Heldersche Courant van Donderdag 6 September 1917. GemeenteraadvanTexel, gehouden, 4 September 1917. Voorzitter de beer Buysing Damsté, Burgem. Afwezig alle (13» ledeD. Na opening «olgde installatie der uieuwgekozen ledea. De gebruikelijke eeden en beloften worden afgelegd in handen des Voorzitters. Deze wijst er op, dat de heer Mets reeds 24 jaren en de heer Langeveld 14 jaren zitting heeft, feliciteert ze en Bpreekt het vertrouwen uit, dat ze met nieuwe lust de belangen der Gemeente zullen behartigen. Ook de nieuwe leden, de heeren A. Bood, J. N. Kikkirt en B. Dros worden gelukgewenscht, terwijl een beroep gedaan wordt op hunDe goede mede werking in deze ernstige en dtukke tyden. De heeren Mets en Laogeveld danken den Voorzitter voor de ge sproken woorden en beloven opnieuw zooveel mogelijk de belaDgen der Gemeente te zullen behartigen. Ook de heer Boon dankt voor het ge sprokene, belooft zijne medewerking, doch bij meent weieens critiek te zuilen uitoefenen, evenwel zal deze steeds opbouwend zijn. Onder dankzegging aan den Voor zitter zeggen mede de heeren Dros en Kikkert hunoe beste krachten toe. Tot Wethouder wordt met 8 stem men herkozen de heer W. Mets Tz; 2 stemmen waren uitgebracht op den heer Keesoom, 1 op den heer Eelman en 2 stemmen waren blanco. De heer W. Mets neemt de herbe noeming aan en de Voorzitter heet hem opnieuw hartelijk welkom in het Dag. Bestuur, waarvoor de heer Mets dank betuigt. De notulen worden gelezen en on veranderd goedgekeurd. Volgden mededeelingen en ingeko men stukken. 1. Schrijven van mej. M. Brouwer tot aanneming der betrekking van onderwijzeres te Waal, met dank voor de vele stemmen. 2. Besluit Ged. St. tot verhooging subsidie nieuwen weg tot f 16000, onder voorwaarde, dat het Rijk een gelijk bedrag toekent. 1 en 2 voor kennisgeving aange nomen. 8. Rapport van den Directeur van het bureau voor watervoorzieningen waterleiding in deze gemeente, met teekening enz. Voor de raadsleden ter inzage gelegd. De Gemeente rekening wordt voorloopig vastgesteld: Ontv. f 170.666,48* Uitg. f170.180 45 Saldo f 484,98». De begrooting Alg. Armbestuur wordt aangeboden en gesteld in han den eener commissie, bestaande uit de heeren Keesom, Scbarenburg, Boon en B. Dros. Volgde benoeming onderwijzeres te Midden-Eierland. De voordracht was aldus 1. Mej. A. Kweldam, te Obdam, 2. E. A. Blok, te Medemblik, 8. D. Kooiman, te Beverwijk. Nr. 1 wordt benoemd met 7 stem men, op nr. 2 waren 6 stemmen uitgebracht. In zake het verzoek van den aannemer J. L. Kros, om nog eenige tegemoetkoming voor de te genspoeden bü bet maken van den nieuwen weg, stellen B. en W. voor, om f785.29' terug te geven van de 2 voor zegels, administratiekosten enz. zijnde dit bedrag niet gebruikt en afwijzend te beschikken op bet verzoek om tegemoetkoming voor hoog transport, enz. Deze voorstellen worden met 12 stemmen aangeno men. Tegen de heer De Graaf. Volgde voorstel inzake geldleening. Voorgesteld werd een eerder raads besluit inzake aflossing leening nieu wen weg in te trekken en thans, nu er hooger subsidie is in 25 jaar af te lossen en voor distributiekosten eene leening aan te gaan van f 18750, af te lossen in 5 jaren, daar Ged. Staten 9 jaren te lang vindeD. Beide voorstellen worden aangenomen. Een voorstel aangaande fiaancieele rege lingen 1917 wordt na voorlezing aan genomen. Bü de rondvraag vraagt de heer KoniDg of voor straatverlichting geen petroleum verstrekt zal worden, waarop de Voorzitter antwoordt, dat alleen opgave is gevraagd van 't aantal woningen zonder gasverlich ting. De heer D. Dros wijst op de kleine hoeveelheid gas, die hier verbruikt mag worden. De Voorzitter zegt, dat de Toe- wüzing8-Commissie hiervan kennis draagt. De heer Langeveld zou gaarne zien, dat de weinig bemiddelden brand stoffen by kleine hoeveelheden konden inslaan. De heer Dflt zegt, dat de Brand stoffencommis8ie maatregelen over weegt. De heer Boon vraagt: of de brand stoffdncommisaie door den Raad be noemd is en hieraan verantwoording schuldig isof 't niet wenscbefijk is, dat de burgemeester in de levens middelenvoorziening door eene com missie wordt bügestaanof de burge meester bekend is met de zoolleer distributie of een commissie uit den Raad niet eens een onderzoek kan instellen naar den dyk aan de haven. De Voorzitter zegt, dat de brand- stofTencommissie op verzoek van den MiniBter door den burgemeester is benoemd, en dat de heer Boon om trent de andere vragen wel inlich tingen kan krijgen, doch dat daarvoor thans geen gelegenheid is. Ook de heer Mets wflst op den slechten toestand van den bavendyk. Een onderzoek ral worden ingesteld. Hierna sluiting der openbare ver gaderine. hier naar Purmerend en andere in Noord Holland gelegen marktplaatsen, verscheept 480 lammeren, 417 scha pen, 17 koeien, 1 paard, 5 kalveren en 8 varkens. Het gebrek aan benzine en petro leum doet zich ook meer en meer gevoelen voor de motor beurtschepen. Indien niet sooedig van een en ander een partytje wordt aangevoerd, zullen weldra sommige dier verkeers middelen worden stopgezet. Vergadering dsr leden van dan Bond van Molkvsahoudsra. De vergadering werd gehouden in „De Oranjeboom", en wel om de punten te bespreken, die op de Al gemeene Vergadering, te houden te Amsterdam, aan de orde zullen ko men. De Voorzitter, de heer J. Kooy, vestigt bü de opening de aandacht op het groote tekort, dat men aan veevoeder heeft en in den komenden winter zal hebben. De raad wordt gegeven, om te trachten zooveel mogelijk suikerbieten en pulp te verkrijgen. Behandeld wordt de vraag: „Wat staat ons te doen in verband met de voederscbaarschte in den komen den winter?", welke vraag teveüs op de algemeene vergadering aan de orde zal komen. Be secretaris, de heer D. Mantje, stelt voor een lüatje aan te leggen tot het verkrügen van pulp, die waarschijnlijk nog verkregen zal kunnen worden. Hiertoe wordt be sloten. Komt aan de orde de bespreking van den melkprüs in den komenden winter. Men wijst er op, dat deze prijs alleen hooger wordt bij de stij ging van de voederprijzen, wat niet voldoende is. Het bestuur stelt voor, geen afge vaardigde naar de Algemeene Ver gadering te zenden, maar een verzoek te richten tot het Kringbestuur, of dit een voorstel zal willen indienen, om te trachten van de Regeering een toeslag op den melkprüs te verkrijgen. Na eenige besprekingen wordt dit voorstel aangenomen, zoodat Texel niet vertegenwoordigd zal zün in Amsterdam, wat zeker te betreuren ia. Hierna verlangde niemand meer het woord, waarom de vergadering gesloten werd. Taxsl, 4 September. Gisteren snorden eDkele Hollandsche watervliegtuigen boven het eiland. Voortdurend kon men het geronk der motoren vernemen. Eenige mynen die op het Noordzee strand waren aangespoeld, heeft men laten springen. De knallen waren over het geheele eiland hoorbaar. Taxsl, 5 Sept. Nog steeds zijn eenige schuiten bezig met het korren naar kleine mossels, die door verschillende land bouwers met goede uitkomst als meststof gebruikt worden. Met deze visscberjj is wel niet veel te verdienen, maar bij gebrek aan voordeeliger arbeid, acht men zich gelukkig met nog maar iets te kunnen verdienen. In het begin der week werden van CEMEENTERAAD lil W1ERIIGEH. Openbare vergadering van den Raad op Dinsdag 4 September 1917, des nam. 2 uur. Afwezig met kennis geving van verhindering de heer Dr. J. W. de Goeje. Voorz., burgemeester Peereboom. Secretaris, de heer C. F. van Duin. Na opening deelt Voorzitter roede dat eerst aao de orde is, beëediging der herkozen raadsleden, n.i. P. S. Kuut, J. Bosker, J. Rotgans en het nieuw gekozen lid D. Minnes, wegeDS bedanken vao den beer V. Heflblok welke tevens Wethouder was. Na voorlezing van de gewone formule volgt eedsaflegging. Voorzitter wenBcbt de herkozen leden van harte geluk met i^et vertrouwen der kiezers wederom in hen gesteld, en in 't bijzonder bet jonge raadslid D. Minnes, en hoopt dat de besprekingen voor de belangen van de gemeente, onder hen steeds van gezellige en vriendschappelijke aard zullen zijn. Hierna nemen de leden zitting en worden door de Secretaris Van Duin de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Is nu aan de orde kiezen van één Wethouder, vacature Kuut. Met de twee eerste stemmingen was de uitslag Kuut 4, Poel 4, HermanB 1 en blanco 1. Volgt stemming tusscheo Kuut en Poel, welke beide 4 stemmen hebben en 2 blanco, waarna dus het lot in deze moet beslissen, met uitkomst, dat Kuut wederom is herkozen. De heer Kuut neemt zijn herbe noeming aan en Voorzitter wenscbt deze geluk met het vertrouwen wat ia deze door eeu gedeelte der Raad in hem wordt gesteld, en hoopt dat, waaraan Voorzitter geen oogenblik twijfelt, hun verhouding steeds zal zün zooals 't voorheen altijd is geweest. Volgt stemmen Vacature Heüblok, na eenige stem ming wordt gekozen J. BoBker met 1 stem meerderheid. Ook deze neemt aan en wordt door Voorzitter geluk geweuscbt met züne benoeming eu Voorzitter hoopt dat Bosker evenals zijn voorganger Heyblok, steeds de gemeentebelangen met zfln beste krachten zal trachten te behartigen. Voorzitter deelt mede, dat B. en W. hebben besloten en stellen dienaan gaande den Raad voor, om aan de Vereeniging tot bevordering van het vakooderwya in Westfriesland een subsidie te verleenen groot flB.— Met algemeene stemmen aangenomen. Mede stellen B. en W. voor, op het verzoek van mej. A. Dekker—Wille- grijp, verloskundige, om verhooging van salaris, haar geen verhooging toe te kennen, doch voor iedere ver lossing, welke door den dokter gedaan wordt, haar 5 gulden extra toe te kennen, mits dat het aantal verlos singen, door den dokter gedaan, boven de vijf moet zün, zoodat, wanneer de dokter de zesde verlossing doet, vanaf deze, voor de juffrouw geldig is. Door den heer D. Minnes wordt gevraagd of 't niet beter zou züd om aan de vroedvrouw voor iedere verlos sing door den dokter gedaan, f5.— toe te kennen, omreden haar salaris niet te hoog is en de heer D. Minnes de vrees uit, dat, indien men de juffrouw niet voldoende betaald en door den dokter verlossingen worden gedaan, dit financieel op de minder gegoede burgers zal drukken. Voorzitter meent van niet, waarna 't voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Aan de orde wordt gesteld, wijzi ging in salarisregeling van onderwü zers, n.1. om te betalen voor verplichte of gevraagde acte f75.— en voorde andere actes, welke nieuwbenoemde onderwüzers soms in hun bezit heb ben, niet te betalen, zoodat met deze regeling het salaris van J. B. Thym, H. d. S. te Hippolytushoef, zal worden f1750.— in plaats van £1700.—, zooals het in de vorige vergadering was aangenomen en vastgesteld. De heer MinDes is van meening. dat het beter zou zijn om voor iedere acte f50 vast te stellen en niet alleen f75 voor verplichte acte, omrede 't volgens Minnes al een zeld zaamheid zou zflo, als er door de gemeente een onderwüzer wordt ge vraagd met verplichte actes, dat deze ook nog niet in 't bezit zal wezen van een andere, zoodat de beer Minnes de vrees uit, dat het op deze manier wel een8 moeilik kon zün om een onderwüzer te krügen. Ook vindt de heer Minnes bet aanvangsalaris voor gewoon onderwüzer, hetwelk is vastgesteld op f600.—, te laag. Gaarne zou spr. dit vao £600.— op f700 willen brengen, daar het steeds zoo moeiiyk is op Wieringen goede ooderwyskracbten te krügen. B. en W. zijn hier echter op tegen, meeneDde dat de salarissen der onder wüzers al hoog genoeg zün. Minnes is dit volkomen met B. en W. eens, doch breDgt in 't midden dat de salarisregeling der onderwüzers op andere plaatsen ook zoo is, en als Wieringen in deze niet wat hooger gaat dan andere gemeenten, dan zullen ze wel bet allerlaatst op Wieringen komen. De heer De Vries zag gaarne de verplichte acte wat beter betaald, vindt f 75.- te laag, moet minsteos f 100.— zün, waarvan een voorstel wordt gemaakt, in stemming gebracht en verworpen, eveneens 't voorstel van Minnes. Komt nu in stemming voorstel B. en W. om alleen vetplichte acte te betalen. Wordt aangenomen met 6 voor en 4 tegen. Ingekomen een schrü'en van den bond van ge meenteambtenaren om de salarissen te herzien. Wordt op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aange nomen. V. deelt nog mede dat B. en W. hebben besloten, aangezien er nu weer eenige Carbid is aangekomen, gedurende de winter 6 lantaarns te branden, op plaatsen, welke hierna door V. worden genoemd, doch de lantaarns een half uur later op te steken en een balf uur vroeger uit te draaien dan den vorige winter. Aange nomen. Door de heer Minnes wordt gevraagd of 't niet wenscheiyk zou zün om de hoofdkraan na tienen niet te sluiten, met het oog op die bedrüven welke soms 's morgens vroeg beginnen, en ook soms met onvoorziene gevallen van ernstige ziekten of zoo iets. In büzondere ge vallen zegt V. dat de gasfitter Kuiper de bevoegdheid heeft om de kraan open te doen, doch een vaste regel kan dit njet worden. Rondvraag. Door de heer Minnes wordt gevraagd naar aanleiding van het voorlezen der notulen of de som f1485.— de juiste som is wat de onderwijzers» woning bü verkoop heeft opgebracht. Voorzitter zegt dat 't hoogste bod (welk door hurgemeester is geboden) was 1260 gulden is bovengemüud f225.- dus wordt f 1486.-. Wat dus precieB uitkomt. De heer Minnes vraagt of het strükgeld (f20.) nu ook niet in de gemeente kas behoorde gestort te worden, daar Burgemeester niet in deze de houder was. Burgemeester ^egt (verontwaardigd door deze opmerking van Minnis) van niet, omdat hy voor zich zelf heeft geboden. Waarop Minnes vraagt of burgemeester er is geweest als burgemeester of als particulier. Burgemeester zegt als burgemeester doch ik heb voor me zelf geboden en begrypt niet waarom en met welke bedoeling Minnes dit vraagt. Of denkt u mün particulieren zaken door mün burgemeestersambt aau banden te leggen? Dit zal ulet gaau. De beer Minnes zegt dat bü op 't oogenblik niet spreekt over Peereboom of diens particulieren zaken, doch dat zün op merking in deze de burgemeester geldt, meenende dat die met het verkoopen van een gemeente pand moeiiyk tegefijber tyd zün eigen belangen kan behartigen. Voorzitter zegt dat er in deze geenen deele afspraak is gemaakt door B. en W. I 6n dat toen bü burgemeester het had opgebracht tot f1000, de heer Kruit (wethouder) zeide, zoo is 't genoeg, dat vooiz. zegt dit was mü nog niet geooeg, toen heb ik bet nog opge- boekt tot f 1260. - waartoch zeker de gemeente voordeel van heeft. Hierop vraagt Minnes nog aan den heer Kruit of deze wist dat burgemeester voor zich zelf bood, waarop Kruit ontkennend antwoord, welnu zegt Minnes, dan had zich toch een eigenaardig iets kunuen voordoen. Stel je voor heeren, dat voorz. het hoogste bod had behouden, voor we zullen zeggen f1000.— dan had de Wethouder gezegd dit is voor de gemeente te laag, burgemeester bad dit ook gezegd, doch Peereboom zün belang zou zeggen, ik beb het ge kocht. Wat deDkt u toch Minnes, zegt voorz. dat ik om f20.- al was 't f500.—, iets zou dosn waar aan ook maar zoo'n klein verkeerd kantje zat, dat u mü zoodoende op de vingers kon tikken? Geloof dit maar niet hoor, daar zal 'k wel voor zorgen, waarop Minnes zegt, oat bü daar ook geen oogenblik aan twijfelt Sluiting. Brsszand, 4 September. Dinsdagavond 4 Sept. hield de ver eeniging van melkleveranciers te Breezand een vergadering in het lokaal van den heer J. van Hecke. De heer A. Buy, voorzitter, opent de vergadering en moet er zün leed wezen over betuigen, dat de opkomst zoo gering is (er waren 14 leden aanwezig). De secretaris, de heer B. J. Boel- sums, leest daarop de notulen, die worden goedgekeurd. Bü het bestuur kwamen herhaal- deiyk klachten in over het niet ont vangen van het vakblad „De Melk veehouder". De secretaris heeft daar op aan het hoofdbestuur geschreven, met het gevolg, dat van den redac teur bericht is gekomen, dat op zyn lyst 17 namen minder staan dan het opgegeven getal. Hy verzoekt, die namen op te willen geven, dan zal ook aan die 17 leden het orgaan worden toegezonden. De vergadering acht biermede de zaak niet opgelost en verwacht van bet hoofdbestuur zelf te vernemen, hoe de vork in den steel zit. Door den kring „Helder-Texel-Bree zand" was een afgevaardigde aange wezen naar de Algemeene Vergadering te Amsterdam. Deze zal echter ver hinderd zyn er heen te gaan, terwül verzuimd is een plaatsvervanger te benoemen. Onder deze omstandig heden wordt het wenscheiyk geacht, dat de afdeeling zelf zich zal doen vertegenwoordigen. Tot afgevaardig de wordt nu gekozen de heer A. Buy, die zich laat overreden, de benoe ming aan te nemen. Hy krügt vrfj mandaat. Daar de drie bestuursleden A. Buy, A. Tiel en P. van IJzendoorn hun functie slechts voor één jaar hadden aangenomen, moet thans verkiezing plaats hebben van drie nieuwe be stuursleden. Alle drie werden her kozen. De heeren Buy en van IJzen doorn laten zich eindeiyk bewegen, hun functie opnieuw te aanvaarden, de heer Tiel echter niet. Er moet dus een nieuwe stemdag plaats hebben, doch daarmee ia men niet gelukkig, daar de gekozene telkens bedankt. Daarom wordt eindelyk het bestuur gemachtigd, om zich zelf met een geschikt geacht lid aan te vullen. Een voorstel om op de beatuurs vdrgaderingen aan elk der beatuurs leden 25 cents in vertering te geven, wordt aangenomen onder voorbehoud dat de kas het moet toelaten. Op een vraag van den beer F. Blaau boer wie de schade moet lyden wan neer een melkbus verloren raakt is de uitspraak der vergadering, dat de eigenaar de schade moet lyden, wan neer de bus by hem aan den kant werd gezet en daarna wegraakt, dat echter de melkryder de bus heeft te vergoeden, wanneer den bus in den Helder verloren mocht raken. Ten slotte wordt nog besloten, dat de melkryder het recht krygt om leveranciers die herhaaldelijk te weinig melk hebben, 5 kan te korten. Daarop wordt de vergadering gesloten.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 5