HELDERSCHE COURANT No. 4852 DONDERDAG 8 NOVEMBER 1817 450 JAARGANG Uitgever i C. DE BOER Jr., Helder. Oplaag 6250 ex. Abonnementsprijs: In de stad f 0.85, per post f 1.10. Losse ex. 3 cent. Advertentlën per regel 10 cent 10 °/g oorlogstoeslag. DE WEEK. 8 November. Het Engelsche schertsblad „Punch" geeft nu en dan „moppen" onder den verzamel-titelBingen, die men beter doet voor zich te houden. In die rubriek zou gevoegelijk ook onder dak kunnen gebracht worden wat minister Posthuma in de Parlements week, die op Vrijdag 2 November eindigde, heeft gezegd over 't Z.Exc. door de Tweede Kamer van zijn werk houden, 't Was weet men bij de aardappelen-interpellatie van den hesr Snoeek Henkemans, waarvan men zou kunnen getuigen, dat ze een „vragen naar den bekenden weg" was cn dan ook niets nieuws te hooien of te vermelden gaf. Maar op zeker moment kwam de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ertoe om te verklaren, dat hij „nut tiger werk kon dosn", arbeiden in zijn Kabinet dan in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten Heneraal. Inde irae 1 Be heer Schaper ontstak in gram schap over dat woord. President Pcck diende den minister toe wat men een „parlementair-hoffeiyken uitbrander" zou kunnen noemen. En de heer Marchant, de leider der vrijz.-democraten, kwam dat eens eventjes „onderstreepen". Ik ben er in mijn ziel van overtuigd, dat de overgroots meerderheid des volks minister Posthuma in deze grif- en groot-gelijk geeft. Zeker, het volk, zijne Vertegenwoordiging, hebben er recht op, dat omtrent de publieke zaak, dus: ons aller naaste en ge wichtigste belangen, de Rsgeering te allen tijde kau worden geroepen ter verantwoording en verduidelijking. Maarer zijn grenzen I En in deze tijden mag men die grenzen stellig niet al te wijd trekken. Minister Poathuma had den heer Hcnkomans pas over de aardappelen kwestie schriftelijk geantwoord. Wat Z.Exc. in den middag van 1 November j.1. antwoorden zou, moest uit den aard der zaak. op een „bis in idem" neerkomen, 'fc Herhalen van rseds gezegde dingen. Daarvoor is de nationale tijd nu eenmaal, zeker in crisisperiode, te kostbaar. Bovendien, een groot distributie- debat; is naderend. De heer Schaper werd de nieuwe interpellanfc over de kwestie in haar geheel, onge twyfeld levensbelangen der natie rakende. Doch waarbij „de aard appelen" vanzelf óók wederom op het Lagerhuis-menu moesten ver schijnen 1 Inmiddels kwam bij de Tweede Kamer in het laDg en vurig verbeide ontwerp tot aanvulling en verhooging der sommen voor het beschikbaar stellen van levensmiddelen, voor 1917 een veertigtal, over 1918 een 130 tal milliosn meer dan men ge raamd had vorderend. De vraag is op haar plaats, of het „distributie-debat" c.a. niet had kun nen bewaard blijven tot tijd en wijle over deze wetsvoordracht de Alge- meene Beschouwingen aan de orde zijn De heer Schaper heeft in verband met het lang uitblijven van deze ontwerpen reeds gespro ken over „obstructie van den Raad van State". Be even eerlijke al3 schrandere vice-leider der aoc.dem. Kamer-club behoort nu eenmaal tot de menschelijke „vaatjes bus kruit". Se heer Schaper deed hier het advisesrende, steeds „in de schaduw werkende en zéér hard arbeidende college, genaamd Raad van State, stellig onrecht aan. En ik benervan overtuigd, dat hij te juister tijd tot een loyaal „peccavi" bereid zal worden bevonden. Intusschen, minister Posthuma heeft het Lagerhuis op de zeer- gevoelige teentjes getraptmet zijn verwijt. En onmogelijk is 't niet, dat de Kamer ham dit te ceniger tijd zal „inpeperen". Voor zulke dingen heeft het hooger college een ijzersterk ge heugen. Beducht voor do ongenade der Kamer lijkt de heer Poathuma intua- schon niet. Bij art. 1 van het ontwerp tot het doen verkrijgen van „plaats jes" in eigendom of van „los land" in pacht door landarbeiders verklaarde Z.Exc. alle amendementen op art. 1 der wet 't hart ervan onaan nemelijk in strijd met het karakter van 't ontwerp. Met 't gevolg, dat alle amendementen werden onthalsd, met uitzondering van het sociaal democratische, dat het element van eigendom-verkrijgen, wilde uitscha kelen, en dat met 52 tegen 10 stem men werd verworpen. Straks, bij het groote distributie debat en nog wat later, als wanneer de Landbouw begrooiing op het tapijt komt (met de „graan nota" van den heer Duy8) zal moeten blijken, of minister Posthuma'a „grof geschut" opgewassen blijft tegen het dan te wachten Parlements offensiefI Voorloopig blijft de positie van dezen bewindsman, ondanks al de aanvallen, waaraan hij telkens bloot staat nog vast. Maar: in deze tijden zitten de Exeellentiön nu eenmaal vaster in het zaai dan in normale tijden. Bjj de verwerping der verlenging van het Billiton contract (van 1927 tot 1967) leed minister Pleyte zijn zooveelste nederlaag in de Vertegen- öiging. Waarom de minister van Koloniën de motie-Boissevain (die aangenomen werd na verwerping van die des heeren Yzerman, op staats exploitatie aandringend); - niet als een soort van „raddingplank" aan- gieep, zijn figuur eenigermate red dend, - 't is niet duidelijk. Evenmin als waarvan de heer Ployte nadat die motie, het aan geboden contract afwijzend, was aan genomen door de Kamer toch nog verklaarde prijs te stellen op het in stemming brengen van het (feitelijk reeds van de hand gewezen) ontwerp. Wat alzoo verworpen werd. En aan 'a ministers toch reeds zoo zwakke positie nog bracht gevoelig duwtje toe- De allereerste klanken van het reuze-toernooi, dat in 1918 moet worden uitgevochten; als wanneor 't er op aankomt de door E. K. saam te stellen Tweede Kamer te [kiezen ze bereiken reeds ons oor. Maar 't is alles nog maar vaag, onbestemd; embryonaal. Be „Oeconomische Bond" is ge vormd en meldt zich aan als een „iu politicis"-kleurlooze. Nader zal moeten blijken, wat er waar is in de bewe ring, dat het „politieke aapje", zij 't dan ook wat-gemaskerd, ook hier uit de mouw zal komen gluren. Het nog levende Lagerhuis staat inmiddels nog voor een berg van arbeid. 'De „stok achter de deur" van de 500 millioen-Leening, die op Woens dag 7 November in de sectiön zou onderzocht, kennen wij thans. Vrijwillig 4%, onwillig 3 pCf. Dat „de stok" ook thans niet door minister Treub zal behoeven gehanteerd te worden'fc staat wel vast. Er is de nadering van het Regee- rings-voorstel om do ouderwijzers f 50 verhooging van salaris minimum te geven, de helft van wat de lex- Marchant beoogde. En diebt zullen de „stofwolken" zijn, welke dit ont werp zal doen „opdwarrelen". Er is het ontwerp-duurte-bijslag de loongrens houdeDd op f 2500 voor gehuwden, op f 1500 voor on- gehuwden, dat voor 1917 c.a. 14 millioen zal kosten. Het schrikken, ontstellen van zulke cijfers hebben ~ij al lang verleerd L. Be donkere dagen vóór Kerst zijn reeds zoetjes-aan op komst en malgré toutl is het vooruitzicht van den braven Sint wéér weldra in ons midden te zien, voor velen het belangrijkste van den dag... Intusschen bloeit, weliger en weel deriger dan ooit, de nooit out brekende crioiinalifeite-rubiiek. De ba- handeling dar inbraakzaak-Begeer te Amsterdam was een délicatesse voor de lisfhebbers. Ü6 fantastische bij zonderheden der inbraak bij mevrouw weduwe Bisschop, te Leeuwarden, zullen alle ontwerpers van pakkende Cinema films dunkt me geïnspi reerd, hebben. Want wat ook onder stijgende prijzen voor alles en nog wat, rantsoeneering en andore ellende up to date moge lijden, - de bioscoop weerstaat alle stormen des ttjds en blijft de lieveling, het troetel kind yan Jan Publiek I... Mb. Antonio. DE OORLOG. De legerberichten van 5 en 6 November. Kat offensief der Centrslen In Italië. Da Tagliamento linie hebben de Italianen niet kunnen behouden. Van den rand van het gebergte tot aan de zijn tij opnieuw op den terugtocht. Het gevolg daarvan was dat zü ook op het front in hetgebergte van het Felladal (ten N. van Gamona) tot aan den Colbricon pas (ten Oosten van Predazzo in het Fleimsaal) hun stellingen moesten prijsgeven. Over een front van 150 K.M. in het gebergte, zijn zij nu ook op den terugtocht. Uit de verschillende berichten blijkt, dat de troepen onder Prins Schwarzenberg Zaterdag naar den rechteroever van de Tagliamento over staken. Hier dreven zij een wig in do Italiaansche stellingen. De snelle uitbreiding van bet dus gevormd bruggehoofd dwoDg de Italianen hunne stellingen naar het Z. tot aan de Adriatische Zee te ontruimen. Dit bracht vanzelf mede, dat ook de stellingen in het noorden, - waar- zij ongeveer langs de grens liepen, ontruimd moesten worden. Hst op rukken dor Centrale over do Taglia mento bedreigde toch deze stellingen in den rug. Hetgeen wij in een vorig nummer als een gevolg van het voortgezette offensief der Central» veronderstelden, is dus thans reeds werkelijkheid geworden. Be terugtocht uit de bergen, met vele daaraan verbonden gevaren, moet nu door de Italianen worden uitgevoerd. Of het gelukken zal en dan nog zonder al te groote verliezen staat te bezien. Niet alleen moeten de troepen terug, maar zij moeten ook een zwenking van 90° maken. Daarbij komt, dat de troepen tusschen het Felladal en Predazzo als het ware in een zak zitten waarvan de opening dreigt te worden dichtge bonden. Niet alleen van het oosten uit, doch ook van uit het westen, vanuit zuid-Tirol. Voorloojpig zal het er bij do Italia nen wel om gaan achter de Piave te komen. D8nieuwe linielzal dan den beneden loop van de rivier moeten volgen in het Noorden aansluitend op het Suganadal. Mogelijk dat de Italianen bier stand zuilen houden. Uit het Oostenrijkeche communiqué blijkt nog dat de Italianen in het gebied van den bovenloop van de Tagliamento door de troepen yan generaal Krobatin in de stellingen in Cadore werden geworpen. Daardoor werd de vijand van den Kruisherg tot voorbij den Rodo pas tot den terugtocht gedwongen. Hier gingen de Oostenrijkers tot de vervolging over. De Col di Lana en do Monte Piano werden genomen. Cortina d'Ampezzo en San Morlino dl Castrozza in het Clamon dal kwa men weder in handen der Oosten rijkers. Een later bericht meldde dat de operaties mot succes werden voort gezet. De gevolgen van dezen nieuwen terugtocht laten zich nog niet geheel overzien. Wanneer do Italianen er inderdaad in mochten slagen de Piane linie te houden, dan nog is het succes der centralen enorm. Het front van het Suganadal tot aan de zee is in korten t(jd tot ongeveer een derde van zijn oorspronkelijke lengte terug gebracht. Een offensief der Italianen van deze linie uit, is voorloopig wel uitgesloten, zoodat dé centralen groote trospenafdeelingen voor de andere fronten beschikbaar zouden krijgen. De veronderstelling ia niet gewaagd, dat deze naar het Westelijke front zullen worden over gevoerd, hetgeen het vallen van een beslissing op dit gevechtsterrein wel weer onbepaalde tyd zal-uitstellen, Fransche bladen molden dat gene raal Foch in het Italiaansche oorlogs gebied ia aangekomen en dat, naar men verwacht, de Fransche strijd krachten in den loop van de volgende week zullen ingrijpen. Fransche hulp troepen zijn onder de Italiaansche troepen gemeld. Da sluiting van do Fransch Spi sche grens zou verband houden met het vervoer van troepen uit het binnenland van Frankrijk naar Mar- seille en Toulon. Naar gemeld wordt zijn niet onaanzienlijke Fransche strijdkrachten, vooral koloniale troe pen, die zich reeds in de winterkwar tieren in Zuid-Frankrijk bevonden, over genoemde havens naar Genua en van daar naar het Italiaansche gevechtsterrein vervoerd. Van het W e s t e 1 y k front. Naar het Engelsche communiqué van 6 November meldt, is een aanval ingezet tegen de Bultscho stellingen in de buurt van Paaachendaolo. Be Engelschen maakten bevredigende vorderingen. Het dorp Passchondaele en de ge huchten Mosselmarkt en Goudberg werden genomen. olgens het Buitsche legerbericht werd dezo operatie voorafgegaan door roffel vuur op het front van h6t Houthulsterbosch tot Zandvoorde. Daarna ging de vijand aan weers zijden van Paaschendaele en don weg Yperen—Meenen tot den aanval over. Omtrent den uitslag dezer gevechten werd nog niets gemeld. De duikboot- en mljnoorlog. Volgens het officieel e Buitsche be richt zijn in hat noordelijk gedeelte van de Noordzee weer vijf stoom schepen door een Buitsche duikboot in den grond geboord. Vier daarvan z(jn weggepikt uit convooien. Hot vijfde vernielde schip was bewapend en voer alleen mee oen bewakings- vaaituig. Uit Bergen (Noorwegen) wordt be richt, dat de Duitsche onderzeeërs thans dicht bij de Engelsche kust opereeren. De Maandag uit Engeland te Bergen aangekomen bemanning van het getorpedeerdeNoorsche atoom- achip „Leander" (2968 br. reg. t.) vertelde n.1., dat het stoomschip op slechts zeemijl afstands van de Engelsche kust in den grond werd geboord. Amerikaansch transportschip getorpedeerd. Naar d.d. 6 Nov. uit Washington wordt gemeld, is het Amerikaamche transportschip „Finland"getorpedeerd toen het naar Amerika terugkeerde. De schade is gering. Het stoomschip slaagdo er in met eigen middelen een vreemde haven te bereiken. Uit Dultschland. In een vergadering te Konings bergen heeft de afgevaardigde Schoideman het woord gevoerd; hij sprak over den vrede door vergelijk en de Vadsrlandsche Partij en ver klaarde, dat de wijze, waarop graaf Hertling benoemd ia, eau groote stap voorwaarts was, vergeleken bij het geen op dit geblsd tot dusver ge schiedde. Ook in zooverre, dat graaf Hertling zich volle vrijheid heeft voorbehouden om zijn medewerkers zelf te kiezen. Hoewel de sociaal democraten niet aan do regeering zullen deelnemen, zijn zij bereid mede te werken. Vooraf echter zullen eenige voor waarden gesteld worden. Indien de regeering deze aanvaardt en een duidelijke en vaste politiek naar bui ten voer:, die met de eer en de toe komst van Buitschland overeen is te brengen, dan verklaren wij, zoo zeide Scheideman, de regeeriDg to willen steunen, doch in het tegenovergestelde geval zouden wij haar moeten bestrijden. Een vredasmotie In het Engelsche Lagerhuis. Bij do debatten over de „Appro- priation-bill" diende hot radicale parlementslid. Loos Smith, de vol gende resolutie in: „Het Lagerhui» is van ni6ening, dat-, in geval bevredigende waarborgen kunnen worden verkregen betreffende de onafhankelijkheid en het heiatel van Belg'6 en de ontruiming van ander bezet gebied, de onderhande lingen voor den vrede geen hinderpaal in den weg mogen worden gelegd en dat de totstandkoming eveneene moet omvatten een oplossing van het vraagstuk omtrent Elzas Lotha ringen en het in hot leven roepen van een doeltreffende internationale instelling, om oorlogen in de toekomst te voorkomen." Lees Smith botoogde, dat de ge heime diplomatie het oorlogsdoel der geallieerden yerkeeni heeft voorgesteld en Elzas Lotharingen tot de voor naamste voorwaarde was gemaakt, zonder Italië of Rusland te raadplegen. In antwoord op de resolutie ver klaarde Balfour, dat naar ztje meoning zulk soort discussies er weinig toe bijdragen zoo spoedig mogelijk een eervollen vrede te krijgen. De argumenten der vorige sprekers kwamen alle hierop neer, dat Engeland den oorlog voortzet, cm Elzas Lotharingen voor Frankrijk terug te winuen. Dit was een totaal verkeerde opvatting van de algemeene inzichten van do huidige regeering, de vroegere regeering enhetgeheelo land met betrekking tot het oorlogs doel. Blijkbaar verlangen de pacifisten, dat de oorlog wordt voortgezet, totdat elk land zal zyn gedemocratiseerd (toe juichingen en gelach) en verlangen zij, dat dat oorlog zal worden gebezigd, als het middel, om de democratische regesring in alle staten van Europa in te voeren. Toch had Ramaay Mac Bouald de Duitsche socialisten aan gehaald, om aan te toonen, dat niets Buitschland meer kon vereenigen tegen zijn tegenwoordige vijanden dan het denkbeeld, dat de laateten de be doeling hebben het Duitsche volk tegon zijn wil een regeeringsvorm op te dringen dien de vijanden van Duitsch land en niet het Duitsche volk zelf bewonderde. Balfour zeide, dat bij behoorde tot degenen, dia hartstochtelijk verlangen, dat de vrije instellingen zich over geheel Europa zouden uitstrekken. Hy had echter nooit gedaebt, dat het verstandig of mogelijk zou zijn voor het eene land om het andere te die- teeren onder welken regeringsvorm dit moest leven. (Toejuiching). Lees Smith had de regeering aan gevallen, omdat zij aan hot oorlogsdoel andere zakoa had toegevoegd, waarbij Engeland zeer weinig b'elaDg had en hfj had het Huis te verstaan gegeven, dat bij beschikte over aulhentbk-ke informatie, dat de geallieerden door een geheim verdrag gebonden waren, om aan Frankrijk of een of ander onafhankelijk laud het Buitsch gobied aan den linker-Rijnosver af to staan. Dit was sen absolute onjuistheid. Zoo'n verdrag bestaat niet. De Engel sche regeering hooft zoo'n verdrag Diet aangegaan en van zoo'n verdrag is hoegenaamd niets bekend. Voorts was het betreurenswaardig, dat Lees Smith argumenten aanvoer- die- natuurlijk in Duitschland zouden worden herhaald, maar zonder de tegenspraak (toejuic'niDg) en die gegrond waren op de redeneering, dat het oorlogsdoel der geallieerden niet dat was, hetwelk zij luide hebben verkondigd, nl. de bevrijding der kleine naties en de staatsinstellingen dor Europeesche landen zooveel mo gelijk in overeenstemming te brengen mot de wenschen der bevolking, maar van Buitschland een stuk grondgebied loa te scheuren. Bit was nooit het oorlogsdoel der geallieerden en geen enkel verdrag bestond er tuaachqn bea, dat hen verplichtte voor zoo'n oorlogsdoel te vechten. Men zou uit de gehouden redevoe ringen kunnen opmaken, dat de regeering plotseling tot de conclusie is gekomen, dat Eizas-Lotbaringen nut belangrijkste deel van het oor logsdoel uitmaakt cn geen verband houdt met andere oorlogsdoeleinden. Natuurlijk verlangen wij het her stel van Elzas-Lotbaringen. (Toejui ching). Daarvoor zijn wy ongetwijfeld in oorlog, maar niet daarvoor alleen en niet als op zichzelf slaand element van Ii6t algemeen oorlogsdoel. Na de vede voeringen van Balfour en Aiquith, waarin de oorlogsdoel einden der geallieerden worden be vestigd, vroeg Wüitehouse (rad.) het woord, om de discussie voort to zet ten. Het Huis evenwel weigerde hem aan te hooren. Tot sluiting der de batten werd besloten met 282 tegen 33 stemmen. De resolutie van Lses Smith werd zonder stemming ver worpen. Rusland. Naar de „Times" dd. 1 November uit Odessa verneemt, zyn ernstige onlusten uitgebroken onder de troepen to Theodcsia, in de Kriin, waar de staat van beleg is afgekondigd. Op eisch van de Oskrainache troepen werden alle wijnvoorraden ia de stad vernietigd. De vrljn vloot in stroomen door de stratenen de kelders mooBten met pompen worden loeg- gemaien. Da schade wordt geschat op 150,000 pond. Ean nlsuws Vlag op Zee. Be medewerker van het Hdbl. te Lausanne sehryft: Met deze vlag bedoel ik niet de Zwitserache, die binnen niet al to langen tyd verwacht kan worden, doch do aloude blauw gele kleuren dor Oekraïena, die reeds nu op zee zyn. Op het oogenblik, waarop de kruiser „Svjetiana", die behoort tot het Oostzee eskader, gooekraïeni- seerd werd volgens een decroat der voorloopige regeering to Petrograd en derhalve do zoo zeer op de Zweed- a«Ue geiykende blauw-gele vlag heeccta, deed dit eveneens het gehewle Zwarte Zee-eskader. Be voorloopige Russische regeering heeft thans op verzoek der Oekraïensche Rada toe gestaan, dat dit zoo biyven zal. China. In China is het nog steeds niet ruatig. Nu weer wordt, via St. Patera burg, uit Peking bericht, dat in do provincie Kirin (Mactsjoerye) de tros pen geweigerd hebben de nieuwe bevelhebbers te erkennen, bun uit de central» hoofdstad toegezonden. Zy hebben de provincie voor zelf 8tandig verklaard. In do provincies Hoenan en Tset- sjoean - d. i. dus in Midden China duren do botsingen tusschen de regeringstroepen on de opstande lingen voort. Da Z.-Amerlkaanscha republieken en de* oorlog. De „Daii* Chron." verneemt uit Mexico City, dat de regeering spoedig vertegenwoordigers zal benoemen voor het Z. Amorikaanscho Congres, dat in Jan. a.s. te Buenos Aires by een zal worden geroepen, ten einde van gedachten te wisselen over een gemeenschappelijke krachtigo actie der Z.-Amorikaansche republieken en een gemeenach&ppeiykè politieke ge dragslijn vast te stellen betreffende den Europeeschen oorlog. Favemla, Mexicaansch gezant in Argentinië en Antonio Manero als vertegenwoordiger van president Car- ranza,vertrekken uit Buenos-Aires voor een vertrouweiyke missie naar Europa. Zij zullen Frankryk, Eoge land en Italië bezoeken. BINNENLAND. Da 32sta Broodkaart. Da directeur van het Centraal Broodkantoor maakt bekend, dat de 32ste broodkaart loopt van 7 tot en met-17 November. Da varkensdlitributie. Het bureau voor modedeelingen inzake de voedselvoorziening meldt: Uit de statistische gegevens betref fende de hoeveelheid «'arkensvleeach, welke in het jaar 1916 door de re geering aan de gemeenten is geleverd door tusachenkomst van de Inkoop combinatie, biykt o. m., dat de In koopcombinatie varkens hesft geleverd aan 908 van do 1120 Nederlandsche gemeenten. Deze 906 gemeenten hebbon te zamen 6,182,341 inwoners, terwyl de gezameniyke bevolking van het heole land op b|jna 6,450,000 inwoners kan worden gesteld. Geleverd zyn daaraan in totaal 77,777,543 kg. varkausvleesch of 12 62 kg. per hoofd. In deze op gaven ztfn dus niet begrepon de var ken», welke gemeeuten, die daartoe door do Vloescbvereeniging waren gemachtigd,zich door „eigen aankoop" hebben verschaft. Om tot' een juist overzicht van het verbiuik van varkensvleesch bier to lande te komen, moeten natuuriyk hoeveelheid, verschaft door „eigen aankoop" door de gemeenten, en ook het varkensvleescb, dat door de slagers op de vrye markt word bygekocht, by de hiervoor genoemde hoeveelheid van nagenoeg 78 millioen K.G. woidon gevoegd. Men komt dan tot oen totaal- verbruik van 90 millioen K.G. var- kGnavleesch In 1916. Neemt men aan, dat het gemiddelde 8lacbtgewicht van do varkens thans ten hoogste 60 K G. bedraagt, dan zouden voor een verbruik gerekend naar de distributie -over 1916, ander half millioen varkens per jaar noodig zyn, of 80,000 stuks per week. De vraag ryst hierbyhoe staat het met onzen varkensstapel? Dn resultaten van do op 10 Augustus 1917 gehouden varkenstelling geven hierop een antwoord. Biykena die telling bedroeg toen het aantal varkens ruim 800,000, ver deeld over ongeveer 110,000 varkens houders. By de houders van 1 of 2 varkens waren te zamen ongeveer 93,700, bij die van 8-5 varkens on geveer 43,700 en bij dio vau 10 eu moor varkens ongeveer 70,600 stuks. De groote varkenshouder* worden in hoofdzaak gevonden in de weide strekenin de zandstreken is wel het aantal varkenshouder» groot, maar het getal gehouden varkens gering. Vergoiykt rneu deze cijfers met de uitkomsten van de veetelling, welke in 1910 werd gehouden, dan blijkt daaruit, dat het aantal varkens vooral in de zandstrekon reusachtig moet zyn geslonken. Het Brood. Uit Rotterdam wordt aan de Tel. gemeld Naar wy vernemen zal in d6 samen stelling van or.a brood spoedig een verandering worden gebracht. Op het oogenblik is deze als volgt 40 °/0 tarwe, 25% maïs, 25% aard appelmeel, 5% ongebullde rogg» en 5% zemelen. Daar proeven hebben aangetoond, dat. door droging van den aardappel ca. 10% meer voor h8t voedsel be schikbaar biyft dan door vermaling, is besloten in het vervolg de aard- appüdroging aan te wenden voorde broodbereiding. Vormoedeiyk1 zal dit proces met ongeschilde aardappelen plaats vinden. In ieder geval zal deze nieuwe broodbereidiaé zeer spoedig voorhe; leger worden ingevoerd. Da groentendrogsrs hebben zich bereid verklaard, de zorg van hot drogen op zich te nemen. Be oapa citeit der fabrieken acht men ruim schoots voldoonde om op groote schaal dit werk der aardappelmeelfabrieken over te nemen. Verhooging vau het broodrantsoen van dezen maatregel niet te ver wachten, daar men nog ateeds met gcöiek aan grondstoffen to kampen zal hebben, zoo lang van buiten af geen aanvoer plaats heeft. Onze aandacht is er op gevestigd dat nog stoeda geen maatregelen zyn getroffen om ook het oude brood ten bate van de voedselvoorziening aan te wenden. Wat toch is het geval? Aan het eind van een broodkaarten - weck blijven de bakkers in den regel met groote voorraden brood zitten, die niet verkocht worden, wyi het publiek dan meestal geen brood bons meer ter beschikking beefc. Wanneer den volgenden dag de nieuwe broodkaartenweek is ingegaan, weigert het publiek dit oude brood te koopen en verlangt men verscb. Zonder bons mag mon het brood niet van de hand doen, terwyl het eveneoDs verboden is, dit brood voor veevoeder te verkoopen. Naar de directie van een groote bakkery ta Rotterdam mededeelde, is zy gedwongen dit brood bfi wyzo van brandstof in den oven te verbruiken. Zij noemde dit de eenige manier om zonder een strafbare handeling te plegen, zich van het oudbakken brood te ontdoen. Een regeling te dien aanzien achtte zy dringend gewenscht. zy meende, dat de oplossiDg gevonden zou kunnen worden door oprichting in iedere ge meente van een centraal bureau, al waar het oudbakken brood ingeleverd kan worden tegen afgifte van bons. Zoodoende is de bakker in staat zich opnieuw meel te verschaffen, wat hom by het verloren gaan vau het oudbakken brood niet mogeiyk is. Bovendien zou zulk een centraal bureau In staat zyn dit brood als veevoeder te distribueeren. Beschikbaarstelling van Levens middelen. Ia ons vorig nr. namen wy op de voornaamste credietaan vragen van de wetsontwerpen tot aanvulling en verbooglug van hel10e hoofdstuk der staatsbegrooting, (beschikbaar stelling vau levensmiddelen). Hierin werd ook modegedaeld dat voor ver strekking van goedkoope brandstof fen f 18 000.000 werd uitgetrokken. Het Volk", dat de aanvraag toetst aan hot indertyd door de Centrale Commissie uit de arbeidersbeweging aan den minister verzonden telegram waarin op vaststelling van ver schillende maatregelen inzake de distributie werd aangedrongen deelt medo, dat de in dit telegram vervatte eiachen aangaande de brand stofvoorziening werden ingewilligd. De eerste 10 H.L. worden rerkryg- baar gesteld tegen verlaagden piys, de volgende 2 tegen kostprfis. Wie meer ontvangt dan 12 H.L. moet voor dat meerdere oen toeslag boven den koatprUa betalen die stygt van fl.50 per H.L. in do 8de, tót f 16 in de 8ste klasse. Verder werd onder de uitgetrok ken bedragen genoemd f 6.000.000 voor de distributié van 80.000 K.G. kaas. Dit moest natuuriyk zyn 80.000.000 K.G. Bruinkolen. Er worden thaDS geregeld bruin kolen van de bruinkool-exploitatie Bergorodo to Heerlen verzonden, ter beschikking van de Rykekolendistri- but.ie. Het voornemen bestaat, de zendingen, in don beginne 50 wagons per dag, goleidelyk tot een belangryk grooter kwantum op to voeren. In beslag genomen. De Rotterdarasche recherche nam in beslag in een pakhui3 in het centrum dor stad 2200 K.G. draad nagels, 125 kisten Condensed Milk, 80 kisten melkpoeder en 9 vat«n cacaoin verschillende veemen 12,000 K.G. vet en ten slotte 11,000 K.G. vet, opgeslagen In een pakhuis, toe- behoorende aan een Belg. Beknosl met steenkolen. Uit Gorinchem wordt. d.d. 6 Nov. aan de „Tel." gemeld Ia cr schier in alle plaatsen van ons land gebrek aan steenkolen, in de dorpen, gelegen aan de Beneden- Waal 6n ook in Woudrichem,'behoe ven de bewoner niet bevreeBd te zyn voor een komenden strengen winter. Do zoetelaars en Woudrichemscbe viaschora hebben zooveel steenkolen van ladingen der passeerende schepen, dio zoo 't heet overnacht had den, gekocht en deze voor een mati gen prijs aan de bevolking verkocht, dat zy genoegzaam vootzlen werd. Deze zaak werd in Don Haag bekend. Er werd dan ook naar Woudrichem een controleur van het Ryksdiatribu tiebureau gezonden, die aldaar ba- vonden hec-ft, dat zelfs In de woningen der autoriteiten enorme voorraden steenkolen opgeborgen waren en be paalden, dat elk gezin niet meer dan 12 H L. moebt hebben. BÜ velen is dan ook «en surplus in beslag geriomen. De te Woudrichem gestationeerde marechaussooa zyn belast met toe zicht en regeling der distributie van brandstoffen en levensmiddelen in Woudrichem, waardoor deze politie uu weinig in de omliggende plaatsen kan surveilleeren. Nu nemen ds Wou- drichemsche viaschers en zoetelaars dc kans waar om de steenkolen te Werkendam te verhandelen. Duurtstosilag onderwijzen. By het ontwerp van wet tot toekenning van duurtebyslag o?er 1918 aan het personeel onder het departement van Binnenlandscbe Zaken werkzaam, zyn tevens gelden aangevraagd voor de onderwyzera der openbare en byzondere lagere scholen en leeraren byzondere hooger» burger scholen en byzondere gymnasia. De regeeriug wenscht biykens een schreven van den voorzitter der Tweede Kamer - by nadere over weging het onderwyzend personeel van de vakscholen voor dien byelag in aanmerking te brengen. Door het verleenen van Ryks^ub aidiea bestaat er een verhouding tusschen do leeraren van het vak onderwys on den staat, die, zoo al niet gelykstaande met den band tusscb en den staat en het onderwyzend personeel der byzondere lagere en middelbare scholen en gymnasia, niettemin het opnemen van deze categorie onder de voor Ryksduurte- by«lageu in aanmerking komenden voldoende wettigt. Daarvoor pielt trouwens de overweging vau practi- schen aard, dat de weg, welke ten vorigen jare werd ingeslagen ver hooging van do subsidie tot bet toekennen van duurtebyslagen niet aityd tot hot doel leidt, althans onge- iykheid schept. Onder het personeel der vakscholen zal zijn te verstaanhet personeel der middelbare, technische-, handels-, ambacht»-, toekom, visscbery-, zee- vaart-, Industrie- en andere speciale vakscholen, benevens dat der burger avondscholen. De omacbryving van de desbetref fende b&grootingspost op hoofdstuk V zal derhalve moeteu worden gewijzigd. In vorband hiermede hoeft de minister! van Binnenlandsche Zaken aan de Tweede Kamer een gewyzigd ontwerp van wet doeni toekomen, waarbyt het bedrag met f 876,000 wordt verhoogd. Door dezen maatregel zouden de in uitzicht gestelde buitengewone subsi dies kunnen vervallen. Vreamd vliegtuig. Dinsdagmorgen passeerde boven Axel een vliegmachine, koersende uit Z.O. richting. Zy werd met salvo's beschoten en keerde in Z.O. richting terug. Mijnen. In de maand October zyn op onze kust aangetroffen 750 myreu, ztynde 698 van Eogelschen, 2 vau Fran&cheo, 8 van Buitachen en 42 van onbe kenden oorsprong. Sedert het begin van.de moblliHatie zyn op onze kust aangetroffen 3383 mynen, verdaeld als volgt2591 En gelsche, 73 Fransche, 289 Duitsche en 430 van onbekenden oorsprong. Hat vlsschan „om da Noord". Be motor-trawllogger K. W. 160 (Handel en Zeevaart) van de reederij N. Parlovliet L.zn. te Katwijk aan Zee kwam Dinsdag van het visch- terrein „om den Noord" te IJmulden binnen. Be door dit motorschip aan gevoerde visch bracht by verkoop in de hallen niet minder dan 8560 gulden op. Daar vele trawlloggers door het stormweer geen groote vangsten hadden en door schade aan da zeilen geruimen tyd over de thuisreis deden, maakte dit vaartuig met deze prachtige vangst dus eene uitzondering. Raad voor da Scheepvaart. Be Raad deed uitspraak inzake do stranding van den zeillogger „Zegen en Viyt" MA. 169 en is van oordeel, dat de stranding van de „Zegen en Viyt" MA. 169 moet worden toegeschreven aan stroom- verleiding, gepaard aau zorgelooze navlgatio van den schipper. Dezo heeft geheel op den gestuurden koers vertrouwd en niet behooriyk zyu standplaats gecontiöleerd. Toen h(j het vermeende licht van boei 7 zag, dat inderdaad bet liebt van Elerl&nd is geweest, heeft hij niet nagegaan dat hy volgens de afgelegde verheid, niet op die plaats kou zyn en heeft hy verzuimd tosn en ook to voren on daarna door loodingen zijn stand plaat» te contr61e»ren. Dit was to meer zyn plicht geweest nu hy alecbta onvolledig verkenning kreeg aan den aard van het licht dat. hy zag. Ook had hy behooren te weten dat het licht van Eierland weder is ontstoken. De Raad verwerpt ton eenenruale de bewering van don schipper dat looden onder de gegeven omstandigheden onmogelyk is. Op grond van zyn nalatigheid, welke de scheepsramp heeft veroor zaakt, straft de Raad den schipper van de MA. 169 door hom da be voegdheid te ontnemen als schipper en als stuurman te varen op een schip, als badoold by artikel 2 der Schepenwet, voor den tyd van twee maanden. Hoogoves-bedrIJf. By de Tweedo Kamer zal binnen kort eon wetsontwerp wordon inge diend, wa&rby steun van staatswege wordt voorgesteld aan het op te richten hoogoven-bedryf. Voor f37.000 opgelicht. Een der groote bankinstellingen te Ameterdam is Dinsdagmorgen voor een bedrag van f37.000 opgelicht. By die bankinstelling werd n.1. een wissel gepresenteerd, die, nadat hy was uitbetaald, valsch werd bevonden. Be oplichter was inmiddels al lang met den buit verdwenen. De zaak ie in onderzoek by do politie van het bureau Pieterabal. Afpersing. Te Zandboogtegem. Beerta hebben Maandagnacht drie gemaskerde, nog onbekende mannen den landbouwer Wlrtje. Koster aldaar, gekneveld, gold en goed van de verschrikte huishoudin g eischends. Anderhalf uur lag de koster vastgebonden alvorens de gemaaker- den afdropen zonder buit. De inbrekers kwamen door hot dak in de schuur; alle deuren naar het voorgebouw waren afgesloten. Met een ponteiboor sloegen de gemas- kerden een raam stuk en kwamen daardoor in de elaapkamer. Zy tracht ten den landbouwer Koster te dwin gen geld te geven. Hy had juist zyn geld by een kassier te Wiuachoten gebracht, Nu werd van hem gcöischt in den avond eenige honderden gul dens te deponeeren op een aange wezen plaat». Bot moord werd h|j dreigd wanneer by in gebreke bleef. Be justitie van Winschoten was Dinsdag te Zandhoogte. UIT DEN OMTREK. GEMEENTERAAD Hll WIERINGEN, gehouden op Maandag 5 November 1917, namiddags 2 uur. Aanwezig allen, 1 vacature. Voorzitterde heer A. Peereboom. Secretarisde heer C. F. van Duin. Na opening door den Voorzitter worden door do secretaris de notulen der vorige vergadering voorgelezen eu onveranderd goedgekeurd. Door den Voorzitter wordt medegedeeld dat een schryven is ingekomen van den heer B. C. Tbym, to Terschelling, onderwijzir aldaar, dat by zyn be noeming als Hoofd der School te Westeriand tot zlfn spijt niet kan aanvaarden. Uit don brief van den heer Thijm biykt, dat toen hy solli citeerde voor de vacante plaats te Wieringen, dit een verbetering van salarie voor hom beteekende van 600 gulden. Nadien echter zyn de jaarwedden te Terschelling ook ge wyzigd en wel zoodanig dat het nu voor den heer Tbym inplaats van verbetering van salaris een vermin? dering zou zyn. Ook door verschil lende bijzondore omstandigheden ge voeld» de beer Thjjm zooveel voor z|Jd oude standplaats dat hy er nu c-iet toe kon besluiten zyn benoeming te Wieringen te aanvaarden. (Zie verder pa|. 4.)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1