Heldersche Courant van Donderdag 27 Oec. 1917. Heldersche Courant van Donderdag 27 Deo. 1917 Texel, 21 Bec. Beroepen bfl de Gereformeerde Kerk te Ouderkerk a/d Amstel Ba. C. J. Dagevos, te Ooaterend op Texel. 11) de Ned. Herv. Gemeente te Ooaterend zijn herbenoemd tot nota belen de hoeren Jac. Plaatsman Pz., en P. A. van der Via tot kerkvoogd de heer Joh. Rozendaal, tot ouderling de beer G. Dob en benoemd tot diaken de heer C. Dros Pz. ia de vacature C. van Lenten, die zich niet meer beachikbaar atelde. Texel, 26 Dec. Tot diakenen der Doopsgezinde Gemeente Burg, Waal en Oosterend zijn gekozen de heereo J. S. Kejjser, J. J. Roeper en J. Kalman Bz. ter vervanging van de heeren D. P. Bakker, L. Ketter en J. J. B.-ans, die niet dadelijk herkiesbaar waren. •e ijsclub .Texla" had juist haar baan in orde laten maken, toen de dooi inviel. Voor velen, die met de kerstdagen hadden gehcopt van het ijsvermaak te kunnen gvnieten, was dit natuurlijk een teleurstelling. Wel licht herneemt de vorst dra haar heerschappij en dan is er kans nog volop van de schaats te kunnen ge nieten. Met niet mider ingenomenheid, dan waarmee destijds hst turfschip te Breda werd begroet, zag men hier een vaartuig met briketten binnen- loopen. Be ergste nood kan nu weer gelenigd werden. Met het vlsschen van cockels werd in de laatste weken door de visachers van Be Cocksdorp een matig week geld besomd. Indien 't open water blijft, kan ook in da wintermaanden 't bedrijf worden uitgeoefend. Met andere werkzaamheden is daar ter plaatse in dezen tgd des jaars weinig te verdienen. Tsxel, 25 Bfecember. Be visschertjvereeniging .Betracht bet Goede", te Ooaterend, hield Za terdag eene algemeene vergadering- De Voorzitter, de heer P. Kuiper» opende de matig goed bezochte ver gadering, waarolj de wensch uitge sproken werd, dat ook de visschers bier nog eens doordrongen zullen worden van de belangen, die bier aan de orde worden gesteld en voor gestaan. De notulen werden gelezen en on veranderd goedgekeurd met dank van den Voorzitter. Deze leest thans voor een ingekomea schrijven van de zustervereenigiDg te Oudeschild,waar in het wenschelljke betoogd wordt, van een gemeentelijken vischafslag te haven Oudeschild, met verplichting, om garnalen en alles wat met gar- naleDkorren wordt gevangen, aan dien afslag te brengen. .Oudeschild" zou zich met een verzoek in deze tot het Bestuur der Gemeente wenden en vraagt hierin de medewerking van .Betracht bet Goede". Uit de besprekingen bleek, dat men het algemeen met „Oudeschild" eens is, en besloten werd dan ook met algemeene stemmen, om een dergelijk verzoek aan dec Raad te richten. De heeren P. Kuiper en A. A. Ellen stellen zich beschikbaar de leden van den Raad te Oosterend ter voorlich ting te bezoeken. De Voorzitter stelt hierna de aan dacht op het verbod van het vlsschen van kleine mosselen als bemesting en vindt dit besluit betreurenswaardig. Ook de vergadering ging met deze meening accoord. Besloten werd dan ook den Minister van L. H. en N. te vragen om ophtffing van dit verbod en de afdeelingen .Texel" en .Eier- land" der Huil. Maatschappij van Landbou# te verzoeken, zich uit een oogpunt van landbouwbelang in den zelfden geest tot den Minister te willen wenden. Aangaande verstrekking van steen kolen op bons en iDzake beschikbaar gestelde industriekolen worden door den secretaris de noodige inlichtingen gegeven. Vervolgens sprak een der aanwe zigen over het minder gunstige van maat en gewicht van visch, die aan den afslag te Nieuwediep aangeboden wordt. Een verzoek aan den Burge meester van Helder zou in deze zeker wenacheltjk zfjn. De secretaris acht het beter, dat een tweetal personen wordt afge vaardigd om persoonlijk met den Burgemeester de zaak te behandelen. De vergadering beaamde dit, waarna de heeren B. Vlaming en C. Timmer zich hiervoor beschikbaar stellen. Gesproken wordt over de ongelijke heffing door „Zee Risico" in zake de Oorlogsongevallenwet. Boor den Secretaris zal dit onderzocht worden, hetzij op de vergadering te Amster dam, hetzij schriftelijk. Ten slotte wordt het wenschelljke betoogd van een ton op het wrak van ,De Leonard", achter De Gron den" bij de ,Noorderhaak8", waaraan reeds zooveel netten verloren gingen. Het bestuur zal hiertoe pogingen aanwenden. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering met dank voor de belang stelling voor de belangrijke zaken, die aan de orde kwamen en met den wensch, dat men er vruchten van zal mogen zien. Burgerlijke Stand Gom. Taxal, van 8 tot 24 December 1917. G1 BOREN: Nicolaas, zoon van J. Zoetelief en J. M. Barhorst; Jan, zoon van S. Koppen en M. van Scha- reoburgJohanna, dochter van J. Boerhorst en N. C. Roeper. ONBERTROÜWB: Reinder Smit en Annegie Trip; Cornelis Jan de WQn en Jeannette Kuiper. GETROUWD: Nicolaas van der Horst, 26 jaren, en Krljoa Noordflk, 28 jaren. OVERLEBENTeunis Koorn, 62 jaren, echtgenoot van Trijntje Mulder Anna Maria Cornelia Eelman82 jaren, echtgenoote van Matthlje Molenaar; Jan Burger, oud 77 jaren, weduwnaar van Grietje Boon. Levenloos aangegeven: kind van Jakob Maas en Guurtje Smit. Wlarlngsn. De heer Jb. Stam, Kaasmaker aan de Kaasfabriek .Be Hoop" te Stroe alhier is als zoodanig benoemd te Hoogwoud. Vermoedelijk wegens brandstoffen gebrek ie btj de landman G. L. Wieg man te Westerland H.L. steenkool uit zijn boet ontvreemd. Ook bD andere personen worden diverse hout waren vermist, 't Is dus zaak huizen en schuren 's avonds goed te sluiten. De Dsclub «Wielingen" hield in 't hótel .Lont" haar algemeene verga dering, waar 18 leden aanwezig waren. Na opening-door den voorzitter, den heer J. Jongkind^ volgde lezing en goedkeuring der. notulen van den secretarie, den heer C. A. Du ij oker. De rekening ën verantwoording van den penningmeester, den heer J. C. Klein, wees een nadeeling saldo aan van ruim f14.— De Commissie van onderzoek, de beeren P. Asjes en A. v. d. Welle, bevonden alles in de beste orde en rapporteerden tot goedkeuring, waar toe met algemeene stemmen werd besloten. Hierna volgde bestuursver kiezing. De voorzitter had bedankt, doch kwam op verzoek der vergade ring hierop terug en bleef gehandhaafd. Aan de beurt van aftreding waren de heeren C. Duinker, welke herkozen werd en N. J. Poel, waarvoor gekozen werd de heer A. van der Welle. Wegens uitbreiding van t getal bestuursleden werden daarvoor ge kozen de heeren Jb. Bruul en J. Lujjt. Alle heeren lieten zlcb bun benoeming welgevallen. Als jjewedstrflden wer den, tja en weder dienende, vastgesteld een hardrijderij voor dames en heeren van 14-18 jaar, met hindernissen, en een gemaskerd ijsfeeat. Verder werd besloten om de leden der Wee- terl&nder IJsclub voortaan op de ba nen der IJsclub .Wieringen" geen vrjjen toegang meer te verleenen, met 't oog op de slecht voorziene kas. Enkele huishoudelijke besprekingen volgden nog, waarna de voondtter de vergadering sloot. Braezsnd. 24 Bec. December hield de IJsclub .Anna Paulowna II" een algemeene vergadering in de zaal van den heer 6. Borst. Be voorzitter de heer P. Nieuwland, opent de bijeenkomst, waarna de notulen worden gelezen en goedge keurd. Vervolgens doet de penning meester de heer Th. Smits, rekening en verantwoording waaruit blijkt, dat van den winter J015-'16 nog in kas was 85.66 gld. De ontvangsteu over 1916—'17 hebben bedragen 150.25, er was dus tezamen 236.81 gld. Door de heeren W. Raap, Th. Smits en P. Nieuwland werd aan arbeidsloon enz. respectievelijk uitbetaald 45.35 gld.81.98 gld. en 86 gld., tezamen 213, 86 gld. Er is alzoo een saldo van 28 68 gld. In plaats van den heer P. Nieuw land, die als voorzitter bedankte wordt gekozen de heer C. Tiel Az. De heer Th. Smits, die als bestuurslid moest aftreden, wenscht niet meer in aanmerking te komen, waarop in zijn plaats tot penningmeester gekozen wordt de heer F. Blauwboer. Tot commissaris wordt herkozen de heer J. Hoep en in de plaats van den geer C. Kosxen, die naar elders ver trok, wordt als commisaris gekozen de heer J. Buisman. Allen nemen hun benoeming aan, waarna de voorzitter, daar de rondvraag nieta oplevert, de vergadering sluit met woord van hulde aan den het schei- dene bestuurslid den heer Th. Smits. Anna Paulowns. Zaterdagavond 22 Dec. vergaderde in Veerburg de Vrijzinnige Kieaver- eeniging. De voorzitter, de heer C. Tijsen, opende de vergadering, de secretaris, de beer A. de Boer, las de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. De penningmeester deed rekening en verantwoording. De ont vangsten bedroegen f 88.61, de uit gaven f 80.81», batig saldo f 8 29». Be heeren C. Rezelman en G. C. van Balen Blanken controleerden de be scheiden, die in orde werden bevonden, waarna de rekening, onder dankbe tuiging aan den penningmeester, werd goedgekeurd. Na bespreking werd met algemeene stemmen besloten, de vereening te veranderen in eene Vrijzinnig-Demo cratische Kiesvereeniging, en zich aan te sluiten bij den Bond van Vrij zinnig-Democratische Kieavereenigin- gen in Noord-Holland. Tot bestuurslid werd gekozen de heer G. C. van Balen Blanken, die de benoeming aannam. Besloten werd den heer Oud uit te noodigen te Anna Paulowna eene politieke redevoering te houden. Hierna zette de heer W. de Boer uit den Helder, uiteenBe evenredige vertegenwoordiging. Op bevattelijke wijze werd medegedeeld op welke wyze in het vervolg de verkiezingen zullen plaats hebben volgens het nieuwe Kiesstelsel. Spr. ontving daar voor den dank van den voorzitter. Hierna sluiting. Zaterdagavond 22 Bec. vergaderde ,Het Nut" in Veerburg. Na opening door den voorzitter, den heer K. A. Kaan, lezing en goedkeuring der notulen, werd medegedeeld dat van het Hoofdbestuur f 160.- subsidie is ontvangen voor het weder in orde brengen van de leesbibliotheek, die door de watersnood zooveel heeft geleden. Uit het Jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging telt 82 ge wone en 8 buitengewone leden. Boor afwezigheid van den penning meester kon geen rekening en ver antwoording worden gedaan. Tot voorzitter werd met algemeene ■temmen herkozen, de beer K. A. Kaan, die zich de keuze liet welge vallen. Als nieuw lid trad toe de heer C. Tjjsen. BH de regeling der leesavonden werd besloten den eersten avond een vreemde spreker te laten optreden. Voor de volgende avonden nRnien een spreekbeurt op zich de beeren N. Raap en D. C. Rezelman. Hierpa sluiting.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 3