COURAr No. 4839 DINSDAG 9 OCTOBER 1917 45< Op pagina 4 van dit blad is opgenomen: 1. DE DISTRIBUTIE. 2. Ingezonden. 3. Uit dan omtrek. 4. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De iegerberichten van 5, 6 en 7 October. Van het Weste 1y k front. In Vlaanderen ia de artillerie weder aan bet woord. Naar van Duit sche zijde wordt medegedeeld, heer- ucbta aan het geheelo front groote bedrijvigheid der artillerie. Onoptjou- del\jk onderhouden de Engeltchen hun vuur, dat nu en dan tot roffelvuur aanzwelt. Klaarblijkelijk valt dus een nieuwe stoot der Engelachen te ver- wachton. Tot nog toe hadden evenwel geen infanterieaanvallen plaats. Ook op de Maasoevers nam het artilleriegevecht in hevigheid toe, maar ook hier beperkte de actie dei- in fanterie zich tot patrouiliege vechten eu overvallen. Ten N.O. van Reims werd een aanval der Pranschen afge slagen. Van Engelsche zijde wordt mede gedeeld, dat Vrijdag en Zaterdag in totaal 4446 Duitschei s, waaronder 114 officieren, gevangen genomen werden. Latere berichten geven aan, dat de Duitsche artillerie krachtig geschut vuur onderhielden tegen de Engel sche stellingen op don heuvelrug van Broodseinde naar het Zuiden. Aan vallen bleven echter achterwege. Za terdag eu Zondag maakten de Engel- Kchen weder 400 krijgsgevangenen. De Fracsche communiqué's maken ook in hoofdzaak melding van artil- leriegevechteu. Verder wórden van verschillende punten van het front 07ervallingen gemeld. Een vrij krach- tigenaauvalondemamendeDuitschers 'ten N.W. vau heuvel 344 op den rechter Maasoever. Aanvankelijk kre gen zij vasten voet, in vooruitgescho ven Pransche stellingen, doch door tegenaanvallen worden zij weder te ruggeworpen. Op hel O o s t e 1 ij k front hebben de Centralen naar van Russische zijde wordt gemeld, - ten Z. van Radautz een sterken aanval gedaan, die echter door het vuur der Russen tot staan gebracht werd. Ten N. van den mond van de Buzen vielen Bul gaarsche afdeelingeu de Russische stellingen aan, waarbij erin slaag den r .ch in de voorste loopgraven te nesteleb. Door tegenaanvallen werd de oude toestand evenwel her steld. Voi 'ens hot Duitsche legerbericht -m 7en ondernamen de Russen - ue Boekowina een aanval bij St. Enufzy o!>jkoetz, doch werden zij terug .oaiag..Enufzy werd in een tegenaanval door de Duitschers her- uomer. Overigens geen gebeurtenissen van belang. Van het Ital i aansch-Oosten- riJksche front. Volgenb het Italiaansche bericht van Vrijdag onderhielden de Oosten rijkera. een roffelvuur op het plateau van Aslago. In de streek van den Monte San Gabrielle ondefhamen de Oosten rijkers verscheidene aanvallen, die alle afgeslagen werden. Vrijdagnacht werd een vijandelijke aanval in het dal der Daone (Chiesa) eveneens gefnuikt. Het Ooatenryksche legerbericht vau Zateidag meldt dat een aanval der -Italianen op den Monte San Gabrielle te pletter liep. Uit M e s o p o t a m i Van Engelsche zijde wordt gemeld, dat de uitvoerige lijst vau de over winning bij Ramadieh de volgende cijfers geeft Ongewonde gevangenen14B offi cieren on 8120 manschappen. Gewonde gevangenen 199. De buit bedraagt 13 kanonnen, 10 machinegeweren, 1061 geweren, 712 kisten munitie voor kleine vuur wapenen. Voorts een hoeveelheid munitie voor de artillerie, spoorweg materieel, onderdeelon van vijf loco motieven, .verscheidene mijlen rails, alsmede twee stoom barkassen en een groote hoeveelheid machine materiaal van allerlei aard, kleeren, uitrusting stukken en proviand. Naar uit Lausanne aan het „Hbl." wordt gemold, zouden de centralen het plan hebben een poging te doen om Bagdad te heroveren. Volgens dit bericht spreekt een ieder te Konstantinopel over een op handen zijnd Duitsch-Turkach offensief. Dage lijka komen Duitsche versterkingen aldaar aan. Alle hotels zijn vol Duit sche officieren. Ook munitietreinen komen dagelijks aan benevens groote hoeveelheden van allerlei krijgstuig, onder andere een dertigtal automobiel- vrachtwagens gemiddeld per dag. De bedoeling is vóór het noemen van vredesvoorwaarden eerst Bagdad en, mocht het zijn, geheel Mesopotamiö te hernomen. Von Falkenhayn meent hiertoe to mogen rekenen op eeno legermacht van 600,000 man, gedeel telijk Duitsche troepen, gedeeltelijk Turksóhe door Duitsche geöncadreerd. De duikboot- en mljnoorlog. Volgens het offlcleele Duitsche be richt werdon in het afgesloten gebied rond Engeland weer een aantal sche pen, te zamen metende 17.000 ton bruto, in den grond geboord. Een Duitsche duikboot ontsnapt. Madrid, 7 October. De Duitsche duikboot U 98, die deu 9en September Cadix met averij binnenliep, is in den afgeloopen nacht ontsnapt. Ds minister president heeft alle hooge leger- en marine officieren, die hiervoor verantwoordelijk zija, geschorst. Uit don Dultsohon Rijksdag. De Duitsche Rijksdag behandelde Zaterdag de interpellatie der sociaal democraten nopens de agitatie in het leger ten gunste van de Al-Duitsche politiek en de toepassing van het recht van vergaderen ten gunste vau de Al-Duitsche propaganda. Landsberg (soc. dem.) wees er in zijn toelichting op, dat vooral sedert 19 Juli, een dag van roem voor den Rijksdag, (de dag van de vredesresolutie) politieke pro paganda in het leger ia gevoerd. Vooral de vaderlandspartij, de schep ping der Al-Duitschera, vond daarbij ondersteuning. De leiders dezer partij koopen, door oorlogswinsten daartoe in staat, dagbladen op, om de openbare meening te bewerken. Zjj verkondigen oorlogsdoeleinden, die hun een ver meerdering hunner dividenden verze keren. Wfj echter, zeide spr., staan op den eisch dat de vrijheid van het volk zal worden bevorderd, omdat de democratische bron; de grootste, ge weldigste kracht is en omdat wi) den wil tot overwinnen bij het volk willen versterken. Uit de kringen van de vaderlandapartjj komt een stroom van smaad jegens ons. Zoo wordt beweerd, dat Scheidemann door Enge land zou worden betaald.; Den voor standers van de verlenging van den oorlog in het buitenland kon geen grooter dienst worden bewezen, dan de benoeming van een partijganger van de vaderlandspartij tot rijkskan selier. Het streven van deze party is niet het streven van het volk, dat de at mosfeer van haat dezer drie jaren wil verdrijven. Wij willen geen vrede ten koste van de financieóle ruine of de overweldiging van Duitschland, maar wij willen ook geen ander volk in dien toestand brengen. Dat Duit schland zonder oorlogsschatting zich niet weer zou kunnen opheffen, is een mammonistische opvatting. Hoe is het met den kanselier gesteld De politiek van de Ryksdagmeerderheid is toch ook zijn politiek, dat bewyst het antwoord op de nota van den Paus. Dit antwoord was een goed stuk werk. Moge ditmaal het zwaard niet bederven wat de pen goedmaakte. De kanselier moet zich in zijn belang en in dat van het volk tegen de Al- Duitsche agitatie verklaren. Hij wilde zich immers de leiding niet uitban den laten nemen. Van zyn houding hangt zoo ontzagiyk veel af voor het welzyn van het land. (Toej. links). De minister van oorlog, Von Stein Ik en de legeraanvoering dulden geen politieke agitatie in het leger. (Tegen spraak links.) Het koste denvorigen spreker groote moeite om een paar onbeteekenende voorbeelden aan te voeren. (Rumoer, dat ondanks de aanmaning van den voorzitter om stil te zyn, voortduurt. De voorzitter wijst er op, dat hem oumogeiyk is, de besprekingen verder te leiden en verzoekt de afgevaardigden tewilien gaan zitten.) Verder wees de minister erop dat de wijze waarop het leger wordt voorgelicht ten doel heefc den over wlnningswil en den moed in het leger te handhaven. Hierna kreeg de staatssecretaris Helfferich bet woord. Hy zeide: De Rykskanselier is het met den minister van oorlog en alle militaire autori teiten eens, dat noch van rechts, noch van links de politiek in het leger moet worden gebracht. Daarmee is aan de voorlichting 66n grens gesteld, waarbinnen men zich heeft te houden. Landsberg - zeide de staatssecretaris verder heeft den rykskanselier gevraagd naar zyn standpunt ten aanzien van de vader- landsche party. Ik antwoord als plaatsvervanger van den kanselier in diens geest. Ik heb uit Landsberg's woorden opgemaakt dat de kanselier z. i. den banvloex over de Vader- landsche party moet uitspreken (in terrupties links). Is dat niet juist, dan behoef ik verder geen woord te verspillen. Als gy geen vertrouwen stelt in de mannen die aan het hoofd van het leger en van de regeer in g staan (geroep linksNeen I) dan heeft het geen zin u nog te woord te staan (beweging). Helfferich brak hier zyn rede af. Hierop volgde de bespreking van de interpellatie Fruntborn (centrum.) Deze zegt: Ook wy hebben tal van berichten ontvangen over oen agitatie van militaire autoriteiten ten gunste van de al Duitschers. In het leger moet men zich onthouden van elke officieels politieke agitatie. Politieke drijvery in het leger zou de grootste ramp voor het vaderland zyn; dat bewyst Rusland, waar zy de tucht heeft ondermyud. De militaire auto riteiten moeten voorzichtiger te werk gaan. Hindenburg behoort aan het geheele volk en niet aan een enkele party (lev. toej.) Spr. betoogt verder, dat het op treden van de Vaderlandache party tot verdeeldheid in het volk kan leiden. Dat zou een groot gevaar zyn, nu DuitschMftd door een wereld van vyandecrwordt belaagd. De vrede, die de meerderhoid van den Ryksdag wil is noch een honger- noch een ver- zakingsvrede, maar een vrede door vergeiyk en verzoening der volken. Alle centrumsafgevaardigden heb ben geweigerd lid te worden van de vaderlandache party. Wy stellen ons eendrachtig en vastbesloten op het Btandpunt van het antwoord op de nota van den paus en zullen het onze er toe bijdragen om het Duitsche vaderland een eervollen vrede te ver zekeren. Grive (conserv.)De interpellatie is aangegeven door het verzet in zekere volkskriLgen tegen de over spannen pacifistische beweging. Men vreest het Btreven (van de Vader landache party) dat aan het goheele volk het bedrog bloot legt, 'twelk een deel van de Duitsche pers op haar geweten heeft. Men vreest dat de furor teutonicua door de Vader landache party tot nieuw leven zal worden gewekt. De pacifistische agi tatie druischt tegen het nationale bewustzijn in en het was de hoogste tyd daartegen iets te doen. Geen van die agitatoren heeft de gevolgen van een vrede, waarby alles wordt prysgegevennood en ellende, in het licht gesteld. Hans (vryz.)Wy protesteeren tegen de al-Buitsche agitatie, omdat wij eendracht noodig hebben. Het volk mag niet door feilen haat ver scheurd worden. Hoezeer hebben de al Duitschers ons niet in het buiten land benadeeld! Er is geen vreed zamer volk dan het Duitsche, niemand by ons wilde zyn buren lastig vallen. Maar het buitenland denkt anders over ons en dat is de schuld van de al-Dultschers. Buiten staat de ge meenschappelyke vyauden wy hebben vrede en eendracht in ons eigen land noodig om hem te weerstaan. Dat is echter door de matelooze agitatie der al-Duitachera onmogeiyk. Intusschen ia een voorstel-Haase (onafh. soc.-dem.) ingekomen, om te besluiten, dat de wyze waarop de rykskanselier deze aangelegenheid behandelt, niet strookt met de op vatting van den Ryksdag. Werner Giessen (Duitsche groep) De al Duitschers behoeven hun op treden vóór den oorlog niet te betreu ren. Hun voorspellingen zyn bewaar heid. Hebben de al-Duitschers de stof geleverd voor Wilson'a nota? De oorlog is juist door de vredes resolutie verlengd. Wilson wil ons de schyndemocratie van het Westen aanpraten, maar wy bedanken daar voor. Duitschland heeft een stevig gewaarborgden vrede noodig. Ik moet de bewering, dat de Vaderlandache party een al Duitsche stichting is- tegenspreken. Maandag werd de vergadering voortgezet. De betrekkingen tuetchen Duitschland en Peru verbroken. Een telegram uit Lima meldt, dat het Peruaansch congres met bijna algemeene stemmen besloot de diplo matieke betrekkingen met Duitsch land af te breken. Uit Spanje. Het nieuwsagentschap Radio meldt uit Madrid, dat de Spaansche regee ring bekend gemaakt heeft, dat de Cortes ontbonden en nieuwe ver kiezingen uitgeschreven zullen wor den. Zoo de regeering door deze nieuwe verkiezingen de meerderheid niet verkrygt, zal Dato, de minister president, zyn ambt neerleggen. Verder heeft de rsgeering aangekondigd, dat de by de grondwet gewaarborgde rechten waarachynlijk tegen het mid den van deze maand hersteld zullen worden. PLAATSELIJK NIEUWS. De stafmuzikanten C. Kramer en A. C. Jutjens van het muziekcorps der Kon. Marino zullen, naar wy ver nemen, 16 October a.s. den dienst met pensioen verlaten. RoelwedstrIJden. Zaterdagmiddag hield de Adel borsten Roei- en Zeilvereeniging hare jaariyksche wedstryden in de Binnen haven. Het weer werkte niet erg mee. Een vry sterke wind stond recht over de baan, hetgeen natuuriyk zijn invloed op de tyden deed gelden. Een geluk was het dat het bijna den geheelen wedstrijd droog bleef. Alleen by het laatste nummer, modelsloepen, haalden de jonkers een nat pak. Aan boord van Hr. Ms. Atjeh, waarvan het voorschip met vlaggen een feesteiyk aanzien was gegeveD, bevonden zich talryke belangstellen den, officieren met hunne dames, en natuuriyk 9en groot aantal adel borsten, die hun collega's aanvuurden. Het programma opende met een spannend nummer: 2 riemagiekeu, outrigged, geroeid door een ploeg van adelborsten van het oudste en een van het tweede jaar. Baan 1200 M. Tot op een 100 M. van den finish bleef het een spannende stryd.Toen echter brak het steunschot van den alagroeier van de tweede jaarsploeg, waardoor het oudste jaar een grooten voorsprong kreeg en dus overwinnaar werd. De kano-race mocht zich in zondere belangstelling verheugen. Niét minder dan 20 deelnemers waren hiervoor ingeschreven. Het laatste nummer van het pro gramma, doorgaans bestaande uit een komische scöne, waarby de kano's een groote rol spelen en do meeste roeiers zich meer in het water dan hun vaartuig bevinden, moest wegens de temperatuur vau het water achterwege biyven. Wat jammer was, aangezien de titel: .Het geschaakte meisje", .drama" in een bedryf, iets bijzonders beloofde. Wy laten hieronder den uitslag der wedstryden volgen: 1. 2 riemsgleken, outrigged, Ilse en Dorothy. Baan 1200 M. Prys een wisselprys: zilveren lau wertak, uitgeloofd door de vereeniging. Bovendien: le prys: 3 kleine zil veren medailles, uitgeloofd door de Marine Sport vereeniging. 1. Ilse, oudste jaar, stuurman Bon nerman, roeiers Albarda en Bron, tyd 4 min. 34 1/6 sec. 2. Dorothy, tweedejaar, stuurman Kist, roeierB Huyer en Termeulen, tyd 4 min. 40 sec. 2. Kano-race. Baan 2 maal 76 M. Aantal deelnemers 20. le pryskunstvoorwerp, uitgeloofd door eeuige officieren van Hr. Ms. .Emma" en Hr. Ms. „Bellona". 2e pryskunstvoorwerp, uitgeloofd door den kapitein ter zee J.J.Oude- mans, commandant van het Kon. Instituut voor de Marine. Se pryskunstvoorwerp, uitgeloofd door luitenant ter zee 2e klasse T.C. Haanebrinck en luitenant ter zei klasse I. J. van don Bosch. 4e prijskunstvoorwerp, uitgeloofd door de Adelborsten Zwem vereen iging. 6e prys: zilveren medaille, uitge loofd door de Marine Sport vereeniging. 1. Van den Brandeler, tyd 1 min. 87 1/6 sec.2. Huyer, tyd 1 min. 42 sec.8. Wenckenbach, tyd 1 min. 4B 1/6 sec.; 4. De Gelder,tyd 1 min. 42 4/6 sec.6. Visser, tyd 1 min. 44 1/6 sec. 8. Wherry's, gestuurd door dames. Baan 1000 M. 12 deelnomers. Pryzen, uitgeloofd door den luite nant-kolonel der mariniers P. S. Groen, den beschermheer luitenant ter zee le klasse P. Haverkamp, luitenant ter zee 2e klasse A. L. E. Rambonnet, luitenant ter zee 2o klasso M. C. de Jong, Senaat van het korps Adelbor sten, Adelborsten Tennisclub .Quick", Adelborsten Roei- en Zeilvereeniging en Adelborsten Zwemvereenlgicg. De tyden der eerstaankomende ploegen waren: 1. Ploeg 8. Stuurvrouw mej. Van Geun8, roeiers Drost en Borel, tyd 2 min. 60 8/5 sec. 2. Ploeg 9. Stuurvrouw mej. Bois- savain, roeiers Huyer en Ter Meulen, tyd 3 min. 4 1/6 sec. 3. Ploeg 7. Stuurvrouw mej. Oude mans, roeiers Taets van Amerongen en Bonnerman, tijd 8 min. 8 3/5 sec. 4. Ploeg 5. Stuurvrouw mej. Van Gennep, roeiers Albarda en de Laive, tyd 3 min. 10 1/5 sec. 5. Ploeg 6. Stuurvrouw mej. Wil- linge, roeiers Willinge en Ten Broeke, tyd 3 min. 10 2/5 sec. 6. Ploeg 11. Stuurvrouw mej. Schol ten Ubbink, roeiers Vos en Van den Brandeler, tyd 3 min. 41 8/5 sec. 4. 2-nemsgieken, geroeid door adapirant-machinisten en adelborsten van het jongste jaar. 1. Adelborsten jongste jaar, tyd 4 m. 82 2/5 sec. 2. Ad8pirant-machinisten,tyd4min. 84 4/5 sec. 5. Modelsloepen geroeid door ploe gen van het le, 2e en 3e jaar. Naar de start gaande: „Styiroeien". Pryzen: 1 zilveren en 12 bronzen medailles, uitgeloofd door de Kouiu- kiyke Marine Jachtclub. Voor .Styiroeien" wisselprysver guld zilveren medaille, uitgeloofd door den Senaat van het corps adelborsten. 1. Derde jaar, tyd 3 min. 27 1/5 sec. 2. Tweedejaar,tyd8min.422/6sec. 3. Eerste jaar, tyd 4 min 18 sec. Het .Styiroeien" werd beoordeeld door een commissie bestaande uit 3 zeeofficieren. De prys werd behaald door de ploeg van het derde jaar. Logger gestrand. Zaterdagnacht te ongeveer half twaalf werd van den vuurtoren ge meld, dat in N.W. richting voort durend werd geflambouwd. Onmid- deliyk werd hiervan te Nieuwediep kennis gegeven, waarop de redding boot onder schipper Byi, en de red ding vlet van den Helder onder schip per P. Bontea te ongeveer half twee naar buiten gingen. Beide booten werden, resp. door de loodsbooten Nr. 1 en Nr. 6 naar de straudings-, ilaats gesleept. Aldaar aangekomen ileek men te doen te hebben met den stalen logger IJmuiden 321, „Anna", schipper C. Schaap. Dooi den storm was men over de gronden geslagen en ten slotte op de Razende Bol aan den grond geraakt. Menig angstig uur hebben de op varenden doorgebracht, en meermalen zochten zy hun toevlucht in het want. Niettegenstaande het bar slechte woer, waarby in de gronden natuuriyk bergen water liepen, ging het met de redding vry voorspoedig. Te on geveer 4 uur waren de 6 man van den logger door de reddingvlet over genomen. Deze gaf ze weer aan de oodsboot over, waar de schipbreuke lingen een harteiyke ontvangst te beurt viel en waar zy zooveel mogelyk reeds van droge kleeren werden voorzien. Yoor de haven moesten zy echter weder door de reddingvlet worden overgenomen, aangezien de loodsboot niet naar binnen mocht. Eenmaal aan wal werden de visschers naar het wachtschip overgebracht, waar zy verder van het noodige werden voorzien, en hun een verhoor werd afgenomen. De IJmuiden 321 was Dinsdag voor een week van IJmuiden vertrokken, en bevond zich nu op de thuisreis. Het schip was juist een jaar oud. De sleepboot Assistent die in i nabyheid gebleven was, keerde Zondag in de haven terug. Maandagmorgen zou men, met den schipper van de logger aan boord, opnieuw een tocht naar de atrandingsplaata maken. Vermoedeiyk is het schip echter verloren. De bemanning van de reddingvlet, die na langen tyd van rust, nu in een week tyd tweemaal de opvarenden van een logger van een wissen dood redde, bestond Zaterdagnacht uit:P. Bontea, schipper, en de roeiers: W. Kwast, F. Kwast, C. Been Jzn., J. Veenstra, K. Veenstra, M. van 't Hert, M. Kramer, A. Kramer, J. Kuyper Hzn., J. Kuyper en H. Kenning. BINNENLAND. Het treften bij Bergen. Officieel. Het Ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt het volgende Van de Katwyk 57 is zoo goed als niets meer te zien. Alleen twee stompjes mast steken nog boven water uit. Zondagmorgen kwam de sleep boot Simson van een tocht naar de lichtschepen Doggersbank Noord en Zuid terug. Over deze reis, onder nomen met bet doel de bemanning af to lossen en de noodige voorraden en levensbehoeften aan te vullen, had men door het slechte weer 4 dagen gedaan, terwyl men anders een dag of twee noodig heeft. Het was ook niet mogelyk geweest alle mee genomen voorraad over te geven. Geiyk reeds werd' bericht heeft de Nederlandsche Regeering door tus schenkomst van Hr. Ms. gezant te Londen aan de Britache Regeering mededeeling gedaan van het optreden Britache oorlogsschepen op 16 Juli j.1. tegenover Duitsche koopvaar- dyschepen, die zich in de Nederland sche territoriale wateren bevonden. De gezant bad in opdracht volledige genoegdoening voor het gebeurde te vragen overeenkomstig het volken recht, in het byzonder art. 8 van het verdrag nopens de rechten en ver plichtingen der onzydige mogend heden in geval van zeeoorlog. Nadat de gezant herhaaldelyk op bespoediging van het antwoord der Britsche Regeering had aangedrongen, deze by nota van 4 Augustus mede, dat naar bet door de Britsche autoriteiten ingestelde onderzoek had uitgemaakt, de prysmaking van de vier schepen, welke de Britsche zee- strydkrachten hadden medegevoerd, buiten de Nederlandsche territoriale wateren wan geschied. Indien de Nederlandsche Regeering hare mee ning handhaafde, dat de buitm&king schepen met schending van de Nederlandsche onzydlgheid was ge paard gegaan, dan zou zy een vorde ring tot teruggave der vaartuigen voor het Britsche Pryzenhof kunnen n. Wat de beide schepen be treft, die na stranding waren beschoten te weten de „Ronate Leonardt" en „Lavinia" - deden de ingekomen rapporten vermoeden dat hier inder daad een neutraliteitsschending had plaats gehad. De Britsche regeering betuigde hierover haar oprecht leed- en zegde een nadere mede deeling toe zoodra zij over alle noo dige gegevens zou beschikken. Door den Nederlandschen gezant te Londen werd daarop de Britsche regeering medegedeeld, dat de Re geering het antwoord onvoldoende achtte. Met beroep op de Xlle Con ventie van 1907 stelde de Nederland sche regeering voor het geschil langs diplomatieken weg en niet door een prysgerecht te doen beslechten. Hierop werd door de Britache re- geering geantwoord dat zy de laatste wyze van onderzoek verre verkoos den weg der diplomatieke onderhandeling. Het antwoord der Britsche Regee ring overtuigde de Nederlandsche Regeering geenszins van de juistheid der daarin verdedigde zienswyze. Evenwel niets willende verzuimen teneinde herstel harer geschonden rechten te bekomen, en in aanmer king nemende, dat inderdaad ook nog in den tegenwoordigen oorlog verscbillende onzydige mogendheden in soortgeiyke gevallen by de prys gerechten der oorlogvoerenden eiachen ndienden tot teruggave van naar haar oordeel binnen hare territoriale wateren prys gemaakte handelssche pen der belligerenten, was de Re geering van meening, hare bezwaren tegen deze wyze van handelen ter zyde te moeten Btellen. Zy deelde derhalve aan de Britsche Regeering mede dat zy, gezien de weigering dezer laatste om de aangelegenheid langs den diplomatieken weg te be handelen voor het Britsche Pryzenhof een eisch tot teruggave der buitge maakte schepen met geiyk vanzelf spreekt de officieren en bemanningen, on vergoeding der toegebrachte schade zou indieneD, zy het ook ouder protest eu met voorbehoud van al hare rechten voor het geval de uitspraak vau het Britsche prys gerecht haar niet bevredigend zou voorkomen. Zy sprak het vertrouwen uit, dat do zaak met deu meest mo geiyken spoed door het Pryzenhof zou worden behandeld. Ten aanzien van de gestrande schepen .Renate Leonardt" en ,La vinia" deelde de Britsche Regeering als resultaat van het nader door haar ingestelde onderzoek mede, dat de vervolging der schepen was begonnen, terwyl zy zich buiten de territoriale wateren bevonden. Nadat zy binnen de territoriale wateren wareu gevlucht, waren zy door een Britsch oorlogs schip beschoten. De Britache Re geering betreurde het optreden van dit oorlogsvaartuig en bood hare verontschuldigingen aan voor de be gane Bchending der Nederlandsche onzijdigheid. De Nederlandsche Regeering heeft hierop geantwoord, dat zy de door de Btitsche Regeering gegeven voor stelling van het gebeurde niet kon aanvaarden eu dat zij staande moest houden dat de Deide Duitsche schepen zich reeds by het begin der vervol ging in de Nederlandsche territoriale watoren bevonden, zy verklaarde evenwel, dat zy het niet noodig achtte nader op de verschilpunten in do beide lezingen in te gaan, aange zien de Britsche Regeering de on rechtmatigheid van het optreden van hare zeestrydkrachten ten aanzien van deze schepen had erkend. Zy sprak de verwachting uit, dat de Britsche Regeering zich bereid zou verklaren een schadevergoeding aan de Nederlandsche Regeeriog te be talen, tot het bedrag van het ver oorzaakte nadeel. Ten slotte vestigde de Nederland sche Regeering nog de aandacht der Britache Regeering op het uitblijven van eenig antwoord op haar protest ter zake van het feit dat by den aanval op de Duitsche schepen tal ryke projectielen op Nedorlandsch grondgebied waren gevallen, ver scheidene zelfs eenige kilometers landwaarts in. De Dultsohe lezing over het intornearan van vliegtuigen In de Wielingen. Uit Beriyn wordt dd. 7 October gemeld: Over het gebeurde In de mond van de Schelde op 25 Sept., waarby twee Duitsche vliegtuigen door de Nederlandsche strydkrachten ter zee geïnterneerd en bovendien een vlieger zwaar gewond word, vernemon wy van bevoegde zyde het volgende In den namiddag van den 26sten Sept. moost een van onze vliegtuigen op een tocht boven zee ten gevolge van een defect aan den motor terug- keerenenkoerszettend naar Zeebrugge passeerde het de Scheldemond. Daarbij werd de grens van het Nedorlandscho territoriale gebied, zooals deze volgeuB Nederlandsche opgaven werd getrok ken, niet overschreden. Voor den mond van de Schelde werd het vliegtuig, daar de motor begon te branden tot een noodlanding go- dwongen, doch bleef buiten het door de Nederlandsche regeering aangedui de territoriale gebied. By bet dalen op het water moest het vliegtuig echter tegen den Oostenwind op draaien en schoot nog een eind over het water vooruit, voordat het gelukte te ankeren. Het anker viel binnon de door de Nederlandsche regeering aangeduide territoriale grens. Weldra werd het vliegtuig door de landbatteryen be schoten, torwyi vervolgens een Ne- derlandsch wachtschip het voor ge ïnterneerd verklaarde.De commandant van het vliegtuig verzette zich daar tegen en verlangde, dat de bevoegde Nederlandsche autoriteit uitspraak zou doen. Daarop kwam uit Vlis- ■singen een torpedoboot, die de be slissing bracht: het vliegtuig moest naar binnen worden gesleept. De Duitsche vliegers onderwierpen zich aan deze uitspraak, op voorwaarde, dat de zaak door de regeeringen af gehandeld zou worden. Inmiddels was het vliegtuig te Zeebrugge vermist en andere ma chines op onderzoek uitgezonden. Dezo bleven steeds buiten de door Nederland aangegeven grens, doch werden van bet land af beschoten. Da commandant van een dezer vlieg tuigen daalde op het water om zich met de Nederlandsche torpedoboot in verbinding te stellen. By de poging om weer in de rich ting van Zeebrugge op te stygen, waarby de Nederlandsche grens even min werd overschreden, werd het vliegtuig door de torpedoboot achter volgd en door de bemanning van naby met geweren beschoten. Hierby werd een vlieger getroffen hy stortte zwaar gewond ineen. Hot vliegtuig, door den commandaut tot stilstaan gebracht, werd door de Neder landsche torpedoboot geramd. De ba velvoerder van de torpedoboot zei tegen den commandant van het vlieg tuig, dat hy geïnterneerd was, waar tegen deze protest aanteekende. Hy trachtte dan aan boord van de Neder landsche torpedoboot, de plaats waar het schip zich bevond, nauwkeurig te doen vaststellen, doch tevergeefs. Naar wil van bevoegde zyde ver nemen, zyn inmiddels de noodige diplomatieke onderhandelingen tus- schen de Duitsche eu Nederlandsche regoeringen over deze aangelegenheid ingeleid. Nederlandsche schepen In Amerika. Naar aanleiding van het Reuter- telegram uit Washington, waarin werd gemeld, dat de Senaat hot wetsontwerp, waarby de regeering gemachtigd wordt de buitenlandsche schepen voor de kustvaart met uit zondering van Alaska te charteren voor den duur van den oorlog en 120 dagen daarna, heefc aangonomen, geeft de .Telsgr." een lyst van de Nederlandsche schepen die zich, voor zoover men heeft kunnen nagaan, momenteel in Amorikaansche bavons ophouden. Het zyn er 63, in totaal metende 257.856 ton. Hieronder bevinden zich 11 schepen van de Hol land-Amerika-iynAmstel- dljk, Beukelsdyk, Gorredyk, Maartens dijk, N. Amsterdam, Oosterdyk, Ryn dam, Soestdyk, Sommelsdyk, Wester- dyk en Zuiderdyk, te zamen metende 90.310 ton; 10 schepen van de fa. Nievelt Goudriaan: Alcor, Aliotb, Bellatrix, Dubbe, Merak, Mirach, Mizar, Procyon, Phecda en Thuban, te zamen metende 30.718 ton; 10 schepen van de Kon. Ned. Stoomb. Mij.Bacchus, Clio, Hercules, Jason, Mercurlus, Pollux, Poseidon, Stella, Triton en Veaton, te zamen metende 24.870 ton8 schepen van de fa. Solleveld v. d. Meer en v. Hattum: Noorddyk, Oostdijk en Ryndlik, te zamen metende 9 849 ton2 schepen van de Rotterd. LloydBesoeki on Malang, te zamen metende 7305ton; 6 schepen van de fa. Gebr. van Uden Jobshaven, Krallngen, Sassenheim, Veerhaven, Waalhaven en IJasel- haven, te zamen metende 17.940 ton; S schepen van de Stoomvaart My. Nederland: Bali, Baljan en Borneo, te zamon metende 19 482 tonverder de stoomschepen Bandwyk, Rijswyk en Winterswyk (Erhardt en Dekkers, 7 277 toD), Arundo en Themisto(My. Zeevaart, 6790 ton), Cornelis, Elisa- beth, Magdalena (A. C. Lensen, 6.405 ton), Barendrecht, Mydrecbt en Wiel- drecht (Ph. v. Ommeren, 10.740 ton), Texel en Wleringen (Stoomv. MIJ. Rotterdam, 6.236 toD), Ameland (Stoomv. My. Triton, 8.611 ton), Jan van Nassau (Kon. Westlnd. Mail, 3.830 ton), Butaum (Stoomv. My, Oostzee, 8 690 ton),81ledrecht(Stoomv. My. Maas, 8.056 ton), Noord-Brabant (A. L. v. d. Schuyt, 2 882 ton), Wou drichem (Dordr. St. My., 4.015 ton). Ons dagelljksch brood. Het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Maag-Darmartsen ver zoekt ons het volgende te melden: Een in de dagbladen dezer dagen opgenomen modedeeling, dat volgens een Amaterdamschen maag-specialist het thans in gebruik zynde z.g.n. wittebrood .moeilijk te verteren" zou zyn .voor een zwakke maag", heeft een punt van bespreking uitgemaakt in de vergadering der Vereeniging van Nederlandsche Maag Darmartsen, 30 Sept. 1.1. te Arnhem gehouden. By deze bespreking bleek, dat geen der aanwezige specialisten in zyn praktyk den indruk heeft gekregen, dat het thans In gebruik zynde brood by maaglijders schadoiykor werkt dan het in gewone tydou gebruikte wittebrood. Be vergadering achtte het noodig deze eensluidende erva ring der aanweze maagspecialisten door middel van de dagbladen bekend te maken. Do «teonkolonquaostie. Naar het Hbl. verneemt Ia de over eenstemming tusachen de Nederland sche en de Duitsche regeeringsver- tegenwoordigers hoofdzakeiyk ver kregen op de krediet aangelegenheid, die in eenigszins gewyzigdeu vorm van het vroeger reeds bekend ge worden e is beslist. Ten aanzien van den uitvoer van levensmiddelen Daar Duitschland is nog niets positiefs vast gesteld. Voor het overige kan worden medegedeeld, dat de hoeveelheid kolen, die wy maandeiyks zullen ontvangon, zooals reeds vroeger was vastgesteld zal bedragen 250.000 (200.000 ton Duitsche en 50.000 Belgische). Mon is in de kringen der onderhandelaars zoor ingenomen met het verkregen resul taat. Teneinde de overeenkomst door de Duitsche regeering te doen bekrach tigen zullen de Duitsche onderhan delaars dr. Melchior en von Gneist zoo spoedig mogelyk naar Beriyn vertrekken. Iomiddela zullen terstond de noo dige maatregelen getroffen worden om met den aanvoer van steenkolen een aanvang te kunnen maken. Kolenschaarschte. Met het oog op de lichtrantsoe- neering en bet gebrek aan brandstoffen is te Arnhem besloten, daar ter stede een aantal studie- en leoszalon In te richten. Het ligt in de bedoeling, in de verschillende wyken van de ge meente zaaltjes in te richten, waar hun, die tegen betaling van eeu kloino contributie toetreden, gelegenheid zal worden geboden hun studie- of ander werk te doen. Ten hoogste 25 por tonen kunnen van één zaaltje gebruik maken. Er zal getracht worden van het gemeentebestuur medewerking te krygen voor de verkryglng van licht en brandstof. Tweede Nederlandeohe Jaarbeurs. De Raad van Bebeer vnu de Tweede Nederlandsche Jaai beurs heefc een brochure verspreid inzake deze in stelling, welke van 25 Februari tot 9 Maart 1918 te Utrecht gehouden wordt. Het succes van de eerste Jaarbeurs is eene verrassing geweest, niet het minst voor de Nederlandsche industrie zelve, zoo zegt de samensteller der brochure, en nog tydens baar duur werd aangedrongen op een tweede Jaarbeurs. Voor de Tweede Jaarbeurs heeft de Raad van Bebeor do beschikking, niet alleen ovwp de terreinen der Eerste, nl. Vredenburg en Janskerk hof, maar ook over het Neude, den tuin van park Ti^oll en de Maliebaan, alle achter elkaar gelegen. Op do Eerste Jaarbeurs waren 432 monster kamers ingericht, - thans zal moeten worden gerekend op moer dan 1000. De buurprys der monsterkamers etc. is moeten verhoogd worden, daar de kosten den vorigen keer niet godekt zyn door do huren. Zy bedragen thans f 850 per geheele monsterkamer, f 2C0 per halve, f 85 per strekkenden meter (stand), f 20 per vlerkanten meter open ruimte. Deze pryzen biyven geldig voor hen, die Inscbryven vóór 15 October 1917. Na dien datum zullen niet alleen de huurpryzen verdubbeld worden, maar de later komende deel nemers zullen voor zoover de Raad vau Boheer dan nog monsterkamers en tafelvlakten beschikbaar zal kun stellen, geenerlei aanspraak kunnen doen gelden op tflaatsin:; in de groep, waartoe zy, naar deu aard hunner industrie, behooren. De brochure wekt verder heeron lnduatrieelen en bandelaars op tot deelname aan deze Jaarbeurs. Personeel marinewerf. Op de gewone audiëntie vau deu minister vau Marine verschenou Zaterdag deputaties uit de besturen van de Vereeniging .Helpt Elkander" te Amsterdam en van de Vereeniging .Onderling BelaDg" van de Marine werf te Amsterdam. Voorraad aohoanen. Door het Rykadistributiekautoor is geconstateerd, dat in een pakhuis aan de Uilenburgerstraat te Amsterdam 40.000 paar schoenen zijn opgeslagen. Rijksambtenaren-smokkelaars. Vrydagnacht zagen twee hulpkom- miezen; de sergeant Van den Heuvel en een soldaat, die zich beiden verdekt hadden opgesteld tusachen Sittard on Nleuwstad, twee personen loopen die een zwaar pak droegen. Op bun geroep: .Halt, ryksambtenaren", werd terug geroepen .ryksambtenaren", maar aan de sommatie om balt te houden werd geen gevolg gegeven. De soldaat kommiezen begonnen toen met bun karabijnen te vuren, hetgeen door de smokkelaars eveneens met karabynvuur beantwoord werd. Na een hevig gevecht werden de twee smokkelaars overmand en In het bezit gevonden van een pak inhou dende 600 ellen manufacturen. Be karabynen werden hun ontnomen en nu bleken de smokkelaars niemand anders te zyn dan de ryksambtenaren Maat on Vroéberg, uit Sittard. Zy werden naar Nleuwstad getrans porteerd en ln den loop van den nacbt door twee andere soldaten naar Sittard gebracht. Midden in de stad wisten zy wederom te ontsnappen. De sol daten losten verscbillende schoten op hen, doch de smokkelaars wisten to ontkomen en tot op heden is men hun spoor byater. Vermoodeiyk is Maat gewond. By een huiszoeking heden in hun kosthuis gedaan, werd een groot bedrag aan geld gevonden, benevens veel wapens.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1