MARINE^CLUB. KllllES UIT MUM VENSTER. Vrijdagavond 1 September 1917, gelegenheid tot dansen muziek- en dans-avond, DE OORLOG. Van hel Westelijk front. Beriyn, 3 September. By storm- en regenvlagen was de artilleriestryd op deelen van het Vlaamsche front krachtig, maar by de andere legers en aan de Maas over het algemeen gering. Aan den weg Kamerljk-Atrecht mislukte een krachtige Eügelsche aanval, by Hurtebise werd, na loop graafgevechten, de terreinwinst der Franschen aanzienlijk verminderd. Parijs, 2 September. Middagbsricht. Ten Noord-Westen van Hurtebise deden de Duitschers opnieuw een aanval op de stellingen, welke de Franschen in den avond van 31 Augustus veroverd hadden. Het nauw keurig gerichte vuur der Franschen brak tien aanval, die de Fransche linies zelfs niet kon bereiken. Op den linkeroever van de Maas tusschen- poozend artillerie-vuur ten Noorden van heuvel 304. Op do Maashoogten brachten de Franschen tweemaal overvallen der Duitschers tot staan. Parys, 3 September. Aan het Aisne front verwoede geschutstrljd tuaschen Cerny en Hurtebise. De Duitschers hebben berhaaldel Ijk de Fransche linies - bewesten Hurtebise trachten aan te vallen. Het vuur der Franschen stuitte hen overal. Een andere poging op de hoogvlakte van Ailles is eveneens misgeloopen. Duitsche vliegers hebben bommen geworpen op Duinkerken en Belfort. Te Duinkerken zijn verscheiden men- scben van de burgerlijke bevolking gedood of gewond. Londen, 3 September. In denafge- loopen nacht heeft de vijand voor de derde maal voorposten ten Z.W. van Heurincohrt trachten te nemen, maar hij werd afgeslagen. Wij deden een met succes bekroonden overval ten Z.W. van Moncby le Preux, verrasten den vijand volkomen, vernielden schuilholen en maakten 18 gevange nen. Vin hit Oostelijk front. St. Peteraburg, 2 Sspfc. Den eersten September zijn de Duitschef s, na een geweldige artillerievoorbereiding, by Uxkul, ten Zuidoosten van Riga, de Duna overgestoken. Zij hebben Kup- ferhammer bezet en ontwikkelen bun succes verder Noordwaarts. Onze tegenaanvallen bleven tevergeefs. Den tweeden September heeft daarop de vyand ook het offensief genomen in de streek van den weg naar Mitau, De gevechten duren voort. Iu de richting van Wladimir Wolinsk werd een Duitsrhe afdeeling, die onze loopgraven was binnen gedrongen, er door 6en tegenaanval weer uit geworpen. In den nacht van den eersten zijn alle vijandelijke aanvallen des vljands in de streek van Iresti (ten Noord westen van Focsani) tegen do Roemeensche troepen ondernomen, mislukt. De vyand bad groote ver liezen. De Roemeniörs maakten Een aanval der Duitschers op onze stellingen ton Noordwesten van de Bureu is afgeslagen. Weenen, 3 September. Ten N.W, van Focsani en ten Z. van Okna hebben d6 Russen en Roemen weer vergeefs aangevallen. Londen, 3 September. De streek /an Riga is ontruimd wegens den dreigenden toestand. Bewesten Rjga trokken wij terug op de linie derlingkhof, Medem en Dalen. In de richting van Ikskoel drong do vyand in de stellingen by de rivier .Tagei. Eenige ODzer afdeelicgen ver lieten bun stellingen vrijwillig en trokken noordwaarts. In de richting van Focsani vyandeiyke aanvallen onder zware verliezen afgeslagen. Riga ganoman. Beriyn, 3 September. Verluidt van avond Riga is genomen. Vin het Itillianich- Oostenrijkschi gevechtsterrein Weenen, 8 September. Op den Morte San Gabriele hebben gisteren vóór het aanbreken van den dag verrich tingen onzer troepen lot levendige gevechten geleid, die gunstig ver liepen. 'a Middags en 's avonds mis lukten aan de noordelijke helling van den berg forsche aanvallen van de rtaliansn. Ook beoosten Qörz en by Jamiano bleven voorwaartsche be wegingen der tegenstanders vruchte iors. Rome, 3 September. Op hetgeheele rront was de geschutwerkzaamheid overwegend, zy was heviger ten oosten van Qörz en op de Karet hoogvlakte. In het Brestovizza dal slaagden wy er gisteren in om, een zeer verbitterden strijd, onze linie nog in oostelijke richting vooruit te schuiven en den vyand eenige heuvels te ontrukken. Een heftige vijandelijke poging tot een tegengaan werd door ons vuur verstikt. Het aantal gevangenen op het Julische front bedroeg den eersten en tweeden September acht officieren en 339 manschappen. Bö de herovering van de vooruit geschoven stelliug in het Zsbrudai, die gisteren werd gemeld, ontnamen onze Alpen troepen den vyand ook een kanon en drie machinegeweren Ven het gevechtsterrein In Macedonië. Beriyn, 3 September. Vanochtend mislukten Fransche aanvallen by Bratindel ten N.W. van Monastir onder zware verliezen. De Serviërs leden wederom by den Dobrapolje een bloedige Dederlaag. Ds duikboot- en mljnoorlog. Beriyn, 3 Sept. Als nieuwe resul taten van den duikbootoorlog in het Kanaal en den Atlantiachen Oceaan, wordt de vernietiging vermeld van 17,500 br. reg. ton. Blykens de tot dusver ingekomen rapporten van onze duikbooten zijn sinds den aanvaDg van den onbe perkten duikbootooi log reeds mee dan 6,000,000 ton br. reg. t. aan voor den vyand bruikbare vracht ruimte iu den grond geboord. Luchteenvel op de Engelsche kust. Londen, 3 September. Een enkel vtjandeiyk vliegtuig heeft gisternacht een aanval gedaan op Dover en heeft daar zeven bommeu laten vallen. Er éón man gedoodvier vrouwen en twee kinderen zyu gewond. Uit Rusland. De voornaamste getuigen in het proces tegen den oud-minister van oorlog, Soec'aomlinof, waren Zaterdag Rodsjanko, Miijoekof, Goet3jkof, die allen verklaringen afiegdon omtrent de verwaarloozing van bet leger door Soechomlinof, dezen aansprakelijk achtten voor de rampen die Rusland troffen. Rodsjanko zeide dat de ex grootvorst Nicoiaas indertijd ver klaarde, dat het in de bestaande omstandigheden onmogelijk was oorlog voort to zetten. Rodsjanko ging naar Galiciö en wat hij daar zag vervulde hem met schrik. Bij zyn terugkeer wist hy den Tsaar er toe te bréngen Soechomlinof te ontslaan. De brand in Eazan. Op 27 Augustus ontstond een ont ploffing in een spoorwagen met am munitie op 't perron te Kazan. Het gevolg was een groote brand, die dadelijk oversloeg op 't hoofddepöt van ammunitie, en een reeks ont ploffingen deed ontstaan. Een aantal ïuizen werd beschadigd. Ontelbare massa's granaten en granaat kartet sen regenden over de stad. De be volking en een groot deel van het garnizoen vluchtten naar het open veld. Onderwijl plunderen dieven de winkels en woningen, zoodat ten slotte de troepen moc-sten ingrypen, Een naphta reservoir met 2000 poed naphta vloog in brand, waardoor nieuwe ontploffingen ontstonden. Do stad was iu dichten rook gehuld. In de straten lagen dooden en gewondea, De militaire gouverneur van Kazan. generaal Liunitzky, is zwaar gewond. De schade is ongelooflijk groot, Schanding van de Deanscha neutraliteit. Uit Stockholm wordt d.d. 1 Sept. aan het Hbl. gemeldZaterdagmorgen om 7 uur had een zeegevecht plaats buiten Gammel Bjorregaard. Vier Duitsche myDschepen werden door een Engelsche vloot naar het strand gedreven waar de schepen op het strand liepen. Desondanks werden zy voortdurend door de Engelsche vloot beschoten, ongeveer 20 minuten lang. Volgens mededeelingeu van oogge tuigen vlogen de granaten op Deensch gebied, eenige vielen er in het dorp Bjerregaard, waar een huia werd vernield, maar geen menschenlevens verloren gingen. Honderden Duitsche matrozen kwa men aan land. Aan boord der vier mijnenleggers werden nog een aantal matrozen gedood. Aan het zeegevecht namen Duitsche duikbooten en Duit sche marine vliegers deel. De Deenscbe marine bevestigt de mededeeling dat een aantal Engelsche torpedobooten de Duitsche schepen op het strand dreef. Een Deensch marinevaartuig kreeg last naar Bjc-rregaard te varen en verdere schending van Deensch ter ritoriaal gebied te beletten. De conferentie te Stockholm uitgesteld. Stockholm, 2 Sept. Omdat op de conferentie der socialisten der gealli eerds landen de vorige week Londen gehouden, de kwestie van het verstrekken van passen voor Stockholm door hunne regeeringen niet is opgelost, heeft, het organisatie comité van de corferentie te Stock holm besloten, die byeenkorast niet te laten doorgaan op 9 Sept., doch daarvoor een nieuwen datum vastte stellen en aan de aangesloten partyen daarvan mededeeling te doen, zoodra de Russische afgevaardigden uit Londen terug zyn. Dan ontvangen we onze Doorluch- Landsvrouwe en hyschen vlag en wimpel en laten onze driekleur wap peren in de lucht. We hebben in ons vorig nummer gewezen Op de verschillende uit voeringen en demonstraties, Nu allen het programma wel zul len hebben - je kunt het niet mis sen om te weten begin, einde, route der vereenigingen, tekst der liederen zooal - willen wy nog even wijzen op de uitvoering van Zondag namiddag. Dat beloofc iets buitenge woons te worden, die gecombineerde muziekuitvoering van de Staf muziek met onze beide plaatselijke corpsen! En of „Avant 1'assaut"„Vóór den aanval", ook pakkend zal wezen I Men leze er den tekst maar eens op De „Slag van Waterloo" (zie tot goed begrip de onderdeelen in den feestgids) is een prachtig, machtig nummer, dat tic vorige maal, toen wy 'taan 'tWestpiein hoorden, im meis zoo'n diepen indruk maakte en nu wel niet minder zal inslaan. En intusschen wordt hard gewerkt om alles volgens programma op rol letjes te laten loopen. Zaterdag was de commissie voor wedstryden in actie. De jongens en meisjes moesten zich aangeven voor d6 wedstrijden. Om twaalf uur waren er al present en hun goed recht op voorrang hiel pen ze vast tegelijk met den knop der deur van het lokaal. 'tWas daar heel den middag van ..dring je niet, zoo heb je niet". Ver beeld u ook eens dat zoo'n mooie kans om gratis oen pi ijsje le winnen je neus voorbijging, ornaat je jsniet aangegeven had of omdat de ïyst „wegens voltalligheid" gesloten was. De aanhouder wintook bier. Ze hebben allen «en beurt gekregen bij het aangeven al duurde het; door de volte wat lang. PLAATSELIJK NIEUWS. Met ingang van 8 September a.s. zyn tot brigadier van politie al hier benoemd de agenten van politie J. Duif en P. de Boer, terwijl, even eens met ingang van dien datum, tot agenten van politie alhier zijü aangesteld H. Zondervan te Sneek, K. Willemsen te Helder en A. Nijhof te 's Hertogenbosch. Bond van minder Marinepersoneel, De Minister van Marine heeft gis teren in zyn kabinet een vry lang durig onderhoud gehad met de de putatie uit den Bond van minder Marinepersoneel en daarbij zijn scbiij ven van eenige maanden geleden betr< ffende h6t recht van veroenigen nader toegelicht. Wij kunnen hieromtrent nader mededeelen, dat de deputatie, door het onderhoud met den minister den indruk kreeg, dat de richting, waariD de Bond zich op het oogenblik be weegt, in het algemeen bevorderiyk is voor een goede verstandhouding tusschen het Departement van Ma rine en den Bond. Verder heeft de deputatie vrijwel de overtuiging gekregen, dat de mi. uister nog dit jaar do organisatie rechten aan bcord, zal teruggeven. Of daarby ook het verbod betref fende „Het Anker" is begrepen, nog niet bekend. Onze feesten. We durven 't woord onze bier ge bruiken. Want onze geheele bevolking, al haar lagen, zal mee doen en waar het een zoo sympathiek doel geldt. Ons Steuncomité wil trachten geld te krijgen om dezen winter zyn sym pathiek werk te kunnen voortzetten. En dat dit laatste gebeuren zal willen wij allen. Vandaar ook dat de medewerking algemeen is. En daarom ook gelooven wij vast dat alle Helderschen op 't terrein aan den Bolweg komen op meerdere dagen. De entr ée is juist zoo gehouden dat die geen bezwaar behotft te zyn - een dubbeltje en men kan alles zien. Wie daarenboven behoefte heeft aan een verversching of een ver snapering zal terecht kunnen. De voorteekenen voor het feest zijn goed. Met de nieuwe week heeft het weer een ander aanzijn gekregen. Wy willen harteiyk hopen dat we nu eens een zon-periode krygen óók om* onze feesten. 't Spreekt van zelf dat Vrydag de dag by uitnemendheid zyn zal. Sadert den 2-len dezer zijn aan boord van hot Wachtschip alhier 30 Meter gevlochten koperdiaad van een bllka6mafl3iner vcrdweneD. Opening Staten-Generaal. Naai' wij vernemen, zal de Koningin waarschijnlijk ditmaal niet persoon lijk do nieuwe zitting der Staten- Geueraai op Dinsdag 18 dezsr openen, doch zal de opening uit Haren naam door een commissie van Ministers geschieden. Grondwetsherziening. De tweede lezing van de Grond- wetsherzieningsvoorstellen wordt, in parlementaire kringen nog tegen het einde dezer maand, maar stellig in de eerste dagan van October ver wacht. Uit een advertentie zal men kun nen zien dat er ook gelegenheid is tot het. uitoefenen van „vrye beroe pen". Burgers eu militairen die lust gevoelen mee te werken met voor drachten, tooneel cf acrobatiek kunnen terecht en zijn welkom. Wie cadeautjes heeft, kleine cf groote, geschikt voor de tentjes in Casino, wil die natuuriyk wel voor 't Steuncomité afstaan. Ze zullen wel verkocht worden tot goeden prijs 70or 't goede doel. Naar wij vernemen krijgt, ter gelegenheid van de komst der Ko ningin op a.s. Vrijdag, het personeel der Rijkswerf vrijaf, met behoud van tractement. Aan Helder'a Harmoniekapel' is door de jury van het, muziekeon cours te Purmerend alsnog de eere prys toegekend. Deze prijs bestaat uit een groote zilveren medaille, aangeboden door den Commissaris der.Koningin Noord-Holland. Athletiek. Op de j.1. Zondag gehouden wed stryden te Wormerveer behaalde de hrer J. Korvtr (lid van Pro Pratia) htt kampioenschap Kogelstoot en van den Noord-Hollandsche Athletjekbond met 9.03 Meter. Feestavond der Israël. Vareeniging „Agoedas Relnglem". Toen Vrijdag het c-fficieele gedeelte van de feestviering van het tachtig jarig bestaan der Heldersche Syna goge geöindigd was, begon men Zon dag met 't fficieuse en wel met een tté-concert van de marine-kapel, dat om half zes aanving. De stemming werd er reeds spoedig ingebracht door een opgewekten maisch. In 't bijzonder willen we hier vermelden de beide viool soli van den heer Pala, n.1. „Berceuse" en „Cavatine", die een luid applaus uitlokten. Hierna werd op veler verzoek nog maals de cantate, geschreven door den heer Petzon en gecomponeerd door den heer M. P. Polak, opge voerd, Een enthousiast applaus was de dank voor de beide heeren. Na de pauze werden opgevoerd enkele fragmenten uit de opera Juive", door Haiévy. Dank zij energie en volharding van den diii gent, den heer L. Polak, en de uit stekende regie van mej. Henriette Polak, is deze opera boven aller ver wachting geslaagd. Eieazar, (de h6er A. Kannewasser) vertolkte zyn rol op waardige wijze. Genoemde herr beschikt over een uitstekende tenorstem. Rachel (nu Vrieslander) was in zaDg cn uitstekend. De bloemenhulde, haar gebracht, is dan ook zeker verdiend. Ook de andere medespelenden gaven hun rol op zeer verdienste)yke wyze weer. De begeleiding op de piano was zeer goede handen bij den heer Brands terwijl de kapel van de K. Marine prachtige muziek gaf. De hulde aau de beide organisa- teurs van de opera was meer dan verdiend. Hiorna werd opgevoerd een blij spel, waarin niet minder dan 4 leden van de fam. Poiak meespeelden, het geen reeds een waarborg was vo onbedaarlijk lachsucces. Mej. Vrieslander en de heer Man heim droegen daartoe 't hurne wel bij. Een gezellig souper met, bal na besloot deze feestavond. Helder's Iarr.öl her ft 't tacbt'g-jar bestaan van z'n Synagoge gevierd op een wijze, die by velen neg lang in herinnering zal blijven. Uit hst Politie-Rapport. Gisteren is door de poliiie slhier aangehouden de koetsier A. N., die nog 5 maanden gevangenisstraf moest ondergaan. H|j is naar Alkmaar over gebracht en ter beschikking van de Justitie gesteld. Door eenigo passagiers van de „Noordam" is aangifte gedaan, dat zy by het overbrengen van dat schib op de sleepboot .Thames" eenige goederen van waarde in de sloepen hebben achtergelaten en die voorwer pen bij navraag blijken zoekgeraakt te zyn. Door de aannemersfirma Van Hat- tum en Blankenvoort is kennisge geven, dat zij sedert j.1. Zaterdag een roodkoperen pyp van een stoomketel te Huisduinen vermist. BINNENLAND. Onze graanschepen In Amerika. De berichtgever van het, Hbl. te Londen meldt De correspondent van de „Daily Chron." te New York seint dat de Uitvoerraad op last van Wilson aau geen van de honderd geladen Neder- laudsche graanschepen in Ameri kaansche havens vergunning tot ver trek gaf. De uitvoerraad is van meening, dat Nederland, ondanks zyu protesten, genoeg tarwe en graan heeft om de bevolking tot 1 Decem ber te voeden. En men meent dat eenig overschot intusschen Duitsch land ten goede zou kunnen komen, Waarschijnlijk zal geen neutraal land in noord-Europa voordien tijd Ameri kaausch graan krijgen. Blykens een R-ou ter-tel eg ram uit Washington is er nog verschil ont staan over de verdeelicg van de ladingen tusschen Nederland Belgiö. Bovendien is het ingeladen graan bedorven en alleen nog maar geschikt voor veevoeder. En daar veevoeder meer noodig is voor Amerika dan voor Nederland, wil de Raad van Uitvoer niet toestaan, dat dit graan naar Nederland wordt gezonden. Een schipbreuk? De in IJmuiden binnengekomen vrachtlogger „Borneo" meldt, dwars van Zandvoort een lijk te hebb«o gezien, dat ia een ketelpak gekleed on daarom vermoedeiyk van een machinist was. Door de ruwe zee kon men het iyk niet opnemen, Door den storm gered. De bemanning van den zeilbeuger MA 112 (Nelly Jobann3) is aan eon groot gevaar ontsnapt. Het schip stiet tegen een mijn, welke tot ontploffing kwam. Door de barden storm liep het vaartuig echter zulk een vaart, dat het inmiddels over de gevaarlijke plek heenging. Nu kreeg men alleen groote waterzuil op de.k en kwam er met den schrik af. De „Nelly Johanna keerde Zoödag van de visscberij te IJmuiden terug. Kolennood, Vanuit IJmuiden is Zaterdag een stoomtrawler ter visscheiij uitgeva ren, wtike uitsluitend hout ais brand stof medenaiu. Wanneer da prcef slaagt, zullen ongetw\ feld meerdere schepen met hout gaan steken. Mijnen. Door H, M. „Dolfijn" werd Zondag in 't Marsdiep door schieten g;oote rnyn vernield, die daar zeer gevaarlijk droef vooV de scheepvaart. Gisteren is nabij Scheveningen een aantal mynen, ongeveer tiental, aangespoeld, w< lke op de woue wyze door militairen onscha deiijk zyn gemaakt. Zondagmiddag zijn te Zandvoort 12 mijnen aangespoeld, benoorden den waterweg 3. Maandag spoelden er te Noordwijk niet minder dan 30 aan. Ds levensmiddsloitvoorzlsnlng. In het Concertgebouw te Amster dam is Zondag een vergadering go- houden van hoofdbesturen van by het Nederlandsch Verbond van Vak vereenigingen aangesloten organisa ties, ter beaprekirg van de levens- levensmiddelen voorziening. Onder anderen werd het woord ge voerd, door de heeren Oudegeest, Fimmen, Heykoop en de Miranda. Na de rede van de heer Fimmen, secretaris van het N. V. V., las de volgende resolutie voor: „Ds vergadering van hoofdbesturen van de by het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen aaneengesloten bonden, vertegenwoordigende ruim 150 000 georganiseerde vakarbeiders, gehouden te .Amsterdam op Zondag 2 September 1917. „gehoord de inleiding en de be sprekingen o«er den noodtoestand, die als gevolg van de uit den wereld oorlog voortvloeiende economische crisis, «en steeds grooter deel van het Nederlandscbe volk ter neerdrukten met gebrek en honger bedreigt, „met voldoening constateerende, dat sedert hare bijeenkomst op 22 Juli j.1. verschillende van de door de moderne arbeidersbeweging geeischte -maatregelen tegen de duurte schaarachte der eerste levensbenoo digdheden door de regeering zyn toe gezegd, „betreurt daarentegen, dat deze maatregelen niet alleen nog op zich laten wachten, doch dat zelfs ten aanzien van het tijdstip en de wijze harer tenuitvoerlegging nog niets naders bekend is, „acht voorts de voorui'zichten voor de komende wintermaanden dermate verslechterd, dat de door de regeering reeds getroffan of nog slechts toege zegde maatregelen, ook by de meest breere tenuitvoerlegging, on voldoende zyn, om de Nederlandscheaibeiders klasse zooveel mogelyk te bewaren voor gebrek en ondervoeding; „biyft aan de regeering en de re- geerende klasse den eisch stellen, dat alle maatregelen worden getroffen, die kunnen medewerken om den nood in de arbeidersgezinnen in den komenden winter niet grooter re doen zyn," dan absoluut onvermijdelijk is „acht daartoe noodzakelyk, dat: 1°. ten spoedigste wordt overgegaan tot het vaststellen van maximum- pryzen die lager zyn, dan de thans geldende, of die van kracht waren in den vorigen winter, voor Wittebrood, B. Rijst, C. Aardappelen, D. Peulvruchten, E. Vatgroenten en stapelgroenten 2°. dat voor de arbeiders en met hen economisch gelyk te stellen per Bonen, de prijzen der brandstoffen aanmerkeiyk lager zullen worden gesteld, dan voor. het overige deel der bevolking ~*1. dat ten spoedigste worde over gegaan tot de distributie van goed koop rundvleesch 4°. dat worde ingevoerd op korten termijn een algemeene rantsoenoering van alle eetbare vetten; 5°. dat de toegezegde beschikbaar stelling van kleedig, schoeisel, zooi- leder, klompeD, wol en sajet voor het "isgin van den winter zal plaatsheb ben „Wijst nogmaals elk geldelijk be zwaar ten opzichte van de inwilli ging dezer eiscben by voorbaat terug draagt het bestuur van het Neder landsch Verbond van Vakvereer.i gingen op in overleg en in samen werking met de besturen van de XD.A.P. en den Bond van Neder laudsche Arbeiders-ccöp9raties, alle middelen toe te passen, welke kunnen strekkon om de bovengestelde eischen ingewilligd te krygen en verwacht van de arbeiders, dat zij deze pogin gen dezer besturen zoo krachtig mo gelijk zullen ondersteunen, door aan eiken oproep dadelyk en algemeen gevolg te geveD." De resolutie werd aan het slot der bysenkoinat met algemeene stemmen aangenomen. Geen gemeentebestuur. Men scbryft uit Callantsoog aan de „Tel". In onze gemeente bestaat thans een eigenaardige toestand: er is geen burgemeester, geen secrotaris en er zijn geen wethouders. Da burgemeester, jhr. E. W. J. de Beyer, was tevens secretaris. Na zijn voltrek naar Oterleek zijn deze functies nog altijd opon. De beide wethouders, de heeren H. Kruisveld en W. Govera, moesten als raadslid aftreden. Wel zijn zij herkozen, doch nog niet weder als zoodanig geïnstalleerd. Wij kunnen hier dus met volle recht van „regeericgsloosheid" spre ken. Heusch waar we zyo een lief dadig volk als we maar opgewekt worden. Ea het is zoo heerlijk te weten, dat onze geëerbiedigde Lands vrouwe in deze belangstelling zulk een verheven voorbeelt geeft! De gestolen brandkast. Voor eenige maanden meldden we den diefstal van de brandkast der gasfabriek te Wormer, welk meubel ledig in het „Zwed" W8rd terugge vonden. Nasporingen der politie bleven te vergeefs, totdat de vorige week de rijksveldwachter W. van Wormer in het Zwed 68n voorhamer van de smedeij van Wakker vond. Ds knecht werd daarop in verhoor genomen en niet onwaarschijnlijk komt men thans de dieven-inbrekers nog op het spoor. Gasbezuiniging. Door de krasse bezuinigiugsveror- dening is het gelukt het gasverbruik te Bussum gedurende Auguslus be neden de toegestane hoeveelheid te houden. Ia Augustus moest 21,000 kub. M. voor te veel verbruik in Juli ingehaald wordendit is geschiedt, terwijl nog 200 kub. M. bovendien bezuinigd is. Het Heldersch8 volk en 't Plaatselijk Steuncomité. 3 September. Ia vele huizen van Helder en Nieuwediep spreken de menschen van niets andera dan van de feesten die op handen zyu, Vanmorgen hoorde ik eenige lieden, die nu reeds ia een stemming van blijdschap waren om weer eens evenals in September 1913 volop pret te hebben. Allemaal g09d en wel, zoo beb ik gezegd. We mogen ons behoorlijk vermaken. Laten we 't hart eens ophalen. Heeft ons volk by bat schoone onafhankelijkheids- feest niet genoten? Komaan dan' Maar we moeten niet vergeten dat thans het voornaamste feit is: Stiua- comité he< ft geld noodig veelgeld vrienden. Of is Steuncomi'é niet waard nu eens ferm financieel sterkt te worden? Steuncomité heeft reeds veler sympathie verworven en gedurende den wereld-oorlog is Steuncomité van groote bet eekenis geworden. Zie de mensch, het inderdaad raad selachtige wezen, dat begaafd heet te zyn met het meeste verstand het gevoeligste hart. In een deel van Europa trokken honderdduizenden menschen ten strijde tegen een vijand, die geen vijand is. Mannen en vrouwen, jong en oud, gloeien 7&u heiligen geestdrift voor een moord op reusachtige schaal, voor een beestachtige slachting onder menschen, die elkaar nooit hebben gezieD, geschreven of gespro keD. Arm en rijk toont zich helaas eensgezind, ganache vol keren juichen in geestvervoering, omdat ja, waarom eigenlyk? En de geestelijkheid gaat in deze nog voor. Allen bidden God om hun rechtvaardige zaak te steunen en hun moordtuigen te zegenen en wie het af en toe wint, dankt den Oppersten- Rechter, die daardoor zou hebben be wezen wie gelijk had. Het is droevig Wat een ellende heeft dat alles intusschen der maatschappij gebracht. Armoe en gebrek. Ook in onzs Hel dorschesamenlevingdruppelthetainds dien tijd en als het straks misschien zal gceselen Maar zie nu weer de mensch, het met rede en meeste verstand begaafde wezen. Grootsche en zegenryke din gen werden en worden nog gedaan om een boozen vijand, die ons achter uit, al maar achteruit scheurt, te ver dry ven en te overwinnen. Te wapen Een edelen, vreedzamen sti yd, die i6der genegen moet zijn, werd be gonnen on eensgezind, met spontane bezieling, pakte ook ons plaatselijk Steuncomité aan. Doch zoo'n prachtig doel kost duiteD, vrienden en het zoover gekomen dat den naaste tot heil 't Steuncomité middelen moet hebben om te kunnen doen wat vandaag of morgen dringend nood zakelijk is. We krygen een mooie gelegenheid, om te c fferen. De feesten staan voor de deur en het gaat nu niet alken om het plezier, maar men moet geven Met een dubbeltje kuut meedoen - over een paar dagen en weet u, bet is nog niet te iaat om zich te schamen niets gedaan te hebben. SPORT. Voetbal. Wedstrijden om den Gouden Scheepvaartbekor. Uitslagen demi finales en finale, op Vrydag 31 Augustus, gespeeld in het Stadion te Amsterdam. D. V.S.'t Gooi 01 (na verlenging). V.V.A. A.F.C. 0-0 (na loting ge wonnen door A.F.C.). Finale: 't Gooi—A.F.C. 2-0, zoodat dus de Hilversummers voor een jaar in het bezit zyn van kostbaren beker en A.F.C., als 2e irijawiDner, van, den verguld zilveren rokaal. Een kort overzicht van deze wedstrijden zy bier wel op z'n plaats. D.V.S. 't Gooi 0—1. Hetspelwas vry middelmatig, 't Gooi wist in de eersto helft eenmaal te scoren, welk >unt echter niet toegekend wordt. )e 2e helft stond het spelpeil iets nooger. De Rotterdammers hebben niet over gebrek aan geluk te klagen, vooral wanneer de bal als de keeper is uitgeloopen tegen de lat komt en een vrij zeker doelpunt voorkomen wordt. Geen van beide partyeu slaagt erin te doelpunten, zoodat verlengd wordt. Hard wordt er nu gewerkt en na een 5-tal minuten slaagt Moret er in 't Gooi de leiding te geven. Enkole kansen om gelijk te maken weet de D.V.S.-voorboede niet te benutten. V.V.A.—A.F.C. 0—0. Beide partijen gaven elkaar in geestdrift weinig to6; als combinatie voldeed V.V.A. echter beter. Voor rust had A.F.C. den matig-sterken wind in den rug en wist dan ook de eerste oogenblikken den strijd op de V.V.A.-helft te houden. Eenige tijd speelt daarop A.F.C. met 10 man, daar een voorspeler uitviel. V.V.A. werkt zich eindelijk los en eenige doorbraken volgden, waarvan er éón voor A.F.C. z«ef gevaariyk dreigde te worden, doordat de doelman wat te ver was uitge loopen. Een doelpunt werd evenwel voorkomen. V.V-A., wordt steeds ge vaariyker, zoodat A.F.C. in de minder heid komt. Gevaarlijke momenten voor het A.F.C.-doel bleven niet uit, doch Börneman toonde zich zeer betrouwbaar. Rust 0-0. Na rust wogen de partijen vry wel tegon elkaar op, toch was V.V.A. mee3tal de sterkste. Beide doelen verkeeren telkene in gevaar, doch Börneman en Evers zijn betrouwbare doel wachters. V.V.A. speelde tactischer, maar wist toch op het vinnige roode team geen noemenswaard overwicht te krygen. Geen der partyen slaagde er in vóór tijd het doel te vinden, ook na de verlenging niet, waarna tot loting wordt overgegaan, waarvan het resul t.aat is, dat A F.C. in de finale komt. In de fioale kwamen dus uit't Gooi en A.F.C., twee clubs uit de le klasse B. Om 7 uur 's avonds nam dezen wedstrijd een aanvang, met. prachtig helder weer, wat evenwel gaandeweg minder werd, zoodat in de tweede belfc het ejectrische licht werd ont stoken en de gloeiende bollen het veld voldoende verlichtten om te spelen. Bovendien gebruikte men een helderwitten bal, zoodat mistrappen niet voorkwamen. 't Gooi valt dadelyk verwoed aan an is werkelijk het sterkste elftal. Hun voorhoede zet Börneman steeds aan het werk, maar deze is uitstekend voor zyn taak berekend, zoodat doel- puuten voorloopig uitbiyven. Voor- loopig want de Hilversummers komen terug en ten slotte, 7 miü. voor rust, loopt Moret den bal in het doel (1—0). A.F.C. mist een opgelegde kans, als een vrye schop, een halve meter buiten het strafschopgebied, gemist wordt. Na de rust wordt weer vinnig om het bezit van den witten bal gestreden. De A.F.C.-voorhoede is echter geen geheel, zoodat de Gooische verdedi ging voortdurend de baas bl(jfc. Als Meinsma scherp voorzet, kan Börne man den bal niet andera dan met den hand neerslaanQöbne, den Gooischen midvoor, loopt toe en de poneert nr. 2 in het net. In de laatst6 oogecblikken weet den A F.C.-doel man nog schitterend te redden. Einde kwam alzoo met een verdiende over winning voor 't Gooi. De Hilversum mers waren over het algemeen in de meerderheid geweest, vooral dank zy de stevige samenstelling van dit elftal. Serie-wedstrijden N.H.V.B. Uitslagen van Zondag 2 September. (2e ronde) Eereafdeeling. Z F.C. I-D.EC.I 1-2; E.D.O. I Z.V.V. I 0—0. (by loting gewonnen door E.D.O.) le. afdeeling. had weinig moeite met de matrozen. Claudius schitterde in de voorhoede, terwyl de middenlinie weer in haar oude vorm was. De storm deed veel afbreuk aan het spel, toch, tegen wind in, spselde H.F.C. goed. Na de rust werd het grootste gedeelte van den wedstrijd op de militaire helft gespeeld. Rust bracht een 2-1 stand voor H.F.C.welke na dien allengs klom tot 6-2. Uitbetaling van vergoeding aan kostwinners. Uitbetaling van vergoeding aan kostwinners zal, inplaats van a.s. VrUdag op Donderdag a.s. geschieden. Den Haag, 4 Sept. Do Haagsche Gemeenteraad benoemde tot Wet houder in de vacature-Jansen, de hoer J. W. Aibaida (i. u.). MARINEBERICHTEN. Met den 3den September 1917 zijn o/ergu- ilaatat: luitenant ter zeo der 3e kl. J. H. de /e\J Mestdagh van Hr. Ms. Noordbrabant n.isr Hr. Ms. Neptunus; idem R. Verdonck van Hr. Me. Das naar Hr. Ms. Neptunusld. P. C. Haano- brink van Hr. Ma Neptunus nmr Koninklijk Instituut voor de marine. Degep.kap. luitenant ter zoeJ. I.. von Leachea ia met 1 September 1917 weder in dienst gesteld en wordt met Ingang van S September bevorderd tot kapitein tor zee. deu officier V-.n gezondheid 2e kl. W. aen ia een verlenglDg van bnitenlandsch verlof weRen8 gezondheidsredenen verleend "dut den lijd van zea maanden. Bij ministerieels beschikking worden, met 5 September 1917, H. J. G. van G lessen, F. H. .1. van Harten, M. van dor Vliet on A L Willem* benoemd tot adspirant adrnlniRtrat"ur bij het Kon. Instituut voor de marine lo Willemsoord. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der zeemacht. Op 6 Sop.Schipper M. J- Abbo van Hr. Ms. Braga naar Hr. Ms. Wachtschip Wil lemsoord; bootsman B. HarlDga van Br. Ms. Wachtschip Willemsoord naar Hr. Ma Braga. Op 4 September 1917bootsman W. H G. Mol van Hr. Ms. Kortenaer naar Hr Ms. Neptunus Óp 17 September 1917 - sergeanttorpedomaker C. van Poelje van Hr. Ms. Koningin Emma naar Hr. Ms Cornells Drabbel. Watergraafsmeer I-W.F.C. II 2-0 Steeds Voorwaarts I—Hortus I 1—" Purmerstelja I—Neerlandia I(Amst.j 0 -1De Germaan I - R.U.C. IO -1 (In deze afd. blijven dus alleen Amsterdamsche club3 over). 2e afdeeling. Q S.C. I- Assendelft 11-0;Q.C.C. I- Herculea I (Zaandam) 1-1 (.bij loting door Hercules gewonnen) V.V.H I (Haarlem)-D.W.V. 10-1 Hortus II-W F.C. III 1-1 (by loting door de Hortus reserves ge wonnen); D.E.C. III—Kinheim II 1-3; Geel Blauw I-E.V.C. I 2 (by loting door de Zaandammers gewonnen). Winnersronde: D.W.V. I-HortusII 3 -1Kinheim 11 - Hercules 12-0. Verrassend mag het heeten dat E.V.C. kampioen 1ste kl. B. der N.H.V.B. het niet winnen kon van Geel Blauw, een 2de klasser dezer Bond. Victoria (Helder), spelende in de 31e afd. dezer seriewedstrijden ver loor met 4-0 van „Ons Huis". H. F. C. I Zeemacht XI 8-2. Zondag' werd op het terrein aan den Bclweg, ten aanschouwe van wei nig publiek, bovengenoemde wedstryd gespet ld. H.F.C.,' hoewel gehandicapt door het gemis van 8 harer beste spelers - Njjman, Groote en Romeyn MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 3 Sept. 1917. CE. Aunguvoörd 27 koeien f 200 a f 450 20 vette kalveren 1' 80 a t 180.—, idem p. pond f 1.20 a f 1.B0, 31 nuchtere idom f 16.- a 1' 24.-, 280 vette varkens 60 a 108 ct. p. K.G 190 vette ■chapen f 20 a f 40, 00 lammeren f 00 s f 00. Broek op Langendfik, 3 Sept. 1917. Bloemkool le soort f 16 60 a f 1930, 2e soort f 6.70 a f 6.90 per 100 st roodokoo) binnenland f 4 60 a f6.10,buitenland '8. - af8 60; gele kool binnenland f 7 60 a f 870. buitonland f8 a f8.60, witte kool binnenland i 240 a f 3.60, buitenland f6.- per 160 K.G.; breek, een binnenland f6 9u a f 0.—, buitenl. f 10 p. 100 K.G aardappelen gew. muizen f 640 a f 0.—, schoolmeesters f 0.— a f 0.-, graafjes t elgonhelmers f7.10 a f 0.—i drielingen f 0 a f 0. kleine 0. - a "0.-, gele nep f 13.90 a 1 H10, drielingen f 9.40 f 10.20, slaboonen binnenland f 18.80, buitenl. grove uien f 11.60 a f per 100 KG. Punperend, 4 Sept. 1917. 19 stapels Fabrlekskaas per 60 K.G. t 0.— 88 Boerenkaas .60 f 0.- 2 Commissie a 60 f O,— Middelbare 60 f o.- Goudsche kaas 60 f 0 - Allokaas aangekocht door de regeering v. f67.— 797 K.G. Boter per K.G. f 2.60 a f 0.- 1263 Runderen 620 vette per K.G. f 090 f 180 665 melke en gelde f 120.- f 860.-» 78 Stieren f 0.- f 0.- lt Paarden f 110.- f 400.- 66 vette Kalveren per K.G. t 1.40 f 1.60 166 nuchtere ld. per stuk f 0.— f 0.— Fokkalveren per stuk 0. - f 0.» 81achtkalveren f 13.- f 31- 416 vette Varkens per K.G. f 0.93 f 1 03 37 magere ld. per stuk f 18.— f 28.— 33 Biggen per etuk f 4 - f 9.- 2836 Schapen f 19.- f 40.- Overhoudors f O.— f 0.— 691 Lammeren f 9.— f 16.— Ganzen f 0.— f 0.— Kalkoenen f 0. - f 0. - Zwanen f 0.- f 0.— Klpeierop por 100 stuka f 10.60 f 11.60 Eendeieren 100 f 0.— f 0.— Kievitseieren per stuk f 0.— t U - 909 zak Appelen f 1 f 3 700 ld. Peren t 1— I i.- Handel: vette varkens vlug;magere varkens matig; biggen matig; lammeren matig. VISSCHGRJJ8ERICHTBN. Aangebracht te Nieuwediep; 1 Sept. Door 18 kordera10 tongen, per Htuk f 1.60; 80 middeltongen, per st. f 1. - af 0.— 60 kl. tongen, p. st. f 0.26; 0 tarbotten, perst. 1' 0.— a 0 mand stortschol, jor mand f 80 mand kleine schol, per mand f 8.— a f 10.— 6 mand scharren, per mrnd f 4.— 4 mand pietermannen, per mand f 9.—. S Sept. Niets. 4 Septv/m. Door 10 korders10 longen, per stuk fl.60; 29 mlddeltODgen, per stuk F 29 kleine tongen, per stuk f 0.2612 mand kleine schol, per mand f8.— a 112.— 6 mand scharren, per mand f4—. Burgerlijke Stand v. Helder, van 1 t£it en met 3 Sspt. '17. BEVALLEN: J. C. v. d.Reyden- de Hingst, d.C J. van Ewijs-v. d. Krofr. d.J. de Boer - Kramer, d. Advertentiên. 6 September a.s. hopen onze g geliefde Ouders, Behuwd- Grootouders JAC0B Q0MES eu EMMA B0MES -VAN MEERWAARDE, hun 40-Jarlge Echtweenlging te herdenken. Hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Helder. 4 September 1917. Vlamingstraat 47. Geboren FRANCISCUS 8IJSBERTUS. Zoon van G. J. GOES en M. GOES—Moormak. Appiogedam, 2 September 1917. Sol werd 12. Op den 3en September over loed na langdurig en smartelijk iUden onze geliefde Echtgenoot^, Moeder on Behuwdmoeder Mcjuff. FRANCINA JOHANNA FRITZ geb. Holtgreve, in den ouderdom van ruim 52 jaar. W. F. FRITZ. Kinderen en Behuwdkinderen. JOH. M. L SAUNDERS, ten 9 uur, In de groote bovenzaal. ten half 9 uur, met welwillende medewerking van eenige Invlté's.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2