COURANT No. 4838 ZATERDAG 6 OCTOBER 1917 46o JAARGANG Op* en ondergang van Zon an Maan an tijd van hoogwatar (Texel). (Wintertijd). Oct. op: ondor: op: ond«r:T.m.:o.m. Zoudftg 7 1*7 8.11 6.24 ai6 Mund»e 8 10.68 2.18 8.13 6.21 040 1.6 DJn»d»« 9 2.42 8.16 6.17 1.26 2.16 Woonsd. 10 m. 0.8 3.2 6.18 6.14 2.86 8.40 Uondurd. U 1.18 818 6.20 6.13 S.66 4.60 Vrijdag 12 2.24 8.83 6.82 6.» 6.0 6.60 Zaterdag 18 8.82 8.48 6.24 6.7 f.66 6.40 Bericht. Zeer tot ons leedwezen zijn wij verplicht de abonnementsprijs van ons blad, den prijs van de losse exemplaren en van de ad' vertontiSn te verhoogen. Hoewel de meeste bladen daar' toe in den laatsten tijd zijn overgogaau (de dagbladen hebben hun advertentieprijzen met 50 verhoogd, de prijs per nummer op 7',/r, cent gebracht), zoo hebben wij tot nog toe de sedert Juli 1916 geldende prijzen gehandhaafd. Thans worden wij door den op' nieuw verhoogden prijs van het courantpapier, en door de stij ging van alle andere bedrijfs kosten, wol gedwongen tot een matige verhooging over te gaan. Mitsdien Is met ingang van 1 OctoberJ.I. de abonnementsprijs mot 10 cent per kwartaal verhoogd on dus gebracht op 85 cent, franco p. post fl.10 per kwartaal. De losse nummers kosten voor taan 2% cent. Do advertentlSn, welke tot nog toe voor minder dan 10 cent por regel werden geplaatst, wor den mot dón cent per regel op don tot nu toe berekenden prijs verhoogd. Zoodra de prijs van het papier enz. weder naar benoden loopt, zullen wij ook bovengenoemde prijzen weder naar evenredig heid verlagen. Os legsrberichten van 3 en 4 October. Van het W e s t e 1 k front. In Vlaanderen is een nieuwe slag ontbrand. Naar van Duitsche zijde wordt gemeld, onderhielden de Engelachen Woensdag een hevig vuur tegen de Duitsche stellingen. Donder dagmorgen gaven zij roffelvuur af. Daarop volgden op het front ten O. en N.O. van Yperen krachtige vijandelijke aanvallen. Ongeveer 1 K.M. diep drongen de Engelachen in de Duitsche afweerzone tusschen Poelcapelle en Gheluvelt door. Ten O. van Zonne- bebe werd de strijd verbitterd voort gezet. Op den Maasoever gingen de Pran- schen na voorbereiding bij Samon- gneux tot den aanval over, teneinde de door hen verloren stellingen te hernemen. Zij werden door krachtig artillerievuur teruggeworpen. Het Engelsche communiqué van den 3en meldt het afslaan van Duit sche aanvallen tusschen de Toren- gehuchten en het Polygoonbosch en benoorden den weg Yperen—Meenen. In het bericht van Donderdag ach ter wordt medegedeeld dat de Engel- schen des morgens te 6 uur op een breed front beoosten Yperen tot den aanval overgingen. Het aangevallen Duitsche front Ingezonden mededeellng. Dg gezondhgid hangt vggl metr g{ van dg voorzorgen dan van da middglen. Het is zeker dat de meeste ziekten zouden vermeden worden, indien wl) minder onvoorzichtigheden begingen en indien wij iets meet de regelen der bygiöne betrachtten, vooral der inwendige hygiflne, te weten van het bloed en der zenuwen, die, men be denke dit wel, de twee factoren van het lichaamsevenwicht zijn. De sei zoensveranderingen, de groei, de keer der jaren, het overwerk, de zorgen oefenen dadelijk hun invloed er op uit. Men bemerkt het aan de ongemakken die men ondervindt wanneer een dier oorzaken zich voordoet. Die ongemak ken verraden een bederf van het bloed of een verzwakking van het zenuw stelsel, die, wanneer zy erger worden, langsaam op bloedarmoede en neu rasthenie uitloopen. Die verschillende ongemakken en hunne gevolgen zou den in bet geheel geen vat op ons hebben, indien Wij de voorzorg namen regelmatig een kuur metde Pink Pillen te doen, want deze kuur vormt de krachtdadigste maatregel van hygiëne voor het bloed en het zenuwstelsel. De Pink Pillen zuiveren en verrijken het bloed en onderhouden den weer stand der zenuwen. Onafhankelijk van haar altjjd weldadige werking, heeft oen kuur met de Pink Pillen dit waar deerbare voordeel, geen bijzonder re giem te vereischen en weinig kost baar te z\jn. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar h f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade314, Amsterdam; voor Helder en Omstreken buAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaal weg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Brogiaten. strekte zich uit vanaf Tower Ham- lets tot aan den spoorweg Yperen- Stoden, een breedte van ongeveer 13 K.M. Alle gestelde doelen werden bereikt en belangrijke stellingen ver overd. Meer dan 3000 Duitschers wer den gevangen genomen. De heuvel rug van Meenen tot benoorden Broods- einde welke plaats werd bezet ia thans in handen der Engelachen. Op het O o s t e 1U k front hadden geen gebeurtenissen van belang plaats. Van het front aan de I s o n z o wordt van Italiaansche zijde gemeld, dat de Oostenrijkers Dinsdagmorgen vroeg een aanval deden op de Wes telijke helling van den Monte San Gabrielle. Zy werden terug geslagen en verloren 1 officier en 79 man aan gevangenen. Het Oostenrljksche communiqué geeft daarentegen aan dat de geyech- ten op de Monte San Gabrielle zijn geluwd. Dinsdag werden 6 officieren en 407 man gevangen genomen. In Duitsch Oost-Afrika zijn volgens Engelsche berichten de operaties tbans tot een hoek van de kolonie beperkt. Liwale en Massassi zijn thans de eenige belangrijke punten, die nog in het bezit der Duitschers zijn. Hun omsingeling wordt dagelijks nauwer. In de lucht is men ook van Fransche zijde de wedervergelding gaan toepassen. Frankfort a/d. Main en Rastatt werden door een Fransch vliegtuigeskader gebombardeerd. Ook werden in de buurt van Stuttgart bommen geworpen. Te Frankfort werden 5 personen licht gewond. Een der vliegtuigen die aan dezen aanval deelnamen, werd neergeschoten. Engelsche kruiser getorpedeerd. Volgens een bericht van de Engel sche Admiraliteit is de pantserkruiser „Drake" Dinsdagmorgen aan de Noord kust van Ierland getorpedeerd. Het bereikte nog een haven en zonk toen in ondiep water. Door de ontploffing werden een officier en 18 man gedood. De overigen zyn gered. De Drake" ls een pantserkruiser van 14 320 ton, in 1901 van stapel geloopen. Bewapening 2 kanonnen van 23 4 cM., 16 van 15 cM., 14 van 7.6 cM., 3 van 4.7 cM. en 2 van 3.7 cM. benevens 2 onderwater lanceer- buizen. Snelheid 28 mijl. De beman ning bestaat uit 868 man. De duikboot- en mijnoorlog. Naar het officieele Duitsche bericht meldt zjjn in de Noordzee en in het Kanaal weder 4 stoom- en een zeil schip benevens een visachersvaartuig tot zinken gebracht. Volgens een mededeeling van de Engelsche admiraliteit was gedurende het laatste kwartaal het aantal in den grond geboorde duikbooten grooter dan in eenig vroeger kwartaal, ter wijl de verliezen der geallieerden aan schepen iu hetzelfde tijdvak geringer waren, dan in eenig vroeger kwartaal sedert bet begin van den verscherpten duikbootoorlog. Een neutraal, die in Duitschland geweest is en zün indrukken aan den correspondent van de Times te Am sterdam heeft medegedeeld, heeft daar o. m. vernomen, dat de Duitschers nu een nieuw type van duikboot hebbeu, die -zoo srel kan varen als een torpedoboot, waarvan zij groote dingen verwachten. Da „Tlmea" ovar den vreda. De «Times", het bericht besprekend dat de Paus bemiddeling zou aan bieden, zegt te hopen dat het niet waar is. De Entente en de Ver. Staten achten de voorwaarden in de Pause lijke nota genoemd onaannemelijk. ZO hebben g6en zin, om met de cen traion te praten en kunnen geen be middeling aannemen. De Centralen hebben slechts de keus tusschen on derwerping of de nederlaag. Een middenweg is er niet. Duitschland kan morgen vrede hebben, als het onze voorwaarden aanneemt, zegt het blad, en dus erkent, dat het vol komen geslagen is in een strijd dien het uitlokte. Een nieuwe torpido. Het tijdschrift „Prometheus" ver telt van een torpedo, geconstrueerd door een Zwe6dschen ingenieur, die door zijn eigen gehoor bestuurd wordt. Dit wapen moet in staat zijn, met behulp van twee electrische ooren, automatisch het in beweging zijnde doel, bet vijandelijke schip dus, te volgen. Men zou op deze wijze een trefzekerheid bereiken, waarmede geen ander stelsel te vergelijken is. Het oor van de torpedo is_ niets anders dan een microphoon, die in trilling wordt gebracht door de door de schroef van het varende schip ver wekte en door het water zich voort plantende geluidgolven. Al naar de richting van waaruit deze geluid- golven de torpedo bereiken, wordt het linker- of rechteroor in trilling gebracht. Daardoor ontstaat een stoömcirkeigang, die een electro magneet in werking brengt, waardoor het roer naar den juisten kant van de torpedo getrokken wordt. Om de boot, die de torpedo afschiet, voor gevaar te vrijwaren, treden de micro- phonen van de torpedo eerst op vol doenden afstand van het vaartuig door een automatische inrichting in werking. PLAATSELIJK NIEUWS. - Te Amsterdam slaagde voor het examen vrije- ordeoefeningen de heer P. de Ruijter, alhier. Men verzoekt ons het volgende te vermelden Hoewel de verordening tot het afschaffen van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf niet is tot stand gekomen, zullen door den Chr.Bond voorloopig geen pogingen meer wor den aaDgewend tot het uitstellen van die verordening te komen, omdat het door de centralisatie in het bakkers bedrijf tengevolge van de tegenwoor dige tijdsomstandigheden niet moge lijk is tot vaststelling et van te geraken. Schaken. Woensdagavond hield de Helder- sche schaakvereeniging „Morphy" een simultaan-séance in het Algemeen Militair Tehuis. De simultaan speler, Br. J. Cb. Roeders, had geen gemak kelijke taak, daar niet minder dan 23 tegenstanders aan de borden had den plaats genomen. De uitslag was nochtans voor den heer R,, een flink succes. Niet minder dan 14 partijen werden door hem gewonnen. Een zestal heeren wisten het tot remise te brengen, slechts drie wonnen hun partij. Op verzoek van alle Protestant- sche Kerkgenootschappen in ons land zal op a.s. Zondag v.m. een uur van verootmoediging voor God plaats heb ben, met het oog op den nood der tijden. Raadsoverzicht. Ende het geschiedde ten derden dage omtrent de achtste ure, dat daar alle de vroede mannen tsamenkwamen om te delibereeren ende beraad te plegen over veelderhande zaken van 't gemeen belang. En ziet, daar was onder hen een grijsaard, dewelke was der dagen vele, zijnde hoog in jaren gansch zeer. Deze nu profeteerde vele ijselijke dingen: daar zouden komen rampen ende peryckelen over der stad, en vele lieden zouden henen- gaan, have en goed medevoerende, zullende deswegen de gansche stad ten ondergaan. Maar d'anderen en geloofden hem nietzij lachtten ende be3potteden hem. Hun docht de toe- Komst vol blinkend licht en de groote dingen, dewelke in de sterren stonden geschreven, zouden ten heil komen der stad en derzelver inwoonders. Zij wilden di6S gronden ende landerijen koopen, makende daarmede, naar zij dochten, teenigertijd groote winate. Dan, d' oude man en wilde niet dan stille blijven en de gelden bewaren. Hoe is dit, dus kloech hij, dat g(j zooveel grond wilt koopen en hebt zoo groot een schuldenlast? Toont m\j eens hoe gij denzelven torscht eu op welke wijze gij dien inlost, en gaat henen vaD mij. Doch zij gingen nochtans haren gaDg en lieten den ouden man alleen met zyoe droeve overpeinzingen. Ende zjj geloofden in de toekomst en in de heilbrengende dagen ende kochten den grond blij- moedigltjk ende met vroom gemoed. Ook geschiedde het terzelfder ure dat daar vele lieden in der stad waren dewelke mosselen ende andere zee- diertjens ontdeden van derzelver scha len, hebbende dusdaniglljk aanzien lijke winsten. Dan, dit geschiedde in de woningen derzulken, wordende deze daardoor verontreinigdook werden vele jonge knechten ende meiskens daartoe gebruikt, twelk groote schade deed aan haar gezond heid. Dies waren daar onder de vroed schap, die zeiden zij en wilden niet continueeren zoo een onguur bedrijf, makende zij vele artikelen om tzelve te verbieden. Anderen zeiden zij wilden niet de winsten ontnemen aan de lieden die dit bedrijf pleegden, ende zij peisden over eene goede solutie. Hierover begosten zü heviglijk te delibereeren ende beraad te plegen en in 't einde werden zij het eens en heerschte pais ende vree onder hen. Nu kan men gekookte en gepelde diertjens eten al naar geneuchten en daar en is geen vreeze, dat kleine meiskens ende knaapkens haar nacht- rtist hebben geofferd. Heil hen, die dus arbeiden in nacht'ljjke ure aau 't gemeene heil. En weder geschiedde het, dat zij te spreken begosten, maar zij en wilden niet publiekelijk delibereeren over deze zaak. Zoo dan dreven zij zachtkens ter deure uit alle degenen, die niet en hoorden in der vroedschap ende sloten dezelve. Als zij de deure weder openzetteden was daar veel damp van sigaren dewelke zij hadden in der lucht geblazen ende opge- smookt, en de klok wees bijna de elfde ure. En zij gingen haastelijk voort ende vroegen veelderhande dingen waarover zü zich wilden in- fortneeren. En huiswaarts gaande prezen wij luide de wijsheid der vroedschap. BINNENLAND. Steenkolen. Naar het Hbld. verneemt hadden de onderhandelingon tusschen de Nederlandsche en Duitsche commis sies over de levering van Duitsche kolen een min gunstig verloop ge nomen, zoo zeer, dat gevreesd werd dat zij gisteren zouden worden af gebroken. De Duitsche onderhandelaars waron tot nog toe niet ontevreden over het verloop der besprekingen, behoudens dat zü zich er over beklagen dat zü telkens te doen hebben met weer nieuwe commissies en perso nen, waardoor de besprekingen op de lange baan geschoven worden en het uiterst moeilük valt tot een resultaat te komen. Toch hoopte men thans spoedig een voor beide züden bevredigend resultaat te bereiken. Het is echter gebleken dat men te Berlüu bezwaar maakte tegen voortzetting van de onderhandelingen op de eenmaal ge legde basis na het door minister Treub in de Eerste Kamer gespro kene. Yan Duitsche zyde stelt men zich op het standpunt dat men bü de verschillende onderhandelingen met ons land geen eendagspolitiek wil voeren, maar een behoorlüken economischen band wil leggen. Niettegenstaande de pogingen daartoe, zoo zegt men van Duitschen kant, zeer bemoeilükt worden door meeningsverschil en oneenigheid in de Hollandache kringen, waarmee men te doen heeft, zün toch met groot geduld de onderhandelingen voort gezet. In Berlün heeft men echter gemeend dat de uitlatingen van minister Treub verder onderhandelen zeer in den weg staan, ook nadat men zich vanuit Holland over de betee- kenis van die onderhandelingen nader had doen voorlichten. Nader wordt nog gemeld, dat de besprekingen tusschen de Duitsche en Nederlandsche regeerings vertegen woordigers over de levering van kolen door Duitschland Donderdag een zoodanig verloop hebben gehad, dat men aanleiding heeft gevonden de onderhandelingen nog voort te zet Uitvoer uit Engeland naar Nederland. Met ingang van 8 October is de uitvoer van alle goederen uit Enge land naar Noorwegen, Zweden, Dene marken en Nederland verboden, met uitzondering van drukwerken van allerlei aard en persoonlüke be zittingen, die door den eigenaar zelf worden overgebracht. Het ligt niet in de bedoeling om onmiddelük te weigeren, allo aanvragen voor uit voervergunningen in overweging te nemen, waar het goederen geldt van welke de uitvoer naar Noorwegen, Zweden, Denemarken en Nederland tot duayer niet verboden was, maar die nu onder de verbodsbepalingen van bet kon. besluit vallen. Op bestendiging van zoodanige schikking moet .echter niet worden gerekend. De speciale regelingen betreffende den uitvoer van goederen naar Zwe- deD, z(jn hiermee ingetrokken. Zwe den wordt dus op denzelfden voet gebracht als de overige Scandina vische landen en Nederland. Het Kon. besluit heoffc ook betrek king op artikelen, die per paket-post worden vervoerd. Intuaschen moeten alle uitvoerver gunningen die reeds voor goederen naar de genoemde landen waren gegeven, als voorloopig ingetrokken worden beschouwd. Dat zal echter niet van kracht zün voor den uit voer van steenkool. Bommen op Sluit. De te Sluis gevonden scherven zün afkomstig van bommen. (Er was ook aan granaatkartetsen gedacht). Onderzoobooten. De Ministers van Marine en Koloniön hebben aan de Tweede Kamer mede deeling gedaan, dat zy door H. M. de Koningin daartoe gemachtigd, hebben ingetrokken de wetsontwerpen tot verhooging van het VI hoofdstuk der Staatsbegrooting 1917 en het le hoofd- Btuk der begrooting van uitgaven voor Ned.-Indiö, vermits de Ameri kaansche regeering onder de tegen woordige omstandigheden geen ver gunning kan vorleenen tot den aan bouw bü den Electro Boat Company en het na gereedheid aan de Neder landsche Rsgeering afleveren van de bü die wetsontwerpen bedoelde onder zeebooten. Io afwachting van den uitslag der pogingen om den bouw dezer vaar tuigen elders in het buitenland te doen plaats hebben, worden de op de betrokken begrootingen voor 1918 opgebrachte sommen voor den aan bouw in Amerika gehandhaafd, met de bedoeling nader bü Nota's van «üziging de aanvraag van gelden voor gemeld doel te herzien, zoodra een definitieve beslissing kan worden genomen. Uitbreiding Landstorm. Ingediend is een wetsontwerp tot uitbreiding van den Landstorm. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend Nu 2 jaren zün verloopen, sinds een aanvang werd gemaakt met de aflossing der militielichtingen, waar door allen, die op 1 Augustus 1914 onder de wapenen waren of kwamen, zün afgelost, doet zich de vraag voor of en hoe met de aflossing moet worden voortgegaan, waarbü niet kan worden betwist, dat ook de diensttijd van hen, die na I Augustus 1914 onder de wapenen kwamen, binnen zekere grenzen moet gehouden worden. Wel zün de lichtingen van den Landstorm 1907 en 1906 be schikbaar, maar de minister meent, dat bun oproeping zulk een zware last zou zün, dat dit niet behoort te geschieden, althans niet ter aflossing van anderen. Er kan dus niet anders worden beschikt dan over de jaarlüksche militielichting en de aan die lichting verwante landstormklasse, maar dit getal is te gering om een geregelde aflossing te waarborgen. Indien dan ook geen büzondero maatregelen worden genomen, za| de dlenstduur der thans onder de wapenen staande lichtingen zelfs langer dan 5 jaren duren, daar de sterkte van het ge mobiliseerde leger niet verder ver minderd kan worden zonder de paraatheid daarvan denkbeeldig te Tegen het verder toenemen van den dienitduur valt niet anders te doen dan het getal jaarlüka voor op roeping beschikbaar komende dienst plichtigen te vergrooten, en het middel daartoe acht de regeering gelegen In eens herkeuring van afge- keurden. De regeering verwacht daarvan in vele gevallen een andere uitkomst, daar velen, die vroeger ongeschikt waren, geschikt zün geworden. Velen komen later oerat tot vollen wasdom en blüken daD voldoend krachtig bestand tegen de vermoeienissen van den dienst. Het ligt In de bedoeling lüsten aan te leggen van al de na 1885 geboren personen, die hetzü bü den keuringa- raad, bü den militieraad of vroeger bü Gedeputeerde staten, hetzü na hunne indiensttreding als militie-, landweer- of landstormplichtige dan wel als vrüwilliger, ongeschikt zün bevonden wegens gebreken1 of wegens te geringe lichaamslengte. Aan de hand van deze, voor elk geboortejaar afzonderlük aan te leggen, lüsten zal dan op den voet van de gewone militiekeuringen een nader onderzoek kunnen plaats hebben, te beginnen met de jongste groep, waar van te verwachten is, dat de her- keuriug gunstig resultaat zal hebben. Yan tjjd tot tüd zal de keuring dan kunnen worden herhaald ten aanzien van diegenen, die niet dadelyk geschikt, maar wier gebreken voor verbetering vatbaar worden geacht. Hoewel bü het bepalen der leef tljdsgrens er op is gerekend hen aan eene herkeuring te kunnen onder werpen, die na 1885 geboren zün, is de mogelükheid geenszins uitgesloten, dat de algemeene herkeuring een zóó gunstigen uitslag geeft, dat de op roeping van de nieuwe groepen vau landatormplichtigen beperkt kan blij ven tot enkele der jongste jaar klassen. Hü, die bü een nieuw onderzoek voor den krügsdlenat geschikt wordt bevonden, komt tot den landstorm te behooren met ingang van den door den Minister van Oorlog te bepalen datum. Vet. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening schrüft In dè Kamerzitting van 8 Maart van dit jaar kon de Minister -van Landbouw, Nü verheid en Handel mededeelen, dat hü eene votreserve had gemaakt in den vorm van lünolie. Verharde lünolie is n.1. gebleken een zeer goed neutraal vet te zün, dat natuurlyk niet het moest geschikte is, maar als reserve voor tyden van nood uitstekend dienst kan doen. Het waa niet de eerste bemoeiing van de Regeering met het 7et vraag stuk. Reeds in 1916 had de Minister bepaald, dat een aanzienlüke voorraad vet, van verschillend soort, in ons land aanwezig moest blüven, zoodat b.v. margarine, zelfs die uit aange voerde grondstoffen vervaardigd, niet zou mogen worden uitgevoerd, indien door dieu uitvoer de vetvoorraad be neden het vastgestelde quantum zou dalen. Op deze wüze werd dus dein het land aanwezige vet-voorraad be schermd, terwül de zuivel-inspectie belast werd met een onderzoek naar de in het land aanwezige hoeveel heden vet van alle soort: boter, margarine, reuzel, rund vet, planten- vet, lünolie en oliehoudende zaden. Getracht werd nu in de behoefte aan goedkoop vet te voorzien door beschikbaarstelling van normaal-mar garine tegen een vasten en lagen prijs. Ook werd een parijj buiten- landsch rundvet gedistribueerd. Hier van was echter niet voldoende aan wezig, zoodat beschikbaar word gesteld het bak- en braadvet, een mengsel van verschillende vetsoorten, dat uitstekend voldeed en willig koopers vond. Met de normaal-margarine ging het niet zoo goed. Vele consumenten bleken de voorkeur te geven aan de margarinesoorten, waaraan z(j ge woon waren, ook al waren die minder in qualiteit of hooger in prüs. In- tusschen maakte dat geen verschil ten aanzien van het totaal verbruik aan margarine. Krachtens internationale overeen komst toch, verband houdende met den aanvoer der voor magarinefabri- cage benoodigde grondstoffen, mag slechts oen bepaalde hoeveelheid per maand voor binnenlandsch verbruik worden afgeleverd. Sinds 1915 is dit maximum, toch reeds hooger dan het normaal verbruik van vóór den oor log, met 25% en later nog eens evenveel verhoogd, hetgeen noodig was doordat het verbruik van mar garine gedurenae den oorlog sterk ls toegenomen, o.a. door het verblüf van duizenden vreemdelingen hier te lande, maar ook doordat bü velen, onder den drang der omstandigheden, voor- oordeelen tegen deze vetsoorten wel moesten verdwünen. In den laatsten tüd is daarbü nog gekomen de hoo- gere boterprjjs, die de vraag naar margarine heeft doen toenemen. Ein- delyk heeft het gebrek aan goed varkensvoeder ten gevolge gehad, dat minder reuzel ter beschikking kwam. Terwül Aan den eenen kant de vraag naar eotvetten toenam, is ech ter aan den anderen kant de aanvoer van voor menschely k voedsel geschikte vetten afgenomen of dreigt te ver minderen. Daar de zichtbare voorraad van spüavetten beneden het vastge stelde quantum daalde, ontstond in den laatsten tijd aanleiding geen uit voer van margarine toe te staan, maar het gevolg daarvan zou weder zün, dat ook de aanvoer van grond stoffen zou worden stopgezet. De ge regelde aanvulling der hier te lande aanwezige spüavetten zou daardoor twijfelachtig worden, zoodat voor het verschaffen van voldoende en niet te duur vet aan de bevolking dus alleen rekening zou kunnen gehouden wor den met de nog in het land aan wezige hoeveelheid vetten van alle soort. Het hangt van den voorraad dezer Inlandsche vetten af, of het mogelijk zal zlja meer vet voor de bevolking beschikbaar te stellen dan tbans het geval is. Er is nu een regeling tot verhoo ging van het votrantsoon in bewer king, die, naar gehoopt wordt, spoe dig in werking zal kunnen treden. De verhooging van het rantsoen zal echter vermoedelijk niet zoo groot kunnen zün als aacvaDkelük in de bedoeling lag. Van de züde der N. O. T. toch zün bezwaren gerezen, voor zoo verre gerekend mocht wor den op meerdere voorziening van over zee in grondstoffen voor mar garineproductie. Da oplossing van dit moeilijke vraagstuk zal nu moeten gevonden worden door gebruikmaking van verschillende inlandsche vet soorten. Kindermeel. De Min. v. Landb. heeft vastgesteld een maximum kleinhandelsprijs voor kindermeel, met uitzondering vaD buitenl. kindermeelen in origineele blikverpakking, van 40 ct. per pakje van J K,G. en 21 ct. per pakje van V« K.G. Een avontuurlijke spoorrele. Het „Hbl." schrüft: Met den goederentrein S.S., die Woensdagmorgen te ruim II uur te Enschede binnenliep, kwam een knaapje mee, dat zich op het gas- reservoir onder e6n der wagons be vond en eerst werd ontdekt toen men met dezen wagon aan 't rangeeren was. Bü ondervraging bleek het te zün een 10 jarige knaap uit Amsterdam, die zich den vorigon morgen nabü het station Weesporpoort op die gevaar lüke plaats had neergelegd, teneinde eens een spoorreisje te maken, 't Ventje was zoo zwart als roet, bad honger als een wolfmaar was overigens monter. Na eenige verzor ging door het treinpersoneel is hü aan de zorg der politie overgegeven, die hem weer naar Amsterdam terug bracht. Wü kregen dit bericht met het „middagpakje" op de redactie en de collega, die het las en „behandelde' om 't daarna voor de zetterü te bt stemmen, lachte en gaf 't stukje papier aan ons door. En toen wü, anderen, 't lazen van dien tienjarige, die op avontuur was uitgetrokken, toen opperde een van ons het denk beeld om den wonderlüken reiziger eens op te zoeken en heel officieel te vragen om een onderhoud voor 't „Handelsblad". Toen wü kwamen iade voorkamer van 't benedenhuisje no. zooveel, Eer ste Klooster, was Henkie, een kwartier geleden door moeder zelf van het politiebureau teruggehaald, juist in bed gestopt. „Hü zag zoo wit als 'k weet niet wat", zei de vrouw, die onder de bedrijven door twee peutera van acht en zeven naar school zond, één op den arm wiegde en den overigen beduidde, dat ze stil moeten wezen. Er was visite voor Henkie. „Kom d'r eens uit, Henkie", noo- digde moeder in de richting van een paar gesloten bedsteegordynen, „maar doe eerst je broekie en je bloesie aan". En even later werden een paar tengere, bruine beentjes naar buiten gestoken en Henkie, de reiziger, wipte op den vloer en scharrelde tusschen de wieg, de tafel, en den kinderstoel door, naar den voorgrond. Toen, bü stukjes en beetjes, eerst stug en kortaf en onwillig, maar gauw al mededeelzaam en later heele- maal geïnteresseerd bü 't gesprek, vertelde 't kereltje, dat met een paar groote, grüze kykers de wereld inziet en waarvan moeder én vader, ondanks al zün baldadige streken toch met geen mogelükheid anders konden getuigen, dan dat ie een best kind was, eerlük, en goed voor z'n broer tjes en zusjes; gewillig in 't bood schappen doen en op echool wht een pientere leerling, alle meesters zelen 't ommeratoen dan, bü brokjes klein en grooter, vertelde Henkie: Of 't z'n eerste reisie was geweest Hü keek moeder aan en toen weer 't krantenmensch, en toon schudde hü ontkennend den leuken, blonden jongenskop. Nee, 't was eigenlük z'n derde avonteur. Verleden'jaar waa ie op dezelfde manier naar Venlo gegaan, maar wat fün. En later had-ie vier dagen gezworven in en op een groo- len verhuiswagen, die eiken dag naar een ander hoekie van Amsterdam werd gezeuld. Ja, toen waa moeder wel écht ongerust geweest. Hü was er dien keer eigenlük op uit gegaan om in een klompie aan een touwtje stekeltjes te scheppen uit den Amstel en toen hü heelemaal niet meer te rugkwam, was moeder in doodsangst naar de politie geloopen. Die had een heel stuk van den Amstel afgedregd, en onderwül reed hü, fijn, in dien grooten wagen, büna den geheelen dag door, en 's nachts sliep ie in dat bakbeest. Den heelen winter is 't toen goed gegaan. Hü ging van 't school van meester Minnema naar een ander school en ook déér paste bü wét goed op, en eiken morgen nam hy de twee jongeren aan de hand mee naar de Passeerdergracht. Maar toen werd dat reis- en trek- duiveltje in Henkie hem toch weer te sterk. En Dinsdagmorgen ging hü naar de richting van de Passeerder gracht, maar draalde links af en trachtte de beidé* kleineren mee te troonon. Maar die moesten d'r niks van hebben en zoo gebeurde 't, dat Henkie alleen kwam aan het Wees- perpoortatation en daar, op een stil plekje van het rangeer emplacement, de kans schoon zag, zich op een plaatsje te nestelen, waar bü met z'n teoger lichaampje stevig zat. 's Morgens om half negenMutsjes- stil heeft het kind zich geïnstalleerd tusschen de rempypen, op het gas reservoir. Van alle torens in den omtrek heeft hü den heelen lieven langen dag de klokken booren luiden en slaan. Hy heeft zich voelen voort bewegen om even later, nadat z(jn wagen met harden smak wasgekop peld aan een anderen, weer uren lang te blüven staan. Hü beeft de schemering zien opkruipen naar zün toch al zoo donkere plaatsje en bij heeft de duisternis zien vallen, en toen allo torens het achtste avond uur hadden geluid, toen, eindefijk, zette de trein zich ln beweging met 'n schokje, en daar glngie dan, voorgoed- jWat wou je toch eigenlük?" vroeg ik, „waar wou je heen?" ,'k Wou nikst Alleen maar Inden trein zitten, da's zoo écht I" En hü vertelde verder van die hcerlyke spoorreis door don zooien herfstavond en gedurende heel den nacht, O, hü wist de stations nog best. Utrecht had-ie hooren afroepen, en Arnhem ei Zutfen. En Almelo en Hengelo en Eoschedo. Dat de trein naar Enschede giDg, bad-io best geweten; dat had-io in do vroegte op den wagon gelezen en daarom was-ie er ook onder gegaan, want hü had met het treintje over de grens gewild, naar Duitschland. Maar die kans was verkeken, toen de trein in den vroegen Woensdag morgen na den langen omweg via Arnhem, het station van de fibrioks stad in Twente binnenreed. Henkie zelf zou zich wel muisjes stil hebben gehouden, al had ie ook in vier en-twintig uur geen kruimel gegeten on geen oog geloken. Maar krügt 'm daar een spoorwegarbeider in de smiezen, die hem er onderuit haalt en 't zwart aangerookto bun- deltjeoverhandigtaan 't Eascbedesche treinpersoneel. „Vier sneeOn bruin brood hebben ze me gegeven en een kóp koffie", bluft Henkie. „En verder?" „Toen ben 'k met een stille recher cheur van Enschede naar Almelo gegaan. En daar mocht ik vau den commissaris éllea hebbenaardap pels en vier reepen speken een bonk vleesch en zooveel vet als 'k maar wou." Een „stille agent" had hem verder getransporteerd naar Apeldoorn. Daar bad ie op het politiebureau geslapeD, maar eerst hadden ze hem ook hier bruin brood gegeven en koffie, en overal waren ze toch zoo vriendelük geweest en allemaal hadden de hee ren van de bureaux gevraagd „Hoe hè je 'm dét toch geleverd 1" „Ja", zei Heukie'a moedt-r, „da's waar! Vanmiddag, hinr op'tbureau, toen ze hoorden, wat de jongen weer had uitgevoerd, zeiden ze„De groot ste boef van Amsterdam doet 'm dét niet na!" ..Henkie", zei ik, heel ernstig en heel vermanend, stellig overtuigd, dat de zaak van dion kant nog niet belicht was, „als je d'r af gevallen was, had de trela Je in héaderd stukjoa geredeD. Heb je daar wel aan gedacht?" De jongen keek me aan met groote oogon. ,'kVal d'r niet af', zei hü kort en nadrukkelük. „Zou Je 't colt weer willen doen Henk's oogon glinsterden. Maar hjj zag het strenge gelaat vac z'n vader cn zün gefronste wenkbrauwen. Dét weet 'knletl!" omzeilde hü toen een rechtatreekach antwoord. Ik wou maar, dat wü raad wisten met den jongen", klaagde de moeder, ,'t is een best kereltje, maar hü loopt me elk oogenblik onder de bandon weg. Als d'r nou maar 'n Vereeniging was, die voor zoo'n kind kon zorgeD, totdat le wat geleerd heeft. Hü wil later machinist worden." En dat Is dan wel de ernstige kant van Henkie'a avontuur, dat z'n ouders feitefljk geen gerust moment hébben, als de Jongen de deur uit is. Een oplossing aan de hand te doen, die Henkie'a ouders zou kunnen bevre digen, ging, helaas, boven mün macht 1 Weet u ze? Burtaueratlus In da war. Iemand werkzaam ln Arnhem had dezen zomer als landweerman vier dagen op moeten komen. Aangezien bü echter geen oproe pingsbiljet kreeg, ging bfi niet. Het zaakje liep goed, hü hoorde niets, hoewel hü féitelük strafbaar zou zün. Eenigen tüd later krügt hü een biljst thuis, waarop vermeld, dat hü zich moest laten keuren voor den landstorm. Hü gaat er been, voorzien van züa zakboekje van do landweer. H(j zegt echter nog niets, wordt gekeurd en afgekeurd. Toen laat bü zün zakboekje zien en de heeren stonden paf. Ja, het was een raar geval, maar J was afgekeurd, dus hü zou er wel van hooren. Hü hoorde er dan ook van, want bü kreeg eenigen tyd later bericht, dat hü zün uitrusting in moest leveren. Hü heeft dit gedaan en is er af. Je moet maar boffen. (Volk.) ingezonden mededeellng. Scbadg kan worden veroorzaakt door gebrek aan nadenken. Hebt gü er ooit aan gedacht, dat uw pünlüke rug, uw zenuwachtig heid en waterstoorniasen te wü'en kunnen zün aan wat gü eet en drinkt en aan uw leefwüze. Te veel eten en het voortdurend gebruik van alcoholische dranken, gepaard gaande met te weinig li chaamsoefening in de buitenlucht, rust en Blaap, zal ongetwyfeld metter- tyd de nieren verzwakken. En dan komt de last. Rugpün, zenuwkwalen, waterstoornissen, boofdpün, niergruis, duizeligheid en waterzuchtige zwel lingen zün kenteekenen van te veel urinezuur in het bloed en er bestaat gevaar voor niersteen eu ongenees- lüke nierziekten. Matig eerst alle slechte gewoonten. Help dan de verzwakte nieren door een degelüke kuur met Foster's Rug pün Nieren, Pillen. Foster's Pillen heelen en verzachten de nieren, de urinewegen en blaas. De onzuivere vloeistoffen worden uit het lichaam afgevoerd en de afzettin gen van urinezuur verwüderd. De blüvende verlichtii g en baat, die dit speciale geneesmiddel aan nierlüdera brengt, is over degeheele wereld bekend. Foster's Pillen maken u niet alleen gezond, maar houden u gezond. Let er evenwel op dat gü de echte Foster's Rugpün Nieren Pillen krügt, voorzien van de handteekeoing van James Foater op de verpakking. Te den Helder verkrügb. bij Alb. ten Klooster, Keizerstr. 98. Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel h 11.75 p. doos of f 10.— p. (46)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1