Heldersche Courant van Dinsdag 13 Nov. 1917. Texel, 12 November. Heden vergaderde de nieuwe Vrij zinnige Kiesvereeniging, tbans Vrijs. Democratische Kieavereenigiog. Be opkomst waa bevredigend goed te noemen. Be heer A. Mijs opende de verga dering met een welkom. Aangegeven werd, dat heden een nieuw bestuur gekozen behoorde te worden. Aan al de leden van de ontbonden Vrijzinnige Kieavereeniging - waren briefkaarten gezonden met het ver zoek ook lid van de nieuwe vereeniging te willen zijn. 7 personen hadden een bedankje ingezonden. Be voorloopige secretaris las de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen stukken waren er niet. Volgde behandeling van een ont werp-reglement van een andere af- deeling, toegezonden op verzbek door het hoofdbestuur. Aanloop en doel vonden geen be zwaar. Vrouwen zoowel als mannen kunnen lid zijn, als ze den leeftijd van 21 jaren hebben bereikt. De contributie, waarvan 20 cents voor den Kamerkring en 10 cents voor den Statenkring moet afgedragen worden, werd op een minimum van 80 cents per lid per jaar vastgesteld. Verder zal aan meergegoeden ge vraagd worden of ze een hoogere contributie willen geven. Het Bestuur zal deze zaak ter hand hebben te nemen. Be contributie wordt inge vorderd voor de maand Maart. Het Bestuur bestaat uit 6 personen, die de functies onderling verdoelen. Ze worden gekozen voor 8 jaren en treden volgens rooster al. Ze zijn dadelijk herkiesbaar. In Januari wordt eene huishoude lijke vergadering gehouden. 8 dagen voor bet houden van de Bondsver gadering wordt eene afdeelingsver- gadering gehouden tot behandeling van den beschrijvingsbrief. De leden worden bij convocatie of advertentie ter vergadering opgeroepen. Men moet twee maanden lid zijn om medezeggingschap te hebben. Het stellen van candidaten voor Kamer en Staten zal geschieden op de wijze, zooals de Federaties dit zullen voorstellen. Voor het stellen van candidaten voor den Gemeenteraad behoort een afzonderlijk reglement vastgesteld te worden, wanneer de tijd gekomen zal zijn. Het dienstjaar loopt van 1 Jan. tot 81 December. Na artikelsgewijze behandeling wordt het reglement vastgesteld en wel met algemeene stemmen. Het zal zoo spoedig mogelijk ter goed keuring worden opgezonden. Volgde verkiezing van een Bestuur. Gekozen werden de beeren D. C. Dros, J. J. Roeper, J. Pisart, J. C. Visser en A Epe, die allen de benoeming aannamen. Be Voorzitter deelt mede, dat de afdeellngen nu niet meer bestaan. Wenschelijk zou het nu gevonden worden op elk dorp een vertegen woordiger te benoemen, die voeling kan houden met de leden van het dorp en met het Bestuur der Ver eeniging. Bie vertegenwoordigers zouden aangewezen kunnen worden door het Bestuur. Als voorstel van den Voorzitter werd dit aangenomen met dien verstande, dat de vertegen woordigers niet door het Bestuur maar door de vergadering zullen worden aangewezen en wel in de vergadering, die in Januari a.B. zal gehouden worden. Alsnu werd behandeld de beschrij vingsbrief voor de Bondsvergadering. Dat ging in groote trekken. De Voor zitter meende dan ook, dat er dit jaar nog geen afgevaardigde aange wezen moest worden. Bit werd goed gevonden. De heer Roeloffs bracht een woord van hulde voor de toewijding die de heer Mijs, welke naar Nijkerk ver trekt, voor de Vrijzinnige Kiesver eeniging beeft gedaan. De heer Mijs bracht dank voor deze hartelijke woorden en sprak den wensch uit, dat de afdeeling tot groo- ten bloei mag komen, waarmede de vergaderiDg werd gesloten. Hierna bracht de beer D. C. Bros nog dank aan de afgetreden leden, voor alles wat ze gedaan hadden. Het bestuur verdeelde de functies aldus: J. C. Visser, voorzitter; J Pisart, secretarisJ. Roeper, penning meestér; D. C. Bros, vice-voorzitter en A. Epe, commissaris. GemeenteraadvanTexel, gehouden 12 November 1917. Aanwezig eerst 11, later 12 leden, afwezig de beer Keesom met kennis geving. Voorzitter ds beer Buysing Damstó, Burgemeester. Na opening werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Punt 1. Ingekomen stukken. Mede- deelingen. a. Dankbrief van den nachtwacht Westra te Den Hoorn voor verhooging jaarwedde. b. Verzoek bewoners Oranjesingel verbetering weg. Als ongezegeld ter zijde gelegd. c. Bericht Ged. Staten dat Gemeente bestuur onbevoegd is breedte riJtuig- vellmgen te veranderen. d. Idem goedkeuring besluit ver andering macht. Aangenomen voor kennisgeving. Punt 2. Ontslagaanvrage M. H. Tuinder als hoofd der school te Oost. Dit ontslag wordt met algemeene stemmen eervol verleend tegen 1 De cember a.s. Punt 8. Ontslagaanvrage A. C. Tuinder—Heeroma als vakonder- wüzeres aan de school te Oost. Wordt mede eervol verleend tegen 1 December a.s. Punt 4. Subsidie vereeniging tot bevordering van vreemdelingenver keer. Een voorstel van B. en W. om aan ieder der vereenigingen te Koog en Ben Burg f 50 te geven, wordt aangenomen. Punt 5. Wijziging verordening toe kenning duurtetoeslag aan sommige ambtenaren. Eerder was bepaald, dat ongehuw- den f 0.60 per week werd gegeven. Voorgesteld werd nu f 1 te geven, wat wordt aangenomen. Punt 6. Behandeling Gemeente- begrooting voor 1918. Enkele kleine wijzigingen werden aangebracht. Belangrijk was, dat. er geld beschikbaar gesteld werd voor petroleum voor mindergegoeden, zoo dat die f 0.25 per Liter zullen hebben te betalen. Voor de goede uitvoering werden als commissieleden de raadsleden op de verschillende dorpen aangewezen. De begrooting werd goedgekeurd. Punt 7. Aangaan kasleeningin 1918. Voorgesteld werd hiervoor f 10000 te leenen, wat goedgekeurd werd. Volgde omvrage. De heer Dros vraagt naar den gasprijs. Zal in gesloten kamer ant woord krijgen. Be heer De Graai vraagt inlich tingen over aardappelende beer Kikkert wijst op het onregelmatige van de gemeenteklok de beer Boon vraagt of de politieagenten melk mogen controleeren (dat mag altijd) en spreekt over de slechte afwatering der goten te Oudeschild. Zal onderzocht worden. Hierna sluiting.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 3