GELDELIJKE HULP. Passage bespreking Verkooping Strandvonderij. FRAENKELenKÜEL,Tandarts, I DE HELDERSCHE BANK. „Du Passage „DORDRECHT". SCHILDERIJEN EN ETSEN. Nutsspaarbank W.J.LAMMERS, HAARWERKEN, ZurMühlen&Co. .NEDERLAND" UÓLLtNOtKEIiULIIII CHEF KREUGER Union- Anker- Horloge HOTEL „BELLEVUE" Gezelligst Café met Vergunning. 2 nieuwe moderne Biljarts. „Dordrecht- A. KLOPPER ZONEN. LOODSGRACHT 69, KUNSTHANDEL PIANO- en ORGELHANDEL „DE BAZUIN" F. MULDER, HOOFDGRACHT G3a. Duin-Konijnen A. WIERINGA, r, 'BRIGITTE DISTRIBUTIE. Vlmeh. De verkoop van goedkooper rund- vleeach, zoogenaamde tweede kwali teit, heeft tot gevolg gehad dat de prijzen van de betere kwaliteiten nu gedaald zyn, zoodat de slagers een afslag van 20 cent per pond konden noteeren. Yarkensvleeach was deze week ook weer voorhanden, hoewel de varkena over 't algemeen klein waren en niet veel vet opleverden. Hef spek vormde slechts een laagje van een paar centimeter dik. Mirgarlns. Margarine was thans in de meeste winkels verkrijgbaar. Groenten. Wat de groente betreft, daarvoor ziin (nog) geen distributieprijzen vast gesteld. Hier en daar werden vrij hooge prijzen gevraagd. Waar echter de voorraad groente (kool) in onze omgeviDg vrij groot is, laat bet zich aanzien dat de hooge prijzen zich niet zullen kunnen handhaven. Aardappel». Aardappelen worden verkocht tegen O cent per kilo. Voorraden mogen niet worden op gedaan. In de afgeloopen week werden enkele partijen, die voor aflevering in 't groot bestemd waren, aangeslagen. Vat. De vetschaarschte blijft aanhouden. In den vrijen handel worden hooge prijzen gevraagd, wij hoorden van f 1.— per pond en hooger. Deze week wordt per hoofd weer een half ons regeeriDgsvet verstrekt. Koffie en thee. In het tijdvak van 5 tot en met 18 October zal uitsluitend tegen af gifte eener broodkaart voor de 28ate week (de nu loopende broodkaart dus) aan de verbruikers per kaart een half ons koffie of thee naar verkiezing worden verstrekt. De levensmiddelenbons. Vanaf Dinsdag 2 tot en met Zater dag 6 October zal bij den gewonen handélaar verkrijgbaar worden ge steld per persoon: Op bon No. 851 ons RegeerlDgsrijst h 14 cent p6r pond, of 1 ons Javar(jat ii 28 cent per pond. Op bon No. 86 1 ons gedroogde Tuinboonen k 12% cent per pond. Op bon No. 37 ona 60 Braadvet h 40 cent per pond. Varvosr van aardappalan. Door de Rijkscommissie van toe zicht op de aardappelvereeniglng is tot nader order ontheffing verleend van het verbod van vervoer van aardappelen, voor zoover betreft de gewone (blanke) Eigenheimers of Borgera en Industries, alsmede van het verbod van aflevering dier Eigen heimers of Borgera en Industries, voor zoover die aflevering geschiedt uitsluitend aan handelaren en mili taire depóts. Ten einde misverstand te voor komen, teekent zij hierbij nog een, dat het verbod van aflevering aan consumenten, behoudens het in art. 6 dier beschikking bepaalde (hoeveel heden van ten hoogste 10 K.G.), blijft gehandhaafd. Gelegenheid tot het doen van wintoropslag wordt dus niet gegeven, Broodkaarten. De broodkaart van de 28ate week is geldig tot en met Donderdag a.s. Rijst. Naar men in ona vorig nr. heeft kunnen lezen ls de rijstvoorraad in ons land niet groot meer. Om deze nu zoo lang mogelijk aan een ieder ten-goede te doen komen, is bet noodig dat van alle soorten regel matig wordt afgenomen. Uit de kennisgeving van het vensQiiddoleubureau blijkt dat men 2 soorten rijst kan bekomen, z.g. legeeriDgsrijst en Javarijat. De eerste, Bassein- en Rangoenrijst kost 14 ct. per Va de tweede 28 ct. Dit heeft zijn oorzaak in het feit dat de regeering op eerstgenoemde wat toe legt, terwijl dit met de Javarijat niet het geval ls. Het verdient daarom aanbeveling, dat de duurdere rijst soort door de meer gegoeden wordt gekocht, 'Waardoor dan de regeerlnga- rijst ter beschikking blijft van hen die minder kunnen besteden. Op die manier zal men ook het langst met den voorraad toekomen. Brandatoffendletrlbulo. Volgens mededeeling van de brand- stoffoncommisaie is vanaf Maandag 1 October, by de Brandstoffenhande- laren verkrijgbaar: Op bon No. 2440 K.G. Kacbelkolen voor f 1.10. In dez-n prijs is inbegrepen bet aan huis bezorgen binnen de kom der gemeente. (In een deel van de oplaag van ons vorig nummer is abusief als datum van aanvang der aangifte Maandag 10 October afgedrukt). Stoken van hout en turf. Nu door gebrek aan kolen meer gebruik gemaakt zal worden van hout en turf, heeft het zijn nut er op te wijzen dat deze brandstoffen meer roet geven en zoodoende de kans op schoorsteenbranden vermeerderen. Daarom is het raadzaam indien men met turf of hout wil gaan stoken voor den aanvang van dezen winter de schoorsteen ter dege te laten schoonmaken. Verder verdient het aanbeveling af en toe wat aardappelschillen in het vuur te werpen, daar dit de roet- afzetting in den schoorsteen tegen houdt of althans vermindert. Gasdistributie. Burgemeester en Wethouders van Helder maken bekend, dat voor het verkrijgen van inlichtingen en het indienen van klachten betreffende de gasdistributie, bet kantoor der Gas fabriek, dagelijks, met uilzondering van Zaterdags, zal geopend zijn van des namiddags 5 tot e uur- Boen toeslag I Voor de maand October wordt even min toeslag op gas verleend. Het komt ons voor. dat wy nog altijd in vergeiyking met hetgeen men in andere steden tosstaat te zuinig worden bedeeld. Gasbesparing en school. Met hot oog op de door de licht- rantsoeneering ontstane omstandig heden waaronder huiswerk moet worden gemaakt zullen de lessen aan de Ryks-Hoogereburgerschool alhier aanvangen te half negen en dan door gaan tot 12.5. Om half twee wordt oegonnen en om 3 u. 10 geëindigd. By de ouders en voogden is er op aan gedrongen dat de vry gekomen tyd ook inderdaad aan het huiswerk ten goede komt. Om te komen tot gas- en kolen- besparing op do lagere scholen wordt een verandering in de schooltijden of dagen overwogen. Kaareen. Door den Minister van Landbouw enz., is bepaald, dat de maximumprijs voor kaarsen in den kleinhandel k f 0.60 per pak van 800 Gram netto niet zal gelden voor was- en vet kaarsen. Da maximumprys voor waskaarsen in den kleinhandel is vastgesteld als volgt a. Ie kwaliteit f 2.25 per i K.G. b. 2e .2.20 j c. 8e .2.15 Be maximumpryzen in den klein handel voor vetkaarsen is vastgesteld op f 1.70 per K.G. Lucifers. De Minister van Landbouw enz. beeft voor Zweedsche lucifers een maximum groothandolprys vastge steld van f 174.50 per kist, inhoudende minstens 10,000 doosjes, een maxi mum tusschenhandelsprys van 19cent per pak, inhoudende minstens 10 doosjes, een maximum-kleinhandel- prys van 22 cent per pak, inhoudende minstens 10 doosjes en van 2} cent per doosje, inhoudende minstens 55 stuks. Voor Hollandsche lucifers is vast gesteld een maximum groothandel prijs van f 162 per kist, inhoudende minstens 10,000 doosjes, een maxi mum tusachenhandelprya van 17 J cent per pak, Inhoudende minstens 10 doosjes, een maximum kleinhandel- prya van 20 cent per pak, inhoudende minstens 10 doosjes en van 2$ cent per doosje, inhoudende minstens 55 stuks. Vorenbedoelde maximum grootban- delprijzen zijn te verstaan loco Am sterdam, Rotterdam of fabriek en de maxlmum-tusschenhandëlspryzen af pakhuis grossier. Een der oorzaken van de opdrijving der prijzen. Het zal noodig worden, dat alle artikelen van welken aard ook onder contróle der regeering komen en tegen vastgestelde grijzen worden verkocht. Tal van gevallen komen ons Ier oore van het opkoopen van verschil lende artikelen. Zoo vernamen wij, dat Vrydag van hier weiden verzon den 1200 K.G. Kwatta chocolade. Het ligt voor de hand, dat ook dit artikel weer by verschillende winkelier» is opgekocht. De hooge prys en het gebrek aan lucifers is aan dezelfde oorzaak toe te schryven. Zoo langzamerhand trachten de kooplui alleB in handen te krygen. Zoo vernamen wij van den eigenaar van een der belangrijkste zaken in heeren- kleeding, dat by een aanbod ontving zijn geheelen winkelvoorraad tegen den verkoopsprijs van de hand te doen. De artikelen gaan van hand tot hand en by elke transactie wordt de prijs weer hooger. Maakt geen voorradan. Het komt voor, dat men, om toch maar voor den winter geborgen te zijn, geweldige voorraden inslaat. Sommige menschen bostellen by hun winkeliers groote voorraden jams, conserven, biscuits, enz. En er zijn winkeliers die deze bestellingen ook uitvoeren. Dit voorraad maken kan niet met genoeg kracht bestreden worden. Hierdoor toch kan het voorkomen, dat indien althans velen dit voor beeld volgen van eon bepaald voedingsmiddel de een niets meer kan krijgen, terwijl andoren meer dan voldoende voor hun gebruik hebben. Daarom doe men het niet alleen zelf niet, doch trachte men het ook in zya omgeving te voor komen. Zij die hiertoe het meeste kunnen bydvagen zyn evenwel de winkeliers. Wanneer zy eensgezind weigerende bestellingen uit te vooren, dan is het voorraadmaken meteen afgeloopen. Niet alleen is het inslaan van le vensmiddelen af te keuren het geeft al heel weinig blijk van ge meenschapszin maar het is ook on noodig. Immers zoodra werkeiyk gebrek aan oen artikel komt of dreigt te komen, wordt het door de regeering gerantsoeneerd of gedistri bueerd. VRAGENBUS. Boete voor te veel gas verbruik. Den heer P. In de raadszitting van 31 Mei is aan B. en W. mach tiging verleend le. om voor de te veel verbruikte hoeveelheden gas een boete te heflen, groot vijfmaal het bedrag dat volgons de geldende tarieven verschuldigd zou zyn 2e. te bepalen, dat gedurende een door B. en W. te bepalen termyn geen gas wordt geleverd aan hen, die „in gebreke biyvenom aan de richtige toepassiüg der vastgestelde regeling genoeg zaam mede te -werken." Wordt de hierboven bedoelde straf bepaling toegepast, dan wordt de gasmeter weggenomen, en voor her plaatsing drie gulden.by vooruitbe taling berekend. Mej. G. Een gewoon gascoaifoor brandt 3 k 4 uur van 1 M8., 6en staande brander of een met hangond kousje ongeveer 7 uur. Of 4 vol wassenen genoeg hebben aau 4 liter eten van de Keuken baogt af van hun eetlust. Den heer v. d. B. Voor de maand October ontvangt U geen toeslag op gas. Ondergeteekende beveelt zich bo lec-fd aan voor alle voorkomende Metselwerken, en tevens voor witwark, repareerenen leggen van nieuwe riolen. Ook oude dakpannen te koop. P. KWAST, Mr. Metselaar, Oa Ruyteretraat 21, Helder. HELDER. Cali Restaurant - Telef. Interc. 49. lederen Zondagavond van 8.30 iot 10.30 IN DE ZAAL. Gewone consumptieprijzen. Da Burgemeester-Strandvonder te HELDER, is voornemens op DONDERDAG 4 OCTOBER 1917, namiddags één uur, in het Verkoop lokaal aan de Loodegracht 21 te HELDER, ten overstaan van den Deurwaarder W. BIERSTEKER, te Helder, met machtiging van Ged. Staten van Noord Holland, publiek te verkoopen: 6 vaten wyn, 1 vat rum of cognac, 1 ledig vat, 1 id. yzeren vat, 1 stuk scheepsboot, 2 puntsbreels, 1 joon, 6 reddingboeien, 1 yzeren boei, 1 zwemgordel en 1 kist idem, 2 plan ken, 1 dekbalk, 1 balk, 1 laadboom, 1 giek, 8luiken, II boddings, 7 platen, 1 wil, 1 deel, 1 merkel, 1 ledige kist, 1 kist van een misthoorn. De goederen zyn verkaveld te be zichtigen véór de verkooping aen het Westplain te Halder. Helder, 19 September 1917. De Burgemeester-Strandvonder voornoemd, W. HOUWING. MARINE. (Bevorderingen.) Met 31 Mei 1917 Stokerolieman M. J. Vader tot korporaalmacbinedryver 2e kl. idem H. Evers tot idem idem S. Bosma tot idem. Met 1 Juli 1917 Korporaalkok E. A. G. tlö Hom tot aergeantkok. Met 81 Augustus 1917 Stokerolieman M. van Veelen tot korporaalmachinedrijver 2e klasse. Met 30 September 1917: Stokerolieman J. de Waal tot kor- poraalmachinedry ver 2e klasse Matroos le klasse R. Visser tot korporaalseiner; Stoker 2e klasse J. Dijkstra tot matroostorpedomaker Matroos 2e klasse P. Mantel tot matroosschry ver Matrooshofmee8ter A. J. Pottinga tot korporaal hofmeester Matrooskok E. Wajerlnk tot korpo raalkok. Met 1 October 1917: Korporaalkonstabel W. A. Gohren tot sergeantkonstabel idem A. F. Greaves tot idem Korporaalmonteur T. Koateiyk tot Sergeantmonteur idem I. M. van der Ploeg tot idem idem H. J. Deijs tot idem idem C. Versteeg tot Idem. (Reeds ia eea gedeelte ven de oplaag van ona vorig nr. opgenomen) Openbare Vrijwillige Verkooping. Notaris H. M. BEECKMAN te NIEUWEDIEP (Den Helder; zal op Dinsdag 2 October 1917, dee avonds ten 7 uur, In het lokaal „Casino", publiek verkoopen Gemeente Den Helder. 1. Het huis en erf aan de Bassin- gracht No. 30 te Helder, kadastraal bekend aldaar in Sectie C., No. 4480, groot 75 contiaren. 2. Het huis en erf aan de Molen straat No. 99 te Helder, kadastraal bekend aldaar in Sectie D., No. 1630, groot 50 centiaren. 3. Hot buis en erf aan de Graven straat No. 69 te Helder, kadastraal bekend aldaar in Sectie E, No. 693, groot 1 are, 7 centiaren. 4. Het huis op den hoek van Bootsmaustecg en Achterstraat, Nos. 9 en 14 te Helder, kadastraal bekend aldaar in Sectie D, No. 2443, groot 36 centiaren. 5. Het huis en erf aan de Van Galenstraat No. 26, kadaster Sectie E, No. 3646, groot 90 centiaren. 6. Het huis en erf aan den Parallel weg No. 65, te Helder, kadastraal bekend aldaar in Sectie E.No. 8256, groot 96 c.A. Ta bezichtigenMaandag 1 en Dinsdag 2 October a.s., des n.m. van 2-5 uur. Nadere inlichtingen ten kantore van voornoemden Notaris. Belangrijk bericht. uit AMSTERDAM, houden iedsren Woensdag van 11-4 uur, Spreekuur in DEN HELDER. Keizerstraat 28, tegen onderstaand tarief: Pijnloos trekken van tand oi kios f I.-. Kunstgebitten rinsf f 25.-por heel gebit, Vullingen etcvanaf 11.-. Militairen verminderd tarief. Alle tandheelkundige operatlën geheel pijnloos door bekwaam tandarts. Voor Kunsttanden dagelijks van 9 tot 4 uur. Wij belasten ons met het inoasseeren van wissels en kwitanties doof geheel Nederland. 99 Vennootschap LEVEHSVERZEKERIHG-MAATSCHAPPI] Voorbeeld van Lijfrente-verzekering op twee levene: Een echtpaar, waarvan de man 65 en de vrouw 54 Jaar oud Is, koopt een dadelijk Ingaande lijfrente van f 400.- BRAND, betaalbaar eens per Jaar tot den dag imbdaa'w van overlijden van ds(n) langstlevende ®n van beiden. BEDRIJFS Koopsom f 6106.60. Verzekering. CONCURREERENDE TARIEVEN. Hoofdkantoor te Dordrecht.' Bykantoor te Ameterdam, Heerengracht No. 495, Directeur L. M. SMITH. '«-Gravenhage, Anna Paulownastraat No. 52, Directeur M. H. E. SACHSE, Gep. Kapitein ter Zee. Rotterdam, Hoofdateeg No. 48a, Directeur H. BRUCH. Ook de Agenten en Agentessen verstrekken gaarne inlichtingen. Solide en ijverige personen gevraagd als vertegenwoordigers Voor dlroote levering weder voorhanden een groote partij prima Belgische KLUITKALK en LANDBOUWKALK. Firma W. F. STOEL ZOON, ALKMAAR. GROOTE SORTEERING. KANAALWEG 90. RIJKE KEUZE PIANO's an ORGELS. Grootste Reparatie-Inrichting voor Plano's an Orgels. Attesten van groot, tevredenheid ter Inzage. Ruller». Repareer en. Stemmen. Polderweg. GEOPEND: alleen voor pensioenen iederen Woensdag, n.m. van 7 tot 81/» uur, en iederen Zaterdag, n.m. van 7 tot 9 uur, voor het Inbrengen en afhalen van gelden. Bedlplomasrd Dames- en Heersn-kapper, Kanaalweg169.Tel.206. VERTROUWD ADRES voor alle soorten ook van uitgevallen Haar. Alles wordt op eigen atelier vervaardigd. der Stoomvaart-Maatschappij en der VERTEBENW00RDI8ER Correspondenten ovar passaga- aangelegenheden werden daar boven- itaanda Maatschappijen alleen ge veerd met da Paaaaga-Agsnten. Andere Agenten voor bovengenoemde Maatschappijen zijn er niet te Helder. Alle dagen versche Texelsche verkrijgbaar, 70 a 80 oent, bij Jb. BUISMAN Jr., Doolhof 23. Fotograaf, 88 Koningstraat 88. Grootste en meest modern ATELIER, met apeoiaal Ontvang- en Tollatkamer. Beopend, ook Zondags, van 9 tot 4 uur. Bedragen van 110.—, f 50.—vlug en biliykbeschikbaar voor ARBEI DERS, AMBTENAREN en GE- PENSIONNEERDEN. Gemakke ïyke aflossing van 50 ets. en 100 ets. per week. Brieven onder No. 886, aan het Bureau van dit blad. Het betrouwbaar, solide, voordeellg. Verkrijgbaar bij SPOORSTRAAT 120. MU- Nederland, Rotterdamsche Lloyd en Amerika-Lijn. Hoofdgracht 37. Speciaal adres voor OVERHEMDEN naar maat. OVERHEMDEN met piqué borst f 3.50, prima kwalltalL FEUILLETON. DOOB MARIE HOEFFELMAN. Brigitte zag zyn oogen vol gloed op zich rusten en opnieuw kleurend, boog ze haar hoofd voorover. Hy voélde haar handen beven. „Zoudt u dat plan willen opgeven, als ik het wenschto Ze durfde niet naar hem opzien. „Waarom?" vroeg ze zacht. Nu liet hy haar handen los; stond op, en zyn armen om haar heen, hief hy haar uit den stoel, drukte hy baar zacht tegen zich aan: „Omdat ik je liefheb, Brigitte, en ik my gelukkig zal rekenen, als je myn vrouw wilt worden." Zy bief het hoofd naar hem op, haar oogen in tranen „Maar ik geloof niet, dat 'k ooit weer een man zal künnen lief hebben," stamelde ze verward. „En als het later tóch mogeiyb biykt, dat je weer een man zult kunnen liefhebben?" vroeg hy, heel niet ontmoedigd door haar antwoord. „Ban zal j(j die zyn," antwoordde ze, na eenige aarzeling. „Je wilt dus je leven aan mU toevertrouwen, Brigitte f" „Ja, Adrlen maar ik zal nooit die zwarte kleeren kunnen afleggen." „Hoeft ook niet, myn kind. Het leven is veel te ernstig, om op zulke kleinigheden le letten, als men toch de schoonste vrouw de zyne mag noemen." Steviger sloot hy zyn armen om haar heen: „Ik zal je zoo gelukkig maken als mij mogelijk is; maar tracht my ook een beetje lief te hebben, wil je?" Brigitte dacht aan Charles' laatsten wensch en aan zyn zorg voor haar geluk. Zy voelde den oprechten trouw van den jongen man, die naast haar stond, zyn arm nog om haar heen. O, hoe rustig zou het zyn by hem, hoe veilig, met hem te gaan door 't leven. Zy hield van zyn flink gelaat met de ernstige, byna strenge lynen van mond en kin, den ver- standigen blik uit zyn mooie, diep bruine oogen, en zy hoopte, dat ook zy hém eenmaal het geluk zou kunnen geven, dat hy van haar verwachtte. Zy legde haar beide armen om zün hals en haar gelaat, de oogen vochtig, naar hem opgeheveD, beloofde ze 't hem. Toen voelde ze, hoe hy met de handeD, die zy welverzorgd en forsch wist, haar achterhoofd steunde, zag ze zijn gelaat zich naar baar buigeD, en, de oogen gesloten, ontving ze zyn eersten liefdekus. Toen zy, een half uur later, aan het déjeuner zich vereenlgden met Baron de Lédoc, ging Brigitte naar baar pleegvader toe, die al aan tafel zat, 6D, haar arm om zyn schouders, zei ze 't hem zacht „Vader, 'k heb my met Monsieur Gondard verloofd; vindt u het goed?" Verraat keek de oude heer naar haar op. Hy bad dit niet zoo spoedig verwacht. Hy trok haar op zyn knie, legde liefkozend haar donkere kopje tegen zich aan. ..Het verheugt my, dit nu al te hooren, myn kind," zei hy, de oogen vochtig, op haar neerziend. „Zeker, vind ik het goed. Ea ben je nu gelukkig „Zoo gelukkig, als ik 't nog zyn kan, vader." „Zoo maar zul je or om denken, dat je vriend ook recht heeft om gelukkig te zyn, en dat het jouw taak nu is daarvoor te zorgen?" Stem en gelaat van den ouden man drukten aandoeniog uit, terwyi hy ernstig zyn pleegkind in de oogen keekmaar Gondard; die Brigitte's wangen zag gloeien, kwam beide te hulp „Monsieur de Lédoc," zei hy, nader- tredend, „bekommer u niet om my. Brigitte heeft me beloofd haar best daartoe te zullen doen, en ik zal geduld hebben." _WeInu," zei de oude heer, het meisje loslatend, en, terwyi hy zich oprichtte, hartelyk Gondard's hand drukkend, „dan heb ik alleen maar te zeggeD, dat het myn liefste wensch is, u beiden vereenigd te zien." Netl y, die met haar vader de kerst- (gen by de familie Legrand te Bordeaux had doorgebracht, vernam, by haar thuiskomst, met blijde ver rassing, Brigitte's verloving. „Maar ik ga je nu verliezen, myn lieve." zei ze, met een licht beven in haar stem. „My verliezen?" „Ja, natuuriyk. Je gaat toch in Parys wonen, als je getrouwd bent." ,0, maar dat gebeurt vooreerst nog niet." Netty glimlachte. „Wat stel je je dan voor?" „Nu ja, ik begryp wel, dat Adrlen niet zoo erg lang zal willen wachteD; maar aanstaanden zomer zal hy me toch nog wel hier laten." „Zou je dat heusch van hem willen vergen „Waarom niet? Zoo'n haast be hoeft er toch niet met ons trouwen gemaakt te worden. - Bovendien, wat zon er dan van ons plan terecht komen „Je meent dat gaan van ons met Madame Coupeur naar Chandolin?" „Natuuriyk." „Bat moet je opgeven." „Dat kan niet, Netty. Tante heeft er zich zoo op verheugd, met my haar geboorteplaats weer te zien,(dat ik baar die teleurstelling niet kan aandoen. Ik ga er meer om haar heen dan om myzelfwant ik vind er niets dan het graf van myn ouders. En jy vondt het ook zoo gezellig, niet „Nu ja, maar ik denk, dat Monsieur Gondard zich daar niet veel van zal aantrekken." Op dit oogenblik kwam Gondard het salon binnen, waar de twee meisjes op de canapee zaten. „Het is goed, dat u komt, Monsieur Gondard, want Brigitte heeft zulke booze plannen," riep Netty uit, terwyi ze opstond en lachend wegliep. Toen ze de deur achter zich had gesloten, nam Gondard een stoel, zette zich tegenover Brigitte neer en zyn elleboogen op zyn knieën latende rusten, een geliefkoosde houding van hem, nam hy een van haar handen tusschen de zijne: „Zet my die booze plannen eens nader uiteen, Brigitte. Wat wou je doen „Eens naar Chandolin gaan." „Dezen zomer?" „Ja." „Alleen „Neen, met Tante en Netty." „Dus zonder my. Dat wordt ernsti ger. Je wilt my alleen in Parys achter laten?" „Is dat dan zoo erg? Voor die paar weken?" vroeg ze, met een licht optrekken der wenkbrauwen. „Voor jou misschien niet; voor my wel." Ze keek hém aan, verwijt in haar oogen. „Zoo meende ik 't niet." Neen, dat weet 'k wel," zei hij, a hy streelde haar hand. „Als ik 1 hier bleef, zou je toch even goed alleen zyn, in Parijs?" „Zeker maar dat gebeurt ook niet. Ik zal je nu de plannen eens vertellen, die ik gesmeed heb en die lang zoo boos niet zyn alB die van jou." Hy stond op, zette zich naast haar neer op de canapee, zyn arm om haar middel. „Kyk eens, myn kind, in 't begin der volgende week ga 'k terug naar Parys. Ik ben daar noodig voor een paar dringende zaken. Als die zyn afgedaan ga 'k de andere regelen en, voor zoover noodig, in handen stellen van een collega. Voor dat alles heb ik ongeveer twee maanden noodig, waarna ik me voorstel een lange vacantie te nemen." Hy sloot zyn arm vaster om Bri gitte heen, drukte zyn wang tegen haar gezicht aan. „En die beginnen met jou hier te komen opeischen." Hy voelde haar beven in ^jn armen. „Mag 'k dat? Vind je 't goed?" „Zoo gauw al?" vroeg ze. „Ja. 't Zal dan omstreeks Paschen zyn, dat we trouwen, dus over drie maanden. Dan gaan we samen, niet naar Chandolin, want ik wil op onze huweiyksreis geen treurige herin neringen gaan opdiepen, maar naar Argentinië, daar een paar gezellige maanden doorbrengen by Luce en George. Vier maanden uit en thuis. Van de week schryven we ze alles. We komen dan daarna nog twee maanden hier en vertrekken tegen October naar ons eigen huisje in Parus. Hoe ïykt je dit toe?" „Zal vader 't goed vinden?" „Zeker, ik heb 't al met hem be sproken. Maar hoe vind jy 't?" Ze aarzelde even, glimlachte: „Als 't niet anders kan, dan moet 't maar," antwoordde ze, terwijl ze trachtte zich uit zyn arm los te wikkelen. Maar hy hield haar stevig vast. „Als 't niet anders kan? - Wat is dat nu voor een antwoord?" lachtte hy. „Nu ja ik bedoel „Je bedoelt, dat je over drie maanden myn vrouwtje zult zyn, niet waar zei hy, haar lief gezicht met kussen bedekkend. Ze bleven nog by elkaar, Gpndard, zyn plannen nader uitleggend aan Brigitte. Hy vertelde haar hoe hy tydens de legeling van zyn zaken zou omzien naar een geschikte wonng, in een niet al te dure buurt. Zijn praktyk liep wel goed en het liet zich wel aanzien, dat die voortdurend beter zou worden, doch ze moesten toch maar wat voorzichtig beginnen, vond hy. En Brigitte keurde ajlesgoed. Hoe kleiner en eenvoudiger, hoe gezelliger meende ze. Hy zou de woning in richten voor zyn terugkomst op Lédoc. Tante Coupeur zou hem wel helpen zy moest zich maar met niets be moeien. „Maar, myn beate Gondard, dit is toch al het minste, wat 'k voor myn pleegkind kan doen, niet waar?"zei de oude heer de Lédoc tot zyn jongen vriend, die tegenover hem zat in de bibliotheek. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 6