HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 13 DECEMBER 1917. gemetnieraadIaT A.-PAULOWHA, Buitengewone vergadering van hat Polderbestuur ta Anna Paulowna op Dinsdag 11 December 1917, des voormiddags te 10 uur. Voorzitter de dijkgraaf de heer C. Wijder: ea Spaans. Voorzitter opeDt de vergaderiogde secrectaris, de heer J. E. Kaan, leest de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Voorzitter geeft 't woord aan een van de 4 hoofdingelanden, da heeren J. Lindenbergh, A. de Graaf, A. van den Berg en J. Vannes, om toe ie lichten huu voorstel, om de achter de spoor lijn gelegen landerijen tegen eventueel dreigende o verstroomiug te beveiligen 9e beer van den Berg licht toe, dat het de bedoeling is, de doorgangen onder den spoordijk af te sluiten, die bij mogelijke overstrooming spoedig aangebracht kunnen worden, als alles vooraf gereed is gemaakt. De spoordijk heeft bij de overstroomiog bet watar tegengehouden, zoodat mocht er even tueel weer overstrooming komen, het land achter den spoordijk gevrijwaard kan blijven. Mogelijk wil ook de H. IJ. S. M. medewerking verleenen. De dijkgraaf antwoordt dat de Balgdijk spoedig geheel gereed kan zijn en dat men dan achter de dijken veilig is. Vóór bedoelde werken gereed zijn, zijn de zeedijken geheel in orde. Bovendien zouden deze werken groote kosten medebrengen. Ook zouden de doorgangen onder den tramlijn en den Oost Polder op dezelfde wijze afgesloten kunnen worden en den weg langs de Van Ewyckavaart op gehoogd moeten worden. Eene uitge breide discussie volgt, waarna de vergadering voor een oogenblik wordt geschorst, opdat de voorstellers met elkander kunnen overleggen. Na heropening der vergadering handhaven genoemde Heeren hun voorstel met de bepaling dat het toistaDdbrougen en onderhouden van de bedoelde werken komt ten laste van den Polder. In stemmiDg ge bracht wordt het voorstel met 10 stemmen tegen en 6 stemmen vóór verworpen. Bij de rondvraag worden door eDkele leden opmerkingen ge maakt ten onrechte van de waar schuwingsdienst. Deze zullen zooveel mogelijk ter harte worden genomen en voorzitter houdt zich aanbevolen voor voorlichting in dezen. De Heer J. Nannis spreekt over een weg in den West-Polder, waarvan de kanten noodig afgeploegd moeten worden. Voorzitter antwoordt dat tegenwoor dig de paarden niet gemist kunnen - worden voor ander werk, waarop de Heer Nannis zijn eigen paarden voor dit werk disponibel stelt. Dit wordt gaarne geaccepteerd. Hierna sluiting. op Dmsdag 11 December 1917, des namiddags te 2 uur. Afwezig de Heer L. C. Sipman. Voorzitter de Burgemeester de Heer C. Wfjdenes Spaans. Voorzitter opent de vergadering, de secretaris de Heer C. Keizer, leest de notulen die onveranderd worden goedgekeurd. Nadat enkele mededee- lingen zijn gedaan, die voor kennis geving worden aangenomen, is aan de orde de vaststelling van da be grooting dienst 1918, die in totaal sluit op een bedrag van f 82 392.28* met eeo post van onvoorziene uit gaven van f 1.147 61* en uitgaven voor distributie f7600. De hetrea Koorn, P. Kaan en A. de Graaf vragen eenige inlichtingen betreffende de uitgaven voor het Armbestuur, dia door den voorzitter worden verstrekt. De begrooting wordt hierna met algemeens stemmen goed gekeurd. Beslotea wordt het gravge- was nabij 't station te verpachten aan den Heer J. Keppel voor f25 per jaar, met 't recht op toruggavs van f 10 indien door verbooging van den waterstand een deel van de vruchten gaat verloren. Een verzoek van den heer M. J. Aaibersom verhooging van jaarwedde als doodgraver, wordt na eenige be sprekiDg en toeilchting op voorstel van B. en W. met algemeene stem men afgewezen. Op voorstel van B. en W. wordt aan den heer J Wessel Sr. eene toegemoetkoming van f 20 per jaar verleend voor ko3ten van verlichting en verwarming van 't telegraaf- en telefoonkantoor te Bree- zand. In behandeling komt h6t voor stel van den heer Koorn om van gemeentewege 19 cent toeslag per liter petroleum te verstrekken. De heer Koorn licht toe, dat thans reeds vele gemeenten dergelijken toeslag geven, dat in deze gemeenten onge veer 800 gezinnen zijn met een inkomen beneden f 1200. Voorzitter antwoordt berekend te hebben, dat hierdoor e6ne uitgave /eroorzaakt zau worden'van f 9120 per jaar,dat de Hoofdelijken Omslag reeds is verhoogd van f 18,000 tot f 82,000. B. en W. stellen daarom voor afwy zend te beschikken. De heer Koorn zegt, dat het voorloopig voor de maanden Januari, Februari en Maart gegeven kon worden. Voorzitter zegt, dat het door den heer Koorn inge diende voorstel niet spreekt over 8 maanden, dus heeft hij niet kunnen vermoeden, dat het over een gedeelte van een jaar is bedoeld. Na nog eenige bespreking, waaraan ook de heeren Blaauboer, de Graaf en Kaan deel nemen, wordt het voorstel verworpen, met de stemmen van de heeren Spigt, Koorn en Blaauboer voor. Voor het vele overwerk op de secretarie wordt besloten 6en gratifi catie te geven aan den beer Wesael f 75 en aan den heer Hoogerwerf f 60. Voor buitengewone diensten in 1917 wordt aan de politie-boden Hartog en Teutelink eene tegemoet koming verstrekt van f40. Tot leden der commissie van bijstand voor den HoofdeHjken omslag worden benoemd de heeren J. C. Geerligs, D. Koorn en D. Stammes. De rondvraag levert niets op, waarna sluiting volgt. Koegras. Vrijdagavond vergaderde de ver- eeniging Koegras Belang" ten huize van S. Hoog vorst. Slechts 16 leden waren aanwezig. Door den heer S. Kuiper werd, bij afwezigheid van voorzitter en vice-voorzitter, de ver gadering geopend, waarna de notulen werden voorgelezen en goedgekeurd. Hierna kwam het 8e punt der agenda in behandeling, n.1. de Autodienst voor personen- en goederenvervoer, welk punt in de breede werd besproke n. De algemeene gedachte was, dat zoo'n dienst bier wel levensvatbaarheid zou hebben, daar Julianadorp het centrum van Koegras, noch aan spoor, nog aan groot vaarwater ligt, terwijl veel tuinbouw en landbouwproducten ver voerd moeten wordeD. Dit zal aan de Kamer van Koophandel geantwoord worden, daar door de K. v. K., voor een groote Autodienst onderneming hier te lande, gevraagd was naar de levensvatbaarheid van zoo'n onder neming bier. Hierop volgde de rondvraag. - De heer J. v. d. Werf wilde een betere rioleering op het dorp. Door den waarn. voorz. wordt geantwoord, dat dit punt al vaker is behandeld en daar al eens aan het Polderbestuur en Gemeentebestuur hierover was ge schoven, bet bestuur van „Koegras Belang" thans zijn toevlucht zou moeten nemen tot de gezondheids commissie. Ook wilde de beer v. Werf dat er pogingen in hot werk g'Rteld werden om de Lange vliet door te trekken tot Doggersvaart en de Middenvliet tot de Koojj. Dit zal aangevraagd worden. De heer F. de Beurs wenschte dat „Koegras Belang" het Polderbestuur zou verzoeken om de Polderverga- deringen voortaan in het openbaar te houden, en de Pers hierbij toe te laten. Dan kon iedere Koegraabewoner lezen wat daar behandeld en besloten werd. De heer De Vries zeide, dat bij eigenlijk alleen om dit punt ter sprake te brengen ter vergadering was gekomen. Hij vond openbaarheid hoog noodig. Ook de andere aan wezigen achtten bet zeer gewonscht, waarop besloten werd een zoodanig schrijven aan bet Polderbestuur te richten. De heer M. Noot wilde een ver zoek gericht zien aan het Polderbe stuur, om, waar het noodig is, ver gunning te krijgen om een paal te slaan aan den kant van den weg om daar een paard aan vast te zettes. De heer De Vries zou gaarne zien, dat de brandstoffen in prijs gelijk gesteld werden gelijk met den Helder. In den Helder wordt de brandstof kosteloos rond gebracht, in Koegras gem. Helder moet bezorgloon worden betaald. De geheele vergadering is van meening, dat dit onbillijk is. Hierover zal worden geschreven. De heer Tichelaar verzoekt, dat „Koegras Belang" pogingen in het werk zal stellen, om hier toch een beetje licht in de duisternis te krijgen, door d.1. aansluiting te krijgen met de K.E.M. Ook de kaarsen distributie ia hier nog lang niet voor elkaar. Er zal gevraagd worden om ver betering. Ook zal toestemming ge vraagd worden om een 200 HL. aardappelen die hier nog te veel zijn hier in te kuilen om dan onder toezicht van den politie agent Hoving gedistribueerd te worden in het voorjaar. Hierna sluiting. Texel, 12 Dec. Ter markt waren Maandag aange voerd: 4 koeien, prijs f160 ii f210; 4 nuchtere kalveren, f 16 A f18;, 11 schapen, f 20 k f 24 5 schrammen, f28 fS4; 8 biggen, f 14 h f 17 en 1 korf kippen, f 1.50 per stuk. Bij de Maandag gehouden stem ming voor een Hoofdingeland en een Heemraad, in het waterschap Waal en Burg, werden herkozen, de aftredende heeren A. A. Dalmetjer en R. P. Keijzer SRz. Het ztet er hier allertreurigst uit met de brandstoffen. In zes weken reeds had (pen aanvoer plaats en wat vóór dien tijd verstrekt werd, was ook volstrekt niet toereikend. Sommige ingezetenen zitten al ge heel zonder.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 3