PE OORLOG. Vin het Westelijk front. Parijs, 9 September. Op den rech teroever van de Maas hebben de Duitschers een aantal verwoede te genaanvallen gedaan op de stellingen, welke wij gisteren hadden veroverd in het vak van het Bols des Fosses en het Bois Caurières. Die pogingen der Duitschera mislukten door ons vuur, dat hun zware verliezen be rokkende. Op verscheidene punten van het aanvalsfront zijn verbitterde gevechten geleverd. "Wij boden krach tigen tegenstand en slaagden er ten slotte in ons in onze stellingen te handhaven. Wij hebben 800 gevan genen gemaakt. Onze vooruitgescho ven verkenningstroepen in het Bois des Fosses schatten het aantal lijken van Duitschers voor onze linies op eon 1000 tal. Parijs, 10 September. Aan de beide oevers van Maas heeft de geschutslag heel den nacht voortgewoed. De Fran schen rondden hun succes van den 8sf.cn af. In het vak van het bois des Fos36b en het bois Caurières zijn we opgeschoten en hebben we opnieuw gevangenen gemaakt. In dezeBtreek hebben de Duitschers hun pogingen niet herhaald. Londen, 9 Sept. De EDgelscben veroverden hedenmorgen Duitsche loopgraven over een front van 600 yards ten zuidoosten van Hargicourt, ten zuiden van de stellingen, welke wij op 26/8 namen. Wij maakten 52 gevangenen en veroverden twee loop graafmortieren. Tezelfdertijd vielen onze troepen eon kleine sterke loop graaf aan, die wij moesten, hebben om onze linie ten oosten van de Malakofhoeve af te ronden. Wij ver overden dit gedeelte na een scherp gevecht, waarbij de vijand zware verliezen leed. Hedenmorgen vroeg viel de vijand onze loopgraven in het Invernost- struikgewas aanhij werd echter teruggeslagen en liet twaalf ge van genen in onze handen. Gedurende den nacht verbeterden wij ons front ten noordoosten van St. Julien een weinig. Berlijn, 9 Sept. In Vlaanderen toe nemende vuuractie aan de kust 6n van hetHouthulstboschtot den straat weg Meenen-Yperen. Na trommel vuur hadden 's nachts hevige Eogel- scho aanvallen plaats ten Noorden van St. Julien. De vijand werd overal afgeslagen. Ten zuiden van het La Baasée-kanaal en op beide oevei b van de Scarpe bereidden de Engelschen eveneens met krachtig artillerievuur gewelddadige verkenningen voor, welke hun geen succes opleverden. Ten noorden van St. Quentin ont wikkelden zich b(j Gricourt en Villeret hedenmorgen gevechten. In Campagne vielen Fransche ba taljons aan het oosten van den straatweg Sommepy-Soualn aan. Zij werden door een tegenaanval verdreven. Voor Verdun werd den geheelen dag op den Oostelijken Maasoever verbitterd gevochten. De eerste Fran sche aanvalsgolven tusschen het Fossez-bosch en Bezonvaux liepen dood iD het vuur van de loopgraven- bezetting. Vervolgens gelukte het deu Franschen bij een nieuwen aanval onder dekking van mist in het Chaume-bosch en bij Oma (dit dorp was volgens een gevangen genomen officier het doel van den aanval) ter rein te winnen. Onze reBerve wierp hen in zuidelijke richting terug. In den avond voltooide een nieuwe aan val van onze stormtroepen bet succes, in feilen strijd wisten zij over het algemeen den vijand tot in zyn oorspronkelijke loopgraven terug te werpenbij behield slechts een kleine terreinwinst in het zuidelijk deel van bot Chaume bosch en op den ooste lijk daarvan gelegen rug. Van drie Fransche divisies, die zeer groote verliezen leden volgens verklarin gen verloren z|J 50 van de sterk te bleven meer dan 800 gevan genen in onze banden. Berlijn, 10 Sept. Aan het front in Vlaanderen drongen herhaaldelijk verkonningsafdeelingen tegen onze stellingen op, maar zij werden overal teruggeworpen. Bij de gevechten van gister ten N. van St. Quentin drongen de Engel- schen onze boveiligingsposten bi] Hargicourt en Villeret over geringe breedte achteruit. Onze stelling ten O. van Hargicourt werd hedenochtend heroverd. Tan O. van Samogneux drongen onze stormtroepen in de Fransche linies ter weerszijden van hoogte 814. Zjj brachten den vijand groote verliezen toe en keerden met ruim 100 gevangenen terug. Z|j bevrijdden bovendien een jager afdeeling, die sedort 7 September door de Franschen was omsingeld en alle aanvallen het hoofd had geboden. In het Fosses en Chaumebosch wordt verbitterd van man tegen man gevochten. De toestand bleef echter ongewijzigd. Van hat Oostelijk front. Berlijn 8 Sept. De buit behaald bi) het gröote succos bij Riga, wordt stoeds grooter. De terugtochtawegen, vooral do groote weg Riga—Wenden, is letterlijk bezaaid met ontelbare omvergeworpen on steken gebleven voertuigen. Gepantserdeauto's, bagage doode paarden, wapenen en uitrustings stukken van allerlei aard liggen bij hoopen op de wegen. Veel materiaal ligt nog op de moeraspadeu door de bosschen. Fouragekolonnes en trein depots, magazijnen en pionierparkeu z(jn in Duitsche handen gevallen. De Russen hebben bij massa's munitie achtergelaten, die niet meer tot ont ploffing kon worden gebracht. Voorts allerhande oorlogstuig, onder andere tallooze veldkeukens. In Riga zijn van óén regiment de volgende kanonnen afgenomennegen van 7,5 c.M., negen van 10 c.M., tien van 18, twee van 21, vier van 80,8 en vier van 82 c.M. Berlijn, 10 September. Leopold: Tusschen de Golf van Riga en de Duna kwam het in het gebied der bosschen en moerassen tot geslaagde gevechten. Met sterke krachten deden Russen en Roemen 1 era herhaaldelijk aanvallen op de door ons veroverde stellingen tusschen Trotus en Oitos. De vijand werd overal met verliezen terugge worpen. Van het Itallaansch- Ootfenrljktcha gevechtsterrein. Rome, 10 Sept. In Karinthiö is een aanval op onze stellingen op den Monte Granida en den Col Torono volslagen mislukt, ofschoon hij met man en macht werd uitgevoerd en door geschutvuur was voorbereid. Ten N.O. van Görz houdt onze druk aan. Drie pogingen dor vijan den om dien te verlichten door tegen aanvallen van de infanterie, werdeD aanstonds verstikt. In het Zuidelijk deel van den Karst was hot geschutvuur over en weer gisteren druk in touw. De indeeling van den ontzaglijken buit, sinds 't begin van den slag ge maakt, is nog niet afgeloopen. Tot dusver heeft men 145 kanonnen ge teld, waarvan ongeveer 80 van mid delbaar on zwaar kaliber, alsmede 94 mortieren en dergelijke, 822 ma chinegewereu en 11.196 geweren. Van hat gevechtatarreln In Macedonië. Berlijn, 10 September. Onder den druk van sterke Fransche strijd krachten trokken zich onze troepen naar de hoogten ten Z.W. van het Ochrldameer terug. Weenen, 10 September. Ten N. en W. van het meer vau Malik hebben vijandelijke strijdkrachten, den onzen in aantal de baas en die door Russen alsmede blanke en .gekleurde" Fran schen werdon ondersteund, onze posten naar de voornaamste stellin gen teruggedrongen. De duikboot- en mijnoorlog. Het EDgelscbe s.s. .Olive Branch" uit Liverpool, en met een lading munitie van Kola naar Romanof, is 150 zeemijlen van do Noordkaap ge torpedeerd, waarbij óén van de op varenden ia omgekomen. De overigen - 45 in getal - zijn na 60 uur in booten te hebben gezwalkt te Hönnigs vaag aangekomen. De .Ollve Branch" was een s.s. van 2200 ton. Conferentie te Stockholm, KopenhageD, 10 Sept. .National Tldende" verneemt uit Stockholm Bladen te Petrograd berichteD, dat het bestuur van den Russischen Raad van Arbeiders en Soldaten besloten heeft, niet deel te nemen aan de Stockbolmache conferentie, daar noch Engeland, noch Frankrijk, noch een der overige geallieerde landen ge delegeerden naar Stockholm zenden. Uit Rusland. Petrograd, 9 Sept. In een procla matie deelt Kereusby mede, dat Kornilof hem vroeg alle civiele en burgerlijke macht over te dragon aan den generalissimus, die dan nieuwe regeering zou vormen. Korensky weigerde en gaf Korni lof bovol het opper bevelhebberschap over te dragen aan generaal Klem bowsky, den bevelhebber aan het noordelijk front, die voorloopig als generaal-opperbevelhebber te Pakof zal blijven. Kerensky heeft eveneens den staat van beleg afgekondigd voor de hoofd stad en het district Petersburg en doet een beroep op alle burgers om de orde te handhaven en voor de verdediging van het laud te werken. Volgens het .Petit Journal" zal de leiding van het Russische leger worden overgedragen aan een oorloge raad gevormd door de generaals Roest i, Alexejief, Broessilof en Dimitrief. Kablnetierlsli In Frankrijk. Het ministerie Ribot gaat heen, Ondanks de opdracht van den pre sident der Republiek aan Ribot, om een nieuw kabinet te vormen. Want Ribot heeft die opdracht moeten neerleggen. De sociaal democraten hebben ge weigerd Ribot verder hun steun te verleeneD. Het plan van Ribot was, om behalve Albert Thomas, die reeds als minister van ammunitie deel van z(jn kabinet uitmaakte, nog drie socialisten in hot ministerie op te nemen. De socialistische groep heeft lang over den toestand beraadslaagd,' maar heeft ten slotte geweigerd aan het kabinet-Ribot steun te verleenen, of toestemming te geven, dat leden der partq in het nieuwe kabinet zouden optreden. Dit is gedeeltelijk te wijten aan de pasaenweigering voor Stockholm. Eq gedeeltelik aan den ontzettenden baat, dien de sociaal-democraten Ribot toedragen. Daardoor was hot niet moge^jk door concessies hunne medewerking te verkrijgen voor een reconstructie van het kabinetde ontevredenheid over den loop van zaken was te groot. Wie nu met de vorming van een kabinet zal worden belast, is niet bekend. De hevigste bestrijding, in de pers en in den Senaat, ondervond Ribot van den .Tijger", Clemenceau. Dat Ploncaró dezen echter de vor ming van een kabinet zal opdragen is niet waarschijnlijk. Parys, 10 Sept. President Poincaró heeft den minister van oorlog, Pain levé, uitgenoodigd een kabinet samen te stellen. Deze heeft zich zijn ant woord nog voorbehouden. Volgens de .Humaniié" zijn de socialisten van meening, dat Frank rijk niet langer genoegen wil nemen met een regeering, die gebaseerd ia op een parlementair mengelmoes. Een conflict tusschen Zweden en de Entente? Blijkens door het Amerikaansche departement van Buitenlandsche zaken gepubliceerde offlcieele docu meuten, beeft de Zweedache legatie in Argentinië zich er toe geleend als heimelijke verbinding te dienen tus schen den Duitschen zaakgelastigde te Buenos Aires en het departement van Buitenlandsche Zaken te Berlijn. De legatie gaf inlichting omtrent het uitvaren van schepen, hun richting en bestemming ten behoeve van duik- booten. Dit wordt te Washington beschouwd als een klaarblijkelijke schending der neutraliteit, welke zou kunnen leiden tot het afbreken der betrekkingen tusschen Zweden en alle Entente- landen. Copieén van de telegrammen zijn aan de Zweedsche en Argentijnsche gezanten hier "overhandigd, opdat dezen ze aan hUDne regeeringen kun nen doen toekomen. Onder tusschen onthouden de ambte naren aan het ministerie van Buiten landsche Zaken zich van elk commen taar. Naar dd. 9 Sept. uit Londen wordt jemeld, hebben deze onthullingen in Sngeland groot opzien gebaard. Vol gens dit bericht zijn cijfertelegram men, onderteekend door den Zweed- schen minister van Buitenlandsche Zaken en geadresseerd aan de Zweed ache legaties in zekere neutrale landen door de Zweedsche legatie in het land, waar de telegrammen werden heen gezonden, aan het Duitsche gezant schap overhandigd; in werkelijkheid waren deze telegrammen in Duitsche code gesteld. Op dezelfde wijze hebben de Duit sche gezanten in verschillende neu trale landen vrijelijk in telegrafische verbinding met Berlijn gestaan, door hun cljfer-telegrammen aan Zweedschen gezant te geven, die ze teekende en als Zweedscheïegeerings- telegrammen rechtstreeks aan het departement van Buitenlandsche Zaken te Stockholm seinde, vanwaar z|j naar Berlijn werden doorgezonden. Voor zoover het Amerikaansche continent betreft zijn de meeste tele grammen naar bet schijnt naar de Zweedache legatie te Buenos Aires gestuurd. De Duitsche legatie aldaar ontcijferde ze en zond ze door aan de Duitsche gezanten in andere landen. Reeds meerdere malen werd de Zweedsche regeering hierop gewezen, laatsto maal op 10 Aug. 1915, r de Zweedsche minister van Buitenlandsche Zaken toe gaf, dat er een oogenblik reden tot klagen kon zijn geweest, maar er aan toe voegdo: „Sinds maanden is or niets van dien aard voorgevallen en het zal niet weer gebeuren". Volgens berichten uit Eogelsche offlcieele kringen ia er geen actie vau de zijde der geallieerden noodig, en wordt deze ook niet overwogen. De feiteD, zooala zij vermeld zijn, spreken voor zichzelf. Het-is geen geval voor een conflict van een der geallieerden met hetZweedsch8 volk, maar een individusele daad van In- dividueele ambtenaren, die, naar men vast overtuigd is, door het Zweedsche volk streng zal worden afgekeurd. Zonder twijfel zal Zweden de eerste gelegenheid te baat nemen ora ziju standpunt duidelijk te maken 6n dat zal, naar men hoopt, de lucht zuiveren en zelfs leiden tot --een betere ver standhouding. B9kend is, dat er een kleine mili tairistische groep in Zweden is, die eon wijze van doen, als thans aan het licht is gekomen, misschien goed keurt, men is echter overtuigd, dat de massa van het Zweedsche volk in het algemeen van dezelfde meening is ala de wereld omtrent de schade lijke, barbaarsche intriguos van Duitschland. Oe straf van Vlctor Adlar. Keizer Karei heeft het doodvounis tegen Victor Adler, den moordenaar van den minister-president Siürgkh vernietigd, en daarop heeft het hoog ste gerechtshof hem tot 18 jaar zware kerkerstraf veroordeeld. De.Arbeiter Ztg." w(jst er op, dat de geheele behandeling van de zaak onwettig is geweest. De moordenaar van Stürgkh had niet moeten terechtstaan voor hot ,ultzondering8g6recht" maar voor de gezworenen. En de nieuwe, zeer zware straf, die thans aan Adler ïb opgelegd, staat in flagrante tegen spraak tot de woorden des Keizers, in zijn amnestie besluit.dat de weg van milde toegevendheid moet worden ingeslagen, over alle betreurenswaar dige politieke dwalingen, die zich voor en tijdens den oorlog hebben voorgedaan, en strafrechterlijk werden vervolgd, opdat daarover de sluier der vergetelheid wordt verspreid". PLAATSELIJK NIEUWS Beperkte dienstregeling Halder Amsterdam v.v. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen zal waarschijnlijk met ingang van 24 September de treinenloop tus schen Helder en Amsterdam en om gekeerd, aanziejl\jk worden beperkt. In het geheel zullen tusschen den Helder en Amsterdam dagelijks 4 treinen heen, en 4 treinen terug loopen. Hieronder laten wij de voorloopige dienstregeling volgen Vertrek van Aankomst te Helder. Amaterdam. 'a morgana 5.33 8.27. 7.28 9.11. 'a middag» 4.10 7.11. 8.05 11.08. De eerBte trein vertrekt niet op Zondag. Dien dag loopt een trein te 6.35 toL Alkmaar. Aankomst aldaar 7.54. Verder loopt Donderdags een markttrein. Vertrok 7.49. Aankomst 8.28. Vertrek van Aankomst te Amaterdam. Helder. 5.32 8.36. 9.20 11.30. 2.10 6.35. De trein van Amsterdam ten 2.10 aankomst 5.35 te Helder loopt Zon dags niet, alsdan is gelegenheid van Amsterdam ten 12.49, aankomst 5.35 Helder. Verder blijft ook de laatste trein op Zondag gehandhaafd. Vertrek van Amaterdam 10.27. Aankomst alhier 12.16. (Zie verder laatste berichten) Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Woensdag den 12 September 1917, des avonds te 71/» uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Beöediging van de nieuw in komende leden F. van der Ploeg en W. Poll. 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 3. Benoeming Wethouder. 4. Benoeming Raadscommissie in zake salariBregelingen. 5. Wijziging Verordening op de inrichting der gemeente politie. Da faastan. Gistermiddag hadden op het feest terrein aan don Bolwog de aange kondigde militaire sportdernonstraties plaats, welke o. a. werden bijgewoond door Zijn Exc. den Vice Admiraal. Wel was het terrein niet overvol, hetgeen op Maandagmiddag dan ook niet te verwachten was, maar toch stonden de menschen 3 of 4 rijen dik om de afrastering. Te 2 uur marcheerde het kranige troepj9 militairen het terrein op. Na eenige loop- en vrlje-oefeningen, kre gen w|j verschillende demonstraties, als hordenloop, speerwerpen, kogel- stooten, polsstokspringen, etc. Met aandacht volgde het publiek de ver schillende verrichtingen. Vooral de snoeksprong en het speerwerpen mochten zich in belangstelling ver heugen, en een mooie speerworp werd hartelijk toegejuicht. Nadat de militairen, welker leider door den Vice Admiraal werd gecom plimenteerd, weder afgemarcheerd waren, kwam een vreemdsoortige stoet het terrein opwandelen. Billy Ritchie, Charley Cbaplin, Visscher», Urkers, Kleurlingen en wat voor personaadjes al niet meer, kwamen met hunne „dames" een wandeling rond het terrein maken. Zelfs een kinderwagen kwam inden stoet mede. Alles kon men van dieu zonderlingen optocht verwachten, maar dat zoo'n stel een voetbalmatch zou spelen neen, dat niet. Maar toch was het zoo. Gehuld in een schitterende blauwo mantel, kwam al spoedig do scheidsrechter, op een vurigen rossinant het strijdperk bin nenrijden. Met „dobbelsteentjes" werd getoast en het spel zou een aanvang temen. Wonderlijk genoeg echter ging de bal er vandoor zonder er iemand aankwam, hetgeen de spelers met angst en schrik vervuide. Charlie Cbaplin trachtte het bruine monster met zijn revolver tot staan te brengen, tevergeefs ochter. Even min hadden de agent en de brand weerman met bun bliDkende zwaar den succes, de bal rolde eu bleef rollen. Tot ten slotte de scheidsrechter den bal te slim af was en man en paard erop liet vallen. Zoo had men het leder dan eindelijk in zijn macht en kon het spel een aanvang nemen. De „doelverdodigster" van de vrouwelijke partij had de gelegenheid te baat genomen om de waaeh tus scben de koolpaleD te drogen te drogen te hangen. De kinderwagen stond dwars voor het doel. Hoe dus de „match" gespeeld werd, laat zich bi-grijpen. De aanwezigen genoten volop en herhaaldelijk werd er hartelijk ge lachen. Bij volgende gelegenheden wake men echter voor te groote banaliteit. Het slot was een scrimage voor het doel, die eindigde met oen totale flauwte en zelfmoord van alle spelers. Gelukkig riep de muziek van de Harmoniekapel hen weer in het leven terug. Vervolgens kregen wij oen her haling van de Rhytmisch plastische scène Ia 't Oranje zonnetje", eon hulde aau ons vorsten huis.' Bij de vorige uitvoering hebben wij reeds hierover uitgeweid, zoodat w(J bunnon vol staan met de vermelding, dat ook nu de gracieuse bewegingen der danseressen met groote belangstelling werden gevolgd. Tot slot kregen wij een komische dansscène, uitgevoerd door een aantal schitterend geeostumeerde Pierota en Pierettes. Het was een alleraar digst gezicht. De zinnebeeldige beteeken is van dezen dans was aan te toonen, dat dartele vroolljkbeid, schalksheid, zin voor humor en jolige uitgelatenheid, die door het gevoel voor harmonie wordt bebeerscht, nooit ontaardt in ongebondenheid. Zeker gaven de vlugge bewegingen op leuke w(jze de vroolijkheid weer. Wij meenen dan ook, dat deze dans met minstens even groote aandacht werd gevolgd als de voorafgaande. Een groote voldoening voor heeren Polak, voor wien het onge twijfeld ook een bijzonder prettig oogenblik geweest moet zijn, toen hen door een der danseressen een prachtigen krans werd overhandigd, als hulde der leerlingen aan den leermeester. Bravo I Hiermede was het programma van dezen middag afgeloopen. In optocht begaf de stoet van danseressen en gecoatumeerden zich langs Polderweg, Koningstraat, Spoorstraat, Weststraat naar het „Casino"-gebouw, waar hij werd ontbonden. Dat men veel bekijks had laat zich begrijpen. Oe avondfeesten in „Casino". Yoor het Steuncomité beloven feestavonden in „Casino" een groot succes te worden. lederen avond weer is het er stampvol. In de zaal verdringen zich honderden menschen, en telkenB kunnen slechts dan, als er een groepje vertrokken is, weer een gelijk aantal worden toe gelaten. Voortdurend staat dan ook 's avonds voor „Casino" een flle van menschen hun beurt af te wachten. Een bewijs dat men zich daar kan amuseeren. En hoe zou het ook mogelijk zijn dat dit niet zoo was. Tallooze aardige verkoopsters trachten hun bloemen, vruchten, kaartjes voor theaters en wat al niet meer, aan den man te brengen. En met succes. De voorzaal van Casino, is de attractie voor de jongelui. 4 dansen voor een dubbeltje. Of daar een dankbaar gebruik van gemaakt wordt. Maar ook in de andere tentjes hebben de dames geregeld handen vol werk. Daar ia de waarzegstor, die je met verbluffende zekerheid zegt wat je al weet en natuurlijk nog veel meer wat je niet weet. Als gewoonlijk mag de schiettent zich in een bijzonder druk bezoek verheugen. Maar niet minder is dit het geval metfcetberoemdeCagliostro- theater. Als daar Charly Cbaplin en zijn kornuiten, doclows naar buiten komen om de boeren burgers en buitenlui te lokken is het er in een ommezien zwart van de menschen. En men heeft moeite om alle nieuwsgieri gen goed en wel binnen te krijgen, zoo groot is het gedrang om erin te komen. Het is de belangstelling wel waard. Boks- en wprstelpartjjen, vechten met den beer 'enz. De vischtent heeft natuurlijk ook heel wat aftrek, Daar tusachendoor heeft, mententjos met allerlei versnaperingen. En naar wij hoorden waren de baten die deze afdeeling van de Kerftiesae d'ótó opleverden, lang niet de minste. Het spreekt vanzelf dat de Theetent van de firma Ter wee druk bezocht werd. Ook daar was het dikwijls overvol, zoodat men moeite had een plaatsje te Yinden. En dan de tuin, met het Oud- Hollaudsch café, waar men steeds handen te kort komt om allen te bedieneD, het rad van avontuur, waar men altijd de twee laatste kaarten koopt; ballen gooien, de vroolijke keuken en de tip top. Hoevelen zich in vroolijke stemming laten kieken, het is niet te benaderen. De muziek in de zaal houdt de stemming erin. Gisteravond bracht Helder's Man nenkoor in de zaal en in den tuin eenige nummers teu geboore. Steeds is er dus afwisseling. De heeren die de organisatie der avondfeesten voor hun rekening namen hebben eer van hun werk. Het beste bewijs daarvan is wel dat i avond weer aan velen den toegang moöt worden geweigerd omdat er reeds te veel bezoekers zijn. Maar ook de dames die zich met den verkoop belastten en de regeling hebbeu over dè tallooze jonge dames die hun artikelen met onweerstaan bare uitnoodigingen tot koopen, aan den man brengeD, hebben vol doening voor hare moeite. Dat wijst de opbrengst iedereu avond wel uit. Hedenmiddag 2 uur kindervoor stelling in „Casino" en op het terrein athleliek. Benoeming polltie-agent te Jullanadorp. Door B. en W. is het volgend scbrijveu aan den Raad der Gemeente gericht Zooals uwe vergadering bekend is, ligt het ia de bedoeling een agent van politie te Julianadorp testation- nearen. Daar op dezen man, doordat bij zelfstandiger moet optreden, in som mige opzichten een grootere verant woordelijkheid rust dan op hen, die in de stad dienst doen, is het ge wensebt, dat hij wordt gekozen uit het personeel, dat reeds eenigen tijd in betrekking is, zoodat omtrent zijne geschiktheid voldoende ervaring is verkregen. Voor de agenten echter, die reeds eenigen tyd in betrekking zijn, be duidt de overplaatsing naar Juliana dorp in sommige opzichten een achteruitgang. Hot komt den burge meester voor, dat hiertegenover ook een enk6l materieel voordeel behoort te staan, waarom hij den betrokken persoon in het genot zou willen stellen vap vrije woning. Ook in het belang van den dienst is het gewenscht, dat de gemeente den te Julianadorp te plaatsen agent een bepaalde woning kan aanwijzen, zonder dat daarbij met zijne geldelijke omstandigheden behoeft rekening te worden gehouden. Op grond van deze overwegingen hebben wij de eer aan uwe vergadering over t.e brengen hot voorstel van den Burgemeester om aan artikel 2 der Verordening op de inrichting der gemeente politie toe te voegen een tweede lid, luidende: „De agent, die te Julianadorp ge plaatst wordt, geniet bovendien vrije woning, waarvan de waarde wordt, geschat op f180.— per jaar." BINNENLAND. Da koianaanvoar stopgezet. De Directie der S.S. deelt mede, dat Duitschland zijn kolenaanvoer naar Nederland heeft stopgezet. Of vervroegde invoering der beperkte dienstregeling hiervan het gevolg zal zijn, kon de directie nog niet mededeelen. Kolanaehaarsohta. Twee stoomponten van den veer dienst Enkhuizen-Stavoren zijn Zaterdag wegens gebrek aan kolen stilgelegd. De firma C. J. van Houten Zoon te Weesp deelt ona mede, dat zij heden wegeD3 algeheel kolengebrek hare fabrieken met haar uitgebreid perso neel moet stopzetten. Da scheepvaart. Naar de N. Rott. Ct. vernoemd, zal de dienst van de Holl. Stoomboot Maatschappij van en naar Londen en Huil worden hervat. De schepen liggen reeds in lading. Da „Kiwi" en da „Grotiua". Te 'sGravenhage is bericht ont vangen, dat de Kawi en de Grotius Zaterdagavond half elf het lichtschip Doggerabank-Noord zijn gepasseerd. Dreigende stopzetting papierfabrieken. Kolennood zal oorzaak zijn, dat na de volgende week de papierfabrieken van Van Gelder Zonen te Renkum den arbeid zullen moeten stopzetten. De laatste weken werd slechts 5 of 4 dagen per week gewerktde kolen zijn thans evenwel vrijwel op en daar in September geen kolen ver strekt zullen worden, moet wel tot staking van de werkzaamheden wor den overgegaan. Een deel der arbei dersbevolking van Renkum, die voor een groot deel op de fabrieken werkt, zal dus werkloos worden. Onze vlsoh naar Engeland. In de Zaterdagmorgen gehouden vergadering van de leden van de ver- eeniging van reedera vaa visschers vaartuigen te IJmuiden waar de uit Londen teruggekeerde delegatie ver slag uitbracht vau haar reis, was, zooals begrijpelijk, een buitengewone opkomst. Voor zoover publiciteit was jelaten want er zijn nog ver schillende onderwerpen, waarover het bestuur voorloopig nog het stil zwijgen moet bewaren - deelde het bestuur onzen berichtgever de vol gende bijzonderheden over de in Londen gevoerde besprekingen mede. De Britsche regeering, die zich zeer tevreden toonde over de naleving van de verschillende, vroeger met Nedorlandsche reeders afgesloten overeenkomsten, deed nu het voor stel, dat 85 van de vloot uit de vaart genomen worden, tegen beta ling van eon schadeloosstelling. Hier voor komen alleen die schepen in aanmerking, die de verschvisscherij uitoefenen en het met Engeland ge sloten contract teekenden. Dit zou geschieden onder beding dat gedurende twee maanden, te re kenen van den datum van in werking treden der overeenkomst af, niet meer dan 2000 ton visch naar Duitschland zou worden gezonden. Genoemd cijfer werd berekend naar de gemiddelde verzending in de laatste maanden. De delegatie vond deze overeenkomst zeer bezwaarlijk met h6t oog op Duitschland, en het blijkt dat bet bestuur der reeders vereeniging zoowel als de haringreeders deze bepaling eveneens bezwaarlijk achten, zoodat over dit punt alsnog onder handelingen worden gevoerd, in de hoop dat men daarin nog wijziging zal kunnen brengen. De door Eageland te betalen com pensatie zou gedeeltelijk gedurende den oorlog en gedeeltelijk na het intreden van den vrede worden vol daan. Mochten de reeders genegen zijn, aan Duitschland niets meer te leveren van de binnengebrachte vangsten, dan is de Britsche regeering bereid alle materialen en steenkolen voor de uitoefening der visscherij te verstrek ken. Bij afsluiting van deze overeen komst zou de indertijd aangegane baring-overeenkomst komen te ver vallen. De indruk dien de deputatie in Eogeland had gekregen omtrent de wijzo van het voeren der onderhan delingen, was zeer prettig. Zooals gezegd, was de Britsche regeering zeer tevreden over de uitvoering van vroeger afgesloten contracten, wat den onderhandelingen thans zeer ten goede kwam. De deputatie had alle mogelijke medewerking om zich spoedig van haar taak te kunnen kwijten en het ontwerp-contract aan het oordeel van haar lastgevers te onderwerpen. Gasverbruik Augustus 1917. De Rijks-Rolendistributie deelt mede, dat de gasfabrieken in Neder land gedurende de maand Augustus 1917 na aftrek der Juli overschrijding 24.103.000 kub. M. gasmochten afgeven, en dat verbruikt is 26.881.000 kub. M., er blijft derhalve eene over schrijding van 2.728.000 kub. M. Deze overschrijding moet uiterlijk op 30 September 1917 zijn ingehaald door de gasfabrieken, welke hare overschrijding van Juli gedurende de afgeloopen maand niet hebben her steld, of wel in Augustus méér hebben afgeleverd dan voor die maand toelaatbaar was. Hetgeen alsdan onverhoopt niet mocht zijn ingehaald, wordt afgetrokken van het vast te stellen rantsoen voor hot tijdvak van 1 October 1917 tot 81 Maart 1918. De gasfabrieken, welke te veel hebben verbruikt zijnAlkmaar, Amaterdam, Apeldoorn, Beverwijk, Boskoop, Dieren, Enschede, Den*Haag, Haarlem, Hilversum, Kampen, Kerk- rade, Maastricht, Noordwijk, Ooster hout, Purmerend, Renkum,Rotterdam, Sappemeer, Utrecht, Vlisaingen, Weert, Winschoten, Zaandam, Zwolle. Van de vorige lijst moeten worden afgevoerd de fabrieken te Arnhem, Eo schede, Hoogezand, Lemmer, Maarasen en Zierikzee. Voor September is toegestaan 29.018 500 kub. Mals basis hoeft gediend voor elke aansluiting circa 10°/0 méér dan in Augustus. De Veemarbeldera te Amsterdam. Reeds eenige weken geleden werd door de Amsterdamsche losse dok en veemwerkers een actie begonnen tot insteiling van een veemreserve door de patroons in dit bedrijf. Een vijftal weken geleden meenden de arbeiders reeds een nood-uitkeerlng te zullen ontvangen tot de definitieve regeling in werking zou treden. Tot op heden bleef de zaak evenwel han gende. Het bestuur der „Scheep- vaartvereeniging", dat eerst de zaak in handen had, gaf haar daarna weer over aan de patroons in het veem- bedrijf, die een commissie benoemden, om haar verder te regelen. Vrijdag vernam het bestuur vau de vereeniging der losse arbeiders in het veembedrijf van deze commissie, dat voorshands nog geen regeling was te verwachten. De arbeiders ont vingen den indruk, dat op spoedige uitkeering niet te rekenen viel en ook een nood-uitkeering op Zaterdag niet werd verstrekt. In de huishoudelijke vergadering van Vrijdagavond, waarin een motie van afkeuring over de handelwijze der patroons werd aangenomen, be sloot men ook, Zaterdag de verschil lende commissieleden te bezoeken, teneinde aan te dringen op een spoedige regeling. Zondagmorgen om elf uur had zich een driehonderdtal veemwerkers verzameld in den omtrek van de kantoren van het Leldsche Veem, op de Heerengracht, b(j de Huiden straat. De heer Van Marle, voorzitter der regelingscommissie, ontving het ba- stuur der werklieden en gaf op het verzoek, om een spoedige afhandeling der zaak ten antwoord, dat de werk lieden moesten wachten tot de com missie met de regeling klaar was. Een toezegging, om er spoed achter te zetten, werd niet gedaan. Toen dit antwoord aan de verza melde veemwerkers van het bordes werd medegedeeld, steeg de toch al geprikkelde stemming der arbeiders tot verbittering en werd een aanval op da kantoren gedaan. Ruiten werden stukgeslagen, 6r werd tegen de deuren getrapt en de werklieden drongen zelfs door tot voor de privókantoren, die evenwel op slot waren gedaan. De politie agent werd door de verbitterde man nen op z(j geduwd en kon het be stormen van het gebouw niet ver hinderen. Aan het bezadigd optreden van enkele arbeiders is het to danken, dat geen verdere ongeregeldheden voorvielen. Daarna werden de kantoren der andere commissieleden bezocht, die, voor zoover aanwezig, toezegging de den, in de komende vergadering op spoed aan te dringen. Verdere ongeregeldheden vonden niet plaats. Deze week hopen de arbeiders het zoover te krijgen, dat een nooduit- keerlng zal worden verstrekt. De rele naar Indll ever Amerika. Naar aanleiding van het in het Avondblad van de „Nieuwe Courant" van 6 dezer voorkomende bericht, dat uit een aan dat blad gezonden rarticulieren brief van een Neder- ander in New-York blijkt, dat sedert 1 Mei van dit jaar een bepaling moet bestaan, dat Nederlanders, in Indiö geboren, geen verlof krygen in New- York aan land te gaan, maar naar Ellis Island worden overgebracht, vernemen wy: Toen aan het departement van koloniën in de laatste helft van Mei j.1. bij geruchte vernomen werd, dat de in de Vereenigde Staten van Amerika geldende wettelijke voor schriften op de immigratie of ont scheping van reizigers het aan uit Nederlandsch-Indiö afkomstige inlan ders niet mogelijk zou maken, aldaar aan land te gaan zonder uitdrukkelijke vergunning van de Amerikaansche regeering, is, met het oog op den vermoedelljken terugkeer naar Indiö over Amerika van eenige leden van het comité Indie Weerbaar in het begin van de maand Juni aan den minister van buitenlandsche zaken gevraagd, of het gerucht juist was en zoo ja, om bö de Amerikaansche regeering de noodige stappen te doen ter verkrijging ten behoeve van die leden van een vergunning als boven bedoeld. Het daarop den 4den Juni ont vangen antwoord behelsde,dat blijkens telegrafische mededeeling van Hr.Ms, gezant te Washiogtou er van Ame rikaansche zijde geen bezwaar bestond tegen de toelating van de Indische leden van het comité Indiö Weer baar. Eenige weken laten had de directie van de Holland-Amerikal{jn vernomen, dat ingevolge een in de Vereenigde Staten van Amerika nieuw vastge stelde regeling, inboorlingen van den Indischen Archipel, die over Amerika naar Nederlandach-Indiö reisden, bij aankomst te New-York een waar borgsom van 500 dollars moeten storten, welk bedrag slechts zou worden terugbetaald, indien zij binnen twintig dagen na hun aankomst hot grondgebied van de Vereenigde Staten zouden hebben verlaten. Ook hieromtrent werden onmiddellijk telegraphisch Inlichtingen gevraagd aan Hr. Ms. gezant te Washtingtou, die, na Inmiddels toezegging verkie gen te hebben, dat aan een van verlof terugkeerend ambtenaar (Inboorling, doch met Europeanen gelijkgesteld), die de reis over Amerika wenscht, te maken, geen moeilijkheden in den weg zouden worden gelegd, 18 Augus tus het volgende telegrafeerde „Inboorlingen van verboden streken, waartoe onze Oost behoort, worden in de Vereenigde Staten niet toegelaten Bij wijze van uitzondering worden zij toegelaten, als zij zekerheid stelleD, dat ze weer vertrekken zullen. Letterlijke toepassing heefc zeer onaangename gevolgen, zelfs voor in Indiö geboren Europeanen, zooals on langs plaats vond met verscheidene eerste klasse passagiers van de Nieuw-Amsterdam, die twee dagen op EUiseiland werden vastgehouden en slechts vrijgelaten werden op mijn dringend verzoek. De Amerikaansche overheid heeft nu echter een mildere uitlegging toegezegd en beloofd, dat het ambt o- naren en eerste klasse-passagiers In het geheel niet meer moeilijk zal worden gemaakt." Met den inhoud van dit telegram is de gouvern. generaal van Ned.-Indiö aanstonds in kennis gesteld. De I. 3. D. V. Batavia, 8 Sept. Wegens de voort durende revolutionaire actie van deu heer Sneevliet is het tot een breuk gekomen tusschen den bond „Insu linde" en de „Indische Sociaal demo cratische Vereeniging". Splonnage T Een Duitscher, een letterzetter uit Keulen, die sedert de vorige maand in een logement op de Gedempte Botersloot te Rotterdam verblijf houdt, Is te Oudenhoorn door den gemeente veldwachter aangehouden als verdacht van spionnage en het maken van teekeningen. Ia zijn logement te Rotterdam heeft hij ook reeds arg waan gewekt. By zijn aanhouding bleek bij ruim van Nederlandsch en Duitach geld voorzien. De man be weert voor zyn genoegen een uitstapje in de richtiBg van Oostvoorne te hebben willen maken. INOEZONDEN. Den Helder, 6 September 1917. Mynheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U, het onder staande In Uw blad op te nemen. De Directie van de stoomtram Helder—Huisduinen heeft onlangs in antwoord' op een ingezonden Btuk betreffende die tram gezegd, dat klachten aan haar gericht behooren te worden. Dit nu ben ik volkomen met die Directie eens, maar ik betwijfel of aan zoodanige klachten wel de noodige aandacht gewijd wordt, gezien de omstandigheid, dat klachten Sn 't openbaar absoluut geen uitwerking hebben. Daarom is het misschien wel on begonnen werk voor mij, het nog maals door middel van de pers te beproeven. Gisterenmorgen, 6 September, wilde ik m(j met eenige familieleden, waar onder een drietal kinderen, naar Huisduinen begeven. We waren v(Jf minuten voor twaalf allen preseDt aan het beginpunt der l(jn bij den Kruisweg, en mèt ons nog een drietal anderen. Het bord gaf aan„Gewone dienst". De eerste tram moest dus vandaar vertrekken om twaalf uur. Het werd echter twaalf uur, kwart over twaalf en later, zonder dat er een tram van Huisduinen kwam, laat staan, dat er een in die richting vertrok. Eenige van de wachtenden gingen naar de halte Poststeeg, in de hoop, daar gelukkiger te z(jn. Wat voor hen het resultaat was, weet ik niet, want om half één ben ik maar weer naar huis gegaan. De tram was er nog steeds niet. Nu zal de Directie misschien wel weer zeggen, dat een van haar personeel vergeten had een andere dienstregeling op te hangen, maar

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2