Kachel zeiltjes Coltof.Kanaalweg. HWollen DEKENS cent. 2-persoons. DE OORLOG. Van hst Westelijk front. Bellöo, 14 OiiloHer. Op hot Woetelljk deel vüü den Cbemiu dea Dames wur den nu on dan krachtige artillerie- gevochten gcle?e:d. Aan den weg Laon Soisfaons dedeu de Franschen tegen de door oijb ten Noorden van den molen van Vauclere genomen loopgraven gisteren vyf krachtige tegenaanvallen, die alle zonder resul taat bleven en onder verliezen mis lukten. Berlijn, 15 October. In Artola vielen de Engelschen met sterke strijd krachten tusschen de Scarpe en den weg Kamerljk Atrecbt op een front vau 4 K.M. aan. Op de vieugela mislukte de stormloop in- het vuur, in het. midden drong de vijand in onze linies. Hij werd daar 's nachts door een tegenaanval weer uitge- worpon. Tusacben .het Ailette dal en Braye alsmede in het middelste gedeelte van den Cbemln des Dames sp-elden zich over dag hevige artillerie ge vechten af. Ook ten N. van Reims, in Champagne en aan de Maan werd het vuur soms sterker. Londen, 15 Octobt Vannacht heeft du vijaud onze stelliugen op voornaamsten hoogterug ten Z. van Broodseinde zwaar gebombardeerd. Geen infanterie actie. In een geslaagde overrompeling hebben troepen uit de Oostelijke graafschappen gisterenmiddag ten Z.O. van Moncby le Pceux 35 ge vangenen en twee machinegeweien genomen. Er werden door de in fan lerie ongeveer 200 Duitschers gedood- en zoven vijandelijke Schuilplaatsen met ontplofoaro stoffen vernield. De landing op Oesel. St. Peteraburg, 14 October. Twee van onze torpfedobooten wisselden den 12en October kanonvuur met do vijandelijke schepen, die het dorp Serro In het Zuiden van het eiland Dago bombardeerden. Tegen kwart over 5 vs middags drongen vijandelijke torpedobooten tusschen de eilanden Dago en Oesel door, maar werden door zwakkere zeestiyd krachten der Russen terug gedreven. Volgens nadere berichten zette de vijand den 12en Oct. om uur zlln laDding in de Golf van Tagelacht bij Merls voort. Onze voorhoede bezette Aboel, acht werst ton Zuiden van Mens. Onze voor posten begonnen na een gevecht naar het binnenland van het eiland terug te trekken. De vijand verspreidt zich in Zuidelijke en Oostelijke richting over het eiland. Berlijn, 15 October. Op het eiland Oesel zijn snelle vorderingen gemaakt, In oen onstuimigen opmarscb wier pen onze infanterle-reglmenten en wlelrljdersbataljons, dikwijls zonder de oprukkende artillerie af te wach ten, den vijand, waar hij standhield, terug. Het schiereiland Sworbe ia van het Noorden uit afgesneden, terwijl het vuur van onze schepen de batte rijen te land in bedwang hield. Arensburg is door ons bezet. De troepen rukten op het oostelijke ge deelte van het eiland naar de oost kust op. De Russische strijdkrachten trekkon haastig achteruit, om langs den damj die Oesel met het eiland Mohn verbindt, te ontkomen. Onze torpedo-booten zijn in het vaarwater langa de kust tusschen Oesel eu Dagö binnengedrongen en hebben in her haalde gevechten de Russische zee strijdkrachten In de Mohn-sond terug gedrongen. Van het Itallaansch- Oostenrljksche gevechtsterrein Weenen, 15 October. Bij de aan houdend ongunstige weersgesteldheid was de gevechts werkzaam beid ook gisteren slechts op den Monte San Gabriele en in het Wippachdal ver hoogd. ItaliaanBche aanvallen werden afgeslagen. Rome, 15 October. Op het front in Trentino en in Karinthie aanzienlijke en voordeelige bedrijvigheid van Itali- aansche verkenningspatroeljes. Po gingen van vijandelijke groepen tegen den Doaso Alto (Lagarinadal), in het dal van de Arsa en op den berg Granida(Fella-dal) bleven vruchteloos. Ai) Lokavac werd een vijandelijke aanval gebroken. Van het gevechtsterrein In Macedonië. Londen, 15 October. Schotsche troepen hebben een geslaagden overval op het dorp Homondos, vijf werst ten Z.W. van Serres, gedaan. Na een heet gevecht namen wij 148 gevan genen en drie machinegeweren. Onze verliezen zijn zeer licht. Engetsehe oorlogsvaartuigen gezonken. Londen, 15 Oct. De admiraliteit maakt bekendde mijnveger Begonia is aanzienlijk overtiJd en moet der halve als met man en muis vergaan worden beschouwd. De bewapende koopvaarder Cham pagne ia getorpede°*1 en gezonken: vijf officieren en manschappen vonden den dood. Itallaansch passagiersschip getorpedeerd. Athene, 15 Oct. Het Italiaansche stoomschip Bari (824 ton) met Griek- sche consuls uit Turkije aan boord, is door de Duitschers getorpedeerd. De reddingsbooten zijn eveneens ge zonken. Er zijn 50 overlevenden op Korfoe geland. Men meldt, dat er in Itnliö 129 voet san wal hebben ge- zot. Men vreest, dat de Grieksche ambtenaren zijn omgekomen. a nieuwe blokkade-formule. Prttija, JöjOoL Me^ w-nt, dat d« rjfck-"J'r vuu Dirt-<ohla»;(l meer tf- f «tl-f >s gptnaakt door eeiirauwer« o UHW-: ktT.g **r •rolice-deii. Do ut 8epi*"mh«r jI/Jiideb gehuild'-® eu- J-' ui't.is s hublmri uu notat' mogtfijke eur-BTezintlhoid io dn opzicht tot. stuud gebtacht. Tbats word-n alle insa'reg«!en gemeen ichappelijk t»«uomeD. H«t zullen nu ook r.let m-er uusluitenJ levtnamid delen zij?, die aan Duitscbiai d zullen worden oio houden, maar ook de i uwe groi:d:.t> ffno en halffabrikaten. Duitschland heeft de hulpbronnen, o het vond 'in de overweldigde streken, geheel uitgeput. Het is van de geheele wereld afgesnedeD eu zijn nationale productie heeft veel meer gf-leden dan die der geallieerden. Ia dien men b.v. kon bewerken, dat Zieden geen erts meer leverde aan Dultschland, zou laatstgenoemd land spoedig groot gebrek nebben aan metaal. De neutralen hebben het langen tijd als bun recht beschouwd, van de geallieerden alles te ontvangen wat ze ontvingen in*t|jd van'jvrede. Dat is echter een onmogelijke eisch, want de geallieerden zagen hun productie door den oorlog verminde ren. Het. erkennen van een recht der neutralen op het ontvangen van wat de bevolking der geallieerde landen zelf niet ontvangt, is toch wat al te mal i De geallieerden zullen voortaan niets meer geven aan de neutralen zonder waarborgze kunnen hen niet meer gratis onderhouden, d.w.z. elke dienst vraagt een wederdienst. Nadat de neutralen van hunne voortbrengselen hebben genomen wat voor eigen behoeften noodig is, kuonen ze de rest met de gealli eerden ruilen en daarbij zullen ze van hun eigen transportmiddelen gebruik moeten maken. Zóó luidt thans de blokkade-formule, die stiict zal worden toegepast en die het Duitschlacd materieel on mogelijk zal maken den oorlog nog lang voort te zetten. .Tel/ bu?h-!s graan zijn vernield. Er wordt meegedeeld, dat de «lammen we'den ontdekt nadat eoü bomontploffing pl<sa?s had. Een andere b.and ver nielde btj College Poir.t een fabriek grenzende aau een vliagtu'gfinriek. PLAATSELIJK NIEUWS. Uit Italië. Uit nadere berichten blijkt dat bij de onlusten te Turijn (21-25 Aug.) bet centraal station, het klooster Sau Bomardiuo, de golijknamigo kerk, de kurk Madonna dei Pace, tal van fabrieken die voor het leger werkten en hotels en voorts vele particuliere woniDgen in vlammen zijn opgegaan. Er zijn, nadat het. oproer onderdrukt was, niet minder dan 8000 arbeiders gevangen genomen. Te Asti, bij TuiiJn, te Savona en Genua, moet het terzelfder tijd tot opatootjes zijn gekomen. Da partijdag dar Dultioha soe.-riem. ta Wurzbarg. De sociaal democratische partijdag, welke Zondag te Würzberg gehouden werd, is de eerste sinds meer dan vier ju-en. De „Vorw&rta" kent zeer groote betcekenm toe aan de beraad slagingen. Het blad schat het aantal partijgenooten, die de voorafgaande rede van Scheidemann aanhoorden, op minstens 2000. Volgens een Wolffbericht verklaar de Scheidemann in verband met den vrede door vergelijk: „Toen men ons in het buitenland uitschold en ons dubbelzinnigheid verweet, zijn wij er toe overgegaan, een formeele vredesresclutie op te stellen. Helaas kregen onze tegen standera in het binnenland in zoo verre gelijk, dat de vijanden ons gruwelijk hoonden; ook desoc.dem. in het vijandelijk buitenland begrepen oDze ware bedoelingen niet. Hoe meer wij ons beBt deden voor den vrede door vergelijk, hoe opgewon dener de stemming bi) de tegenpartij werd. De eischen werden steeds on zinniger. Wy willen geen afstand doen van wat ons toebehoort, van geen vierkanten voet van het Duit- sche grondgebied. Wy doen slechts afstand van hetgeen aan anderen toebehoort, en dien andere even heilig is sla ons hetgeen van ons is. Wij verlangen door een vrede door vergelijk: voor Duitschland territo riale integriteit, economische ontwik- keliogsvryheid, en 'vrijheid ter zee. De vrije zee is minstens even ge wichtig als het gebied dat wij bezet houden". Inzake de blnnenlandscbe politiek erkende Scheidemann de groote ver diensten van Michaölis, maar toch is hij niet geschikt voor den post van Rijkskanselier. Wy hebben een parlementair stelsel noodig. De Vaterlandspartei speelt va banque. Het Rijk moet gedemo cratiaeerd worden. Onze leuze is ,Ge!(jk recht en brood voor alleD, vrede en vrijheid". De eigenlijke partijdag werd des avonds om 7 uur in dezelfde zaal geopend met een voorloopige verga dering, waaraan 850 vertegenwoor digers deelnamen. Er was een groot gehoor aanwezig. Velen, die nimmer op een partijdag ontbraken, zag men thaDB niet meer in de rijen der 860 gedelegeerden, Zij beh'ooren thans tot de party der onafbankeiyke socialisten, of vonden den dood op bet slagveld. Boven allen gedenkt de „Vorwirts" den onvergeteiyken Ludwig Frank, den vurigen voorvechter voor Fransch- Duitsche toenadering, die aan het Fransche front gesneuveld is. Het congres werd geopend met een vredeslied, dat diepen indruk maakte. De eigeniyke openingsrede werd uitgesproken door den party-voorzitter Ebert. Aan den brandenden wensch naar vrede, zeido hij, kunnen ook de stokoryen der „Eroberungspolitiker" niets veranderen. Een groot deel van de haat, waanzin en wraaklust, waardoor de openbare meening der geheele wereld vergiftigd is, is veroorzaakt door de Al- duitschers. Juist hun ODgebreidelde actie en hun gewetenlooze eischen hebben er toe bygedragen den vasten wil van den vyand, om de overwin ning te behalen, buitengewoon op te zwiepen. Hoe hunne wereld verove ringshaarden ons in het vyandeiyke en neutrale buitenland benadeelen, hebben wij te Stockholm ondervonden. Het spoedig tot stand komen van den vrede ia voor de arbeiders van alle landen een wezenlijke levens kwestie, zeifa een levensnoodzakeiyk- heid. Het socialistische plichtsbewust z(jn zal ten slotte zegevieren "over baat en verblindheid. (Stormachtige toej,), De beste bescherming tegen toekom stige aanvallen wordt geboden door verzoening met den buurman. (Zeer goed l). Met- de politiek van de gepant serde vuist moet het voor goed gedaan zyn. (Stormachtige toej.). Wanneer heden een stemming onder bet volk gehouden kon worden, dan zouden negen tienden zich ver klaren voor een vrede door vergelyk. Wy beroepen ons er op, dat de groote meerderheid van ons volk, in 't vader- laud eu a3n hot front, achter ons staat. (Algemeeue instemming.) In dit bewuatzyn zullen wy met alle kracht stryden tegen veroverings plannen en voor een vrede van recht en vergeiyk. Onze blnnenlandscbe politieke ver houdingen zyn door de laatste debat ten in den Ryksdag schril belicht. (Zeer juist) Wanneer schade is toegebracht aan de Duitsche .belangen, dan treft de vtrantwoordelykheid daarvoor al leen de reguering. (Algemeene storm achtige toejuichingen.) Be man, die het trotsche woord gesproken heeft ik laat my de leiding niet uit de handen nemen (schaterend gelach), is geen leider; zijn onhandigheid heeft hem van de eene pynlljke situatie in de andere gebracht. Het eenige re sultaat van zyn proefiyd van drie maanden is een groote hoop scherven. (Algemeene instemming.) Onze uitdaging tot; Michaölis, Heif ferich en von Capelle blijfc van kracht. Michaölis beteekent'de ineenstorting van het gevolgde regeeringsstöfael. Iu dezen moeilijken t.yd mogen de zaken van het ryk niet laDgor uit sluitend worden overgelaten aan haD, op wier benoeming het parlement niet den minsten invloed heeft, en wier keuze veeleer afhangt van ge heime kracht, toevallighoden en zelfs van misverstand. Wij moeten hebben een regeering van den volkswil, een regeering, die moedig en krachtig optreedt tegen de gewetenlooze be langen-najagers. (Stormachtige toe Juiqhingen Op do scherpste manier moet ver zet worden gevoerd tegen de milita- risatie van onze politieleen. (Lang durige stormachtige toejuichingen). Vóór alles moet de staat van beleg worden opgeheven. Wy zullen niet dulden, dat het drieklasnenstelsel ge handhaafd biyft. (Langdurige storm achtige toejuichingen). Het Pruisische Heerenhuis moet eveneens verdwij nen. Honderdduizenden te velde, ter zee en iu de garnizoenen zien den party dag met de grootste verwachting tegemoet. Hun geldt in de eerste plaats onze groet. Als het uur slaat, waarop het lot van ons volfcopnieuw gesmeed wordt, dan zal de sociaal democratie haar man plaatsen aan het aambeeld. (Langdurige stormachtige toejui chingen). Da partydag werd hierop voor ge opend verklaard. Nieuwe deportaties? Havas maakt melding van berich ten, volgens welke de Duitschers opnieuw deportaties uit het bezetten doel van Noord Frankiyk voorbe reiden. Dit keer van vrouwen van 15-46 jaar. Mata Harl. Havas seint uit ParysDe Fransche pers bevat de volgende notaMarga retba Geertruida Zelle, gezegd Mata Hari, is den 24sten Juli 1917 door den derden krygsraad te Parys ter dood veroordeeld wegens apionuage en verstandhouding met den vyand. De danskunatenarea, die van buitenland- sche afkomst was en in verschillende hoofdplaatsen van Europa, het langst te Parys, bad gewoond, werd den lSien Februari tijdens haar tweede verblijf in Frankrijk sedert het begin der vyandoiykheden, gearresteerd. De stukken, die aan de Fransche justitie in handen zyn gevallen, leveren dui delijk het bewijs van de schuld der beklaagde en van de waarde der in lichtingen, door haar aan den vyand verstrekt. Mata Hari, die ten tyde van de oorlogsverklaring te Berlfjn in poli tieke, militaire en politiekringen had verkeerd, was in dienst van Duitsch land. Zy was onder een rangnummer ingeschreven by den Duitschen spion agedienst, stond buiten het Fransche grondgebied in directe mondelinge verbinding met hooggeplaatste vyau- deiyke personen, bekende leiders der spionnage en had sedert Mei uit Duitschland herhaaldelijk belangrijke sommen ontvaugen als loon voor de door haar verstrekte inlichtingen. Tegenover de materloele bewy/en moest zy alle feiten erkennen en daarop werd de doodstraf met alge meene stemmen over haar uitgespro ken. De Parysche berichtgever van het Hbl. seint, dat Mata Hari gisteren gefusilleerd is. Brandstichtingen Now-York, 13 Oct. Door een brand in een graanelevator te Brooklin is oen schade aangericht van meer dan een milltoen dollars. Meer dan 160.000 Vergadering van den Raad der Gemeente Helder, op Dondtidag, 18 Octobt-r 1917, dea avonds ten 7j uur. Oade:werpen ter bebaid lieg: 1. Notulen. 2 Ingekomen stukken on madedLe- lingen. 3. Overdracht risico oagevallenwet. 1911. 4. Gsldieening. 5. Belasting gedistilleerd. 6. Verordening Vischafslag. 7. Benoemingen. 8. R-:c!amea. Geldlssnlng. In de raadsvergadering, te houden op Donderdag a.s., komt o.a. een voorstel aan de orde tot bet sluiten van een geldleening, groot f 800.000. Ongevallen verzekering. B. en W. stellen den Raad voor om te rekenen van 1 Jan. 1918 af, het voor de gemeente uit de Onge vallenwet 1901 voortvloeiend risico over te dragen aan de Risico-ver- eeniging van Ned. gemeenten. B. en W. motiveeren. dit voorstel als volgt: Het is ons College gebleken, dat het totaal der premiöo, welke de ge meente betaalt tot verzekering van werklieden tegen de geldelijke ge volgen van ongevallen, volgens loopende overeenkomsten met de Verzekeringsbank „De Nieuwe Eerste Nederlandsche", niet onbelangrijk hooger ia dan het bedrag, dat c.q. aan de Ryksverzekeringsbank ver schuldigd zou 'zyn. De Maatschappy heeft desgevraagd verklaard niet in staat te zijn bai tarieven te verlagen. Onder deze omstandigheden komt het oub voor, dat de geldoDde con tracten niet bestendigd moeten worden, Zelfs al zouden later de tarieveu van de Ryksbank weer verhoogd wordeD, dan nog achten wy hot niet verantwoord, dat do gemeente, al was het voor een enkel jaar, een bedrag van minstens ongeveer 800 gulden méér zou uitgeven dan strikt genomen noodzakelijk is. Naast het denkbeeld om in het vervolg van de bevoegdheid tot risico overdracht geen gebruik meer te maken en dus bij de Ryksbank aan te sluiten, hebben wy overwogen, of het wellicht meer aanbeveling zou verdienen, wanneer de gemeente toetrad tot do Risicovereoniging vau Nederlaodache GemeenteD, aange sloten by de Centrale Werkgevers risicobank. Wy meenen U in laatstgemelden zin te mogen adviseoren. Gedurende de 14 jaren, dat deze Vereeniging bestaat, zijn hare pre- ruien nog steeds lager geweest dan die van de Ryksbankde gemiddelde jaatlyksche besparing bedroeg 24%. Waar deze verzekering een zuiver onderlinge is, bestaat theoretisch natuuriyk het gevaar, dat zy over eenig jaar een hoogere uitgave zal vorderen, dan volgens de premiön van de Ryksbank noodzakkelyk zou zyn. Gezien de ervaring, is dit ge vaar echter zeer gering, bovendien zal, wanneer de omslag der onder linge verzekering boven de premiöa Ryksbank stygt, daarop onvermyde- lyk ook een verhooging dier premiön moeten volgen. Afgezien hiervan achten wy toe treding tot de Risicovereoniging van Nederlandsche Gemeenten een stap in de richting yan nauwere aaneen sluiting van een samenwerking tus schen de afzonderlUke gemeenten, 6en richting, welke ook Uwe Ver gadering de juiste acht, biykens de toetreding achtereenvolgens tot de Vereeniging van Nederlandsch Ge meenten en de afdeeling Noord- Holland dier Vereeniging. Da dienstregeling op do Hollandsche Spoor. Wy hebben onlangs gemeld dat de Ramer van Koophandel alhier aan de directie der Holl. Spoor het verzoek had gedaan om een betere treinvorbinding tusschen den Helder en Amsterdam te bekomen, ook in verband met de uiterst gebrekkige communicatie met Texel. De Kamer he6ft giBteren van de Directie der Holl. Spoor een schry ven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat zy thans niet kan overgaan tot wyzigiug in den loop der treinen, als door de Kamer gewenscht, en dat by het opmaken van een volgende dienstregeling gaarne zal worden overwogen in hoeverre aan het ver langen van de Kamer kan worden tegemoet gekomen. Naar wij vernemen zal een deputatie, bestaande uit een lid van de Kamer van Koophandel en van Texel's Eigen Stoombootonderneming zich naar den Haag begeven, voor een conferentie met de Ryks Commissie voor crisiszaken, afd. Vervoer aan het Departement van Landbouw, ten einde alsnog te trachten in dezen onhoud- baren toestand verbetering te bekomen. Ook zal de medewerking van den Vice- Admiraal alhier, in deze ook voor de militairen belangryke aangelegenheid, worden gevraagd. Gratis voedsel. Niet iedereen weet, dat de vereeni ging Kindervoeding" zich sinds eenige jaren bezig houdt met de verstrekking van warm eten aan behoeftige men- schen tegen zeer geringe betaling. D8 vereeniging heeft vergunning aan boord van de schepen en aan de kazerneB het overgebleven eten, dat van uitmuntende hoedanigheid is, af te halen. Nu kon zy tot voor korten tijd vry wel in de behoefte voorzien doch nu kan zy dat niet. Ook aan boord en in de kazerne wordt zuiniger omgegaan met de verstrekking, zoodat er dik wyis te weinig voor de distributie overschiet. De commissie verkeert dan in de treurige noodzakelijkheid de men- Bchen zonder eten weg te zenden. In verband hiermede stellen wy de vraag of hiervoor een oplossing te vinden is, en wy meenen deze ge vonden te hebben, indien de spoedig te openen centrale keuken hierin voorziet, door het gratis of tegen zeer geringe betaling verkrygbaar stellen van het eten uit die keuken. Door contió'.e van armbestuur, ar menraad enz. kan voldoende toez'cht worden gehouden, dat hiervan geen misbruik wordt gemaakt. Toeneelversenlging „Tavenu." Zaterdagavond gaf bovenstaande vereeniging ter opening van het win terseizoen hare eerste uitvoering in _,Casino". Opgevoerd werd de bekende klucht van de Duitsche schryvers Blumenthal en Kadelberg, getiteld „Jan Ongeluk". Dit amusante stuk werd vlot en fieui ig vertolktde ver schillende, hoogst amusante scènes lieten niet na op de lachspieren te werken, zoodat de tallooze bezoekers zich den ganachen avond kosteiyk geamuseerd hobben. Voor een groot deel werd dit succes gedragen door dc heereu Van der Lee en Schellinger, die de beide hoofdrollen vertolkten. Vooral de laatste, die zich een aardi gen kop gemaakt had, wist door allerlei leu^e trucjes de komische scènes nog wat aau ie dikken, zoodat meer dan eeDS het publiek schaterde om zyn leuke zetton. De rol van zyoe vrouw was oorspronkelijk voor een ander bestemd, die op het allerlaatst verhinderd was; zoodat zy thans in een week moest worden geleerd. Dat was niet aan d9 speelster mej. van Pelt te mprken, wel echter had zij niet de routine en de vrijheid van de anderen, die in dit opzicht al meer malen opgetreden wareD, Hildegard, de vrouw van Halleralftdt mej. Bur gera was eene allerliefste verschyning, die zich smaakvol weet te kleeden, zoodat zy een succes werd in haar rol. Zy trachte nog wat meer tempe rament aan te kweeken, datzouniet kwaad zijn. Martha Weudel (mfj, Jager) heeft ook al op het gebied der dillettant-Tooneel Speelkunst sporen verdiendook haar spel, vooral ook haar liefdes-scónes met Boris Mensky, was zeer goed. Van de overige medespelenden noemen wij Tobias Krack, de athleet (de heer Slikker), een schitterende verscbyning, die het publiek impo neerde. Boris Mensky, keurig gerus sifleeerd (de Waard), LlndMütler, klein rolletje, tip top als steeds (Jac. Polak) Dietz en Emma ondergeschikte rolletjes (L9yen en Mej. Krijnen). Alles by elkaar weer een uitvoering die er wezen mocht. Costumeering, grimeering, mise en scène allemaal keurig in orde. Aan het slot eene huldiging vau een dor oudste leden. De praeses in eigen persoon, de heer S. Meyers trad naar voren, om zijn vriend Schellinger toe te spreken. Oudste der werkende leden, was by nog nimmer gehuldigd en thans by den ingang van het speelseizoen, was daarvoor de tyd gunstig. T.a.v.e.n.u. kan u niet missen, zoo zeide het de heer Meyers, en wy rekenen nog lange jaren op u. De heer Schellinger kreeg onder enthousiaste byvalabetuigingen van het talryke publiek een fraaie krans die hem nog lang aan dezen avond zal herinneren. E90 bewoner vau de Koningstraat, die Zaterdagavond zijn rywiel vol goed vertrouwen vóór zyn woning nederzette, kwam een paar ureD daarna tot de ontdekking dat men zyn kaïretjo had medegenomen. BINNENLAND Het ligt in de bedoeling van het bestuur van T.a.v.e.n.u. van deze uitvoering eene herhaling te geven voor het publiek, dat wil dus zeggen tegen entrée. By zonderheden hierom trent zullen binnenkort wel gepluci- ceerd worden. Militairen Gah. Onth. Club. Jl. Vrydagavond hield bovengenoem de Club voor leden en genoodigden een gezellige byeenkomst met licht beelden in het Alg. Militair Tehuis, Spoorstraat. Als spreker was daartoe uitgenoodigd de heer Bulten, van Almelo. Om half acht opende de voorzitter, luit. Van Malsaen, de goed bezochte vergadering met een woerd van wel kom. Hy wees er op, dat deze club op neutraal standpunt staat en er alzoo plaats ia voor iederen militair, mits hy geheelonthouder is. Daarna gaf hy het woord aan den heer Bulten, welke, aan de hand van de bekende geheel onthouders platen, een uiteen van de drankellende gaf. Uitvoerig besprak hy het verstrekken van graan in dezen tyd aan branderyen en brouweryen, wat spr. ernstig afkeurde. Vervolgens eenige" aardige, pakkende verhalen, toegelicht met lichtbeelden. Gedurende de pauze werden er eenige mooie muziekknummers voor piano en viool ten hoore gebracht. De voorzitter dankte in zyn sluitings- rede allen, die tot het welslagen der vergadering hebben medegewerkt, inzonderheid den spreker en het be stuur van het Alg, Milit. Tehuis, dat steeds belangloos de zaal voor deze club beschikbaar stelt. Uit hat Pplitie-Rapport. Een koopman in de Laj^gestraat, aan wien twee jongens 25 M. touw te koop aanboden, waarschuwde de politie, die het touw in het pakhuis in beslag nam, doch de jongens, die gevlucht waren, er niet meer aan trof. Zy bleken te zyn L. M. H. en K. R., beiden ongeveer 15 jaar oud.t R. werd spoedig aangehouden, doch H., die zich aan allerlei vergrypeu schuldig maakt en nog onlange in de ouderiyke woning na eene afwezig- beid van eenige dagen teruggebracht werd, ia nog zoek. Het touw is weg genomen in de duinen naby de Marineschietscbyven. Een 18 jarige knaap, die Zaterdag avond met andere jongens op het emplacement van het spoor alhier appelen trachtte te stelen, is door een spoorwegarbeider aan de politie overgeleverd. Het geschil met Engeland. Reuter meldt d.d. 15 October: De „Daily Chronicle" schrijft: Ons geschil met Nederland is nog niet opgelogt en het heeft er allen schyn vau, dat hot onopgelost zal biyven, tot Nederland toegeeft. Men moet niet vergeten, dat het hier zuiver een overeenkomt! en niet een zaak van internationaal recht. Nederlaud bewyst Duitschland een grooten dienst door toe te staan, dat greote hoeveelheden zand en kiezel, die voor concrete versterkingen ge bruikt worden, haar weg via de Nederlandsche wateren naar het Duit sche geveebtsfront vinden. Nederland handeit door dit toe te staan niet in &tryd mat de neutraliteit, maar het zou dit evenmin doeD, wanneer het zyn toestemming wei gerde, wat wy, zooala van zelf spreekt, wenschen, dat geschieden zal. Doet Nederland niet wat wy vragen, dan kunnen wy eenige pressie in dit opzicht uitoefenen door te verbieden, dat Nederlandsche handelstelegram men over de kabels verzonden worden waarop wy contróle uitoefen6B. Wy zyn dus, evenals Nederland, in de zand en kiezelquaestie volkomen in ons recht. Geen enkele internationale ver plichting noodzaakt ons den Neder- )aud8cben handel het voordeel van onze kabels te schenken. Natuuriyk is het voor den Neder- landschen handel lastig, wanneer by vau de telegraphische verbinding met de buitenwereld en speciaal met de Nederlandsche koloniën afgesneden wordt, maar het is voor ons even lastig, wanneer de Duitschers gele genheid hebben hunne versterkingen 3an het front met behulp van zand en kiezel van Nederlandschen bodem uit te breiden. Het geldt een zuivere haudelso 7ereenkomat. Nederlaud dient voor zichzelf uit te maken, of de voordeelen, die Duitschland het in ruil voor zyn beleefdheid schenkt, opwegen legen de voordeelen, die wy het verschaffen, wanneer het den uitvoer van zand "én kiezel staakt. Da haar Van Aalat ovar dan toestand. Naar aanleiding van de verschil lende berichten, die weing goeds voor onze economische verhoudingen voor spellen heeft het Hbl. zich tot den heer C. J. K. van Aalst gewend, die bekend staat als iemand, dio niet spoedig den moed laat zinken. Wat betreft den aanvoer van steen kool uit Duitschland en Oostenryk- Hongarye - de heer Van Aalst Ijeeft juist met andere gevolmachtigden der regeering de onderhandelingen over dien aanvoer achter den rug— verklaarde hy, dat hy ten opzichte daarvan vry gerust was. Dank zy den aaugenamen Iood, die tusschen de Duitsche en Nederlandsche onderhan delaais heers'cbte, was men tot een byhooriyk resultaat gekomen. De by. voorwaarden ter zyde latend, was men tot sluiting van een beperkt officieel krediet gekomen en had men zich daarvoor den maandelyascben aanvoer van tenminste 250.000 ton steenkool en 20.000 ton yzer en staal tot 31 Maart 1918 verzekerd, waar door de industrie en duizenden daarby betrokkenen den arbeid zullen bunnen voortzetten. Met Oostenrijk-Hongarye heeft een bankgroep een beperkt krediet af gesloten, dat ons den aanvoer ver zekert van talryke hier te lande be- noodigde artikelen, waaronder by- voorbeeld smeerolie, dat tot nu toe voornameiyk uit Noord-Amerika word betrokken. Wanneer men verder in aanmer- kiog neemt, dat deze maand 100.000 ton steenkool uit Engeland zal kun nen worden betrokken (een vriende- ïykheid, die in atryd is met de thans gerezen telegram quaestie) en Lim burg, dank zy den onvermo&iden arbeid van directies en arbeiders der staats en andere mynen een pro ductie zal kunnen bereiken van meer dan 250.000 ton 's maands, dan, aldus de heer Van Aalst, is er alle aanlei ding tot dankbaarheid, dat wy den winterdag wat huisbrand en industrie betreft, zullen kunnen doorkomen. Op de vragen omtrent de houding van Noord Amerika en van Engeland, achtte de beer Van Aalst zich niet gerechtigd te antwoorden. Hy machtigde 'het Hbl. evenwel bekend te maken, dat naarzynmee ning zoowel Amerika als Engeland geheel op den verkeerden weg waren tenzy het de bedoeling was te on derdrukken het gevoel van erkente- iykheid tegenover de Entente, dat zy door bemiddeling der N. T. ons economisch leven tot nu toe zooveel mo^eiybgaande had gehouden. De heer Van Aalst wenschte zyn meeniug omtrent de grint- en zand- quaestie niet te uiten; hy achtte den maatregel van Engeland, waarby de Nederlandsche handel werd uitgeslo ten van telegraphische verbinding met zyno relaties in Nederlandsch- Indiö en andere landen, een hoogst bedenkelijken maatregel van Enge land, die alleen kon zyn uitgedacht door personen, die da verhoudingen en gevoelens in ons land niet ken nen. Nooit ofte nimmer (zoo verklaarde de heer Van Aalst) zullen de eeriyke handelsmannen van dit land bukkon voor een dergeiyken maatregel en nimmer zullen zy trachten invloed te oefenen op onze regeering, indach tig aan bet Engelsche gezegde „Right or wrong, my country 1" Waar, zoo eindigde de heer Van Aalst, grint en zand volgens de offl- cieele berichten in Belgiö alleen vooi vreedzame doeleinden worden ge bruikt, daar acht ik het zeer wel mogelyk, dat de Duitsche regeering de verbetering der wegen enz. in Belgiö zal willen doen ophouden, om Nederland in de gelegenheid te stel len de handelstelegrammsn voor nameiyk met het oog op Nederlandsch Indiö weder te kunnen zenden en ontvangen. Tot 15 November werd het tran sito verkeer van grint enz. toegestaan dit is beloofd en daarop zal naar myne meening niet worden terugge komen, doch ééa wcord uit Boriyn, dat men ophoudt met die vredes werken en de toestand hier wordt ve; haldera. De gemoedatoestand van ons volk behoef-: dit, geöiukt ala hij ia onder de bejegeuiog van „Mie counliy cf the free", n.1. Noord Amu rika, dat voor een deel prat gaat op zyn Hollandsche afkomst en dat zoo oneindig veel aan Holland te danken heeft en daarom den moreelen plicht heeft ons te heipon. De regeering in Amerika speelt boog spel. Het Hbld. vroeg nadere toelichting van deze uitspraak, doch de heer Van Aalat antwoordde: „Ik kan mij daaromtrent hcusch op dit oogenbllk niet verder uitlaten." Aldus eindigde het gesprek, het welk den indruk maakte, dat do heer Van Aalst den toestand, waa: in ods land verkeert, weliswaar netelig acht, zonder dat zulks even wel aanleiding mag geven tot al le groote ongerustheid. Groenten. Consenten voor uitvoer van zuur kool kuunen aan daarvoor ingschreven exporteurs worden verleend onder de volgende voorwaarden le. Voor elke 100 vaten waarvoor zij consent aanvragen, moeten zij 20 vatén voor binnenlaudsch verbruik beschikbaar houden en afleveren aan de veree'tigiog Groenten-Centrale op een door hzar te bepalen tydstip en wyze en ten hare genoege. 2e. Voor de beschikbaar te stellen zuurkool wordt 4>j ets. per K G. netto uitleverd gewicht, vergoed. De vatnn zullen betaald worden met f4 50 per stuk. Hiervan mag 75 voor het buiten land en dus 25 voor het binnenland worden geveild. Geen boerenkool mag voor dedro geryen meer geveild worden. Boeren kool mag dus ook niet meer gedroogd of op eenigerlei wijze verduurzaamd worden, tenzij in blik of glas en dan nog alleen en voor zooveel de be trokken inrichtingen zich daarop reeds voor 1 Aug. daarop toelegden. Van de ter veiling aangevoerde partyen schorseneeren moet 10 °/0 van de eerste soort voor het bin nenland verkocht worden. De overigs 90 alsmede do geheele tweede soort mag voor het buitenland wor den geveild. Voorloopig ia bepaald dat van de dikke schorseneeren niet me6r dan gemiddeld 20 stuks in één kilogram mogen zyn, terwyi do prijs voor die soort ook voorloopig bepaald is van 22 tot 25 ets per kilogram. Voor dön verkoop van de najaar» bloemkool zyn nu ook voorschriften gegeven. Van de totale hoeveelheid op een veiling aangevoerd moet, hoe ze ook in eerste en tweede soort of uitschot gesorteerd is, 50% van do eerste soort voor de eerste en 50% tweede soort in blad voor de tweede soort 6n, ook voor het uitschot, voor het binnenland worden geveild. Van het restant mag de eerste en tweede soort voor het buitenland worden ge veild en van het uitschot mag 50 voor het buitenland en 50% voor de fabrieken geveild worden, De SGste Broodkaart. Beschuit. De directeur vaD het Centraal Brood kantoor maakt bekend, dat de brood kaart van de 80e week loopt van 16 tot en met 26 October. De directeur van het Centraal Brood kantoor vestigt er de aandacht op dat, met ie gang van 16 October, beschuit uitsluitend mag wordeD verkocht en gekocht op hons dor wittebroodkaart. Het gewicht aan beschuit, dat op een bon moet worden geleverd, be draagt 7»n het broodgewicht op de bon aangegeven. Jacht op levensmiddelen. In de derde serie pakhuizen, waar in de recherche te Rotterdam Zaterdag een onderzoek instelde, welke pak huizen aan de Leuvehaven gelegen zyn, nam ze in bezit S00 kisten zeep, 300 kisten styfsel, 24 kisten maizeea, 8000 K.G. witte boonen en erwten, 28 kisten vermicelli, 900 kisten ge condenseerde melk, 124 kisten slaolie, 120 vaten cacaopoeder. Gebrek aan grondstoffen. Tengevolge van gebrek aan grond stoffen heeft de directie van de Neder landsche Plantenboterfabriek zich ge noodzaakt gezien tegen 28 October a.s. bare arbeiders van de afdeeling „peraery" te ontslaan. Reeds geruimen tyd werden de grondstoffen, coprab en palmpitten, niet meer aangevoerd, de directie was er echter in geslaagd door 't tydig inslaan van groote voorraden en het doen werken van de afdeeling „peraery" op 2/3 van het vermogen, den arbeid nog gaande te houden. Thans is echter de voor raad uitgeput en heeft de directie het betrokken personeel, ongeveer 100 man, met 14 dagen moeten op zeggen. .Daarby is de mededeelin$ gedaan, dat aan de ontslagenen ge durende 12 weken na het ontslag wekelijks 50% van het laatste weok- loon zal worden uitbetaald. Burgemeastor Ter Laan. Te Zaandam deed in de laatste dagen een gerucht hardnekkig de ronde volgens hetwelk Burgemeester Ter Laan ontslag uit zyn betrekking zou hebben gevraagd, op grond, dat bij zich niet zou kunnen vereenigen met de flnancieele politiek der soc. dem. raadsmeerderheid en dienten gevolge niet langer de verantwoorde- lykheid van den flnantieelen toestand der gemeente zou kunnen dragen. Zelfs werd medegedeeld dat hem het gevraagd ontslag zou zyn geweigerd en dat hy toen ontslag zou hebben genomen. Het Haudelsblad heeft zich tot den heer Ter Laan om inlichtingen gewend. Burgemeester Ter Laan ont kende zeer beslist, zyn ontslag te hebben gevraagd of er zelfs aan te hebben gedacht en noemde hy het gerucht een allerdwaast verzinsel.; De ontploffing van 1 October. Op het verzoek ommededeelingen omtrent in den avond van Maandag 1 October waargenomen trillingen ontving het Meteorologisch Instituut te Be Bildt ruim 80 berichten, byna alle uit het westelijk deel van Noord en Zuid-Holland, voorts een uit Utrecht en een uit Wageningen. Een paar berichten hebben biykbaar betrekking Si den geschutstryd in Vlaanderen. et ïydt geen twyfel, dat de waar-

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2