HELDERSCHECOURANT No. 4836 DINSDAQ 2 OCTOBER 1917 45e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen: t. DE DISTRIBUTIE. 2. Marine. (Bevorderingen.) 3. Fuellleton, enz. DE OORLOG. De legerberichten van 29 en 30 September. Op het W e s t e 1 y k front is de stryd verflauwd. In Vlaanderen Is.af en toe de artillerie nog aan het woord, doch groote aanvallen bl(Jven achter wege. Het Buitache legerbericht van den 30aten meldt nog het afslaan van een zwakken plaatseiyken aanval der Engelschen" bij Zonnebeke. Verder werden de Engelschen verdreven uit de door hen bezette trechtersteliingen aan den weg Yperon—Passchendale, N.W. van Soissons en by Verdun Daar de artillerieactie toe. In het Franache middag communi qué wordt nog medegedeeld, dat de Duitschers ten W. van Auberive een onver wachten aanval deden. Zy wer den echter teruggeslagen. Aan het Oostelijk front geen ge beurtenissen van belang. Beoosten Tulcea trachten Russische afdeelingen te vergeefsch over den Bonau te komen. Op het O o 81 e n r (j k s c h 11 a 11- a a n s c h e gevechtsterrein neemt, de actie toe. Volgens de bericht uit Weenen stond de Monte San Gabriele onder sterk vuur, hetgeen door aan vallen gevolgd werd. Het resultaat van deze gevechten wordt niet ge meld. Verder geeft bet bericht aan, dat een vijandeiykon aanval aan de Chiese in Judicariö mislukte. Van Italiaansche zyde wordt daar entegen medegedeeld, dat de stellingen tusschen de Sella di Bol en de Monte San Gabriele aanmerkelijk verbeterd werden. 8 officieren en 216 man werden gevangen genomen. Vyande- lyke tegenaanvallen werden afge- Verder wordt gemeld, datde Oosten- rykers het front aanzienlek verster ken. Zy hebben een nieuwe linie tusschen den Monte Stol en den Harmada aangelegd. Tal van Oosten- rljksche batterijen zyn op het front ten N.O. van Gorz aangekomen. Van de overige gevechtsterreinen worden geen belangryke gebeurte nissen gemeld. De duikboot- en mljnoarlod. Volgens het officieels Buitache be richt werd in het afgesloten gebied rond Engeland weer 22.000 ton aan scheepsruimte vernietigd. Russische torpedojager gezonken. Volgens een bericht uit St. Peters burg, is de torpedojager „Ochotnik" in de Oostzee bij de zuidpunt van het eiland Oesel op een mijn geloopen, die een vijandelijke duikboot daar had gelegd. De torpedojager zonk snel. Een sloep met 11 matrozeD, waarvan 4 gewond, spoelde aan land. Een motorsloep en een kotter werden toen naar den zinkenden torpedojager gezonden, maar daar geen der offi cieren den wensch uitte van boord t£ gaan, zyn zy allen omgekomen. Beiroet beschoten. Van Turksche zöde wordt gemeld, dat Beiroet den 27sten Sept. door een kruiser werd beschoten. Tegelykertyd werden door 2 vliegtuigen bommen op de stad geworpen. Luchtaanvalten. De luchtaanval die Vrydagavond op de Zuidoostkust van Engeland werd ondernomen, werd door onge veer 20 vliegtuigen uit gevoerd. Geen enkel vliegtuig slaagde erin tot de binnenste verdedigings werken van Londen door te dringen. 1 vlieg tuig werd by den Theemsmond en ander by de kust neergeschoten. Zaterdagavond zijn drie groepen Buitache vliegtuigen de kusten van Eent en Essex gepasseerd, met het doel Londen aan te vallen. Twee of drie machines slaagden er in boven de stad te komen. Zy wierpen bom men in de N.O. en Z.O. buitenwyken. Een vierde groep machines, die Londen trachte te naderen werd door het afweer geschut tegengehouden. In Kent en Esfsex werden bommen ge worpen. Volgens het Dultsche bericht wer den aanvallen op de dokken en pak huizen van Londen, alsmede op Rams- gate, Sheerners en Margate gedaan. Be uitwerking der bommen kon waar genomen worden door het ontstaan van branden. Engelsche vliegtuigen hebben in den nacht van 27 op 28 Sept. 7 ton bommen geworpen op de sluizen van Zeebrugge, op de vliegkampen te St. Benis, Westrem en te Hautave en op Zeppelin-loodsen te Gontrode. By den aanval op Zeebrugge wer den goede resultaten waargenomen. Alle Engelsche vliegtuigen z(jnon- gedeerd teruggekeerd. ItaliaanBche vliegtuigen onderna men een aanval op Pola, waar het steunpunt der duikbooten en bet tuighuis met tal van projectielen werden bestookt. Een Oostenryksch lucht smaldeel ondernam een aanval op het lucht- schipstation van Jesi, by Ancona. De loods en de zich daarin bevinden de ballon werden vernield. PLAATSELIJK NIEUWS. Naar het ministerie van Marine mededeelt, zyn, nadat gebleken was dat het visschersvaartuig, na het vliegtuig te hebben aangetroffen en op sleeptouw genomen, geen enkel oorlogsschip van de tegenparty had ontmoet, de beide op het wachtschip alhier ondergebrachte Engelsche vlie gers in vryheid gesteld. Het vliegtuig Is geïnterneerd. Bttoofllng tegen de duurte. Boor den Helderschen Bestuurders- bond, was, in samenwerking met de afdeeling der S.B.A.P. Zondagmiddag een openluchtmeeting belegd op de Vischmarkt, alwaar door een paar sprekers het woord zou worden ge voerd over de duurte der levens middelen. Na afloop zou men in op tocht door de stad trekken. Als sprekers waren aangekondigd mevr. Wolf-Buys van Beverwyk en de heer Heykoop van Rotterdam. Deze laatste was, tengevolge van actie in het Rotterdamsche havenbedryf, ver hinderd, in zyne plaats voerde het woord de heer D. C. A. Zwart van den Helder. Te half drie nam de heer A. G. A. Verstegen, nadat op de geïmprovi seerde tribune de muziekvereeniging .Helder", onder leiding van den heer G. H. J. van den Bogaerde, zich eenige malen had doen hooren, bet woord om de byeenkomst te openen. Spr. releveerde in 't kort de redenen, die de leiders genoopt hadden deze demonstratie te organiseeren. Nu ons volk in den komenden winter een by uitstek moeieiykentyd tegemoet gaat, ia het noodig het mobiel te maken, teneinde van de regeering te eischen, dat zy het beschikbare voedsel op doelmatige wyze rantsoeneert, zóó, dat de ryken niet meer hebben dan de armen. Wy mogen niet eischen, dat er meer gegeven wordt als er niet meer is, maar wel mogen wy eischen, dat wat er is behooriyk ge rantsoeneerd wordt. Al te vaak komt de regeering ten opzichte der voedsel voorziening achter de feiten aan. Nu beeft de regeering beslag gelegd op het vet. En wat gebeurt op de Schager markt? Van de daar aan wezige koeien wordt het vet opge kocht. Het vleesch was hier buiten gewoon duur en hoofdzakeiyk aan den slager Groen is het te danken, dat we het thans goedkooper hebben. De regeering verzuimde aan den ver koop van rundvleesch paal en perk te stellenzy greep te laat in by vet, koffie, en andere levensmiddelen. Deze byeenkomst heeft ten doel aan de regeering te laten weten, dat bet zóó niet langer gaatdat er noodzakeiyk een eind aan moet komen. Een een drachtige, krachtige beweging van het volk is noodig, niet om kruideniers winkels te plunderen of worsten weg te balen uit een winkel, maar om ernstig by de regeering te protesteeren. In dit verband bespreekt spr. de houding van de redactie van het vrij zinnig blaadje „Holland's Noorden", die in haar jongste nummer zeide het te betreuren, dat het gemeente bestuur gelegenheid gaf deze ordeiyke demonstratie te houden. De redactie bestaat uit een wethouder, een school hoofd en een predikant: de room der Heldersche vrijzinnigheid. Als zy hun zin hadden gehad, waren wy uit elkaar geranseld. Is deze houding, vraagt spr., eene vryzinnige, waardig aan de na zaten der FranBche revolutie, die in hun glorieus verleden, waarop ze vol trots terugzien, menigen regeerder ten doode toe bestreden De redactie van „Holland's Noorden" verkeert in de positie van het oude vrouwtje in Schotland, dat in een hutje aan de kust woonde. Als de zee in haar huisje kwam, meende zy die met haar dweil te kunnen keeren, totdat tenslotte de zee haar gansche huisje meenam. Zoo tracht ook de vryzinnigheid onzen warlenden stroom te keeren, totdat zy zelf door dien stroom tenondergaat, ln elk geval, besloot spr. al regende het thans ook baksteenen, de betoo- ging is geslaagd. Straks gaan we even de stad door en dan naai huls, in het bewustzijn onzen plicht te. hebben gedaan. Het woord was hierna aan mevr. Wolf. Zy schetste hoe in den loop van den oorlog de levensmiddelen voor ziening steeds slechter was geworden, en hoe ontzagiyk de prijzen zyn op gedreven. Ook vóór den oorlog hebben wy den stryd om betere levensvoor waarden gevoerd; toen reedBleerden wy, dat de zucht naar winst de oor zaak was der duurte. Vóór den oorlog gebeurde het al, dat een deel van een koffleoogst b.v. werd vernietigd, een voudlg, omdat de overvloed de pryzen zou drukken. Thans weten het ook anderen dan wy, hoe wy gebrand schat worden. De levensmiddelen-voorziening is sinds het begin van den oorlog slecht geweest en steeds slechter géworden, trots het telkens weder by de regee ring aandringen op verbetering. Reeds in den eersten oorlogswinter adres seerden de vrouwen aan den minister de min. maakte er zich van at, vroeg of bewezen kon worden, datoorlogs winst gemaakt werd. Neen, dat konden we niet, daarvoor misten wy de ge gevensthans is er reeds eene oorlogs winstbelasting. Er is thans gebrek aan broor, en moge dat voor de ryken geen hoofdmaaltyd zyn: voor ons is ze dat wél. Nu kunnen enkele cate- gorien van arbeiders aanvullings broodkaarten krygen, maar boe lang heeft het niet geduurd vóór de vrouwen hieronder vieleneerst sinds kort is de zoogende moeder hieronder gerangschiktde a.s. moeder nog altyd niet. En het is het bruin- brood, dat gedistribueerd wordt, niet het wittebrood. Wy eischen prys- verlaging van tal van artikelen: brood, ryst, aardappelen, grutters waren. Spr. kent arbeiders, die slechts met twee appelen hun middagmaal deden 1 Ook de pryzen van de centrale keukens zyn voor arbeidersbeurzen te hoog; er kan geen 12 cent per portie op overschieten. De ryke slaat maar voorraden in, terwyi de arme niet eens margarine kan krijgen. De vetvoorziening is een schandaal, een arbeider heeft meer vet noodig dan een ryke, die in tal van andere waren voldoende vet vindt, en komt er thans rantsoeneering, dan is er misschien een klein rantsoen vet over. Ook de brandstoffen-voorziening laat veel te wenschen. De ryken krygen veel, de arbeiders weinig. En kreeg men ten minste zyn volle rantsoen maar ineens, maar als 't in Januari gaat vriezen, heeft de arbeider zyn kleine beetje opgestookt en de ryke heeft de voorraden in huis. De pryzen zyn byna niet te betalen; de regeering zal moeten luisteren naar woorden van het volk. De revolutionaire daden zouden zich wel eens kunnen herhalenhet is niet moeielijk thans revolutie te prediken. Maar dat is niet wat wy willen revolutie is het recht van den sterkste, den brutaalste. Wy willen onze macht gebruiken en die duideiyk kenbaar maken aan de regeering om haar eene betere levensmiddelen-voorzie ning af te dwingen. S|tt. doet een beroep op de vrouwen eerst als zy het publiek belang ver zorgen, kunnen zy goed voor haar gezins zorgen. De stryd om het vrou wenkiesrecht; doorgezet trots den oorlog, is thans gewonnen, wy moeten doorgaan en ook het actieve vrouwen kiesrecht veroveren, opdat wy invloed krygen. Berde spr. was de heer de Zwart, die een „vergeten hoofdstuk" behan delde, nl. de vraag hoe men voor betere levensmiddelen voorziening moet strijden. Spr. herinnert aan de jaren van vroeger toen het volk óók gebukt ging onder crises, aan het jaar, dat er, speciaal in Frieslanden Groningen, gebrek was aan aard appelen. Toen was het volk meeren- deels ongeorganiseerd, en weet gy, wat gebeurde, toen het in opstand kwam? In plaats van aardappelen kreeg het van de regeerende klasse lood, en voor verbetering van toe standen niets. Mochten er by het uit breken van dezen oorlog lieden zyn geweest, die zeidendoek uw vakorganisaties, uw S.D.A.P. maar op, zy zyn te veel gedemoraliseerd, thans blykt dat z(j het hardst noodig zyn. Vanaf het uitbreken van den oorlog hebben en het N.V.V. èn de S.D.A.P. op de bres gestaan voor eene betere levensmid delen voorziening. Er waren bladen en „Hollands Noorden" ia er één van die zeiden: het is gevaarlijk de arbeidersklasse op te roepen op meetings, omdat daar verwachtingen worden gewekt, die niet vervuld worden. Vertrouwt maar op de regeering, die alles zal regelen. Gy kunt er op aan, dat't ge schreven is door menschen, die zelf geen gebrek kennen. De S.D.A.P. is niet eerder tevreden geweest vóórdat minister Poathuma in de Tweede Kamer de 20 millioen voor de distri butie erdoor gekregen heeft. En aanstonds hebben wy gezegd, dat het niet voldoende was, dat er meer noodig was. Thans wordt al weer gevraagdeeu noodontwerp voor 200 millioen wordt ingediend. Geen kleinigheid voorwaar, en het is begryp8iyk, dat zy, die dit bedrag straks op moeten brengen, zich ver zetten. Waariyk het N.V.V. en de S.D.A.P. hebben getoond op de juiste manier te ijveren voor betere levens voorwaarden. Daarom: wordt lid van uw vak- vereeniging 1 Doe al het mogelyke om op ordelijke wyze te demonstreeren en te betoogen door uw organisatie te veraterken. Deze oorlogsjaren zyn voor de arbeidersklasse leerzaam ge weest, en als minister Treub zal ondervinden, dat het ons ernst is, dan moeten wy ons allemaal achter het vaandel der s.d.a.p. aansluiten: De heer Verstegen deelde thans mede, dat door 22 vak- en politieke organisaties, tezamen vertegenwoordi gend 3000 leden, werd gedemon streerd. Enkele sympathie betuigingen waren ingekomen van vereenigingen die om verschillende redenen niet mee konden betoogen. Wy hebben, zoo zeide hy verder, de sympathie van duizenden, die door den druk der tyden ïyden. Spr. las vervolgens voor welke eischen aan den Minister zullen wor den voorgelegd: verlaging de maxi mumprijzen van tal van artikelen (ryst, aardappelen, peulvruchten, vat- groenten, etc.); van de pryzen van brandstoffen, distributie van goedkoop rundvleesch, vetrantsoeneering be spoediging van de toegezegde rant soeneering van kleeding, schoeisel etc. nog vóór het begin van den winter. Hy wees er op, dat hetgeen wy thans in dit opzicht hebben, te danken is aan de S.D.A.P. en N.V.V. De meeting was hiermede afge- loopen. Op het plein stelde zich thans de optocht, bestaande uit de navol gende vereenigingen, op: Heldersche Bestuurdersbond, 640 leden S.D.A.P., Afd. Helder, 180 ld. S.-B. Vrouwenclub, 22 id.Alg.Ned. Bond in het Bakkersbedryf, Afd. Helder, 24 id.Centrale Bond van Bouwvakarbeiders, Afd. Helder, 8 id. Centrale Bond van Havenarbeiders, Afd. Helder, 215 id.Ned. Bond van Werklieden in Openbare Dienstenen Bedryven, Afd. Helder, 87 id.Alg. Ned. Rykswerkliedenbond, Afd. Hel der, 65 id.; Ned. Schildersgezellen- bond, Afd. Helder, 27 id.; Alg. Ned. Timmerliedenbond, Afd. Helder, 74 id.Afd. Julianadorp S.D.A.P.. 20 id. Bond van Korporaals K. M., Afd. Helder, 269 id.Bond van Minder Marinepersoneel, Afd. Helder, 700 id.Mobilisatie-Club, Afd. Helder, 160 id.Ned. Bond van Theater- en Bioscoop-personeel, Afd. Helder, 16 id.; Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, Afd. Helder, 30 (pl.m.) id.Onderofficiers Stokershond „Voorwaarts", Afd. Hel der, 150 id.; Afd. Helder v. d. Alg. Ned. Typ. Bond, 65 id.Bond van Zeemillciens en Landstormplichtigen, 800 id.Alg. Bond. v. Post, Telegr. en Telefoon-personeel, 10 id.Afd. Anna Paulowna, S.D.A.P.Afd. Pet ten S.D.A.P.; Afd. Callantsoog der S.D.A.P.; Ned. Vereenig. van Spoor- en Tramweg-personeel, Afd. Helder, 35 id.; Met de muziek voorop, ontplooide vaandels en tal van doeken met verschillende opschriften marcheer den zy, door een ontzagiyke men- schenmenigte omstuwd, door de stad. Hun route was als volgt: Stakman Bossestraat, Jan in 't Veldstraat, Nieuwstraat, Spoorgracht, Sluisdyk- straat, Schagenstraat, Kroonstraat, Keizerstraat, Spoorstraat, Koning straat, Postbrug, Kanaaiweg, Dijk- straat, Langestraat, Middenstraat, Dykstraat, Westplein, Kerkgracht, Van Galenstraat, Bothastraat, Pol derweg, Koningsplein. Aldaar had te 5 uur de ontbinding van den stoet plaats. De heer Ver stegen was op het gemeenteiyke vischtentje geklommen en sprak de menigte toe. De profetie van „Hol land's Noorden" is niet vervuld, zeide hy, niemand onzer is aangerand, de heeren kunnen gerust zyn. Spr. dankte vervolgens het militair en burgeriyk gezag voor de verleende toestemming en de politie voor de vervulling harer moeliyke taak, en deed tenslotte een beroep op aller organisatiezin teneinde een doorvoe ring van de gewenschte levensmid- delenpolitiek mogeiyk te maken. De stoet werd daarna ontbonden en de menigte verspreidde zich. Laat ons teDalotte nog mededeelen, dat de volgende sympathie-betuigin gen waren ingekomen van de Vereen. Stafmuzikanten K.M., Held. Ver- i. v. Politie-Dienaren, Ned. R.K. Bond v. Personen in dienst v. Open bare Diensten 6n Bedry ven, Ned. R.K. Bond v. Naaisters en Kleerma kers „St. Gerardes Majella". Het heeriyke weder was de oorzaak, dat duizenden menschen op de been waren, zoodat ook in dit opzicht de mee ting geslaagd mag worden genoemd. Vartsnlglng vat Beambten van 'a Rijks Marinewerf „Eendracht". In het Algemeen Tehuis voor Militairen, werd dezer dagen de jaar vergadering van bovengenoemde ver eeniging gehouden. Met een woord van welkom aan de leden, in het by- zonder aan de heeren van Delden en Moll, afgevaardigden van het hoofd bestuur van Amsterdam, werd de vergadering geopend. Be afdeeling Hellevoetsluis was wegens de slechte igenheid niet gekomen. De opkomst der leden was uitmuntend. De voorzitter, de heer Kipperman, deelt mede dat de vereeniging thans jubileert. Het is n.1.12Vi jaar geleden dat de statuten werden goedgekeurd. Maatregelen tot feestvieren zyn niet genomen in verband met de tyda- omstandigheden en mede wegens den toestand der kas. Spr. brengt hulde aan de mannen die kans hebben gezien uit eene ho- pelooze verwarring orde te scheppen en als pioniers, later weer opgevolgd door anderen, hun beste krachten hebben gegeven voor de verdere ont wikkeling der organisatie. Ontmoe digend noemt spr. het voor het bestuur dat niet meer medewerking van de leden wordt ondervonden, dat zoo weinig wordt deelgenomen aan de algemeene vergaderingen. Dat niet de resultaten worden be reikt, die men zich wenscht, de oor zaak daarvan ligt niet by het bestuur, maar by de diverse autoriteiten, die aangewezen zyn om onze belangen te behartigen maar het niet, of al thans niet zóó doen, dat wy er vol doende van bemerken. De instelling van eene staatscom missie tot reorganisatie van het corps ambtenaren en annexe zaken, heeft de positie van de beambten op een keerpunt gebracht. Zóó bezien, staan de zaken er niet zoo slecht voor, doch ook hier alweerde beslissing is niet aan ons. Wy hebben gedaan wat menscheiykerwyze door ons kan wor den gedaan. Nog wordt, gewezen op de nood zakelijkheid van onderlinge waardee ring en eensgezindheid en- van soli dariteit. Met eene opwekking voor de buiten staanders tot toetreding, verklaart de voorzitter de vergadering voor geopend en geeft het woord aan den secre taris, den heer Tielrooy, voor de voorieziDg der notulen van de laatst gehouden vergadering. Deze notulen worden onveranderd goedgekeurd. Hierna komt in bebandeling bet Jaarverslag. De belangrijkste hierin behandelde onderwerpen zyn: Opname in het weduwen- en wee- zenfonds voor burgeriy ke ambtenaren aanvulling van de uitkeering aan zieken door het rijk tot 70°/0; loonsverhooging van 20% met vaste jaariykacbe opklimming; toe lage voor dokter en apotheker; wy- ziging van de pensioenwet in dier voege, dat by afkeuring niet meer maar het volle pensioenbedrag wordt uitgekeerd. De positie der schrijvers verbeterde en tengevolge der gevoelde actie, werden reeds enkele categoriön der beambten onder de ambtenaren opgenomen. In uit zicht is gesteld, gedeelteiyke terug betaling, aan de onderlinge zieken fondsen, van aan zieken uitbetaalde gelden en het toekennen van oone gratificatie aan weduwen van be ambten overleden vóór het inwerking treden van de weduwen- en weezen- wet 1914. Boor den Bond van beambten aan 's Rijkswerven, werd dit jaar krachtige actie gevoerd voor lotsverbetering. Door den Bond werden pogingen aangewend om bet toezichthoudend- en administratief personeel onder de ambtenaren te doen vallen, in over eenstemming met het rapport der staatscommissie. In verband daar mede werd geyverd voor herziening der pensioensregeling voor beambten, betere legeling der loonen, ook by ziekte, herziening van de rechtspositie der beambten, die tot nu toe rechts- grondig met de werklieden worden gelyk gesteld, om welke reden om een afzonderlijk reglement voor de beambten werd gevraagd. Dankbaar erkent het bestuur de krachtige wyze waarop door de hee ren Jansen, v. d. Voort van Zyp en Mr. de Meester in de Kamer ten gunste der beambten was gepleit. Na de instelling van eene staats commissie voor de salarisregeling van ryksambtenaren en beambten, werden door den Bond pogingen aan gewend om onder de bemoeiingen dezer commissie te worden opgeno men, die echter afstuitten op het feit, dat de beambten aan 'sRyfea- werven, hoewel rijkspersoneel zynde, geen burgeriyk ambtenaar of be ambte zyn, in tegenstelling van het met hen geiykstaand personeel aan de diverse departementen. Het verslag werd onder applaus goedgekeurd. Het wil ons voorkomen, dat de belangen van allen, by het bestuur in goede handen zyn. Met leedwezen werd nog melding gemaakt van bet feit, dat sommige der heeren leekenaars, door hunne bevordering tot ambtenaar, meenden te moeten bedanken voor het lid maatschap der vereeniging. Mooi steekt daartegen af het ge drag van den heer Kruk, meester knecht. Ook hem is het radicaal van ambtenaar verleend, maar hy biyft het oude vaandel getrouw. Vervolgens is' het woord aan den 2e secretaris penningmeester, den heer de Haan voor het financieel verslag, (de le penningmeester was wegens ziekte afwezig). De rekening sloot met een bedrag in ontvangst van f 246.42 en in uitgaaf van f 246.74 alzoo met een nadeelig saldo van f0.32. Die verantwoording loopt tot 1 Juli j.1., nadien zyn er nog al wat kosten voor reizen enz. gemaakt moeten worden waardoor thans het nadeelig saldo bedraagt f60.—. Voórz. stelt voor niet over te gaan tot contributie verhooging, maar op een door hem genoemd tijdstip per hoofd f 1.— te storten. By accl. aan genomen. Hierna is aan de orde de verkie zing van twee bestuursleden ln de vacatures van de heeren Kipperman en de Haan, respectievelijk Voorzitter en 2e Secretaris Penningmeester, die aan de beurt van aftreden zyn. Beide heeren hebben zich weer herkiesbaar .gesteld, en worden by acclamatie herkozen. Aan het slot werd de vergadering toegesproken door den heer v. Delden. Deze wenscht de afdeeling geluk met haar jubiló, releveert de ontwikke ling der organisatie, spoort aan tot eensgezind en krachtig arbeiden en tot onbeperkt vertrouwen in het bestuur. Daarna wordt de vergadering na gebruikelijke rondvraag gesloten. Instelling grondbedrijf. Door B. en W. is in zake boven staand onderwerp een schrijven ge richt aan den Raad, waaraan wy het volgende ontleenen De aaDkoop van verschillende ter reinen, welke, onmiddellijk of in niet te verre toekomst, waarde als bouw terrein zullen hebben, maakt naar de meening van ons College ook voor onze gemeente de instelling van een z.g. grondbedrijf gewenscht. B. en W. stellen er prys op te doen uitkomen, dat voor het College instel ling van een grondbedryf niet betee- kent, dat do gemeente zich in het vervolg op de grondspeculatie toeleg gen zal. Het grondbedryf achten zy in de eerste plaats wenschelyk, zy 'fc ook dat dit resultaat eveneens zonder inrichting van een „bedryf" te berei ken is, om te komen tot een afzon- deriyke administratie van het privaat- rechteiyk bezit der gemeente. Zoodra de gemeente voor uitbreiding van dat bezit belangrijke schulden maken gaat, is bet gewenscht, dat een afzonderlijke boekhouding wordt ingericht, welke de gelegenheid biedt om op elk willekeurig oogenblik van elk terrein na te gaan hoeveel schuld daar nog op rust en welke uitgaven eventueel zyn gedaan om de waarde of de productiviteit daarvan te ver- hoogen. Rente en aflossingen der gesloten leeningen moeten in den regel uit de gewone inkomsten der gemeente wor den gedekt. Waar deze middelen binnen een kort tijdsverloop slechts in zeer beperkte mate voor uitzetting vatbaar zyn, wordt, zoodra meer dan de normale cultuurwaarde betaald moet worden, indien geen anderen weg wordt ingeslagen, het voortgaan met den aankoop van gronden al zeer spoedig door den stygenden schulden last belet. xg Gronfibezit echter gaat inaenregel in waarde niet achteruitstygt veelal in waarde. Daarom kan er, aangezien, zooals reeds word opgemerkt, verrijking der gemeente niet noodig is, geen bezwaar tegen bestaat, dat de aflos singen op de voor het verkrijgen van grondbezit gesloten leeningen weder uit de opbrengst van nieuwe leerlingen worden betaald, mtts slechts door een zorgvuldig beheer en een nauw keurige boekhouding er voor gewaakt wordt, dat de schuld, die op eenig deel van het gemeenteiyk grondbezit drukt, de waarde daarvan nimmer overschrydt. Om dezelfde reden is het ook te rechtvaardigen, dat, voor zooverre de waarde der gronden het bedrag der daarop rustende schulden te boven gaat, zelfs de jaarlyks te betalen rente uit de opbrengst van nieuwe geldleeningen wordt bestre den en het bedrag dier rente dus wordt bygeschreven op de boekwaarde dier gronden. NaaBt Bouwverordening, Uitbrei dingsplan en Bouwverbod is uitbrei ding van grondbezit onmisbaar voor een gemeente, die op de uitbreiding, harer kommen en in het algemeen op alles, wat op het gebied der volkshuisvesting geschiedt, dien in vloed wil uitoefenen, welken zy om redenen van hygiónischen en socialen aard metterdaad uitoefenen moet. Wy mogen hier ter plaatse niet verzwygen dat, zoo de gemeente in de hier aangeduide richting op het gebied der volkshuisvesting en stads aanleg en -uitbreiding meer actief optreden zal dan tot dusverre, de daaruit voortvloeiende arbeid niet op de schouders van den Gemeente- Bouwmeester gelegd kan worden. Op dit vraagstuk stellen wy ons voor te zyner tyd nader terug te komen. In navolging van hetgeen elders is geschiedt, zal instelling eener Commissie van Bijstand in bet beheer van het grondbedrijf gewenscht zyn. De noodige vastheid-in de leiding van het bedryf, hier meer nog nog dan andere diensten noodig, kan daardoor bevorderd worden. Van mogelyke winsten uit het grondbedryf Is in het bovenstaande opzettelijk niet gesproken. Mocht al, wat ln onze gemeente voorshands wel uitzondering zal zyn, de exploitatie van eenig deel van het gemeenteiyk grondbezit winsten van beteekenis opleveren, dan zullen deze althans den eersten tyd aan het bedryf ten goede moeten komen. Op grond van deze en andere beschouwingen geven B. en W. ln overweging, vast te stellen eene Verordening op bet Gemeenteiyk Grondbedryf. Ontwtrp brl«f Min. raa Waterstaat In overeenstemming met de toe zegging, gegeven in den Raad van 6 Juli j.1. deelen B. en W. mede, dat zy zich voorstellen tot den Minister van Waterstaat een schrijven te richten nopeiis de in het Werkloos- heidbeslult 1917 vervatte regeling. Wy ontleenen er aan Ofschoon de Raad dezer gemeente reeds eenigen tyd geleden besloot om toe te treden tot de in het Werkloos heidbesluit 1917 vervatte regeling, komt het ons wenschelyk voor alsnog, in overeenstemming met het gevoelen van den Raad, onze bezwaren tegen die regeling onder de aandacht van Uwe Excellentie te brengen. Deze bezwaren richten zich niet hiertegen, dat by de gekozen Inrich tingder werkloosheidsverzekering aan de gemeentebesturen slechts betrekke iyk geringen invloed toekomt. De fout ia, dat van deze regeling de uitvoering in handen der gemeente besturen werd gelegd, terwyi en dit roept bet verzet wakker, de verdeeliog van kosten tusschen R(jk en Gemeen ten een zoodanige is, als slechts ge rechtvaardigd kan worden geacht by een regeling, waarby de zuiver plaat- seiyke belangen in zeer belangryke mate zyn betrokken. Wy dringen er by Uwe Excellentie ten sterkste op aan, dat in de rege ling zoodanige veranderingen mogen worden aangebracht, dat althans ln dit opzicht de consequenties van baar stelsel worden aanvaard. DE DISTRIBUTIE. Di vitnood. In verband met klachten, dat de N.O.T. de vrye vetten ongemotiveerd zou vasthouden, heeft het Hbld. in formaties ingewonnen by het betref fende N.O.T.-bureau, waar men het volgende mededeelde: Yolgeus overeenkomst met Enge land mag de N.O.T. van het vet, dat zy beschikbaar heeft, per week 800 ton afgeven. Ssdert Februari bestaat eeu regeling met de regeering, vol gens welke de N.O.T. het tekort aan regeeringsvet aanvult naar de be hoefte. Allengs ia die aanvulling zeer toegonomen, zoodat de N.O.T. van de 300 ton, welke zy per week mag uitgeven, maar kleine gedeelten over houdt voor den vryen handel, zoo zeer dat zy vaak moeite heeft haar overeenkomst met Engeland na te leven en niet grootqre dan de ge contracteerde hoeveelheden af te geven. Om dat te voorkomen, is het vaak noodig, dat by importeurs lig gende voorraden wordeu vastgehouden tot de eerstvolgende distributie periode. Men acht het waarschyniyk, dat hierdoor het gerucht van vast houden door de N.O.T. ia ontstaan. Intusachen vernam het blad, dat de vetnood niet mag worden toege schreven aan een werkeiyk bestaand tekort aan vet, maar geweten moet worden aan het maken van voor raden door particulieren. In dit ver band wees men er op, dat de beschik baarstelling per maand volgens het systeem van de regeering het ham steren ln de hand werkt. By distributie per week zouden de te gelyk te ver strekken hoeveelheden zoo klein zyn, dat het maken van voorraden er door werd bemoeiiykt. By de regeering zit de bedoeling voor de hoeveelheid regeeringsvet uit te breiden door inbeslagneming van alle slachtvet, das ook van de slacht door particulieren. Al het vet zal dan verwerkt worden tot regeeringsvet, het gaat eerst naar de votsmelterijen, en van daar naar de margarine- fabrikanten, die het zoodanig ver werken, dat er een mengsel ontstaat van 20 pet. dierlijk vet met 80 pet. plantaardig vet. Ten aanzien van klachten over gebrek aan margarine vernam het blad, dat dit gebrek voor een groot deel moet worden toegeschreven aan de, - overigens verklaarbare - nol- ging by de zoogenaamde pothoeren om extra hooge winsten to maken. Deze pothoeren, de venters, die met hun karretjes hun klanten afryden, kunnen bij de bakkers 80 cent krygen tegen 48 cent by. hunne gewone afnemers. Zy laten dus hun klanten in den steek en brengen hun voorraad naar de bakkets. Dientengevolge ont staat er een run op de winkels, die dan natuurlijk telkens in abnormaal korten tyd hun voorraad uitgeput hebben. Patrolium voor huishoudelijk gebruik. Door den minister van Landbouw Is een Distributieregeling voorpetro- leutn, uitsluitend ten behoeve van bnishoudejyk gebruik, vastgesteld. Hierin wordt o.a. het volgende bepaald Yan Rykswege worden petroleum- kaarten ter beschikking van de ge meentebesturen-gesteld. Deze kaarten zyn voorzien van een aantal gonum- merde bons, waarop een, door don minister te bepalen hoeveelheid pe troleum Iran worden verstrekt. De geldigheidsduur van do bons wordt eveneens door den minister vastge steld. Voor de ontvangst van eenepetro leumkaart komen alleen ln aaumor- klng hoofden van gezinnen, die In het door d&t gezin bewoonde perceel of perceelsgedeelte noch gas noch electriciteit voor verlichtlngs- of kookdoeleinden kannen bezigen, en niet selve oorzaak zyn geweest dat zy van overheidswege van bedoeld gebruik zyn uitgesloten, en schippers, die op schepen wonen en voor kunst licht noch oenig gas noch electrici teit kunnen bezigen. Het verzoek om voor uitreiking van eene petroleum distributiekaart in aanmerking te komen, wordtdoor belanghebbenden gericht tot het ge meentebestuur, onder opgave van den gewonen leverancier. Laatstbedoelde opgave wordt niet gedaan door schip pers. De kaarten staan op naam van den aanvrager en mogen, - opdtraffe van intrekking niet voor anderen gebruikt worden. In gemeenten waar door het stop zetten van het gas- of electrisch bo- dryf tijdeiyk de onmogelijkheid bestaat gas of electriciteit voor kook- of verlichtingsdoeleinden te verkrygen, kunnon voor den duur dier onmoge- lykheid tydeiyke petroleumdistributje- kaarten worden uitgereikt. Hetzelfde geldt ten aanzien van hoofden van gezinnen die tengevolge van omstan digheden buiten bunne schuld bet door ben bewoonde perceel niet op de gebruikelyke wyze kunnen ver lichten. Ieder aan wie eene petroleumdis- tributiekaart wordt uitgereikt, met uitzondering van scblppers, Is verplicht op deze kaart ter daarvoor bestemder plaatse, door zyn gewonen leveran cier van petroleum (detaillist), diens naam te doen stellen. Door het doen plaatsen van don naam door eenen^detaillist, verplicht de houder der kaart zich uitsluitend by dien detaillist petroleum te koopen. Door het plaatsen van zyn naam op de kaart verplicht de detaillist zich, voor zoover zyn voorraad strekt, aan den houder der kaart petroleum to leveren; een en ander met Inacht neming der bepalingen dezer regeling. De detaillist 1b bevoegd contante be taling te vorderen. Verkoop en aflevering van potro- leum aan verbruikers is slechts ge oorloofd tegen een door den detaillist of diens personeel van de kaart af te scheuren bon, welke voor de af te leveren hoeveelheid geldig is op het tijdstip der afleveribg. De detaillisten kunnen met inacht neming van den by hen aanwezigen voorraad aanvulling van hun voorraad petroleum aan bun gewonen leveran cier verzoeken, tot zoodanige hoeveel heid als zy, biykenB daarby te voegen bons, aan verbruikers hebben afgele verd, tenzy door den Min. v. Landb. voor deze aanvulling een andere hoeveelheid per bon wordt vastgesteld. Deze regeling zal 15 October a.s. in werking treden. Sulksrdlstributls. De Ryks-commlssie van Toezicht op de Suiksrvereeniglng meldt, dat in verband met de nieuwe bepalingen voor de autkerdlstributie sommige winkelsaken tydeiyk geen suiker aan het publiek sullen kunnen verkoopen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat dit geenszins verband houdt met schaarsehte aan suiker, waut er is ruim voldoende suiker voor de be hoeften van de bevolking aanwezig, maar alleen noodzakeiyk is tengevolge van administratieve maatregelen. In alle plaatsen Is er echter een voldoend aantal winkels waar suiker te verkrijgen ia. Yolgens het Hbld. bestaat by de regeeriog het voornemen een rege ling te treffen in zake de suiker- pryzen, waardoor een byalag op den prys onnoodig wordt. Voor de ge wone consumptie-suiker (huishoude- lyfe gebruik) zal de bestaande prys gehandhaafd blyven, maar op de pryzen voor induatriesulker (bakkers, likeurstokeryen, jamfabrieken, enz.) zal een zoodanige verhooging worden gelegd, dat het tekort op den prys voor de bulshoudeiyke suiker erdoor wordt gecompenseerd. Eieren. De minister van landbou w,ny ver held en handel heeft bepaald 1°. dat voor iedere hoeveelheid van 100 volversche kipeieren waarvoor consent tot uitvoer wordt afgegeven voor de dagen 80 September tot en met 6 October een hoeveelheid van 80 volversche kipeieron beschikbaar moet worden gesteld; 2°. dat andere eiersoorten niet be schikbaar behoeven te worden gesteld voor binnenlandscb verbruik 8°. dat een deel van de beschikbaar te Btellen eieren, bestemd voor dis tributie door de gemeentesturen, zoomede een ander deel, bestemd om te worden geconserveerd, moet worden geleverd tegen een prys van f 10.50 per 100 slQks. SPORT. Uitslag Tenniswedstrijden „Animo" (Jrs.) Heerenslngleale prys C. Weyn- ■chenk, 2e prys J. Bolomey. Damesaicglea: le prys mej. W. Houwing, 2e prijs mej. A. Naudin ten Cate. Mixed Doublésle prys mej. A. v. d. Meer-B. Buiskool, 2e prijs mej. W. Houwing-L. Quant. Heerendoublesle prys H. Tissot v. Patot—B. Bolomey, 2e prys J. Borenberg-L. Quant.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1