HELDERSCHECOURANT GEMEENTERMDJAN HELDER. No. 4841 ZATERDAG 13 OCTOBER 1917 46« JAARGANG Op- en ondergang ven Zob en Maai •a tijd van hoogwater (Texel). (Wintertijd). u..n Zon Oct. op: ondw: op: onder; v.m. Zondag 14 m. 1.88 a. 4.2 8.26 6.6 610 7.16 Maandag 16 6.17 1.10 6.27 6.1 7.16 7.16 Dinsdag 16 663 1.63 6.28 6.2 7.60 8.20 Woanad. 17 8.10 6.2 6 30 6.0 8.20 8.60 Dondtrd. 18 9 22 6316.31 4.68 8.66 9.20 Vrijdag 19 10B0 6 12 6 83 1.66 9 80 9 60 ZaUrdag 20 11.82 7.6 6 86 1.61 10.10 10.26 Spoedefschende vergadering van Donderdag 11 October 1917. Afwezig de heeren Da Zwart en Van Neck. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een schrijven van de heeren Van Breda, De Zwart, Bok, Biersteker, Poll en Spruit, verzoe kende op grond van art. 40 der gemeentewet een spoedelschenae ver gadering uit te schrijven. Naar aan leiding van dit verzoek heeft de Voorzitter aau den heer v. B'. kennis ge geven, dat tegen de volgende week Donderdag een gewone raadszitting was belegd, en gevraagd of bedoelde spoedvergadering niet tegelijkertijd op dien dag kon worden gehouden. Tot 's Voorzitters leedwezen was de heer Van Breda niet genegen tot deze tegemoetkoming, zoodat Voor zitter gedwongen was deze spoed- eischende vergadering uit te schrijven. De heer Van der Veer zegt geen convocatie te hebben gekregen. Doordat spr. toevallig in de stad was, hoorde hü van deze vergadering, zoodat hjj aanwezig bon zijn. Kan er ni8t wat op gevonden worden? vraagt spr., dat iu dergelijke gevallen de convocaties mij spoediger bereiken. De Voorzitter zegt, dat de convocatie gisterenavond is gepost. De heer Van Breda antwoordt allereerst op 's Voorzitter3 laaiste opmerking omtrent de weigering van spr. B. en W. tegemoet te bomen door de vergadering te doen houden op Donderdag der volgende week. Spr. vroeg zijnerzijds nl. ook eene tegemoetkoming van het gemeente bestuur: uitstel van de aanbesteding in kwestie tot na de raadsvergadering. Toen B. en W. verklaarden hierop Diet te kunnen ingaan, heeft spr. zijnerzijds geslecht, dat dan ook deze spoedvergadering zou doorgaan, daar het hem niet wenscholijk leek eerst de aanbesteding te doen plaats heb ben. Ook de heer Bok, wien spr. hierover raadpleegde, was van dezelf de meening. Wanneer de ledeD, aldus gaat de heer Van Breda voort, meer aandacht geschonken hadden aan bijlage 150, dan hadden zij beter de strekking begrepen van het. moord dadige beBluit, dat nu inzake deze boomen onder den hamer is doorge gaan. Het mea culpa geldt voor ieder lid, hoewel er verzachtende omstan digheden zijn te pleiten. Bijlage 160 bevat eene onjuistheid. Er staat nl., als zou de ter inzage Ingezonden mededeeling. Het laatste hulpmiddel. De bloedarmoede maakt daarom zooveel slachtoffers, omdat de per sonen die er door zijn aangetast, meestentijds eerst dan hun toevlucht tot de Pink Pillen nemen, nadat zij zonder succes alle behandelingen heb ben gevolgd die huu waren aange raden. Hoeveel verstandiger ware het toch reeds by de eerste ver schijnselen van bet kwaad zich tot de Pink Pillen te wenden. Doordat zij gewacht heeft dit te doen, heeft mad. Denoyelle, 15, route d'Asnières te Paris Clicby, zoovele pijnlijke uren doorleefd. „Sedert een jaar was ik erg ziek, schrijft ons mad. Denoyelle. Ik was uitgeput door höt zoogen van mijn jongetje. Hoewel ik vele versterkende middelen gebruikte, kwam mijn ge zondheid niet terug. Ik gevoelde mij al zwakker en zwakkerik had ste ken in den rug, ik sliep bijna niet meer en mijne maagkrampen deden mij te zeer lijden om to kuunen eten. Eods, dat ik naar de Mutmlité Mater nelle te Clicby ging, waar ik dikwijls kom, maakten de dames van het be stuur zich ongerust over mijn bleek heid en mijn zwakte. Toen zij ver namen dat niets mij bad geholpen, raadden zij m(j aan de Pink Pillen te nemen. Ik nam er een proef mee en was wat in mijn schikte bemer ken dat ik van af de eerste doosjes vooruit ging. Ik bsn regelmatig met de behandeling voortgegaan en nu genezen. Mijne steken zijn verdwenen. Ik slaap goed en ik heb mijn eetlust weergekregen. De Pink Pillen heb ben bij mij werkelijk een wonder verricht." Wij hebben later van de directie der Mutualité Matemelle te Clicby de bevestiging der genezing van mad. Denoyelle ontvangen. Dit voorbeeld bewijst dat men met de Pink Pillen nooit aan de genezing moet wanhopen. Maar het ia natuur lijk altijd te verkiezen zijne pijnen te verkorten, vooral wanneer dat zoo gemakkelijk en zoo weinig kost baar is. De Pink Pillen zijn altijd hot krachtdadige middel in alle ge vallen van bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, zenuwziekte, maagpij nen, algemeene verzwakking. Zij herstellen hec bloed, versterken de zenuwen, prikkelen de natuurlijke functies. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.76 per doos, en f9.- per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Naasaukade 314, Amsterdam; voor Helder en Omstreken byAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te 8chagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. legging van de rapporten der Heide Maatschappij geschied zijn overeen komatig den in de vergadering van 4 Sept. uitgesproken wensch. Ia die vergaderiüg is er echter niet over gesproken, zooals uit de notulen bleek, wel in de vergadering van 2 Aug. En de leden van den Raad, dit lezende, hebben gedacht: het is in orde en overigens het geval niet zoo zwaar opgenomen. Wat is nu, vraagt spr. in de ver gadering van 2 Aug. besloten? Er is besloten een aantal boomen te rooien en daarvoor nieuwe te planten, Op voorstel van den heer Adriaanse werd besloten het rapport der Heide- Maatschappij ter lezing te leggen en met een nader voorstel te komen. De bedoeling hiervan was geen andere dan een meer oordeelkundige aan wijzing te krijgen omtrent de te vellen boomen. Niemand onzer heeft de strekking begrepen van dit voor stel, tot ods en do gansche gemeente voor een paar dagen den schrik om 't hart sloeg nu bleek, dat de fraaie lanen langs Weststraat en Hoofd gracht zouden worden gerooid. Een menschenleeftijd heeft het geduurd voor deze lanen aldus zfjn geworden. Hoezeer apprecieerende het oordeel kundige der Ned. Heide-Maatschappij, mag er toch wel even op gewezen worden, dat de aanplanting langs den Kanaalweg nog wel langer dan een menschenleeftijd zal noodig heb ben om mooi te worden. Spr. heeft thans, óm het moord dadige plan te verhinderen, voeling gehouden met zijne medeleden ten einde hen te polsen of zij het aldus hadden bedoeld. Allen meenden, dat het genomen besluit betrof eene uit breiding van het vroegere en daar van etn uitvloeisel was. Namens de geheele bevolking be pleit spr. het behoud van de boomen on stelt voor het raadsbesluit in kwestie in te trekken. De heer Over de Linden schaart zich gaarne aan de zijde van den beer Van Breda wat betreft de boomen rondom de werf. Spr. herin nert aaD het adres der bewoners van dea Kanaalweg nos. 1 tot 42, die ook vragen om behoud der boomen. Da heer van Breda heeft dit niet De heer Van Breda: Er ia reeds besloten deze te rooien. DeheerOver de Lindenwenscht dan het vooratel-Breda uit te breiden en ook het gedeelte van het raads besluit, dat op deze boomen betrek king heeft, in te trekken. Spr. vindt dit het mooiste punt van den Helder, en de boomen vrijwaren de bewoners legen wind, zon en regen. De Voorzitter deelt mede, dat van de gezamenlijke bewoners van Hoofdgracht en Weatatraat een adres is iDgekomen strekkende om de boo men te behouden. Een tweede ver zoek van gelijke strekking met 300 handteekeningen, van den heer Van Grunuingen. Hierin, evenals in het eerste, wordt medegedeeld, dat we gens deze spoed-vergadering met de verzameling van handteekeningen moest worden gestaakt. Een derde adre3 is van den Directeur der R.H.B.S. gekomen, verzoekende verwijdering van ds voor dit gebouw staande boo men, zulks op grond van lichtbeneming en van vochtafzetting, waardoor boe ken en leermiddelen schimmelen. De heer De Ven: Uit de rede neeringen van de heeren Van Breda on Over de Linden zou men kunnen afleiden, dat geen enkele boom zou moeten worden gerooid. In 1907 za gen alle raadsleden in, dat de boomen weg moesten, om de kosten is dit toen niet geschied. Spr. meent, dat dat deel dat het slechtst was, toch nu niet begrepen ia onder het verzoek. Op Hoofdgracht en Weststraat zijn verschillende boomen, die gerooid moeten worden. Jonge boomen in planten gaat niet, dus was een radi cale maatregel noodig. En de heeren overdrijven als ze zeggen, dat het meer dan een menschenleeftijd zal duren eer die boomen weer groot zijn. Op den Kanaalweg beginnen ze thans te groeienin den regel gaan daar eenige jaren mee heen voor ze aan den groei zijn. Een andere kwes tie is natuurlijk of het noodig was zoo radicaal als thans te rooien, daar over kan men van meening ver schillen. Da heer Biersteker: De Raad is stillehij verkeert blijkbaar onder den indruk van zijn eigen stommiteit. Laat het ods maar ronduit bekennen, dat we niet geweten hebben wat we dedenbeter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Wat spr. per soonlijk betreft, had de vergadering wel de volgende week kunnen plaats hebben. Toen ik las wat er gebeurd was, sloeg mij de schrik om het hart. Wat zijn we begonnen I dacht ik, en nu ik de volle consequenties van het raadsbesluit zie, moet ik eerlijk zeggeu ze niet aan te durven. Is bet nu niet, vraagt spr., de tijd te be ginnen met het uitvoeren van een vroeger voorstel: n.1. blokagewijze opruiming? Men beginne met het slechtste gedeelte, aan den Kanaal weg, dat al vroeger op de nominatie stond. Ea verder de eerste gedeelten Hoofdgracht en Weststraat zooals In het rapport der Heide Maatschappij staat vermeld, nader te bekijken en, als het noodig is, een meer partieeie opruiming te houden. De Voorzitter: Het beeft het College aan het hart gegaan met deze voorstellen te komen en ik kan me voorstellen, dat men bezield is met haat tegen ons wogens dit voor stel. Iedereen wil gaarne houden wat h\j heeft, we zien dat aan den heer Over de Linden. Het rapport van de Heide-Maatschappij echter is van deskundigen. Ruimen we bij gedeelten op, dan wordt de toestand van jaar tot jaar slechter. Men heeft hier vroeger onoordeelkundig gepoot, te dicht op elkaar enz. (zooals in Prins Hendriklaan). Thans is de geschiktste tfjd om eene opruiming te houden het bout is duur. Wat inplanting betreft, een iep leent zich daar niet voor, die groeit niet in de scha duw. Wat de boomen aan den Kanaal weg betreft, daar zijn te jonge boomen ingeplant. De beplanting Weatatraat-Hoofdgracht ziet er niet onaardig uit, maar er is geen boom b\j, die goed is. De heer Over de Linden voor ziet van een nieuwe beplanting niet veel beters. De Voorzitter stelt een groot geldelijk voordeel in het voor uitzicht spr. gelooft dit niet, boven dien is dit hout de eerste maanden niet geschikt voor brandhout. Spr. herinnert zich verschillende vroegere burgemeesters, die niet gedoogden, dat hier een boom weggenomen werd; noch burg. Lette, noch Stakman Bosse, noch Beukenkamp. De heer Van Steyn eindelijk nam een lid van de Heide-Maatschappij in den arm, en die heeft boom voor boom ge nomen en toen bleef er geen een staan. Burgemeester Van Steyn echter durfde de consequentie niet aan en het rapport bleef liggen. Thans gaat de gemeente maar op dat rapport door. De heer Adriaanse verkeerde ook in de meening, dat het hier betrof enkele boomen, die opgeruimd moes ten worden. Er is gezegd, dat de boomen te dicht op elkaar stonden, dat er best wat weg kunnen, o. a. in de Prins Hendriklaan. Welnu, laat men dat dan doen, dan behoeft niet bet natuurschoon te worden vernie tigd. Spr. bepleit een systematische vernieuwing en doelmatigen aanplant daarvoor is het thans de geschiktste tijd. De heer van Breda merkt op, dat hij niet is tegen opruiming en vernieuwing. De kwestie van het brandhout echter beteekent niet veel. Als het tot April op de retorten van de gasfabriek ligt te drogen, is het nog niet droog. Het radicaalste is het besluit in te trekken. Dan kan men met andere plannen komen. De heer de Geus merkt op, dat met intrekking van dit besluit, dat van 2 Augustus niet is ingetrokken. Spr. begrijpt, dat de heeren volstrekt niet bedoeld hebben een dergelijke algeheele opruimlDg. Spr. gaat na, waaruit het oorspronkelijke voorstel ontstaan is. Er was een credietaan- vrage van de Brandstoffencommissie voor brandhout, en toen heeft de gemeente gezegdwe hebben zelf boomen, die moeten worden opge ruimd, laten we dat hout voor de bevolking beschikbaar stellen. Spr. heeft toen al gewaarschuwd, dat men zich daarvan niet te veel moest voor stellen. Met den heer Van Breda iB spr. van meening, dat men er dezen winter niets meer aan heeft. De heer K r y n e n wijst op Haar- m. Ook daar iets dergelijks, ook daar een storm van verontwaardiging, en thans is er niet één Haarlemmer, die er spijt van heeft. Spr. vindt het ondeskundig optreden van de heeren hier niet geoorloofd. Wij hebben hier een deskundig rapport, door de be kwaamste mannen in ons land op gesteld. Laat de Raad door den zuren appel heenbijten, dan zal over een paar jaar wel blijken, dat dat goed jedaan is. Indertijd ia ook een des kundig rapport inzake de waterleiding op zij gezethet heeft de gemeente veel geld gekost. Maar er is niets tegen nog een ander deskundig rap port in te winnen. De heer Over de Linden heeft het oog op de kósten, die ontzettend hoog zijn. De boomen aan den Kanaal weg zijn beter dan de andere. Spr. vraagt om tegelijk met het besluit ▼an de vorige zitting, ook dat van de vergaderiüg van 2 Aug. te willen intrekken; de bewoners van den Kanaalweg. hebben hetzelfde recht als de andere bewoners. De Voorzitter zegt, dat de Heide-Maatschappij juist hetopdunnen ontraadt. De heer V e r f a i 11 e vraagt in lichtingen omtrent de advertentie van het militair gezag, waarbij het verboden is boomen te rooien. Kan dit van invloed zijn op het raads besluit? De Voorzitter zegt, dat dit van geen invloed kan z(jn op de discussies. Dit betreft een order van den opperbevelhebber ten opzichte van onze defensiebelangen. De heer V e r f a 111 e was al bang dat de razzia onder de boomen voor komen zou worden. Indertijd, toen ook eens eenige boomen werden ge rooid, was er geen enkele geschikt voor timmerhout, alleen voor brandhout. Eu dat laatste wordt tegenwoordig nat aangevoerd en brandt toch wel. Aan het vreemdelingenverkeer is de uitroeiing der boomen eer bevorderlijk dan het tegendeel, want de vreem delingen zullen nieuwsgierig zijn te zien wat er geschied is. Overigens doet het spr. genoegen, dat B. en W. hun voorstel handhaven. Spr. ver wacht, dat de boomen op den Ka naalweg over een jaar of 4 al aardig schaduw beginnen te geven. Spr. bepleit voorts de handhaving van het gevallen besluit. De beer Biersteker meent, dat voor beide opvattingen iets te zeggen ia. Het is voor den Raad moeilijk in dezen te beslissen. Het gaat spr. aan het hart, op al die boomen thans bet witte kruis te zien, symbool, dat anders zoo nuttig wordt aangewend. Spr. zou nog wel eeDs een ander rapport willen hooren. De kwestie van het spoorplantsoen heeft ook een storm van verontwaardiging opge wekt, en hoe mooi is het nu niet geworden. Spr. geeft in overweging een advies te vragen van den archi tect Sprenger, die destijds geadviseerd heeft Inzake het Spoorplantsoen. Dat ia eene kwestie van 14 dagen. De Voorzitter meent, dat het wel langer zal duren. ^toieer V e r f a i 11 e voelt voor deze redeneering. Spr. wil vast begin nen te rooien en intusschen advies inwinnen. De heer Be Geus: De heer Ver- faille blijft dus het voorstel hand haven. Spr. sympathie beeft het nooit gehad. Het is vastgekoppeld aan de vraag der Brandstoffencom missie om crediet voor houtaaakoop. Nu het echter is 'uitgedijd tot een dusdanig voorstel gevoelt spr. zich niet geroepen dit met hand en tand te verdedigen. De heer Van Breda handhaaft zijn voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 2 Aug., maar daar door zijn in hoofdzaak de lanen Hoofdgracht en Weatatraat. gered. Men kan dan altijd nog een deskun dig rapport raadplegen. Eene verge lijking met het Spoorplantsoen gaat niet op, dat betrof een wildernis. Als de inwoners het mooie van deze grachten wenschen te behouden, is de Raad geroepen daaraan gehoor te geven. De heer Mie hels gevoelt veel voor boomen, maar als we van den winter in de kou zitten, zegt spr., hak dan alle boomen om. De adres sen, die bjj den Raad zijn ingekomen, zijn meerendeels van menschen, die zelf niet in de kou zitten 's winters. Als ze in andere buurten kwamen, zouden zeker niet allen teekenen, ai zeggen ze nu dat ze geen tijd hebben gehad alles af te werken. heeft niet bedoeld alle boo men te rooien, wel b.v. om de andere. Spr. voelt voor het voorstel-Bierste- kor. Als de deskundigen zeggen over een paar jaar moeten die boomen er toch aan, dan ia het beter ze nu da delijk te rooien, daar het nu de meest geschikte tyd is daarvoor. Het gaat met boomen net als met een oude jasje waardeert haar pas ais je er afstand van moet doen. De heer Biersteker stelt voor de uitvoering van het raadsbesluit op te schorten en nader advies in te. winnen van den heer Sprenger. B. en W. nemen dit voorstel over. De heer OverdeLinden vraagt om nu ook de rooiing van de boomen aan den Kanaalweg op te schorten en daarover eveneens advies in te winnen. Ook dit wordt overgenomen. Gehandhaafd blijft dus het besluit tot rooiing van de boomen Parallel weg en de andere, in het besluit van 8 Aug. genoemd, met uitzondering van die langs den Kanaalweg. De heör Van Breda herinnert eraan, dat van hem een voorstel is ingekomen tot algeheele terugname van het genomen besluit. Spr: is echter genegen zijn voorstel in te trekken, omdat het voorstel van B. en W. tot schorsing van het raads besluit niet uitsluit, dat de Raad niet later kan terugkomen op spr. voorstel. Met algemeene stemmen besloten tot schorsing van bedoeld raadsbesluit en Inwinning van een ander advies. Bij de rondvraag vestigt de beer Zander de aandacht op het feit, dat bij gelegenheid van het aan brengen van een lijk uit zee, waarvan spr. toevallig ooggetuige was, een doodkist ten eanenmale ontbrak, waardoor dit lyk, in verregaanden staat van ontbinding verkeerende, in een doek gewikkeld, naar het lijken- huisje op het kerkhof moest worden gebracht. Spr. vraagt of niet ergens een lijkkist kan worden gestationeerd voor dergelijke gevallen. Vroeger was dit toch ook zoo? De Voorzitter zegt een onder zoek toe. Hiermede wordt de vergadering gesloten. DE OORLOG. De legerberichten van 10 en 11 October. Van het W e s t e 1 ij k front. Naar het EDgelsche avondcommu niqué van Woensdag aangeeft, onder namen de Duitschers opnieuw eenige aanvallen tegen de EDgelsche stellin gen van den spoorweg Yperen Staden. Be plaatselijke gevechten die hieruit ontstonden brachten geen wijziging in den toestand. Het totaal aantal door Engelschen en Franschen gemaakte gevangenen op Woensdag J.I. bedraagt 2038, waaronder 29 officieren. De buit ba stond uit eenige veldkanonnen, machinegeweren en loopgraafmortie ren. Van Pransche zijde wordt gemeld, dat een aanval der Duitschers beoosten Draaibank verijdeld werd. Op den rechter Maasoever deed de vijand een aanval die hem tijdelijk vasten voet deed krijgen in de vooruit geschoven Pransche loopgraven. Tegenaanvallen herstelden evenwel den ouden toestand. Het Duitsche legerbericht zegt daarentegen dat het de Franschen waren die by Draaibank aanvielen, doch teruggeslagen weMên. Verder meldt het bericht dat de artillerieactie weder toenam. Het bericht geeft ook een andere lezing betreffende de gevechten op den rechter Maasoever. Na een geslaag de vuurvoorbereiding werden in een stormloop der Franschen belangryke stukken van het Chaumebosch afge nomen, waarby meer dan 100 man en een aantal machinegeweren in handen der Duitschers vielen. Viermaal deden de Franschen een brachtigen tegenaanval, doch steeds werden zij teruggeworpen. Ten Z.W. van Beaumont en by Bezonveaux werd een, aanval op de Fransche stellingen eveneens met succes be kroond. Boven Zonnebeke en Zandvoorde werd Woensdagavond een luchtslag geleverd waaraan meer dan 80 vlieg tuigen deelnamen. Van Duitsche zijde wordt gemeld dat 3 vyandeiyke vliegtuigen werden neergeschoten, terwijl het Eogelsche bericht aangeeft dat 4 Duitsche ma chines werden afgeschoten en 2 andere stuurloos tot dalen werden gedwongen. Van het RussiBch-Turk- sche front, wordt van Russische zyde gemeld, dat de dorpen Marot-ja en Tal, bewesten Oermia, genomen werden. 250 Koerden werden ge maakt en 200 gevangen Syriörs iu vryheid gesteld. De Turken trokken over de groote Sab terug. Volgens eeu Turksche mededeeling vielen de Russen de Turksche troepen in Perziö aan. Het gevecht had een voor de Turken gunstig verloop. Een vyandeiykeaanval by Revandoez werd afgeslagen. 0« duikboot- on mijnoorlog. Naar het Duitsche offlcieele bericht aaDgeeft werden in de Middellandache Zee 12 stoom- en 83 zeilschepen, te zamen metende 46.000 ton in den grond geboord. Onder deze schepen bevonden zich 2 transportvaartuigen die waarschyniyk troepen aan boord hadden. Uit don Duitschon Rijksdag. Be beschuldigingen door staatsse cretaris von Capelle gericht tot de leden der onafhankeiyke soc. dem. party in verband met de oproerige beweging op de Duitsche vloot heeft heel wat stof doen opwaaien. Naar de Beriynsche correspondent van de Köln. Ztg. verneemt, zou von Capelle in zyn verklaringen over de voorval len op de Duitsche vloot niet in overeenstemming met de opdracht en de opvatting van den kanselier gehandeld hebben. Begrypelyke ver ontwaardiging over die gebeurtenissen en over uitlatingen van den afge vaardigde Dittman heeft den staats secretaris de grenzen uit het oog doen verliezen, die aan de kanseliers op vatting beantwoordden. Uit parlementaire kringen verneemt het Berliner Tageblatt, dat het feit dat da rykskanaelier en zyn staats secretaris de verdenking tegen op zich zelf staande leden van den Rijksdag tot het slingeren van een banvloek tegen honderdduizenden burgera en soldaten hebben gebruikt, volgens eenstemmig oordeel behoudens enkele rechtsche politici een ernstigepolitieke fout met onoverzienbare gevolgen was. Een zoo ernstige misslag, dat men Woensdag in den Ryksdag van een latente kanselieracrisis sprak. En niemand kan zeggen, hoe lang deze krisis latent zal biyven. Uruguay en Dultschland. Beriyn, 11 Oct. De zaakgelastigde der republiek Uruguay heeft in op dracht zyner regeering, het departe ment van buitenlandsche zaken van een decreet in kennis gesteld, waarin de betrekkingen tot het Duitsche rp, zonder opgave van redenen, als af gebroken worden verklaard. Tege- iykertyd heeft hy om z(jo paspoorten verzocht. Uit Rusland. Het bericht omtrent geleidsiyke demobilisatie in Rusland behoeft eenige nadere toelichting. In het telegram ontbraken n.1. de woorden „ter zyner tyd". In dat verband wordt het ook begrypeiyber, dat men een geleideiyke demobilisatie wilde doen plaats hebben om de werkeloos heid te verminderen. In het manifest werd verder aan gekondigd, dat het offensief van het eger achter het front zal worden verminderd. De „Seeadler". Op 8 dezer werden op de Fidzji- eilanden eeu aantal Duitschers ge vangen genomen, die. zich op een barkas bevonden. Tot hen behoorde ook graaf von Okner, de comman dant van de „Seeadler". BINNENLAND. Onze Scheepvaart. Het Nederlandsche stoomschip „Noordatroom", dat sedert begin van dit jaar op de Theems werd opge houden, keerde hedenmorgen van daar te LJmuiden terug. Het schip had een volle lading pek geconsig neerd aan onze regeering. De „Maasstroom" van dezelfde reeaery ligt thans te Londen in lading en kan eveneens binnenkort in Am sterdam verwacht worden. Ook dit atoomschip lag reeds vele maanden in de Britscbe haven. Onze vaart ep India. Naar het Ministerie van Buitenland sche Zaken meedeelt, is van den gezant te Washington bericht ont vangen, dat de regeering aldaar officieel heeft te kennen gegeven dat geen bunkerkolen zullen worden ver strekt aau schepen op weg naar een neutraal land in Europa, dat aan Duitschland grenst. Dientengevolge zullen Nederlandsche schepen, ko mende uit Indie en Zuid-Amerika, geen Amerikaanache haven kunnen aanloopen om te bunkeren, tenzij de Amerikaanscheuitvoerraad goedkeurt dat de ladingen dier schepen naar Nederland worden vervoerd. Aangezien ook in Zuid-Amerika geen bunkerkolen verkregen kunnen worden, is op het oogenblik de vaart tusschen moederland en koloniën onmogeiyk. Onze gezant en de delegatie in Amerika voeren in overleg met de Regeering nog onderhandelingen om trent een schikking, zoowel betref fende onze scheepvaart als omtrent den toevoer van goederen naar Ne derland, doch tot dusver vermochten zy geen beslissing der Amerikaan- sche regeering te verkrijgen. Moeilijkheden met Engeland. De Britache legatie deelde mede, dat alle commercieels telegramverkeer met Nederland op last van de Britscbe regeering wordt onderbroken, zoolang de Nederlandsche regeering niet een einde maakt aan den doorvoer van zand en grint en oude metalen door Nederland van Duitschland naar Belgis. Over de houding der Nederlandsche regeering in dezen deelt het Hbl. het volgende mede: Tusschen de Nederlandsche en de Britache Regeering bestaat een ver schil van gevoelen omtrent de toe laatbaarheid van den doorvoer van motalen van Belgis door Nederland naar Duitschland en dien van zand en grint van Duitschland door Neder land naar Belgis. Volgens de Britache Regeering zou de Nederlandsche Regeering dien doorvoer niet mogen gedoogen daar de bedoelde artikelen het karakter zouden dragen van militaire voor raden in den zin van artikel 2 van hèt verdrag van 18 October 1907 betreffende de rechten en verplich tingen der onzydige mogendheden en personen in geval van oorlog te land, en, afgezien daarvan, omdat het toe laten van dien doorvoer eone hulp verloeniug aan Duitschland ia, omdat het voor Duitschland een voordeelis dat de Duitsche spoorwegen niet met dat vervoer worden bezwaard. De Nederlandsche Regeering stelt daar tegenover dat de bepalingen van het stellig volkenrecht baar verbieden den bedoelden doorvoer te verhinderen. De tractaten betreffende de vryheid der scheepvaart op de internationale rivieren maken het haar tot plicht eiken doorvoer toe te laten, die niet valt onder de bepaling van het hier boven aangehaald artikel 2. Ter handhaving van een strikte onzydigheid heeft zy op den doorvoer in de richting vau en naar Belgis van het uitbreken van den oorlog af een nauwlettend toezicht gehouden teneinde elk vervoer dat het in artikel 2 bedoeld karakter zou dragen, te verhinderen. Zy heeft zichdaarbyop het standpunt gesteld dat dit artikel niet alleen toepasselijk is op onder militair geleide vervoerde transporten, maar ook op die welke uiterlykniet als legervoorraden kenbaar zyn, zoo bv. op goederen die in bezet land ge requlreerd zynde, als buit naar het eigen land worden gezonden. Ten einde laatatgemelde zendingen te kunnen weren, heeft zy bepaald dat goederen uit Belgis afkomstig niet ten doorvoer zullen worden toege laten, indien zy niet zijn voorzien van eene verklaring van den bevoeg den Nederlandsohen Consul in Belgis ten bewyze dat z(j niet gerequlreerd zyn. Uit in Mei 1917 ontvangen in lichtingen bleek dat de Consuls ten gevolge van de verscheidenheid der verordeningen welke de requisitie van metalen in allerlei vorm regelden en het feit dat die verordeningen voor verschillende gezagsgebieden golden, in het algemeen niet in staat zouden zyn verder met zekerheid te ver klaren dat bepaalde voorraden me talen niet waren gerequlreerd. De Regeering bepaalde daarom dat me talen niet meer ten doorvoer zouden worden toegelaten. Nadere Inlichtin gen toonden echter aan dat het moge- ïyk zal zyn in bepaalde gevallen het bewijs te leveren, dat, eene in Belgis aanwezige hoeveelheid metaal niet gerequireerd kan zyn. In zekere Bel gische fabrieken wordt metaal ge trokken uit erts dat gedurende den oorlog uit Duitschland tot dat doel in Belgis ia ingevoerd. Verbood Neder land den doorvoer daarvan, dan zou het in stryd handelen zoowel met zyne eigene voorschriften als met de bepalingen der Rynvaartakte. De doorvoer van zand en grint naar Belgis heeft byna geheel plaats ten behoeve van het onderhoud en de verbetering der bestaande ver keerswegen. Deze werken zyn naar het oordeel der Nederlandsche Re- I ;eoring niet als werken voor militaire doeleinden te beschouwen. De om standigheden dat goede verkeerswegen voor de krygvoering nuttig zyn, kan io het feit dat z(j van nature behoorea tot de werken voor vreed zame doeleinden geene verandering brengen. Bovendien legt art. 43 van het reglement op den landoorlog (by- lage van het verdrag van 18 October 1907 betreffende de wetten en ge bruiken van den oorlog te land) aan de bezettende mogendheid den plicht op om alle maatregelen te nemen die in haar vermogen staan om voor zooveel mogeiyk de openbare orde en het openbaar leven te herstellen 6n te verzekeren. Daartoe behoort joede zorg voor de bestaande ver keerswegen. Ook deze omstandigheid sluit uit dat een onzydige mogend heid den doorvoer van de daarvoor benoodigde materialen zou kunnen verhinderen zonder zich aan eene partydige daad ten nadeele van de bezettende mogendheid schuldig te Ten einde vast te stellen dat de uit Duitschland langs de Nederland sche waterwegen naar Belgis ver voerd wordende materialen inderdaad voor het aangegeven doel worden gebezigd, hebben zich in 1916 op last der Nederlandsche Regeering twee Nederlandsche officieren-deakuu- digen naar Belgis begeven en zich aldaar overtuigd dat werkeiyk de bestaande wegen op ruime schaal worden hersteld en verbeterd, dat daarvoor de materialen werden ge bezigd die door Nederland werden doorgevoerd en dat de voor het werk gebezigde en nog benoodigde mate rialen de hoeveelheid die vla Neder land waren en worden aangevoerd, niet te boven gingen. Overigens waren en worden die materialen, sedert bet oogenblik waarop de doorvoer daarvan eenigen omvang aannam, slechts ten door voer toegelaten wanneer elke lading vergezeld is van eene door de bevoegde Duitsche overheid afgegeven uitdruk kelijke verklaring dat zy niet voor oorlogsdoeleinden zal worden gebe zigd. In het jaar 1917 hebben de beide ofllcleren-deakundigen zich in opdracht der Regeering opnieuw naar Belgis begeven. In aanmerking nemende dat de in 1916 en 1916 volbrachte werken de wegen ongeveer moesten hebben teruggebracht in den normalen staat van onderhoud, meende de Regiering dat als benoodigd voor den dienst 1917 met inbegrip van het in 1916 reeds daarvoor aangevoerde, slechts zóóveel materiaal noodig was als het normaal onderhoud der wegen in vredestijd vereischte. Doorvoer van eene grootere hoeveelheid meende zy slechts te kunnen toelaten, wanneer aan de officieren werd aangetoond, dat na de voltooiing van de ten vorigen jare in aanmerking genomen werken, nog andere niet onder gewoon onderhoud te brengen werken van niet militairen aard aan de bestaando wegen werden verricht. Het bleek dat zulks inderdaad het geval was. Behalve de aldus vastgestelde hoeveel heid acht de Regeering zich verplicht evenals zy by den doorvoer in 1916 rekening hield met de hoeveelheid materialen die voor werken in het begin van 1917 toe te laten den door voer van materialen benoodigd voor het gewoon onderhoud der wegen in de eerste maanden van 1918. De Nederlandsche Regeering heeft (jus al het mogelijke gedaan om de zekerheid te vorkrygen dat geen door voer van zand en grint geschiedt in stryd met het voorschrift van artikel 2 van het verdrag betreffende de rechten en verplichtingen der onzydige mogendheden eu personen ingeval vau oorlog te land. Door niettegen staande de verkregen zekerheid den doorvoer van de bewuste hoeveel heden te verhinderen zou zy eon vol keurechteiy k geoorloofden door voer verhinderen en tevens de Rynvaart akte schenden. Nederland en Duitschland. Naar het Hbl. verneemt, had het uitstel van het vertrek der Duitsche onderhandelaars naar Berlijn mede tot oorzaak dat men wilde wachten totdat, behalve over do levering van kolen aan ons land, ook over do leverlDg van levensmiddelen aan Duitschland orereenstemming ver kregen zou z(jn. De voorlooplge over- eenstsmming over de drie hoofd punten: kolen, levensmiddelen en kredietverscbaffiog, is thans tot stand gekomen en de beide gedelegeerden der Duitsche regeering vertrokken gisteren met twee vertegenwoordigers van de Beutsche Handelsstelle naar Bsriyn om de overeenkomst door de Duitsche regeering te doen be krachtigen. Duitieha kolen. ▼an betrouwbare zyde verneemt het Haagsch Oorrespondentiebureau, dat zeer w&arschijoiyk a.s. Maandag de eerste treinen met kolen uit Duitschland zullen aankomen. Ver moedeiyk zullen morgen hiertoe zeven treinen van de Staatsspoor Daar Duitschland vertrekken en wel 4 over Emmerik en S over Gennep. Deze treinen zullen ongeveer in totaal 6000 ton kolen aanbrengen. Vleeoheo om de Noord. Donderdag kwam een twaalftal zeiltrawloggera uitIJrauldeo, Katwtyk en Scheveningen te IJmuiden binnêu met zeer groote vangsten. Deze schepen hadden om de Noord (in het breede gedeelte der vrye vaar geul) gevischt, waar het een ryk viaebgebied moet zyn. Onder deze vaartuigen waren er by die f 2600, f 8100, f 8325 en f 4250 voor hunne ladingen maakten, het geen schitterende resultaten ztjn. Meer dergeiyk soort schepon worden nu voor zulk een reis gereed gemaakt. Thse on Koffio. De Minister van Landbouw heeft bepaald gedurende het tydvak aanvangende op 16 Oct. en eindigende op 31 Oct. 1917 zal mogen worden verkochten afgeleverdop bon no 1 van de thee- en koffiekaart: 0.0B K.G (epn half ons) thee; op bon no. 2 van de thee- en koffiekaart: 0.2 K.G. (twee ons) koffie. Ingezonden mededeeling. Een iorgiuldige leefwijze en meer lichaamsoefening. Bat de vervaardigers van Foster'e Rugpyu Nieren Pillen zooveel doen om eene Betere Gezondheid Methode te verspreiden, wekt verwondering. Z(j toonen aan, dat niemand volle gezondheid kan genieten, zelfs niet met behulp van Foster's Pillen, tenzij hy zelf medehelpt. En zelfs iemand met drukke bezigheden heeft tyd om de korte gezondheidsregelB, die zy week aan week in dit blad geven, te lezen en te beoefenen. Ofschoon zulke openhartigheid nieuw is, ïydt het geen twyfel of oen der redenen van de toenemende po pulariteit van Foster's Pillen is te vinden in de omstandigheid, dat de vervaardigers laten zien HOE GE ZOND TE WORDEN, en wat even belangryk is: HOE GEZOND TE BLIJVEN, zonder geneesmiddel. Foster's Rugpyn Nieren Pillen wer ken hoegenaamd niet op de maag of ingewanden. Zy dienen .uitsluitend voor de nier- en urine organen. Dit geneesmiddel ia van de hoogste waar de by waterzucht, niergruls, rheu- matiefc, steen en alle ziekten uit nier- en blaaskwalen ontspruitend. De handteekoning van James Foster op de verpakking waarborgt de echt heid- Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn te den Helder verkrygb. by Alb. ten Klooster, Keizeratr. 98. Toezen ding geschiedt franco na ontv. v. postwissel 1.76 p. doos of/10.- p. zee doozen. (40)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1