De „Krakatau". EYANGELISATiEJLMSTMAT. INGEZONDEN. Oiut hulsinduitrlt. MQnheer de Redacteur, zoudt U eeuige plaatsruimte af willen staan in Uw veelgelezen blad om eenige letteren te schrijven over bet raads besluit van 3 Oct. j 1. waarin besloten is het pellen van mosselen en gar nalen onder huidige omstandigheden te verbieden, hetwelk groote ontevre denheid gewekt heeft bij de betrokken werkgevers. Had men nu niet een gunstiger bepaling kunnen vastellen ten op zichte der huisindustrie? Waarom niet een controleur aan gesteld, welke conti die zou kunnen uitoefenen in die huisgezinnen, waar het pellen uitgeoefend wordt? Ten eerste heeft men niet alleen de zoo noodige bijverdienste der armere klasse ontnomen, maar tevens de industrie den Helder uitgebannen, hetwelk ook wel door de winkeliers zal gevoeld worden. Een woord van hulde aan de H.H. Adriaanse en Bok voor hun moeite, om te trachten nog te redden was er te redden viel. Misschien kan de Economische Uommissie nog iets doen. Moeten die meiischen, die hun onmisbare bijverdienste moeten missen, zich a.s. winter bij het Steuncomité ver voegen of bij den heer Biersteker? Wanneer men meent, dat de be trokken industrie elen wederom groote onkosten zullen maken, dan heeft men zich vergist. Want volgens geruchten zouden er al plannen ontworpen worden om de industrie, tengevolge het raadsbesluit naar elders te verplaatsen, waar niet zulke strenge bepali' ;en zouden be Btaan als biet tei plaatse, hetwelk ten groote teleurstelling is voor die klasse, welke een bijverdienste schier niet kan missen. Wanneer men nu de gezondheid zoo wil bevorderen, waarom dan nog niot de privaatemmers opgeruimd en bet z.g. tonnenstelsel ingevoerd, het welk helaas al jaren op zich laat wachteD. Want wanneer zal aaD deze mid- deleeuwscho toestand, welke een da gelijkscha ergernis is voor ingezetenen zoowel ais voor vreemdelingen eens een einde worden gemaakt. Binnenkort zal men weder in dikke duisternis de privaatemmers door modderige steegjes kunnen dragen, op gevaar af met de kostbare last te struikelen om maar niet eens te spreken van de schier ondragelijke stand die zich dan verspreid. Het is een schande voor den Helder als derde gemeente in N. H. dat bier zulke toestanden heerschen, wyi kleinere gemeenten, als Alkmaar en Schagen, den Helder hierin allang voorgaan. Wanneer men uit financieel oog punt deze belangrijke en zeer nood zakelijke verbeteriog steeds uitstelt, zal bet nog wel jaren op zicb laten wachten. U mijnbeer de Redacteur dankend voor de geDOten plaatsruimte, teekon ik Een Nieuwedieper. Geachte Redactie 1 Vriendelijk verzoek ik U, onder staande* regelen in Uw veel gelezen blad te willen opnemen, bij voorbaat mijn dank. Met belangstelling las ik in Uw gedachtengang over het rooien der boomen in onze gemeente en de in gezonden stukken over datzelfde onderwerp. Aangemoedigd dooY het succes van die publicatie, meende ik goed te doen er op te wijzeD, dat de Raad wel eens meer lichtvaardige besluiten neemt. Meermalen blijkt, dat men zicb, van iemand, die z|jn stem durft verheffen tegen een voor stel van den Raad, afmaakt of dood zwijgt, zoodat bet wordt de stem eens roepende in den woestijn. Uit Uw verslag van de Raadsver gadering van 3 October j.1., leert men o.a. de besprekingen over het voorstel eener verordening op de mosselen en garnalenkokeri], peller y on -zouterij. Het heeft allen schijn dat de vooratanders daarmede het grootbedrijf willen treffen. Uit niets valt op te merken, of bet gevaar voor de gezondheid denkbeeldig dan wol werkelijk bestaat. In één adem worden genoemd „mosselen- en gar nalenkokerij, pellerij en zouterij", alsof de schadelijke gevolgen voor beide soorten dezelfde zijnalsof „beide soortenln de „woningen" ge kookt, gepeld en gezouten worden. Naar mij, uit goeden bron, wordt medegedeeld, bestaat er werkelijk verschil tusscben de bewerking van beide soorten en er wordt bovendien in de woniDgen „nooit gekookt noch gezouten," doch alleen „gepeld". Doch dat komt er niet op aan, bet is hulsindustrie en daarom uit den boozel Och! arma nijvere, die zijn tijd niet in ledigheid wil doorbrengen. Wee Uw gebeente als Uw vertegen woordigers in den Raad dat kwaad ontdekken, want een verordening zal U dat spoedig beletten 111 Het komt mij voor dat men ondoor dacht ook dit besluit genomen beeft en alle Raadsleden verpletterd werden door de schoonklinkende, hoogdraven de woorden Laat het grootbedrijf maar voor een gelegenheid zorgen 1 Het is een belangrijk stuk sociaal werk, Volkshygiineenz. enz." Dat gaat er in als koek; maar weet die volks vriend wel, dat bi] daarmede bonder den gezinnen treft en ben ontrooft van een niet te versmaden bijver dienste? Zijn die honderden, die bun vorzoeb indienden ook ge».o nurgers, die de behartiging hunner belangen aan U toevertrouw-1 n ei thans een voudig genegeerd worden? Is door U wel onderzocht of er wel een ge legenbeid is te scheppen om die in dustrie mogelijk te maken en of daarvan dan al de betrokken gezinnen kunnen prcflteeren? Wordt er wel rekening mede gehouden, of het bo drijf voor dezen abnormalen tijd Is, of ook voor do toekomst Ik betwijfel betde vrees voor de ontwikkeling van het grootbedrijf (als daarvan sprake kan zijn) zou zulke parten niet gespeeld hebben I Treurig moet het er Inderdaad met do gezondheid toch wel uitzien in de Zuiderz6eplaatseD, ja, zelfs te Scheve ningon, vlak bij de Residentie, waar het intellect van buiten- en binnen land heenstroomt ter bevorderirg zijner gezondheid en waar zulke verordeningen niet bestaan. Heeft men daar dan geen oog voor zoo'n belangrijk stuk sociaal werk en volks bygiöne Wij hebban thans ondervonden, dat er toch nog edelmoedige raada lieden bestaan, die het voor de boomen opnemen" als zy zien, dat die onrechtvaardig behandeld dreigen te worden. Van harte wensch ik, dat er ook zooveel edelmoedige raadsleden in onze vroedschap gevonden worden die het opnemen „voor een paar honderd menschen," neen, „huiege zinnen" en hét initiatief nemen, tot het bijeenroepen eener Raadsverga dering, om minstens te herzien of uit te stellen een verordening, die eenige honderden menschen de ge legenheid ontneemt, om op een eerlijke manier er wat bij te ver dienen, een bijverdienste, die zij in deze dure tijden noode kunnen mis- sen^voor hun plezier pellen ze heusch geen mosselen of garnalen doch doen dat liever dan naar het Armbestuur of Steur comité te gaan. Zeker de feesten hebben groote sommen doen storten in de kas van het steun comité, maar meer dan 10 maal zullen zulke feesten georganiseerd moeten worden om tegemoet te komen in het gemis van die bijver dienste I En waarlijk, de t(jden zijn toch te ernstig om zooveel feest te vieren en zeker ligt het op den weg van den „Raad", den verheffeuden arbeid te bevorderen en de energie en ondernemingsgeest op te wekken in plaats van een industrie iu zijn eerste ontwikkeling de kop in te drukken. Laat de Raad thans» toonen, dat zij het ook ernstig meent met de pas plechtig geïnstalleerde econo mische Commissie, geen kleinzielige politiek er op nahoudt, maar door wijs belijd de nijverheid in goede banen weet te leiden, waarmede het algemeen belang bevorderd wordt en zij den dank zal inoogsten van die velen onderteekenaars der inge zonden adressen. Een belangstellende in den bloei van bandel en nijverheid in onze Gemeente. alles zeer waar, maar of dit bewijs gelukkig gekozen is, me-'-n ik te mogen betwijfelen. Het teD onder gaan van eeu logger boudt tocb dikwijls verband met tal van aD dere oorzaken. Men kan te dicht langs de gronden gehouden hebben. Wat dit beteekent bij dergelijk weer weet ieder die met de plaatselijke omstandigheden bekend is. Voegt men daarbij de kraebt van den vloed onder dtrgelyke omstandigheden - een kracht reeds meermalen werd onder schat dan volgt daaruit, dat bet vergaan van een logger behalve van stormweer van heel wat andere fac toren afhankelijk kan zijn. En dat een logger die eenmaal met storm weer in de gronden verzeild is geraakt bet er goed af zou brengen, is wel zoo goed als ondenkbaar. Schrijver kant zich verder tegen het uitvaren der torpedobooten met storm weer. „Dat het geon mooi of redelijk weer was zal elk weldenkend menscb beseffen". Ik geef dit volkomen toe, maar vraag tevons mezelf af of het dan de taak der Marine is alleen bij „mooi of redelijk weer" te varen. Afgezien van het feit dat onze weer macht gemobiliseerd is en er wel meer dingen zullen moeten gebeuren, die in gewonen tijd misschien achterwege zouden blij vod, moeten er in gewone omstandigbeden toch ook wel eens tochten gemaakt worden waarbij met bet weer geen rekening ban worden gehouden. Om een heel sterk voorbeeld te noemendenk eens aan de reis der torpedo&oo/en van Holland naar Iudie. Verslaggever. PLAATSELIJK NIEUWS. Helder, 8 October 1917, Geachte Redactie I Verzoeke beleefd eenige plaats ruimte in Uw veelgelezen blad, by voorbaat mijn dank. Noodwsar of ion wisn da schuld 7 Naar aanleiding van de twee tegen strijdige berichten in Uw blad dato 4 en 6 October j.1betreffende het ongeluk met de torpedoboot „Pan- grango", waarby de lult. ter zee 2e kl. J. A. de Jongb op zoo'n jammer lijke wijze bet leven verloor, wou ik toch eenige opmerkingen maken in verband met het ongeluk. Wat is nu eigenlijk de bedoeliDg van bet laatste stuk? Is dit gedaan met het doel om de bevoegde autoriteiten voor een blaam te vrijwaren, door voor te geven alsof bet geen slecht weer was, terwijl op hetzelfde moment een visscbersvaartuig te gronde ging? Kwam dit soms ook door het mooie weer, of door een holle zee? Noemt men een zee van V/, M. hoogte, een geheele jol uit zjjn sjorringen rukt, een gewoon verschijnsel? Of dat een stoker, in de afgang naar de vuurplaat staand», eruit gerukt en neergegooid wordt, terwijl het zeewater op de vuurplaat boven de dubbele bodem stoDd en dat de vuren been en weer slingerden op de roosters? Waarom de booten met zulk weer niet binnen gelaten, terwijl er toch ook nog een onderzoekiDgsvaartuig buiten lag? Inzender van dit stuk heeft meer malen in het „Anker" gewaarschuwd tegen dergelijk onnoodig varen tijdens slecht weer, doch dat heeft blijkbaar nog niet geholpen, ofschoon er tocb al meerdere ongelukken met torpedo booten bebben plaats gehad, o.a. bij Vlisaingen, waar een boot door een grondzee werd overloopen, waar helaas een menscbenleven bij verjpren is gegaan, benevens dat er een boot met slecht weer op het strand geslagen is. Neen, dal het geen mooi of redelijk weer was zal elk weldenkend mensch beseffen; daarom moeten er b(j'dit droevig ongeluk geen doekjes om gewonden worden. Io de kennisgeving van den Commandant en Officieren van Hr. Ms. „Emma", staat immers vermeld dat bet tijdons stormweer beeft plaats gebad. Dankend voor de verleende plaats ruimte teeken ik, C. J. S., marine-matroos, alhier. P. S. Hierbij zij opgemerkt, dat inzender dezes hoopt, dat het lijk van den heer De Jongh spoedig terug gevonden mag worden, opdat deze op een hem waardige wijze aan de schoot der aarde toevertrouwd kan worden, met als dank voor dit groote offer vele schepelingen uit welge meende sympathie achter de lijkbaar. Ik deel de meening van den in zender omtrent de tegenstrijdigheid der beide berichten niet. Het tweede beticht toch is niets anders dan een aanvulling van het eerste, waarbij (evens een onduidelijkheid verbeterd werd. In het eerste bericht toch werd den Indruk gegeven, alsof de torpedo boot zich op hetoogenblikdatdemil. Bleije buiten boord viel, in erg hol water bevond. Dit was evenwel niet het geval. Daarmede is niet gezegd, dat het buiten niet ruw was. In tegendeel, ieder zal begrijpen, dat er buiten heel wat zee stond. Maar of het schip zich io een bepaald bolle zee, in de branding, dan wel gewoon ln een ruwe zee bevond, maakt tocb zeker wel eenig verschil. Tijdens de reddingsmanoeuvre be vond de boot zich wel ln grondzeeön. In dien tijd is ook bedoelde stoker van de trap gegleden. Een ieder zal begrijpen, dat men zich niet in dergo lijke grondzeeén zal wagen tenzij de •noodzakelijkheid dit gebiodt, zooals in deze omstandigheden toch wel zeer zeker het geval was. Schrijver legt er den nadtuk op, dat het ongeval tijdens stormweer plaats had, en ten bewijze daarvan haalt hij aan, dat dien nacht in de gronden een logger verging. Dit is Vsrdsiiing functies Wsttioudsrs. Io de jongste vergadering van het College van B. en W. werden de werkzaamheden als volgt verdeeld de Burgemeester zal beheeren Gas fabriek en Waterleiding, Politie, Brandweer, Militie, Grondbedrijf en Volkshuisvesting. Tevens biyfc de Burgemeester Voorzitter van de Com missie voor Gasfabriek en Water leiding, en zoolang dit bedrijf blijft bestaan —"van het Levensmiddelen- bedrijf. De heer De Ven zal beheeren: Onderwijs, Ziekenhuis, Keurings dienst. Deze is tevens voorzitter van het Steun Comité. De heer GrünWald: afd. Financien, Belastingen, Vlscbafslag, Reiniging en Publieke Werken. De heer De Geus: Sociale aange legenheden, Rechtspositie Ambte naren en Werklieden, Werkloozen- verzekering, Armwezen, en zal teveiis optreden ais Voorzitter van de Com missie voor bet keukenbedrijf. De heer 'Do Geus blijf tevens Voorzitter der Brandstoffen-Commissie. Lssszaalsisuws. Aan de getrouwe bezoekers van de Openbare Leeszaal valt het op, dat er betrekkelijk zoo weinig gebruik van gemaakt wordt door de vrouwen. Onder de vaste „klanten" ziet men er enkelen, die den weg er been ge vonden hebben en nu trouw komen proflteeren van al het goede, dat daar voor een ieder te genieten valt. Ook onder de studeerenden, een andere categorie van vaste bezoekers, treft men enkele jongedames aan, maar verder kan de Leeszaal zicb nog niet verbeugen in de belangstelling van het vrouwelijk geslacht. Wellicht iB alleen onbekendheid met deze nuttige instelling biervan de oorzaak. Daarom noodigen wij U, huisvrouwen, eens speciaal uit om er met ons een kijkje te komen nemen. Reeds uit de Spoorstraat is het gebouwtje in de Breewaterstraat zichtbaar en naderbij komend kunt ge op het bord naast de deur lezen, dat er vrije toeging is voor alle per sonen boven 18 jaar. Ge behoeft dus niet bang te zijn, dat men U ergens om lastig vallen of om vragen zal. Ge gaat maar binnen en ik twijfel er niet aan, of ge zult aangenaam verrast zfjn door den vriendenlijken aanblik van het zaaltje. Heel sober is bet ingericht, maar tocb zoo, dat het behagelyk voor het oog enprac- tisch in het gebruik is. De stoeien noodigen U tot zitten uit, bet heldere liebt dat door de groote ramen naar binnen komt en de rust om U heen lokken tot lezen of tot het bekijken van geïllustreerde bladen, als ge meer voor de plaatjes voelt. In een groot rek dicht bij den Ingang vindt ge een keur van tijdschriften bijeen. Wilt ge de nieuwste Nederlandsche romans lezen? Ge behoeft niet te wachten tot ze in boekvorm ver schenen zijn. Als ge geregeld in de leeszaal komt, kunt ge ze volgen in de Gids, de Nieuwe Gids, Groot Nederland of Elsevier'8 Maandschrift, waar zo bijna alle in worden^pi nomen. Ziet ge gaarne foto's van al wat er voor belangrijks gebeurt, neem dau Het Leven of Panorama ter hand, of verlustig U aan de mooie natuur opnamen in Buiten. Voelt ge meer voor lektuur, waar door ge Uwe kennis uitbreidt en Uzelf al lezend in ontwikkeling voor uitbrengt, dan grijpt ge zeker ia de eerste plaats naar Leven en Werken, het Maandschrift, dat zoo uitnemend geredigeerd wordt door Emilie Knap pert en Annie Salomocs en dat onder de vrouwen nog lang niet zoo bekend is als het wel verdient. Ik weet zeker, dat het U dan evenais schrijf ster dezes zal gaan, en dat ge telkens als ge een vrij uurtje in de Leeszaal kunt gaan doorbrengen, het eerst gaat hijken of er al weer een nieuw nummer van Leven en Werken in het rek staat. Stelt ge belang in vrouwenbe weging De Vrouw in de XXe Eeuw, Evolutie, het Maandblad voor Vrou wenkiesrecht brengen U op do hoogte wat er in binnen en buitenland op dit gebied gebeurt Leest ge graag wat over de opvoe ding Uwer kjndeten Daarvoor vindt ge School en Leven, de Vrouw, Schoon heid in Opvoeding en Onderwjjs en nog vele andere tijdschriften. Maar ik zie bet al, dit !s U alles veel te geleerd en te modern, ge zyt maar een eenvoudige huisvrouw die van al die nieuwerwetsche zaken niets wil weten, maar al tevreden is, wan neer ze baar hulsboel netjes aan kant heeft, baar man op zijn tyd een lekker schoteltje kan voorzetten en zichzelf en haar kinderen knap in de kleeren kan houden. Ge vindt dat dit tegenwoordig al Uw volle aandacht in beBlag neemt. Ja, dat ben ik geheel met U eens, maar weet U wel, dat ge ook op dit ge bied in odzo leeszaal veel nuttige wenken kunt ontvangen Kom er het Maandblad voor de Huisvrouwen lezen, of de Vrouw en haar Huis, of Onze Kleeding en ik twijfel ÏDiet. of ge zult in ieder nummer, minstens één ding vinden, dat ge nog niet weet, 't zy over de booikist, 't zy over gasbesparing, 't zy over de mid- deloD, om U in den winter zoo te kleeden, dat geen last van de koude hebt. Wy huisvrouwen moeten in den tegenwoordigen moeiiywra tyd niet al te veel in ons eigen huis en in ons eigen kringetje ronddraaien Het is zoo verf-.isschend voor onzen geest, om ook eens na te gaan, hoe anderen de moeiiykheden die we zelf on dervinden te bovenkomen. En nog meer verkwikt het ons, om in een ernstige omgeving van een goed boek te ge nieten. Want al sprak ik U tot nu toe uitsluitend over de tydschriften ik kan U de verzekering geveD, dat onze leeszaal ook welgevulde boeken kasten heelt en ge er menig uur kunt slyten, voor ge alleen nog maar de ontspanningslectuur hebt doorge lezen. Ik hoop dus, dat dit stukje voor allo vrouwen, die het lezen een aan sporing zal zyn om nu werkelyk eens een bezoek aan de leeszaal te brengen. De achtermiddagen zullen voor velen daartoe het geschiktste zyn. Dan is er in de zaal veel ruimte en de bibliothecaresse en hare help stera zullen dan ook stellig bereid zyn om U alle mogeiyke inlichtingen te geven over de boeken en tyd schriften. Maar ook ia de avonduren zal er meestal nog wel een plaatsje te vinden zyn. Het bestuur zorgde juist kort geleden voor uitbreiding van het aantal stoelen en tafels. Ik herhaal het, de leeszaal staat open voor mannen en vrouwen en ook de laataten zyn er op alle uren, dat zy geopend is, hartelyk welkom. Een vrouwelijke bezoekster. Adrss aan den Minister van Marlna. Door de Besturen van de afdeeling Oost Ind 6 van den Algemeenen Bond van Onderofficieren on het Korps Marinier», der hoofdafdeeling van den Bond van Actief dienende Onder officieren Machinedryvers en Stokers „Voorwaarts" en van den Korporaals- bond, 'tezamen vertegenwoordigende de onderofficieren in Ooat-Indié, vanaf den korporaalsrang, is aan Z.Exc. den Minister van Marine een verzoekschrifr gericht, waarin zy, hoewel de tyds omstandigheden het noode gedoogen, zich gedrongen gevoelen huu harte wensch onder 's Ministers aandacht te breogen, zijnde het thuisvaren. Zij wyzen er op, dat het langdurig vi-rbiyf in deze gewesten moordend w»;rktophet individu in het algemeen, maar op den marineman in het byzonder, daar deze veelal gehuwd, zich van alle genoegens moeten ont houden, en vragen den Minister, dat zoo de tydsomstandighoden het even gedoogen, de aflossing krachtig ter hand worde genomen dat het dienstbelang niet over het hoofd wordt gezien, maar zy gaarne eenig uitzicht zagen gesteld, wanneer bet tijdstip kan worden verwacht dat de langbiyvers huiswaarts keeren. Het adres is vergezeld van eene memorie van toelichting, waaraan wii het volgende ontleenen Daar het niet noodig is in cyfers te vervallen om aan te toonén hoeveel, en categorisch onderverdeeld, er reeds over de drie jaar hier vertoeven, zoo moet ons van het hart, dat de Regee ring er een groot belang by heeft dat hare onderofficieren niet tot wanhoop worden gebracht en zy biy ven op een vc.doend geeeteiyk peil. Waar in rormale tyden dit peil al op een zware proef werd gesteld, zakt het in deze abDormale tyden sterk naar boneden. Reeds was de hoop geves tigd dat in het jaar 1916, de aflossing wederom normaal zouds plaats heb ben, hetwelk evenwel niet is geschied. Dat zal zich wreken, niet slechts aan den levensmoed en de werklust van de onderofficieren, maar zelfs aan de activiteit onzer Marine. Hoeveel malen zou er al niet naar fcchtgenoote, familie of vrienden zyn geschreven dat mon wederkeert,datum genoemd, tydstip van aankomst reeds bepaald en steeds weer valt die uit gesproken wensch in het water. Nog steeds bebben zy met lusten yver huu diensten gepresteerd, maar allengs begint de moed te zakken. Het belang van den Staat als nummer één en van hen, valt hier dus samen. Adressanten wyzen nog op het groote aantal zieken, dat een gevolg is van bet langdurig verbiyf in de tropen. BINNENLAND. De Engeleohe represaille-maatregel. De „Nieuwe Rott. Ct." schryft: De wyze, waarop de beteekenis van den jongsten EogelscheD maatregel tegen ons land, de stopzetting van de telegrafische verbinding voor bandels- en financieele telegrammen, 't eerst is onthuld, en aan ons land is te kennen gegeveD, dat er een punt van,, ernstige wryving tusschen de Neder- landache regeering en de Eogelsche was gerezen, mag zeer ongewoon heeten. Den laten October was het telegrafische verkeer stopgezet. Ieder gist naar-d# reden, doch eenige ophel dering wordt niet gegeven, tot tien dagen later eindeiyk het publiek wordt ingelicht door eene mededeeling van bet Eagelache gezantschap aan den byzonderen vertegenwoordiger van Reuter te Amsterdam, die wel zoo vrlendelyk is, het bericht voor publi ceering af te staan. En nu komt achteraf het officleele bericht van onze eigen regeering. Het treft te meer, dat deze nieuwe maatregel ons juist nu is komejj over vallen. De moeilykheid dateert niet van vandaag of gisterenzy is reeds eenfgen tyd hangende. Niettemin, geen week geleden, toen Engeland al tot den maatregel was overgegaan, die, naar nu biykt, een repressaille- maatregel is, vond geen ander dan het lid van hst Engelscbe oorlogskabinet Sir Edward Carson gelegonheid te verzekeren dat goede betrekkingen met Nederland voor Engeland van niet minder belang waren, dan de goede betrekkingen met andere neu tralen En zich uitlatende over de Nederlandsche neutraliteit, zei Sir Edward, dat de handhaving van die neutraliteit niet enkel Nederlands recht was, maar ook een plicht, en een plicht, dien het bewon derenswaardig vervulde. Tot deze verzekering achtte een lid van het Engelscbe oorlogskabinet zich gerechtigd - wy herhalen het - eenige dagen nadat de represaille maatregel, waarvan de heer Carson niet onkundig kan geweest zyn, in werking getreden was. Dit brengt Sir Edwards houding onder een zon derling licht, en men raakt geneigd thans naar een andere bedoeling van zyn woorden te gissen, dan men eerst daaraan meende te kunnen hechten. Heeft hy ermee willen te kennen geven, dat de voor ons land zeer bittere maatregel zoo kwaad niet bedoeld was? Dan vraagt men echter, of by de bewondering, die er in Engeland is, voor de wyze, waarop Nederland zyne neutraliteitsplichten nakomt, deze maatregel niet achter wege had kunnen biyven? Men staat hier voor een raadsel. Verder zegt het blad: Al wat vaststaat is, dat onze Re geering, indien zy de Rynvaartakte niet wil breken wat zy natuuriyk niet wil den doorvoer van zand on grint niet mkg verhinderen, zoo lang de doorgevoerde hoeveelheid biyft binnen de grenzen van hetgeen voor onderhoud van wegen en voor bur- gerlyke werken in Belgié noodig is, en ook daarvoor wordt gebruikt. Ondanks dat, wordt van Engelscbe zyde geéischt, dat niet slechts de doorvoer van genoemde materialen eens voor al zal worden verboden, maar dat kortweg zoogoed als allé doorvoer hoegenaamd van Duitscbland naar Belglö en omgekeerd zal worden belet. Dit is een volstrekt onredeiyke eisch, neerkomend hierop, dat wy een aantal tractaten tot scheurpapier zullen verklaren, betgeen vierkant in stryd zou zyn met minister Carson's bewondering over de wyze waarop oqb land zyn neutraliteitsplichten nakomt, en dap ook allerminst van Engelsche zyde kan worden verdedigd. Onze regeering kan, zoo haar aan getoond wordt, dat bepaalde goederen of materialen worden doorgevoerd, die voor militaire doeleinden worden gebezigd, daaraan een eind maken Tot nu toe is haar echter uit een herhaald onderzoek door Nederland acbe officieren gebleken, dat dit niet het geval is. Intusschen, de moge ïykheid is niet volstrekt uitgesloten, dat; hierby eene misrekening heeft plaats gehad. Weet de Engelsche regeering dit aan te toonen, dan zal ongetwyfeld die doorvoer van stonde af aan worden verboden, en het ge schil kunnen worden geschikt, ook zonder dat Eogeland tot onbehouwen en hatelijke machtsmiddelen toevlucht neemt, als het er nu een in werkiog gebracht heeft. Houdt Engeland aan zyn met alle recht en billykheid spottenden eisch vast, dat wy onze bewonderde neutraliteitspolitiek te zynen bate zullen verlaten, en zet het te dien einde zyn represaille maatregelen voort, dan zyn er donkere dagen in aantocht voor ons land, maar in zedelyk opzicht nog veel erger voor het land, dat van recht en rechtvaardigheid den mond vol heeft, doch er zicb niet naar gedraagt. Esn.Engelsche beschouwing ovor don tosstand van Nodorland. In een artikel over de onderbre king van het commercieel telegra fiach verkeer en Amerika's verbod om te bunkereD, zegt de „Daily News": De Britsche maatregel is duideiyk uitgelokt door den uitvoar van „zand, grint en oude metalen" van Duitscbland naar Belgié over Nederlandsch gebied, de Amerikaan- scbe actie schynt een gevolg van den toestand der scheepvaart. Wat echter de motieven zyn, de gevol gen zyn voor Nederland gefijkeiyk noodlottig. Het wordt door deze maatregelen feitefijk .bedreigd met vrywel niets minder dan commer- cieele en economische vernietiging en dat op een tydstip, dat zyn posi tie, ook zonder deze verscherping, vrijwel wanhopig is. Het is duideiyk, dat tot zulk een drastische actie niet kan zyn over gegaan zonder dat van te voren rekening ia gehouden met de crisis die zy moet uitlokken. Er kan meer zyn geschied, dan nu wel biykt, maar in elk geval kan de nu ont stane toestand niet voortduren. Het geen op het spel staat is te ernstig, dan dat zonder verder licht de zaak kan worden besproken. Wat echter kan worden gezegd, is dat alles wyst op de nadering van een nieuw dra matifleb moment in de gruwelyke oorlogstradegie. Want Nederland kan in deze omstandigheden nauwelyks leven. („Hblad"). Doorvoer zand, grint, matalon enz. Reuter seint uit LondenWy ver nemen, dat de Eogelsche regeering geneigd is, de quaestie omtrent hot vervoer van zand en grint langs Nederlandsche waterwegen in een ernstig licht te beschouwen. Uit statistieken blykt, dat aanzienlyke hoeveelheden dezer materialen hun weg naar het bezette Belgié vinden, hoeveelheden die buiten elke ver houding staat tot die, welke in vredestijd gezonden worden voor particuliere doeleinden, en bet is duideiyk, dat zy den vyand van buitengewoon nut zyn. Stappen, die de Britsche regeeriDg heeft gedaan met het oog op het stop zetten van dit verkeer, hadden geen resultaat en in deze omstandig heden is zy van gevoelen, dat zy niet langer speciale faciliteiten kan toestaan voor het doorlaten van Nederlandsche handelstelegrammen langs door Engeland gecontroleerde kabels. Er dient op gewezen te wordeD, dat het gebruik van Britsche kabels een concessie is, die niet als een recht kan worden opgeéischt, daar voor alle telegrammen, die doorgelaten worden, dit ale een guDBt moet worden beschouwd. Ststnkolsn uit Engeland. In de Donderdagavond te Rotter dam gehouden vergadering van de afdeeling Rotterdam der Nederland sche Vereeniglng van gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardy is met op twee na algemeene stemmen besloten, medewerking te verleenen voor de kolenvaart op Engeland, ook al kan geen waarborg voor de veiligheid van de navigatie in het versperde gebied worden gegeven. De overweging, dat de gezagvoer ders en stuurlieden van de zyde der reeders een goede behandeling hebben ondervonden, ia op dit besluit van invloed geweest. Onderzoek aan boord van da „Oranje". „Reuter" seint uit New-York, d.d. 12 Oct.: Het stoomschip „OraDje" is in een haven van den StÜlen Oceaan aangekomen met een groot aantal Duitsche en Oostenryksche diplomaten uit het Oosten. Ambte naren van den geheimen dienst be gaven zich aan boord van het vaar tuig, dat door de diplomaten niet verlaten mocht worden, terwyi even min brieven aan land mochten wor den gebracht. Onjuiata opgaaf. Het gerechtshof te Leeuwarden be vestigde het vonnis der rechtbank waarbij de notaris H. Posthumus te Giekerk is veroordeeld tot f 600 boete of 2 maanden hechtenis, wegens bet doen van een onjuiste opgave voor de inkomstenbelasting 1914. SPORT. Voetbal. Programma voor morgen. N.V.B. 3e klasse E. H.P.C.—Hollandia. Purmerstey n - H.B.S. E.V.C.—Neerlandia. Weat-Frisia-S.D.S. Heldersche Competitie. 10 uur: Neptunus—Harssens. 3.80uur: H.B.S. 1I-H.F.C. IV. H.F.C.-Hollandia. Morgenmiddag speelt H.F.C. haar 2en tbuiswedstryd. Totnogtoe gaat het den roodwitten niet voor den windéén moeiiyke overwinning en twee nederlagen met flinke cyfers! Het is niet erg rooskleurig, en zou men zeggen - getuigt niet erg van de kracht en het kunnen van het elftal. Maar als men de omstan digheden weet waaronder de twee laatste wedstryden zyn gespeeld, zal het een ieder duideiyk worden, waar om en hoe er toen verloren is. De wedstryd van verleden Zondag in Amsterdam kan veilig als zoodanig niet aangemerkt worden, waar H.F.C. met 11 man begon en met 7 eindigde, alles ais een gevolg van de ongunstige weersomstandigheden. De roodwitten hebben door dezen nederlaag een slecht doelgemiddelde gekregen: 4 - 9. Het vorig Beizoen had H.F.C. in 10 wedstryden ook 9 tegenpunten I Tegen Hollandia wordt weer een nieuwe opstelliog beproefd, ook al omdat Nyman door dienst verhindert is en op Aardweg voorloopig niet kan gerekend worden. Op de reebter- wiDg heeft men du Heyting en v. d. Pol genomen, een keuze die onze sympathie niet kan wegdragen en gelooven wy geen verbetering zal blyken te zfjo, maar.... men moet roeien met de riemen die men heeft. De grootste verrassing ia evenwel dat Dito weer bereid gevonden is, voor H.F.C. uit te komen. We hopen dat hy het nog niet verleerd is en er toe zal bydragen zyn club weer in het rechte spoor te brengen. Op de rechtsmiddenplaats debuteert v. d. Wal, die wel voldoen zal en reeds meermalen het bewys geleverd beeft, zyn plaats in bet le elftal waard te zyn. Het elftal is alzoo: Balk RomeUn Klein y. d. Wal Bak Kikkert Hejjting v- d. Poll Oiaudlus Dito Groote Zou het niet beter zyn Klein en v. d. Poll van plaats te laten ver wisselen en Romeyn linksachter? Competltiestand der 3e klasse E. S g i o S goals S.2 v. - t. Neerlandia 4 4 0 0 8 14— 4 Purmersteyn 3 2 0 1 4 9- i S.D.S. 8 2 u 1 4 11- e Hollandia 2 1 0 1 2 6-7 H.F.C. 8 1 2 2 4- f H.B.S. 2 0 0 2 0 0- 1 West-Frisia 3 0 0 8 0 2-IC E.V.C. U 0 0 0 0-0 MARINEBERICHTEN. De luitenaot ter 10e Se kl. J. Schouten ls te Vlisaingen geplaatst aan boord van Hr. Me. pantBerachlp Heemskerck. De buitengewoon adelborst marine-reserve F. W. Groot wordt 17 October 1917 gedetacheerd aan boord Hr. He. Texel en de idem G. 0. Voorrips op dien datum gedetacheerd aan boord Hr. Ha. Dolfijn. Willemsoord naar Hr. Mg. HeemskerckIdem G. J.1». Zegwaard van Hr. Ms. Heemskerck naar geschntmakerU Willemsoord. Do marinier der le kl. H. Bu(Jtend(Jk la met ingang van 80 September 1917 bevorderd tot korporaal der mariniers. korporealseemUlclenmachlnedrUrer. nummer: Het lief en leed van een Heer op Kamers. Tavenu-Bloscoop. Spoorgraoht. Hoofd nummers De gehelmzlnnlgen (vervolg) en De Dageraad. 11 Oct. Openlngs Specialiteiten-voorstelling en Bal ln Casino, 8 uur. Hotel Bellevuo. Concert van 8.80-103a VI8SCHERIJBERICHTBN. Aangebracht te Nleuwedlep 12 Oct. Door 1 gestrande sslllogger M A 169 2 mand groote schelvlacb, 18 manden mlddel- scheivlsch, 6 mand kleins scbelviscb. 76 stuks doode kabeljauw, 4 mand middelschol, 3 mand klolne schol, 2 mand wUtlng, tarbot en kanen. Besomming f 960.-. 18 Oct. «Iets binnen. Burgerlijke Stand v. Helder, van 11 en 12 October 1917. GETROUWDA. A. van 0»ch en T. Bremer; A. C. Gomes en A. Ras; K. L. Ot*en en E. J. Hubbeling. BEVALLEN: F. W. van Stenis- Mutters, z.J. Koorn—Post, z.E. Bakker-Mol, d. OVERLEDEN: M. Struys, ^jaar. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt van Alkmaar 12 Oct. 1917. Geen aanvoer. Graanmarkt Aangevoerd M sak. Karwtfsasd Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Volgens een door de My. Nederland ontvangen officieel bericht is het stoomcchip „Krakatau" - aan boord waarvan zich o, a. een transport mariuescbepeliDgen bevindt - 1 Oct. te Nagasaki (Japan) aangekomen. Een sombere voorspelling. Londen, 9 Oct. Sydner Webb, de bekende historieschryver der vak ver- eeüigingen, heeft in een voordracht over het komende wereldtekort een zeer sombere profetie gedaan. Hij zeideDe staathuishoudkundigen plachten te zeggen dat de verwoes tingen van den oorlog spoedig her steld zyn. Dit was waar voor andere oorlogen, maar niet voor deze. Na dezen oorlog zal de wereld vermoeid zyn, koud en hongerig en als we hongersnood en revolutie willen ver myden zal er iets moeten worden gedaan. De vrede zal eensklaps en onverwacht bomen. De oogst is dit jaar in alle tarwe- produceerende landen zeer laag, met het gevolg dat er het volgende jaar een tekort zal zyn van ongeveer een pond per hoofd en per dag. De vee stapel der wereld is thans kleiner en zelfs het eens verachte varken ver dwynt overal. Ongeveer 45 milllioen arbeiders zyn bezig voor de munitie- ny verheid. De oorlog is een verspiller en vernieler van producten, energie en materiaal en na den oorlog zal er abnormale vraag zyn naar vele zaken, die het onmogelyk zal zyn te ver schaffen, wegens gebrek aan arbeiders en materialen. Zelfs de meest snelle demobilisatie kan niet voorkomen dat er langen tyd zal verloopen eer het volkomen herstel onzer arbeiders- krachten is ingetreden. Dan zullen er groote moeiiykheden z(Jn van transport en groote scbaarscb - te aan grondstoffen. Dat alles zal er toe leiden dat de wereld een tekort heeft aan benoodigdheden en levens middelen. Wy moeten dusonmiddel- iy k alles in het werk stellen om Europa weder te voorzien, willen we een algemeene en plaatseiyke hongersnood voorkomen. Den 27en October a.s. hopen onze Broer en Zuster, L. STERZENBACH en M. STERZENBACH-VALKENSTEIN, hunne 25-jsrlga Echtveresniging te herdenken. Namens de familie, JB. L. PESCH, Echtgenoote en Kinderen. J. KRAMER, Echtgenoote en Kinderen. Heden ontsliep in zyn Heer en Heiland onze lieve MaD, Vader, Groot- en Overgrootvader, de Heer BERRIT STAALMAN, in den ouderdom van 08 jaar. Wed. G. Staalman— v08seveld, Helder. A. P. Staalman, E. hucc AC Fedehmann, Wed. W. T. VAN A8SELT- Cabrièbbe, Huizen. C. A. Staalman, l Hel- G. Staalman -Bbbet,) der. Wed. J. C. Staalman -Diktz, Haarlem. C. Staalman, J H. Staalman - Huizen. Lbusen, j J. H. Staalman, H.A.Staalman- d Molenaar, 7 aer' A. Bruin. Wed.n. van C. R. Staalman, Amsterdam, en Klqjnkinderen. Helder, 18 October lSl7. De tM-s&rde-bMtelllng r»I plaats hebben te Helder op Dlnedcg 18 October, des. n.xn. x, vanuit Van Galenstraat 11. Hiermede vervullen wy den treurigen plicht U kennis te geven van het overiyden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader, de Heer MARTINUS STRUIJS, in den ouderdom van 68 jaar. Namens de Familie, Wed. S. 0. STRUIJS- slmons. Heidér, 11 October 1917. ZONDAGMORGEN IO UUR, de heer A. VAN OS, van Amsterdam.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2