Laat uw Rijwielbanden Kachel zeiltjes Boomenrooien. NAAIVEREENIGING cent. Advertentiën. EVANGELISATJ^PALMSTRAAT. Ned. Herv. Gemeente. MANHEIM's Goedkoope Winkel is van af Zondagmiddag 5 uur tot Dinsdagavond 6 uur gesloten. W. VERHAGEN, Middenstraat 33 Het Levensmiddelenbedrijf Op bon No. 38 ons Bak- en Braadvet Op bon No. 39 1 ons Gort Op bon No. 40 1 ons Regeeringsrijst 1 ons Javarijst Op bon No. 41 2V2 ons zachte Zeep, Kostelooze inenting en herinenting. Op DINSDAG 10 OCTOBER a.s., WOENSDAG 10 OCTOBER, Groote Tooneeluitvoering ,,'t Vrije Tooneel". M. DE RIDDER-MEIJER, Weststraat 111. A. C. SCHAAP. DE OORLOG. Van het Westelijk front. Bariyn, 5 October. Van den vroegen ochtend tot in den nacht duurde do worsteling, die door herhaalde Engel- ach8 aanvallen uit de atreek ten N. W. van Lan gemat ck tot ten Z. van en weg Meeneu-Yperen (15 K.M.) ateeda opnieuw ontketend werd. De brandpunten van den alag waren Poelcapelle, verschillende boer derijen, 3 K.M. ten W. van Paaschen- daele, de kruispunten van de wegen ten O. en ten Z.O. van Zonnebeke, stukken bosschen ten W. van Bece- laore en het dorp öheluvelt. O ver deze linie heen kon de vijand weliswaar tijdelijk oprukken, maar zich onder het goweld van onze tegenaanvallen niet handhaven, of schoon bij tot in den laten avond voortdurend verache strijdkrachten in het vuur voerde. Do winst van de Eogelscben be paalde zich dus tot de 1 tot IJ K.M. diepe strook van Poelcapelle af over de ooBtelJjke uitloopera van Zonne beke en langs den van daar naar Becelaero voerenden weg. Dit laatste dorp is evenals het warm omstreden dorp Öheluvelt in ons bezit. Op don Maasoever deden de Fran- achen '«avonds een nieuwen krach- tigen aanval, den twaalfden binnen drie dagen, aan de noordelijke helling van hoogte 344, ten Z. van Samog- neux. Den geheelen dag bereidde een hevig vuur, dat voor hot opruk ken tot roffelvuur steeg, den Btorm- loop der Franschen krachtig voor, die bijna overal teruggeslagen werd. Op sommige plaatsen waren tegen aanvallen noodïg, die tal van gevan genen in onze handen brachten. Ter zee. Washington, 5 October. Het Duit Bche kaperschip „See Adler" is den 2en Augustus bij het eiland Lord Howo, in de Stille Zuidzee, gestrand en verlaten. Vau Tutuila(Samoa eilanden) wordt aan hot departement van marine gemeld, dat er een open boot is aangekomen met. den kapitein van de Amerikaansche schoener C. Slade. Hij deelde mede, dat het Duitsche kaperschip „See Adler" den 2e Augus tus gettraLd in :ieu 3fceek gelaten op Lord Howe eiland. Later had do kapitoiu mot déf bemanning van den kaper zich vau een motor sloep en de Fratsche schoener „Lu'.èce" meester gemaakt, die zij bewapenden en die achtereenvolgens den 21e Augustus en den 5e Sfptom her zee kozeu met de bedoeling kaapvaarten te doen. Vóór de Adler" strandde had zij de Atueri- kaansche schoener „C. Slade" in den grond geboord. De „Soe-Ad'er" liet 47 gevangenen op het eiland achter, dio nu gebrek lijden. Uli Rusland. Petiograd. 5 Oc.. Gisteravond in dei. ioop van do besprekingen welke het bureau vau do demokratische conferentie vóór de definitieve zittiDg hield, verscheen Kerenski en hield een redevoering, waarin hij wees op de gevaren, welke voor de binnen- en buitenlandsche politiek zouden voortvloeien uit de vorming van een uitsluitend socialistisch ministerie. Hy verklaarde, dat alleen een koalitie regeering het land kon redden en voegde eraau toe, dat als er een andere beslissing werd genomen, hij zich daar niet aan zou onderwerpen, maar af zou treden ten einde de krisis niet te verlengen. Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Kolen uit Dultsohland. Amsterdam, 6 Sept. Naar v?y uit goede bron vernomen, is gisteren- -avond de overeenkomst met Duitsch- land tot stand gekomen, waarbij Duitschland maandelijks, voorloopig gedurende 6 maanden, 200 k 300000 ton kolen aan Nederlandzalleveren. Nader vernemen wij, dat Duitsch- land maandelijks 200000 ton Duitsche en 50000 ton Belgische kolen zal leveren. De van Nederland verlangde tegenprestatie is belangrijk minder dan de oorspronkelijke. Duitsche eischen waren: de overeenkomst is een onderdeel van een economische overeenkomst, die met Sultschland aangegaan is. De kwestie van een vrije vaargeul voor de kolen uit Engeland is nog niet van de hand gewezen. PLAATSELIJK NIEUWS. Slachtoffer van zijn manschllevindhald. Door ons vorig bericht omtrent het aan boord van Hr. Ma. „Pangrango" voorgevallen ongeluk, waarbij de lt. t. z. 2e kl. de Jongh het leven ver loor, is ten onrechte den indruk ge wekt, alsof de torpedoboot zich, op het oogenblik dat het ongeval plaats had, in een holle zee bevond. Dit was echter geenszins bet geval. Juist toen men de oversteek van het West- -gat naar het Schulpengat wilde maken, werd door een overkomend zeeije, een gewoon verschijnsel eeoigszina ruw weer, de jol, waaraan de zeemilicien Blije zich vasthield, opgelicht. D8 zeemilicien geraakte daardoor zijn steun kwijt, en geraakte over boord. Door den sterken vloed geraakten do drenkeling en de hem ter hulp gesnelden officier spoedig in do bran ding. Hier liep een zeer holle zee, hetgeen het reddingswerk ten zeerste bemoeilijkte. Niettemin aarzelde de commandant van de Pangrango, lt. t. zee 2e kl. Le Rütte niet, alles daartoe ln het werk te stellen, met het gevolg dat de zeemiliclon, die anders zeer zeker ook verdronken W3s, gered werd. Eenigo nadere bijzonderheden wer pen nog oen schitterend licht op de held haf tigo daad ran Luitenant Da Jongh. Zoodra by bemerkte dat de zee milicien, do hem toegeworpen red dingboei niet zou kunnen bereiken, sprong hü ovor boord, niettegen staande de waarschuwing om zijn leven niet te wagen. Slechts es'a gedachte moet hem bezield hebben; de man te redden. Na de boei naar den drenkeling to hebben gebracht, heeft bfi deze, steeds moed inge sproken en alle kracht ingespannen om hem boven water te houden. Met de eene hand zich aan de reddingboei vaat klemmend, gebruikte hy do audere om de man zoo hoog mogelijk op te duwen. Toen beide drenkelingen in zware branding geraakten beeft do milicien nog de opmerking ge maakt, dat het nu wel met hen ge daan zou zijn. Ip zoo'n holle zee toch zou de commandant zijn schip niet kunnen wagen. Maar de Jongh hield de moed er in ried de man zich kalm te houden, want dat men zeker ter hulp zouden komen. Daar kon bij de commandant te goed voor. Hij had gelfik, de „PangraDgo" kwam ter hulp, doch voor hem kwam die hulp, een oogenblik slechts, te laat, De geweldige inspanning oui - ook in de branding de man boven water to houden, had te veel van zijn krachten gevergd. Op het oogenblik dat de torpedoboot voldoende genaderd was, was hij totaal uitgeput en ver dween hy in de diepte. Een jong, resoluut officier was gevallen op het veld van eer. Niet in den alle3 ver nietigenden krijg mensch tegen mensch, maar in oen honderd maal schoonoren zwaarderen strijd, gevoerd om het behoud van een monschen- leven. De Directeur van hot Rijks- Telegraafkantoor maakt bekend, dat bet hoofdkantoor Ankerpark tot nader boricht voor het particulier verkeer geopend is op werkdagenvoor den telegraafdienst van 7 u. v.m. tot 7.30 n.m. Voor den tolefoondieiiBt van 8 u. v.m. tot 10 u. n.m., doch na 7.30 des avonds' kunnen geen gesprekken meer worden gevoerd in de spreekcel. Op Zon- en feestdagen voor beide diensten van 8-9 v.m., 1-2 7-8 n.m. Het bijkantoor Kanaal weg voor den telegraafdienst van 7.30 v.m.—7.30 n.m., voor deu telefoondienst van 8 u. v.m. tot 7.30 n.m. Comité Openluchtfeesten. Bij de sluiting vau de feesten, op dan Bolweg eu in „Casino" sprak de Voorzitter van hot'Steuncomité, de heer de Ven woorden van dank, en zóide, dat het Comité zich voorstelde den heeren en dames, die hunne mrdewerkfng hadden verleend, op een afzonderlijken avond, waarop tevens rekening en verantwoording zou wor den gedaan te bedanken en deze bij eenkomsr. een eenigszins intiem ka rafeter ie geven. Gisterenavond nu waren bedoelde dames en heoreu bijeengeroepen in „Casim/' tot bet aanhooren van dezi rekening en verantwoording. Of <choon niet allen aan de uitnoodiglng gevolg hadden gegeven, waren heel wat gekomen. Zy werden gastvrij ont vangen door de Vereeniging „Holdor's Belang", dia mot milde hand ver snaperingen aanboodvoor do dames gebakjes en thee, chocolade en wat dic-B meer zy, voor de heeren een feestsigaar en al wat het buffet der heeren Polak schafte. De heer De Ven, voorzitter van hat Steuncomité, opende te ruim 8 uur de bijeenkomst met eene rede, waar aan wij het volgende ontkenen „Dames en heeren ik heb, zooals u weet, nog eene schuld intelosaen. Bfi de sluiting der feestweek heb ik wel H. M. de Koningin bedankt voor hare aanwezigheid en de militaire en civiele autoriteiten, maat* daarna heb ik mfiu speech afgebroken. Ons doel was, op een afzonderlijken avond u allen toe te spreken en te danken voor uwe medewerking. Ik meen temogen zeggoü, dat ons plan schitterend ge slaagd is, zooals u straks van den penningmeester van ons Comité zuli hooren. Allereerst daarom een woord van warmen dank aan de heeren van de pers, voor hun krachtigen steun. Zonder de modewerking van do pers hadden wfi zeer zeker niet bereikt, wat wij bereikt hebbenzjj was ge reed om te steunen en odzo plannen uiteen te zetten en aan te bevelen „Een tweede factor, dien wij by een feest niet kunnen missen, is de steun van muziek en zang. Wij kun nen ons niet voor stellen, dat een feest van grooten omvang zou kunnen slagen, wanneer niet deze twoe groote krachten ons steun verleenden. Daar om ook grooten dank aan hee.en musici en zangers met hunne leiders, de heeren Hazebroek en Leewens, Van den Bogaerde en Ter Hall. „Bon ik nu, dames en heeren, over muziek en zai:g sprekende, met mijn gedachten op het feestterrein aan den Bolweg, dan kan het wel niet anders of de namen van de heeren van Loo en Van der Lanz, van Riel en Polak, van al die dames en heeren sportlui, onderwijzeressen en onderwijzers, komen mij in do gedachte, aan wie het te danken is, dat alle volksspelen en wedstrijden zulk een prachtig suc ces zijn geweest." Spr. gaat op deze wijze voort, be tuigt den dank van het comité aan al deze dames en heeren, aan den heer Puinbroek, die al zijn tijd heeft gegeven om te helpen dit terrein in orde to brengeu, aan H.F.C. voor de bereidwilligheid om het terrein af te staan. Vervolgens in Casino verwijlend met zyne gedachten, herdenkt spr. hetgeen hier door zooveel dame3 is verricht. „Wat hadden wij moeten beginnen met onze tenten," aldus vroeg de heer de Ven, „indien wfi niet over uwe bulp haddon kunnen beschikken? Bij wie had het publiek zoo gaarne zijn geluk beproefd bjj vischtent, grabbelbak of rad van avontuur; bi) wie zoo zonder morren een dubbeltje entróe geofferd als bjj u, wie zal zeggen, welk een schade naar lichaam en ziel zal afgewenteld zjjn bij hen, die de waarzegster op het juiste moment geraadpleegd heb bon?" Hulde en dank aan do dames voor hare groote medewerking. Maar de. dames haddon weinig kunnen beginnen, indien daar niet geweest waren de heeren Kokelaar en de Graauw, Everard en mr. Blon diD, van der Lse, Meerholz en Polak en nog zooveel anderen. Ook dezon bracht apr. hartelijk dank en her dacht tenslotte den steun van de heeren Bakker, Kroeb en Nypels. Da hoer Nypels, als man van Initia tief en organlaatio, die dagenlang bezig v/aa alles te regelen; de heer Bakker, die niet alleen zijn persoon geheel gaf, maar ook zijn auto tor beschikking «telde; de beor Kroeb, de voiyverige secretaris, die steeds bereid was zijne taak te vervullen. Spr. herdacht nog de werkzaam heid der politie en vatte allen, die onverhoopt nog niet mochten zijn genoemd samen in één hartelyk dank, voor alles wat gij gedaan hebt! Na deze rede, die luide werd toe gejuicht, nam de heer ds. Buiskool het woord om op zfine beurt den heer de Ven te danken, die dit feest op dergelijke wyze heeft geleid. We weten allen wat dat zeggen wil. Het woord was thans aan den :er Jo'a. Bakker, penningmeester, tot het doen van rekening en ver antwoording. Spr. gaf slechts eon verkort overzicht; de gedetailleerde rekening ligt in Casino voor belang stellenden tor inzage. Wy vermelden te dezer plaatse slechts de hoofd sommen. Zy bedragen voor de ont vangsten aan entrées op het terrein f3122.61, in Casino f 1319.30, aan diverse ontvangsten (bydragen van particulieren etc.) f 1079.08, ontvang sten in de tenten f6074.19, totaal f 10595.13. Uitgavenaan diverse leveranciers f2546 65, aan onkosten, drukwerken, advertentiöc, vergoe dingen voor verzuimen, huren, fooien e.d. f2861.19. batig saldo f5187.29, totaal f 10595.13. Hierbij moot worden opgemerkt, dat vry aanzieniyke be dragen moesten worden betaald aan medewerkenden, die daardoor ver zuimden; eok heeft men in tegen stelling met deu vorigen keer, toen veel gratis werd afgestaan, thans alles moeten inkoopon, hetgeen hy do thans geldende pryzea opliep. By het; engagoeren van hulpkrachten heeft men zooveel ruogeiyk men- schen genomen, die eenige verdien sten gebruiken konden, of geheel werkeloos waren, zoodat in dit op zicht het mes van twee kanten sneed en hiermede reeds in deu gerat van hot Steuncomité werd gehandeld. Dat heeft do uügavtn dezen keer bizoader hoog gemaakt, zoodat, in weerwil van de hoogo ontvangsten, het batig saldo vrywel geiyk is as den vorigen keer. Ds musici b. hebbed hun arbeid geheel gratis ge geven, maar natuuriyk mos3ten hun vorzuimuren vergord worden. Op verzoek van den pennicgmees ter wordtde rekening en verant woording in handen gesteld van eene Commissie tot nazien, bestaande uit de dames Pienbrook en de Vries, en de heeren Hazebroek en de Vries. Bij monde van luaUtgenoemd^n wordt geconcludeerd tot goedkeuriDg en de liter Biersteker, penningmeester van het Steuncomité, aanvaardt onder dankzegging het saldo, de belofte gevend, dat het goed zal worden besteed. Deze h6er herinnert er aan, dat bet voor de aanwezigen eono groote voldoening moet zyn te weteD, dat door hunne medewerking de nood i3 geleDigd van tal van mede- monschen, speciaal gemobiliseerde militairen, dio nog altyd, zoolang deze ellendige c-orlog duurt, gereed staan onze grenzen met bun leven te verdedigen. Door uw arbeid, zegt spr., hebt gy ons in staat gesteld, bun leed te lenigen. Met voldoening moogt gy er op terugzien. Van do gelegenheid tot het doen vaD vragen en geven van inlichtin gen werd door eenigo aanwezigen gebruik gemaakt, waarna het offiei- eele gedeelte geëindigd was en, dauk zy der gaatvryheid van „Helder's Belang", nog eenige tijd gezellig werd doorgebracht en menig dansje gemaakt. J W. Kuiper f. Op den leeftyd van nauweiyks jaren, werd Jan Willem Kuiper, onderwyzer aan school 3 alhier, aan zyn familie en vrienden ontrukt. Ho&wc-l zyn gezondheid wel iets te wonschen overliet, geen onzer had gedacht, dat zyn levensdraad zoo spoe dig afgesneden zou zyn,-temeer daar wy hem zoo noode kouden missen. Als onderwyzer toonde hy zich de man vol plichtsbesef, die zich met zyn zwak lichaam tot op het laatst naar die plaats begaf, waar zya plicht hem iiep. Maar "niet alleen als Onderwyzer, ook als «lid van zijn vakvereeniging toonde hy zich de rechte man op de rechte plaats. Altyd weer streed by vcor de belangen van onderwyzer, onderwijs en kind en van verscheiden verbeteringen van den onderwys- toeatand is hy de man geweer-t, die er in do eerste plaats op aandrong, daarvoor te yveren. Helaas, zyn werk en geestkracht zullen we vooftaan misaeD, maar in dankbare herinnering zal zyn gedachtenis by ons biyven voortleven. (Ingezonden). Militaire Geheelonthouders-Club. Bovengenoemde club houdt as. Vrydag. 12 October eono gezellige byeenkomst, in het Algemeen Militair Tehuis, Spoorstraat, welko byeen komst zal worden opgeluisterd door lichtbeelden en muziek. Do byeenkomst is toegankelyk voor leden en introducés. BINNENLAND. De Duitsche kolen. (Zie pag. 1). Do gedrukte stemming waarin de ouderhandelingen tusschen de Neder landsche on Duitsche regeerii-gaver tegenwoordigers ovor de levering van kolen door Duilschlnnd deze week werden gevoerd en wdke, mede onder invloed van de sceptische stemming, welke, zooal3 wij berichten, te Berlyn over het resultaat heerschte, dreigde de besprekingen Donderdag te doen afbreken, ia dank zy don giooten takt vau beide kauteu aan den dag gelegd en den ernstigen wil om tot een goed einde te komen zoodanig verbeterd, dat gisteren de besprekingen weder in het stadium zijn gekomen vau vóór óe stagnatie van dezo week. Dat wil dus zeggen, dat ds vrees voor af breken van de onderhandelingen thans weder geweken is, en dat mea heden de besprekingen voortzet op de basis, welke reeds was gelegd. Da besprekingen van gisteren waren zelfs weder van dien aard, dat. men gisteravond zeer optimistisch was omtrent bet resultaat.Zelfs vernamen wy, dat men een gunstigen afloop van de onderhandelingen op een der eerstvolgende dagen niet onwaar- schynlijk achtte. Volgens de N. Rott. Crt. zou reeds overeenstemming verkregen zyn. Theo en koffie. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt: Gelyk bekend is kan van 5 toten met 13 October nog een half ons kofÜ9 of een half ons thee door de winkeliers worden afgeleverd tegen ontvangst van het lichaam eoner broodkaart (geen aanvullingsbrood kaart 1) voor de 289 week. Daarna he6ft de broodkaart voor dit doel afgedaan en zal de definitieve regeliDg voor thee en koffie in werking treden, volgens welke van rykswege door de gemeentebesturen thee- en koffle- distributiekaarten beschikbaar zullen worden gesteld voor ieder persoon, die op 1 October 1917 den leeftijd van 16 jaar had bereikt. Er zal telkens tydig worden bekend gemaakt gedu rende welk tydvak eon bon geldig is eu welke hoeveelheid the8 en koffie daartegen kan worden verkocht eu afgeleverd. Verkoop en aflevering zal door de winkeliers alken mogen ge schieden tegen in ontvangstneming 7an dien bon. Onder koffie wordt ook verstaan koffie extract, afgeleverd door de fabrikanten die door het Rijksdistributiekantoor voor Theo en Koffie (T.K.D.) zyn erkend. Daarby wordt één ons koffie geiykgeateld met 2 d.L. koffle-extract. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel wordt ten maximum prijs voor de.n verkoop in het klein vastgesteld. Met ingarg 7an 13 October as., "ia die bi-paald op f 1.40 per poBd thee, f 1 per pond koffie en 15 cent per d.L. koffle- extract; het koffie extiact moet ten minste 80 percent koffie bevatten. Voorts blijft de verkoop en afleve ring van thee en koffie als drank toegestaan in hotuls, cafó'a, restau ratels, wachtkamers, kajuiten en dergelyke, maar alleen per kop. Aardappelen in brood. Men deelde aan het „N. v. h. Noorden" mede, dat, met 't oog op den zoo goed ais geheel stopgezet ten büitenlandscnen graanaan-'oer, door onze regeering thar.s alle aandacht geschonken wordt aan de ruime opbrengst der aardappelen. IamiddeJs zyn er in vele richtingen door verscheidene fabrikanten proeven met aardappelen g:nomen en is sloeds gezocht naar een deugdelijk gedroogd aardappelproduct. Dit laatste is naar deskundige beoordeeling, analyses en genomen bakproeveu (hans het beat gelukt door de directie der N. V. Grond. Aardappelmeelfabriek te Fox- hol. Deze he'efe ter bcoordeeling der bevoegde deskundigon in Den Haag een gedroogd vol aardappelvleesch- korrelgries en -poeder gemaakt, met den vollen ongeschonden zetmeelkorcei, alle eiwitten en mine ralen, als prima grondstof voor brood. Daarmee zijn, op verzoek der regoering, te Groningen bakproeveu gehouden, waarvan het product aan kenners van grondstoffen voor brood is voorgelegd en in Den Haag chemisch ia onderzocht, met het resultaat dat de regeering de directie der N. V. Gron. Aardappelmeelfabriek te Foxhol een groote levering van dit nieuwe product heeft opgedragen. Teven? zyn alle dextine fabrikanten door de regeering aangezocht .zich voor dit nieuwe product zoo spoedij mogeiyk te installeer en. Tevens moet by do regeering het plan bestaan den aardappelmeelfa brieken op te dragen, om vóór de campagne een proef te nemen om verach aardappel vleesch (vezels) direct economisch en hygiënisch te drogen, zooveel mogelyk met behoud van du mineraleD, het fijae zetmeel en de eiwitten. Lukt doze proef naar wenach, dan stelt de regeeriug in uitzicht, om van de gtïQventariseerdo pl.m. 45 millioen H.A. aardappelen den fabrieken ruime campagne faciliteiten toe te staan, onder voorwaarde dat zij genoemd systeem volgen en dit nieuwe product fabriceeren. Hierdoor wordt de regeering dan in staat gesteld de grondstoffen voor brood aau to vullen en den voorraad aanmerkelyk te verhoogen. De in 't klein genomen proeven hebben een gezond en bijzonder waardevol product opgeleverd. Klompenverstrekking. Do Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft aan de burgo meesters beticht, dat in overleg met het Koninkiyk Nationaal Steuncomilé besloten is, dat de verstrekkiug van goedkoopo klompen zal geschieden tegen inlevering van bons. De voor zoodanige verstrekking in aanmerkiog komende personen kunnen zich voor de verkiyging dier bons aanmelden by het ter plaatse arbeidende steun comité of eonig ander plaataeiyk orgaan hetwelk zich voor deze dis tributie beschikbaar stelt, waarin echter ook de arbeidersorganisaties dienen te zyn vertegenwoordigd. Op deze bons zullende ter plaatse wonende winkeliers óéj paar gewone klompen kunnen afgeven. Deze leverantie zal kunnen ge schieden door tusschonkoxnat van die winkeliers, die zich bereid ver klaren voor de navolgende door den houder van don bon te betalen pryzeu Reu paar klompen van normaal model te zullen leveren: voor oon paar mans-klompen 60 cent; vrouwen- klompen 50 osnljongensklompen 40 cent; kinderklompen 30 cc-nt. Door het Kon. Nat. Steuncomité zal voor elk tegen afgifte van de boDS afgelevord paar klompen aan den winkelier worden betaald voor ge noemde klompensoorten resp. 60, 55, 45 en 35 cent. Naar verwacht mag worden zyn ize piyzen - zegt de Minister - zoodanig gesteld, dat met het oog op de voorraden die nog by den kleinhandel aanwezig zijn, alle win keliers tot deze distributie wenschen mede to werken. Schriftelijk beantwoorde vragen. Antwoord vau den heer Loudon, Minister van Buitenlandacho Zaken (ingezonden 3 October 1917), ten vervolge op do beantwoording van de vragen van denbeer Van Leeuwen betreffende de uitlatingen van Ame rikaansche Ministers omtrent verkoop van patronen en kruit aan een9 NederJandache commissie. Hr. Ms. gezant te Washington heeft telegrafisch medegedeeld, dat hy over het ia de vragen bedoelde onderwerp aan den secretaris van Staat aldaar eene naomorie.overhandigde, houdende uiteenzetting der feiten. Na van deze memorie kennis to hebben genomen heeft do heer Lansing den gezant verklaard dat-de gegeven uitleggiDg hem geheel bevredigd had, dat hy de geuite beschuldigingen betreurde en toegaf dat de NederlandBche com- missio volmaakt correct had gehan deld. Op verzoek van den gezant heeft de heer Lansing zulks aan do pers medegedèeld, en byna alle belangrijke bladen hebben de verdediging en de rehabilitatie van de comnysaie open baar gemaakt. Een vliegtuig. Uit Eiburg wordt aan de Zw. Ct. gemeld In den nacht vau Woensdag op Donderdag geraakte de visscher van het vaartuig E B 61, met de kuil vi8schend, met zijn vaartuig vast aan een voorwerp onder water omhoog stekend. Na lange vergeefscho pogin gen om zyn netten onbeschadigd ios te maken, aaeed hy de netten maar af en brak een gedeelte van het vreemde voorwerp met geweld af. Het bleek de vleugel van een vlieg tuig te zyn..Hy viachte Zuidwesteiyk van Eiburg,'stoombootkoers Kampen Amsterdam. Twee stukken van den vleugel en staaldraad zijn ten ge- meentehuize te Eiburg gedeponeerd. De marine-autoriteiten zyn gewaar schuwd. Nadarlandscha schepen in Amerika. Da LoDdensche correspondent van het Hbl. seint d.d. gisteren: De cor- tespordent van de „Morning Post" meldt uit Washington aan zijn blad Sinds den president de mapbb werd verleend om den uitvoer te verbieden, is de handel tusschen doVereenigde Staten en de noord Europeeeche rijken vrywel tot stilstand gebracht, waar door Duitschland van verdere voor raden uit Amerika verstoken bleef. De Nederlandsche gezant en een specialo Nederlandsche commissie doen alle mogelyke moeite om de Nederlandsche schepen die ia Arneri- kaannche ha vens liggen, vry te krygen maar de regeering weigert het verlcf om te vertrekken, omdat de waar borgen die zij aangaande het gebruik vau de lading eiacht, nog niet. gegeven werden. Wannoer de wet aar:genomen j« waarby de handel langs de kust voor buitenlandsche schepen vry gelaten wordt, zullen do Nedeilaudscbe sche peD, die thans in de Amerikaanscbe wateren liggen, zich ongetwijfeld op dien handel toeleggen en daardoor dus Amerikaanscbe tonnenmaat voor den overzeeschen dienst vry maker. UIT DEN OMTREK. Waringen. Onze plaatsgenoot de heer W. E. Coumou technisch ambtenaar bij 's Ryks Waterstaat alhier, ia met ingang van 1 Januari j 1. bevorderd van de 4e naar de 3s klasse. MARINEBERICHTEN. Do luitonant tor zee der Se kl. R. Polls, die nende aan boord van Hr- Ms. panteerecbip Kortenaer, ls gerekend op l Octobor 1917 to zijn op non actlfltelt gesteld wegens ziekte. Do hoofdofficier van gezondheid le kl. B. L. van Albada.chof van don geneeskundigen dlonet der zeemacht in Oost-Indlö, wordt binnenkort bevorderd tot hoofdofficier van gezondhold lo kl. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Vondel arrtv.2 Oct.van Batavia te 8an Francisco, VISSCHERIJBBRICHTBH. Aangebracht te Nienwediep: 1 Oct. Door 21 kordors: 6 tot 10 tongen, p stak f 1.2510 tot 80 middeltongen, per sm__ f 0.65 a f 0.76; 10 tot 80 kleine tongon, por stuk t 0-20; 4 tarbotten, por stuk f 8.- a f 10.- 2 tot 20 roggon, per stuk f 0.76; 2 tot 10 mand kleine schol, por mand f 7 a 8.- 1 tot i mand scharren, per mand f S.— a f4.-; 10 mand stortschol, per mand 112.— a f 16.-. 6 Oct. Door 1 korder40 middelingen, per stak f 070; 10 kleine tongen, per stuk 0.26; 0 tarbot, per stak f 12 mand klotne schol, per mand f 7.80 a l 2 mand scharren, per mand f 8.— a f 0.— 0 mand pietermannen, per mand t 6 Oct. Niets binnen. MARKTBERICHTEN. Hoorn, 4 October 19X7. 26 stanols fabrlekskaas f 67.—, 71 stapols boeren kaas <67.—, 0 stapels tabrioks commtüBlokaas 08 stapels boeren commisslokaas f 67.— 0 stapel middelbare kaas <00.—. Totaal 195 stapels, wegende 92.416 K.G. Regeodogskaas. Broek op LangendiJk, 6 October 1917. Bloemkool le soort 17.- af 12.80, 2e soort f 2.10 a f 810 p; 100 stukeroods kool binnenland f 6.- a f 6.30, buitenland (8 -a f8 60; gele kool binnenl. f 6-80 a f 6.60, buitonland f 8.— a f860, witte kool blnnenl. 10.— a f 0.—, buitoni. f 8.20 a - gele nop f 16.- a f drlolin- gen f 0.— a f 0—grove uien f 18.— n l' alles per 100 K.G. Kaasmarkt van Alkmaar 6 Oct. 1917. Burgerlijke Stand v. Helder, van 4 en 5 Oct. 1917. GETROUWD: J. van de Weerden M. L. ZuyderlandH. Kranenburgen C. MeyerBW. Moutfoort en N. v. Ryn. BEVALLEN: A.Zaadyk-Vermaat, d.; M. M. London—van Riel, d.E. v. d. Laaken—Nas, d.C. Hemelryk OVERLEDEN: J. W. Kuiper,28j. W. v. tl. Wiele, 76 j. J, M. Brlzoe Da Wyn, 59 j. GeborenMACHIEL, Zoon van T. GRIEK en P. GRIEK de Graaf. Heldor, 5 October 1917. Dankbetuiging. Hiermede betuigen wy onzen algemeencn dank aan mej. KLERK, verloskundige, voor de onvermoeide hulp, aan myn vrouw bewezen. D. DE BOER Jan in 'l V.ltstr. 77. 60 Mitgenooto. Getrouwd W. M0NTF00RT en N. v. RIJN, die, nxede namens wederzydsche familie, huu hartalljken dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling hun huwelyk ondervonden, zoowel binnen als buiten de Helder, 4 October 1917. Getrouwd J. H. SCHOLTEN Luitenant ter zee 2e kl. en J. W. M. HOUWINQ, die, mede namens wederzydsche familie, bedanken voor de vele be wijzen van belangstelling ter gelegen- lid van huu huwelyk ondervonden. Helder, 6 October 1917. Op den 4en October overleed onze Echtgenoot, Zoon en Broeder JOHAN AU0UST DE J0N8H, Luitenant ter Zte der 2e klasse. Den Helder, 6 October 1917. A. G. J. DE JONGH- Hjortshöj. Binnenhaven 104, Helder. C. A. DE JONGH C. A. M. L. DE JONGH- de BrAUW. Steenstraat 81a, Arnhem. D. D. DE JONGH. Steonstraat 81a, Arnhem. Eenige kennisgeving. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Commandant en Officieren van Hr. Ms. Torpedo-Iuatructie- schip „Koningin Emma" ver vullen hierby den treurigon plicht te berichten, dat op heden, den 4en October 1917, de Luitenant ter zee der 2e klasse J. A. DE JONQH, by het met stormweder uit zee redden van een drenkeling, om het leven kwam. Helder, 4 October 1917. Hiermede vervuilen wij den treurigon plicht, U konnis te ?evon van het plotseling over- lyden van onze geliefde Echtge- noote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Mej. JOHANNA MARIA BRIZEE, yeb. DE WIJN, in den ouderdom van ruim 59 jaar. Namens de diepbedroefde ..Familie, M. BRIZEE. Helder, 5 October 1917 Heden overleed in hot gemeen te ziekenhuis, onze geliefde Echt genoot, Vader. Behuwd- en Groot vader, de Heer WILLEM V. D. WIELE, in den ouderdom van ruim 75 jaar. Uit aller naam, Wej^W. v. d. WIELE— Dalmeijer en Kinderen. Helder, 3 October 1917. Wie ieta te vorderen heeft van- of verschuldigd is aan M?j. Wed. A. E. BOELSUMS THIJSSEN, overleden te HELDER 17 September 1917, wordt verzocht daarvan vóór 15 October a.s. opgave of betaliag te doen ten kantore van Deurwaarder W. BIERSTEKER te Helder. ZONDAQ v.m. half 11 In Westerkerk Ds. C. J. WARNERS. 's avonds geen dienst. Dinsdagavond 8 uur Bijbellezing Ds. T. KDOOSTERMAN Zondag 7 Ootobor, 10 v.m. Jullanadorp 7 n.m. Huisduinen Os. A. E. VAN 8RIETHUIJSEN. aanspreker, beveelt zich beleefd aan. P.S. De bediening heeft plaats In Unlform-Costuum. ts Helder maakt bekend, dat vanaf DINSDAB 9 toten met ZATERDAB 13 OCTOBER 1917 by den gewonen handelaar zal worden verkrygbaar gesteld, per persoon: k 40 C9nt par pond. k 13 cent per pond. k 14 cent per pond, of k 28 cent per pond. k 14 cent per pond. Helder, 6 October 1917. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van HELDER brengen ter algemeene kennia, dat door den Heer G. F. LOU WERSE, Arts alhier, zitting zal worden gehouden tot kostelooze inenting en herinenting op Woensdag 10 October e.k., 'a middaga ten 2 uur precies, in bet gebouw aan de Kerk- gracht, naaat het Weeahui8. De oudera worden uitgenoodigd de geboortebewyzen van de kinderen, waarvoor inenting wordt verlangd, mede te nemen. Helder, 4 October 1917. des middaga te twee ure, zal door Burgemeester en Wethouders in het openbaar worden aanbesteed Het rooien van een aan tal boom en langs de wegen In de gemeente. Het beatek ia van Masndag 8 dezar tegen betaling van f 0.25 per exem plaar verkrygbaar op het Raadhuis. Inlichtingen worden verstrekt door den Directeur van den Gemeonte- reinigiagsdienst ten kantore van dien dienst aan den Kanaalwog op Donderdag 12 October a. a. vau 8 tot 12 uur. (Ned. Herv. Kerk). De samenkomsten vangen weer aan op 's a v. 8 Oya uur Inde con> slstorle der Nieuwe Kerk. (Weatatraat). DANSCLUB. De eerste Dansavond van de op Donderdag J.l. opgerichte club, zal zijn a.s. ZONDAG 7 OCTOBER, van 6-8 uur. HET BESTUUR. te gavan door da Vereeniging Beschermheer de We'edGesfr. Heer H. B. L. Braam, Luit. ter zee le kl., op Maandag 8 en Dinsdag 9 Oct. I9I1, in de Marl ne-Cant ine. Gevraagd een Meisje voor do morgenuren. Zich aan te melden 's avonds tua- scbsn 6 en 6 uur, Dükstraat 33. Wordt gevraagd een net 2e MEISJE, niet beneden 16 jaar, voor den dag of vcor dag en nacht. Adres: Bureau van dit blad. Gevraagd in klein gezin, een filnk Meisje voor hulp in de huishouding. Brieven, ondsr No. 10, aan het Bureau van dit blad. Terstond gevraagd een flinke DIENSTBODE. Loon f3.- p. w. Adrea: Spoorgracht 89. Gevraagd een heldere Keuken>werkmeld< Adrea: Hotel „den Burg". HOEDEN VAK. Een net Meisje kan geplaatst worden ter opleiding in den Winkel. Adrea: Kanaalweg 65- Te koop een Kool mat Standaard, een zingende Kanarie en een Meral met «ooi; Adreslete Wilhelminadw.str. 1. ZUIDSTRAAT 71. Apothekers-Assistente. Drogerijen - Chemicaliën - Specerijen Verbandatoffen - Toilet-Artikelen. bijtijds yulcanlseeren, de grootste gaten kunnsn afdoende hersteld worden. - Inzetten van nieuwe draden enz. Alle reparatlën desgewenscht binnen uur gereed. In prijzen vanaf f 0.75. Aanbanliad,

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2