HËLDERSCHECOURANT No. 4834 DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1917 46a JAARGANG Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldersche Cou rant, Zondagsblad en Modeblad 3<ie kwartaal 1917 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 2 October a.s., zullende ar.ders daarover per postkwitantie worden beschikt met verhooging van dispositiekosteD. Aangezien, door de verhoogde in casso tarieven van de poet, thans met 10 cents verhooging inplaats van 6 moet worden beschikt, raden w(j onzen aboDté's, in hun eigon belang aaD, ons hot bedrag zoo spoedig mogelijk toetezenden. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2Va cent te worden beplakt. De abonnementsprijzen van ons blad en zijne premie uitgaven, zijn: Heldarschs Courant: fnnco per post f 1.—Buitenland f 2.- Zondagsblad: franco per poet f 0.52 Va» Buitenland f 0.85 Modeblad: franco per post f 0.95, Buitenland f 1.20 Zij die zich met ingang van 1 Oot. op ons blad of op het Zon dagsblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Op pagina 4 van dit blad is opgenomen: 1. DE DISTRIBUTIE TE HELDER. 2. Uit den omtrek. 3. Feuilleton, onz. DE WEEK. 25 September. Er waren, zeer zeker, in den lande wel menschen, die den toon van de OpeniDgsredo - waarmee op Dinsdag 18 September j.1. de gewone zitting der Staten Generaal namens de Ko ningin werd geopend al te triestig, al te somber, al te „macabre" achtten. Maar ik durf betwijfelen, of er thans na enkele dagen, terwijl men ge legenheid heeft gevonden den toestand van het oogenblik nog wat meer „op den keper" te beschouwen nog velen zullen zijn, die het „offlcieele pessimisme" te grauw zullen achten I Aan den vooravond van dan vierden oorlogswinter. Op Zondag 23 Septem ber werden in de hoofdstad, te Rotter dam, in Den Haag en ook elders demonstraties gehouden weet men voor de groote kwestie der levens middelen voorziening. Waarbij de eisch van Dieuwe prljsregeliug en gelijke verdeeliDg der beschikbare voorraden over alle Nederlanders op den voor grond werd gesteld. Over die „desiderata" zal ik 't thanB niet hebbon. Maar wij gevoelen allen, dat het geen de Amsterdamvche Wethouder Vliegen op de Haagsche demonstratie in den aanvang van zijn daar ge houden rede zei, dat wQ er namelijk wel zeker van kunnen zijn, dat ook de winter 1917—'18 in het teeken der generale menschenslachting zal worden doorgebracht. Zooals president Fock by de weder- aanvaarding van het presidium der Tweede Kamer zei van het door ons allen moeten dragen van ontberingen, het moeten brengen van grootere of kleinere offers: geen maatregel ter wereld, geen „vredesactie", hoe goed bedoeld ook, kan daar verandering in brengen! Wij hebben te aanvaarden de zware consequentie van het leven indezen tfjd van wereldramp. Ea ieder naar de mate zijner krachten pogen te beantwoorden aan het vertrouwen, door praeses Pock uitgesproken, dat ons volk „met energie en met kracht" zich door deze beproevingen zal trachten heen te slaan. Intusschen, gemakkelijk ia 't zeer stellig niet. En wel zeer zware offers zullen van de gemeenschap worden gevor derd in de maanden, die nu komen I Het nieuwe Staatsbudget sluit met een tekort van 873 millioen en nog circa negen ton. Wanneer wij over wegen, dat het accrès der middelen aanhoudt (over Augustus 1917 nog bijna acht ten beliep, by 1916 verge leken), dan is dat cijfer nu niet zoo heel verontrustend, maar w|j weten reeds, dat het bedrag, voor de levens mlddelonvoorziening uit 's Rijks kas bij te dragen, de tweehonderd millioen gulden allicht overschrijden zalzeker er niet beneden zal blijven. En dat kan niet anders. Beweerd wordt, dat de voorraad graan althans tot de lente van 1918 voldoende zou zijn, zelfs al komt er uit Amerika geen vertroostend bericht. Officieel is die tijding reeds tegengesproken. En reeds nu gaat de nood nijpen. Be verlenging van den termijn van geldigheid der broodkaarten heeft in de hoofd- en in de hofstad in de jongste dagen tot relletjes geleid, begin van plunderingtooneelen, waar van men den ernst niet moet over-, maar ook niet onderschatten. Distributie van alles en nog wat staat voor de deur. Van vet, van rundvleesch, van melk, zolfs allicht van aardappelen ook (volgens „Het Volk", te beginnen met 9 October a.s., en waarbij dan ieder recht zou hebben op 4 kilo por week). De Regeering wil den duurte-byslag voor het Rijks personeel uitstrekken tot inkomens van f4000 toe. En het voorstel Patijn (dat in behandeling zou komen in de periode vóór het afdeellnga-ODdorzoek der staatsbe- grooting, waarvan (te beginnen met 25 September, in de Tweede Kamer de 2e lezing der Revisie ontwerpen zou worden afgedaan) om namelijk de weduwen- en weezen-pensioenen van Rijkspersoneel te verhoogen met ingang van 1 Januari 1916 af, 't is zeker in deze tijden een zegen voor de belanghebbenden. Intusschenwaar moet Alvader Staat de schatten vinden voor dit en nog veel meer? Da verhooging dezer pensioenen bedoel ik natuurlijk niethet geld dtórvoor lipt er. Maar voor al het verdere, plus hetgeen de stijgende, toenemende nood der tijden eraan zal toevoegen, zoodat vóór wij 't recht bestffen, de crisis-uitgaven )t milliard zullen hebben bereikt 1 Terwijl onder de gewone uitgaven der nieuwe Staatabegrooting toch nog kleinigheden „paraisaeeren" als voor onderzaeörs en mljnenleggers in Patria en in de Oost 18 19 mil lioen voor luchtmateriaal, enz. Ik weet weldit z(jn armzalige vliegjes, nu, in den grooten brouw ketel. Ik stip ze dan ook slechts heel in 't voorbijgaan eyen aan. Voor de rust in den landebet Ifehoud van het evenwicht in de gemoedsstemming des volks is 't keer noodig, dat de Regeering, - nu de Volksvertegenwoordiging bijeen is, gaat dit veel gemakkelijker dan per „schriftelijk vragen", die men zoo gauw voorbij ziet klaren wjjn scheukt. De situatie met scherpe lijnen teekent. Daarom was 't een goede gedachte van het Kamerlid Rutgers om verlof te vragen, eene interpellatie te richten tot den premier over de kolenvoor- ziening: het goote, netelige vraagstuk... Dagen lang is ons volk tusschen hoop en vrees geslingerd, wat deze levenskwestie voor de industrie, voor gansch onze maatschappelijke bewe ging betreft. Hot treinen verkeer is sinds den 18an j.1. besnoeid. Wij dragen al de misère, het lief en het leed van de gasrantsoeneering. Men had beweerd, dat de Limburg sche kolen ons uit den nood zouden redden. iVervolgens kwamen allerlei geruchten omtrent de voorwaarden, die Duitachland aan de kolen-levering zou stellen. Terwijl Engeland dan tot 200.000 ton kolen per maand tegen aanmerkelijke conditiën en billijken prijs zou produceoren. Ten slotte kwam de blijde tijding, dat de onderhandelingen met Enge land vrijwel tot een goed eind waren gebracht en van Dultache zijde een vrije vaargeul zou worden gewaar borgd. Inderdaad: terwijl reeds officieel vast bleek te staan, dat de Woensdag voor het goederenvervoer op de spoorwegen zou worden uitgeschakeld en men zich had voor te bereiden op nog verdere inkrimping van het personenvervoer (met enkel locaal- :relnen, ter besparicg dit ailes van het kostelijke „zwartegoud"), - gaven die tijdingen zekere herademing. Maar 't wachten bleef op de be vestiging van Regeeringswege. Hel departement van Landbouw, dat nu een dagelijks zwaarder wor denden last heeft te torsen, geeft zeer zeker blijk van goeden, zelfs krach- tigen wil tot tegemoetkoming. De boeren in Nederland zullen dat thans, - een groep van onverzoen lijke, malcontente, nooit te bevredigen personen daargelaten willen toe geven. Maar wie door den nood lijden, denken allereerst aan eigen leed en kommer. Dat moge niet altruïstisch zijn, psychologlsch-verklaarbaar is 't zee»* zeker Het herstel van den wereldvrede schijnt ondanks allerlei „hoop gevende teekenen", - in ver verschiet te liggen. In antwoord aan het Kamer lid Dresselhuys heeft minister Loudon verklaard, het „niet dienstig voor het beoogde doel" te achten, indien Nederland zich aaDgordde om te steunen het streven van paua Bene- dictus om oen eind aan het generale bloedbad te maken. t Is zeer zeker uiterst om zichtig uitgedrukt door Z. Exc. van Buitenlandsche Zaktn. Maar de arme, behoedzaam bewaakte Nederlandsche onzijdigheid is nu eenmaal broos en teer als kraakporselein, weten wfj. Hier kan het „licht der publiciteit" soms groote scbaé berokkenen. En zelfs elk bericht is in staat om sensatie te wekken. Men denke slechts aan dat betreffende het langdurig onderhoud, dat minister Cort v. d. Linden een dezer dagen had met onzen (sinds weer naar zfjn post terugkeerenden) gezant te Berlijn. In eene periode, welke dagelijks „verrassingen" van allerlei aard op levert, moet het wantrouwen vanzelf eene geduchte kracht aannemen. Het sterkste wapen daartegen is i blijft: publiciteit, opening van zaken, - tot de uiterste grens. En van de andere zijde: verlevendiging van het besef, dat nu eenmaal niet alles aan het heldere licht der open baarheid kan worden blootgesteld. Overigens rest ons slechts de kalmte, de nuchterheid van geest, waarvan nestor Lohman sprak In den aanvang der laatste Lagerhuis-zitting onder het oude art. 192, - de zin tot loyale samenwerking, het aan- kweeken van altruïstischen zin. Slechts met deze wapenen zullen wij het monster kunnen bevechten, dat nu de z.g. beschaafde wereld met dood en ondergang bedreigt Mb. Antonio. ten werden zij ook hier teruggewor pen. Later ondernamen de Buitschers weder twee aanvallen, doch ook deze hadden geen resultaat. Bovendien werden vijandelijka aanvallen tenN. O. van Bezon vaux en ten Z.O. van Beaumont afgeslagen. De Franschen namen 50 man gevangen. In Vlaanderen is actie der infan terie uitgebleven. De strijd bepaalde zich in hoofdzaak tot artilleriegevech ten. In de streek van Monchy le Preux en ton Z. van den spoorweg At recht—Doornik werden volgens de Engelsche mededeeling van Maan dag - aanvallen der Duitschers afgeslagen. Naar d.d. 25 Sapt. van Duitsche zijde wordt gemeld, hadden plaatse lijke infanterie gevechten aan den weg Yperen-Meenen, een gunstig verloop. Op den Oostelijken Maasoever ver meesterden de Duitschers na krach tige vuur voorbereiding 400 M. der Fransche loopgraven bezuiden Beau mont. Verscheidene tegenaanvallen der Franschen werden afgeslagen. In het Chaume-bosch werden verbit terde gevechten van man tegen man geleverd. Bij Bezonvaux had een aanval op de Fransche linies succes in het geheel werden den Franschen 350 gevangenen ontnomen. Van de overige fronten geen be richten van belang. Luchtaanvallen op Engeland. Naar van Engelsche zijde wordt gemeld, ondernamen de Duitsche vliegtuigen Maandagavond een aanval op de Zuidoostkust van Engeland. Be aanvallers kwamen op verschillende plaatsen in Kent en Essex het land binnen, enkelen volgden de Theems en vielen Londen aan. Te 8 uur in den avond werd Londen opgeschrikt door het gebulder van bet afweergeschut en het vallen van bommen, waaruit bleek dat er een aanval uit de lucht op een uitgebreid gebied werd gedaan. Be menschen werden onmiddellijk gewaarschuwd en zochten dekking in de stations van den ondergrondschen spoorweg. Deze stations liepen propvol. Het kanonvuur hield bij tusschenpoozen anderhalf uur aan, en de zoeklichten waren druk in de weer. De aanvallers kwamen uit het Zuiden en stevenden in Noordweste lijke richting. Een bom trof een kruidenierswinkel, doodde de winkeljuffrouwen en bracht schade toe aan een tapperij, waar klanten verwond werden. Inj een ander district vernielde een bom de bovenverdiepingen van een huurka zerne. Een jongen, die schuiling bad gezocht in den kelder, klom naar n om naar zijn bedlegerigen grootvader te kijken en werd doodge slagende grootvader kreeg verwon dingen. Een andere bom sprong voor den hoofdingang van een hotel, en kwetste verscheiden personen. Van een man, die een sigaret aanstak, werd de hand afgerukt. De koffiehuizen waren stampvol, toen de politiefluiten het waarschuwingssein gaven. Er was een algemeene vlucht om dekking te zoeken erf de straten waren als door tooverslag verlaten. Vandaar dat er zoo weinig slachtoffers zijn. Berichten uit een stad in het binnenland van Essex behelzen, dat over dat district met tusschenpoozen van twintig minuten blijkbaar drie vijandelijke smaldeelen heen trokken, een naar het Noorden, een naar het Zuiden en het derde over de stad heeD. Een eind verder naar het Westen schenen zij zich alle drie te vereenigen. Te oordeelen naar het aanhoudende kanonvuur keerden de smaldeelen langs denzelfden weg uit Londen terug. Een bericht uit Londen meldt nog, dat van de aanvallende vliegtuigen er slechts 1, misschien 2 in slaagden boven Londen te komen. De overigen konden niet door het vuur van de verdediging heenkomen. 16 menschen werden gedood en 70 gewond. De aangerichte schade is niet groot. Branden hadden niet plaats. Terug vliegend hadden de aanvallers het hard te verantwoorden. Op eenigen afstand van de kust ontbrandden verscheidene grimmige gevechten. DE OORLOG. De legerberichten «an 24 en 25 September. Op het W e a t e l tj k front duren de kleine gevechten voort. Volgens het Partysche communiqué van Maandag avond violen de Buitschers over een front van 2 K.M. de Fransche stel lingen ten N. van het Bois de Chaume (rechter-Maasoever) aan. Alleen in het centrum van het aangevallen front kregen de Buitschers vasten voet in de loopgraven. Na verwoede gevech llniön tot kaap Grisnez, toen over het Kanaal. Bij den tocht over de Alpen hadden de vliegers last van hevigé windvlagen, regenstormen en wolken en boven de dalen van „luchtzakken". De vliegers waren hier op een hoogte van 10500 voet, z(j verminderden de gemiddelde snelheid van Turijn tot Culoz tot minder dan 70 mijlen per uur. Zfj vlogen over het Kanaal ter hoogte van 200 voet. Boven het Ka naai verloren zfj het vliegtuig, dat uit was gebonden om hen den weg te wijzen, uit het gezicht en zonder gids moesten ze dus den weg vinden. Laureati bracht brieven over voor de Italiaansche autoriteiten te LoDden en de Italiaansche bladen van dien ochtend. Voor het eerst in de ge schiedenis dus werden de Italiaansche bladen van denzelfden dag niet alleen te Londen verspreid, maar zelfs ver spreid kort na lunchtijd. Met groote geestdrift werden de vliegers in het vliegkamp door de Italiaansche autoriteiten en Britsche officieren begroet. PLAATSELIJK NIEUWS. 08 POSL Tengevolge van den beperkten treinenloop zijn ook de verschillende buslichtingen gewijzigd. Wij laten hieronder de lichtingen volgen zooals die thans zijn vast gesteld Voor den trein van 6.83 uur 's morgens buslichting 's avonds te voren te 10 uur k 10.45 uur (aan het kantoor 5.8 uur 'smorgens); verzen ding van alle correspondentie. Voor den trein van 7.26 uur s'mor gens buslichting 6 uur k 6.45 uur '8 morgens (aan het kantoor 7 uur 'a morgens), geen lichting aan 't station vóór vertrek van den trein; alleen verzending van correspondentie naar plaatsen gelegen beneden Alkmaar. Voor den trein van 4.10 uur 'a mid dags buslichting 2.10 uur 2.55 uur 's middags (aan het kantoor 3 46 uur 's middags); verzending van alle cor respondentie. Voor den trein van 8.6 uur 's avonds buslichting 5.45 uur k 6.80 uur 's avonds (aan het kantoor 7.40 uur 's avonds), geen lienting aan 't station vóór 't vertrek van den trein; verzending van correspondentie voor Wieringen, Amsterdam, en alles wat verder ligt. Voor Texel vertrek 12.80 uur 's middags buBlichting 11 uur k 11.45 uur 's middags. De bestellingen in deze gemeente worden uitgevoerd: ten 7.30 uur 's morgens, 12 uur 's middags en 6.46 uur 's avonds. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft den W.Ew. heerJ.C. de Moei, kapelaan alhier benoemd tot adsistent te Bergen vN.H.) en in zijne plaats benoemd den W.Ew. heer H. J. P. Hemsing die kapelaan was te Rotterdam. Bij Kon. besluit van 22 dezer is met ingang van 10 November, aan B. W. F. van den Brand, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der registratie en domeinen te Helder, zulks met intrekking van zQne be- noeming tot ontvanger der registratie en der domeinen te 's Hertogenbosch. Roadrals Hullibroack. Wij vernemen, dat de bekende dichter-zanger Emiel Hullebroeck in October a.s. verscheidene plaatsen in Noord Holland zal bezoeken. In ver band met de heerachende nood omstandigheden verzoekt hij belang hebbende vereenigingen zich bij dit tourcée te willen aansluiten. Men leze de advertentie in dit blad. Uit hst Polltis-Rapport. Door de politie is bij een bewoner van den Koningsweg een paardede- ken in beslag genomen, die den naam van een Btalhouder alhier droeg en door dezen reeds eenigen tijd vermist werd. Voor zoover is kunnen blijken is de deken reeds van hand tot band gas gebruikt werd. Alkmaar mag nl. niet meer gebruiken dan 6000 kub. M. per dag. Maar met ingang van Woens dag wordt deze maatregel reeds ver scherpt, omdat b.v. Maandag weer 640 kub. M. te veel is gebruikt. De gastoevoer zal nu nl. afgesloten zijn van 1-4 uur op den dag en van 12-6 uur 'a nachts. Zondags kan men las om 7 uur 's morgens gas krijgen. )e directie der gasfabriek hoopt hier door de noodige bezuiniging te ver krijgen, doch zal, als ook deze maat regelen niet heipen, nog grooter be perking invoeren. Engalscha kolen. De uitvoerende commissie van de N.O.T. maakt bekend, van de Ea- gelsche regeering mededeeling te hebben ontvangen, dat deze, in af wachting van den defiaitleven uitslag van de onderhandelingen, die op dit oogenblik met de N.O.T. worden ge voerd betreffende de levering van kolen, en waarbij ook onze scheep vaart in belangrijke mate is betrok ken, bereid is om reeds thans een hoeveelheid van 100.000 ton steen kolen aan Nederland te leveren,mits Nederland de noodige regelingen treft om deze uit .Engeland te betrekkeo. Maatregelen zijn thans in voorberei ding teneinde voldoende scheepa- ruimte ter beschikking te krijgen tot den invoer der bedoelde hoeveelheid kolen. Dinsdagmorgen vroeg verschenen aantal Duitsche luchtschepen boven de kust van Lincolnshire. Deze bleven meest boven de kust en gingen niet ver landinwaarts. Ze trachtten verschillende verdedigde plaatsen te bereiken, doch kanonvuur verjoeg ze. Ze lieten bommen vallen op een kuststad, wondden drie vrouwen licht en berokkenden middelmatige schade. Volgens een Duitsch bericht werden door de vliegtuigen bommen geworpen op militaire doelpunten en opslag plaatsen in het hart van Londen, op Dover, Southend, Chatbam en Sheer- ness. De uitwerking werd door branden aangetoond. Alle vliegtuigen keerden ongedeerd terug. Ook op Duinkerken werden bommen geworpen. De vijand verloor dertien vliegtuigen. Os duikboot- en mljnoorlog. Volgens het offlcieele Duitsche be richt van Dinsdag werd in het afge sloten gebied rond Engeland weder 28000 ton scheepsruimte vernietigd, Van Turijn naar Londan In ruim zavan uren. üit Londen wordt gemeld, dat twee Italiaansche vliegers, kapitein Laureati en de waarnemer Ponzo, Maandag middag te Londen aankwamen in een onafgebroken tocht van Turijn. Zij verlieten Tuitjn 's morgens 9 uur 88 Italiaansche tijd en kwamen te Londen te 2 uur 60 's middags. Z(j hadden 656 mijlen afgelegd in 7 uren en 12 minuten. De vliegers vlogen over Modane, Culoz en over de Fransche Ten nadeele van êen korporaal- machinedrijver aan boord van Hr. Ma. Emma is een revolver voor 6 patronen uit z(jn kastje ontvreomd. Aan boord van een der torpedo- booten worden 1 kolenschop, 1 dek- schrobber en 4 scbippershaken ver mist. Uit een waggon, waarin appelen geladen waren, is Zaterdagavond j.1. op het emplacement alhier na ver breking van het slot door jongens eone hoeveelheid dier vruchten ge stolen. De daders zijn na onderzoek bekend geworden en zullen zich voor deze zaak te verantwoorden hebben. Ten nadeele van een bewoner van de Achtergracht Westzijde is Zater dagnacht door 3 korporaals der ma rine de trap vernield. Tegen de daders wordt proces verbaal opgemaakt. Uit de gang van school no. 8 aan de Hoofdgracht is Maandagavond het rijwiel van een onderofficier, die aldaar les had, ontvreemd. BINNENLAND. BroRdwatsbarziaalag. Be Tweede Kamer heeft Binadag de voorstellen tot Grondwetsherzie ning in tweede lezing aangenomen de kiesrechtparagraaf met 71 togen 2 stemmen, en de onderwqsparagraaf met algemeene stemmen. Hat spaorwagvarkaar. Naar het N. v.d.B. verneemt, z|Jn er plannen in overweging by de spoorwegmaatschappijen om de le en 2e klasse in de spoorwegrijtulgen tijdelijk te laten vervallen. 8aaragallag ta Alkmaar. Zaterdag jl. werd te Alkmaar voor 't eerst van 2-4 uur de gastoevoer afgesloten, omdat nog steeds te veel In de Dinsdag gehouden Tweede Kamervergadering werd den heer Rutgers verlof verleend tot het houden van een interpellatie tot de Regeering, over de kolenvoorzlening van ons land. Nadat de heer Rutgers behandeling tegen het eind der maand bad ge vraagd, deelde de heer Cort van der Linden mede, dat de onderhandelingen met Duitachland en Eageland m6t de grootste voortvarendheid gevoerd worden en van 't grootste belang zijn. Thans echter reeds mededeelingen te doen, achtte h{j niet in 'slanda belang. Wel ontkende spreker In lichtingen te künnen geven aan de Kamer. Ook togen mededeelingen in comité- generaal had-de minister bezwaar. )e vraagstukken zUn daarvoor te netelig. Na verdere discussies werd met 84 tegen 83 stemmen een voorstel- Yan Hamel afgenomen, om de inter pellatie deze week aan de orde te stellen. i er vragen waarop de Re geering niet in 't openbaar kan ant woorden, dan kan men zich d&arbU neerleggen. Ean vliegmachine doer aan terpadebeot neergeschoten. Te Vlisaingen werden door een vaartuig van de marine 4 Duitsche aviateurs aangebracht, van wie één zwaar gewond. Uit Vlisaingen vernam de „Tel." hieromtrent de volgende bijzonder heden Dinsdagmiddag, omstreeks 5 uur, moest een groote, Duitsche hydro- plaan een noodlandig doen in de Wielingen niet ver van de Zeeuwsch- Viaamsche kust, bij Kadzand en bij het daar gestationeerde Nederlandsche onderzoekingsvaartuig. Door dit vaar tuig werd een der beide inzittende aviateurs overgenomen, maar de tweede weigerde zijn machine te verlaten. Intusschen naderde van Ylissingen een torpedoboot. Deze zette een jol uit met gewapende macht en de kop pige Duitscher moest nu wel over stappen en naar het marine vaartuig meevaren. Men had reeds opgemerkt, dat bö voor de verschijning der jol met z{)n kijker de horizont afzocht waarschijnlijk had hü met zijn draad loos toestel om assistentie geseind. Pas was hij aan boord of twee Duitsche vliegtuigen verschenen en kwamen boven Nederlandsch gebied. De Nederlandsche torpedoboot nam hen onder vuur en ze trokken af. Men meende, dat de zaak nu afge loopen was en men kalm met het interneeren voort kon gaan, wat immerB het doel was geweest van de komst der torpedoboot, maar eens klaps verschenen er 5 of 6 Duitsche vliegtuigen van Zeebrugge. Drie der Duitsche hydroplanen kwamen 'n heel eind boven Neder landsch gebied. De andere bleven wat achter en een zelfs vrq ver, waar- schöniykom te waken tegen Britten. Een der drie eerste kwam zeer dicht bq de torpedoboot. Er zaten twee mannen in, de bestuurder en een reeds bejaard officier, misschien do flotille commandant. Deze laatste stond te roepen en te tieren en wilde blökbaar een gesprek aangaan over territoriaal gebied. Be commandant van het marinevaartuig gebood hem te stoppen, maar de Duitscher wei gerde. Een waarschuwingsschot boven de machine had tot gevolg, dat de Duitscher trachtte te ontsnappen. Deze twee hydroplaans zullen welde aandacht van de beschadigde ge interneerde machine hebben moeten afleideD, zoodat de andere vliegtuigen, die er om zweefden, haar konden wegsleepen, maar voor ontsnapping was het nu te laat. De mariniers der torpedoboot ston den met het geweer by de verschan sing. De commandant gebood vuur en een salvo barstte los. We moe ten er by voegen, dat boven de tor pedoboot verdachte rookwolkjes van barstende projectielen zichtbaar wa ren. Men weet niet vanwaar ze kwamen. Een aantal kogels trof de Duitsche bydroplaan, die had willen vluchten. De bestuurder stortte achterover;de torpedoboot botste tegen de schuitjes van het vliegtuig. Splinters vlogen op. Biykbaar onder den indruk van dit flink optreden kwam de officier op de torpedoboot over. De geraakte vlieger stond nog op, wankelend en bloedend strompelde by tot by bet Hollandsche schip. „Ich bin ver- wundetl" riep hy. Men baalde hem aan dek. Een andere Duitscher kwam nu boven de torpedoboot. Ook hy werd onder vuur genomen en moet geraakt zijn. De andereu bleven wel in 't zicht, maar op eenigen afstand. De torpedo boot vertrok. De gewonde werd aan boord verbonden. Zoo waren er nu vier Duitsche aviateurs gevangen. De torpedoboot bracht ze te Vlisain gen aan waleen dokter der marine onderzocht en behandelde onmiddel- lqk den gekwetste. Deze is door twee kogels in de borst getroffen en werd naar het ziekenhuis getransporteerd. Ovsr de grsns gavluoht. In de afgeloopan week is een deserteur over de grens gekomen te Sas van Gent. Het was een Jongen van 20 jaar, die driemaal aan het front geweest en tweemaal gewond was. Hq miste een paar vingers. De ontvluchting had onder eigen aardige omstandigheden plaats. De deserteur ontsnapte door het hek op de grensscheiding gelegen en werd onmiddeiybdoor twee Duitsche officie ren gevolgd, die bem trachtten te gröpen. Hy vloog een Hollandache woning in, welke daar zeer geïsoleerd staat. De officieren boden den bewoner 100 Mark, als by hun den vluchteling uitleverde. Het antwoord was: nog voor geen duizend. Op dat oogenblik verschenen twee Nederlandsche sol daat kommiezen, waarop de officieren hot raadzaam achtten weder binnen de Belgische grenzen te verdwqnen. Yan de schending van het grondgebied werd aan bevoegde autoriteiten offi cieel kennis gegeven. De vluchteling is geïnterneerd. De sociaaldemokratische Kamer- frak tie heeft heden vergaderd over de levensmiddelenvoorziening in de naaste toekomst. Besloten werd officieel by de regeering te informeeren of binnenkort een suppletoirs begroo ting ter zake van de levensmiddelen- voorziening kan worden tegemoet gezien. Mocht het antwoord niet )evredfgend lulden dan zal een interpellatie worden aangevraagd, wyi de fraktie eenstemmig vat» oordeel is dat met nieuwe maatregelen niet gewacht kan worden tot de behande ling der Landbouwbegrooting. (Volk.) DE DISTRIBUTIE. Da Aardsppslvoorilsning. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt; Geiyk in vroegere mededeellngen is uiteengezet, ia er ten aanzien van de aardappelen geen reden tot be zorgdheid, al zal men wel doen zich niet aan overdreven optimisme over te geven. De aardappeloogst laat zich zoo aanzien, dat gebrek aan dit voedingsmiddel niet te verwachten is. Niettemin zou het, ook by ruim voldoenden voorraad, mogeiyk zijn, dat de minder gegoede bevolking groote moeite zou hebben zich tegen redeiyke pryzen aardappelen te ver schaffen, Indien de handel werd vry- gelaten. Op dien grond heeft de Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel besloten, dat tot distributie van aardappelen van rijkswege be hoort te worden overgegaan. De distributie zal gepaard gaan met rantsoeneering. In verband met de verlenging van den duur der broodkaart tot 11 dagen is het aard- appelrantsoen voorloopig bepaald op 4 K.G. per hoofd en per week, d. i. één K.G. meer dan vorig jaar. Deze hoeveelheid is meer dan bet gemid delde gebruik per hoofd bedraagt. (In verband hiermede heeft de Minister de Burgemeesters opgedra gen van iederen aardappel-verbouwer een schrifteiyke opgave van zyn oogst te vorderen). Wanneer later een volledig over zicht zal verkregen zyn van de aan wezige voorraden, zal kunnen worden nagegaan, ook in verband met andere beschikbare voedingsmiddelen, of en met hoeveel het rantsoen kan wor den verhoogd. De vraag of aan particulieren ge legenheid behoorde te worden ge geven een zekere hoeveelheid aard appelen als winterprovisie in te slaan, ia ampel overwogen. Zelfs tegen een beperkten en gecontioleerden inslag van winterprovisie zyn echter zóó ernstige bezwaren, dat de Minister gemeend heeft die niet te kunnen toestaan. Indien toch, door welke omstandigheden ook, op een bepaald oogenblik de distributie mocht har ren, gedacht werd o.a. ook aan lang durige strenge vorst of gebrek aan vervoermiddelen, zouden zy, die zicb van winterprovisie hadden kunnen voorzien, grooteiyks bevoorrecht zyn boven de mindergegoeden, die In het algemeen niet in staat zyn voorraden in huls te nemen. Bovendien zou een beperkte en gecontroleerde gelegen heid tot het inslaan van winterpro visie, die dan in mindering zou be- booren te worden gebracht van de aan dezen persoon te distrlbueeren hoeveelheden, voor de gemeentebe sturen groote administratieve moei ïykheden medebrengen. Het gevaar is dan ook niet denkbeeldig, dat by ruime bevoorrading door particulieren, hetzy door gebrek aan geschikte bergruimte, hetzy door onbekendheid met de verzorging van aardappelen, belangryke hoeveelheden zouden ver loren gaan. De Minister heeft gemeend, rekening te moeten houden met de nadeelige omstandigheden, die van invloed zullen kunnen zyn op den beschik baren voorraad. De gevolgen van ziekte onder de aardappelen zyn nog □iet te overzien. Ook bq de scherpste contróle zal het nooit geheel te voor komen zyn, dat aardappelen worden vervoederd aan het vee. Het kan voorts gebeuren, dat door strenge vorst belangryke boeveelheden voor de consumptie verloren gaan, terwyi ondanks behooriyke voorzorgen, door storing in het vervoer toch op een gegeven oogenblik op een bepaalde plaats feiteiyk een tekort aan aard appelen zou kunnen ontstaan. Indien onder een of meer dier omstandig heden onverhoopt tydeiyk de aardap pelvoorziening mocht lyden, behoort de geheele bevolking den last daarvan te dragen en dient voorkomen te worden, dat alleen zy, die niet in staat waren provisie in te slaan, daarvan de nadeelen zouden onder vinden. Op al deze gronden heeft de Minister besloten geen particuliere bevoorra ding toe te staan. Ia verband daar mede is het vervoer van aardappelen stop gezet, terwyi alle aardappelen door de Regeering worden overge nomen, met uitzondering van dielo welke door de eigenaren voor eigen gebruik zyn verbouwd, in een hoe veelheid evenredig aan de grootte van hun gezin en van de pootaard- appelen, waarvoor een afzonderiyke regeling zal worden gemaakt. (Het verbod van vervoer is niet van toepassing op het vervoer van aardappelen van bet veld naar de opslagplaats van den verbouwer, mits het vervoer plaats vindt langs den kortst mogeiyken weg en niet tus schen zonsondergang en 2 uur na zonsopgang en op het vervoer van partyen, die op den datum van do ministerieele beschikking reeds in schip of wagon geladen waren. Voor de in kuil te nemen aardappelen zal worden betaald f 5 per 100 K.G. zand- en veenaardappelen (geen fa brieksaardappelen) en f 6 per 100 K.G. kleiaardappelen, beide soorten be stemd voor levering in het najaar, een en ander verhoogd met een toe slag voor het bewareti. Zonder spoci- ale machtiging der Regeering, ver tegenwoordigd door de Aardappelcom missie zullen geen aardappelen mogen vervoederd worden aan het vee. Nagegaan zal worden welke aard appelen geschikt zyn voor de con sumptie. Ten aanzien der daarvoor niet geschikte aardappelen zal nader worden beslist. De consumptieaardappelen zullen uitsluitend worden geleverd aan de gemeentebesturen, die boven de voor onmiddeliyke distributie noodige hoe veelheden ook zullen moeten zorgen vooreen reserve van goed houdbare aardappelen, voldoende voor zes weken, waaraan alleen ingeval van nood zal mogen worden geraakt. De dlstilbutle zal op 9 October a.s. aanvangen. Begonnen wordt met ge lyktydige distributie van geelvleezlgo zand- en veenaardappelen (Eigenhei mers, Groninger Kronen, Roode Stars on daarmede geiyk te stollen soorten) en eene beperkte hoeveelheid klei- aardappelen (Borgers, Eigenheimers en Industrieel.) Iedere toewqzing aan een gemeente zal ten hoogste 40 °/0 kleiaardappelen omvatten. Met het oog op'de transportmoei lijkheden zullen naar gemeenten, die (enoeg eigen kleiaardappelen ver duwen, geen zand of veenaardappe len worden geleverd. Zoo spoedig mogelijk zal een in ventarlsatie der aardappelen geschie den, die van tyd tot tqd zal worden herhaald, om daardoor een overzicht te krygen en te houden van de be schikbare voorraden. Olstrlbutiarsgsllag voor Botor. Be minister van Landbouw beeft een dtatrlbutieregeling voor boter vastgesteld, waarby verboden is de aflevering en het vervoer van boter. Dit verbod is niet van toepassing op: a. Personen of vereenigingen van personen, die als producent of als grossier zyn ingeschreven bq do Rykacommlssie van Toezicht op de Botervereeniging. b. Op dótaillsten, die hun boter uitsluitend betrekken van ingeschre ven producenten of grossier». Op hoeveelheden van 5 K.G. of minder. In de gevallen a en b moet het vervoer worden gedekt door een ver voerbewya, af te geven door de Rykscommiseie van Toezicht op de Botervereeniging. Turfdlitrlbutia. In antwoord op schriftoiyke vragen van den heer van der Voort van Zöp betreffende turfdlstributie meldt minister Posthuma, dat in Augustus epn adres werd ontvangeif van een combinatie van verveners te Klazina- veen, waarin de aandaebt wordt ge vestigd op het feit, dat een hoeveel heid van plm. 26.000 dagwerk grauwo- en bolsterturf aanwezig is, en bier van geen verlading plaats heeft. De Rykskolendlstributie, aan wie de in houd van dit adres bekend was, bad onmiddeUjk maatregelen genomen, dat met de verlading van deze turf, zönde lichte turf, welke in gewone tyden bijna niet voor stookdoeleinden in aanmerking komt, doch in hoofd zaak voor de fabricage van turf- strooisel wordt gebezigd, een aanvang werd gemaakt, aangezien terstond begrepen is, dat in de moeiiyke tyden deze turf als brandstof moet worden gebruikt. De verlading is thans in vollen gang. Het verzoek door bedoelde verveners en ook eenige anderen gedaan om den vrijen handel weder te herstellen, kan niet worden Ingewilligdhet zou uit den aard der zaak een bevoor rechting van enkelen worden, Indien turf vry gelaten werd. Alle beschik bare boeveelheden dienen gelqkeiyk en rechtvaardig te worden verdeeld. De Rijkskolendistrlbutie zal beoor- deelen, hoe de hoeveelheid van ca. 26.000 dagwerk turf op de meeat spoedige wijze de meest geschikte be stemming bereikt Overwogen wordt, in hoeverre de noodzakeiykheid bestaat tegenover de schippery meer dwingende maat regelen te nemen, ten einde de be schikbare scheepsruimte op de meest juiste wöze voor het vervoer van turf, aardappelen en bieten te ver-

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1