COURANT No. 4837 DONDERDAG 4 OCTOBER 1917 45e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad is opgenomen: 1. Gemeenteraad van Helder. 2. Feuilleton, enz. DE WEEK. 2 October. In de zitting der Tweede Kam9r van 26 September j.1. heeft minister Cort v. d. Linden, beantwoordend de vragen van den heer Rutgera be treffende den koleninvoer en .be antwoorden" to durven neerschrijven, in dit verband, is eigenlijk even vermetel als optimistisch uitgedrukt— o. a. gezegd, dat er in de bladen tal van berichten zyn verschenen, die door den heer Van Hamel en ook den heer Schaper juist zijn gequalillceerd. Men heeft gezegd" voegde de pre mier er bij „dat die berichten van bevoegde zijde kwameD, maar de bron van die berichten is niet altijd een bron, die het beiaog van Nederland op den voorgrond stelt. Manheer de Voorzitter. De Regee ring betreurt hot verschijnen van die berichten, omdat juist dergelijke be richten de onderhandelingen niet ge makkelijk maken. Ik voor my zie echter nog niet het middel om het verschijnen ervan te beletten." Het is in deze rede, dat mr. Cort v. d. Linden zich beriep op den eisch van 'slands belang om vooralsnog den heer Rut.gers het antwoord op de hoofdzaak der kwestie van de kolenvoorziening schuldig te biyveD. En de heer Schaper had niet heele maal ongelijk toen hy aan 't eind van de tweedaagache Lager huis-sessie, die begonnen was met het voetstoets goedkeuren, in tweede instantie, van de Revisie, constateerde, dat deze interpellatio vrijwel mislukt was. Eq thans toeveu wy weêr in de sfeer der geruchten. Intussehen al-meer tot het besef komend, dat voor sommigen de pakjes van zorg en ontbering zéér zwaar zullen worden, terwijl wy allen een pakje te torsen krijgen.... De aardappelen-rantsoeneering van 4 K.G. per week en per hoofd is nog 't ergste Diet. Boozer staat 't met de „verlengde" broodkaarten. En ik kom straks op dat allerneteligste punt van de misère, waarin wij allengs komen te verkeeren, terug. De electrische verlichting wordt nu reeds besnoeid. De café'a krijgen aanzegging tot al-grooter zuinigheid, en met de „in licht badende" zalen is 't afgeloopen. Allerlei fantastisch- ouderwetache lichtjes komen wtör in de mode. De kaars is niet slechts in eere hersteld, maar een luxe-voorwerp geworden. *t Is nu de tijd, waarin ons allen zal worden verduidelijkt, gaandeweg, hoezeer wy „verwend", verlekkerd, geblaseerd waren. Hoe wy allerlei dingen van „loisir", die vroeger voor „doodgewoon" en vanzelfsprekend doorgingen, nu ketzy moeten missen of „mondjesmaat" genieten. Wij hebben ons op de periode voor te bereiden, waarin slechts lokaal treintjes gaan en er alleen 3de klasse zal kunnen gereisd worden, zonder verwarming, ook al gaat de koude nög zod strengen.En er is ons - weet men een extra-kil wintertje voorspeldAls een der voortee kenen gelden ook de nieuwe winter modes, die een weelde van bont te aanschouwen' geven, met dubbele kragen, neus en ooren schier be dekkend De ontwerpers der winter-mode- 1917/18 schijnen dus - komt 't uit profetisch-aangelegd te wezen. Zonder verwarming nogmaals gezegd zullen wij moeten reizen. De tegenspraak van de jobstijding is reeds gebleken bene „illusie" te zijn I Alles en nog wat. ook de pet.ro leum zal aan distributie worden onderworpen. En wie kan zeggen, welke „surprises" ons nog meer wachten De kolen. Rooskleurige en angst wekkende geruchten volgen elkaar op den voet. En het meest veront rustende was wel, dat Uncla Sam den toevoer van wat in Patria nu zóó dringend noodig is zal stopzetten, wijl van Duitsche zijde eischen werden gedaan (in ruil voor het „zwarte goud") als 76 pCt. van onzen boter- export, hetzelfde cyfer van den groenten en eieren-uitvoer, etcetera. Wachten wij af wat ons verder boven 't hoofd hangt. Met kalmte en met blijmoedige berustiDg, hoè zwaar ons dit ook vaak moge vallen De vroede vaderen van ons Lager huis zijn nu in de afdeelingen aan het beraadslagen over het Staats budget 1918. Maar vóór alle andere onderwerpen dringt zich nu de uitbreiding van Staatszorg voor de levensmiddelen voorziening. Waarvan beweerd wordt, dat zij een eind boven de tweehonderd millioen gulden zal gaafi. Zoodat 't waarlijk niet te verwonderen zou wezen indien de bewaker der Schat kist, minister Treub, niet voetstoots zelfs in deze tijden 1 te krijgen wasvoor het goedkeuren van dergelijk bedrag. En toch, ook hier zal hot heilige moeten ten slotte den doorslag moeten geven. Onze volkskracht moet zij het door het brengen van reusachtige offers worden beschut. En daarvoor moet nu alles zwich ten. Wanneer wy vernomen, dat de duurte-toeslag, door den Staat te verleenen, het cyfer van dertien millioen zal bereiken (thans is 't „slechtB" een armzalig evental) dan „duizelt" 't ons volstrekt niet. We zijn aan reuza-cljfers gewoon geraakt. En de eerstvolgende maanden zullen er ons nog veel sterker aan doen gewennen. Dit is een der eigenaardige ver schijnselen van dezen tijd, dat wy werkelijk sensitief of niet gaandeweg „afstompen" voor sterke prikkels," ook voor de allerhevigste. Zoodat de tijding, dat er op Sluis weer bommen zijn geworpen, ons nauwelijks beroerde. En 't ons begrij pelijk wordt gelukkig nog levend in buiten den wereldbrand gehouden streek dat de menachen in Londen en elders, die het signaal hooren van naderende, met bommen bevrachte vliegtuigen, zich op de gemoedelijkst- denkbare wijze in veiligheid brengen. Zóó machtig, alles en allen bebeer- schend is Vorstin Gewoonte I Om nu maar over nieuws van den tweedén en den derden rang heolemaal te zwijgen. Zooals om iet» uit 't vele van dien aard te noemen de brand in de Haagsche Nieuwe Kerk. Of de berichten betreffende de Neder- landscho hoogoven-installatie ad vljf- en twintig millioen, waarvan de Re geering voor een derde zal deelnemen, na den vrede, wel te verstaan Er is nog de droeve tijding van het overlijden in de kracht der jaren nog van den beeldhouwer Charles van Wyck. Maar droeve en aangename dingen- van den dag gaan nu onze lichtelijk- geknotte aandacht voorbij. Gelijk 't geschiedt met ook de meest-interes- sante film in de bioscoop voor den toeschouwer, wiens aandoeningen allengs verflauwden ook bij zeer- sterke prikkels. Dat is ééne der zeer vele gevolgen van dezen storm - tijd 1 Mr. Antonio. DE OORLOC. De legerberichten van 1 en 2 October. Naar d.d. 1 Oct. van zijde wordt gemeld ondernamen ;de Duftschers over een front van J mijl breedte, een krachtigen aanval ten N. van den weg Yperen-Meenen ten O. van bet. Polygoonboach. In drie achtereenvolgende golven kwam de vijand opzetten. Door het krachtige vuur der Engalscben werden ze terug geworpen. Later trachtte de vijand nog tweemaal vooruit te komen, maar behalve van den Z.0. hoek van het Polygoonbosch waar twee voor uitgeschoven posten bezet werden werden ook deze aanvallen gekeerd. In den nacht van 1 op 2 October herhaalden de Duitschers hunne aan vallen nog 6 maal, doch evenveel keeren werden zij teruggeworpen. Evenmin had een aanval ten Z. van den weg Ypsren Roesselaere succes. In de maand September namen de Engelschen 5296 Duitschers, w.o. 146 officieren gevangen. Verder vermees terden zy 11 kanonnen, w.o. 3 zware, 57 schansmortieren en 377 machine geweren. Volgens het Duitsche legerbericht van Dinsdag is het bij het PoJygorn- bosch vermeesterde terrein ongeveer 500 M. diep. Herhaaldelijk onderno men tegenaanvallen der Engelschen hadden geen succes. Ten N.0. van Soissons en voor Verdun levendige artilleriegevechten. In de streek van Bezonvaux dron gen de Duitschers by een overval tot in de achterste linies der Franschen door. Met. meer dan 100 gevangenen keerden zy daarop naar hunne eigen stellingen terug; De Fracsche communiqué's daaren tegen maken melding van vrij krach tige aanvallen der Duitschers, o.a. tusschen het Cbaume bosch in Bezon vaux en tusschen Samogneux en Beaumont (rechter Maasoever). Op het laatst genoemde front herbaalde de vyand zyn aanvallen vier maal, doch steeds werd hij teruggeworpen. Maandagnacht deden Duitsche vlieg tuigen opnieuw een aanval op Duin kerken. De zeer herige beschieting veroorzaakte ernstige matprieele scbade en talryke slachtoffers onder de burgerbevolking. Uit weerwraak voor de Duitsche bombardementen op Duinkerken en Bar-le-Duc, wierpen Fransche vliegers in den nacht van 1 op 2 October bommen op Stuttgart, Treves, .Coblenz en Frankfort a. M. Bovendien ondernam de Fransche vliegdienst talrijke vluchten, waarby 2120 kilo ontplofbare stoffen op de laadplaatsen van Rousselaere, 6000 kilo op de stations van Metz en Diedenhofen, op het vliegpark van Cambly, de bivakken van Spincourt en de opslagplaatsen van munitie van Longeau werden geworpen, waar hevige ontploffingen konden worden waargenomen. Yan het Oosteiyk front wordt gemeld, dat de Russen eenigevorde ringen maakten in de streek van Riga, waar zy ongeveer een myi vooruit gingen. InMesopotamiö. Volgens een mededeeliog van het Engelsche ministerie van oorlog, is het wegens de uitgestrektheid van het gebied waar het gevecht van Ramadie plaats had, nog onmogeiyk eon definitieve volledige lyst te geven van gevangenen en buit. Wel kan reeds worden gemeld, dat 18 kanonnen en 12 machinegeweren genomen zyn, dat circa 200 Turken gedood en begraven zyn, terwyl ongeveer 600 gewonde on 3200 ongewonde ge vangenen in handen der Engelschen vielen. Onder de laataten bevinden zich 200 officieren. Luchtaanvallen op Engeland. Maandagavond te 7 uur verscheen weder een Duitsch vliegtuig eskader boven de kust van Cosex en zette koers naar Londen. In twee groepen werd de aanval ondernomen. Yan de eerste groep drong er een door de verdedigingslinie en wierp bommen op een der Z.W. districten. Van de tweede groep echter, slaagden er na vele vruchtelooze pogingen verschei- deno vliegtuigen in boven de stad te komen. Ook deze wierpen bommen op do Z.W. districten. 10 personen werden gedood en 88 gewond. Een derde groep vyandeiyke vliegtuigen kruiste boven de kust van Kent en wierp verscheidene bommen. De duikboot- en mljnoorlog. Volgens het officieele Duitsche be richt werden in het afgesloten ge bied rond Engeland 21.000 ton aan scheepsruimte vernietigd. Indertyd kwamen te Honnings- vaag 44 koppen van de bemanning van het in den grond geboorde stoom schip „Oliver Branch" aan. Het schip was van Liverpool naar Kola met ontplofbare stoffen onder weg. Het schip bevond zich onge veer 150 myl ten N.W. van de Noordkaap toen een groote Duitsche duikboot, de U 2, verscheen. De be manning kreeg ruim tyd om zich in de booten te begeven en mocht alles meenemen wat zy wilde. De torpedo van de duikboot trof den scheepswander volgde een geweldige ontploffing en het schip was niet meer te zien. Maar ook de duikboot vloog op hetzelfde oogenblik de lucht in en de bemanning werd in de Ijskoude golven bedoren. Stuk ken van het uit elkaar gevlogen schip hadden het dek van de duik-, boot getroffen en tot zinken gebracht. Men zag nog zes man in de nabijheid rondzwemmen, maar zy konden niet gered worden, daar de booten, vol geus de Engelsche bemanning te vol waren. De commandant van de duikboot had vooraf aan de Engelschen ver teld, dat hy geposteerd was geweest by de Ierscbe kust en al 45 schepen in den grond had geboord. Uit Rusland. Steeds grooter wordt de verwarring in Rusland. Of de pogingen die Kerensky aanwendt om een coalitie kabinet te vormen, succes zullen hebben staat te bezien. En eveneens of hy in staat zal zijn den oorlog voort te zetten. Want het blijkt wel uit verschillende berichten dat in Rusland de vredeaatemming toeneemt. Ook dreigt nog steeds en nu in grooteren omvang het conflict tusschen Rusland en Finland. Niet tegenstaande de waarschuwing van den gouverneur-generaal Nekraszof zette de socialistische meerderheid de bijeenkomst van het Finsche parle- mltat door. Het garnizoen van Helsing- fors, dat de byeenkomst moest be letten, heeft dit bevel niet opgevolgd. Het gevolg is dat de Landdag ver gaderde en een aantal wetsvoorstellen aannam. Kerensky wil krachtig tegen Finland optredeD, maar het is de vraag of hij daartoe over voldoende macht, in dit geval troepen, beschikt. In ieder geval ziet de toekomst voor Finland er donker uit. De oorlogskosten van Amerika. De oorlogskosten van Amerika ge durende het eerste oorlogsjaar worden geschat op 49.200 millioen gulden. De meest belangrijke uitgaven zyn de leeningen aan de geallieerden: 16 800 millioen, voor het op do been brengen van bet leger 15 600 millioen, voor de marine 4.200 millioen, voor de koopvaardy 4 800 millioen, voor het vlieg wezen 1.680 millioen, voor de levensverzekeringen van soldaten en matrozen 420 millioen en voor de regeling der levensmiddelenvoor- ziening 408:millioen. BINNENLAND. Projectielen op Sluis gevallen. In ons vorig nr. deelden wy onder laatste berichten nog mede dat Maan dagavond op Sluis bommen of grana ten waren neergekomen. Het eene projectiel viel in de Ka- pellestraat op een bakkerij van P. Versluis, waarvan het achterhuis ge heel uit elkaar is geslagenhöt voor huis leed groote schade. In het huis daarnaast werd de trap weggeslagen, zoodat de menschen met een ladder uit de bovenverdieping moesten ge haald worden. Het andere projectiel viel in de Nieuwstraat achter het huis van don schoenmaker J. Harmans, dat geheel vernield ia. Het sloeg een gat van anderhalven meter diep en twee meter breed. Wonder boven wonder zyn er geen menschenlevens te betreuren. Het Hbl. meldt nog de volgende Bakker Versluis was juist mot vrouw en dochter ter ruste gegaan, en dit was gelukkig, want anders had den zy nog in de keuken vertoefd, welke thans geheel in puin ligt. De bom was gevallen juist op de scheiding»- lyn tusschen de erven van Versluis en Camiels, en de beide achterhuizen zyn dan ook ontzettend geteisterd. Al mogen er hier gelukkig geen men schenlevens te betreuren zyn, en minder huizen zyn getroffen, er is hier een schade aangericht, die geheel aan Zierikzee doet terugdenken. In de keuken van Versluis-was alles ver nield: fietsen werden verwrongen, deuren metera ver weggeslingerd. Het dak van de bakkery lag by den buur man, den heer Aarnaudte, in den tuin, aan wiens achterhuis ook schade werd aangebracht. De heer Versluis, vrouw en dochter sliepen nog niet, waren dus spoedig de, gelukkig niet vor- woeste, trap afgegaan en waren het meest verbaasd elkaar wederkeerig ongedeerd terug te zien. Het gat op het erf is zeer diep, enkele stukken van de bom of granaat zijn reeds gevonden en door de militairen in beslag ge nomen. In de Nieuwstraat, waar achter schoenmaker Heirm&n de eerste bom of granaat is gevallen, is de ruïoe zoo mogeiyk nog grooter en hier staat men nog meer verbaasd, dat geen menschenlevens te betreuren zyn. De beide kinderen van HeirmaD, een meisje van 12 en een joDgentje van 8 jaar lagen na de ontploffing geheel onder het ingestorte achterhuis be dolven en riepen om hulp. De vader schoot in zyn nachtgewaad te hulp en begon dadelijk met het opruimen van het puin, geholpen door andere personen die te hulp schoten. De kleinen hielden zich wonder boven wonder kalm. Toon een paar planken waren geplaatst kon men hen uit hun netelige positie redden. Het jongentje was kort geleden aan een zyner beentjes geopereerd. In het achterhuis woonde ook een vrouw, wier man te Vlissingen onder de wapenen is. Zy was toevallig in Vlissingen, anders had ook haar met baar kleinen een groot gevaar bedreigd. Ea. nu de reden waarom wy boven een paar maal schreven over bommen öf granaten. Uitmededeelingen van den kapitein- garnizoenscommandant bleek, dat het lang niet zeker is, of men hier met bommen of granaatkartetsen te doen heefc gehad. De tot nu toe gevonden stukken 7.yn byna beslist van granaten afkomstig. Het vermoeden is d3n ook zeker gerechtvaardigd, dat oen En- gelsch vlieger, vluchtende boven Nederland, door Duitsche kanonnen beschoten werd en de granaten uit die kanonnen op Sluis terecht kwa men. Bovendien is dit vei moedon des te sterker, doordat aan de grens de lichtseinen gegevèn werden aan den aviateur. dat hy op neutraal gebied kwam. Een Duitscher -/ou dan direct zyn teruggekeerd. De schade, die door een door den kapitein benoemde commissie werd opgenomen, is reeds op ruim f 55,000 geschat. Duitsch vliegtuig boven ons land. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de Duitsche regeeriug aau de Nederlandsche re- geering hare verontschuldigingen heeft aangeboden wegens het over vliegen van Nederlandseh gebied door een Duitsch vliegtuig op 9 Augustus j.1. Het ia gebleken, dat een leerling vlieger by een hoogtevlucht zyn richting door het. opkomen van wolken heeft verloren. Ondanks het voor schrift om onder deze omstandighe den to dalen, heeft hy zyn vlucht voortgezet. Uit do wolken komende zag hij een stad, welke hy voor Hasselt hield. Zyn vergissing bemerkende, toen by de stad als Eindhoven herkende, heeft hy het Nederlandsche gebied langs den kortaten weg verlaten. De leerling vlieger heeft eentereebt- wyzing ontvangen en is van zyn detacheering ontheven. Vliegtuigen voor ons loger. Zondag zijn te Bentheim, bestemd voor ons leger, aangekomen twaalf groote vliegtuigen, welks onder lei ding van den luitenant-vlieger Ver- zullen worden vervoerd. Duitsche kolen. Ten bewyze, dat de Duitsche Re geering zeer geneigd is om tot over eenstemming te komen met Neder land ten aanzien van de levering van kolen, moge dienen, dat zy, nadat haar voorstel door Nederland van de hand is gewezen, heeft aan geboden om een van den kant van Nederland te doen voorstel in over weging te nemen. Er is toen een Nederlandseh voorstel geformuleerd en aan de Duitsche vertegenwoordi gers voorgelegd. Daarover wordt thanB geregeld geconfereerd. En 't is dus thans niet meer eon Duitsch, maar een Nederlandseh voorstel, waarover de onderhandelingen loopen. Nederland en Ouitschland. Naar de „N.Rott.Ct." verneemt, nemen de ondei handelingen, wolke met Duitacbland over de leverantie van kolen gevoerd wordeu, zoodanigen loop, dat daardoor in geenen deele de positie van eenigen Nederlandschen minister geschokt of recente uitla tingen van eenigen bewindsman ge logenstraft worden. Biykt hieruit, welke geringe waarde aan zekere persgeruchton dient te worden geschonken, tevens kan wor den verzekerd, dat naar menschelyke berekening de voorbereiding der suppletoire begrootiDg ter voorziening in de behoefte aan levensmiddelen en artikelen voor dageiyksch gebruik volstrekt niet tot eon conflict in den ministerraad zal leiden. Weliswaar heeft de minister van financiën voor opgesteld, dat op zyn minst het overgroote deel dezer crisis uitgaven door belastingen behoort te worden gedekt, doch dienaangaande bestaat in het kabinet niet het minste mee- ningsverschil. De Engelsche kolen. Het „H.blad" verneemt, dat in de Maandag te 's Gravenhage gehouden vergadering van de Algemeeue Ree dersvoreenlglng - welke vergadering werd bygewoond door een vertegen woordiger van de Regeering en door den directeur' van de Rykskolen- distributie, dr. Frowein, - een punt van ampele bespreking heeft uitge maakt de piys waarvoor de reeders het vervoer der Engelsche kolen naar ons land op zich zouden kuonon nemen. Men is echter over deze prijzen niet tot overeenstemming kunnen komen. In dit verband kaD erop gewezen worden, dat een dezer dagen door het Persbureau Vaz Diaa gegeven bericht slechts betrekkelijk juist kan zyn. Genoemd bureau bad „uit reeders kringen" vernomen, dat do Eogtlsche kolen, hoewel zy in Engeland kosten 30 shilling per ton f. o. b., hier toch niet geleverd zouden kunnen wordon beneden f 70 per ton. Dat is zeer de vraag. Ongetwyfeld zullen de be trokken reeders wel aanleiding heb ben, kennende de omatandighoden on bezwaren, om oen zoodanige vrachtbBrekeniüg to maken, dat de kolen die in Engeland sh. 30 kosten, hier f 70 moeten kosten. Maar wan neer de Regeering dezen pr(j« te hoog acht, en aanleiding vindt om schepen voor kolen ver voer te requi- reeren, dan kan zy daarby ook oen vrachtprijs bepalon, welke den kolen prijs hier te lande minder belast. Wy meenen te weten, dat zoodanige requifcitie van seheepsruimte door de Regeering ernstig overwogen wordt. Het spoorwegverkeer. Volgens „Het Volk" is het hu zeker, dat in den a.s. winter de reizigerstreinen niet verwarmd zullen worden. Wel zullen do afdeelineen voor het treinpersoneel in de D-, LD- en ED-voertuigen, zoowel in personen- als in goederentreinen, met stoom verwarmd worden, voor zoover deze wagens onmiddellijk achter de locomotief geplaatst zyn, of daarvan niet door peraonenrytuigon gescheiden zyn en treinpersoneel in die wagens dienst doet. De beatel- goederentreinen zullen worden ver warmd voor zoover zulks beslist noodzakeiyk is. Os „Groningen". Het nieuwe stoomschip „Gronin gen" der firma Gebr. Van Uden te Rotterdam, dat 23 Augustus voor de eerste reis van Amsterdam naar Noor wegen vertrok om aldaar een lading pyriet in te nemen voor Amsterdam, is eerst Dinsdagmorgen te IJmuiden teruggekeerd. Het atoomschip stond, daar het be'.angryk over tyd was, aanvankeiyk als vermist in de bladen vermeld, doch later werd over een opbrenging naar Engeland gesproken. Over deze opbrenging weet de bericht gever van het Hbl. te IJmuiden nog enkele by zonderheden mede te deelen. In Ballangen (Drontheim district) was een volle lading van circa 12000 ton pyriet geladen met bestemming naar Amsterdam. Op de thuisreis werd het stoomschip in de vrye vaar geul door twee Britseheoorlogsschepen aangehouden en, begeleid door deze schepen, voor onderzoek naar Har- wich opgebracht. Nadat alle papieren en documenten betreffende herkomst en bestemming der lading door de marine autoriteiten aldaar in orde waren bevonden, moest kapitein Koningstem nog de toestemming af wachten. Na ruim een week te zyn vastgehouden, kon het schip ver trekken en zette het onmlddellyk de afgebroken reis naar Amsterdam voort. Er behoefde van de lading erts niets gelost te wordeD, zoodat het schip met een volle lading te IJmui den binnenkwam. Duurdere sigaren. De sigarenfabrikanten hebben be sloten don prys der sigaren tot en met 8 cent met 1 cent per stuk te verhoogen. Diefstallen dooreen rijksveldwachter. De rechtbank te Arnhem heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen dsn ryksveldwachter P. van Vynck te Oosterbeek en diens zoon P. C. J. van Vynck, beklaagd van verschillende diefstallen van koper draad te Oosterbeek Laag en wat den eersten beklaagde betreft van goederen uit Hotel Schoonoord te Oosterbeek. De Rechtbank veroordeelde den vader tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, den zoon tot vyf maanden gevangenis straf. De eisch was resp. 5 jaar met aftrek en 1 jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Te Amsterdam slaagde voor het examen vrye en ordeoefeningen mej. E. W. Visser, alhier. Te Utrecht slaagde voor het examen Apothekers-assistente mej. B. M. J. de Boer, alhier. Te 's Gravenhage slaagde voor het voorloogig machinistendiploma de heeren G. de Beurs en K. L. Bim- mel alhier. Bij de op 24 en 25 September ge houden examens van de Ned. Ver. van Leeraren tot bevord. der Handels wetenschappen, slaagde voor het praktykdiplama Boekhouden de heer L. L. v. d, Vhit, leerling van den heer A. M. Kloos. Emiol Hullebroeck. Niet 13 Oct., zooalB oorspronkeiyk was aangekondigd, maar 25 October komt de heer Hullebroeck een liede- renavond geven. Wegens kolenschaarschte ia de stoombootdienst van de firma Zur Mühlen voorloopig gestaakt. Grondstoffen gebrek. Wegons te kort aan grondstoffen, zal een deel van het peraoneol van de Koek- en Banketfabriek „De Een dracht" alhior, op wachtgeld gesteld moeten worden. Indien niet ruimer grondstoffen verstrekt wordt, zal stopzetting der afdeeling Koek en Banket moeten volgen. Afloop van do Vorkooping door Notaris H. M. Beeckman, ge houden op Diasdag 2 October 1917, des avonds ten 7 uur, in hot lokaal „Casino". 1. Het huis en erf aan de Bassin gracht no. 30 te Helder, kadastraal bekend aldaar in Sectie C. no. 4480; kooper I. L. van Os voor f 1650, 2. Het huis en erf aan de Molen straat no. 99 te Helder, kadastraal bekend aldaar in Sectie D., no. 1630 kooper P. C. Bakker voor f 960. 4. Het huis op den hoek van de Bootsmansteeg en Achterstraat, nos. 9 on 14 te Helder, kadastraal bekend aldaar in sectie D., no. 2443kooper N. Lsngers voor f 1020. 5. Het huis en erf aan de Van Galenstraat no. 26 te Helder, kadas traal bekend aldaar in Sectie E., no. 3646; kooper A. van Pelt voor f2900. Aflloop aanbesteding. Door den majoor, eerstaanwezend ingenieur alhier, werd aanbesteed: „Het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken te Helder en op Texel (RamiDg f6801). Ingeschreven werd als volgt: A. Kryoen f7991, K. Zeeman f7610, J. Smit f 7440, I. L. van Os f 7300, S. Meyer8 f 7062, W. J. Braggaar f 6964, A. v. d. Wouw t 6881, allen alhier ;T. WimBbecheD, Hoorn, f6878; P. Bos, alhier, f 6827. Bikkorljarbelders. In verband met de zeer belangryke en urgente vraagstukken die tbaDS in bet bakkersbedryf aan de orde zyn, belegt de afdeeliDg Den Helder van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Arbeiders in het Bakkers enz. bedryf een buitengewone lsdeD vergadering, op Zaterdag 6 October, in het Café „De Pool". Warklooihoid onder de losse werklieden. Maandagavond hield de afd. Den Helder van den „Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders" een zeer druk bezochts vergadering, waar op eerstens weH behandeld bet nieuwe tarief en daarn* de kwestie der werk loosheid hier ter plaatse. Het nieuwe tarief aan de Marinewerf, de Gasfa briek en by de brandstoffenhandelaars werd, behoudens eenige opmerkingen, goedgekeurd. Daarna was aan de orde de werkloosheid en de steunbeweging. De bondsvoorzitter, de heer Heykoop, hield hierover een inleidiDg. Hy liet sterk uitkomen, dat door deoorlogs omstandigheden hier nu voor de losse arbeiders zeer veel werkloosheid heeracht, en dat byzonder de laatste maanden er geen slag werk is, en er niets valt te verdienen. De spaarpotjes verdiend met do visschery zijn al lang op en armoede is v6ler deel. Hij wees er op, hoe de organisatie reeds half Juli door conferenties met het Ge meentebestuur en het Steuncomité op dezen toestand de aandacht had gevestigd en een goede werk verschaf flng en krachtige steunbeweging had gevraagd. Hy herinnerde aan het uit voerig, gemotiveerd achryven d.d. 15 Augustus gezonden aan Burgemeester en Wethouders en het Steuncomité, en laakte het dat daarop, thans na 7 weken wachten, nog geen antwoord was verkregen. De toestand werd in tusaehen al zorgwekkender en er moest nu snel worden ingegrepen. De vergadering was sterk ontstemd over den langzamen gang van zaken, terwyi de nood in de gezinnen steeg en elders overal voor werkverachaf flDg w.rdt gewerkt en belarigryke ondersteuning wordt verschaft. Alge meen werd de ontevredenheid geuit dat nog geen antwoord was verkregen en het denkbeeld werd geopperd in een werkloozen demonstratie Daar het stadhuis en het Steuncomité te gaan, om snel antwoord en flinke hulp. De bondsvoorzitter kreeg opdracht zich met het afdeelingsbestuur heden weer met het Steuncomité en de autori teiten te verstaan, ten einde te be vorderen, dat er vlug een deugdeiyke werkverschaffing voor velen met goed loon kome (genoemd werd uitvoering van het ververschingskanaalen voorts een krachtige steunbeweging met bulp van Gemeente en Kon. Nat. Steun comité en onder medewerking, con trole en uitkeering dervakvereeniging, zooals elders bestaat. Men hoopt, dat er nu spoedig wat tot stand komt, want den toestand acht men onhoud baar en de geest der werkloozen bitter. Uit het Politie-Ripport. Een onderzoek wordt iogesteld inzake diefstal van een bankbiljet van f 40 No. A.. G. 018185 uit een kastje van een Officiermachinist van Hr. Ma. Holland. Dinsdagavond ten 10 ure ia wegens openbare dronkenschap in arrest ge steld de voddenraper J. J. M., die voor twee dergeiyke feiten ook nog 7 dagen hechtenis té goed had. Hy is in bewaring gehouden en vervol gens naar het Huls van Bewaring te Alkmaar overgebracht. DE DISTRIBUTIE. Maximumprijzen voor schosnen- roparatlo. De Minister van Landbouw enz. heeft de volgende maximumpryzen vastgesteld voor reparatie van: Kinderschoenen (zolen en hakken) 26/30 f 1.-; idem 81/36 f 1-30 vrou wen en oodermansschoenen (zolen en hakkeD) 87/42 fl.65; mansschoe nen (zolen en hakken) vanaf 40 f 2.25. Koffis an thaa. Het Bureau voor Mededeelingeu inzake de Voedselvoorziening her innert er aan, dat van 5 tot en met 13 October een half ons koffie of een half ons thee kan worden gekocht tegen inlevering van het lichaam eener broodkaart voor de 28ite wepk, d. w. z. de kaart, die op 4 October afloopt. Men beware dus deze brood kaart, ook indien alle broodbons reeds zyn afgescheurd, indion rüen tus schen 5 en 13 October a. s. koffie of thee wensebt te koop en. Aardappalan nlat schillen. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening schryfr: De directeur eener groote sociëteit deelde mede, dat in een door hem boheerde inrichting, waar dageiyks 140 k 150 leden en ongeveer 20 man personeel eten, de aardappelen onge schild worden gekookt, hetgeen eene groote besparing oplevert. De aard appelen zyn veel smakelijker en de verbruikers kunnen zelf het dunne schilletje er gemakkeiyk afhalen. Iw*dezon tyd, nu de grootste zui nigbeld met alle levensmiddelen plicht is, mag dit advies zeker ter overweging worden aangeboden. Iodordaad levert deze wijze van bereiden slechts geringe moeilijkheden op, terwyi er veel voedingswaarde, die by het koken van geschilde aard appelen verloren gaat, behouden blQft. SPORT. Voetbal. Purmirst»IJn-H.F.C. 3-0 (rust 1—0). De rood-witten hebben niet veel plezier beleefd van hun eersten uit wedstrijd. Een beslissende nederlaag Bericht. Zeer tot ons leedwezen zijn wij verplicht de abonnementsprijs van ons blad, don prijs van do losse exemplaren en van do ad- vortentiön te vorhoogen. Hoewel de meeste bladen daar toe In den laatsten tijd zijn overgegaan (de dagbladen hebben hun advertentieprijzen met 50 verhoogd, de prijs per nummer op 7'/j cent gebracht), zoo hebben wij tot nog toe de sedert Juli 1916 geldende prijzen gehandhaafd. Thans worden wij door den op nieuw verhoogden prijs van het courantpapier, en door de stij ging van alle andere bedrijfs kosten, wel gedwongen tot een matige ver hooging over te gaan. Mitsdien is met ingang van 1 October j.1. de abonnementsprijs met 10 cent per kwartaal verhoogd en dus gebracht op 85 cent, franco p. post f 1.10 per kwartaal. De losse nummers kosten voor taan 22/j, cent. De advertentlön, welke tot nog toe voor minder dan 10 cent per regel werden geplaatst, wor den met 66n cent per regel op den tot nu toe berekenden prijs verhoogd. Zoodra dg prijs van het papier enz. weder naar beneden loopt, zullen wij ook bovengenoemde prijzen weder naar evenredig heid verlagen. was bet resultaat van het uitstapje naar Purmerend. De gegevens, die ons verstrekt zyn> hielden dit in, dat de nederlaag onverdiend is. Vrouwe Fortuna was nu oenmaal niet met. hen. De voorhoede heeft goed gewerkt, veel en zuiver is er geschoten, doch palen en lat waren trouwe bondge- nooten vau den doelmaü. Deze was zelf ook in prachtconditie en hield de moeiiykste schoten, bovendien be schikten de bruin-gehemde spelers over een puik stelletje backs, die de onzen zoo goed als geen gelegenheid gaven tot behooriyk richten, vooral de links back blonk uit De voorhoede van Purmerateyn blonk niet zoo zeer uit door fraai spel, maar elke fout van de H. F. C.-verdedlglng werd door hen benut. Flink doorzetten en in- loopen, dat, was de kracht van do Purmersteyn-voorhoede en bracht hun het succes. Zooala reeds gezegd, heeft H. F. C. niet kwaad gespeeldmen was het. er over eens, dat er beter gespeeld is dan tegen West-Frisia. Hardor gewerkt ia er zeker. Do verdediging had één zwak punt en van dozen kant kwamen ook de puntjes. Kikkert liep nogal eens naar het midden en gaf zoodoende dorechta-buiten te voel viy spel, anders ging het wel. Bak en Klein laatstgenoemde speelde na de pauze liDks achter dienen vooral genoemd te worden. De vooihoedo ia in zyn geheel goed, do nieuweling Schrler maakte een goed figuur. Balk kon de punten niet voorkomen. In valler Gode speelde niet kwaad. H. F. C. heeft s/« het bosto van het spel gehad, doen men kon, daar alles tegenliep, niet do kroon op het werk zetten. De heer Boekman, geen onbekende,leidde den wedatrijdcorrect en erkende dat een geiyk spel de juiste verhouding zou geweest zijn. We hopen dat de spelers zich door dezen uitslag geenszins zullen laten ontmoedigen, maar het hoofd or by houden. Zondag a.s. wacht hunwöïr een zware uitwedatryd, men moet dan naar Amsterdam tegen Neerlandia uitkomen, de eenigste club in deze afdeeling, die nog ongeslagen ls. We hebben hen hier tegon H. B. S. zien spelen en een gunatigen indruk ont vangen. Hun spel i3 fair, men com bineert goed on begrijpt elkaar, alleen het schot ontbrak, wellicht een gevolg van te ver doorgevoerd samenspel. Ook dat schot, wat tegen H. B. S. ontbrak, acbynt verbeterd to zyn, getuige hun overwinningen op Pur- mersteya en S. D. S. In de voorhoede dienen speciaal de vleugelspelers genoemd te worden, dat v. d. Poll en Kikkert aan dezen al bun aan dacht schenkon. Do vleugelmannen toch zyn het, die de kansen scheppen voor het binnentrio. Tegen Neerlandia zal men een nieuwe opstelling probooren; mogen we verwachten ilat deze verandering tevens een verbetering moge zyn en alzoo den weg naar het succes openou. INGEZONDEN. Waarschuwing aan oudars an Jonge meisjes. Binnen enkele weken staat N07. voor de deur, en we weten wat dat zegt in de wereld dergeoer, die haar brood moeten verdienen. Hoe menig jong meisje gaat dit jaar voor hot eerst buiten haar ouderlijk huis aan den arbeid - hoe menige maakt plannen van verandering, en naar ze vast overtuigd ia van verbetering. Ouders en jonge meisjes i eer go er toe overgaat uw dochters ofuzelven in een betrekking te verbinden, be denkt al wat dat zeggen wil. Hoofdzaak ia toch niet of ge meer of minder geld zult verdienen. Vraagt toch vooruit wiir go komt, in welko omgeving uw kind verder zal ont wikkelen. Ge weet. het mogelyk niet, aan hoe groote zedeiyko gevaren de jODge meisjes bloot staan, vooral in de groote steden. Allerlei genoegens zyn daar om ze te lokken op wegen, die voor haar gevaar opleveren. Tracht

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1