WOLLEN DEKENS Magazijn „De Ster" RECLAME AANBIEDING „Du Passage ZurMühlen&Co. „NEDERLAND" flOLLANDMHERIKAUJR REKENING-COURANT. DE HELDERSCHE BANK. CHEF KREUGER MIE D. VM DE WEE, BELANGRIJK BERICHT ling. SCHILDERIJEN EN ETSEN. BRIGITTE W. J. LAMMERS Advertentiën. K. ACKEMA, Dr. v. d. BROECKE, F. MULDER, HOOFDGRACHT G3a. Gezelligst Café met Vergunning. 2 nieuwe moderne Biljarts. FRAENKELenKÏMMELJandarts, W. VERHAGEN, Middenstraat 33 PIANO- en THEORIEONDERWIJS, opleiding examens IED.T00NKUHSTENAARSVEIIEENIGI1G (Weezenstraat 6.) H. F. C.-Competitie. M. DE RIDDER-MEIIER, Apoth.-Assistente, ZUIDSTRAAT Tl. Wij ontvingen nog een nazending prijzen varieerend van ff 11.5Q tot 17.00. Dit is nog een P. GROEN ZOON. op accept met SAFE-OEPOSIT in BRAND- en INBRAAKVRIJE KLUIS. A. KLOPPER ZONEN, LOODSGRACHT 69, KUNSTHANDEL. DE DISTRIBUTIE. Het ligt in ons voornemen op deze plaats een wekeiyksch overzicht te geven van alles wat gedistribueerd of gerantsoeneerd wordt, dus het publiek op de hoogte te breDgen en te houden van allellei zaken, do levensmiddelen en de brandstoffen- voorziening betreffende. Ook stellen wy ons voor door middel van een vragenbus gelegenheid te geven om inlichtingen te vragen over dingen, die met de distributie in verband staan. Het spreekt vanzelf, dat wy daarbij rekenen op den steun van de verschillende commiasien, met de distributie belast. Wy meenen dat wy daarmede niet alleen het publiek een dienst kunnen bewyzen, doch daardoor wellicht kunnen mede werken om hen te ontlasten van de tallooze bezoeken en vragen die haar dageiyks worden gedaan. Het ligt voor de band, dat de vraag, door een onzer lezers gedaan, ook een ant woord bevat voor honderd anderen. Ook stellen wy onze ruimte be schikbaar voor de verschillende com- missiön, ten einde mededeelingen te doen, die niet altyd in een advertentie kunnen worden opgenomen, en die soms ter verduidelijking of aanvulling van die ad vertentifln kunnen strekken. We hoorden de laatste dagen weer van verschillende zyden klachten over de distributie in onze gemeente. We zijn er daarom weer eens op uitge gaan en ter bevoegder plaatse werden ons welwllend inlichtingen verstrekt. Wat het vet betreft krygen we ge distribueerd ons gewone rantsoen, 1 ons per persoon in de veertien dagen. Om de verdeeling wat gemakkeiyker te maken wordt thans per week een half ons gegeven. Wat we de vorige week kregen was een half ons extra, dat uit de overgebleven hoeveolheden zoo nog oDgeveer kon verstrekt wor den. Meer kan eenvoudig niet gegeven worden omdat er niet meer is. De distributie kan niet meer verstrek ken, omdat haar niet meer verstrekt wordt - wat wy van 't buitenland krijgen aan grondstoffen voor eetbaar vet de margarine is door Ea- geland streng gerantsoeneerd. Daar is eenvoudig niets tegen te doen. Do regeering beschikt over de nor maal margarine evenwel moet zy op den prijs by ieder pond Idem zoo veel byieggen. Eigenaardig is bet ook dat de z.g. normaal margarine niet dien aftrek vindt, dien de andere margarine g6niet. Deze, uit den vrij handel betrokken, wordt aan oDze ge meente verstrekt in ongeveer gelijke hoeveelheden als voor den oorlog. Maar er schynt, door het gebrek aan reuzel eu spek en door de hoogena- tuurbotorprjjzen, heel wat meer ver bruikt te worden dan vroeger. We hebben dus blijkbaar wat iDgeteerd. En zoo zal het wel komen dat we de laatste dagen der vorige week in de winkels geen margarine en geen boter konden krygen. Enkele win kels hadden ze wel 's morgens en niet 'snamiddags! De aanvoer zal geregeld biyven doorgaan, zoodat we hopen mogen dat we deze week ze woer gewoon zullen kunnen krygen in do wlnkelB. Ter plaatse waar men dit weten kon verzekerde men ons dat het wel regelmatig gaan zou. Hier nog de opmerking dat het ver strekken van margarine bulten ons distributie-bureau omgaat. Dat heeft daarop geen invloed. Uit de groote bladen vernemen we dat de regeeriDg oen paar millioen kilo natuurboter heeft opgelegd in de koelhuizen, opdat we dezen winter althans ook boter zullen hebben. Do regeeriDg gaat, ook by de ver strekking van vet, uit van het stelsel, dat ook in den winter, en dan nog meer, behoefte is aan vetstoffen. Nog meer zuinigheid is ons dus geboden. Of het mogeiyk is? Varkensvleasch waa er de afgeloopen week niet. In den loop der week komen er echter weer varkens. Het slachtgewicht is nu al verlaagd tot 60 kilo. Veel spek zal er dus niet aanzitten. Maar toch altyd wel wat vet, wat ons by de bereiding van spijzen wel zal te pas komen. Gelukkig zijn de vlesschprljzan ge daald in de laatste weken. En nu moge m»n schermen met woorden on zeggon dat dit geen eerste kwaliteit is zoo erg is dat niet. 't Valt in 't gebruik mee - en we eten wel meer dingen, die nu niet precies eerste kwaliteit zyn. Heusch, laat men niet afgeven op die „mindere" kwaliteit. Ze is ons best bevallen en 't scheelt toch heel wat in den prys. De paar slagers, die hot in het eerst verkochten, hadden het ook maar wat druk. Geen handen genoeg om te heipen. Eoflo, je kunt het au by de meeste slagers krygen. Petroleum is er uog niet. Wat bier in de stelling aanwezig is, is Rijks eigendom. Daar biyven we af. Er wordt echter een voorraad verwacht. Die zal dan vooraf verstrekt worden aan de menscben uit Koegras en aan ben die geen gasverlichting hebben. Waarschyniyk wel uitsluitend aan dezen. Koffie en thee mocht alleen ver strekt worden tegen afgifte van de lichamen der broodkaarten. Hieromtrent deelt het bureau voor mededeelingen inzake voedselvoor ziening het volgende mede: Op 80 September houdt de voor- loopige koffie en theeregeling op te werken. Tot dien datum is alleen het lichaam der 26ste broodkaart geldig. De bedoeling was op dat tydstip de definitieve regeling in werking te doen treden. Intusscben is dit niet mogeiyk gebleken met bet oog op de administratieve voorbereiding dier regeling, met name de uitreiking der koffie- en theekaarten. Daarom zal nog éénmaal het lichaam der brood kaart en wel die voor de 28ste week dienst moeten doen voor het ver- krygen van thee en koffie. Deze broodkaart is echter tot 1 October noodig voor het verkrygen van brood, zoodat eerst op 5 October daarvan gebruik kan worden gemaakt voor de koffie en theedistributie. In verband met een en ander is daarom bepaald, dat van 80 September tot en met 4 October geen thee of koffie mag gekocht of verkocht wor den. Van 5 tot en met 18 October kan dan tegen Inlevering van het lichaam eener broodkaart voor do 28ste week een half ons koffie of een half ons thee worden gekocht. Inmiddels hoopt men gereed te zyn met de invoering der definitieve regeling. Op het lichaam der 27ate brood kaart mag nbch koffie, tbch thee worden verkocht. Men beware dus goed de lichamen der broodkaarten van de 28sta week. Door de militairen (met verlof) is bet bezwaar gemaakt, dat zy geen koffie krygen. Dat kkn niet, omdat zy geen „lichamen van broodkaarten" hebben, die zyn voorgeschreven. Zy ontvangen immers slechts broodbons. Wat andere levensmiddelen betreft voor militairen (met verlof) verkeeren we, door tusschenkomst van de distributiecommissie, hier in gunstige omstandigheid. Na overleg met de Ministeis van Marine en Landbouw wordt hun zoo noodig levensmiddelen verstrekt, net als nu de zeep. Met het brood zal het, zoolang we elf dagen moeten toekomen met onze broodkaart, zuinig biyven. Maar 't is ais met al het andere: zuinig overleg met een beetje is altyd nog beter dan straks heeiemaal niets, 't Is nu eenmaal niet anders. Afgaande op het offlcieele oogst bericht en de landbouw berichten daaromtrent, kunnen we over den aardappeloogst tevreden zyn en zal er van dat menschenvoedsel, by ver standig gebruik althans, voldoende zyn. Wo vernemen nog, dat de regeeriDg maatregelen voorbereidt om wat meer vet te kunnen verstrekken. Ia een onderhoud met den Minister heeft deze toegezegd, dat weldra nog meerdere maatregelen in verband met de voedselvoorziening verwacht mogen worden. WAt kon by nog niet precies meedeelen. Maar Z.Exc. loofde dat zoo spoedig mogeiyk te zullen doen. Melk. Ten behoeve van zieken, zwakken eu kinderen beneden de zes jaren in deze gemeente, welke in hoofdzaak op melkvoedlng zijn aangewezeu wordt op medisch advies melk be schikbaar gesteld tegen den prys van 11 cent per Liter. Formulieren ter verkryglDg van deze goedkoope melk zyn te bekomen vanaf heden aan het Levensmiddelen- bureau, Kerkgracht, onder overlegging van het ingevulde gezinBbonboekje. Da bonnen. Van 25 tot en met 29 September ia verkrygbaar per persoon Bon SI. 2 ons regeeringsryst of 2 ons Javaryst. Bon 32. 1 ons gort. SS. 2'/» ons zachte zeep. 84. V, ons bak- on braadvet. Qas. Voor alle zekerheid vestigen wy er de aandacht op, dat de in de vorige maanden verleende toeslag voor de maand September niet wordt ver leend. Indianlng brandstof-aanvragen voor klaln-lnduatrla. De aanvragen van brandstoffen voor klein-induatrie moeten iedere maand voor den 20sten der vooraf gaande maand ingediend worden by de brandstoffencommissie, bureau Qem. .Gasfabriek. De daarvoor bestemde formulieren zyn op het bureau verkrygbaar. Aan san vragen die na don 20iten van elke maand ingediend worden, zal voortaan geen aandacht kunnen geschonken worden. Do Noolklst. Nu de tydsomstandigheden ons noodzaken zuinig te zyn op elk ge bied, nu 4n door beperkten aanvoer 4a door geringere voortbrenging de voorraden levensmiddelen en brand stoffen kleiner zyn dan in gewone tyden, en de bittere noodzakeiykheid ons ertoe brengt naar middelen om te zien, die zoo goed mogelijk het tekort op elk gebied kunnen aan vullen, nu bemerkt meu eerst hoe ontzaggsiyk veel in gewone tyden wordt verspild. Een der meest alarmeerende be richten was wel dat, waarin werd medegedeeld, welke beperkte rant soenen brandstoffen beschikbaar zou den worden gesteld. Niet alleen met, het oog op verwarming, maar vooral ook met het oog op de bereiding der maaltyden. Daarom willen wy onze huisvrouwen nog eens met kracht wyzen op bet voordeel van de hooikist. Wy zyn er zeker van dat het ge bruik van de booikist nog lang niet algemeen genoeg is, en dat terwyi zy in dozen tyd eigenlyk In geen gezin mag ontbreken, daar zij een belangrijke besparing aan brandstof fen of gas geeft. Laat de kosten van aanschaffing toch niet afschrikken, De hooikist kost slechts een luttel bedrag. Wy bedoelen hier niet de hooikist die men kant en klaar koopt en waarin slechts de daarby behoo- rende pannen passen, doch de eigen gemaakte. Dat is ook de booikist die iedere huisvrouw, die haar veel ge bruikt, de voorkeur geeft. Hierin toch passen alle pannen, groote zoowel als kleine. Men heeft slechts de holte in het hooi te verruimen of kleiner te maken. Het i3 zeker-dat, als men een week dageiyks de hooikist go- bruikt, men zich riet kan voorstellen niet eerder tot het gebruik daarvan te zyn overgegaan. Op een groot ding moeten wy echter nog wyzen. Zorg by het over brengen der pannen van het gas naar de booikist, dat dit zoo vlug mogeiyk gebeurt. De kist moet ge heel klaar staan. Wanneer men daar voor zorgt is men gevrywaard voor de teleurstelling dat het eten niet gaar zou zyn na de opgegeven tyd in de hooikist te hebben gestaan. Om de eigengemaakte, en tevens goedkoopste hooikist frisch en zindc- iyk te houden, haalt men het hooi een- of tweemaal per maand uit, eu laat het dau goed iu de zon drogen. Gewenscht is het ook, na het gebruik de hooikist buiten, in de zon te laten luchteD. In een volgend nummer zullen wy een ïyat opnemen, waarin voor ver schillende spyzen de tijd van koken op het gas en de tijd voor de hooi kiBt is aangegeven. SPORT. Voetbal. H.F.C.-Wsst-Frlsis 2-1 (rust 0-1). H.F.G. komt uit met het Zaterdag gepubliceerde elftalWest-Frisla ver- scbynt, naar men ons meedeelt, met 8 invallers, o.w. den doelman. We voegen hier direct aan toe, dat als de le elftalspelers, die nu by W.-Frisia ontbraken, dezelfde capaciteiten be zitten ais hun plaatsvervangers, W. Frisia niet bang behoeft te zyn, weer een van de onderste plaatsen op de rangiyat in te nemen. W.-Frisia trapt af met don harden wind in den rug en reeds dadeiyk moet Balk handelend optreden. De partijen zyn aan elkaar gewaagd, eenigen tyd weten de gasten zelfs klein overwicht te verkrygen en de verdediging moet alle zeilen byzetten, om onheil te voorkomeD. De H.F.C. voorhoede is niet opgewassen tegen de verdediging der tegenpartij, die een fanatiek partytjè ten beste gaven geen oogenblik werd hen vry spel gelaten, geen moment kreeg de Hel dersche voorhoede opluchtingvoorel Claudius werd stevig bewaakt, zoodal. deze niet veel uitrichten bon. De rechts-back van West-Frisia is hier voornamelijk het struikelblok, deze redt menigmaal verdienstelijk en onderschept zooWat elke aAnval. Wanneer eenmaal de verdediging van H.FC. te ver opgedrongen is en de linkervleugel van West-Frisia den bal toegespeeld krygt, gaat dez« ongehinderd van door en doelpunt door den linksbinnen. Wel waa van Arnhem haastig teruggetrokken, maar dezo kon het alleen niet op knappen. Alles wordt or door H.F.C. opgezet om geiyk te) maken, byna lukte het, doch Kwinkelenberg schiet hoog over. Rust alzoo met 0—1. De tweede helft van drn wedstryd a geheel voor H.F.C. geweest. Het was een voortdurende strijd van den rood witten aanval tegen de- W. Frisia- verdediging, maar laatstgenoemde wist van wanten. Hartstochteiyker hebben we hier zelden zien spelen, elke seconde treuzelen van de voor hoede werd door hen benut. Geen duimbreed gronds werd cadeau ge geven. Ten laatste moet men toch voor de overmacht bezwyken. Als Klein een bal goed inzet en deEnk- hulzer doelman niot voldoende weg werkt, is Nyman er als de kippen bymet een goed geplaatst schot zorgt deze voor den geiykmaker. Geruimen tyd duurt het daarna nog voor het wionende punt komt. Ver melding verdient een schot van Klein, dat rakelings de lat scheert, dezelfde speler schiet daarna te zacht in. Groote waagt vanaf de iyn ook een kansje, de bal belandt echter in het zynet. Claudius kan een paar maal de richting niet vinden. Steeds zorgt een W. Frisia been voor redding. De uitvallen van de W. Frisia-voorhoede zyn te telleD, meestal speelt men op links, zoodat deze wing goed bewaakt wordt, boe- wel v. d. Poll lang niet op dreef was. Vooral zyn plaatsen liet te wenschen over. Dan komt het lang verwachte ala Groote goed opbrengt en aan Claudius geefc, lost deze van verre •en schot, wat over de banden van FEUILLETON. DOOB MARIE HOEFFELMAN. 81). Zooals Brigitte had verondersteld, was ze spoedig op haar gemak ge komen by den Baron, die, beleefd en vol attenties, haar aangenaam bezig hield en oplettend luisterde, als ze hem vertelde uit Brigitte's jeugd. De oude heer was er bizouder op gesteld het karakter van zyn pleegkind vol komen en nauwkeurig te leeren kennen. Hy begreep, dat ze vroeger niet zoo droef was geweest, dat hadden hem haar heldere mooie oogen op den avond van bet bal reeds gezegd en, als Brigitte's tante van baar lieveling te vertellen begon, was hy een en al belangstelling en kon hy uren naar haar luisteren. Zoo had hy zich, ook den vorigen avond en dezen dag, meer bezig ge houden met Madame Coupeur dan met Gondard, dien hy had overge laten aan de speciale zorgen van zyn pleegkind. Brigitte liep naar het venster, keek naar de lucht: 0 hemel, er komen donkere wolken opzetten, zouden we nog meer sneeuw krygen En de zon kruipt ook al weg. Misschien gaat 't straks regenen, dat zou jammer zyn," riep ze uit. „Dat hindert niet erg, kind, je zit toch in een dichte auto," merkte de Baron aan. .Maar het ritje zal toch voor tante aardiger zyn als de zon schijat. Bordeaux kan er zoo somber uit zien, zonder zon." „Maak u niet ongerust, Mademoi- selle," zei Gondard, die was opgestaan, nu ook by het venster stond, „het zyn voorbytrekkinde wolken, zie, de zon komt er al weer doorheen." „Maar er komen er meer," hield Brigitte vol. „Ja; maar vandaag zullen zy het ons niet lastig maken, misschien morgen." „Dat zou my bijna evenzeer spyten. Netty en ik wilden juist morgen ochtend een mooi wandelritjo maken over de witte wegen als u ons namelyk zoudt willen vergezellen ons plannetje gaat wat ver, dezen keer." „O, maar, daar komt niets van in, Brigitte," zei Baron de Lédoc, terwyi by zich haastig naar haar omwendde. Het joDge meisje, verwonderd, keek haar pleegvader aan. ,Je moogt niet gaan paar dry den op dezen dikken, gladden sneeuw- bodem," ging by voort. „Niet op Black, vader?" .Neon, zeker niet op Black. H|j is veel te jong en te dartel, het zou gevaarlijk kunnen zyn". .'k Geloof ook, dat 't beter is van uw tocht af te zien, Mademoiselle," merkte Gondard aan. „U ook al? - 'k Dacht, dat vader alleen maar bezorgd voor my was," den keeper in het net belandt. Groote vreugde alzoo in het H.F.C-kamp. Flink wordt er daarna nog aan ge pakt om de score te verhoogen, doch de zwarte verdediging werkt zóó fanatiek, houdt de spelers zóó vast, dat dezen geen gelegenheid krijgen tot behoorlijk richten, schier elke kans wordt door hen ontnomen. Met verre schoten heeft men evenmin succes. Einde kwam alzoo mot 2—1 in het voordeel van H.F.C. Een resul taat, na lang zwoegen verkregen. Een woord van hulde aan West- Frisia voor haar taai standhouden. Vooral rechtsachter en spil dienen genoemd te wordende linksachter trapte nogal eens onnoodig uit, ove rigens was zyn spel verdienstelijk. Da voorhoede kon na rust tegen de H.F.C.-verdediging niet veel uitrich ten, de linkerwing brak nogal cons door, maar bracht het al niet veel verder dan de backs. Over H.F.C. z|m we minder tevre den, veel domme dingen zijn begaan. De voorhoede is nog niet een geheel, de spelers op den rechtervleugel ver stonden elkander niet. Kleiu heeft veol te veel tyd noodig om een bal vr|j te maken, terwyi Kwinkelenberg zyn buurman nogal eens in deu weg liep. Claudius kon niet zoo doen, zooals hij wel graag wou. In de ver dediging waren Bak en Kikkert weor flink op dreef, dezen hebben kranig stand gehoudeD. „Harry" en v. d. Poll niet zoo ala anders. Van Arn hem voor de rust beter dan daarna, toen hy weer een paar geweldige bokken schoot. De heer Do Waard volgde het spel goed, hoewel enkele overtredingen hem ontgingen, o.a. een handsgeval en eenmaal toen Klein onreglementair ia het strafschopgebied gesmeten werd (voor rust). De belangstelling was niet byater groot. Een Heldarsche Competitie. De reserve-elftallen van H.F.C. en H.B.S. zullen van dit seizoen niet deelnemen aan de wedstrijden \an den Noord-Hollandschen Voetbalbond, met het oog op de hooge reiskcstoD. Het H.F.C. bestuur is nu op de ge dachte gekomen om een Heldersche Competitie in te stellen, alleen gelden de voor dit seizoen. Behalve de elf tallen van H.F.C. en H.B S. zal men hiertoe ook uitnodigen Zeemacht- en Landmachtelf tallen. Voor verdere bijzonderheden. zi6 men de advertentie, voorkomende in dit nummer. Gediplomeerd Heeren- en Dames-kapper Tel. 206. KANAALWEG 169. DAMES Haarwerk Is aan zaak van var trouwen. Wendt U dan tot bovon- staandadres, waar alle soorten HAARWERKEN door mijzelf op eigen atelier worden vervaardigd. Ook van uitgevallen haar worden allo soorten haarwerkon gemaakt Tand-Techniker, Specialiteit voor mond- en landziekte. Houden voortaan SPREEKUUR 's WOENSDAGS, van 11-4 uur voor operatieve behandeling, van 9-4 uur voor Kunsttanden. AdresMej. Wed. BEUKES STATIONSTRAAT 11 - HELDER, gun SPOORSTRAAT of STATI0NSWE8. der Stoomvaart-Maatschappij en der VERTEGENWOORDIGER CorreipondentiBn over passage- aangelegonheden worden door boven staande Maatschappijen alleen ge voerd met de Passage-Agenten. Andare Agenten voor bovengenoemds Maatschappijen zijn er niet te Helder. Wij openen rekening-courant en ohequerekening met koop lieden, winkeliers, landbou wers en partioulieren. -: Pf Belangrijk bericht. uit AMSTERDAM, houden iederen Woensdag van 11-4 uur, Spreekuur in DEN HELDER. Keizerstraat 28, tegen onderstaand tarief: Pijnloos trekken van tand of kies 11.-, Kunstgebitten vanai i 25.-perheelgebit, Vullingen etcvanal i I.-. Militairen vsrmlndsrd tarief- Alle tandheelkundige) opsrstiën geheel pijnloos door bekwaam tandarts. Voor Kunsttanden dagelijks van 9 tot 4 uur. aanspreker, beveelt zich beleefd aan. P.S. Os bediening heeft plaats In Unlform-Costuum. Fotograaf, 88 Koningstraat 88. Grootste en meest modern ATELIER, met speciaal Ontvang- on Toiletkamer. Geopend, ook Zondags, van 9 tot 4 uur. (Oud-leeraar Conservatorium te Konings bergen I. P., en Muziekscholen to Arn hem, Nijmegen en Wagenlngen.) voor H.H. VOETBALLERS. Het Bestuur van de H. F. C. maakt bekend, gezien da tijdsomstandigheden, dat het wenscht te vormen een z.g. Daaraan kunnen deelnemen heeren MILITAIREN en BURGERS van den Helder en bestaande plaatse- lijke vereenlgingen. Voor de kampioenen dezer competitie worden 11 zilveren medailles be schikbaar gesteld. Opgaven van deelname worden ingewacht uiterlijk tot 1 October by ondergeteekenden F. LETSCHERT, Parallelweg 35, P. COSTER, a/b. Hr. Ms. „Neptunus" (Marinewerf), waar ook alle verdere inlichtingen te bskomen zyn. •sm petitleieidar wordt de Heer P. Coster LANDBOUW- BOEK HOU DING. B(j O. DE BOER Jh., to Helder, is verschenen: LANDBOU W-BOEKHOUDING DOOR J. DE VRIES Az., Hoofd School 1 en LaDdbouwondenvüzer te Juli&okdorp (gem. Helder), bestaande uit.: Dagbook, Kasboeken voor ontvangsten en uitgaven, Inventarisboekje sn Balansboekje, benevens een op de praktyk ge- groDd Voorbeeld teroefening op Cursussen Prya gezameniyk f 9.00. Het voorbeeld ia ook afzonderlijk verkrijgbaar tegen den prya van f 0.50. vervolgde Brigitte spytig, terwyl ze keek naar de zon, die telkena stra lend weer door de wolken brak. „Wy allen zyn bezorgd voor je, Brigitte," zei de oude heer. „'k Zal 't natuurlyk niet doen nu; maar Black ia andera erg gehoor zaam, ik heb hem goed In myn macht, by luistert naar den minsten druk van myn hand". Ze keek, onder het spreken, Gondard aan, ala om zich te overtuigen of by misschien twijfelde aan haar rykunat. .Dat geloof 'k graag, Mademoiselle.; maar zyn gehoorzaamheid aan u kan hem niet beletten te vallen." „Weea maar gerust, vader," zei Brigitte zacht, op don ouden heer toeloopendon terwyi ze haar hand op zyn schouder legde, boog ze zich naar hem heen. „Ik zal niet gaan hoor, niet zonder uw toestemming. Ik zou u niet in anget willen laten." „En niet zonder toestemming van Monsieur Gondard, niet waar?" zei de Baron, liefdevol tot haar opziend. Brigitte keek den kant uit, waar Gondard stond: „Kost 't u veel, Mademoiselle Bri gitte, van uw plan te moeten af zien?" vroeg by, glimlachend. „O, neen, Monaieur Gondard, ala 'k er vader genoegen mee kan doen." „En zoudt u 't voor my ook willen opgeven? Ik meen toch ook eenig recht te hebben, om te waken over uw welzyn?" Brigitte aarzelde even toen atak ze hem haar hand toe, die hy snel „Ja, ook voor u wil ik 't." Hy boog zich voorover, drukte er even zyn lippen op, waarna hy zich haastig van haar afwendde. En toen zy, een half uur later, tegenover hem in de auto zat, be greep zy niet, waarom hij voortdurend haar blik zocht te ontwyken. De dagen verliepen in gezellige huiselijkheid, vol van heilzame af leiding voor Brigitte, wier wangen weer begonnen te blozen als vroeger. Gondard had haar veel verteld van Lucie, over wie by zyn vorig bezoek, gedurende de treurige dagen, niet was gerept. Hij had haar, op Brigitte's verzoek, het smarteiyk verlies van deze meegedeeld, waarop, aan Brigitte zelve, van haar een brief was gevolgd, overvloeiend van harteiykheid en deelneming. Sedert was door de beide vriendinnen een matige, doch voor Brigitte, troostvolle briefwisseling onderhouden. Gondard toonde zich zeer ingenomen met zyn zwager, verheugde zich over Lucie's geluk; maar hy miste haar zeer, had hy gezegd, en hy voelde, in het over drukke Parijs, zich dikwyis erg Zoo brak de laatste dag aan. De logeergasten vertrokken, Madame Coupeur met toezegging van Brigitte's spoedig bezoek, Gondard met de be lofte het zijne te herhalen, welke belofte hij graag had gegeven. En nu volgden weer de stille dagen voor den ouden heer en zyn pleeg kind, alleen afgewisseld door de DROGERIJEN, SPECERIJEN, CHEMICALIËN, VERBANDSTOFFEN, SPÉCIALITÉ's. ver beneden 'de tegenwoordige markt. Admlnlstraeren Vermogens. GROOTE SORTEERING. menigvuldige bezoeken van Netty. Maar beide waren tevreden, Brigitte met het volgen weer van haar dage- lyksche bezigheden, baar wandelritten en rytoertjes met Netty, de oude heer, door de ondervinding, dat zyn lieveling er by den dag blozender en levenslustiger ging uitzien. Maar hy liet haar niets hiervan merken; de minste toespeling op vroolykheid en levenslust bracht by Brigitte weer dubbelen weemoed. Ban verweet zij zich, dat ze hem, dien ze verloren had, in liefde te kort deed en met te meer yver legde zy zich toe op de verzorging der bloemen op zyn graf. Toen de zomer kwam vatte zy het plan op,een lang bezoek te gaan brengen aan haar tante, die zy vond niet altyd alleen te mogen laten, iets, wat Baron de Lédoc baar wel moest toegeven. Met leede oogen zag hy haar gaan, alleen de belofte van haar terugkomst hield hem staande. En toen, na drie maanden, zy weer terug was, voelde hy dubbel, hoe hy, dien langen tyd, haar bad gemist en met nog meer liefde en teerheid omringde hy haar. Ook Netty ver heugde zich over Brigitte's terug komst. zy waa zoo gewend aan den dagelykschen omgang met haar, dat zy daar moeleiyk meer buiten kon. En weer streek de winter neer over de eeDzame, wyde vlakten van la Grange, ditmaal met zware sneeuw stormen, zoodat Brigitte veel was by haar pleegvader, die dl meer van haar ging houden. En zyn liefdé voor haar was zóó oprecht en innig, zoo teer en opofferend, dat ook zy zich voelde als zyn dochter. De oude levenslust, met een tintje ernst er over, zooal8 het in Brigitte's natuur lag, waa byna geheel weer terugge komen. Slechts nu en dan kon ze de somber-droeve oogenblikken, die telkens toch wel kwamen nog, niet bedwingen, dan verwyderde zy zich van den ouden man, ging ze naar haar eigen kamer, waar by niet baar tranen zou zien. Maar meestal drong ze haar smart terug tot iu haar diepste binnenste, omringde ze met vroolykheid en kinderlyke liefde haar ouden pleeg vader, die dubbel daarvan genoot, omdat niet alleen hy gelukkig was door haarmaar omdat hy wist, dat ook zij het eens weer zyn zou. Zoo naderden, onder sneeuwjacht en hagelbuien, de kerstdagen. Madame Coupeur had dezen keer deuitnoodi- ging, om die weer op Lédoc te komen doorbrengen, niet kunnen aannemen. Zy was pas hersteld van een lichte influenza, durfde in dit barre jaar- getyde niet op reis gaan. Ze hoopte echter, dat de genoegelyke dagen, die rij het vorig jaar er had doorgebracht, niet de laatste zouden zyn. Gondard evehwel werd twee dagen vóór kerstmis verwacht. En toen het uur van zyn komst daar was, toonds zich de oude heer zoo verheugd, dat Brigitte zich er over verwonderde. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 4