CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen nog een ingezonden stuk over de kwestie van het rooien der boomen. Wij meenen, na alles wat hieromtrent in ons blad is ge publiceerd, maar niets meer te moeten opnemen omdat napleiten toch geen zin m6er heeft. Redactie. DE OORLOG. Algemeens toestand. Er heerscht op 3lle gevechtster reinen een betrekkelijke stilte, waar van wel niemand zal betwijfelen, dat zij aan een nieuwen storm voorafgaat. Op het gevechtsfront bij Yperen slechts plaatselijke gevechten en ar tfllerievuur. Franscbe berichten bevestigen, dat de Duitschers over de Ailette zijn teruggetrokken. „De vermeestering van de meest geduchte hindernis, die de vlakte van Laon versperde verzekert de rust en de veiligheid der Frausche troepen en veroorlooft een aanzienlijke ver mindering van het effectief". Deze woorden schijnen een aan kondiging van het voornemen, de Duitschers op hun nieuwen heuvel rug voorshands met rust te laten. In Italië is van ruat geen sprake. Daar is de korte periode van adem halen al voorbij en de troepen der Centralen zijn reeds de midden Ta gliamento overgerukt. De Centralen bebben blijkbaar kor toren tijd noodig gehad hun strijd krachten naar de rivier voor den volgenden aanval op te voeren, dan de Italianen zouden hebben behoefd om zich daatachter eenigszins vol ledig te herstellen. Een en ander bewijst, dat het voorbarig is berekeningen te grond vesten op de zoogenaamde demora- lisatia in de centrale legers, waar men sedert het begin van den oor log al zoo nu en dan van leest, en verklaart tevens den enormen om- vaDg van den buit. Want 1800 ka nonnen en 200.000 manschappen is niet gering. Eenige getallen uit vroe ger tijd ter vergelijking: Leipzig 15,000 man en 325 kanonnen, König- graetz 20,715 man en 187 kanonneD, Sedan 82,000 man en 419 kanonnen. Beter dan deze getallen kunnen ter vergelijking strekken de opgaven van den buit iu tot nu toe den grootsten slag van dezen oorlog: Tannenberg: 125,000 man on 500 kanonnen. Dat de centralen nu over de Tag liamento hebben kunnen komen, doet vermoeden, dat de Ilalianon zich aan de overzijde van de rivier nog maar zeer noode hebbeu hersteld, want de overgaDgsplaatsen, zooals wij ver leden hebben aangegeven, zijn zeer Bcbaarsch en naar men zou zeggeD, zeer wel vatbaar door een partij, die op het stuk van getal in de minder heid is. Het is ook mogelijk, dat de Tagliamento voor de Italianen slechts een acnterhoedestelling is, en z(j reeds verder Daar het Westen aan het terugtrekken zijn. Uit de berichten blijkt, dat de een tralen ook uit het Noorden, op de linkerflank van Cadorna's leger,druk blijven uitoefeneo. De berichten daar omtrent van beide zijden zytf uiterst vaag. Wfl lazen dezer dagen nog eens bet bericht ovor deu heer Price, oor logscorrespondant van de Times, waarin hy het offensief der centralen aankondigt. De heer Price zegt niet „offensief", maar „de laatste, wan hopige stuiptrekking vanhetstervende wilde beest". Niet deze uitdrukking is echter opmerkelijk, maar wel, dat de heer Price (zijn bericht is van 21 October) zijn voorspelling niet grondt op troepenconcentraties der centralen aan het Iaonzofront, maar in Tirol. En in dat opzicht meldde Price des tijds niet veel anders, dan wat men tusschen de regels ook in berichten van correspondenten der centralen lezen kon. Wfl biy ven dan ook steeds een beweging van Zuid Tirol uit, op de verbindingen van het Italiaansche leger, voor niet onwaarschijnlijk houden. Voor vandaag is er een be richt van Italiaansche zijde, dat mel ding maakt van schermutselingen aan de westelijke grens van Tirol. Zou dat de eerste aankondiging zijn van zware gevechten ook in die buurt (N. Rott. Ct.) Van het Itallaansch- Oostenrijksche gevechtsterrein. Weenen, 5 November. Aan de Tag liamento is de strijd hervat. Oosten- rljksch HoDgaarsche en Duitscbe di visies wisten aan den middelloop gewapenderhand daaroverheen teko men. Ze winnen veld. De divisie van generaal Felix prins Schwarzenberg, die sinds eergiatermiddag op den Westelijken oever van de rivier staat, maakte zich door snel en kordaat door te tasten, bizonder verdienstelijk om de snelle voorwaartsche beweging te doen slagen. Den vijand zijn meer dan 6000 gevangenen en een aantal kanonnen ontnomen. Ook kolonel- generaal baron Krobatin maakte overal vorderingen. Uit het Ooatenrljk8che perskwartier werd gisteravond gemeld De gebeurtenissen nemen in de Italiaansche vlakte een guostigen loop. Ook het Dolomieten front der Ita lianen wankelt. Rome, 6 Nov. De vijand, die erin ia geslaagd, b(j den Monte Pinrano eenige eenheden naar den rechter oever van de Tagliamento te doen oversteken, verergerde zijn druk tegen den linkervleugel onzer stelliDg. Londen, 5 November. De „Daily Telegraph" verneemt dd. Maandag uit Parijs: Foch en Robertaon, de hoofden der Franscbe en Britsche generale staven zlju in de afgeloopen week naar het Italiaansche front gegaan. Kolonel Feyler, de militaire kro niekschrijver van het „Journal de Genève", berekent, dat er in de tweede helft van November een groote slag tusschen Italianen en Centralen mo gelijk is. Hfl redeneert aldus: De Duitscb-Oostenrljksche troepen hebben, niet door het vluchtende Italiaansche leger gebindord, dus in het beste geval, zeven K.M. per dag afgelegd. Om de govechtsstelling der geallieerde legers ln de Venetiaan- scbo vlakte (oever van de Etsch), die ongeveer 200 K.M. zuidelijker ligt, te bereikeD, hebben da legers der midden rijken dus nog 30 dagen voor de borst. Intusscheu bl(jfc de vraag open, of Cadornazijn „opvang" stelling niet t9n noorden daarvan heeft ge plaatst, op de oevers van de Breuta, van de Piave misschien. Dat zal af hangen van de snelheid, waarmede de geallieerde troepen opmarcheeren om z'ch met Cadorna's talryko reaor ves te vereenigen. Van hat gevechtsterrein in Macedonië. Berlflo, 6 Nov. Na dagenlange, ook gisteren voortdurende, krachtige voorbereiding tusschen de Wardar en het Doiranmosr vielen Eogelscho bataljons ten Z. van Stojrkowo aan. De aanvallen werden met groote verliezen voor de Bulgaarsche stol lingen gekeerd. Van het gevechtsterrein In Palestina. Londen, 5 Nov. Het ministerie van oorlog deelt meede verrichtingen tegen Gaza gaan voort, wij zijn be noorden Birsela met den vijand in aanraking. Het geheele aantal vijan den door ons van het begin dezer operaties af gevangen genomon, be draagt nu 207 officieren en 2425 mannen van anderen rang. In Tripoli. Berlijn, 5 Nov. Een onzer duik- booten heeft den 7en Oct. aan een ten westen van de stad Tripoli ge leverd gevecht tusschen inwoners des lands en Italianen deelgenomon, door de Italiaansche troepen met goed gevolg te beschieten. Don 16en Oct. heeft dezelfde duikboot de ver- sterkingswerken van Homs doeltref fend beschoten. De duikboot- on mijnoorlog. Berlijn, 5 Nov. Ia het afgesloten gebied om Engeland zijn weer 15,000 ton in den grond geboord, o. w. 3 gewapende stoomschepen. Een daar van was een Eogelsch schip. In de Zwarte Zee heeft een duik boot de door Russische troepen be zette plaats Toeapse beschoten en een met munitie geladen transport schip in den grond goboord. Do cooterentw van de geallieerden te Rome. LondeD, 4 November. Lloyd George is in gezelschap van generaal Robert aon, generaal Smuts en andere generaals naar Italië vertrokken. Uit Rusland. De gewoonlijk goed ingelichte Stock- holmsche correspondent der „Vosai ache Zeitung", Max Behrmanu, seint zijn blad het. navolgende: „Of voor den openingsdag der con ferentie van al Russische Sowjet af gevaardigden werkelijk, zooals het ambtelijke Petersburgache Agentschap seinde, ernstige straatdemonstraties door de Bolsjewibi beraamd zijn, kan in het midden worden gelaten. Nu echter van dezelfde zijde wordt mede gedeeld, dat het geheele Peteraburg- scbe garnizoen op do been gebracht zal worden, ten einde dergelijke de monstraties zonder consideratie te onderdrukken, moet de aandacht wor den gevestigd op het feit, dat de voorloopige regeering zich geenszins op het geheele Petersburgsche garni zoen verlaten kan. Juist in de laatste dagen bebben zich, volgens door mij ontvangen berichten, b(j verschillende troepen onderdeelen te Petersburg tafereelen afgespeeld, die vau een snel toenemende vijandige stemming jegens de regeering getuigen. Het Finsche garderegimentjheeft Zaterdag het eenstemmig besluit genomen, de voorloopige r6geering door den regi mentscommandant Kirktsjenko te doen weten, dat hetregiments gezag onverwijld aan bet uitvoerend comité der vereenigde[Sowjets dient te worden overgedragen, en dat Kerensky voor een revolutionaire rechtbank der Sowjets moet verschijnen ten einde zich te verantwoorden. „De uit soldaten bestaande bataljons- comitó'a van het Garde Regiment Pawlof besloten zich tegen eene eventueele ontruiming der hoofdstad te verzetten, en eveneens aan een mogelijk bevel tot afmarach naar het front niet te gehoorzamen. Op de diBtricts conferentie der Noord-Russische Sowjets, die op het oogenbllk te Petersburg gehouden wordt, verklaarden de drie vertegen woordigers der matrozen van de Oostzee vloot, dat bij deze, nu zij vernomen heeft, dat Kerensky van plan ia Petersburg binnen afzienbaren t(jd prijs te geven, het besliste voor nemen bestaat, alle hiertoe strekkende bevelen der voorloopige regeering te trotseeren. Zoo noodig, zouden de matrozen er zelfs niet voor terug deinzen do leden der regeering go- vangen te nemen, aangezien dezen door het prijsgeven van het middelpunt der revolutie de geheele revolutie willen opgeven. Het hoofdcongres der arbeiders- en soldatemaden van geheel Rusland, dat tegen 2 Nóvember te Moskou bijeengeroepen was, is tot 7 November uitgesteld". De scheepsbouw In Engetend. Rousseau, de marine expert van de „Tempa", schrijft over zijn bezoek aan de Britsche scheepsbouw centra dat hü van verbazing en verwondering vervuld werd door de „buitengewone afmetingen" v^n zekere nieuwe Britsche oorlogsschepen, waarnaast de omvang van slagschepen als de „Queen Elizabeth" en „Tiger" zeer bescheiden schijnt. Hoewel men volmaakte discretie in acht moet nemen, voegt hij er bij dat men wat de werkelijke grootte betreft, slechts behoeft op te merken dat do werveD, waarop die twee an dereschepen gebouwd waren, moesten worden uitgebreid. Daaruit kan men afleiden, dat de nieuwe typos grooter zijn dan de oude. De groote werven, vooral die te Fairfteld, geven een uitstekend denk beeld van menschelljk kunnen en stellen den toeschouwer in staat het werk in al zyu stadia te volgen, vanaf het leggen van de kiel tot het van stapel loopen, Op deze werven ziet men naast elkaar kruisers, tor pedojagers, duikbooten, mflnvegers, passagiersschepen, vrachtvaarders, tot zelfs veerbooten. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Zeeland". Blijkens hier te lande ontvangen bericht, is Hr. Ms, „Zeeland" Zondag in Nederlandsch-Indiö aangekomen. De heer Th. R. Luljckx, alhier, slaagde voor het derde (schriftelijke) gedeelte van het notarieel Staats examen. Brand op het Wachtschip. Maaodagmorgen vroeg werd aan boord van het Wachtschip brand ontdekt in de longroom der officieren, vermoedelijk ontstaan door een defect aan de kachel. De binnen betimmering waa reeds door het vuur aangetast, dat zich ook tot de bovenden longroom gelegen kamer van den commandant had uitgebreid. Met de brandspuiten van het Wachtschip en de stoomspuit der Marine, werd de brand gebluscht. BINNENLAND. De „Koningin der Nederlanden". Volgens mededeeling van de direc tie der Stoomv. Maatsch. Nederland" is het ss. „Koningin der Nederlan den" van Java te San Francisco aan gekomen. Kolenschaarschte. De regeering heeft bepaald dat gedurende d8n winter 1917/18 Ln de. lokalen der rijksgebouwen en der gehouwen bij het ryk in gebruik, geen hoogere temperatuur mag heer- schen dan 60 graden Fabrenheit. Burgerlijke dienstplicht en buiten gewoon oorlogscrediet. Het wetsontwerp betreffende een regeling van den burgerlijken dienst plicht is thanB van den Raad van State terugontvangen by het depar tement van oorlog. Eveneens het wetsontwerp nopens een buiten gewoon oorlogscrediet voof het 2de halfjaar van 1917. De indiening van beide ontwerpen bfl de Tweede Kamer is thans eerlang te verwachten. Interneerlngsquaestle. Reuter seint, uit Londen De af gevaardigde Hunt vroeg in het Leger- huis of de zeelieden vau den E.gel- sohen onderzeeör „E 17",dieeenigen tyd geledon buiten de Nederland^cbe wateren schipbreuk bad geleden, in Nederland geïnterneerd waren en of de Duitsche onderzeeör, die voor dien tyd in Nederland geïnterneerd was, vrijgelaten was en hare bemanning eveneens. Minister Balfour beantwoordde de eerste vraag bevestigend. Wat de tweede vraag betreft ver klaarde hy, dat de Duitsche zeelieden vrijgelaten waren, omdat de Nedtr- landsche regeering na een onderzoek door het Internationaal Hof bad be slist, dat de onderzeeör ten onrechte geïnterneerd was. De vryiating van den Duitschen onderzeeër is niet op bevredigende wijze aan de Britsche regeeriog ver klaard en dezo zaak, evenals het geval van de „E 17", wordt nog behandeld. Het Prljzenhof. Ds naar een Eogelscbe haven op gebrachte IJmuider stoomtrawlers „Union" en „Margaretha" wötden, Daar het „Hbld." verneemt, voor het Prijzen hof te Looden gebracht. Dit zal, volgens de Engelsehe lezing, ge schieden op vermoeden, dat de beide Nederlandscbe trawlers, toen zy door Britsche strydkrachten op de Noordzee warden aangehouden, eeu lading viscb aan boord zouden hebben gehad, die bestemd waa voor een met Engeland in oorlog verkeerend land. Aan aan gevaar ontsnapt. „Het Volk schryft Eckele weken geleden werd ons de Zweedsche „Socialdomokraten" toegezonden met een foto van het huis waar zooals wy wisten onze vriend Van Kol gewoond beeft gedurende de vele maanden dat hy in Stockholm verbleef, als lid van het Uitvoerend Comité van het In ternationaal Socialistisch Bureau. Eeu sensationeel opschrift over „dynamiet verstopplaats" maakte ons uiet wyzer, doch thans zijn wy in staat mede te deelen, hoe men met alle kracht y verend voor vrede, toch, zelfs zonder dat te weten, levensge vaarlyk werk kan verrichten. Terwijl Van Kol yverig zat te snuffelen in de memorandums ouzer broederpartyen uit alle landen, werden vlak onder zyn slaapkamer helscho plannen gesmeed. Geiykvloers was in do Linnegton 4 reeds sedert jareD een benzine-magazyn gevestigd, be- hoorende aan een Buitscher. Nu en dan had Van Kol in het holst vau den nacht wel eens brasssn en kloppen onder zyn bed meenen te hooren, doch zyn geruste slaap des onschuldigen werd daardoor niet verstoord. Op eon goeden dag wordt hy door een vriend aan de telefoon geroepen, die hem waarschuwde dat door een Zweed3ch sociaal-demokraat, vlak onder hem iu zyn woning, een reuzendepöt van springmiddelen was ontdekt. Bommen van allerlei soort en van den meest kwaadaardigen aard, hand granaten, stikgassenhouders, ontplof bare stoffen en andere moordmiddelen door de moderne wetenschap zoo rykelyk verschaft, waren daar in groote hoeveelheden aanwezig. Toen de politie binnendrong had zy nog vele dagen werk om te graven in het tuintje, de vloer open te breken en de putten dicht te metselen, waarin naar de politie commissaris mode deelde voldoende springmiddelen waren opeengehoopt om de gansche wijk in de lucht te doen springen Wat de bedoeling was dezer bom- menfabricage is niet juist bekend gewordenSo m tuigen meece n dat deze moordwerktuigen moesten dienen om eon opstand in het naby gelegen Finland te steunen, andereu om schepen op zee zonder dat daarvoor duikbooteu of torpedp's noodig waren spoorloos te doen verdwynon. Eenmaal ontdekt, was het gevaar voorby, al slaagden enkele mede plichtigen door onhandigheid der politie er in om de vlucht ts nemen. Doch gedurende vele weken heeft een onzer mannen die met de meest vreedzame en vredelievende bedoo lingen naar Stockholm was getogen, daar - in don letteriyken zin van bet woord geslapen op een gevaar- ïyken vulkaan door menschonbanden geschapen. Vergaan 7 De te IJmuiden aangekomen zeil- logger K. W. 85 „Van der Duin van Maasdam" rappor! eert, op de visschery gezien te hebben, dat de zeillogger Scb. 183 „Arend Korporaal" door een stortzee beloopen werd, waardoor de bezaansmast overboord sloeg. Na een tweede stortzee, die over het schip heenging, heeft men het niet m8er terug gezien, zoodat het hoogstwaarschynlijk met man en muis is verongelukt. Het schip behoorde aan de reodery Adr, van der Emde te Scheveningen. Oorlogswinst te Amsterdam. Wethouder Da Vries heeft in de Vrijdagmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad eenige cyfers ge geven betreffende de toeneming van de iDkomons te Amsterdam, sedert 1913-1914, dus sinds het begin van den oorlog. Ziehier bet welsprekend staatjeHet aantal inkomens van f 10,000 -f 20,000 is toegenomen van 1320 tot 1691; dat van f 20,000 tot f 30,000 van 343 tot 442dat van f 30,000 tot f 40,000 van 196-256; dat van f 40,000 tot f 50,000 van 76 tot 146dat van f50,000 tot f 100,000 van 135 tot 292, en dat van boven de f 103,000 van 62 tot 167. Ai deze cijfers betreffen de ingezetenen zonder de forensen. Belastingontduiking. Voor de rechtbank te Arnhem hoeft terecht gestaan J. J. A. Entken, cbef van het filiaal der firma Bahlmann en Co. te Nijmegen. Beklaagde was ten laste gelegd, dat by, als belastingplichtig inwoner van het Rijk, de aangifte voor de Ryksinkomutenbelasting voor het be- lystingjaar 1916/1917 voor zichzel ven opzettelyk oDjuist en onvolledig hoeft gedaan door als totaal inkomen op te geven f 15.328,18, terwijl later ge bleken is, dat zijn totaal inkomen had moeten worden opgegeven voor een bedrag van f29 533,44 of daar omtrent. In de tweede plaats was aan bekl. ten laste gelegd, dat hy op dezelfde wijze onjuist en onvolledig aangifte heeft gedaan voor da Oorlogswinst- belasting, door als zuiver inkomen over 1916 op te geven f 15.328,18, fcerwyi het in workeiykheid f 29.533,44 bedroeg. De rechtbank verooideelde beklaag de tot 2 maanden gevangenisstraf rn een geldboete van f 8000 subs. 6 maan den hechtenis. Eeu twec-de zaak betreffende be lastingontduiking betrof Th. J. G. Ter windt, steen fabrikant te Doornen burg, gomeento Bommel. Aan be klaagde was ten laste gelegd, dat hy in Juni 191a de aangifco voor de ryksinkomstenbelastingopzetteiykon juist en onvolledig in stryd met de waarheid het ft gedaan, door als totaal inkomen op te geven een bedrag van f4175 terwijl later is gebleken dat bet totaal inkomen had moeten wor den opgegeven voor een bedrag van f 25 332,50. Voorts was beklaagde ten Laste gelegd op dezelfde wijze in Juli 1916 een ODjuiete aangifte te hebben ge daan voor het belastingjaar 1916/17, door als zyn inkomen op te gever; f8495 terwyl dit had moeten zyn f 16 464,14. De rechtbank veroordeelde beklaag de tot een geldboete van f4000 of 8 maanden hechtenis. Roekeloos bedrijf. Al hebben de Holderschen den by naam van „jutter", dan wil dat nog niet zeggen, dat msn ze dèvkr alleen vindt. Integendeel, langs onze heele kust vindt men ze, en natuurlyk ook op de eilanden. Na hoog water trekken ze dan langs hrt strand om te zien of er ook ieti van hun gading is achter gebleven. Op Terschelling, drijven tegen woordig natuurlyk ook mynen aan. En inplaats van zoo ver mogelijk uit de buurt van die gevaariyke dingen te blyven, schyneu zy een bijzondere aantrekkingskracht op de jutters uit te oefenen. Bit wordt begry'pelyk wanneer men weet, dat aan sommige van deze mynen nog al wat koper zit een artikel dat tegenwoordig heel wat waard is. Zooveel waarde heeft het zelfs in de oogen der Ter schellingers, dat zy hun leven'er aan wagen om het koper van de mynen af te halen, in plaats van de mili taire autoriteiten hun vondst te be richten. Eenigen tyd geleden vonden twee Terschellingers een mijn met een ketting er aan. Naar hun meening was dat een prachtgelegenbeid om de rnyn „wat hooger op te halen." Maar nauweiyks waren ze goed en wel bezig, of boem daar vloog de myn in de lucht. De 2 jutters werden bewusteloos tegen den grond geslagen. De eerste die weer by kwam, vroeg belangstellend aanzijn kameraad „of-ie ook nog leefde", waarop nummer twee antwoordde „ja-ie-ook Daarua stonden beiden weer op, ea giugen zy weer verder, volgens de in omloop zijnde verhalen zeggende :Ea nou naar do volgende myu." Heel veel indruk had hetoa geluk dus niet op ben gemaakt. Niet alleen het gevaar dat de my nen ontploffen hangt dezen jutters bo ven het hoofd, maar bovendien heb beu de militairen het bsvel gekregen, dat op ieder, die de mynen aan het strand nadert, geschoten moet worden. Maar toch waagt, men zyn leven voor een klein stukje koper. Grondprijzen te Rotterdam. Als een staaltje van de speculatie in huizen aan de Coolsingel te Rot terdam meldt het Hbl., dat dozer dagen gebroeders Schuurrnans, archi tecten te Rotterdam, de panden 50, 51 en 52 aan den Coolsingel kochten. Daze panden liepen door tot aan de Kerketraat en hebben te zaraen een oppervlakte van 1000 vk. M. Voor dit stukje grond werd niet minder dan 600.000 gulden betaald. Zaterdag legde de Rotterdamsche Bank de hand op uit complex eu betaalde niet minder dan 8 ton or voor. Btdrog met wasch- en toiletartikelen. Dr. Van Hamel Roos schryft in het „Maandblad t. d. Vervalschingen" „Wy hadden weder een» gelegen heid ods te overtuigen van het schro melyk misbruik, hetwelk gemaakt wordt van den naam van artikelen, die in gewone tyden een goede reputa tie genieten en dan ook gewooniyk verdienen. Men oordcele: lo. "Eka Zeeppoeder met de aau- piyzing„is voordeelig, neemt alle vuil weg, mag in geen huishouding ontbreken, neemt alle vlekken weg, maakt het goed bolder". Dit zeep poeder bevat blykeDS ons onderzoek absoluut geen zeep, doch bestaat in hoofdzaak uit voor de wasch geheei waardelooze bestand-Jeelen, als zwa velzure soda (glauberzout), kalk en koukenzout. „2o. Shampooing Poeder, „Neder- landsch Fabrikaat, Chemische Fabriek „Li Beauté". Dit poeder bsataat uit zwak geparfumeerd zeeppoeder en wordt ia kleine pakjes, wegende 10 gr., k f0.10 verkocht, zoodat voor dit artikel in plaats van do werkelijke waarde, f 0.75 per kilogr.) ca. twaalf maal meer dan de intrinsieke waarde wordt gevraagd. ,4o. Best American Eau de Cologne, James Millor New-York, U. S. A. Deze „best" en „superb" betitelde Eau de Cologne, waarscbynlyk ook „Neder- landsch" fabrikaat, bestaat uit slappen spiritus, vermengd met een spoortje etherische oliön. Het komt ons hoogst onwaarscbtjniyk voor, dat iemand een tweede flsscbje van dit wonder-fabri- kaat zal koopsn, daar het absoluut niet op Eau de Cologne gelijkt. Iu tusschen zij men reeds voor den aan koop van het eerste flescbje gewaar schuwd." Krijt Inplaats van mael. Den 30sten September 1.1. kwam in het „Handelsblad" een bericht voor betreffende te Amsterdam en te Haar lem by bakkers gevonden „meel", dat geen meel, maar krijt was, en af komstig van een leverancier te De Bilt. Van deze beide gevallen werd procesverbaal opgemaakt, hetwelk toegezonden werd aan den officier van justitie ie Utrecht., die eeu onderzoek opdroeg aan ds gemeente politio te De Bilt. Op 31 October had dit onder zoek plaats ook vanwege deo rege- lingscommisaria en den keurings dienst by den graanhandelaar De R. te De Bilt. Behalve de gewone voeder artikelen werd daar gevonden pl.m. 190 zak zg. „witmoei", d?tt bij onder zoek niets anders dan kryt bleek te zijn. De leverancier was inmiddels voort gegaan met aflevering vau dit vor- valschte goed aan bakkers, speciaal to Haarlem en te Amsterdam. Den 2en November, nadat opnieuw bij eon bakker te Haarlem 2 baaltjes meel in beslag waren genomen met niet3 dan kryt, is een inspecteer van politie, toegevoegd aan het levensmiddelen- bureau te Haarlem, op onderzoek uit gegaan, te zamen met de gemeente politie van De Bilt, in overleg met den officier van justitie. Hot bleek nu, dat vau hetzelfde meel ook ge leverd werd aan bakkers in Utrecht. Thans is op den geheelen voorraad beslag gelegd (ruim 9000 K.G.) en in 5 wagenvrachten vol overgebracht naar de Regeeringsopslagplaat.s, de gtaanmaalderij van do Coöp. Land bouw vereeniging aan De Bilt Station. (U. D.) Hulshoudboter. T. G. - B. geeft in het Hbl. - in verband met veler vraag en de groote duurte vau roomboter nog eens het recept van huishoud'ooter. Smelt 6en half pond boter op een zacht vuur. Roer er dan 70 gram fyn meel door. Laat dit goed doorkóken, maar niet bruin worden. Giet daarby heel langzaam drie kwart liter (376 gram) rauwe melk en laat dat ook weer goed doorkoken. Neem dan de pan van het vuur. Klop vervolgens een versch ei goed dun, vermeDg dat met de huishoud- boter eu laat alles nu, al roereude bekoelen. Zet de pan desnoods in een teü koud water, dan is de boter gauwer koel en behoeft men niet zoo lang te roeren. Men heeft op die manier byna tweemaal zooveel boter gekregen, die bovendien zeer zuiver van smaak en smakelijk is. Men kan deze zoowol op de boterham smeren, als gebruiken om er groente mee te stoven. Een ander nog goedkooper recept is het volgende: Neem een liter melk, acht. eetlepels meel, twee eetlepels zout, roer dit flink dooreen en zet het, na toevoeging van een half pond roomboter op het vuur. Men biyft iu de massa roeren tot het flink kookt, zet het dau af en voegt er een geklutst ei aan toe. Volgens het eerste recept krijgt men ongoveer tweemaal zooveel huishoudboter, als men natuurboter gebruikt, volgens het tweede recept krijgt men ongeveer zes maal zooveel. Men kieze dus tusschen bside volgens ieders beurs. Met geen van beide boters kan gebraden worden. Doodslag. Da rechtbank te Arnhem heefc Zaterdag uitspraak gedaau in de 2aak tegen AnDa Maria Zundert, aldaar beklaagd van doodslag op den kor poraal C. v. d. Oosterkamp, in deu. avond van 17, September, door hem met een mes' een staek in de borst toe te brengen. De rechtbank veroordeelde be klaagde wegens mishandeling, den dcod tengevolge hebbende, tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek der pre vmtieve hechtenis. De eisch was 5 jaar. SPORT. Voetbal. Uitslagen van Zondag 4 November. N.V.B. 2e klasse A. Z.F.C.—R.C.H. 0-8 Alcmaria Victrix—Z.V.V. 1-2 W.F.C.—Stormvogels 4-2 D.E.C.—E.B.O. 2—0 Ss klasse E. H.F.C.-E.V.C. 6-0 Neerlandia-H.B.S. 9-0 Hollandia—S.D.S. 1-1 Purmersteyn—West- Frlsia 4-1 Hslderschs Competitie. H.F.C. Hl—Mobilia 2-8 Z.V.S II—H.F.C. IV 3-3 NeptuuusVictoria 0-2 Z.V.S. I—H.B.S. II 4-0 In de 2e klasse A gaat D.E.C. nog ateods ongeslagen aan het hoofd. Al de andere clubs in deze afd. boeken reeds verliospunten. Het debuut van Z F.C. is niet erg schitterend, tot op heden werd één wedstryd gewonnon RC.H. en Stormvogels, ook voor het eerst in de 2e klasse, laten heel wat betere dingen zien. In de afdeellng van H.F.C. zal Neerlandia wel kampioen worden, nu weer werd gewonnen van H.B.S. met 9-0. Zeven wedstrijden zfla door hen gespeeld en gewonneD. Ook Purmersteyn komt aardig voor den dag, een heel verschil met de vorige seizoenen. Nssrlandla—S.H.B.S. S.H.B.S. trok Zondag met de volgende spelers naar Amsterdam om tegen Neerlaüdia uit te komen: Govers, P. Duinker, R. Luyckx, Slikker, Van Prooyen, Van Pelt, Biersteker, Jobses en Horning. V. d. Dussen ea Kramer waren door dienst verhinderd, maar er ontbraken ook andere spelers. Het was wel te begrijpen dat S.H.B.S. met 9 spelers weinig tegen het sterke Neerlandia kon inbrengen. Reeds na 10 minuten had Duinker e9n ongelukje waardoor hij verder op halve kracht speelde en daar Luyckx ook niet erg trapvast waa, zag het er voor Govers slecht uit, maar wat de Amsterdammers bezielden, was hot medeiyden met het zwakke S.H.B.S. stel we weten het niet, maar prachtige kansen werden door de Neerlandia spelers gemist of hoog over geschoten, zcodat de rust met 3 -0 in het voordeel van Neerlandia inging. Na de rust werd het even beter en e6n mooie aanval vau S.H.B.S. volgde, maar door het gladde terrein, gleed Biersteker uit en miste daardoor de kans hem door Horning geboden, om eeu tegenpunt te maken. Toen kwam Neerlandia weer opzetten en voordo den stand tot 9—0 op. Indien or boter geschoten was, had de nederlaag greoter geweest, nu bleef het 9-0. Het ziet er op die manier donker uit voor de groenwitten. Als E.V.C. niet zulke stevige nederlagen leed, maakten ze een goede kans voor de laatste plaats. Hapert er soms iets in da elftal commissie? Met 9 man uitgaan mag toch niet voorkomeD. Waar zyn dan invallers voor? Laat ons hopen dat da elftalcommissie or au iu slaagt voor a.s. Zondag weer een goed elftal samen te stellen, opdat ze aan S.D.S. beter partij kunnen geven, ruair daarover Zaterdag meer. UIT DEN OMTREK. Texel, 2 Nov. Heden werden hier door visschers aangebracht: 98 kistjes boter, 8 balen cacaoboter, vat benzol en 1 bus olie. Een en ander wasdoor kusLvisscbers in.de Noordzee opgepikt. De hier bewesten De Koog in Oot. gestrande logger „Zegen en VJIjr.", had ook een partij kolen aan boord. Door tusschen komst van de brand stoffen-commissie, zya deze kolen beschikbaar gesteld voor 't garnalen- bedrijf. In den loop der week werden van hier uitgevoerd: 285 schapen, 145 lammeren, 3 paarden, 1 koe, 4 kal veren en 1 varken. Op' een der beide hier aangespoelde reddinggordela, vermoedeiyk afkom stig van een Engelsch transportschip, was een koperen plaatje beveBtigd, waarop stond: „No. 4766. Built Z. A. 20 1917 Carley Life Float Co. Cam bridgepost Mats Lenght- 10 Wight 5 D 5Vs R- B- C. Use 20 Persons Pat July 4.99. Mar 2403. Juli 21/16". Er is iu de nabyheid van het Horntje een witgeverfde sloep komen aan drijven, waarop geen naam of ander herkenningsteeken waa waar le nemen. Texel, 5 November. Ia deu laatsten tyd worden te De Cocksdorp weer groote hosveelheden vaten mot bedorven haring aange voerd. Deze haring dient ter bemesting vaa de landerijen, in den ..polder Eierland in cultuur gebracht door den heer Parlevliet. Gedurende de maand October was de uitvoer van wol vee veel grooter dan anders in deze maand 't gaval is. Er werden uitgevoerd 2597 scha pen en 852 lammeren. Verder werden uitgevoerd 30 koeien, 19 kalveren, 4 paarden, 2 veulens en 23 varkens. Door de garnalenvisschers werden hier in de verloopen week aangevoerd 2900 K.G. gekookte garnalen. De prijs was 10 ct. per K.G. Voorts worden aangebracht 9 H,L. alikruiken, die met f 2 per H.L. betaald werden. Mijnengevaar. In de haven alhier is een geladen myn binnengebracht, door een vis scher in zijn net van den zeebodem opgehaald. Men heeft aan de militaire macht geseied om de myn onscha delijk te maken. By den lagen waterstand van Za terdag en Zondag is 't aan visschers van De Cocksdorp gelukt, om van de ladiDg kolen, uit het in de Eier- landache gronden gestrande Engelsehe stoomschip „Tengoy" een flinke party te bergen. Ter markt waren heden aangevoerd 2 paarden, piys f 200 k f 250; 14 kooien, f 180 a f 276; 13 pinken, f 75 k f 110; 41 graakalveren, f 60 a f 752 nuchtere kalveren, f 16; 55 schapen, f 14 k f 22; 21 lam meren, f 8 a f 11; 4 biggen f 12.75, en 3 korven kippen, f 1.50 per stuk. Zaterdagavond hield de pas opge richte vereeniging „Dorpsbelang" te Ooatereud op Texel eene vergadering tot nadere constitueering. Ongeveer 60 personen waren aanwezig; eer-ige visschers kondon niet zoo spoedig thuis zyu waaronder do opkomst heeft geleden. De vergadering werd geopend mst een opwekkend woord, met9en wel kom aan alipn en met den wenscb, dat er veel goeds van „Dorpsbelang" zou mogen uitgaan. Vervolgens werd in behandeling genomen een ontwerp-reglement. Een der leden stelde voor om aan de vereeniging den naam „Eendracht" toe te kennen, terwyl als doel werd aangegeven, om zooveel mogelijk de algemeeue bslangen der bewoners van Ooaterend en omstreken te bevorde ren. Zoowel vrouwen als mannen kunnen leden zyn, docb de leden moeten wonen binnen wijk O. De contributie werd vastgesteld op f 0,25 per lid per jaar. Het Bestuur zal bestaan uit 7 l6den, die de fuoc- tïes onder elkander verdoelen. Ze worden voor drie jaar gekozen en treden volgens rooster af, 2, 2 en 3, om niet dadelijk herkiesbaar t.e zyn. Jaarlyks in Januari wordt eene algemeeene vergadering gehouden, waarin naast de gewone huishoude ïyke werkzaamheden verslag der ver richtingen wordt gedaan. Verder be legt het Bestuur zoo dikwyls verga dering, als het dit noodig oordeelt, terwyl op verzoek van 20 leden bet Bestuur verplicht is tot het beleggen oener vergadering. De werkzaamheden van het Bestuur worden gratis waar genomen. Na artikelsgewyze behandeling werd het reglement vastgesteld, waarmede de vereeniging geconsti tueerd was. Tot leden vau het Bestuur werden gekozen do heeren M. Timmer Cz, C. Timmer Az., J. Daalder Dz., S. Keyzer, A. Koopman, A. Burger en J. van der Vis, die allon de benoeming aannamen. Hierna kwam aan de orde de melkbespreking. Uit de mededeeliu- gen bleek, dat men goede hoop had voldoende melk te zullen kiijgen voor verminderden prys en dat, wanneer alles goed geregeld was, nog minder betaald zou behoeven te wordeD, dan nu het geval is Het Bestuur zou trachten deze zaak zoo goed mogeiyk voor elkander te ktygea en stelde nog enkele regelingen voor. Aan de leden verbiuikexs van melk weideen verbindings geschrift ter teekening voorgelegd. Ook met de melkleveraceiera zal contract gomaakt worden. Uit al deze handelingen en besprekingen bleek eensgezindheid. Moge deze blijven, dan zal dq„nieuwe vereeniging baar naam „Eendracht" met eere kunnen dragen en velen len zegen zijn. Nadat nog eDkole besprekingen in zake brandatoffeu, steenkolen voorde garnalenvisschers enz. hadden plaats gehad, werd door het bestuur over gegaan tot verdedicg der functies. Deze had tot uitslag, dat de heer J. Daalder Dz. werd benoemd als Voorzitter, de heer C. Tirumer Az. tot Secretaris, en de heer Jan van der Vis, tot PenDiagmeester. Aan dea heer S. Keyzer werd opgedragen do administratie te voeren inzake de melkbeweging, waarby de heer A. Koopman behulpzaam zal zya. Zoo heeft Oosterend door de ploiseling© verhooging der melkpryzen eene vereeniging meer verkregen, die on- getwyfuld voor vele aangelegenheden nuttig zal bunnen werken. Eene drukbezochte vergadering in polder E'-erland heeft de volgende, door dea heer Klimp voorgestelde motie met op 2 rfh algemeone stem men aacgeEomec „De vergadering van ingelanden, landbouwers sn belangstellenden stelt vertrouwen iu het bestuur van het waterschap Eierland, doch is vau oordeel, dat de zaïk der bemaliug zoo spoedig mogelyk in orde moet komen." Wiarlngen. DeafdeolingHippolytushoef van den Bond voor Siaatspensionueering gaf Zaterdag 1.1., des avonds om 7l/s uur een propaganda uitvoering in de concertzaal van den heer Jb. Bruul. De zaal waa flink'bezet. De heer Limpers van Wieringer- waard zou eeu spreekbeurt vervullen doch deze had bericht gezonden ver hinderd te zfln. Alsnu hield de voorzitter der afdeeling, dq heer C. J. Bosker een kleine rede over „Staatspensioen ia een eisch van recht". 't Programma bevatte ook nog de opvoering van twee tooneelstukjos getiteld „Zalig Uiteinde", dramatische schets in twee 'oedryven door J. A. van der Valk en „Wie zal hem zijn 'blyspel in 2 bedrijven door Junior. De opvoering dezer stukjes was moeBteriyk, trok aller belangstel ling en viel byzonder in den smaak, zoodat een daverend applaus de spelers ten deel viel. Bal na, de grootste attractie voor de jongelui, was er niet, niettemin keerden na afloop allen tcch voldaan huiswaarts. Dat deze avond niet vruchteloos geweest is bleek uit de toetreding van 21 nieuwe leden. Over 't oosteiyk gedeelte van ons eiland trokken dezer dagen, koppels' wilde zwanen en rotganzen. Men zegt dat dit voorteekenen zyn van een vroegen winter. Van wege den Waterstaat zal cp Donderdag 15 Nov. a.s. te Haarlem in het Gouvernementsgebouw aldaar, publisk worden aanbesteedhet bouwen van oen Ryks-Havenmeesters- woning te den Oever op Wieringeu. De rammg daarvoor bedraagt f 6 500. Burgerl.Stand «.Anna Paulowna, óver de maand October 1917. GEBORENMaarije, d. v. Cornelia Borsten van Dieuwertje Hoep. Dirk, z. v. Adriaan Siraon Snijder en van Jacomijna van de Werken. Jansje, d. v. CorneliB Blaauboer on van Maria Lindenbergh. Jacob Jan Dirk, z. v. Jan Coenraad Geerligs en van Grietje Spaans. Arend, z. v. Arend do Vries en van Antje Borst. Reicerius Ante- nius, z. v. Riekel Justinus Wola eu van Johanna Maria Steeman. Arie, z. v. Adriauus Keppel en van Adje Winkel. Jacob Izakj z. v. Kryn van Dybe en van Catharioa Llodbout. ONDERTROU WDCorcelis Johac- ues Crum, oud 26 jaren en Grietje Bijpost, oud 24 jaren. GETROUWD: Dirk JohanMoaken Neeltje Johanna Kooy. OVERLEDEN: Grietje Jongejan, oud 60 jaren, echtgenoote van Dirk Bart. Adaui Adriaan van der Wollo, oud 16 jaren z v. Marinus van der Welle en van Teuotje de Groot. Cor nelia Krouwel, oud 16 jaren, dochter van JohaDnes Krouwel oa van Adri- aantje Jonker.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2