COURANT No. 4828 DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1917 45e JAARGANG Op pagina 4 van dit blata is opgenomen 1. Ingezonden. 2. Sport. 3. Uit dan omtrek. 4. Feuilleton, enz. De gemeente-financiën. Bij circulairs van 16 Augustus, zoo meldden de bladen onlangs, dse'.en de Ministers van fluaociöa en bin nenlandsche zaken aan Gedeputeerde Staten mede, op welke wlize zij zich ongeveer do uifckeerirgen aan de Gemeenten uit de oor logs winstbelas ting denken. Deze cïrcnlairè ia een novum op het gebied, van met voel woorden weinig te zeggen. Wie haar leest, ziet in de eene zin de eind6lijbe oplossing van het benarde flaancieele vraagstuk som miger gemeenten nabij, het vraag stuk, dat de opstellers van dit schriftuur in al zijn diepte en om vang blijken te peilen, om dra in den volgenden zin even spoedig tot de erkentenis te komen, dat, om uit die oorlogsspaarpot wat te krijgeD, rnen tot een der weinige uitzonderingen moet behooren. Want er worden door de beide bewindslieden zooveel uitzonderingen, zooveel beperkingen gemaakt, dat er ten slotte slechts voor enkelen der grootste gemeenten eindelijk kans is, dat zij iets toegestopt krijgen. De rest moet zich, zooals dit in een der clausulen in ander verband wordt uitgedrukt maatregelen treffen, om inkomsten te vermeerderen en uitgaven te beperken. Dat is inderdaad een eenvoudig raiddel en men staat toch ook by nader inzien verbaasd, dat zoovele gemeenter, dat middel niet in alle consequentie hebben toegepast. In een Eokhuizer Almauak lazen wij eens een middel om met een hallefie millionrair te worden binnen één maand. Men legt de eerste dag het halve contj9, de tweede een cent. de derde 2 ct. weg on zoo verdubbelt rnen elke dag, hetgeen men de vorige heeft weggelegd. Ods dunkt, die raad mochten de noodlijdende gemeenten wel eens op volgen, want wat is nu een halve ceot Binnen één maand zljr. ze dau geholpen, en de opbrengst ia zoo zeker al* wat. Wie wil, ban het uit rekenen. Het is niet onmogelijk, dat de beide Ministers aan deze methode hebben gedacht, om meteen van al dio aan vragen uit de oorlogawinstbelastlng af te komen. En wat, het beperken van do uit gaven aangaat, hoe eenvoudig niet waar? Men begint maar te schrappen en de begrootir.g eindigt men een voor deelig saldo ioplaats van met die eeuwige tekorten. Intus8chen hebben we binnenkort hier de begroeting voor 1918 te ie handeleu en is dia voor het loopemie jaar nog steeds niet goedgekeurd, omdat er ook een bijdrage.uit do oorlogswinstbelasting op voorkomt, die, daar badden Gedeputeerden waar lijk gelijk aau, nog laüg niet vast staat 1). Vandaar dat zij als goode gedslo- geerden van het Rijksgezag en hoeder voor de R\jkfcöoauciën, tevens als opvoeder voor de gemeentebesturen, die niet zuinig genoeg levep, hunco goedkeuring aan onze begroot'ing voor 1917 ODhielden. En wy thans do heele begroofiug al zoowat hebben verwerkt zonder goedkeuring Want dat is bet merkwaardige, dat kan evengoed zonder dat er op het Raadhuis oen papieren brief van Ge deputeerden is ontvangen, waarop staar, dat we zekere ontvangst en voor bepaaldo uitgaven mogen ge bruiken. Wat hei ft onze Gemeente, blijkens de vorengenoemde circulaire nu voor kanten Ons inziens alleen slechte. „De gemeenten kunnen derhalve aan de geschiedenis der Wet (op de Oorlogswinatbelasticg) gaen aanspraak ontleenen op de uitkee- ring" heet het en even verder: „Het zal wel geen nader batoog behoeven, dat het teneenenmale on mogelijk is, verder te gaao, dan hot verleecen van tegemoetkoming aan die gemeenten, xcelke in het bij zonder door de crisis zijn getroffen." Het door ons gecursiveerde is dus het criterium, waarnaar het al ot niet toestaan vau een uitkeering wordt beoordeeld en dat. 'wordt nader uitvoerig toegelicht. Men hoore slechts „Het zal na het vorenstaande intuaschen wel overbodig zijn, nader in het licht te stellen, dat de te treffen regeling slechts een voor loopig karakter kan dragen en dat aanvankelijk slechts een beperkt nader te bepalen, bedrag voor het beoogde doel kan bestemd worden. Hieruit vlceit aanstonds voort, dat, gelijk trouwens ook van den aan vang af het voornemen is geweest, te dezen uilsluitend die gemeenten in aanmerking kunnen komen, die, zonder het leggen van een boven matig zwaren belastingdruk op hare ingezetenen, buiten staat zijn aan de door den oorlogstoestand in het leven geroepen geldelijke moeilijk heden het hoofd te bieden. Doch ook deze gemeenten zullen binnen do grenzen vau hetgeen in totaal be schikbaar kan gesteld worden, slechts in zoover voor eetie bijdrage in aanmerking komen, als zij zich zeiven niet kunnen helpen." Wy hebben de passages, waar het op aan komt gecursiveerd en dan zal men niet kunnen zeggen, dat de Minister van de schatkist ook maar één mogelijkheid heeft opengelaton, om de begeerige handeu naar; inrichting uit te strekken. Wam wat is om te beginnen een belastingdruk, wat een zware belas tingaruk -eu wat ten slotte een boven matig zware belastingdruk? Eü wanneer wordt eene gemeente geacht, zich zelf niet te kunnen helpen Wij zullen het zi6n aan wat het stuk verder zegt. Te onderscheiden valt, zegt het, tu8schen derving van inkomsten als gevolg van de crisis en stijging der uitgaven uit de zelfde oorzaak. Eq ziehior dan het slot van het miaisterlfiele document „Ten opzichto van de eerste zou de vergoeding als regel zich moeten beperken tot den achteruitgang van de opbrengst van rechten en loonen en andere gelden, in art. 2-38 der Gemeentewet bedoeld ter zako van het gebruik ofgonotvan openbare wei ken en inrichtingen, die strekken ten dienste van het verkeer binnen de gemeente. Ach teruitgang van andere inkomsten der gemeente, behoort, naar] het voorkomt, althans in hoofdzaak, te worden gedekt door belasting- of tariefverhoogiog. Wat de stijging van uitgaven aangaat, hierbij zouden slechts die uitgavee in aanmerking zijn te brengen, ten aanzien waarvau met zekerheid kan verwacht worden, dat zij een tijdelijk karakter dragen en derhalve Da den oorlog .zullen' verdwijnen. Duurtetcesl3gen aan personeel zullen hieronder niet zijn te rangschikken. Evenmin zou vergoeding ziin te verloeren voor dis uitgaven, waarvan het Rijk reeds een deel te zijnen laste nam. Als zoodanig kunnen worden genoemd buitengewone uitkeeringen aan we rkloozen kassen en crisisbijdragen voor de uitvoering van plannen volgeii3 de Woningwet. Do kosten, verbonden aan de uitvoering van de Distributiewet 1916 nemen hierbij een eenigszins bijzondere plaats in. Toch zouden ook deze koatén als regel niet in üe aanvankelijk te treffen regeling zijn te betrekken." Vorlies der gewone bfdrijfsuitkeo ringeu moet dus maar door tariefs verbooging worden gekeerd. Of dit niet leidt tot bovenmatige belasting druk volgens deze Ministers? Het schijnt dat zij meenen die vraag ontkennend te rposlea beantwoorden. Als regel zal alleen derving van de inkomsten uit rechten en loonen volgens artikel 238 Gemeentewet vergoed kuun6n worden. Wat onze gemeente dan derft is feitelijk niets andera dan f 1200.— kanaalgelden eu f 3000.— van de kermis. Dat is een schijntje, ec we zouden zeggen: met die f4200.— is de ge meente ook al niet te reddon. Hoe staat het dus mei de uitgaven? Zij moeten tijdelijk zijn en vry zeker na den oorlog verdwijnen. Do kosten der Distribuiiewet dus. Neen, zogt het slot van het uiterst belangwekkende schrijven „Deze kosten zouden ook als regel niet in de regeling zijn te betrekken l" Maar do Ministers - zijn wel zoo goed, eenige negatieve voorbeelden te noemen. Duurtetoeslag Neen. Uitkeeringen wegens werkeloozon zorg?... Neen! Volkshuisvesting Ook niet En de distributie...? Eens kijken, neen, ook maar niet En zoo heeft do Regeering zoowat alle uitgaven, die de gemeenten zich in dezen oorlog, door den ooi log, moeten getroosten opgenoemd, die niet vergoed worden eu is zij vanzelf vrij, om aan te geven, wat er dan toch in vredesnaam wel wordt ge restitueerd En men gaat aan het nadenkeu. Betalen wij hier een lago belasting Neen 1 Drukt zij nog al zwaar We zouden zeggen, nogal. Was de laatste begrooticg sluitend to krijgen, trots de belasting met 50% steeg? Neen, er kwam feitelijk nog wel ruim een ton tekort, die we nog steeds niet hebben govonden Maar dan vragen wij ons toch af, zal het Rijk nu van ons eischen, dat we 12 ct. voor ons gas betalen en 3 ton belasting opbrengen, wat het percentage vèr boven de 10 brengt? Ons dunkt, dat ia niet aan tc nemen. Welnu, dan kan voordebeoordeoling 7an da vraag, welke gemeenten ge holpcn moeten worden, deze circulaire ook niet dienen. Het ergste is, dat Gedeputeerde Staten ais getrouwe dienaren van de Kroon, zich bij hun adviezen wel angstvallig aan den letter .dezer cir culaire zullen houden. „De toestand is in onze gemeente onhoudbaar." Met deze woorden ken schetsten B. en W. in hunne Toe lichting op de Gomeentebegrooting voor 1917 de Qnanciöele toestand dei* Gemeente. En zij spraken als hunne meening uit, dat het Rijk roeda voor 1917 moest helpen Het moet nog eens duidelijk gezegd, hetgeen B. en W. in meergenoemde toelichting reeds deden, ,de onhoudbare toestand in deze gemeente bestond reeds vóór den oorlog en is alleen in de laatste 3 jaren verscherpt". Hier kan alleen duurzaam worden geholpen door overname van heele posten door het Rijk en in 't alge meen door eindelijk de geheele flnau- ciflele verhouding tus3chen Rijk en gemeenten te herzien. En op grond daarvan ia het niet meer dan billijk, dat deze gemeente, die toch beusch geen schuld heeft aau bet feit, dat die betere oplossing er neg niet is, worde geholpen. Of dit uit de Oorlogswinatbelasting geschiedt of niet, kan haar vrij koud laten, mits het maar geschiedt. Wil hopen, dat de voigeDde woorden in de Ministeriëele circulaire geen ijdele klanken zijn: „Do regeering is bereid, voor zoover mogelijk, met dien aandrang rekening te houden en te bevorderen dat een wetsontwerp worde inge diend, waarbij aan de daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komende gemeenten eene uitkee ring worde toegekend" en dat met andere woorden deprac- tische uitwerking door die aange kondigde Wet gunstiger zal zijn, daD de toelichting in de circulaire momen teel zou doen vermoeden. Maar het zal zekemoodigzljo.dat de Gemeenten, die het aangaat, op de bres staan, om zich de hulp, die zy zoo noodig hobbeh, niet te laten ontgaan. Er is een -grens, ook aan het brengen van offers voor de gemeen schap, vooral als andere bronnen aan te boren zijn, dio niet overal tor beschikking staan. De Regeering helpe, en helpe spoedig, dat zij het parool voor allen, die in ons Nederlaudsch gemeente wezen een der krachtigste uitingen van onze nationale ontwikkeling zien. Helder, 1 Sopt. 1917. M. J) Thans Is de Raad van State wel zoo goed, de onthouding der goedkeuring aan ooze begrooting door Gedeputeerden, te bevestigen. Er zal dus nu voor 1917 uog f 75000.— extra gevonden moeten wordeu. Om de gasfabriek iu 1918 geen tekort te doen hebben, zal/de Ms. gas minstens 11 ct. moeten zijn, terwijl do gewone stijging der uitgaven evenzeer da de belasting reeds zal opvoeren. Wy vragen alleen maar, waar is de grens? DE OORLOG. De legerberichten van 10 en 11 September. Aan het Westelijk front blijft de strijd beperkt tot gevechten van goriogen omvang. Volgens het Duit- sche legerbericht van den Hen duurde in Vlaanderen de artillerieslag met groote hevigheid voort. Infanterie kwam echter alleen in actie ten Z.O. van Langemarck. Hier werd een vijandelijke aanval afgeslagen. In Artois ontbrandden by St. Quentin nieuwe gevechten die gunstig voor de Duitschera verliepen. Ten N.W. vau Reima en in ver schillende andere fcontvakken in Champagne mislukten voorwaartsche bewegingen der Franscben. Bij Ver dun zette de vijand zijn aanvallen onverpoosd voort. Tusschen hetFoa ses-bosch en bet bosch van Chaume drongen de Franscben tijdelijk in de Duitsche stelllDgen door. Door tegen aanvallen werden zij echter weder verdreven. Verschillende andere aan vallen werden afgeslagen voor zij de Duitsche stellingen bereikten. De Engelsche en Fransche commu- niqué'8 meidon geen gebeurtenissen van belang. Van het Oostelijk front. Het Russische commiauqué van 10 September meldde gevechten tusschen vooruitgeschoven Duitsche afdeelin- gen en de Russische achterhoeden. Da laataten bioden den vijand tegen stand op de linie Boertnek-hoeve ?3n Ssgevold. Op verschillende punten van het front gingen Russische afdrelingen tot het offensief over ten einde hunne posities te verbeteren. By Mulde werd de vijand teruggeworpen, waarbij de Russen gevangenen maakten en 4 machinegeweren vermeesterden. Bij Fnedrichstadt trachtten de Duitschera tevergeefs vooruit te komen. Aan het Roemeonache front hadden gevechten plaats in de streek ten W. van Ocna. Volgens de Duitsche berichten werden tusschen Dunaburg en de zee slechts onbetoekenende gevechten ge leverd. In het Z O. vau Boebowina gingon de Russen tot den aanval over. Alleen bij Solka bevochten zy plaatse lijke voordeelen. Van bet ItaliaanschOoaten- r y k s c h e front worden geen belang rijke gebeurtenissen gemeld. De pauze in den elfden Isonzoslag houdt aan. Volgens de militaire beoordeelaars der Oostenrykscbe bladen moet men deze pauze geenszins als het einde van den slag beschouwen, veeleer meenen zij zal ze dienen voor het aanvallen van den, door enorme ver liezen, in het Italiaanache leger ge slagen bres. Volgens een officieele Oosteni yksche opgave hebben da Italianen op een front van ongeveer 50 K.M. 48 divi sies in het vuur gebracht. Dit aantal zoekt in alle aanvals- slagen van deD wereldoorlog zijn wederga. De verliezen van de Itali anen houden met deze wijze van vechten gelijken tred, ze bedroegen de 20.000 gevangenen medegeteld, volgens zeer nauwkeurige berekening 230000 man, dus bijna een kwart miljoen. In Macedonië hebben de Franscben getracht opnieuw terrein to winnen. Volgens het Duitsche legerbericht wisten de troepon der Centralen dit echter te verhinderen. In Albanië werden aanvallen der Italianen af geslagen- De duikboot- en mljnoorlog. Volgens het officieele Duitsche be richt werden in het afgesloten gebied rond Engeland weder een aantal schepen mat een gezamenlflken in houd van 27.000 bruto ton, vernietigd. China verklaait den oorlog san Oostenrijk. Volgens berichten uit Londen beeft Cbiua aan Oostenrijk-Hongaiije den oorlog verklaard. Do crisis In Rusland. Opnieuw staat Rusland aan den vooravond van een beslissing betref fende de regeering. Het verzoek van den opperbevelhebber Kornilof, om hem het gepeele burgerlijke en mili taire gezag over te dragea,.. werd door Kerensky beantwoord m8t den eiach dat Kornilof zijn ontslag zou vragen. In de proclamatie, waarin dezen oiach werd kenbaar gemaakt, zeide Kerensky: Daar ik dit, tot de voor loopige regeering gericht, verzoek (van Kornilof) als een poging be schouw var. bepaaldo kringen der bevolking om den moeilijken toestand van het land te gebruiken om aldaar eeu toestand te herstellen, die in tegenspraak met de voroveriDgen der revolutie is, hield de voorloopige re geering het voor noodzakelijk voor het welzijn des~ vaderlands en de vrijheid van het ropublikeinsche re- gesringsstelsel mij toe te vertrouwen dringende en gebiedende maatregelen te treffen om alle aanslagen op het hoogste gezag en op do door do re volutie veroverde burgerrechten b\j deu wortel af te snyden. Daarom tref ik voor de handhaving der vrijheid en der openbare orde in het land alle maatregeleu, welke iu dor bevolking te gelegener tijd zal afkondigen. Tegelijkertijd beveel ik: 1. Generaal Kornilof heeft zyn ambt aan generaal Klembowsky, den op perbevelhebber van de legers, die den toegang naar St. Petorsburg v&raper- reD, over te dragen en generaal Klembowsky zal voorloopig de be voegdbeden van generalissimus over nemen, doch in Pakof blijven. 2. Ik kondig den staat van beleg over de stad en het district St. Pe torsburg af. Ik roep alle burgers op om, ter handhaving der noodzakelijke orde, voor hel heil van het vaderland mede to werken eu ik verzoek het leger en de vinot dringend om rustig eu getrouw hun plicht to vervullen ter verdediging van het vaderland tegen den vijand van buiten. Ten gevolgo van de sommatie van Kerensky- aan Kornilof om h&t opper bevel neer te leggen, heeft het geheele kabinet ontsl.ig genomen, om aan Kerensky volkomen vrijheid van handelen te geven. Alle ministers blijven voorloopig aan h6t bewind. Generaal Kornilof is echter niet van plan zich zoo maar naar huis te sturen. Met een divisie rukt hij naar St. Petorsburg op. Volgens eeu bericht \an Maandagavond 8 uur uit St. Petersburg, is du spoorweg tus schen Losga en de hoofdstad opge broken. De eerste afdeelingen van Komilofs troepen te Loega, ICO werst van St. Petersburg, waar zich troepon bevinden die trouw gebleven zijn aan de voorloopige regeering. De zoogenaamde „wilde divisie", die vroeger door Kornilof werd ge commandeerd, veniet Pakof en begaf zich op marseh in de richting var, do hoofdstadzij kwam aan op het station Vyritr.a, 54 wersten van Petro- grad. Op do lijn Petrograd—Rybinsk is de geheele ireinecloop geschorst. Wat de bedooliug ia van Kornilcfa optreden is nog niet duidelijk. Ver schillende Eogeische bladon g3ven reeds uitvoerige beschouwingen, waar bij hot ee< o blad opneemt, voorKomi lof eu Kerensky aanvalt om zlju zwakke houding tegenover den Riad van arbeiders en soldalen, anderen daarentegen Kerensky de hand .boven het hoofd houden en in de beweging van Kornilof niet anders zien dan eer» conlrare /olutie. Het is nu maar de vraag, wie in het leger de meeste aanhangers heeft, de- opperbevelhebber of Kerensky. Do Zweedsch-Oultsche onthullingen. Naar dd. 10 Sspt. uit Londen wordt gemeld, hebben de ontbullingen van Lanaicg iu Argentinfë groote opge woDdenbeid veroorzaakt. Daar echter do Duitsche en de Zweodsche gezant de stad uit waren, hadden geen incidenten plaats. Vooraanstaande ArgenUjusche politici zJjn van meo- ning, dat ean ernstige actie der regeering noodzakelijk ia. Een telegram uit Washington geeft aan, dat de Amerikaan sche regeériog r.fwacht welke aanduiding de Zweed- sche regeering zal geven over haar opvatting ter zako van de onthul- lingon. Het ministerie van buitenJandsche zaken heeft in het licht gesteld, dat do goede trouw en de eerlijkheid van het Zweedsche volk geenszins betwijfeld wordt; er wordt uitdruk kelljk onderscheid gemaakt tusschen de regeering en het volk vau Zweden. Men verwacht, dat de Argentijasche regeering spoedig stappen za! doen ter verkiijging van een verklaring van de Zwocdache regeering en het. zou het departement van buiten- Inndsche zaken ten zeerste verwon deren, zoo hot Argentljosche mini sterie van buitenl3ndache zaken DuitachlaLi niet zou dwiugan voa Luxburg terug te roepen. Het depart ement van buitenlandache zaken oDtkent dat de Vereenigde Staten het gebeurde als eon oorloga daad van do ztJd0 vaö Zweden be schouwen. BINNENLAND Onze koleiivoorzlsnlng. Volgens; de „Tel." lm ft Engeland zich bere:d verklaard, geregeld per maaDd 180.000 ton kolen aan ors land te leveren, indien wij geregeld 180,000 ton schoepsruimte beschikbaar stellou voor de Reliefcommissie. Dit is d9 eeDige voorwaarde. Wy badden ons tot dusverre reeds bereid verklaard zonder koleuleve- rantie 130,000 ton scheepsruitnto voor de Reliefcommissie af fe zonderen. Indien do Nederlandsche regeering dit Cijfer verhoogt tot 180,000 ton, eon cijfer, dat volgens de Engelsche en de Amerikaaneche rogeoiingep,de Relief absoluut noodig heeft, om in de behoefte te voorzien, is Engeland bereid ons 180,000 ton kolen por maand te leveren. Alle vroegere, door Engeland ge stelde eischen voor een eventueels kolenleverantie zullen dan vervallen, met name ook de voorwaarde, dat onze kolenschepen reizen naar Frank rijk zullen doen. De Engelsche regeering heeft goed gevonden, dat onze schepen, die in Engeland kolen zullen gaan haleu, geen levensmiddelen of geen andere lading zullen meevoeren, maar iu ballast zullen varen, om zoodoende het gevaar van torpedeering door Duitsche duikbooten zooveel mogelijk te yermiDderep. De „Wirtschaftliche Prcssestello im aag" deelt mede, dat bet bericht als zou Duitscbland den kolenaauvo&r naar Nederland hebben stopgezet, ODjuist ia. Een dergelijk besluit is niet genomen. Wij hopen, dat deze „Pressestelle" juist ia ingelicht. M3ar bjijven de kolentreiueu dan vanzelf weg? Een nieuwe Staatsleening. Naar hot Haagsch Corresponden tiebureau van de meeat betrouwbare zijde verneemt, ia in den loop van dit najaar te verwachten een wets ontwerp tot het aangaan eener nieuwe staatsleening, met conversie van het nog niet afgeloste gedeelte der 5% staatsleening van 1914 in eeu 4& Zijn wy wel ingelicht, dan zou ae nieuwe leening, met inbegrip van da millioen van de conversie, waar scbyolijk 4 d 500 millioen bedragen. Het moet echter in de bedoeling der rc-geering liggen, do uitgifte der nieuwe leening niet voor hot eind vau December e.k. te doen geschiedc-n. MIJnan. Het aantal mijnen dat in de maand Augustus op de Nederlandsche kust is aangetroffen bedraagt 25, n.l. 22 Eogelscben, 1 vau Duitschen en 2 V3n onbekenden oorsprong. Hierdoor wordt het totaal der sedert h-1 uitbreken van den oorlog aange troffen mijnen gebracht op 2219, te weten 1534 van Engelschen, 65 van Franacben, 272 van Duitschen en 348 van onbekenden oorsprong. Bommen op oen schip geworpen. Het s.a. „Flandria", der Goetha-Iljn, den achtsteu September van Gothen- burg naar Amsterdam vertrokken, is den tienden September op zeven mijl afstands van het vuurschip Doggers bank door een Zeppellu aangevallen. Deze wierp zes bommen, welke tusschen twee- en driehonderd meter van het neutrale schip In zee vielen. Nadat de booten waren gestreken, is men later wederom aan boord gegaan eu hcefc de reis voortgezet. Volgens den kapitein der „Flaudria" heeft men toen nog eetï andere Zappelin ontmoet, doch zijn de booten niet meer gestreken. In IJmuiden ia deu marine autoriteiten van het gebeurde kennis gegeven, waarna men in Amsterdam is binnengeloopen. Amerika en de scheepvaart. Na weken werkeloos in de hqvens to hebban gelegen, zjjn'Vrydag en Zaterdag woer schepen van den Koninklijken Hollandgchen Lloyd, van den RotterdamHchen L'oyd en van de Ma\tschappy „Nederland" in zee gestoken. Langen tijd beeft men zich afge vraagd watzich, nu er weer eeu nieuwe veilige vaargeul bestond, tegen hun vertrek verzette, waarom rnet name geen uitvaart vergunning werd gegeven aan de schepen voor de Iudische vaart, waaraan io onze Koloniën zoo groote behoefte bestaat. Ten slotte is uitgelekt, dat het oponthoud werd veroorzaakt door oe onzekerheid of da schepen, die buo reis maken via Noord-Amerika, in de havens der Nieuwe Wereld ateeu kolen zouden kunnen innemen, een voorzichtigheid die ongetwijfeld ge boden was, wilde men niet do kans loopen dat de schepen eenmaal ginds, niet verder via het Panamakauaal zouden kunnen. Want Amerika, dat blijkt de methoden der andere entente staten vlug te hebben aangeleerd, weigert behalve lading thans ook veelvuldig bunkerkolen, nadat op deze laatste een uitvoerverbod is ingesteld. Wat met dit alles wordt beoogd, het blijkt uit een mededeeling die In- en Uitvoer" aan het „Ll^er- poolor Journal of Commerce" ont leent, hetwelk vermeldt dat Amerika in samenwerking met Engeland de contróle wensebt te verkrijgen over de ache.'piivrachten voor de Oceaan vaart. Geen schip, dat eon haven der Vereenigde Staten wenschtte verlaten, zal voortaan bunkerkolon kunnen kiljgon, wanneer het riet. genegen is de lading die men het geven wil te vervoeren tegen eon aannemeltjke vracht. President Wilson wil zelfs nog verder gaan en schepen verbieden ladiüg in te nemen, wanneer zij deze niet tot aannemelijke vracht wenschen mee te nemen. En voor de uitreis denkt Engeland hetzelfde te doen. De andore Entente mogondbrden zijn in het plan gekend en hebben daaraan hun toestemming gegeven, behoudens Japan, dat tot dusver niet. veel lust heeft om zijn scheepvaart onder Ecgelsch Amerikaansche con tróle te stellen en dit kan ook geen verwondering baren, wanneer men nagaat, welke ontzaglijke sommen de Japaoeche scheepvaart io de laatste jaren heeft verdiend. Do Vereenigde Staten en ËDg6land zullen dus als de plannen doorgaan - voortaan de geheele wereldscheepvaart contro loeren en vrachten voorschrijven, die veel lager zijn dan die welke thans betaald moeten wordm. Ook de reizen en vertrekdata worden dan door belde landen voorgeschreven. Het uitzicht voor de reeder», vooral voor dio der Entente-landen, i» dus Diet al te helder. Maar allicht zullen ook de neutralen daar last van krijgen. Alleen vraagt men zich af, hoe in deze de positie van de Neder landsche regeeriug zal wordeD, die tot dusver de schepen naar Amerika zond om regeeringsgraan te halen. De moeilijkheden hopen zich zoo nog steeds op. (Hbl.) Zomertijd. In Duitscbland denkt men nu, vol gens de Duitsche bladen, erover, ter wille van de lichtbesparing, den zomer tijd nog een paar weken te houden. Zal men in ons lacd dan misschien wél meegaan? Het is waar,in Duitsch land wordt zoo iets vastgesteld by ministerieel besluit, in ons land ia de zomertijd bij wet ingevoerd on het eind vastgesteld op 16 Sept. Maar er is toch, als men wil zeker wel een mouw aan te passen. PLAATSEllJK NIEUWS. De fststen voor het Steuncomité. Als dit nummer verschijnt, behoo ren de feestelijkheden, georganiseerd door de Vereeniging „Helder's Be lang" tot staving van de kas van het Plaatselijk Steuncomité, weder tot het verledEn. Ze zyn in goedo harmonie en volkomen orde afgc- loopen. Dinsdagmiddag te 2 uur werden de zalen van „Casino" opengezet voor de j-iUgd. Voor een dubbellja entiée konden ze al de aanwezige heerlijk heden bewonderen en bovendien nog g8nietou van een gratia poppenkast- vertooning in de voorzaal, 't Was er begrijpelijkerwijze heel erg druk, en de poppenkastman moest niet minder dan 5 voorstellingen geven vóórdat alle kleinen tevreden waren gesteld. In den tuin van Casino verrichtte Blondiu zyn equilibriarische toeren op het gespannen geoord, en ook de andere specialiteiten zetten hun beste beentje voor, zoodat de Jeugd eeu aangename middag had. Den gao- achen middag stond een lange rij vóór deu Casino ingang, opr telkens als er weer wat ruimte kwam, by groepjes te worden binnengelaten. Op het sportterrein aar. doa Bolweg hadden Dinsdagmiddag du athietiek wedstrijden plaats, die het slot. vorm- don oor openluchtfeesten. Het bezoek was grooter dan Maandagmiddag. Te twee uur werd een aauvacg gemaakt met 100 Meier hardloopou. De uitslag hiervan was als volgt: le prijs (groote zilveren medaille): A. de Wolf, in 12 sec. 2') prijs (kleine zilveren medaille): L. Rapatie, in 12.6 sec. 8e prijs (grooto bronzen m :-daille) F. Frenks, in 12.6 sec. Aantal deelnemers 60, de laatato 2 na overloopen. Zooals men ziet, zijn de gemaakte tijden niet bijzonder. Jammer, dat de bekende P. P.-man Korver door z'rkte verhinderd was aan deze wedstrijden deel te nemen! Vervolgens kregen wij polsstok hoogspringen en speerwerpen. Vooral het eurste gaf vinnigen strijd te zien, waarbij keurige sprongen werden gemaakt. Ook het speerwerpen trok de aandacht van het publiek, dat vooral den oir.dstiild met. gioote belangstelling volgde.' Do uitslagen van deze nummers zijn: Spoerwerpen: le prijs (groote verguld zilveren medaille): J. Bakker, met 35.58 M 2e prjjs (kleine verguld zilveren medaille) ^G. H. Methoist, met 84 65 M. 3e p:ijs (groote bronzen medaille): C. Schmidt, met 84 27 M, Polsstok hoog springen: le ptiJs (groote zilvofen medaille): J. Schraama, met. 3.10 M. 2e prijs (kleine zilveren medaille): J. Hiemstrs, mst. 8.00 M. 3e pi ijs (groote bronzen meda'lli): S. v. d. Meulon, mot 2.95 M. Aantal deelnemers 20. Hierna volgden 110 Meter hindernis baan hordenloop, Driesprong met aanloop (Duitsche) en 60 Meter hard- loopen voor dames. Vooral het laatste nummer trok de belangstelling van het publiek. De dames zetteD d&u ook hun beate beenlje voor. De uitslagen van dezeiwedstr(jden waren Hinder nis baan 110 Mater: le prijs (groote zilveren medaille) L. Rapatie, in 20 6 sec. 2e prijs (kleine zilveren medaille): J. G. Kipperman, iu 21 sec. 3e prya (groote bronzen medaille): J. Bakker, in 21 8 scc. Aantal deelnemers 85. Duitsche driesprong. Io prijs (groote verguld zilveren medaille): J.Schraama, met 12 17M. 2e prijs (kleine zilveren medaille) W. Dekker, met 11.46 M. 3a prijs (grooto bronzen modaille): J. Dienaar, met 11.40 M. Aantal deelnemers 31. 60 Meter hardloopen voor-dames: lo prijs (verguld zilvoren medaille) met oxrra prys (kunstvoorwerp) vau de 3- en G.-Ver. „O.focing kweekt Kunst": Mej. T. Willemse- Geervliet. 2e prijs (zilveren medaille): Mej. A. van Uik. 3e prils (bronzen medaille;: Mej. N. van Dartelen. 4e prijs (kunatvoorwerpt: Mej. C. van Zoonen. 6e prijs (kunstvoorwerp): M^j A. ter Hall. 6e prijs (kuostvoorweip)M'j. M. Gelauf. Aantal deelneemsters 42 damea. De laatste 3 prijzen beschikbaar gesteld door do Vereen. „O. K. K." Do extra prijs voor den besten all round viel ten deel aan J. Schrama. Na afloop der wedstrijden werden de prijzerl door den burgemerste' san de verschillende winnaars en winna ressen overhandigd. Z.Edol Achtbare verklaarde gaarne aan het verzoek om deze prijzen uit to rcikob, te hebben willen voldoen. Spr. brengt hulde aan bet Comité en aan her, die de leiding hadden bij deze feesten en zich zooveel moeite getroost hebben. Namens de burgerij bracht spr. dezen heeren hartelijk dank. Verder dankte spr. den luit. ter zee Grevo, voor de uitstekende leiding vau deze wedstrijden, en de deelnnmers(aters). Spr. hoopte, dat een volgende maal de burgerij sterker onder de ptijswihGaars vertegen woordigd mochten zijb. Deze wed strijden hebben getoond wat oefeniDg vermag. En nu moge het. waar züd, dat velen iu dieust zijn, iu een ge meente als deze behoorde de deelname der burgerij gróoter te zyn. Verder meende spreker, dat deze feesten badden bewezen, dat do mogelijkheid bestond ieder jaar een dergelijk feoat te organiseeren. Hierna worden de prijzen door Z.EdelAchtbare overhandigd. Na afloop hiervan bracht de heer De Ven huldo aan de medewerking van burgemeester en gemeente bestuur. Eerstgenoemde bracht spr. dank voon de door zijn tegenwoordig heid herhaaldelijk betoonde belang stelliDg. Des avonds te ruim elf uur had de sluiting In „CaBino" plaats. Of schoon niet zoo druk als Andere avonden, waren er toch zeer veel monschen aanwezig, die zich uitste kend amuseerden. Maar het klokje vau gehoorzaamheid sloeg teuslotte en aau alles komt eind. Tegen elf uur Ijsbeerde de politie door Casiuo met de boodschap „sluiteD", en lang zaam liep de zaal leeg. Toch duurde bot nog wel oen half uur eer alle publiek vertrokken was. De dames en heeren verkoopera (sters) en mede werkenden blo ven toen over en schaarden' zich allen rondom het toonoel, waarop inmiddels do com missie der feestelijkheden had plaats genomen. Door deu hoer Do Ven, den Voo zitter van het Plaatselijk SteuucomUé, werden deze dames en hoeren als volgt toegesproken. „Dames en heeren 1 Velen uwer herinneren zich van ongeveer twee jair geleden do faccyfair, voor het zelfde doel als deze kermesse inge richt, on bij welke gelegenheid ik voor de opening een enkel woord kon spreken. Het klinkt eigenaardig, als ik thans zeg, dat het gelukkig bi) deze gelegenheid niet kon ge schieden. Maar bet is volkomen juist, daar door du aanwezigheid van Hare Majesteit de Koek gin de opening op geheel ar:iie.re wijze plaatshad. Wat was de oorzaak wa.rdoor wy bij deze feuateu de opluistering kre geu vau de tegenwoordigheid van Have M.ij6Stnit? EeD 14 dagen te voren had Zijne Excellentie de Vice- Admiraal Naudin ten Cate mij ver teld, dat Hare Majesteit hier zou komen. Daar do Admiraal reeds was u.tgenoodigd het tere-voorzitterschap te aanvaarden, hebben wij natuur lijk aanstonds gezegd, dat het ons zeer aangenaam zou zijn als Hare MsjestRit do feesten van het Steun comité zon willen bezoeken. De Ad miraal beloofde moeite hiervoor te znllea doen en deze moeite is be loond gewonleu. Daarom paat van hier een woord van hooge buide en van warmen daDk aan Hare Majes teit tu Zijno Excellentio den Vice- Admiraal, en noodig ik u uit eon driewerf hoera aan te heffen". Nadat aan dit verzoek voldaan was, ging de heer de Ven voort met woor den vau dank to brengen allereest aan de militaire autoriteitori, die alle medewerking hebben verleend om het feest te doen slagen, bracht hulde en dank aan den Buigemecster, die met enthousiasme aac de feesten heeft deelgenomen, en aan de verschillende andere autoriteiten, dames en heeren. „En nu, dames eu heeren", zoo ging de voorzitter eindelijk geest igvoort „zal u wel eens gedacht hebben nu komen 'ij tocb aan de beurt? Misgeraden! Ik zal bet voorloopig hierbij laten. De Commissie stelt zich voor. na de definitieve regeling van alle flnanti- eele en andere kwesties u allen, dieu *ij den verkoop verdienstelijk hebt gemaakt, binnen eenige dagen uit te ncodigou op eene vergadering, waar dan rekoa:ing on verantwoording zal worden uodaau ou tevona een woord van dank voor uw werk zal worden gebracht." Een spontaan gejuich en oen geroep van „lang zal Se leven 1" was het antwoord op deze mededeeling. D,varna ging de heer De Ven voort zijn dank te betuigen aau do politie, die zoo krachtig bet bestuur heeft gesteund, aan den hee r Terwee, die natuurlijk op de vergaderlog niottauwezig zal zijn en dien spr. dua bij deze gelegenheid bodankt voor zijn groote welwillend heid. Het comüé heeft het zeer op prijs gesteld, dat de firma Terweo hier grati3 thee heeft geschonken. En ook het publkk was zeor ingenomen met het smakelijke kop theo d^t hier geschonken werd. Hartelijk dank voor uwe vrijgevigheid 1" Hiermede was de voorloopige slui ting afgeloopeo. Da heer Biersteker, penningmeester, van het Steuncomité, bracht een woerd van hulde en dank aan den heer De Ven, dio zooveel voor bet welslagen heeft gedaan. We komeu bier nog wel op terug, zei spr. De vyfjaagsche feesten- behooren tot het verleden. Over het floantieele resultaat kunr-en wij uitternard nog niets medodeelen; alle cijfers zijn slechts ramingou, daar men nog niet weet. het totaal der onkosten. Wel meenden wit te moger. constateer en, dat bet resultaat volstrekt niet on gunstig, doch wij dienen definitieve afrekening af t« wachteü. De firma Pathé heeft van het be zoek der Koningin een opname ge maakt voor de bioscoop, welke reeds thans in de „Witte Bioscoop" te zien is. Do dircct:o de Witte Bioscoop heeft voor het. recht van weergave een bedrag gestort in de kas van bet Steuncomité.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1