8-uursluiting. Ch. F. A. BECK DE OORLOG. Laatste berichten. Advertentiën. Brandstoffen Commissie CENTRALE KEUKEN, Boekhouden Verkooplokaal a.d. Loodsgracht2l SPOEDEISCHENDE VERGADERING gesloten zijn. Des Zaterdags na 9 uur. IS 68 stuks uitmuntend hoornvee, Polder„het Koegras" ook vooruit na te gaan of uw kind in haar betrekking een goed thuis zal vinden, en belangstellenden, die zich ook om haar geestelijk welzijn bekommeren, die haar zullen wijzen op geoorloofde genoegens. Weet gij niet hoe die gewenschte inlichtingen te verkiijgen, weet dan, dat ondergeteekenden, leden der Ver- eeniging ter behartiging van de be langen der jonge meisjes ten allen tijde bereid ztjn u die inlichtingen te verschaffen. Voor Den Helder: Mevrouw Schok zing -Baxtbsen Middelbeek, Stationsweg 9 September 1917. Van het Westelijk front. Berlijn, 3 Octobor. Aan de kust en tuaschen Langemark en Zandvoor' nam gisteren de artilleriestrijd weder tot groote hevigheid toe. Op middelBte vakken van het slagfront kwam hot tot uiterst st6rk vuur. 's Ochtends matte de vijand zich opnieuw, maar geheel te vergeefs af, om het daags te voren door ons ten N. van den weg Meenen—Yporen veroverde terrein terug te nemen. Op den oosteiyken oever der Maas gelukte het gisterenochtend aan noordelijke heling van heuvel 844 ten O. van Samegueux de Fransche loopgraven over 1200 M. breedte stormenderhaud te nemen. Gedurende den nacht deden de Fraoschen acht tegenaanvallen, om ons van het veroverde terrein te verdringen. Ook verder zette de hardnekkige vijand zijn pogingen voort. In ver bitterde gevechten worden de Franschec teruggeslagen. Meer dan 150 gevangenen bleven in onze handen. Van hst Itallaansch- Oostenrijksche gevechtsterrein, Weenen, 3 October. In het vak van den Monte San Gabriele vlamden de infanteriegovechten gisteren op nieuw krachtig op. De vijandelijke strijdkrachten bestormden onze stel lingen. De vermeestering van een smal loopgraaf gedeelte op de weste lijke helling van den berg, is voor de Italianen het eenige resultaat van hun aanvallen, die hun groote ver liezen kostten. Da duikboot- en mljnoorlog. Berlijn, 8 October. Door onze duik booten zijn op het noordelijk zee gebied weder 18000 bruto reglsterton tot zinken gebracht. In do lucht. Londen, 3 Oct. Het Reuteragent schap heeft van een der hoogste autoriteiten vernomen, dat, tengevolge vau de voortdurende politiek der Dultschers om slechts open, onver sterkte steden aan te vallen en dood en vernieling te veroorzaken onder de burgerbevolking en particuliere eigendommen, de Britscbe regeering, na de meest zorgvuldige overweging heeft besloten om het middel van weer wraak in de lucht tegen Duitsch laud te aanvaarden. Fransche vliegers bombardeerden in den nacht van 1 op 2 Oct. het station van Freiburg, de fabrieken van Volklingen, Hoftenbacb, de sta tions van Brieulles, Longuyon, Metz, Wippy, Arné rille, Méziéres les-Metz, Diedenhoven, Saat burgin het geheel werden 7000 kilo projectielen gewor pen. Ook Baden werd gebombardeerd ala weerwraak voor het bombarde ment vaa Bar-le Duc. Duinkerk». Berlijn, 8 Oct. Niet-offlcieel. Heden nacht kwamen vliegers melden dat geheel Duinkerken ten gevolge van bomaanvallen een prooi der vlammen is geworden. Daarmede is do hoofdopslagplaals vau het Belgische leger, een der grootste havens voor het verkeer tusBchen Engeland en Frankrijk, vernietigd. Een nota van dan Paua aan de Entanta. Rome, 2 Oct. De „Giornale d'ILalla" meldt: Ia een nota aan de Entente mogendheden deelt de Paus den tekst mede van de antwoorden der centra len op zijn vredesnota en verklaart hij reden te hebben om te gelooven, dat deze antwoorden beschouwd mo gen worden als de mededeellng, dat Duitscbland bereid is, Belgis en N. Frankrijk te ontruimen. Hij vraagt nu, of b(j aan Duitscbland zal ver zoeken, de voorwaarden nauwkeurig te omschrijven. Do Paus doet dus een recbtstreebsch aanbod tot bemiddeling. .Giornale d'Italia" verneemt, dat de bedoelingen van Duitscbland aan den Paus bekend zijn en wel uit gesprekken, die de nuntius te Mün- chen en die te Weenen gehad hebben met de Duitsche en de OoatenriJksche regeeriogen, evenwel zonder dat no!a's zijn overhandigd. De inlichtingen, die den Paus in staat stelden aan de geallieerden te verzekeren, dat Duitscbland bereid is Bolgiö en do in Frankrijk bezette provincies te ontruimen, werden den H. Stoel verschat t in de rapporten van beide genoemde geestelijken. In oen- dezer rapporten worden de bedoelingen omtrent Belgis uiteen gezet, niet als absolute condities, maar als voorwaarden waarover kan worden gesproken in achtereenvol gende diplomatieke onderhandelingen. Het rapport van den nuntius te Weenen zet Oostenrijks voorwaarden ten opzichte van Italië uiteen. In zijn tweede nota aan de Eaten- te-mogendbeden geeft Z. H. zijn ont wapeningsvoorstellen nauwkeuriger aan. Deze omvatten afschaffing van den militairen dienstplicht, instelling van een handelsboycot tegen vrede verstoorders, welke boycot moet wor den geproclameerd door een inter nationale rechtbank, wier taak het zal zijn, vast te stellen, dat zulke schending van den vrede heeft plaats gehad. Een later bericht meldt evenwel, dat bet Italiaansche blad .Tribuna" zegt, dat de Paus geen nadere nota aan de Entente zond. Het blad voegt hier aan toe: ,Het is niet onmoge lijk dat Z. H. het nog doen zal, maar het ls onmogelijk te zeggen wanneer bij dit zal doen". Os autonomis van SlbsriH. De .Temps" meldt, dat op 8 Oct. te Tomsk een congres bijeenkomt om te beraadslagen over de autonomie van SIberiS. Typhoon. Tokio, 2 October. Hier heeft een typhoon gewoed, dlo vier ur6u duurde. Er zijn 188 menschen dood, 217 ver mist en 168 gewond1346 huizen zijn vernield, 2098 beschadigd. Tele graaf telefoon- en spoorwegverbin dingen zijn afgebroken. De schade is op het vasteland grooter dan in de" hoofdstad. Een bericht uit Oaaka meldt dat een regen van twee dagon over een groote uitgestrektheid de rivieren in bergstroomen heeft ver anderd en dat tuascheu Oaaka en Kyoto verscheiden dorpen over stroomd zijn. Men vreest dat er veel mrnschenlevens zijn verloren gegaan. De rijst, die te velde stond, he6ft veel schade geleden. PLAATSELIJK NIEUWS. - Da h:er E. E S'.eaamor alhier is geslaagd vnnr het machinisten- examen voor), digfoma. - Hot Levensmiddelenbureau ves tigt er de aandacht op, dat de schol, die thans voor 18 ct. in den handel wordt gebracht, en waaruit de grom is verwijderd, niet is z.g. minder waardige visch, maar integendeel prima kwaliteit versche visch, bier aan de kust gevangen. Dat de grom er uitgehaald wordt, komt omdat zij dan voor den verkooper in waarde stijgt. Niettegenstaande dit, is het aan het levensmiddelenbureau alhier toch mogelijk de visch 1 cent goedkooper te verkoopen dan elders geschiedt. Slachtoffer van zijn mansch- llavandheld. Hedenmorgen te ongoveer 5 uur vertrok Hr Ms. torp«dob"o* „Pan- grango" uit d« haven Omstreeks 6 uur, toen men in het Scbulpeugat voer, sloeg door een geweldige golf, die ongeveer l1/» M. over het scheepje heensloeg, de zich op het achterschip bevindende jol van zijn sjorrings en werd deze tegen de verschansing geworpen. Hierdoor werd de naast de jol staande zee milicien B. Blije ovtr boord geworpen. Onmiddellijk werd hem een red dingsboei toegeworpen, doch deze kwam op vrij grooten afstand van den drenkeling terecht. De luitenant ter zee 2e klasse J. A. de Jongb, dit ziende, bedacht zich geen oogenblik en sprong over boord om den drenkeling to helpen. Na dereddicg boel te hebben opgepikt braebt bij deze naar den drenkeling. Intusschen trachtte dei torpedoboot zoo dicht mogelijk te naderen, hetgeen door de hooge zeeön zeer moeilijk ging. Ten slotte echter slaagde men er in zoo dichtbij tekomen,dat den drenkelingen een drietal lijnen konden worden toegeworpen, welke door hen konden worden gegrepen. Daarop werden zij langzaam aan naar de torpedoboot getrokken. Beide waren vrij spoedig langszij; eerst de zeemilicien on kort daarop de luitenant ter zee. Bij de torpedoboot aangekomen, miste de laatste blijkbaar de kracht de lijn langer vast te houden. Ook is het niet onmogelijk, dat bij door het hevig slingerende schip een klap kreeg. Hoe het zij, plotseling schoot de officier onder de torpedoboot door. Aan don anderen kant kwam hij nog een oogenblik boven, doch spoedig verdween bij voor gced in de diepte. Een jong leven - de e verdronkene was eerst ongeveer 26 jaar oud en sedert kort gehuwd - had zich opgeofferd om een ander leven te behouden. De heer De Jongb, was by zyn collega's en ondergeschikten zeer gezion. Logger gestrand. Van fort Kykduin werd heden morgen gerapporteerd, dat in do Noorderhaakneronden. «rrootendeels onder watei, een logger dryvende werd gezien. Er werd assistentie gevraagd waar op de sleepboot .Assistent" met de reddingboot op sleeptouw, en de Helderscbe reddingsvlot daarheen ver trokken. Nader vernemen wy, dat het volk gered is door de Heidersche reddiDgs vlet, die ze alhier aan land braebt. BINNENLAND. Verkiezing Eerste Kamer. Gistermorgen werd te Haarlem de buitengewone Statenzitting geopend ter verkiezing van een nieuw lid van de Eerste Kamer in de vacature ont staan door bet overiyden van prof. mr. H. L. Drucker. Eerste stemming: mr. W. H. de beaufort (vry lib.) 22 stemmen, prof. Fabius (anti rev.j 19, W. H. Vliegen (S. D. A. P.) 17, prof. D. van Embden (vryz.dem.) 10, Idenburg 1. Tweede stemming Vliegen 24, De Beaufort 22, Fabius 22, Idenburg 1. Derde stemming: Fabius 25, Vliegen 23, De Beaufort 22. Herstemming: Vliegen gekozen met 41 stemmen, tegen 28 op Fabius en 5 blanco. De verrassende benoeming van den beer Vliegen tot lid der Eerste Kamer is een gevolg geweest van oneenig- heid in het vrijzinnige kamp. De vry zinnig-democraten hadden van te voren aangekondigd, dat prof. van Embden hun candidaat zou zyn. Daarop volgde een vergadering van de club der vrijzinnige Statenleden (waarvan ook de vryzinnig democraten deel uit maken) teneinde .overleg" te plegen over den opvolger van prof. Drucker. De vryz. dem. meenden, dat hier gold een vrijzinnig-democratische vacature waarop zy recht hadden, de unie liberalen hebben toen naar het scbynt herinnerd aan het gebeurde in Ben Helder waar de vryz. dem. Oud tot Tweede Kamerlid gekozen werd in de unie liberale vacature De Meester. Het slot van het .overleg" was, dat de vryzinnig-democraten de vergade ring der Statenclub verlieten. By eerste stemming hebben de vryz. dem. op hun candidaat prof. Van Embden gestemd, de vry- en unie liberalen op den vry liberaal mr. W. H. de Beaufort. By tweede stemming zyn biykens de cijfers vrijzinnig-demo craten op den heer Vliegen en 3 op. den heer Fabius overgegaan. Bij de beratemmiog is biykbaar een stem, tevoren op den heer Vliegen uitge bracht, eveneens overgegaan op den heer Fabius, die er de stem, op den heerjdenburg uitgebracht, by heeft gekregen. By de tweede herstemming tua schen de heeren Vliegen en Fabius kreeg eerstgenoemde er, naar aange nomen mag worden, 18 vryzinnige stemmen bij, de heer Fabius kreeg nu weer eeu minder en de overige vyf stemmen waren blanco. Het aantal sociaal democratische senatoren is door deze verkiezing tot drie gestegen. H.blad Steenkool uit Engeland. Met een convooi uit Eogeland is te Rotterdam gearriveerd het s.s. ,St. Annaland" van de Scheepvaart en Steenkolenmaatschappij aldaar, geladen met kolen en cokes. Da Scheepvaart. Volgens telegraphisch bericht zijn de Kawi en de Grotiua behouden te Jamaica aangekomen. Da bonus. Door de Ecgelsche regeering is aan de reedersvereeniging voor de Ned. Haringvisschery een bedrag van ruim drie millioen gulden overge maakt, uitmakende de bonus van den voorraad haring op 1 Maart j.1. Dit geld is aan de haringhouders uitbetaald geworden. Bommen geworpen? Onder voorbehoud meldt men aan de N. R. Ct.: Dinsdagavond omstreeks 10 uur zouden vermoedelijk uit een vlieg machine, welke uit het Noordoosten scheen te komen, twee of drie bommen geworpen zyn, welke in de nabijheid van ons aan de ZeeuwsckVlaamsche kust gestationeerd wachtschip ont ploft zouden zyn. Tot welke nationaliteit het vlieg tuig behoorde, kon men ons niet met zekerheid zeggen. Van het wachtschip moöt op het vliegtuig zyn geschoten en het schip liet ook de sirene werken. Het vliegtuig, dat naar de Belgische kust koerste, werd op die kust niet beschoten. Op het oogenblik dat de bommen vielen, werd ook Zeebrugge gebombardeerd door vliegmachines, t Boven Sluis. Dinsdagavond was de vliegeractie aan de Belgische kust geweldiger dan ooit. Hevig werkte het afvuur- geschut en tal van luchtgevechten hadden plaats. Boven Sluis en om geving vlof^n de machines hoen en weer. By de bevolking was er merk bare onrust. Het scbynt nu vast te staan dat de geworpen projectielen bommen zyn geweest. De schade wordt ge schat op f60.000. Do sigaren wssr duurder. Naar aanleiding van het bericht, als zou de opnieuw'verhoogde prys dor sigaren slechts betrekking hebben op pryzen tot en met f 80 per mille, deeit men aan de „N. R. Ct." mede, dat by enkele fabrieken bedoelde verhoogiug zich uitstrekt tot do nog duurdere merken eu deze voor sigaren boven 80 tot en met 100 gulden plm. 2 cents per sigaar; van f 100 tot f 150 3 cents en daarboven 5 ct. per sigaar zal bedragen. De DISTRIBUTIE. De 29a broodkaart. De directeur vau het Centraal Broodkantoor maakt bekend, dat de broodkaart van hgt 29ate tijdvak loopt van 5 tot en met 15 October. Thee- an Kofflokaartan. Zooals men weet, is de verkiyg baarstelling van thee en koffie op de middenstukken der broodkaarten (het ministerieele„lichaam" zullen wij maar niet overnemen) slechts een overgangsmaatregel. De bedoeliDgis, om aan allen, die den 16-jarigen leeftyd bereikt of overschreden heb ben, een kaart uit te reiken, waarop het vastgestelde kwantum thee of koffie verstrekt zal worden. Deze thee- en boffiekaart bevat 26 bons, waarop behalve het nummer van de bon alleen vermeld staat: „Ryksdiatributie van thee en koffie" Hoeveel op die bon verkrijgbaar zal zyn, is nog niet vastgesteld. Evenals zulks by de brandstoffen- distributie geschiedt, zal (in dit geval door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel) tydig bekend worden gemaakt, gedurende welken tyd iedere bon geldig ib, en hoeveel thee of koffie daarop zal mogen worden afgeleverd. Er zullen (aldus vermeldt de kaart) geen bons afgegeven mogen worden dan tegen ontvangst, van de daarop door den minister bepaalde hoeveel heid thee of koffie. Overtreding van de bepalingen der distributieregeling wordt, onvermin derd de toepassing der strafbepalin gen van de Distributiewet 1916 ge straftVoor verkoopersmet uitslui ting van verderen handel in thee en koffievoor koopersmet intrekking van de kaart. Prijsopdrijving. Rotterdam, 8 October. Wij melden reeds, dat door het hoofdbureau van politie een dienst was ingesteld om het achterhouden van voorraden met het doel later woekerwinsten te ma- kon, tegen te gaan. Do invallen in pakhuizen worden nog steeds voort gezet. Zoo is hedenmiddag beslag ge legd op den totaalinhoud van een pakhuis aan den Houttuin, te zamen voor een waarde van f 100.000 aan koffie, zeëp, lucifers, maizena,Jtabak, cacaopoeder en kwatta. Op de Bierhaven en in de Vyver- hofstraat zijn ook invallen gedaan in pakhuizen. En het resultaat was schitterend. In de Vyverbofatraat werd alleen voor f 10.000 aan cacao boter in beslag genomen. Alle voorraden worden ter beschik kiog van de regeering gesteld. Bsvaarlijk bsdrljf. Een gevaarlijk bodryf wordt tegen woordig byna eiken dag uitgeoefend op het strand van Texel. Daar houdt een marinevaartuig schietoefeningen. Op een zandplaat zyn daartoe zeilen tuwchen palen gespannen, die dienen als schyf. Het vaartuig stoomt heen en weer en al stoomenfe, wordt op de zeilen geschoten met kogels van verschillend kaliber. Voor die afgeschoten kogels wordt van f 1 tot f 4 per stuk betaald. Het loont dus, als men wat van die kogels weet te bemachtigen, best de moeite van het rapen. Nu zou 't een erg onschuldig-bedryf zyn als de kogels konden worden geraapt, wanneer het vaartuig met. de schietoefeningen had opgehouden. Doch dat laat juist het bedrijf, waarin ook felle concurrentiegeest een woord meespreekt, niet ioe. Als men de kogels maar voor het oprapen had, zou het aantal zoekers zóó legio zijn, dat de spoeling duo werd. Daarom zyn er menschen, die wat meer durf, moed, overmoed, nonchalance, ja, hoe men het noemen wil, bezitten, die dat rustige oogenblik niet afwachten, doch onder het vuren door de afge schoten projectielen oprapen. Meer malen gebeurt 't, dat de kogels nog warm aanvoelen als ze worden op geraapt. Er zyn sommige rapers.die de kogelbaan als 't ware volgen en, zoodra het projectiel heeft aangesla gen, er op aankopen, ondanks pro jectiel na projectiel wordt afgeschoten. „Maar", zal men vragen, „gaat men dan door met vuren, terwijl er men schen zich op het onveilige terrein bevinden Het antwoord daarop is „ja" en het kan niet vermeden worden. Ieder tcch weet, dat het daar tijdens het schieten onveilig is. Bovendien zijn de men schen dikwijls genoeg gewaarschuwd. Men stoort zich daaraan niet., omdat er met het rapen een goed daggeld is te maken. Uit de tegenwoordige wyze van oorlogvoeren heeft men, zelfs voor dat bedryf, profijt getrokken. Men past daar ook het loopgraaf systeem tos. Op het strand wordt een loopgraaf aangelegd, toegedekt, in de richting van de zee, met een stuk hout of e6n luik, om h&t inslaan der kogels t-ï voorkomen. Nu gaat men vanuit die schuilplaats na, waar de kogels vallen en zoodra is er een projectiel op het strand ingeslagen of een der loopgraafbewoners kruipt uit zyn schuilplaats, snelt naar die plek, komt vliegensvlug weer terug en duikelt in de loopgraaf. Dikwijls komt het voor, dat de menschen achter een duintop gaan schuilen als ze midden in de vuur linie zijn. De projectielen slaan in het mulle zand, spriugen op en biyven dan liggen. Hoe gemakkelijk zou zoo'n kogel by 't aanslaan van richting kunnen veranderen en de schuilende mannen treffen De loopgraven moetën herhaaldeiyk worden gegraven, omdat wind en vloed dikwijls in een minimum van tij 1 de kuilen hebben dicht gestoven of dicbtgevloeid. Een projectielenraper is echter st yf hoofdig, want telkens begint by weer den arbeid. En, zooals gezogd, hel. geeft een ruim daggeld, 't Is zelf*, nu voorde kogels zulke hooge prijzen worden besteed, zóó sterk, dat de ai Kilers zich op die voorwaarde by den boer verhuren, dat ze, wanneer er gescho ten wordt, het recht hebben, hun werk in den 9* eek te laten en zich naar de Hors kunnen begeven om om projectielen te rapen. Srmmigen doen byna niets anders dan dat werk en wat strandjutten, dat tegenwoordig ook nogal loouend scbynt te zyn. Dat er geen ongeluk is gebeurd, is wel een wonder. Zou er eerst een slachtoffer moeten vallen om de menschen tot grooter voorzichtigheid te brengen? (Hbl.) Logger gestrand. (Zie Plaatselijk Nieuws.) De in de Haaksgronden gestrande logger was de Katwyk 57, schipper W. Schaap. Men was verleden Dinsdag van IJmuiden naar de visschery vertrok ken en gisteren met een buitenge woon groote vangst op de thuisreis. Hedennacht te twee uur geraakte men door slecht weer en geen zicht op de Noorderhaaks. Van half drie af beeft de beman ning in het want gezeten, in af wachting van hulp. Toen die niet spoedig kwam opdagen, sprong een der opvarenden, C. v. d. Oever, voorzien van een reJdinggordel, over boord, om te probceren een der oorlogsschepen te bereiken, en daar hulp in te rotp<ji>. Uy werd later door de stoomloods- boot opgepikt, [en in het Marine- Hospitaal gebracht. Men vreest, dat hy het leven niet zal behouden. De overige opvarenden, zes man, werden door de Helderscbe reddirg- vlet van boord gehaald en aan de „Dolfyn" overgegeven, die ze heden- raiddag te 2 uur alhier in de haven bracht. De Intrger zit, geheel order water. MARKTBERICHTEN. Brosntonvslling Anna Paulowna. gehouden op 2 Oct. 1917. Eigenheimers f 5.90 a 8 50, bonten f 4.90 a f 6 30, kleine aardappelen f3 40 a f 5.20, Slaboonen f 12 60 a f 23.50, witfe kool f 3 60 a f 4.—roode kool f3 90 a f 7 50, bir'cn f2.90, andyvie f 0.-. bubugtn, 4 October 1917. Paarden f 0 - 0.- Veulene 0.— 0.— Omaen 0.- Q.- 80 Stleran 90.- 460.- 6b Geldekoelen (mager.) 120.- 280.- 221 Qeldekoelen (vette) 19a- 460.- 46 Kalfkuelen 280.- 220. - Vaarsen 0.— 0.- 180 Pluken na- II».- 84 Oraekalveren 8a— 60.- 18 Nuchtere kalvaren in.— 26 - 60.60 10,- 18.- Scliapen (magere) 1866 Sohapen (vette) Overhouden 60 Lammereu Bokken en Qeiten 12 Varkena (mag.) p, atnk 16.- 0.- Varken, (vette) p. K.G. 0.- o.- 37 Biggen 1-- Konijnen 0.— a— J00 Kippen 0.75 1.60 Kenden a— a— Duiven a— 0.- Senxen a— a— 81C4 Kipeltren f. 100 etuke 12.- li - - Bendeleren p. voo etuki0. - 0.— Handel: magere geldekoelen, kalikoeten oo pinken stug; vette geldekoelen matig. MARINEBERICHTEN. BIJ Kon. bOBluit is aan den eorvol uit don leedlenst ontslagen luitenant ter zee lo kL titulair J. J. Koog met 1 Octob.r l'Jl" toegekend een vornleuwd pensioen van 1206 'ejaars, onder Intrekking van een vroeger toegekend pensioen. B» Kon. besluit la aan den luitenant ter zee 9 kl. J. W. Henny, wegens ongeschiktheid ten gevolge van lichaamsgebreken, metl November 1917 eorvol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van een pensioen van f 726 'sjaars. BU beschikking van den minister van marine ls de hoofdofficier van gezondheid Ie kl. L J. Jansson, mot 1 November 1917 eervol ontheven van do betrekking van chef van den genees kundlgen dienst en van het hospitaal der marine te HeUevoetaluis. De hoofdofficier van gezondheid der 2e kl. C. Plno wordt 29 October 1917 eervol ontheven vsn de betrekking van chef van den geneeskundigen dienst der zeemacht te Amsterdam en ovdrge- plaatel naar Hellovootsluis, en op dien datum do officier van gezondheid der le kl. W. A. de Looze tijdelijk bolast met de waarneming van do botrekking van clief van den geneeskundigen dienst der zeemacht te Amsterdam. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der zeemacht. Op 4 Octobor 1917: opperkonstabel J. van der Vorst van batterij Cadzand naar mili taire kustwacht. Op 6 October 1917: schipier A. Hoeümans van militaire kustwacht naar Hr. Ms. Priso. Op 8 October 1917: bootsman C. J. van der Pas van Hr.Ms.MeduBanaar UontoursBChool te Amsterdam: idem J. W. Mulder van Hx. Ms. Wachtschip Willemsoord naar Hr. Ms. Medusa. Op 16 October 1917bootsman W. van Dok van Hr. Ms Thor naar Hr. Ms. Vulcanus; sergeant- konstabel H. R. M. Kneifer van Hr. Ms. Korte- ~ier naar Hr. Ms, Frlso. Op 22 Octobor 1917 irnedistmsjoor Q. van der Kooil van Hr. Ms. ulcanus naar Hr, Ms. Koningin Emma. De matroos der 2e' kl. C. F. L. Meijer is met ingang van 17 September 1917 aangesteld tot matrooabotteller. Burgerlijke Stand v. Helder, van 2 en 3 October. ONDERTROUWD: J. Wijker en P. Bos. P. van der Plaat en G. C. Kamper. M. C. Roskam en G. J. Jannes. BEVALLEN: T. Meurs-Quaat, d. A. C. Visser—Kindt, d. J. Boender maker—Koogar. d. OVERLEDENP. Clee, 8 mnd. VISSCHBRIJBERICHT8N. Aangebracht te Nieuwedlep: 2 Oct. Door 9 korders20 middeltongen, pi stuk f 076; 100 kleine tongen, per stuk f 0.20. 0 tarbot, per stuk f 20 mand kleine schol, per mand f 7.— f 8.- 12 mand soharren, per mand f 8 - a f 4.—2 mand pietermannen, por mand f 10.—. 3 Oct. Door 41 korders: 6 tot 10 tongen, per stuk f 1.26; 10 tot 60 middeltongen, per stuk f 0.60 a f 0.70; 10 tot 80 kleine tongoD, per stuk f 0 80; 10 tarbotten, per stuk f9.- a f 18.- ;2 tot 10 roggen, per stuk f 0 76; 4 tot 10 mand kleine schol, per mand f7.— a 8.-; 1 tot 4 mand scharren, per mand f 8.— a f4.-; 10 mand stortechol, per mand f 16.- 6 mand pteter- per xnand f 9.—. Geboren: JAN. Zoon van J. HEMELRIJK en C. HEMELRIJK - Lavell. Heldor, 2 Octobar 1917. Gravenstraat 78. Geboren: KLAA8 CORNELIS, Zoon van J. HQOGVORST en E HOOG VORST- Leliveld. BergeD, (N. H.) 3 Oct. 1917. Algemeene kennisgeving. Geboren: CORNELIA MARIA, Dochter vanJ. A. LONDON en M. M. LONDON-v.RIEL Helder, 4 October 1917. Heden overleed tot onze diepe droefheid, in den ouderdom van 28 jaar, onze geliefde Zoon en Broeder, do Heer JAN WILLEM KUIPER, in levon onderwijzer, alhier. Wed. R. KUIPER Slikker NELLY KUIPER. Helder, 4 October 1917. Loodsgracht 66. Wie iets te vorderen heeft, van- of verschuldigd is Mej. Wed. A. E. BOELSUMS-THIJSSEN, overleden te HELDER 17 September 1917, wordt verzocht daarvan vóór 15 October a.s. opgave of betaling te doen ten kantore van Deurwaarder W. BIERSTEKER te Helder. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wy onzen wel- gameenden dank aan Mejuffr. Klerk Verloskundige, voor de onvolprezen hulp aan onze Dochter verleend, mede ook aan de Directrice en Verpleeg aters van het Gemeente Ziekenhuis en aan Mrjuffr. Van Roon, alhier. Hare Ouders, H. WINK. W. WINK-Middelkoop. Jan in 't Veltstr. 80. Door tyd3omstandigheden zie ik my genoodzaakt mijn handel in koffie en thaa op to gaven, alle dank zeggende voor de genoten gunst. Wed. K. GRAAFF, Gravenstraat 11 Oogarts. Van 6 October -15 Octobar geen spreekuur. HELDER. De eigenaren of vertegenwoordigers van kerken, tehuizen voor oude annen en vrouwen, ziekenhuizen, zoomedt kook- sn centrale keukens, welke houtskool briquetten bezigen, moeten, zoo zij dit artikel wenschen to betrekken, schriftelijk vóór Zaterdag 6 dezer een opgave in dienen van ds behoefte per maand in dit artikel op hst Brandstoffanbureau, met opgave van welken handelaar zij dit wensehen ta betrekken. DE COMMISSIE. HELDER. Betalingen moeten voortaan geschieden tusschen 10 en 12 uur op het bureau (Gemeente Gasfabriek). De Commissie. De BURGEMEESTER van HELDER brecgt ter kennis, dat le. De MINISTER van LAND BOUW, NIJVERHEID en HANDEL, Gezien artikel 1 der wet van 1 Sep tember 1917, Staatsblad 578 on de artikelen 6 en 8 der Distributiewet 1916, Staatsblad no. 416; Heeft goedgevonden te bepalen: le. het verwerken van gerst tot mout is verboden. de verkoop, de aflevering en het vervoer van mout is verboden. 3a. van de verboden sub 1 en 2 gesteld kan door den Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel ont heffing worden verleend onder daarby zoo noodig te stellen voorwaarden 4e. aanvragen tot ontheffingen sub bedoeld zyn schriftelijk in te dienen bij het Bureau Nyverheid van de Afdeeling Crisiszaken van het De partement van Landbouw. Nyverheid en Handel, Kneuterdyk 8,'s Graven- hage. 2e. DE MINISTER van LAND BOUW, NIJVERHEID en HANDEL, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916 en, voor zoover betreft het hier onder te stellen verbod van vervoer, art. I, 2 sub b, van de wet van 1 September 1917, Staatsblad no. 578; Heeft goedgevonden te bepalen le. De verkoop, de aflevering en het vervoer van vischlevers, haringvet en traan is verboden. 2e. Het verbod, sub 1 gesteld, is niet van toepassing op hoeveelheden traan van minder dan 50 K.G. 3e. Van de verbodsbepalingen sub 1 gesteld, kan ontheffing worden verleend, onder daarby zoo noodig te stellen voorwaarden, door het Rykabureau voor vischlever, haringvet en traan (R. L. T. B 3e. DE MINISTER van LAND BOUW, NIJVERHEID en HANDEL, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916; Gezien zijne beschikking van 29 Maart 1917, no. 27203, Afd. Handel Gezien zyno beschikking van 28 Juni 1917 Heeft goedgevonden den maximum prys voor den ver koop van petroleum voor huiaboude- lijk gebruik voor den kleinhandel, met ingaDg vau 2 October 1917, vaat te atellen op f0.44 per liter. 4e. DE MINISTER van LAND BOUW, NIJVERHEID en HANDEL, Gezien attikel 8, 3a lid der Diatri- butiewet 1916; Heeft goidgevondsn onder intrekking van het terzake ba paalde by zyne beschikking van 3 April 1917, no. 28600b, afdeeling Handel, vastteatellen een maximum kleinhandelprya van geraffineerd zout van 11 cis. par K.G. Helder, 4 October 1917. De Burgemeester, W. HOUWING. De DIRECTEUR van het LEVENS- MIDDELENBEDRIJFmaakt hiermede bekend, dat te beginnen op VRIJDAG 6 OCTOBER a.s., aan de in deze gemeente gevestigde Polltlebureaux koffie- en theekaarten zullen worden uitgereikt, op de wyze als hierna aangegeven. Aan het Bureau van Politie West- plein: voor het stadgedeelte, bekend onder den naam Ouda Helder, en het stads gedeelte, begrensd door Polderweg en Ksrkgracht, benevens de Kanaalweg en Dijkweg tot aan de Poststaag. Aan bet Bureau van Politie Molen plein: voor het stadgedeelte, begrensd door Wsststraat, Kelzarsbrug, Steangracht, Janzenstraat, Sluisdijkstraat,-Parallelweg, Prins Hendriklaan en Loodsgracht, be nevens de Kanaalweg en Dijkweg, van af'de Poststeeg, zoomede de Hoofd gracht en Achterstraat. Aan het Bureau van Politie Nleu we brug: voor de Zuidstraat en Binnenhaven, met alle daarachter gelegen straten en stegen tot aan de Fabrlaksgracht, nevens het Ankerpark en de Buiten haven. De uitreiking der kaarLen zal ge schieden in alphabetiacbe volgorde, en wel: od Vrijdag 5 October voor hen wier geslachtsnamen beginnen met de let ters A, B en C op Zaterdag 6 October D, E, F, G, H op Maandag 8 October I. J, K; op Dinsdag 9 October L, M, N, O, P; op Woensdag 10 Octobar Q, R, S, T; op Donderdag 11 October U, V, W,Y, Z. De koffie- en theekaarten wor den uitgereikt UITSLUITEND op vertoon van het volledig inge vulde GEZINSBONBOEKJE. De Directeur voornoemd, A. G. A. VERSTEGEN. Helder, 4 October 1916. OOSTSLOOTSTRAAT 18. MENU voor de volgende week: Maandag 8 October: Groentesoep. Dinsdag 9 October: Aardappslen mat rooda kool. Woensdag 10 Ootober: Koolsoop (Noorscho Willam). Donderdag 11 October: Aardappolon mot wltto kool. Vrijdag 12 October RIJstopap. Zaterdag 13 Ootober: Qroontosoop. Schriftelijke opleiding voor praktijk, diploma, akteTM.O. en L.O., f 3.— per maand. Prospectus en lyst van 60 geslaagden der laatste examens franco op aanvraag. J. VAN DER WEES, Leeraar M.O., Amsterdamschestraat 90, Schevanlngen. OPENBARE VERKOOPING tengevolge van overlijden, op WOENSDAG 10 OCTOBER 1917, 't namiddags 1 uur, van diverse meubilaire goederen, kachels, gasornament, naaimachine, ledikanten, springveeren matrassen, veerenbedden, wollen dekens enz. Porcelein-, glas en aardewerk, keu kenbenoodigdbeden, een dames- eu heerenrywlel enz. enz. Ts bezichtigen 's morgens vóór de verkooping, van 9-12 uur. Deurw. W BIERSTEKER. H.H. Bakkers. op Zaterdag a.s., 9 uur. Let wel: In het gebouw R.-K. Volksbond, MOLENBRACHT. Allsr opkomst dringand verzocht. Secretaris P. A. Leijdeckers. Vanaf MAANDAG 8 OCTOBER zullen onzezaken'savonds na 8 uur J. C. DUINKER. H. J. P. EQNER. N.V. Bookh. v/h. A. J. MAAS. A. W. MICHELS. P. SPRUIT. H. DE WIT. Vrijdag 5 October 1917, 's morgens 8 uur precies, ten verzoeke en ten huize van den Heer A. GRIN, te Kgsgras (Helder), naast de spoorhalte Koegras, van als: 12 kalf koeien, 22 geldokoeien, 26 vaarzen en 8 graskalveren 5 beste paarden, als: een zwarte luln aftands, een drachtige bruine merrie oud 7 jaar, een drachtige bruine bleamerrie, oud 5 jaar, een donkerbruin hengstveulen en een zwart hengstveulen; 60 overhouders, een maaimachine (Deering), eeu zwat- keerder, oen walenmaker, eeu kunst meststrooier, 6en boerenwagen, een platte melkwagen met schutten, een drie wielde kar, een koeken breker; bosten- en bouwgereedschapn, melkbussen, schotels, emmers, tuigen, een groote party graanzakken enz. enz. ongeveer 80.000 kilo hooi, 30.000 geperst haveratroo, 3 Hectaren voorbieten, 200 Ms. oude koemest, in perceelen en combinatiën. WÊÊ^ Op da plaats la galagan- hald tot stalling. Deurw. W. BIERSTEKER, ta Haldar. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den polder „het Koegras", maken bekend, dat op WOENSDAG 10 OCJOBER a.s., des voormiddags elf uur, t6n huize van L. KUIT te Julianadorp, de openbare besteding zal worden gehouden van het RIET- SNIJDEN en KROOZEN in de vaarten en slooten van den polder. De voorwaarden der besteding lig gen by L. Kuit voornoemd ter lezing. Helder, 8 October 1917. Loonsverhooging, Duurtetoeslag, DuurfB-Oemonstratie niet noodig! Als men maar goedkooper werkt dan anderen, .zich nooit vereenigt in een vakorganisatie, die maar dwang en vrljheldsberoovlng geeft, verdient men altyd genoeg. Zie naar myvroeger droog brood, nu boter er op. Daarom, laat U scheren voor 6 cent. Arbeiders, werkt goedkooper dan een ander, werkt Zondags en 's avonds laat, dan hebt ge vast en zeker brood. Attentie. De laatste weken zyn de pryzen van lompen en koper ongeveer 30 prooent gestegen. Deze meerwaar de wordt door my In zijn geheel aan de verkoopers (aters) uitbetaald. Verder de hoogste pryzen voor alle artikelen den ouden handel betref fende. K. GROOT, Oostslootaraat 2.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2