UELDERSCHE CODRAHT Tweede Blad. BIOSCOOP „TAVENU". De Geheimzinniger!. De Moorsche' Legende. DE OORLOG. Advertentiën. van Zaterdag 13 October 1917. PLAATSELIJK NIEUWS. „Toonkunst". Donderdagavond hield de afd. Helder van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst in Bellevue een al- gemeene vergadering ouder voor zitterschap van den heer Delgorge. Na de notulen bracht de secretaris, de heer Haak, hpt jaarverslag uit. Wij vernamen daaruit dat de ook de oorlog zijn nadeeligen invloed doet gevoelen op de vereeniging, in dien zin, dat het ledental een kleine teruggang aanwijst. Melding wordt gemaakt van het aubaidieerou door het Hoofdbestuur van de Volkszang- school. Hot ledental van bet orcbeat steeg van 20 op 34. De Volkszang- school telt 150 leerlingen. In dit jaar werd een kamer muziekavond gegeven en op 20 Febr. werd. ,Die Jahres- zeiten" opgevoerd. Bij de opvoering der cantate ,M. Adr. de Ruyter" door de kinderzang klasse, verleende het orchest zijne medewerking. Die uitvoering werd druk bezocht. Uit het jaarverslag van den pen ningmeester, den heer H. Nypols, bleek dat de financiën goed vooruit gaan en de inkomsten stijgend zijd. Het saldo van het vorig boekjaar was f 505.06, thans was dat f523.22, terwijl nog eenige posten te innen waren. Se inkomsten bpdroegen f 8065.82, de uitgaven f 3047 66. De rekening was door oene commissie bestaande uit mevr: Verschuur en de hoeren Duinker en Van Dalen nagezien, die schriftelijk het ia orde zijn rappor teerden. Aan den penningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Nu hij als zoodanig aftreedt brengt voorz. hem hulde voor 't geen hij drie jaar lang in 't belang der ver eeniging deed. De heer Haak bracht als afge vaardigde verslag uit van de Alge- meene vergadering der Maatschappij die 23 Juni '17 in Amsterdam werd gehouden. Enkele punten voor de afd. Helder van bijzonder belang worden door hem gereleveerd. Het gc-heele verslag wordt later in druk aan de belang stellende leden toegezonden. Besloten werd het getal bestuurs leden met een uit te breiden. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Delgorge en Nypels en gekozen de heer K. P. OortgijseD. Bij de rondvraag sprak de heer Nypels een opwekkend woord. Hij spoorde aan tot flink aanpakken, om de vereniging aan haar achoone doel zoo goed mogelijk te doen beant woorden. Vereeniging „Liefdadigheid naar Vermogen" te Heldor. Wij vestigen de aandacht op een advertentie in dit nummer, waarin medegedeeld wordt, dat ,in dit jaar geen bedeeling meer kan plaats vinden, wegens gebrek aan fondsen. Zonder twijfel zal het velen aan het hart gaan, dat in de komende, zorgvolle maanden aan de behoeftigen, die zich om ondersteuning in fien vorm van levensmiddelenboüs, of soms in geld, kwamon aanmelden, nu niets kan worden uitgereikt. De dure tijden hebben gemaakt, dat er zóóveel is moeten worden uitgegeven en daar tegenover zóóveel minder giften in kwamen, dat de toestand van de kas op het oogenblik geen bedeeling toe laat. Met het nieuwe boekjaar, in Januari 1918, hoopt het Bestuur weer in staat te zijn, op de gewone wijze door te gaan. Maar nu moet het eerst gedacht worden aan het Oude Liedeuhuis en schiet er voor de bedeeliog niet genoeg over. Wie wil de behoeftigen nu eens helpen in de a.s. wintermaanden? Het geld is goed besteed en de penningmeester, de heer F. Mulder, Hoofdgracht 633, zal dankbaar alle gaven aanvaarden en verantwoording ervan doon in de bladen. Warmwatervoorziening. Maandag zal ook in onze gemeente een proef genomen worden met de voorziening van warm water. De gasfabriek zal het warme water le veren en de gemeeutereiniging zal het bezorgen. Eeu vaste regeling zal later worden bekend gemaakt. Uit het Politle-Rapport. In den avond van Woensdag j.1. is uit de ifjwielenbergplaats vaa de Hoogero Burgerschool een rijwiel van een Landstorm-soldaat,die in het gebouw les had, ontvreemd. Op aanwijzing van een fruitkoop man uit Hoorn is alhier de 15 jarige L. M. H. aangehouden, die zich aan diefstal van eene partij appelen uit het alhier gelegen pakhuis van dien koopman had schuldig gemaakt. Zijne opsporing was reeds eenige dagen te voren door zijne ouders verzocht, omdat hij van huis was weggeloopen. Des nachts hield hij verblijf in een schuurtje nabij Tuindorp. Uit oon vlet, liggende op een ge heel afgesloten erf nabij de werf „De Hoop" aan de Buitenhaven, zijn na overklimming 3 K.G. koperen onderdeelen ontvreemd. Logger gestrand. Naby paal 16 op Texel, strandde Woensdagnacht de logger „Zegen en Vlijt", Maassluis 169, reeder J. Gaas beek, schipper N. v. d* Zwan. De stranding had plaats 's nachts te 2 uur. Do bemanning ontstak terstond noodvuren, die al spoedig door de militairekustwaebtwerdenopgemerkt. Onmiddellijk werd getelefoneerd naar de Comm. der N. Z. H. Redding- maatschappij, die onverwijld de be- maouing der reddingboot vao de Kcoy liet uitrukken. Zoo spoedig mogelijk gingen de roeiers naar 't strand, waar reeds 't plaatselijk be stuur der reddingsmiddelen aanwezig was.Inmiddels was 't aan de visschers gelukt met de eigen boot, die in twee takels klaar hing, het gestrande vaartuig te verlaten en veilig den wal te boreikeo. Aanstonds werden de schipbreukelingen door de kust wacht van de Kooy bijgestaan en van droge kleeding voorzien. Met het personeel der reddingboot werd overeengekomen om de ge vangen viBCh, die naar schatting een waarde had van f1000 te bergen met de scheepsboot. Ofschoon de iogger nog geen water maakte, is 't toch larg niet zeker dat hij kan wor den afgebracht. Het gestrande vaar tuig had 8 dagen reis en kwam nu van de Doggersbank, met bestemming naar IJmuiden. De bemanning be stond uit Scheveningsche visschers. Donderdagnacht strandde de Ne- derlandsche tjalk „Adeloar" in de Eierlatidsche gronden. Het schip was geladen met hout en van Gothenburg op weg naar den Nieuwen Waterweg. Da uit 4 koppen bestaande beman ning werd door de reddingboot van Eierland gered. Een later bericht meldt, dat het schip zonder hulp naar binnen dreef. Visacherasehuiten vertrokken ter berging. FEUILLETON. DOOB MAR IE HOEFFELMAN. 87). „Eu u kunt gerust in bed gaan.u zult haar wel booren, niet waar?" „Zü zal misschien eeu beetje gaau ijlen, misschien ook niet. 't Is best mogelijk, dat, als de koorts af gaat, ze iu slaap valt, 't ware ten minste te wenschen." „Enfin, als zich verontrustende teekenen voordoen dan telefoneert u mij, en anders tot morgen vroeg." Hij stond op en na de twee kruiken, die Zoö juist binnenbracht, zelf in 't bed te hebben gelegd, stak hij Gondard de hand toe en vertrok. Toen Gondard den dokter uitgelaten had, installeerde bij zich voor dien avond in de slaapkamer en vreezend, dat de overmaat van licht de zieke hinderen of beletten zou te slapeDl draaide hy 't uit, stak een lamp met donkeren kap aan, die zoo plaatsend, dat, in de omgeving van hetbed.de kamer duister bleef. Om zichzelf wat af te leiden bad hij een courant genomen, werken kon bij nietmaar ongeopend liet hij haar op tafel liggen. Moedeloos ging bij zitten, naast de tafel, zóó, dat hy iedere beweging van de zieke zien kon. Maar zij bewoog zich niet, een heele poos nietdit deed hem denken, De boomen van den Helder. Helaas is in de spoedvergadering van den gemeenteraad, waarin over onze Weststraat en Hoofdgracht zou worden beslist, geen definitief besluit tot vernietiging van 'sraads vorig besluit genomen. Slechts werd be reikt, dat de uitvoering geschorst werd en een nieuw deskundig rap- jort, thans van den architect, den ïeer Sprenger, zal worden gevraagd. Als een Damocles-zwaard hangt dus nog het gevaar van opruiming der boom en op deze beide grachten boven ons hoofd. Het zal noodig zijD, dat de bevolking, uit wier midden wij de laatste dagen zooveel spontane blijken van sympathie ontvingen, waakzaam blij ve en op haar post. Wij moeten in dit verband e een kleine afrekening houden met den heer Michela. Deze heer gevoelt voor boomen, maar niet zooveel» dat hij, met eeu boom voor zijn huis in de kou zittende, dezen boom niet zou willen kappen voor brandhout. Pre cies zoo ia het met ons ook: als in onze tuin een boom stond en wij zaten van den winter zonder brand, tien tégen een, dat wij dien boom dan zouden afzagen en opbranden. Maar de heer Michels insinueerde, als zouden de beide adressanten, die aan den Raad verzochten om toch niet deze lanen weg te nemen, die adressen hebben laten teekenen door menschen, die zelf niet in de kou behoeven te zitten, om daarmede te demonutreeren, dat bet zoo'n schande was als de Raad toch het besluit handhaafde. Zoo zelde hy hot niet, maar dat was toch den zin zijner woorden. Smalend zeide de heer Michels verder, dat ze nu maar zeg gen (in hun adressen) „dat ze geen tijd hadden voor meerdere hand- teekeningen 1" WD moeten tegen een dergeiyke wijze van voorstellen ernstig prote steeren. Van den heer Michels zyn wij zulke ondoordachte uitiDgenniet gewend. De kwestie is eenvoudig deze bij de bewoners van Hoofdgrachten Weatatraat, waarbij er heusch wel zyn, meneer Michels, die geen stukje brandhout in huis hebben zoo groot als een dobbelsteen, en die wezeniyk 6n waariyk deu winter ingaaa,met alleen het kleine beetje, dat ze van de brandstoffencommissie hebben go kregeD, circuleerde een adres aan den Raad, het bewuste adres dat door den voorzitter is voorgelezen. Tegeiyk ontstond van andere zijde een adresbeweging voor ditzelfde doel, hetgeen wy pas vernamen, toen men op de Hoofdgracht kwam met de lyst. Doordat de spoedvergadering Donder dag plaats had, kon van eon combi natie dezer adresbeweging, alsook van eene uitbreidiDg, niets komen. Stappen zyn gedaan om de geheele bevolking te bereiken, maar de tyd ontbrak daarvoor. Zoo is de toestand meneer Michels, en dat de adressen in den Raad grootendeels zyn vau menschen, die van den winter wel licht zelf niet in de kou zitten, is louter toeval. U moet nog eens af wachten in hoever de arme menschen, die u dan op het oog hebt, prys zullen stellen op het behoud van deze fraaie lanen. Wat zü voor die lanen terugkregen, is eenig minderwaardig brandhout, dat zy in een regenach tigen achtermiddag opstoken. Zoo is de toestand en men moge nu aan adressen van de burgerq niet veel waarde hechten, het gaat niet aan op dergeiyke smalende wijze er over te praten. In ieder geval zyn ze de uiting van eene volksmeening, en wy zouden wel eens willen zien of eenige raad de consequenties aan durfde van eene handeling, lynrecht ingaande tegen den uitdruk keiyken wil van de bevolking. Dat is dan ook de zaak waar het hier om gaat: het volk moet zich in dezen uitspreken, men moet de adres beweging, die ontqdig afgebroken is by „menscheD, die dezen winter niet in de kou zitten," eens voortzetten. Van de bevolking zelve moet een sterke drang uitgaan om deze lanen te be houden, opdat de Raad tenslotte, in arren moede, alle deskundige rappor ten aan zijn laars lapt en ons onze lanen laat houden. Ook kan natuuriyk een andere weg worden ingeslagen, nl. dat uit de be volking zelve een deskundige wordt aangezocht tot het opBtellen van een rapport. Men staart zich blind op de deskundigheid van de Ned. Heide Maatschappij, maar we hebben toch ook nog eeu hoogere Boschbou wschool we hebben toch veel bosschen met even zooveel opzieners, houtvesters en andere ambtenaren, die elk voor zich deskundig genoeg zyn om ons te raden. Van den directeur der H.B.S. was een afzonderlyk verzoekschrift om de boomen voor deze school te rooien, het had maar heel, heel weiDig gescheeld of het was al gebeurd ook. De directeur gaf als motief op, dat de boomen licht benamen aan de lokalen, dat in enkele lokalen schim meivorming ontstond, waaronder boeken en leermiddelen hadden te ïyden, dat bet na regen zoo lang vuil bleef onder die boomen. De Directeur schreef er niet by, dat zqne boomen tezamen met zyn ge bouw des zomers een plekje vormen, dat hy gerust het mooiste van den Helder bad kunnen noemen. Men moet maar eens des zomers, als die boomen in vol blad staan, daar gaau kyken, naar dat intieme, fraaie stukje 8tadsschoon, dat wq daar voor de H.B.S. bezitten. De boomen zullen er wel uitgaan, wy maken ons daaromtrent niet veel illusies: immers, zy vangen veel wind, de wortels zyn aangetast, enz. Om die boomen nu eens behooriyk te bewerken, ze eens te snoeien, en de overhangende takken weg te nemen, - dan vangen zy minder wind - op dat idee is kiaarbhjkeiyk nooit iemand gekomen. Of kost dat te veel geld Wij hebben overigens over het verhandelde in den raad niet veel te zeggen: het allereerste gevaar is bezworen, en gróót is de voldoening in de gemeente. Maar men dient waakzaam te zyn en op zyn post. De heer V e r f a i 11 e, die fanatiek vóór de uitroeiing der boomen was evenals de heer Krünen, wilde een aardigheid debiteeren door te zeggen, op de opmerking van een der leden, dat het vreemdelingenverkeer ge schaad zou worden door bet rooien, dat züns inziens de vreemdelingen verlangend zouden wezen eens te komen zien hoe mooi den Helder geworden was na de „razzia onder de boomen", zooals die beer het elegant uitdrukte. Op zulke enorrai teiten doet men bet best tezwügen. dat ze sliep. Gelukkig, want had de dokter niet gezegd, dat bet mogeiyk was en wenBcheiyk? Onafgebroken staarde hy naar 't bed. Dac, op eens, zag by beweging en in een oogwenk was hy by haar. „Slaap je nog niet?" „Neen, ik kan niet, 'k ben zoo benauwd, 'k Wil opstaan.!' Ze trachtte de dekens van zich af te duwen, werd hierin echter door Gondard verhinderd. „Neen, dat mag niet; je moet rustig liggen blijven, totdat de dokter weor komt." „Wanneer?" „Morgen vroeg." „Hoe laat is 't nu?" „Negen uur." „Maar 'k kan toch niet slapen toe, laat me er uit. 'k Wil er uit.' Ze wilde 't dek nu van zich gooien maar Gondard, weer, hield haar tegen. „Geen dwaasheid, kind, toe„biyf nu rustig liggen." Met zacht geweld legde hy haar op 't kussen neer; maar ze keek hem aan, haar oogen koortsig schit terend, en bij zag, dat ze heel ziek was. Zou by om den dokter tele foneeren? Of nog een keer pro- beeren baar in slaap te krügen? Op tafel stond de wyn nog en ook water - Als hq haar nog eens drin ken liet, veel wyn nu? Toen ze onder zün dwingende banden rustig weer neerlag, boog hy zich tot haar: „Wil je nog eens drinken Ingezonden mededeeling. BINNENLAND. Engeland en Amerika tegenover ons. Het Hbl. schryft Men weet nu dat Engeland, aan Deze week 2 Hoofdnummers. Eerste Hoofdnummer: Aangrijpend liefdesdrama In 2 doelen. Tweede Hoofdnummer (Vervolg): Sensationeel-drama In 3 bedrijven. gezien door ons te goed vertrouweu onze telegraaf verbinding met de bui tenwereld over dat land gaat, daarvan gebruik maakt om onze commercieele verbinding met andere werelddeelen en onze koloriiön te verbreken. Wel ernstig wreekt zich thans de nalatig heid van onze regeering, om ooit eeu ernstige poging te doen een draad- looze verbinding met Iadie te ver- krügen. Maar dat is oude geschiedenis. Wat ons thans aangaat, is de eco nomische vüandeiykheid van Enge land en al wat. daartoe geleid heeft. En dan kunnen wy niet anders zeggen, dan dat Ooze Nederlandsche regeering juist en onpartijdig en krachtig er naar heeft gestreefd zich aan de in ternationale rechtsregelen te houden, dat zy zioh in haar handelingen niet heeft laten influeuceeren door den wensch van welke mogendheid ook om welke groep van mogendheden ook ter wille te zijn, dat geen over weging vau otimiddoliyk materieel of machtsvoordeel gewicht in de schaal heeft gelegd by de beoordeeling van de vraag, hoe de in vredestyd vast gestelde rechtsregelen moesten wor den uitgelegd. Wy wenschen ons strikt onzqdig te houden en laten ons door geen enkele mogendheid intimi- deeren om af te wijken van de rege len, die wy ons zelf hebben voorge schreven. Engeland tracht mot ons te doen wat in zyn eigen taal zoo krachtig en Juist wordt uitgedrukt door het wooid „to bully". Het zal daarvan niet veel ander resultaat verwachten dan dat bet vijandschap en haat in ons land verwekt. Zyn ministers', die zoo fraai kunnen praten over scheids gerechten, die zy in de toekomst wenschen, zouden nu eens een fraaie gelegenheid hebben, om over de juistheid van onze opvatting der in ternationale rechtsregelen en scheids gerecht en dan een werkeiyk onzydig scheidsgerecht te doen oordeelen. Maar de Engeische regee ring schynt thans uitsluitend te letten op wat haar in den oorlog tegen de Centrale Mogendheden het voordes- ligst is en bot beste uitkomt. En daar pleegt zy dadeiyk een onvriend- schappeiyke daad, past zij een maat regel vau economische uitsluiting en boycot toe. Zy kent ons volk blqkbaar zeer weinig. „Bullying" is een Engelsch woord wy meenden steeds omdat juist de Ang6l-Saksers zulk een af schuw er vau hadden. In Nederland is dat niet andera. Ons geheele volk zal om onze regeering staan en goed keuren, dat, hoe ernstig de gevolgen vanEageland'smachtmisbruik mogen zyn, de regeeriDg doe wat zij, en met haar het goheele volk, recht en plicht acht. En terwyi Engeland zyn economi sche machtsmiddelen gebruikt door te trachten ons in eigen land de wet te stellen en onze vrqheid in eigen land aan banden te leggen, scbynt het alsof Amerika ook dienzelfden weg uit wil. Amerika's dwangmid delen zyn de bunkerkolen, zonder welke onze schepen niet varen kun nen. Waren de zoo vaak gehoorde betuigingen van den Amerikaanschen President omtrent zyn eerbied voor rechten van den menscb en neg zoo veel meer, dan slechts phrases, onware phrases en dus laffe phrases? Het feiteiyke recht om te weigereD kolen aan onze schepen te laten ver- koopen heeft de President der Ver- eenigde Staten natuuriyk. Maar die weigering geschiedt niet omdat er geen kolen zyn, niet omdat kolen voor eigen gebruik noodig zyn. maar uitsluitend om weer dwangmaatre gelen op ons toe te passen. Do be doeling ervan is een onvriendschap pelijke daad te plegen. Een dergeiyke weigeriug van ons, in een overeen komstig geval stel b.v. de weigering om rubber aaa Amerika te verkoopen, als Nederlandsch-Indiö de eeuige rub berproducent was zou door Amerika „Ja en d&n sta 'k op. 'k Móet er uit." „Goed, eerst drinken dan." Terwyi hy haar in 't oog hield maakte hy vlug een glas klaar, met veel wyn. „Zoo, drink nu maar." Toen ze had gedronken, 't glas leeg, hy 't weer op bet blad neer gezet, kwam hy weer by haar. „Wil je nu wat slapen Probeer t eens, 't zal je goed doen." „Maar 'k k&Q niet," zei ze, onge duldig, „laat me er nu toch uit." Weer trachtte ze overeiDd te komen; maar hy, nog eens, belette 't haar. „Goed dan," zei hy, „je moogt er uit, als je eerst wat hebt geslapen, een half uur. Wil je dat?" „Waarom?" Omdat de koorts dan afgaat en je veel beter bent. Zoo, ke6r je nu van 't licht af en slaap gauw in." Hy kuste haar even op het voor hoofd, dekte baar toe, bleef zitten bij 't bed. Zü yide niet, maar was toch erg onrustig en haar oogen keken on natuuriyk. Hü hoopte echter, dat de wyn haar nu wel zou doen slapen. Ze bleef stil liggen, den rug naar hem gekeerd en, al zag hy baai ge zicht niet, merkte hy toch aan 't schokken van baar lichaam, dat ze nog klaar wakker was. Maar lang zaam aan toch werden de schokken minder, herhaalden ?e zich niet zoo spoedig, hielden ze eindeiyk op. Haar ademhaling, zwaar wel, werd nu De achtervolgei8 werden nog door de Duitschers met een revolver be dreigd. Te Geldrop werd hulp by den lulte nant der militairen aangevraagd, die onmiddellijk 10 soldaten ter beschik kiDg stelde. De Duitschers waren nog in het bezit van een dolk, patronen, revolver, goud en zilver. De menigte was Zoo woedend, dat zij door de militairen op een afstand moest worden gehouden, anders zouden de inwoners de kerels gelyncht hebben. als een vyandige daad beschouwd worden. Die Nederlandsche schepen hebben gastvryheid in Amerikaansche havens gezocht, rekenende op de ongeschreven wetten volgens welke de internatio nale scheepvaart alleen mogelijk is. Het weigeren van die bunkerkolen is dus niet alleen een onvriendschap- peiyke daad, maar ook een daad V3n kwade trouw. Nu wordt er over gesproken dat Amerika nog verder wil gaan en de hand op schepen of lading zou wiilen leggen, aldus niet alleen een onvriend schappelyire maar ook een volkomen onrechtmatige daad verrichtende, een daad, die, krachtens wet en recht, aanleiding zou kunnen zyn vooreen oorlogsverklaring. Amerika wil im mers arbitrage? Welnu, als Amerika nog een stapje verder zou willen gaan, zou er dan niet een schoone gelegenheid zyn voor de Amerikaan sche regeering om .haar scboone denkbeelden over recht en rechtspraak in praktijk te brengen? Marlhe-personeel. Wetsontwerpen zyn iDgediend tot verhooging van het 6e hoofdstuk der Staatsbegrooting 1917 en van het lste hoofdstuk der begrooting vaD uitgaven van Ned.-Indiö voor het dienstjaar 1918. De onlangs plaats gehad hebbende verhooging van de tractementen der tusschen de keerkringen dienende officieren der zeemacht, moeten naar de moening van do Ministers van Marine en van Koloniën er toe leidaD, om de bezoldiging van het Europeesch marinepersoneel beneden dien rang tydens verblqf binaen de keerkringen te herzien. Aangezien de verbooging voor de officieren inmiddels 15 pet. bedraagt van. de vroeger genoten bezoldigingen komt het den Minister wenscheiyk voor de bedoelde standssoldyen even eens met 15 pet. te verhoogen, In totaal zal daardoor ten laste van de Indische begrootiog komen eene som van pl.m. f 180000 per jaar en ten laste van hoofdstuk II der Staatsbe grooting een bedrag van pl.m. f 6400 per jaar. De Ministers wenschen deze verhoo ging te doen ingaan met 1 Juli 1917, zoodat voor het loopende jaar op de helft der genoemde bedragen moet worden gerekend. Dnurtatoislag 1918. De duurtetoeslag 1918 waarover de regeering voorstellen doet of in voorbereiding heeft, stelt voor over het geheele land tot een loongrens van f2500.— 15% duurtetoeslag te geven met een minimum vau f 120. en een maximum van f200.— en een kindertoeslag van f25.— per kind. Voor de loongroep van f2500.— tot f3500.— alleen een kindertoeslag n.1. voor l kind f100.—2 kinderen. f125.—, 3 kinderen f150.—, 4 en meer kinderen f176.—. Ongehuwden ontvangen hiervan de helft. Het ligt in het voornemen het overwerk niet meer af te trekken. Teruggevonden. Woensdagmiddag hebben eenige arbeiders, bezig met baggeren in de ringsloot nabij de kruitfabriek te Nieuwer-Amstel, de brandkast ge vonden, die onlangs is gestolen in de gemeentelijke arbeidsbeurs op de Heerengracht te Amsterdam. In de kast waren nog een bedrag van f 15 aan geld, een cbèque ter waarde van f 10,000, eenige contracten en andere weer geregeld. Zacht deicde op en neer het dek. Ze zou wel slapen nu, maar by bleef zitten, wilde zich niet overtuigen nog, uit vreeA baar weer te storen. Doch toen dit zoo een poos ge duurd had stond hy op, boog by zich, voorzichtig, zonder 't bed te raken, over haar, zag hy, dat ze vast in slaap was. 't Was kwart voor tienen nu en Zoö al naar bed gegaan en hy be sloot nog even door bet huis te kyken of alles goed in orde was en veilig voor den nacht, en dan, een weinig slechts ontkleed, op 't andere bed zich neer te leggen. Hy liet 't licht in gang en keuken aan, draaide in de kamer iets lager nog de lamp en lag weldra, van geest vermoeid meer dan van lichaam, op 't bed, een deken over zich been getrokken. Hy nam zich voor, niet te gaan slapen, nauwkeurig op zyn zieke vrouw te letten, zoodat hem geen beweging van haar zou ontgaan; maar, ondanks zyn goeden wil en door haar rustig biyveD, sloten zich toch ook zyu oogen, sliep hy weldra even vaat als zy. Hy wist niet hoe lang by bad ge slapen, toen h(j plotseling door iets wakker schrikte, 't Was een kraak van 't ledikant geweest. Hy kesk rond in 't schemerduister, verbysterd, niet goed wetend, waar hy was eerst maar langzaam aan, klaar wakker, kwam by tot bezinning, was zün eerste gedachte aan Brigitte, die ziek moest naast hem liggen. Dan, Da misdaad te Mlerlo. Uit nadere berichten omtrent den kindermoord en aanranding Woens dagmiddag te Mierio gepleegd, biykt nog dat de arrestetie der beide deser teurs niet door de politie, maar door patrouille soldaten is geschied, die de onverlaten In de Gtldropsche heide aantrof. Van het Westelijk front. Londen, 12 October. Wy hebben vanochtend om 6 uur 26 op een front van ongeveer 6 mijlen (9 6 K M.) ten N.O. van Yperen een aanval gedaan. Men meldt dat onze troepen be vredigenden voortgang maken. Berlqn, 12 October. Gedurende den nacht werd krachtig vuur gericht op het gevechtsterrein van dojLeie tor aan den weg Meenen Yperen. Het steeg vanochtend plotseling tot roffel- vuur. In breede vakken zyn daarna nieuwe aanvallen van den vyand begonnen. Beriyn, 12 October. Avondbericht. De Blag in Vlaanderen is cp bet aanvalsfront Langemarck-Zonnebeke nog in vollen gaug. Benoorden Poel kapeUeonten Z.W. van Passchendaele wordt gevochten op de plaatsen waar de Engelschen binnengebroken zün. Een reds «an Asquith. De heer Asquith is thans voor de tweede maal binnen korten tyd als woordvoerder der Britsche natie op getreden. Al zetelt hy op het oogen blik ook niet op de regeeringsbank, zyn gezag als een der eerste politieke leiders van het Britache volk is on gerept en zyn woorden verdienen dus zeker niet minder aandacht, dan zü vonden toen hy nog als eerste mi- Dister der wereld zyn denkbeelden verkondigde. Donderdag heeft by te Liverpool een redevoering gehouden, waarin hy nog eens nader de Britsche bedoe lingen toelichtte. Ook de heer Avquith erkent, dat er bij een wereldconflict als het hui dige tal vau zakeu zyn, waarover onderhandelingen kunnen en moeten worden uitgesteld, die dus aan de groene tafel zullen moeten worden geregeld en waaromtrent men in het openbaar nog geen bindende verkla ringen kan afleggen. Maar anders dan de Duitsche staatssecretaris von KQhl- mann, die de geheele quastie der vredesvoorwaarden tot zulk een di plomatieke vredesconferentie wil ver schuiven, is de heer Asquith van oordeel, dat reeds van te voren, eer tot vredesondergandeliDgen ter rege ling van verdere questies kan worden overgegaan, op de voornaamste pun ten een beslissing moet zy a verkregen. Zulk een quaestie is de Belgische, waaromtrent de heer Asquith al eerder, nadrukkelijk ook in zyn te Leeds gehouden rede, de opvatting der Duiische regeering heeft verlangd. De Duitsche regeering echter heeft tot dusver een duidelyke verklaring hieromtrent niet gegeven. Wel kan uit de rede vau den heer v. KQblmann en ook tronwens uit de beantwoor ding van de Pauselijke nota worden opgemaakt, dat Dultschland tot een ontruiming van Belglö bereid is, maar uit niets biykt in hoeverre de Duitsche regeeriDg voor zulk een ontruiming voorwaarden wil stelleD en welke, noch of zy bereid is voor het begane onrecht schadeloosstelling te geveD voor zoover die daD mogelijk is. Zoo zyn er nog tal van andere quaesties, de Italiaansche, de Servische, de Roemeensche, waarom trent we alleen de Duitsche verkla ring hebben, dat al deze quaesties een beëindiging van den oorlog niet in den weg behoeven te staan. Maar welke de Eatente beslist wil zien in haren geest, eer zy in vredesonder handelingen wil bewilligen. Slechts op éón punt hebben wij een vaste, besliste verklaring van Duitsche zyde. Da integriteit van bet Duitsche ryk moet onaangetast biyven en van een teruggave of van eenig compromis iu de quaestie vso Elzas- Lotharingen kan dus geen ïprake zyn. Dit nu, het blijkt duidelijk weer uit de rede van At quith, zal het groote struikelblok zyn voor het horstel van den vrede, voor de beëindiging van den oorlog. Frankiyk wil dezen oorlog niet beëindigen zonder de in 1871 verloren provinciën te hebben teruggewonnen en Engeland heeft dezen eisch tot den zyce gemaakt en zal den bond genoot by de verwezeniyking vqn deze begeerte blijven bijstaan. Geltlk ook de eerste-minister Lloyd George uitdrukkeiyk verzekerde. strak starend naar het bed, dat bij moeite had in 't duister te onder scheiden, zag by 't leeg, de dekens weggeslagen, en verder in de kamer, wit, haar liggen in een stoei, waarin ze, zoo het scheen, was neergevallen. In een oogwenk was hy by haar. „Wat is er, vrouwtje? Waarom zit je bier?', „*k Wou opstaan, omdat 'k 't zoo warm bad in bed; maar toen *k er uit was viel 'k om." „Ea gelukkig juiat in dezen stoel.' Waaróm my ook niet eerst ge waarschuwd „Dat deed 'k, maar je sliep zoo vast; toen wilde 'k je niet wakker maken." Hy had, intusschen, baar in zyn armen opgenomen, liep met haar naar de deur, waar 't knopje van de schel was, drukte er eenige malen op, hopende dat Zoö komen zou. Dan wilde hy Brigitte weer brengen in het bed; maar ze weerde hem af. „Neen, niet in bed meer, 'k ben zoo raar, zoo vreemd benauwd. Wat zou 'k toch hebben „We hopen van niets; maar ga nu nog eens rustig liggen. Je bent nu op geweest en hebt ge zien, dat 't je geen goed doet, dan zal 'k den dokter roepen." Hy deed zyn best gewoon te blij ven maar maakte zich heel ongerust, 't Kwam hem voor, dat nu, na 't slapen, zy onnatuuriyk kalm was, als een stilte vóór don storm. Zy liet gewillig zich nu weer door hem helpen, vond goed, dat hy den De annexatie der belde Franscbe provinciën in 1871 het symbool van de vernedering van Frankryk, gelijk Asquith zeide, was een daad, „van ruwe kortzichtige berooving, was de bron en de wortel van on rust, van hot wankelbaar evenwicht, den wedatry t in de bewapening, die Europa twee geslachten lang heeft gekweld en uitliep op den vreese- lijksten oorlog in de geschiedenis." Zoo is het Britsche standpunt en deze daad moet worden goedgemaakt, eer vau vrede sprake zal kunnen zyn. Wie nog eemge hoop mocht heb- in gehad op een spoedig einde van dezen geweldigen stryd, zal nu, na de verklaringen te dezen aanzien van de Duiische regeering en van do woordvoerders vaD het Britsche volk, wel van zyn optimisme zün genezen. En in do verklaring omtrent El- zas-Lotharingen ligt dan ook het allergrootste belang van deze rede voering van A»quitb. Van vrede zal zeker nog geen sprake zyn. (Hbl.) INGEZONDEN. Geachte Redactie. De verordening van den stelling- commandant met betrekking tot bet door den raad dezer gemeente aan genomen plan tot slooping van ons ooomplantsoen is zeer zeker met al gemeen genoegen gelezen, en is daarmee de kwestie voorloopig van de baan. Maar er bestaat toch een groot verschil tusschen alles uitroeien eu laten ver waai loozan zooals tot heden het geval is. Dringend noodig is de suoeiiog van de vele uitloopers die de boomen ontsieren, maar bovenal gevaar opleveren voor de boomen zelf by de hier voorkomende storm winden. Tal van overhangende takken kunnen worden weggenomen, en daardoor aan ons plantsoen een beter voorkomen gegeven worden. Wanneer dan geregeld deaanplaotingen worden bijgehouden, dau kan het niet anders of ons boomgewas zal in sieriykheid winnen, eo bovendien het aanzien onzer gemeente behouden biyven. Met dank voor de opname, Uwdw., Weststraat 42. J. Kobvkb. UIT DEN OMTREK. Tsxel, 12 October. Naar wy vernemen zal de heer L. J. Kikkert, ODderwyzer aan de MULO. school, te den Burg, op den len November a. s. 40 jaren by het ODderwya werkzaam zyn. AaDgezien de heet Kikkert zich ook in 't maat schappelijk leven zeer verdienstelyk heeft feemaakt, mag verwacht worden dat zyn jubiléum voor hem tot een feestdag wordt gemaakt. Door het militair gezag worden in de laatste dagen belangryke hoeveel heden zeegras opgevorderd en naar elders uitgevoerd. In den loop dezer week werden v*b hier uitgevoerd: 623 schapen, 419 lammeren, 15 koeien, 6 kalveren, 1 veulen en 6 varkens. Oosterend, 12 October. By de Vteschersvereeniglngen al hier is iDgekomen een circulaire van den Hoofd Iospecteurder visscheryen, ten aanbeveling van „eiken extract" by het tanen. Dit extract is een strooperig vocht, dat met 10 keer zooveel water moet worden vermengd en by bet tanen eene groote brand stoffen besparing geeft. Het Visschery-proefstation te Utrecht verstrekt proeftlescbjes van 7 ons k ƒ060. De zware regens hebben vele landeryen onder water gezet en overigens is het weiland zeer dras, zoodat veel gras vertrapt wordt. Ook de bouwboeren kunnen met ploegen niet voortgaan door zoo'n doorweekten bodem. Dinsdag 16 October hopen onze geliefde Ouders, SERRIT OOSTENDORP en MARIJTJE VELOT, hunne 55-jarige Echtvsresnlglng in stilte te berdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd en Kleinkinderen. Gasstraat 28. dokter telefoneerde. Hy drukte nog eens op 't knopje, dat de meid moest doen verschijnen, want hij durfde geen seconde meer zyn vrouw alleen te laten. Daar kwam Zoö binnen, haastig een japon over haar nachtgoed aan geschotenzy scheen het eerste schellen niet geboord te hebben. „Zoö, biyf even by Mevrouw, 'k ga telefoneeren, 'k ben dadeiyk terug." Juist sloeg de pendule op den schoorsteenmantel, Óen Blag. Gon dard keek en zag half drie. Zij bad den dus vrü lang geslapen. Na het telefoneeren, in zyn kamer, kwam hy terug, vond Brigitte nog ruBtig liggen, maar klaar wakker. Hy zond Zoö weg, beval haar op te blyveD, zich te kleeden, ten einde by de band te zjjn, als de dokter hulp noodig bad. Zelf glDg hij toen zitten by het bed, nam Brigitto's hand, die droog en beet was, in de zyne, wreef zacht 't vochtige haar weg van Waar voor hoofd, keek in baar opgewonden, gloeiende gezicht. O, wat er in hem omging in dat half uur wachten op den dokter. Starend op dat lief, bemind gelaat, dacht hy boe vreeselyk het zfin zou, als by haar verliezen moest. In zijn grooten angst stelde h(j zich het ergste voor. Hij wilde weten hoe laat 't was, stond op, toen de pendule juist drie uur sloeg en op het zelfde oogenblik klonk in de nachtelijke stilte hard de schel. „Is Mevrouw erger geworden?" hooide Gondard den dokter vragen, die, binnenkomend regelrecht naar 't bed trad. „Wilt u my wat meer licht geven, Monsieur Gondard? Ia een oogwenk gloeide 't kroontje, zette tot In de diepste boeken in schel wit licht de kamer. „Hoe is 't, Mevrouwtje?" vroeg hy, nemend in zyu hacd haar pols, terwijl Gondard den thermometer bracht. Maar de dokter schudde ontken nend met het hoofd „Dat is niet noodig, 'k zie 't wel. De koorts zal wat zyn afgezakt, gaat zich nu weer verheffen Mevrouw heeft zeker wat geslapen?" „Ja dokter, van tien uur tot half drie." „Mooi. - En hoe is ze ontwaakt?" ,Om „u de waarheid te zeggen, dokter," antwoordde wat verlegen, de jonge man, ,'k weet't niet, want 'k was zelf, gekleed en al, op 't andere bed in slaap gevallen." ,'t Doet er niet toe. 'k Zal haar nu nog eens onderzoeken, 'k denk wel, dat 't Is, wat 'k guteravtfhd al vermoedde, de symptonen zyn er naar." Gondard verwyderde zich een wei nig van het bed, toen de dokter bet onderzoek begon, keek hem terwijl, onafgebroken, aan. Hy was in hevige emotie. Er was dan toch wel iets, en zeker was het ernstig. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 5