voor het Steuncomité op prijs stellen. En op Vrijdag als onze Koningin komt dan hijschen wij van elke woning het Vaderlandsche dundoek. We hopen dat hare banen zullen wapperen door de heldere lucht. Goed weer voor 't feest bulten en de zaak zkl slagen. Voor 't precies weten wat, wanneer en hoe, koop9 men een programma k een dubbeltje. Men heeft dan boïendien den tekst der liederen die worden gezongen, 't Boekje is 20 bladzijden groot en er staat geen enkele advertentie in. Alzoo zijn er heel wat bijzonderheden over de feesten in te vinden. 80-Jarlg bestaan der Israëlitische synagoge. Naar wij reeds in ons vorig num mer mededeelden, zou het 80iarig bestaan der Israëlitische synagoge alhier op feestelijke wijze worden herdacht. Allereerst maken wij melding van de buitengewone godsdienstoefening gehouden ter Synagoge Kanaalweg, waarop o.a. door den Weleerw. Zeer geleerden Heer A. S. Onderwijzer, opperrabijn in het ressort Noord Holland een feestrede zou worden uitgesproken. Te ongeveer half twee was de synagoge geheel gevuld. Onder de aanwezigen merkten wij op de Hee- ren Burgemeester en Weihouders, de heer Gemeente-secretaris, en an dere genoodigden. Verder waren ook vele oud-Heldersche Joodsche Ge meenteleden tegenwoordig. De synagoge was met groen en bloemen feestelijk getoGid. Bij het binnentreden viel reeds dadelijk het oog op het nieuwe voorhang van de Heilige Arke, bestaande uit een fond van donker, rood violet fluweel, waarop in lichte, blauwe violette kleur een schild was aangebracht, in gouden Hebreeuwsche letteren ter opschrift dragend: „Herinneringsgeschenk ter eere van den Eeuwige van de(vrou- wenjvereening „TiferitNosjiem" aan de Gemeente den Helder, op den dag dat de Synagoge 80 jaar bestond, ten sieraad van hét gebedshuis." het binnentreden van den Opperrabbijn, waarbij allen zich van hun plaats verheffen, vangt het koor den welkomstzang „Boroech Habo" (Gezegend zfj hij die komt in naam Heejen) aan. Als de hoogste geestelijke leider van het Ressort N. Holland zijn plaats heeft bereikt en het gezang geëindigd is, wordt door den heer Petzon, leeraar der gemeente, met zeer melodieuss stem het Tefllas Mincho, het middaggebed, voorgedragen. Dit wordt gevolgd door een beurtzang tuaschen Voorlezer en Gemeente, waarna de opperrabbijn den kansel bestijgt tot het houden van zijn feestrede. In de eerste plaats merkt spr. op, ho8 allen d6zen dag door een feest stemming zijn aangegrepen. In heilige bezieling is men opgegaan naar het bedehuis om dezen dag te herdenken. Ook spr. deelt in die vreugde, want groote,innige liefde voor deze Joodsche Gemeente gloeit in spr.'s hart. Met innig welbehagen heeft hij vernomen van de kostbare geschenken, die het bedehuis innerlijk en uiterlijk waardig zullen doen zijn om aan zijn bestem ming te beantwoorden. Voor zijn eigenlijke rede had spr. tot onderwerp gekozen het visioen van den aartsvader Jacob. Het moet voor dezen zoo zeide de opper rabbijn een treffend oogenblik zjja geweest. In een droomgezicht ziet hij de Engelen Gods „ngouliem", zij stegen opwaarts, maar „wajourdiem" zij daalden weder neder. De Jood sche wijzen zien hierin een symbool. Be Engelen vertegenwoordigen de genia der groote, machtige wereld rijken als Babel, Rome, Mediö en Perziö. Zij stegen hoog, heel hoog op den ladder der wereldheerschappij, zij onderwierpen vele volken en heerschten. „Ngouliem", zü klommen, maar ten slotte kwam ook voor hun de „jerido" de aftakeling, hun afdalen van den ladder. Peinzend slaat Jacob dit gade. Waarom, zoo klinkt een stem tot h6m, waarom bestijgt ook gU niet dien ladder als genius van Jisrcél (Israël). „W3jiro", hy vreesde echier, O, wanneer mfi gGen beter lot bescho ren is dan hun, dan die gonia der an dore volken, als ik na een schitte rende stijging toch weer in het, niet moet verzinken, wat baat dan al deze verheffing Doch de Almachtige antwoordde hem: „Geen vrees o, Jacob. Gij zult niet neerdalen doch door myne genade hoog, heel hoog stijgen." En daar zag hij in een heerlijk visioen den heiligen tempel, hij hoorde de zoete zangen der Levieten, hij zag de vrome priesters er devoot hunne diensten verrichten. En Jacob herleeft, hy voelt zich gelukkig. Doch dan ziet by den tempel in vlammen opgaan en een grooten angst vervult hem weder. Maar als hy ineen nieuw visioen den tweeden tempel als een fenix ziet verrijzen, dan is hy geluk kig, want by weet dat Jisroël zal blijven voortbestaan eeuwig haar taak vervullend, dat het altijd „ngou liem", stijgend, zal zyn. Wanneer Israöl zooveel hartelijk heid, zooveel liefde voelt voor hun heiligdom, dan behoeft het niet te vreezen, dan biyft het jodendom ge spaard. Een gelukkige toekomst gaat het dan tegemoet. In het streven tot behoud van het jodendom, hier in dit bedehuis, moge de groote maat schappy met nog zooveel kracht trachten ons af te voeren van wegen die het jodendom aanwijst, het biyft onverwrikbaar. Spr. wyst verder op den geest in het jongere geslacht. Ook wat dit betreft is dit feest een tydwyzerdat deze gemeente onverzwakt zal biy- ven voortbestaan. Spr. hoopt dat deze verwachting biyde werkelijkheid moge worden. Dat de gemeente daar- by moge rekenen op den steun van den Almachtige. Met een zegewensch voor de Ge meente en de gemeentenaren besloot spr. zyn rede, waarin hij ook heilbede voor onze koningin had ingevlochten. Verder dankte hij de aanwezige autoriteiten voor hunne aanwezigheid. Daarin zag hij een bewijs van harte lijke sympathie, welke naar spr. hoopte, mocht biyven bestaan. Onder ademlooze stilte werd schitterende rede, welke wy natuur- ïyk niet in extenso kunnen weer geven, aangehoord. Zij werd gevolgd door het zingen van Psalm 100 „Miz- maur Lesoudo" door het koor. Daarop begaf de Opperrabbyn zich Daar de „Bima" tot het uitspreken van het gebed voor het Koninkiyk huis en het oorlogsgebed. D? voorhang van de Heiligs Arke werd dooi den voorzitter der gemeente ter z" trokken es Thora rollen (wetsrollen) in de prachtige zijden en fluweelen, met goud geborduurde mantels en gesierd door torens, werden zichtbaar. Ver scheidene dergelyke mantels waren ter eere van dit feest door Heldersche en oud Heldersche leden der Israëlitische gemeente geschonken, o.a. ook een door de Vereeniging „Agoedas Rein- giern" (Bond van Vrienden). Met den slotzang „Halalujah", Paal m 160, werd deze buitengewone gods dienstoefening besloten. Na afloop had in Casino 9en re ceptie plaats, waar het bijzonder ge zellig toeging. Zy word geopend door den heer Ph. L. Vrieslander, voor zitter der Gemeente. Deze gaf korte, zeer interesaaute schets van de geschiedenis der Israël. Gemeente te Helder, waaraan wij het volgende ontleenen. In het jaar 1790 vestigde zich d8 eerste Israëliet in de ge meente. In het jaar 1806 was het aantal zoodanig gegroeid, dat beslo ten werd tot het stichten van een eigen bedehuis, hetwelk in de thans nog bestaande Jodensteeg werd ge bouwd. In 1808 moest het reeds weder worden vertimmerd. Dit gebouw is 29 jaar in gebruik geweest. Het was echter langzamer hand in vervallen toestand geraakt, en daar de gemeente in bloei was toegenomen, werd besloten tot het stichten van een nieuwe synagoge. Door de hulp van geloofsgenooten, en met steun van de Provinciale Staten en van de gemeente, die den benoodigden grond afstond, ko.n tot den bouw worden overgegaan. 28 April 1887 werd de eerste steen ge legd, en 1 Sept. werd het gebouw ingewyd. Spr- geeft dan een over zicht van de inwydingsplechtigheid. en van den optocht waarin de kerk sieraden naar het nieuwe gebouw werden overgebracht. Verder brengt de voorzitter in herinnering wat in de tachtig jaar dat deze synagoge thans bestaat, is geschied o. m. memoreert bij het 26 jarig feest, op welken dag de zelfstandigheid van de gemeente werd verkregen, het stichten van het schoolgebouw, in 1884, waartoe de heeren Rotbschild uit Parijs en uit Frankfort hun steun verleenden, het vernieuwen van de gelegenheid voor het nemen van de voorgeschreven ritueele baden, enz. Aan het slot van z|jn overzicht herdacht de voorzitter de afgestorven gemeenteleden. De openingsspeech van den voor zitter werd gevolgd door een feest cantate, uitgevoerd door gemengd koor, onder leiding van den heer M. P. Polak. Hiervan verdient vooral het duo, gezongen door mej. Flora Vries lander en den heer A. Kannewasser, vermelding. Er ia een joodsch spreekwoord, dat zegt: Al tia takal bekankang elle bamo sjejes bau (Zie niet op de kruik, maar op hetgeen erin is). En de heer Polak, die 76 jaar is, en naar die maatstaf gemeten uuseen oude heer, ia inwendig nog met jeugdig vuur bezield. Zonder te letten op moeite en tyd hoeft hij de moeilijke taak als dirigent op te treden en deze lang uiet gemak kelijke caDtate in te studeeren, met jeugdigen ijver vervuld. De dank der- zangers zoowel als de aangeboden lauwerkrans waren dan ook ten volle verdiend. Nadat de voorzitter heeft medege- leld, dat aan H. M. de Koningin, ter gelegenheid van haar verjaardag namens de Israël, gemeente, bijeen ter herdenking van het 80-jarig bestaan der synagoge een telegrafische gelukwensen is verzonden, ia het woord aan den Burgemeester, don heer Houwing. Spr. dankt h6t Kerkbestuur 6ü de Feestcommissie voor hunne uitnoo digürg tot bijwoning van dit feest, waardoor men in de gelegenheid was een bewya van sympathie te geven mot een deel van do bevolking. Steeds, zoo merkt spr. o. m. op, hebben de joden grooteu zin voor vrijheid en recht gevoeld. Daardoor voelen zij zich tusschen de andere Hollanders, die dit met hen geioeen hebben, op hun plaats, Namens de burgerij wenscht spr. de Israëlitische gemeente voorspoed to9 en spreekt de wensch uit, dat zij moge groeien en bloeien. Verder werd nog het woord ge voerd door deu leeraar der gemeonte, den heer Petzon, de heeren E. J. Bok en D. H. Grunwald, als leden der Prov. Staten, en de heeren Mozea en Groen. Het zou ons te ver voeren altes wat gesproken werd te vermelden. Een uitzondering willen wij maken m6t het door den heer Petzon ge sprokene. Deze, ofschoon eerst 6 maanden in deze gemeente werkzaam, heeft zich aller sympathie verworven. In een schitterende improvisatie, met warmte uitgesproken, liet hy uit komen, hoe hij getroffen was door de liefde tot het jodendom, die in deze gemeente heerscht, de offer vaardigheid die deze gemeente eigen is. Gedurende zyn loopbaan heeft by dat nergens zoo aangetroffen als hier. Spreker brengt verder hulde aan den Voorzitter der gemec-nte, die tyd nog moeite ontzag om dit feest te doen slagen, en steeds getoond heeft een uitstekenden Voorzitter voor de Israëlitische gemeonte te z|jn. Spr. uit den wensch dat het den heer Vrieslander eens gegeven moge zyn, als Voorzitter ook het 100 jarig staan mede te maken. Rest ons te vermelden dat tydens de receptie aan mevrouw Onderwijzer een bloemstuk werd overhandigd, dat verschillende ververschingen werden rondgediend en feestliederen werden- gezongen. Op verzoek der aanwezige jonge dames werd met een dansje dit deel der feestelijkheden afgesloten. Gistermorgen omstreeks kwart voor negen stond een melkkar van d6n heer Verfaille onbeheerd in d9 Keizerstraat. Doordien de teugels van het paard te strak aan de kar vast gebonden waren liep het beest achter uit en kwam de kar in de spiegelruit van den heer P. Harte, juwelier, terecht. De ruit werd geheel verbry zeld, terwijl ook in de étalage schade werd aangericht. - By Kon. besluit is C. J. de Vlieger, alhier, benoemd tot matroos by den dienst der vaartuigen van de viascherlj inspectie. ling te treffen voor den verkoop der nog beschikbare voorraden thee en koffie. Terwijl deze regeling in over weging was, bleken echter velen reeds bezig te zijn zich van meer thee en koffie te voorzien dan voor dadeiy t gebruik noodig zou zijn, zoo dat de Regeering zich genoopt zag een voorloopige spoedvoorziening tot stand te brengen, die op 1 October of zooveel later als noodzakelijk zal blijken, door een definitieve regeling zal worden vervangen. Wijziging H. O.-wet. De Eerste Kamer heeft Vrijdag het wetsvoorstel Limburg c.s. tot wijziging en aanvulling van de Hoo ger Onderwijswet zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De „Turln". De „Turiu" Is Vrydagmiildag met opkomend water, hangende in bokkt n ia bakken, opgesleept naar Rotterdam. Het konvooi arriveerde te 5 uur in de Maashaven aldaar. Het wrak is gistermiddag 5.15 in het groote gemeantedok opgenomen. Biergebruik. Het Vad." veruceuit, dat de omzet van het bier met 75 pet. is ver minderd. BINNENLAND. Broodrantsoen. Het Bureau voor Mededeslingen omtrent de Voedselvoorziening heeft, ia verband met de noodzakelijk ge bleken vermindering van het brood rantsoen, aan de gemeentebesturen ter verspreiding een tweede mede- deeling toegezonden, waarin o.a. wordt „Wij weten thans met zekerheid, dat op aanvoer van broodkoren uit Amerika niet valt te rekenen en dat wij zullen moeten trachten rond te komen met datgene, wat wy thans hier te lande beschikbaar hebben. „Het komt er nu op aan, de voor raden die er zijn, zoo doelmatig te verdeelen, dat zij in verband met wat vorder voor de voedselvoorzie ning verstrekt kan wórden zoolang mogelijk zullen duren, zonder aan den anderen kant in een bezuiniging te vervallen, die schade zou toebren gen aan de volksgezondheid. „Een inkrimping van het brood rantsoen, wat in de praktyk neer komt op een verlenging van den duur der broodkaart, ia noodzakeiyk geworden. Men zal dus voortaan in plaats van negen, elf dagen met zyn broodkaart moeten doen. „Zoodoende wordt het mogelijk den winter door te komen met een brood voeding, die wel schraal is voor velen, ja voor de meesten, maar toch te verkiezen boven de zekerheid, dat vóór het einde van den winter er andera een dag zou aanbreken, waarop er in het geheel geen brood meer zou wezen. - „Hoe laDg by dit rantsoen de voor raad zal strekken, is niet met zeker heid te zeggen, omdat dit ook af hankelyk is van onzen eigen oogst, waarvan de opbrengst nog niet be kend is. „Geiyk gezegd zal de broodkaart thans elf dagen geldig zyn en wel voor het eerst die, welke op 2 Sep tember begint en die dus zal duren tot en met 12 September, die welke 13 September begint duurt dus tot 23 September enz." Thee en koffie. Het Bureau voor mededeelingen omtrent de voedselvoorziening meldt Hoewel tbee en koffie eigenlijk onder de genotmiddelen moeten worden gerekend, is het gebruik er van zóó algemeen, dat zy door de gewoonte byna voedingsmiddelen zijn geworden. Daarom lag het in het voornemen der Regeering, nu de kans op aanvoer gering is, een rege Van het Italiaansch- Oostenrijksehe gevechtsterrein. Weenen, 31 Augustus. Tnesr, is gistermiddag ten vierden malo door vyandelijke vliegers aangevallener is s»«en noemenswaarde schade aaa- iricbt. Ook ten Noorden van den Kal is nadat 'o cciiiens nog enkola plaat seiyke vyaiideiyke aanvallen waren mislukt - het giste.- o/er dtg rist meer tot groote gevechten gekomen. i te onstuimiger hebben de Itali anen tegen het tusschen deze vakken liggende front storm geioopen, t.w. tegen onze stellingen by Pedlesce, Nadoni. Britcf en den sedert een week in het brandpunt der worsteling staanden Monte San Gabriele. Met buitengewone taaiheid liet de vijand aanval op aanval volgen. Wedor beeft de dapperheid en de volharding van de troepen uit alle deelen van Oos tenryk en Hongarye in den urenlang been en weer golvenden sfcry-I van man tegen man alle stellingen zi vierend gehandhaafd. Tegen den avond hebben onze afdeelingen 8 vijandelijke officieren, 110 man en 2 machinegeweren uit de vyandelijke schansen by Britof gebaald. Rome, 31 Augustus. In den loop van den dag van gisteren hebben w(j op de hoogvlakten Baicsizza en Karst gevochten om onze stelling op eenige hoogten te verstevigen en onze linie af te ronden. Wij hebben op de noordeiyke hellingen van den San Gabriele en in het dal van Brestovizza vorderingen gemaakt, waartoe wij hardnekkigen tegenstand van den vijand moesten overwinnen. Wy maakten 636 gevangenen, o. w. 12 officieren en namen vyf machine geweren. LondeE, 1 Sept. Volgens eeo bericht uit Petrograd zyn bij een brand te Kazan, vele duizenden personen ge dood cf gewond. Hr. Me. „Zeeland". Hr. Ma. „Zeeland" is van San Frau- cieco vertrokken naar Honoloeloe. Bond ven Minder Marlnepereoneel. „Het Volk" meldt: Naar wij uit den besten bron ver nemen, zal minister Rambonnet den voorzitter, secretaris sc administrateur van don Bond van Minder Marine personeel >n particuliere aud'ëntie ontvangen, ten einde nader t.e spreken over het ministerieel schrüven over het vereonigingarecht in Juni j.1. MARINE. (Bevorderingen). 1 April 1917: Korporaalbottelter W. J. van Doorn 1 Juni 1917 Korp. mach. dr. 1« kl. W. O. Karkbor 31 Juli 1917 Matrooaaohryver J. Mouter btokerollemau J. F. Vermeulen 18 Augustus 1017 Korpor. der mariniers J. de Jong 16 Augustus 1917 Matroosbottelier H.J.v.d.Sigtenhorst tot korporaalbotteller. tot sergeantbotteller. tot terg. maebluedry ver. Oost India. tot serg, der mariniers. Kaeerne Amsterdam. Matroos le kl. J. J. Mes 31 AugUBtus 1917 Mutroostorpedoinaker A. P. de Zwart Stoker Se kl. O. M. v. der Mee Slokerolleman J. Kalsbeek H.W. Atoa Malroosztekenvorpleg, J. L. Boerhoop Matroo8hofmeeBter J. Groenendijk 1 September 1917: Korpor. der mariniers F. v. dor Jagt Korp. mach. dr. le kl. F. J. de la FonteUne Korp. ziekenverpleger J. Kautz Korporaaltorpedlat J. J. v. Weele Korporaalhofmeester J. Veltman Adap. stafmuzikant H. F. D. Odjjk W. v. der Moot J. B«jl P. v. der Mark Serg.machlnedrUTer O. Rlnderman Serg ziekenverpleger W. W. v. d. Vet Monteurmsjoor H. T. Boerke Sorgesnttlmmeiman W. van Bekkum matroosbotteller. tot korpor. torpedomaker. Koningin Emma. matrcostorpedomaker. Kortenaer. korp. mach. di(jv. Se kl. Koningin Emma. tot serg. der mariniers, serg. machineilrllver. serg. ziekenverpleger, sergeanttorpedlat. sergeant hofmeester, stafmuzikant. machlnedi jj v. mejoor. zieken verpl. majoor, oppermonteur. timmer raanmajoor. Nuptumis. Heemakerck. Hospitaal Will oord. Schorpioen. Kon. Instituut. Wachtschip W.oord. Koningin Emma. Neptanus. Oost-lndie. Tromp, SPORT. commandant van de positie van ÏJmuldeu. Reserve officier vaü gezondheid 2e kl. M. V. van Aardenne wordt 1 September 1917 gedeta- het maritiem hospitaal te Wllleme- icleren-machlnlst Se kl. W. M. Zietso en II. O. A. Roosa aan booid Hr. Ma. Schorpioen A. E. de Jong en F. Bussonmakor aan boord Hr. Ma. Heemskerck: A. J. Krom en W.H. Kam boord Hr. Ms. Noordbrabant. H. F. C. I - Zeemacht XI. (Aanvang 3 uur.) H.F.C. zal morgen uitkomen tegen een sterke Zeemacht-combinatie, en indion het weder een beetje mede werkt, kunnen we vergaat worden op een mooie partij voetbal, want ook de roodwitten zijn in staat ge steld een volledig elftal op den been te brengen. H.F.C.'a nieuwe midden voor is een aanwinst, behalve dat deze over een Hink schot beschikt en niet bang is, is ook zyo sam spel te roemen. Vooral zal laatstge noemde eigenschap uitkomen, indien hij ingespeeld raakt en zyn buurlui beter leert kennen en 2y hem. Zalm's plaats woidt zeer verdienste ïyk ingenomen door Romeyn, met welke speler we H.F.C. kunnen feli- citeeren. H.F.C. komt morgen met het vol gende elftal uit: Balk V. Aruhorn RomeUn Bak Tiessen Kikkert Kwinkelenberg Claudlus Bijman v- d. Poll Groote. Van het Marine elftal is ons geen opgavè verstrekt. Sariewadstrijdsn N.H.V.B. Morgen gaat de 2e ronde van bo vengenoemde wedstrijden. In het ge heel vinden dan 23 wedstryden plaats. Op terrein I (groote terrein van Z.F.C.) wordt gespeeld: Eere afdeeling. 2Vj-3V, uur: Z.F.C. I-D.E.C. I; 4-5 uur: E.D.O. I-Z.V.V. I. le afdeeling. 10—11 uur: Watergraafsmeer I— W.F.C. II; ll'/s—12'/s uur: Steeds Voorwaarts I—Hortus I; 1-2 uur: Purmerateyn I—Neerlandia I (Am sterdam); 5-6 uur: De Germaan I-R.U.C. I. Op terrein II (kleine terrein van Z.F.C.)2e afdeeling. Q.S.C. I-Assendelft I; Q.C.C. I- Hercules I (Zaandam); V.V.H. I (Haarlem).—D.W.V. I; Hortus II- W.F.C. III; D.E.C. HI-Kinheim II van 4 tot 5 uur: Geel Blauw I— V.C. I. Op de terreinen III en IV vinden nog wedatrydeu pUats voor clubs spelende in de 3e afdeeling. O.a. speelt Victoria (Helder) van 1 tot 2 uur tegen Ons Huis (Amsterdam) op terrein III (speelveld van Q.C.C.) MARKTBERICHTEN. f 4 80 per 100 stuksroode kool binnenland f 8.- a f 6.80. buitenland f8.- f8.60; gele kool biunenland f 7.- a f 8 EO. buitenland f8 a f8.60, witte kool binnenland 1260 a f 3.60, buitenland - per 100 K.G.; breekoeen binnenland f0.— -buitenl. f 00 p, 100 K.G.; aardappelengew. muizen i G.— a f 0.—, schoolmeesters f 0.- n 10.-, graafjes f eigenheimers f7.40 a f 7.60, drielingen f 6,40 a f 0.— kleine f 0. - a f 0.-, gele nep f 18.40 a f 14 10, drielingen f 10.80 a f 10.60, slaboonen binnenland f 17.—, buitenl. f 18.- grove uien f 11B0 a 12.10 per 100 K G. Kaasmarkt te Alkmaar, 31 Aug. Geen kaas aangevoerd. Graanmarkt. Cltroenboonen f 60.-, id. witte f30.-. Burgerlijke Stand v. Helder, vao 30 en 31 Aug. '17 BEVALLENL. de Jong—Zuider- baau, z. J. Muije—Blokker, z. A. JariBsen—Tompot, z. De BURGEMEESTER van HELDER, Gelet op de desbetreffende beschik king van Z. E. den Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel, brengt ter kennis, dat aan ieder, die door het verrichten van Bpiei arbeid in zijn onderhoud moet voorzien, op een daartoe strekkend verzoek een aanvullingabroodkaart kan worden uitgereikt. Tot het ontvangen van een zoo danige aanvullingsbroodkaart, hebben belanghebbenden vanaf Woensdag 6 September zich te vervoegen aan liet Levenamiddelenbedryf, Bureau Kerk- gracht, onder overlegging van het met de namen der leden van het gezin ingevulde bonboekje. Zy, die reeds een aauvullingsbrood kaart ontvangen, behoeven zich niet opnieuw aan te melden. Beidtr, l September 1917. De Burgemeester v;iu Helder, W BOUW ING. De BURGEMEESTER van HELDER brengt ter kennis, dat door Zyce ExcelientiedenMinister van Landbouw Nijverheid en Handel ten opzichte van den verkoop en aflevering van koffie en thee het volgende is be paald Vanaf heden tot en met 2 Septem ber is iedere verkoop en aflevering van koffie verboden en vanaf heden tot en met 12 September is iedere aflevering van thee verboden: Verkoop en aflevering van koffie aan consumenten is van 8 tot en met 12 September geoorloofd onder de volgende voorwaarden. a. dat deze niet plaats vinden dan tegen in ontvangstneming van het lichaam eener wittebrood- bruinbrood- of roggebroodkaart daaronder niet begrepen de aanvullingskaarten waarop staat vermeld, dat zy geldig is voor de 25ate week b. dat per broodkaart, in ontvangst fe nemen ingevolge hetgeen sub a werd voorgeschreven, ten hoogste zal worden afgeleverd 0.2 K.G. koffie. Ia het tyd vak van 13 lot en met 30 3eptember is op overeenkomstige wyze uitsluitend tegen in ontvangst- neming van het lichaam eener brood kaart waarop Btaat vermeld dat zij geldig is voor de 26ste week, aan consumenten de verkoop en aflevering geoorloofd van hefczy 0.05 K.G. koffie, etzy 0.05 K.G. thee, liet een of het ander naar keuze van den consument. De verkoop en aflevering van thee en koffie, in café's restaurants e.d. blyfe toegestaan, echter onder deze beperking, dat ze behalve by het ontbyt in hotels niet anders mag geschieden dan per kop. Aflevering van thee en of koffie aan eenen detaillist is slechts geoor loofd tegen in onvangatneming van de lichamen der broodkaarten, welke dedetaillist van consumenten ontving; voor iüden broodkaart waarop ver mei j, dat zy geldig is voor de 26ste week, zal den detaillist ten hoogste 0,1 K.G. koffie, voor iedere broodkaart waarop vemeld dat zij geldig is voor de 26ste week zal den detaillist naar zyne keuze ten hoogste 0.025 K.G. koffie of ten hoogste 0.025 K.G. ibee mogen worden geleveid, een en ander onder voorwaarde dat de detaillist te zamen met de kaarten overmaakt het bedrag aan distributiekosten (zynde 1 cent per 0,2 K.G. koffie of thee te leveren tegen in onvangstname van de lichamen der broodkaarten der 25e of 26o week). (2) Do detaillist die tot nog toe direct uit de eerste hand thee of koffie betrok, zal by het inzenden der brood kaarten, aan het T. K. D. daarvan kennis geven. (3) Voor de toepassing dezer rege ling worden onder detaillisten ver staan zy, die thee of koffie recht streeks aan verbruikers vorkoopen. Helder, 1 September 1917. De Burgemeester vau Helder W. HOUWING. De BURGEMEESTER van HELDER brengt ter kennis, dat: le. De MINISTER van LAND BOUW, NIJVERHEID en HANDEL, Gezien art. 1, 2e lid en art. 31 der brooddiatributieregeling, Heeft goedgevonden te bepalen met ingang van 2 September 1917 zal de hoeveelheid brood, op eene broodkaart te verkrijgen, moeten strekken voor eenen tydsduur van elf dagen, niettegenstaande op de kaart staat vermeld, dat zy geldig is voor eene week mitsdien wordt de geldigheidsduur der broodkaarten, te begiunen met 2 September a.s. die waarop vermeld staatvoor de 26ste weekvan 2 tot en met 12 September die waarop vermeld: voor de 27ste week: van 13 tot en met 23 Sep tember die waarep vermeld voor de 28ste weekvan 24 September tot en met 4 October, enz. 2e. De MINISTER van LAND BOUW, NIJVERHEID en HANDEL, Gezien artikel 8 der Distributie- wet 1916, Heeft goedgevonden: te bepalen de aflevering van brood, ten ge- bruike by warme en koude schotels in gelegenheden, bestemd tot het verstrekken van maaltijden aan hel. publiek, is verboden, ook wanneer daarvoor afzonderlijk wordt betaald. Helder, 1 September 1917. De Burgemeester van Helder, W. HOUWING. te Helder maakt bekend, dat vanaf Dinsdag 4 tot en met Zaterdag 8 September 1817 by den gewonen handelaar zal worden verkrygbaar gesteld, per persoon: 1 ons Regeeringsrijst k 14 cent per pond, of 1 ons Javarijst, k 28 cent per pond. 1 ons groene Erwten, k 11 cent per pond. 1 ons Gort k 13 cent per pond. 1 ons Bak- en Braadvet a 40 cent per pond. Helder, 1 September 1917. De op heden door de Brand stoffen-Commissie beschikbaar gestelde Brandstoffen tot en met Bon 18, kunnen nog tot uiterlijk 8 September a.s. op de oude voorwaarden ver kregen worden, dus er wordt vddr dien datum niet gerant soeneerd per gawlcht. Den 15den September a.s. hopen onze geliefde Ouders, Grootouders, Oom en Tante, J. C. NIESTHOVEN en M. v. d. MAAS, hun 2S-Jirig Huwelljksf eest in stilte te herdenken. Dat zy nog lang gespaard mogen biyven, is de wensch van hun dankbare Kin deren, Behuwd en Kleinkinderen, Nicht en Neef. Den Helder, 1 September 1917. Oostslootstraat 68. P. BAKKER en C. H. WIJKER, die, mede namens wederzydsche fa milie, hartalljk dank zeggen voor do zeer vele biyken van belangstelling by hun huwelijk ondervonden. Helder, 29 Aug 1917. Dankbetuiging. Hiermede betuigen wij onzen hsr- telljkon dank voor de vele biyken van belangstelling by onze 30-Jarige Eahtvaraenlglng ondervonden. D. v. d. ZEE en Eohtghhootk.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2