Heldersche Courant van Zaterdag 8 Oec. 1917. Anna Paulowna. Donderdagmiddag 6 Bec. werd in Veerburg, eene vergadering gehouden, waar als «preker optrad de heer W. C. Roozen van Overveen. Spreker wilde uiteenzetten, waarom er is opgericht eene vereeniging van zaad handelaren en teeleri van zaaizaden. Be Regeering heeft maatregelen ge nomen, waardoor de verbouw van zaaizaden wordt beperkt en de export verminderd. Tegenwoordig mag alleen uitgevoerd worden, zaad dat gecon tracteerd is. Wat door vrijen teelt ia voortgebracht, mag niet worden uitgevoerd, wat strijdig is met 's lands belangen en een onrecht ten opzichte van den zaadbandel. Het doel van de genoemde vereeniging is, uitvoer te verkrijgen van zaad, dat door vrije teelt is voortgebracht. Be Commissie voor uitvoer acht spreker te bestaan uit personen, die niet deakuDdig zijn. Wel de commissie van advies, doch hiernaar wordt zelden geluisterd. Hierna bespreekt de heer Roozen 't reglement der vereeniging. Ëenige groothandelaren hebben thans de geheele export in handen. Er is in de pakhuizen nog zeer veel zaad, voortgebracht door vrijen teelt, aanwezig, doch dat mag niet verkocht worden. Spr. doet uitkomen, dat niet geageerd wordt tegen de groothande laren, doch tegen het stelsel van exporteeren en wekt iedereen op te protesteeren tegen deze dwangmaat regelen en op te komen voor den vrijen handel. De vragen, door enkele aanwezigen gesteld, werden door den heer Roozen beantwoord, waarna eene vereeniging werd opgericht, bestaande uit 14 personen. ■urgerl.Stand «.Anna Paulowna, over de maand November 1917. GEBORENAaltje, d. van Cornelis van der Panne en Aaltje Pranger. Franciscus, z. van Adrianus Huijgen en Joanna Hendrikx. Leonardus Ma- rinus, z. van Drikus Hubertus Spit hoven en Alida Cornelia Peperkamp. Trijntje, d. van Christiaan Hoogmoed en Trijntje Bas. Cornelia Jan, z. van Klaas Smit en Jannetje Balken. Nelly, d. van Gerardus Cornelis van Balen Blanken en Marianna Catharina Visser. Hermanus Arnoldus, z. van BernardPennekampenvan Goverdina Pruissers. Franciscus Cyrilles, z. van Cyrilles Joannes Nauts en Maartje Waiboer. Nicolaas, z. van Cornelis Keijzer en Haartje de Jong. ONDERTROUWD: Nicolaas Koster oud S8 jaren en Neeltje Jongejan oud 26 jaren. Jocbem Schoute oud 26 jaren en Jacoba de Ridder oud 28 jaren. Pieter Voorthutjzen oud 27 ja ren en Bardina Helena van Rozelaar oud 21 jaren. GETROUWDCornelis Johannea Orum en Grietje B{jpost. Nicolaas Koster en Neeltje Jongejan. OVERLEDENGrietje Jonker oud 81 jaren, weduwe van Klaas Egmond. Neeltje Raar oud 86 jaren, weduwe van Jan Sijbrands. Elisabeth Kooij, oud 62 jaren, echtgenoote van Jaco- bus Walraven. Pieter Slikker, oud 70 jaren, weduwnaar van Bieuwertje Doorn. Een als levenloos aangegeven kind van Dirk Gorter en Maartje Braaf. Trijntje Kerkmeer, oud 66 jaren, dochter van Klaas Kerkmeer en Aaltje van der Oort. Nicolaas Bakker, oud 19 jaren, z. van Simon Bakker en Antje Wit. Pieter Hakof, oud 47 jaren, echtgenoot van Neeltje Oudendijk. Van hooger hand is het viaschen op kleine mosselen (mestmossels) op de Zuiderzee verboden. Dit bericht verwekte bt) 4e visschers veel ont stemming. Ook de bouwboeren, welke wegens gebrek aan kunstmest, mest mossels (zeemest) gebruiken, waren hierover erg ontevreden, 't Een en ander deed de visschers met 't bestuur onser Landbouwafdeeling vergaderen en bespreken, met resultaat, dat een adres gericht zal worden aan den betrokken Minister, waarin opheffing van 't verbod gevraagd wordt. Alhier is aan den Bierdijk b(j Stree ook een mijn aangespoeld. Dit Is alzoo de tweede na den storm. Van de aanwezigheid dier mijn is kennis gegeven. Wat ons echter zeer ver wonderde is dat die mijnen niet onder bewaking zijn gesteld, daar aan den Bierdijk, kinderen (onwetend van de groote gevolgen eener ontplof fing), met steenen naar het ge vaarlijke voorwerp gingen gooien. Zou 't spreekwoord eerst ook hier moeten worden bevestigd, dat als het kalf verdronken is men de put dempt. Wegens het mijngevaar is de vroege postdienst van 61/» uur 's morgens tijdelijk opgeheven en gaat de eerste postboot om 8 uur van Wieringen. Met deze post worden de poststukken verzonden en afgehaald van de van Ewijksluis. Des namiddags gaat de postboot om 23/* uur nogmaals met de post enz. over, doch keert dan direct van de van Ewijksluis terug zonder de postmee te brengen, welke aldaar te laat aankomt, om bij dag licht te varen. Hadden wij voorheen 8 bestellingen, thans is dit bepeskt tot slechts één keer per dag. Burgerlijk* Stand van Wlarlnguu over de maand November 1917. GEBORENCornelis, z. van N. Ca. Metselaar en D. Bakker. Mar tin as Cornelis, z. van H. C. Kooij enT.Wilms. Reindert. z. van B. van Bloemendal en A. C. van Ginkel. ONDERTROUWD: Simon Lonten T. Visser. C. Stins en T. Kuit. B. Keijzer en K. Zaaijer. GEHUWD: C. Stins en T. Kuit. S. Lont en T. Visser. OVERLEDENCornelis Kooger, oud 71 jaar, eebtgen. van Trijntje Zomer dijk. Cornelis Everts, oud 90 jaar, wedn. van Geertje Rufiter. Levenloos aangegeven een kind van het vrou welijk geslacht van P. Verfallle en T. Mastert.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 3