HELDERSCHECOURANT No. 4857 DINSDAG 20 NOVEMBER 1817 45e JAARGANG Ultyoyer: C. DE BOER Jr., Helder. - Oplaag 6250 ei. - Abonnementsprijs: In de «lad f 0.8S, per post I 1.10.- Losse ex. 3 eenl. - AdvcrtentlSn per^regel 10 cent 10 oorlogsloeslag. Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen: 1. Do DISTRIBUTIE. 2. Uit den omtrek. 3. Feuilleton, enz. DE OORLOG. Da legerbarichten van 16, 17 en 18 November. Aan het W e s t e 1 y k front bt perkte de strijd zich in hoofdzaak tot artillerie gevechten. Iu Vlaanderen kwam de infanterie in actie. Vrijdagavond gingen bij PasiChendaele eenige Engelsche troe- psnafdeelicgen tot den aanval over. Eenige vijandelijke verdedigingswer ken benoorden het dorp werden vermeesterd, waarbij een aaDtal ge vangenen weiden gemaakt. Ook be westen het dorp werd de linie een weinig verlegd. In den Elzaa werd een aanval der Duittchers ten N.W. van Altkirch gestuit. Hel Duitsche legerbsricht van den 18den November meldt nog, dat na een beschieting van eenige dagen, ten Z. van St. Queatin een aanval der Franschen loskwam. Na een gehecht van man tegen man werd de vijand teruggeworpen. In Italiè blijven de Centralen vorderingen maken. In het gebergte ten Z.W. van Feltre werd hardnekkig gevochten. Tusschen Brenta en Piano o^durvoci'ien do Oostenr|jkiche troe pen den bardnekklgen tegenstand der Italianen en bezetten den Moate Pra8solan en den Monte Peuma. Een regimentscommandant, 50 officieren en 750 man werden gevangen ge nomen. Naar het OoBte-nrlJkzcfae bericht van 18 November aangeeft, trachtten de Italianen door sterke tegenaanvallen den opmar8ch der Centralen ten N.0. van Asiago te stuiten. Z|j slaagden er niet in eenig succes te behaleD. Tusichen Brenta en Piave verloren de Italianen nog eenige hoogtestellin gen. Afdeelingen der Oostenrijksche troepen, die op dan rechteroever van den bsnedsu-Piave vasten voet ge kregen hadden, moesten zich door den kracbngon druk der Italianen op den Oostslyken oever terugtrekken. Be tegenstand der Italianen neemt gaandeweg in kracht toe. Volgens het Jtaiiaansche communiqué van Zater dag werd van de hoogvlakte van Asiago tot aan de zee hardnekkig gevochten. In de vlakte tusschen Saletenol en Santandrva Barbarano forceerden de centralen by het krieken van den dag den overtocht over de rivier. Onder dekking van een onstuimig geschutvuur staken haar troepen naar den rechteroever by Follina en Fagare over. Ba eerste werden in de pan gehakt door artillerievuur en een verpletterenden tegenaanval. De over levenden ten getale van meer dan 803 met 10 officieren werden gevan gen genomen. Ook op andere punten trachtte de vijand 07er de rivier te komen, doch evsnoecs zonder succes. Ongeveer 600 man en 20 officieren werden gevangen p.snomen. Zaterdagnacht werden de pogingen van deo vyand om de Italiaansche stellingen op de hoogvlakte van Oaiazo te forcearen, voortgezet. HU deed een aanval in de richting van don Monte Zome (ten Oosten van Gallio). De aanval, die vier malon met do uiterste kracht herhaald werd, mislukte steeds. Meer Noordelyk, in de streek, van Craera eu Neleasa Davanti, hebben Italiaansche afdselingan met groote stoutmoedigheid eeuige vooruitga schoven punten heroverd, welke de vorige dagen verloren waren. ZD maakten een honderd-tal gevangenen. Tusschen de Brenta en Piave is de druk van den vyand sedert den 16en N vember toegenomen. De over macht van den vijand noodzaakte oqzq troepen op enkele punten ©enige vooruitgeschoven stellingen niet lan ger te vsrdedigen. Zij werden bfi den bevolen terugtocht na hardnokkigen tegenstand en schitterende tegenaan vallen ontruimd. Zaterdag hebben de Italianen in een onstuimigen aanval de streek van Fagaro geheel van vijanden ge zuiverd. In het gehesl werden den 16en en I7en op den rechteroever van de Piave 51 officieren en 1212 man schappen gevangen genomen en 27 machinegeweren buit gemaakt. In Palestina maakten de En- gelachen volgens bericht van den 17en No?ember eenige vorderingen. Bereden troepen namen 860 man gevangen sn veroverden een kanon. Ook de infanterie, die El Tine ver .meesterde nam een groot aantal vij anden gevangen en maakte zich eveneens /au een kanon meester. De Turken hieven naar b6t Noor den terugtrekken. Zoodoende werd Jaffa zonder tegenstand door de Engelschen bezet. Dit is een succes van beteekonis. De opmarsch laDga de kust breugt de Eagolschen nader toe de ver meestering van Jerusalem, hetgeen van groote beteekonis zou z\jn voor de Islam wereld. Het Amerikaansche leger. Uit Washington wordt gemeld, dat de vrijwillige dienstnemingen het Amerikaansche leger thans op een effectief van ruim twee millioen ma-men hebben gebracht. Volgens de .Washington Post" is het plan een korps te vormen van 10,000 legervliegers en minstens 1000 marinevliegere, terwijl 20 tot 80,000 machines naar Frankrijk zullen wor den gezonden met de noodige reserve motorif. Binnen het jaar zal deze luchtvloot gereed zijn. Een zeegevecht bij Helgoland. Door de Eogelsche admiraliteit wordt d.d. 17 November gemeld, de lichte Eageliche strijdkrachten dio bij de bocht van Helgoland opereerden en slaags raakten met lichte Duitsche strijdkrachten. De Engelschen bonden den strijd aan met de vijandelijke lichte kruisers, doch deze trokken zich met groote snelheid terug. Zl.1 werden achtervolgd tot binnen 80 mijlen afstand van Helgoland, waar zij onder bescherming kwamen van hun slagschepen en het mijnenveld. Het is waargenomen, dal ten der vijandelijke lichte kruisers in brand stond, terwijl een ander waarschijnlijk schade aan da machines had opge loopen, althans zy helde achterover. Een vijandelijke mljnveger werd tot zinken gebracht.' De Engelschen leden geen verliezen hadden slechts enkele gewonden en liepen geringe schade op aan hunne schepen. Rusland. Be „Herald" verneemt uit Kopen hagen, dat het Russische gezantschap bevestigt, dat de Bolsjewiki bij Sarboje Selo zijn verslagen en dat Kerenski meester van den toestand is. Lenic moet gevangengenomen zijn. Uit Stockholm wordt aan de „Echo de Paris" gemeld, dat Moacou het ceotrum is van de voorloop)ge regee ring voor gchael Rusland. Een bericht uit St. Petersburg, d.d. 17 Novombar meldt daarentegen, dat de Maximalisten Vrijdag Gatsjma hebben bezet. De staf van Kerensky is gearresteerd. Kerensky is gevlucht. Zijn arrestatie ia bevolen. Zaterdag zijn de vijand«lljkheden gestaakt. Te Moscou zyn de voorwaarden geteekend, waarorider de z.g. witte garde van Kerensky de wapenen overgeeft. Het comité van algemeen welzijn is ontbonden. De voorwaarden der Maximalisten, waaronder z(j in een socialistisch coalitie kabinet willen treden, bestaan o.m, uit het uitoefenen van conti6!e op de troepen van Petrograd en Moacou ou op de werklieden van hsel Rusland. Heiotoff, ex minister van Buitenlandache Zaken, houdt zich verborgen. Hij heeft de verdragen met de Geallieerden in veiligheid gebracht. De Maximalisten hebben zijn arrestatie bevcleu. De docu menten moeteu opgespoord worden. Burgeroorlog In Finland. Volgens berichten uit Finland via Haparanda, is de burgeroorlog in Finland in vollen gang. De socialisten hebben met hulp van Russische matrozen in Helaingfors de overhand gekregen. Sindsdien hebben echter verscheidene duizenden manschappen van de burgerweor het politiebureau bezet om een pogrom te voorkomen. Overigens schijnen de stakers in Finland overal de macht aan zich te hebben getrokken. Telegrammen worden niet doorgestuurd. Er loopen nog slecht» treinen, die arbeiders vervoeren. Reizigers, die zich door Finland naar Rusland wilden bege ven, zyn onverrichter zake naar Ha paranda teruggekeerd. Tot chef van het telegraafkantoor te Torneaiseen Finecbe soldaat benoemd, die alleen Finsch spreekt. Het geheele offleieren-korpa te Tornea ja afgezet. Stakende soldaten heheerschen de stad. De stemming in Noordelijk Finland is kalm af wach tend. Spionnaga. Een staaltje van de spionnage organisatie vau de Duitsche militaire autoriteit, vindt men in een mede deeling van het Noorach blad Tidens Tegn. Ook in Noorwegen was men er verbaasd, dat de duikboot- comman danten zoo volkomen op de hoogte waren van de tijden, waar op de schepen de haven verlaten en van de plaats, waar zij zich op een zeker oogenblik moesten bevinden. Msn heeft zich afgevraagd op welke wijze do Duitsche marine zoo goed was ingelicht, en toevalligerwyaze is dit ontdekt By een huiszoeking gedaan by iemand in Kriatiania, die verdacht was van spionnage, hesfc men een teekening gevonden van de Noordzee, verdeeld in kleine vakjes als een dam bord, en elk vakje genummerd en ge kleurd. Men vond daarbij den sleutel van eenige signalen, waarmede men per |draadlooze telegrafie aan den duikboot-commandant kon seinen, op welk uur en waar een bepaald schip zich bevond. Da agenten, op de Noorsche kusten verspreid waren in staat om, zoodra bun het vertrek van een schip bekend was, daarvan mededeeling te doen, door middel van het seinen van een nummer en een uur. Werd dus een dergeiyk bericht door een duikbootcommandant opge vangen, dan wist hij op welk tydstip hij zich in een zeker vakje moest be vinden, om zyn slag te slaan. PLAATSELIJK NIEUWS. Varaenlglng „Liefdadigheid naar Vermogen". Op de onlangs gehouden Algemeene Vergadering is de begrooting voor 1918 goedgekeurd. Wanneer de kosten, ver bonden aan de instandhouding van het Oude Lieden huis en van de verzorging der verpleegden (kosten, die buiten gewoon gestegeu 7yn ten gevolge van de tydsomstandigheden) worden af gezonderd, biyft er nagenoeg niets in de kas over, zoodat het Bastuur zéér tot zyn leedwezen, zich verplicht ziet. ook gedurende het geheele jaar 1918 de bedeeling te staken. Meerdere fond" sen z(jn dus driegend noodig, wanneer in den a.s. winter 1917—'18 en in het najaar '18 aan de meest behoeftigen een kleine ondersteuning in den vorm vau bons voor levensmiddelen of ander- zins verleend zal kunnen worden. Welke menachlievende stadgenooton willen nu heb Bestuur helpen teneinde vele armen voor deze teleurstelling te vrywaren De penningmeester, de heer F. Mulder, Hoofdgracht, zal gaarne gifcen ia geld of ia natura in ontvangst nemen en verantwoorden. Wij doen een beroep op uw goede hart. Schouwburg „Tlvoll A.s. Vrijdag, 28 November, wordt door het Tooneol gezelschap van den Plantage Schouwburg, directie Colnot Poons, Amsterdam, opgevoerd: „Het Licht in deD Nacht." Tooneel- spel in 5 bedrijven van Inte Onsman. Dit stuk, is te Amsterdam meer dati 100 achtereenvolgende avonden met enorm succes en voor uitver kochte zalen opgevoerd, en door do critiek allerwegen zeer gunstig be sproken. Zoo zegt het Alg. Handelsblad" Bloemen en een volie zaal gaven den derden speelavond een première-ka rakter. De schryver werd ten tooneele geroepen, om zijn welverdiende hulde in ontvangst te nemen. Het «tuk werd verdionsteiyk en uitstekend gespeeld. „Be Telegraaf: Er is in dit stuk van onz«n stadgenoot Iote Onsman, een scène, zoo sterk als ik in geen jaren gezien heb en voorsl niet van een Hollandschen schrijver. Er gaat een rilling door de zaal en de aan doening is meer dan machtig. Wy kunnen de directie feliciteeren, 't is een enorm succes, zooals nog in vele jaren met is voorgekomen. Barbarosaa. Hoofdrollen worden vervuld door Datnea: Moj. Enny de Leeuwc, Mevrouw Laurentius, Mevrouw Poous van Biece, M* uffr. Marie Blazer, Mevrouw Lemaireen de Heeren Ko Sprinkhuyzen, B. Bareudse, Mau rits do Vries, K. Baars, J. Job», Jan Helleman en Lemaire. Verder verwijzen wij naar do advertentie, voorkomende in dit num mer. 2 om 1. A.s. Vrydag wordt in „Casino" door „de Kluchtspelers" van Amsterdam de Franache klucht „2 om 1" van den bakenden auteur van „de Big van het 163ate" opgevoerd. Vooral met bovengenoemd stuk had dit gezelschap in het Rembrandt- Theater verbazend veel succes. De pers is eenstemmig vol lof over de opvoeringen van dit goede ensemble. Barbarossa achryft o. a. in de „Te legraaf" De naam heeft in Amsterdam een goeden klank. Hot is een gezelschap, dat nu al eenige jarsn achtereen ge durende de zomermaanden in het „Grand Théatre" en daarna in het „Rsmbrandt-Theater" met groot suc ces het Fransche biyapel gespeeld heeft. Wie herinnert zich niet den lichten gang en het rappe tempo van „3 X drukken voor de lift", van „Tante wi! nietl", „Me Zuster" en al do andere vrooiyke kluchten Maar wat men niet weet, is, dat de leidende persoonlijkheid van al de voorstellingen de heer E. W. de Blauw wat, die. nu hij dit jaar niet by de Tooneelvereenlging zal spelen, thans ook met „De Kluchtspelers" gedu rende de wintermaanden het vrooüjke genre zal bïyven beoefenen. Hy heeft aan zich verbondon de dames Lona Kley, Bouwmeester Clermont, Minny van Olitfen, Mieu Gosschalk, Peric- van Bienen, en de heeren Cor Smits, Van der Hout, Myin en Dolve Eugers. J. H. Röising zegt o. m. „De Kluchtspel er*" hebben eer van hun spel. Vlug en opge wekt ging het. „De Kluchtspelers" kunnen over hun succeB meer dan voldaan zyn. ,2 om 1" zal lang repertc-ir houden. BINNENLAND. In den grond geboord. Hier te lande i» bericht ontvangen, dat het motor-stoomschip „De Dol- iard, toebehoorende aan de maar. acbappy „Boa'evaer" te Amsterdam, door eea Duitsche duikboot in den grond is geschoten. Zes leden der bemanning zyn door eeu «toomvis- schersvaartuig te Vigo geland. Men vreest dat een drietal is omgekomen. Opgebracht. Van den Nedcrlandschen consul- generaal te Londen is bericht ont vangen, dat drie Nederlandache viaschersvaartuigen, de „Adriana'. de „Geertruida" «n de „Voorwaarts", waarschyniyk allo van Scheveningen, op zee zyn aangehouden en naar Harwich zyn opgebracht. De „Berkelstroom". Men seint ons uit Hamburg: In de Vrydag gehouden zitting van het pryzenhof werd het in beslag nemen van het Nederlandsche zeil schip Agiena" bokraebtigd. Dit vaar tutg werd, toen het met een ladiug vensterglas op wog was naar Frank rijk, Daar Zeebrugge opgebracht. Do eischers werden tot hst betalen der kosten voroordeeld. Ia zake het Nederlandsche stoom schip „Berkelstroom" verklaarden h«it pryzenhof en het opperste pryzenhof oeide, dat zy het tot zinken brengen van dit vaartuig niet gerechtvaardigd achtten. Een en twintig proteateD wnrendionaaugaaude binnengekomen. Als vergoeding voor het schip werd eea bedrag van 580 800 mark toege kend benevens 4% reote van den dag van h8t vergaan af. De andere sischon werden gedeeltelijk toege wezen, gedeeltelijk ontzegd. Een duikboot In het net? Be in IJmuiden aangekomen stoom haring-legger „Dirk Jacobua" rap- poi teert dat de uitstaande vleet bo iangryk beschadigd werd doordat zy geheel aan stukken is getrokken. Mon vermoedt dat een duikboot door de vleet is gevaren en zoodoende de schade heeft berokkend. Later is door den motorbotter „Betey" een deel van do-vleet weer drijvend teruggevonden en geborgen. Op zee aangehouden. De vaa de trawlvisschery to IJrauidea teruggekeerde zeillogger Y.M. 216 „Ada" van de ré derij C. van Biemeu te Bloemend^ rappor teert j.1. Donderdag in de^woordzea door een Britschen torpedojager te aangehoudon. Een der Britscbe offlclersn kwam op den zeillogger over en deelde den schipper mede dat, hoewel het hem zeer apeet, het schip naar een Britacbe haven zou werden medegevoerd, daar het zich in he-t door Engeland als onveilig verklaarde gebied ophield. De schip per verwonderde zich ten zeerste over dfze bewering on verzocht den Britschen officier te mogen aantoonen, dat zfin vaartuig niet in de verboden zöne was. De officier, eon zeer hoffelijk man, wenschta op dit verzoek wel in te gaan in tegenstelling met ztju Duitsche collega, die onzen vis- scbers, 3ls zy in hun recht zijn, niet runs tijd gunnen om zich op behoor lijke w{jze to verdedigen tegen de meestal ongegronde bewering en liet zich de kaart toonen. Onmiddeliyk nadat gebleken was, dat de opgegeven peilingen van den Nederlandschen schipper juist waren en het schip zich wei degoiyk in het rije gebied bevond, gaf de officier laat den reeds door den torpeaojager uitgebrachten sleeptros ioa te werpeD en toöstemmiDg de onderbroken rei* voort te zetten. Een door den schip per aangeboden zoodje visch word metbsleefden dank door den officier aanvaard. Hij wensebte onze zeelieden een voorspoedigs reia en behoudon thuiskomst, waarna hy naar zyn schip terug ging, dat weldra uit het gezicht verdween. Allo opvarenden van den logger „Ada" spraken bun tevredenheid uit over de goede be handeling van de zyde van den Britschen officier. Fransch vliegtuig geland. Zondagmiddag daalde op de Slikken aau de Scheids by Bergen op Zoom een Fransch verkenningsvliegtuig, gemerkt S. 1882, boven op het vlak 20. Het was bemand door een Fransch onderluit. en kwam van 't front. Door den mist de richting kwijtgeraakt, deod gebrsk aan baczine het ioestwl hier landen. De machine met mitrail leur werd geïnterneerd. Spionnage. Door de politie te 'sGravenhage zijn aangehouden een korporaal der infanterie en een hotelbediende ter zake hBt misdrijf bedouid by art. 98 Srrafwetbowk, hetopzetielyk openbaar rnakeD, dan wel modedeelen aan of In handen «pelen van een buiten landache mogendheid van bescheiden, berichten of inlichtingen omtrent 6enige zaak, waarvan hij weet, dat de geheimhouding door het staatsbelang wordt geboden. In beslag werden genomen een aantal geheime kaarten en plannen, nopen» opstelling van geschut, loopgraven, geheime gangen, enz., uitmakende de verdedigicga werken op Zuid Baveland, welke aan een Duitscber te koop werden aange boden. De 33ste Broodkaart. De directeur van bet Centraal Broodkantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 88ate tydvak loopt van 18 tot en met 28 November. Koffie en Thee. De Min. van Landb. heeft de vol gende circulaire aan de gemeente besturen gericht. A. Militairen mot voeding ingo kwartierd. Deze militairen ontvangen geen thee of koffie van Rykawege voor hen zullen derhalve voor don tyd hunner inkwartiering, mit* deze langer duurt dan 2 weken thee en kofflekaarten op denzwlfden voet beschikbaar worden gesteld als voor do burgerbevolking. De betrokken commandant is be last met het noodige toezicht, opdat eeu militair niet ia 't bezit blyft vaa zijn kaart indien hij niet langer met voeding ingekwartierd blyft 6n voor het vervolg van Rijkswege in de behoefte aan the8 on koffie zal worden voorzien. B. Met verlof vertrekkende mili tairen. Aan militairen, wien in den militairen dienst thee en koffie van Rijkswege wordt verstrekt en wien een verlof van minder dan veertien dagen wordt verleend, kunnen geen bons voor den aankoop van thee of koffie worden uitgereikt. Iudien aan vorenbedoelde militairen een verlof van veertien dagen of langer wordt verleend, zal hun door het bestuur der gemeente voor welke hUQ verlofpas werd afgegeven, een thee- en koffLkaart worden uitge reikt, nadat daarvan zyn afgenomen en de bons welke op den dag van uitgifte hunne geldigheid reeds heb ben verloren èn de bons waarvan de geldigheid nog niet zal zyn aange broken op den datum, waarop biykens de gegevens van den verlofpas, het verlof weder zal zijn afgeloopen. Voor de toepassing dezer regeling kan, behoudens nadere voorziening, worden aangenomen dat ieder op volgend tweetal bons successieveiyk geldig is van den len tot en met den 15en sn van den 16en tot en mot den laataten dag van iedere maand. („St. Ct.") Da distrlbutladiansf dar Rottardamscha politie. De centrale distribufiedienit der Rotterdamscho recherche heeft eon verzamelstaat gemaakt van wat in de maand October is bezit is, geno men. Op dezen staat komen de vol gende artikelen voor: 600 kisten maizena, 50.000 K.G. draadnagel, 800,000 K.G. cacao, 850 000 K.G zeep, 25.000 K.G. thee, 20.000 K.G. chocolade en reepen, 60 000 K.G. cocoa/et, 300 vaten olie, 2000 kiaten melk, 4000 kisten lucifers, 30.000 K.G. stijfsel, 20.000 KG. koffie, 250kisten kaarsen, 240 balen peper, 12.000 K.G. cacaoboter, 10.000 K.G. margarine, 91 kisten v«rmice)i, 15.000 K.G. caustic soda, 20.000 K.G. glauberzout. 210 kisteren slaolie, 200 balen aard- appolmee! en 3000 nikkelen stuivers. In da lucht gevlogen. Zaterdagmorgen te half twaalf is de motorschoener „CorneliaClaBita", liggende aan de Pelgrimskade te Rotterdam, in de lucht gevlogen. Vrijdagavond wa« het scheepje met een lading van 135 ton carbid uit Skiën tNoorwegen) aangekomen. Be bemanning bestond uit 7 koppen en een werkend passagier. De kapitein, de motordrijver en do passagier werden zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht; 8 matrozen zyn licht gewond. Van den stuurman werd gemeld, dat hij naar Maassluis vervoerd is, terwyl de kok, die r.aar beneden was gegaan, nog vermist wordt. Kapitein Vac Tylingon is op de politieboot, waarmede by vervoerd werd, gestorven. De in het ziekenhuis te Rotterdam opganomen motordry ver is 's middags overleden. De man laat een vrouw en vier kinderen achter. Men vreest, ook voor het iev6D van den 3ls werkend passagier mcegekomsnp. Van den stuurman is niets bekend. Hy i* niet te Vlaardingen aange komen, en evenmin naar het zieken huis vervoerd. Vermoed wordt, dat ook hy met den kok zich onder ia den motorschoener bevonden heeft. Zekerheid zal echter pas te krygen zyc, als het scheepje gelicht kan worden. Er zyn dus hoogstwaarschyn- iyk vier doodeo. Toen do ontploffing in het schip plaats bad, zaten met den kapitein een verificateur, eeu Indisch asplraut- verifleateur en eea kommies in de kajuit. De scheiding tusschen de ma chinekamer eu de k;-juit werd inge drukt. De ambtenaren vluchten naar boven, met achterlating van de in- blaringipapieren en do plombeertang. ZIJ moesten over een gewonde heen- siappsn, die uit de machinekamer in de kajuit was geslingerd. Omtrent do oorzaak dor ontploffing is niets zekers te zeggen. Vermoed wordt dat de kok Huizinga, die naar beneden ging om naar de herkomst van water onder in het schip te speuren, een lucifer of esn open Ylam heeft gebruikt. In den omtrek is groote schade aangericht. In de gebouwen van Stokvis en in de fabriek en kan toren van Hoboken eu De Bie is geen ruit meer heel. Het lijk van den scheepshond werd gevondeu op het dak van da distil- leerdery Hoboken en De Bie. Op 50 meter afstanda van de ramp werd op een open plaats van een blik«lagery een stuk hout gevonden vac 3 meter laDg. Tusschen de „Cornelia Clasioa", en den wal lag de lichter „Feyeuoord 5" van de reedery „Do Blauwe Ster". Van hot personeel van dien lichter werd alleen de kapitein aan het hoofd gewond. Da motorschoener is gezonken. Voortdurend lekten de vlammen aan, wat nog bo?en steekt, en telkens vatten de opborrelende gassen nog vuur. Het scheepje en de inhoud waren verzekerd. De zich uit carbid ontwikkelde gassen blijven nog atoed»opborrelen. Een brutale diefstal. Een zeldzaam brutale diefstal is Zaterdag te Amsterdam gepleegd. In het benedenperceei van het per ceel Frederikspleiu 11 by de Utrecht- schfstraat is de zaak gevestigd van don heer B. S. Langedyk, essayeur, inkoop van platina, kunsttanden, enz. De hoor Langedijk was to half negen met vrouw eu zoon naar de Synagoge gegaan. De 26-jarige dienstbode Adriana Epakamp bleef alleen in de wodIdz achter. Te ongeveer kwart over negen hoorden voorbyganger» om hulp roöpen uit de woning, waar van de straatdeur op eon kier stond. Men vond de dienstbode achter de deur in de gang liggen. Zy verklaarde, dat er kort na net vertrek van de familie gescheld was. Do heer Lan- gedyk had haar de instructie gegeven, de straatdeur op den knip te doen als zy alleen thuis was; dit schijnt zy echter niet te hebben gedaan. Zy opende het raampje van de straatdeur. Er stond een matt, die haar een brief voor den heer Langedyk gaf. Op hetzelfde oogenblik droDgeu, volgens haar verhaal, een paar mannen bin nen, die haar een doek over het hoofd wierpen en de handen met een touw bonden. De mannen hadden daarop het heole huis doorzocht. Uit een lessenaar in het kantoor beneden w^rd voor een waarde van ongeveer f2000.- aan goudstof gestolen. Bovendien ward een klein model brandkast of -kist, die op de achterkamer eenhoog stond, naar beneden gedragen en mee genomen! Deze kast was door een kleed bedekt, zoodat bier zeker be kenden aan net werk zyn geweest. De kast bevatte een bedrag van f 1600, dat juist Vrydag van de bank was gehaald. Ook een aantal sieraden van de vrouw des huize* werden ont vreemd. De politie stelde, bygestaan door den deskundige van Ledden Huise- botch en met behulp van een politie hond, een onderzosk in. .De dienstbode, uie ongeveer vier wek6n hier in betrekking was, werd op het politiebureau Stadhouderskade aan eeu streng verhoor onderworpen. De brief, die volgens baar bezorgd zou zyc, werd niet gevonden. In «tryd met haar gewoonte was de meid Vrydagavond uitgegaan. By haar verhoor verklaarde de dienstbode dat de belde mannen, die binoongedroDgec waren, haar naar de beneden-achterkamer hadden ge sleept. Daar hadden zy haar een doek voo: den mond gebonden haar handen op baar rug gebonden en met hetzelfde touw ook haar vooton vastgebonden. De dienstbode verklaarde verder, dat zy zich, na het vertrek der boide mannen, door de gang naar de straat deur had gesleept en daar was 't h3ar gelukt met de op den rug gebonden handen de straatdeur te openen, waar na zy om hulp geroepeu had. Een signalement kou zy niet opgeven de beide mannen hadden geen woord gesproken toen zij haar knevelden. Volgens een karrenverhuurder van de Lijn baansgracht waar de dioven een kar gehuurd haddon, waren de beide raanuen ongeveer 25 jaar oud. De gebeele zaak moet zich in tien minuten hebben afgespeeld getuigen hadden, tien minuten na het vertrek der familie, de beide mannen uit bet perceel zien komen met eeu voorwerp (het geldkistje) door ecu rood kleed Da dteustbode vor klaarde by haar ver hoor beslist, niet by de zaak betrokken to zyn. Zij blijft voorloopig aan het bureau Stadhouderskade in bewaring. Er is voor een totale waarde van f 5000 aan goud, platina, sieraden en geld gestolen. Smokkelen. Het gebrek aan kleedingstukken in Duitschlaud doet de smokkelaars zin nen op het uitvoeren van oude kleeren Dat men daarop over de grens ook een oogje in het zeil houdt, onder vonden eonige smokkelaars, die te Bocbolt eene party kleedingstukken ter waarde V3n 50,000 mark uit ons land gesmokkeld in beslag genomen zagen. SPORT. linkervleugel de Groot-Edel niet erg op. Van laatstgenoemde hebben we niet veel een goede voorzet gezien. Het valt echter te verklaren, want speciaal Nyman en achter hem v. Arnhem gaven hun niet veel kans. In de halflinie verdient het spel van den linkshalf vermelding, die al heel wat voetbaljaren achter den rug heeft, maar het nog best kan, vooral het kopwerk diént genoemd to worden. Be backs waren gewoon en Put mei steyn zal niet erg rouwig geweest zyn, dat hun bewaker vau hot doel geen enkel gavaariyk schot heft. te verwerken gehad heeft. Over het geheel genomen vonden we de H.F.C.-vordodlging boter, dan die der tegen party. Nog moet ors van het hart, dat in dezen wedsiryd door heide teams nogal voel overtredingen begaan werden. Vooral voor free-kick moest de arbiter herhaaldeiyk straffen. „Liefdadigheid naar Vermogen." Iu dank ontvangen van Mej. H. fL— De Penningmeester, F. Mulder. INGEZONDEN. BulUn 7«nntwoordel(|kbeld der Redactie. (Tea niet gepliuitste «tukkon wordt de copy niet teruggegeven). Voetbal. H.F.C.-Furmersteijn 0-3. Do roodwitteu weer verloren van P. en mot dezelfde cyfers als in Purmerend In de laatste minuten viel eerst de beslissing. Het Purmersteyn elftal is sterker en solider dan het vorig se zoen. Nu we hen hebben zien spelen, kunnen we begrijpen, waarom ze op de 2e plaats van de ranglijst staanaan het saraonapel mag dsu nog wel wat ontbreken, dat wordt wser ruim- achoots vergoed door het heeriyk enthousiasme en vurig spel wat vau deze ploeg uitgaat. Van H.F.C. moet ons vau hst hart, dat met do tegenwoordige samsn- stelliug van de voorhoede, nog monige nederlaag te wachten is. Nu Claudiua van het tooneel verdwenen ia, is de weinige kracht, die er nog in deze linie aanwezig was, verdwenen. Een paar vleugelspelers, die weten wat pasBeeren en voorzetten en een mid voor met eon flink schot en die minder pingelt, dat is het herbalen we nogmaals wat onze stadgenooten ontbreekt. We nemen evenwel aan, dat de Elftal-commisiie geen kans ziet in deze leemte te voorzien, hoe gaarne men dit ook zou willen. In de lagere elftallen van H.F.C. schyuen geen geschikte plaatsvervangers aan wezig, wat te betreuren is en niet hoopvol stemt. Stellig heeft H.F.C. verscheidene kansen gehad om een tegenpunt te maken, maar op het goede moment werd meestal zoo onhandig gespeeld of wel te lang gewacht, dat meestal oen bescheiden rollorije het resultaat was. Er zat goeu verband in de voorhoado; hadden b.v. Klein of Dito den bal, dan werd net zoo lang ge dreven, dat 2 of 8 man hen op hun huid zaten en do kans was voorby. Er werd niet samengespeeld. Ir. do 6erste speelhelft viel er nog wat te genieten, het waren de aar digste oogenblikken. Er werd door beide partyen goed gespeeld, het spel verplaatste zich vlug en beide doelen ontkwamen soms maar op het nip pertje aau een doorboring. By P. speelde de doelman op de] midvoor- plaata, het was osn gladde jongen, die raad m6t den bal wist, maar evenais zyn coilega aan de overzyde bet leer te lang by zich hield en zoodosnde geon kani zag een goed schot te lossen. Groote lost eenmaal een hoog schot op doel, de keeper, die weiuig betrouwbaar was, weet □iet goed weg met den hoogen bal. maar vangt toch. Volgens veler meening echter achter de doellijn, wat de scheidsrechter nist koa con stateeren. Van Arnhem, die „z'n dag" had, voorkomt eenmaal een zeksr doelpunt, door den bal net nog voor den doellyc weg te halen, wat een welverdiend applaus ontlokt. Kwast is in conditie, en houdt de onmoge- lykatu ballen, zyn styl is te roemen. Ruat kwam met blanco stand. De 2e helft, toen P. den wind mee bad, was Jiet met H.F.C. gedaan, alleen door'het enorm werken van de roodwitte verdediging - zonder uitzondering speelden allen buiten gewoon wist men bijna nog een half uur lang de score blank te houden. Toen daarna, uit een hoekschop, P.'s eersteling kwam, na een gewirwar voor doel en Kwaat's uitzicht be lemmerd werd, was de wedstryd feitelyk reeds beslist. Van Dito valt nog een schot tegen de lat te memo- reerejide bal sprong vlak voor doel neer, doch niemand van H.F.C, was in de buurt, zoodat de keeper tyd kreeg om weg te werken. Een vrije schop, dicht in de buurt van het P. doel, wordt door Kees te zacht genomen. In de laatste paar minuten weet P. nog 2 maal te scoren, waarvan de laatste goal de mooiste van den geheelon wedstrijd was. De rechts binnen was hiervan de maker. Dadelyk daarop floot den heer Vas Bias elDdigen. Over H.F.C. hebben we ons oordeel reeds gezegdeen prima verdediging met den doelmaD als ster en een aaovalslinie zonder verband en schot. Waren er in de voorhoede een paar ipelers van het type Bak, de uitkomst had wol eens anders kunnen zya. I By P. viel de anders zoo gevreesde Helder, 19 November 1917. Qasprljsverhooglng. Geachte Redactie. Misschien heeft het lot al beslist, anneer dit Rchryvec, [althans, als het voor plaatsing in aanmerki ng kom!], in uw geacht blad zal zyn opgenomen, aangaande de gapp^U- verhooging. Eon bolastiog van 100%, als wy alleen het lichtgas als basis nemen, zal de burgery worden opge legd. Hebben de vroede vaderen den moed daartoe Zoo, ja l laat het hun dan gezegd zyn, Helderscho burgery ea vooral gy arbeidstaklasae. Men laat u al f 2.70 betalen voor 60 K.G. cokes, een schande I Thans haait men dan strop nog wat strakker aan, om u heelsmaal economisch tot ondergang te doemen, 't Ia den koitsnden prils, bob ik al hooren uitbazuinen. Mijn antwoord daarop is, a!a sociaal- democraat, wat maalt my die kosten de prijs., Is de Heldersche burgery medeplichtig aan die destrueorende maatschappy? Ea in geen goval de Helderacbe arbeidende klasse 1 Durft gö het aan, dezo nog zwaarder te belasten, dan thans het geval is, dan zal ik hier niet neerzetten, wat ik hen zou ten rade willey geven,'t kon my wel eens met den strafrechter in aanraking brengsn en daar pa» ik alsnog voor. De departementen van marine en oorlog, leest mon in de toelichting, zullen geraadpleegd wor den, of zy zich er by neerleggen. Juist d« twoe lichamen, die het meest verplicht zyn, by te dragen, aan een toestand, waarin zy niet vrywilllg gaan. Bsido de draagsters van eeu stelsel, waaruit deze wanordeiyke toeatand is voortgekomen en met hand en tand wordt bestendigd en verde digd, moet men die nog vrageu Ik zou zeggen, betalen en liefut minstens 2/3 marine en oorlog. Maar, daar behoort consequentie toe, ge achte lezer, en dit ontbreekt wel eens by de heeren én vooral als hot gaat tegen dergelijke lichamen. Tot zoover mijn revolutionaire zienswyze. „Ja", zeide er dezer dagen iemand tegen my, waarmede ik over de gasprys- verhooglng sprak, „geef jy dan een andere weg aan." Mijn antwootd daarop, wil ik daarom hier voor o»n ieder doen. Be koieu moeten natuurlyk betrokken en be taald worden, al was het 't dubbelde van thaDS in prijs, daar hangt teveel van af, doch alscrisispost en du» in geeu go7al door een prysver- hooging to leggen op de afnemers. Want «r zya ook geen afnemer», al moeten deze alweer dure petro leum betalen. Die crisispost moeten wy dua, helaas alle dragon, doch na draagkracht. Daarvoor acht ik ver- scbilUnde wsgen open. Ie. Wordt het gasprysverhooging, dan een progres sieve, b.v. gebaseerd op do aanslagen van het inkomen. 2^.Ik Weetniet beter of er zyn 4000 müutgas- verbruikers on 2000 anderen. Welnu, of onzo Gemeente nu eene leening voor 1918 aangaat van 2 of S ton, versta goed, om in deze crisis te kunnen voorzien, maakt minder uit en is ten slotte voor de gemeen schap, veel voordeeliger. Honderd duizend gulden, ik wed, weinigen onzer hebben zo ooit by elkaar gezien, ma3r tegen 6% is een rente van f5000 per jaar. Dit gedeeld door 6000 gas verbruikers, wordt ten laste individueel, van nog geen heelen gulden per jaar. De gasprysverhoo ging tegen 18 ct. per M», gerekend tegen een verbruik van 80 M* per maand, wordt eene belasting eu zelfs een directe van f 1.25 per week. On dragelijk arbeiders en midden standers! 3e. En anders, een pro gressieve inkomstenbelasting, inuar dat durven do heeren niet aan. 4e. Oh! bittere ironie, mon bespare de 1% ton als uitgave voor de verbe tering van hvt Helde rsche Kanaal en gebruike dit voor dute steenkolen. Laat dat kanaal nog maar wat uit wasemen. Economische nooddruft gaat voor. 6e. Als het moet, d&u moet het, dan maar een tydeiyke straatbelast in g, naar de huurwaarde aangelegd. In geen geval een zwaar dere druk gelegd op hen die het niet dragen kunnen. Wlo daar aan mede doet, draagt eene zware ver antwoording. Ik acht daarom hst aliervérkiezeiykst, een crisis begtoo- ting, welks latten progressieve)lik worden gebracht op on» allen. Wy hebben toch ook nog een O.W.-bt- lasting, waarvan wy toch zeker ook ons deel zullen ontvangen. Achtend, Uw dw. dn. J. J. SCHOEFFELENBERGER.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1